اخباروگزارش های کارگری 18 خرداد ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیر دولتی کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس برای سومین بار درخردادماه - پاسخ دندان شکن کارگران اعتصابی شهرداری کوت عبدالله به ادعاهای شهردار - ادامه اعتراضات درمانگران اعتیاد کشور نسبت به واگذاری توزیع و عرضه داروهای ترک اعتیاد به داروخانه‌ها کشوربا برپایی تجمع مقابل سازمان غذا و دارو - تجمع اعتراضی دوباره کشاورزان استان خوزستان نسبت به ممنوعیت کشت شلتوک مقابل استانداری - آزادی پریسا رفیعی پس از تحمل یکسال حبس بدون ملاقات حضوری و مرخصی

- جان باختن یک کارگر مقنی در عمق 20 متری چاهی در نکا براثر سقوط آهن برسرش

- بی خبری 72 ساعته از سرنوشت یک کارگر مقنی براثر ریزش چاه در منوجان

*تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیر دولتی کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس برای سومین بار درخردادماه

روز سه شنبه 18 خرداد برای سومین بار درماه جاری، معلمان مدارس غیر دولتی کشوردست به تجمع زدند تا صدای اعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی استخدامی وحقوق نابرابردرازای کاریکسان هرچه بیشتر منعکس کنند.


قابل یادآوری است که معلمان مدارس غیر دولتی کشورروزهای یکشنبه 2و9 خرداد هم مقابل مجلس تجمع اعتراضی برپاکرده بودند:

1- شماره ای دیگر از سریال تجمعات اعتراضی معلمان مدارس غیر دولتی کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس

روز یکشنبه 9 خرداد، معلمان مدارس غیر دولتی کشوردرادامه سریال اعتراضاتشان کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی دست به تجمع مقابل مجلس زدند.

 

2- تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیر دولتی کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس برای چندمین بار

روز یکشنبه 2خرداد برای چندمین بار، معلمان مدارس غیر دولتی کشوربرای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس تجمع کردند.

*پاسخ دندان شکن کارگران اعتصابی شهرداری کوت عبدالله به ادعاهای شهردار

روز سه شنبه 18خرداد،کارگران اعتصابی شهرداری کوت عبدالله با انتشارنامه ای در 8 بند به ادعاهای شهردار این شهر دراستان خوزستان پاسخی دندان شکن بشرح زیر دادند:

1- اگر برای کارگران مشکل ایجاد شده این مشکل از ندادن حقوق و مزایا است نه چیزی دیگر!

2- حقوق‌های سال 99 برج 9 و10پرداخت نشده و برج 11 و 12و عیدی و سنوات نیز کامل پرداخت نشده و در سال جدید هم برج 1 و 2 به صورت علی‌الحساب پرداخت کردند که اصلاً کافی نیست.

3- وقتی اداره کار حقوق سال 1400 را اعلام کردند چطور یک شهردار یا پیمانکار نمی‌داند چقدر است؛ خود کارگران لیست حقوق جدید را از اداره کار گرفتند و به پیمانکار تحویل دادند؛ چطور شهردار اعلام می‌کند «اشل حقوقی جدید اعلام نشده»! مگر ما تحت پوشش قانون کار نیستیم؟ حقوق و مزایای مزدی ما را ادارات کار مشخص کرده‌اند.

4- آقای شهردار اگر می‌گوئید نیروی مازاد هست، چرا در دوره شما بازهم استخدام جدید داشته‌ایم؟!

5- کارگران بلاتکلیف که می‌گوئید چندین سال هست که سابقه دارند و حداقل حقوق را هم دریافت می‌کنند و دارای پست کاری و سمت هستند.

6- آقای شهردار محترم اعتراض ماه قبل ما فقط 4 روز بوده آنهم به دلیل نداشتن پول برای تامین مخارج ماه مبارک رمضان؛ چطور ادعا می‌کنید کارگران پانزده روز سر کار نبوده‌اند؟!

7- شما ادعا کرده‌اید پرداخت عیدی و سنوات برعهده پیمانکار قبلی است؛ چرا پیمانکار را معرفی نمی‌کنید؛ چرا به عنوان کارفرمای مادر، مسئولیتی بر گردن نمی‌گیرید؟! حقوق‌ها را به موقع بپردازید، بیمه‌ها را به موقع رد کنید، آن وقت اگر کارگران معترض شدند، بگویید مشکل‌دارند و دنبال داستان‌اند!

8- یک سوال در ذهن ما کارگران بی‌پاسخ مانده است: آیا وقتی که پیمانکار کارش تمام شد، نباید با کارگران تسویه حساب کند؛ کجا و کدام قانون گفته پیمانکار ترک کار کند و کارگران دو ماه کامل حقوق طلب داشته باشند همراه با عیدی و سنوات کامل؟! مگر شهردار از پیمانکار وثیقه نگرفته؛ مگر مسئولیت تضامنی در کار نیست؟!

درهمین رابطه:زنده باد همبستگی کارگران:

تجمع کارگران شهرداری کوت عبدالله درهفتمین روز اعتصابشان مقابل دادگاه کارون برای آزادی همکاران حق طلب بازداشتیشان

روز دوشنبه 17 خرداد، کارگران شهرداری کوت عبدالله همزمان با هفتمین روز اعتصابشان برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع مطالبات دست به تجمع مقابل دادگاه کارون زدند وخواهان آزادی همکاران حق طلبشان که ازدوروز پیش دربازداشت بسر می برند از زندان شدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،حدود یک هفته است که کارگران شهرداری کوت عبدالله دست از کار کشیده‌اند؛ دو روز پیش، تعدادی از کارگران بازداشت شده‌اند.

