اطلاعیه خبری حزب کمونیست کارگری ایران

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

۱۱ آذر: تجمعات و تظاهرات گسترده معلمان در بیش از ۶۰ شهر. معلم زندانی آزاد باید گردد. معلمان امروز ۱۱ آذر در بیش از ۶۰ شهر تجمع و تظاهرات کردند و یک روز فراموش نشدنی اعتراض اجتماعی را در تاریخ مبارزات خود ثبت کردند. ساعت ده صبح روز پنجشنبه، ۱۱ آذر به فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، معلمان در سراسر کشور در بیش از ۶۰ شهر دست به تجمع سراسری زده و پیگیر خواستهایشان شدند. تجمعات معلمان در این روز در تهران و استان البرز مقابل مجلس اسلامی و در مراکز استانها و شهرستانها مقابل ادارات آموزش و پرورش بر پا شد.

در این تجمعات جمعیت بسیاری شرکت داشتند و بنا بر گزارشاتی که تاکنون بدستمان رسیده است این تجمعات از جمله در این شهرها با شرکت وسیع معلمان برگزار شده است:‌ تهران، یزد، رشت، شیراز، سنندج، اهواز، خرم‌آباد، بجنورد، سقز، جایزان (استان خوزستان)، شاهرود، نورآباد ممسنی، رشت، گتوند، قزوین، پلدختر، اردبیل، زاهدان، کرمان، اندیمشک، شیروان، قم، شیراز، الیگودرز، دیواندره، بوکان، ویسیان، شاهین‌دژ، دهدشت، شهرکرد، نورآباد لرستان، کازرون، شیراز، دورود، میاندوآب، مریوان، مشهد، خرم‌بید، آمل، بوشهر، باغلمک، ساری، اراک، بروجرد، سمیرم، خمینی شهر، سعدآباد، اصفهان، کرمانشاه، دلفان، همدان، گرگان، استهبان، زنجان، جلفا، بیجار، ارومیه، تربت حیدریه و قیروکارزین ...

در مشهد معلمان معترض در مقابل اداره کل تجمع کردند اما حضور پر رنگ نیروهای امنیتی و انتظامی و حراستی مانع ادامه اعتراضات و تظاهرات شد. نیروهای امنیتی با فشار آوردن به تجمع کنندگان آنها را متفرق کردند. به گفته معلمان این برخورد با دستور و هماهنگی مسئول حراست اداره کل آموزش و پرورش روی داده است. در این روز معلمان با بنرهایی که در دست داشتند و با فریاد شعارهایشان صدای اعتراض خود را بلند کردند. آزادی معلمان زندانی یک خواست برجسته تظاهرات معلمان بود. تاکید بر اجرای رتبه بندی و همسان سازی حقوق ها و آموزش رایگان برای همه از جمله بنر هایی بود که توجه ها را بخود جلب میکرد. در رشت شعار معلم زندانی آزاد باید گردد در فضای مقابل آموزش و پرورش طنین انداخته بود. در شیراز معلمان با خواندن ترانه همراه شو عزیز و با کف زدن بر اتحاد و همبستگی تاکید داشتند. در مریوان معلمان خواندن سرود به زبان کردی اتحاد مبارزاتی خود را گرامی داشتند.
اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی برای معلمان شاغل و همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته دو خواست فوری معلمان شاغل و بازنشسته است. آموزش رایگان و اجرایی کردن فوری آن در این ایام کرونایی با اختصاص اینترنت و تلفن هوشمند رایگان در اختیار همه دانش آموزان و معلمان و نیز آموزش باکیفیت برای جوانان و رفع تبعیض در آموزش، درمان رایگان و داشتن حق مسکن، بستن پرونده های امنیتی فعالین صنفی و آزادی فوری و بدون قید و شرط معلمان زندانی، رفع مشکلات معلمان خرید خدمت، آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مربیان پیش دبستانی و معلمان حق التدریسی و استخدام آنها، پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان، پرداخت حق التدریس معلمان، بازگشت به کار معلمان اخراجی، پایان دادن به اختلاس ها و شفافیت در چگونگی غارت صندوق ذخیره فرهنگیان و بازگشت منابع به آن از دیگر خواستهایی است که معلمان در قطعنامه ها و بیانیه های تاکنونی خود بر آنها تاکید کرده اند. معلمان همچنین در اعتراضاتشان بر افزایش حقوقها به بالای ۱۲ میلیون تاکید دارند
شعارهای معلمان در این روز عبارت بودند از: "معلم زندانی آزاد باید گردد"، " اجرای رتبه بندی بدون قید و بندی"، وعده های توخالی، هشتاد درصد پوشالی"، معیشت، منزلت، حق مسلم ماست"
گفتنی است که در رابطه با همین مطالبات در روز نهم آذر ماه نیز جمع کثیری از معلمان شاغل و بازنشسته در استان‌های مختلف از جمله قم، خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد٬ قزوین و دیگر شهرها به طور خودجوش کلاس‌ها ی درس را تعطیل کرده و دست به تجمع زدند.
بمناسبت تجمع روز ۱۱ آذر معلمان قطعنامه ای داده اند. در این قطعنامه به مشکلات و معضلات معیشتی بخش های مختلف جامعه اشاره کرده و منیویسند: "امروز کشور ما٬ به خاطر مدیریت ناکارآمد و غیرپاسخگو در شرایطی گرفتار آمده که تحت تاثیر بحران های مختلف طبیعی، زیست محیطی، روحی و روانی ، اخلاقی ، اقتصادی ، اجتماعی، سیاسی، آموزشی ، بهداشتی عرصه ی زندگی هر روز بر مردم تنگ‌تر می شود. برکسی پوشیده نیست ، که پیامد ابر بحرانهای موجود را توده‌ی مردمی بر دوش می‌کشند ، که دستشان از منابع قدرت و ثروت کوتاه است!! بی‌ گمان ابر بحران‌های یاد شده نتیجه ی عملکرد حاکمیتی است که جان و مال و زندگی مردم و نسلهای آینده را ابزار آزمون و خطای سیاست‌بازیهای خود قرار داده‌است.
بحران آب و تخریب محیط زیست و تحمیل فقر و فلاکت بر اقشار گوناگون و سرکوب مطالبات مردم ٬ نمونه‌ای از عملکرد مدیریت چپاولگرانه ایست که امروز دامن کشور را گرفته است.
نیک می دانیم ، که قربانی این شرایط دهشتناک، همه ی اقشار مردم از جمله، کودکان، جوانان ، زنان، کارگران، فرهنگیان ، دانشجویان ٬ هنرمندان ، کشاورزان ، نویسندگان و سایر اقشار مولد جامعه ، حتی نسل‌های آینده است". و در ادامه در اعتراض به اینکه " بعد از ماهها تبلیغات دروغین در مورد بهبود معیشت معلمان طرح رتبه ‌بندی‌ شاغلان (هشتاد درصدحقوق‌ هیات‌علمی) و همسان‌سازی‌ بازنشستگان (مبتنی‌ بر قانون مدیریت خدمات_کشوری ) توسط دولت و مجلس سلاخی می‌شود. اولتیماتوم داده و مینویسند:" شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن حمایت از اعتراضات صنفی بدنه ی معلمان، به دولت و مجلس هشدار می دهد، تا زمانی که قانون مدیریت خدمات کشوری ، بویژه نظام همسان سازی حقوق بازنشستگان و طرح رتبه بندی شاغلین٬ همانطور که در مُرّ قانون آمده است٬ به اجرا درنیاید. در روزهای آینده همچنان اعتراضات را به اشکال گوناگون از جمله تحصن ٬ تجمع ٬ راهپیمایی٬ تعطیلی کلاس‌ها و سایر اشکال قانونی اعتراض٬ در سراسر کشور تا رسیدن به خواسته های قانونی٬ در فراخوانهای پی در پی ادامه خواهیم داد. یادآوری می شود عواقب هرگونه پیشامد٬ برعهده ی کسانی خواهد بود٬ که فرهنگ و فرهنگیان را در طول دهه‌های گذشته به بازی گرفته اند."
تجمعات و تظاهرات امروز معلمان یک رویداد مهم در اوضاع سیاسی جامعه است و فضای حق طلبی و اتحاد اجتماعی و عزم مردم برای دفاع از زندگی انسانی در مقابل چپاولگران حاکم را بازتاب میدهد.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱آذر ۱۴۰۰ ، ۲ دسامبر ۲۰۲۱

اخبار نفت :

اعتصاب کارگران دو شرکت پیمانی در پتروشیمی آپادانا و شکست حکومتیان در ایجاد شورای اسلامی در پتروشیمی ایلام
- روز ۹ آذرماه حدود ۴۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری‌های شریفی و باقرپور شاغل در پتروشیمی آپادانا برای پیگیری مطالباتشان و در اعتراض به خلف وعده‌های کارفرما برای دومین روز دست به اعتصاب زدند. این کارگران پس از اعتصاب سراسری کارگران پروژه‌ای نفت و با وعده پیمانکاران مبنی بر افزایش دستمزد مطابق لیست درخواستی آنها و تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت، به سرکار بازگشته بودند و اکنون با عملی نشدن وعده ها مجدداً دست به اعتصاب زده اند.
- صبح روز یکشنبه هفتم آذر ماه پیرو اطلاعیه قبلی اداره کار حکومت، قرار بود انتخابات شورای اسلامی در پتروشیمی ایلام برگزار شود. اما این مراسم با بایکوت کارگران مواجه شد و حکومتیان قادر به جمع کردن حد نصاب کارگران برای این نمایش نشدند و بساط خود را جمع کردند. کارگران در مقابل سربلند کردن شورای اسلامی این نهادهای جاسوسی حکومت در محل کار خود قد علم کردند. افشین جهانپور رئیس اداره تشکل‌های "کارگری" و کارفرمایی اداره کار استان ایلام در این رابطه میگوید:"برای حد نصاب این انتخابات باید دو سوم آراء یعنی حدود ۳۹۰ نفر رای اخذ می شد اما با وصف تلاش های دست اندرکاران در این انتخابات، فقط ۱۱۳ نفر شرکت کردند. او در رابطه با این شکست مفتضحانه اضافه کرده و میگوید: "برای مشارکت بیشتر کارگران، طی هماهنگی های بعمل آمده صندوق رای را به محل کار آنها بردیم اما تاثیری در میزان مشارکت نداشت... وی با اشاره به مسبوق به سابقه بودن این رفتار گفت: در سال های اخیر هم این انتخابات برگزار شده بود اما رغبتی برای شرکت در آن، میان کارگران نیست به طور مثال درسال جاری این دومین بار است که انتخابات برگزار می شود اما به حد نصاب لازم نمی رسد".
این اتفاق بدنبال گل گرفتن در شورای اسلامی در نیشکر هفت تپه و برهم زدن بساط انتخابات این نهادهای حکومتی در فولاد اهواز میخهای آخری است که بر تابوت شوراهای اسلامی و تقلاهای حکومتیان در امنیتی کردن محیط کارگری زده میشود. زنده باد کارگران پتروشیمی ایلام

حزب کمونیست کارگری ایران

۹ آذر ۱۴۰۰ ، ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱
اطلاعیه خبری :
اعتراض کارگران شهرداری خرمشهر، معدن سونگون، ایران خودرو، نیشکر هفت تپه
مدیران ضد کارگری با فشار کارگران از مجتمع مس سونگون بیرون رانده شدند:
- روز سه‌شنبه ۹ آذرماه کارگران شرکت‌های آهن‌آجین، زحل، نوآوران و مبین شاغل در مجتمع مس سونگون ورزقان در اعتراض به ورود چهار نفر از مدیران سابق منفور و ضد کارگری که توسط خود آنان از مجتمع اخراج شده بودند دست به تجمع زدند.این تجمع از ساعت ۱۳ تا ساعت ۱۵ در محوطه شرکت برپا شد. علیپور و نعمت‌پور از مدیران شرکت آهن‌آجین و صالحی و رحمانپور از مدیران شرکت مبین به دلیل تضییع حقوق مداوم کارگران از ماه گذشته توسط کارگران ورودشان به شرکت ممنوع شده بود.
کارگران پیمانی در این شرکت ها در معدن در اعتصاب ۳ روزه‌ی هفته گذشته، هم توانستند همکاران اخراجی خود را به سر کار برگردانند و هم اینکه وعده عدم ورود این مدیران را گرفته بودند که برخلاف وعده مسئولین، این مدیران در روز سوم آذرماه به شرکت ورود کردند. زیر فشار اعتراض کارگران پس از ۲ ساعت از تجمع اعتراضی آنان، مدیران اخراجی توسط کارگران ناچار شدند که محل مجتمع را ترک کنند و کارگران نیز با موفقیت به تجمع خود پایان دادند.

عقب نشینی مدیریت ایران خودرو تبریز:
- روز هشتم آذرماه در پی تعویق پرداخت حقوق و سه روز اعتصاب کارگران ایران خودرو در تبریز خبرگزاری های حکومتی از تعطیلی این کارخانه خبر دادند. این خبر به ولوله ای در میان کارگران و تاکید بر ادامه اعتراضات منجر شد و حسین فتحی مدیرعامل این شرکت در هراس از به خیابان آمدن 5 هزار کارگر این کارخانه آنهم با شرکت خانواده های آنها و بدنبال سه روز اعتصابی که در این شرکت برپا شده بود، فورا در جمع خبرنگاران از عدم تعطیلی شرکت خبر داد و گفت:" در جلسه‌ای که ساعاتی قبل در فرمانداری اسکو برگزار شد مشخص شد که کارخانه تعطیل نبوده و بخش لجستیک و پشتیبانی و حمل و نقل فعالیت خود را ادامه می‌دهد اما بخشی از تولید که مستلزم آماده سازی مجدد بود موجب تعویق فعالیت کارگران شد و همین موضوع زمانبر شد. فعالیت تولیدی این شرکت از فردا دوباره آغاز می‌شود!". حسین فتحی همچنین در باره خواستهای کارگران در هفته های اخیر اعلام داشت:"مطالبات کارگران ایران خودرو تبریز منطبق با قوانین پرداخت می‌شود و هیچ گونه تأخیر در پرداخت حق و حقوق آن‌ها نداشته‌ایم، اما کارگران خواستار پرداخت حق و حقوق مطابق با کارگران سایت ایران خودرو تهران هستند که منطقی نیست و پرداختی حقوق‌ها در تهران با سایر شهرها با توجه به شرایط خاص خود است".
این گفته های ضد و نقیض از یکسو نشانگر عقب نشینی مدیریت در برابر ۵ هزار کارگر است و از سوی دیگر شانه بالا انداختن در مقابل مطالبه برحق کارگران و خواست افزایش سطح دستمزدهاست. در برابر کارگران ایران خودرو همچنان بر مطالبات خود تاکید دارند. این کارگران در روزهای ۱۵ آبان و سوم و چهارم آذر در اعتصاب بودند و این اعتصابات در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدها و سطح نازل حقوقها برپا شد. در عین حال یک مطالبه فوری آنها همسان سازی حقوقها وافزایش سطح آن بود. در این اعتراضات کارگران ایران خودرو با شعار "مدیر بی‌لیاقت نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم"، صدای اعتراضشان را بلند کردند.

نیشکر هفت تپه:
- روز ۹ آذر اعتصاب و تجمع کارګران فصلی نیشکر هفت تپه با خواست تعییر وضعیت و قراردادی شدن استخدامهایشان برای یازدهمین روز در مقابل درب شرکت ادامه یافت. دائمی شدن قرارداد کارگران فصلی یکی از مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه بوده است. بعلاوه این کارگران پیگیر دیگر مطالباتشان از جمله بازگشت به کار اسماعیل بخشی، مختومه اعلام کردن پرونده فرزانه زیلابی وکیلشان، آزادی سپیده قلیان حامی کارگران نیشکر هفت تپه که با ۵ سال حکم در حبس است، پرداخت بموقع حقوقها و علنی شدن شفاف چگونگی انتقال این شرکت به هفت طرح هستند. کارگران نیشکر هفت تپه با اتکاء به مجمع عمومی ۵ هزار نفره خود و مجمع نمایندگانشان همچنان بر نظارت شورایی تاکید داشته و اعلام کرده اند که اگر به وعده های داده شده عمل نشود دوباره دست به اعتصاب خواهند زد.

اعتصاب و تجمع کارگران شهرداری خرمشهر:
- روز ۹ آذر کارگران شهرداری خرمشهر در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق خود و اضافه کاری ها و حق بیمه خود مقابل ساختمان فرمانداری ویژه این شهر تجمع کردند. زیر فشار اعتراضات این کارگران دو ماه از طلبهایشان پرداخت شده اما ۴ ماه دیگر آن باقی مانده است

شرکت چناره:
- روز سه‌شنبه نهم آذرماه کارگران شرکت تامین مواد معدنی شرکت چناره در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و مشکلات بازنشستگان این شرکت در شهرستان اندیمشک، برای سومین روز متوالی دست از کار کشیده و مقابل ساختمان اداری این شرکت تجمع کردند.

حزب کمونیست کارگری ایران

۹ آذر ۱۴۰۰ ، ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