اخباروگزارش های کارگری 10 و 11 و ۱۲ و ۱۳ شهریورماه1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- همزمان با سفر قالیباف به عسلویه صورت گرفت:
اعتراض کارگران رسمی نفت نسبت به عدم افزایش حقوق ومنجمله منجمله اجرایی نشدن ماده 10 قانون وظایف و اختیارات کارکنان رسمی وزارت نفت و کسرمالیات نجومی
اعتراض کارگران پیمانی نفت نسبت به عدم تبدیل وضعیت و حذف نشدن شرکت های پیمانکاری
اعتراض جمعی ازاهالی عسلویه نسبت به بیکاری، کمبود آب شرب ،نداشتن جاده مناسب و دیگر امکانات مناسب زیستی

- پرداخت حقوق معوقه کارگران خط 3 مترو تهران پس از اعتصاب،راهپیمایی وتجمعشان مقابل ساختمان شرکت مترو شهرداری تهران
- اعتراض هزاران ملوان و دریانورد شرکت کشتیرانی ایران نسبت به سطح نازل حقوق،عدم برخورداری از حق بیمه بیکاری وعدم پاسخگویی مسئولان
- بیانیه‌ی کانون صنفی معلمان ایران (تهران) پیرامون بازداشت سارا سیاهپور فعال صنفی سرشناس و نیک نام
- مصادره اموال، حکم قطعی ومرگ تدریجی علیرضا ثقفی در زندان عادی
- جان باختن پرستاراورژانس بیمارستان سلماس براثر تصادف در مسیر رفتن برسرکار
- جان باختن کارگر اداره مخابرات لالی بر اثر سقوط از دکل
*همزمان با سفر قالیباف به عسلویه صورت گرفت:
اعتراض کارگران رسمی نفت نسبت به عدم افزایش حقوق ومنجمله منجمله اجرایی نشدن ماده 10 قانون وظایف و اختیارات کارکنان رسمی وزارت نفت و کسرمالیات نجومی
اعتراض کارگران پیمانی نفت نسبت به عدم تبدیل وضعیت و حذف نشدن شرکت های پیمانکاری
اعتراض جمعی ازاهالی عسلویه نسبت به بیکاری، کمبود آب شرب ،نداشتن جاده مناسب و دیگر امکانات مناسب زیستی
روز پنج شنبه 10 شهریور همزمان با سفر قالیباف به عسلویه،
کارگران رسمی نفت اعتراضشان را نسبت به عدم افزایش حقوق ومنجمله منجمله اجرایی نشدن ماده 10 قانون وظایف و اختیارات کارکنان رسمی وزارت نفت و کسرمالیات نجومی ابراز کردند،
کارگران پیمانی نفت هم اعتراضشان را نسبت به عدم تبدیل وضعیت و حذف نشدن شرکت های پیمانکاری اعلام کردند،
همچنین جمعی ازاهالی عسلویه اعتراضشان را نسبت به بیکاری، کمبود آب شرب ،نداشتن جاده مناسب و دیگر امکانات مناسب زیستی بنمایش گذاشتند.
معترضین خواهان پاسخگویی به مطالباتشان بجای دادن وعده های توخالی شدند.
*پرداخت حقوق معوقه کارگران خط 3 مترو تهران پس از اعتصاب،راهپیمایی وتجمعشان مقابل ساختمان شرکت مترو شهرداری تهران
روز سه شنبه8 شهریور، کارگران خط 3 مترو تهران طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکاری برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوقشان دست از کارکشیدند و بطرف شرکت مترو شهرداری تهران راهپیمایی کردند و مقابل ساختمان شرکت در پل کالج تجمع کردند.
براساس گزارش های رسانه ای شده بتاریخ 10 شهریور،پس ازاین اقدام اعتراضی کارگران خط 3 مترو تهران جلسه فوق‌العاده ای برای بررسی وضعیت کارکنان خدماتی تحت قرارداد با پیمانکاربا حضورمدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه تشکیل و قرارشد حقوق معوقه کارگران فوری پرداخت شود.
*اعتراض هزاران ملوان و دریانورد شرکت کشتیرانی ایران نسبت به سطح نازل حقوق،عدم برخورداری از حق بیمه بیکاری وعدم پاسخگویی مسئولان
هزاران ملوان و دریانورد شرکت کشتیرانی ایران نسبت به سطح نازل حقوق،عدم برخورداری از حق بیمه بیکاری وعدم پاسخگویی مسئولان اعتراض دارند.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 10 شهریور،هزاران ملوان و دریانورد شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، نسبت به مشکلات معیشتی که برایشان طی چند سال گذشته پیش آمده اعتراض دارند. از سویی دیگر، میگویند که مدیران شرکت کشتیرانی، تا کنون پاسخی به آن ها نداده اند.
کارشان جزء مشاغل سخت به حساب می آید. هوا چه شرجی باشد و چه سرد، دل به دریا می زنند و با هر سختی که شده کار می کنند؛ به دور از خانواده، بدون آنتن دهی تلفن و سایر امکانات رفاهی که در خشکی فراهم است. ملوان ها و دریانوردان، این روزها از نابه سامانی ها و عدم توجه به حق و حقوقی که دارند گلایه مند هستند.
برخی از ملوان هایی که به واسطه پیمانکار با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران قرار داد دارند، می گویند که در هر سال ممکن است نهایتا چند ماهی را کار کنند و بعد از آن، ممکن است 6 الی 7 ماه بیکار باشند و در این مدت بدون حقوق و پرداخت حق بیمه، سرگردان می مانند. این افراد، به ازای هر ماه روی عرشه بودن، 10 الی 12 روز مرخصی دارند که این چیزی حدود یک ماه می شود. در این مدت نیز حقوقی معادل 3 میلیون تومان دریافت می کنند. بعد از دوران مرخصی که به حالت استندبای برای سفر بعدی در می آیند، چندین ماه را بدون ریالی، زندگی می کنند؛ آن هم در شرایط تورمی این روزهای کشور.
از سویی دیگر، حقوق این افراد در زمانی که روی عرشه هستند، باید به دلار پراخت شود؛ با این وجود، از سال 1397 که قیمت دلار دچار نوسان شد، تقریبا نیمی از حقوق، به دلار و مابقی به ریال و با احتساب دلار 18 هزار تومانی پرداخت می شود.
بنا بهمین گزارش دریانورد شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ، حدود 3 هزار نفر پرسنل دارد که جملگی مشکلات معیشتی زیادی دارند ولی به مطالباتشان پاسخی داده نمی شود.
*بیانیه‌ی کانون صنفی معلمان ایران (تهران) پیرامون بازداشت سارا سیاهپور فعال صنفی سرشناس و نیک نام
روز پنج شنبه 10 شهریور، کانون صنفی معلمان ایران (تهران) بیانیه ای بقرارزیر پیرامون بازداشت سارا سیاهپور فعال صنفی سرشناس و نیک نام منتشرکرد:
یک هفته از بازداشت فعال صنفی سارا سیاهپور می‌گذرد و شوربختانه پیگیری‌های خانواده و وکیل ایشان نتیجه‌ای در جهت آزادی یا حداقل خبری موثق از این فعال خوش نام صنفی نداشته است.
سارا سیاهپور صبح چهارشنبه دوم شهریورماه در راه مدرسه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش خانه‌اش، به مکانی نامعلوم منتقل می‌شود و متاسفانه پس از گذشت یک هفته ، از علل بازداشت و نیز محل نگهداری وی اطلاعات دقیقی در دست نیست و این کنشگر صنفی طی چند تماس کوتاه صرفا به اعلام خبر سلامت خودبسنده کرده است.
به گواه تاریخ، فعالان صنفی بارها احضار شده‌اند و هر بار با متانت خاص صنفی، به هر دادگاه ، بازپرسی و یا دفتری که احضار قانونی شده‌اند ، مراجعه و جهت رفع سوءبرداشت‌ها از ارائه توضیحات لازم ابایی نداشته و ندارند. بااین‌حال می‌بینیم نیروهای امنیتی، معلمانِ سرشناس و صادقی چون سارا سیاهپور را در خیابان بازداشت می‌کنند و یا با شگردهای قرون‌وسطایی به خانه‌های فعالان صنفی و مدنی حمله می‌کنند تا نشان دهند، همچنان با ضوابط قانونی و فعالان مدنی سر جنگ دارند.
با همه‌ی اعتراضی که کانون‌های صنفی و بسیاری از احزاب و تشکل‌های مدنی به این شیوه بازداشت‌های غیرقانونی داشته‌اند، نیروهای امنیتی، چون خودسرانی بی‌قانون بر این روش‌های عقب‌افتاده و غیر بشری و خیابانی اصرار می‌ورزند. برداشت غالب فعالان مدنی و صنفی از این رفتارها، حمله به امنیت‌ اجتماعی و هتک حرمت حریم شخصی افراد تلقی می‌شود که در جهت ایجاد و تشدید فضای سرکوب بر جامعه و فعالیت‌های صنفی و مدنی از سوی نهادی‌های قضایی، امنیتی و حاکمیتی است. تجربه تاریخی فعالان ، بر ناکارآمد بودن این روش‌های نامعقول و تاریخ گذشته، صحه می‌گذارد و این روش‌های بازدارنده‌ی امنیتی بیش از آنکه تولیدگر فضای یاس و ترس باشد فعالان صنفی را در مسیر عدالت و برابری استوارتر کرده و خواهد کرد.
کانون صنفی معلمان ایران (تهران) بازداشت کنشگر صادق صنفی بانو سارا سیاهپور را به شدت محکوم و این اقدامات را اخلال در نظم عمومی قلمداد می‌کند و اعلام می دارد که این گونه رفتارها عواقبی جز انزجار عمومی از سیستم قانون‌گریز نخواهد داشت.
کانون صنفی معلمان ایران بارها و بار دیگر نظام حاکم و دستگاه قضایی آن را به احترام به حقوق شهروندی فرا می‌خواند و با دفاع از فعالیت‌های صنفی و مدنی که برای هر جامعه رو به رشد لازم است، هشدار می‌دهد که تا کار از کار نگذشته، از گسترش اندیشه‌ها و دیدگاه‌های پست و تاریخ گذشته در جامعه دست‌ بردارند و با آزادی سارا سیاهپور،اسماعیل عبدی،محمد حبیبی،جعفرابراهیمی و رسول بداقی و سایر فعالان صنفی و مدنی، از سقوط به سمت خودمحوری و انحطاط بیشتر جلوگیری نمایند و آگاه باشند طوفان خشم مظلومان روزی گریبان ظالم و ظالمان را خواهد گرفت.
*مصادره اموال، حکم قطعی ومرگ تدریجی علیرضا ثقفی در زندان عادی
۱۴ سال پیش علیرضا ثقفی پس ازبازگشت از اجلاس جهانی کار برای دفاع از حقوق کارگران در چنین روزی در حالیکه از گلزار خاوران باز می گشت دستگیر شد وبعد از دو سال او را به سه سال حبس محکوم کردند و طبق قوانین ایران بعد از ده سال حکم باطل می شود. اما جرم او نه تنها شرکت در سازمان جهانی کار و بیان وضعیت سخت کارگران است، متاسفانه اعلام کرده اند که رفتن به گلزار خاوران جرم همیشگی است وهیچگاه لغو نمی شود.
امروز بعد از گذشت شش ماه از عدم درمان ونگه داشتن علیرضا ثقفی در زندان بسیار غیر بهداشتی که ساس وشپش از در ودیوار آن بالا می روند، قوه قضاییه بار دگر نشان داد که تا چه اندازه در زجرکش کردن زندانی پیش می رود. علیرضا ثقفی در وضعیت جسمی بسیار بدی قرار دارد و برای حرکت کردن نیاز به عصا دارد و قادر نیست بدون کمک عصا راه برود و طی ملاقات اخیر نیز قادر به پایین آمدن از پله ها نبوده و خانواده برای ملاقات بالا رفته اند و امکان یک ملاقات نسبتا راحت را به دلیل شرایط جسمی نداشته است.
در طول شش ماه گذشته بحث بر سر مرخصی درمانی و تجمیع حکم سه سال و یک سال زندان علیرضا ثقفی همچنان در پرونده ای که به عمد بررسی نمی شود، مسکوت مانده است. بر اساس تصمیم دادگاه علیرضا ثقفی باید حکم یکسال خود را در زندان کچویی بگذراند وبعد برای سه سال بعد به زندان اوین منتقل شود. اما در یک روند بسیار مشکوک وغیرانسانی خانه ای که وثیقه ایشان بوده علیرغم اینکه در حال حاضر جهت گذراندن حکم در زندان بسر می برد و حق هیچ گونه اقدام قانونی برای شکایت ندارد و خانواده اش نیز نمی تواند کاری انجام دهد، خانه وثیقه را به حراج گذاشته اند و حکم زندان او را از یکسال به چهار سال تبدیل کرده اند. در حکومتی که افشا کننده در زندان باشد وفاسد در قدرت انتظاری بیش نیست.
این عمل قوه قضاییه بیش از پیش بر این که قدرتمداران در ایران به هیچ قوانین داخلی وبین المللی پایبند نیستند، صحة می گذارد.
کانون مدافعان حقوق کارگر برای آزادی دبیر نهادش ، نهادی که برگ زرینی دارد در رابطه با دفاع از حقوق کارگران و سازماندهی برای زندگی شرافتمندانه و افشای اختلاس گران، برای آزادی علیرضا ثقفی کوتاهی نخواهد کرد و در ماههای آینده در تمامی کنگره های کنفدراسیون های کارگری به افشای سیاست های ضد کارگری حکومت خواهد پرداخت و از هم طبقه هایش در سراسر جهان می خواهد که برای آزادی تمامی کارگران، معلمان، فعالین سیاسی و مدنی و بازنشستگان دست در دست جنبش کارگری ایران بگذارند که تنها اتحاد سراسری است که می تواند ما از این بحران بگذارند.
کانون مدافعان حقوق کارگر
جمعه ۱۱ شهریور ۱۴۰۱
*جان باختن پرستاراورژانس بیمارستان سلماس براثر تصادف در مسیر رفتن برسرکار
روز جمعه 11 شهریور، پرستاراورژانس بیمارستان سلماس بنام بهنام بروکی جهت حضور در شیفت صبح ، بر اثر تصادف در محور سلماس و شدت جراحات جان خود را از دست داد .
پرستار جان باخته اهل شهرستان پلدشت بوده و سالها به عنوان مدافع سلامت در این عرصه به مردم سلماس خدمت میکرد و هیچگاه تن به خستگی نمی داد .