کارگران شهرداری کوت عبدالله با خواست مشخص شدن زمان پرداخت مابه‌التفاوت‌ها اعتصاب کردند وبدنبال بازداشت همکاران حق طلبشان،آزادی آنها هم به خواستشان اضافه شده است.


یکی از کارگران معترض این شهرداری دراستان خوزستان به خبرنگار رسانه ای گفت:علاوه بر عیدی و سنوات سال قبل که پرداخت نشده، معوقات به صورت علی‌الحساب به حساب کارگران واریز شده (یک بار سه میلیون و خرده‌ای و بار دیگر چهار میلیون تومان) و مشخص نیست چه زمانی قرار است مابه‌التفاوت پرداخت شود. آن‌ها می‌گویند: ماه‌هاست که دستمزد کامل و به موقع نگرفته‌ایم.

*ادامه اعتراضات درمانگران اعتیاد کشور نسبت به واگذاری توزیع و عرضه داروهای ترک اعتیاد به داروخانه‌ها کشوربا برپایی تجمع مقابل سازمان غذا و دارو

روز سه شنبه 18 خرداد،جمعی از درمانگران اعتیاد کشوردرادامه اعتراضاتشان نسبت به واگذاری توزیع و عرضه داروهای ترک اعتیاد به داروخانه‌ها دست به تجمع کشور مقابل سازمان غذا و داروزدند.

تجمع کنندگان با سردادن شعار«شانه ساز استعفا استعفا»خواهان استعفا رئیس سازمان غذا و داروشدند.


براساس گزارش رسانه ای شده،عده ای از درمانگران اعتیاد کشور در اعتراض به اقدام سازمان غذا دارو در صدور ابلاغیه ای مبنی بر توزیع و عرضه داروهای تحت کنترل و متادون در داروخانه ها که همراه با توشیح وزیر بهداشت بوده در مقابل آن سازمان تجمع کردند.

شرکت کنندگان در این تجمع متفق القول بودند که این نامه کاملاً مخالف با مصوبات وابلاغیه های نهادهای بالادستی از جمله مفاد نامه معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر و مصوبات هفتاد و پنجمین جلسه کمیته درمان آن ستاد مبنی بر ممنوعیت مطلق عرضه داروهای آگونیست در داروخانه ها بوده و مصداق عدم رعایت سلسله مراتب اداری و حاکمیتی و نادیده گرفتن مصالح کشور و حقوق بیماران و درمانگران می باشد.

درخاتمه پس از مذاکرات نمایندگان معترضان با مسئولین سازمان غذا دارو توافق شد درمانگران تا روز یکشنبه آینده منتظر اقدام مسئولین در لغو نامه مذکور باشند و درمانگران تاکید کردند چنانچه ابلاغیه خلاف نظامات اداری لغو نشود روز یکشنبه مجددا تجمع اعتراضی برگزار خواهند نمود.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی صدها درمانگر اعتیاد کشور مقابل سازمان نظام پزشکی

روز یکشنبه 21 دی، صدها درمانگر اعتیاد کشوربا تجمع مقابل سازمان نظام پزشکی وبرافراشتن پلاکاردها و بنرهایی اعتراضات خود را به تصمیمات گرفته شده در این حوزه و سخنان اخیر رییس سازمان غذا و دارو در خصوص واگذاری توزیع و عرضه داروهای ترک اعتیاد به داروخانه‌ها بنمایش گذاشتند.

*تجمع اعتراضی دوباره کشاورزان استان خوزستان نسبت به ممنوعیت کشت شلتوک مقابل استانداری

روز سه شنبه 18 خرداد برای دومین بار درماه جاری، جمعی از کشاورزان خوزستان( شهرهای سوسنگرد، بستان، شعیبیه، کارون، ملاثانی و…) برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به ممنوعیت کشت شلتوک دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی جمعی از کشاورزان استان خوزستان نسبت به ممنوعیت کشت شلتوک مقابل استانداری

روز شنبه 8 خرداد، جمعی از کشاورزان شهرهای سوسنگرد، بستان، شعیبیه، کارون، ملاثانی و… برای اعتراض به ممنوعیت کشت شلتوک مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.


پیش از ظهر امروز تعدادی از شلتوک کاران شهرهای مختلف استان در اعتراض به ممنوعیت کشت شلتوک در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

*آزادی پریسا رفیعی پس از تحمل یکسال حبس بدون ملاقات حضوری و مرخصی

روز سه شنبه 18 خرداد، پریسا رفیعی فعال دانشجویی پس از تحمل یکسال حبس بدون ملاقات حضوری و مرخصی با پایان دوران محکومیت از زندان اوین آزاد شد.


منبع اصلی خبر:کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*جان باختن یک کارگر مقنی در عمق 20 متری چاهی در نکا براثر سقوط آهن برسرش

روز سه شنبه 18 خرداد،یک کارگر حین کارحفر چاه در خیابان آرامگاه شهرستان نکا دراستان مازندران براثر سقوط آهن برسرش در عمق 20 متری چاه در دم جانش را ازدست داد.

*بی خبری 72 ساعته از سرنوشت یک کارگر مقنی براثر ریزش چاه در منوجان

با گذشت بیش از 72 ساعت از ریزش یک چاه در روستای شهلکان از توابع منوجان از سرنوشت کارگر 50 ساله تبعه افغانستان که زیرتلی از آوار گرفتارشده،خبری درمیان نیست.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید