اخباروگزارش های کارگری 13-15 اردیبهشت ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 زنده باد یاد 43 کارگر جان باخته معدن زغال ‌سنگ زمستان یورت آزادشهر 13 اردیبهشت ماه 96 چهل و سه کارگر در حادثه انفجار معدن زغال ‌سنگ زمستان یورت آزاد شهرجان باختند و 70 کارگر مصدوم شدند.  در ششمین سالگرد این واقعه دردناک با گرامیداشت یاد این 43 کارگر جان باخته و همدردی با خانواده هایشان ،همبستگیمان را با کارگران صدمه دیده این حادثه وخانواده هایشان اعلام کنیم. - شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
آخرین اخبار اعتصاب چیست؟

- ادامه سریال اعتراضات کارگران بازنشسته تامین اجتماعی خوزستان مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان نسبت به به سطح نازل حقوق منجمله مصوبه ضد کارگری شورای عالی کار‌ مبنی بر تعیین حداقل دستمزد 5 میلیون و 300هزارتومانی با راهپیمایی وتجمع مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان
- چهارمین روز اعتصاب غذای تعدادی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه دراعتراض به اظهارات توهین‌آمیز ناصری مدیرعامل شرکت
وخامت حال یوسف بهمنی وانتقالش به درمانگاه هفت تپه
- هدیه حاکمیت از بعد از انقلاب ۵۷ به‌ معلمان
- تجمع اعتراضی جمعی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته تهران نسبه به سطح به پایین بودن حقوق و وضعیت بد معیشتی مقابل وزارت آموزش و پرورش
یورش نیروهای سرکوب دستاه رهبری و دولت به فرهنگیان حق طلب
- تجمع معلولان مقابل شورای شهر و شهرداری تهران
- تجمع ساکنان روستای قره حسنلو از توابع شهرستان ارومیه در اعتراض به زمین‌خواری حکومتی
- تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهرقزوین نسبت به بلاتکلیفی مقابل استانداری
- دیدارهای حمایتی با خانواده‌ی معلم زندانی عزیز قاسم‌زاده
- جمع شدن دانشجویان دانشکده‌ی معماری وشهرسازی دانشگاه هنر اصفهان مجاور دیوار دانشکده در اعتراض به ایجاد مزاحمت‌ها و حملات هر روزه‌ی مامورین لباس شخصی به دانشجویان
- کانون نویسندگان ایران:
۳ مه، «روز جهانی آزادی مطبوعات» گرامی باد
- ادامه مسمومیت های شیمیایی دانش آموزان با حمله به دبستان دخترانه پروین اعتصامی حسن‌آباد سنندج
- ممنوع‌الوردی غیرقانونی در قالب کمیته‌ی انضباطی بدونِ ابلاغ حکم
- محسن عمرانی آزاد شد
- عطا باباخانی بازرس سندیکای کارگران شرکت واحد آزاد گردید
*******
*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
آخرین اخبار اعتصاب چیست؟
بحث های بسیاری حول و حوش اعتصاب ما کارگران پروژه ای جاری است.
قبل از اینکه وارد این مباحث شویم اعلام میکنیم که اعتصاب ما برای دو خواست فوری افزایش ۷۹ درصدی مزد و بیست روز کار و ده روز استراحت و برای پیگیری دیگر مطالباتمان ادامه دارد و ما با اعتصابمان امسال روز جهانی کارگر را هم گرامی داشتیم.
جالب اینست عده ای از جریانات معلوم الحال و باز هم در پوشش کمپین در جاهایی تحت عنوان پیمانکار خوب و پیمانکار بد تلاش میکنند به تدریج صف اعتصاب را بشکنند و با این ترفندهای فریبکارانه و گفتن اینکه فلانی پیمانکاری خوبیست و با شرایط بهتری کارگر میگیرد سعی میکننند همکاران ما را به پایان دادن به اعتصاب و مراجعه به "پیمانکاران خوب" که دار و دسته های خودشان هستند ارجاع دهند.
در همین راستا با هیاهو بر سر یک سری قراردادهای صوری که گویا پیمانکاران شرایط همکاران اعتصابی را پذیرفته اند، سعی میکنند که صف اعتصاب را تضعیف کنند در حالیکه این خبرها واقعیت ندارد و فقط یک هیاهو است و باید نسبت به اینگونه ترفندها هوشیار باشیم.
این وسط حکومت نیز خبر از دستگیری تعدادی از پیمانکاران میدهد و خلاصه حسابی به جان هم افتاده اند.
در خبری گفته شده که تعدادی از پیمانکاران در پروژه های توسعه ای پارس جنوبی در نفت احضار و بازداشت شده اند. بر اساس این خبر گویی این پیمانکاران هستند که فراخوانهای اعتصاب را داده اند و الان "با رصد اطلاعاتی و بررسی های صورت گرفته توسط سربازان گمنام امام زمان" بر ملا شده و با احضارها و دستگیریها دارند جلویش را میگیرند.
این هیاهو را به پا کرده اند تا اعتصابات برحق ما را مخدوش و فضای اعتراضاتمان را امنیتی تر کنند اما همین جا به مقامات مسئول و نیز به باند مافیایی پپمانکاران اعلام میکنیم که با چنین تشبثاتی نمیتوانید صف اعتصاب ما را متفرق کنید. مساله بر سر معیشت و شرایط برده وار کاری است که یک عمر بر ما تحمیل کرده اید و دیگر این وضعیت را قبول نداریم و کوتاه هم نخواهیم آمد.
ما کارگران درد داریم، مطالبه داریم، از گرانی و زورگویی های پیمانکاران مفتخور جانمان به لب رسیده است و بر روی خواستهایمان مصر هستیم .
همه میدانیم دعوایی قدیمی بین دو باند مافیایی قرارگاه خاتم الانبیاء و باند پیمانکاران مفتخور در مراکز نفتی جریان دارد.
قرارگاه خاتم الانبیاء میکوشد که با کنار زدن پیمانکاران کل بساط چپاول و غارت در نفت را خود در دست داشته باشد در مقابل پیمانکاران هم سعی میکنند خود را به اعتصاب ما کارگران بچسبانند تا حریف را عقب بزنند.
ما کارگران در مقابل هر دو باند مافیایی چپاولگر می ایستیم و اجازه نمیدهیم که پیمانکاران مفتخور اعتصابات ما را به دستمایه ای برای خود در این نزاع تبدیل کنند. اتفاقا یک خواست دیرینه ما کارگران نفت در سطح سراسری برچیده شدن کل بساط پیمانکاران در نفت و در تمام مراکز کارگری است و امروز نیز همچنان بر آن مصر هستیم.
خلاصه کلام اینکه نه با تهدید به استخدام کارگر جدید و پایان دادن به قراردادها توانستید کاری کنید و خودتان در ایلنا شکست تان را خبری کردید و نه امروز با تلاش برای مخدوش کردن اعتصابات ما تحت عنوان اینکه پیمانکاران در آن دست دارند، میتوانید راه به جایی ببرید.
اتکاء ما به حمایت های دلگرم کننده مردمی است و با چنین توطئه هایی نمیتوانند خدشه ای در این حمایتها از اعتصابات برحق ما کارگران ایجاد کنید.
ما اجازه نمیدهیم.
بدانید که اعتصابات ما بدون شک حمایت همکاران دیگر شاغل در نفت و در دیگر مراکز کارگری را همراه دارد و این حق طلبی سراسری است بنابراین فکری به حال خود کنید.
در آخر سخن ما باهمکاران است!
متحد بمانیم و تلاش کنیم با درس گیری از اعتصابات گذشته، مجامع عمومی خود را در مناطق مختلف برپا کنیم و با صف متحد و صدای بلند عزم خود را برای ادامه اعتصاباتمان اعلام کنیم.
بگذار تا گوش های نا شنوا، شنوا شوند.
زنده با د اعتصاب. زنده باد اتحاد
۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
*ادامه سریال اعتراضات کارگران بازنشسته تامین اجتماعی خوزستان مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان نسبت به به سطح نازل حقوق منجمله مصوبه ضد کارگری شورای عالی کار‌ مبنی بر تعیین حداقل دستمزد 5 میلیون و 300هزارتومانی با راهپیمایی وتجمع مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان
روز چهارشنبه 13 اردیبهشت، کارگران بازنشسته تامین اجتماعی خوزستان درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به سطح نازل حقوق منجمله مصوبه ضد کارگری شورای عالی کار‌ مبنی بر تعیین حداقل دستمزد 5 میلیون و 300هزارتومانی دست به راهپیمایی و تجمع مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان درکلانشهر اهواز زدند.
شعارها:
« فقط کف خیابون به دست میاد حقمون»
« گرانی تورم بلای جان مردم»
«زیر بار ستم نمی کنم زندگی جان فدا می کنم در ره آزادگی مرگ براین بردگی مرگ براین بردگی»
نازل حقوق منجمله مصوبه ضد کارگری شورای عالی کار‌ مبنی بر تعیین حداقل دستمزد 5 میلیون و 300هزارتومانی دامه دادند.
*چهارمین روز اعتصاب غذای تعدادی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه دراعتراض به اظهارات توهین‌آمیز ناصری مدیرعامل شرکت
وخامت حال یوسف بهمنی وانتقالش به درمانگاه هفت تپه
روز چهارشنبه 13 اردیبهشت برای چهارمین روز متوالی، تعدادی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه دراعتراض به اظهارات توهین‌آمیز ناصری مدیرعامل شرکت به اعتصاب غذایشان ادامه دادند.
براساس فیلم وخبرهای منتشره درشبکه های اجتماعی،امروز حال یوسف بهمنی حالش به وخامت گرایید و به درمانگاه هفت تپه منقل شد.
حال یوسف بهمنی در اثر چهارمین روز اعتصاب غذا رو به وخامت گذاشت و او در درمانگاه هفت تپه بستری شد. یوسف بهمنی نماینده جسور و هشیار ما در اعتراض به بی حرمتی ناصری به همکاران در هفت تپه دست به اعصاب غذا زده است. متاسفانه ایشان از بیماری های دیگری رنج می برد که ممکن است در اثر اعتصاب غذا به سرعت تشدید شود. یوسف بهمنی سال هاست برای هفت تپه و عزت و معیشت کارگران هفت تپه تلاش میکند و هزینه میدهد. ما باید متحدانه در حمایت از این نمایندگان عزیزمان اقدام کنیم.
*هدیه حاکمیت از بعد از انقلاب ۵۷ به‌ معلمان
درست بعد از انقلاب ۵۷ بود که حاکمیت با "آماده به‌خدمت کردن" معلمان مبارز که در اعتصاب سراسری معلمان ایران در کنار کارگران نفت بودند یورش به معلمان را آغاز کرد.
در ۱۲ اردیبهشت سال ۵۸ در روز معلم (روز جانباختن استاد خانعلی) مرا با یک موتور مورد حمله قرار دادند و به گفته رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه: "حکم خدا در مورد فرح زادی اجرا شد"
ولی از بد اقبالی آنها زنده ماندم. تمام بدنم به شدت آسیب دیده بود ( دنده‌هایم، لگن خاصره، استخوان ران و ۰۰۰) در بستر بیماری، حکم آماده به خدمت برایم صادر شد.
درست دو سال پیش در روز معلم با حمله‌ی وحشیانه‌ای که به من کردند ( لباس شخصی‌ها ) به کتفم آسیب رساندند. سپس در پلیس امنیت او را دیدم و آسیبی را که به کتفم زده بود گفتم. اسمش را نمی‌دانم ولی در پلیس امنیت سمت سرهنگی دارد.
حاکمیت سال هاست که با یورش و دستگیری در روز معلم به معلمان هدیه می‌دهد
و درست یک سال پیش بود که با آمدن پشت درب آپارتمان من در تهران، تا صبح مرا شکنجه سپید دادند.
امروز پس از دو سال :
هنوز سوزش و درد کتف دست چپم رهایم نکرده. دردهای معلمان پایانی ندارد...
محبوبه فرحزادی، معلم بازنشسته
۱۳۰۲/۲/۱۲
*تجمع اعتراضی جمعی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته تهران نسبه به سطح به پایین بودن حقوق و وضعیت بد معیشتی مقابل وزارت آموزش و پرورش
یورش نیروهای سرکوب دستاه رهبری و دولت به فرهنگیان حق طلب
فیم های کوتاه منتشره درشبکه های اجتماعی از تجمع روز چهارشنبه 13 اردیبهشت جمعی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته تهران نسبه به سطح به پایین بودن حقوق و وضعیت بد معیشتی مقابل وزارت آموزش و پرورش و یورش نیروهای سرکوب دستاه رهبری و دولت به آنها خبر می دهد.
*تجمع معلولان مقابل شورای شهر و شهرداری تهران
جمعی از معلولان روز یکشنبه 10 اردیبهشت پس از آن که ساعاتی مقابل بهزیستی تجمع کردند و شعار سر دادند، با راهپیمایی اعتراضی به سوی شورای شهر رفتند و در اعتراض به عدم پاسخگویی شهرداری به مطالبات افراد دارای معلولیت، مقابل شورای شهر و شهرداری تجمع اعتراضی برگزار کردند.

هیچ‌ کدام از اعضای شورای شهر در بین تجمع کنندگان حضور نیافت و معلولان پس از چند ساعت با راهپیمایی اعتراضی به سوی بهزیستی بازگشتند و مجددا مقابل بهزیستی تجمع برگزار کردند.
منبع:کانال کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت
*تجمع ساکنان روستای قره حسنلو از توابع شهرستان ارومیه در اعتراض به زمین‌خواری حکومتی
به گزارش کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران،روز چهارشنبه 13 اردیبهشت، ساکنان روستای قره حسنلو از توابع شهرستان ارومیه در اعتراض به زمین‌خواری حکومتی دست به تجمع زدند.
*تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهرقزوین نسبت به بلاتکلیفی مقابل استانداری
روزسه‌شنبه 12 اردیبهشت، متقاضیان مسکن مهرقزوینبرای اعتراض به بلاتکلیفی مقابل استانداری تجمع کردند.
برپایه فیلم منتشره درشبکه های اجتماعی،متقاضیان که از سال 98 برای مسکن مهر ثبت نام کردند بعد از گذشت چند سال خواستار تحویل واحدهای خود شدند.
*دیدارهای حمایتی با خانواده‌ی معلم زندانی عزیز قاسم‌زاده
دیدار گروهی از معلمان مطالبه‌گر لنگرود با خانواده‌ی معلم زندانی عزیز قاسم زاده و در حمایت از معلمان زندانی آقایان انوش عادلی ، محمود صدیقی پور و عزیز قاسم‌زاده

*جمع شدن دانشجویان دانشکده‌ی معماری وشهرسازی دانشگاه هنر اصفهان مجاور دیوار دانشکده در اعتراض به ایجاد مزاحمت‌ها و حملات هر روزه‌ی مامورین لباس شخصی به دانشجویان.

گفته می‌شود پس از مدتی نیروی انتطامی در محل حاضر شد و قول پیگیری این اتفاق را داد.
۱۲اردیبهشت ۱۴۰۲
*کانون نویسندگان ایران:
۳ مه، «روز جهانی آزادی مطبوعات» گرامی باد
آزادی مطبوعات و دیگر رسانه‌ها از شاخص‌های اساسی آزادی بیان در جامعه است که به مخاطره‌افکندنش بر زندگی انسان‌ها و مناسبات اجتماعی در هر جامعه‌ای آثار ویران‌گر ‌و هولناک بر جای می‌گذارد. اطلاع‌رسانی در مطبوعات و دیگر رسانه‌ها از آن دست حرفه‌ها است که هم عشق و علاقه‌ی بسیار می‌طلبد، هم جسارت و پشتکار در جست‌وجو و بیان حقیقت‌. در جهانی که حکومت‌ها همواره با سیاست‌های پشت پرده در جهت منافع اقلیتی ناچیز اما قدرتمند بخش‌های بزرگی از حقیقت را پوشیده نگه می‌دارند یا آن را سراسر وارونه جلوه می‌دهند، اهمیت و رسالت استقلال در این حرفه بیش از پیش جلوه می‌کند، در عین حال که به‌سادگی نمی‌توان بر مخاطرات و پیامدهای آن چشم بست.
جمهوری اسلامی از همان آغاز، هم‌چون دوران پیش از خود، با تحمیل سانسور به مطبوعات و ‌رسانه‌ها ناقض آزادی بیان بوده است و با بگیروببند روزنامه‌نگاران و فعالان حوزه‌ی رسانه‌ای مانع از گردش آزاد اطلاعات شده است.
اتهام‌زدن به روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای و پرونده‌سازی برای آنان، که تنها به رسالت خود در بیان بی کم‌وکاست و بدون تحریف واقعیت عمل کرده‌اند، چیزی نیست جز سیاست سرکوب برای بستن همه‌ی راه‌های نقد، که زمینه را برای چپاول‌گران و اختلاس‌گران و جنایت‌پیشه‌گان فراهم می‌سازد تا در سایه‌ی امن سانسور و قلع‌وقمع رسانه‌ها با وقاحت هرچه تمام‌تر به غارت و جنایت ادامه دهند. از همین روست که حاکمیت در این سال‌ها پیوسته از نظر شمار خبرنگاران و روزنامه‌نگاران زندانی به رکوردهای تازه‌تری در جهان دست می‌یابد.
کانون نویسندگان ایران با تکیه بر اصول منشور و اساسنامه‌ی خود که مبتنی بر «حق آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثنا برای همگان» است، روز جهانی آزادی مطبوعات و رسانه‌ها را گرامی می‌دارد و این روز را به تمامی فعالان عرصه‌ی رسانه و مطبوعات مستقل که، با وجود همه‌ی مصائب و خطرات، به رسالت خود در زمینه‌ی آزادی بیان پای‌بندی نشان می‌دهند شادباش می‌گوید و خواهان آزادی بی‌قید و شرط همه‌ی روزنامه‌نگاران زندانی است و برای ایجاد جامعه‌ای که دست حکومت از تعرض به مطبوعات آزاد و رسانه‌های مستقل کوتاه شود همچنان به مبارزه‌ ادامه خواهد داد.
۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
*ادامه مسمومیت های شیمیایی دانش آموزان با حمله به دبستان دخترانه پروین اعتصامی حسن‌آباد سنندج
روز چهارشنبه 13 اردیبهشت، مسمومیت های شیمیایی دانش آموزان با حمله به دبستان دخترانه پروین اعتصامی حسن‌آباد سنندج،ادامه یافت.
*ممنوع‌الوردی غیرقانونی در قالب کمیته‌ی انضباطی بدونِ ابلاغ حکم
کیان جمالی دانشجوی مهندسی کامپیوتر ورودی۱۴۰۱ دانشگاه آزاد شهر قدس پس از احضار و مراجعه به کمیته‌ی انضباطی به صورت شفاهی به ۳ ترم منع از تحصیل محکوم شد.
این دانشجو که پیش‌تر در آبان ماه سال گذشته بازداشت شده بود چند هفته پس از آزادی به کمیته‌ی انضباطی احضار می‌شود و پس از مراجعه، توسط مسئولین کمیته مورد بازجویی قرار گرفته و تهدید می‌شود در نهایت بدون برگزاری شورای انضباطی و رعایت قوانین و بدون ابلاغ هیچگونه حکمی به وی گفته می‌شود تا ۳ ترم دانشگاه نرود.
گفتنی است این دانشجو ورودی ۱۴۰۱ در اولین روز دانشجویی خود بازداشت شده و پس از آزادی تا همین امروز ممنوع‌الورد به دانشگاه و از تحصیل محروم بوده است.
*محسن عمرانی آزاد شد
محسن عمرانی، عصر روز چهارشنبه ١٣ اردیبهشت ۱۴۰۲ از زندان بوشهر آزاد شد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن تبریک آزادی این کنشگر صادق و مقاوم خواهان پایان دادن به پرونده‌سازی‌های امنیتی برای معلمان و کنشگران‌ صنفی و مدنی و آزادی همه‌ی زندانیان صنفی و عقیدتی و سیاسی و معترضان ماه‌های اخیر و ابطال احکام آنها است.
*عطا باباخانی بازرس سندیکای کارگران شرکت واحد آزاد گردید
عطا باباخانی، از اعضای قدیمی و بازرس سندیکای کارگران شرکت واحد، که صبح روز اا اردیبهشت ۱۴۰۲ مصادف با اول ماه مه (روز جهانی کارگر) توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، نزدیک ۱۲ شب سه شنبه ۱۲ اردیبهشت پس از انتقال از دادسرای کرج به دادسرای اوین آزاد گردید.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن ابراز خرسندی از آزادی عطا باباخانی به تداوم سیاست سرکوبگرانه دستگیری و اذیت و ‌آزار فعالین کارگری بشدت معترض بوده و خواستار آزادی بی قید و شرط سایر اعضای زندانی خود رضا شهابی، حسن سعیدی، داود رضوی، و سایر فعالین کارگری و معلمی، از جمله ریحانه انصاری‌نژاد، آنیشا اسدالهی، ژاله روحزاد، عسل محمدی، سروناز احمدی، هیراد پیربداقی، کامیار فکور، حسن ابراهیمی، و الدوز هاشمی، که در هنگام دیدار با خانواده معلم زندانی محمد حبیبی در روز ۸ اردیبهشت، با خشونت بازداشت شده بودند، میباشد.
کارگر زندانی آزاد باید گردد
زندانی سیاسی آزاد باید گردد
چاره کارگران وحدت و تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 14 اردیبهشت ماه 1402
- یک زن مراسم تشریفاتی روز جهانی خانه کارگر أصفهان را به صحنه اعتراض به سطح نازل حقوق و تصمیم شورای عالی کار وتاراج أموال سازمان تامین اجتماعی تبدیل کرد
- ادامه اعتراضات کارگران راه آهن کشور:
اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان وتجمعشان درایستگاه زرند در اعتراض پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل
- اعتصاب کارگران شرکت کاغذ پارس هفت‌تپه دراعتراض به سطح نازل حقوق،عدم تبدیل وضعیت،شرایط سخت کاری و وعده های توخالی
- تجمع اعتراضی کشاورزان معترض مقابل فرمانداری شهرستان لامرد فارس در اعتراض به قیمت پایین گندم و عدم پرداخت مبلغ خرید این محصول علیرغم برداشت و تحویل آن توسط دولت
- بیانیه‌ی دانشجویان دانشگاه سوره :
نه قمه کشی بیرون دانشگاه و نه تهدیدهای داخل دانشگاه باورهای ما را تغییر نخواهد داد
- انتشار شبنامه توسط دانشجویان؛ دانشگاه أصفهان
- تلاش برای تأسیس کتاب‌خانه توسط معلمان زندانی در زندان لاکان رشت
- انسانم آرزوست...
چون به نام حق معلم ساز کرد
- قتل حسین مهدی پور، در شهر دشتیاری، سیستان ‌و‌بلوچستان
- اتحادیه‌ی نیروی کار فرانسه FO (Force ouvrière)خواستار آزادی فوری «سیلیس کوهلر» و همسرش «ژاک پاریس» شد
*یک زن مراسم تشریفاتی روز جهانی خانه کارگر أصفهان را به صحنه اعتراض به سطح نازل حقوق و تصمیم شورای عالی کار وتاراج أموال سازمان تامین اجتماعی تبدیل کرد
براساس یک فیلم منتشره در رسانه ها وشبکه های اجتماعی،یک زن مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی در جریان برگزاری مراسم تشریفاتی روز جهانی خانه کارگر أصفهان روی سن رفت و با گرفتن میکروفون از دست مجری وسردادن شعارهای زیر وتکرارشان توسط حاضران صحنه ای از اعتراض به سطح نازل حقوق و تصمیم شورای عالی کار وتاراج أموال سازمان تامین اجتماعی را بنمایش گذاشت.
شعارها:
«خواسته ما همینه حقوق طبق تورم»
«هزینه‌ها دلاریه حقوق ما ریالیه»
«صندوق رو خالی کردند ما رو بیچاره کردند»
«اجرای همسان‌سازی بدون حقه‌بازی»
*ادامه اعتراضات کارگران راه آهن کشور:
اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان وتجمعشان درایستگاه زرند در اعتراض پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل
روزپنج شنبه 14 اردیبهشت، کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان(شرکت رضوان درود)دراعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل دست از کارکشیدند و درایستگاه زرند تجمع کردند.

گزارشی بقلم یکی از کارگران منتشره درشبکه های اجتماعی:
اعتصاب کارگران وکارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان
کارگران شرکت رضوان درود از سال ۹۲ سنوات نداده
ده میلیون بن کارگرا رو خورده طرح طبقه بندی نداریم
کارگران این شرکت از بافق تا بم همه اعتصاب کردن حقشون میخان همه تو ایستگاه زرند تجمع کردن
خبرنگار هم اومده ولی متاسفانه پلیس راه آهن زرند با حراست مانع از مصاحبه میشن
در ضمن کارگران خطی هستیم
طبق صحبت‌های رئیس اداره کار زرند ده سال است سوابق سنوات کارگران را نداده والان باید به روز حساب کنه و به کارگران واریز کنه و مبلغ سنوات هر کارگر ۱۲۰میلیون تومان می‌شود ورئیس اداره کار زرند به رئیس شرکت گفته که باید کارگران را راضی کنی والان به کارگران گفته که از دست من شکایت نکنید من مشکل را حل میکنم البته چندین بار است که از این وعدها به کار گران داده
*اعتصاب کارگران شرکت کاغذ پارس هفت‌تپه دراعتراض به سطح نازل حقوق،عدم تبدیل وضعیت،شرایط سخت کاری و وعده های توخالی
کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران:
کارگران شرکت کاغذ پارس هفت‌تپه دست به اعتصاب زدند
امروز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ کارگران بخش‌های باگاس، فضای سبز و خدمات شرکت کاغذ پارس هفت‌تپه، در اعتراض به دستمزدهای نازل، عدم تبدیل وضعیت، ساعات طولانی کار دو شیفته و‌ بدون استراحت و نداشتن مرخصی و دیگر خواسته‌ها دست به اعتصاب زدند.
موذنی مدیرعامل پیشین وعده‌ی قراردادی شدنِ این نیروهای شرکتی را اعلام کرده بود. اما مخالفت حاج جواد مقدم مالک شرکت و روغنی گلپایگانی مدیر جدید مانع از این وعده‌ها شد.
لازم به ذکر است که سال ۱۴۰۱ حدود ۱۰۰ نفر از نیروهای پیمانی بخش‌های تکمیل و مکانیک بصورت قراردادی درآمدند، اما گلپایگانی با روند قراردادی شدن کارگران دیگر ممانعت کرد.
کارگران شرکت کاغذ پارس و خصوصا نیروهای شرکتی همواره با خطر و تهدید اخراج از کار روبرو هستند.
*تجمع اعتراضی کشاورزان معترض مقابل فرمانداری شهرستان لامرد فارس در اعتراض به قیمت پایین گندم و عدم پرداخت مبلغ خرید این محصول علیرغم برداشت و تحویل آن توسط دولت
پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲

برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
بیانیه‌ی دانشجویان دانشگاه سوره :
نه قمه کشی بیرون دانشگاه و نه تهدیدهای داخل دانشگاه باورهای ما را تغییر نخواهد داد.
در بخشی از این بیانیه آمده است:
ما دانشجويان دانشگاه سوره بر این باوریم که رفتارهای سیاست زده‌ی کادر دانشگاه سوره در داخل و خارج دانشگاه دخالت در امور فردی دانشجو ست و این رفتارها را از نمونه‌های بارز سلب حق خود از آزادی‌های فردی میدانیم.

*انتشار شبنامه توسط دانشجویان؛ دانشگاه اصفهان.


*تلاش برای تأسیس کتاب‌خانه توسط معلمان زندانی در زندان لاکان رشت
از آن‌جا که آگاهی جامعه اولویت اول و مهم معلمان است، معلمان زندانی هم حتی در زندان نیز در تلاش برای آگاهی‌بخشی هستند.
بنابر گزارش رسیدە بە شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، آقایان عزیز قاسم زاده، انوش عادلی و محمود صدیقی پور از اعضای کانون صنفی معلمان گیلان که برای گذراندن محکومیت غیرقانونی در زندان لاکان رشت به سر می‌برند، درصدد تأسیس کتابخانه‌ای برای استفاده‌ی زندانیان هستند.
ضمن سپاس از این اقدام درست و اصولی این فعالین صنفی معلمان گیلانی، امید است که این امکان را تا پایان و حصول نتیجه داشته باشند.
*انسانم آرزوست...
چون به نام حق معلم ساز کرد
طیبه گورانی، معلم کلاس اول هرمزگان در روز جهانی کودک پارچه‌ای به بچه‌ها می‌دهد تا بر آن نقاشی بکشند؛ سپس با آن پارچه لباسی می‌دوزد و می‌پوشد و به مدرسه می‌رود. و این موجب شادی غیرقابل وصف دانش‌آموزانش شده است.

انسانم آرزوست...
چون به نام حق معلم ساز کرد
شعله‌ای در جان ما آغاز کرد
تا که او تعلیم آن الفاظ کرد
چون چراغی ذهن ما را باز کرد
داد آموزش چو شاهین ادب
جغد جهل از بام ما پرواز کرد
*قتل حسین مهدی پور، در شهر دشتیاری، سیستان ‌و‌بلوچستان
آخرین برگِ سفرنامه‌ی
باران این است
که زمین ، چرکین است . . .!
متاسفانه معلم جوان حسین مهدی پور ، دبیر جامعه شناسی شهرستان دشتیاری،استان سیستان و بلوچستان، ادمین کانال مطالبات فرهنگیان، که روز ۱۲ اردیبهشت مصادف با روز معلم، از طرف افراد ناشناس مورد سوقصد مسلحانه قرار گرفته و به شدت مجروح شده بود، ساعاتی پیش دارفانی را وداع گفت.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، ضمن ابراز تاسف شدید از مرگ این معلم گرانقدر و و عرض تسلیت بە خانوادەی ایشان و تمام همکاران فرهنگی و تمام مردم دشتیاری، سیستان و بلوچستان، کشتار وحشیانەی مردم استان سیستان و بلوچستان را شدیدا محکوم کردە و از اداره آموزش و پرورش منطقه دشتیاری و آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان انتظار پیگیری فوری، این حادثه، و از دادستانی استان و شهرستان دشتیاری درخواست شناسایی و مجازات عاملان این سو قصد را دارد.
*اتحادیه‌ی نیروی کار فرانسه FO (Force ouvrière)خواستار آزادی فوری «سیلیس کوهلر» و همسرش «ژاک پاریس» شد
کنفدراسیون عمومی نیروری کار فرانسه به‌شدت به بازداشت خودسرانه‌ و بی‌پایه‌ی سیلیس کوهلر و ژاک پاریس، که از سال گذشته در زندان هستند، اعتراض خود را اعلام می‌کند.
بازداشت سیلیس کوهلر و ژاک پاریس در سفری شخصی در تعطیلات بهاری به ایران، کشوری که مدت‌ها بود برنامه‌ی سفر به آنجا را داشتند، اتفاق افتاد. بازداشت آنان بدون هیچ دلیلی انجام شده است؛ بدیهی است که ارتباط آنان با اتحادیه‌ی کارگری فرانسه، تنها بهانه‌‌ی در دست برای بازداشت آنها از سوی مقامات جمهوری اسلامی بوده است.
اتحادیه‌ی نیروی کار فرانسه، امکان ملاقات نمایندگان کنسلوگری‌ها با این ‌دو‌ شهروند فرانسویی را براساس قوانین ساختار کنوانسیون‌های بین‌المللی، که ایران نیز یکی از طرفین آن و‌ملزم به رعایت آن است، را نداشته است. تمام تلاش این اتحادیه، فقط یک ملاقات کوتاه چند دقیقه‌ای در ماه نوامبر گذشته در طول این یک‌سال بازداشت آنان بوده است؛ اتحادیه نیروی کار فرانسه شدیدا نگران وضعیت سلامتی این شهروندان بازداشت شده‌ی فرانسوی است.
اتحادیه‌ی نیروی کار فرانسه، خواستار احترام به حقوق اساسی و‌ آزادی بی‌قید و شرط سیسیل کوهلر و ژاک پاریس و بازگشت آنان به فرانسه است.
فردریک سولیو، دبیر کل FO
چهارشنبه سوم ماه می ۲۰۲۳
منبع:کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 


اخباروگزارش های کارگری 15 اردیبهشت ماه 1402
- ادامه جمعه های اعتراضی اهالی سیستان و بلوچستان با راهپیمایی،برافراشتن دست نوشته ها و سردادن شعارهای اعتراضی در زاهدان
- اعتصاب کارگران پروژه‌ای شرکت آیریک صنعت
- بیانیه جمعی از وکلای دادگستری کرمانشاه به مناسبت روز جهانی کارگر و روز معلم
- ماموران نیروی انتظامی از برگزاری دورهمی معلولان جلوگیری کردند
- آخرین وضعیت حسین رمضانپور معلم زندانی خراسان شمالی از زبان همسرش
- الدوز هاشمی آزاد شد
- در همبستکی با کارگران فرانسه و قدردانی از حمایت آنها از کارگران ایران
*******
*ادامه جمعه های اعتراضی اهالی سیستان و بلوچستان با راهپیمایی،برافراشتن دست نوشته ها و سردادن شعارهای اعتراضی در زاهدان
شعارها:
«مرگ بر جمهوری اعدامی»
«این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت»
«خامنه ای حیا کن، مملکت رو رها کن»
« قسم به خون یاران ، ایستاده ایم تا پایان»
«بسیجی سپاهی داعش ما شمایی»
«ما همه مرد جنگیم، بجنگ تا بجنگیم»
«توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه»
«آزادی، آزادی، آزادی»
تصاویر:


*اعتصاب کارگران پروژه‌ای شرکت آیریک صنعت

کارگران پروژه‌ای پیمانکاری پژند شاغل در شرکت آیریک صنعت نیز در اعتراض به عدم افزایش دستمزد برای سال ۱۴۰۲ به اعتصاب سراسری کارگران پروژه‌ای پیوستند.

برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*بیانیه جمعی از وکلای دادگستری کرمانشاه به مناسبت روز جهانی کارگر و روز معلم
به گزارش کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، جمعی از وکلای دادگستری کرمانشاه به مناسبت روز جهانی کارگر و روز معلم، با نگارش بیانیه‌ای، حمایت خود را از جنبش اعتراضی کارگران و معلمان در سراسر کشور اعلام کرده و بر مطالبات آنها تاکید کردند.
در بخشی از این بیانیه با بیان اینکه "بی‌توجهی به مطالبات کارگران و معلمان، موجب شکل‌گیری نوعی انباشتگی مطالبات شده است" آمده: "ما نسبت به فضای امنیتی و محکومیت فعالان کارگری و معلمان اعتراض شدید خود را اعلام داشته و همچنین از حیث ایدئولوژیک نمودن ساختارهای آموزش و طبقاتی شدن تعلیم و تربیت و تعطیلی اصل ۳۰ قانون اساسی، افت شدید تحصیلی و ترک‌تحصیل دانش آموزان، فقدان ساز و کارهای انگیزشی برای معلمان منجمله بی‌خاصیت کردن طرح رتبه‌بندی معلمان معترض هستیم."
نگارندگان این بیانیه در ادامه اعتراض خود را نسبت به مصوبه شورای عالی کار و تحمیل فقر روز افزون به کارگران و خانواده‌های آنها ابراز داشته و خواستار افزایش حقوق کارگران و معلمان متناسب با نرخ تورم، برقراری ایمنی کامل در تمام فضاهای کاری و کاهش ساعات کار در چهارچوب قوانین داخلی و اسناد بین‌المللی شدند.
*ماموران نیروی انتظامی از برگزاری دورهمی معلولان جلوگیری کردند

ماموران نیروی انتظامی به بهانه عدم اخذ مجوز توسط برگزار کنندگان دورهمی، با تهدید از برگزاری برنامه جلوگیری کردند و از طریق بیسیم خواستار حضور ماموران امنیتی برای بررسی و برخورد با برگزار کنندگان دورهمی معلولان شدند.
معلولان از جو امنیتی موجود عصبانی و منتظر حضور ماموران امنیتی بودند. پس از چند ساعت خبری از نیروهای امنیتی نشد و مامور نیروی انتظامی وقتی از بهم زدن برنامه و خراب کردن حال معلولان مطمئن شد، رفت.

برگرفته از کانال کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت
*آخرین وضعیت حسین رمضانپور معلم زندانی خراسان شمالی از زبان همسرش
علی رغم اینکه دخترانمان دچار مشکلات روحی و روانی شده اند حتی با مرخصی تحت شرایط پابند الکترونیک هم موافقت نمی‌کنند
۲۱ آبان سال ۹۷ بودکه چهار فرهنگی در بجنورد و سه فرهنگی هم از شهر شیروان که عضو هئیت مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی بودند دستگیر شدند، حسین رمضانپور که یکی از این افراد بود ۲۱ روز را در انفرادی سپری کرد و تحت بازجویی قرار گرفت اما بعد با قرار وثیقه آزاد شد. دو پرونده در دادگاه کیفری و انقلاب برای او تشکیل داده بودند و در مجموع به هشت‌سال زندان و دو میلیون جریمه و ۷۶ ضربه شلاق محکوم شد که بعد از پیگیری و اعتراض و تجدیدنظر این احکام برای پرونده دادگاه کیفری به جرم تشویش اذهان عمومی و و تبلیغ علیه نظام به شش ماه حبس و ۷۶ ضربه شلاق و دومیلیون جریمه تبدیل شد و پرونده دوم در دادگاه انقلاب به جرم عضویت در گروه غیر قانونی صنف فرهنگیان به دوسال حبس تبدیل شد.
این روایت سمیرا وریا، همسر حسین رمضانپور، معلمی زندانی در زندان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی است که در گفت وگو با سخن معلم مطرح کرده است، رمضانپور یک هفته قبل از عید نورز برای اجرای حکم دو سال حبس روانه زندان شده است و از آن روز تا کنون علی‌رغم تلاش‌های همسر و خانواده‌اش به او مرخصی نداده اند و دادستان در پاسخ به در خواست آنان گفته باید حبسش را متحمل شود.
*الدوز هاشمی آزاد شد
ظهر امروز(جمعه 15 اردیبهشت) خانم الدوز هاشمی با وثیقه یک میلیاردی از زندان اوین آزاد شد
ضمن تبریک آزادی این کنشگر صادق و مقاوم خواهان پایان دادن به پرونده‌سازی‌های امنیتی برای معلمان و کنشگران‌ صنفی و مدنی و آزادی همه‌ی زندانیان اخیر هستیم(شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران)
*در همبستکی با کارگران فرانسه و قدردانی از حمایت آنها از کارگران ایران
بیش از دو میلیون کارگر، دانشجو و مردم معترض روز اول مه به مناسبت روز جهانی کارگر و برای ابراز خشم و نارضایتی از حمله دولت امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به قوانین حمایتی بازنشستگی، از جمله افزایش سن بازنشستگی، راهپیمایهای گسترده ای در خیابانهای پاریس و دیگر شهرهای فرانسه برگزار کردند که مورد خشونت شدید پلیس فرانسه قرار کرفت.
سندیکای کارگران شرکت واحد خشونت پلیس فرانسه نسبت به معترضین در روز جهانی کارگر را قویا محکوم میکند و همبستگی خود را با طبقه‌کارگر و‌ تشکلات کارگری در فرانسه اعلام‌ میکند. حمله به طبقه‌کارگر و دستاوردهای کارگران‌ در هر جای دنیا حمله به کارگران در تمام دنیاست.
در رابطه با خشونت پلیس فرانسه، آقای ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در بیانیه ای اعلام‌کرده اند: «برخورد خشونت آمیز پلیس فرانسه با شهروندان و کارگران معترض این کشور در روز جهانی کارگر عمیقا مایه تأسف است.همچنان دولت فرانسه را به شنیدن صدای شهروندان معترض خود و پرهیز از توسل به خشونت علیه آنان توصیه می کنیم».
یادآور میشویم که طبق گزارشات فعالین کارگری در فرانسه یکی از ویژگیهای برجسته و‌ چشم‌گیر تظاهرات روز جهانی کارگر در پاریس وجود بانرهای بزرگی بود در رابطه با محکومیت سرکوب کارگران و ‌مردم معترض در ایران و از جمله تصاویر رضا شهابی، حسن سعیدی، داود رضوی، کیوان مهتدی، آنیشا اسدالهی، سپیده قلیان، اسماعیل عبدی، رسول بداقی، جعفر ابراهیمی, محمد حبیبی، سروناز احمدی و عسل محمدی، که عمدتا در حول و‌ حوش روز جهانی کارگر سال گذشته بدون‌ کوچکترین پایه و اساسی بازداشت شدند و‌ کماکان در زندان و با احکام ظالمانه و ‌حبسهای طولانی مواجه هستند. پیرامون روز جهانی کارگر امسال نیز بدون هیچ‌گونه توجیهی بسیاری فعالین کارگری و‌ معلمی، از جمله اعضای سندیکا، را احضار و‌ یا بازداشت کردند. در تمام سالیان گذشته هرگونه تجمع کارگری در کشور به‌مناسبت روز جهانی کارگر و‌ یا مناسبتهای دیگر با سرکوب و ‌بگیر و ‌ببند شدید، ضرب و شتم، حکمهای طولانی و‌ حتی شلاق مواجه شده است. بجای ادعاهای غیر واقعی توسط این‌مقامات‌، کارگران و فعالین‌کارگری، معلمی، دانشجویی و‌ معترضین بازداشتی را آزاد کنید. سرکوب کارگران را متوقف کنید.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید