برگزاری یک اول مه گسترده و باشکوه در شهرهای مختلف

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اول مه امسال تاریخی بود. اول مه امسال نمادی از اتحاد کارگران، معلمان، بازنشستگان و بخش های مختلف جامعه بود که علیرغم سرکوبگریهای حکومت و دستگیریهای گسترده، به طور سراسری برگزار شد. فراخوان برگزاری روز جهانی کارگر را معلمان و بازنشستگان دادند و کارگران و بخش های دیگر حمایت خود را از این فراخوانها اعلام داشتند. حکومت تلاش کرد با دستگیری ها و احضار کردن ها و تهدید کردنها جلوی برگزاری مراسم این روز را بگیرد اما نتوانست.

پیام اول مه امسال آشکارا این بود که علیرغم سرکوبگری های حکومت، جامعه ایستاده است و از خواستهایش کوتاه نمی آید. معلمان و بازنشستگان در تهران به تجمع در مقابل مجلس اسلامی و در شهرهای مختلف به تجمع در مقابل مراکز آموزش و پرورش و تامین اجتماعی فراخوان داده بودند. از شهرها و مناطق مختلف نیز معلمان پیام همبستگی داده و اعلام کرده بودند که "همه می آییم". در این روز بنا به گزارشات تاکنون منتشر شده، تجمعات معلمان و بازنشستگان با همراه شدن فعالین کارگری و خانواده های دانش آموزان و مردم معترض در شهرهای تهران، اصفهان، اراک، خمینی شهر، دلفان، نورآباد، کرمانشاه، البرز، کرج، سقز، نورآباد / فارس، خمینی‌شهر، شیراز، الیگودرز، بوشهر، یزد، هرسین، دلفان، دهدشت، لنگرود، سنندج، شوشتر، اسلام‌آباد‌غرب، دهگلان ، یاسوج، گچساران، اردبیل، سقز، لاهیجان، شهرضا، ایذه، تبریز، اهواز، قیر و کارزین، رستم وممسنی، و مسجد سلیمان، تنکابن، تربت حیدریه، قزوین و خرم بید برگزار شد.
بدین ترتیب امروز اول ماه مه، روز جهانی کارگر حرکت باشکوه و گسترده ای در سراسر کشور به جریان افتاده و بخشهای مختلف کارگری با شعارها و بیانیه ها و سخنرانی ها یک بار دیگر همبستگی و اتحاد سراسری خود را برای مبارزه با ستمگران و مفتخوران حاکم و برای یک جامعه انسانی و بدون استثمار با صدای رسا ابراز کردند. این جواب کوبنده ای بود به دستگیریها و سرکوبگریهای حکومت و مفتخوران حاکم. در این تجمعات حضور زنان در صف سخنرانان، شعار دهندگان و در جمعیت برجسته بود.
در هفت تپه این کانال داغ اعتراضات نیز کارگران بر روی سنگر همیشگی خود و با افراشتن بنر گرامیداشت روز جهانی کارگر این روز را گرامی داشتند. ابراهیم عباسی یکی از سخنرانان این مراسم بود و بر مطالبات پاسخ نگرفته کارگران اشاره کرد و بر ادامه مبارزه تاکید نمود. یک صحنه باشکوه این مراسم فریاد لعنت بر ستمگران هنگام سخنرانی ابراهیم عباسی بود. کارگران فریاد زدند: "لعنت بر ستمگر"، "لعنت بر کسی که به طرح صیانت رای بدهد"، "لعنت بر ضد کارگر"، لعنت بر کسی که بر ضد منافع کارگری و جمعی تصمیم بگیرد". یوسف بهمنی یکی دیگر از کارگران در سخنرانی خود ادامه مبارزه و خواستهای کارگران هفت تپه و همبستگی کارگران را مورد پافشاری قرار داد. بر روی بنر بزرگ کارگران نوشته شده بود: اول مه روز جهانی کارگران برای رهایی از رنجها". بنا به گزارشات کارگران هفت تپه از اسماعیل بخشی بعنوان کارگر نمونه قدردانی کردند و همچنین بر آزادی سپیده قلیان یار هفت تپه و مختومه اعلام شدن پرونده فرزانه زیلابی وکلیل خود تاکید کردند و از آنها قدردانی کردند. کارگران نیشکر هفت تپه با شعار "سیسمونی ترکی باف ، سهم نوه قالیباف" به حاکمین و دزدان حاکم اعلام انزجار کردند.
در تهران که حکومت با نیروی انتظامی وسیعی مقابل مجلس اسلامی را قرق کرده بود و فضای امنیتی سنگینی حاکم بود تعدادی از معلمان خود را به یکی از پارکهای شهر رساندند وبا بر دست گرفتن بنرهای اعتراضی خود و پوسترهایی از معلمان زندانی این روز آزادیخواهی و برابری را گرامی داشتند.

در بوشهر نیروهای سرکوبگر انتظامی، صبح این روز با یورش به تجمع معلمان تعدادی از آنها را همراه با ضرب و شتم دستگیر کردند. تا این لحظه هویت حمید خجسته، اردشیر صیادی، یوسف صیادی، فریدون شفیعی، محمود ملاکی و محسن عمرانی از معلمان دستگیر شده در بوشهر، مشخص شده است.

در شهرهای دیگر نیز از جمله در سنندج، شوشتر، اسلام آباد غرب، شیراز،هشتگرد و دهگلان حضور نیروی انتظامی و امنیتی گسترده بود و جو مقابل آموزش و پرورش بسیار امنیتی بود.

در هشتگرد عرفان قانعی از فعالین کارگری شهر به صورت تلفنی مورد تهدید برای عدم حضور در تجمعات روز جهانی کارگر قرار گرفت.

تمعات در این روز بزرگ بود و از جمله در سنندج علیرغم فضای امنیتی، جمعیت زیادی شرکت داشتند.

شعارهای برجسته تجمعات این روز عبارت بودند از: "کارگر، معلم، دانشجو، اتحاد، اتحاد"، "معلم، منزلت، آزادی، عدالت"،"ننگ ما، ننگ ما، وزیر الدنگ ما"، "معلم زندانی آزاد باید گردد"، "معلم داد بزن، حقتو فریاد بزن"، "آموزش رایگان حق مردم ایران"، " فریاد فریاد از این همه بیداد"

در تجمعات این روز بنرهای اعتراضی و پوسترهای معلمان بازداشت شده توجه ها را بخود جلب میکند. از جمله بنرهای محوری این تجمعات عبارت بودند از: "معلم زندانی آزاد باید گردد"، تحصیل رایگان برای مردم ایران"، "درمان رایگان، برای همه"، "تجمع اعتراضی معلمان و بازنشستگان به نابرابری ها"، "نه به کالایی شدن آموزش"، "اجرای همسان سازی بدون حقه بازی"، "اجرای رتبه بندی حق مسلم ماست".

گفتنی است که علاوه بر برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در کف خیابان، کارگران، معلمان، بازنشستگان، نهادهای دفاع از حقوق زن، حقوق کودک، نهادی چون کانون نویسندگان با قطعنامه ها و بیانیه های جمعی و یا مستقل روز جهانی کارگر را گرامی داشتند. این قطعنامه ها محور های مشترکی داشتند و از جمله بر این خواستها تاکید داشتند:افزایش حداقل دستمزد به میزان ۱۶ میلیون تومان در ماه و اینکه مزد هیچ کارگری نباید کمتر از آن باشد، برچیده شدن حجاب اجباری و تمامی قوانین تبعیض آمیز نسبت به زنان، برابری کامل و بی قید و شرط حقوق زنان و مردان در تمامی عرصه های زندگی اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و خانوادگی، پایان دادن به امنیتی کردن اعتراضات سیاسی، صنفی و مدنی، لغو مجازات اعدام و شلاق، لغو کلیه احکام صادره علیه فعالان کارگری، معلمان و دیگر جنبش‌های آزادی‌خواه و برابری طلب و آزادی بی قید و شرط همه کارگران، معلمان و فعالان سیاسی و اجتماعی در بند، آموزش رایگان در تمام سطوح و درمان رایگان برای همه، داشتن حق مسکن و بیمه بیکاری برای تمام جویندگان کار و کارگران بیکار، انحلال شرکت‌های پیمانکاری و واسطه‌ای، حق تشکل، تجمع، اعتراض، اعتصاب، تحزب و آزادی بیان و عقیده و مطبوعات، پرداخت فوری مطالبات معوقه، همراه با خسارت دیرکرد و تصویب قانونی برای جرم‌انگاری عدم پرداخت حقوق و مزایا، ممنوعیت کار کودکان کمتر از ۱٦ سال و داشتن حق زندگی شایسته و انسانی برای کودک، رفع هرگونه تبعیض جنسیتی، عقیدتی، ملی و قومی در محیط کار و در جامعه، به رسمیت شناخته شدن حق شهروندی برای مهاجرین افغانستانی و دیگر مهاجران و منع هرگونه اعمال تبعیض آمیز علیه آنان. هرگونه برخورد مهاجر ستیز با اتباع خارجی باید جرم تلقی گردد. پایان دادن به سرکوب و تحقیر و تبعیض علیه دگرباشان جنسی در محیط‌های کار و تحصیل.

قطعنامه های روز جهانی کارگر بطور واقعی پلاتفرم یک تحول اساسی و انسانی در جامعه است. و میتواند سرآغازی برای اتحاد جنبش های مختلف اجتماعی و در پیشاپیش آن طبقه کارگر باشد. حزب کمونیست کارگری به همه رهبران و فعالین کارگری و معلمان و بازنشستگان و سازماندهندگان روز جهانی کارگر درود میفرستد و بر آزادی فوری و بدون قید و شرط بازداشت شدگان روز جهانی کارگر تلاش خواهد کرد.

زنده باد اول مه روز جهانی کارگر

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱ مه ۲۰۲۲


دستگیر شدگان اول مه باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند

اول مه امسال در ایران صحنه جدال مردم بر سر زندگی و معیشت و خواستهای پاسخ نگرفته شان با حکومت بود. فراخوان برای تجمعات سراسری به مناسبت این روز از سوی معلمان و بازنشستگان و اعلام همبستگی ها حکومت اسلامی را بشدت به هراس انداخته بود. از همین رو رژیم در آستانه روز جهانی کار بر دستگیری ها و احضارهایش افزود و تلاش کرد با تهدید و ارعاب مانع گرامیداشت روز جهانی کارگر در ایران شود. اما علیرغم همه این سرکوبگری ها تجمعات روز جهانی کارگر در بیش از ۵۰ شهر برگزار شد. بدین ترتیب اول مه امسال در ایران به روز شکست جمهوری اسلامی و یک روز با شکوه، تاریخی و فراموش نشدنی اتحاد و همبستگی بخشهای مختلف طبقه کارگر و معلمان و بازنشستگان تبدیل گردید.

در آستانه و در جریان تجمعات روز جهانی کارگر تعدادی از معلمان و بازنشستگان و فعالین معترض توسط نیروهای حکومت دستگیر شدند. زیر فشار تجمعات اعتراضی معلمان و فضای اعتراضی جامعه شماری آزاد گردیدند. اما هنوز تعدادی از بازداشت شدگان در زندانند که اسامی آنها بر اساس آخرین گزارشات عبارتند از: جعفر ابراهیمی، علی‌اکبر باغانی، رسول بداقی و محمد حبیبی از تهران، محمود ملاکی ، محسن عمرانی، امانی فر و اصغر حاجب از بوشهر، مسعود نیکخواه و اسکندر لطفی از مریوان، منصور عرفانیان و هادی صادق زاده از مشهد، محمودی از الیگودرز، حسین سلامی از مازندران و لطیف روزیخواه از جلفا

علاوه بر معلمان در روز جهانی کارگر در سقز نیز عثمان اسماعیلی این چهره شاخص اول ماه مه ها بازداشت شده است. همچنین افرادی دیگر که عمدتا از بازنشستگان هستند بازداشت شده اند که هنوز اسامی دقیق آنها در دست نیست

کارزاری گسترده برای آزادی دستگیر شدگان از هم اکنون به جریان افتاده است. اسماعیل عبدی از معلمان شناخته شده زندانی در اعتراض به دستگیری ها و تشدید فشارهای امنیتی بر روی معلمان از روز اول مه به مدت یک ماه اعلام اعتصاب کرده است. معلمان در همین فاصله با تجمعات اعتراضی خود در شهرهای مختلف از جمله در الیگودرز، سنندج، سقز، تبریز خواستار آزادی همکاران بازداشتی و دستگیر شدگان روز جهانی کارگر شده اند و این اعتراضات ادامه دارد.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی (FTN) همراه با معلمان و کارگرن، همراه با اسماعیل عبدی که از پرچمداران کارزار علیه امنیتی کردن مبارزات بوده است و همصدا با همه مردم، بر آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی دستگیر شدگان روز جهانی کارگر تاکید میکند.

برپایی اول مه حق مسلم همه کارگران و مردم است. برپایی تجمع و اعتراض و اعتصاب حقوق پایه ای مردم جامعه است. جمهوری اسلامی بخاطر نقض حقوق پایه ای مردم باید در سطح بین المللی محکوم شود. کمپین برای آزادی کارگران زندانی از همه اتحادیه های کارگری و نهادهای انساندوست در سطح جهان میخواهد انزجار خود را از این سرکوبگریها اعلام کنند و به جمهوری اسلامی فشار بیاورند که تمامی بازداشت شدگان اول مه را بدون پرونده سازی و بدون قید و شرط آزاد کند. بویژه اکنون که در آستانه اجلاس جهانی سازمان جهانی کار (آی ال او ) هستیم باید به این سازمان که به اسم کارگر سخن میگوید، فشار آورد که به مماشات خود با این حکومت خاتمه دهد. حکومت اسلامی بخاطر نقض حقوق پایه ای کارگران و مردم ایران و بخاطر همه جنایاتش باید در سطح بین المللی منزوی شود و از سازمان جهانی کار اخراج گردد . ما از همه سازمانهای جهانی میخواهیم که به ما بپیوندند و صدای کارگران و مردم معترض در ایران باشند.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۳ مه ۲۰۲۲

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

https://free-them-now.com/
بازداشت شدگان اول ماه مه باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند

اعتراضات معلمان برای آزادی همکاران دربند
- روز ۱۲ اردیبهشت جمع بزرگی از معلمان در شهر سنندج دست به تجمع زده و با فریاد معلم زندانی آزاد باید گردد خواستار آزادی فوری همکاران بازداشتی خود شدند که در روز جهانی کارگر دستگیر شده اند.

-درشهرالیگودرز نیز روز ۱۲ اردیبهشت معلمان به مناسبت روز معلم دست به تجمع زدند و خواستار آزادی همکار بازداشتی خود ابراهیم محمودی شدند. ابراهیم محمودی از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر است.

- معلمان در شهر جلفا به مناسبت روز معلم تجمع کردند و با شعار های لطیف روزیخواه آزاد باید گردد، معلم زندانی آزاد باید گردد خواستار آزادی همکاران دربند و بازداشت شدگان روز جهانی کارگر شدند.

- عصر روز ۱۲ اردیبهشت روز معلم جمعی از معلمان و اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان کردستان (مریوان) به نشانه همبستگی با همکاران در بند و در اعتراض به دستگیری ها با خانواده معلمان همکاران بازداشتی خود اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه. دیدار کردند. و حمایت قاطع خود را از این دو عضو هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان اعلام نمودند.

- بنا بر خبرهای منتشر شده از سوی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان روز ۱۱ اردیبهشت مسعود فرهیخته یکی از معلمان معترض در استان البرز پس از خروج از منزل ساعت ۷ صبح توسط سپاه استان البرز دستگیر شد و با چشم بند و دستبند به اطلاعات منتقل گردید و از وی خواسته شد که تعهدی مبنی بر عدم حضور در تجمعات بدهد اما مسعود فرهیخته با مقاومت در برابر این خواسته مامورین امنیتی ایستاد و اعلام کرد که چنین تعهدی نمیدهد و او را نگهدارند. در نهایت او ساعت ۱۵ عصر همانروز آزاد گردید.

- روز ۱۲ اردیبهشت جمعی از معلمان شاغل و بازنشسته، و فعالین انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) با حضور در مقابل منزل صلاح سرخی، همبستگی خود را با وی اعلام داشته و خواهان آزادی بی قید و شرط او و دیگر همکاران دربند خود شدند. معلمان سقز تاکید کردند در صورت عدم آزادی بی قید و شرط صلاح سرخی، روز پنج شنبه تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد.

- روز ۱۲ اردیبهشت جمعی از معلمان شاغل و بازنشسته، و فعالین انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) با حضور در مقابل منزل صلاح سرخی که در آستانه اول مه دستگیر شده، همبستگی خود را با وی اعلام داشته و خواهان آزادی بی قید و شرط او و دیگر همکاران دربند خود شدند. معلمان تاکید کردند در صورت عدم آزادی بی قید و شرط صلاح سرخی، روز پنج شنبه تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد.

بر اساس خبرهای منتشر شده پرونده ۹ نفر دیگر از معلمان سقز نیز به اسامی آوات رضوی، لیلا عنایت زاده، طاهر حامدی، طاهر قادر زاده، آمانج امینی، عزیز مرزی، احمد قادری و سلیمان عبدی دیگر به دادسرای سقز ارجاع شده است.

بنا بر خبرها در روز جهانی کارگر حداقل ۶۰ نفر از معلمان بازداشت و زندانی شده اند. در میان این بازداشت شدگان محمد حبینی، جعفر ابراهیمی، رسول بداقی، علی اکبر باغانی از اعضای کانون صنفی معلمان در تهران و محمود بهشتی، عمو صفر و حبیب مرادعلی بیگی در گیلان قرار دارند. معلمان طی نامه ای به اتحادیه بین المللی معلمان و عفو بین المللی خواستار حمایت جهانی در برابر این سرکوبگری ها شده اند. علاوه با معلمان در روز جهانی کارگر عثمان اسماعیلی از فعالین شناخته شده در شهر سقز نیز بازداشت شده است. حزب کمونیست کارگری بر آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی دستگیر شدگان روز جهانی کارگر و همه معلمان زندانی و زندانیان سیاسی تاکید دارد. حزب با تمام قوا کارزار علیه سرکوبگری های رژیم در قبال مبارزات معلمان را ادامه میدهد. بازداشت شدگان اول مه باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.

زنده باد اول مه روز جهانی کارگر

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۲ مه ۲۰۲۲