ساکنان تهران بار دیگر در شعارهای شبانه خود خامنه‌ای را هدف قرار دادند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

به‌رغم گذشت بیش از چهار ماه از اعتراضات سراسری در ایران و سرکوب گسترده آن، مناطق مختلف شهر تهران همچنان صحنه شعارهای شبانه علیه حکومت جمهوری اسلامی است. ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد شماری از ساکنان پایتخت از جمله در مناطق غربی شهران و شهرک اکباتان و نیز منطقه شرقی نارمک، شامگاه سه‌شنبه ۴ بهمن به اعتراضات شبانه خود ادامه دادند.شهرک اکباتان یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات طی این مدت بوده که به دفعات نیز مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفته است. ویدیوها نشان می‌دهد که ساکنان این شهرک در شامگاه سه‌شنبه از پشت پنجره خانه‌ها ی خود شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر داده‌اند.

شعار علیه رهبر جمهوری اسلامی و نهاد ولایت فقیه شامگاه سه‌شنبه در منطقه شهران نیز طنین‌انداز شد و شماری از ساکنان این مناطق شعار «مرگ بر اصل ولایت فقیه» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.
بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» شامگاه سه‌شنبه همچنین در منطقه نارمک تهران هم طنین‌انداز شد.

تحصن دانشجویان هنرهای زیبا در اعتراض به احکام کمیته انضباطی
جمعی از دانشجویان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران روز سه‌شنبه ۴ بهمن در همبستگی با اعتصاب دانشجویان دانشگاه هنر اقدام به تجمع کردند.
کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور تصاویری از این تجمع را که در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار شد، منتشر کرده است که دانشجویان با در دست داشتن پلاکاردهایی به احکام کمیته انضباطی علیه دانشجویان دانشگاه هنر اعتراض کرده‌اند.
«هنرهای زیبا همدوش دانشگاه هنر»، «نه به احکام ظالمانه کمیته انضباطی»، «در مقابل ظلم» و «اعتراض حق ماست» از جمله مضامین این پلاکاردها بودند.
شماری از دانشجویان دانشگاه هنر تهران در آخرین روزهای دی ماه با انتشار بیانیه‌ای پرده از فشارهای امنیتی علیه خود برداشتند.
بیانیه یادشده از تعلیق چندین دانشجوی مجسمه‌سازی و توبیخ مدیرگروه این رشته و ممنوع کردن تدریس در آینده برای هفت استاد مدعو خبر می‌داد و می‌گفت که مسئولان دانشگاه اما به این موارد اکتفا نکرده‌اند و «دستور حذف‌ترم دسته‌جمعی» داده‌اند.
این بیانیه فهرستی از فشارهای مسئولان دانشگاه به دانشجویان و به‌ویژه دانشجویان مجسمه‌سازی را نام می‌برد از جمله ممنوع‌الورود کردن دانشجوها و احضار به حراستِ کل، آوردن لباس شخصی‌ها با نام نیروهای جدید حراست دانشگاه، دعوت از گارد نیروی انتظامی به جلوی دانشکده‌ها برای متفرق کردن تجمع‌های دانشجویان، تشکیل جلسات غیابی کمیته انضباطی و حکم‌های فله‌ای توبیخ و تعلیق برای ده‌ها دانشجو.
دانشگاه هنر تهران طی ماه‌های اخیر به یکی از کانون‌های اعتراضات دانشجویان کشور تبدیل شده بود و تصاویر متعددی حاکی از همراهی آنها با اعتراضات مردمی سراسر کشور و مقاومت علیه سرکوب منتشر شد.
این میان برخی اقدامات دانشجویان مجسمه‌سازی این دانشگاه از جمله ساخت سنگ قبرهای نمادین در محوطه دانشگاه به یاد معترضانی که به دست نیروهای امنیتی کشته شدند، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته است.