نامه سپیده قلیان از داخل زندان به نمایشگاه کتاب تورین ایتالیا

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

معرفی کتاب سپیده قلیان در نمایشگاه کتاب شهر تورین ایتالیا و خواندن نامه او از داخل زندان: نامه‌ای از سپیده قلیان از زندان در مراسم رونمایی ترجمه ایتالیایی کتاب او در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تورین ایتالیا خوانده شد. پیشتر شهر تورین به این فعال سیاسی زندانی در ایران عنوان شهروند افتخاری را داده بود. کتاب سپیده قلیان با عنوان «تیلاپیا خونِ هورالعظیم را هورت می‌کشد» روایت و مشاهدات او از دوران بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات دزفول و زندان زنان سپیدار اهواز است.

در این کتاب او به سرنوشت زنانی پرداخته که «برخی از آنها نه به خاطر کارهای کرده و نکرده خودشان بلکه به خاطر اتهاماتی که به همسرانشان وارد شده،‌ در زندان هستند.»
خانم قلیان از سال ۹۷ به دلیل فعالیت‌های مدنی و حمایت از کارگران در زندان بود و اواخر اسفند سال گذشته خورشیدی و با پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شد.
ساعتی پس از انتشار تصاویر او و پس از اینکه او و خانواده در حال بازگشت به دزفول بودند در مسیر جاده قم - اراک، چند ماشین نیروهای امنیتی آنها را متوقف کرده و این فعال مدنی را ساعاتی پس از آزادی مجددا بازداشت کردند.
سپیده قلیان مجددا به جرم توهین به رهبری به دو سال زندان محکوم شد.
نمایشگاه کتاب تورین ایتالیا از پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت تا دوشنبه اول خرداد در این شهر برگزار شده است.
سپیده قلیان، ۲۵ اسفند از زندان آزاد شد و به محض آزادی بدون روسری پشت در زندان شعار داد: «خامنه‌ای ضحاک می‌کشیمت زیر خاک» او مجددا به دو سال حبس محکوم شد

در نامه سپیده قلیان به نمایشگاه کتاب تورین چه آمده؟
سپیده قلیان در نامه‌ای که از زندان اوین فرستاده، نوشته است: «از سرزمینی دور به شما نامه می‌فرستم که قدر و منزلت تفکر پایین‌تر از همه جا و جد و جهد مستبدان در خفه کردن صدای نویسندگان و شاعران از همه جا بالاتر.»
او نوشته این نامه را «از سرزمینی که گلوله‌اش یک قرن پیش قلب میرزاده عشقی، شاعر بلندآوازه مشروطه را زد و از جایی که دو سال پیش دهان بکتاش آبتین شاعر را بست» فرستاده است.
«از سرزمینی با سلاخی بیش از ۸۰ نویسنده و شاعر و مترجم در قتلهای زنجیره ای و سالها زندان و شکنجه برای “قصه ای که هرگزمنتشر نشد “. (اشاره به کتاب سنگسار نوشته گلرخ ایرایی که پلیس در کامپیوتر او ضمن تفتیش منزل او پیدا کردند وبه همین دلیل هنوز در زندان است).»
او در نامه خود به مساله نبود آزادی بیان در ایران چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب، اشاره کرد و نوشت: «هیچ گاه زندان و شکنجه‌گاه‌های دولت‌های مستبد در ایران خالی ازنویسندگان نبوده‌اند.»
در ادامه نامه خانم قلیان خطاب به برگزار کنندگان نمایشگاه کتاب تورین آمده: «اما عزیزانم اجازه دهید به شما بگویم که با همه اینها ، اینجاشاعرانش همچنان در خیابان در کنار مردم سرود آزادی می‌خوانند. و دست در دست یکدیگر به امید روزگاری نو به استقبال گلوله‌ها می‌روند و هنوز نویسندگانش از درون زندان‌ها صدای رسای انقلابند.»
خانم قلیان در انتهای نامه‌اش آورده است: «اما یادمان باشد که این روزها زنان ایرانی، پرچمدار جنبشی هستند که می‌خواهد برای آینده‌ای آزاد برای همه جامعه ایران، شعار زن، زندگی، آزادی را فریاد بزند.»
«ما راوی دردهایی هستیم که خون از آن چکه میکند و امیدواریم که نوای آزادیمان را بزودی در کنار یکدیگر و در کتابهایمان با یکدیگربخوانیم .»
او در پایان نامه اعطای شهروندی شهر تورین ایتالیا را افتخاری برای خود دانست و از اینکه صدای آنها را به جهان می‌رسانند از مسئولان این شهر قدردانی کرد.
چندی پیش شورای شهر تورین ایتالیا بەاتفاق آرا و با ۳۵رای موافق شهروندی افتخاری این شهر را در مراسمی به سپیده قلیان اهدا کرد
سپیده قلیان، متولد اول مهر ماه ۱۳۷۳ در شهر دزفول و از محکومان پرونده اعتراضات نیشکر هفت تپه خوزستان است که تا کنون بارها بازداشت شده و دوران حبسش را در زندان‌های مختلف ایران گذرانده است.
بی‌بی‌سی در سال ۲۰۲۲ او را یکی از ۱۰۰ زن الهام‌بخش و اثرگذار در جهان معرفی کرد.
سپیده قلیان از جمله شش زن زندانی در زندان اوین بود که به تازگی در نامه ای با محکوم کردن اعدام ها در ایران نوشتند: «جمهوری‌اسلامی با «اعدامِ» مردم راه به جایی نخواهد برد و محکوم به فناست. ما در کنار مردمِ به‌پا خاسته، که بر تحقق هدف جنبش انقلابی خود یعنی پایان بخشیدن به حکومت دینیِ استبدادی اصرار می‌ورزند، ایستاده‌ایم و اعلام می‌کنیم که حکومت با سرکوب مردم و ایجاد رعب و وحشت از طریق کشتن راه به جایی نخواهد برد و محکوم به فناست.»

https://www.bbc.com/persian/articles/cekd708k75eo