*جان باختن کارگر اداره مخابرات لالی بر اثر سقوط از دکل
عصر روز پنج شنبه 10 شهریور،یک کارگر 35 ساله، اداره مخابرات لالی در استان خوزستان براثر سقوط از دکل مخابرات در روستای گچ گرسا از توابع بخش مرکزی شهرستان لالی جان خود را از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 12 شهریورماه 1401
- مجموعه درباره تجمع اعتراضی کارگران رسمی صنعت نفت نسبت به عدم افزایش دستمزد و یورش نیروهای اطلاعاتی - امنیتی به آنها وبازداشت ده ها نفر
- دور جدید اعتصاب و تجمع کارگران پیمانی مجتمع کشت و صنعت کارون در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت،همسان‌سازی نشدن حقوق با شرکتهای مشابه،تعلیق از کار 16 همکار حق طلب و اجرا نشدن رای انفصال از خدمت مدیرعامل کشورو وعده های توخالی مسئولان شهرستان شوشتر و استان خوزستان دوازدهمین روز را پشت سر گذاشت
- ادامه اعتراضات کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی با برپایی تجمع مقابل استانداری خوزستان و شورای شهر کوت عبدالله
- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه پارسیس نسبت به بیکاری بدنبال تخریب این واحد تولیدی سرویس خواب توسط شهرداری رباط کریم
- بن بست سناریوی نخ نمای اطلاعاتی با مقاومت درخشان فعالین کارگری و معلمی زندانی
کارگر و معلم زندانی آزاد باید گردد
- همکار عزیز خانم سارا سیاهپور آزادیت مبارک.
- گزارشی از آخرین وضعیت معلمان و کارگران زندانی
- کانون نویسندگان ایران:حبس آرش گنجی در سلول انفرادی
- اهالی روستای رشید آباد دراعتراض به جاده خطرناک وتصادفات متعدد وبی توجهی مسئولان مسیر رشید آباد – دیواندره را مسدود کردند
- تجمع اعتراضی خانوادگی بیماران اس ام ای نسبت به عدم توزیع داروی وارد شده توسط وزارت بهداشت مقابل دفتر ریاست جمهوری
*مجموعه درباره تجمع اعتراضی کارگران رسمی صنعت نفت نسبت به عدم افزایش دستمزد و یورش نیروهای اطلاعاتی - امنیتی به آنها وبازداشت ده ها نفر
/اتحادیه آزاد کارگران ایران:
1- اعتراض کارکنان رسمی عملیاتی سکوهای گازی پارس جنوبی
امروز شنبه ۱۲ شهریورماه ۱۴۰۱ کارکنان رسمی عملیاتی شاغل در سکوهای گازی پارس جنوبی در همراهی با همکاران‌شان با در دست گرفتن پلاکارد و کاغذنوشته‌هایی نسبت به عدم تحقق مطالبات‌شان دست به اعتراض زدند.

کارکنان رسمی نفت نسبت به مشکلات معیشتی و دستمزدهای ناکافی و عدم اجرای قوانین مصوب و ساعات کاری غیرعادلانه و مالیات‌ زیاد و کیفیت پایین خدمات بهداشت و درمان و … اعتراض دارند و خواهان اجرای کامل ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات کارکنان رسمی وزارت نفت هستند.
اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف کارکنان وزارت نفت، کارکنان بخش عملیات وزارت نفت را از چارچوب قانون خدمات مدیریت کشوری مستثنی می‌کند. همچنین کارکنان رسمی ضمن خواسته‌ی اجرای فوری این قانون، خواستار پرداخت کل حقوق معوقه‌ی ناشی از اجرای ماده ۱۰ هستند.
2- ممانعت از تجمع اعتراضی کارکنان رسمی نفت و بازداشت تعدادی از تجمع‌کنندگان
بنابر گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز شنبه ۱۲ شهریورماه ۱۴۰۱ جمع‌هایی از کارکنان رسمی صنعت نفت شاغل در برخی مراکز عملیاتی در نقاط مختلف کشور، طبق فراخوان از پیش اعلام شده به تهران آمده و قصد برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان وزارت نفت را داشتند که با برخورد نیروهای امنیتی و انتظامی روبرو شدند. گزارش‌های تاکنونی حاکی از بازداشت تعدادی از تجمع‌کنندگان است.
3- بنابر آخرین گزارش‌های دریافتی ده‌ها نفر از کارکنان رسمی نفت که از مناطق مختلف کشور برای تجمع امروز مقابل وزارت نفت آمده بودند دستگیر شده و به پایگاه سوم پلیس اطلاعات و امنیت (نیلوفر-شهید قندی) منتقل شده‌اند.
4- آزادی تعدادی از بازداشت‌شدگان تجمع مقابل وزارت نفت
عصر امروز شنبه ۱۲ شهریورماه ۱۴۰۱، تعدادی از کارکنان رسمی بازداشت شده وزارت نفت آزاد شدند.
به همکاران آنها اعلام شده که طی ساعات آتی تمامی بازداشت شدگان آزاد خواهند شد.
/شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
1- بازداشت کارکنان رسمی صنعت نفت مقابل وزارت نفت تئسط نیروهای امنیتی - اطلاعاتی
به دنبال تلاش گروهی از پرسنل رسمی وزارت نفت برای برگزاری تجمع اعتراضی مقابل وزارتخانه، صبح امروز شنبه دوازدهم شهریور ماه این تجمع با برخورد ماموران امنیتی مواجه و دهها نفر از همکاران رسمی بازداشت شدند.
تعداد ۵۶نفر از همکاران بازداشتی در پایگاه امنیت هستند، گویا تعداد دیگری به سایر مکان‌ها منتقل شده‌اند.
کارکنان رسمی نفت خواستار آزادی فوری این همکاران شده و گفته اند عواقب اینگونه حرکات و برخوردهای سرکوبگرانه قطعا و یقینا بر عهده‌ی وزارت نفت خواهد بود.
2-خبر تکمیلی:
همکاران بازداشتی درحال حاضر در پایگاه سوم پلیس اطلاعات و امنیت (نیلوفر-شهید قندی) هستند، تعداد بازداشت‌ها تا الان به ۶۷نفر رسیده، مأمورین در حال اخذ تعهد از همکارانی هستند که به معیشت و کرامت خود معترض بودند.
درحال حاضر ماموران امنیتی گوشی موبایل همکاران را ضبط کرده و قرار است آنان را به بازداشتگاه انتقال دهند.
شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی نفت گفته است پاسخ این تعرض و سرکوب را در تجمع بیست و هشتم شهریور ماه با حضور همه همکاران عملیاتی و خانواده ها خواهند داد.
*دور جدید اعتصاب و تجمع کارگران پیمانی مجتمع کشت و صنعت کارون در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت،همسان‌سازی نشدن حقوق با شرکتهای مشابه،تعلیق از کار 16 همکار حق طلب و اجرا نشدن رای انفصال از خدمت مدیرعامل کشورو وعده های توخالی مسئولان شهرستان شوشتر و استان خوزستان دوازدهمین روز را پشت سر گذاشت
از روزسه شنبه یکم شهریور ماه، دور جدید اعتصاب و تجمع کارگران پیمانی مجتمع کشت و صنعت کارون در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت،همسان‌سازی نشدن حقوق با شرکتهای همجوار و مشابه کشت و صنعت نیشکری ،تعلیق از کار 16 همکار حق طلب و اجرا نشدن رای انفصال از خدمت مدیرعامل بر اساس رای سازمان تعزیرات کشورو وعده های توخالی مسئولان شهرستان شوشتر و استان خوزستان آغاز وکماکان ادامه دارد.
بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 12 شهریور،حدود 12 روز از اعتراض کارگران «پیمانکاری شرکت کشت و صنعت کارون» واقع در شهرستان شوشتر استان خوزستان می‌گذرد اما آنها می‌گویند که مدیران این شرکت تمایلی برای رسیدگی به وضعیت آن‌ها ندارند.
طبق اظهارات کارگران؛ مسائل و مشکلاتی سبب ایجاد اختلاف میان مدیران شرکت کشت و صنعت کارون و کارگران شده است. یکی از این موارد، اجرا نشدن رای انفصال از خدمت مدیرعامل مجتمع بر اساس رای سازمان تعزیرات کشور که در تاریخ 24 اردیبهشت ماه سال جاری صادر شده است، می‌باشد. موارد بعدی همسان‌سازی حقوق و مزایای کارگران با شرکت‌های همجوار و مشابه کشت و صنعت نیشکری، تبدیل وضعیت شغلی کارگران پیمانکاری و قراردادی و لغو تعلیق از کار 16 نفر از همکاران در جریان اعتراضات روزهای اخیر است.
کارگران گفتند: ماه پیش پس از شدت گرفتن تنش‌ها، نمایندگان کارگران با عبدالمجید میرزاپور (مدیرعامل کشت و صنعت کارون) با حضور نمایندگانی از اداره کار و فرمانداری تشکیل جلسه دادند و خواسته‌های خود را بیان کردند. در آن جلسه مدیرعامل کشت صنعت کارون از رسیدگی به خواسته همسان‌سازی حقوق کارگران تا پایان مرداد ماه خبر داد.
کارگران گفتند: متاسفانه در پیگیری مطالباتمان بعد از پایان موعد مقرر متوجه شدیم کارفرما فقط با افزایش 10 درصد حقوق با اضافه کردن کردن مزایای بدی آب و هوا می‌خواهد از اجرای کامل همسان‌سازی طفره رود که مورد مخالفت کارگران قرار گرفت.
کارگران در ادامه با انتقاد از مواضع مسئولان در پیگیری مطالباتشان تصریح کردند: تقریبا 12 روز است که دست از کار کشیده‌ایم و خواهان رسیدگی به خواسته‌های خود هستیم. هیچیک از مسئولان شرکت حاضر به مذاکره و شنیدن خواسته‌ها نیستند. ما نیز ترجیح می‌دهیم تا مدیرعامل شرکت کارون در جمع کارگران حاضر شود و به سولات ما پاسخ دهد. مسئولان شهرستانی و شورای تامین از رسیدگی به خواسته‌هایمان وعده می‌دهند اما مدیران شرکت تمایلی به حل مشکلات ما ندارند.
آن‌ها درباره پیگیری موضوع تعلیق از کار حدود 16 همکار خود نیز گفتند: مدیران شرکت معتقدند این 16کارگر مسئولیت رهبری کارگران را در اعتراضات اخیر برعهده داشتند به همین دلیل آن‌ها را بدون برگزاری جلسه کمیته انظباتی تعلیق از کار کرده‌اند این در حالیست که اعتراضات کارگران خودجوش بوده و فرد یا شخص خاصی مسئول این اقدام جمعی کارگران نیست.
درهمین رابطه:اعتصاب وتجمع کارگران کشت و صنعت کارون برای افزایش دستمزد منجمله همسان سازی
روز چهارشنبه 2 شهریور، کارگران مجتمع کشت و صنعت کارون برای افزایش دستمزد منجمله همسان سازی با شرکت‌های همتراز و مشابه دست از کارکشیدند ودراین مجتمع واقع درشهرستان شوشتردراستان خوزستان تجمع کردند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگاررسانه ای گفت: قرار بود در آخرین جلسه‌ای که به دنبال اعتراض کارگران شکل گرفت، با تشکیل هیاتی برای بررسی مطالبات کارگران با مقایسه‌سازی با شرکت‌های همتراز و مشابه، همسان‌سازی برای کارگران کشت و صنعت کارون در چند مرحله اجرایی شود.
او با بیان اینکه مرحله نخست اجرای همسان‌سازی رضایت کارگران را در پی نداشته و طبق توافق انجام نشده است، افزود: 2 شاخص مدت زمان بیمه‌پردازی و مبلغ بیمه‌پردازی عوامل تعیین‌کننده در فرمول محاسبه همسان‌سازی حقوق است. بنابراین مبلغ همسان‌سازی برای هر کارگر کشت و صنعت کارون از پیش تعیین شده و بر اساس میزان سابقه پرداختی و آورده‌ای که داشته، محاسبه شده است.
او گفت: کشت و صنعت کارون به دلیل افزایش قیمت شکر در وضعیت خوب مالی به سر می‌برد با این حال دلیلی وجود ندارد که به دلیل کمبود منابع مالی از پرداخت کامل رقم همسان‌سازی حقوق به کارگران خوداری شود.
*ادامه اعتراضات کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی با برپایی تجمع مقابل استانداری خوزستان و شورای شهر کوت عبدالله
روز شنبه 12 شهریور، کارگران شهرداری کوت عبدالله درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان و شورای شهر کوت عبدالله زدند.

کارگران شهرداری کوت عبدالله به خبرنگاررسانه ای گفتند: پیمانکار جدید که در ماه‌های اول شروع به کار، حقوق و بیمه را به موقع پرداخت می‌کرد، به روال پیمانکاران سابق شهرداریِ کوت عبدالله حقوق این کارگران را به تعویق انداخته است.
این کارگران که امروز شنبه 12 شهریور، مقابل استانداری خوزستان و همچنین شورای شهر کوت عبدالله جمع شدند،افزودند: ۳3ماه حقوق و بیمه از پیمانکار سابق و پیمانکار جدید طلب دارند اما پیمانکار پاسخگو نیست.
درهمین رابطه:سومین روز اعتصاب کارگران شهرداری کوت عبدالله دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی
چماق تهدید و پرونده سازی امنیتی بالای سر کارگران حق طلب
به دنبال اعتصاب سه‌روزه لايروبكاران و پاكبان‌هاي شهرداري كوت عبدالله، خيابان‌ها و معابر اين شهرِ تازه‌تاسيس در مجاورت اهواز، باز هم فرشي از زباله شد.
روز یکشنبه 30 مرداد، كارگران شهرداري كوت عبدالله كه به دنبال اعتراضات 6 ماهه نسبت به نامعلوم بودن نحوه احقاق حق‌شان، اين‌بار قصد دارند اعتراضات را بدون واهمه از هر سرانجامي، تا دريافت مطاالبات ادامه دهند،به خبرنگاررسانه ای گفتند:به دنبال محقق نشدن وعده‌هاي مسوولان جديد شهري و از جمله شهردار كوت عبدالله و تعويق 7 ماهه در پرداخت حقوق‌هاي يك ميليون توماني 120 نيروي بلاتكليف فضاي شهري و لايروبي، چاره رسيدن به حقوق ، مثل دفعات قبل و طي اين 3 سال اين بوده كه جمع‌آوري زباله‌ها و پاكسازي شهر از فاضلاب هميشه جاري در كوچه‌ها و خيابان‌ها را متوقف كنند تا مسوولان شهري چاره‌اي براي اين وضعيت بينديشند و پيمانكاران را وادارند به جاي سپرده‌گذاري با حقوق كارگران، مطالبات قانوني آنها را تسويه كنند.
