اخباروگزارش های کارگری 20 -22 بهمن ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- وحشت دیکتاتوری اسلامی ایران از برگزاری مراسم گرامیداشت یاد جان باختگان اعتراضات سراسری ممانعت ازمراسم گرامیداشت یاد برهان الیاسی از جان باختگان اعتراضات سراسری جوانرود- تجمع اعتراضی کارگران مجتمع صنایع لاستیک یزد (یزد تایر) نسبت به سطح نازل حقوق وعدم تبدیل وضعیت- اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت خدمات مهندسی نفت کیش(KPE) در دره شهربرای سومین روز- تجمع اعتراضی کسبه دوره گرد شرق أصفهان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل سازمان مدیریت پسماند شهرداری أصفهان

- فراخوان تجمع معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست
- کانون نویسندگان ایران:
با کمک‌های مردمی و مستقل به یاری زلزله‌زدگان خوی، ترکیه و سوریه بشتابیم
- بازهم عثمان اسماعیلی را بازداشت کردند
- طبق تصویر بخشنامه‌ای که به شورای هماهنگی رسیده، ملاک ارزشیابی و رتبه‌بندی معلمان شرکت در مراسم فرمایشی ۲۲ بهمن اعلام شده است
- اطلاعیه در مورد وضعیت محمود ملاکی معلم زندانی
- اخراج و تعلیق دانشجویان دانشگاه زابل حاصل کمیته‌ی انضباطی امنیتی
- تعلیق مرتضی مردیها عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی
- آرمیتا پاویر عفو و نوشتن اظهارنامه‌ی ندامت را رد کرد
- آزادی پوریا نحوی، مانی لطفی، میلاد عبدی، امیررضا حسینی، رضا عسکری ‌سروش، ملیکا آقازاده و مهتاب انصاریان
- گزارش رسیده از اعتراضات کارگری در انگلستان: هفته پیش انگلستان شاهد یکی از بزرگترین اعتصابات کارگری در طول دهه گذشته بود
*******
*وحشت دیکتاتوری اسلامی ایران از برگزاری مراسم گرامیداشت یاد جان باختگان اعتراضات سراسری
ممانعت ازمراسم گرامیداشت یاد برهان الیاسی از جان باختگان اعتراضات سراسری جوانرود
نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت برای ممانعت ازمراسم گرامیداشت یاد برهان الیاسی از جان باختگان اعتراضات سراسری جوانرود بمناسبت چهلمین روز خاکسپاریش قبرستان حسن گایرای شهر را محاصره کردند.
*تجمع اعتراضی کارگران مجتمع صنایع لاستیک یزد (یزد تایر) نسبت به سطح نازل حقوق وعدم تبدیل وضعیت
روز پنج شنبه 20 بهمن، کارگران یزد تایربرای اعتراض به سطح نازل حقوق وعدم تبدیل وضعیت دست به تجمع دراین واحد تولیدی واقع در شهرک صنعتی یزد زدند.

این کارگران که بسیاری از آنها پیمانکاری هستندبه خبرنگاررسانه ای گفتند: بعد از سالها کار در این کارخانه حقوقمان با اضافه‌کاری کمتر از ده میلیون تومان است.
آنها افزودند: حقوقمان کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد و تامین ابتدایی‌ترین نیازهای زندگی هم برایمان دشوار است.
آنهاادامه دادند:قبلا هر سه ماه یکبار بهره‌وری پرداخت می‌کردند اما حدود 4 سال است که این بهره‌وری را هم قطع کرده‌اند.
آنها که از کار با پیمانکار شکایت دارند خواهان بستنِ قرارداد مستقیم با شرکت هستند.
*اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت خدمات مهندسی نفت کیش(KPE) در دره شهربرای سومین روز
روز پنج شنبه 20 بهمن،خبرکوتاهی ی در شبکه های اجتماعی مبنی بر اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت خدمات مهندسی نفت کیش(KPE)زیر مجموعه شرکت مهندسى و ساختمان صنایع نفت (OIEC) در دره شهراستان ایلام برای سومین روزپخش شد.
ازخواسته ها و واحدی که این کارگران در آن مشغول بکارند اطلاعاتی منتشر نشده است.
*تجمع اعتراضی کسبه دوره گرد شرق أصفهان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل سازمان مدیریت پسماند شهرداری أصفهان
براساس فیلم منتشره درشبکه های اجتماعی،روز پنج شنبه 20 بهمن کسبه دوره گرد شرق أصفهان برای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مبنی از جلوگیری ازجمع آوری و خریدوفروش پسماندها دست به تجمع مقابل سازمان مدیریت پسماند شهرداری أصفهان زدند.
*فراخوان تجمع معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست

?با توجه به وضعیت اسف‌بار معیشتی افراد دارای معلولیت، معوقات بودجه‌ای، حذف ردیف، نامشخص بودن و کمبود قطعی بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان، همچنین عدم پاسخ به مکاتبات و مطالبات معلولان، کمپین معلولان با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی کشور اقدام به برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز و صرفا صنفی می‌نماید.
?حضور افراد دارای معلولیت‌( شنوایی، بینایی، ذهنی، سندرم داون، اتیسم، جسمی حرکتی، اس ام ای SMA، ام اس MS و غیره) و اعضاء خانواده‌ و فعالان این حوزه ضروری است.
زمان؛ دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۹
مکان؛ تهران میدان بهارستان خیابان دانشسرا مقابل سازمان برنامه و بودجه
همراه شو عزیز، کین درد مشترک، هرگز جدا جدا درمان نمی‌شود!
ای معلول بپا خیز، برای رفع تبعیض
ای معلول داد بزن، حقتو فریاد بزن
*کانون نویسندگان ایران:
با کمک‌های مردمی و مستقل به یاری زلزله‌زدگان خوی، ترکیه و سوریه بشتابیم
در زندگی بشر سوانح طبیعی و ویرانی برخاسته از حوادث طبیعی کم نبوده‌اند و بسیاری سیل‌ها، زمین لرزه‌ها، صاعقه‌ها، گردبادها و سونامی‌ها انسان بی‌دفاع را قرن‌ها به ورطه‌ی هلاک و نیستی افکنده‌اند. و انسان درمانده در برابر فاجعه‌های طبیعی به نیروهایی متوسل می‌شد که اگر بر درد او نمی‌افزودند، از آلام او هم کم نمی‌کردند. اما اکنون یکی دو قرن است که انسان از پس انقلاب‌های صنعتی بزرگ، به تکنولوژی پیشرفته‌ای دست یافته که می‌تواند، اگر دست غارت‌گران و سرمایه‌داران و کلاشان و دزدان بگذارد، از عهده‌ی بسیاری از این مصایب برآید. در همین دنیای آکنده از ستم و نابرابری، نمونه‌ها کم نیست. اگر زندگی و جان انسان معیار ساخت‌وساز باشد، نه سود سرشار و یامفتِ سارقانِ جان مردم، آن‌گاه می‌توان به مقابله با بسیاری از سوانح طبیعی رفت و پیروز میدان بیرون آمد.
در یک ماهه‌ی اخیر زلزله بخش‌های وسیعی از خوی و مناطق اطراف آن را لرزاند و بسیاری از هم‌وطنان بی‌دفاع ما را به کام مرگ کشید و بسیارانی را گرفتار سیاه‌سرمای طاقت‌سوز دی و بهمن کرد. چندی نگذشت که زلزله‌ای مهیب و بس گسترده‌، آن‌سوی خوی، مناطق وسیعی از دو کشور ترکیه (غازی عینتاب، دیاربکر، آدیامان) و سوریه (حلب، لاذقیه، حماه و طرطوس) را لرزاند و جان هزاران انسان بلازده را گرفت و هزاران هزار تن دیگر را راهی بیمارستان کرد. خانواده‌های بسیاری یک‌شبه از روی زمین محو شدند. زلزله‌های پیاپی این چند روز نشان از آن دارد که موج ویرانی و مرگ را به این آسانی‌ها سرباز ایستادن نیست.
در هم‌بستگی بشری مرزهای برساخته‌ی قدرت‌ها و دولت‌ها هیچ اعتباری ندارند. از یاد نمی‌بریم که مردمان خوی و ترکیه و سوریه و هر جای دیگر در این کره‌ی خاکی از یک تبارند، تبار انسان. شایسته است فارغ از دولت‌ها، با کمک‌های مردمی کاملاً مستقل در یاری مردمی درنگ نکنیم که به کمک ما نیازی حیاتی دارند. هیچ‌یک از ما از این حوادث در امان نیست.
با کمک‌های مردمی و مستقل به یاری زلزله‌زدگان خوی، ترکیه و سوریه بشتابیم.
۲۰ بهمن ۱۴۰۱
*بازهم عثمان اسماعیلی را بازداشت کردند
روز چهارشنبه 19 بهمن برای یکبار دیگر، نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت عثمان اسماعیلی فعال کارگری سرشناس را در سقز بازداشت کردند.
*طبق تصویر بخشنامه‌ای که به شورای هماهنگی رسیده، ملاک ارزشیابی و رتبه‌بندی معلمان شرکت در مراسم فرمایشی ۲۲ بهمن اعلام شده است
رییس آموزش و پرورش منطقه انزل (واقع در آذربایجان غربی) طی بخشنامه‌ای از مدیران و عوامل اداری خواسته ضمن شرکت در این مراسم، معلمان را با حضور و غیاب و با ملاک قراردان حضور در این مراسم برای لحاظ کردن رتبه‌بندی و ارزشیابی، ترغیب (و عبارت درست‌تر، تهدید) به شرکت نمایند.
همچنین در این نامه خواسته شده دانش آموزان شهرستان قوشچی را به صورت حداکثری و سایر روستاها سی‌درصد در این مراسم شرکت دهند.
پی نوشت:
مشخص نیست که این دست از مدیران تا چه حد از فضای واقعی جامعه دور هستند.
هنوز زمان زیادی از کشته شدن، آزار، تهدید دانش‌آموزان در خلال حوادث خونبار قیام ژینا نمیگذرد، و قطعا این آزارها در یاد و خاطر دانش‌آموزان باقی‌است.
در این شرایط، آیا دانش آموزان در چنین مراسم دستوری شرکت میکنند؟
معلمان چطور؟ آیا از ترس اینکه رتبه‌بندی نشوند، در این مراسم شرکت خواهند کرد؟
*اطلاعیه در مورد وضعیت محمود ملاکی معلم زندانی
بنا به گزارش کانون صنفی معلمان استان بوشهر، روز 17 بهمن پرونده جناب ملاکی در دادگاه ثبت و سریعا روز 18 بهمن برای رسیدگی و جلسه دادگاه تعیین می شود .
روز 18 بهمن جناب ملاکی را از زندان مرکزی بوشهر به دادگاه اعزام می کنند که منجر به اعتراض ایشان نسبت به عدم دسترسی به وکیل تاکنون و نیز عدم فرصت لازم برای وکیل جهت جهت مطالعه پرونده، می‌شود.
با توجه به اعتراض ایشان جلسه دادگاه ایشان به 26 بهمن ماه موکول گردید .
لازم به ذکر است جناب ملاکی روز 26 آذرماه بازداشت و تا امروز در بازداشت می باشند .
*اخراج و تعلیق دانشجویان دانشگاه زابل حاصل کمیته‌ی انضباطی امنیتی
بنا بر اخبار واصله، در تاریخ ۱۶ بهمن، احکام اخراج دانشجویان: مژده سعادتی دانشجوی رشته بازیگری، سارا جهان‌تیغ دانشجوی رشته فیزیک و شهاب کمالی دانشجوی مهندسی عمران، صادر و ابلاغ شده است. همچنین سیاوش فتاحی دانشجوی مهندسی کشاورزی به دو ترم محرومیت از تحصیل به همراه محرومیت از امکانات رفاهی محکوم شده‌است.
گفتنی است دانشجویان این دانشگاه پس تلاش برای صرف یک روز ناهار به صورت مختلط در سلف، به صورت فله‌ای و به بهانه‌‌های متفاوت به کمیته‌ی انضباطی احضار شدند و چنین احکامی دریافت کرده‌اند.
گفته می‌شود حکم نهایی اخراج برای دست کم ۱۶ دانشجوی این دانشگاه صادر شده است که از هویت مابقی دانشجویان اطلاعی در دست نیست.
*تعلیق مرتضی مردیها عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی
مرتضی مردیها عضو هیات علمی دانشکده‌ی علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تا زمان مشخص شدن وضعیت، از تدریس در دانشکده محروم شد.
*آرمیتا پاویر عفو و نوشتن اظهارنامه‌ی ندامت را رد کرد
آرمیتا پاویر دانشجوی زیست سلولی مولکولی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در دادگاهی که ۱۹بهمن ۱۴۰۱ در تبریز برایشان برگزار شد با عفو و نوشتن اظهارنامه‌ی ندامت مخالفت کرد. او در توییتر شخصی خود نوشته است که در جریان دادگاه از وی خواستند که اظهار ندامت کند و تعهدنامه‌ای کتبی بنویسد ولی با این درخواست مخالفت کرده است.
گفتنی است این دانشجو ۹ آبان مقابل درب دانشگاه توسط نیروی انتظامی بازداشت شده بود و از ۱۷ آذر به قید وثیقه موقتا از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود.
*آزادی پوریا نحوی، مانی لطفی، میلاد عبدی، امیررضا حسینی، رضا عسکری ‌سروش، ملیکا آقازاده و مهتاب انصاریان
/پوریا نحوی دانشجوی دانشگاه فنی شمسی‌پور تهران که در تاریخ ۱۶ مهرماه بازداشت شده بود، ۱۹بهمن از زندان فشافویه آزاد شد.
/مانی لطفی دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد قائمشهر، که در روز ۲۴مهر توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، امروز، ۲۰بهمن، آزاد شد.
/میلاد عبدی دانشجوی مددکاری دانشگاه علامه طباطبایی که در روز ۱۵ آبان توسط نیروهای لباس‌شخصی بازداشت شد بود، امروز، ۲۰بهمن، آزاد شد.
/امیررضا حسینی دانشجوی روانشناسی دانشگاه آزاد شهر قدس ورودی ۹۸ که در روز ۷ آبان بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود، امروز، ۲۰بهمن، آزاد شد.
/رضا عسکری ‌سروش دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع دانشگاه بوعلی‌ سینا همدان که در روز ۱۸مهر در منزل شخصی بازداشت شده بود، امروز، ۲۰بهمن، آزاد شد.
گفتنی است ایشان پیش‌تر طی دادگاهی مجازی به قضاوت قاضی برجسته به ۴سال حبس تعزیری محکوم شده بود.
/ملیکا آقازاده دانش‌آموخته‌ی علوم اداری دانشگاه شریعتی که در اواخر مهر در باز‌داشت و به زندان قرچک منتقل شده بود، ۱۸بهمن آزاد شد.
گفتنی‌است این دانشجو پیشتر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۵سال حبس تعزیری محکوم شده بود.
/مهتاب انصاریان دانشجو دانشگاه سوره که در تاریخ ۲۴آبان در شهرک اندیشه شهریار بازداشت شده بود، امشب، ۱۹بهمن، آزاد شد.
*گزارش رسیده از اعتراضات کارگری در انگلستان: هفته پیش انگلستان شاهد یکی از بزرگترین اعتصابات کارگری در طول دهه گذشته بود
روز چهار شنبه ۱۲ بهمن، نیم میلیون نفر به دعوت چهار اتحادیه کارگری، شامل اتحادیه ملی آموزش، اتحادیه کارکنان دانشگاه ها و کالج ها، اتحادیه کارگران قطارهای بین شهری و اتحادیه کارکنان بخش خدمات دولتی، بطور همزمان دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند. از لحاظ سطح مشارکت کارگران در اعتصاب، این اعتصابات کاملا موفق بودند. حدود ۸۵ درصد از مدارس به حالت تعطیل در آمدند، در بسیار از شهر ها قطارها از حرکت ایستادند، کارگران بخش خدمات دولتی کار را تعطیل کردند و فعالیت آموزشی در بیش از ۱۵۰ دانشگاه اساسا متوقف شد . در همین روز بخش قابل توجهی از اعتصاب کنندگان در حدود ده شهر به راهپیمایی اعتراضی دست زدند. در لندن تعداد شرکت کنندگان در راهپیمایی بیش از ۱۰ هزار نفر بر آورد شده است. بعلاوه همچنان که در انگلستان مرسوم است بسیاری از اعتصاب کنندگان، در محل کار با برگزاری تظاهرات ایستاده، توجه مردم را به اعتصاب و مطالبات خود جلب می کردند.
مطالبه اصلی کارگران اعتصاب افزایش دستمزد متناسب با سطح تورم است. نرخ رسمی تورم سالانه در انگلستان حدود ۱۱ در صد اعلام شده در حالی که متوسط نرخ افزایش دستمزدها در سال میلادی گذشته به ویژه در بخش دولتی کمتر از ۵ در صد بوده که به معنای کاهش حداقل ۵ درصدی دستمزد های واقعی است. اما افزایش دستمزدها تنها مطالبه این اعتصابها نیست؛ بهبود شرایط کار، بهبود ایمنی قطارها و ریل های بین شهری، افزایش سرمایه گذاری در نظام آموزش و بهبود کیفیت آموزش از دیگر خواسته های اعتصاب کنندگان است.
موج جدید اعتصابات کارگری از چند ماه پیش و با اعتصاب کارگران قطارهای بین شهری و کارگران مترو در لندن آغاز شد که تا کنون چندین بار و به تناوب اعتصاب کرده اند. در ماه گذشته بیش از صد هزار کارگر پست نیز به آنها پیوستند. سپس پرستاران و همچنین کارکنان آمبولانس ها در روز های متفاوت دست از کار کشیدند.
دولت محافظه کار انگلستان و کارفرمایان تا کنون به خواسته ها ی کارگران اعتصابی پاسخ مثبت نداده اند. در عوض دولت طرحی به پارلمان برده که در صورت تصویب، حق اعتصاب را در بخش خدمات عمومی از جمله در حمل و نقل، نظام بهداشت و درمان و آموزش بسیار محدود می کند. بر اساس این طرح هر گونه اعتصاب در این بخش ها تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که درصدی از کارگران، بخشا تا 30 درصد از آنان، در روز اعتصاب به کار بپردازند که عملا به معنای بی اثر و خنثی کردن اعتصاب است. اکنون مخالفت قاطع با این طرح و پس گیری آن و یا در صورت تصویب، خنثی کردن عملی آن به خواسته های اعتصاب کنندگان اضافه شده است.
همه داده ها حکایت از آن دارد که در ماه های پیش رو موج اعتصابات کارگری دامنه بیشتری خواهد یافت . برای اولین بار در تاریخ مبارزات کارگری در انگلستان، پرستاران و کارکنان آمبولانس تصمیم گرفتند که بطور مشترک اعتصاب کنند. کارگران پست در ادامه اعتصاب خود در ماه گذشته، به یک اعتصاب دیگر در روز ۲۷ بهمن رای مثبت داده اند. همچنین اتحادیه ملی آموزش، اعضای خود را به اعتصاب در روز ۲۴ اسفند و اتحادیه کارگران بخش خدمات دولتی اعضا را به اعتصاب در روز ۲۵ اسفند فرا خوانده اند و این در حالی است که بسیاری از فعالان کارگری از رهبران اتحادیه های کارگری می خواهند که موثر تر عمل کنند و در همکاری با هم، اعتصاب ها را هماهنگ کنند و بطور مشترک و در یک زمان معین به اعتصاب فراخوان دهند.
چاره کارگران وحدت و تشکل
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۲۰ بهمن ۱۴۰۱
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 21 بهمن ماه 1401
- وحشت دیکتاتوری اسلامی ایران از برگزاری مراسم گرامیداشت یاد جان باختگان اعتراضات سراسری
روزپنج شنبه 20 بهمن:برگزاری مراسم گرامیداشت خاطره مهدی زارع از جان باختگان اعتراضات سراسری در اشکذر علیرغم تلاش های مذبوحانه نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری
- احضار و بازداشت بیش از 250 نفر از اهالی روستای رحمت‌آباد بزرگ پس از برگزاری مراسم گرامیداشت جواد حیدری از جان باختگان اعتراضات سراسری قزوین در روز پنجشنبه 12آبان
- ادامه جمعه های اعتراضی اهالی استان سیستان وبلوچستان با راهپیمایی وتجمع درشهرهای:
- ادامه تجمع اعتراضی اهالی ننلە از توابع شهر سنندج نسبت به بازداشت ها با شعارهای «مرگ بر خامنه ای»،«مرگ بردیکتاتور»و....
- ادامه جمعه های اعتراضی در شهرستان گالیکش استان گستان باتجمع وسردادن شعار «آزادی عقیده حق مسلّم ماست»
- یکی از روزهای هفته گذشته:سردادن شعارهای اعتراضی چون «آزادی آزادی آزادی»،«امسال سال خونه سیدعلی سرنونه»،«توپ تانک فشفشه آخوندباید گم بشه»و....تئسط دانش آموزان مدرسه ای در رشت
- جمعه شب 21 بهمن :سردادن شعارهای شبانه«مرگ بر خامنه ای»،«مرگ بردیکتاتور»و.... از منازل درچند محله سنندج همزمان با آتش بازی حکومتی
- جمعه شب 21 بهمن :سردادن شعارهای شبانه«مرگ بر خامنه ای»،«مرگ بردیکتاتور»و....از منازل دربرخی از مناطق تهران همزمان با آتش بازی حکومتی
- احکام انضباطی قطعی برای تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
- آزادی هادی امیرمحسنی و محمد غلام‌زاده (آبتین بهرنگ)
- شاپور احسانی‌راد هم‌اکنون از زندان اوین آزاد شد
- زنده زنده سوختن یک کارگر در حادثه آتش سوزی کانکس نگهبانی یکی از پروژه های شهرک جهاد زاهدان
*******
*وحشت دیکتاتوری اسلامی ایران از برگزاری مراسم گرامیداشت یاد جان باختگان اعتراضات سراسری
روزپنج شنبه 20 بهمن:برگزاری مراسم گرامیداشت خاطره مهدی زارع از جان باختگان اعتراضات سراسری در اشکذر علیرغم تلاش های مذبوحانه نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری
مهدی زارع اشکذری، 30 ساله، دانشجوی داروسازی بولونیا ایتالیا که برای تامین هزینه‌های تحصیل خود در یک پیتزافروشی کار می‌کرد، به دلیل مشکلاتی شخصی و بیماری مادرش، دو سال پیش به ایران بازگشته بود.
بنا بر اظهارات خانواده و نزدیکان مهدی زارع اشکذری، این جوان معترض در جریان اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شده بود و پس از ضرب و شتم و شکنجه شدید، با وضعیت جسمانی نامناسب، بطور موقت آزاد شده بود اما پس از آزادی موقت بلافاصله به کما فرو رفت و 20 روز بعد بتاریخ 9 دی در بیمارستان جان باخت وروزبعد 10دی به خاک سپرده شد.
*احضار و بازداشت بیش از 250 نفر از اهالی روستای رحمت‌آباد بزرگ پس از برگزاری مراسم گرامیداشت جواد حیدری از جان باختگان اعتراضات سراسری قزوین در روز پنجشنبه 12آبان

*ادامه جمعه های اعتراضی اهالی استان سیستان وبلوچستان با راهپیمایی وتجمع درشهرهای:
- زاهدان
- اسماعیل آباد شهرستان خاش
شعارها:
«مرگ بر خامنه ای»
«مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر»
«نه سلطنت نه رهبری، دموکراسی برابری»
«زندانی سیاسی آزاد باید گردد»
«بسیجی سپاهی داعش ما شمایی»
«مرگ بر سپاهی و بسیجی»
پلاکاردها:


*ادامه تجمع اعتراضی اهالی ننلە از توابع شهر سنندج نسبت به بازداشت ها با شعارهای «مرگ بر خامنه ای»،«مرگ بردیکتاتور»و....
*ادامه جمعه های اعتراضی در شهرستان گالیکش استان گستان باتجمع وسردادن شعار «آزادی عقیده حق مسلّم ماست»
*یکی از روزهای هفته گذشته:سردادن شعارهای اعتراضی چون «آزادی آزادی آزادی»،«امسال سال خونه سیدعلی سرنونه»،«توپ تانک فشفشه آخوندباید گم بشه»و....تئسط دانش آموزان مدرسه ای در رشت
*جمعه شب 21 بهمن :سردادن شعارهای شبانه«مرگ بر خامنه ای»،«مرگ بردیکتاتور»و.... از منازل درچند محله سنندج همزمان با آتش بازی حکومتی
*جمعه شب 21 بهمن :سردادن شعارهای شبانه«مرگ بر خامنه ای»،«مرگ بردیکتاتور»و....از منازل دربرخی از مناطق تهران همزمان با آتش بازی حکومتی
*احکام انضباطی قطعی برای تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
احکام انضباطی قطعی تا این لحظه برای تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس صادر شده است. تعدادی از این احکام در سطح دانشگاه در حد بالاتر و سنگین‌تر بودند (دو مورد اخراجی) که بعد از اعتراض و برگزاری جلسه شورای انضباطی مرکزی در ساختمان وزارت بهداشت در تهران احکام صادره سبک‌تر و در نهایت تایید شدند.
#داوود_حسنی_امجد دانشجوی پرستاری ۲ ترم تعلیقی اجرایی و ۲ ترم تعلیق مشروط
#حدیث_جهانگیری دانشجوی رشته بهداشت ۲ ترم تعلیق اجرایی و انتقال به دانشگاه شهرکرد.
#عارف_بیاتی دانشجوی رشته فوریت پزشکی ۲ ترم تعلیق اجرایی و انتقال از دانشگاه بندرعباس به گراش فارس.
#فرزاد_برگ_ریزان دانشجوی پزشکی یک ترم تعلیق اجرایی و یک ترم تعلیق مشروط
#احمد_افسرده حال دانشجوی پرستاری یک ترم تعلیق اجرایی و یک ترم تعلیق مشروط
#امید_شاهدپور دانشجوی پرستاری یک ترم تعلیق اجرایی و یک ترم تعلیق مشروط
#مهدی_رئیسی دانشجوی هوشبری یک ترم تعلیق اجرایی و یک ترم تعلیق مشروط
لازم به ذکر است تعداد زیاد دیگری از دانشجویان این دانشگاه به مدت یک ترم تعلیق اجرایی یا مشروط شدند و یا توبیخ و تذکر کتبی گرفتند که به دلایل شخصی راضی به انتشار اسم‌شان نشدند.
*آزادی هادی امیرمحسنی و محمد غلام‌زاده (آبتین بهرنگ)
/هادی امیرمحسنی دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه امام صادق که در تاریخ ۳ مهر در خیابان ۱۶ آذر بازداشت شده بود، چهارشنبه، ۱۹ بهمن، آزاد شد.
/محمد غلام‌زاده (آبتین بهرنگ)دانشجوی مقطع دکتری جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه تهران که در تاریخ ۳ مهر بازداشت شده بود، عصر چهارشنبه، ۱۹ بهمن، از زندان تهران بزرگ آزاد شد.
*شاپور احسانی‌راد هم‌اکنون از زندان اوین آزاد شد
حدود ساعت ۱ بامداد امروز شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱، شاپور احسانی‌راد در تماسی با دوستان اعلام‌ کرد که هم‌اکنون از زندان اوین آزاد شده است.
شاپور احسانی‌راد عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، از اعضای مؤسس شورای بازنشستگان تأمین اجتماعی (بستا) و نماینده سابق کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه است که از روز ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ بخاطر دفاع از حقوق کارگران در زندان به سر می‌برد.
او که در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۹۸ توسط اطلاعات سپاه دستگیر شده بود و مدت ۳۶ روز را در بازداشت به سر برد توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان به همراه مجازاتهای تکمیلی محکوم شده بود.
اتحادیه آزاد کارگران ایران آزادی شاپور احسانی‌راد را به وی، خانواده و تمامی دوستانش در اتحادیه شادباش می‌گوید و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۲ بهمن ۱۴۰۱
*زنده زنده سوختن یک کارگر در حادثه آتش سوزی کانکس نگهبانی یکی از پروژه های شهرک جهاد زاهدان
یک کارگریکی از پروژه های شهرک جهاد زاهدان بدنبال واژگونی کانکس نگهبانی بر اثر وقوع طوفان در وآتش سوزی با برگشت بخاری نفتی زنده زنده سوخت وجان با خودرا از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 


اخباروگزارش های کارگری 22 بهمن ماه 1401
- دومین روزاعتصاب کارگران معدن مس درخشان دراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه
- سلسله دیدارهای همبستگی و حمایتی
دیداری جمعی از فعالین صنفی معلمان، کارگری، مدنی و بازنشستگان فرهنگی و تأمین اجتماعی با محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران
- دیدار فعالان صنفی معلمان و فعالان مدنی با مسعود فرهیخته، دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
- بیانیه انجمن صنفی معلمان فارس جهت دعوت به تجمع در روز چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱
- اطلاعیه انجمن صنفی معلمان استان کردستان سقز و زیویه درازتباط با ادامه کنش هایشان در اعتراض به حذف مزایای رتبه‌بندی 9 نفر از همکارانشان
- جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران: انقلاب و خروش تا روز پیروزی بی وقفه ادامه دارد...
- صلاح آزادی، معلم و از اعضای انجمن صنفی فرهنگیان شهرستان مریوان به اتهام "تبلیغ علیه نظام " به یک سال زندان محکوم شد
- تعلیق دکتر حسن باقری‌نیا عضو هیات علمی دانشگاه سبزواری
- دو ترم تعلیق تحصیلی حاصل کمیته‌ی انضباطی امنیتی
- احمد نقوی آزاد شد
- خسرو صادقی بروجنی روزنامه نگار و پژوهشگر آزاد شد
- زهرا محمدی، مدرس زبان کردی و عضو انجمن فرهنگی نوژین، از کانون اصلاح و تربیت سنندج آزاد شد
- آزادی فهیمه سلطانی
*******
*دومین روزاعتصاب کارگران معدن مس درخشان دراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه
روزشنبه 22 بهمن برای دومین روز متوالی، کارگران معدن مس درخشان واقع در منطقه تخت گنبد سیرجان در استان کرمان به اعتصابشان ادامه دراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه دادند واز استارت زدن ماشین آلات این مجموعه معدن و کارخانه های فرآوری خودداری کردند.
منبع:فیلم کوتاه منتشره درشبکه های اجتماعی
*سلسله دیدارهای همبستگی و حمایتی
دیداری جمعی از فعالین صنفی معلمان، کارگری، مدنی و بازنشستگان فرهنگی و تأمین اجتماعی با محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران

*دیدار فعالان صنفی معلمان و فعالان مدنی با مسعود فرهیخته، دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*بیانیه انجمن صنفی معلمان فارس جهت دعوت به تجمع در روز چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱
?سال رو به اتمام است اما احکام همان رتبه‌بندی غیر قابل قبول که قرار بود از مهرماه ۱۴۰۰ اجرا شود، هنوز به صورت کامل صادر نشده است و چنانچه تا اواسط اسفند ماه احکام صادر و معوقات از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ واریز نگردد، این معوقات شامل دیون خواهد شد.
?اجرای طرح همسان‌سازی حقوق پیشکسوتان عرصه تعلیم و تربیت کشور که بهترین سال‌های عمر شریف خود را صرف آموزش و پرورش فرزندان این مرز و بوم نمودند نیز مورد بی‌توجهی دولت و مسئولان امر واقع گردید و اجرا نشد.
?در رابطه با مهمترین مطالبات و خواسته های فرهنگیان که همچنان بی پاسخ مانده است می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱- اجرای کامل رتبه‌بندی
۲- اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
۳- تطابق افزایش سالانه حقوق و دستمزد با رشد نرخ تورم سالانه بانک مرکزی
۴- عدم احضار همکاران شاغل به هیئت تخلفات اداری
۵- توقف احضار فعالان صنفی و منع تعقیب پرونده‌های آن‌‌ها و لغو احکام صادره
۶- اجرای اصول قانون اساسی و آموزش رایگان
۷- اتمام پادگانی شدن مدارس
۸- عدم فروش اموال دولتی و آغاز آن از آموزش و پرورش
?در این راستا انجمن صنفی معلمان فارس، بنابر درخواست بسیاری از معلمان شریف و فرهیخته، در ادامه فعالیت‌ها و کنش ها و تجمعات خود از تمامی فرهنگیان آگاه‌، حق‌طلب و عدالت‌خواه استان فارس جهت برگزاری تجمع اعتراضی در روز چهارشنبه ۳ اسفند ماه در حیاط اداره کل آموزش و پرورش استان فارس واقع در خیابان معدل دعوت به عمل می آورد.
امید که بار دیگر معدل شاهد حضور بی‌نظیر و باشکوه شما فرهنگیان مطالبه‌گر فارس باشد.
◀ زمان: چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱ - ساعت ۱۲
◀مکان: حیاط اداره کل آموزش و پرورش استان فارس_خیابان معدل
انجمن صنفی معلمان فارس
*اطلاعیه انجمن صنفی معلمان استان کردستان سقز و زیویه درازتباط با ادامه کنش هایشان در اعتراض به حذف مزایای رتبه‌بندی 9 نفر از همکارانشان
همکاران گرانقدر، دوستان همیشه همراه و تلاشگران دردآشنای عرصەی تعلیم و تربیت شهرستان سقز
در راستای اقدامات پیگیرانەی شما همکاران بزرگوار، دراعتراض به تصمیم فراقانونی و دستوری نهادهای امنیتی به ادارات آموزش وپرورش شهرستان سقز و منطقەی زیویه، برای حذف مزایای رتبه‌بندی ٩ نفر ازهمکاران شاغل در شهرستان سقز و منطقه زیویه، از جمله مراجعات و تجمعات مکررتان به اداره آموزش و پرورش شهرستان سقز، مکاتبه با مسئولین ذیربط و اقدام اخیر بسیاری از همکاران ارجمند، در خودداری از حضور در کلاس‌های اضافه تدریس، ضمن تشکر و ابراز قدرشناسی نسبت به عزم راسختان، توجه شما و افکار عمومی جامعه را، به نکات ذیل جلب می نماییم:
۱) بر کسی پوشیده نیست، که وجود ساعات اضافه تدریس در شهرستان سقز -علی رغم وجود سیل عظیمی از جوانان تحصیلکرده این شهرستان- نشانەی بارز وجود سوء‌مدیریت در منابع انسانی، در این شهرستان بوده، و علت بارز آن بی تدبیری مسئولان این اداره در سنوات گذشته می‌باشد. شایان ذکر است این موضوع بارها از سوی انجمن صنفی معلمان استان کردستان سقز و زیویه، به مسئولین آموزش و پرورش شهرستان و نمایندگان مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، در ادوار مختلف، به صورت حضوری و کتبی، گوشزد شده است.
۲) در شرایط تورمی و اسفناک اقتصاد کشور و در شرایطی که پرداخت هزینەی ساعات اضافه تدریس بە همکاران، همواره با تأخیر چندماهه و گاه یکساله روبه رو بوده است، واضح است که گرفتن ساعات غیرموظفی از سوی همکاران، اصلاً به نفع همکاران گرانقدر نبوده و علت اصلی رغبت همکاران، به اخذ این ساعات، در قدم اول پوشش دادن کلاس های بدون معلم در مناطق محروم از هرگونه امکانات آموزشی و در قدم بعدی، جلوگیری از سپردن ساعات اضافه تدریس به نیروهای غیر تخصصی و گاه خارج از بدنەی اصلی آموزش و پرورش بوده است.
۳) از آنجا که پس از اقدام اعتراضی شما بزرگواران، در پس دادن ساعت گپ های غیرموظفی، در اعتراض به اقدام غیرقانونی حذف مزایای رتبه‌بندی ۹ نفر از همکاران، انتظار می‌رفت، مدیریت آموزش وپرورش شهرستان سقز و زیویە، ضمن تلاش برای پیگیری موضوع از مراجع بالادستی و رسانەای کردن مکاتبات صورت گرفته، تمام تلاش خود را برای منصرف کردن شما عزیزان از تصمیم مأخوذە -حداقل به بهانەی دفاع ازحقوق دانش آموزان- به کار گیرد، متاسفانه در کمال سادە‌انگاری و سهل انگاری در عمل شاهد هیچ گونه تلاش جدی در این زمینه نبودەایم.
۴) لذا بنا به رسالت خود به عنوان انجمن صنفی معلمان استان کردستان سقز و زیویه، ضمن تقدیر از پشتیبانی و همراهی شما بزرگواران، در دفاع از حقوق تضییع شدەی همکارانمان و علم به دلسوزی و احساس مسئولیت شما نسبت به آیندەی تحصیلی دانش آموزان این شهرستان، از همەی شما دوستان و همکاران می‌خواهیم، به احترام دلنگرانی های والدین گرامی و دغدغەمندی و باور راسختان نسبت به اهمیت سرنوشت دانش‌آموزان، از روز یک‌شنبە مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۲۳ به کلاس‌های تدریس خود بازگشته، و همەی آن ارزشهای والایی را که خود به آن رسیدە و در آن زندگی می کنید را همچون یک مهارت زندگی به ذهن های پویای دانش آموزان خود، هدیه دهید.
انجمن صنفی معلمان استان کردستان سقز و زیویه
۲۲ بهمن ۱۴۰۱
*جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران: انقلاب و خروش تا روز پیروزی بی وقفه ادامه دارد...
به نام خدای رنگین کمان
به نام زن
به نام زندگی
به نام آزادی....
در پنجمین ماه از انقلاب ژینا هستیم.
پنجمین ماه از روزی که تابستان تا آبان خونین تا دی ماه را با پیوند آزادی خواهی بهم رساند.
در این مسیر کشته دادیم سر به دار شدیم زخمی دادیم در بند کشیده شدیم و به زندان رفتیم،
اما همچنان بر مواضع خود محکم و استوار ایستاده ایم...
این صدای ما دانشجویان است. خواسته ما خواسته مردم است. انقلاب را به رسمیت می‌شناسیم و هدف مان سرنگونی رژیم دیکتاتوری است...
فرسخ به فرسخ دانشگاه زیر پای دژخیمان با سلاح ترس و ناامیدی و وعده ی زندان و کشتار خونین شد...
و ما ساکت نشدیم...
باران گلوله از آسمان فرو ریخت و جوی خون جاری شد...
و ما ساکت نشدیم...
و ساکت نیز نخواهیم شد...
سهم دانشگاه تهران و بقیه ی دانشگاه ها نیز از سرکوب سیستماتیک چیزی کمتر از مردم خیابان نبود. دانشجو را زندانی کردید، تحویل دادید، ممنوع الورود، تعلیق و اخراج کردید. ما اما ساکت نمی نشینیم...
ما تا روز پیروزی در برابر ظلم و سرکوب استوار می ایستیم...
ما دانشجویان آزادیخواه دانشگاه تهران، تا لحظه ی پیروزی انقلابمان که صدایش جهانی شده است، در کنار مردم می ایستیم...
فریاد دادخواهی بلندتر از دیروز در تاریخ نوشته خواهد شد...
فریاد ما بلند از صدای گلوله های شما، گوش های قاتلان آزادی را کر خواهد کرد...
ما دانشجویان دانشگاه تهران همگام با سایر اقشار ایران عزیز ، تا لحظه ی نابودی دیکتاتوری در کشور عزیزمان ایران از پای نخواهیم نشست...
این بار محکم تر به کف خیابان های دانشگاه برمیگردیم و حق را فریاد می‌زنیم...
انقلاب و خروش تا روز پیروزی بی وقفه ادامه دارد...
منتظر فراخوان های ما باشید...
جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران
*صلاح آزادی، معلم و از اعضای انجمن صنفی فرهنگیان شهرستان مریوان به اتهام "تبلیغ علیه نظام " به یک سال زندان محکوم شد
فشار بر فعالین صنفی و پرونده‌سازی با نگاه امنیتی نسبت به معلمان و کنشگران صنفی که فعالیت‌هایشان در جهت بهبود نظام تعلیم و تربیت کشور و تلاش برای ایجاد عدالت آموزشی و آموزش باکیفیت و رایگان بر اساس اصل ٣٠ قانون اساسی می‌باشد ،همچنان ادامه دارد، و چنین بنظر می‌رسد که تهدید و ارعاب حاکمیت برای فعالین صنفی پایانی ندارد.
صلاح آزادی، فعال صنفی فرهنگیان و از اعضای انجمن صنفی معلمان شهرستان مریوان، که پیشتر توسط پلیس امنیت احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود، به اتهام " تبلیغ علیه نظام "در شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان مریوان به یک سال حبس محکوم گردید.
لازم به ذکر است جلسه دادگاهی این عضو انجمن صنفی معلمان مریوان در تاریخ ١١/ ٣/ ١٤٠١ در شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان مریوان برگزار شده بود.
*تعلیق دکتر حسن باقری‌نیا عضو هیات علمی دانشگاه سبزواری
حسن باقری‌نیا عضو هیات علمی دانشکده‌ی روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه حکیم سبزواری که پیش‌تر تعلیق‌ شده بودند همچنان تعلیق هستند.
این استاد که پیش‌تر با پیگیری در هیات انتظامی دانشگاه حکم توقف رسیدگی دریافت‌ کرده بودند، در نامه‌ای برگرداندن شدن دروس ارائه شده به ایشان را درخواست کردند که رییس دانشگاه در پاسخ از تعلیق ایشان تا زمان رسیدگی قضایی و ممنوع شدن حضورشان در دانشگاه خبر داد.
*دو ترم تعلیق تحصیلی حاصل کمیته‌ی انضباطی امنیتی
خشایار سفیدی دانشجوی موسیقی دانشگاه هنر در شورای بدوی کمیته‌ی انضباطی به یک تر منع موقت از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شد.
خشایار سفیدی:
این حکم کمیته‌ی انضباطی است که برای من صادر شده و لازم است چند نکته را در موردش ذکر کنم.
▪در جلسه‌ی کمیته‌ی انضباطی علی‌رغم تماس و دعوت دانشگاه و معطل شدن یک ساعت پشت در جلسه، بنده رو به داخل راه ندادند و مانع از حضورم در جلسه برای دفاع از خودم شدند.
▪حراست دانشگاه مانع از ورود من به جلسه شدند با این استدلال که من حاضر نشدم با تماس تلفنی حراست به ساختمان حراست واقع در خیابان فلسطین جنوبی مراجعه کنم.
▪این حکم ۲۱ آبان صادر شده ولی اواخر آذر به من تحویل دادند.
▪علی رغم اینکه کل ترم پیش ممنوع الورود بودم، قصد دارند حکمم را ترم بعد اجراکنند‌. یعنی عملا میشود دو ترم! لازم به ذکر است دانشگاه میگوید هیچ مسئولیت در قبال ممنوع الورود شدن شما متوجه ما نیست و از نظر کمیته‌ی انضباطی شما میتوانستید وارد محیط دانشگاه شوید!
اینجانب اعتراض مسالمت آمیز را مطابق ماده نه منشور حقوق دانشجویی، حق اساسی و قانونی خود دانسته وسرسوزنی از این حق خود کوتاه نمی آیم. به محض ورود به دانشگاه، نخستین اعتراض من به سرکوب فراگیر آقای محمدرضا حسنایی و تعلیق اساتید شجاع در دانشگاه هنر خواهد بود.
*احمد نقوی آزاد شد
در پی نقض رای شعبه یکم دادگاه تجدید نظر استان زنجان توسط شعبه نهم دیوان عالی کشور و تشکیل دادگاه هم عرض در شعبه دهم دادگاه تجدید نظر استان زنجان احمد تقوی (نقوی) فعال صنفی معلمان ابهر که از اتهام تبلیغ علیه نظام تبرئه شده بود، نهایتاً روز جمعه ۲۱ بهمن‌ماه از زندان آزاد شد.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ، ضمن تبریک به این فعال صنفی معلمان، خواهان توقف پرونده‌سازی‌ها علیه کنشگران، مختومه کردن پرونده‌ی آنان و آزادی همه معلمان زندانی و دیگر زندانیان مدنی و سیاسی است.
*خسرو صادقی بروجنی روزنامه نگار و پژوهشگر آزاد شد
خسرو صادقی بروجنی پس از گذراندن حدود دو سال و نیم از محکومیت 5 سال زندانش از زندان اوین، آزاد شد.
*زهرا محمدی، مدرس زبان کردی و عضو انجمن فرهنگی نوژین، از کانون اصلاح و تربیت سنندج آزاد شد
زهرا محمدی 18 دی ماه 1400، جهت تحمل دوران محکومیت 5 ساله خود راهی بند زنان کانون اصلاح و تربیت سنندج شده بود.
*آزادی فهیمه سلطانی
فهیمه سلطانی دانشجوی حقوق دانشگاه اصفهان ورودی ۱۴۰۰ که در تاریخ ۲۲ آبان در چهارباغ عباسی اصفهان توسط نیروهای اطلاعات بازداشت شده بود، ۲۱ بهمن آزاد شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید