بریتانیا واکسن فایزر را برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۵ تایید کرد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

سازمان نظارت بر فرآورده های دارویی، بهداشتی بریتانیا استفاده از واکسن فایزر-بایو-ان-تک را برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال در این کشور تایید کرده و گفته است که این واکسن برای این گروه سنی موثر و ایمن بوده و مزایای آن بیشتر از هر گونه خطری است. این سازمان گفته "بررسی دقیق" این واکسن را در بزرگسالان انجام داده است. کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی اکنون باید در مورد واکسیناسیون این گروه سنی به عنوان بخشی از برنامه واکسینه کردن در بریتانیا به دولت مشاوره بدهد.

واکسن فایزر پیش از این برای تزریق در افراد بالاتر از ۱۶ سال تایید شده بود.

دکتر جون راین، مدیر اجرایی سازمان نظارت بر فرآورده‌های دارویی، بهداشتی گفته است که ایمنی این واکسن در کودکان ۱۵-۱۲ سال به دقت کنترل می‌شود.

دکتر راین گفته: "هیچ گونه الحاقی در مورد این مجوز تصویب نمی‌شود، مگر این که استانداردهای مورد انتظار ایمنی، کیفیت و اثربخشی رعایت شود."

در حال حاضر، هیچ برنامه واکسیناسیونی برای گروه سنی زیر ۱۸ سال در بریتانیا وجود ندارد.

با این حال، توصیه فعلی این است که گروه سنی ۱۶ تا ۱۸ سال که در یکی از گروه‌های دارای اولویت قرار دارند و یا در خانه با کسی زندگی می‌کنند که به شدت آسیب پذیر است، واکسن کووید باید به آن‌ها ارائه شود.

اتحادیه اروپا اخیرا واکسن فایزر را برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال تایید کرد.

آمریکا و کانادا هم واکسیناسیون این گروه سنی را از اوایل ماه جاری میلادی آغاز کردند.

آلمان اعلام کرده که واکسیناسیون کودکان بالای ۱۲ سال را از هفتم ماه جاری میلادی (ژوئن) آغاز خواهد کرد.


در کنار سازمان نظارت بر فرآورده های دارویی، بهداشتی، یک گروه مشاوره مستقل هم اثربخشی و ایمنی واکسن را در نوجوانان در برابر هر گونه خطر احتمالی عوارض جانبی بررسی کرده است.

کمیسیون داروهای انسانی به این نتیجه رسیده که "فواید این واکسن بیش از هر گونه خطری است".

این اطلاعات پس از بررسی آزمایش های بالینی واکسن فایزر بر روی بیش از ۲۰۰۰ نفری که در گروه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال شرکت کرده بودند، منتشر شده است.

براساس این اطلاعات از یک هفته بعد از دوز دوم هیچ موردی از ابتلا به کووید گزارش نشده، در حالی در گروه دارونما، ۱۶ مورد ابتلا به کووید وجود داشته است.

به نظر می‌رسد که این واکسن در بزرگسالان و همچنین در جوانان ۱۶ تا ۲۵ سال هم به خوبی عمل کرده است.
https://www.bbc.com/persian/world-57355552