اخباروگزارش های کارگری 16 آبان ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

(همراه با گزارشی کوتاه ازاعتراضات روزیکشنبه 15 آبان مریوان) پنجاه و سومین روزاعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم! نگاهی به خبرهای روز دوشنبه 16آبان ماه پنجاه و سومین روز اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد: الف- برگزاری مراسم های خاکسپاری و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:

- مراسم گرامیداشت یاد عرفان زمانی ازجان باختگان اعتراضات سراسری اخیر لاهیجان بمناسبت سومین روز خاکسپاریش در سیاهکل و یورش نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری به شرکت کنندگان وشلیک گاز اشک آ.ر برای بهم زدن تجمع
ب - تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر:
- بوکان
- سقز
- سنندج
- مریوان
- مهاباد
ج - اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف،دیوار نویسی دانشجویان و انتشار بیانیه های اعتراضی دانشجویان:

- دانشگاه صنعتی ارومیه
- دانشکده مواد دانشگاه صنعتی اصفهان
- دانشگاه نوشیروانی بابل
- دانشگاه آزاد رشت
- دانشگاه ارشاد دماوند واحد دخترانه
- دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه بهشتی
- پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران
- دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران
- دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
- دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف
- دانشکده شیمی دانشگاه شریف
- دانشکده ادبیات علامه
و
- ادامه اعتصاب غذای خشک شهریار شمس در بند ۲۰۹ زندان اوین
د- دانش آموزان در مدارس وخیابان شهرهای :
- بوکان
- تهران
- سبزوار
- کرج(مهرشهر)
مهاباد
ه- اعتصاب کسبه بازار شهرهای:
- خاش
- مریوان
و
- همبستگی بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در جام بین‌قاره‌ای با اعتراضات سراسری
- اعتراض خبرنگاران به نیروهای امنیتی واطلاعاتی در فرودگاه خمینی بدلیل جلوگیری از آنهآ برای پوشش خبری دادن به بازگشت تیم ملی فوتبال ساحلی ایران
و
- بیانیە انجمن صنفی معلمان کوردستان (مریوان و سروآباد) درباره خشونت عریان حاکمیت در مقابل مردم و فضای فوق امنیتی برای مردم و دانش آموزان
و همچنین
- گزارش تصوری از اولین روزاعتصاب غذای کارکنان رسمی نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی در اعتراض به عدم اجرای ماده 10 پس از 10 سال
- تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری شاهین شهر نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه و بی خیالی مسئولان مقابل ساختمان شورای شهر
- تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت مخابرات استان آذربایجان شرقی نسبت به عدم پرداخت بموقع مطالبات و وعده های توخالی مقابل دفتر مدیر منطقه در شهر تبریز
گزارشی کوتاه ازاعتراضات روزیکشنبه 15 آبان مریوان
روزیکشنبه 15 آبان با تهدید از طرف اطلاعات. فرمانداری و بقیه نیروهای سرکوبگر به خانواده زنده یاد نسرین قادری و پیکر این زن شورشگر ربوده و نیمه شب در آرامستان مریوان خاکش کردند غافل از شعور مردم مریوان و زنان و جوانان آزادیخواه تمام شهر و روستاهای اطراف خبرش پخش شد و حتی با زور خانواده قادری پدر و برادر که نسرین مریض بوده است دوستان و همرزمان او در تهران عکس این را می گویند و در این چندین هفته نسرین زن شورشگری بوده و در اکثر اعتراضات مدنی شرکت داشته است. !
مریوان یک سابقه طولانی در پشت سرش داره از کوچ های مریوان چه نظام شاهنشاهی و چه رژیم اسلامی و ده ها مبارزات مدنی بخصوصا کانون معلمان مریوان بگذریم.
روزیکشنبه 15 آبان، در کل شهر مریوان بدون اغراق حتی دست فروشهای فقیر ی که در آمد ناچیزی دارند در اعتصاب بود.
