اطلاعیه خبری حزب کمونیست کارگری ایران

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

بیانیه ۲۲ تشکل و گروه از کارگران و فعالین اجتماعی در اعتراض به حکم اعدام احمد رضا جلالی و حمید رضا اژدری: بیست و دو تشکل و گروه از کارگران و فعالین اجتماعی در اعتراض به حکم اعدام احمدرضا جلالی و حمیدرضا اژدری بیانیه ای اعتراضی صادر کرده و مینویسند: " باید وسیعا به احکام اعدام و بویژه حکم اعدام احمدرضا جلالی و حمیدرضا اژدری اعتراض کرد و نگذاشت این دو نفر و هیچ زندانی دیگری اعدام شود." متن کامل بیانیه را در زیر میخوانید:

"چهل و سه سال است که سایه اعدام بر سر جامعه گسترانیده شده است. ده ها هزار انسان آزادیخواه، برابری طلب و ده ها هزار انسان دیگر که قربانی شرایط غیر انسانی گردیده اند، از جمله مجرمان قاچاق مواد مخدر، قتل و غیره در زندانها اعدام شده اند.

اعدام یک قتل عمد دولتی است که توسط دستگاه‌های قضایی حکمش صادر و توسط زندانبانان به اجرا در می آید. اعدام زندانیان، بخصوص زندانیان سیاسی با اتهامات واهی معاند، محارب ، جاسوس و غیره حربه ای برای ایجاد رعب و وحشت و به سکوت کشاندن مردم جامعه در برابر اراده و خواست سرکوبگرانه طبقه حاکم است.

آزادی بیان، تجمع، تشکل و تحزب از حقوق بنیادی انسانهاست که بیش از چهل سال است از مردم گرفته شده است. این حقوق باید بی چون و چرا به مردم برگردانده شود. نباید هیچ انسانی به خاطر این فعالیتها و همچنین با اتهامات ساختگی دستگاه‌های قضایی و امنیتی بازداشت، زندانی و یا اعدام شود.

هم اکنون بسیاری از زندانیان سیاسی و دو تابعیتی به اتهامات بی اساس زیر حکم اعدام بسر می برند و هر آن ممکن است به چوبه های دار سپرده شوند.

از جمله این افراد، احمدرضا جلالی زندانی دو تابعیتی، فیروز موسی لو، محی الدین ابراهیمی، شاکر بهروز، هادی کیانی، ماجد عموری زندانیان سیاسی هستند و تعداد زیادی زندانی دیگر همچون برومند نجفی محیط بان و ابوالفضل مجتبی متهمان به قتل و محکوم به قصاص و حمیدرضا اژدری کودک مجرم که به قصاص محکوم شده است، در زندان هستند. دستگاه قضایی اعلام کرده که تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۱ حکم اعدام احمدرضا جلالی را به اجرا در خواهد آورد و همچنین احتمال خطر قریب الوقوع قصاص حمیدرضا اژدری می رود. باید وسیعا به احکام اعدام و بویژه حکم اعدام احمدرضا جلالی و حمیدرضا اژدری اعتراض کرد و نگذاشت این دو نفر و هیچ زندانی دیگری اعدام شود".

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، سندیکای نقاشان البرز، ندای زنان ایران و گروههای از کارگران در شهرهای سقز و سنندج و کرمانشاه و گروهای دیگر اجتماعی امضا کنندگان این بیانیه هستند.

باید وسیعا به سیاست های جنایتکارانه حکومت اسلامی اعتراض کرد.

اعدام همواره یک ابزار سیاسی در دست حکومت برای سرکوب جامعه و عقب زدن مبارزات مردم بوده است و بخشهای مختلف مردم به شیوه های مختلف به این سیاست ضد انسانی اعتراض کرده اند. باید این اعتراضات را گسترش داد.

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۱ مه ۲۰۲۲

اخباری در مورد معلمان بازداشتی، آزادی گلرخ ایرایی و یک خبر از اعتراضات کارگری

- امروز ۲۱ اردیبهشت مسعود نیکخواه از بازداشت شدگان روز اول مه معلمان در مریوان آزاد شد. آزادی وی را به خانواده اش و به معلمان در شهر مریوان که چنین جانانه برای آزادی وی و دیگر همکارشان اسکندر لطفی تجمع و تحصن کردند و به همگان تبریک میگوییم. هنوز شماری دیگر از بازداشت شدگان روزهای دهم و یازدهم اردیبهشت ماه از جمله رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، علی اکبر باغانی، اسکندر لطفی، محسن عمرانی، محمودملاکی، اصغر حاجب، رضا امانی‌فر و هادی صادق زاده در بازداشت بسر میبرند. و این در حالیست که امروز ۲۱ اردیبهشت شعبان محمدی یکی دیگر از معلمان در مریوان بازداشت شد. شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان در اعتراض به ادامه بازداشتها و پرونده سازیها علیه معلمان و برای آزادی همه معلمان زندانی برای فردا ۲۲ اردیبهشت فراخوان به تجمع سراسری داده است و این تجمعات در تهران مقابل مجلس اسلامی و در شهرستانها مقابل مراکز آموزش و پرورش برگزار خواهد شد. باید وسیعا از اعتراضات و خواستهای معلمان حمایت و پشتیبانی کرد.

- روز ۲۰ اردیبهشت محمد ایران‌نژاد از معلمان بازداشتی در اول مه و حسین رمضانپور از معلمان زندانی و از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی پس از چهارماه حبس با پرداخت وثیقه آزاد شدند. آزادی این عزیزان را به آنها ، به خانواده شان و به همگان شادباش میگوییم. آزادی آنها یک نتیجه مستقیم اعتراضات گسترده معلمان برای آزادی همکارانشان است. پرونده های امنیتی علیه آنها باید لغو شود.

- روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت گلرخ ایرایی از چهره های شناخته شده سیاسی از زندان آمل آزاد شد. آزادی گلرخ را به وی، به خانواده اش و به همگان تبریک میگوییم.

-روز ۲۱ اردیبهشت کارگران اخراجی نیروگاه رامین باوی به همراه خانواده های خود با خواست بازگشت به کار برای چهارمین روز مقابل درب نيروگاه تجمع کردند.

حزب کمونیست کارگری ایران


۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۱ مه ۲۰۲۲

اخبار نفت

اعتصاب کارگران پروژه ای در پالایش میعانات گازی آدیش و ستاره فاز ۱۱

از روز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت نیروهای مخزن سازی به پیمانکاری جاسم فرامرزی و رمضان کرمی در پالایشگاه میعانات کنگان، با خواست افزایش حقوقها و برای پیگیری دیگر مطالبات خود وارد اعتصاب شده و کار را تعطیل کردند. کارگران به عملی نشدن وعده های پیمانکاران اعتراض دارند. کرمی و فرامرزی پیمانکاران شرکت پیش از این به کارگرن وعده افزایش دستمزد به میزان ۳۸ درصد و قبول شرایط کاری بیست روز کار و ده روز استراحت را داده بودند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ضمن گزارش این خبر به کارگران هشدار داده است که به وعده ها باور نداشته باشند و یک تاکید این شورا همواره بر کتبی بودن و اعلام رسمی آن به کارگران و منظور کردن در قرار داد کاری است. کوتاه شدن دست پیمانکاران یک خواست مهم کارگران پیمانی نفت است.

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۱ مه ۲۰۲۲
اعتصاب کارگران شهرداری شیراز و سه خبر دیگر

- روز ۲۰ اردیبهشت کارگران شهرداری شیراز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و پاسخگویی به خواستهایشان دست از کار کشیده و تجمع کردند. در این تجمع کارگران شعار میدادند: "حقوق عادلانه حق مسلم ماست"، "زندگی شایسته حق مسلم ماست".

- روز ۲۰ اردیبهشت رانندگان مینی بوس در بندرعباس در اعتراض به کمبود سوخت و گرانی ها دست به اعتصاب زدند.

- روز ۲۰ اردیبهشت کارکنان اداری بیمارستان "عالی نسب" در اعتراض به پرداخت نشدن "فوق العاده ی ویژه" و دیگر مشکلات شغلی خود دست از کار کشیده و تجمع کردند.

- روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه آنیشا اسدالهی و کیوان مهتدی معلمین زبان و از حامیان طبقه کارگر با یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل‌شان بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ اوین منتقل شدند. در این تهاجم ماموران حکومت، لب‌‌تاب و تلفن همراه و سایر لوازم‌ این دو نفر را نیز ضبط کردند. دستگیری آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی را باید وسیعا محکوم کرد و خواهان آزادی آنها و هه زندانیان سیاسی شد. هم اکنون کارزارهای گسترده ای برای آزادی زندانیان سیاسی در جریان است. با قدرت مبارزات سراسری میتوان در زندانها را باز کرد.

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۰ مه ۲۰۲۲