اخباروگزارش های کارگری 28 شهریورماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

-ادامه وگسترش اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران با راهپیمایی وبرپایی تجمع دراصفهان،ایلام،بانه،بوکان،پاوه،تکاب،تهران،دهگلان،دیواندره،رشت، سنندج، قروه،کامیاران، گوهردشت کرج،مهاباد، مریوان، مشهد یورش نیروهای امنیتی واطلاعاتی دولت ودستگاه رهبری به معترضین با ماشین آبپاش،پرتاب گاز اشک آور وشلیک مستقیم با تفنگ های ساچمه ای و گلوله های رنگی وزخمی شدن وبازداشت تعدادی ازمعترضین - تجمع اعتراضی درگلسار رشت،گوهر دشت کرج، مهابادومشهد نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران

- تجمع وراهپیمایی دانشجویان دانشگاه های صنعتی امیر کبیر(پلی تکنیک)،بهشتی،تربیت مدرس، تهران(برای دومین روز)، دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی وهنرتهران و دانشجویان دانشگاه أصفهان دراعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران

- اعتصاب کسبه های بازار شهرهای اشنویه،بانه، بوکان،پاوه، پیرانشهر، دهگلان ،روانسر، سردشت، سقز، سنندج، کامیاران، کرمانشاه،ماکو، مریوان،مهاباد،نقده در اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران

- بازداشت فرانک رفیعی و لطف‌الله احمدی در سنندج

- استقرارهای نیروهای یگان ویژه در مدارس سقزوبوکان

- سانسور نام مهسا امینی در پیامک‌های اپراتور همراه اول بدلیل وحشت حاکمیت از گسترش اعتراضات

- بیانیه کمپین معلولان در پی مرگ ناگوار یکی از دختران ایران زمین

- بیانیه عمومی در اعتراض به قتل عمد مهسا(ژینا) امینی زیر شکنجه گشت ارشاد

- کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران:

ما کارگران ایران قتل مهسا امینی را محکوم کنیم

- بیانیه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در محکومیت قتل ژینا ( مهسا ) امینی

ژینا ( مهسا ) امینی قربانی سیاستهای سرکوبگرانه ارگان های سرکوب و ستم سرمایه شد

- تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه روغن نباتی جهان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان مقابل استانداری زنجان

- ادامه اعتراضات کارگران صنایع بسته بندی داروگررشت نسبت به عدم پرداخت 6 ماه حقوق وبی خیالی مدیران کارخانه و مسئولان استان گیلان

- تجمع اعتراضی جمعی از مالباختگان مسکن مینا نسبت به بلاتکلیفی 14 ساله مقابل فرمانداری مسجدسلیمان

- تجمع اعتراضی خانوادگی بیماران SMAنسبت به عدم توزیع دارو مقابل سازمان غذا و داروبرای چندمین بار

- جان باختن 12 کارگر ومصدومیت 260 کارگر براثر حئادث کاری دراستان کرمانشاه طی 5 ماهه اول سال جاری

- جان باختن کودک کارشرکت پیمانکاری سلحشور در مخازن جاسک براثر سقوط از ارتفاع

*ادامه وگسترش اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران با راهپیمایی وبرپایی تجمع دراصفهان،ایلام،بانه،بوکان،پاوه،تکاب،تهران،دهگلان،دیواندره،رشت، سنندج، قروه،کامیاران، گوهردشت کرج،مهاباد، مریوان، مشهد

یورش نیروهای امنیتی واطلاعاتی دولت ودستگاه رهبری به معترضین با ماشین آبپاش،پرتاب گاز اشک آور وشلیک مستقیم با تفنگ های ساچمه ای و گلوله های رنگی وزخمی شدن وبازداشت تعدادی ازمعترضین

براساس فیلم های منتشره در شبکه های اجتماعی روز دوشنبه 28 شهریور، اعتراضات نسبت به قتل مهسا(ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران باراهپیمایی وبرپایی تجمع دراصفهان،ایلام،بانه،بوکان، پاوه،تکاب،تهران،دهگلان،دیواندره،رشت،سنندج،قروه،کامیاران، گوهردشت ،کرج، مهاباد، مریوان، مشهد ادامه پیدا کرد.

همین فیلم ها نشان دهنده یورش نیروهای امنیتی واطلاعاتی دولت ودستگاه رهبری به معترضین با ماشین آبپاش،پرتاب گاز اشک آور وشلیک مستقیم با تفنگ های ساچمه ای و گلوله های رنگی وزخمی شدن وبازداشت تعدادی ازآنها منجمله در دیواندره،سنندج می باشد.

فیلم های منتشره همچنین مقاومت وایستادگی معترضین در مقابل نیروهای سرکوبگربا سردادن شعار و پرتاب سنگ را نمایش می دهند.

تهران:تجمع در بلوار کشاورز تقاطع خیابان حجاب با شعارها:

ننگ ما ننگ ما ،‌پلیس الدنگ ما

مرگ بر دیکتاتور

میکشم، میکشم، هر آنکه خواهرم کشت

رشت:تجمع با شعار حکومت زد زن نمیخوایم، نمیخوایم

*تجمع اعتراضی درگلسار رشت،گوهر دشت کرج، مهابادومشهد نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران

فیلم های کوتاه منتشره در شبکه های اجتماعی حاکی از تجمع وراهپیمایی در گلسار رشت،گوهر دشت کرج، مهابادومشهد در عصرروز یکشنبه 27 شهریور می باشد.

*تجمع وراهپیمایی دانشجویان دانشگاه های صنعتی امیر کبیر(پلی تکنیک)،بهشتی،تربیت مدرس، تهران(برای دومین روز)، دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی وهنرتهران و دانشجویان دانشگاه أصفهان دراعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران

بنا به گزارش ها ،تصاویر و فیلم های منتشره در رسانه ها وشبکه های اجتماعی روز دوشنبه 28 شهریور،دانشجویان دانشگاه های صنعتی امیر کبیر(پلی تکنیک)،بهشتی،تربیت مدرس، تهران(برای دومین روز)، دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی وهنرتهران و دانشجویان دانشگاه اصفهان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران دست به تجمع و راهپیمایی در محل تحصیلشان زدند و با سردادن شعارهایی خشم ونفرتشان راابراز کردند.

همین گزارش ها حاکی از تلاش مذبوحانه نیروهای حراست وبسیجی برای پایان د ادن به این اقدامات اعتراضی در برخی از دانشگاه ها می باشد که با مقاومت دانشجویان معترض و سردادن شعارهایی همچون:

بسیجی حیا کن، مملکت رو رها کن

بسیجی برو گمشو

مرگ بربسیجی

بسیجی، بسیجی، ننگ به نیرنگ تو خون جوانان ما می‌چکد از چنگ تو

حراست کذایی قاتل ما شمایی

حراست و سپاهی پیوندتان مبارک

روبروشدند.

تصویری ازتجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه اصفهان:


تصاویری از تجمع دانشجویان درتهران:

 شعارها:

ما همه مهسا هستیم بجنگ تا بجنگیم

رهایی حق ماست قدرت ما جمع ماست

حاصل این عدل و داد 50سال استبداد

زن زندگی آزادی

بیگاری بیکاری حجاب زن اجباری

به نام دین و قانون حلال شده خونمون

خونین سرای ایران از کردستان تا تهران

از کردستان تا تهران ستم علیه زنان

از سقز تا تهران، مرگ بر ظالمان

از سقز تا خوزستان، ستم علیه زنان

توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه

مرگ بر دیکتاتور

میکشم میکشم هرآنکه خواهرم کشت

کشتن برای روسری تا کی چنین خاک برسری

فقط کف خیابون، به دست میاد حقمون

خیابونا غرقِ خون، استادامون خفه‌خون

استادامون ذلیلن، ذلتو می‌پذیرن

بسیجی حیا کن، مملکت رو رها کن

بسیجی برو گمشو

مرگ بربسیجی

بسیجی، بسیجی، ننگ به نیرنگ تو خون جوانان ما می‌چکد از چنگ تو

حراست کذایی قاتل ما شمایی

حراست و سپاهی پیوندتان مبارک

*اعتصاب کسبه های بازار شهرهای اشنویه،بانه، بوکان،پاوه، پیرانشهر، دهگلان ،روانسر، سردشت، سقز، سنندج، کامیاران، کرمانشاه،ماکو، مریوان،مهاباد،نقده در اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران

برپایه تصاویر وفیلم های منتشره در شبکه های اجتماعی روز دوشنبه 28 شهریور، کسبه های بازار شهرهای اشنویه،بانه، بوکان،پاوه، پیرانشهر، دهگلان ،روانسر، سردشت، سقز، سنندج، کامیاران، کرمانشاه، مریوان،مهاباد،نقده در اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران از بالا کشیدن کرکره های مغازه هایشان خودداری کردند.

*بازداشت فرانک رفیعی و لطف‌الله احمدی در سنندج

روزیکشنبه 27 شهریور، فرانک رفیعی و لطف‌الله احمدی در سنندج توسط نیروهای دستگاه سرکوب بازداشت شدند.

*استقرارهای نیروهای یگان ویژه در مدارس سقز

آیا مدارس پایگاە سرکوب‌اند!؟


وفق قوانین موجود، ورود نیروهای نظامی و انتظامی به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ممنوع است.

امروز و در پی اعتراضات مردمی در اقصا نقاط کشور، به‌ویژه کردستان، به مرگ مشکوک دختر ایران،ژینا امینی، نیروهای یگان ویژه در برخی از مدارس شهر سقز مستقر شدند تا در صورت لزوم برای مقابله با اعتراضات مردمی، اقدام نمایند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن اعتراض به این روند غیر قانونی، از دولت و نهادهای نظامی (که باید حافظ قانون باشند) می‌خواهد که به قانون تمکین کنند و نسبت به زیر پاگذاشتن قانون توسط این نیروها، واکنش صحیح و قانونی نشان دهند.

استقرارهای نیروهای یگان ویژه در مدارس بوکان

آیا مدارس پایگاە سرکوب‌اند!؟

وفق قوانین موجود، ورود نیروهای نظامی و انتظامی به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ممنوع است.

*سانسور نام مهسا امینی در پیامک‌های اپراتور همراه اول بدلیل وحشت حاکمیت از گسترش اعتراضات

براساس گزارش رسانه ای شده بدلیل وحشت حاکمیت از گسترش اعتراضات، بهره‌گیری از نام مهسا امینی در پیامک‌های اپراتور همراه اول ناممکن است و این اپراتور این نام را در پیامک‌ها سانسور می‌کند و کاربران این اپراتور نمی‌توانند پیامکی که در آن نام مهسا امینی باشد برای هم بفرستند.

بنابهمین گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات هم گفته این سانسور به دستور این وزارت‌خانه اجرا نشده.

*بیانیه کمپین معلولان در پی مرگ ناگوار یکی از دختران ایران زمین

خبر کوچ ابدی یکی از فرزندان سرزمین‌مان در روز جمعه بیست و پنجم شهریور ماه ۱۴۰۱ بر ما بس ناگوار آمد.خبری که تنها حاکی از مرگ یک نفر به نام مهسا امینی نیست بلکه خبر از خشونتی است که نه تنها زنان و دختران این دیار را رنج می‌دهد بلکه بر روح و روان همگان تاثیر عمیق گذاشته است.

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت ضمن همدردی با خانواده مرحومه مهسا امینی و تسلیت به تمام مردمان رنج کشیده از این ضایعه بزرگ،اعمال تمامی اشخاص دخیل در مرگ مرحومه را محکوم کرده و خواستار برخورد نهادهای ذی‌صلاح با خاطیان و پاسخ‌گویی و شفاف‌سازی در خصوص این موضوع است.

بی‌شک ما افراد دارای معلولیت به عنوان یک قشر آسیب‌پذیر که همواره با چالش‌ها و موانع و نقض حقوقمان مواجه بوده‌ایم با رنج سایر گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه از جمله زنان و دختران بیگانه نیستیم از این رو صرف‌نظر از آن که بخش بزرگی از افراد دارای معلولیت را زنان و دختران دارای معلولیت تشکیل می‌دهند خواستار شناسایی و برخورد با مقصران و شفاف‌سازی در خصوص اتفاق تلخ پیش آمده هستیم.

اگر به این پیام زیبا از شعر استاد سخن سعدی شیرازی "تن آدمی شریف است به جان آدمیت" ایمان داریم؛امید است که مرگ مهساها از یک فاجعه صرفا به یک آمار تبدیل نشود.

*بیانیه عمومی در اعتراض به قتل عمد مهسا(ژینا) امینی زیر شکنجه گشت ارشاد

مهسا امینی دختر 22 ساله اهل سقز روز چهارشنبه 23شهریور401 در متروی تهران توسط ماموران گشت ارشاد بازداشت و به بازداشتگاه وزرا انتقال داده می شود. ساعاتی بعد، مهسا امینی به بیمارستان کسری منتقل می گردد که پزشکان علت مرگ مغزی وی را اعلام می کنند.

این دختر جوان که دو روز در حالت کما در بیمارستان کسری بستری بود، روز جمعه 25 شهریور جان خود را از دست داد و به این ترتیب توسط ماموران گشت ارشاد که یکی از ارگان‌های حافظ ارزشهای اسلامی است به قتل رسید.

از لحظه انتشار خبر به کما رفتن مهسا امینی در نتیجه شکنجه شکنجه‌گران گشت ارشاد، دستگاه ها و مقامات حکومتی طبق معمول اقدام به تبلیغات و انتشار اخبار سراسر دروغ جهت شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت این قتل شدند.

پلیس انتظامی تهران بلافاصله اعلام کرد که مهسا امینی به خاطر عارضه قلبی به بیمارستان منتقل شده است و خبرگزاری‌ها و دیگر مقامات حکومتی هر یک روایت هائی سراپا دروغ ارائه کردند.

اما همه مردم با این سیاست‌های بکش و انکار کن کاملا آشنا هستند.

این نوع اقدامات شنیع از سوی مأموران حکومتی که منتج به قتل و فجایعی مانند قتل مهسا می شوند، با اتکا به قوانین حاکم و تحت حمایت های سران حکومتی و سرداران نظامی و انتظامی صورت می گیرند.

وقتی که ماشین ون گشت ارشاد مادر نگران را زیر می گیرد و به جای مجازات مأموران خاطی، سردار رضایی جانشین فرمانده کل انتظامی کشور روز 20 شهریور401 اعلام می کند که طبق اختیاراتی که قانون مصوب کرده است، گشت های ویژه می توانند با هنجارشکنان در صحنه برخورد کنند و فرمانده انتظامی تهران نیز هشدار می دهد که افراد گستاخ هنوز آن روی پلیس را ندیده اند، همان حمایت ها و دستورهایی هستند که نیروهای تحت امرشان را تشویق و موظف به ارتکاب به جنایت قتل مهسا امینی می کنند.

مهسا امینی و شلیر رسولی که چندی پیش به خاطر اینکه مورد تجاوز قرار نگیرد، مجبور به نوعی خودکشی شد، نمونه های تازه ای از هزاران زن دیگر هستند که قربانی قوانین عهد عتیقی ضد زن شده اند که امروز ابزاری در دست حاکمیت هستند.

گشت ارشاد و هر قاتل ناموسی ای مجوز خود را از همان قوانینی می گیرند که با مجاز کردن ازدواج دختران 13 ساله، تجاوز به کودکان را قانونی کرده است و به شوهران و پدران و برادران اجازه به قتل رساندنشان به بهانه دفاع از ناموس در صورت پشت پا زدن و حتی فرار از این تجاوز قانونی می دهد.

مردم ایران دیگر اجازه دست زدن به چنین جنایاتی را به حکومت نمی دهند.

از لحظه انتشار خبر جانباختن مهسا امینی، جامعه را یک پارچه خشم و انزجار و اعتراض فرا گرفته است. از تهران تا سقز، سنندج و مشهد و از دانشگاه تهران تا.... علیه این جنایت به خروش آمده اند و این اعتراضات و فوران خشم و انزجار توده ای تا ریشه کن کردن هر نوع قتل، جنایت و آدمکشی دولتی ادامه خواهد داشت.

طبق اخبار منتشر شده تاکنون ده ها نفر با شلیک مستقیم سرکوبگران در جریان اعتراضات خیابانی سقز و سنندج مجروح و ده ها نفر در تهران، سقز و سنندج بازداشت شده اند.

امضاء کنندگان این بیانیه ضمن حمایت از دادخواهی خانواده داغدار مهسا امینی و تجمعات و اعتراضات عمومی مردم نسبت به این جنایت، خواستار تحقق فوری خواستهای زیر می باشند:

1-معرفی قاتلین مهسا امینی و محاکمه آنان در یک دادگاه که قضات و وکلای آن باید منتخب و مورد تایید خانواده مهسا و مردم معترض به این قتل باشند

2-توقف فوری سرکوب مردم معترض به قتل مهسا امینی

3-جمع آوری فوری گشت های ارشاد از خیابانها و مراکز عمومی

4-لغو فوری کلیه قوانین ضد زن

5-لغو فوری حجاب اجباری

6-آزادی فوری بازداشت شدگان و مداوای کامل معترضانی که توسط سرکوبگران مجروح شده اند

امضاء

1-انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

2-تشکل مستقل دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان

3-سندیکای نقاشان البرز

4-ندای زنان ایران

5-گروهی از رانندگان تاکسی شهرک ظفر کرمانشاه

6-گروهی از فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه رازی کرمانشاه

7-گروهی از مهندسان کامپیوتر و آی تی کرمانشاه

8-گروهی از کارگران جوشکار شهرک دولت آباد کرمانشاه

9-گروهی از ورزشکاران رزمی کار کرمانشاه

10-گروهی از فعالین لغو کار کودکان تهران

11-گروه‌های دانشجوئی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

12-گروهی از بازنشستگان شهر آمل

13-گروهی از کارگران لوله کشی ساختمانی سقز

14-گروهی از کارگران برق کار ساختمانی سقز

15-گروهی از کارگران نقاش ساختمانی سقز

16-گروهی از زنان خانه‌دار سقز

17-گروهی از مردم محله بهارستان سقز 18-گروهی از مردم محله تپه‌ شافعی سقز

19-گروهی از مردم محله کریم آباد سقز 20-گروهی از مردم محله تپه مالان سقز 21-گروهی از مردم محله برد بران سقز

1401 /06/27

*کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران:

ما کارگران ایران قتل مهسا امینی را محکوم کنیم .

قتل مهسا ، یعنی قتل دختران ایران . مهسا دختر همه ما ایرانیان است بس . شما تنها مهسا را نکشتید . بلکه همه زنان را محکوم به قتل کردید .

انچه که مسلم است گشت ارشاد یک شیوه سرکوب شهروندان بشمار میرود . ازادی پوشش حق مسلم کلیه زنان است . هر شهروندی که به هر دلیل توسط هر نیروی انتظامی یا نظامی با هر عنوان و با هر لباسی بازداشت می گردد . حفظ امنیت جان ان شهروند بازداشتی بر عهده ان ارگان و نهاد بازداشت کننده است .

ما کارگران اعلام می کنیم از قتل و کشتار مردم دست بردارید.

البته این اولین قتل شهروندان نیست ،بلکه قتل و کشتار ، انسانهای ازادایخواه مانند شاهرخ زمانی ، ژیلا بنی یعقوب ، هدی صابر ، زهرا کاظمی و .......صدها و هزاران نفر نیز در کارنامه سیاه این حاکمان وجود دارد . اما قتل مهسا امینی باید و باید آخرین قتل شهروندان ایران توسط حکومت اسلامی ایران باشد .

سالهاست که اختناق دستگیری و سرکوب ، شکنجه ، اعدام و قتل راه و روش این حکومت اسلامی است .

مطالبات و حقوق مردم اصل و اساس جوامع اجتماعی معاصر به شمار می رود . اما آنچه در این ۴۴ سال اخیر شاهد آن بودیم درست برعکس آن عمل کردند . ، هر روز شاهد فقر و فلاکت روز افزون بر زندگی مان هستیم . در مقابل اختلاس و دزدی و غارت اموال و ثروت عمومی توسط شما دولت مردان و حاکمان ، حکومت اسلامی ازاد ازاد است . علاوه بران خالی کردن جیب و سفره هایمان ، حقارتی است ، ضد انسانی .

سلب کلیه حقوق اجتماعی : ، نان ، ازادی و برابری و عزت و کرامت انسانی از ما جمعیت ۹۹٪ درصدی .

اما ؛ در مقابل ایجاد زندگی غیر قابل تصور رویایی و ما فوق افسانه ای برای خودتان خانواده ها و فرزندان انگل صفتتان در بهترین مناطق ایران و جهان تامین و ایجاد کردید .

ما کارگران ایران ، هرگز از مطالبات خود کوتاه نخواهیم آمد . مطالبات صنفی و سیاسی کلیه حقوق اجتماعی از جمله آزادی پوشش زنان و تساوی حقوق زنان ، برچیده شدن بساط گشت ارشاد قرون وسطایی ، آزادی زندانیان سیاسی و همچنین آزادی زنان زندانی آزادیخواه و برابری طلب .

همچنین ما خواهان محاکمه علنی آمران و عاملان قتل مهسا امینی هستیم .

البته ازادی و برابری ، بویژه برابری حقوق زنان تنها زمانی اجرا و تضمین می شود که کارگران صاحب قدرت سیاسی شوند . سوسیالیسم تنها راه رهایی انسانها از این جامعه سرمایه داری و بربریت است .

همچنین ما از اعتصاب سراسری و اعتراضات مردم ایران به ویژه مردم کردستان در اعتراض به قتل مهسا ( ژینا) امینی حمایت می کنیم .

ما کارگران اعلام میکنیم حقوق خود را از شما خواهیم گرفت . و اعلام میکنیم دست از قتل عام مردم بردارید .

ننگ بر قاتلان سفاک

*بیانیه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در محکومیت قتل ژینا ( مهسا ) امینی

ژینا ( مهسا ) امینی قربانی سیاستهای سرکوبگرانه ارگان های سرکوب و ستم سرمایه شد.

ژینا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز که عصر روز سه شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱ به همراه برادرش اشکان در ایستگاه متروی حقانی توسط مامورین گشت ارشاد بازداشت شده بود بعد از چند ساعت با پیکری نیمه جان از محل بازداشتگاه با آمبولانس به بیمارستان کسری منتقل می‌شود.

او متاسفانه بعد از سه روز دست و پنجه نرم کردن با مرگ، سرانجام در روز جمعه ۲۵ شهریور، با زندگی وداع گفته و جان خود را بر روی تخت بیمارستان از دست داد.

پس از این اتفاق ناگوار بود که نیروی انتظامی در دفاع از گشت ارشاد خود، با دستپاچگی تلاش می کند تا با انتشار گزارشی ساختگی، علت مرگ ژینا را صرفا یک "عارضه ی قلبی که ژینا از سنین کودکی آن را با خود حمل می کرده" جلوه دهد تا بدینوسیله دخالت عوامل سرکوب را در ضرب و شتم ژینا و سپس مرگ دلخراش وی انکار نماید!!!

چنین گزارشی اما برای کسانی که در طول سال های متمادی با برخوردهای پنهان و آشکار پلیس در سرکوب چندین و چندساله مردم آشنا بودند و به دفعات آن را با تمام وجود مشاهده و لمس کرده بودند قابل پذیرش نبوده است. تا آنجا که پس از انتشار گزارش یاد شده و در اولین دقایقی که خبر مرگ جانگداز ژینا پخش می شود، مردم معترض در مقابل بیمارستان کسری دست به تجمع اعتراضی زده و مراتب نارضایتی و در عین حال تنفر و انزجار خود را نسبت به این اقدام ناجوانمردانه و سرکوبگرانه از جانب نیروی انتظامی و گشت ارشاد آن اعلام می کنند.

مردم معترض بر این باور بوده و هستند که این گونه اقدامات ضدمردمی و صدالبته پیامدهای ناگوار آن - که در این حادثه منجر به مرگ معصومانه و دلخراش ژینا، این دختر کرد سقزی شده است - تازگی نداشته و سال هاست که به بهانه های مختلف از جمله ترویج بی حجابی و بدحجابی توسط زنان، از جانب عوامل سرکوب حکومت و نیروهای امنیتی و انتظامی علیه زنان اعمال می شود و در مقاطع مختلف حوادث و فجایع ناگواری را نیز رقم زده است.

واقعیت این است که زنان جامعه ما، سال هاست که از جانب عوامل و مدافعان سرمایه داری مردسالار در کشور، مورد تبعیض و ستم قرار گرفته و از حقوق اولیه خود محروم بوده اند. در تمام این سالها صدای آزادیخواهی و حق طلبی زنان همواره با توهین، ارعاب، ضرب و شتم و دستگیری و زندان مواجه بوده و گاه حتی با اسیدپاشی و شکنجه و مرگ آنان در زندان و بیرون از زندان، پاسخ گرفته است.

با اینهمه چنین سیاستهای سرکوبگرانه ای نه تنها نتوانسته است زنان را از پیگیری حقوق طبیعی و مسلم خویش بازدارد و به عقب نشینی و سکوت وادار نماید، بلکه به نوبه خود، موجبات اعتراض و مقاومت بیش از پیش آنان را در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و به طور مشخص عرصه مبارزه با تحمیل حجاب اجباری فراهم نموده است.

واضح است که حاکمیت به دلیل دلمشغولی های بسیار که به نحوی از انحاء با آن ها دست به گریبان است و همچنین ناتوانی در حل و فصل مسائل و معضلات جامعه، نمی خواهد و نمی تواند به مصائب و معضلات مبتلا به جامعه و مردم کارگر و زحمتکش و زنان به عنوان نیمی از آحاد جامعه پاسخ مناسب و درخوری بدهد. لذا راه برون‌ رفت از بحران همه جانبه موجود را صرفاً در سرکوب هر چه بیش تر و گسترده تر طبقات و اقشار محروم و معترض مردم و به ویژه زنان جستجو می کند و سیاست های سرکوبگرانه و مستبدانه ای را در دستور کار خود قرار داده است. سیاست هایی که تنها با هدف ایجاد رعب و وحشت در بین آحاد مختلف مردم صورت می گیرد و با توجه به رشد و گسترش فزاینده تحرکات و اعتراضات توده های تحت ستم و استثمار، هر بار عنان گسیخته تر و وحشیانه تر، از جانب عوامل سرکوب حکومت دنبال شده و یکی بعد از دیگری به مرحله اجرا گذاشته می شود. مرگ دلخراش و معصومانه ژینا امینی و بسیاری دیگر همچون شاهرخ زمانی، بکتاش آبتین، ستار بهشتی، زهرا بنی یعقوب، زهرا کاظمی، هدا صابر، کاووس سیدامامی، رامین پور اندرجانی و . . . را تنها باید در این راستا ارزیابی کرد. حکومت مدافع سرمایه ژینا و ژیناها را دستگیر و ضرب و شتم می کند و از میان بر می دارد تا به خیال خود درس عبرتی باشند برای دیگر فعالان و انسان های معترض جامعه که هیچگاه پا را از حد و حدودی که حکومت حامی سرمایه تعیین می کند فراتر نگذارند و به ضوابط و معیارهای مورد نظر و تحمیلی آن پایبند باشند.

بی جهت نیست که نظام سرمایه داری مردسالار همه ی همّ و غمّ خود را بکار می گیرد تا حتی الامکان با ایجاد نهادها و ارگان های سرکوبی چون گشت ارشاد و دیگر ارگان های سرکوب حکومت، در مقابل رشد فزاینده اعتراضات کارگران، معلمان، بازنشستگان، زنان، دانشجویان، و در یک کلام مردم محروم و به جان آمده سد و مانع ایجاد کند و

شرایط را از جمله برای زنان در ایران تیره و تار نماید.

و چه کسی نمی داند که ایجاد چنین شرایط سخت و اختناق آمیزی ، بیشترین آسیب را به زنان محروم و تحت ستم جامعه تحمیل می کند و فشار مضاعفی را بر آنان وارد می نماید.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن تسلیت به خانواده محترم ژینای عزیز، قتل بی رحمانه و ناجوانمردانه وی را شدیداً محکوم‌ نموده و تنها راه برون رفت از چنین شرایط سختی را در اتحاد و همبستگی هر چه بیشتر زنان و مردان جامعه علیه تمامی قوانین زن ستیز و عقب مانده و سیاست های ضد کارگری و ضد زن آن، همراه با ارگان های سرکوبی چون پلیس گشت ارشاد می داند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری همچنین به سهم خود همراه و همگام با مردم زحمتکش و داغدار این سرزمین تا رسیدن به دنیایی آزاد و برابر دست از تلاش و مبارزه علیه همه مظاهر و نمادهای ستم و استثمار بر نداشته و نهایت مساعی و تلاش خود را برای ایجاد جامعه ای عاری از اختناق و ستم سرمایه به کار خواهد گرفت.

یاد و خاطره ژینای عزیز گرامیباد

#نان_کار_آزادی_پوشش_اختیاری

#زنده_باد_جنبش_نان_کار_آزادی

۱۴۰۱/۰۶/۲۸

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

*تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه روغن نباتی جهان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان مقابل استانداری زنجان

روز دوشنبه 28 شهریور،جمعی از کارگران اخراجی کارخانه روغن نباتی جهان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی دست به تجمع مقابل استانداری زنجان زنجان زدند.


یکی از کارگران حاضردرتجمع با بیان اینکه از اواخر مرداد ماه سال جاری بعد از ممنوعیت ورود حدود 75 کارگر روغن نباتی جهان به کارخانه؛ علارغم اینکه استاندار زنجان وعده اشتغال دوباره کارگران در سایر واحدها را داده است؛ اما همچنان بلاتکلیفیم، افزود: امروز استانداری از ما نامه درخواست اشتغال خواست که تخصص هر یک از کارگران در آن ذکر شده باشد.

او با بیان اینکه کارگران در مرحله نخست به دنبال از سر گیری فعالیت کارخانه هستند، در ادامه افزود: شرایط تولیدی در کارخانه روغن نباتی جهان فراهم است و از اینکه چرا هیچ تولیدی در کارخانه آغاز نمی‌شود و کارخانه تعطیل شده است، باخبر نیستیم.

یکی دیگر از کارگران گفت: در کارخانه روغن نباتی جهان حدود 350 تا 400 کارگر کار می‌کردند اما طی دو تا سه سال گذشته تعداد کارگران به حدود 85 نفر کاهش یافته است.

این کارگر با بیان اینکه بخش اصلی مشکلاتمان مربوط به پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای می‌شود، افزود: در حالی از کار بیکار شده‌ایم که سال جاری کارگران حدود 5 ماه حقوق معوقه طلبکارند و حق بیمه آنها به صورت نامتوالی چهار سال به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

وی افزود: نامه‌نگاری برای بر قراری مقرری بیمه بیکاری انجام شده، اما ما به دنبال اشتغال مجدد هستیم چراکه پرداخت حداقل 4 تا 5 میلیون تومان مقرری بیمه بیکاری با این سابقه بیمه، کفاف مخارج زندگی ما و خانواده‌هایمان را در آستانه سال تحصیلی جدید نمی‌دهد.

این کارگر روغن نباتی جهان اضافه کرد: آن‌ها برای مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات خود به مسئولان مراجعه کرده‌اند اما هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌اند.

*ادامه اعتراضات کارگران صنایع بسته بندی داروگررشت نسبت به عدم پرداخت 6 ماه حقوق وبی خیالی مدیران کارخانه و مسئولان استان گیلان

اعتراضات کارگران صنایع بسته بندی داروگررشت نسبت به عدم پرداخت 6 ماه حقوق وبی خیالی مدیران کارخانه و مسئولان استان گیلان ادامه دارد.


جمعی از کارگران معترض صنایع بسته‌بندی داروگر رشت به خبرنگار رسانه ای گفتند: باتوجه به اینکه کارگران داروگر رشت با احتساب شهریور ماه شش ماه حقوق معوقه طلب دارند و در تنگنای مالی هستند اما اقدامی از طرف مدیران کارخانه و مسئولان استانی برای حل مشکلات صورت نگرفته، بنا داریم نامه درخواست کمک به نهادهای خیریه و کمیته امداد ارسال کنیم.

یکی از کارگران داروگر رشت گفت: از فروردین حقوق نگرفتیم در حال حاضر حدود دو ماه است تولید در یک قسمت از کارخانه آغاز شده اما چون خبری از پرداخت حقوق نیست، هر ماه تعدادی از همکاران خودخواسته محل کارشان را ترک می‌کنند.

وی افزود:تأخیر شش ماهه در پرداخت حقوق قانونی کارگران داروگر رشت باعث شده که آنها در شرایط سخت معیشتی قرار بگیرند، به‌طوری‌که حدود 30 کارگری که در کارخانه باقی مانده‌اند در تأمین مایحتاج روزانه خود ناتوانند.

وی افزود: بی‌پولی به اعتبار، منزلت و کرامت کارگران داروگر ضربه‌های جبران‌ناپذیری وارد کرده است.

یکی دیگر از کارگر داروگر رشت نیز در ارتباط با مشکلات معیشتی خود گفت: توان خرید گوشت قرمز و مرغ را نداریم و بی‌پولی چنان به ما فشار آورده که روی رفتن به خانه را نداریم.

این کارگران گفتند:در شرایط کنونی ترجیح می‌دهند در خارج از ساعات کاری، راه دیگری برای تامین معاش خود پیدا کنند.

یکی از کارگران داروگر رشت گفت: می‌دانیم انجام کارهای خدماتی همانند کار در منازل و پیک موتوری و موسسات کرایه خودرو هیچ آینده شغلی ندارد، اما وقتی مزدی داده می‌شود ناچاریم مخارج‌مان را به هر نحو ممکن تامین کنیم.

*تجمع اعتراضی جمعی از مالباختگان مسکن مینا نسبت به بلاتکلیفی 14 ساله مقابل فرمانداری مسجدسلیمان

روز دوشنبه 28 شهریور، جمعی از مالباختگان مسکن مینا که در سال 1386 در یکی از پروژه های مسکن به نام پروژه مسکن مینا ثبت نام و مبالغی به حساب یکی از شرکت های پیمانکاری واریز کرده بودندبرای اعتراض دست به تجمع مقابل فرمانداری مسجدسلیمان زدند و خواهان تعیین وضعیت خود پس از 14 سال شدند.

یکی از مالباختگان حاضردرتجمع به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: تعداد 130 خانواده در فراخوان اینترنتی جهت مسکن مهر در سال 86 ثبت نام و مبلغ یک میلیون تومان در تاریخ2/9/87 به حساب تعاونی هایی که توسط اداره تعاون تایید شده بودند واریز نمودیم و در تاریخ1/10/90 اداره مسکن و شهرسازی سابق مسجدسلیمان در تماسی تلفنی شماره حساب شرکت عمران توسعه مسجدسلیمان نزد بانک سپه را به ما دادند که هر نفر از3 الی 15میلیون تومان به ترتیب متراژ که خود مسکن و شهرسازی محاسبه کرده بود واریز کردیم.

وی ادامه داد: با گذشت چند سال و علیرغم نامه نگاری های فراوان با نمایندگان مجلس ، مدیران کل راه و شهرسازی، معاونت وزیر وقت، فرمانداران و… همچنان بلاتکلیف مانده ایم.

*تجمع اعتراضی خانوادگی بیماران SMAنسبت به عدم توزیع دارو مقابل سازمان غذا و داروبرای چندمین بار

روز دوشنبه 28 شهریور برای چندمین بار،بیماران SMA و خانواده‌ها مقابل سازمان غذا و دارو در اعتراض به عدم توزیع دارو بین این بیماران تجمع کردند.


به گزارش کانال کمپین معلولان ،دو ماه از واردات اولین محموله داروی این بیماران گذشته اما هنوز دارویی بین آنان توزیع نشده است.


*جان باختن 12 کارگر ومصدومیت 260 کارگر براثر حئادث کاری دراستان کرمانشاه طی 5 ماهه اول سال جاری

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه گفت: در پنج ماهه سال جاری 12 نفر شامل 11 مرد و یک زن بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود:این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که آمار متوفیان 18 نفر شامل 17 مرد و یک زن بوده، کاهش یافته است.

اوگفت: همچنین در پنج ماهه امسال آمار مصدومین ناشی از حوادث کار با 260 مورد شامل چهار زن و 256 مرد نسبت مدت مشابه سال قبل (پنج ماهه1400) که 233 مورد شامل پنج زن و 228 مرد بوده، افزایش داشته است.

وی درخاتمه گفت:در پنج ماهه سال جاری هفت نفر از قربانیان حوادث کار به دلیل اصابت جسم سخت و چهار نفر بر اثر سقوط از بلندی و یک نفر بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داده‌اند.

*جان باختن کودک کارشرکت پیمانکاری سلحشور در مخازن جاسک براثر سقوط از ارتفاع

یک کودک کارشرکت پیمانکاری سلحشور در مخازن جاسک اهل ایذه وبنام فردین بداغی حین کاراضافه کاری اجباری شبانه بدلیل عدم نورکافی،شرایط نامناسب ومجهزنبودن به وسایل ایمنی لازم بدنبال سقوط ازارتفاع جان خودراازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید