در اعتراض به تصویب معاهده استرداد زندانیان بین جمهوری اسلامی و بلژیک

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در این ماه آکسیون های اعتراضی در مقابل پارلمان بلژیک علیه معاهده اخیر دولت این کشور و ایران برگزار شده است. در اوائل ماه ژوئیه امسال، دولت بلژیک اعلام کرد در تلاش برای آزادی یک شهروند این کشور، اولیویه واندِکاستیل، که در ایران برای یک ان‌جی‌اُ کار میکرد، است. او پنج ماه است که در زندان اوین و در سلول انفرادی به سر می‌برد. اعلام این خبر، اما تنها پس از مدت کوتاهی از افشای امضای مخفیانه‌ی معاهده بین ایران و بلژیک برای استرداد "مجرمین " در ماهِ مارس امسال اتفاق افتاد. معاهده‌ای که، در صورت تصویب، به دولت‌های بلژیک و ایران این امکان را می‌دهد که شهروندان خود، که در کشور دیگر محکومیت گرفته‌اند را به کشور خودشان بازگردانند دوران محکومیت شان را در کشور خودشان بگذرانند.

این معاهده در صورت تصویب به دولت جمهوری اسلامی این امکان را می‌دهد که اسدالله اسدی، دیپلمات-تروریست ایرانی که در سفارت ایران در اتریش کار می‌کرد و در دادگاه بلژیک به جرم تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین در پاریس در سال ۲۰۱۵ به بیست سال زندان محکوم شد را به ایران بازگرداند و در مقابل اولیویه واندکاستیلِ را به بلژیک تحویل بدهد. این معاهده در رای‌گیری اولیه در پارلمان بلژیک با مخالفت حزب ناسیونالیست و دست راستی" اِن‌وِ‌آ" مواجه شد و بررسی آن به ۱۴ ژوئیه موکول شد. در این روز گروههای اپوزیسیون ایرانی از همان ساعت‌های اولیه شروع به کار پارلمان در مقابل این ساختمان تجمع کردند و تا بعد ازظهر همان روز به اعتراض به این معاهده‌ی شرم‌آور و ننگین پرداختند. رای گیری تا روز سه‌شنبه ۱۹ ژوئیه به تعویق افتاد و در این روز‌ هم گروه‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی به اعتراض پرداختند و در مکان‌های مختلف تجمع کردند. اما در نهایت به دلیل عدم حضور نخست وزیر بلژیک در جلسه، رای‌گیری باز هم به تعویق افتاد.
امضای این معاهده‌ بیانگر دو رویی ادعاهای سنتی دولت بلژیک است. بر خلاف ادعاهای رایج "دفاع از حقوق بشر" و"نه محکم به تروریسم"، این معاهده باری دیگر نشانگر این است که برای این دولت ها وقعی برای بمب گذاری و تروریسم و کشته شدن شهروندان خود قائل نیستند و به دنبال منافع خود، هیچ ابایی از معامله ندارند. معامله‌ای که دست جمهوری اسلامی برای ترور در خاک اروپا را باز می‌گذارد، و آدم ربایی و زندانی کردن و تعویض زندانی را رسمیت می دهد. دولت بلژیک با این معاهده، در واقع همراهی خود و شراکت خود در جنایات جمهوری اسلامی در حمله به مخالفین خود را عیان می کند.
دولت بلژیک با این توافق رسما و عملا شاخص "جرم" و "مجرم" شناخته شدگان در جمهوری اسلامی را به رسمیت می شناسد. جمهوری اسلامی که نه حق برائت مگر اثبات خلاف آن، نه حق وکیل و ... و نه هیچگونه حق و حقوقی را در سیستم قضایی خود به رسمیت نمی شناسد، با امضای چنین معاهده‌ای می‌تواند هر تبعه غیر ایرانی در ایران را دستگیر و با عوامل جنایتکار خود که در خارج کشور محاکمه شده اند، تعویض کند. دولت بلژیک با این معاهده شریک جرایم و جنایات جمهوری اسلامی است.
در شرایطی که اعتراضات در ایران رو به افزایش است و مردم در ایران هر روز رساتر از پیش برای پایان دادن به عمر ننگین این حکومت مبارزه می‌کنند، در شرایطی که زندان‌های ایران مملو از زندانیان سیاسی است، امضای چنین معاهده ای دیگر نه مماشات، بلکه شراکت رسمی در جنایات جمهوری اسلامی است.
اعتراضات علیه این معاهده، در عین حال نشان دهنده حضور صف وسیعی از مردم و نیروهای آزادیخواهی است که خواهان قطع حضور مهره های این رژیم و اشاعه سرکوب و تروریسم جمهوری اسلامی در خارج از ایران هستند. بر خلاف دولت بلژیک، این مردم اعلام کرده اند که حاضر به قبول گسترش جنایات جمهوری اسلامی علیه مخالفان خود در خارج از ایران نیستند و به دولت بلژیک اجازه نمی دهند که امنیت اتباع این کشورها و ایرانی‌های ساکن این کشورها را بیش از پیش به خطر ‌اندازد.
تشکیلات خارج کشور حزب کمونیست کارگری-ایران حکمتیست (خط رسمی) – واحد بلژیک
۲۰ ژوئیه ۲۰۲۲

در محكومیت جنایت تركیه در كردستان عراق
روز چهارشنبه ۲۰ ژوئیه دولت تركیه منطقه ای توریستی در مرز زاخو در شمال كردستان عراق را توپ باران كرد. در نتیجه این حمله جنایتكارانه تا اكنون ۹ نفر كشته و ۳۰ نفر زخمی شده اند كه همگی مردم عادی و اساسا كسانی هستند كه برای تعطیلات به این منطقه رفته بودند. این اولین بار نیست كه تركیه به بهانه مبارزه با "تروریسم" مناطق شمالی كردستان عراق و محل كار و زندگی مردم را از زمین هوا توپ و راكت باران كرده است. تا كنون صدها نفر از مردم قربانی این حملات شده و تعدادی از مردم ناچارا روستاهای خود را خالی و بكلی این منطقه را ترك كرده اند. دولت تركیه بعد از این حملات و با علم به نتایج جنایات خود در كمال بی شرمی مدعی شده است که تنها مراکز نظامی را هدف گرفته و از دولت عراق خواسته که به دام "تبلیغات" نیروهای تروریستی نیافتد تا تحقیقات در مورد این عملیات انجام گیرد!
بدنبال این جنایت، موجی از اعتراض و نارضایتی علیه تركیه در شهرهای مختلف عراق راه افتاده است. مردم معترض در شهرهای بغداد و بصره در مقابل كنسولگری تركیه تجمع كرده، خواهان اخراج سفیر تركیه از عراق شده و بعلاوه پرچمهای تركیه را آتش زده اند.
دولت تركیه سالهای مدیدی است كه سیاست قلدری، بمباران و لشكر كشی به كردستان عراق را با توجیه مبارزه با نیروهای "پ ك ك" دنبال كرده است. لشكر كشی، جنایات دولت تركیه و ترور اپوزیسیون كرد تركیه نه تنها در مرزهای كردستان عراق و تركیه بلكه و بعلاوه در عمق كردستان عراق به كمك و با توافق رسمی و غیر رسمی احزاب ناسیونالیست كرد حاكم بر كردستان عراق انجام گرفته است. حمله اخیر در شمال كردستان عراق ادامه سیاست رسمی و ناسیونالیستی دولت ترکیه است که همزمان در عراق و سوریه به پیش برده و بخشی از برنامه اعلام شده دولت اردوغان نه تنها برای تحکیم موقعیت خود در داخل ترکیه، بلکه و بعلاوه در جهت تثبیت موقعیت خود به مثابه یک قدرت نظامی در منطقه است.
حزب حكمتیست(خط رسمی) ضمن محكوم كردن توحش دولت تركیه، به خانواده قربانیان این جنایت تسلیت میگوید و امیدوار است که زخمی ها سلامتی خود را باز یابند. ما در كنار مردم معترض در عراق و منطقه به سیاست لشكر كشی و قلدی و میلیتاریزه كردن محل كار و زندگی مردم محروم توسط دولتهای مرتجع و برای مبارزه همه جانبه علیه جنایت اخیر دولت تركیه و بند و بست دول منطقه، مردم آزادیخواه را به مبارزه ای همه جانبه فرامیخوانیم.
حزب حكمتیست(خط رسمی)
۲۱ ژوئیه ۲۰۲۲

در پشتیبانی از بزرگترین اعتصاب چهار دهه اخیر کارگران بنادر آلمان
هفته گذشته بنادر آلمان شاهد اعتصاب وسیع کارگران و همچنین طولانی ترین اعتصاب کارگری بنادر در طی ۴۰ سال گذشته بود. اعتصاب ۱۲ هزار کارگر در بنادر " Emden, Bremerhaven, Bremen, Brake, Wilhelmshaven, Hamburg" در اعتراض به شرایط نامطلوب کاری، و دستمزد پائین و نامتناسب با نرخ تورم افسارگسیخته اخیر در آلمان و اروپا شکل گرفت. کارگران در پی خواست افزایش دستمزد خود، برای چندمین بار در چند هفته اخیر، و این بار از روز پنج شنبه تا صبح شنبه، دست به اعتصاب زدند.
تا بحال چندین دور مذاکره بین اتحادیه کارگران و کارفرمایان انجام گرفته است. کارگران خواهان افزایش ۱۴ درصدی دستمزدها و پرداخت پاداش سالانه بدنبال میزان تورم فعلی شده اند ولی ششمین دور مذاکرات با امتناع کارفرمایان و دولت به شکست انجامید و نهایتا زنگ شروع طولانی ترین اعتصاب کارگران بنادر آلمان در چهار دهه اخیر به صدا درآمد. اعتصاب کارگران بنادر در کشور آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا و کشوری که در حال حاظر با تورم سرسام آور مخصوصا در بخش انرژی و غذا مواجه است، سازمان یافت .
کارفرمایان با جلب رای دادگاه، به مقابله با خواست و مطالبات کارگران پرداختند. به این ترتیب پس از شروع اعتصاب وسیع و گسترده کارگری، ماشین سرکوب دولت مداخله کرده و حمله پلیس به تجمع های اعتصابی کارگران بنادر را سازمان دادند. اما این حمله پلیس با مقاومت جدی و درهم کوبنده کارگران بنادر در آلمان مواجه شد و این اعتصاب حیاتی ترین شریان تراسپورت کالایی در شلوغ ترین بنادر آلمان را در این مدت از کار انداخت و فلج کرد.
این اعتصاب بروزی از اعتراضات و اعتصابات میلیونی مردم و کارگران در بسیاری از کشورهای راوپا نظیر انگلستان، بلژیک، فرانسه، ایتالیا و ...است . بر کسی پوشیده نیست که بورژوازی در تمامی کشورها تلاش دارند تا به بهانه جنگهای سیاسی، نظامی، اقتصادی شان بین دولت ها و قدرتهای منطقه با حقنه کردن سیاست ریاضت اقتصادی، سیه روزی و فقر و فشار روز افزون تورم را بر شانه های مردم و کارگران و اقشار کم درآمد بگذارند.
امروز همه شاهدیم که در شرایطی که بودجه های عظیم هزینه های نظامی و ماشین جنگی و پلیسی افزایش می یابد، کارگران و مردم حاضر نیستند که حمله به سفره و معیشت و دستمزد خود را قبول کنند. حاضر نیستند که این سیه روزی، سرشکن شدن هزینه بحران های اقتصادی و جنگها، را بپذیرند. فراتر اینکه، همه شاهدیم که اعتراض علیه این شرایط، رو به گسترش است و اعتراضات اخیر کارگران در انگلستان و ایتالیا و بلژیک و بیشتر کشورهای اروپایی همین را نشان می دهد.
ما همگام و متحد با کارگران، از خواست و مطالبات بر حق کارگران بنادر آلمان حمایت کرده و برای پیروزی این مبارزه و جلب بیشترین همبستگی از آن، تلاش می کنیم.
تشکیلات خارج کشور حزب کمونیست کارگری-ایران حکمتیست (خط رسمی) – واحد آلمان

۱۶ ژوئیه ۲۰۲۲