اخباروگزارش های کارگری 29 شهریورماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

پنجمین روز اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم. روز سه شنبه 29 شهریور، اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد با راهپیمایی وتجمع در شهرها و دانشگاه ها ادامه پیدا کرد.1- راهپیمایی وتجمع در شهرهای آبدانان، اراک،ارومیه،اصفهان،ایلام،بندر عباس،بیرجند، تبریز، تهران(بازار وبلوار کشاورز،میدان فلسطین)،خرم آباد،رشت،رفسنجان، زنجان،ساری،سبزوار، سنندج، شیراز، قزوین، قم،کرمان، کرمانشاه، کرج(فردیس،گوهر دشت )،مریوان،مشهد،همدان، یاسوج و....

2- تجمع وراهپیمایی دانشجویان دانشگاه های بهشتی(برای دومین روز متوالی)، تهران(برای سومین روز متوالی)، علم وصنعت، علم و فرهنگ و علوم بهزیستی و توانبخشی درتهران،علوم پزشکی تبریز، خوارزمی کرج،یزد و...

تصویری از تجمع دانشجویان دانشگاه یزد:

تصویری از تجمع دانشجویان دانشگاه علم وصنعت تهران:

3- روز دوشنبه 28 شهریور،همچنین دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تهران برای اعتراض نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران دست به تجمع و راهپیمایی در محل تحصیلشان زدند.

4- روز دوشنبه 28 شهریور همچنین شاهد راهپیمایی و تجمع در اعتراض نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران در شهرهای بیجار، خرم آباد بودیم.

تصویری از تجمع روز دوشنبه اصفهان مقابل سی و سه پل و میدان انقلاب:

*بازداشت 22 نفر از معترضین در تجمع روز دوشنبه رشت

برپایه گزارش رسانه ای شده،در تجمع روز دوشنبه 28 شهریوررشت،22 نفر از معترضین توسط نیروهای سرکوبگر رژیم بازداشت شدند.

*مهناز محمدی، فیلمساز و فعال حقوق زنان دستگیر شد!

مهناز محمدی، فیلمساز و فعال حقوق زنان در تجمع اعتراضی تهران در عصر روز دوشنبه ۲۸ شهریور همراه با تعداد دیگری از فعالان حقوق زنان بازداشت شد.

*بازداشت دو تن از فعالین مدنی مریوان توسط نیروهای امنیتی

روز دوشنبه 28 شهریور،ریبوار کامرانی‌پور و امجد ساعدی از فعالین مدنی شهر مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

*بیانیه انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی پیرامون قتل ژینا امینی و حوادث بعد آن

روز دوشنبه 28 شهریور، انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی بیانیه ای بشرح زیر پیرامون قتل ژینا امینی و حوادث بعد آن منتشرکرد:

کج اندیشان بدکردار با صورتی کریه و سیرتی زشت، زیبایی به مسلخ میبرند و نیک اندیشان، قربانی میکنند!

گویی دگم اندیشان تمامیت خواه دشمن قسم خورده دانایی و زیبایی اند و هرکس از سر دلسوزی و آگاهی نقدی کند به بندش میکشند و هر جا زیبا رویی جلوه کند شکنجش میکنند.

آنها که خود تیره پوشند و زشت رو تاب دیدن سرخی لاله ، زردی نرگس ، قرمزی شقایق و سفیدی یاس و نسترن ندارند!

گشت ارشاد به بهانه نظارت بر پوشش بانوان و کنترل رفتارهای نابهنجار اجتماعی، خود به بزرگترین ناهنجاری و معضل اجتماعی تبدیل گشته است.

آنقدر از رفتارهای سخیف و زننده با شهروندان از این نهاد مثلاً مسئول، فیلم و گزارش زننده پخش میشود که عامه مردم نه تنها از گشت ارشاد که حتی از نیروهای پلیس هم متنفر گشته اند.

در سرزمینی که حجاب دیده، حجاب باطن و وجدان ، حجاب امانت، حجاب خدمت، حجاب وظیفه و مسئولیت، حجاب گفتار و پندارنیک و ... جایی ندارد و هر روزه از خیانت و سرقت و کم کاری و فرار از مسئولیت کاربدستان بسیار می‌شنویم و میبینیم، آیا نظارت برنوع پوشش موی و تن بانوان که تمامش سلیقه ایست، راهی برای درمان معضلات اجتماعی است یا بهانه و سرگرمی یی برای گمراهی دیده ها و اندیشه از آنهمه نابهنجاری و خیانت جاری دیگر!؟

مهسا امینی (ژینا) نیز قربانی همین نگاه حاشیه ساز بی اهمیت گشت. او دختر زیبای ایران بود و چون بسیاری از پری رویان دیگر مورد تعرض دگم اندیشی تمامیت خواهی قرار گرفت، اما اینبار تعرض به حقوق این ایراندخت کُرد با پایانی تلخ و سوزنده جانش را نیز ستاند.

او نه پوشش نابهنجاری داشت و نه شخصیت نامتعادلی، اما درین تعرض جان داد تا تلنگری باشد بر تمام مسئولین و افرادی که اندک وجدانی برایشان مانده است.

این گل زیبا پرپر شد تا حتی برخی شخصیت های مذهبی به خود آیندو بیدار شوند که وااای با مردم چه ها میکنند و با نام دین ،چه تنفر و کینه ای در دل مردم بویژه جوانان می‌کارند!

مهسای ایران رفت اما نامش و یادش و راهش همچنان جاریست.

انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی این اندوه سنگین و فاجعه عظیم را به مردم ایران بویژه هموطنان کردستان و خاندان بزرگ امینی غم مباد میگوید.

در پی این فاجعه غم بار، جامعه دیگر بار دربرابر ستم آشکار تکان خورد و در تعداد زیادی از شهرها و مناطق کشور مردم دادخواه مهسا و مهساهای ایران گشته اند.

آنها اندکی شرور و اجیر شده این و آن نیستند ،بلکه اکثریتی وطن پرست و دلسوز اما دلزده و سرخورده از تبعیضها ، ستمها و سواستفاده های گوناگون مسئولینند.

آنها دزدی بیت المال دیده و متنفر گشته اند!

آنها سکوت و لاپوشی خیانت‌های برخی افرادو جناحها را دیده و به جوش آمده اند!

آنها حاتم بخشی بیت المال به دیگر کشورها و گروههای نیابتی خارج را دیده اند و به خروش آمده اند!

آنها تضاد درگفتار و کردار مسئولین را دیده و فاصله بین شعار تاعمل را درک کرده اند و ازین همه تضاد معنا دار خسته گشته اند!

خیلی از آنها جوانان بیکارند و سرخورده از آینده، احساس سرباری خانواده خویش دارند و از بی مسئولیتی کاربدستان جامعه به تنگ آمده اند و از تنگدستی و فشار بر خانواده هایشان به ستوه آمده اند!

و ....

حال نوبت دولت و حاکمیت است که آیا راه عقلانیت و گفتگو و پوزش خواهی از مردم طلبکار را پیشه کنند یا نه چون گذشته با سرکوب و کشتار ،بار دیگر گسستی جبران ناپذیر را در بدنه اجتماع ایجاد کنند!

انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی ضمن حمایت از خواسته های برحق آحاد جامعه بویژه فرهنگیان، از جوانان و مردم معترض هوشیاری و شکیبایی و از مجموعه حاکمیت و دولت در وهله نخست پرهیز از هرگونه خشونت و سرکوب و برخورد قهری را طلب میکند و در ادامه امیدوار است راه خطای گذشته را دیگر بار تکرار نکنند چراکه جامعه به تنگ آمده و تحت فشارهای مالی و غیره، از هر نظر تاب و توان شیوه های قهری را ندارد.

نیروهای حافظ امنیت باید درک کنند که تقابل با ملت و سرکوب بویژه ضرب و جرح و کشتار نه تنها در مسیر امنیت نیست که خود عامل شکافی عمیق و ضد امنیت است که هرگز قابل درمان نمیباشد.

یک دختر بیگناه کشته شده حال و هوای کشور اینست وای بر آن روز که با خیال باطل، بخواهید حادثه های تلخی چون ۹۸،۹۶،۸۸، و... را تکرار کنید.

مردم طلبکارند از قضا خیلی هم طلبکارند و دولت و حاکمیت بدهکار. با مردم به ستوه آمده از راه مدارا و گفتگو وارد شویدو مبادا فاجعه مرگباری دیگر را خلق کنید.

با آرزوی جاری شدن قانون بدون ستم ، برقراری عدالت بدون تبعیض، آزادی اندیشه و قلم بدون محدودیت حزبی و ایدئولوژی

*بیانیه‌ی انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه در خصوص ضایعه‌ی مرگ مهسا امینی (دختر ایران)

روز دوشنبه 28 شهریور، انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه بیانیه ای بقرارزیر در خصوص ضایعه‌ی مرگ مهسا امینی (دختر ایران) منتشرکرد:

ریاست به دست کسانی خطاست/که از دستشان دست‌ها بر خداست ''سعدی''

بار دیگر دست پليد جهالت و تاریکی از آستین ستمگران ددمنش بیرون آمد و گلی دیگر از بوستان ایران عزیز پرپر گردید.

مهسا(ژینا) امینی را می‌گوییم که متأسفانه در بهار جوانی در دام نابخردان و زن ستیزان گشت ارشاد گرفتار شد و نهایتاً او را به کام مرگ سپردند.(بای ذنب قتلت)؟

از همه‌ی وجدانهای بیدار و پاک سیرت در سراسر گیتی سوال می‌شود، آیا این است نتیجه ارشاد و مهربانی با ادعای عمل به احکام دین مهربانی و رحمت؟؟!!

انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه در همراهی با دیگر تشکل‌های فرهنگیان سراسر کشور در گرامیداشت و همدردی و تسلیت به خانواده داغدیده مهسا امینی و دیگر خانواده های داغدار سرزمینمان، ضمن انزجار و محکوم کردن اینگونه برخوردهای جاهلانه و قرون وسطایی توسط حاکمیت، خواستار برخورد قضایی و قانونی با آمران و عاملان این جنایت ننگین و برچیده شدن و تجدیدنظر در رفتارها و مقررات ارگان‌هایی چون گشت ارشاد و . . . شده و انتظار می‌رود مسئولین و مدعیان خدمت و عدالت به جای پرداختن به مسائل خصوصی آحاد جامعه مانند؛ بدحجابی و سرکوب اقشار معترض به تبعیض و ناعدالتی و ... به دیگر مشکلات و مسائل مهم و حیاتی همچون: معیشت، فقر و بیکاری مردم، برخورد قضایی و قاطعانه با غارتگران و اختلاسگران خائن و . . . بپردازند که قطعا نتیجه‌اش خشنودی و رضایت خلق و خالق را در پی خواهد داشت.

*جواب دادگاه به زندان - زندان می تواند از علیرضا ثقفی نگهداری کند

تنهایک كشور در دنيا وجود دارد که دادگاه می تواند زندان را به مراقبت از زندانی وادار کند و آن هم کشوری است که نامش ایران است. تفاوت زندان و بیمارستان معلوم شد! همگان فغان دارند که در زندان هیچکس حق يا امكان امنيتي بر بدنش ندارد و زندانی در دست مقامات امنیتی محل نگهداری زندانی است و هر لحظه می تواند از بین برود. در دورترین نقاط دنیا قاتل اگر نیاز پزشکی داشته باشد حق زندگی را از او نمی گیرند ولی در ایران قاعده بازی متفاوت است و با زندانی غیر خودی همانند اسير برخورد می شود.

بعد از شش ماه از بروز علائم فشار خون بالای علیرضا ثقفی که هر لحظه می تواند او را بکام مرگ ببرد، با اعتراضات نهادهای اجتماعی، کارگری و حقوق بشری داخلی و بین المللی و با پیگیری وكيل ایشان، علیرضا ثقفی توسط بهداری زندان کچویی به بیمارستان اعزام شد و بعد از پيگيريهاي مستمر مدارك به پزشكي قانوني براي بررسي وضعيت جسمي ایشان ارائه شده است و پزشكي قانوني طي نامه اي به دادگاه اعلام مي كند كه ثقفي بايد دارو مصرف كند و بطور مرتب تحت كنترل پزشك باشد اما دادگاه نپذيرفته و به زندان طی نامه به زندان اعلام کرده که شما موظف به نگهداري از ثقفي هستید و زندان رسما نامه زده و گفته ما امكان مراقبت از ايشان را نداريم. این امر که نهادهايي در بالای ارکان جامعه آگاهانه می خواهند علیرضا ثقفی در زندان از بین برود بر همگان مشخص است. امروز علیرضا ثقفی در زندان حتی در حال از دست دادن حافظه اش هست. مقامات امنیتی از طریق گزارشات نیروهای پزشکی خودشان می دانند که مریض با فشار خون بالا بطور متناوب در حال از دست دادن اعضای داخلی بدنش می باشد و مریض با فشار خون بالا هر لحظه خطر سکته قلبی یا مغزی دارد و بخاطر از بین رفتن سیستم خونی نمی شود هیچ عملی انجام شود چون رگ های بدن را نمی شود بخیه کرد زیرا ویران شده است. اما دادگاه آگاهانه ثقفی را می خواهد بکشد.

خلاصه ای از وضعیت جسمی علیرضا ثقفی و برخورد دادگاه

٢٧ فروردين اولين بار حال ثقفی وخيم و به بهداری زندان برده می شود.

٢٩ فروردين با فشار داخلی و خارجی به بيمارستان کرج اعزام و در همان زمان به پزشک قانونی فرستاده می شود.

٣١ فروردين ، پزشک قانونی اعلام می کند که برای مداوا در اسرع وقت به بیمارستان منتقل شود. همان روز به بیمارستان برده شده و مجددا غروب به زندان بازگردانده می شود

٤ ارديبهشت مجدد حال او وخيم می شود ولی مسئولین زندان او را به بیمارستان نمی برند

٢٤ تيرماه علیرضا ثقفی از مصرف دارو امتناع می کند و می گوید داروها تاثیری ندارند.

۳۱ تیرماه در حال راه رفتن در بند می افتد و دندان اش می شکند

از آن تاریخ تا به امروز به دلیل مشکلات جسمی با عصا می تواند حرکت کند و دیگر نمی تواند بدون عصا راه برود

۲۶ شهریور علائم از دست دادن حافظه اش را بيان و اعلام نگراني كرده است.

ما از تمام فعالين و نهادهاي كارگري، اجتماعی و سياسي درخواست مي كنيم براي حفظ جان عليرضا ثقفي دبير كانون مدافعان حقوق كارگر كه بيش از ٥٠ سال از عمر خود براي كارگران و زحمتكشان و جامعه برابر و رها از هر گونه قید و بند و ستم صرف مبارزه كرده دفاع كنند. به امیدی آزادی تمامی زندانیان در بند.

کانون مدافعان حقوق کارگر

۲۸ شهریور ۱۴۰۱

*دومین روز تجمع اعتراضی خانوادگی بیماران SMAنسبت به عدم توزیع دارو مقابل سازمان غذا و دارو

روز سه شنبه 29 شهریور برای دومین روزمتوالی، بیماران SMA با همراهی خانواده‌هایشان برای اعتراض به عدم توزیع دارو مقابل سازمان غذا و دارو تجمع کردند.


*اعتصاب و تعطیلی یک روزه نانوایی‌های جزیره کیش وگران شدن

روز سه شنبه 29 شهریور،در پی اعتصاب و تعطیلی یک روزه نانوایی‌های جزیره کیش،قیمت نان 40 در صد افزایش یافت.

*جان باختن یک کارگر جوشکار در کرج بر اثر سقوط

روز دوشنبه 28 شهریور، یک کارگر جوشکارحین کاردر طبقه سوم یک ساختمان واقع در منطقه رجایی شهر کرج بر اثر سقوط جان خودرا ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید