اخباروگزارش های کارگری13-14-15 اسفند ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

فراخوان تجمع بزرگ وحداکثری سرایداران وخدمتگزاران مدارس سراسر کشور زمان :

روز سه شنبه تاریخ 17 اسفند ساعت 8صبح ایستگاه مفتح همه همکاران حضور داشته باشند 

مکان: اول مقابل سازمان استخدامی کشور وبعدهم مقابل مجلس شورای اسلامی

حضورتک تک شماهمکاران الزامیس.. 

همت کنید وبپا خیزید

((همکاران خود را دعوت کنید به گروه واتساپ وتلگرام و اطلاع رسانی کنید))

- یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:

1- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی اردبیل، اراک،اهواز،تبریز،رشت،شوش،شوشتر،قزوین،کرمان وکرمانشاه نسبت به سطح نازل حقوق وعدم همسان سازیش،پرداخت نشدن عیدی مطابق قانون کار وعدم برخورداری از درمان رایگان مقابل اداره تامین اجتماعی

2-ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته صنعت فولاد اصفهان،اهواز،دامغان(البرزغربی) وتهران نسبت به سطح پایین حقوق و عدم همسان سازیش بابرپایی تجمع مقابل ساختمان صندوق بازنشستگان فولاد

3- راهپیمایی و تجمع اعتراضی کارکنان بازنشسته هما نسبت به واگذاری صندوق بازنشستگی هما به صندوق بازنشستگی کشوری

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

1- فردا و پس فردا اعتصاب سراسری

2- استارت اعتصاب زده شد

- اعتراض کارگران فضای سبز شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری نسبت به بلاتکیفی معیشتی وشغلی با تجمع و پهن کردن سفره خالی مقابل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب

- تجمعات اعتراضی کارگران واحد ترانسپورت سنگین شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نسبت به عدم پرداخت مطالبات 12 ماهه مقابل دفتر ارتباطات مردمی قوه قضاییه ودیوان عدالت اداری

- تجمع اعتراضی جمعی از کارگران نیروگاه نکا نسبت به عدم پرداخت بموقع مطالبات منجمله عیدی عیدی ، قطع خدمات بیمه درمانی، حذف کارانه، عدم پرداخت معوقات بیمه‌ای و وعده های توخالی مدیران مقابل استانداری مازندران

- ازسرگیری اعتراضات کارگران مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان نسبت به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت ها(کاریکسان وحقوق نابرابر) و وعده های توخالی

- ادامه اعتراضات کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه و وعده های توخالی با تجمع مقابل فرمانداری کارون

- تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری شوش نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات مقابل شهرداری وفرمانداری

- تجمع اعتراضی آتش نشانان کرج نسبت به سطح پایین حقوق،شرایط سختی کارمقابل شورای شهر

- تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شهرداری تبریز نسبت به کاهش عیدی در حیاط عمارت ساعت

- تجمع اعتراضی صیادان شهرستان جاسک نسبت به صید کشتی های ترال مقابل فرمانداری

- بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون وضعیت جسمانی شاپور احسانی‌راد در زندان

- جان باختن 89 کارگر براثر حوادث کاری دراستان مازندران طی 10 ماهه اول سال جاری

افزایش 13 درصدی قربانیان مصدوم حوادث کاری

- جان باختن یک کارگرکارگاه سنگتراشی رشت براثر برق گرفتگی

* یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:

1- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی اردبیل، اراک،اهواز،تبریز،رشت،شوش،شوشتر،قزوین،کرمان وکرمانشاه نسبت به سطح نازل حقوق وعدم همسان سازیش،پرداخت نشدن عیدی مطابق قانون کار وعدم برخورداری از درمان رایگان مقابل اداره تامین اجتماعی

روز یکشنبه 15 اسفند، کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشوربرای اعتراض به سطح نازل حقوق وعدم همسان سازیش،پرداخت نشدن عیدی مطابق قانون کار وعدم برخورداری از درمان رایگان مقابل اداره تامین اجتماعی در اردبیل، اراک،اهواز،تبریز، رشت، شوش،شوشتر،قزوین،کرمان وکرمانشاه تجمع کردند.

شعارها:

- اجرای همسان سازی حق مسلم ماست

- بازنشسته بپاخیز برای رفع تبعیض

- دست ماخالیه وضع شما عالیه

- کشتی بازنشسته دیگه به گل نشسته

- سفره ما خالیه ظلم وستم کافیه

- دولت ورشکسته دشمن بازنشسته

- تاحق خود نگیریم از پا نمی نشینیم

- وعده وعید کافیه سفره ما خالیه

- معیشت منزلت حق مسلم ماست

- میمیریم میمیریم حقمون رو میگیریم


گزارشات رسانه ای شده:

1- اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی به تکمیل نشدن متناسب‌سازی و کسر سرانه درمان

بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی بار دیگر به موضوع همسان‌سازی در شهرهای مختلف اعتراض کردند.

بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی به نحوه‌ی اجرای همسان‌سازی مستمری‌های خود، کسر سرانه درمان از مستمری، اعمال نشدن ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی متناسب با هزینه‌های زندگی اعتراض دارند و از همین رو امروز (یکشنبه/۱۵ اسفند) در شهرهای مختلف تجمع کردند.

بازنشستگان، خواهان استمرار اجرای ‌متناسب‌سازی به منظور کاهش فاصله هزینه‌های زندگی با مستمری‌های خود هستند و می‌گویند که ‌متناسب‌سازی باید به نحوی استمرار یابد که با اعمال ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی هماهنگ باشد.

تکمیل متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان تا ۱۰۰ درصد زمان برقراری مستمری، دیگر خواسته‌ی بازنشستگان است که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است. سازمان تامین اجتماعی متناسب‌سازی را بر اساس میزان مطالباتی که از دولت وصول می‌کند اجرا می‌کند.

با این حال بازنشستگان می‌گویند که اجرای متناسب‌سازی تکلیف قانون برنامه ششم توسعه است و مطالبات سازمان از دولت ارتباطی با اجرای متناسب‌سازی ندارد.

بازنشستگان همچنین به کسر سرانه درمان ۲ درصدی از مستمری خود بر اساس ماده ۸۹ قانون تامین اجتماعی اعتراض دارند.

اجرای کامل سه‌جانبه با تغییر ساختار سازمان تامین اجتماعی از حالت هیات امنایی به شورای عالی، دیگر خواسته‌ی بازنشستگان است.

بازنشستگان همچنین خواهان پرداخت کامل مطالبات دولت به سازمان تامین اجتماعی هستند که رقم آن به بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

2- شعار «معیشت منزلت حق مسلم ماست» بازنشستگان تامین اجتماعی در تبریز

پیش از ظهر امروز تعدادی از بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند.

تعدادی از بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به وضع معیشتی با تجمع در مقابل ساختمان استانداری، خواستار تغییر شیوه دریافت حق بیمه (سرانه درمان) از بازنشستگان تأمین اجتماعی (ماده ۸۹) و اعمال ماده ۹۶ و تکمیل متناسب‌سازی شدند.

تجمع کنندگان با سر دادن شعارهایی همچون «معیشت منزلت حق مسلم ماست» و «میمیریم میمیریم حقمون رو میگیریم»، صدای اعتراض خود را به گوش مسوولان رساندند.

2-ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته صنعت فولاد اصفهان،اهواز،دامغان وتهران نسبت به سطح پایین حقوق و عدم همسان سازیش بابرپایی تجمع مقابل ساختمان صندوق بازنشستگان فولاد

روزیکشنبه 15اسفند، کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به سطح پایین حقوق و عدم همسان سازیش برای باری دیگرمقابل ساختمان صندوق بازنشستگان فولاد دراصفهان،اهواز،دامغان ومقابل صندوق بازنشستگی فولاد کشور درتهران تجمع کردند.

شعارها:

- اجرای همسان سازی بدون حقه بازی

ظلم وستم کافیه سفره ما خالیه

اصفهان:


اهواز:


دامغان:


تهران:


3- راهپیمایی و تجمع اعتراضی کارکنان بازنشسته هما نسبت به واگذاری صندوق بازنشستگی هما به صندوق بازنشستگی کشوری

روز یکشنبه 15 اسفند، کارکنان بازنشسته هما درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به واگذاری صندوق بازنشستگی هما به صندوق بازنشستگی کشوری برای باری دیگر دست به راهپیمایی در حوالی صندوق بازنشستگی هما زدند وبه اعتراضشان با تجمع مقابل این صندوق ادامه دادند.

 

براساس گزارش رسانه ای شده،تجمع‌کنندگان به تصمیم دولت برای واگذاری این صندوق به صندوق بازنشستگی کشوری اعتراض دارند.

موضوع واگذاری هما، پس از ورود آن به متن لایحه بودجه سال 1401، جدی‌تر شد.

بازنشستگان اعتقاد دارند که این واگذاری به حیف و میل اموال آن‌ها منجر می‌شود و مشکلات را تشدید می‌کند.

بازنشستگان با اشاره به فتاویِ مراجع تقلید در مورد غیرشرعی بودن واگذاری صندوق بازنشستگی هما یادآور شدند که واگذاری از طریق لایحه بودجه دور زدن فتاوی محسوب می‌شود.

بازنشستگان هما با اشاره به اعتراض‌های قبلی خود یادآور شدند که مقام‌های دولت نباید پیش‌بینی تحقق بودجه هما را به بودجه صندوق بازنشستگی کشوری گره بزنند.

به گفته بازنشستگان در هما نظام پرداخت و وصول کسور حقوقی مبنای حقوق بازنشستگی متفاوت بوده و زمانی که این انتقال صورت گیرد، حقوق و مزایای آن‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

1- فردا و پس فردا اعتصاب سراسری

ما کارگران اجرایی پروژه ای پارس جنوبی، پالایشگاه ها و پتروشیمی خواستار پرداخت بموقع دستمزدها و تسویه حساب کامل تا پانزدهم اسفند ماه هستیم. آخر سال است و پیمانکاران در توطئه نپرداختن دستمزدها هستند. و نه تنها این بلکه از عیدی و پاداش هم خبری نیست. همانطور که در جریان هستید. پیمانکاران متحد شده اند که دستمزدها را فقط تا پایان ماه ۹ بدهند و پرداخت سه ماه دیگر را به سال ۱۴۰۱ موکول کنند. ما کارگران نفت این تعرض آشکار را نمی پذیریم و بدلیل اضطراری بودن موضوع آنهم در آستانه نوروز و سنگینی فشار اقتصادی بر زندگی مان فردا پانزدهم و نیز شانزدهم در تمام کارگاههای نفت و گاز خصوصا در عسلویه و پتروشیمی ها اعتصاب اعلام میکنیم و دست از کار خواهیم کشید و مقابل کارگاهها تجمع خواهیم کرد. یکبار دیگر همه با همه متحد شویم و مقابل این سرقت آشکار را بگیریم.

۱۴ اسفند ١٤٠٠

2- استارت اعتصاب زده شد

همانطور که اطلاع دادیم همکاران پروژه ای ما در پارس جنوبی، پالایشگاه ها و پتروشیمی در اعتراض به تصمیم مدیریت به موکول کردن پرداخت دستمزد و پاداش و عیدی شان به سال 1401 برای امروز پانزدهم اسفند در تمام کارگاههای نفت و گاز خصوصا در عسلویه و پتروشیمی ها فراخوان به اعتصاب و تجمع در مقابل کارگاهها را داده بودند. امروز استارت این اعتصاب زده شد و بنا بر اخبار دریافتی همکاران در پیمانکاری لیموچی در پتروشیمی بوشهر و نیز در پالایشگاه آبادان در شرکت سکاف وارد اعتصاب شده اند. خواست این کارگران پرداخت دستمزد برج های ده و یازده است. این اعتصاب فردا شانزدهم نیز ادامه خواهد داشت. در فراخوان کوتاه به این اعتصاب همکاران ما اعلام کرده بودند:" آخر سال است و پیمانکاران در توطئه نپرداختن دستمزدها هستند. و نه تنها این بلکه از عیدی و پاداش هم خبری نیست. پیمانکاران متحد شده اند که دستمزدها را فقط تا پایان ماه ۹ بدهند و پرداخت سه ماه دیگر را به سال ۱۴۰۱ موکول کنند. ما کارگران نفت این تعرض آشکار را نمی پذیریم".

*اعتراض کارگران فضای سبز شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری نسبت به بلاتکیفی معیشتی وشغلی با تجمع و پهن کردن سفره خالی مقابل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب

روز یکشنبه 15 اسفند، کارگران فضای سبز شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری برای اعتراض به بلاتکیفی معیشتی وشغلی دست به تجمع و پهن کردن سفره خالی مقابل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در کلانشهر اهواززدند.


بنابه گزارش رسانه ای شده،این کارگران که تعدادشان 63 نفر است و همه دارای همسر و فرزند می باشند خواهان امنیت شغلی ومعیشتی هستند.

*تجمعات اعتراضی کارگران واحد ترانسپورت سنگین شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نسبت به عدم پرداخت مطالبات 12 ماهه مقابل دفتر ارتباطات مردمی قوه قضاییه ودیوان عدالت اداری

روز شنبه 14 اسفند، کارگران واحد ترانسپورت سنگین شرکت معدنی و صنعتی چادرملوبرای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات 12 ماهه مقابل دفتر ارتباطات مردمی قوه قضاییه تجمع کردند.

روز دوشنبه 15 اسفند،این کارگران به تجمع حق طلبانه شان مقابل دیوان عدالت اداری ادامه دادند.


برپایه گزارش رسانه ای شده،45 کارگر واحد ترانسپورت سنگین شرکت معدنی و صنعتی چادرملو که می‌گویند به دلیل اختلاف بر سر نوع قرارداد خود، 12 ماه از مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند، از ورود قوه قضاییه خبر دادند.

برابر رای هیات‌های تشخیص و حل اختلاف اداره کار، این کارگران باید با کارفرمای اصلی طرف قرارداد شوند و نباید با تعاونی مصرف یا هر پیمانکاری طرف قرارداد باشند.

با این حال با شکایت از رای اداره کار به دیوان عدالت اداری، پرونده این کارگران به حال تعلیق درآمد و قاضی قهرمانی که مسئول رسیدگی به این پرونده در شعبه 68 دیوان عدالت اداری است، «دستور موقت» بر روی این پرونده صادر کرد تا اجرای رای اداره کار متوقف شود.

این در حالی است که کارگران می‌گویند از روز گذشته که مقابل دفتر ارتباطات مردمی قوه قضاییه تجمع کردند، رسما به آن‌ها وعده رسیدگی داده شده است. جلسه‌ای هم میان چند قاضی با کارگران برگزار شده و به گفته‌ی کارگران آن‌ها از صدور دستور موقت بر روی این پرونده «اظهار تعجب» کرده‌اند؛ چراکه رای اداره کار به صراحت وضعیت کارگران را مشخص کرده است.

کارگران چادرملو امروز (15اسفند) به دیوان عدالت اداری مراجعه کرده‌اند تا پیگیر وضعیت خود شوند اما علی اصغر رفاهی، مدیرکل ارتباطات مردمی قوه قضاییه به آن‌ها اعلام کرده که پس از تعطیلات نوروز میان وی و حجت‌الاسلام حکمت‌علی مظفری، رئیس دیوان عدالت اداری جلسه‌ای برگزار می‌شود تا به این پرونده رسیدگی شود.

*تجمع اعتراضی جمعی از کارگران نیروگاه نکا نسبت به عدم پرداخت بموقع مطالبات منجمله عیدی عیدی ، قطع خدمات بیمه درمانی، حذف کارانه، عدم پرداخت معوقات بیمه‌ای و وعده های توخالی مدیران مقابل استانداری مازندران

روز یکشنبه 15 اسفند، جمعی از کارگران نیروگاه نکا بنمایندگی از طرف حدود هزار نفراز همکارانشان برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع مطالبات منجمله عیدی ، قطع خدمات بیمه درمانی، حذف کارانه، عدم پرداخت معوقات بیمه‌ای ووعده های توخالی مدیران مقابل استانداری مازندران درساری تجمع کردند.

یکی از کارگران حاضردرتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: پس از آن که وعده ماه پیش مدیران نیروگاه در باره پرداخت مطالبات محقق نشد ، امروز چند نفر به عنوان نماینده کارگران و کارکنان با حضور در استانداری مازندران با مدیرکل سیاسی و انتظامی و بازرسی استانداری گفت و گو کردیم.

وی افزود: مقرر شد تا علاوه بر نشست استانداری با مدیران نیروگاه برای چگونگی تأمین اعتبار معوقات در سفر آینده رییس جمهور به استان این مسایل با نماینده دولت مطرح شود.

وی در خاتمه گفت:قرار شد استانداری مازندران موضوع را به صورت مستقیم از طریق وزارت نیرو هم پیگیری کند.

*ازسرگیری اعتراضات کارگران مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان نسبت به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت ها(کاریکسان وحقوق نابرابر) و وعده های توخالی

کارگران مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان زیرمجموعه شرکت میدکو واقع در در 27 کیلومتری غرب شهر کرمان اعتراضشان را نسبت به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت ها (کاریکسان وحقوق نابرابر) و وعده های توخالی ازسرگرفتند.

براساس گزارش رسانه ای شده،این کارگران که در روزهای گذشته به تبعیض در حقوق و مزایای دریافتی خود اعتراض کرده بودند، می‌گویند: حدود 5 سال است مسئولان وعده افزایش حقوق می‌دهند اما هنوز اقدام خاصی در این خصوص انجام نشده است.

این کارگران که به دنبال اجرای طرح همسان‌سازی حقوق و دستمزد هستند، می‌گویند: درست نیست برای کار یکسان در یک منطقه یکسان، دستمزدها متفاوت باشد. ما درخواست داریم حقوق و دستمزد کارگران مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان با کارگران زرند و سیرجان که زیرمجموعه شرکت میدکو هستند، یکسان باشد و تبعیض مزدی از میان برداشته شود.

 

آنها می‌گویند: در پیگیری مطالبات‌مان، پیش از این نمایندگان کارگری با مدیرعامل مجتمع جلسه‌ای برگزار کرده‌اند اما هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

*ادامه اعتراضات کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه و وعده های توخالی با تجمع مقابل فرمانداری کارون

روز یکشنبه 15 اسفند، کارگران بخش خدمات شهری شهرداری کوت عبدالله درادامه تجمعات واعتصابات دامنه دارشان در اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه و وعده های توخالی دست به تجمع مقابل فرمانداری کارون زدند.


یکی از این کارگران به خبرنگاررسانه ای گفت: آخرین حقوقی که گرفتیم برای ماه آبان بوده؛ ما درخواست داریم لااقل حقوق برج نه و ده را قبل از پایان سال واریز کنند؛ امروز با شهردار صحبت کردیم و وعده داد یکماه حقوق را ظرف امروز و فردا واریز کند. گویا به حساب پیمانکار واریز شده و پیمانکار در پرداخت تعلل کرده است.

کارگران شهرداری کوت عبدالله گفتند: در این شرایط سخت اقتصادی، پرداخت حقوق ما مرتب عقب می‌افتد؛ ما هربار برای دریافت حقوق باید اعتراض کنیم؛ سال به پایان رسیده و خبری از پرداخت معوقات مزدی ما نیست. یک سوال از مسئولان شهرداری و مقامات استان خوزستان داریم، در این شرایط ما چگونه باید زندگی کنیم؟

*تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری شوش نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات مقابل شهرداری وفرمانداری

روز یکشنبه 15 اسفند، کارگران شهرداری شوش برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات تجمعاتی مقابل شهرداری وفرمانداری برپا کردند.


یکی از کارگران شهرداری شوش به خبرنگار رسانه ای گفت: چرا باید کارگران تاوان کمبود بودجه شهرداری شوش را بدهند و تا اعتراض یا مطالبه‌ای هم بکنیم برای پرداخت حقوق تهدید به اخراج می‌شویم؛ ما انتظار داریم که شورای شهر شوش از کارگران دفاع کنند.

وی گفت: فرماندار شوش در تجمع گذشته قول پیگیری را داد اما متأسفانه هیچ نتیجه‌ای نداشت. نزدیک به عید است و انتظار داریم که مسئولان شهری به فکر قشر کارگر بوده با پرداخت حقوق‌های عقب افتاده و عیدی، دل همه کارگران و خانواده‌های آنها را شاد کنند.

*تجمع اعتراضی آتش نشانان کرج نسبت به سطح پایین حقوق،شرایط سختی کارمقابل شورای شهر

روز یکشنبه 15 اسفند، آتش نشانان کرج برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق،شرایط سختی کاربا لباس کار وبدست گرفتن پلاکاردهایی مقابل شورای شهرتجمع کردند.

 

برپایه گزارش رسانه ای شده،این آتش نشانان با در دست داشتن دست نوشته ها و بنرهایی نسبت به وضع مسکن، سختی کار، معیشت خویش معرتض بوده و خواستار ترمیم حقوق ها و بهبود شرایط رفاهی و رفع تبعیض شدند.

*تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شهرداری تبریز نسبت به کاهش عیدی در حیاط عمارت ساعت

روزیکشنبه 15 اسفند، کارکنان رسمی شهرداری تبریز برای اعتراض به کاهش عیدی در حیاط عمارت ساعت اجتماع کردند.


به گزارش یک منبع خبری محلی،آنگونه که کارکنان رسمی شهرداری تبریز می‌گویند برخلاف سالهای گذشته که عیدی کارکنان رسمی و پیمانی یکسان بود امسال عیدی کارکنان رسمی دو میلیون تومان و عیدی کارکنان پیمانی 7 میلیون تومان بوده است.

*تجمع اعتراضی صیادان شهرستان جاسک نسبت به صید کشتی های ترال مقابل فرمانداری

روز یکشنبه 15 اسفند،جمعی از صیادان شهرستان جاسک برای اعتراض به صید کشتی های ترال مقابل فرمانداری این شهرستان در استان هرمزگان تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره،این صیادان به ادامه روند صید کشتی های ترال که به صورت مستقیم در معیشت آنها آسیب رسانده، معترض هستند.

این صیادان معترض خواستار رسیدگی از سوی فرمانداری، دریابانی و دیگر ارگان های جمهوری اسلامي شده اند که تاکنون پاسخ مناسبی دریافت نکرده اند و صید کشتی های ترال در این مناطق ادامه دارد و همچنان زندگی و کار این صیادان را مورد تهدید جدی قرار داده ست.

*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون وضعیت جسمانی شاپور احسانی‌راد در زندان

شاپور احسانی‌راد مدت زیادی است که از بیماری حاد چشم رنج میبرد. در طول دو ماه گذشته چهار بار با لباس زندان و دستبند به بیمارستان فارابی اعزام شده است اما هر بار بدون نتیجه او را به زندان باز گردانده‌اند.

آخرین بار یکشنبه هفته گذشته بود که او را به بیمارستان منتقل کردند که نه بیمارستان به وضعیت شاپور رسیدگی کرد و نه ماموران زندان تلاشی برای رسیدگی پزشکی برای او انجام دادند. در طول این مدت تنها ‌کاری که در رابطه با بیماری چشم او انجام داده اند فقط یک تصویربرداری بوده است که‌ با گذشت نزدیک به سه هفته هنوز به رویت متخصص چشم نرسیده است. تشخیص اولیه مبنی بر احتمال وجود بیماری قوزقرنیه و یا آب مروارید بوده است که برای تشخیص دقیق، نیاز به رویت تصویر گرفته شده از سوی متخصص چشم پزشک و انجام آزمایشات دیگر بوده که هر بار به بهانه‌هایی از جمله عدم امکان پرداخت هزینه توسط خود شاپور با کارت زندان، عدم حضور دکتر معالج و یا به بهانه شلوغی بیمارستان، مأمورین اقدام به باز گرداندن او به زندان کرده اند.

در طول چهار بار اعزام او با لباس زندان و دستبند به بیمارستان فارابی کوچکترین رسیدگی به وضعیت سلامتی شاپور صورت نگرفته است. او علاوه بر بیماری چشمی از بیماری دیسک کمر حاد هم رنج میبرد و بخاطر عدم رسیدگی پزشکی در زندان، دندان‌های وی نیز دچار مشکلات جدی شده است.

اکنون و پس از چند بار انتقال بی نتیجه و سردواندن او توسط مأموران زندان، شاپور تصمیم بر این گرفته که دیگر به بیمارستان اعزام نگردد. درضمن در چند ماه اخیر هم درخواست مرخصی درمانی شاپور برای درمان شخصی هیچگونه پاسخی نگرفته است.

علاوه بر عدم توجه به درخواست شاپور برای استفاده از مرخصی درمانی، همچنین باتوجه به گذشت بیش از ۲۰ ماه از دوران حبس و امکان قانونی او برای برخورداری از آزادی مشروط، با این درخواست نیز که از سوی وکیل شاپور ارائه شده بود طبق اعلام یکی از دادیارهای ناظر بر زندانیان سیاسی، توسط دادستانی تهران مخالفت شده است.

شاپور احسانی‌راد کارگر بازنشسته‌ای است که بیش از ۶۴ سال سن دارد و با توجه به بیماری‌های متعدد، تداوم تحمل حبس می‌تواند منجر به خطرات جدی برای او‌ گردد. در طی ماه‌های گذشته او به همراه دیگر زندانیان سیاسی مورد حمله سازمانیافته توسط زندانیان جرائم خطرناک قرار گرفت و اکنون نیز در یک شرایط بسیار نامناسب و در بدترین زندان استان تهران محبوس است.

باتوجه به کهولت سن و وضعیت نامناسب جسمی و بیماری‌های متعددی که شاپور احسانی‌راد با آن درگیر است، عدم رسیدگی پزشکی، عدم موافقت با مرخصی درمانی و یا آزادی مشروط او توسط مقامات قضایی و امنیتی تنها می‌تواند به این دلیل باشد که آنها قصد جان شاپور احسانی‌راد را کرده‌اند.

سیاست حذف فعالین سیاسی در زندان همیشه توسط حکومت انجام گرفته است و نمونه اخیر آن قتل سیستماتیک بکتاش آبتین بود. البته پیش‌تر با یورش سازمانیافته به شاپور احسانی‌راد و دیگر زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ قصد داشتند تا سناریوی قتل علیرضا شیرمحمدعلی را برای آنها نیز اجرا کنند که موفق نشدند.

شاپور احسانی‌راد نماینده سابق کارگران کارخانه پروفیل ساوه، عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، عضو هیأت مؤسس شورای کارگران بازنشسته تأمین اجتماعی (بستا) و یکی از هماهنگ‌کنندگان طومار چهل هزار نفره کارگران برای افزایش دستمزد بود و به همین دلیل به زندان محکوم شده است و نهادهای امنیتی و مسئولین زندان با قصد انتقام‌گیری از شاپور، او را در چنین شرایط خطرناکی قرار داده اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت جسمانی شاپور احسانی‌راد را قویاً محکوم می‌کند و از تمامی نهادهای کارگری و حقوق‌بشری در ایران و در سطح جهان میخواهد تا نسبت به وضعیت خطرناک شاپور و دیگر زندانیان سیاسی واکنش نشان دهند تا دوباره شاهد آسیب دیدگیهای غیر قابل جبران و یا قتل عامدانه زندانیان سیاسی در زندان‌های کشور نباشیم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۵ اسفندماه ۱۴۰۰

*جان باختن 89 کارگر براثر حوادث کاری دراستان مازندران طی 10 ماهه اول سال جاری

افزایش 13 درصدی قربانیان مصدوم حوادث کاری

مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران گفت :طی ده ماهه امسال 89 در اثر حوادث کار در استان جان خود را از دست دادند(همگی مرد)،که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 3 درصد افزایش داشت.

به گزارش 15 اسفند روابط عمومی پزشکی قانونی مازندران ،دکتر علی عباسی تصریح کرد :بر اساس آمارهای مراکز پزشکی قانونی استان در ده ماهه امسال به ترتیب شهرستان ساری با 12 ، آمل با 9 و چالوس با 8 مورد بیشترین و شهرهای و شهرهای میاندورد ،گلوگاه و فریدونکنار هر کدام با یک مورد فوتی،‌ کمترین موارد مرگ ناشی از حوادث کار را داشتند.

وی تصریح کرد: بر اساس این گزارش عمده دلایل مرگ افراد در حوادث کار مربوط به سقوط از بلندی با 45 نفر و پس از آن برق گرفتگی با 22 ، برخورد جسم سخت با 15 و و سایر با 7 مورد در رتبه بعدی قرار دادند.

به تفکیک ماه

بر اساس تفکیک ماه خرداد با با 15 مورد بیشترین و دی ماه با 5 مورد کمترین آمار فوتی گزارش شده است.

تفکیک سن متوفی

سنین 31 تا 40 سال با 23 نفر بیشترین فوتی و بیش از 61 سال با 7 فوتی کمترین آمار را داشتند.

افزایش 13 درصدی مصدومین حادثه کار

عباسی افزود : بر اساس آمار مراکز پزشکی قانونی استان 830 نفر (783 مرد و ما بقی زن مرد و ما بقی زن ) مصدوم ناشی از حوادث کار به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 13 درصد افزایش داشت

*جان باختن یک کارگرکارگاه سنگتراشی رشت براثر برق گرفتگی

یک کارگر 35 ساله حین کار در یک کارگرکارگاه سنگتراشی رشت دچار برق گرفتگی شد و قبل از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

- اعتراض عکاسان استان گلستان نسبت به جلوگیری از پوشش تصویری سفر رئیسی 

- تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی آبادان نسبت به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان مقابل دفتر مرکزی مجتمع

- تجمع اعتراضی کارگران خدماتی وفضای سبز شهرداری لوشان به رای شترمرغی دیوان عدالت اداری مبنی برپرداخت یک ماه عیدی مقابل ساختمان شهرداری

- تجمع اعتراضی مربیان قرآنی مازندران نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان

- عدم اجرای مصوبه تاخیر 2 ساعته حضور کارکنان در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب

- اعتصاب وتجمع رانندگان تاکسی دورود مقابل فرمانداری

- تجمع گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران با مطالبهٔ شفافیت در بازگشایی دانشگاه‌ها

- چند خبر از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

1- برگزاری دادگاه رادا مردانی

2- احضار آقای اصغر امیرزادگان به بازپرسی

3- پیام انجمن صنفی معلمان فارس در اعتراض به حکم صادره برای جناب آقای رسول کارگر فعال صنفی و زیست محیطی

- هیراد پیربداقی به ۴ سال و ۸ ماه حبس محکوم شد

- روزنامه‌نگاران مستقل ایران:اخراج دسته‌جمعی خبرنگاران رویداد24

- جان باختن یک کارگرجوان درحادثه ریزش گود برداری در منطقه 22 تهران

*اعتراض عکاسان استان گلستان نسبت به جلوگیری از پوشش تصویری سفر رئیسی

روز پنج شنبه 12 اسفند همزمان باسفر رئیسی به استان گلستان،عکاسان این استان در اعتراض به جلوگیری تیم حفاظت ابراهیم رئیسی از پوشش تصویری سفر رئیسی، در اقدامی نمادین دوربین‌های خود را در کنار کفش و دمپایی دست‌فروشان برای حراج گذاشتند.

دریکی از گزارشات رسانه ای شده درهمین رابطه ازجمله آمده است:

« وقتی رئيسی با تیم خبرنگار نورچشمی خودش مسافرت می کند و به خبرنگاران مستقل اجازه عکس و فیلم نمی دهند بهترین کار حراج دوربینهای خبرنگاری است و فروش آنها کنار کفش و دمپایی می باشد».

*تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی آبادان نسبت به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان مقابل دفتر مرکزی مجتمع

روز شنبه 14 اسفند، کارگران پتروشیمی آبادان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل دفتر مرکزی مجتمع زدند.

این کارگران که خواستار اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل مطابق با قانون کار هستند،به خبرنگاررسانه ای گفتند: طبق وعده مدیرعامل بنا بود تا امروز طرح طبقه‌بندی مشاغل انجام و پرداخت مطالبات انجام شود که تاکنون خبری نشده و به همین دلیل کارگران اقدام به تجمع در شرکت کردند.

آنها افزودند:نابرابری در پرداخت حقوق‌ها و عدم پاسخگویی و عدم تحقق وعده‌ها باعث نارضایتی کارگران شده است.

این کارگران که از صبح تجمع کرده‌اند ،درخاتمه گفتند: تا حصول نتیجه دست از تجمع برنخواهند داشت.

*تجمع اعتراضی کارگران خدماتی وفضای سبز شهرداری لوشان به رای شترمرغی دیوان عدالت اداری مبنی برپرداخت یک ماه عیدی مقابل ساختمان شهرداری

روز چهارشنبه 11 اسفند،کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری لوشان هم به رای شترمرغی دیوان عدالت اداری مبنی بر واریز عیدی کارمندی به حساب‌هایشان دست به تجمع مقابل شهرداری این شهر دراستان گیلان زدند.

روز شنبه 14 اسفند،این کارگران با بیان اینکه در روز های گذشته شهرداری لوشان طبق دادنامه دیوان عدالت اداری مبلغ ناچیزی عیدی به حساب کارگران واریز کرد که موجب نارضایتی کارگران شد،به خبرنگاررسانه ای گفتند: انتظار داریم دیوان عدالت اداری، دادنامه خود را که منجر به محرومیت کارگران شهرداری از دریافت عیدی کارگری شده است را باطل کند.

یکی از کارگران با بیان اینکه روز چهارشنبه هفته گذشته همزمان با دریافت عیدی کارمندی، کارگران دست به اعتراض صنفی زدند؛ اضافه کرد: شهردار شهر لوشان در مقابل اعتراض کارگران اعلام کرد به محض ابطال دادنامه از سوی دیوان عدالت اداری مابقی عیدی کارگران را به صورت کامل پرداخت خواهد کرد.

وی افزود:علیرغم اینکه کارگران زیادی از شهرهای مختلف، مخالفت خود را با دریافت عیدی کارمندی اعلام کرده و تقاضای ابطال دادنامه دیوان عدالت اداری را کرده‌اند+، هنوز شاهد ابطال این دادنامه که زمینه سوءاستفاده از پرداخت حق قانونی کارگران را فراهم کرده، نیستیم.

وی با تاکید بر اینکه ورود دیوان به موضوع عیدی کارگران شهرداری‌ها اشتباه بوده است، افزود: اگر ما کارگر و تحت پوشش قانون کار هستیم باید همه مصوبات قانون کار و وزارت کار برایمان رعایت شود، اگر هم کارمندیم که باید حقوق و مزایای کارمندی به ما بپردازند. نمی‌شود همه سال کارگر باشیم، موقع واریز عیدی کارمند حسابمان کنند.

+تجمع اعتراضی کارگران شهرداری رشت نسبت به رای شترمرغی دیوان عدالت اداری مبنی بر پرداخت یک ماه عیدی مقابل استانداری گیلان

روز چهارشنبه 4 اسفند، کارگران شهرداری رشت برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به رای شترمرغی دیوان عدالت اداری مبنی برپرداخت یک ماه عیدی مقابل استانداری گیلان تجمع کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده، کارگران شهرداری در ماه آخر سال باید عیدی کارگری به مبلغ 70 میلیون ریال دریافت می کردند ، امسال مبلغ 16 میلیون ریال به عنوان عیدی حقوق کارمندی به آن ها پرداخت شد که موجب اعتراض آنان شد .

+اعتراض کارگران شهرداری ساوه به رای شترمرغی دیوان عدالت اداری مبنی برپرداخت یک ماه عیدی

معاون اداری مالی شهرداری ساوه گفت: کارگران شهرداری ساوه نسبت به رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری درخصوص پرداخت عیدی کارگرها اعتراض کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ اول اسفند،صفا خلج در جلسه بررسی بودجه 1401شهرداری ساوه، اظهار کرد: خردادماه سال جاری دیوان عدالت اداری دادنامه‌ای به شماره 1083و شماره پرونده 9901802 صادر کرد که براساس این رأی، شهرداری‌ها باید عیدی پایان سال کارگرهای شهرداری را برابر با عیدی کارمندان پرداخت کنند؛ درحالی‌که پیش از این عیدی کارگرها برمبنای قانون کارپرداخت می‌شد.

وی افزود: رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری درخصوص پرداخت عیدی کارگران شهرداری به صورت یک‌ماهه، موجب اعتراض تمام کارگران شهرداری‌های کشور شده و کارگران شهرداری ساوه نیز خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌اند.

معاون اداری مالی شهرداری ساوه تصریح کرد: کارگران شهرداری با اعتراض به حکم دیوان عدالت اداری، خواستار دریافت عیدی کارگری هستند؛ امیدواریم با مکاتبات انجام شده و پیگیری‌های در حال انجام، این مهم تا پایان سال به نتیجه برسد.

*تجمع اعتراضی مربیان قرآنی مازندران نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان

روز پنج شنبه 12 اسفند،جمعی از مربیان قرآنی مازندران بنمایندگی از طرف همکارانشان در سراسر استان برای اعتراض نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل اداره کل آموزش و پرورش در شهرستان ساری زدند.

بنابه گزارش یک منبع خبری،این معلمان که فعالیت آنها توسط اداره کل بر اساس مولفه‌های وزارت و مجلس شورای اسلامی در سال جاری تآیید شده بود، اما به دلایل نامعلوم از جمله دیر رسیدن پرونده‌ها به وزارت، مجاز به شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش که در تابستان سال جاری برگزار شد، نشدند و عملا از ورود به بدنه آموزش و پرورش حذف شدند.

*عدم اجرای مصوبه تاخیر 2 ساعته حضور کارکنان در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب

درحالی که بنا بر اعلام ستاد اضطرار گرد و خاک استانداری خوزستان، روز شنبه 14 اسفند کلیه کارمندان با ساعت تاخیر در محل کار خود حاضر خواهند شد، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با بی توجهی به این مصوبه در اطلاعیه ای، از کارمندان و کارگران خود خواست روز شنبه مانند روزهای عادی در محل کار حاضر شوند.

*اعتصاب وتجمع رانندگان تاکسی دورود مقابل فرمانداری

روز شنبه 14 اسفند، رانندگان تاکسی دورود برای اعتراض به نرخ کرایه وفعالیت مسافربرهای شخصی و اینترنتی دست از کار کشیدند ومقابل فرمانداری این شهرستان در استان لرستان اجتماع کردند.

*تجمع گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران با مطالبهٔ شفافیت در بازگشایی دانشگاه‌ها

گزارش تجمع چهارشنبه ۱۱ اسفندماه ۱۴۰۰ روبروی ساختمان ریاست دانشگاه تهران با مطالبهٔ شفافیت در بازگشایی دانشگاه

روز گذشته، جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران جهت تحویل نامهٔ بیش از هفتصد نفر از دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به عدم شفافیت دربارهٔ بازگشایی دانشگاه تهران به ساختمان ریاست این دانشگاه مراجعه کردند و پس از ثبت نامه در دبیرخانه، روبروی ساختمان ریاست تجمع کردند.

پس از سپری شدن حدود یک ساعت آقای دکتر علی طاهری میرقائد، مدیر کل خدمات آموزشی دانشگاه تهران، در جمع دانشجویان معترض حضور پیدا کردند و دانشجویان معترض دغدغه‌های خود را با ایشان به اشتراک گذاشتند. دکتر طاهری بیان کردند دانشگاه تهران ظرفیت خوابگاهی لازم را دارد و بنابراین در صورتی که مراجع بالادستی دستور بازگشایی دانشگاه را صادر کنند هیچ مشکلی برای اسکان دانشجویان وجود نخواهد داشت. پس از آنکه دانشجویان به معضل کاهش ظرفیت خوابگاه‌ها به دلیل لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی اشاره کردند، دکتر طاهری ابتدا بیان کردند که دانشگاه منتظر اعلام پروتکل‌ها از سوی وزارت بهداشت است که احتمالاً پس از عید نوروز صورت بگیرد و ممکن است این پروتکل‌ها اساساً شامل فاصله‌گذاری اجتماعی نباشند و بتوان خوابگاه‌ها را با همان ظرفیت دوران پیش از پاندمی بازگشایی کرد. پس از اینکه دانشجویان بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کردند، ایشان ادعا کردند که حتی اگر نیاز به ایجاد ظرفیت خوابگاهی جدید باشد، دانشگاه تهران می‌تواند ظرف ۱۵ روز ساختمان‌های تحت تملک خود را تغییر کاربری بدهد. ایشان همچنین دستورالعمل منتشرشده در هفته‌های اخیر مبنی بر اختصاص خوابگاه برای فقط شش هفته از ترم به دانشجویان هر دانشکده را مرتبط با شرایط گذشته خواندند و اعلام کردند که پس از بازگشایی دانشگاه به تمام دانشجویان متقاضی خوابگاه ارائه خواهد شد.

دانشجویان که برنامه‌های بیان‌شده توسط دکتر طاهری را ناکافی می‌دانستند، توضیح دادند که بدون در دست داشتن پروتکل‌های بهداشتی و آمار دقیق دانشجویان متقاضی اسکان در خوابگاه اساساً برنامه‌ریزی برای دانشگاهی با حدود شصت هزار دانشجو ناممکن است و بنابراین ضروری است که ابتدا دانشگاه تعداد دقیق دانشجویان متقاضی خوابگاه را از طریق نظرسنجی‌ای اجباری با گزینه‌های شفاف و روشن استخراج کند و همزمان پیگیر اعلام دقیق پروتکل‌های بهداشتی از سوی مراجع ذی‌صلاح باشد تا بتواند از پیش بر مبنای اطلاعات دقیق برنامه‌ریزی جامعی برای ازسرگیری آموزش حضوری انجام بدهد. دکتر طاهری قول دادند در جلسهٔ فوق‌العادهٔ ستاد ازسرگیری آموزش حضوری دانشگاه تهران انتقادات و پیشنهادهای دانشجویان را مطرح می‌کنند و از سه نفر از نمایندگان دانشجویان حاضر در تجمع نیز برای شرکت در این جلسه دعوت خواهد شد. نیز، ایشان وعده دادند که نتایج این جلسهٔ فوق‌العاده به طور رسمی از طریق سایت دانشگاه منتشر خواهد شد. دانشجویان نیز تأکید کردند که پیگیر مطالبات صنفی به‌حق خود خواهند بود و در جلسه‌ای دانشجویی که پس از این تجمع برگزار شد تصمیم گرفتند در صورت عدم تحقق وعده‌های دکتر طاهری مجدداً روبروی ساختمان ریاست جهت پیگیری مطالبات خود تجمع کنند.

منبع:کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*چند خبر از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

1- برگزاری دادگاه رادا مردانی

طبق احضاریه که به دست آقای رادا مردانی رسیده‌است وی باید روز شنبه ، ۱۴ اسفند در دادگاه نورآباد لرستان حاضر شود. اتهام انتسابی به وی تبلیغ علیه نظام است.

پرونده‌سازی و احضار فعالان صنفی برای مرعوب کردن جنبش معلمان است. شورای هماهنگی ضمن حمایت از این فعال صنفی خواهان مختومه شدن وی و آزادی تمام معلمان زندانی است.

2- احضار آقای اصغر امیرزادگان به بازپرسی

امروز شنبه ۱۴ اسفند آقای امیرزادگان در شعبه 14 بازپرسی دادگاه انقلاب شیراز حاضر شدند و اتهام تبلیغ علیه نظام به ایشان تفهیم شد. شاکی پرونده وی پلیس امنیت است. این در حالی است که پیشتر آقای امیرزادگان از نیروهای لباس شخصی به خاطر اقدام به ربودن خود شکایت کرده بود اما حالا جای شاکی و قربانی عوض شده و کسانی که باید محاکمه شوند پیش دستی نموده علیه آقای امیرزادگان پرونده‌سازی کرده‌اند.

در این جلسه جمعی از همکاران آقای امیرزادگان را همراهی نمودند و بازپرس قرار کفالت به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان صادر نمود که با تودیع قرار ایشان به صورت موقت آزاد شدند.

3- پیام انجمن صنفی معلمان فارس در اعتراض به حکم صادره برای جناب آقای رسول کارگر فعال صنفی و زیست محیطی

رسول کارگر، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان فارس از طرف دادگاه انقلاب شیراز به یک سال حبس تعزیری و دو سال اقامت اجباری در شهرستان ارسنجان با معرفی روزانه به سازمان اطلاعات سپاه آن شهرستان محکوم شد.

اما با توجه به وضعیت جسمی (بیماری قلبی) و حضور در جبهه های جنگ تحمیلی ده ماه از مجازات حبس ایشان به مدت دو سال معلق می ماند.

آقای کارگر به اتهام تبلیغ علیه نظام به چنین حکم ناعادلانه ای محکوم شده است. مصادیق این اتهام، ارسال پیامک و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی می باشد.

انجمن صنفی معلمان فارس این حکم ناعادلانه را به شدت محکوم نموده و از قضات شریف دادگاه تجدید نظر فارس تقاضا دارد حکم مذکور را لغو نمایند

*هیراد پیربداقی به ۴ سال و ۸ ماه حبس محکوم شد

هیراد پیربداقی، فعال کارگری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر ۴ سال زندان برای این فعال کارگری قابل اجرا خواهد بود.

هیراد پیربداقی به همراه عسل محمدی در تاریخ ۱۵ آبان‌ماه بازداشت شده و منزل آنان مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت و نهایتا در تاریخ ۱۱ دی‌ماه با تودیع قرار وثیقه از بند عمومی زندان اوین آزاد شد.

برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

*روزنامه‌نگاران مستقل ایران:اخراج دسته‌جمعی خبرنگاران رویداد24

روز گذشته(پنج شنبه 12 اسفند)، خبرنگاران سایت رویداد 24 از اخراج دسته جمعی خود خبر دادند.

به خبرنگاران رویداد 24 اعلام شده: 29اسفند آخرین روزی کاری تحریریه است و به دلیل مشکلات مالی رویداد 24 دیگر تحریریه نخواهد داشت.

همچنین گفته شد:«شاید برخی اوقات به صورت حق‌التحریر از افراد مطلب دریافت شود اما دیگر تحریریه ثابت نداریم.»

پیش از این هم، طی سه ماه اخیر تعداد دیگری از نیروهای مجموعه رویداد 24 اخراج شده بودند. استخدام حق‌التحریری خبرنگاران یکی از راهکارهای مدیرمسئولان برای شانه خالی کردن از الزامات بیمه‌ای و حقوق کار از جمله بیمه و سنوات و دور زدن قانون است که تشکل ظاهراً صنفی و غیرمستقل روزنامه‌نگاران هیچگاه به آن اشاره‌ای نداشته‌ است.

*جان باختن یک کارگرجوان درحادثه ریزش گود برداری در منطقه 22 تهران

روز جمعه 13 اسفند،یک کارگر22 ساله میهمان از کشور افغانستان درحین کار گودبرداری بزرگراه خرازی، میدان موج، خیابان کاشان براثر ریزش زیر تلی از آوار گرفتار ودردم جان باخت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید