تداوم اعتراضات در شهرهای ایران "استقرار خودروهای نظامی در مرز اقلیم کردستان"

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعتراضات شبانه در برخی از شهرهای ایران ادامه دارد. جو شهرهای کردنشین به شدت امنیتی گزارش شده است. سازمان هه‌نگاو از "استقرار بیش از ۷۰۰ خوروی نظامی در مناطق مرزی با اقلیم کردستان عراق" خبر داده است. شبکه‌های اجتماعی از ادامه اعتراضات شبانه در برخی از شهرهای ایران از جمله در تهران، شهرری، دزفول، اندیمشک، زاهدان و شهرستان مهر از توابع استان فارس در شامگاه سه‌شنبه اول آذر خبر دادند. در ویدئوهایی که از تهران منتشر شده است ساکنان محله مشیریه تهران در حمایت از مردم کردستان به خیابان‌ها آمده‌اند.

فعالان مدنی هم‌چنین از ادامه مقاومت مردمی در شهرهای کردنشین خبر دادند. در شهرهای سقز، مهاباد ، جوانرود و پیرانشهر سرکوب‌ نیروهای امنیتی شدید گزارش شده و خیابان‌ها شبیه "میدان جنگ" شده است.
فعالان مدنی از جو سنگین امنیتی و مانور نیروهای مسلح در شهر سنندج و تفتیش داخل خوردوهای گذری خبر داده‌اند.
در شهر مهاباد نیز کاربران گزارش کرده‌اند ماموران امنیتی به داخل منازل حمله کرده و وسایل شهروندان را تخریب می‌کنند.
کنش‌گران مرتبط با شبکه حقوق بشر کردستان روز سه‌شنبه از اعتصاب کامل بازار و مغازه‌های خرده‌فروشی‌ در شهرهای مهاباد، اشنویه پیرانشهر، سردشت، تکاب، بوکان، سقز، سنندج،‌ مریوان، کامیاران، روانسر و جوانرود در همبستگی با اعتراضات سراسری خبر داده‌اند.
در پی سرکوب شدید اعتراض‌های مردمی در شهرهای مهاباد، جوانرود و پیرانشهر سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از استقرار بیش از ۷۰۰ خودروی نظامی متعلق به سپاه پاسداران در مناطق مرزی پیرانشهر، اشنویه و سردشت خبر داده و از احتمال "تجاوز به خاک اقلیم کردستان" عراق برای حمله به مقر احزاب کرد مخالف حکومت سخن گفته است.
هه‌نگاو همچنین از بازداشت‌های گسترده در مناطق کردنشین خبر داده است.

اعلام همبستگی سیستان و بلوچستان با کردستان
به گفته حا‌ل‌وش، علمای سنی بلوچستان با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید "کشتار مردم بی‌گناه" به ویژه در کردستان، جمهوری اسلامی را به توقف فوری برخوردهای خشن دعوت کردند. آنها همچنین از علما و مراجع شیعه خواستند سکوت خود را در برابر سرکوب شدید مردم بشکنند و صدای عدالت‌خواهی مردم را بشنوند.
ویديوهایی در شبکه‌های اجتماعی از حمایت بلوچ‌ها از معترضان کرد منتشر شده است.

تداوم اعتراضات در شهرهای ایران؛ تیراندازی ماموران به معترضان در اندیمشک
دولت ایالات متحده با ابراز «انزجار شدید» از گزارش‌ها پیرامون خشونت جنسی و تجاوز نیروهای امنیتی به شماری از معترضان بازداشت شده در ایران، آن را به شدت محکوم کرد.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۱ آذر در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن به رادیو فردا ارسال شده است، گفت ما از گزارش‌ها و شاهدان عینی مبنی بر تجاوز جنسی به معترضان، از جمله کودکان تحت بازداشت نیروهای حکومتی منزجر هستیم.
او مقامات ایران را متهم کرد که از خشونت جنسی به عنوان ابزاری برای سرکوب اعتراضات و ایجاد رعب در میان معترضان استفاده می‌کنند.
آقای پرایس اظهار داشت: «به نظر می‌رسد رهبران جمهوری اسلامی از هیچ اقدام پستی برای خاموش کردن مخالفان فروگذاری نمی‌کنند.»

کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان «اسامی بیش از ۲۳۰۰ معترض بازداشتی» را مستند کرده است
کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان روز سه‌شنبه اعلام کرد که تاکنون اسامی بیش از ۲۳۰۰ تن از بازداشت‌شدگان‌ اعتراضات سراسری را مستند کرده است.
این کمیته پیش از این گفته بود که بیش از ۱۴ هزار تن توسط نیروهای جمهوری‌ اسلامی بازداشت و زندانی شده‌اند.
بر اساس این گزارش، بازداشت‌های گسترده‌ای در شهرهای مهاباد، جوانرود، بوکان و ایرانشهر انجام شده است که هنوز آماری از آنها در دسترس نیست.
کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان به نقل از منابع غیررسمی نوشت که اخبار حاکی از صدها مفقودی و بی‌خبری خانواده‌ها از سرنوشت معترضان است.
اعتراضات در ایران که به دنبال جانباختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، اکنون وارد سومین ماه خود شده است، اما مقام های جمهوری اسلامی ایران معترضان را همچنان «اغتشاشگر» می خوانندمقام‌های جمهوری‌اسلامی تاکنون آمار دقیقی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات سراسری نداده‌اند.
با گذشت بیش از دو ماه از اعتراضات در ایران، هنوز در مورد تعداد و هویت کسانی که به ضرب گلوله یا باتوم نیروهای حکومتی کشته شده‌اند ابهامات زیادی وجود دارد. سازمان‌های حقوق بشری عمدتاً بدون اعلام جزئیات و هویت کشته‌شدگان آمارهای متفاوتی ارائه داده و تعداد کشته‌شدگان را بیش از ۴۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.

رادیوفردا تا لحظه این انتشار این گزارش می‌تواند هویت ۲۸۸ تن از کشته‌شدگان را تأیید کند که دست‌کم ۴۸ نفر آنها کودک زیر ۱۸ سال و ۱۸ نفر هم زن هستند. این احراز هویت از طریق منابع مستقل ما و نیز تماس با خانواده‌ها، نزدیکان کشته‌شدگان و شاهدان عینی انجام شده است.

تیراندازی نیروی‌های امنیتی به سوی معترضان در اندیمشک
گزارش‌ها از اندیمشک حاکی است شامگاه سه‌شنبه اول آذرماه به دنبال تجمع معترضان در خیابان‌های این شهر، نیروهای امنیتی کوشیدند تا این تجمع کنندگان را وادار به ترک خیابان‌ها کنند. معترضان نیز برای مقابله با نیروهای امنیتی ،در خیابان‌های اصلی این شهر آتش روشن کرده بودند. تصاویر ویدئوییَ نشان می‌دهد دو مامور لباس شخصی به سوی معترضان تیراندازی می‌کنند. گزارش ها در شبکه های اجتماعی حاکی است که صدای تیراندازی تا ساعت‌ها در این شهر شنیده شده است.

رضا درمیشیان، نویسنده و کارگردان سینما، ممنوع‌الخروج شد
رضا درمیشیان، نویسنده و کارگردان سینما، روز سه‌شنبه نتوانست از ایران خارج شود و گذرنامه او در فرودگاه امام تهران از سوی ماموران امنیتی ضبط شد.
به گزارش شبکه شرق، نزدیکان آقای درمیشیان گفته‌اند او باید به دادسرای انقلاب مراجعه کند.
دلیل ممنوع‌الخروجی او و حضور در دادسرای انقلاب اعلام نشده است، ولی او در جریان اعتراضات سراسری مردمی در ایران پست‌های مختلفی در صفحه اینستاگرام خود در حمایت از آن منتشر کرده بود.
آقای درمیشیان از جمله در یک پست اینستاگرامی نوشته بود: «تصاویر این روزها بی‌نیاز از هر کلام و توصیفی است. آنچه نیاز به تعریف دارد غیرت و وجدان و شرف ماست که کدام طرف ایستاده‌ است».
این سینماگر ایرانی سازنده فیلم‌های «بغض»، «عصبانی نیستم!»، «لانتوری» و «مجبوریم» است.
در هفته‌های گذشته بسیاری از سینماگران و ورزشکارانی که با معترضان همراهی کرده بودند، از سوی نهادهای امنیتی ممنوع‌الخروج یا هنگام ورود به خاک ایران گذرنامه‌های آن‌ها ضبط شد. برخی از آن‌ها نیز بازداشت یا احضار شدند.
خانه سینما روز دوشنبه هشدار داد که اگر سینماگران بازداشت شده آزاد نشوند یا به احضار آن‌ها پایان داده نشود، اعضای آن دست به اعتصاب خواهند زد.

خبرگزاری صداوسیما شامگاه سه‌شنبه از دسترس خارج شد
گروه هکری انانیموس (ناشناس) با انتشار توئیتی اعلام کرد: «اینترنت خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی را قطع کردیم»؛ اشاره‌ای به اعمال محدودیت شدید اینترنت توسط جمهوری اسلامی در میانه سرکوب خونین اعتراضات مردمی.
تا لحظه انتشار این گزارش، سایت خبرگزاری صداوسیما به مدت بیش از دو ساعت از دسترس خارج بوده و کماکان فعال نیست.
گروه هکری انانیموس طی هفته‌های گذشته نیز ده‌ها سایت حکومتی را مورد حمله قرار داد و اطلاعات محرمانه برخی از آن‌ها را در دسترس عموم گذاشته است.
مهرماه امسال نیز گروه هکری «بلک ریوارد» اعلام کرد ای‌میل مدیران و کارمندان شبکه پرس‌ تی‌وی، بخش انگلیسی صداوسیمای جمهوری اسلامی، را هک کرده است.
همان ماه گروه «عدالت علی» اخبار ساعت ۹ شب صداوسیمای جمهوری اسلامی را هک کرد و بر صفحه تلویزیون سراسری تصویر چهار دختر کشته شده در اعتراضات سراسری را همراه با شعار «زن، زندگی، آزادی» نمایش داد.

مرعشی: جمهوری اسلامی تا کی می‌خواهد به موهومات تکیه کند؟
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید «چند ده میلیون نفر» از مردم پشتیبان معترضان خیابانی هستند و افزوده است که «جمهوری اسلامی تا کی می‌خواهد به موهومات تکیه کند؟»
به گزارش سایت خبرآنلاین، حسین مرعشی روز سه‌شنبه اول آذر گفت: ما می‌گوییم مردم ناراضی و عصبانی هستند و آن‌ها (مقامات جمهوری اسلامی) می‌گویند نه مردم راضی هستند.
او افزود: یک نظرسنجی درباره میزان رضایتمندی مردم در مورد این جنبش (اعتراضات مردمی) و مسئولان سه قوه انجام شود، اصلا هم لازم نیست نتایج این نظر سنجی را مردم بدانند، صرفا نتایج در اختیار مسئولان و رهبری قرار بگیرد؛ ضمن این‌که بد نیست مسئولان میزان محبوبیت خود نزد مردم را بدانند.
آقای مرعشی می‌گوید در بیست سال اخیر نرخ تورم کشور بالای بیست درصد و رشد اقتصادی کمتر از ۱.۵درصد بوده است و همین منجر به ایجاد انباشتی از مشکلات برای مردم شده است.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی به بیان این‌که «امروز گستردگی مشکلات بی‌سابقه‌تر از همیشه است»، گفت که واگذاری مدیریت بحران اعتراضات به وزارت کشور و شورای امنیت کشور در صلاحیت آنان نیست.
او برخورد امنیتی با همه پدیده‌های اجتماعی را عامل اصلی انرژی دادن به اعتراضات خواند و گفت «تمام انرژی مورد نیاز و سوخت این اعتراض را خود دولت تامین کرده است».

سخنران بیت رهبری: در رده بعد از رهبری، هماهنگی بین نیروهای انقلاب وجود ندارد
یک سخنران بیت رهبر جمهوری اسلامی اذعان کرد جبهه طرفداران جمهوری اسلامی که از آن‌ها به عنوان «طرفداران ایران» یاد کرد، با هم اتحاد و هماهنگی ندارند.
علیرضا پناهیان در محفل هفتگی «هیأت‌های دانشجویی استان تهران» گفته که «متاسفانه در رده بعد از رهبری، بین نیروهای انقلابی هماهنگی وجود ندارد؛ یک مرکز مشترک برای برنامه‌ریزی و فرماندهی وجود ندارد».
خبرگزاری فارس می‌گوید این سخنرانی روز یکشنبه انجام شده است، ولی متن آن روز سه‌شنبه منتشر شد.
پناهیان که از سخنرانان رسمی بیت رهبر جمهوری اسلامی است، تصریح کرده که امتحان‌های طرفداران نظام اسلامی «سخت‌تر» شده است و خواستار «جهاد در راه خدا» شد.
او گفت: این امتحان انصافاً سخت است، «اگر به جهاد بروم گلوله می‌خورم و شهید می‌شوم، من نمی‌خواهم الان بمیرم». پس تو به خدا ایمان نداری، و الا اگر ایمان داشته باشی، می‌گویی: «تا مرگ من فرا نرسیده باشد، گلوله نمی‌خورم».
این سخنران مذهبی در بخش دیگری از اظهاراتش به‌طور تلویحی به شکست نظام جمهوری اسلامی در مسئله «حجاب اجباری» اعتراف کرده و گفته است: «اگر بی‌حجابی رواج پیدا کند، مطمئن باشید که حجاب هم قیمت و ارزش بیشتری پیدا می‌کند و قدرش بیشتر دانسته می‌شود و حجاب هم یک رواج کیفی بیشتری پیدا می‌کند».
پناهیان در عین حال گفت: «اگر چند فیلم و اثر هنری درست و حسابی» در توجیه حجاب اجباری ساخته شود، «خیلی از مسائل حل می‌شود».
رادیو فرذا، بی بی سیو رادیو آلمان