قیمت دلار در ایران رکوردی دیگر شکست

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

قیمت دلار در ایران رکوردی دیگر شکست، اعتراض به گرانی ارز در تهران، دستگیری ۳۱ فعال بازار ارز: در حالیکه بازارهای جهانی امروز تعطیل هستند، مردم در ایران صبح یکشنبه که از خواب برخاستند دوباره از جهش قابل ‌توجه قیمت ارز و طلا خبردار شدند. گروهی از کاسب‌ها و مردم در اعتراض در محله‌های تجاری مثل سه‌راه امین‌حضور به خیابان رفتند و با برخورد خشن نیروی انتظامی مواجه شدند. پلیس به روال همیشگی شروع به دستگیری «اخلالگران بازار» کرد و رئیس بانک مرکزی در جلسه‌ای با گروهی از صرافان وعده داد عرضه اسکناس دلار را افزایش ‌دهد.

نرخ دلار امروز یکشنبه رکورد تازه‌ای شکست، قیمت آن تا بیش از ۳۳ هزار تومان هم گزارش شده که بی‌سابقه است و قیمت سکه هم دستکم ۷۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

گرانی ‌فزاینده و بی‌مهار زندگی مردم در ایران را هر روز سخت‌تر می‌کند و اقشار و اصناف مختلف در اعتراض به وضعیت معیشت خود تجمع‌های اعتراضی برگزار می‌کنند از جمله امروز بازنشستگان تامین اجتماعی در بیش از ده شهر تجمع داشتند.

مطابق معمول حاکمیت افزایش قیمت ارز و طلا را «جو روانی» می‌داند که این بار محصول قطعنامه انتقادی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. اما این جو روانی برای افزایش قیمت ارز دائمی شده و فقط گاهی توقفی کوتاه در بالا رفتن می‌کند.

امروز در سه راه امین حضور و چهارراه جمهوری، کاسبان به نوسان زیاد دلار، طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد برای مالیات بر تراکنش‌های بانکی و حضور هر روزه تعزیرات اعتراض کردند.

معترضان شعار می‌دادند «مشکل ما حل نشه، تهران قیامت می‌شه»، «ببندید، ببندید» و «ما همه با هم هستیم».

در ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده ماموران انتظامی پیاده یا با موتور به معترضان حمله‌ور می‌شوند تا آنها را متفرق کنند. برخی مغازه‌داران از کنار خیابان با فریاد اعتراض به رفتار نیروهای امنیتی نشان می‌دادند و گزارش شده نیروهای انتظامی شیشه برخی از این مغازه‌ها را شکسته‌اند.

در تهران و شهرهای دیگر هم بعضی از کاسبان در اعتراض مغازه‌های خود را تعطیل کردند.

بازداشت «سرشاخه‌ها»
همزمان نیروی انتظامی به سراغ «اخلال‌گران نظام اقتصادی» هم رفت. سرهنگ سهراب بهرامی، جانشین رئیس پلیس امنیت اقتصادی، گفت: «۳۱ نفر از سرشاخه‌های معاملات فردایی دستگیر و تعدادی از عناصر فعال در این بازار نیز با همکاری بانک مرکزی و مراجع قضایی شناسایی شدند.»

اتهام این افراد این است که با «ایجاد بازار معاملات فردایی»، باعث «تقاضای کاذب در بازار طلا و ارز» و افزایش قیمت می‌شوند.

معاملات آتی یا «فردایی»‌ طلا و سکه یازده روز پیش در جلسه شورای عالی سران قوا ممنوع شد. مصوبه همین جلسه به بانک مرکزی هم «اختیار نامحدود برای دخالت در بازار» را داد.

از این رو علی صالح‌آبادی، رئیس بانک مرکزی، امروز با گروهی از صرافان بازار ارز جلسه داشت و وعده داد عرضه اسکناس ارز افزایش یابد و مقررات آن تسهیل شود.

آقای صالح‌آبادی گفت ذخیره اسکناس ارز اکنون «بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بانک مرکزی است» اما نگفت چرا کمبود عرضه آن وجود دارد.

بانک مرکزی ایران دیروز نیز فروش ارز مسافرتی را به «افراد دوتابعیتی و کسانی که مقیم خارج ایران هستند» ممنوع کرد.

فشار اقتصادی مردم درمانده در معیشت را هر چه بیشتر به اعتراض می‌کشاند و از این رو مجلس، پس‌فردا در صحن علنی به بررسی لایحه‌ای می‌پردازد که در صورت تصویب، برای راه‌پیمایی‌های «غیرقانونی» مانند همین اعتراض‌های معیشتی، استفاده از سلاح را نه فقط برای «ماموران نیروهای مسلح» که برای همه «ماموران مسلح» آسان‌تر می‌کند.

دولت ابراهیم رئیسی، به کارنامه موفق اقتصادی خود می‌بالد در حالیکه قیمت دلار از ابتدای امسال نزدیک به ۳۰ درصد افزایش یافته و گرانی شتابی بیشتر گرفته است.

قیمت ارز و کالاهای اساسی، مهم‌ترین شاخص‌های ملموس وضع اقتصادی در ایران هستند که دولت ابراهیم رئیسی در هر دو عملکرد بسیار ضعیفی داشته و معمولا آن را به نوسانات جهانی، تحریم‌های آمریکا یا به «اخلاگران» داخلی نسبت داده است.

منتقدان حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی را یکی از دلایل افزایش فشار اقتصادی می‌دانند. در این میان دولت حدود یک ماه پیش یارانه آرد و نان، قوت پایه مردم، را حذف کرد.

این تصمیم قیمت‌ها را چنان بالا برد که دولت اعلام کرد یارانه نقدی می‌پردازد و هنوز هم نتوانسته به وعده کالابرگ الکترونیک تحقق ببخشد.‌