اخباروگزارش های کارگری 29 آذر ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

نودوششمین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: روز سه شنبه 29 آذرماه همزمان با نودوششمین روز اعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران چگونه سپری شد؟ - گرامیداشت یاد آیدارستمی+ بمناسبت هفتمین روز خاکسپاریش باشرکت جمعیت کثیری در گرگان - جنگ و گریز خیابانی در شهرهای: - تهران(اکباتان) - کرج(گلشهر) - تجمع اعتراضی جمعی از هنرمندان نسبت به بازداشت ترانه علیدوستی مقابل زندان اوین برای سومین روزمتوالی 

- ادامه اعتصاب دانشجویان دانشگاه آزاد رشت
- اعتراض دانشجویان دانشگاه کردستان نسبت به اعدام ها

- همبستگی دانشجویان دانشگاه گیلان با جان باختگان اعتراضات سراسری

- اعتصاب دانش آموزان مدارس سقز سه‌شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱
- اعتراض و سرودخوانی دختران دانش‌آموز چابهار سه‌شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱
- اعتصاب داروی لیلا حسین زاده در اعتراض به فریبکاری پزشکی علیه او در زندان

- اعتصاب عمومی در شهرک صنعتی سنندج
- اعتصاب جمعی از کسبه شهرهای:
- سقز
- کامیاران
و
- ادامه اعتراض خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی با تجمع و راهپیمایی
همچنین
- دومین روز اعتصاب رزیدنت‌ها و اینترن‌های بیمارستان رسول اکرم و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران در اعتراض به معوقات حقوقی
- اعتراض کارکنان پایگاه‌های میراث جهانی و ملی خوزستان نسبت به نداشتن امنیت شغلی وتحمیل قراردادهای تازه و سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش
- ادامه سریال تصادف سرویس رفت وآمد کارگران،امروز مصدومیت 8 کارگر کارخانه پتوی لیلیان بافت یزد
+یادآوری: (مرگ (قتل) مشکوک دکتر آیدا رستمی
کانال تلگرام فعالان شهرک اکباتان، نوشت:
دکتر آیدا رستمی را هم کشتند و به مادرش گفتند ” برخورد با جسمی سخت”
دوشنبه ۲۱ آذر خانم دکتر آیدا رستمی پس از پایان شیفت کاری در ساعت ۷ عصر در بیمارستان چمران تلفنی با مادرش صحبت می‌کنه ببینه چیزی لازم داره یا نه؟ پس از این تلفن ( میدان آرژانتین ) دیگر اثری از او پیدا نمی‌شود به هر دری می‌زنند او را پیدا نمی‌کنند در روز سه‌شنبه از کلانتری اکباتان با خانواده او تماس می‌گیرند که به کلانتری مراجعه نمایند!!….نامه ای به آنها می‌دهند که تصادف کرده!! برای تحویل جنازه به پزشکی قانونی مراجعه نمایند!!……جنازه را می‌بینند در حالیکه یک‌طرف صورتش له بود یک دستش شکسته بود و پلک‌ چشم چپ او بخیه شده بود!!!گویا تخلیه شده بود!!….در گواهی پزشکی قانونی نوشته شده بود:
برخورد با جسمی سخت!! خانواده
جنازه را برای تدفین به گرگان انتقال دادند و دفن کردند!!
ضمنا باید بگویم که خانم دکتر رستمی همراه با چند نفر از دانشجویان پزشکی برای درمان مجروحین اعتراضات به خانه‌ها می‌رفتند گویا شناسایی شده بودند!!!
لازم به ذکر ست که موبایل و کیف این جان‌باخته آزادی را به خانواده تحویل نداده‌اند!!
پزشک قانونی در پاسخ خانواده او که پرسیدند جسم سخت چه بوده است؟ گفتند متعاقبا اعلام می‌گردد!!»
– بسیاری از مجروحان وقایع اخیر از ترس بازداشت‌شدن به بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مراجعه نمی‌کنند. پزشکان با شرافتی مثل خانم دکتر آیدا رستمی به یاری مجروحان می‌روند. اما طبق گزارش‌های دریافتی تعدادی از این پزشکان بازداشت شده‌اند.
– هر کشور دیگری باشد، قتل خانم دکتر آیدا رستمی می‌تواند منجر به اعتصاب گسترده کادر درمان و بحرانی جدی شود. امیدواریم همکاران خانم رستمی برای روشن شدن حقیقت تلاش کنند.
یاد این پزشک با شرافت همواره جاودان خواهد ماند. به خانواده محترمش تسلیت می‌گوییم.)
اعتصاب داروی لیلا حسین زاده در اعتراض به فریبکاری پزشکی علیه او در زندان
پست اینستاگرامی ابوالفضل حسین‌زاده، برادر لیلا حسین‌زاده:
۱۴۰۱/۰۹/۲۹ اعتصاب داروی خواهرم لیلا حسین زاده در اعتراض به فریبکاری پزشکی علیه او در زندان
پس از اعزام خواهرم به دکتر ، قبل از انجام هرگونه آزمایش تشخیصی و بدون اجازه و اطلاع او ، دز بالای کورتون به او دادند . زندان پس از این کار ، خواهرم را تحت فشار قرار داده تا در انجام آزمایشات تشخیصی آن هم با امکانات زندان تن دهد ، این در حالیست که دز بالای کورتون علائم بیمارش را می‌پوشاند و نتایج آزمایش را کاملا متاثر می‌کند .
خواهرم گفت : علیه او فریبکاری پزشکی کرده اند تا رنجش را انکار کنند ، روند درمانش را مختل کرده اند و حتی به دلیل شرایط زندان امکان استفاده از یکی از داروهای حیاتی اش از او سلب شده ، تشخیص و درمان بیماریش کاملا تحت تاثیر خواست دستگاه امنیتی قرار گرفته و چنان هر بار آسیبی جدید ی برای او رقم می‌زنند که دیگر در هیچ روند اصطلاحاً درمانی ، اما در عمل امنیتی مشارکت نخواهد کرد و از مصرف هرگونه دارو سر باز می‌زند
ادامه اعتراض خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی با تجمع و راهپیمایی
روز دوشنبه 28 آذر، خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی به اعتراضان با تجمع و راهپیمایی با در دست داشتن عکس های عزیزانشان ادامه دادند.
دومین روز اعتصاب رزیدنت‌ها و اینترن‌های بیمارستان رسول اکرم و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران در اعتراض به معوقات حقوقی

از جمله شعار‌ها:
"اساتید با غیرت حمایت حمایت"
"بهشتی باغیرت حمایت حمایت"
"تهرانی با غیرت حمایت حمایت"
"ننگ ما ننگ ما وزیر بهداشت ما"
"هر یه نفر تعلیق شه هزار نفر پشتشه"
"تا حق ما دست شماس بیمارستان روی هواس"
"کار مریض رو دوش ماست، بخور بخور مال شماست"
"ما توی بخش پیش مریض، شما نشستین پشت میز"
"پازوکی حیا کن دانشگاهو رها کن"
"ریاحی حیا کن ریاستو رها کن"
۲۹ آذر ۱۴۰۱
اعتراض کارکنان پایگاه‌های میراث جهانی و ملی خوزستان نسبت به نداشتن امنیت شغلی وتحمیل قراردادهای تازه و سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش
روز سه شنبه 29 آذر، کارکنان پایگاه‌های میراث جهانی و ملی خوزستان نسبت به نداشتن امنیت شغلی وتحمیل قراردادهای تازه و سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش،اعتراض کردند.
برپایه گزارش رسانه ای شده،تعدادی از کارکنان پایگاه‌های میراث جهانی و ملی استان خوزستان به ماهیت قراردادهای تازه خود که چندی پیش از عمرانی به شرکتی تبدیل وضعیت شده‌اند، اما در آنها خبری از افزایش حقوق و برخی مزایا به چشم نمی‌خورد، اعتراض کردند.
آنها به خبرنگاررسانه ای گفتند: در پنج ماه گذشته نه قراردادی و نه حقوق و دریافتی داشته‌ایم. به‌تازگی قراردادهای جدیدی برای امضای به ما ارایه شده است اما در پایه حقوق مشخص شده در این قراردادها، توجهی به مدرک تحصیلی و پایه سنوات کارکنان نشده است و برای همگی کارکنان مبلغ چهار میلیون و 100هزار تومان لحاظ شده است. آن‌هم در شرایطی که بیشتر ما بیش از8یا10 سال و بعضاً حتی بیشتر سابقه فعالیت و همکاری داریم. این درحالی است که براساس طرح طبقه‌بندی مشاغل قانون کار باید پایه سنوات خدمت برای هریک از کارکنان لحاظ شود.
این افراد می‌گویند: در قراردادهای جدید حتی خبری از افزایش حقوق 57 درصدی کارکنان که مصوبه هیئت دولت بوده و بارها وعده عملی شدن آن را داده بودند، نیست.
یکی از این کارکنان افزود: دستورالعمل جدیدی که برای پایگاه‌های میراث ملی و جهانی در تیرماه 1401 تهیه شده بود، از همان زمان نگرانی‌هایی را برای نیروهای پایگاه‌های میراث جهانی و ملی کشور به وجود آورد. اکنون با این سؤال چالش‌برانگیز روبرو هستیم که با اجرایی‌شدن این دستورالعمل چه بر سر نیروی انسانی این پایگاه‌ها می‌آید و در پی آن میراث ملی و جهانی ایران و خوزستانی که چهار اثر ثبت‌جهانی را در دل خود جای داده است، چه سرنوشتی خواهند یافت؟
یکی دیگر از این افراد گفت: مسئولان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نباید فراموش کنند که براساس نظام‌نامه پایگاه‌های میراث جهانی و ملی، از حدود صدسال پیش تاکنون، کشور ایران همگام و هماهنگ با درک روزافزون جامعه جهانی از اهمیت میراث‌فرهنگی و ارزش‌های آن، ضمن تدوین قوانین و مقررات ملی در راستای حفاظت از میراث‌فرهنگی و طبیعی و پذیرش منشورها، کنوانسیون‌ها و شیوه‌نامه‌های بین‌المللی مرتبط، فعالیت‌های مرتبط با پژوهش، معرفی و آموزش میراث‌فرهنگی را عملا در دستورکار خود قرار داده است، حال پس از گذشت چندین ماه عدم دریافت حقوق و بیش از دو سال عدم دریافت مزایا و اضافه‌کار، شاهد این هستیم که نخستین قراردادها برای کارکنان پایگاه‌های میراث جهانی و ملی خوزستان ارسال شده است.
محکومیت ‎الهام افکاری به ۵ سال زندان
سعید افکاری برادر نوید افکاری در توییترش نوشت:
‏دادگاه انقلاب شیراز، به حکم خالی از شرافت و عدالت قضات پرونده، خواهرم ‎الهام افکاری را به ۵ سال زندان محکوم کرد.
جان شعیب میر بلوچ زهی ریگی در خطر است
شعیب میر بلوچ زهی ریگی ۱۸ ساله به اتهام فساد فی الارض در دادگاه شهید نوری زاهدان به اعدام محکوم شده و از روز گذشته ۲۸ آذر که حکم اعدام به او ابلاغ گشته، تماس تلفنی وی با خانواده قطع گردیده است.
بی خبری از وضعیت زکریا خضرپور نوجوان بازداشت شده در مهاباد
بنابر خبرهای منتشره در رسانه‌های محلی و شبکه‌های اجتماعی، زکریا خضرپور ۱۶ ساله در تاریخ بیست و هفتم آبان‌ماه از سوی نیروهای امنیتی در مهاباد همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت و تاکنون از سرنوشت وی اطلاعی در دسترس نیست؛ و گفته شده این نوجوان برای اخذ اعتراقات اجباری تحت شکنجه قرار دارد.
محکومیت رضا عسکری سروش به ۴ سال حبس تعزیری
رضا عسکری سروش دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع دانشگاه بوعلی سینا همدان که روز ۱۸ مهر توسط اطلاعات سپاه در منزل شخصی بازداشت شده بود، به قضاوت قاضی برجسته طی دادگاهی مجازی، به اتهام اجتماع و تبانی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.
زهره جم دانش‌آموخته رشته هنر و دبیر اسبق شورای صنفی دانشگاه تربیت مدرس، نیمه شب گذشته (۲۸ آذر) توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.
فرنوش فرزان دانشجوی روانشناسی ورودی ۱۴۰۰ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، ۲۸ آذر توسط نیروهای امنیتی از مقابل خوابگاه ربوده شده و به زندان اوین منتقل شده است.
بنا به اخبار رسیده، ایشان باید به دلیل بیماری خودایمنی و بیماری قلبی به طور مداوم دارو مصرف کند و تحت نظر پزشک باشد. عدم دسترسی به دارو و مراقبت پزشکی، امنیت جانی این دانشجو را با خطر جدی مواجه میکند.
زهره جم دبیر اسبق شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در حالی بازداشت شده است که وی به بیماری حاد چشمی دچار است و این روزها پیگیر درمان و عمل جراحی پیوند قرنیه بوده است.
نهاد بازداشت کننده همچنان نامشخص است و گویا ماموران امنیتی هنگام بازداشت، مدارک پزشکی و هویتی او را نیز ضبط کرده‌اند.
ارجاع پرونده‌ی مسعود فرهیخته به بازپرسی دادسرای اوین
?با پیگیری های رامین صفرنیا وکیل دادگستری مشخص شد که پرونده #مسعود_فرهیخته معلم زندانی به شعبه چهارم بازپرسی دادسرای اوین منتقل شده است، اما هنوز به وکیل اجازه ورود داده نشده است.
?مسعود فرهیخته معلم زندانی از ۱۲ آذر در بند امنیتی ۲۰۹ اوین در سلول انفرادی به سر می برد.دستگیری و نگهداری این معلم زندانی بر خلاف همه قوانین جاری کشور صورت گرفته است.
?شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران خواهان آزادی فوری مسعود فرهیخته و پایان قانون شکنی ها علیه این معلم زندانی است.
آزادی محمد حسن داوودی، با قید وثیقه
محمد حسن داوودی، از اعضای فعال معلمان در آذربایجان غربی، که در تاریخ ۵ آبان‌ماه، با اعمال خشونت فیزیکی و ضرب و شتم در خیابان دستگیر شده بود، با قید وثیقه آزاد شد
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن تبریک آزادی آقای داوودی، خواهان پایان دادن به پروندەسازی‌های امنیتی برای معلمان و کنشگران صنفی و مدنی و آزادی همه‌ی زندانیان صنفی و عقیدتی و سیاسی و معترضان ماه‌های اخیر و ابطال احکام آنها است.
بازداشت آزاد خوانچه‌زر از فعالین مدنی مریوان
ظهر امروز سه‌شنبه ۲۹ آذرماه، یکی از فعالین مدنی شهر مریوان با هویت "آزاد خوانچه‌زر" پس از تفتیش منزلش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
ادامه سریال تصادف سرویس رفت وآمد کارگران،امروز مصدومیت 8 کارگر کارخانه پتوی لیلیان بافت یزد
صبح روز سه شنبه 29 آذر، مینی‌بوس حامل کارگران کارخانه پتوی لیلیان بافت یزد در میدان بسیج شهر اشکذر در استان یزد با دیواربرخورد کرد و 8 نفر مصدوم شدند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید