حکم اعدام عباس دریس و محمد قبادلو متوقف شد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

بدنبال کارزاری گسترده در ایران و در سطح بین المللی برای نجات جان عباس دریس از بازداشت شدگان خیزش مردمی در سال ۹۸، فرشته تابانیان وکیل عباس دریس از توقف اجرای حکم وی خبر داد. او مینویسد: " اعاده دادرسی موکلم عباس دریس در شعبه نهم دیوان عالی کشور ثبت شد. دستور توقف اجرای حکم به شعبه اول اجرای احکام ماهشهر ارسال شد". اعاده دادرسی عباس دریس به کمک دو وکیل دیگر بهزادی و نیلی ارائه شده بود که در این خبر فرشته تابان از آنها نیز سپاسگزاری میکند. 

عباس دریس اکنون چهارسال است که به جرم شرکت در اعتراضات و اتهام قتل یکی از مامورین حکومت اسلامی در زندان است و حکم اعدام او توسط دیوان عالی حکومت تایید شده بود. او هرگونه دست داشتن در قتل را انکار میکند. همسر عباس با شنیدن حکم اعدام عباس، متاسفانه سکته کرد و درگذشت و اکنون سرپرستی سه فرزند خردسال آنها را مادر عباس که سالخورده است و قدرت بینایی ندارد به عهده دارد. عباس دریس باید بدون قید و شرط آزاد شود. 
بنا به یک گزارش دیگر حکم اعدام صادره علیه محمد قبادلو از بازداشت شدگان انقلاب زن زندگی آزادی محکوم به اعدام و محبوس در زندان رجایی شهر   کرج  نیز نقض شده است. این زندانی پیش‌تر به دو بار اعدام محکوم شده بود. امیر رئیسیان، وکیل محمد قبادلو در خصوص این خبر در توییتر خود نوشته است:"محمد قبادلو، پس از بازداشت در جریان اعتراضات مردم در سال ۱۴۰۱، از بابت یک پرونده قضایی در دو بخش توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و شعبه دادگاه کیفری یک استان تهران، به دو بار اعدام محکوم شده بود".
توقف حکم اعدام عباس دریس و محمد قبادلو برای همه مردم بسیار خوشحال کننده است. اما هنوز به معنای رفع کامل خطر اعدام برای این دو معترض نیست و باید کارزار آزادی آزادی آنها را فعالانه ادامه داد. جمهوری اسلامی از مجازات اعدام برای ایجاد رعب در جامعه و عقب راندن اعتراضات بحق مردم استفاده میکند و جنایات بیشماری را در این خصوص انجام داده است. سرنگونی جمهوری اسلامی و پایان دادن به قانون مجازات اعدام خواست همه مردم است و هر مورد اعدام و جنایت، به خشم مردم علیه این حکومت جنایت بیشتر دامن میزند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۴ مرداد ۱۴۰۲،  ۲۶ ژوئیه  ۲۰۲۳