اخباروگزارش های کارگری 15 و16 بهمن ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- نامه جمعی از زندانیان سیاسی عقیدتی زندان اوین درباره مردم زلزله‌زده خوی: مردم گرفتار حکمرانی ناکارآمد هستند. مردم عزیز ایران حال شهرستان خوی خوب نیست. - جان باختن مادروپسر زلزله زده براثرمسمومیت گازی درچادر مسمومیت گازی بیش از 100 نفر از زلزله زدگان خوی در چادر - تجمع خانواده های بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبدانان مقابل دادگستری یورش وحشیانه نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری به تجمع کنندگان - تجمع جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در حمایت از فرهاد میثمی و در اعتراض به احکام زندان و اعدام

- بیانیه‌ی دانشجویان آزادی‌خواه گیلان در محکومیت سکوت - بیانیه‌ی جمعی از انجمن‌های علمی_دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی
«دانشگاه مرده است، زنده‌باد دانشگاه!»
- اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه فولاد کاویان دراعتراض به سطح پایین حقوق ازجمله اجرانشدن طرح طبقه بندی مشاغل
- بازداشت الناز محمدی روزنامه‌نگار
- صدور قرار جلب دادرسی بر علیه اعضای کانون صنفی معلمان استان بوشهر
- فرزانه صیدی دانشجوی اهل ایلام توسط دادگاه تجدید نظر به ۲سال و ۲ماه حبس تعلیقی، ۲۵میلیون تومان جزای نقدی و ۲سال ممنوع‌الخروجی و ابطال گذرنامه محکوم شد.
- تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ارژنگ مرتضوی پس از ۵۰ روز
- علی پوراحمدیان دانشجو طراحی صحنه دانشگاه تهران در شورای بدوی کمیته‌ی انضباطی به یک نیم‌سال منع موقت از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شد.
- تجمع اعتراضی پیمانکاران فضای سبزشهرداری تبریز نسبت به عدم برگزاری مناقصه از ابتدای اسفندماه سال1400
- مفقود شدن 4 کارگر یک لنج باری در سواحل غربی چابهار بدنبال آتش سوزی
*******
*نامه جمعی از زندانیان سیاسی عقیدتی زندان اوین درباره مردم زلزله‌زده خوی:
مردم گرفتار حکمرانی ناکارآمد هستند.
مردم عزیز ایران حال شهرستان خوی خوب نیست.
بخش هایی از آن هفته‌ها تحت تأثیر زلزله های متعدد و از هشتم بهمن ماه کل شهرستان با جمعیت 350هزار نفری تحت‌الشعاع این مسئله قرار گرفته است.
زلزله هزاران خانه را تخریب و پس لرزه هایش که حالا شمار آن بالای صد رسید است مدام بر حجم خسارات دیگر خانه ها می‌افزاید و با فرو ریختن این دیوارها بار دیگر همچون فجایع بم، ورزقان، سرپل ذهاب،کوت عبدالله،پل دختر،آق قلا و غیره پرده فقر و محرومیتی فرو می‌ریزد که رنج و آسیب پذیری مردمان ما را دو چندان کرده است.
دستگاه حاکمیت هم در حالی اراده خود را حاضرِ مطلوب بر صحنه و بحران را مدیریت شده تبلیغ می‌کند که پس از گذشت یک هفته بیش از پنجاه درصد مردم خوی ماشین خواب و پنجاه هزار نفر متارکه از شهر و ده ها هزار نفر با خیابان نشینی فاقد دریافت هر گونه کمک های دولتی هستند.
مردم از یک سو گرفتار زلزله های متعدد،سرمای طاقت فرسا و کمبود نان و غذا و چادر شده و از سوی دیگر گرفتارحکمرانی ناکارآمدی هستند که با سنگ اندازی مانع کمک های انسان دوستانه داخلی و بین‌المللی می‌شود وآن ها را از حداقل های اسکان در سرمای زیر صفر درجه همچون کانکس محروم می‌دارد.
ما زندانیان سیاسی عقیدتی زندان اوین ضمن ابراز همدردی با مردم مصیبت‌زده شهرستان خوی و نگرانی عمیق مان از وضعیت نامساعد زلزله‌زدگان؛ عموم مردم را که بارها در سختی‌ها کنار هم بودن را تجربه کرده‌اند دعوت به پیوستن به کارزار کمک حداکثری به مردم زلزله‌زده خوی می‌کنیم تا شاهد تقویت جبهه مردم و تسلیم حاکمیت در برابر اراده آن‌ها باشیم.
پنچ شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
امضاء کنندگان به ترتیب الفبا:
۱-جعفر ابراهیمی
۲-توحید امیر امینی
۳-رسول بداغی
۴-جعفر پناهی
۵-محمد حبیبی
۶-امیر سالار داوودی
۷-حسین رزاق دوست
۸-حسن سعیدی
۹-محمد شریفی مقدم
۱۰-رضا شهابی
۱۱-مصطفی عبدی
۱۲-کاظم علی‌نژاد
۱۳-علیرضا فرشی دیزج یئکانلی
۱۴-کیوان مهتدی
۱۵-اکبر نعیمی تجمع کردند.
‌۱۶-علی نوری
*جان باختن مادروپسر زلزله زده براثرمسمومیت گازی درچادر
مسمومیت گازی بیش از 100 نفر از زلزله زدگان خوی در چادر
روز شنبه 15 بهمن،مادر 80 ساله و پسر 55 ساله زلزله زده اهل فیرورق خوی به علت گازگرفتگی ناشی از مصرف زغال در داخل چادر با هدف گرمایشی جان خود را از دست دادند.
برپایه گزارش های رسانه ای شده؛بیش از 100 نفر از زلزله زدگان شهرستان خوی هم دچار مسمومیت گازی در چادرها شده اند.*تجمع خانواده های بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبدانان مقابل دادگستری
یورش وحشیانه نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری به تجمع کنندگان
روز یکشنبه 16 بهمن،جمعی از خانواده های بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبدانان دست به تجمع مقابل دادگستری این شهرستان دراستان ایلام زدند.

گزارش های منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از یورش وحشیانه نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری به تجمع کنندگان منجمله پرتاب گاز اشک آوربسویشان وضرب وشتم بعضی از آنها می باشد.
درهمین رابطه:دادستان مرکز استان ایلام:چهارشنبه شب درآبدانان 5 نفر زخمی و 10 نفر بازداشت شدند
روز پنج شنبه 13 بهمن، دادستان مرکز استان ایلام با تایید اعتراضات چهارشنبه شب(12 بهمن) شهرستان آبدانان از زخمی شدن 5 نفراز تجمع کنندگان وبازداشت 10 نفر از معترضان خبرداد.
وی افزود:این اعتراضات بدنبال دستگیری سجاد مرادی وندی و صدور حکم قضایی برای آیت عارفی نیا صورت گرفت.
*تجمع جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در حمایت از فرهاد میثمی و در اعتراض به احکام زندان و اعدام

*بیانیه‌ی دانشجویان آزادی‌خواه گیلان در محکومیت سکوت
در بخشی از این بیانیه آمده‌است:
سکوت مانند غده سرطانی رشد میکند، اگر امروز سکوت کنیم ذره ذره تکثیر میشود تا زمانی که ما را از پا در بیاورد، ما تنها زمانی که سکوت را انتخاب کنیم میمیریم. در این سرکوب فراگیر که خیلی ها بنا به منفعتشان سکوت را انتخاب کرده اند، نشان خواهیم داد که ما دانشجویان پشت مردم ایران هستیم و تن به ذلت نداده و نمیدهیم.
با پُتک اتحادمان، شیشه خفقان را خواهیم شکست و این را در عمل نشان خواهیم داد…
*بیانیه‌ی جمعی از انجمن‌های علمی_دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی
«دانشگاه مرده است، زنده‌باد دانشگاه!»
چندی پیش باخبر شدیم که اساتیدی از دانشگاه‌های کل کشور، از تهران تا کردستان، با اطلاعیه‌ی «قطع همکاری»(بخوانید اخراج) مواجه شده‌اند.