از ساعت 9 صبح در چند محله بطور همزمان و مخصوصا میدان نوروز، زنان و جوانان خشمگین دست به اعتراض زدند و میدان کلا بسته شد و شعارهای ضد دولتی سر میدادند از خیابان های مردوخ ( که خانواده زنده یاد نسرین اونجا ساکن هستند ).
خیابان سردوش مرکز اصلی تظاهر کننده ها بود با دادن شعارهای مترقی و ضدحکومتی ، آتش زدن لاستیک و راه بندان، تا نزدیک ظهر ادامه داشت و تا اینکه دانش آموزان ساعت حوالی 12،از مدرسه مرخص شدند و خانواده ها راه بندان و شعارها و…..را دیده و می شنیدند خودشان به سراغ افراد خردسال یا زیر ده سال رفته که بخانه برگردند.
آمار دقیقی در دست نیست ولی طبق شواهد بیش از چهل نفر تا ساعت دو بعدازظهر زخمی شده بودند و مدارس که بعدازظهر کلا تعطیل شد و شهر حالت جنگی نا برابر بخود گرفت و طبق خبرهایی که می‌رسد از شهرهای اطراف نیروهای کمکی سرکوبگر رسید و در نزدیک مقر سپاه مستقر شدند و با ده ها موتور و ماشین بطرف تظاهر کننده ها با اسلحه و تفنگ های ساچمه ای بطور مرتب شلیک می‌کردند و در تمامی شهر صدای رگبار گلوله بخوبی شنیده می‌شد . از تمامی نیروهای ذخیره حتی جاش های خودفروخته هم استفاده کردند در کنترل محلات و خیابان‌ها با این همه نیرو نتونسته بودند زیاد پیشروی کنند.
در همین فاصله بعد ازظهر چندین محله دیگر محلات بهزیستی، نوبهار ،موسوی و…به اعتراضات شهر ی پیوستند و کلا خیابان و کوچه ها را بستن و جمعیت در این محله ها طبق خبرهایی که می‌رسد بیشتر و بیشتر و حتی خشمگین تر از اعتراضات قبلی بود.
نیروهای سرکوبگر سر درگم شده بودند و اقعا آنها را خسته کرده و نیرو در توان نداشتند .قدرتشان فقط اسلحه کلاشینکف و کلت کمریشان بود.
از این طرف فقط سنگ و شعار بود. هوا داشت کم کم رو بتاریکی میرفت و در این فاصله از بلندگوی مسجد محله موسوی صدای سرود ای شهیدان نامره ناوه نیشاتان و بعد از مدتی صدا ی بلندگو قطع شد ظاهر ا چند نفر در اطراف مسجد دستگیر شدند.
انترنت هم قطع است و آمار دقیقی از زخمی‌ها که اکثر در میان خانواده هستند و کشته ها نیست. مگر در آینده نزدیک معلومه بشه.
و اقعا هیچ زخمی نمی تونه به بیمارستان برای مداوا بره بجای مداوا باید بره زندان و بعدا بگن سکته یا خودکشی کرده است.
مزدوران خود فروخته امروز در شناسایی و کشتار نقش بزرگی داشتن و ما اکثر این جیره خوران را می شناسیم.
روزیکشنبه 15 آبان 1401 در تاریخ مریوان مثل اعتراضات مدنی اش ثبت خواهد شد.
از حرکت روزیکشنبه 15 آبان باید جمع بندی شود تا بتوانیم با قدرت این زنان و جوانان در مقابل نیرو ارتجاع تا دندان مسلح برای آینده کمتر زخمی و کشته بدهیم.
زنده باد مبارزات مردم ایران و مریوان
زن زندگی آزادی

پ.ن:براساس آخرین خیرهای جمع آوری شده دستکم 50 نفرزخمی شده اند که حال 10 نفرشان بدلیل اثابت ساچمه به سروصورتشان وخیم گزارش شده است.همچنین حداقل 25 نفر بازداشت شده اند.
چند نفر سپاهی جنایتکار بدلیل برخورد سنگ به آنها زخمی ودربیمارستان فجربستری شدند.
روز دوشنبه 16 آبان،تجمعات اعتراضی در دومحله مردوخ ودارسیران ادامه پیدا کرد و مغازه ها باستثنای نانوایی ها وچند لبنیاتی بقیه کرکره هایشان پایین بود.
بیانیە انجمن صنفی معلمان کوردستان (مریوان و سروآباد) درباره خشونت عریان حاکمیت در مقابل مردم و فضای فوق امنیتی برای مردم و دانش آموزان
بە نام (#ژن_زیان_ئازادی)
اعتراضات و قیام سراسری مردم ایران نزدیک به دو ماه، هنوز با خشونت عریان، اسلحه و با کشته، زخمی های فراوان، دستگیری ها و تهدید و ارعاب مردم از طرف حاکمیت روبروست. نارضایتی که با قتل غیر انسانی #ژینا_مهسا_امینی در قربانگاه گشت ارشاد - نماد بارز خشونت علیه زنان و دختران ایران زمین- آغاز شد. در طول این مدت حاکمیت به جای پاسخگویی و قبول مسئولیت و تمکین به حقوق ملت برای تجمع و ابراز نارضایتی و اذعان به وجود مشکلات اقتصادی و سیاسی بر برخورد انتظامی و امنیتی اصرار دارد.
به کارگیری خشونت عریان تاکنون صدها جان باخته، هزاران زخمی و بازداشت های متعدد و کورکورانه را به دنبال داشته است. استفاده بی محابا از انواع اسلحه های جنگی، ساچمه ای، گاز اشک آور، فضای شبه جنگی و ناامنی را برای مردم به ارمغان آورده است.
شلیک اسلحه های جنگی و گاز اشک آور در معایر عمومی و حتی محلات و کوچه های شهرها و روستاهای کوردستان به پدیده ای شبانه روزی تبدیل شده است.
به کارگیری انواع سلاحهای کشنده اغلب از طرف افراد نقابدار، بی نام و نشان و لباس شخصی و استفاده کورکورانه از انها فضای ترس و وحشت و ناامنی را برای تمام مردم به ویژه دانش آموزان در سطح شهر مریوان به دنبال داشته است.
بر همه مبرهن است ریشه ی تمام نارضایتی های مردم به محرومیت ها و نادیده گرفتن مطالبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی چند دهه پیش است و متاسفانه سهم مردم کوردستان از این محرومیت ها و تظلم حاکمان مضاعف بوده. حاکمیت در طول سالهای متمادی به جای توجه بیشتر به مطالبات تاریخی مردم کورد، با اتهامات واهی خشونت بیشتر و عریان تر را به کار گرفته اند.
حاکمیت باید بداند استفاده خشن از نیروهای امنیتی و لباس شخصی برضد امنیت عمومی است، همچنین ترس و ارعاب و استفاده از اسلحه، امنیت محسوب نمی شود، ترس مردم زخمی و ساچمه خورده از امتناع خدمات پزشکی و بیمارستانی امنیت محسوب نمی شود.
امنیت واقعی ظرفیت یک نظام سیاسی برای مشروع شمردن حق تجمع، اعتراض و نارضایتی مردم برای بیان خواستهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی است.
حوادث روزهای اخیر در مریوان، حضور گسترده و ترسناک نیروهای لباس شخصی،امنیتی و ضدشورش و جولان و رژه های نظامی و امنیتی و استفاده بیش از حد آنها از سلاحهای جنگی و ساچمه ای، فضای اجتماعی و عمومی را ناامن کرده است. یورش نیروهای امنیتی به مراسم تعزیه مرحوم نسرین قادری و ترساندن مردم برای عدم حضور در مراسم، داغ خانواده مرحوم و تمام مردم مریوان را دوچندان کرد.
حضور نیروهای امنیتی و لباس شخصی در خیابان ها و نزدیکی مدارس و شیوە های برخورد خشن آنها تاکنون سبب تعطیلی چند روزه مدارس شده و عملا آموزش و حضور دانش آموزان در مدارس را مختل کرده است. چنین وضعیتی جو ترس و ارعاب شدیدی را برای تمامی دانش آموزان و معلمان فراهم کرده است که بر روند آموزش و پرورش تاثیر مخربی داشته و موجب نگرانی شدید خانواده ها در تامین امنیت جانی فرزندانشان شده است.
انجمن‌‌ صنفی معلمان مریوان و سروآباد، ضمن محکومیت استفاده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در به کارگیری خشونت عریان و اسلحه در مقابل مردم بی دفاع، خواهان پاسخگویی صریح حاکمیت در یه رسمیت شمردن حق تجمع و اعتراض و مطرح شدن مطالبات مردم هستیم.
انجمن صنفی معلمان مریوان و سروآباد، فضای ناامن معابر عمومی داخل شهر و اطراف مدارس، با حضور ترسناک نیروهای امنیتی و لباس شخصی را محکوم می کنیم و به حاکمیت در خصوص برخورد با دانش آموزان و معلمان هشدار می دهیم.
انجمن صنفی معلمان کوردستان_مریوان و سروآباد
۱۶ آبان ۱۴۰۱
ادامه اعتصاب غذای خشک شهریار شمس در بند ۲۰۹ زندان اوین
شهریار شمس، امروز(دوشنبه 16 آبان) طی تماسی با خانواده دلیل بازداشت و بازجویی خود را فعالیت‌های دانشجویی عنوان کرد. وی اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین در اعتصاب غذای خشک به سر می‌برد.
این دانشجوی رشته‌ی مدیریت دانشگاه آزاد تهران شمال، بامداد ۱۴آبان طی یورش نیروهای امنیتی برای دومین بار از آغاز اعتراضات، مورد بازداشت قرار گرفته است.
درهمین رابطه:اعتصاب غذای خشک شهریار شمس
شهریار شمس که حوالی ساعت یک بامداد امروز برای دومین بار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است، در اعتراض به بازداشت شبانه و غیرقانونی خود دست به اعتصاب غذای خشک زده است‌.
گفته می‌شود وی در مسیر انتقال به زندان اوین ضرب و شتم شده و طی تماس کوتاهش با خانواده و دادن خبر انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین، در پاسخ به پرسش “سالمی؟” جواب داده “حدودا سالمم”، که تاییدگر وضعیت نامطلوب جسمانی وی می‌باشد.
یادآوری:
شهریار شمس دانشجوی مدیریت دانشگاه آزاد تهران شمال، حوالی ساعت یک بامداد ۱۴آبان برای دومین بار پس از شروع اعتراضات سراسری در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. این دانشجو ساعاتی قبل از بازداشت، در حساب توییتر و اینستاگرام خود از تلاش ماموران برای دستگیری خود خبر داده بود.
شهریار شمس بار نخست در تاریخ ۵مهرماه طی یورش وحشیانه نیروهای امنیتی و ضرب و شتم خواهر وی در این جریان، مورد بازداشت قرار گرفته بود.
تجمع امروز دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه با شعارهای:
زن زندگی آزادی
دانشجوی زندانی آزاد باید گردد
نترسید نترسید ما همه باهم هستیم
ما تماشاچی نمی‌خوایم ب ما ملحق شوید
دانشجو میمیرد ذلت نمی‌پذیرد
۱۶آبان۱۴۰۱
تحصن امروز دانشجویان دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران در شرایطی شکل گرفت که حدود ۱۵ نفر از اعضای حراست به دانشکده روانشناسی آمده و مانع از ورود دانشجویان به سلف بدون تفکیک جنسیتی شدند. در مقابله با این ممانعت، دانشجویان غذای خود را به حیاط دانشکده بردند و در آنجا تحصن کردند.

تجمع امروز دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل در اعتراض به سرکوب گسترده‌ی دانشجویان، بازداشت و احکام انضباطی صادر شده، با شعارهای:
"توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگوئید دیگر دختر ندارد"
"مرگ بر دیکتاتور"
"هیز تویی هرزه تویی زن ازاده منم"
"دانشجوها تو حبسن استادامون نشستن"
"نخبه‌هامون رو کشتن به جاش اخوند گذاشتن"
"میجنگیم میمیریم ایران رو پس میگیریم"
"آزادی آزادی آزادی"

۱۶آبان۱۴۰۱
تجمع امروز دانشجویان دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران. دانشجویان، پلاکاردهایی در اعتراض به سرکوب دانشگاه و بازداشت دبیر شورای کل تهران و دبیر دانشکده علوم اجتماعی در دست داشتند.
علاوه بر اعتراض به امنیتی کردن فضای دانشگاه، بر روی بعضی از پلاکاردها نوشته شده:
«معیار آزادی هر جامعه، میزان آزادی زنان آن جامعه است»
«ما چیزهای ساده‌ای می‌گوییم، بسیار ساده بیانشان می‌کنیم: حجاب اجباری نمی‌خواهیم»
«نگید آخر کاره، آبان ادامه داره»
«ایستاده‌ایم تا پایان»
۱۶آبان۱۴۰۱
همبستگی دانش‌آموختگان دانشگاه هنر تهران با دانشجویان دانشگاه هنر تهران
بیانیه‌ی دانش‌آموختگان دانشگاه هنر تهران در حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر تهران که در جریان اقدامات سرکوبگرانه‌ی این دانشگاه، بدلیل پایداری در اعتصابات و اعتراضات از ترم تحصیلی خود مشروط و از امتحان محروم شدند.
گزارش متنی تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
دانشجویان دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران، دوشنبه ۱۶ آبان‌ماه در پی وضعیت کشور، ممنوع‌الورودی تعدادی از دانشجویان و ربوده‌شدن ریحانه معروف، دبیر شورای صنفی دانشکده، در تاریخ ۱۵ آبان روبه‌روی درب ورودی، برای چندمین بار در ماه‌های اخیر دست به تجمع زده و از شرکت در کلاس‌ خودداری کردند.
مطالبه‌ی دانشجویان علاوه‌بر آزادی بی‌قید و شرط و رفع محرومیت هم‌کلاسیان خود، که با سردادن شعار‌هایی نظیر "ریحانه را گرفتند، صد ریحانه روییده"، "دانشجوی زندانی آزاد باید گردد"، "یه دانشجو کم بشه اینجا قیامت میشه" نمایان بود، ناظر به وضعیت کل کشور و اقوام مختلف ایران هم بود و دانشجویان با تکرار شعارهایی مثل "از کردستان تا تهران جانم فدای ایران"، "از کردستان تا تهران خونین تمام ایران" حمایت و همبستگی خود را با دیگر اقشار معترض جامعه نشان‌دادند. لازم به‌ذکر است دانشجویان دانشکده علوم‌اجتماعی امروز یاد هم‌کلاسی بازداشتی خود، لیلا حسین‌زاده، را نیز با شعار "رویای ما آزادی، لیلای ما زندانی" زنده‌نگه داشتند.
لیلا حسین‌زاده برای چندمین‌بار درسال‌های اخیر، دوماه پیش در شیراز بازداشت‌شده و از آن زمان در زندان عادل‌آباد شیراز به‌سر می‌برد. خانواده این دانشجوی زندانی اخیرا از درخطر بودن بینایی وی باتوجه به بیماری او و وضعیت نابسمان نگه‌داری او در زندان، ابراز نگرانی کرده‌اند.
درنهایت دانشجویان با شعار "فکر نکنید امروزه، قراره ما هرروزه" به تجمع خود پایان دادند و در ادامه‌ی روند تحریم کلاس‌هایشان در محوطه دانشکده نشستند.
فراخوان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی برای دفاع از خواسته های ملت و اعتراض به شرایط و وضعیت دانشجویان بازداشتی
زمان و مکان : سه شنبه ۱۷ آبان
ساعت ۱۲:۰۰ میدان الله دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی
فراخوان تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران
زمان: سه‌شنبه ۱۷ آبان ساعت ۱۲:۳۰

همبستگی بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در جام بین‌قاره‌ای با اعتراضات سراسری
1- بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران پس از قهرمانی در جام بین‌قاره‌ای، شادی نکردند و حمایت خود از انقلاب ایران را در مقابل چشم جهانیان به نمایش گذاشتند.
2- سعید پیرامون بازیکن تیم ملی فوتبال ساحلی پس از گل زدن به تیم برزیل با نماد گیس بران زنان کشور خوشحالی کرد.
اعتراض خبرنگاران به نیروهای امنیتی واطلاعاتی در فرودگاه خمینی بدلیل جلوگیری از آنهآ برای پوشش خبری دادن به بازگشت تیم ملی فوتبال ساحلی ایران
روز دوشنبه 16 آبان،پس از بازگشت تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، نیروهای امنیتی واطلاعاتی در فرودگاه خمینی مانع از پوشش خبری دادن ورودشان توسط خبرنگاران حاضر شدند که با اعتراض آنها روبروشدند.
براساس گزارش های رسانه ای شده،خبرنگاران با وجود مکاتبات قبلی و داشتن مجوز لازم، به جز یک رسانه،تمام خبرنگارانی که برای پوشش مراسم بازگشت تیم ملی فوتبال ساحلی منتظر ورود به CIP بودند از ورود به سالن منع شدند.
در ادامه برخورد گزینشی سبب اعتراض دیگر خبرنگاران و اصحاب رسانه شد.
تائید هویت سه دانش‌آموز بازداشتی در لاهیجان
هدیه پوررضا دانش‌آموز متولد ۱۳۸۴ در لاهیجان همراه با دو دانش‌آموز دیگر، آتنا فرهمند و مبینا عیسی‌زاده در میدان انقلاب لاهیجان، بازداشت شدند.
گفته شده علیرغم پیگیری‌ها، خانواده این دانش آموزان از وضعت آن‌ها بی خبرند و این موجب نگرانی آن‌هاست.
اطلاعیۀ معلمان و فرهنگیان سقز
در رابطه با همکاری‌های اخیر مدیریت آموزش و پرورش این شهرستان با عوامل سرکوب و نهادهای امنیتی و نظامی رژیم بر علیە معلمان سقز
در راستای اقدامات سرکوبگرانۀ حاکمیت در جریان انقلاب ژینا، این بار مسئولان بی‌کفایت و نان‌بەنرخ‌ روزخورهای مستقر در ادارەی آموزش و پرورش سقز، اقدام بە کسرحقوق شمار کثیری از همکاران شرکت کنندە در تحصن و اعتصاب سراسری هفتەهای اخیر فرهنگیان و نیز معرفی دست کم ۸ نفر از معلمان شهرستان بە هێئت تخلفات استان نمودە است.
همچنین طی یک ماە اخیر، تعدادی از همکاران جهت بازجویی بە ستاد خبری اطلاعات و نیز شماری نزد مسئول حراست آموزش و پرورش فراخواندە شدە و مورد بازجویی قرارگرفتەاند.
این موارد، علاوە بر همکاری وقیحانۀ این مدیریت با نهادهای سرکوب، طی ۵۰ روز گذشتە در اسکان نیروها و تجهیزات نظامی در مدارس و فضاهای آموزشی، از جملە مدارس معراج، شهدای غزە و نیایش، و ورود یگان ویژە و لباس شخصی‌های اطلاعات بە مدارس جهت برخورد با دانش‌آموزان انقلابی، کە منجر بە ضرب و شتم و ربودن تعدادی از دانش‌آموزان و زخمی شدن چند نفر از همکاران شدە است، می‌باشد.
لذا ما معلمان و فرهنگیان آزادیخواە سقز، ضمن ابراز انزجار از این برخوردهای قهرامیز و ایجاد تدابیری جهت انتقامی سزاوار در آیندەای نزدیک از عوامل آن، سرپرست بی‌تدبیر و سرسپردۀ این ادارە، بەنام حسین صید مراد، و مسئول حراست، بەنام مهدی کاوە، کە بە دروغگویی و تهیەی گزارش‌های کذب بر علیە معلمان، شهرۀ خاص و عام بودە را بەعنوان مسئول مستقیم این اقدامات نابخردانە معرفی می‌کنیم.
۱٦اُم آبان‌ماە ۱٤۰۱
معلمان و فرهنگیان سقز
محمدابراهیم واعظی، دانشجوی کارشناسی‌ارشد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف ورودی ۱۴۰۱، شامگاه ۱۴ آبان طی حمله نیروهای امنیتی به منزل خود بازداشت شده است‌.
این دانشجو به تازگی مدال برنز المپیاد دانشجویی اقتصاد را کسب کرده است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.
میلاد عبدی، دانشجوی مقطع کارشناسی مددکاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی ورودی ۱۴۰۰، امروز مورخ ۱۶ آبان مقابل درب خوابگاه توسط نیروهای لباس شخصی ربوده شده است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.
فرید مرادی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، عصر امروز ۱۶آبان مقابل محل کار خود توسط نیروهای لباس شخصی ربوده شده است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.
اعلام رای قطعی فاطمه بهمنی، فعال صنفی فرهنگیان استان مرکزی
رای قطعی شعبه دوازده دادگاه تجدید نظر دادگستری استان مرکزی در خصوص رد اعتراض به حکم صادره در تیرماه هزار و چهارصد و یک تایید گردید و رای نهایی فاطمه بهمنی، استان مرکزی /شازند_مهاجران، مبنی بر پرداخت یکصد میلیون ریال جزای نقدی جایگزین شش ماه حبس تعزیری صادر و عینا تایید گردید.
این فعال صنفی فرهنگیان بخاطر فعالیتهای مطالبەگرانەاش، بارها احضار و دادگاهی و بازجویی شدە است.
در روزهای اخیر، حاکمیت در راستای سرکوب جنبش حقخواهی، موجی از احضار معلمان بە نهادهای امنیتی و دادسراها و هیئتهای تخلفات را بە راە انداختە است. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، به عوامل حراستی و هیات‌های تخلفات اداری هشدار می‌دهد: دست از پرونده سازی علیه معلمان بردارند. یقینا روزهای روشن فراخواهد رسید و سیاهی زمستان پایان خواهد یافت.
خانم کوکب بداغی، معلم خوزستانی، طی ابلاغیەای، بە دادگاە فراخواندە شد.این فعال صنفی فرهنگیان بخاطر فعالیتهای مطالبەگرانەاش، بارها احضار و دادگاهی و بازجویی شدە است.
در روزهای اخیر، حاکمیت در راستای سرکوب جنبش حقخواهی، موجی از احضار معلمان بە نهادهای امنیتی و دادسراها و هیئتهای تخلفات را بە راە انداختە است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، ضمن تقبیح و محکوم کردن این شیوەهای سرکوبگرانە، بە حاکمیت یادآور میشود نتیجەی چنین رفتارهایی، یقینا پشیمانی بیشتری برایتان بە خواهد داشت.
امیر چمنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد
روز یکشنبه ۱۵ آبان‌ماه ۱۴۰۱، امیر چمنی از فعالین کارگری توسط نیروهای امنیتی تبریز در خیابان بازداشت شده و به زندان تبریز منتقل شده است.
هنوز از دلایل بازداشت او اطلاع دقیقی در دست نیست.
امیر چمنی پیشتر نیز چندین بار توسط نهادهای امنیتی بازداشت و زندانی شده است.
حسین صادقی، پدر آرش صادقی، نسبت به وضعیت وخیم جسمانی او در زندان هشدار داد و خواهان آزادی او شد.
او در صفحه توئیتر خود نوشت: «آرش هرماه آزمایش خون مخصوص «سی بی سی» و هردوماه باید اسکن توموگرافی (پت اسکن) انجام بدهد. باید طبق رژیم غذایی خاص که به بیماری انسداد روده بزرگ براثر اعتصاب غذا طولانی می‌باشد هم باید تحت نظر دکتر متخصص باشد. اورا آزاد کنید.»
گزارش تصوری از اولین روزاعتصاب غذای کارکنان رسمی نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی در اعتراض به عدم اجرای ماده 10 پس از 10 سال

تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری شاهین شهر نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه و بی خیالی مسئولان مقابل ساختمان شورای شهر
روز یکشنبه 15 آبان، کارگران فضای سبز شهرداری شاهین شهر(شرکت پیمانکاری شرکت جویندگان رزق) برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه و بی خیالی مسئولان دست به تجمع مقابل ساختمان شورای این شهردراستان أصفهان(معروف به نگارستان )زدند.

در تشریح وضعیت پرداخت مطالبات خود به خبرنگار رسانه ای گفتند: پیمانکار فضای سبز که از حدود 4 ماه قبل با شهرداری قرارداد امضا کرده، در این مدت نتوانسته به مطالبات قانونی کارگران در ارتباط با پرداخت به موقع حقوق و دستمزد پاسخگو باشد.
آنهاافزودند: چند سالی است که مطالباتمان با تاخیر پرداخت می‌شود. در طول سنوات گذشته که با کارفرمایان شرکت‌های پیمانکاری در شهرداری همکاری داشته‌ایم در پرداخت به موقع حقوق و سایر مزایای قانونی با مشکل روبرو بوده‌ایم.
کارگران شهرداری شاهین شهر تاکید کردند:متاسفانه اعضای شورای شهر به خواسته قانونی و مشکلات معیشتی کارگران اهمیتی نمی‌دهند. تاکنون چندین‌بار به اعضای شورای شهر در دفاتر آنان مراجعه کردیم اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.
تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت مخابرات استان آذربایجان شرقی نسبت به عدم پرداخت بموقع مطالبات و وعده های توخالی مقابل دفتر مدیر منطقه در شهر تبریز
روز دوشنبه 16 آبان، کارکنان رسمی شرکت مخابرات استان آذربایجان شرقی برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت بموقع مطالبات و وعده های توخالی مقابل دفتر مدیر منطقه در شهر تبریزتجمع کردند.

عدم کارائی مدیریت سامانه یک در فراهم کردن امکانات خدماتی برای رانندگان
با توجه به شروع فضل سرما و ازدیاد راننده در شیفت صبح وحتی در بعضی از روزها تعدادی از راننده های بعدازظهر که به صورت ۴ساعتی به دستور عوامل بهره برداری در شیفت صبح شاغل می‌گردند به علت نبود اتوبوس مجبورند تا ساعتی از صبح را تا زمان تعیین تکلیف شدن به خاطر نبود اتاق راننده در نمازخانه سپری کنند، جایی که دارای شوفاژ هستش ولی متاسفانه به خاطر ناکارآمدی مسئولین سامانه یک همیشه خراب و یا خاموش میباشد.
مدیریت و مسئولین سامانه موظفند همه نوع امکانات‌ خدماتی را برای رانندگان فراهم کنند که قادر باشند خدمات‌دهی به شهروندان را در شرایط مناسب تری انجام دهند؛ ولی گویا این مسئولین از مدیریت و ریاست فقط اسم آن را یدک می‌کشند، در عمل فاقد هرگونه کارائی در پست و مقام رانتی و انتصابی خود میباشند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسراتی تهران و‌حومه به مدیریت و مسئولین شرکت تاکید میکند که فراهم کردن امکانات خدماتی برای رانندگان جزوء وظایف قانونی آنها میباشد.
چاره کارگران وحدت و تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۶ آبان ۱۴۰۱
جان باختن کارگر یک کارگاه صنعتی بروجن بر اثر سقوط لیفتراک برویش
راننده لیفتراک یک کارگاه صنعتی بروجن واقع در شهرک صنعتی خادم القرآنی در استان چهارمحال و بختیاری بر اثر سقوط لیفتراک برویش در دم جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید