اخباروگزارش های کارگری 11 آبان ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

چهل و هشتمین روزاعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم! روز چهارشنبه 11 آبان ماه،چهل و هشتمین روزاعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد، با ادامه وگسترش دوباره تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرها سپری شد: الف- برگزاری مراسم های خاکسپاری و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:

- مراسم گرامیداشت یاد حنانه کیا از جان باختگان اعتراضات سراسری نوشهر با شرکت صدها نفرو با شعارهای«توپ،تانک ،فشفشه آخوندباید گم بشه»،«هیز تویی ،هرزه تویی زن آزاده منم»و...
شلیک گاز اشک آور از طرف نیروهای سرکوبگردولت ودستگاه رهبری بسوی حاضرین در مراسم
ب- ادامه وگسترش دوباره تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر بویژه در سنندج از بام تا شام حداقل در16 محله :
-آبیک
- اصفهان
- بوکان
- تبریز
- تهران(امیرآباد،سلسبیل و.....)
- سنندج از بام تا شام و در محلات مختلف ازجمله
فیض آباد، کارآموزی، تقتقان، کمربندی 25، فرح، حاجی آباد، سیروس، بردشت، گلشن، عباس آباد، شریف آباد، ورمقانی، شهرک مولوی، چهارباغ، چهارراه چهارباغ و فردوسی
جان باختن دستکم یک نفر براثر تیراندازی مستقیم نیروهای سرکوبگر دولت ودستگاه رهبری
- سقز
- کرج(گلشهر)
- کرمانشاه
- مریوان
- مهاباد
ج- اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف ودیوار نویسی دانشجویان:
- دانشکده حکیم دانشگاه هنر اصفهان
- اعتراض شبانه دانشجویان خوابگاه دخترانه دانشگاه هنر اصفهان
- دانشگاه سیستان و بلوچستان
- دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
- دانشگاه پیام‌ نور مریوان
- دانشکده‌ی توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران
- دانشگاه علوم پزشكی تهران بيمارستان هزار تختخوابي خمينی (با همراهی استادان)
- دانشگاه علم و فرهنگ
وهمچنین
ادامه انتشاراطلاعیه،بیانیه،نامه سرگشاده و فراخوان برای ادامه اعتراضات
د- دانش آموزان در مدارس وخیابان شهرهای :


- تهران(شهرک بهارستان، خیابان پیروزی،چیتگر)
- قم
- کرج
- کرمانشاه
روز سه شنبه 10 آبان همچنین شاهد اعتراضات دانش آموزان
- دبیرستان تیزهوشان شیراز
- مریوان
ه- اعتصاب کسبه بازار شهرهای:
- سنندج
- مریوان
و
بیانیه کانون نویسندگان ایران تحت عنوان«آزادی زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان جنبش آزادی‌خواهی مردم باید به خواستی همگانی بدل شود»
وهمچنین
- تجمع اعتراضی کارگران بخش تعمیرات پتروشیمی پردیس عسلویه
- تجمع اعتراضی کارکنان آتش نشانی ساری نسبت به عدم افزایش حقوق وشرایط کاری وانتقام گیری شهرداراز آتش نشانان حق طلب منجمله تغییرشیفت کاری مقابل ساختمان مرکزی آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر ساری
گزارشی کوتاه از تجمع روز سه شنبه 10 آبان دانشگاه مدنی آذربایجان با شعار« چه با حجاب، چه بی حجاب، پیش به سوی انقلاب»
ویدئوهایی از تجمع گسترده‌ی روز 10 آبان در دانشگاه مدنی آذربایجان در جریان این تجمع که با حضور بسیج و حراست و همچنین ضرب و شتم توسط چماق پرچم همراه بود، با مقاومت دانشجویان سلف دانشگاه نیز رفع تفکیک جنسیتی گردید. از جمله شعارهای این تجمع:
"چه با حجاب، چه بی حجاب، پیش به سوی انقلاب"
"حسین حسین شعارتون جنایت افتخارتون"
بیانیه جمعی از دانشجویان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران
دوستان!
وقایع چند روز گذشته و بازداشت گسترده‌ی دوستانمان بر هیچ کس پنهان نیست. همگان میدانیم که چطور وحشیانه به دانشکده‌ها یورش برده شد و عزیزانمان ربوده شدند. در این شرایط که عامدانه نیروهای امنیتی در دانشگاه ورود می‌کنند و جان تک تک‌مان را به خطر می‌اندازند، در این شرایط که هر روزه خبر دستگیری دانشجویی می‌آید، دستگیری‌هایی که وقیحانه در خود دانشگاه یا خوابگاه‌ها صورت می‌گیرد، در این وضعیت واقعا چطور می‌توان در کلاس‌ها حاضر شد؟
دانشگاه‌ها به جولانگاه نیروی‌های امنیتی بدل شده است. دانشجویان را دستگیر می‌کنند و نظامی‌ها را وارد دانشگاه. این خانه‌ی ماست که تلاش دارید تصاحبش کنید! این عزیزان ما هستند که می‌ربایید ما دانشجویان دانشکده‌ی مهندسی شیمی دانشگاه تهران ضمن محکوم کردن دستگیری دانشجویان و رفتارهای حراست دانشگاه از شرکت در کلاس‌های درس تا زمانی که خواسته‌هایمان پاسخ داده شوند خودداری می‌کنیم و از تمام دوستانمان در دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌های کشور می‌خواهیم که به هم بپیوندیم.
خواسته‌های ما به شرح زیر است:
1- آزادی بی‌قید و شرط تمامی دانشجویان بازداشتی
2- لغو ممنوع‌ الورودی دانشجویان
3- خروج نیروهای لباس شخصی و امنیتی از دانشگاه و تضمین امینت دانشجویان
4- برکناری عواملی از دانشگاه که در سرکوب‌های اخیر دست داشتند
5- لغو تفکیک سلف‌ها و قوانین سخت‌گیرانه‌ی پوشش
از تمام دوستان خود می‌خواهیم دانشگاه، خانه‌ی خود را خالی نکنند و ضمن اعتصاب با تحصن در دانشکده‌ها خواسته‌هامان را تحقق ببخشیم.
نامه سرگشاده دانشجویان آزادی خواه دانشگاه گیلان خطاب به استادان و پرسنل دانشگاه
به نام خالق زن، زندگی، آزادی
ما دانشجویان دانشگاه گیلان از هفته های اول اعتراضات مردمی، با زبان احترام و با زبان انسانیت از شما استادان علم و ادب تقاضای یاری نمودیم که چشم بر ظلمی که بر دانشجویان و مردم این خاک و بوم روا میشود نبندید و منفعت را بر شرافت ترجیح ندهید. اما چه باید کرد که نه تنها سکوت کردید بلکه برخی از شما اساتید با تهدید و اجبار دانشجوها را سر کلاسی فرمایشیتان کشاندید. این در حالی است که از حدود ۶۰۰ نفر عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان کمتر از ۵۰ نفر از اساتید حاضر به امضای بیانیه های دانشجویان در رابطه با آزادی بیان و آزادی پس از بیان دانشجویان و همینطور امضای بیانیه آزادی دانشجویان بازداشت شده شدند؛ که مایه تاسف است.
شما مگر در این کشور زندگی نمیکنید که با اینکه بیش از ۴۰ روز از اعتراضات و اعتصابات گذشته صدای فریاد این مردم که از روی حق خواهی بلند شده نشنیده اید؟ اگر در این کشور زندگی نمیکنید مگر در این دانشگاه نیستید که گوش‌هایتان صدای اعتراض دانشجویان را نشنیده و چشمانتان تحصن دانشجویان را ندیده؟
ما دشمن نیستیم، ما فریب خورده نیستیم، دشمنان فرضی‌تان ما را اجیر نکرده‌اند. شما که در کلاس هایتان درس آزادگی و حق خواهی میدادید و میدهید در این روزها که آنهایی که مانند شما تحصیلات آکادمیک ندارند و در این کلاس‌ها تا به حال حضور نداشته‌اند هم به راحتی حق را از باطل تشخیص می‌دهند کجایید؟
?ما لیستی ازبرخی تخلفات و حوادثی که در اعتراضات و به حق دانشجویان دانشگاه گیلان که مسبب آن را رئیس دانشگاه «فرید نجفی» می‌دانیم را جمع آوری کرده‌ایم. این تخلفات عبارتند از:
۱. امنیتی کردن فضای دانشگاه
۲. توهین به دانشجویان و تهدید آن‌ها
۳. درگیری فیزیکی با دانشجویان (حتی در روزهایی که تجمعی نبوده)
۴. فیلم گرفتن از چهره دانشجویان و تهدید به شناسایی آنان
۵. دعوت از نیروهای امنیتی و ماموران بیگانه که پیش از این در محیط دانشگاه دیده نشده‌اند جهت سرکوب اعتراضات دانشجویان
۶. شکست در محافظت از دانشجویان و سلامت آن‌ها و دستگیری دانشجویان در سرویس ایاب و ذهاب دانشگاه
۷. ضبط کارت دانشجویی دانشجویان و تشکیل بی‌دلیل پرونده انضباطی برای دانشجویان و متهم کردن آن‌ها با بهانه‌هایی همچون رهبری و لیدری کردن تجمعات
۸. پیامک دادن به خانواده‌های دانشجویان و تهدید به برخورد با دانشجوها
۹. ضبط گوشی تلفن همراه دانشجویان به بهانه‌های مختلف و کنترل و بررسی عکس و فیلم‌های شخصی دانشجویان
?هدف ما از نوشتن این نامه تکرار مکررات نیست برای آنانی که گوشی برای شنیدن ندارند؛ این نامه آخرین اقدام برای به همراهی خواندن شما است؛ واکنش شما مرزبندی نهایی بین ما دانشجویان و شما اساتید و پرسنل دانشگاه را مشخص می‌کند. جایگاه استادی تا پیش از این نشان از شرافت، بزرگی و چراغ راه بودن برای نسل جدید داشت است. امیدواریم که چیزی از انسانیت و شرف در وجود شما بیدار مانده باشد. شرافت را بر منفعت و حق را بر باطل ترجیح ندهید و اگر سکوت کرده‌اید سکوت خود راه پایان داده و ظلم ستمگر را توجیه نکنید و به ما دانشجویان آزادی‌خواه ملحق شوید.
در نهایت بدانید که ما چه با شما و چه بدون شما این راه را ادامه خواهیم داد.
کانون نویسندگان ایران:
آزادی زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان جنبش آزادی‌خواهی مردم باید به خواستی همگانی بدل شود
بیانیه کانون نویسندگان ایران
آزادی زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان جنبش آزادی‌خواهی مردم باید به خواستی همگانی بدل شود
بیش از چهل روز از آغاز جنبش آزادی‌خواهی مردم ایران می‌گذرد. بیش از چهل روز است که خیابان‌ها و دانشگاه‌ها و مدارس به صحنه‌ی رویارویی حاکمیت با معترضان و آزادی‌خواهان بدل شده است. در این مدت حاکمیت بسیاری را کشته، بسیاری دیگر را در خیابان، خانه، مدرسه، دانشگاه و محل کار ربوده و همه‌ی امکانات خود را برای ارعاب و تحریف افکار عمومی به کار بسته است. بیش از چهل روز است که فضای مجازی، همچون خیابان، بازتاب سرکوب حکومتی و نیز مبارزه و مقاومت مردمی است.
حاکمیت حتی از تمرکز افکار عمومی بر جنبش آزادی‌خواهی نیز برای سرکوب بیشتر بهره برده، شیوه‌های نخ‌نما شده‌ی همیشگی‌اش را به کار انداخته و در این روزهای پرالتهاب در بیدادگاه‌های خود فعالان صنفی و دادخواهان را به زندان‌های درازمدت محکوم کرده است. «دادگاه» دو تن از اعضای سندیکای شرکت واحد، رضا شهابی و حسن سعیدی، در غیاب آنها تشکیل شد و هر یک را به ۶ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیتِ سکونت در تهران و استان‌های هم‌جوار، فعالیت در شبکه‌های مجازی، عضویت در احزاب و خروج از کشور محکوم کرد. از اعضای کانون صنفی معلمان نیز، رسول بداقی به ۵ سال و شش ماه، جعفر ابراهیمی به ۵ سال و محمد حبیبی به ۴ سال و ۶ ماه حبس محکوم شدند. در این میان، نخستین جلسه‌ی دادگاه کیوان مهتدی، نویسنده، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران نیز برگزار شد. حکومت با جرم‌انگاری ارتباط با تشکل‌های همسو این شش تن و نیز دو فعال سندیکایی فرانسوی را بازداشت کرد و با پخش مستندی جعلی و نیز گرفتن اعتراف اجباری از فعالان سندیکایی فرانسوی کوشید افکار عمومی را در راستای هدف‌های خود دستکاری کند، و حال آنکه این افراد از اردیبهشت ماه تا کنون در بازداشت موقت به سر برده و روزهای متمادی تحت بازجویی بوده‌اند. در روزهای گذشته نیز خبر رسید عباس دریس، از بازداشت‌شدگان آبان ۱۳۹۸ در «جراحی» ماهشهر، به اعدام و ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری از جانباختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، به ۶ سال زندان محکوم شده‌اند. احتمال می‌رود که احکامی از این دست در انتظار سایر بازداشت‌شدگان پیش از قتل مهسا امینی باشد.
همزمان با صدور این احکام، تشکیل «دادگاه» معترضان اخیر نیز پشت درهای بسته آغاز شده و چند تن از آنان، محمد بروغنی، سعید شیرازی، سامان صیدی، محمد قبادلو، محسن رضازاده قراقلو، ابوالفضل مهری حسن حاجی‌لو و منوچهر مهمان‌نواز، با اتهام مرگ‌بار «محاربه» یا «افساد فی‌الارض» مواجه شده‌اند. سیاست ارعاب و سرکوب زندانیان و بازداشت‌شدگان، که چهره‌ی کریه خود را در ضرب و جرح زندانیان در حین و پس از آتش‌سوزی زندان اوین و سپس پراکندن زندانیان در زندان‌های دیگر به نمایش گذاشته بود، اکنون در حکم‌های صادره برای فعالان و دادخواهان و بازداشت‌شدگان جنبش اخیر به تمامی آشکار شده است. بی‌گمان سرکوب بازداشت‌شدگان به خیال ارعاب معترضان، مردم آزادیخواه را از طلب آزادی بازنخواهد داشت؛ مردمی که آزادی بیان را به بهای خون در خیابان بازیافته‌اند. با این همه امید است که خواست آزادی زندانیان سیاسی به یکی از خواست‌های اصلی جنبش آزادی‌خواهی مردم ایران بدل شود.
کانون نویسندگان ایران از مردم آزادیخواه و تشکل‌های مستقل و نهادهای همسو در سراسر جهان می‌خواهد که صدای زندانیان سیاسی، بازداشت‌شدگان اخیر و جنبش آزادیخواهی مردم ایران باشند.
کانون نویسندگان ایران
۱۱ آبان ۱۴۰۱
گسترش اعتصاب عمومی در سنندج
تصاویر اختصاصی دیگری که از اعتصاب عمومی شهر سنندج به دست اتحادیه آزاد کارگران ایران رسیده است.
بنابر گزارش‌های رسیده، امروز چهارشنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۴۰۱ به غیر از داروخانه‌ها، نانوایی و سوپرمارکت‌ها که جهت تأمین اولیه نیازهای مردم مشغول به کار هستند، تمام کسبه و مغازه‌داران سنندج دست به اعتصاب عمومی گسترده زده‌اند.
افزایش فشارهای امنیتی در دانشکده میراث فرهنگی و صنایع دستی نوشهر_چالوس
براساس گزارشات رسیده از دانشجویان این دانشکده که یکی از دانشگاه‌های استان مازندران است، طی روزهای اخیر و پس از گسترش حرکات اعتراضی در این دانشکده مانند دیوارنویسی، پخش پلاکارد و... ریاست دانشکده(هاشمی زرج آبادی) خود فرماندهی نیروهای سرکوب را به عهده گرفته و به همراه ماموران حراست و تعدادی از کارمندان به صورت دائم تمامی بخش‌های ساختمان‌ها را چک می‌کند.
طی این رفتارها کارمندان این دانشکده به تعدادی بسیاری از دانشجویان اتهام زده‌اند که در حرکات اعتراضی نقش داشته‌اند و از دیگر دانشجویان میخواهند این افراد را لو بدهند.
آخرین لیست اسامی دانشجویان بازداشتی دانشگاه‌های مازندران
◾دانشگاه نوشیروانی بابل
#سینا_زحمتکش
#کیانا_شاه‌آبادی
#فرینا_سادات‌موسوی
#رحمان_حسابی
#دانیال_حسینیان
#علیرضا_جعفرزاده
#اوستا_علیزاده
#متین_ملکی
#مهلا_بیگی
#محمد_عرب
#شهریار_زرگرزاده
#محمدرضا_فیروزپور
#امیرمهدی_شفیعی
#امین_مراد
◾دانشگاه مازندران:
#پدرام_حسین‌زاده
#میلاد_ربیعی
#علی_طالبی‌زیدی
#عقیق_شماعی
#امیررضا_دوزنده
گزارش تکمیلی از بازداشت علی فتاحی؛ روایتی عیان از همکاری آشکارای نها‌‌دهای امنیتی با دانشگاه برای دستگیری این دانشجو
علی فتاحی، دانشجوی ورودی ۹۸ مهندسی شیمی، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و یکی از دانشجویانی که در هفته‌های اخیر توسط حراست دانشگاه به‌صورت غیرقانونی ممنوع‌الورود شده بود، عصر روز دوشنبه ۸ آبان در حالی که قصد بازگشت به اصفهان را داشت از محوطه خوابگاه خارج شد. هنگام خروج از گیت خوابگاه، کاشفی، یکی از مأموران حفاظت فیزیکی که علی را از روی چهره می‌شناسد، او را دیده و کلیاتی درباره مقصد و علت خروج وی از خوابگاه می‌پرسد و سپس به سمت صوری، یکی دیگر از مأموران حفاظت فیزیکی که در گیت نگهبانی خوابگاه حضور داشته، می‌دود و به او خروج علی از خوابگاه را اطلاع می‌دهد. سپس صوری، علی و دوستانش را تا درب ۵ دانشگاه تعقیب کرده و در این میان، چندین بار با سوت زدن، خروج علی از خوابگاه را به افرادی ناشناس در بیرون از دانشگاه علامت می‌دهد. هنگامی که علی و دوستانش به درب ۵ می‌رسند، مقابل این درب، دو مأمور لباس‌شخصی دست علی را گرفته و تلاش می‌کنند او را به سمت یک خودروی پرشیای مشکی ببرند. مقاومت دانشجویان حاضر در این صحنه منجر به ناکام ماندن مأموران لباس شخصی در بازداشت علی شده و او به خوابگاه باز می‌گردد.
پس از این اتفاق و بازگشت علی به خوابگاه، عصر روز سه‌شنبه ۹ آبان، حامد سعیدی، معاون دانشجویی، به اتاق علی در خوابگاه رفته و از او می‌خواهد حداکثر تا ساعت ۲ پنجشنبه خود را از طریق حراست به نیروهای امنیتی تحویل دهد.
چهارشنبه ۱۰ آبان ماه، سعیدی طی یک تماس تلفنی با علی، صحبت‌های روز قبل را تکرار کرده و از علی می‌خواهد خود را تحویل نیروهای امنیتی دهد. این درحالی است که پدر و مادر علی فتاحی در همین روز به دانشگاه رفته تا درباره وضعیت او با مسئولان دانشگاه صحبت کنند. نکته جالب توجه این است که حراست دانشگاه از ورود آن‌ها به دانشگاه جلوگیری نموده و آن‌ها را در اتاق نگهبانی جنوبی سردر نگه می‌دارد. پناهی، رئیس حراست، با مراجعه به اتاق نگهبانی، اتهام‌های بی‌اساسی را متوجه علی می‌داند. لازم به ذکر است که در این مدت، فرد ناشناسی که خود را بازپرس پرونده معرفی کرده نیز در محل حضور داشته‌است. پس از حضور پناهی و بازپرس احتمالی پرونده، پدر و مادر علی طی تماسی از او می‌خواهند در دانشگاه حضور یابد. علی پس از تحمل اضطراب فراوان ظرف این چند روز و با تهدیدهای مکرر و فشارهای بی‌حد و اندازه سعیدی و پناهی، نهایتا با حضور در دانشگاه، در مقابل درب اصلی دانشگاه علم و صنعت بازداشت شده و تحویل نهادهای امنیتی داده می‌شود.
به گفته مأمورین امنیتی حاضر در صحنه، وی به زندان اوین منتقل شده و ظرف یک یا دو روز آینده تفهیم اتهام خواهد شد.
تاکنون اطلاعی از علت بازداشت، نهاد بازداشت‌کننده و اتهامات این دانشجو در دست نیست.
اشکان بقائی دانشجوی روانشناسی ترم یک دانشگاه آزاد اسلامشهر، یکشنبه ۸آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
تا بدین لحظه از نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست.
علی فتاحی، دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت، بعد از ظهر ۱۱آبان مقابل درب اصلی دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
تا بدین لحظه از نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست.
درسا منتی، دانشجوی مامایی ترم پنج دانشگاه علوم پزشکی تهران ورودی ۹۹، دوشنبه ۹آبان حوالی ساعت ۱۲ظهر در خوابگاه کوی علوم پزشکی تهران توسط نیروهای امنیتی ربوده شده است‌.
تا بدین لحظه از نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست.
احمد مقدم‌نیا، دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد اهواز، عصر چهارشنبه مورخ ۴آبان پس از بازگشت از دانشگاه طی یورش نیروهای لباس شخصی به خانه بازداشت شده است.
گفته می‌شود این دانشجو مبتلا به دیابت است و نیاز به تزریق مکرر انسولین دارد و شرایط بازداشت وضعیت جسمی وی را به خطر می‌اندازد.
آرمین جلالی روشن دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر ورودی ۹۸، روز ۱۰ آبان پس از خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
این دانشجو پیشتر، در تاریخ ۱۰ مهرماه در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.
تا بدین لحظه از نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست.
امیرحسین عسگری، دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر ورودی۹۷، روز ۱۰ آبان در منزل خود در سمنان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
تا بدین لحظه از نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست.
عرفان رضایی، دانشجوی رشته مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ورودی ۹۸، شامگاه ۱۰ آبان در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

تا بدین لحظه از نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست.
اسماعیل شکوری، دانشجوی ترم هفت رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زنجان، روز ۵ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
تا بدین لحظه از نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست.
آذین سعیدی‌نسب دانشجوی محیط زیست دانشگاه تهران بعد از گذشت بیش از چهل روز هنوز در بازداشت است.
آذین سعیدی نسب، که از تاریخ ۳۱ شهریور ماه در بازداشت به سر میبرد و با اینکه مراحل بازجویی‌ها طی شده اما همچنان در بلاتکلیفی است و علیرغم وعده‌های مکرر برای آزادی قریب‌الوقوع، از دو هفته پیش او را به زندان قرچک منتقل کرده‌اند.
علیرضا حسینی، دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه امیرکبیر ورودی ۱۴۰۱، روز گذشته ۱۰ آبان در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
تا بدین لحظه از نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست.
گزارش_شما ۱۸
گزارشی از مدارس بیجار
سارا ذوالفقاری مدیر مدرسه اندیشه که دانش آموزای بیجاری رو به زور برای خواندن سرود سلام فرمانده! به مدرسه نمونه کوثر برده و دو تن از دانش‌آموزان را به دلیل شعار دادن کتک زده اند.
همراهان رئیس آموزش پرورش بیجار جبارزاده به دانش آموزان توهین کردن و فحش دادن و ژاله مطلبی معاون و فیروزه بالادستیان مدیر مدرسه عفاف بیجار هم از دیگر افرادی هستند که دانش‌آموزان را تهدید میکنن که تحویلتون می‌دیم و باعث وحشت در دانش آموزان میشن.
احمد تقوی (نقوی) فعال صنفی معلمان ابهر زندانی شد
احمد تقوی (نقوی) فعال صنفی معلمان ابهر که به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی در دادگاه انقلاب این شهرستان به یک سال زندان محکوم شده بود، با تایید این حکم در شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان زنجان، امروز چهارشنبه ۱۱ آبان برای اجرای یک سال حکم به زندان رفت.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن حمایت از این فعال صنفی خوشنام و محکومیت رای صادر شده علیه آقای نقوی همچنان تاکید می کند این بگیر و ببندها کمترین خللی در روحیه و اراده کنشگران صنفی و مدنی ایجاد نخواهد کرد و مسیر آزادی و عدالت را با اراده و انگیزه بیشتری طی خواهند کرد.
محکومیت انوش عادلی،محمود صدیقی پوروعزیزقاسم زاده اعضای هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان گیلان به یک سال زندان
شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان رشت سه تن از اعضای هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان گیلان را با اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به یک سال زندان تعزیری محکوم کرد.
در بخشی از رای صادر شده علیه آقایان: انوش عادلی،محمود صدیقی پوروعزیزقاسم زاده با اشاره به بیانیه‌های کانون صنفی فرهنگیان گیلان در رابطه با مطالبه واکسیناسیون، سرکوب تشنگان خوزستان و حمایت از معلمان زندانی آمده است: «اقدامات ذکر شده به وضوح تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و تضعیف نظام جمهوری اسلامی و تشویق و تحریک مردم به اغتشاش می‌باشد، لذا بزه انتسابی به مشار الیهم محرز و مسلم است. دادگاه نامبردگان را با توجه به انگیزه مرتکبین و اقدامات مرتکبین پس از ارتکاب جرم که در صدد جبران زیان به وجود آمده در جرم نبوده ،بلکه استمرار در کار خود دارند و نیز نظر به عدم ابراز ندامت و پشیمانی متهمان به تحمل یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشتی قبل محکوم می‌نماید».
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت رای صادر شده علیه سه عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان گیلان به حاکمیت هشدار می‌دهد که روند برخورد با کنشگران صنفی و مدنی بیش از همه ضرر و زیانش متوجه حاکمیت خواهد بود و با مسدود کردن فیلتر‌های نقد مصلحانه و معلمانه و محدود کردن فعالیت‌های قانونی کانون‌های صنفی معلمان و دیگر نهادهای مدنی و زندانی کردن فعالان صنفی و مدنی، مواجه مستقیم اعتراضات عمیق‌تر لایه‌های مختلف جامعه را با شتاب بیشتری تسریع خواهد بخشید. انتظار می‌رود حاکمیت با پایان دادن به روند بازداشت‌ها و زندانی کردن و سرکوب منتقدان و معترضان، راه کم هزینه‌تری را در مسیر خواسته‌های به حق مردم انتخاب نماید.
بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در پاسخ به "اولین بیانیه مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پیرامون 'مداخلات رژیم آمریکا در اغتشاشات اخیر کشور'
وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه اطلاعیه مشترکی با عنوان "اولین بیانیه مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پیرامون «مداخلات رژیم آمریکا در اغتشاشات اخیر کشور» در تاریخ ۶ آبان ۱۴۰۱ صادر کردند. این بیانیه که در ادامه روند سناریوسازیهای نخ نمای وزارت اطلاعات و صدا و سیما صورت گرفته است، بطور فله ای و از سر استیصال بسیاری از فعالین اجتماعی و‌ مدنی، از جمله خبرنگاران، دانشجویان و فعالین صنفی، کارگری، فرهنگی و مدافعین حقوق اولیه انسانی، و در کل هر فعالیت آزادیخواهانه و عدالت طلبانه، را به نحوی متهم به ارتباط با حکومتهای خارجی و بخصوص آمریکا کرده است. هدفشان روشن است: انحراف افکار عمومی، تحریف واقعیات و مستند سازی ساختگی علیه کسانی که به نوعی با مناسبات استبدادی، تبعیض آمیز و ظلم و ستم نظام و‌ نیز علیه فقر گسترده، اختلاس و دزدیهای نجومی و بی حقوقی مطلق تحمیل شده توسط سیستم سرمایه داری حاکم مبارزه می‌کنند. اینها اعتراضات سراسری و به حق مردم را اغتشاش خطاب کردند و با خشونت هر چه تمام تر به جان جوانان و همه معترضین افتاده اند و برای توجیه این جنایات آشکار و بی شرمانه باز هم دست به دروغهای بزرگ زده اند.
از جمله در بند ۷ این به اصطلاح «بیانیه مشترک» تحت عنوان "سندیکا سازی و پیوند آنها به یکدیگر" ادعاهایی کاملا بی پایه و اساس را بار دیگر در مورد فعالین و تشکلهای کارگری تکرار کرده است. سندیکای کارگران شرکت واحد و دیگر سندیکاها و تشکل های کارگری در ایران و در سطح بین المللی بارها این پرونده سازیهای کاذب را افشا و محکوم کرده اند.
در بیانیه ی اطلاعاتی ها در رابطه با فعالیتهای برحق و شفاف سندیکاها و دیگر تشکل های مستقل کارگری چنین گفته شده است: "یکی از محورهای اصلی تحرکات زمینه ساز سرویسهای اطلاعاتی دشمن برای وقوع آشوب در کشور، تلاش برای تأثیرگذاری بر اقشار شریفی همچون معلمان، کارگران و دانشجویان از طریق ایجاد گروه های جعلی و آلوده و رهبرسازی برای سوءاستفاده این طبقات بوده که هوشیاری، میهن دوستی و احساس مسئولیت مثال زدنی این اقشار ارجمند موجب خنثی سازی توطئه های بیگانه شده است. مأموران اطلاعاتی و امنیّتی کشور بر بسیاری از ابعاد آن قبیل تحرکات اشراف داشته و در مواردی مشارکت مستقیم اتباع بیگانه و مرتبط با سرویس های اطلاعاتی کشورهای اروپایی را در این باره مورد ضربه قرار داده و نتیجه را به استحضار مردم شریف ایران رسانده اند (منجمله مستند «داستان یک مأموریت» مربوط به اقدامات مجرمانه ی دو مأمور فرانسوی که اخیراً از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد)".
سندیکای کارگران شرکت واحد تا کنون چندین بار به انتشار این قبیل اکاذیب توسط مقامات وزارت اطلاعات و بازجو خبرنگاران آنها اعتراض نموده است. هماهنطور که اعضای بازداشتی سندیکا در نامه های سرگشاده طی روزهای اخیر گفته اند، این ساخته های دروغین و مشمئزکننده از پیش شکست خورده اند. بنابراین، پاسخ ما نه برای روشن نمودن افکار تاریک عوامل سرکوبگر امنیتی، بلکه برای ثبت در تاریخ است.
حاکمیت با این قبیل پاپوش دوزیها و سناریوهای از پیش ساخته شده، طی سالیان متمادی، بارها خوشنام ترین نمایندگان و فعالین کارگری در سراسر کشور، از هفت تپه و اهواز، تا سقز و سنندج، تا تبریز و اصفهان و تا شیراز و بوشهر تا مشهد، زاهدان، اراک، کرمان، رشت و تهران … را زندان و اذیت و آزار نموده است. همین قبیل اکاذیب را در مورد فعالین فرهنگی و معلمی کشور نیز بکارگرفته اند و صدها معلم، نویسنده، خبرنکار و‌ هنرمند در چند ماه اخیر در سراسر کشور بازداشت شده اند. کارگر و معلم و تشکلات صنفی آنها، و نیز دانشجویان و تشکلات شناخته شده و مستقل دانشجویی، را با این قبیل اتهامات بی پایه مورد هدف قرار داده اند. اما حتی عناصر خودشان این دروغها را باور ندارند. خوب میدانند که "ایجاد گروه های جعلی و آلوده و رهبرسازی" در کشور توسط حاکمیت جهت سرکوب و کنترل طبقه کارگر و سندیکاهای واقعی و مستقل کارگری به پیش رفته است، از جمله با ایجاد شوراهای فرمایشی اسلامی و نیز "خانه کارگر جمهوری اسلامی" به "رهبری" علیرضا محجوب که نه تنها کارگر نیست بلکه سالیان سال نماینده مجلس، دبیر کل "خانه کارگر" و از "رجال" نظام میباشد. این عوامل حکومتی با رانت و امکانات کامل و حمایت همه جانبه حاکمیت در اجلاسهای جهانی به نام کارگران ایران شرکت میکنند که تصویر قابل تحملی از مناسبات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زجرآوری که کارگران با آن مواجه هستند به تشکلات مرتبط با خود در کشورهای دیگر منتقل کنند، اما همزمان فعالین کارگری واقعی را با هر بهانه ای بازداشت میکنند و تحت شدیدترین بازجوییها و اتهامات سنگین قرار میدهند.
(۲/۲)حاکمیت دست تشکلات جعلی به اصطلاح "کارگری" خودشان را بازگذاشته است که با امکانات کامل مالی و تدارکاتی فعالیتها و سفرهای پر هزینه داشته باشند اما کارگر و معلم و دانشجوی معترض را به شدیدترین شکل ممکن سرکوب میکنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد در سال ۱۳۸۴ با اتکای کامل به رانندگان و کلیه کارگران شرکت واحد و با وجود انواع دسیسه های حاکمیت رسما به عنوان یک تشکل مستقل کارگری بازگشایی شد، اما از همان روز نخست تا کنون مورد حمله بی رحمانه و بی وقفه کارفرما و عوامل امنیتی و قضایی قرار داشته است. همانطور که قبلا گفته ایم، "زمانیکه سندیکای کارگران شرکت واحد درحال شکل گیری مجدد بود همین عوامل خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار، با تمام امکانات با حمایت پلیس و عوامل امنیتی با چوب و چماق در روز روشن، ۱۹ اردیبهشت ۸۴ ، به محل سندیکای کارگران شرکت واحد حمله ور شدند و اعضای حاضر در محل سندیکا را مورد ضرب و شتم قرار دادند و هرچه را که در سندیکا بود غارت کردند تا بتوانند به اصطلاح خودشان سندیکا را در نطفه خفه کنند تا بلکه راحت تر بتوانند به غارت منابع کارگران ادامه دهند. علیرضا محجوب هم در مصاحبه ای گفته بود اگر میتوانست، حضوراً در این حمله به دفتر سندیکای واحد شرکت میکرد و از اینکه نتوانسته بود با حضورش به چماقدارها در تخریب و ضرب و شتم کارگران سندیکایی کمک کند خیلی ناراحت بود". همینجا تاکید میکنیم که سندیکاها و فدراسیونهای مستقل کارگری در سراسر جهان باید به حضور این عناصر جعلی حکومتی که به نام کارگران ایران در اجلاسهای سازمان جهانی کار شرکت میکنند و همچنین نسبت به عضویت علیرضا محجوب در هیئت رئیسه به اصطلاح "فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری" (دبیلیو اف تی یو) اعتراضات گسترده تری سازمان دهند و خواهان اخراج این عناصر جعلی و‌ امنیتی حاکمیت از تمام اجلاسهای مربوط به کارگران، قوانین کار و امور اجتماعی و مقاوله نامه های بین المللی شوند.
در پایان یادآور میشویم که حمله همه جانبه امنیتی ها در ماههای اخیر و سناریو سازی آنها علیه فعالین‌کارگری و سندیکای کارگران شرکت واحد و کانونهای صنفی معلمان و نمایندگان آنها در شورای هماهنگی تشکل های فرهنگیان ایران و بازداشت جمعی از نمایندگان ما، کوچکترین خللی در عزم ما کارگران و نیز در استقلال کامل ما از کلیه دولتها و نهادهای دولتی و کارفرمایی و سرمایه داری، در ایران و یا در هر کجای جهان، وارد نخواهد کرد. ما از اعتراضات سراسری مردم‌ برای آزادی و برابری حمایت‌ می کنیم و‌ خود را بخشی از این مبارزه برحق ‌میدانیم، و همانطور که در دو‌ دهه اخیر اثبات کرده ایم، با اتکای کامل به خود و هم طبقه ایهایمان و با حفظ اتحاد، استقلال و در همبستگی با دیگر زحمتکشان و مردم محروم و ستم دیده، زیر بار این شرایط و‌ فضای خفقان‌‌ نخواهیم رفت.
چاره کارگران وحدت و تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،
۱۱ آبان ۱۴۰۱
کارگران بخش تعمیرات پتروشیمی پردیس دست به تجمع اعتراضی زدند

امروز چهارشنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۴۰۱، کارگران شاغل در بخش تعمیرات پتروشیمی پردیس عسلویه در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان اعتصاب کرده و دست به تجمع زدند.
منبع:کانال اتحادیهآزاد کارگران ایران
تجمع اعتراضی کارکنان آتش نشانی ساری نسبت به عدم افزایش حقوق وشرایط کاری وانتقام گیری شهرداراز آتش نشانان حق طلب منجمله تغییرشیفت کاری مقابل ساختمان مرکزی آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر ساری
روزسه شنبه 10 آبان،جمعی از کارکنان آتش نشانی ساری برای اعتراض به عدم افزایش حقوق وشرایط کاری وانتقام گیری شهرداراز آتش نشانان حق طلب منجمله تغییرشیفت کاری دست به تجمع مقابل ساختمان مرکزی آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر ساری واقع در خیابان ملامجدالدین زدند.

یکی از آتش نشانان به خبرنگاررسانه ای گفت: این که پس از گذشت هشت ماه از سال افزایش حقوق سالانه آتش نشانان محاسبه نشود و با تاخیر حقوق واریز شود ، برای همکاران آتش نشانان بسیار سخت شد.
وی افزود: حقوق 8 تا 12 میلیون تومانی که با تاخیر واریز می شود، آتشان نان را با مشکل معیشتی و خانوادگی مواجه کرده است ،به همین دلیل گلایه خودشان را به شخص استاندار مازندران مطرح کردند.
وی با توضیح این نکته که گلایه آتش نشانان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی پیش استاندار مازندران به مذاق شخص شهردار ساری خوش نیامد، ادامه داد: جناب آقای طالبی در دستورالعملی در چنین شرایط سخت معیشتی آتش نشانان دستور تغییر شیفت کاری از 24 ساعت کار و 48 ساعت استراحت به شیفت درگردش هشت ساعت کار هشت ساعت استراحت تغییر داد و گفته شده که ایشان دستور دادند که از این ماه اضافه کار همه نیروهای آتش نشانی نیز به صفر برسد.
وی بیان داشت: آتش نشانان فقط این گلایه را به استاندار اعلام کردند ، این که شهردار چنین برخورد و دستورالعملی را صادرکند، بی انصافی است، آتش نشانان فقط به خاطر عشق به مردم و این که کمک و یاری رساندن به مردم لذت و احساس خاصی دارد، کار می کنند، آتش نشان ما هنوز افزایش حقوق امسال را پس از گذشت هشت ماه دریافت نکرد. بعضی از آتش نشانان مستاجر و همواره شرمند زن وبچه های خودشان هستند.
جان باختن 2 کارگر شرکت آب و فاضلاب کرمان بر اثر ریزش تونل
روز سه شنبه 10 آبان،2 کارگر شرکت آب و فاضلاب کرمان(تبعه افغانستان) حین کار حفر تونل برای سیستم فاضلاب شهری در روستای شرف آباد حوالی کرمان بر اثر ریزش تونل زیرتلی از آوار گرفتارشدند و جان خودرا ازدست دادند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید