اخباروگزارش های کارگری2-3-4-5 آبان ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اقدام به خودکشی کارگر پیمانی شرکت پایندان بدلیل عدم پرداخت 5 ماه حقوق - تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی گچساران نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش وشرایط سخت کاری مقابل فرمانداری- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:اعتراض کارگران پیمانکاری پروژه ساخت پتروشیمی خمین به اخراجها- ازسرگیری اعتصاب کارگران معدن سرب و روی گوجهر راور برای اعتراض به وعده توخالی مبنی برافزایش 30 درصدی حقوق واجرای طرح طبقه بندی مشاغل وکاهش 2روز حقوق بدلیل اعتصاب

- ادامه کنش های کارگران کارخانه فولاد کویر دامغان برای احقاق حقشان مبنی براجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل وسکوت مصلحتی مسئولان اداره کار

- ادامه کنش های کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به بلاتکلیفی معیشتی و وعده های پوچ مسئولان

- تجمع اعتراضی ناشنوایان یزد نسبت به مشکلات معیشتی، بیکاری، تورم و گرانی،سمعک و باطری سمعک و عدم اجرای قانون معلولان مقابل اداره کل بهزیستی استان یزد

- ادامه اعتراضات خانوادگی بیماران تالاسمی نسبت به نبود دارومقابل وزارت بهداشت

- اعتصاب غذای نصرت بهشتی ، معلم بازنشسته از روزیکشنبه 2 آبان

- گزارش یک دیدار به مناسبت بزرگداشت روزجهانی معلم (قسمت چهارم):

دیدار اعضای کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با مدیر و موسس مدرسه کودکان کار جلال آل احمد

- ادامه اعتراضات کاربران کریپتولند نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی مسئولان مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران

- جان باختن 3 کارگر کارخانه فولاد البرزناب آرش بر اثر گازگرفتگی ومسمومیت 4 کارگردیگر

*اقدام به خودکشی کارگر پیمانی شرکت پایندان بدلیل عدم پرداخت 5 ماه حقوق

یک کارگرپیمانی شرکت پایندان از اعضای کنسرسیوم فاز 14 میدان پارس جنوبی بدلیل عدم پرداخت 5 ماه حقوق وبیمه نکردن از طرف شرکت اقدام به خودکشی کرد وهمکارانش مانعش شدند.

برپایه فیلمی که رسانه ای شده،یکی از همکاران این کارگر که قصد خودسوزی با بنزین را داشت،برای منصرف کردنش وی رادربغل گرفته ومی گوید:

«اگر تو خودت را آتش بزنی مو چکار کنم، زن و بچه ات چکار کنند»

*تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی گچساران نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش وشرایط سخت کاری مقابل فرمانداری

روزچهارشنبه 5 آبان همزمان با حضور مسئولان از جمله نماینده گچساران و باشت، مدیرکل اداره کار و دیگر مسئولان شهرستانی در جلسه شورای اداری ، کارگران پتروشیمی گچساران برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش وشرایط سخت کاری دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان در استان کهگیلویه و بویراحمد زدند.


یکی از کارگران پتروشیمی گچساران به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: ما اعتصاب نکرده ایم و فقط برای اینکه حقوقمان کفاف زندگی و خرج و مخارج زندگی را نمی دهد تجمع کرده ایم .با هیچ کس حرف نمی زنیم، فقط می خواهیم با فرماندار، نماینده مجلس و امام جمعه حرف بزنیم.

این کارگر پتروشیمی به نمایندگی از دیگر کارگران گفت: بعد از اینکه کمپین اعتراضی چند ماه پیش در سراسر کشور ایجاد شد، حقوق کارگران در پتروشیمی های دیگر افزایش پیدا کرد، تنها جایی که افزایش حقوق نداده پتروشیمی گچساران است.

وی گفت: پتروشیمی نورآباد، پتروشیمی بهبهان، همگی افزایش حقوق داشته اند ولی گچساران هنوز بر همان پایه حقوق قبلی است در حالی که وضعیت اقتصادی و گرانی زیاد شده است و قبل از آن هم درگیری ما با حقوق بخاطر همین مسائل اقتصادی و سختی کار بوده است.

وی افزود: زحمت کارگران، حتی کارگران ساده خیلی زیاد است، کار کردن با سنجد و دیگر دستگاه ها، کار کردن در ارتفاع، خطرات خود را دارد ولی یک کارگر ساده کمکی در پتروشیمی 4 میلیون یا 5 میلیون می گیرد، در حالی که در بهبهان کارگر کمکی 8 میلیون می گیرد.

این کارگر پتروشیمی اظهار کرد: نیروهای تخصصی هم همینطور است، آنها زیر 10 میلیون، کمتر از جاهای دیگر حقوق می گیرند، در حالی که پتروشیمی های دیگر اگر بروید حقوقشان به بالای 10 میلیون افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: با رهن 80 میلیونی و اجاره یک میلیونی، سختی کار، موقت بودن کار، گرانی بازار، خرج و مخارج زن و فرزند، کارگر دستش به کجا بند است، ما باید به چه کسی مشکلاتمان را بگوییم، چرا حقوق کارگر پتروشیمی نورآباد و بهبهان و سراسر کشور افزایش پیدا کرده ولی گچساران نه.

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

اعتراض کارگران پیمانکاری پروژه ساخت پتروشیمی خمین به اخراجها

بر اساس گزارشات طی ماه جاری در پروژه ساخت پتروشیمی خمین (واقع در در روستای استهلک در ٣٠ کیلومتری خمین) با اتمام بخش هایی از این پروژه ٤٠ کارگر و در ماه گذشته ٣٠ کارگر از کار بیکار شده اند. این کارگران در بخش‌هایی چون کابل‌کشی، اتصالات، نصب و تجهیزات طرف قرارداد با دو شرکت‌ پیمانکاری بودند. به گفته کارگران قرارداد همه آنها یک ماهه و یک طرفه امضا شده است و در حال حاضر کارفرما جهت انجام تسویه حساب از کارگران خواسته است که برگه‌ی تعهدنامه‌ای را امضا کنند که در آن درج شده کارگران همه مطالبات‌ خود را دریافت کرده و اخراج آنان با میل و به دلیل مشکلات شخصی خود آنها صورت گرفته است.

این درحالیست که هنوز بخشی از مطالبات این کارگران پرداخت نشده است. بعلاوه در قرارداد اولیه منعقد شده با کارگرانقید شده بود که میزان دریافتی هر کدام از کارگران هفت تا هشت میلیون است. اما بعد از شروع به کار به 5 میلیون کاهش یافت.

در اعتراض به این زورگویی ها در روز سه شنبه چهارم آبان ماه تعدادی از کارگران اخراجی جهت پیگیری مطالبات خود به اداره کار خمین مراجعه کردند اما همانند همیشه مقامات اداره کار نیز در همدستی با پیمانکاران جواب سربالا به همکاران ما دادند.

اعتراض کارگران شاغل در پروژه ساخت پتروشیمی خمینی اعتراض همه کارگران پروژه ای و قرارداد موقت در نفت در برابر بساط دزدی و چپاول پیمانکاران مفتخور است. این صدا را همه جا انعکاس باید داد. و تنها راه در مقابل همکاران پروژه ای ما در ساخت پتروشیمی خمین اعتراض جمعی آنهاست. باید دست پیمانکاران از محیط های کار کوتاه شود و به این بساط بردگی و زورگویی خاتمه داده شود.

*ازسرگیری اعتصاب کارگران معدن سرب و روی گوجهر راور برای اعتراض به وعده توخالی مبنی برافزایش 30 درصدی حقوق واجرای طرح طبقه بندی مشاغل وکاهش 2روز حقوق بدلیل اعتصاب

طی چند روز گذشته،کارگران معدن سرب و روی گوجهر راور دراستان کرمان برای اعتراض به وعده توخالی مبنی برافزایش 30 درصدی حقوق واجرای طرح طبقه بندی مشاغل وکاهش 2روز حقوق بدلیل اعتصاب،اعتصابشان را ازسر گرفتند.


به گزارش 5 آبان یک منبع خبری محلی،هفته اول مهرماه همزمان با اعتصاب کارگران معادن خصوصی زغال‌سنگ در دوراهی دشتخاک، کارگران معدن سرب و روی گوجهر راور نیز دست به تجمع اعتراضی زدند.

اکثر خواسته‌های کارگری هر دو معدن یکی بود. مواردی از جمله اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، افزایش حقوق و دستمزد و تبدیل قرارداد موقت به دایم.

این کارگران اما با این وعده که هر تصمیمی برای معادن خصوصی زغال‌سنگ گرفته شد به آن‌ها هم داده می‌شود، به اعتراض خود پایان دادند.

اعتراض کارگران معادن خصوصی با وعده افزایش 30درصدی حقوق و مزایا از طرف مدیرکل کار استان به پایان رسید و کارگران معدن سرب و روی گوجهر نیز در انتظار این افزایش بودند.

این کارگران اما بعد از پایان مهرماه و واریز حقوق با موضوعی عجیب مواجه شدند. نه تنها چیزی به حقوق آن‌ها اضافه نشده بود، بلکه به دلیل 2 روز اعتصاب مبلغی هم از حقوق آن‌ها کاسته شد. پیگیری کارگران در خصوص این کاهش نیز پاسخ «تنبیه» را از طرف معدن به دنبال داشت.

بعد از این اتفاقات کارگران در روزهای گذشته بار دیگر اعتصاب کردند و خواهان رسیدگی به خواسته‌های خود شدند.

در پی این اعتراضات کمیسیون کارگری شهرستان راور سه شنبه چهارم آبان در فرمانداری این شهرستان برگزار و تصمیماتی در خصوص کارگران گرفته شد.

*ادامه کنش های کارگران کارخانه فولاد کویر دامغان برای احقاق حقشان مبنی براجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل وسکوت مصلحتی مسئولان اداره کار

روز چهارشنبه 5 آبان، کارگران کارخانه فولاد کویر دامغان از ادامه کنش هایشان برای احقاق حقشان مبنی براجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل وسکوت مصلحتی مسئولان اداره کار ،خبردادند.

این کارگران به خبرنگاررسانه ای گفتند: نزدیک به 200 کارگر قراردادی شاغل در کارخانه فولاد کویر دامغان خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در این واحد تولیدی هستند.

آنها افزودند:اصرار کارگران این کارخانه به این دلیل است که در قانون کار بر الزامی بودن اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در کارگاه‌های بالای 50 نفر تاکید شده است.

آنها گفتند:مسکوت ماندن اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در مورد جمعیت 200 نفری کارگران این کارخانه باعث شده که درآمد مزدبگیران این واحد در حد و اندازه حداقل‌های قانونی باقی بماند.

آنها ادامه دادند: کارفرما به‌جای اجرای متناسب‌سازی حقوق کارگران هر سال مبلغ کمی به پایه سنواتی هر یک از آن‌ها اضافه می‌کند.

آنها در ادامه با اشاره به «ماده 50 قانون کار» گفت: بر اساس این ماده، وظیفه یپیگیری اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، چنانچه کارفرمایان مشمول این قانون در مهلت‌های تعیین شده مشاغل کارگاه‌های خود را ارزیابی نکرده باشند، برعهده‌ی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

آنها افزودند:مسئولان وزارت کار در مورد مسکوت ماندن اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای کارگران شرکت فولاد دامغان پاسخگو نیستند و ظاهرا در این زمینه هیچ پافشاری ندارند.

*ادامه کنش های کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به بلاتکلیفی معیشتی و وعده های پوچ مسئولان

روز چهارشنبه 5 آبان، کارگران شهرداری کوت عبدالله ازادامه کنش هایشان نسبت به بلاتکلیفی معیشتی و وعده های پوچ مسئولان،خبردادند.

در ماه گذشته تعدادی از نمایندگان کارگران شهرداری کوت عبدالله به تهران آمدند و با مقامات در ارتباط با وضعیت خود صحبت کردند. همان روز یک ماه از مطالبات مزدی آن‌ها پرداخت شد اما بعد از آن، دیگر خبری از واریز حقوق نشد.

این کارگران به خبرنگاررسانه ای گفتند: آخرین دستمزدی که گرفتیم مربوط به خرداد ماه است و بعد از آن، دیگر هیچ پولی به حساب ما واریز نشده است.

این کارگران که ماه‌ها مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند، حدود چهارصد نفر هستند و در ماه‌های اخیر تلاش بسیاری برای دریافت معوقات مزدی خود صورت داده‌اند. آن‌ها می‌گویند شهردار گناه را گردن پیمانکار می‌اندازد و پیمانکار می‌گوید ندارم. این وسط ما کارگران زندگی‌مان به مشکل خورده است و هیچ راهی برای گذران امور نداریم.

در ماه گذشته تعدادی از نمایندگان کارگران شهرداری کوت عبدالله به تهران آمدند و با مقامات در ارتباط با وضعیت خود صحبت کردند. همان روز یک ماه از مطالبات مزدی آن‌ها پرداخت شد اما بعد از آن، دیگر خبری از واریز حقوق نشد.

نمایندگان این کارگران کفتند: نمی‌توانیم برای هر ماه حقوق به تهران بیاییم و بازگردیم؛ ما منتظریم که پیگیری‌ها پاسخ دهد و همه معوقات ما را یکجا بپردازند و از این به بعد نیز پرداخت معوقات مزدی مرتب شود.

*تجمع اعتراضی ناشنوایان یزد نسبت به مشکلات معیشتی، بیکاری، تورم و گرانی،سمعک و باطری سمعک و عدم اجرای قانون معلولان مقابل اداره کل بهزیستی استان یزد

روزسه شنبه 4 آبان،جمعی از ناشنوایان استان یزد همزمان با همدردانشان دراستان اصفهان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به مشکلات معیشتی، بیکاری، تورم و گرانی،سمعک و باطری سمعک و عدم اجرای قانون معلولان مقابل اداره کل بهزیستی استان یزد تجمع کردند.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی ناشنوایان اصفهان نسبت به مشکلات معیشتی، بیکاری، تورم و گرانی،سمعک و باطری سمعک و عدم اجرای قانون معلولان مقابل ساختمان سازمان بهزیستی

روزسه شنبه 4 آبان،جمعی از ناشنوایان اصفهان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به مشکلات معیشتی، بیکاری، تورم و گرانی،سمعک و باطری سمعک و عدم اجرای قانون معلولان دست به تجمع مقابل ساختمان سازمان بهزیستی،زدند.


*ادامه اعتراضات خانوادگی بیماران تالاسمی نسبت به نبود دارومقابل وزارت بهداشت

روز سه شنبه 4 آبان برای چندین وچندمین بار، بیماران تالاسمی خانوادگی مقابل وزارت بهداشت

تجمع کردند تا فریاد اعتراض وخشمشان را نسبت به نبود داروبنمایش بگذارند.

*اعتصاب غذای نصرت بهشتی ، معلم بازنشسته از روزیکشنبه 2 آبان

بادرودفراوان

من نصرت بهشتی ، معلم بازنشسته ، دارای خانواده ،شوهر،شش فرزند،عروس،داماد،نوه ونزدیک به شصت سال سن، اکنون سه ماه است که بطوربلاتکلیف دراداره اطلاعات وزندان وکیل آبادمشهدزندانی هستم .

به خاطرشرکت درتجمعات صنفی فرهنگیان برای دفاع ازحقوق وهماهنگ کردن حقوق بادیگرکارمندان دولت، بدون هیچ حرکت خلاف نظام یارهبریت.

اینجانبنه کم کاری کرده ام ،نه دزدی نه اختلاس نه مسلح ویاوابسته به گروهی بوده ام

جرم من فقط فرهنگی بودن است. هیچ اتهامات واهی رادربازجویی نپذیرفته ام.

به گواهی همه آنانی که مرامیشناسندفردی معتقد،مسلمان ووظیفه شناس وصادق میباشم.

اماطبق اطلاع ازمددکاری زندان متوجه شده ام که هرروزبرموارد اتهامی ام افزوده میشود، گویاعمدی درکاراست هم ازاینرو به آگاهی می رسانم که ازتاریخ ۲/۸/۱۴۰۰ به عنوان اعتراض به بازداشت موقت وموارداتهامی غیرقابل قبول درحالت اعتصاب غذا به سربرده ولب ازسخن تاهنگام رسیدگی ورفع بلاتکلیفی فروبسته وهرگونه مسئولیت زندگی ام دراین شرایط برعهده مسئولین مربوطه میباشد، لذادرخواست آزادی ورفع موارداتهامی وحصررادارم.

نصرت بهشتی

زندان وکیل آبادمشهد ۴/۸/۱۴۰۰

منبع:کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

*گزارش یک دیدار به مناسبت بزرگداشت روزجهانی معلم (قسمت چهارم):

دیدار اعضای کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با مدیر و موسس مدرسه کودکان کار جلال آل احمد

مشکلات آموزش آنلاین

بعضی وقتها اینجا به بن بست می‌رسیم.

وقتی مادر و پدر بیسواد هستند، گوشی هم که داشته باشند یا تهیه کنیم باز هم مشکل سر جایش هست. مثلا یک خانمی دو تا بچه توی مدرسه‌ی ما داشت، یکی کلاس اول یکی کلاس دوم.

اومده میگه: خانم جان کی مدرسه‌ها باز میشه.

میگم تو که گوشی داری مادرجان، مشکلت چیه ؟ باید توی کلاس آنلاین باشه.

گوشیش رو آورده میگه خب الان عکس تکلیف بچه رو گرفتم چجوری بفرستم برای خانمش؟ اسم خانمش رو نمیتونم پیدا کنم؟

گفتم ببرخونه شب پدرش ارسال کنه.

گفت: خب پدرش هم بی سواده.

سال گذشته برای اینکه بچه ها بتوانند آموزش های درسی تلویزیون را ببینند، یک کمپین راه انداختیم تلویزیون دست دوم جمع کردیم، آقای نادری با موتور خودش تلویزیون ها رو می‌برد در خونه‌ها تحویل می‌داد؛ باز می دیدیم که فایده نداره. تلویزیون های قدیمی گیرنده دیجیتال میخواد. دوباره گیرنده دیجیتال جمع کردیم. حالا بلد نبودن از گیرنده استفاده کنند، باز آقای نادری می‌رفت خونه‌ی دانش آموزان، تلویزیون و گیرنده ها رو نصب می کرد. این شیوه هم جوابگو نبود.

اعلام کردیم که گوشی‌های دست دوم‌ رو اهدا کنند به بچه‌ها و گوشی جمع‌آوری کردیم. ده‌تا گوشی جمع شد، یک تبلت، که اینها رو به زرنگ‌ترین بچه های مدرسه که نیاز داشتند دادیم.

اولویت رو گذاشتیم روی بچه‌هایی که ممکن هست در آینده برایشان یک اتفاق خوبی بیفتد؛ درس‌خوانترین‌ها .

جمع آوری گوشی هم کار راحتی نیست. طرف گوشی دست دوم رو می‌تواند با قیمت دو سه تومان بفروشد، پس سخته که بخواد اهدا کنه. آنهایی هم که اهدا می کردند مدل گوشی‌ها خیلی پایین بود. همسرم گوشی‌ها را به‌روز رسانی می کرد که بتوانیم مثلا واتساپ رو نصب کرد تا بتوانیم به بچه‌ها درس بدیم (دسترسی به شاد هم که نداریم).

آموزش آنلاین برای اینجا فاجعه است. حضوری هم با این کرونا ممکن نبود. مثلا ستاد ملی کرونا اومد گفت خانم اگر یکی از بچه‌ها اینجا کرونا بگیره و ثابت بشه که اینجا گرفته، پای شما گیر هست و باید دیه هم بدهید.

بچه بیسواد بمونه ولی زنده باشه.

بخاطر همین امسال خیلی جدی به خانواده ها گفتیم اگر می توانید گوشی خواهر، صاحب‌کار و... در هر صورت گوشی‌ای تهیه کنید، اینجا ثبت نام کنید. احتمال زیاد کلاس‌ها آنلاین هست. اگر برای همه حضوری شد، اونوقت شما هم حضوری می‌آیید .

اگر در این وضعیت کرونایی مدارس حضوری بشه یک مشکل دیگر داریم، واکسیناسیون.

مدارک شناسایی کامل ندارند پس عملا به مشکل بر می‌خوریم و نمی‌توانند واکسن بزنند.

بچه های ما قناعت خاصی دارند. وقتی بچه امکاناتش کمه، بهش میگیم کتاب دست دوم میخواهی؟ با خوشحالی میگه آره و کتابش رو می گیرد و می‌رود.

این بچه‌ها با جون و دل پذیرای هر موردی حتی مانتو و لباس و کتاب و .. دست دوم هستند. خیلی قانع هستند بچه های خیلی خوبی هستند که اگر امکانات معمولی برای آنها فراهم بشود بخوبی درس می‌خوانند.

واقعا بعضی از این بچه ها فرای تصور ما با هوش و خوب هستند. اتفاق‌های جالب توی این بچه ها زیاد میفته مخصوصا اگر از آنها حمایت بشود .

دانش آموزی داشتیم که الان در سفارت کار می کند. دانش آموزی که الان خبرنگار هست.

دانش آموزان دختری دارم که وقتی ششم رو خواند پدر و مادرش میگن بسه، لازم نیست بیشتر از این درس بخونه.

بعضی از بچه ها هم هستند که خانواده اینقدر فقر فرهنگی بالایی دارد که نمی‌شود هیچ کمکی کرد .

وقتی مادر بی سواد هست، پدر بی سواد هست، مثلا در حدی که میگه خب شماره معلمش کدوم هست که تکلیف براش بفرستم . امروز اومد مدرسه براش ارسال کنم، فردا چی!؟

منطقه ۱۶ منطقه ای هست که از این مشکلات زیاد دارد و این مدارس هم زیاد هستند.

از آموزش و پرورش هم نمیشه زیاد توقع داشت، بچه‌های خود ما چه حمایتی از طرف آموزش و پرورش دارند که توقع داشته باشیم برای شناسایی شهروند، چه شهروند دو هویتی و یا چه شهروندی که کامل افغانستانی باشه، کار خاصی انجام بدهند؟

اگر برای پیگیری کارها خیلی شلوغش کنم، خیلی جدی میگن تعطیل کن و برو. مثلا پارسال بخاطر ستاد ملی کرونا زیاد اعتراض داشتیم، معاون اداره گفت ناراحت هستید، پلمپ کنید. شما در این منطقه دردسر هستید برای ما. گفتم بچه ها چی می‌شوند، گفت خدای بچه ها هم بزرگه.

ما از داشتن مدرسه شما خیلی هم خوشحال نیستیم. بچه‌هاتون برای ما دردسر هستند.

وقتی که گلایه ها و مشکلات در روزنامه‌ها مطرح میشه، آموزش و پرورش فوری بازخواست می‌کند؛ آدم باید خیلی محتاط باشد.

ادامه دارد...

برگرفته ازکانال کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

*ادامه اعتراضات کاربران کریپتولند نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی مسئولان مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران

روز چهارشنبه 5 آبان، کاربران کریپتولند درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی مسئولان مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران اجتماع کردند.


بنابه گزارش رسانه ای شده،با وجود اینکه بار‌ها عنوان شده که دستور بازپرداخت مطالبات کاربران کریپتولند از سوی رئیس قوه قضائیه داده شده، اما بعد از گذشت قریب به چند ماه از متوقف شدن پرداخت ها همچنان کاربران کریپتولند در سردرگمی به سر می‌برند.

یکی از کاربران صرافی رمزارز کریپتولند که در تجمع امروز در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران حضور دارد، به خبرنگاررسانه ای گفت: از شهریور ماه دستور توقف پرداخت دارایی کاربران داده شده است.

*جان باختن 3 کارگر کارخانه فولاد البرزناب آرش بر اثر گازگرفتگی ومسمومیت 4 کارگردیگر

عصرروزسه شنبه 4 آبان،3 کارگر کارخانه فولاد البرز ناب آرش واقع در کیلومتر 5 جاده ابهر -تاکستان براثرمسمومیت گازی جان خودراازدست دادند و4 کارگردیگرمسموم وبه بیمارستان منتقل شدند.

بر اساس آخرین گزارشات، تاکنون سه نفر از کارگران مصدوم از بیمارستان مرخص و یک نفر در بیمارستان الغدیر ابهر تحت مراقبت‌های درمانی است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری4 آبان ماه 1400

- مصدومیت کارگر حق طلب شهرداری خرمشهر وبستری شدن دربیمارستان بدنبال یورش خانوادگی عضو شورای شهربدلیل جمع آوری نشدن زباله ها

- دومین روز تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشورنسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درتهران

- تجمع اعتراضی کارگران نفت و گاز پارس جنوبی عسلویه نسبت به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای درست طرح طبقه بندی مشاغل ومشکلات بیمه تکمیلی

- تیراندازی به یکی از پیمانکاران فاز 2 پالایشگاه آبادان

- تجمع اعتراضی کارگران شرکت آب و فاضلاب امیدیه نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات و وعده های توخالی مسئولان مقابل فرمانداری

- ادامه اعتراضات کارکنان بازنشسته شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)نسبت به سطح پایین حقوق با تجمع مقابل وزارت راه و شهرسازی

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

روشن کردن چراغ اتوبوس های بخش خصوصی شرکت واحد تهران امروز ۴آبان به نشانه اعتراض.

فساد گسترده و رانت در بخش خصوصی اتوبوسرانی شرکت واحد و بلاتکلیفی رانندگان این بخش درمالکیت اتوبوس ها.

- کنش های 150 کارگر اخراجی یک کارخانه ریسندگی شاهین شهربرای احقاق حقوق برحقشان ازجمله بازگشت بکار

- اعتراض کارکنان خرید خدمات اورژانس اجتماعی نسبت به شرایط سخت کاری

- کنش های کارگران شهرداری های کشور درنیمه دوم مهر ماه 1400

- انتقال عثمان اسماعیلی به زندان مرکزی سنندج

- گزارش یک دیدار به مناسبت بزرگداشت روزجهانی معلم (قسمت سوم):

دیدار اعضای کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با مدیر و موسس مدرسه کودکان کار جلال آل احمد

- به بهانه سالروز کوچ علی اشرف درویشیان روزنامه همدلی ۶ آبان ۱۳۹۶

- تجمع اعتراضی ناشنوایان اصفهان نسبت به مشکلات معیشتی، بیکاری، تورم و گرانی،سمعک و باطری سمعک و عدم اجرای قانون معلولان مقابل ساختمان سازمان بهزیستی

- تجمع اعتراضی وکلای دادگستری نسبت به مصوبه اخیر مجلس تحت عنوان طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و‌کارمقابل کانون وکلا

- تجمع اعتراضی مقابل ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به عدم پرداخت حق غرامت جنگی

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

همکارمان سهراب ظاهری درگذشت. یادش گرامی

*مصدومیت کارگر حق طلب شهرداری خرمشهر وبستری شدن دربیمارستان بدنبال یورش خانوادگی عضو شورای شهربدلیل جمع آوری نشدن زباله ها


روز سه شنبه 4 آبان،اعیاد کیانی کارگر حق طلب شهرداری خرمشهر در بلوار پاسداران این شهرستان بدلیل جمع آوری نشدن زباله ها مورد ضرب وشتم خانوادگی عادل چلدوای عضو شورای شهرقرارگرفت ودربیمارستان بستری شد.


برپایه گزارش رسانه ای شده،امروز تصاویری از کارگر خدمات شهری خرمشهر روی تخت بیمارستان در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است.

بر اساس این ویدئو عضو شورای شهر خرمشهر به علت آنچه جمع نشدن زباله های درب خانه وی مطرح شده کارگر را مورد ضرب و شتم قرار داده بطوری که چشم کارگر آسیب دیده است.

در ویدوئویی دیگر هم حاوی تصاویر این کارگر ، روی تخت بیمارستان است، گفته پس از اینکه از عضو شورای شهر حقوق خود را مطالبه کرده بدست این عضو شورای شهر مورد حمله قرار گرفته.

این کارگر می‌گوید: در حین انجام وظیفه مورد فحاشی و ضرب و شتم این عضو شورای شهر خرمشهر قرار گرفته است.

کارگران خدمات شهری خرمشهر مدت هاست خواستار پرداخت حقوق و مطالبات خود هستند و می گویند بیش از شش ماه است پرداخت نشده است.

یادآوری:دهمین روز اعتصاب بیش از 200 کارگر شهرداری خرمشهر برای اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق و15 ماه حق بیمه

روز پنج شنبه 15 مهر برای دهمین روز، کارگران شهرداری خرمشهربه اعتصابشان برای اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق و15 ماه حق بیمه ادامه دادند واز جمع آوری زباله ها از سطح این شهرستان دراستان خوزستان ادامه دادند.

درهمین رابطه شهردارخرمشهر به خبرنگاررسانه ای گفت:با توجه به فرسودگی ماشین‌آلات شهرداری خرمشهر و به دنبال آن به تعویق افتادن پنج ماه از حقوق کارگران خدمات شهری به مدت یک هفته تا 10 روز جمع آوری زباله انجام نمی‌شد.

وی افزود: هم اینک یک دستگاه لودر و پنج دستگاه کمپرسی بنیاد علوی، کار جمع آوری پسماند و نخاله برداری را از سطح این شهر آغاز کرده‌اند.

وی با بیان اینکه با کمبود نیروی خدمات شهری روبه رو هستیم، گفت: با رایزنی‌ انجام شده با کمک نیروهای شهرداری مینوشهر، سازمان منطقه آزاد اروند، بندر و دریانوردی، شهرک صنعتی و گمرک ماشین حمل زباله و چند نیرو در اختیار شهرداری قرار گرفت.

براساس گزارش رسانه ای شده،روز پنج شنبه 15 مهر جمعی از اهالی خرمشهردر اعتراض به انباشت زباله در سطح این شهر مقابل ساختمان شهرداری تجمع کرده و کیسه‌های زباله را مقابل این ساختمان قرار دادند.

آنها به خبرنگار رسانه ای گفتند:بیشتر نقاط شهر خرمشهر مملو از زباله است و ضمن افزایش حشرات و حیوانات موذی بوی تعفن فضای شهر را فراگرفته است.

یکی از تجمع کنندگان گفت: نزدیک به یک هفته است که زباله‌ها در سطل‌های زباله تلمبار شده و هیچ کارگری برای جمع آوری زباله در این شهر دیده نمی‌شود.

*دومین روز تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشورنسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درتهران

روزسه شنبه 4 آبان برای دومین روزمتوالی،جمعی از کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشوربرای اعتراض نسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد تجمع کردند.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشورنسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درپایتخت

روز دوشنبه 3 آبان، کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشوربرای پاسخ مثبت دادن به فراخوان تجمع اعتراضی سراسری نسبت به عدم همسان سازی حقوق از شهرهای اصفهان،اهواز، زیرآب، سمنان،سنگرود،شاهرود،طبس، کرمان، مبارکه،مشهد راهی پایتخت شدند ومقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد تجمع کردند.

گزارش رسانه ای شده:اعتراض بازنشستگان‌صنعت فولاد با پهن کردن سفره خالی

صبح امروز (سوم آبان ماه) گروهی بازنشستگان صنعت فولاد کشور که از نقاط مختلف کشور خود را به پایتخت رسانده‌اند، در ادامه پیگیرهای مطالبات بازنشستگی خود به صورت نمادین با پهن کردن سفره خالی مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کشور در تهران درخواست وصول مطالبات خود را داشتند.


*تجمع اعتراضی کارگران نفت و گاز پارس جنوبی عسلویه نسبت به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای درست طرح طبقه بندی مشاغل ومشکلات بیمه تکمیلی

روز دوشنبه 3 آبان،کارگران پیمانی بخش های خدمات، فضای سبز، تاسیسات و نقلیه نفت و گاز پارس جنوبی برای انعکاس هرچه بیشتر اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای درست طرح طبقه بندی مشاغل ومشکلات بیمه تکمیلی دست به تجمع زدند.


*تیراندازی به یکی از پیمانکاران فاز 2 پالایشگاه آبادان

روز دوشنبه 3 آبان،یکی از پیمانکاران فاز 2 پالایشگاه آبادان در حال خروج از خانه با خودرو اش در مناطق مرکزی شهرمورد شلیک گلوله افرادناشناس قرار گرفت وبدلیل زخمی شدن به بیمارستان منتقل و مورد عمل جراحی قرار گرفت.

*تجمع اعتراضی کارگران شرکت آب و فاضلاب امیدیه نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات و وعده های توخالی مسئولان مقابل فرمانداری

روزسه شنبه 4آبان،جمعی از کارگران بخش تاسیسات و تعمیرات شرکت آب و فاضلاب امیدیه به نمایندگی از همکارانشان برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان خوزستان زدند.


این کارگران به خبرنگاررسانه ای گفتند: با وجود اینکه قبلا اداره آبفای امیدیه برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران وعده داده بود اما هنوز عملیاتی نشده و ما کارگران چهار ماه مزد معوقه طلبکاریم. در عین حال عیدی سال گذشته و سه سال سنوات ما هم پرداخت نشده است.

یکی از کارگران آبفای امیدیه که در تجمع حاضر بود، گفت: مشکلات کارگران آبفای امیدیه با10 تا 15 سال سابقه کار زمانی آغاز شد که با شرکت آبفار ادغام شدیم. در حال حاضر کارگران از شرایط کار خود رضایت ندارند و تقریبا هر چند ماه یکبار حقوق خود را با تاخیر سه تا چهار ماهه دریافت می‌کنند. در عین حال میزان دریافتی کارگران پیمانکاری نسبت به سایر کارگران قراردادی به ویژه رسمی‌ها به صورت حداقلی پرداخت می‌شود.

او با بیان اینکه از شخص فرماندار می‌خواهیم در این قضیه ورود کنند، در ادامه گفت: کارگران آبفای امیدیه در یکی دو سال گذشته برای تحقق خواسته‌هایشان چندین بار تجمع اعتراض بر پا کرده‌اند که در هر نوبت با بی‌توجهی مسئولان روبرو شدند.

به گفته این کارگر شاغل در اداره آب و فاضلاب امیدیه؛ حق بیمه این کارگران نیز طی سالهای گذشته با مشکلاتی روبرو بوده و چندین ماه به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

*ادامه اعتراضات کارکنان بازنشسته شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)نسبت به سطح پایین حقوق با تجمع مقابل وزارت راه و شهرسازی

روز سه شنبه 4 آبان، کارکنان بازنشسته شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به سطح پایین حقوق برای باری دیگردست به تجمع مقابل وزارت راه و شهرسازی زدند.


*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

روشن کردن چراغ اتوبوس های بخش خصوصی شرکت واحد تهران امروز ۴آبان به نشانه اعتراض.

فساد گسترده و رانت در بخش خصوصی اتوبوسرانی شرکت واحد و بلاتکلیفی رانندگان این بخش درمالکیت اتوبوس ها.

رانندگان بخش خصوصی سالهاست که به فساد و ظلمی که در بخش خصوصی شرکت واحد درحقشان میشود معترض هستند و بارها در مقابل فرمانداری،استانداری، شهرداری دست به تجمعات اعتراضی زده اند و حتی شکایاتی مبنی بر سواستفاده مدیریت شرکت واحد وقت پیمان سنندجی انجام داده اند و فرمانداری حق را به رانندگان داده است. اما، متاسفانه سنندجی با استفاده از رانت و نفوذ که ازطریق رابطه با نهادها بدست آورده است نه تنها تن به اجرای شکایات رانندگان بخش خصوصی نداده اند، بلکه شکایت رانندگان را با توصیه و فشار به کمیته ماده ۱۷ ارجاع داده که از ۶ عضو آن ۴عضو از شرکت واحد و زیر مجموعه مدیریتی هستند که درواقع شکایت قاضی را به پیش قاضی بردن است.

شرکت های پیمانکاری بوجود آمده از مدیریت وقت شرکت واحد (پیمان سنندجی) بدون پرداخت هیچ هزینه ای بطور غیر قانونی صاحب دو دانگ‌ از اتوبوس های رانندگان شدند در صورتی که نه تنها اینکار کاملا تخلف وغیر قانونی بوده است بلکه حتی یک ریال هم بابت سهم دو دانگ پرداخت نکرده اند و بدتر از آن بدون اینکه درتمام این سالها هزینه ای بابت استهلاک اتوبوس ها بدهند تمام درآمد رانندگان را هم شریک شده اند.

بعلاوه اینکه از منابعی هم که شهرداری دراختیار رانندگان میگذاشته ، برداشت میکردند و تا سالها درآمد کارت خوان ها ی اتوبوس ها به حساب مدیریت شرکت واحد واریز میکردند، به بهانه اینکه رانندگان از شهرداری کمک میگیرد .

از محل قبض های جریمه سوری که توسط شرکت واحد درست شده است هر ماه از درآمد رانندگان تا سقف یک تا دومیلیون تومان برای شرکت واحد درآمد زایی میکردند که همچنان ادامه دارد.

متاسفانه رانندگان بخش خصوصی شرکت واحد علیرغم پرداخت تمام اقساط اتوبوس ها هنوز صاحب و مالک این اتوبوس ها نیستند و عدم رسیدگی و توجه مقامات قوه قضائیه و فرمانداری نسبت به شکایات و اعتراضات این زحمت کشان همچنان مدیریت شرکت واحد وشرکت های پیمانکاری فاسد از منابع این زحمت کشان تغذیه میکنند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران ضمن حمایت از خواسته های رانندگان بخش خصوصی اعلام میدارد هزینه های حمل ونقل عمومی بعهده شهرداری و دولت است و تجربه نشان داده که خصوصی سازی و پیمانکارهای خصولتی که از نهادهای حکومتی هستند چیزی جزفساد، اختلاس، تباهی و سو استفاده های رانتی برای اشخاص خاص در بر نداشته و ندارد.

آنچه که امروزه ما کارگران برای پایان دادن به فساد و رانت بخش خصوصی و پیمانکار های خصولتی بایدانجام بدهیم، تمام خواسته ها با اتکا به نیروی و قدرت و اراده ی جمعی خود کارگران و رانندگان مسیر خواهد شد و قطعا با اتحاد و همبستگی بین کارگران حمل و نقل درون شهری و برون شهری ، مطالبات و خواسته ها دست یافتنی خواهد شد.

*کنش های 150 کارگر اخراجی یک کارخانه ریسندگی شاهین شهربرای احقاق حقوق برحقشان ازجمله بازگشت بکار

روز سه شنبه 4 آبان،150 کارگر اخراجی یک کارخانه ریسندگی شاهین شهردراستان اصفهان از کنش هایشان برای احقاق حقوق برحقشان ازجمله بازگشت بکار،خبردادند.

یکی از این کارگران به خبرنگاررسانه ای گفت:این شرکت دارای 150 نفر پرسنل بود که همگی دارای سابقه کار بالای 18 سال هستند.

وی افزود: بسیاری از کارگران این شرکت و از جمله خود من 17 سال به دلیل نیاز به حقوق و درآمد با قراردادهای سفید امضا کار کردیم و هر چه با اداره کار نیز نامه نگاری کردیم، به نتیجه نرسیدیم.

وی با بیان اینکه این کارخانه اواسط تیرماه امسال به گفته مدیران به بهانه بازسازی و تجهیز رو به تعطیلی رفت،اضافه کرد: در آن زمان بیش از نیمی از پرسنل با وعده یک هفته تعطیلی اخراج شدند و مابقی نیز در اول شهریور به طور ناگهانی اخراج شدند.

وی اضافه کرد: در این راستا پس از عدم دریافت پاسخ صحیح از مسئولان کارخانه به اداره کار شاهین شهر و دفتر نماینده مجلس، 30 نفر از کارگران بازگشت به کار شدند و این بار نیز با این کارگران قراردادی امضا نشد.

وی با بیان اینکه خواسته ما قانونی است و خواستار قانون بازگشت به کار هستیم، تصریح کرد: از سوی دیگر نیز ما انتظار احقاق حقوق خود پس از 17 سال کار در این شرکت را داریم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر باید توجه داشت که آگهی فروش شرکت اعلام شده و این در حالی است که حقوق ما پایمال شده است.

درهمین رابطه،رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شاهین شهر نیزگفت: این شرکت به دلیل بدهی به اشخاص قادر به تأمین مواد اولیه نیست و محصولات شرکت نیز با حکم دادگاه برای پرداخت بدهی اشخاص توقیف شده است.

*اعتراض کارکنان خرید خدمات اورژانس اجتماعی نسبت به شرایط سخت کاری

روز سه شنبه 4 آبان، کارکنان خرید خدمات اورژانس اجتماعی اعتراضشان را نسبت به شرایط سخت کاری،رسانه ای کردند.

کارکنان خرید خدمات اورژانس اجتماعی از ادامه‌ی روند افزایش شیفت‌های کاری خود شکایت کردند و به خبرنگاررسانه ای گفتند: قبلا هر کارشناس سه شیفت در هفته، از8 صبح تا 8 شب، کار می‌کرد و موظف بود در ماه یک جمعه هم پای کار باشد اما بعد از اینکه به دلیل معوقات مزدی خیلی از کارشناسان استعفا دادند، مدیران به جای جذب نیرو، کمبود آن‌ها را با نیروهای باقیمانده جبران کردند.

آنها افزودند: در حال حاضر ما باید روزهای تعطیل هم پای کار باشیم و مسئولان به استناد 44 ساعت کار در هفته که در قانون کار آمده از نیروهای شرکتی می‌خواهند جمعه‌ها نیز شیفت بایستند. در جلسه‌ای که برخی از نیروهای ما با معاونت بهزیستی داشتند، این موضوع مطرح شد و قرار شد بعد از عید این مشکل حل شود اما متاسفانه بعد از عید طبق قرارداد ما موظف شدیم جمعه‌ها هم پای کار باشیم.

آنها ادامه دادند: سوال ما این است که اگر این آقایان به ساعت قید شده در قانون کار استناد می‌کنند چرا بندهای دیگر قانون کار را اجرا نمی‌کنند؟ چرا بابت اضافه کار به ما پولی پرداخت نمی‌کنند، در صورتی که ماهیت کار ما به گونه‌ای است که گاهی کارمان بیشتر از زمان معمول طول می‌کشد. چرا شیفت نیروهای قراردادیِ سازمان زیاد نشده و این افزایش شیفت صرفا مربوط به نیروهای شرکتی است؟

*کنش های کارگران شهرداری های کشور درنیمه دوم مهر ماه 1400


توضیحات

رخداد

تحت نظر بخش

محل خدمت

شهرداری شهر

تاریخ

شماره

برای اعتراض نسبت به پایین بودن حقوق ها و شکایت از پیمانکار، مقابل شهرداری مرکزی این شهر دست به تجمع زدند

تجمع

خصوصی

خدمات شهری

اصفهان

1400/07/20

1

اعلام حمایت سندیکا از اعتراضات و تجمعات فرهتگیان

بیانیه

دولتی

اتوبوسرانی

تهران

22/07/1400

2

نسبت به عدم دریافت 11 ماه حقوق و حق بیمه اعتراض کردند

اعتراض

خصوصی

خدمات

آبژدان / خوزستان

23/07/1400

3

این کارگران با حضور در فرمانداری کردکوی اعتراض خود را نسبت به ماه ها حقوق عقب افتاده اعلام کردند

اعتراض

غیر رسمی

تمام بخش ها

کردکوی / گلستان

24/07/1400

4

تمام 120 تن راننده این بخش که بین 8 تا 20 سال سابقه کاردارند نسبت به عدم بالا بردن حقوق ها برابر مصوب شورای شهر و عدم کسر حق بیمه برابر قرارداد معترض شدند

اعتراض

خصوصی و خودمالک

امور متوفیان

تهران

24/04/1400

5

با تجمع مقابل قوه قضاییه از فساد موجود در تعاونی مسکن خود اظهار نارضایتی کردند

تجمع

-

اتوبوسرانی

تهران

25/07/1400

6

نسبت به عدم دریافت سه ماه حقوق دست به تجمع در مقابل شهرداری این شهر زدند

تجمع

خصوصی

اجرائیات

اهواز

26/07/1400

7

نسبت به عدم پرداخت 11 ماه حقوق دست به اعتراض زدند

اعتراض

دولتی

خدمات

اندیمشک

26/07/1400

8

بیش از ده روز است که این کارگران نسبت به عدم دریافت 5 ماه حقوق و 15 ماه حق بیمه دستت به اعتصاب زده اند

اعتصاب

خصوصی

پسماند

خرمشهر

27/007/1400

9

200 کارگر که مشمول قوانین سختی کار میشوند در زمان بازنشستگی از عدم پرداخت حق بازنشستگی کارگران توسط شهردری متحمل زیان میشوند

اعتراض

دولتی

_

لوشان / گیلان

28/07/1400

10

نسبت به عدم دریافت عیدی و سنوات و عدم پرداخت حقوق بطور منظم معترض شدند

اعتراض

خصوصی

اتوبوسرانی

اصفهان

29/07/1400

11

*انتقال عثمان اسماعیلی به زندان مرکزی سنندج

محمود صالحی:بعد از چندین روز بی خبری از وضعیت عثمان اسماعیلی امروز دوشنبه مورخ ۳/۸/۱۴۰۰ با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به زندان مرکزی سنندج منتقل شد

*گزارش یک دیدار به مناسبت بزرگداشت روزجهانی معلم (قسمت سوم):

دیدار اعضای کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با مدیر و موسس مدرسه کودکان کار جلال آل احمد

تهیه کتاب درسی :

عنوان مدرسه رسمی هست ولی در واقع غیر رسمی است.

تا همین امروز ( ۲۰ مهر) دنبال کتاب درسی برای بچه ها بودیم. موضوع این هست که بچه ها خیلی دیر برای ثبت نام می آیند، مثلا تا ۲۵ شهریور ۳۰ نفر ثبت نامی داشتیم ولی الان بچه هایی که از همه جا مونده و رونده هستند، برای ثبت نام م آیند. زمانی که دیر ثبت نام می کنند آموزش و پرورش هم نمی تواند به سرعت کد به ما بده ، اول به مدارس دولتی و بچه هایی که مدارک شناسایی دارند کد برای ثبت نام کتاب می دهد، تا کد مدرسه رو برای ما صادر کنند، ۴ ماه از سال تحصیلی گذشته، بعد دیگه نمیشه در سامانه برای ثبت نام کتاب اقدام کرد .

برای تهیه کتاب درسی یک شاهنامه ای داریم .

دو هفته است هر روز داریم پیگیری می‌کنیم .امور بین الملل مجوز داده ، نامه داده ، آمارتعداد دانش آموزان را داده. کسی کتاب رو نمی گیره که ببره بازار آزاد بفروشه ، اون هم مدیر یک مدرسه!

شرایط و مشکلات مدرسه ما رو می‌دانند .قبل از رفتن وزیر، مرکز امور بین الملل جلسه ای در مورد این ۹ تا مدرسه گذاشت. امسال قول دادن کتاب رو به موقع بدهند، حتی امسال هم با کلی قول و امضا باز هم نتوانستیم به موقع کتاب درسی دریافت کنیم .

در مدارس دیگه از طریق دوستان، کتابهای اضافی از انبار و کتابخونه هاشون بوده، جمع آوری کردیم و پولش رو دادیم و آوردیم .

مثلا کلاس اول ما هنوز یک جلد کتاب نداره، داریم دست دوم جمع می کنیم و به خانواده ها می دهیم . بچه های پایه های بالاتر که از کتاب دست دوم راضی اند، اما در پایه ی اول و دوم نمیشود با کتاب دست دوم کار کرد.

مدیر کل در مورد این قضیه یک طوری سخت میگیره که حد و حساب نداره . این همه در کشورمون خورده و برده میشه.

مدارسی مثل ما مثلا ۵۰۰ تا جمعیت داشته باشیم هشت تای دیگه هم مثل ما ، نه تا ۵۰۰ تا می شود چهار میلیون و پانصد کتاب ، که این باز میخواد وجه نقدش پرداخت بشه .

در گرفتن کتاب ، به شدت دچار مشکل هستیم .مثلا پارسال یک ماه و نیم از سال گذشت تا کتاب گرفتیم .

اگر پافشاری ما نباشه همان هم به دست ما نمی‌رسه. تمام اتاق ها و ادارات را زیر پا میگذاریم.

بازار آزاد یک دست کتاب چهارصد هزارتومان هست.

فقط مدرسه ما و یک مدرسه ی دیگه پیگیری زیاد داریم و در نهایت توانستیم با گذشت زمان کتاب تهیه کنیم.

مثلا بریم پشت در اتاق مدیر کل بشینیم و صدجا زنگ بزنیم و سفارش کنیم و ...

منظورم مدیر کل نشر و توزیع کتاب درسی هست.

آقای فولادوند هم تایید میکنه ، همه که تایید کردند شما تازه می‌رسی به مدیر کل نشر و توزیع کتب درسی .

مثلا ۷۰ تا کسری کتاب نگارش برای یک پایه می‌خوام برای کسری ها آمار دادم میگفت اسم تک تک و کد دانش آموزی رو در اکسل باید برام بفرستید .

۷۰ تا کتاب کسری نگارش میتونه وارد بازار آزاد بشه ؟! یک چیزهایی رو سخت می‌گیرند که واقعا حمایت مطلق دولت رو می خواد .

به هر حال شایسته نیست، دانش آموز خواسته یا ناخواسته اومده اینجا، آموزش مهمترین مسئله است .

فقر فرهنگی خیلی اتفاق های بدی رو به دنبال دارد. اگر اینجا صد بار هم آذوقه بدهیم ولی اتفاق علمی لازم نیفته، کمک کننده نیست .

تامین کتاب ساده ترین حمایتی هست که می تونیم از یک کودک داشته باشیم . کاری نداشته باشیم که چه ملیتی داره.

پارسال هم آخر از طریق اداری و نامه نگاری و قانونی نتونستیم کتاب تهیه کنیم . همه ی اتاقهای آموزش و پرورش و آقای فولادوند و ... هم نامه رو پاراف کرده بودند .

آقای مدیرکل نشر و توزیع کتب درسی می‌گفت باید از طریق سامانه اقدام بشه.

این قشر به سامانه دسترسی نداره و کلا نمی توانند وارد سامانه بشوند. این خیلی مسئله ساده ای هست

باز می‌گفت نه ما فقط به سامانه کار داریم !!

کتاب دست دوم رو هم به حساب دوستی پیدا می کنیم.

در غالب حمایت، آموزش و پرورش حتی در اینمورد هم کاری انجام نداد. نهایتا در گروه مدیران پیامی در این مورد گذاشتم و بعضی ها همکاری کردند و خودمون برای جمع آوری کتاب دست دوم از بعضی مدارس اقدام کردیم .

ادامه دارد...

برگرفته ازکانال کانون صنفی معلمان ایران ( تهران)

*به بهانه سالروز کوچ علی اشرف درویشیان روزنامه همدلی ۶ آبان ۱۳۹۶

نویسنده : عبدالرضا قنبری

علی اشرف درویشیان، رفیق فرودستان

«علی اشرف درویشیان»، شرف قلم، ملقب به لطیف تلخستانی را همه می‌شناسند. اکنون از میان ما رفت. او در زمینه داستان و پژوهش، کارهای خوبی انجام داده است. «صمد جاودانه شد» نخستین کتاب علی اشرف بود که به مناسبت مرگِ «صمد بهرنگی» نوشته شده است. «از این ولایت»، «آبشوران»، «درشتی» و… از مجموعه داستان‌های او هستند. رمان «سال‌های ابری» و «سلول ۱۸» نیز در کارنامه او می‌درخشند. علی اشرف کارهای پژوهشی در زمینه‌های مختلف نیز دارد. «افسانه‌های مردم ایران» در 19 جلد که با همکاری «رضا خندان»(مهابادی) کار شده، یکی از این پژوهش‌ها است که در آن، قصه‌ها و افسانه‌های ایران، گردآوری شده است.

درباره درویشیان بسیار سخن گفتند و ناگفتنی‌های بسیاری نیز هم‌چنان مکتوم مانده است. نویسنده‌ای که تلخی قلمش، برای صاحبان قدرت، آزردگی به همراه داشت . قلم او درد «نداری» و فقر را تصویر می‌کرد. دردی که هیچ‌وقت درمان نشد و در سینه‌اش ماند و ماند تا ازپایش انداخت. او راوی مردمان حاشیه «آبشوران»، مردمان «لب آب» و «ناکامان دره فره‌سو» بود. درویشیان معلمی بود که در کنار معلمی، همچون دیگر نویسندگان تاثیرگذار ایرانی، نویسندگی می‌کرد. آن‌قدر نوشت و نوشت تا به زندانش افکندند .او بخش‌هایی از زندگی اجتماعی خودش را در داستان‌هایش به تصویر کشیده است. درویشیان کوشیده تا راه صمد بهرنگی را ادامه دهد.

««کارِ بزرگِ» صمد بهرنگی همین بود، که ادبیات را برد توی مردم؛ خیلی از مردمِ ما، بی‌سواد بودند و او را می‌شناختند. مادرِ من بی‌سواد بود ولی او را می‌شناخت و به‌خاطر صمد بهرنگی رفت کلاس شبانه، سواد یاد گرفت. من تمام فکر و ذکرم این بود که فضای بین صمد بهرنگی و مثلا ً آثار زنده‌یاد «هوشنگ گلشیری» را که سطحِ بالا بود و مدرن بود، با نوشته‌هایم پر بکنم. این فضا را پر کنم که مردم از این‌جا برسند به آن جا.»

اشرف درویشیان ، در کودکی خود رنج‌های بسیاری را برای تکه‌ای نان تجربه کرد. «در مدرسه بر دستان کوچکش ترکه‌های چوب شکست تا از او انسانی فرمان‌بر بسازند، اما او فرمان نبرد تا از قامت آموزگاری که واژگان را با مهر بر زبان می‌راند و در دل دانش‌آموزان روستایی و محروم شهری می‌نشاند، فراتر رود و نویسنده «ایستادگی» معنا شود». زندان انگیزه او را در بیان فقر و نداری مردم بیشتر کرد و فرصتی شد برای نوشتن. داستان‌های او را می‌توان حبسیه نامید. در مجموعه «از این ولایت» می‌گوید:«باید اعتراف کنم که این زندان کرمانشاه بود که به‌طور خیلی جدی، مرا به نوشتن داستان واداشت. اوایل مرداد 1350 در کنگاور کرمانشاه دستگیر شدم. در آنجا مشغول گردآوری افسانه‌های کردی بودم و شب‌ها در قهوه‌خانه‌ها می‌خوابیدم؛ پلیس مشکوک شد و مرا تحویل ساواک داد... دوران سخت بازجویی که تمام شد و توانستم در میان زندانیان سیاسی و عادی، گوشه‌ای، جایی برای خودم دست و پا کنم، نشستم به مرور زندگیم و حوادث و تجربه‌هایی که دیده و اندوخته بودم و ناگهان در آن گوشه دلگیر، دور از چشم جاسوسان، بغض قلمم ترکید و داستان «ندارد» را نوشتم». شخصیت‌های او در داستان، در واقع مجموعه‌ای از تیپ‌های دور و بر خودش بودند.

شخصیت‌های داستان «از این ولایت»، بسیار ساده و سطحی‌اند. نویسنده با شرح چهره نیاز علی، او را قهرمان داستان خود انتخاب می‌کند. «این پسربچه، همان ندارهای سراسر کشور ماست که با سن اندکشان، با دنیایی از مشکلات و محرومیت‌ها مواجه بوده و جز نان خالی برای خوردن و پاره‌پوش‌هایی برای پوشش بدن نحیف و درمانده خود نداشته‌اند . در واقع، «ندارد» درویشیان، نماینده فقر وسیعی از جامعه ماست؛ چراکه این نداردها ماحصل سیستم ظالمانه سرمایه‌داری دوران پیشین‌اند.» نویسنده از عنصر «گفت‌وگو» هم در معرفی او استفاده می‌کند. او در داستان‌هایش به مردم فرودست می‌پردازد و رفیق راهشان است .

او راوی مردمان حاشیه آبشوران، مردمان لب آب و ناکامان دره فره‌سو بود. او شصت‌سال برای بیداری جامعه‌ای که خوابش سنگین‌تر از کوه دماوند است، رنج برد. می‌توان او را چهره رنجور ادبیات ایران نامید. او دق‌مرگ مردم خود شد. در گفت‌وگویی که با علی کاکاوند داشت، در پاسخ به سوالی که «آیا شما در تصویر کودکان فقیر غلو کرده‌اید؟»، پاسخ داد:«نه، به هیچ وجه، چون این بچه‌ها، شاگردهای من در «گیلان‌غرب» بودند؛ که فقیر بودند؛ که ناشتا سر کلاس غش می‌کردند؛ سال به سال چیزی روی آتش نمی‌جوشید که این‌ها بخورند؛ سالیانه گوشت نمی‌خوردند؛ هیچ‌وقت. درست بوده و شاید هم من کم نوشتم؛ اگر حالا بود شاید بیش‌تر می‌توانستم بگویم آن‌جا چه بوده، هیچ غلوی نکرده‌ام؛ درست بوده. و بعد هم «آبشوران» که خانواده خودم بودند؛ خودمان بودیم.

من و برادرهایم. تازمانی که ظلم و بی‌عدالتی و فقر در جامعه هست، این کارها ادامه دارد؛ خواننده دارد. مگر افرادی که برایشان این مسائل بی‌اهمیت است، از کنارش بگذرند. تا زمانی که بیدادگری و ظلم و فقر و استثمار ادامه دارد، این‌ها هم ادامه خواهد داشت و من هم زندگی این چیزها را نوشتم.»

شخصیت اصغر در داستان «فصل نان» نماد فقر هزاران هزار کودکی است که «صندوق بدبختی» خود را هرروز، در خیابان‌ها و سر گذرها، به دوش می‌کشند و شب ننه پیر بالای سرش، غصه‌دار می‌خواند:«ای کوچولوی نان‌آورم! ای گربه خاک‌آلودم! قربان دست‌های زبر و ترک‌خورده‌ات بروم عزیزکم».

او ایران را دوست داشت با همه آشفتگی‌هایش. در این باره گفته است:«ایران را دوست دارم چون که مزرعه‌های سرسبز و معطر برنج شمال را دوست دارم. چون جنگل‌های انبوه مازندران و رشت را دوست دارم. ایران را دوست دارم چون فردوسی و شاهنامه‌اش را دوست دارم. چون رستم و سهراب و گردآفرید و تهمینه را دوست دارم. چون شیراز را دوست دارم. حافظ و سعدی را دوست دارم. چون کرمانشاه را دوست دارم و ابوالقاسم لاهوتی، شاعر نامدار کرمانشاهی را دوست دارم. باغ‌های کرمانشاه و درخت‌های آلوچه و انگور و سیب و گلابی‌اش را دوست دارم. چون بیستون و شیرین و فرهاد را دوست دارم. چون لاله‌های واژگون لرستان را دوست دارم. ایران را دوست دارم زیرا دکتر محمد مصدق، خسرو روزبه، خسرو گلسرخی و قهرمانانی چون بیژن جزنی و محمد مختاری و جعفر پوینده و ... را دوست دارم. کوچه‌های بچگی‌ام را که در ایران است، دوست دارم. معلم‌های گذشته‌ام را، استادانم را، همه و همه را دوست دارم و ایران را که جایگاه ستارخان و باقرخان و یارمحمد خان کرمانشاهی و صفرخان و صمد بهرنگی است، دوست دارم . ایران را دوست دارم زیرا شعرهای شاملو و فروغ فرخزاد و سیمین بهبهانی را دوست دارم و در پایان کلمه «پایان» را دوست دارم؛ زیرا وقتی در دوران بچگی‌ام، در مدرسه مشق‌هایم تمام می‌شد و به پایان می‌رسیدم، شاد می‌شدم؛ چون می‌دانستم که دوران زحمت‌ها و خستگی‌هایم به پایان رسیده است.

نویسنده آزاده و جوانمرد ما امروز از میان غایب است اما طنین صدای او را تا سال‌های سال، بلکه ده‌ها و صدها سال، همه فرودستان به گوش جان خواهند شنید.

بدرود رفیق فرودستان!

و ایرج صف شکن چه نیکو سرود:

«خطاب به درویشیان گفتند

فقر سهم جاودانه فقیران است

تو اما سرودی

ما می‌رویم

اما، جهان در تسخیر توده‌هاست.»

منبع:کانال تلگرامی شورای هماهنگ تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران :

*تجمع اعتراضی ناشنوایان اصفهان نسبت به مشکلات معیشتی، بیکاری، تورم و گرانی،سمعک و باطری سمعک و عدم اجرای قانون معلولان مقابل ساختمان سازمان بهزیستی

روزسه شنبه 4 آبان،جمعی از ناشنوایان اصفهان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به مشکلات معیشتی، بیکاری، تورم و گرانی،سمعک و باطری سمعک و عدم اجرای قانون معلولان دست به تجمع مقابل ساختمان سازمان بهزیستی،زدند.


*تجمع اعتراضی وکلای دادگستری نسبت به مصوبه اخیر مجلس تحت عنوان طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و‌کارمقابل کانون وکلا

روز سه شنبه 4 آبان،جمعی ازوکلای دادگستری در اعتراض به مصوبه اخیر مجلس تحت عنوان طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و‌کار مقابل کانون وکلای دادگستری مرکز تجمع کردند.


*تجمع اعتراضی مقابل ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به عدم پرداخت حق غرامت جنگی

روزسه شنبه 4 آبان،چندصدنفر با برپایی تجمع مقابل ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران وسردادن شعارها ازجمله« غرامت جنگی حق مسلم ماست»خواهان پرداخت غرامت جنگی شدند.


*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

همکارمان سهراب ظاهری درگذشت. یادش گرامی

بنا بر گزارشی دریافتی همکارمان سهراب ظاهری داربست بند در شرکت پایندان فاز ۱۴ عسلویه بر اثر شوک شدن از تست مثبت کرونای خود و فشار سنگین روحی و معیشتی دچار سکته قلبی شده و جان خود را از دست داد. درگذشت این همکار گرامی را به خانواده او، به همکاران و به همگان تسلیت میگوییم. یاد او را با اعتراض به این شرایط پر از فشار کاری و معیشتی و پر مخاطره گرامی بداریم.

فشار سنگین کار، محیط های نا امن کار، فشار سخت معیشتی و در کنار همه اینها کرونا هر روزه دارد قربانی میگیرد. ما بر ایمنی محیط های کار، ٢٠ روز کار و ١٠ روز مرخصی، افزایش دستمزدها مطابق ارقام اعلام شده خودمان و تاکید بر اینکه مزد هیچ کارگری نباید کمتر از ١٢ میلیون باشد و بر بهبود قابل قبول وضع کمپها و غذا تاکید داریم و اینها همه مطالبات فوری ما هستند.

کرونا دارد هر روزه جان میگیرد. ابتدا واکسیناسیون صورت نگرفت و بعد از اینهمه اعتراض دارند در خیلی جاها واکسن غیر استاندارد "برکت" میزنند. ما قبلا هم اعلام کردیم، واکسیناسیون استاندارد، فوری و همگانی حق مسلم ماست و باید پروتکلهای سازمان بهداشت جهانی اجرا شوند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 3 آبان ماه 1400

- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشورنسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درپایتخت

- سومین روز اعتصاب مینی بوس دارهای شاغل در تمامی شرکت های پارس جنوبی در اعتراض به پایین بودن دستمزد

- ادامه اعتراضات کارگران حجمی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نسبت به نداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی مسئولان بابرپایی تجمع مقابل ساختمان اداره مرکزی

- تجمع اعتراضی کارگران شرکت آب وفاضلاب استان کرمان نسبت به انتقال به بخش خصوصی وپیمانی شدن مقابل استانداری

- ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته بیمارستان خمینی کرج نسبت به عدم پاسخگویی به مطالباتشان با تجمع مقابل این واحد درمانی

- اعتصاب وتجمع کارگران قرارداد طرح اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای یزد برای اعتراض به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت

- ادامه اعتراضات دامنه دار کارگران شهرداری زنجان نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل ، وعده های توخالی وسکوت مصلحتی مسئولان

- ادامه اعتراضات معلمان قرآنی رفسنجان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی وعدم پاسخگویی مسئولان با تجمع مقابل اداره آموزش وپرورش

- پایان موقتی اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران معدن میدوک شهر بابک

- تجمعات اعتراضی جوانان جویای کار شوشتر نسبت به بیکاری و وعده های پوچ مسئولان مقابل مجتمع کشت و صنعت کارون

- تجمعات اعتراضی جمعی از اعضای تعاونی مسکن خزر سبز گیلان نسبت به بلاتکلیفی 18 ساله مقابل فرمانداری و اداره کارشهرستان رشت و سازمان بازرسی استان گیلان

- تجمع اعتراضی نانوایان کرمانشاه نسبت به افزایش هزینه ها وپایین بودن قیمت نان مقابل اتحادیه خبازان

- بتعلق درآمدن فعالیت معدن طلای قروه بدنبال اعتراضات اهالی منطقه

- اعتراض جمعی از اهالی روستای آب قنات اندیکا نسبت به عدم وجود فضای آموزشی در روستاونداشتن راه ارتباطی مناسب و بی توجهی مسئولین مربوطه

- تجمع اعتراضی ورزشکاران معلول دامغان نسبت به عملکرد اداره ورزش و جوانان مقابل فرمانداری

- گزارش یک دیدار به مناسبت بزرگداشت روزجهانی معلم (قسمت دوم):

دیدار اعضای کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با مدیر و موسس مدرسه کودکان کار جلال آل احمد

- کانون نویسندگان ایران:

بیانیه‌ی مشترک انجمن‌های قلم (پن) سیدنی و ملبورن در اعتراض به اجرای حکم زندان آرش گنجی

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

فردین دانش هفشجانی یکی از همکاران ما درگذشت

یادش گرامی باد

- جان باختن یک کارگرجوان درحادثه ریزش آوارمشهد

*تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشورنسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درپایتخت

روز دوشنبه 3 آبان، کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشوربرای پاسخ مثبت دادن به فراخوان تجمع اعتراضی سراسری نسبت به عدم همسان سازی حقوق از شهرهای اصفهان،اهواز، زیرآب، سمنان،سنگرود،شاهرود،طبس، کرمان، مبارکه،مشهد راهی پایتخت شدند ومقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد تجمع کردند.

گزارش رسانه ای شده:اعتراض بازنشستگان‌صنعت فولاد با پهن کردن سفره خالی

صبح امروز (سوم آبان ماه) گروهی بازنشستگان صنعت فولاد کشور که از نقاط مختلف کشور خود را به پایتخت رسانده‌اند، در ادامه پیگیرهای مطالبات بازنشستگی خود به صورت نمادین با پهن کردن سفره خالی مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کشور در تهران درخواست وصول مطالبات خود را داشتند.


تجمع‌کنندگان، مهم‌ترین خواسته‌های خود را برخورداری از مستمری بالاتر از خط فقر، درمان رایگان و اصلاح احکام همسان‌سازی حقوق و انتقال از ردیف ۹ بودجه به ردیف ۷ عنوان کردند و گفتند: دولت مکلف به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان فولاد مطابق آیین‌نامه معتبر فولاد است.

طبق اظهارات آن‌ها؛ از سال ۹۱ به بعد که صندوق فولاد به وزارت کار واگذار شد صندوق بطور غیر قانونی دست در جیب بازنشسته‌ها خود کرده و علی رغم اعتراض بازنشستگان باز هم به تخلفات خود ادامه می‌دهد. کسر پول بیمه‌ی عمر و حوادث از بازنشستگان ستادی و معدنی نمونه کوچکی از این تخلفات است که ما در نظر داریم این تخلف را به مقامات بالا دستی انتقال دهیم.

بازنشستگان همچنین خواستار پرداخت به موقع هزینه‌های درمانی بازنشسته فولاد از بودجه‌های سنواتی، قرارداد درمان برابر آئین‌نامه استخدامی و دستورالعمل‌های فولاد، بیمه عمر و حوادث برابر دیگر واحدهای فولادی و بکارگیری فرزند بازنشستگان در ذوب آهن و شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد هستند.

تجمع‌کنندگان که از مناطقی همچون کرمان، اصفهان، مشهد، مبارکه، زیرآب، طبس، سمنان، شاهرود، سنگرود گردهم آمده‌اند، می‌گویند اگر به مطالباتمان پاسخ داده نشود به اعتراضات صنفی خود ادامه می‌دهیم.

*سومین روز اعتصاب مینی بوس دارهای شاغل در تمامی شرکت های پارس جنوبی در اعتراض به پایین بودن دستمزد

از روز اول آبان ماه مینی بوس دارهای شاغل در تمامی شرکت های پارس جنوبی در اعتراض به پایین بودن دستمزد و سایر مطالبات اقدام به اعتصاب و مسدود نمودن تعدادی از مسیرهای بین پالایشگاهی کردند.

افزایش دستمزدها مطالبه همه بخش های کارگری در نفت است. شورای سازماندهی اعلام کرده است که علاوه بر افزایش سطح دستمزدهای در سطوح مختلف تخصصی متناسب با درخواست خود کارگران دستمزد هیچ کارگری نباید از خط فقر١٢میلیونی کمتر باشد و بیست روز کار و ده روز مرخصی خواست فوری همه ما کارگران در نفت است.

برگرفته از کانال شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

گزارش رسانه ای شده درهمین رابطه:ادامه اعتراضات رانندگان عسلویه و کنگان نسبت به دستمزد بسیار ناچیزمقابل پالایشگاه ها

رانندگان اتوبوس و مینی‌بوسِ عسلویه و کنگان در پارس جنوبی، در اعتراض به شرایط شغلی خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.


این رانندگان که طرف قرارداد پیمانکاران هستند، می‌گویند: دستمزدمان به نسبت هزینه‌های استهلاک خودرو بسیار پایین است و همین دستمزد ناچیز نیز با ماه‌ها تاخیر پرداخت می‌شود.

یک راننده در این رابطه می‌گوید: ما رانندگان پیمانکاری وظیفه‌ی حمل و نقل کارگران پالایشگاه‌ها را برعهده داریم ولی خودمان از کمترین سطح دستمزد و امنیت شغلی برخورداریم؛ مشکل اصلی نیز از پیمانکاران است؛ پیمانکاران عموماً به تعهدات خود در قبال رانندگان عمل نمی‌کنند.

این رانندگان روز گذشته نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند؛ خواسته‌ی اصلی آن‌ها افزایش دستمزد و نظارت بر عملکرد پیمانکاران است.

*ادامه اعتراضات کارگران حجمی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نسبت به نداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی مسئولان بابرپایی تجمع مقابل ساختمان اداره مرکزی

روزدوشنبه 3 آبان،بیش از 100 نفراز کارگران حجمی نفت و گاز گچساران برای انعکاس هرچه بیشترصدای اعتراضشان نسبت به نداشتن امنیت شغلی وقراردادهای کاری مبهم و نامشخص و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل ساختمان اداره مرکزی شرکت بهره برداری (دفتر مدیر عامل )زدند.


یکی ازکارگران حاضردرتجمع به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: موضوع اصلی تجمع امروز ما کارگران مربوط به سفر اخیر وزیر نفت(جواد اوجی) به گچساران است که ایشان در این سفر دستور دادند که مشکل نیروهای حجمی شرکت نفت ظرف مدت 48ساعت مرتفع شود،که چقدر این موضوع هم درفضای مجازی و رسانه ها مانور داده شد و هرمسئولی هم سعی می کرد این موضوع را به عملکردش گره بزند، اما به نظر می رسد وعده ای سرخرمن و تبلیغاتی بیش هم نبوده است.

کارگر معترض دیگری گفت:نزدیک به 380نیروی حجمی در شرکت نفت وگاز گچساران مشغول به فعالیت هستندکه متاسفانه با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم می کنند،حقیقتا هم نمی دانیم این همه تبعیض در شرکت نفت وگاز گچساران برای چیست؟چطور است که دیگر نیروهای این شرکت به طور مرتب و سالانه پاداش دریافت می کنند اما ما همچنان از این مسئله به دور بوده ایم و تنها نامش را شنیده ایم.

یکی دیگر از کارگران تجمع کننده گفت: ما کارگران حجمی با تمامی جان و دل در این شرکت مشغول کار هستیم، اما همچنان بعد ازچندین سال کار و تلاش همچنان وضعیت قراردادهایمان مبهم و نامشخص است،با این وجود بیشتر کارگران حجمی دارای تحصیلات عالیه و در کار خود صاحب تخصص و حرفه هستند و بیشترین فشار کاری این شرکت به نوعی بر گردن همین کارگران است.

*تجمع اعتراضی کارگران شرکت آب وفاضلاب استان کرمان نسبت به انتقال به بخش خصوصی وپیمانی شدن مقابل استانداری

روز دوشنبه 3 آبان،جمعی از کارگران شرکت آب وفاضلاب استان کرمان نسبت به انتقال به بخش خصوصی وپیمانی شدن مقابل استانداری تجمع کردند.


تجمع کنندگان که خود را کارگران قراردادی بخش آبفاروستایی سابق خواندندبه خبرنگاررسانه ای گفتند:پس از ادغام با آبفا شهری دچار مشکلاتی شده اند و شرکت آب و فاضلاب استان قصد دارد ادامه وضعیت استخدامی و کاری آنان را از طریق برون سپاری به بخش های خصوصی پیمانکاری تغییر وضعیت دهد.

برخی از تجمع کنندگان با اشاره به اینکه در آستانه بازنشستگی قرار دارند، اصلی ترین مطالبه خود را جلوگیری از انتقالشان به شرکت های پیمانکاری و ادامه فعالیت تا زمان بازنشستگی در زیرمجموعه شرکت آب و فاضلاب استان کرمان خواندند.

یکی از تجمع کنندگان گفت: ما جزو نیروهایی هستیم که بعد از ادغام جهاد سازندگی و از ابتدای تشکیل شرکت آب و فاضلاب روستایی در مجموعه فعالیت داشته ایم اما سال گذشته آب و فاضلاب روستایی و آب و فاضلاب شهری ادغام شدند و اکنون مسئولان می خواهند ما را از بدنه آب و فاضلاب جدا و کارها را برون سپاری کنند.

وی تصریح کرد: این در حالی است که در سراسر کشور همکاران در حال تغییر وضعیت و ارتقای شغلی هستند اما مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمان در حال حاضر تصمیم دارد نیروهایی از قبیل ما را به بخش خصوصی منتقل کند.

یکی دیگر از تجمع کنندگان نیزگفت:برخی از نیروها 20 سال به بالا سابقه فعالیت دارند و درصورت جدا شدن از بدنه شرکت آبفا دچار مشکلات دیگری از جمله کاهش مزایا و حقوق خواهیم شد.

یکی دیگر از معترضین گفت:28سال سابقه فعالیت در آب و فاضلاب روستایی کرمان دارد واز نظر ما اینکه فعالیت ما به شرکت خصوصی برون سپاری شود بی عدالتی است.

*ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته بیمارستان خمینی کرج نسبت به عدم پاسخگویی به مطالباتشان با تجمع مقابل این واحد درمانی

روزدوشنبه 3 آبان، کارگران بازنشسته بیمارستان خمینی کرج درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به عدم پاسخگویی به مطالباتشان برای باری دیگر مقابل این واحد درمانی دراستان البرز تجمع کردند.

یکی از بازنشستگان حاضر درتجمع به خبرنگاررسانه ای گفت: از سال 96 و به مدت 4 سال حقوق و سنوات عقب افتاده خود را دریافت نکرده ایم.

او ادامه داد: طی این مدت بارها مطالبات خود را اعلام کردیم اما هیچ مسئولی پاسخگوی نیروهای بازنشسته بیمارستان خمینی کرج نیست.

براساس گزارش رسانه ای شده،تجمع امروز با حضور حدود 100نفر از کارگران بازنشسته پشت درهای بسته مدیران و معاونان بیمارستان کشیده شد که بدون پاسخگویی پایان یافت.

کارگران شاغل و بازنشسته بیمارستان خمینی کرج بارها و بارها نسبت به عدم پرداخت حقوق خود اعتراض و تجمع داشتند.

*اعتصاب وتجمع کارگران قرارداد طرح اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای یزد برای اعتراض به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت

روز دوشنبه 3 آبان، کارگران قرارداد طرح اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای یزد برای اعتراض به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت دست از کارکشیدند وبا برپایی تجمع خواستارتغییر قراردادهای کاریشان شدند.


*ادامه اعتراضات دامنه دار کارگران شهرداری زنجان نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل ، وعده های توخالی وسکوت مصلحتی مسئولان

روزدوشنبه 3 آبان، کارگران شهرداری زنجان ازادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، وعده های توخالی وسکوت مصلحتی مسئولان،خبردادند

کارگران شهرداری زنجان به خبرنگاررسانه ای گفتند:عدم پرداخت دستمزد کافی و عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در مجموعه شهرداری زنجان، مشکلات خانوادگی و معیشتی زیادی برای کارگران به وجود آورده است.

یکی از کارگران شهرداری زنجان نیزگفت: میزان دریافتی حدود هزار نفر از کارگران فضای سبز و خدماتی شهرداری زنجان به دلیل‌ عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل کفاف مخارج زندگی آن‌ها را نمی‌دهد.

او درباره اختلاف دریافتی حقوق کارگران فضای سبز گفت: مقایسه فیش‌های حقوقی نشان دهنده افزایش این فاصله زیاد است به گونه‌ای که بین دو کارگر تا دو میلیون تومان فاصله دریافتی وجود دارد.

این کارگر شهرداری زنجان گفت: به عنوان نمونه در شهرداری زنجان چهار مدل پایه حقوق، 3میلیون و 300، سه میلیون و 800،چهار میلیون و 4 میلیون و 200 وجود دارد که دریافتی کارگران با مزایای پراضافه کار به چهار ونیم تا 7 میلیون تومان می رسد.

وی افزود: سال گذشته به دنبال درخواست کارگران فضای سبز و خدماتی شهرداری زنجان مبنی بر لزوم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای افزایش دستمزدهایشان، مدیرکل کار استان زنجان با ارسال چندین نامه از شهردار زنجان خواست طبق قانون کار برای افزایش دستمزد کارگران شهرداری، طرح طبقه‌بندی مشاغل را در این واحد خدمات شهری اجرا کند ولی شهرداری به هیچ‌کدام از این نامه‌ها عمل نکرده است.

طبق اظهارات این کارگر؛ طبق دستور مدیرکل کار، شهرداری زنجان موطف شده بود از فروردین ماه طرح طبقه‌بندی مشاغل را برای همه کارگران خدماتی و فضای سبز اجرا کند. در حال حاضر بیش از ده ماه از نامه‌ی مدیرکل کار می‌گذرد اما شهرداری هنوز هیچ اقدامی برای انجام آن نمی‌کند.

این کارگر همچنین از عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل براساس الزامات قانونی انتقاد کرده و گفت: خواستار اجرای دقیق و عادلانه طرح طبقه‌بندی هستیم؛ طرحی که هم اکنون سالهاست در انتظار اجرای آن هستیم.

او در پایان با انتقاد از سکوت مسئولان استانی در برابر مطالبه‌گری کارگران شهرداری زنجان گفت: حالا کارگران شهرداری زنجان که علیرغم تاکید قانون، از حق و حقوق اولیه و بدیهی خود به خصوص از قانونِ «کار یکسان- مزد یکسان» محروم مانده‌اند، نه تنها پیگیر حقوق خود هستند بلکه واهمه بدتر شدن اوضاع را نیز دارند؛ هفت ماه از زمانی که قرار بوده طرح طبقه‌بندی اجرایی شود، گذشته اما مسئولان هنوز به صرافت اجرای این طرح نیفتاده‌اند.

در عین حال این کارگر شهرداری زنجان گفت: تبعیض را که از میان برنداشته‌اند هیچ، بلکه مدیران شهرداری اهمیتی به نامه‌های نهاد‌های بالادستی نمی‌دهند. توجه به مطالبه و رفع تبعیض در اصلاح فیش‌های حقوقی مطالبه کارگران شهردرای زنجان است و امیدواریم با اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل از میزان اختلاف موجود کاسته شود.

*ادامه اعتراضات معلمان قرآنی رفسنجان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی وعدم پاسخگویی مسئولان با تجمع مقابل اداره آموزش وپرورش

روز دوشنبه 3 آبان، معلمان قرآنی رفسنجان درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی وعدم پاسخگویی مسئولان برای باری دیگر مقابل اداره آموزش وپرورش این شهردراستان کرمان تجمع کردند.

یکی ازمعلمان حاضردرتجمع به خبرنگاررسانه ای گفت: ما 62 نفر هستیم که همه در آزمون استخدام آموزش و پرورش قبول شدیم، اما علی‌رغم این قبولی، در آموزش و پرورش پذیرفته نشدیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه آموزش و پرورش رفسنجان بیش از 200 نیرو کمبود دارد.

یکی دیگر از معلمان معترض گفت: 300نفر در کل استان در این آزمون شرکت کردند و همه قبول شدند؛ اما از رفسنجان فقط یک نفر اعلام شد که برای استخدام پذیرفته شده است، ما با توجه به اینکه قبول شدیم خواستار توضیح و پرونده‌هایمان هستیم، که در این زمینه توضیحی به ما نمی‌دهند.

وی از مراجعه به وزارتخانه آموزش و پرورش، دفتر رئیس جمهور، اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان، دفتر نماینده رفسنجان، دفتر امام جمعه و...برای رساندن اعتراض‌شان خبر داد و گفت: اما متأسفانه تاکنون هیچ‌کس برای ما کاری انجام نداده است.

*پایان موقتی اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران معدن میدوک شهر بابک

روز دوشنبه 3 آبان، کارگران معدن میدوک شهر بابک از پایان موقتی اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان از27 آبان ماه خبردادند.

روز دوشنبه 3 آبان این کارگران به خبرنگاررسانه ای گفتند: حدود 7 روز است که به کارگاه محل اشتغال خود بازگشته‌ایم. تصمیم بر این بود تا جلسه‌ای برای رسیدگی به خواسته‌های کارگران برگزار شود اما به دلیل ایام میلاد پیامبر این جلسه به روز سه‌شنبه (چهارم آبان) موکول شد.

آنها افزودند: در این جلسه درباره دستمزد و طرح طبقه‌بندی مشاغل تصمیم‌گیری خواهد شد و نمایندگان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان، شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین، شورای تامین شهر بابک، شرکت ملی صنایع مس ایران و کارگران در این جلسه حضور خواهند داشت.

درهمین رابطه:

1- ادامه اعتصاب وتجمعات کارگران معدن میدوک شهر بابک برای اعتراض به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگر وعدم پاسخگویی مسئولان

اعتصاب وتجمعات کارگران معدن میدوک شهر بابک (شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین) برای اعتراض نسبت به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگر که ازاوایل ماه جاری شروع شده است کماکان ادامه دارد.

روزچهارشنبه 21 مهر،کارگران معترض به خبرنگاررسانه ای گفتند: 21روز است که دست از کار کشیده‌ایم و خواهان رسیدگی به خواسته‌های خود هستیم. هیچ یک از مسئولان شرکت حاضر به مذاکره و شنیدن خواسته‌ها نیستند. آن‌ها یکبار به شهر بابک آمدند اما حاضر نشدند تا با نماینده کارگران گفتگو کنند. ترجیح می‌دادیم تا مدیرعامل شرکت مبین در جمع کارگران حاضر شود و خواسته‌ها را بشنود. مسئولان شهر و شورای تامین از رسیدگی به خواسته‌هایمان وعده می‌دهند اما مدیران شرکت مبین هیچ تمایلی به حل مشکلات ما ندارند.

آن‌ها درباره پیگیری موضع از سوی سازمان مس گفتند: بازرس سازمان صنایع مس در کارگاه حاضر شد و تمامی موارد را بررسی و گزارشی مکتوب تهیه کرد. اگرچه این بازرسی بیشتر برای رسیدگی به تجهیزات و ایمنی بود اما به صورت شفاهی اعلام کرد که امکانات رفاهی موجود در کارگاه منسوخ شده است.

بنابه گفته کارگران، دونماینده کارگری از معدن شهر بابک به کارگاه دیگری منقل شده‌اند که هیچ ارتباطی با وضعیت آن‌ها ندارد.

کارگران درخاتمه گفتند: به نظر می‌رسد که این معدن ولو با داشتن درآمدی هنگفت برای این شرکت پیمانکاری اهمیتی چندانی ندارند. مدیران شرکت تلاش می‌کنند تا از این شرایط و اعتراض کارگران استفاده کنند و آن‌ها را عامل تعطیلی همیشگی کارگاه معرفی کنند.

2- گسترده تر ومستحکمتربادهمبستگی کارگران: تجمعات اعتراضی کارگران معدن میدوک شهر بابک نسبت به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگر مقابل اداره کار و اداره اماکن شهر بابک

روزیکشنبه 4 مهر، کارگران معدن میدوک شهر بابک دراستان کرمان (شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین) برای اعتراض به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگرتجمعاتی را مقابل اداره کار و اداره اماکن شهر بابک برپاکردند.


کارگران تجمع کننده به خبرنگاررسانه ای گفتند:شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین، مسئولیت معدن «میدوک» شهر بابک استان کرمان را برعهده دارد. اختلاف میان کارفرمای مادر(شرکت ملی صنایع مس ایران) و شرکت پیمانکاری سبب بروز مشکلاتی برای کارگران شده است.

آنها ادامه دادند: پیش از این، کارگران نسبت به وضعیت خود معترض بودند و پیمانکار تصمیم به اخراج آن‌ها داشت اما در نهایت تصمیم بر این شد تا کارگران با همان شرایط به کار خود ادامه دهند و کارفرما هیچ کارگری را اخراج نکند. اگرچه تصمیم بر عدم اخراج کارگران بود اما شرکت پیمانکاری 7 نفر از کارگران را روز اول مهرماه اخراج می‌کند.

بنابه گفته کارگران،اخراج 7 کارگر معدن میدوک سبب درگیری میان مدیران شرکت پیمانکاری و دیگر کارگران شد وپس از این درگیری، 4 کارگر بازداشت شدند.

کارگران تجمع کننده افزودند:بازداشت‌شدگان در درگیری حضور نداشته‌اند اما به دلیل پیگیری مطالبات از سوی شرکت پیمانکاری متهم به ضرب و جرح شده‌اند. آنها همچنین خواهان آزادی همکاران بازداشت شده خود و رسیدگی به مطالباتشان هستند.

*تجمعات اعتراضی جوانان جویای کار شوشتر نسبت به بیکاری و وعده های پوچ مسئولان مقابل مجتمع کشت و صنعت کارون

روزدوشنبه 3 آبان برای چندمین روز، جوانان جویای کار شوشتر بابرپایی تجمع مقابل مجتمع کشت و صنعت کارون ضمن بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بیکاری و وعده های پوچ مسئولان ،خواستار استخدام خود شدند.

این جوانان تجمع کننده وحق طلب خواستار اشتغال بومی‌ها در این مجتمع کشاورزی و صنعتی هستند.

یکی از این جوانان جویای کاربه خبرنگاررسانه ای گفت: مسئولان بارها به ما وعده استخدام داده‌اند ولی متاسفانه مدیریت شرکت معتقد است شرکت کشت و صنعت کارون ظرفیت محدودی برای استخدام نیروی کار دارد.

به گفته‌ی او، مسئولانِ مربوطه وعده داده‌اند که به زودی مشکل را حل می‌کنند ولی با گذشت زمان هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده‌است.

بیکاران شهرستان شوشترگفتند: زمانی که مجتمع کشت و صنعت کارون در سال 52 شروع به کار کرد حدود 17 هزار کارگر مشغول به کار شده بودند اما امروز تعداد شاغلین به کمتر از هزار نفر رسیده است.

معترضان درخاتمه گفتند:این عادلانه نیست که تعدادی معدود در این شرکت بزرگ مشغول به کار باشند اما شمار زیادی جوانان جویای کار ماهر و تحصیل‌کرده‌ی این شهر سال‌ها در انتظار شغل بمانند و بیکار باشند.

*تجمعات اعتراضی جمعی از اعضای تعاونی مسکن خزر سبز گیلان نسبت به بلاتکلیفی 18 ساله مقابل فرمانداری و اداره کارشهرستان رشت و سازمان بازرسی استان گیلان

روز دوشنبه 3 آبان، جمعی از اعضای تعاونی مسکن خزر سبز گیلان برای اعتراض به بلاتکلیفی 18 ساله تجمعاتی را مقابل فرمانداری و اداره کارشهرستان رشت و سازمان بازرسی استان گیلان برپاکردند.


بنببه گزارش یک منبع خبری محلی،شماری از اعضای «تعاونی مسکن خزر سبز گیلان» که همگی از کارکنان شاغل بازنشسته نیروهای مسلح هستند، مقابل فرمانداری رشت، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رشت و سازمان بازرسی استان گیلان تجمع کردند.

معترضان می‌گویند که هیجده سال از خرید 54 هکتار زمین در منطقه روستایی «کیژده، برمچه، خاجان و اسماعیل آباد» واقع در 9 کیلومتری مرکز شهر رشت می‌گذرد؛ اما همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

بنابهمین گزارش،شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده‌اند، حدود چهارهزار نفر است. به گفته آن‌ها؛ نه تنها برایمان آپارتمان نساختند بلکه 18 هکتار از زمین‌ها‌ی مسکونی تعاونی با تغییر کاربری فروخته شده است.

گفتنی است، اعضای تعاونی مسکن خزر سبز گیلان در سال‌های گذشته نیز تجمعات متعددی مقابل برخی نهادهای دولتی و قضایی برگزار کرده‌اند.

*تجمع اعتراضی نانوایان کرمانشاه نسبت به افزایش هزینه ها وپایین بودن قیمت نان مقابل اتحادیه خبازان

روزدوشنبه 3 آبان،برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به افزایش هزینه ها وپایین بودن قیمت نان مقابل اتحادیه خبازان تجمع کردند.

*بتعلق درآمدن فعالیت معدن طلای قروه بدنبال اعتراضات اهالی منطقه

فعالیت معدن طلای ساریگونی قروه با اعتراض شوراهای روستاهای حوالی معدن و شورای شهرستان به دلیل نبود شفافیت و عمل نکردن به وعده ها متوقف و به حالت تعلیق درآمد.

صبح روز دوشنبه 3 آبان، اعضای شورای روستاهای «نی بند، داشکسن و بهارلو» و با ورود شورای شهرستان قروه فعالیت معدن طلای ساریگونی قروه متوقف و معدن به حالت تعطیلی درآمد.

در همین زمینه رئیس شورای شهرستان قروه به خبرنگاران گفت:باتوجه به نبود شفافیت در معدن طلا و عمل نکردن مسئولان به وعده هایی که داده اند تصمیم بر تعطیلی معدن گرفته شد.

وی ضمن اعتراض به اینکه حقوق دولتی معدن در شهرستان هزینه نمی شود و به جاهای دیگر برده می شود، افزود: مسئولان باید پاسخ گو باشند که چرا حقوق دولتی به خارج از شهرستان برده می شود آن هم زمانی که هنوز روستاهای قروه مشکلات بسیاری را دارند.

به گفته او مسئولان معدن و دولت باید چند مورد درباره معدن طلا را مشخص نمایند:

1- درباره مسایل زیست محیطی و مالی و میزان برداشت کان سنگ باتوجه به برداشت های بی رویه که می شود، شفاف سازی کنند.

2- مشخص نماینده 15 درصد حقوق دولتی معادن چگونه هزینه شده و به کجا می رود؟

3- درباره یک درصد از فروش طلا یعنی اجرای بند 5 ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه توضیح دهند؟

4- علت جایجایی نیروهای بومی با نیروهای غیریومی متخصص را شفاف اعلام نمایند؟

*اعتراض جمعی از اهالی روستای آب قنات اندیکا نسبت به عدم وجود فضای آموزشی در روستاونداشتن راه ارتباطی مناسب و بی توجهی مسئولین مربوطه

جمعی از اهالی آب قنات شهرستان اندیکا ضمن تشریح مشکلات و معضلات روستای خود، نسبت به بی توجهی مسئولین و عدم وجود فضای آموزشی در روستا ونداشتن راه ارتباطی مناسب اعتراض نمودند.


روزدوشنبه 3 آبان یکی ازاهالی روستای آب‌ قنات ضمن ابراز گلایه از وضعیت نامناسب تحصیل کودکان در روستا،به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: روستای ما 12 دانش آموز در مقطع ابتدایی دارد، که برای ادامه تحصیل باید با طی کردن مسافتی طولانی به روستاهای همجوار بروند،با توجه به اینکه چندین سال پیگیر احداث مدرسه در روستا بودیم اما متاسفانه تاکنون آموزش و پرورش با ما همکاری لازم جهت احداث مدرسه را نداشته است.

وی افزود : طبق پیگیری‌های مستمر و عدم دریافت نتیجه مناسب گویا هرگز احداث مدرسه در روستای آب‌قنات از اولویت‌های کاری آموزش و پرورش شهرستان اندیکا نبوده و اکنون فرزندان ما با این بی‌توجهی و قصور آموزش و پرورش به شکلی ملموس مواجه هستند‌.

وی ادامه داد: این روزها هوا رو به سردی نهاده است و از آنجائیکه در روستای ما راه ارتباطی مناسب وجود ندارد در فصل بارندگی ارتباط با روستا کاملا قطع می‌شود و امکان تردد سرویس مدارس وجود ندارد، لکن دانش آموزان باید مسیری تقریبا 4 کیلومتر را با پای پیاده پیموده تا در کلاس درس خود حاضر شوند.

*تجمع اعتراضی ورزشکاران معلول دامغان نسبت به عملکرد اداره ورزش و جوانان مقابل فرمانداری

روز دوشنبه 3 ابان،جمعی ازورزشکاران معلول و مدال آوران پاراالمپیک دامغان برای اعتراض به

عملکرد اداره ورزش و جوانان دامغان دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان سمنان زدند.

ورزشکاران منتقد که عموما از معلولان جسمی حرکتی و کم توان ذهنی تحت پوشش اداره بهزیستی دامغان هستند نسبت به کمبود امکانات ورزشی و سوء مدیریت رئیس اداره ورزش و جوانان دامغان گلایه مند بودند.


تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند:تنها سالن مسقف جانبازان و معلولان دامغان در اکثر اوقات تعطیل است و با هر بار مراجعه حدود 3 ساعت بلاتکلیف هستیم.

یکی دیگر از معلولان جسمی حرکتی گفت: هر بار که مراجعه می کنیم یا نگهبان نیست یا چند ساعتی طول می کشد که نگهبان برسد.

این ورزشکار افزود: بلاتکیفی چند ساعته و نشستن روی ویلچر و صندلی خودرو برای تمرین در سالن جانبازان و معلولان دامغان ما را دچار عارضه می کند که زخم بستر شایع ترین این عوارض است.

یکی دیگر از ورزشکار منتقد و حاضر در تجمع افزود: سالن جانبازان و معلولان دامغان فاقد امکانات لازم و مناسب سازی شده همچون سرویس بهداشتی و سیستم گرمایش و سرمایش استاندارد است.

وی ادامه داد: رئیس اداره ورزش و جوانان دامغان سالن را تحویل هیئت مربوطه نمی دهد و عموم مشکلات ناشی از این قضیه است.

آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی با عنوان«حقوق از دست رفته معلولان را به خودشان برگردانید»، «اداره ورزش و جوانان دامغان سالن جانبازان و معلولین متعلق به خودشان است و نه هیچ کس دیگر»، «سهم ورزشکاران از امکانات جانبازان و معلولان چیست؟» و «بی توجهی اداره ورزش و جوانان دامغان به معلولان» مراتب اعتراض خودشان را به گوش مسئولان رساندند.

*گزارش یک دیدار به مناسبت بزرگداشت روزجهانی معلم (قسمت دوم):

دیدار اعضای کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با مدیر و موسس مدرسه کودکان کار جلال آل احمد

ساختمان مدرسه

۱۵ سال هست مستاجر هستیم، مدرسه تابلو ندارد چون صاحب ملک مُصِر است که اگر شما تابلو بزنید مالیات من زیاد میشه. ولی چون آموزش و پرورش مدرسه رو معرفی می کنند، با تابلو نداشتن مشکلی نداریم و به این دلیل که مالک ساختمان رو با قیمت مناسب به ما رهن و اجاره داده، نمی‌تونیم خیلی برخلاف نظر صاحب ملک عمل کنیم.

اینکه مراکز آموزشی از مالیات معاف هستند رو هرساله به آقای اسماعیلی میگیم، ولی نظرشون این هست که: شما با مراکز دیگه فرق می‌کنید چون اتباع دارید هر وقت تخلیه کنید، گیر مالیاتی ایجاد می‌شود.

صاحبخانه قول داده که تا زنده‌ام این ملک در اختیار این مدرسه هست. بعدا وارث هر کاری کرد تصمیم با خودش هست.

هر سه سال یکبار تمدید قرار داد می کنه و دست ما برای ایجاد تغییرات و تعمیرات باز هست و کاری به این قبیل امور ندارد.

مشکلات نوسازی و غیره هم داریم. به دلیل قدیمی بودن ساختمان مدرسه هر سال هزینه‌های زیادی دارد. مثلا پارسال نوسازی اومد مدرسه رو پلمپ کرد و گفت تا پله‌ها تعمیر نشه اجازه‌ی باز کردن ندارید.

پارسال هم بخاطر پله‌ها و هم بخاطر اینکه از ستاد کرونا اومدن دیدن که بخاری گازی داریم، گفتند که باید تمام بخاری‌های گازی برداشته شود تا برای مهر ماه اجازه ثبت نام داشته باشید.

دو سال پیش مجبور شدیم تمام پنجره‌های چوبی رو عوض کنیم و فلزی بزنیم، البته دست دوم. نقاشی های اینجا رو خودم و همسرم و دوستش با هم انجام دادیم. خودمون رفتیم بالای داربست ...

عملا مدرسه خود گردان است و از طرف دولت و آموزش و پرورش کار خاصی انجام نمی‌گیرد.

در چارت، ما برای نوسازی مجوزی نداریم و اولویت برای مدارس دولتی و دانش آموزان ایرانی است.

مزیت های مدرسه برای دانش آموزان

اتفاق خوبی که در این مدرسه برای بچه‌ها می افته اینه که، بچه‌ای که اینجا درس می‌خونه مدرک تحصیلی مدرسه ما زیر نظر امور بین الملل تایید میشه. چون اونجا کارنامه تایید میشه، با کارنامه‌ی تایید شده‌ی اینجا یکراست میتونند به سفارت مراجعه کنند.

یک اتفاق خوب دیگه هم این هست که: خانواده‌ای که هیچ نوع اقامتی نداشته وقتی کارنامه این مدرسه رو بگیره (اسم این نه تا مدرسه تو دفتر کفالت هست) اگر باکارنامه این مدرسه‌ها به دفتر کفالت مراجعه کند، مراحل انجام کار قانونی مهاجرتش را برای دانش آموز و خانواده‌اش انجام می‌دهند.

اما چرا خانواده ها دوست ندارند مستقیم به مدرسه ما مراجعه کنند: بخاطر اینکه هیچ نوع حمایت دولتی‌ای ندارم، خانواده ترجیح می‌دهد دانش آموز از روز اول بتواند در مدرسه صد در صد دولتی باشد اما بخاطر اینکه مدرسه دولتی چنین چارتی را ندارند به مدرسه ما مراجعه می کند.

در مدرسه همه نوع حمایتی در حد امکان انجام می‌شود، جمع آوری لباس دست دوم و نو برای فرم مدرسه و ...

جمع آوری کتاب دست دوم برای بچه، بخاطر اینکه تهیه ی کتاب درسی نو به راحتی امکان پذیر نیست. تهیه لوازم التحریر و .... تحت پوشش قرار دادن بچه برای حمایت درسی یا هر نوع حمایت دیگری در صورتی‌ که در مدارس دولتی این اتفاق ها برای بچه ها نمی‌افتد.

محدودیتی برای یکدست بودن فرم مدرسه نداریم .

کارها و فعالیت مختلفی برای تأمین بچه ها انجام می‌دهیم ولی اولویت دانش بچه‌ها و آموزش آن‌هاست.

ادامه دارد...

برگرفته ازکانال کانون صنفی معلمان ایران ( تهران)

*کانون نویسندگان ایران:

بیانیه‌ی مشترک انجمن‌های قلم (پن) سیدنی و ملبورن در اعتراض به اجرای حکم زندان آرش گنجی

۳۰ مهرماه انجمن‌های قلم سیدنی و ملبورن در بیانیه‌ای مشترک احضار آرش گنجی، مترجم و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران را برای اجرای حکم زندان محکوم کردند.

این بیانیه با اشاره به جزئیات پرونده‌ی گنجی و دغدغه‌های او درباره‌ی آزادی بیان در خاورمیانه، بخشی از پیام او خطاب به انجمن قلم سیدنی را نیز در متن بازنشر کرده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «آرش به سه نویسنده‌ی ایرانی دیگر – رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین، و کیوان باژن– می‌پیوندد که هم اکنون به دلیل آثار انتقادی‌شان در زندان اوین به بند کشیده شده‌اند. این نویسندگان هر سه عضو کانون نویسندگان ایران هستند، که به‌تازگی انجمن قلم آمریکا جایزه‌ی «آزادی برای نوشتن» را به آنان اهدا کرد. در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، رژیم ایران چندین عضو کانون نویسندگان ایران را ترور کرد، به قتل رساند و قصد داشت که جان برخی اعضای دیگر را هم بگیرد.»

انجمن‌های قلم سیدنی و ملبورن در انتهای بیانیه خواهان آزادی بی‌درنگ اعضای کانون نویسندگان ایران و تمام زندانیان سیاسی ایران شده‌اند.

ترجمه‌ی فارسی بیانیه در ادامه آمده است:

یازده سال زندان آرش گنجی و سرکوب آزادی بیان در ایران

رژیم ایران بار دیگر نشان داد که دشمن قسم‌خورده‌ی آزادی است. روز شنبه ۱۶ اکتبر ۱۴۰۰، آرش گنجی، نویسنده، که پیش‌تر با تقاضایش برای تجدیدنظر در حکم یازده ساله‌ی زندانش مخالفت شده بود، برای اجرای این حکم به زندان مخوف اوین فراخوانده شد. قاضی‌ای که این حکم را صادر کرده همان مقیسه است که او را به نام ناصریان نیز می‌شناسند و در محاکمه‌ای که هم اکنون در دادگاهی در استکهلمِ سوئد درباره‌ی قتل عام هزاران زندانی سیاسیِ ایرانی در سال ۱۹۸۸ [۱۳۶۷] در جریان است، بارها از او نام برده شده است.

آرش گنجی، نویسنده و مترجم سرشناس و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران است که خواهان آزادی بیان و پایان دادن به سانسور در ایران است. گنجی در دسامبر ۲۰۱۹ دستگیر و به خاطر ترجمه‌ی کتابی درباره‌ی جنبش کردهای شمالِ سوریه به مدت ۲۹ روز در زندان اوین به بند کشیده شد. سال بعد، او پس از محاکمه به چند اتهام از جمله اقدام علیه امنیت کشور به یازده سال زندان محکوم شد.

گنجی، در ژوئن ۲۰۲۱، در پیامی ویدئویی به انجمن قلم سیدنی [در استرالیا]، از آزادی بیان در سراسر خاورمیانه دفاع کرد و چنین گفت: «من نیز به خوبی می‌دانم که آزادی بیان روی کاغذ هیچ‌گاه حق واقعی آزادی بیان را تضمین نمی‌کند و نباید به آن به عنوان راه حل نهایی نگریسته شود. اما نبود آن هم دست بسیاری از دولت‌ها را باز می‌گذارد تا لگام گسیخته آن را لگدمال کنند. در عین حال این را نیز می‌دانم که حاکمیت‌ها به سادگی تن به حق آزدی بیان نداده و نمی‌دهند. اما مبارزه برای آوردن حق آزادی بیان در قوانین اساسی رژیم‌های خاورمیانه، صرف نظر از این که به نتیجه می‌رسد یا خیر، مبارز‌ه‌ی دمکراتیک عظیمی است که پیش از هر چیز زمینه‌ساز وحدت‌ها و همبستگی‌های بین‌المللی با سایر جنبش‌های دمکراتیک اعم از جنبش طبقه‌ی کارگر، جنبش زنان، جنبش محیط زیست، جنبش مهاجران و غیره می‌شود و خود مدرسه‌ای برای تمرین مبارزه و انترناسیونالیسم است.»

آرش به سه نویسنده‌ی ایرانی دیگر – رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین، و کیوان باژن– می‌پیوندد که هم اکنون به دلیل آثار انتقادی‌شان در زندان اوین به بند کشیده شده‌اند. این نویسندگان هر سه عضو کانون نویسندگان ایران هستند، که به‌تازگی انجمن قلم آمریکا جایزه‌ی «آزادی برای نوشتن» را به آنان اهدا کرد. در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، رژیم ایران چندین عضو کانون نویسندگان ایران را ترور کرد، به قتل رساند و قصد داشت که جان برخی اعضای دیگر را هم بگیرد.

رژیم ایران به‌عبث می‌کوشد اندیشه و خلاقیت آرش گنجی را به بند کشد. تاریخ نشان داده است که اندیشه‌ها عمل می‌شوند، صداها فریاد می‌شوند، و کلمه‌ها دیوارهای زندان را در می‌نوردند و به بیرون نفوذ می‌کنند. دستان همبستگی بین‌المللی به فراسوی دیوارهای اوین خواهند رسید، از این چهار عضو کانون نویسندگان ایران حمایت خواهند کرد، به استبداد پایان خواهند داد و همه‌ی آنان را آزاد خواهند ساخت.

انجمن‌های قلم سیدنی و ملبورن خواهان آزادی بی‌درنگ اعضای کانون نویسندگان ایران و تمام زندانیان سیاسی ایران هستند. ما التزام به منشور سازمان ملل متحد درباره‌ی حقوق بشر را به دولت ایران یادآوری می‌کنیم، و از او می‌خواهیم به تمام آزادی‌ها احترام گذارد و به هر گونه اعدام و شکنجه و اذیت و آزار جسمی و روحی پایان دهد.

انجمن‌های قلم (پن) سیدنی و ملبورن

۲۲ اکتبر ۲۰۲۱

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

فردین دانش هفشجانی یکی از همکاران ما درگذشت

یادش گرامی باد

روز ٢ آبان بنا فردین دانش هفشجانی یکی از همکاران که سالها در پروژه ای نفتی به کار اشتغال داشته در اثر ریزش تونل جان خود را از دست داد و قربانی عدم ایمنی محیط کار شد. جانباختن فردین دانش را به خانواده و به وابستگان و به همه همکاران گرامی تسلیت میگوییم. دوستان یک درد ما کارگران عدم ایمنی محیط کار است. ریزش تونل، سقوط از ارتفاع، حریق و آتش سوزی و انفجارهای مهیب نمونه هایی از سوانح مرگ آفرین در نفت هستند که تا همین امروز قربانیان بسیاری داشته است. مسببین اصلی آن نیز مشتی سرمایه دار مفتخور هستند که حاضر به صرف کمترین بودجه برای ایمنی محیط کار و جلوگیری از مرگ و میر بیشتر در محیط های کار نیستند. عدم وجود تجهیزات ایمنی لازم و سطح پایین کیفیت آنها از جمله فقدان استانداردهای بین المللی ایمنی محیط کار در پالایشگاهها همواره خطر آفرین بوده است. درگذشت همکار عزیز فردین دانش هشدار دیگری به همه ماست . یک خواست فوری ما رفع تمامی موارد نقض ایمنی محیط کار است و باید این مطالبه در لیست اول ما کارگران نفت در سطح سراسری قرار گیرد

*جان باختن یک کارگرجوان درحادثه ریزش آوارمشهد

یک کارگرجوان حین کار درساختمان دردست تخریب واقع در خیابان دانش غربی براثر ریزش ساختمان وگرفتارشدن زیر تلی از آوار دردم جان باخت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 2 آبان ماه 1400

فراخوان تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به عدم همسان سازی حقوق

زمان:دوشنبه 3 آبان ماه 1400 – ساعت 9 صبح

مکان:تهران - خیابان وزرا - مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد

- اعتصاب کارگران پروژه‌ی لیچینگ معدن سونگون ورزقان

- گزارش یک دیدار به مناسبت بزرگداشت روزجهانی معلم (قسمت یکم):

دیدار اعضای کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با مدیر و موسس مدرسه کودکان کار جلال آل احمد

- دومین روز اعتراضات دامداران شاهرود نسبت به کاهش سهمیه خوراک دام دولتی با تجمع مقابل فرمانداری

- مرگ یکی از کارگران پروژه‌ای‌ صنعت نفت بر اثر ناامنی محیط کار

*اعتصاب کارگران پروژه‌ی لیچینگ معدن سونگون ورزقان


بنابر گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران امروز یکشنبه دوم ‌آبان ماه، کارگران پروژه‌ی هیپ لیچینگ معدن سونگون ورزقان در اعتراض به عدم پرداخت مزایا دست به اعتصاب و تجمع زدند.

این کارگران از نیروهای شرکت آهن آجین هستند.

مجتمع مس سونگون ورزقان به کارگران پروژه‌های در دست احداث که خارج از محدوده‌ی نگهبانی اصلی مجتمع هستند پاداش پرداخت نمی‌کند.

کارگران ‌پروژه‌های این مجتمع نسبت به عدم تخصیص پاداش معترض هستند و نیروهای شرکت آهن آجین شاغل در‌ پروژه‌ی لیچینگ در اعتراض به همین موضوع دست به تجمع زدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- دوم آبانماه ۱۴۰۰

*گزارش یک دیدار به مناسبت بزرگداشت روزجهانی معلم (قسمت یکم):

دیدار اعضای کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با مدیر و موسس مدرسه کودکان کار جلال آل احمد

 

در این دیدار که به مناسبت بزرگداشت روزجهانی معلم با هدف ارتباط بیشتر کانون با اقشار مختلف اجتماعی و همکارانی که در این مدارس فعالیت می‌کنند، صورت گرفت، بعد از معرفی ابتدایی، خانم سنگسری (مدیر و موسس مدرسه جلال آل احمد، فوق لیسانس گرافیک و نیروی موظف قسمت ابتدایی) از خود و فعالیت‌های این مرکز آموزشی و جناب آقای نادری از فعالان اجتماعی در زمینه عدالت آموزشی، تبعه افغانستان، به بیان مشکلات این آموزشگاه از ابتدای تاسیس تا کنون پرداختند. مشکلاتی که اگر همراهی مسئولان را به همراه داشته باشد لذت آموزش برای این کودکان نیز چند برابر خواهد شد.

دانش آموزان مدرسه :

کلاس اول، هر سال از همه‌ی پایه‌ها بیشتر هست.

چون بچه های زیادی ده ساله، دوازده ساله، سیزده ساله هستند که برای کلاس اول ثبت‌نام می‌کنند. مثلا امسال تا ۲۰ مهر، ۱۵۳ نفر ثبت نام برای کلاس اول داشتیم و باز هم ثبت نام داریم. تعداد زیادی از این بچه‌ها شرایط سنی شون با پایه‌ی اول همخوانی ندارد. اما ما محدودیت سنی برای پذیرش نداریم.

بعضی از بچه‌ها را از سر چهارراه‌ها آوردیم سر کلاس و بعضی از آن‌ها بچه‌هایی هستند که به آموزش و پرورش مراجعه کرده‌اند و چون شرایط ثبت‌نام دانش‌آموزی در هیچ کدام از مدارس را ندارند، یا باید به نهضت سوادآموزی بروند یا بیایند اینجا؛ مدرسه آل احمد.

بچه‌ها این مدرسه را به نهضت ترجیح می‌دهند. به هر حال اینجا شرایط نزدیک‌تری به مدرسه دارد تا کلاس های نهضت. پویایی فضای مدرسه و برنامه های جانبی آن جاذبه بیشتری ایجاد می‌کند.

پسر و دختر ثابت با هم نیستند. شیفت‌ها جداست اما دانش آموزان خواهر و برادر زیاد داریم. اگر بازرس هم بیاد و پسر و دختر در یک کلاس باشند ایرادی نمی‌گیرد.

تا پایه‌ی چهارم مجوز داریم و ایرادی نداره کلاس مختلط باشه.

چون در محله‌های ضعیف و زیر نظر آموزش و پرورش هستیم اگر یک بچه که دوازده سالش باشد و مدرسه نرفته باشد، خود آموزش و پرورش به ما ارجاع می‌دهد. دانش‌آموز دوازده ساله نمی‌تواند مدرسه عادی برود، باید به نهضت برود پس ترجیح می‌دهد بیاد مدرسه نه نهضت.

خانواده های ایرانی افغانستانی داریم که اکثرا خانم ها ایرانی هستند و از روستاهای اطراف سبزوار و مشهد و آقا افغانستانی، اکثر اینها مشکل اقامتی دارند و مجبور هستند بچه‌ها رو در مدارس شبیه ما ثبت نام کنند.

سال گذشته ۳۵۱ دانش آموز داشتیم. آمار مدرسه ما تا پایان مهرماه مشخص می‌شود. بچه‌هایی که هیچ جایی ساماندهی نمی‌شوند در نهایت به مدرسه ما مراجعه می کنند.

اینجا زنگ هنر و ورزش و اینها نداریم‌.

پسرها شیفت صبح تا ساعت یازده هستند چون اکثر اونها کار می کنند.

دخترها شیفت بعد از ظهر. بعضی سالها شیفت شبانه هم داشتیم برای سنین بالاتر. ۱۸ سال و ۲۰ سال.

معلمان مدرسه

معلم های مدرسه نیروهای آموزش و پرورش نیستند.

ولی سابقه حضور بعضی از آن‌ها در مدرسه خیلی زیاد است. یعنی از زمان ان‌جی‌اویی اینجا بودند و با این بچه ها کار کردند و به کارشان وارد هستند. ولی اینکه بخواهیم یا توقع داشته باشیم بدون حقوق کار انجام بدهند منصفانه نیست.

بعضی از معلمان روزهای آذوقه و روزهای دیگر مثلا پنجشنبه‌ها وقت می‌گذارند و با بچه‌ها کار می کنند. خیلی بیشتر از ساعت تدریس وقت می‌گذارند و کار می‌کنند. ولی به هر حال معلم به همان ارتزاق کم هم دلخوش هست و هم راضی و هم نیاز دارد.

معلم خَیّر هم داریم، مثلا معلمی داریم که داوطلبانه یک روز یا دو روز در هفته، دو ساعت میاد برای رفع اشکال ریاضی و با تعداد مشخصی از بچه‌ها کار می‌کند.

اما معلمی که بخواد همیشه بیاد، نمی‌تواند

آلودگی هست و ...

یکی از هزینه‌های مدرسه پرداخت حقوق معلمان مدرسه است. معلم خودش هم هزینه‌ دارد. برای یک سری از بچه‌ها آنلاین درس می‌دهد و برای چند نفر در مدرسه و حضوری درس می‌دهد. اون معلم هم خونه‌اش همینجاست، به این حقوق نیاز دارد. همانطور که من میام سرکار و به این حقوق نیاز دارم.

مدرسه همیشه اینطور خالی و خلوت نیست؛ فضا کوچک و بیشتر اوقات مدرسه پر ازدحام و شلوغ هست.

ادامه دارد...

برگرفته ازکانال کانون صنفی معلمان ایران ( تهران)

*دومین روز اعتراضات دامداران شاهرود نسبت به کاهش سهمیه خوراک دام دولتی با تجمع مقابل فرمانداری

روزیکشنبه 2 آبان،جمعی از دامداران شاهرود در دومین روز اعتراضشان نسبت به کاهش سهمیه خوراک دام دولتی ازساعت 14 تا20دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان سمنان زدند.

روز شنبه اول آبان هم این دامداران ازساعت 9 تا 19 مقابل سازمان جهادکشاورزی شاهرود اجتماع کرده بودند.

*مرگ یکی از کارگران پروژه‌ای‌ صنعت نفت بر اثر ناامنی محیط کار

بنابر گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، فردین دانش هفشجانی یکی از جوشکاران با سابقه شهر هفشجان که سال‌ها در پروژه‌های صنعت نفت مشغول به کار بود بخاطر عدم ایمنی در‌ محیط کار و در اثر ریزش تونل* جان خود را از دست داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

*اخباروگزارشات کارگری:بروایتی دیگرریزش کانال

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید