اخباروگزارش های کارگری 21 شهریورماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- حمله نیروهای انتظامی به تجمع حق طلبانه قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون) وشلیک گازاشک آوربسویشان - ادامه یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته با برپایی تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صندوق فولاد اصفهان وخوزستان نسبت به کم سازی 25 درصدی حقوق بجای همسان سازی- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت: "گزارشی از اعتصاب" تا وقتی وضعیت اینگونه باشد "نفت" آرام نخواهد داشت

وضعیت کارگران اعتصابی چگونه است؟

دستاوردهایمان چه بوده است؟ 

- پایان اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ گِلتوت زرند بدنبال وعده و تعهد رسمی هیئت مدیره

- ازسرگیری اعتراضات کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عملکرد شرکت پیمانکاری مبنی بر عدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه ومطالبات دیگروعدم پاسخگویی مسئولان شهری واستانی با برپایی تجمع مقابل استانداری وشهرداری

- اعتراض کارگران شهرداری الشتر نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه وکارکردن بدون قرارداد کاری و وعده های توخالی مسئولان

- تجمع اعتراضی هیات علمی دانشگاه فرهنگیان نسبت به عدم صدور حکم همسان سازی حقوق

- روزنامه‌نگاران مستقل ایران:

بیانیه اعتراض ۷۶ نفر از اهالی رسانه و مطبوعات نسبت به بازداشت دو روزنامه نگار

- بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در آستانه بازگشایی مدارس، شهریور ۱۴۰۰

- کانون نویسندگان ایران:دیدار جمعی از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران با بکتاش آبتین

*حمله نیروهای انتظامی به تجمع حق طلبانه قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون) وشلیک گازاشک آوربسویشان

روزیکشنبه 21 شهریور برای نهمین روز متوالی، قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون)برای پایان دادن به بلاتکلیفی استخدامیشان مقابل وزارت آموزش وپرورش تجمع کردند وبا برافراشتن پلاکاردها وسردادن شعارهایی خشم واعتراضشان را نسبت به عدم پاسخگویی مسئولان بنمایش گذاشتند.

فرمان متفرق کردن این معلمان حق طلب از طرف دولت سیزدهم صادر شد ونیروهای انتظامی به تجمع این زنان ومردان حق طلب با همراهی فرزندانشان یورش آوردند وبسیویشان گاز اشک آورشلیک کردند.

گزارش رسانه ای شده:

‪https://static0.rokna.net/servev2/cct1lalRluoV/Db2f077dXpA,/اشک+آور+وسط+تحصن+کارنامه+سبزها.mp4

*شعارهایی که معلمان معترض وخشمگین اینروزها مقابل وزارت آموزش وپرورش سرمیدهند:

- یامرگ یا استخدام

- این ماه، ماه خون مافیا سرنگون

- سکوت فایده نداره کارنامه سبز بیکاره

- این همه بی عدالتی هرگزندیده ملتی

- نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت

- مسئول بی‌کفایت نماد ضعف و خفت

- مسئول بی‌کفایت عامل خواروخفت

- مسئول بی لیاقت عامل فقروخفت

- تاحقمو نگیرم ازاینجا نمیرم

- کارنامه سبز مییمرد ذلت نمی پذیرد

- سکوت فایده نداره کارنامه سبز بیداره

- کارنامه سبز داد بزن حقتو فریاد بزن

*ادامه یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته با برپایی تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صندوق فولاد اصفهان وخوزستان نسبت به کم سازی 25 درصدی حقوق بجای همسان سازی

روزیکشنبه 21 شهریور، کارگران بازنشسته صندوق فولاد اصفهان وخوزستان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به کم سازی 25 درصدی بجای همسان سازی دست به تجمع مقابل ساختمان های این صندوق در کلانشهرهای اصفهان واهواز زدند.


شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

"گزارشی از اعتصاب"

تا وقتی وضعیت اینگونه باشد "نفت" آرام نخواهد داشت

وضعیت کارگران اعتصابی چگونه است؟

دستاوردهایمان چه بوده است؟

بیش از هشتاد روز از اعتصاب ما کارگران پروژه ایی - پیمانی نفت میگذرد، وضعیت چگونه است؟ دستاوردهایمان چه بوده است؟ اینها سوالاتی است که میکوشیم به آن پاسخ دهیم.

بنا بر گزارشات ما هم اکنون بسیاری از شرکت ها فعالیتشان را با نیروی بسیار کم شروع کرده اند. این درحالیست که از یکسو بعضاً همکارانی که با دادنِ وعده هایی از سوی پیمانکاران، به کار بازگشته اند.

وقتی در محل با خلف وعده ها روبرو میشوند کار را ترک کرده و دوباره به اعتصاب باز میگردند. نمونه ی بارز آن در همین روزهای اخیر از سر گرفته شدن اعتصاب در پتروشیمی کاویان، بازگشت به اعتصاب همکاران ما در شرکت ODCC در پالایشگاه اصفهان و کارگران شاغل در شرکت تناوب در فاز ۱۴ است.

در همین رابطه ۱۳۰ نفر از همکاران ما در شرکت Pome در فاز ۱۳ وقتی با بد عهدی پیمانکاران روبرو شدند دست به تجمع زدند.

بدین ترتیب بخش بزرگی از همکاران اعتصابی ما هنوز به کار بازنگشته اند و ضمن گرفتن مشاغلی موقت برای گذران در این ایام اعتصاب، به پیمانکاران فشار می آورند که با قبولاندن مطالبات خود، به کار برگردند.

آن بخشی هم که زیر فشار اعتصاب سراسری ما، به کار بازگشته اند همانطور که اشاره کردیم در صورت خلف وعده، کار را ترک کرده و به اعتصاب برمیگردند.

بخشی دیگر هم که بر مبنای توافقاتی که در محل دارند کار میکنند و از مطالبات خود کوتاه نمی آیند و در همین مدت پیگیر اجرایی شدن مطالباتی چون واکسیناسیون همه ی کارگران، پرداخت حقوق های معوقه ، بهبود وضعیت کمپها و غذا و... شده اند و یکی از مطالباتشان اینست که در هر اطاق بیش از ۴ نفر نباید اسکان یابند و باید وضع بهداشت و امکانات زیستی آنها بهبود لازم را پیدا کند.

در این روزها امید پیمانکاران به اینست که با پایان گرمای سوزان تابستان، از مهر ماه بتوانند کارگران جدید را به کار گیرند و کارِ پروژه هایشان را با نیروی کافی پیش ببرند.

اما نکته ی مهم اینجاست که کارگر جدیدی هم که وارد کار میشود در همین فضای اعتراضی محیط های کار، اشتغال خود را آغاز میکند و عملاً آنها نیز در مطالبات و اعتراض کارگرانی که در محل مطالبه گرند و پیگیر خواستهایشان هستند، شریک و همراه میشوند و راهی جز همراهی ندارند. بدینگونه دیگر دستِ پیمانکاران باز نیست که هرگونه که بخواهند در محیط های کار عمل کنند و تا همین جا ما با اعتصابمان آنها را در موقعیت بسیار ضعیفتری قرار داده ایم.

این اعتصاب یک دستاورد مهم ما تا همین امروز بوده است.

نتیجه اینکه امروز تا رسیدن به مطالباتمان اعتصاب را ادامه میدهیم. اگر به وعده هایشان عمل نکردند به اعتصاب بر میگردیم و در محل کار نیز مطالبه گر هستیم و تا وقتی وضعیت اینگونه باشد "نفت" آرام نخواهد داشت و وضعیت به شرایط قبل از اعتصاباتمان بر نخواهد گشت. دستاوردهایمان چه بوده است:

ما با پافشاری بر روی اعتصابمان پیمانکاران را در موقعیت ضعیفی قرار داده ایم و با گفتمانهای اعتراضی مان و تاکید بر خواستهای خود و با تحمیل آنها قدم به قدم در جهت برچیده شدن بساط پیمانکاران و قوانین برده وار اقتصادی حرکت کرده ایم و این روند را ادامه میدهیم.

ما توانسته ایم افزایش دوبرابری دستمزد و بیست روز کار و ده روز مرخصی را تحمیل کنیم و اعتصاب ما تا همین جا درجه ای از افزایش دستمزد در رده های مختلف شغلی را همراه داشته است.

ما توانسته ایم گفتمان بهبود استاندارد وضع کمپها و غذا را بطور جدی روی میز پیمانکاران قرار دهیم و تا همین جا اندک بهبودهایی صورت گرفته است و تا رفع تمامی مشکلات زیستی و کاری مان به اعتراضمان ادامه خواهیم داد.

یکی از مطالبات ما اعتراض به عدم ایمنیِ محیط کار است که در این رابطه هنوز کار داریم و نباید بگذاریم سودجویی های پیمانکارانِ مفتخور هر روزه از ما قربانی بگیرد.

در نهایت و مهمتر از همه، ما شورای سازماندهی اعتراضاتمان را بر پا کردیم.

از این طریق در تبادل نظر مدام با همکاران بودیم و شروع به پایه گذاری مجامع عمومی خود و انتخاب نمایندگان واقعی و رفتن بسوی قراردادهای جمعی کردیم.

نمونه ی بارز آن در هفشجان بود و کارهایی مقدماتی در ایذه انجام گرفت. هفشجان الگوی موفقی بود و باید در همه جا بکار گیریم. در خود هفشجان لازمست همکاران ما به تشکیل مجمع عمومی خود ادامه دهند و برای حفظ اتحاد خود آن را مرتباً تشکیل دهند.

بطور خلاصه بدنبال حدواً سه ماه اعتصاب، تجمع کردن، مجمع به پا کردن، نیاز به تصمیم جمعی گرفتن دارد.

رفته رفته این کنش ها در مراکز نفتی به امری عادی و به سنت تبدیل میشود. در این مراکز که فضای کاملاً پادگانی داشت ما توانسته ایم تا اندازه ای این فضا را بشکنیم.

در برابر ما که به مجامع عمومی و جمعی تصمیم گیری کردن روی آوردیم، به فکر ایجاد شورای اسلامی افتادند. طرح ایجاد انجمن های صنفی را جلو آوردند.

اما ما اعلام کردیم که اجازه نمیدهیم شورای اسلامیِ کار این نهاد دولتی تشکیل شود و فضا امنیتی تر شود.

همه ی اینها دستاوردهای این دوره ی ما است و امروز متحد تر و با چشمانی بازتر اعتراضاتمان را به پیش میبریم.

زنده باد اعتصاب

*پایان اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ گِلتوت زرند بدنبال وعده و تعهد رسمی هیئت مدیره

روزیکشنبه 21 شهریور بدنبال وعده و تعهد رسمی هیئت مدیره در جلسه فوق العاده ستاد مدیریت بحران و کمیسیون کارگری شهرستان زرند ، کارگران معدن زغال سنگ گِلتوت زرند به اعتصاب وتجمعاتشان مقابل دادستانی وفرمانداری این شهرستان دراستان کرمان دراعتراض به عدم همسان سازی حقوق و واریزنشدن نرخ واقعی بیمه ،خاتمه دادند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،روزیکشنبه 21 شهریور، به درخواست کارگران، جلسه فوق العاده ستاد مدیریت بحران و کمیسیون کارگری شهرستان زرند به ریاست صادق زاده فرماندار و با حضور روسای ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، مدیر تامین اجتماعی، نماینده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان و همچنین هیئت مدیره و جمعی از نمایندگان کارگری معدن زغال سنگ گلتوت در محل فرمانداری برگزارشد.

درهمین رابطه فرماندار زرند گفت: با وعده و تعهد رسمی هیئت مدیره معدن، کارگران به اعتصاب سه روزه خود پایان دادند و به محل کار بازگشتند.

درهمین رابطه:تجمعات اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ گِلتوت زرند نسبت به عدم همسان سازی حقوق و واریزنشدن نرخ واقعی بیمه مقابل دادستانی و فرمانداری

کارگران معدن زغال سنگ گِلتوت زرند برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم همسان سازی حقوق و واریزنشدن نرخ واقعی بیمه روزدوشنبه 15شهریور مقابل دادستانی وروزچهارشنبه 17 شهریورمقابل فرمانداری این شهرستان دراستان کرمان تجمع کردند و خواستار اخراج مدیرعامل این معدن شدند.


یکی از کارگران معترض این معدن در گفتگو با خبرنگاریک رسانه محلی علت تجمع روزچهارشنبه را عدم واریز نرخ واقعی بیمه تامین اجتماعی و عدم همسان سازی حقوق کارگران عنوان کرد واضافه کرد: به طور مثال اگر کارگری 10 یا 8 میلیون تومان حقوق دریافت می کرده است کارفرما دریک اقدام غیرقانونی نصف مبلغ را به عنوان بیمه در لیست ثبت و ما بقی را در حساب جداگانه ای واریز می کرده که شامل بیمه کارگر نمی شده است.

وی ادامه داد: حال که کارگر به سن بازنشستگی رسیده است (20 سال مشاغل سخت) متوجه شده است که مستمری وی پایه حقوق اداره کار است.

وقتی کارگران این مسئله را به کارفرما معترض می شوند وی در پاسخ می گوید: که این شرکت خصوصی است و درآمدش بیش از این نیست و باید بخشی از بیمه شما کم شود و اگر بخواهیم آن را به طور کامل پرداخت کنیم شرکت ورشکسته خواهد شد.

این کارگرافزود: کارگران حقوق خود را با معادن همجوار مقایسه می کنند به شکلی که این معدن زغال سنگ گلتوت نسبت به معادن همجوار تولید بیشتری دارد اما حقوقی که کارگران دریافت می کنند یک سوم معادن دیگر نیست در حالی که معادن همجوار وابسته به فرآوری و چرخه تولید فولاد است اما این معدن از چرخه تولید فولاد خارج است.

به همین دلیل برای کارگر افزایش حقوقی در نظر گرفته نمی شود و باید حقوق پایه کار را دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: البته این تجمع اعتراض آمیز دو روز قبل در مقابل دادستانی زرند انجام شد و با حضور دادستان شهرستان زرند در معدن و صحبت با کارگران متاسفانه نتیجه ای در بر نداشت.

و به همین دلیل امروز نیز کارگران برای رساندن صدای خود به فرمانداری زرند مراجعه کردند و فرماندار قرار شد با هیئت مدیره شرکت در این رابطه صحبت کند.

وی گفت: این شرکت 250 کارگر دارد که همگی آنها سهامدار این شرکت و مدعی این هستند که مالک این معدن زغال سنگ می باشند، این کارگران می گویند برای اینکه ما به حق خود برسیم این معدن باید از بخش خصوصی به دولتی برگردد و مدیرعامل نیز باید اخراج گردد.

*ازسرگیری اعتراضات کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عملکرد شرکت پیمانکاری مبنی بر عدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه ومطالبات دیگروعدم پاسخگویی مسئولان شهری واستانی با برپایی تجمع مقابل استانداری وشهرداری

کارگران شهرداری کوت عبدالله روزشنبه20 شهریور با برپایی تجمع مقابل استانداری خوزستان درکلانشهراهواز وروز یکشنبه 21 شهریورمقابل ساختمان شهرداری دورجدید اعتراضاتشان را نسبت به عملکرد شرکت پیمانکاری مبنی عدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه ومطالبات دیگر وعدم پاسخگویی مسئولان شهری واستانی ازسرگرفتند.

یکی ازکارگران معترض این شهرداری به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: از خرداد ماه تاکنون حقوقی دریافت نکرده ایم ضمن اینکه اسامی همه کارگران کارگران شهرداری کوت عبدالله برای بیمه رد نشده است همچنین بیمه مرداد 98، شهریور و بهمن سال 99 را حذف کرده اند.

وی با اشاره به آنکه سنوات سال 98 نیز تسویه نشده است،اضافه کرد: رو گذشته(شنبه 20 شهریور) نیز برای پیگیری مطالبات خود مقابل ساختمان استانداری خوزستان حاضر شدیم اما هیچکس برای حل مشکل ما موضع را پیگیری نکرد.

این کارگرگفت: به نظر می‌رسد تسویه حساب کامل برای چند صد کارگر پیمانکاری شهرداری کوت عبدالله دیگر تبدیل به یک رویا شده است. این کارگران که مطالبات مزدی سال های گذشته خود را هنوز دریافت نکرده‌اند، برای چند ماه از سال جدید نیز مبالغی به عنوان علی‌الحساب گرفته‌اند و می‌گویند: واقعاً نمی‌دانیم چه زمانی با ما تسویه حساب می‌کنند.

وی افزود : تا انجا که پرداخت حقوق و مزایا و پرداخت حقوق تعطیل کاری را به صورت اقساط در 3 مرحله واریز شده است و متاسفانه در شهرستان کارون، فرماندار ونه شورای شهر کوت عبدالله و شهردار نسبت به پرداخت حقوق و بیمه کارگران شهرداری کوت عبدالله پاسخگو نیستند.

وی افزود: پیمانکار هرطور که دلش می‌خواهد عمل می کند و اگر علیه حق و حقوق و بیمه خود اعتصاب برگزار شود سر اززندان در می آوریم.

*اعتراض کارگران شهرداری الشتر نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه وکارکردن بدون قرارداد کاری و وعده های توخالی مسئولان

روز یکشنبه 21 شهریور، کارگران شهرداری الشتردراستان لرستان با رسانه ای کردن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه وکارکردن بدون قرارداد کاری و وعده های توخالی مسئولان خواستارپرداخت 5 ماه حقوق وحق بیمه معوقه سال جاری وبیش از20 ماه مطالبات پرداخت نشده سال های گذشته خودشدند.

یکی از کارگران شهرداری الشتربه خبرنگاریک رسانه محلی گفت: در حال حاضر چندین ماه است که با شرکت خاصی قرارداد نداریم و همین امر باعث شده که شهرداری الشتر در پرداخت دستمزد بیش از 110 نفر در واحد‌های خدماتی، فضای سبز و کارخانه‌ها شش ماه تأخیر بیندازد.

وی افزود: این کارگران در شهرداری الشتر به صورت شرکتی و حجمی مشغول به کار هستند و دست‌کم پنج ماه حقوق معوقه نیز طلب دارند.

یکی دیگر از کارگران حجمی شهرداری الشتر با اشاره به مشکلات مالی در راستای گذراندن امرارمعاش خانواده، اظهارداشت: با پرداخت نشدن حق بیمه، دفترچه‌های درمانی ما لغو شدند و برای مراجعه به بیمارستان و مراکز درمانی مجبور هستیم به‌صورت آزاد هزینه درمان را پرداخت کنیم.

وی با اشاره به تعلل شهرداری الشتر در عمل نمودن به تعهدات درزمینهٔ پرداخت حقوق و بیمه کارگران، افزود: زمانی که در این راستا گلایه می‌کنیم، مسئولین در پاسخ می‌گویند: اگر نمی‌خواهی برو! ما نیز در دوراهی ماندن و رفتن می‌مانیم و نمی‌دانیم چطور زندگی خود را در این اوضاع بد اقتصادی اداره کنیم.

*تجمع اعتراضی هیات علمی دانشگاه فرهنگیان نسبت به عدم صدور حکم همسان سازی حقوق

روزیکشنبه 21 شهریور،بیش از 170 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان در اعتراض به عدم صدور حکم همسان سازی حقوقشان در محوطه سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده، مجلس شورای اسلامی در قالب جز ۲ از بند (و) تبصره ۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ قانون همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری با حقوق اعضای هیأت علمی غیر بالینی دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به تصویب رساند.

این در حالی است که دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی وابسته به دستگاه‌های اجرایی تابع ماده یک قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه بوده و از ضوابط و مقررات حاکم بر وزارت عطف تبعیت می‌کنند و لذا لازم است کما فی السابق از حقوق و مزایای یکسانی با اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های وابسته به وزارت عتف برخوردار باشند.

*روزنامه‌نگاران مستقل ایران:

بیانیه اعتراض ۷۶ نفر از اهالی رسانه و مطبوعات نسبت به بازداشت دو روزنامه نگار

۷۶ روزنامه نگار و خبرنگار نسبت به بازداشت امیرعباس آذرم‌وند و مجید سعیدی اعتراض کردند.

در این بیانیه آمده است:

روزنامه‌نگاران تنها در صورت داشتن آزادی بیان و نقد و پرسشگری است که می‌توانند پرچمدار روشنگری در جامعه باشند و بازداشت و دستگیری روزنامه‌نگاران مصداق بارز نقض آزادی بیان در جامعه است. چنانکه در ماده چهارم قانون مطبوعات نیز آمده است: «هیچ مقام دولتی و غیردولتی حق ندارد، برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید و یا به سانسور و کنترل‌نشریات مبادرت کند.» این قانون باید شامل حال روزنامه‌نگاران به عنوان اصحاب رسانه نیز باشد. با اینحال ماموران امنیتی وزارت اطلاعات روز دهم شهریور ماه ۱۴۰۰ با در دست داشتن حکم «تبلیغ علیه نظام» اقدام به تفتیش منزل و بازداشت امیرعباس آذرم‌وند، خبرنگار اقتصادی روزنامه صمت کرده و پس از گذشت ۱۲ روز او را در انفرادی بند ۲۰۹ اوین نگهداری می‌کنند. همچنین مجید سعیدی، عکاس خبری روزنامه شرق نیز در حالیکه در حال تهیه گزارشی از وضعیت آوارگان افغانستانی به استان آذربایجان غربی سفر کرده بود، از روز سوم شهریور ماه در شهر خوی در بازداشت به سر می‌برد. ما به عنوان بخشی از اهالی رسانه، بازداشت همکارانمان امیرعباس آذرم‌وند و مجید سعیدی را نمونه آشکار نقض آزادی بیان می‌دانیم.

در عین‌حال ادامه برخورد نهادهای قضایی با خانواده آذرم‌وند نیز حاکی از بی‌احترامی به جامعه روزنامه‌نگاری کشور بوده است. از آن زمان که امیرعباس آذرم‌وند در منزل پدری‌اش دستگیر شد تاکنون، خانوده او با جواب‌های ضدونقیضی از سوی دستگاه قضا مواجه بوده‌اند. پس از گذشت پنج روز از بازداشت امیرعباس، نهادهای قضایی در ابتدا به پدرش اعلام کردند که با تامین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی می‌تواند زمینه آزادی فرزندش را فراهم کند. این در حالی است که تامین چنین وثیقه‌ای در توان خانوده آذرم‌وند نبوده و زمانی که این موضوع را به نهادهای قضایی اعلام کردند با این پاسخ مواجه شدند که در صورت تامین وثیقه هم خبری از آزادی نیست و بازداشت همچنان ادامه دارد.

درحالیکه در یک جامعه آزاد، دستگاه قضا باید به طور ویژه به عنوان نهاد تضمین‌کننده آزادی بیان برای روزنامه‌نگاران عمل کند، بازداشت روزنامه‌نگاران و تعیین وثیقه‌های سنگین برای آزادی آنها چیزی جز نقض آشکار آزادی بیان نیست.

نقض آزادی بیان که منجر به دستگیری امیرعباس آذرم‌وند، روزنامه‌نگار اقتصادی و مجید سعیدی، عکاس خبری شده است و روند غیرشفاف دادرسی و پاسخ‌های ناروشن و گمراه‌کننده به خانواده‌ها، ما را بر آن داشت تا اعتراض‌مان را با نوشتن این نامه به گوش جامعه برسانیم. در بخشی از اصل سی‌ودوم قانون اساسی آمده است که: «در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه، در اسرع وقت فراهم گردد.» این در حالی است که تا لحظه نگارش این نامه بیش از یک هفته از بازداشت امیرعباس آذرم‌وند می‌گذرد و پرونده او همچنان در اختیار نهادهای امنیتی است و به دادگاه ارجاع نشده است.