نهاد دانشگاه همواره جولانگاهی برای گفتمان حاکم بوده است. نظام مسلط از انقلاب فرهنگی تاکنون صداهای مخالف و مستقل در عرصه‌ی علمی و سیاسی را برنتابیده و حذف آن‌ها را در دستور کار خود قرار داده. نهادی که باید از دل ضرورت‌های مدرن و اجتماعی شکل بگیرد، در اینجا عملاً بدل به فضایی بی‌دروپیکر شده که روزبه‌روز علم را مثله می‌کند و نعش آن را که همچنان روی دستمان باقی‌مانده، برنمی‌تابد و به امید آن نشسته است تا تنها باورها و ارزش‌های خود را بازتولید کند. در این میان تن نحیفِ رشته‌های علوم انسانی همواره تیزترین تیغ‌ها را بر خود داشته و همواره آماج حمله‌ی بنیادگرایان بوده است.
حال اگر امیدی تا به امروز در دانشگاه وجود داشته است، تنها امید به اساتیدی است که با دانشجویان همراه بوده و حقوق آنان را ارجح می‌شمارند؛ اندک استادانی که به منش علمی و اخلاقی پایبند هستند، مستقل می‌اندیشند و حال قربانی این روند حذفی و دگراندیش‌ستیزانه می‌شوند.
خبرها حاکی از آن است که در دانشگاه علامه طباطبایی هم روند مشابهی در جریان است؛ اما ما، انجمن‌های علمی_دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی همسو با استادان دلسوز و شریف خود که در این مدت همراه با دانشجویان خود بوده‌اند و از حقوق آن‌ها به دفاع برخاسته‌اند؛ ایستاده‌‌ایم و به این روند اعتراض خواهیم داشت و فریاد خواهیم زد:
«دانشگاه مرده است، زنده‌باد دانشگاه!»
انجمن‌های علمی امضا کننده‌ی این بیانیه:
انجمن علمی_دانشجویی جامعه‌شناسی
انجمن علمی_دانشجویی سیاست‌گذاری اجتماعی
انجمن علمی_دانشجویی برنامه‌ریزی اجتماعی
انجمن علمی_دانشجویی مطالعات اجتماعی و سیاسی
انجمن علمی_دانشجویی مطالعات فرهنگی
انجمن علمی_دانشجویی مطالعات زنان
انجمن علمی_دانشجویی علوم سیاسی
انجمن علمی_دانشجویی روانشناسی
انجمن علمی_دانشجویی فلسفه
انجمن علمی_دانشجویی تاریخ
انجمن علمی_دانشجویی ادبیات فارسی
انجمن علمی_دانشجویی مطالعات فرهنگی و رسانه
*اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه فولاد کاویان دراعتراض به سطح پایین حقوق ازجمله اجرانشدن طرح طبقه بندی مشاغل
روز یکشنبه 16 بهمن، کارگران کارخانه فولاد کاویان واقع در کیلومتر 9 جاده اهواز – خرمشهربرای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق ازجمله اجرانشدن طرح طبقه بندی مشاغل دست از کارکشیدند وقابل این واحد تولید کننده ورق هاى ضخيم فولادى زدند.

درهمین رابطه: کارگران شرکت فولاد کاویان دست به اعتصاب زدند
بنابر گزارش رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز یکشنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، کارگران شرکت فولاد کاویان در اهواز دست از کار کشیده و مقابل ورودی این شرکت تجمع کردند.
دلیل اعتراض و اعتصاب امروز کارگران این شرکت، عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل است که یکسال و نیم است به تعویق افتاده و مدیران شرکت مدتهاست وعده اجرای آن را می‌دهند.
شرکت فولاد کاویان حدود ۷۰۰ نفر کارگر را به صورت پیمانکاری در استخدام دارد که با سایر پرسنل مجموعاً حدود ۱۰۰۰ نفر در این شرکت مشغول به کار هستند.
*بازداشت الناز محمدی روزنامه‌نگار
صبح روز یکشنبه 16 بهمن،الناز محمدی روزنامه‌نگار بازداشت شد.
براساس گزارش رسانه ای شده،صبح روز یکشنبه النازمحمدی برای ارائه توضیحات به دادسرای اوین رفته بود که در همان محل بازداشت شد.
قابل یادآوری است که الهه محمدی خواهرالنازکه برای تهیه گزارش از مراسم خاکسپاری مهسا امینی به سقز رفته بود، اوایل مهرماه بازداشت شده بود و کماکان در بازداشت بسرمی برد.
*صدور قرار جلب دادرسی بر علیه اعضای کانون صنفی معلمان استان بوشهر
در پی تداوم سرکوب جنبش معلمان _ بخوانید انتقام گیری از معلمان _، برای چهار نفر از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان بوشهر قرار جلب به دادرسی، اقدام علیه امنیت داخلی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و تمرد به مامور حین انجام وظیفه صادر گردید.
متاسفانه حاکمیت بجای شنیدن صدای مشفقانه معلمان، بعد از خیزش ژینا, قصد انتقام‌گیری از جنبش معلمان دارد. در همین راستا، در استان بوشهر با بازداشت پنجاه روزه بازرس کانون صنفی بوشهر جناب استاد محمود ملاکی بر علیه چهار نفر از اعضای هیات مدیره این کانون اعلام جرم نمودند.
بر اساس کیفرخواست صادره، جناب آقایان محمود ملاکی،عبدالرضا امانی‌فر،اصغر حاجب و محسن عمرانی با اتهام‌های واهی به دادگاه فراخوانده شده‌اند.
لازم به ذکر است پرونده مذکور مربوط به بازداشت این همکاران در تجمع روز معلم می باشد .
کانون صنفی معلمان استان بوشهر ضمن محکومیت این اتهامات و پرونده‌سازی‌ها درخواست آزادی بدون قید و شرط جناب ملاکی و بازگشت حاکمیت به اجرای قانون اساسی را دارد.
زیرا همگان نیک می‌دانند زخم‌های نشسته بر پیکر آموزش و پرورش با تشدید فضای امنیتی مرهم‌پذیر نخواهد بود و دیر یا زود معلمان به خیابان باز خواهند گشت.
*فرزانه صیدی دانشجوی اهل ایلام توسط دادگاه تجدید نظر به ۲سال و ۲ماه حبس تعلیقی، ۲۵میلیون تومان جزای نقدی و ۲سال ممنوع‌الخروجی و ابطال گذرنامه محکوم شد.
این دانشجو در ۲۳مهر بازداشت و پس از گذشت حدود یک ماه به قید وثیقه‌ی ۳میلیارد تومانی از زندان مرکزی ایلام آزاد شد. ایشان پیش‌تر توسط شعبه دو دادگاه انقلاب ایلام به ۴سال و ۳ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.
*تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ارژنگ مرتضوی پس از ۵۰ روز
ارژنگ مرتضوی دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه خوارزمی کرج از روز ۲۶ آذر در بازداشت قرار دارد. با وجود گذشت ۵۰ روز از بازداشت ایشان و علی‌رغم پیگیری خانواده، همچنان اقدامی برای به جریان انداختن پرونده‌ صورت نگرفته است.
گفتنی است این دانشجو در حال حاضر در زندان مرکزی کرج به‌سر می‌برد و حال عمومی حوبی ندارد و تحت فشار روانی شدید است.
*علی پوراحمدیان دانشجو طراحی صحنه دانشگاه تهران در شورای بدوی کمیته‌ی انضباطی به یک نیم‌سال منع موقت از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شد.
این حکم بدون ارائه‌ی مدرکی علیه دانشجو و با استناد بر گواه گواهان و اقرار دانشجو صادر شده‌است. اما در این پرونده گواه گواهانی سندیت دارد که خود شاکی هستند و تاکید بر حقوق دانشجویی توسط دانشجو، اقرار درنظر گرفته شده است.
*تجمع اعتراضی پیمانکاران فضای سبزشهرداری تبریز نسبت به عدم برگزاری مناقصه از ابتدای اسفندماه سال1400
روزیکشنبه 16 بهمن، پیمانکاران فضای سبز شهرداری تبریزبرای اعتراض به عدم برگزاری مناقصه از ابتدای اسفندماه سال1400 دسا به تجمع مقابل شورای شهر همزمان بابرگزاری جلسه اعضایش زدند.

*مفقود شدن 4 کارگر یک لنج باری در سواحل غربی چابهار بدنبال آتش سوزی
روزشنبه 15بهمن،دریک فروند لنج باری در سواحل غربی چابهار در 80 مایلی بندر چابهار آتش سوزی شد و 4 نفراز کارگرانش مفقود و 4 نفر دیگر از کارگرانش توسط یک کشتی خارجی نجات پیدا کردند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید