آزادی شمار دیگری از زندانیان سیاسی، تجمعات اعتراضی بازنشستگان و معلولان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۳۲۲ شعاردهی های شبانه امشب نیز همچون شبهای دیگر در تهران در محلاتی چون پونک و شهرک باقری و در شهرهای دیگر همچون مهر شهر کرج جریان داشت و شعار مرگ بر دیکتاتور طنین انداخت. تدارک برای فردا ۲۷ بهمن برای یک روز اعتراض سراسری به مناسبت چهلمین روز قتل حکومتی محمدمهدی کرمی و محمد حسینی و تداوم انقلاب گسترده است. شعارنویسی ها و بنرهای ویژه به مناسبت این روز در خیابان ها مشاهده میشود. در خارج کشور نیز در شهرهای مختلفی تظاهرات در این روز برگزار میشود.

وسیعا باید به فراخوان اعتراضی به این مناسبت پیوست.
امروز و شب گذشته نیز شمار دیگری از دستگیر شدگان انقلاب و زندانیان سیاسی از زندان آزاد شدند. از جمله رضا خندان مهابادی، رضا محمدحسینی و پیمان پورداد از زندان رجایی شهر کرج آزاد شدند. رضا خندان (مهابادی)، نویسنده، پژوهشگر و عضو پیشین هیئت دبیران کانون، از مهر ماه ۹۹ در زندان به سر می‌برد. قبل از او در ۲۲ بهمن آرش گنجی، مترجم و و یکی دیگر از اعضای کانون نویسندگان که از آبان ماه در زندان بود از زندان رجایی شهر آزاد شده بود. او علاوه بر حکم زندان به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. مژگان ایلانلو از جمله زنانی است که تصویربدون حجاب خود را در یکی از رستوران‌های شهر تهران و در اعتراض به حجاب اجباری، منتشر کرده بود. علاوه بر این زندانیان بهاره سلیمانی و نازنین محمدنژاد نیز در بامداد امروز از زندان اوین آزاد شدند و با همخوانی شعر: "برای تو کوچه رقصیدن" آرزوی آزادی هم‌بندیان خود در زندان اوین را کردند. آنها همچنین از جوانانی یاد کردند که در خیزش انقلابی اخیر جانشان را برای آزادی از دست داده اند. بهاره سلیمانی به اتهام اقدام علیه امنیت به چهار سال و نیم حبس محکوم شده بود که ۱۸ ماه از آن را گذرانده بود. نازنین محمد نژاد دانشجوی دانشگاه علامه در مرداد ماه سال جاری به اتهامات "مشارکت در اداره گروه غیرقانونی" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به ۳ سال و ۴ ماه حبس محکوم شد. در این روز همچنین مسعود کردپور، معلم، روزنامه نگار و سردبیر آژانس خبری موکریان از زندان بوکان و امجد ساعدی از فعالین اجتماعی در مریوان آزاد شد. مسعود کردپور در تاریخ ۲۹ شهریور دستگیر شده و به هفده ماه حبس محکوم شده بود و امجد ساعدی پس از چهل روز بازداشت با قید وثیقه آزاد گردید.
همانطور که قبلا گزارش کردیم شب گذشته اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته نیز از زندان گوهرداشت آزاد شد و همبنندی های وی در زندان با خواندن سرود خون ارغوانها او را در لحظه آزادی بدرقه کردند. مریم محمدی از فعالین ندای زنان نیز که در ۲۴ بهمن آزاد شد در پیامی کوتاه مراتب قدردانی خود را از حمایت هایی که شد اعلام کرده و مینویسد:" سپاسگزار محبت های بیدریغ دوستان در داخل و خارج از زندان هستم که با پیامهای گرم شان سردی فراغ مادر را برایم گرما بخشیدند. آزادیهای صورت گرفته طی روزهای اخیر، به مدد مبارزات و ایستادگی جنبشی رخ داد که با فریاد زن زندگی آزادی میروند تا بساط ظلم و تبعیض را برای همیشه ریشه کن سازند.".
همچنین بنا بر خبرها روز گذشته جلسه رسیدگی به پرونده فرزانه زیلابی وکیل دادگستری در دادسرای اهواز برگزار شد. فرزانه زیلابی با پنج اتهام توهین به رهبری، عضویت در گروه های معاند، اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت، فعالیت تبلیغی علیه نظام، و نشر اکاذیب مورد محاکمه قرار گرفت . فرزانه زیلابی یکی از وکلای محبوب است که پیشتر وکالت کارگران هفت تپه و برخی فعالان سیاسی خوزستان را به عهده داشت. هم اکنون نیز وکالت برخی معترضان در جنبش اعتراضی اخیر، وکالت پرونده بازنشستگان تٲمین اجتماعی خوزستان، برخی خبرنگاران در خوزستان و از جمله وکالت دبیر کانون صنفی معلمان خوزستان پیروز نامی را به عهده دارد. کارگران نیشکر هفت تپه بارها حمایت خود را از او اعلام کرده و بسته شدن پرونده امنیتی وی یکه یکی از خواستهای اعتراضی آنها بوده است.
خبر دیگر اینکه امروز بار دیگر گروهی از معلولان در اعتراض به وضعیت اسفبار معیشتی، بودجه ناچیز اختصاص یافته به معلولین در بودجه ریاضتی سال ۱۴۰۲ و بودجه های معوقه توانبخشی مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع کردند و به نشانه اعتراض ورودی سازمان برنامه و بودجه را گِل گرفتند.
همچنین امروز کارگران مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحلی ایران واقع در بندرعباس در اعتراض به عدم دریافت مطالبات معوقه و شرایط نامناسب معیشتی اعتصاب کرده و دست به تجمع زدند.
در این هفته همچنین تجمعات متعددی از سوی بازنشستگان مخابرات، تامین اجتماعی و لشکری و کشوری بر پا شد و امروز بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند. بازنشستگان اعلام کردند. پرداخت دیون دولت به صندوق همسان سازی و افزایش حقوقها به بالای خط فقر ۲۵ میلیونی، درمان و تحصیل رایگان، پایان دادن به اختلاسها و دزدی ها و امنیتی کردن مبارزات از جمله خواستهای اعلام شده آنها در اعتراضاتشان است.
نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۶ بهمن ۱۴۰۱، ۱۵ فوریه ۲۰۲۳