ما روزنامه‌نگاران امضا کننده این نامه، از یک سو خواستار تضمین آزادی بیان برای روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری و آزادی بی‌قید و شرط امیرعباس آذرم‌وند و مجید سعیدی بدون درخواست وثیقه‌های سنگین که خارج از توان خانواده آنهاست هستیم و از سوی دیگر خواهان ایجاد شفافیت در روند بررسی پرونده متهمان و اطلاع‌رسانی موثق به خانواده‌های افراد بازداشت شده هستیم.

برای مشاهده اسامی امضاکنندگان به کانال تلگرام روزنامه‌نگاران مستقل ایران مراجعه شود.

*بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در آستانه بازگشایی مدارس، شهریور ۱۴۰۰

ملت بزرگ ایران ، همکاران عزیز

همان‌طور که روشن است جهان بعد از کرونا بحرانهای گوناگونی را پشت سرنهاده و یا سپری می کند. اما مردم ایران بحران‌های بزرگتر و فاجعە‌بارتری را به خاطر سیاست‌های غلط حاکمیتی تحمل می‌کند.

بعد از کرونا آموزش دچار مشکلات عدیده شده است. به خاطر نبود امکانات و زیرساخت‌های ضروری برای معلمان و دانشجویان و کیفیت پایین اپلیکیشن شاد ، حدود ۳۰ درصد از دانش‌آموزان ترک تحصیل کردەاند.

حال که وزارتخانه و ستادملی‌ مبارزە با کرونا تصمیم گرفته‌اند که آموزش به صورت مجازی باشد، وظیفه حاکمیت این است که زیرساخت‌های ضروری از جمله گوشی هوشمند و اینترنت رایگان را برای دانش‌آموزان و معلمان مهیا سازد.

لازم به ذکر است در هر مقطعی از سال اگر قرار بر بازگشایی مدارس باشد باید تمام معلمان و دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال واکسینه شوند بازگشایی مدارس بدون توجه به تزریق واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی ، واگذاری هر میز و نیمکت تنها برای یک دانش آموز ، تامین و توزیع روزانه ماسک و مواد ضدعفونی کنندە برای دانش آموزان و معلمان، منتهی به فاجعه می گردد.

اما مشکل فرهنگیان صرفا معضلات آموزش مجازی نیست ، بلکه معلمان مانند اکثر زحمتکشان با معضلات فراوان معیشتی روبرو هستند حقوق معلمان با تورم و گرانی افسارگسیخته هم خوانی ندارد. خط فقر رسمی دوازدە میلیون تومان است، در حالی که معلمان تازه استخدام سه و نیم میلیون بیشتر حقوق نمی‌گیرند و معلمان خرید خدمت با استثمار مضاعف روبرو هستند و حتی یک میلیون تومان نیز حقوق دریافت نمی کنند! معلمان نهضت سوادآموزی ، پیش دبستانی و حق‌التدریس امنیت شغلی ندارند و با اینکه آموزش و پرورش با کمبود نیرو روبروست پذیرفته‌شدگان کارنامه‌سبز، با تجمعات فراوان هنوز نتوانسته‌اند به حق خود برسند. فرهنگیان بازنشسته نیز با حقوق زیر خط فقر قادر به تامین معیشت و سلامت خود نیستند.

این وضعیت ناگوار باعث شده‌است طی یکسال گذشته معلمان از بازنشستگان تا شاغلان و کارنامه‌سبزها بارها دست به تجمع بزنند. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن اعلام حمایت از تمامی خواسته های معلمان، از اعتراضات صنفی و تجمعات پیش‌رو فرهنگیان حمایت می‌کند و اعلام می‌دارد :

۱. دولت و مجلس به جای مشخص کردن منابع پایدار بە منظور اجرای نظام رتبه بندی برای شاغلان و همسان‌سازی بازنشستگان در طی سال‌های گذشته دست به وقت‌کشی زدند. به خصوص در یک سال گذشته نوبخت با افزایش ناقص و ناعادلانه فوق‌العاده ‌ویژه به کمک تشکل‌های وابسته دولتی به معلمان ظلم آشکاری نمود. به طوری که جمع کثیری از معلمان جوان از افزایش حقوق محروم شدند. جلسات بدون حضور نمایندگان شورا و تشکل‌های صنفی برگزار گردید چرا که هرگز نمایندگان شورای هماهنگی و کانون‌های‌صنفی پای هیچ مصوبه‌ای علیه معلمان را امضا نکرده و نخواهند کرد. دولت و مجلس موظفند فوق‌العاده ویژه فرهنگیان را مانند سایر کارمندان ارگان‌های دولتی به صورت کامل و بدون تبعیض اجرا نمایند که شامل تمام معلمان گردد.

۲. دولت و مجلس موظفند رتبه‌بندی بر مبنای هشتاد درصد حقوق هیات علمی دانشگاه را مصوب و از اول فروردین ۱۴۰۰ آن را اجرا نمایند. ما نسبت به تصویب ناقص رتبه‌بندی در جلسه سه‌شنبه، ۲۳ شهریور کمیسیون آموزش مجلس و حذف هشتاد درصد هیات علمی هشدار می‌دهیم و به رتبه‌بندی ناقص تن نمی‌دهیم و همراه با بدنه معلم می‌گوییم :

نه تسلیم نه سازش

رتبه بدون خواهش

۳. افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته باید بر مبنای همسانسازی و مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری باشد، به طوری که حقوق این عزیزان به بالای خط فقر برسد.

ما به دولت و مجلس تا پایان شهریور فرصت می‌دهیم تا خواسته ‌های فوق را محقق نماید در غیر این صورت شورای هماهنگی طی فراخوانی برنامه‌های اعتراضی خود را اعلام خواهد نمود و تا تحقق مطالبات به اعتراضات ادامه خواهد داد.

در پایان شورای هماهنگی از فرهنگیان سراسر کشور در همه‌ی استان‌ها و شهرستان‌ها انتظار دارد ، برای وادار کردن حاکمیت به اجرای نظام #رتبه‌بندی و #همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سایر خواسته‌های قانونی خود ، به طور گروهی به ریاست آموزش پرورش هر ناحیه نامه نوشته و با امضای زنده، پیگیر خواسته‌های صنفی و به حق خود از جملە تامین تجهیزات مناسب برای آموزش مجازی باشند.

در این راستا شورای هماهنگی از همه‌ی فرهنگیان ستمدیده اعلام پشتیبانی نموده، واز فرهنگیان، با هرنامی درخواست می کند برای همبستگی هرچه بیشتر ، به کانون‌ها و انجمن‌های صنفی شهرستان و استان خود بپیوندند، یا برای تشکیل صنف شهرستان خود اقدام نموده و با دبیرخانه شورای هماهنگی در تماس باشند.

*کانون نویسندگان ایران:دیدار جمعی از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران با بکتاش آبتین


روز گذشته، بیستم شهریور ماه، چند تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران با بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو زندانی کانون دیدار کردند. در این دیدار علیرضا آدينه، میلاد جنت، روزبه سوهانی، آیدا عمیدی، علی کاکاوند و اکبر معصوم‌بیگی حضور داشتند و آبتین از شرایط زندان، فضای امنیتی حاکم بر آن و تحت فشار بودن زندانیان سیاسی حرف زد.

بکتاش آبتین، عضو سابق هیئت دبیران پس از نزدیک به یک سال حبس، از چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه به مرخصی کوتاه مدت آمده است. آبتین به همراه دو عضو دیگر کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن از مهرماه ۱۳۹۹ دوره‌ی محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کنند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید