الهه محمدی و نیلوفر حامدی به احکام سنگین حبس محکوم شدند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

خبرگزاری میزان، روز یک‌شنبه ۳۰ مهر اعلام کرد که احکام بدوی الهه محمدی و نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده صادر شده است. درصورت تأیید احکام بدوی از سوی دادگاه تجدید نظر، از مجموع ۱۲ سال حکم الهه محمدی ۶ سال آن و از مجموع ۱۳ سال حکم نیلوفر حامدی ۷ سال آن قابل اجرا خواهد بود. به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، را به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به شش سال حبس، بابت اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» به پنج سال حبس و برای اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس محکوم کرده است.

بر اساس این گزارش، نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، نیز به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به هفت سال حبس، بابت اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» به پنج سال حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شده است.

نیلوفر حامدی برای تهیه گزارشی از وضعیت مهسا امینی پس از بازداشت و انتقال به بیمارستان کسری در تهران و الهه محمدی، پس از انتشار گزارشی از مراسم خاکسپاری او در سقز بیش از یک سال است که در بازداشت به‌سر می‌برند.

خبرگزاری میزان در ادامه گزارش روز یک‌شنبه خود افزوده است که این دو روزنامه‌نگار به دلیل «اقدامات ضد امنیتی» به‌عنوان «مجازات تکمیلی»، «به‌مدت دو سال از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات محروم شده‌اند.»

بر اساس رأی دادگاه، مدت بازداشت این روزنامه‌نگاران در اجرای حکم محاسبه خواهد شد و احکام صادرشده حضوری و ظرف ۲۰ روز در دادگاه تجدید نظر تهران قابل اعتراض خواهد بود.

خبرگزاری میزان در گزارش یکشنبه خود ادعاهای مطرح‌شده قوه قضائیه علیه دو روزنامه‌نگار بازداشت‌شده را تکرار کرده و مدعی شده است که در پرونده خانم‌‌ها محمدی و حامدی، «مستندات اثبات‌شده‌ای از ارتباط با برخی نهاد‌ها و افراد مرتبط با دولت آمریکا وجود دارد که به صورت آگاهانه انجام می‌شده و اهداف ضد امنیتی را دنبال می‌کرده است.»

این در حالی است که این دو روزنامه‌نگار در جلسه پایانی دادگاه خود در اوایل مرداد همه اتهامات را رد کرده و تاکید کرده بودند که در کار روزنامه‌نگاری خود صدای مردم بودند و به آن افتخار می‌کنند.

هم‌زمان با انتشار خبر احکام صادرشده علیه خانم‌ها حامدی و محمدی، خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، در گزارشی جزئیات اتهامات این دو روزنامه‌نگار را اعلام کرد و ساعتی پس از آن خبرگزاری میزان مستندی را منتشر کرد که در آن موارد مطرح‌شده در گزارش تسنیم تکرار شده است.

در پی صدور احکام سنگین برای این دو روزنامه‌نگار، همسر الهه محمدی در شبکه اجتماعی ایکس واکنش نشان داد.

سعید پارسایی نوشته است: «شرم بر شما ظالمان، برای آنچه بر شرافت و انسانیت روا می‌دارید.»

در جریان اعتراضات «زن زندگی آزادی» در سال ۱۴۰۱ موج گسترده‌ای از بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در ایران شکل گرفت.
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در آخرین گزارش خود در روز ۲۷ مهر درباره وضعیت روزنامه‌نگاران زندانی در ایران گفته بود که علاوه بر الهه محمدی و نیلوفر حامدی، چهار روزنامه‌نگار دیگر هم‌چنان در زندان به‌سر می‌برند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: اتهامات نیلوفر حامدی و الهه محمدی بی اساس است، آزادشان کنید
دومنیک پرادالیه، رئیس این فدراسیون، پیشتر در بیانیه‌ای حبس روزنامه‌نگاران در ایران را «علامت هشداردهنده‌ای در سطح بین‌المللی» خوانده و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود که از واردن کردن «اتهامات بی‌اساس» به فعالان رسانه‌ای خودداری کنند.

خانم پرادالیه در ادامه با تأکید بر این که «روزنامه‌نگاری جرم نیست» خواستار آزادی همه روزنامه‌نگاران فعالان رسانه‌ای زندانی در ایران شده بود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری میزان و رادیوفردا؛ ف.ع/ پ.پ

*************

انجمن روزنامه‌نگاران تهران صدور احکام سنگین برای الهه محمدی و نیلوفر حامدی را غیرقابل پذیرش خواند

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در واکنش به حکم صادر شده برای الهه محمدی و نیلوفر حامدی اعلام کرد این حکم را «نمی‌پذیرد» و وکیل خانم حامدی هم از شیوه ابلاغ آن انتقاد کرد.

پرتو برهانپور، از وکلای نیلوفر حامدی، روز یکشنبه ۳۰ مهر در واکنش به انتشار حکم موکلش گفت که هنوز رأی دادگاه به وکلای پرونده ابلاغ نشده و آنها خبر صدور حکم را در رسانه‌ها شنیده‌اند.

او به شبکه شرق گفت که این شیوه ابلاغ رأی از طریق انتشار عمومی آن، در هیچ کجای قوانین وجود ندارد و «نقض صریح موازین قانونی است.»

الهه محمدی (سمت) و نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در جریان اعتراضات پس از جان باختن مهسا امینی
بیشتر در این باره:
رأی بدوی؛ الهه محمدی و نیلوفر حامدی به احکام سنگین حبس محکوم شدند
این وکیل دادگستری با انتقاد از این نحوه اطلاع‌رسانی درباره حکم صادر شده برای نیلوفر حامدی و الهه محمدی افزود: «در صورتی که رأی صادره همین رأیی باشد که در خبرگزاری میزان منتشر شده، طبق مواد ۲۴۲ و ۲۴۴ قانون آیین دادرسی کیفری، قاضی باید همین امروز قرار بازداشت موقت را به قرار تأمین دیگری تبدیل کند و اجازه مراجعه به شعبه و طی ترتیبات قانونی را به خانواده ایشان بدهد تا خانم‌ها محمدی و حامدی بلافاصله آزاد شوند.»

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران هم در بیانیه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد، صدور «احکام سنگین» برای این دو روزنامه‌نگار را تشان‌گر «وضعیت دشوار فعالیت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری در ایران» دانست.

در این بیانیه آمده است: «اتفاقات پیش آمده برای مرحوم مهسا امینی و حوادث تلخ پس از آن ناشی از سیاست اشتباه گشت ارشاد بود که کشور بابت آن متحمل هزینه‌های گزاف شد. چرا خبرنگاران و روزنامه‌نگاران باید به علت سیاست‌های اشتباه گشت ارشاد تنبیه شوند؟»

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تأکید کرده که با این حکم «مخالف است و آن را نمی‌پذیرد» اما همزمان ابراز امیدواری کرده که حکم صادر شده از سوی قضات دادگاه تجدیدنظر با «رعایت دقیق آیین دادرسی و حقوق متهمین» نقض شود و این دو روزنامه‌نگار هر چه سریعتر آزاد شوند.

مرکز رسانه قوه قضائیه روز یکشنبه اعلام کرد که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، را به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به شش سال حبس، بابت اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» به پنج سال حبس و برای اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس محکوم کرده است.

بر اساس این گزارش، نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، نیز به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به هفت سال حبس، بابت اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» به پنج سال حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شده است.

درصورت تأیید احکام بدوی از سوی دادگاه تجدید نظر، از مجموع ۱۲ سال حکم الهه محمدی ۶ سال آن و از مجموع ۱۳ سال حکم نیلوفر حامدی ۷ سال آن قابل اجرا خواهد بود.

صدور این حکم‌ها با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی روزنامه‌نگاران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

سعید ارکان‌زاده یزدی در شبکه ایکس (توئیتر سابق) نوشته است: «پیام دقیق به ما رسیده: بهای روزنامه‌نگاری حرفه‌ای دست‌کم شش‌هفت سال زندان است.»

تعدادی از روزنامه‌نگاران فعال در رسانه‌های داخل ایران در همین شبکه اجتماعی خواستار لغو حکم الهه محمدی و نیلوفر حامدی و آزادی آنها شده‌اند.

ضیا نبوی، فعال سیاسی، این حکم‌ها را «مضحک و ظالمانه‌» خوانده و میلاد علوی، خبرنگار روزنامه شرق، که خود سال گذشته بازداشت شده بود، محکومیت‌های همکارانش را «مصداق بی‌عدالتی» دانسته و به برخی «ایرادات فاحش حقوقی» از متن منتشر شده دادنامه در خبرگزاری قوه قضائیه اشاره کرده است.

نیلوفر قدیری، روزنامه‌نگار و مدیرمسئول سابق روزنامه همشهری، هم نوشته است: «در همه سال‌های گذشته روزنامه‌نگاران زیادی حبس و مجازات شد. اما این حکم ماندگارترین خواهد شد.»

برخی روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی نیز به تاریخ اعلام حکم که با سالگرد تولد نیلوفر حامدی همزمان است، اشاره و از آن انتقاد کرده‌اند.

پیش‌تر فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران روز ۲۷ مهر در بیانیه‌ای، اتهامات انتسابی علیه نیلوفر حامدی و الهه محمدی را بی‌اساس دانسته و خواستار آزادی آنها و همه روزنامه‌نگاران زندانی شده بود.