شعاردهی های شبانه، بحران سوخت، تاکید چهار تشکل کارگری بر حداقل دستمزد ۲۵ میلیون و یک خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۸۶: امشب نیز شعاردهی های شبانه در محلات مختلف تهران چون اکباتان، پونک، سعادت آباد، شهرک باقری، جنت آباد و شهرهای دیگر همچون کرج، جریان داشت. در بوکان جوانان به خیابان آمدند و با روشن کردن آتش و فریاد شعارهایشان صدای اعتراض خود را بلند کردند. دراین اعتراضات مردم شعار میدادند:"مرگ بر جمهوری اعدامی!"، "مرگ بر دیکتاتور"، " مهاباد، کردستان، چشم و چراغ ایران"، " مرگ بر دیکتاتور"، "مرگ بر خامنه‌ای"، "مرگ بر حکومت بچه کش"، " نه شاه میخوایم نه وکالت مرگ براین ولایت"، " نه شاه میخواهیم نه ملا لعنت به ایت الله"، "مرگ بر اصل ولایت فقیه"، "نه شاه میخواهیم نه روضه نه حرف مفت نه حوزه"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "امسال سال خونه سید علی سرنگونه"، "مرگ بر خامنه ای لعنت بر خمینی".

بحران سوخت به موضوع دیگری از اعتراضات مردم تبدیل شده است. از جمله امروز شاهد صف های طولانی قصر قند و جیرفت بخاطر کمبود سوخت و گاز بودیم که باعث اعتراض مردم شده بود.
چهار تشکل کارگری بیانیه مشترکی در رابطه با حداقل مزد سال ۱۴۰۲ و تحت عنوان“ مبارزه مرگ و زندگی برای افزایش مزد“ انتشار داده و در آن اعلام کردند که حداقل دستمزد باید ۲۵ میلیون تومان باشد. امضا کنندگان این بیانیه عبارتند از: سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان و گروه اتحاد بازنشستگان..در بخشی از این بیانیه چنین آمده است:" کارفرمایان و دولت سرمایه داری از هم اکنون برای کاهش شدید مزدها ی واقعی و قدرت خرید کارگران در سال ۱٤٠۲ نقشه کشیده اند. دولت برای سال آینده رقم ۲٠ درصد افزایش اسمی حقوق کارمندان و کارگران بخش دولتی را اعلام کرده است در حالی که طبق داده های رسمی مرکز آمار، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی در فاصلۀ آذر ۱۳٩٩ تا آذر ۱٤٠۱ از رقم ۲٧٧ به ٥٧٧ جهش پیدا کرده است که بیانگر ۱٠٨ درصد افزایش متوسط قیمت ها طی دو سال بوده است". در ادامه این بیانیه میگوید:" با توجه به نرخ تورم کنونی و نرخ تورم قابل انتظار در سال آینده، حداقل دستمزد در سال ۱٤٠۲ در هیج رشته و هیچ بنگاه و مؤسسه ای نباید از ۲٥ میلیون تومان در ماه کمتر باشد."
انقلاب ایران انعکاس جهانی مهمی داشته است. امروز دوم بهمن تعدادی از کامیونداران ایرانی و مالکان خودروهای باری و یدک‌ کش با راه‌اندازی کاروانی در خیابان‌های تورنتو ضمن اعلام حمایت خود از انقلاب مردم ایران خواهان قرار دادن سپاه پاسداران توسط دولت کانادا در فهرست گروه‌های تروریستی شدند.

نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۲ بهمن ۱۴۰۱، ۲۲ ژانویه ۲۰۲۳

****************

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۸۲-۲۸۵

 ۳۰ دی: اعتراضات گسترده در زاهدان، راسک و گالیکش گلستان.  امروز جمعه ۳۰ دی علیرغم قشون کشی های حکومت و تهدیداتش، مردم در شهر زاهدان همچون جمعه های دیگر در جمعیتی عظیم و چندین هزار نفره دست به تظاهرات زدند و علیه حکومت شعار دادند. در این تظاهرات مردم خشمگین زاهدان شعار میدادند:

" خامنه‌ای حیا کن مملکتو رها کن"، "تهرانی با غیرت حمایت حمایت"، "توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه"، "خامنه‌ای قاتله ولایتش باطله"، "قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان"، "بترسید بترسید ماهمه با هم هستیم"، "مرگ بر دیکتاتور"، "می‌کشم می‌کشم هر که برادرم کشت"، "امسال سال خونه سیدعلی سرنگونه"، "بسیجی و سپاهی داعش ما شمایید"، و "جمهوری اعدامی نمیخوایم نمی خوایم".  در این تجمع دو بنر بزرگ در دست تجمع کنندگان توجه ها را به خود جلب میکرد. یکی بنری با شعار "زن، زندگی، آزادی" بود که شعار اتحاد بخش مردم است و دیگری بنری بود که در اشاره به تحرکات جریانات سلطنت طلب روی آن نوشته شده بود "هیچ کس وکیل کل کشور نیست، هر ائتلافی با هر نوعش قرار است صورت بگیرد باید با احزاب صورت گیرد". عکس العمل نسبت به تحرکات طرفداران سلطنت را در بیانیه های تشکلهای کارگری و چهره های شناخته شده جنبش کارگری نیز بوضوع میتوان دید.
در استان سیستان و بلوچستان در شهر راسک نیز مردم با شعارهای "مرگ بر دیکتاتور"،"خامنه‌ای حیا کن مملکتو رها کن"، به خیابان آمدند و علیه حکومت اسلامی شعار دادند. در این روز یک موضوع اعتراض بخشهایی از مردم در منطقه گالیکش در استان گلستان بود که در اعتراض به بازداشت خانگی مولوی گرگیج یکی از آخوندهای اهل سنت به خیابان آمدند و شعار "این آخرین پیامه احضار کنی قیامه" سر دادند. مولوی گرگیج از سوی جمهوری اسلامی "ممنوع المنبر" و "بازداشت خانگی" شده است.

نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۳۰ دی ۱۴۰۱، ۲۰ ژانویه ۲۰۲۳


خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۸۳
۳۰ دی: یادمان آیدا رستمی و مجید رضا رهنورد و شعار دهی های شبانه
امروز سی دی در چهلمین روز قتل آیدا رستمی از جانباختگان انقلاب علیرغم حضور نیروهای سرکوب مردم بسیاری در آرامگاه امام عبدالله در شهر گرگان حضور پیدا کردند. آیدا رستمی، پزشک جوانی بود که مجروحین انقلاب را درمان میکرد در ۲۱ آذر توسط حکومت آدمکش اسلامی به قتل رسید. امروز همچنین چهلمین روز قتل حکومتی مجید رضا رهنورد بود و حکومت اسلامی در هراس از جمع شدن مردم نیروی سرکوب بسیاری در بهشت رضا در مشهد مستقر کرد و راههای منتهی به این آرامستان را مسدود کرد. مردم بسیاری برای یادمان مجید رضا رهنورد به حرکت در آمده بودند و وقتی با مانع نیروهای سرکوب روبرو شدند در مدیای اجتماعی رفتن خود را برای برگزاری یادمان مجید رضا رهنورد خبری کردند. یادمان جانباختگان محل تجدید عهد و اتحاد مردمی علیه حکومت اسلامی است.
بحران سوخت ادامه دارد. خبرهایی از صفهای طولانی برای تهیه سیلندر گاز در پی کمبود سوخت در زاهدان حکایت میکند. این بحران بر موجی از اعتراض در میان مردم شکل داده است.
امشب نیز مثل شبهای دیگر در محلات مختلف تهران از جمله در ستارخان، مرزداران و شهرهای مختلف شعاردهی های شبانه علیه جمهوری اسلامی جریان داشت. در این اعتراضات مردم شعار میدادند: "سبزی پلو با ماهی تحریم شدی سپاهی"، "فقر فساد گرونی می‌ریم تا سرنگونی"، و "خامنه‌ای حیا کن مملکتو رها کن". زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی!

نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۳۰ دی ۱۴۰۱، ۲۰ ژانویه ۲۰۲۳

 


خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۸۴
فراخوان بازنشستگان آموزش و پرورش به تجمع بزرگ
ساعت ۱۰ صبح سوم بهمن ماه
بنا بر خبر منتشر شده از سوی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان بازنشستگان در اعتراض به بدتر شدن هر روز بیشتر وضع معیشتی خود و پاسخ نگرفتن مطالبتشان، برای ساعت یازده صبح ۳ بهمن ماه به تجمع بزرگ در مقابل آموزش و پرورش فراخوان داده اند. صدور احکام رتبه بندی و پاداش خواست فوری آنهاست. اجرای کامل همسان سازی و افزایش حقوقها به بالای خط فقر، درمان و تحصیل رایگان و حق داشتن مسکن مناسب، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات، پایان دادن به اختلاسها و دزدی ها، حق تشکل و تجمع و اعتراض از دیگر مطالبات اعلام شده بازنشستگان در مبارزاتشان بوده است.
حزب کمونیست کارگری از خواستها و فراخوان به تجمع آنان برای فردا سوم بهمن حمایت کرده و همه بازنشستگان در سراسر کشور را به پیوستن به این تجمعات فرامیخواند. بازنشستگان یک بخش رزمنده جامعه هستند. همواره در مبارزاتشان خواستهای کل جامعه را نمایندگی کرده اند. باید از مبارزات آنها وسیعا حمایت کرد.
گفتنی است که صبح امروز دوم بهمن ماه بازنشستگان شهرستان شوش، هفت تپه، کرخه و حر برای پیگیری مطالباتشان درسازمان تامین اجتماعی شوش تجمع اعتراضی برگزار کردند. اجرای ۲۵ درصد متناسب سازی سال۱۴۰۰، پرداخت عیدی کارگری، درمان رایگان و برخی مطالبات معیشتی دیگر خواستهای فوری آنهاست. این بازنشستگان اعتراضات گسترده ای در سال گذشته علیه وضعیت وخیم معیشتی و سطح نازل حقوقها و محرومیت از درمان و بهداشت رایگان و چپاولگری ها از صندوق بازنشستگی داشتند. این بازنشستگان در بیانیه خود بر پیگیری خواستهای خود با اتحاد و همدلی یکدیگر تاکید کرده و تا تحقق خواستهایشان دوباره یکشنبه های اعتراض خود را برپا میکنند ودرصورت عدم توجه به هشدارهایشان در صورت نیاز در روزهای دیگر هفته نیز اجتماع خواهند داشت.

نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۲ بهمن ۱۴۰۱، ۲۲ ژانویه ۲۰۲۳

 

 

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۸۵
شعاردهی اعتراضی مردم در مترو، خطر اعدام ۱۴ نفر از دستگیرشدگان انقلاب و چند خبر دیگر
صبح روز ۲ بهمن بدلیل تاخیر های طولانی قطار در خط ۳ مترو مردم شعارهایی علیه زاکانی شهردار تهران سر داده و صدای اعتراض خود را به وضع نامنظم قطارها اعلام کرده و خواستار رفع فوری این مشکل شدند. به گفته مردم تاخیر قطارها در برخی ایستگاه‌ها در دوم بهمن ماه بیش از بیست دقیقه بوده است.
در کنار اعتراضات مردمی، اعتراضات در میان بخش های مختلف کارگری بصورت متوالی انجام میگیرد. امروز دوم بهمن ماه کارگران خدماتی شهرداری یاسوج در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزد خود از شهریور تا کنون و سه ماه حق بیمه خود جلوی شورای اسلامی این شهر تجمع کردند.
خبر دیگر مربوط به خطر اعدام دستکم چهار ده نفر از دستگیرشدگان انقلاب است. بنا بر گزارش کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اسامی این افراد عبارتند از: کامبیز خروت، شعیب میربلوچ‌زهی ریگی، منصور دهمرده، ابراهیم نارویی، مهدی محمدی فرد، عرشیا تکدستان، جواد روحی، صالح میرهاشمی، مجید کاظمی، سعید یعقوبی، محمد قبادلو، مهدی بهمن، منوچهر مهمان‌نواز و محمد بروغنی. حکم اعدام محمد بروغنی بدنبال تجمع اعتراضی مردمی در مقابل زندان رجایی شهر و درخوست اعاده دادرسی توسط وکیل وی موقتا متوقف شده است. بعلاوه اینکه حکم اعدام شش نفر دیگر به اسامی سامان صیدی (یاسین)، حمید قره‌‎حسنلو، سهند نورمحمدزاده، حسین محمدی، ماهان صدارت مرنی و رضا آریا در نتیجه کارزارهای مبارزاتی گسترده نقض شده و آنها منتظر محاکمه جدید هستند.
حزب کمونیست کارگری بر تجمعات گسترده مقابل زندانها برای جلوگیری از اعدامها و آزادی تمامی بازداشت شدگان انقلاب تاکید دارد. با کارزاری جهانی در کنار تجمعات در داخل کشور میتوان احکام اعدام را باطل کرد.
بحران سوخت همچنان ادامه دارد و خبرهای امروز دوم بهمن ماه از تعطیلی جایگاههای بنزین در مشهد گزارش میدهند. صف های تهیه گاز و بنزین یک موضوع اعتراض مردم است.
آرش صادقی از فعالین سیاسی شناخته شده امروز دوم بهمن ماه پس از حدود صد روز بازداشت با وثیقه از زندان اوین آزاد شد. آزادی آرش صادقی را به او ، با خانواده اش و به همگان تبریک میگوییم. با قدرت انقلاب میتوان تمامی دستگیر شدگان انقلاب و زندانیان سیاسی را آزاد کرد. در این روز همچنین خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام زندان‌ قزلحصار و زندان مرکزی کرج بار دیگر با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون "اعدام نکنید" و سر دادن شعارهای اعتراضی مقابل ساختمان قوه قضاییه تجمع کردند و خواستار توقف اجرای احکام اعدام شدند. تجمع قبلی آنها در ۲۶ دی برپا گردید.
شب گذشته نیز شعار دهی ها در محلاتی از تهران همچون تهرانپارس، جنت آباد، اکباتان، شهرک باقری، و شهرهای دیگر چون کرج و مشهد جریان داشت. مردم شعار میدادند:"اینهمه سال جنایت مرگ بر این ولایت"، "مرگ بر جمهوری اسلامی"، "مرگ بر دیکتاتور"، "مرگ بر بسیجی"، "مرگ بر سپاهی تروریست"، " فقر فساد گرونی میریم تا سرنگونی"،"مرگ بر سپاهی".علاوه بر شعاردهی های شبانه، شعار نویسی و نصب بنر با شعارهای ضد حکومتی در مکانهای مختلف یک شکل اعتراض مردم در این روزهای انقلاب است که رنگ تمام شهرها را به رنگ اعتراض علیه جمهوری اسلامی تبدیل کرده است.
نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۲ بهمن ۱۴۰۱، ۲۲ ژانویه ۲۰۲۳