اعتصاب کارگران نفت در شرکت پایندان، اکسیر صنعت و ایپمی IPMI در فاز ۱۴ کنگان و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

بنا بر اخبار خبر منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضی کارگران پیمانی نفت امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، بیش از ۱۲۰۰ نفر از کارگران شاغل در شرکت پایندان، اکسیر صنعت و شرکت IPMI در فاز ۱۴ کنگان در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزد ها و  عدم افزایش دستمزدهایشان در قراردادهای جدید کارگری سال ۱۴۰۳ دست به اعتصاب زدند. این کارگران اعلام کرده اند که اگر پاسخ نگیرند همگی محل کار را ترک خواهند کرد.

در بخشی از گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت در این مورد آمده است:  "کارگران قبلا اعلام کرده بودند که با توجه به افزایش سرسام آور نرخ تورم مزد آنها باید در تمامی رده های شغلی ۴۵ درصد افزایش  یابد. اما پیمانکاران حریص و مفتخور حتی  زیر بار افزایش ۳۵ درصد حقوق ابلاغی شورای عالی کار هم نرفته اند. و در خیلی جاها  این افزایش حقوق صورت نگرفته است. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از اعتصاب همکاران در فاز ۱۴ کنگان حمایت و پشتیبانی میکند و از همه کارگران انتظار دارد که وسیعا از این حرکت اعتراضی حمایت و پشتیبانی کنند. افزایش دستمزدها خواست اول ماست و برای قراردادهای سال جاری نه تنها ۳۵ درصد افزایش مزدی ای که اعلام شده باید انجام گیرد بلکه با توجه به رشد سرسام  آور تورم انتظار حداقل ما افزایش ۴۵ درصدی دستمزدها در تمام سطوح است و برای آن تلاش میکنیم. ما اعلام میکنیم که اگر دستمزدها افزایش نیابد مظمئن باشند که اعتراضات گسترده مان را آغاز خواهیم کرد. بعلاوه  دستمزدهای معوقه باید فورا پرداخت گردد و دیگر مطالبات  ما کارگران پروژه ای نفت از جمله بهبود وضع خوابگاهها و مراکز عمومی بهداشتی محیط های کار و ایمنی کار خواستهای فوری ما هستند. و پیگیر آنها هستیم. "
بدینگونه گزارشها بیانگر زمینه های اعتراضاتی گسترده در میان کارگران پروژه ای پیمانی نفت میباشد.  در همین رابطه در اردیبهشت سال گذشته همزمان با شروع قراردادهای جدید کاری،  هزاران کارگر پروژه ای پیمانی نفت دست به اعتصاب زدند و بخشی از خواستهایشان را تحمیل کردند. 
حزب کمونیست کارگری قاطعانه از اعتراضات کارگران پروژه ای پیمانی نفت و مطالباتشان حمایت و پشتیبانی میکند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۸ مه   ۲۰۲۴

 

تجمع اعتراضی کارگران رسمی نفت در شرکت فلات قاره در لاوان و اخباری دیگر
امروز ۲۸ اردیبهشت کارگران رسمی نفت در شرکت فلات قاره در لاوان در ادامه اعتراضاتشان و برای پیگیری مطالبات خود دست به تجمع زدند. اهم مطالبات این کارگران عبارتند از: حذف مدیران فاسد و  نالایق،  حذف سقف‌حقوق، اصلاح کف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، اجرای کامل ماده۱۰، پرداخت بک-پی ماده۱۰ ، عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی، استرداد مازاد مالیات کسر شده، ابلاغ هرچه سریعتر اپریزال‌ها، و اصلاح روش اخذ مالیات در مناطق عملیاتی.
در این روز همچنین کشاورزان روستاهای اطراف شهرستان میانه با نیروی انتظامی و ماموران اداره آب که درصد تخریب مزارع خربزه مردم بودند درگیر شدند.  
یک خبر دیگر این روز حضور مادران دادخواه جانباختگان راه آزادی  سپهر اعظمی ، شهریار محمدی و محمدرضا اسکندری بر مزار جانباختگان پاکدشت است. این مادران با این اقدام خود همبستگی و اتحاد مبارزاتی شان را بر سر دادخواهی به نمایش گذاشتند.
آخرین خبر اینکه روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت عفو بین الملل با اعلام خبر شبکه ایکس انتقال کامران شیخه، آخرین بازمانده از یک گروه (هفت نفره محکوم به اعدام) در ساعات ابتدایی امروز به سلول انفرادی در شبکه ایکس خود نسبت به خطر قریب الوقوع اعدام وی اظهار نگرانی کرد. عفو بین‌الملل از جامعه جهانی خواسته است که بی‌درنگ برای توقف اعدام در ایران، حکومت جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهد.
عفو بین‌الملل همچنین اعدام خسرو بشارت، زندانی عقیدتی کُرد و دیگر عضو این گروه از متهمان را در روز چهارشنبه "شوکه‌‌کننده" خواند. هم اکنون کارزاری جهانی علیه اعدام ها در جریان است که یکسر آن در زندانها و در سه شنبه های اعتراضی است و سر دیگرش در نقاط مختلف جهان. کارزار جهانی نه به اعدام در ایران چتری به این اعتراضات در کشورهای مختلف جهان داده است. به این کارزارها وسیعا بپیوندیم.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۷ مه   ۲۰۲۴

 

اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه و دو خبر دیگر
- بنا بر گزارشات دریافتی از روز گذشته ۲۶ اردیبهشت  کارگران  نیشکر هفت تپه در اعتراض به سطح نازل حقوقها و عدم تحقق وعده های داده شده و عدم پرداخت برخی از مطالبات خود وارد اعتصاب شدند. امروز ۲۷ اردیبهشت بخش های وسیعتری از کارگران   این مجتمع دو هزار نفره به اعتصاب پیوستند. امروز زیر فشار کارگران نشستی بین نمایندگان کاارگران با دورباشی زاده مدیر عامل  و رئیس هیات مدیریت شرکت برگزار شد. در این نشست مدیر عامل هفت تپه اعلام داشت که تقویم آیین نامه رفاهی را حداکثر  تا نیمه خرداد سال جاری ابلاغ و تمامی مطالبات قبلی رفاهی پرسنل نیشکر هفت تپه مطابق بندهای آیین نامه، محفوظ و بلافاصله پس از تامین اعتبار به مانند سایر کشت و صنعتها پرداخت خواهد شد. اما کارگران نپذیرفته و اعلام کرده اند که تا روز شنبه ۲۹ اردیبهشت منتظر می مانند و اگر جوابی نگیرند به اعتصاب و اعتراضات خود ادامه خواهند داد. 
- بنا به یک گزارش دیگر امروز اعتصاب غذای کارکنان پالایشگاه تبریز وارد شانزدهمین روز خود شد. اعتراض این کارگران به سطح نازل حقوقها و عدم تخصیص مزایای برحقشان است. پرداخت حقوق متناسب با دیگر پالایشگاهها، پرداخت معوقات مزدی و حق معیشت و حق کارانه مطالبات فوری این کارگران است. در این پالایشگاه بیش از ۶۰۰ کارگر به کار اشتغال دارند. زیر فشار اعتراض کارگران طی روزهای اخیر بازرسان استانداری آذربایجان شرقی از پالایشگاه بازدید کردند. اما کارگران پاسخی نگرفته  و اعلام کرده اند که تا وقتی پاسخ نگیرند، به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. 
- بنا بر خبر منتشر شده در روز گذشته ۲۶ اردیبهشت درپی احضار اسماعیل گرامی از طرف شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی وانقلاب ۳۳ و مراجعه وی به این شعبه، او تحت عنوان شرکت در تجمعات به  اخلال در نظم متهم گردید و از وی خواسته شد که تعهد به عدم شرکت در تجمعات را بدهد. اما او با رد این اتهام حاضر به دادن تعهد نشد. درنهایت اسماعیل گرامی با تعیین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا مراحل بعدی آزاد  شد.  پاسخ سرکوبگری های حکومت تجمعات سراسری و گسترده است.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۵ مه   ۲۰۲۴

 


از خوزستان چه خبر؟
اخبار هفته: واحد خوزستان کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری
۲۲ تا ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
۲۸ اردیبهشت 
- ۳۹ روز از بازداشت امان جلالی‌نژاد، معلم اهوازی، می‌گذرد و همچنان از سرنوشت او خبری نیست. او در ۲۰  فروردین در اداره آموزش و پرورش اهواز، توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در ورودی این شهر بازداشت شده است. دستگیریها و تعرضات به معلمان و بخشهای مختلف مردم انزجار عمومی علیه حکومت را در همه جا گسترش بخشیده است. 
۲۷اردیبهشت 
- براساس اخبار حکومتی در هفته گذشته دادستان رژیم در خرمشهر چند روز بعد از درز خبر، سرقت توربین نیروگاه تولید برق این شهرستان را تایید کرد و اعلام کرد: سارقان با ورود به انبارهای نیروگاه تعدادی از لوازم موجود از جمله پره‌های تعویضی توربین را به ارزش تخمینی ۵۰ میلیارد تومان به سرقت بردند. برخی شواهد گویای اینست که این سرقتها از جانب خودیهایشان است.
- بخشهای مختلف کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت برخی از مطالبات خود و برای پیگیری مطالباتشان به اعتصابی که روز گذشته آغاز شد، پیوستند. دراین روز نشستی بین  نمایندگان کاارگران با دورباشی زاده مدیر عامل  و رئیس هیات مدیریت شرکت برگزار گردید و مدیران شرکت وعده  دادند که تقویم اجرای آیین نامه رفاهی را حداکثر  تا نیمه خرداد سال جاری ابلاغ و اجرایی کنند. و بر اساس آن  بلافاصله پس از تامین اعتبار تمامی مطالبات قبلی رفاهی پرسنل نیشکر هفت تپه مطابق بندهای آیین نامه، محفوظ و به مانند سایر کشت و صنعتها پرداخت شود. اما کارگران نپذیرفته و اعلام کردند که اگر تا روز شنبه ۲۹ اردیبهشت جوابی نگیرند به اعتصاب و اعتراضات خود گسترش بیشتری خواهند داد.  
۲۶ اردیبهشت
-  طی ۱۰ روز اخیر ۲ نفر دیگر از کارکنان شهرداری بندر خمینی دراستان خوزستان به اتهام  دزدی و تخلف مالی بازداشت شدند. این درحالیست که یک موضوع اعتراضی کارگران شهرداری در خوزستان همواره اعتراض به دزدی ها و  تعویق پرداخت دستمزدهایشان بوده است.  اساس اقتصاد جمهوری اسلامی بر دزدی و چپاول و رانت خواری بنا شده است.  در این سیستم خرده دزدان را میگیرند تا در پناه آن دزدیهای کلان و میلیاردی شان را مخفی کنند. کارگران گروه ملی فولاد اهواز در اعتراضاتشان شعار میدادند: کشور ما دزدخونه است، توی جهان نمونه است.
-- در این روز کارگران  نیشکر هفت تپه در اعتراض به سطح نازل حقوقها و خلف وعده های داده شده و عدم پرداخت برخی از مطالبات خود اعتصاب خود را آغاز کردند .
۲۵ اردیبهشت
- طبق گفته مجید نبی‌پور، رئیس سازمان موسوم به جهاد کشاورزی خوزستان در جریان سیل در این استان ۱۴۵ هزار هکتار از مزارع گندم استان خوزستان بین ده تا هفتاد درصد دچار خسارت شده اند. اما مبلغ پرداختی بیمه در ازای این خسارت آنقدر کم است که آنها بهیچ وجه نمی توانند ادوات لازم برای جلوگیری از آسیب پذیری در مقابل روند افزایشی بارش ها را تهیه کنند و شغل و معیشتشان در خطر جدی است. بعلاوه اینکه  حتی بابت گندم های خریداری شده توسط دولت پولی  به آنها پرداخت نشده است و این وضعیت به فضایی از اعتراض در میان آنان دامن زده است. 
۲۴ اردیبهشت
تجمعات اعتراضی سراسری بازنشستگان شرکت مخابرات در اعتراض به حقوقهای نازل، فقر و بی تامینی و  اختلاسها و بساط سرکوبگری های حکومت مدام جریان دارد. در  اهواز این بازنشستگان  در برابر مخابرات منطقه خوزستان تجمع و راهپیمایی کردند و با سر دادن شعارهای اعتراضی خود پیگیر مطالباتشان شدند. سهامداران عمده ی شرکت مخابرات، که هدف شعارهای بازنشستگان هستند، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد تعاون سپاه پاسداران است. اجرایی نشدن آیین‌نامه‌ی سال ۸۹، تاخیر در پرداختِ هزینه‌های درمانی توسط بیمه‌ی طرف قرارداد مخابرات و تاخیر در پرداختِ جیره‌ی غیرنقدی از دیگرموارد مهم اعتراضی این بازنشستگان است. 
۲۳ اردیبهشت
- حدود صد نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و عدم تحقق خواسته‌هایشان مقابل سازمان تامین‌اجتماعی شهرستان دست به تجمع زدند.  بازنشستگان شعار میدادند: حسین حسین شعارشون، دزدی و غارت کارشون، "رییسی دروغگو، حاصل وعده هات کو"، "معلم زندانی  آزاد باید گردد". در این تجمع اعتراضی با زنشستگان همچنین بازداشت "مریم زلکی" از فعالین این شهر را محکوم کرده  و خواهان آزادی هر چه سریع تر وی شدند. مریم زلکی از بازنشستگان دستگیر شده در یازدهم اردیبهشت ماه در اهواز، همچنان در زندان بسر میبرد. دستگیری بازنشستگان توسط حکومت نفرت انگیز و مورد خشم همه مردم است. مریم زلگی  باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود.
- بازنشستگان صنعت فولاد در اعتراض به فساد و  شرایط بد معیشتی و با مطالبه  اجرای همسان‌سازی حقوقها و افزایش مستمری بازنشستگی خود و پیگیری دیگر مطالباتشان    مقابل صندوق بازنشستگی فولاد تجمع کردند. بازنشستگان با شعار "یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه" صدای اعتراض خود را علیه بساط چپاول و غارت حاکم بلند کردند. 
- بازنشستگان تامین اجتماعی در شوش که از شهرهای کرخه، هفت تپه و شوش گرد آمده بودند مقابل ساختمان سازمان تأمین اجتماعی تجمع کردند و با  در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به وضعیت اسفناک معیشتی خود و دیگر بازنشستگان صدای اعتراض خود را بلند کردند.  اعتراض کردند.
- با کمال تاسف فرشاد درخشش رزیدنت ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی اهواز بدلیل فشار سنگین کاری دست به خودکشی زد و حال  او وخیم است. طبق گزارشات  فشارهای سنگینی که وزارت بهداشت به کادر پزشکی مخصوصا رزیدنت ها وارد میکند باعث شده آمار خودکشی کارکنان رقم بالاتری پیدا کند. یک کارزار اعتراضی سراسری پرستاران و کادر درمان اعتراض به اضافه کاری های اجباری و فشار سنگین کاری و سطح نازل حقوقها است.  
۲۲ اردیبهشت
-محمدحسن مهربان(امید) اهل بهبهان، توسط دادگاه انقلاب ماهشهر با اتهامات توهین به رهبر و تبلیغ علیه نظام مجموعا به یک سال و ۹ماه و ۲روز حبس محکوم شده است. 
واحد خوزستان- کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری 
۲۸ اردیبهشت  ۱۴۰۳، ۱۷ مه  ۲۰۲۴