حمید نوری به حبس ‌ابد محکوم شد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

پیروزی بزرگ جنبش دادخواهی: در میان غریو شادی و پایکوبی بازماندگان و قربانیان هولوکاست اسلامی، در پایان محاکمه تاریخی حمید نوری (عباسی)،‌ دادیار سابق زندان گوهردشت، یکی از عاملین کشتار زندانیان سیاسی به جرم نقض مجرمانه و فاحش قوانین بین‌المللی، جنایت جنگی و قتل‌عام زندانیان سیاسی، به حبس ابد که سنگین‌ترین مجازات جنایی در قوانین قضایی کشور سوئد محسوب می‌شود، محکوم‌ گردید. دادگاه استکهلم پس از ۹۲ جلسه، با حضور نزدیک به صد شاکی و شاهد و بررسی دقیق اسناد و شواهد متقن،

با صلاحیت قضایی بین‌المللی،‌ هیچکدام از دفاعیات حمید نوری و وکلایش را نپذیرفت و رأی به محکومیت قطعی او داد. حمید نوری در ۲۸ آبان ۱۳۹۸ (۱۹ نوامبر ۲۰۱۹) در فرودگاه استکهلم دستگیر شد و تا زمان اعلام محکومیت قطعی ۹۷۲ روز در زندان ماند.
دادگاه حمید نوری اسناد و شواهدی را بررسی کرد که به دقت نشان می‌داد کشتار زندانیان سیاسی با دستور مستقیم خمینی و تشکیل هیئت مرگ که ابراهیم رئیسی، حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی و مصطفی پورمحمدی از اعضای اصلی ‌آن بودند صورت گرفته و حمید نوری بعنوان دادیار زندان گوهردشت «رجایی شهر» یکی از مجریان این قتل‌عام بوده است.
با محکومیت حمید نوری به حبس ابد، جنبش دادخواهی بر سکوی رفیعی ایستاده است. جهان اکنون صدای دادخواهی قتل‌عام شدگان، خانواده ها و بازماندگان آنان را پس از سی و چهار سال رساتر از همیشه می‌شنود. حقایق این قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ را مردم ایران و خانواده های جانباختگان از همان زمان میدانستند و هزاران سند در مورد آنها منتشر شده است اما اهمیت محاکمه و محکومیت حمید نوری این است که این بار این اسناد در یک پروسه شفاف حقوقی و در یک دادگاه رسمی و قانونی بدقت کالبدشکافی شده و بر مبنای آنها حکم صادر شده است.
محاکمه و محکومیت حمید نوری یک موفقیت درخشان برای جنبش دادخواهی و آغازی بر محاکمه کلیه سران و کاربدستان جمهوری اسلامی و نقطه عطفی برای جنبش دادخواهی است. این موفقیت زمینه را برای بایکوت جمهوری اسلامی و سران جنایتکار آن مساعدتر و وحشت مقامات حکومت که جرات کنند پا به خارج کشور بگذارند را دوچندان کرد.
اینک جهان باید تکلیف خود را با روابط سیاسی و دیپلماتیک با جمهوری اسلامی، با اعضای هیئت مرگ آن و با کل این ماشین کشتار بیرحم و خونریز تعیین کند!
حزب کمونیست کارگری صمیمانه این پیروزی را به همه مردم مبارز ایران، به خانواده‌ها و بازماندگان هولوکاست اسلامی و جنبش عظیم دادخواهی تبریک می‌گوید و خود را در این جنبش حق طلبانه سهیم می‌داند! بدون فعالیت سرنگونی طلبان برای کشاندن نوری به سوئد و فعالیت مستمر احزاب و سازمانهای سرنگونی طلب که جنایات جمهوری اسلامی را در طول چند ده سال گذشته در سطح بین المللی افشا کرده و خواهان دستگیری و محاکمه جنایتکاران حکومت اسلامی بوده اند، چنین دادگاهی نه شکل میگرفت و نه به چنین نتیجه ای منجر میشد.
جمهوری اسلامی را سرنگون میکنیم و همه سران جمهوری اسلامی را در مقابل چشمان مردم جهان به محاکمه خواهیم کشید. آن روز دور نیست!

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۳ تیرماه ۱۴۰۱، ۱۴ جولای ۲۰۲۲

خطر مرگ واله زمانی را تهدید میکند
هشدار صابر زمانی برادر واله زمانی فعال کارگری زندانی
صابر زمانی در تاریخ بیست و چهارم تیر در اینستاگرام خود در مورد وضعیت نگران کننده برادرش واله زمانی که از نهم خرداد ماه تا کنون با وضعیت بد جسمانی در زندان است نوشته و در مورد خطر مرگ برای او هشدار میدهد. او از همه نهادهای مدافع حقوق انسانی درخواست دارد که فشار بیاورند تا واله هر چه زودتر آزاد شود و حکومت اسلامی را مسئول جان وی دانسته است.
واله زمانی یکی از فعالین شناخته شده کارگری در ایران است که بدلیل دفاعش از حق و حقوق کارگران دستگیر شده است. برای او پرونده سازی امنیتی شده و در مدت بازداشتش زیر شدیدترین بازجویی ها قرار گرفته است. او حق ملاقات ندارد و وی را از دارو و درمان نیز محروم کرده اند. دستگیری وی، ادامه بازداشت او و محروم کردن او از درمان یک جنایت آشکار در قبال این فعال کارگری است.
فری دم ناو (FTN) کمپین برای آزدی کارگران زندانی در نگرانی برادر و مادر و خانواده واله زمانی شریک است و از همه نهادهای کارگری و انساندوست در سراسر جهان انتظار دارد که دخالت کنند و جلوی ادامه این سیاست جنایتکارانه در قبال واله زمانی را بگیرند. فشار بیاورند و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط وی و قرار گرفتن بیدرنگ وی تحت درمان شوند.
لطفاً یک ایمیل/توئیت به مقامات ایران ارسال کنید و با محکوم کردن سیاست جنایتکارانه شان در قبال واله زمانی و بر آزادی فوری او تاکید بگذارید. به آی ال او سازمان جهانی کار اعلام کنید که دیگر از مماشاتش با این حکومت دست بردارد و این رژیم را بخاطر نقض پایه ای ترین حقوق کارگران ومردم ایران از این نهاد طرد کند.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی
شهلا دانشفر
۲۶ ژوئیه ۱۴۰۱
https://free-them-now.com/

**
نامه صابر زمانی برادر واله زمانی
از بازداشت واله زمانی، فعال کارگری زندانی در زندان اوین، حدود یک و نیم ماه می‌گذرد. ایشان که مبتلا به بیماری هپاتیت ث حاد و بیماری های گوارشی هستند، از زمان بازداشت تا کنون نه تنها هیچگونه ملاقات حضوری با خانواده نداشته اند، بلکه از دسترسی به پزشک و داروهای خود نیز محروم شده اند. ایشان طبق آخرین تماس عنوان نمودند که تنها یکبار برای آزمایش پزشکی توانسته اند با پزشک ملاقات کنند و روزانه ساعت ها مورد بازجویی قرار می گیرند و قرار بازداشت شان مرتبا تمدید میشود. همچنین ایشان تاکید کردند که در روزهای اخیر بارها دچار خونریزی معده شده و وضعیت جسمانی بسیار وخیمی دارند. لازم به ذکر است که بر اساس گفته پزشک معالج واله زمانی، در صورت قطع روند درمان، خطر مرگ وی را تهدید می کند. لذا با توجه به اطلاع مسئولین زندان از پرونده پزشکی وی و عدم اجازه ی استفاده از داروهای تجویز شده، حکایت از آن دارد که مسئولین قصد دارند تا این فعال کارگری را به کام مرگ بکشانند. لذا با تاکید بر وضعیت جسمانی واله زمانی، خواهان آزادی فوری این فعال کارگری بوده و مسئولیت سلامتی ایشان را متوجه مسئولین زندان میدانم. همچنین از همه نهادهای حقوق بشری تقاضا دارم تا هر چه سریعتر وضعیت حقوقی و پزشکی ایشان را پیگیری نمایند.
صابر زمانی؛ بردار واله زمانی فعال کارگری زندانی در زندان اوین
۱۴۰۰۱/۰۴/۲۴

https://www.instagram.com/p/CgG1asGom7r/?igshid=MDJmNzVkMjY=

۲۶ تیر: ادامه اعتراضات بازنشستگان در سه شهر شوش، اراک و کرمانشاه
تا حق خود نگیریم، هر روز همین بساطه
روز ۲۶ تیر بازنشستگان تأمین اجتماعی در شوش، اراک و کرمانشاه در اعتراض به عدم افزایش حقوق و مستمری‌ها، عدم اجرای کامل همسان‌سازی و عدم پاسخگویی به دیگر مطالبات‌شان مجدداً دست به تجمع‌ زدند.
در شوش حدود پانصد نفری از بازنشستگان در این روز جمع بودند و شعار میدادند: "توپ، تانک، فشفشه قالیباف باید گم بشه"، "ننگ ما،ننک ما، مخبر الدنگ ما". بازنشستگان در این تجمع با سردادن سرود زیر بار ستم نمیکنیم زندگی، جان فدا میکنیم در ره آزادگی، وای از این بردگی، وای از این بردگی مثل روزهای قبل اعتراض خود را به این بساط توحش و بردگی اعلام کردند. اعتراضات کارگران بازنشسته شوش هر روزه است و از جمله کارگری چون محمد فتلاوی ابوجاسم که دارای مشکل کبدی وپیوند کبد است بدلیل پایمال شدن حقش توسط دولت هرروز از بستر بیماری وتختخواب بلند شده خود را به تجمع میرساند.
در اراک و کرمانشاه بازنشستگان با کف زدن و با شعار "تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم" برادامه اعتراضات خود تاکید کردند. اعتراضات بازنشستگان هر روزه است و آنها با شعارهای اعتراضی شان کل حاکمیت و توحش و بردگی حاکم را به چالش میکشند. روز گذشته ۲۵ تیر روز اعتراض سراسری آنها بود که در ۲۱ شهر تجمعات بزرگ و باشکوه بازنشستگان برپا گردید.
بازنشستگان صدای اعتراض همه مردم علیه برنامه ریاضت اقتصادی رئیسی و فقر و بی تامینی و سونامی گرانی هستند. لغو مصوبه افزایش محدود و ده درصدی حقوقها و بالابردن سطح مستمری ها به بالای خط فقر خواست فوری آنهاست و در بنرهایشان بر افزایش حقوقها به بالای هجده میلیون تاکید کرده اند. درمان رایگان و داشتن حق مسکن، پایان دادن به اختلاس ها و دزدیها و پرداخت دیون چهارصد هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق بازنشستگی، و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات از دیگر خواستها و مطالبات آنهاست. حضور خانواده ها در تجمع روز گذشته بازنشستگان در شوش الگویی برای گسترش و تقویت بیشتر این اعتراضات بود. از خواستها و تجمعات اعتراضی بازنشستگان باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد.
حزب کمونیست کارگری ایران

اطلاعیه خبری
تجمع کارگران شهرداری بهبهان، دیدار فعالین با خانواده واله زمانی کارگر زندانی و اعتراضات پرستاران در کرمانشاه
روز ۲۵ تیر کارگران فضای سبز شهرداری بهبهان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود و تعویق پرداخت دستمزدها دست به تجمع زدند.
- روز پنجشنبه ۲۳ تیر تعدادی از فعالین کارگری و مدنی، معلمان، بازنشستگان، زنان و دانشجویان با خانواده واله زمانی کارگر زندانی که از نهم خرداد ماه در بازداشت است ملاقات کرده و حمایت خود را از او اعلام کرده و خواستار آزاری فوری و بدون قید و شرط واله زمانی شدند. در این دیدار مادر واله طی سخنانی در مورد وضعیت جسمی و ابتلای وی به بیماری خطرناک هپاتیت c صحبت کرد و ابراز نگرانی نمود و بر آزادی فوری وی تاکید کرد. همچنین فرهاد شیخی یکی از فعالین کارگری حاضر در این دیدار طی سخنانی از وضع بد جسمی واله زمانی و بیماری های معدی و کبدی او و اینکه در زندان چند بار خونریزی معده داشته است سخن گفت. او صحبت هایش را با شعار واله زمانی آزاد باید گردد، کارگر زندانی آزاد باید گردد، معلم زندانی آزاد باید گردد خاتمه داد و حاضرین این شعارها را با او تکرار کردند.
واله زمانی در نهم خردادماه در پی پرونده سازی امنیتی دستگیر شد و هم اکنون با وجود بیماری حاد هپاتیت کبدی در زندان اوین و بدور از دارو و درمان در بازداشت بسر میبرد. جان واله در خطر است. جمهوری اسلامی در قبال جان او مسئول است . او باید فورا آزاد و تحت درمان قرار گیرد.
- روز ۲۳ تیر پرستاران و کادر درمان بدون سهمیه مراکز درمانی کرمانشاه در اعتراض به وضع بد معیشتی و تبعیضها تجمع کردند. معترضان با حمل پلاکاردهایی نسبت به اعمال تبعیض علیه نیروهای کادر درمان که فاقد سهمیه هستند و اخراجها و عدم استخدام خود به کار تجمع کردند. پرستاران و کادر درمان طرحی وزارت بهداشت که در زمان اوج شیوع مرگبار کرونا جهت تامین نیروهای انسانی برای مقابله با این بیماری استخدام شده بودند، علیرغم کمبود پرستار در بیمارستانها و نیز وعده‌های مسئولان، از کار بیکار شده اند. با کمبود بالای پرستار در بیمارستانها و فشار سنگین کاری بر دوش پرستاران استخدام رسمی، چندین هزار پرستار که بصورت های مختلف شرکتی و طرح و غیره موقتا به کار گرفته شده بودند، از کار بیکار شده اند. این بیکارسازیها از یکطرف فشار بر روی پرستاران را افزایش داده است و از سوی دیگر وضعیت درمان و بهداشت بیمارستانها و مراکز درمانی را به وخامت بیشتری کشانده است. خواستها و اعتراضات پرستاران به همه مردم مربوط است و باید با حمایت وسیع جامعه روبرو شود.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۵ تیر ۱۴۰۱، ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۲
۲۶ تیر ۱۴۰۱، ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۲
tel:00447435562462
tel:0044743556246