البته اين‌بار، اعتراضات كارگران شهرداري كوت عبدالله، يك دليل ديگر هم دارد. معترضان، به نامه اخراج خود دست پيدا كرده‌اند؛ نامه دست‌نويس و يك مكاتبه داخلي و صورتجلسه 18 مرداد سال جاري است كه در حضور سرپرست معاونت خدمات شهري كوت عبدالله تنظيم شده و به امضاي 8 نفر از مديران شهرداري اين شهر هم رسيده است. طبق مندرجات اين نامه، تاكيد شده كه «تمام نيروهاي بلاتكليف، ديگر حق حضور در محل كار ندارند و مسئوليت فعاليت آنها و هر گونه حادثه احتمالي در محل كار به‌طور مستقيم با پيمانكار خواهد بود.»
كارگران خدمات شهري و لايروبكارهايي كه در اين نامه مورد خطاب قرار گرفته و «بلاتكليف» ناميده شده‌اند، حدود 120 نفر و همين معترضاني هستند كه طي سه روز گذشته از جمع‌آوري زباله‌ها و نظافت فضاي شهري خودداري كرده‌اند.
معترضان همچنین گفتند:از چند ماه قبل از تنظيم اين صورتجلسه و بعد از انتصاب شهردار جديد از اواخر پاييز پارسال، نوع برخوردها با كارگران معترض هم متفاوت شده به اين معنا كه با روي كار آمدن شهردار جديد در كوت عبدالله، به محض آغاز اعتراضات كارگران خدمات شهري و متوقف شدن جمع‌آوري زباله‌ها يا پاكسازي فاضلاب‌ها، شهردار و كارمندانش دست به كار شده و به خيابان‌ها آمده‌اند و به جمع‌آوري زباله مشغول شده‌اند.
معترضان افزودند:علاوه بر اين، به دنبال هرگونه اعتراض و توقف كار، مسئولاني از نهادهاي انتظامي، تماس‌هايي تهديد آميز با كارگران برقرار كرده و درباره برخوردهاي امنيتي در صورت تداوم اعتراضات به معترضان اخطار داده و ايشان را وادار به بازگشت به كار كرده‌اند آن‌هم در حالي كه معوقات مزدي كارگران همچنان در حال انباشته شدن است و بنابراين، تعدادي از كارگران خدمات شهري و لايروبكارهاي كوت عبدالله، حداقل طي 7 ماه گذشته، زير سايه سنگين سكوت و بي‌تفاوتي مسئولان جديد، خدمت بدون دريافت مزد براي شهرداري انجام داده‌اند.
در چنين شرايطي، دستور مسوولان شهرداري به اخراج 120 كارگر در حالي اجرايي مي‌شود كه 17 نفر از اين كارگرانِ موسوم به «بلاتكليف»، 7 ماه حقوق (با رقم‌هاي يك ميليون توماني) طلب دارند و معلوم نيست پرداخت اين معوقات چه زماني و توسط چه كسي انجام خواهد شد. حدود 85 نفر از اخراجي‌ها هم سه ماه قبل يك ميليون تومان به اسم حقوق دريافت كرده‌اند و ديگر هيچ.
معترضان ادامه دادند: از سال 1398، مزد اين 120 كارگر، هيچگاه مطابق مصوبات قانون كار نبوده بلكه پيمانكاران طرف قرارداد شهرداري، هر چند ماه يك‌بار، وجوهي در قالب كارت هديه به كارگران پرداخت كرده‌اند. تداوم پرداخت‌هاي غيرقانوني و خارج از چارچوب قانون كاربه كارگران خدمات شهري كوت‌‌عبدالله در حالي است كه طبق اسنادي مستند، شركت پيمانكاري همكار با شهرداري كوت عبدالله، طي ماه‌هايي از سال 1399، براي برخي كاركنان شركت پرداخت حقوق با رقم‌هاي 77 ميليون توماني، 40 ميليون توماني، 35 ميليون توماني، 25 ميليون توماني، 13 ميليون توماني، 7 ميليون توماني و 4 ميليون توماني داشته است.
كارگران معروف به «بلاتكليف» البته طي 3 سال گذشته پذيرفته‌اند كه همين رقم‌هاي يك ميليون توماني را بگيرند و بيش از توان‌شان هم كار كنند اما آنچه هر بار آنها را به اعتراض واداشته، اين است كه همين يك ميليون تومان، هيچگاه به‌طور منظم پرداخت نشده و در تمام اين سال‌ها، اعتراض و درگيري و تهديد و بست‌نشيني در مقابل ساختمان استانداري خوزستان و شوراي شهر كوت عبدالله و فرمانداري كارون و …..، پيمانكار را راضي كرده كه از سود سپرده‌گذاري با حقوق كارگران و از تنخواه‌سازي با پول‌هاي دريافتي از شهرداري، دست بردارد و مزد زحمت نيروهاي تحت پيمان خود را با تاخير سه ماهه و چهار ماهه پرداخت كند.
كارگران معترض كه حالا با دسترسي به نامه سرپرست معاونت شهرداري، مي‌دانند مهر اخراج هم روي پيشاني‌شان نشسته و ديگر چيزي براي از دست دادن ندارند، ادامه دادند:طي 6 ماه گذشته، حدود 6 بار در اعتراض به نامعلوم بودن زمان پرداخت همين رقم‌هاي يك ميليون توماني مزد كه معلوم نيست بر چه پايه و اساسي و با موافقت كدام مسوول بي‌انصاف تعيين شده، دست از كار كشيده‌اند و حالا كه از اخراج خود باخبرند، تا روشن شدن وضعيت دريافت مطالباتشان به اعتراض ادامه خواهند داد.
معترضان، يادشان هست كه پارسال و بعد از روي كار آمدن دولت سيزدهم چه شعارهايي درباره به‌روزرساني حقوق كارگران خدمات شهري داده شد و با مذمت بي‌انصافي مديران قبلي، پژواك وعده‌هايي همچون برقرار شدن بيمه‌ها و تبديل وضعيت قراردادها و حذف تعهدهاي اجباري و دروغين محضري درباره تسويه صددرصدي با پيمانكار، گوش اهالي كوت عبدالله را كر كرد. حالا يك سال از اين وعده‌ها گذشته. پيمانكار قبلي، اوايل زمستان پارسال با شكايت كارگران خدمات شهري كوت عبدالله، دستگير و از كار بركنار شد و طبق آراي اداره كار شرق اهواز، بايد مطالبات كارگران خود را طبق ارقام مصوب قانون كار پرداخت و تسويه كند. طبق مندرجات يكي از راي‌هاي صادرشده براي يكي از شاكيان ، پيمانكار سابق و طرف قرارداد با شهرداري كوت عبدالله، بنا به حكم اداره كار شرق اهواز بايد بابت 16 ماه خدمت اين كارگر – اول شهريور 1398 تا پايان دي 1399- بيش از 42 ميليون تومان شامل حق مسكن، بن خواروبار، حقوق پرداخت نشده، مرخصي ذخيره شده كارگر، عيدي و پاداش و سنوات خدمت، به كارگر پرداخت كند؛ همان كارگري كه با يك ميليون تومان مزد خالص اجير شده بود و هر روز عصر و بعد از رفت و روب خيابان‌ها و جمع كردن زباله‌ها، مي‌رفت سروقت شغل دوم؛ آجركشي روزمزدي در ساختمان‌هاي نيمه‌كاره شهر و دستفروشي در شرجي 90 درصد و گرماي 52 درجه و جستن پلاستيك و ضايعات قابل فروش از دل پسماند خانه‌هاي مردم تا كسري نان خانواده را جبران كند.
*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه پارسیس نسبت به بیکاری بدنبال تخریب این واحد تولیدی سرویس خواب توسط شهرداری رباط کریم
روز شنبه 12 شهریور، کارگران کارخانه پارسیس برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به بیکاری بدنبال تخریب این واحد تولیدی سرویس خواب توسط شهرداری رباط کریم دست به تجمع زدند.

درهمین رابطه مدیر شرکت پارسیس با اشاره به این مطلب که این کارخانه با وجود 40 نیروی کار و وسعت حدود چهار هزار متری، به دلیل آنچه شهرداری تخلف‌ عدم پرداخت 700میلیون تومان عوارض تابلو عنوان کرده است، توسط شهرداری رباط کریم تخریب شده و هم اکنون این واحد با 40 کارگر تعطیل شده است.
*بن بست سناریوی نخ نمای اطلاعاتی با مقاومت درخشان فعالین کارگری و معلمی زندانی
کارگر و معلم زندانی آزاد باید گردد
وضعیت بلاتکلیفی فعالین کارگری و معلمی زندانی در شرایطی که بازجویی های آنان به پایان رسیده و سناریوی نخ نمای اطلاعاتی با مقاومت درخشان آنان بکلی بی اثر شده، به روشنی ماهیت ضد کارگری موج بازداشت و پرونده سازی صورت گرفته را روشن می کند. نهادهای اطلاعاتی و امنیتی خود بهتر از همه می دانستند و می دانند که هیچ ارتباطی میان کارگران و معلمان بازداشت شده و هیچ دولت و نهاد دولتی ای در هیچ کشوری از جهان هرگز وجود نداشته و "توطئه" ای در میان نبوده است. آنها صرفا دنبال بهانه ای بودند تا در شرایطی که چاقوی تیز جراحی اقتصادی را بر گلوی مزد و حقوق بگیران جامعه تیزتر کرده بودند، مطالبه گران پیگیر کارگری و نمایندگان شجاع و مستقل کانون های صنفی معلمان را به اسارت ببرند تا امکان همگرایی و هم افزایی کارگران و معلمان در جامعه کارگری را هر چه بیشتر تضعیف نمایند و ارتباط طبیعی میان فعالین کارگری و حامیان جنبش های کارگری و سندیکاهای کارگری و معلمی را جرم انگاری کنند. اما تداوم پیگیر و موثر مطالبه گری فعالین سندیکایی و معلمی و نیز حمایت های گسترده سندیکاها و تشکل ها و فعالین مستقل کارگری در عرصه بین المللی تا همینجا نشان داده است که سرکوب ها در همین دو زمینه هم به نتیجه ای نرسیده و عقیم مانده است.
رضا شهابی، فعال و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، با وجود نیاز فوری به درمان در خارج از زندان بدنبال ۴۲روز اعتصاب غذا، و علیرغم پایان بازجویی، در چهارمین ماه اسارتش همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین به شکل بلاتکلیف در حبس به سر میبرد.
حسن سعیدی، فعال سندیکای شرکت واحد، پس از بازداشت در ۲۸اردیبهشت و بازجویی های طولانی و پی در پی و ۳۹ روز اعتصاب غذا با آن که آخرین دفاع از وی در هفتم شهریور به انجام رسیده همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان است.
کیوان مهتدی، نویسنده و مترجم، با این که هیچ جرمی مرتکب نشده است همچنان بلاتکلیف در زندان است
محمد حبیبی، رسول بداقی، جعفر ابراهیمی و سایر معلمان زندانی را با یا بدون تمدید قرار، در بند عمومی یا انفرادی بلاتکلیف در زندان اوین محبوس نگاه داشته اند.
ادامه زندان (و در مواردی آزار و پرونده سازی جدید در زندان، با استفاده از زندانیان شرور و تبهکار اجیر شده، علیه فعالین زندانی کارگری) فقط و فقط با هدف انتقام جویی از شکست و ناکامی صورت می گیرد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن قدردانی و سپاسگزاری از کارگران و تشکل های مستقل کارگری و معلمی در سراسر کشور ودر سطح بین المللی، از عموم فعالین کارگری، کنشگران صنفی و حامیان جنبش کارگری میخواهد در برابر این ظلم آشکار به کارگران و معلمان ومزدبگیران کمالان و بیش از پیش صدای کارگران و معلمان دربند باشند.
ما بار دیگر یادآوری می کنیم که هیچ اندازه ظلم و زورگویی نمی تواند اراده معطوف به آزادیخواهی و عدالت طلبی فعالان زندانی را درهم بشکند.
مطالبه گری جرم نیست؛ ایجاد تشکل مستقل کارگری جرم نیست و قائم به فرد هم نیست که با انتقام از فعالین کارگری و معلمیِ زندانی پایان بگیرد
کارگر و معلم زندانی آزاد باید گردد
رضا شهابی، حسن سعیدی، کیوان مهتدی، رسول بداقی، محمد حبیبی ، جعفر ابراهمی و کلیه دیگر کارگران و معلمان زندانی آزاد باید گردند!
چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات
*همکار عزیز خانم سارا سیاهپور آزادیت مبارک.
سارا سیاهپور، از فعالین صنفی معلمان تهران و‌البرز ، امروز ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلون تومانی آزاد شد.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران آزادی این همکار عزیز را به ايشان، خانواده محترم و جامعه فرهنگیان مطالبه گر تبریک گفته و بر آزادی دیگر همکاران دربند تاکید می‌کند
به امید آزادی همکاران عزیزمان :
رسول بداقی،جعفرابراهیمی،محمد حبیبی،اسماعیل عبدی،و مهدی فتحی
*گزارشی از آخرین وضعیت معلمان و کارگران زندانی
روز ده اردیبهشت ۱۴۰۱ دهها معلم و فعال صنفی از جمله رسول بداقی،جعفرابراهیمی و محمد حبیبی بازداشت شدند و تاکنون به صورت غیرقانونی در بازداشت به سر می برند .
این فعالان صنفی در حالی وارد ماه پنجم دوران بازداشت موقت شده‌اند، که رسول بداقی همچنان در بند امنیتی ۲۰۹ اطلاعات است،جعفرابراهیمی با وجود ابتلا به بیماری صعب العلاج دستگاه گوارش و تشدید آن در زندان، همچنان بدون رسیدگی پزشکی در حبس است و بازداشت محمد حبیبی هرماه بدون ادله قانونی و مستند تمدید می گردد.
از سوی دیگر به دنبال دستگیری معلمان، تعدادی از فعالان کارگری و مدنی نیز باز داشت شدند که هدف از این بازداشت‌ها سناریوسازی علیه معلمان و کارگران بود. در همین راستا تاکنون رضا شهابی،حسن سعیدی وکیوان مهتدی مانند معلمان در بازداشت موقت به سر می‌برند.
قوه قضاییه در حالی معلمان و کارگران را به خاطر مطالبه‌گری‌شان در حبس نگه داشته است و آنان را آزاد نمی‌کند که زندانیان فاسد و چپاولگری مانند اکبرطبری را بی سر و صدا مورد عفو قرار داده و از زندان آزاد کرده است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن اعتراض به دادرسی ناعادلانه و محکوم کردن بازداشت معلمان و کارگران، خواستار آزادی بی قید و شرط معلمان و کارگران زندانی است.
*کانون نویسندگان ایران:حبس آرش گنجی در سلول انفرادی
پس از گذشت چهار روز از انتقال آرش گنجی، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران، به زندان رجایی‌شهر کرج، او همچنان در سلول انفرادی محبوس است و تنها چند تماس کوتاه با خانواده‌اش داشته است.
مسئولان زندان اعلام کرده بودند که او امروز، ۱۲ شهرویور، به بند عمومی این زندان منتقل خواهد شد. حبس گنجی در سلول انفرادی، پس از انتقال بی‌دلیل و شتابزده‌ی او از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر، فشار مضاعفی را به او و خانواده‌اش تحمیل کرده و بر نگرانی‌های پیرامون وضعیت سلامت او دامن زده است.
آرش گنجی از بیماری قلبی رنج می‌برد و ادامه‌ی حبس او در سلول انفرادی، جان او را بیش از پیش در معرض خطر قرار داده است. انتقال او به زندانی خارج از حوزه‌ی اقامت خود و خانواده‌اش نیز با توجه به بیماری مادرش، بر دشواری‌های خانوا‌ده‌ی او برای ملاقات افزوده است.
تا این لحظه پیگیری‌های مکرر خانواده و وکلای گنجی برای اطلاع از دلایل این انتقال کماکان بی‌نتیجه مانده است و مسئولان زندان هیچ پاسخ روشنی در این خصوص نداده‌اند.
صبح روز نهم شهریورماه، آرش گنجی به واحد اجرای احکام زندان اوین احضار شد و ساعاتی پس از این احضار، بدون دلیل موجه و بدون اطلاع قبلی از بند ۸ به زندانی خارج از حوزه‌ی اقامتی خود و خانواده‌اش منتقل شد. به گنجی حتی این فرصت داده نشد که برای برداشتن وسایل شخصی‌اش به بند بازگردد. این انتقال به دنبال پرونده‌سازی‌های اخير علیه آرش گنجی، به اتهام انتشار فایلی صوتی از وضعیت بند ۸ زندان اوین به خارج از زندان صورت گرفته است. اتهامی که در جلسه‌ی رسیدگی شورای انضباطی زندان اوین در تاریخ ۲۶ مردادماه، صراحتا از سوی گنجی رد شده است. او در این جلسه به رئیس زندان، رئیس بند ۸ و رابط قضایی اعلام کرده که نه تنها در انتشار این فایل نقشی نداشته‌، بلکه اساسا از وجود چنین فایلی بی‌اطلاع است.
آرش گنجی که با اتهام‌های واهی و پرونده‌سازی‌های بی‌اساس، به جرم ترجمه‌ی یک کتاب به ۱۱ سال زندان محکوم شده، اکنون با ادامه‌ی همان شیوه‌ها و پرونده‌سازی‌ها تحت فشار و آزار مضاعف قرار گرفته است. بی‌شک مسئولیت هر گزندی به جان و سلامت گنجی بر عهده‌ی حاکمیت، به ویژه زندانبانان و قوه‌ی قضاییه خواهد بود.
*اهالی روستای رشید آباد دراعتراض به جاده خطرناک وتصادفات متعدد وبی توجهی مسئولان مسیر رشید آباد – دیواندره را مسدود کردند
عصر روز جمعه 11 شهریور، اهالی روستای رشید آباد از توابع دیواندره برای دراعتراض به جاده خطرناک وتصادفات متعدد وبی توجهی مسئولان مسیر رشید آباد – دیواندره را مسدود کردند.
براساس گزارش رسانه ای شده،شامگاه روز جمعه نیز یک فقره تصادف میان یک دستگاه پژو با یک موتور سیکلت که ساکن همان روستا بودند، اتفاق افتاد. به گفته شاهدان محل حادثه، یکی از سرنشینان خودرو پژو پارس جان باخت.
اهالی روستای رشید آباد برای چندمین بار خواستار حضور فرماندار دیواندره و ایجاد سرعت گیر در این مسیر شده اند تا راه چاره ای برای این مشکل اندیشیده شود.
*تجمع اعتراضی خانوادگی بیماران اس ام ای نسبت به عدم توزیع داروی وارد شده توسط وزارت بهداشت مقابل دفتر ریاست جمهوری
روز شنبه 12 شهریور، بیماران اس ام ای بهمراه خانواده برای اعتراض به عدم توزیع داروی وارد شده توسط وزارت بهداشت مقابل دفتر ریاست جمهوری تجمع کردند.

یکی از حاضرین درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: بیش از یک ماه از واردات داروی مورد نیاز برای درمان کودکان مبتلا می‌گذرد اما هنوز دارو بین بیماران توزیع نشده است.
او افزود: در چند وقت اخیر چند نفر از کودکان مبتلا فوت کردند و کسانی هم که در شرایط طلایی دریافت دارو بودند، دچار پسرفت‌های شدید شدند. حتی یک روز هم در شروع درمان این کودکان مهم است و نباید تعلل کرد. این تاخیر ناشی از سو مدیریت و نداشتن برنامه‌ریزی است؛ ما از شش ماه پیش نامه‌نگاری کردیم و مکررا با سازمان غذا و دارو در تماس بودیم و انجمن هم تلاش می‌کرد و زودتر به وزارت بهداشت اطلاع داده بود که اگر پروتکل و یا آموزشی لازم است پیش از واردات دارو انجام شود تا با ورود دارو بلافاصله شاهد توزیع باشیم اما این اتفاق نیفتاد.
سوالی که خانواده‌ها در این تجمع مطرح کردند این بود که چه کسی مسئول این نابسامانی است و اگر فرزندشان در این تعلل از دست برود کدام نهاد مسئول پاسخگو خواهد بود.
یکی دیگر از افراد حاضر در تجمع عنوان کرد: با هر تعللی عوارض مختلفی در کودکان ما ظاهر می‌شود و برخی توانایی راه رفتن را از دست می‌دهند، چه کسی پاسخگوی این اتفاق خواهد بود؟ چطور مسئولان صحبت از تحقیقات برای اثربخشی دارو را به میان می‌آورند درحالی که این دارو توسط آژانس دارویی اروپا، سازمان جهانی غذا و دارو (اف دی ای) و سازمان غذا و داروی ایران تائید شده و در لیست فارماکوپه قرار گرفته است.
این خانواده‌ها معتقدند که وزارت بهداشت جلسات متعددی برگزار کرده اما ماحصل این جلسات شروع درمان کودکان نبوده و تنها راه رسیدن به درمان طولانی شده و شروع زودهنگام آن به تاخیر افتاده است.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 13 شهریورماه 1401
- تجمع اعتراضی کارگران حراست مترو هشتگرد نسبت به بروز نشدن حقوق در سال جدید و عدم پرداخت بموقعش و پرداخت نکردن مطالبات معوقه و بی خیالی مسئولان مقابل استانداری البرز
- ازسرگیری کنش های کارگران کارخانه آب معدنی داماش نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق
- تجمع اعتراضی غرفه داران و بازاریان کیش نسبت به کسادی بازار مقابل سازمان منطقه آزاد کیش برای چندمین بار
- تجمع اعتراضی جمعی از مرغ فروشان بجنورد نسبت به کم بودن درصد سود مقابل جهاد کشاورزی خراسان شمالی
- تجمع اعتراضی دانشجویان میهمان دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران نسبت به درج بدهی‌های جدید در حساب شهریه
- جان باختن کارگر اداره راهداری ساوه حین کار براثر تصادف
*تجمع اعتراضی کارگران حراست مترو هشتگرد نسبت به بروز نشدن حقوق در سال جدید و عدم پرداخت بموقعش و پرداخت نکردن مطالبات معوقه و بی خیالی مسئولان مقابل استانداری البرز
روز یکشنبه 13شهریور، کارگران حراست مترو هشتگرد ازاعتراضاتشان نسبت به بروز نشدن حقوق در سال جدید و عدم پرداخت بموقعش و پرداخت نکردن مطالبات معوقه و بی خیالی مسئولان ازجمله تجمع مقابل استانداری البرزخبردادند.

یکی از کارگران شاغل در مترو هشتگرد به خبرنگاررسانه ای گفت: با وجود رسانه‌ای شدن مشکلات معوقات مزدی کارگران پیمانکاری حراست مترو هشتگرد در استان البرز، هنوز نهادی به مشکلات ما رسیدگی نکرده است.
این کارگر در تشریح مشکلات حقوق دستمزد خود و همکارانش گفت: جدا از معوقات مزدی، در سال جاری هنوز افزایش حقوق کارگران اعمال نشده و ما همچنان با حقوق سال گذشته به سختی امرار معاش می‌کنیم.
به گفته وی، در پیگیری مطالباتمان هیچیک از مسئولان شرکت پیمانکاری طرف قرارداد با کارگران پاسخگو نیستند و مرتبا وعده پرداخت حقوق می‌دهند.
او با بیان اینکه پنجشنبه هفته گذشته حقوق کارگران تعمیرات راه آهن پرداخت شده اما هنوز از پرداخت حقوق ما کارگران حراست مترو هشتگرد خبری نیست، افزود: پرداخت حقوق، مطالبات ما کارگران مترو هشتگرد اغلب با تاخیر مواجه است.
این کارگر شاغل در مترو هشتگرد گفت: نه حقوق به موقع می‌گیریم و نه از پرداخت مطالبات عقب افتاده‌مان خبری هست.
وی در خاتمه گفت: کارگران به دلیل مشکلات معیشتی از مسئولان دولتی در استان البرز از جمله استانداری خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند.
*ازسرگیری کنش های کارگران کارخانه آب معدنی داماش نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق
کارگران کارخانه آب معدنی داماش دراستان گیلان کنش هایشان را نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق از سرگرفتند.
یکی از کارگران شاغل در کارخانه آب معدنی داماش از دو ماه تأخیر در پرداخت حقوق 41 کارگر قراردادی این واحد تولیدی خبر داد وبه خبرنگاررسانه ای گفت: دو ماه حقوق طلبکاریم و آخرین پولی که دریافت کرده‌ایم حقوق خرداد ماه بود اما تا این لحظه در خصوص پرداخت حقوق باقیمانده کارگران در این واحد تولیدی اقدامی صورت نگرفته است.
او در ارتباط با وضعیت فعلی کارخانه آب معدنی داماش گفت: از ابتدای سال جاری وضعیت تولید در این واحد تولیدی خوب بود و همه انبارهای کارخانه پر از بطری‌های تولید شده آب معدنی بود و به نظر نمی‌رسید این واحد تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه باشد.
این کارگر در ادامه اضافه کرد: علی‌رغم پیگیری‌هایی که انجام دادیم مسئولان کارخانه می‌گویند که منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق ندارند.
وی گفت: پیگیری‌هایمان از سوی کارفرمای اصلی هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.
*تجمع اعتراضی غرفه داران و بازاریان کیش نسبت به کسادی بازار مقابل سازمان منطقه آزاد کیش برای چندمین بار
روزیکشنبه 13 شهریور برای چندمین باردرسال جاری،جمعی از غرفه داران و بازاریان کیش برای اعتراض به کسادی بازار ناشی از کاهش تعداد پرواز‌ها از مقاصد اصلی همچون تهران، شیراز، اصفهان و مشهد به سمت جزیره و در نتیجه بی رونق شدن سفر‌های تابستانی به کیش، مقابل سازمان منطقه آزاد کیش تجمع کردند.

بنابه گزارش یک منبع خبری محلی،تجمع کنندگان خواستار بازگشت مالکیت شرکت هواپیمایی کیش به سازمان منطقه آزاد کیش ، افزایش تعداد پروازها و همچنین مساعدت در کاهش یا بخشودگی اجاره بهای غرفه‌ها شدند.
*تجمع اعتراضی جمعی از مرغ فروشان بجنورد نسبت به کم بودن درصد سود مقابل جهاد کشاورزی خراسان شمالی
روزیکشنبه 13 شهریور، جمعی از مرغ فروشان بجنوردبرای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به کم بودن درصد سود مقابل جهاد کشاورزی خراسان شمالی تجمع کردند.
تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: طبق قانون میزان سود مشخص شده برای رسته مرغ فروشی‌ها و جزء فروش‌ها 12 درصد است که با احتساب کسر دو درصد هزینه حمل و نقل و حق رییس سازمان صمت برای کسر دو درصد از جز فروشی و یک و نیم درصد از کل فروشی، سود باقیمانده برای آنان صرفه اقتصادی ندارد.
به گفته مرغ فروشان بجنورد، حدود ده روز است که سود جزء فروشی به حدود دو و نیم درصد رسیده و همین امر موجب نارضایتی آنان شده است.
یکی از مرغ فروشان نیزگفت: با ادامه این روند، حداقل ده نفر از کسبه مجبور به تعطیلی کسب و کار خود هستند.
یکی دیگر از مرغ فروشان هم درباره ناچیز بودن سود 2 و نیم درصدی مرغ فروشان گفت: در هر کیلو گرم فقط هزار و 800 تومان سود نصیب فروشنده میشود که این رقم در برابر مالیات ده درصدی که مجبور به پرداخت هستیم، بسیار اندک است.
*تجمع اعتراضی دانشجویان میهمان دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران نسبت به درج بدهی‌های جدید در حساب شهریه
روزشنبه 12 شهریور،جمعی ازدانشجویان غیرایرانی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران نسبت به درج بدهی‌های ناگهانی و زیاد در حساب شهریه خود در ایام امتحانات پایان‌ترم تابستان در محیط واحد دانشگاهی خود تجمع کردند.
یکی از دانشجویان کشور أفغانستان به خبرنگار رسانه ای گفت: امروز متوجه شدم مبلغ جدیدی به عنوان بدهی از سوی دانشگاه برایم لحاظ شده که وقتی با دوستان دیگر در رشته‌های مختلف صحبت کردم، آن‌ها نیز نسبت به همین مشکل اعتراض داشتند.
مقدار بدهی‌های جدید از 8 تا 30 میلیون تومان متغیر است. هیچ وقت سابقه نداشت که در چنین زمانی افزایش شهریه داشته باشیم و معمولا بخشنامه مربوط به شهریه‌های جدید هرسال، از ترم مهر برای ما محاسبه می‌شد. علت این اقدام دانشگاه مشخص نیست و گویا به یکباره به چنین تصمیمی رسیده‌اند.
*جان باختن کارگر اداره راهداری ساوه حین کار براثر تصادف
یک کارگر اداره گشت راهداری غرق آباد ساوه حین کار گشت‌زنی در محور قدیم ساوه به همدان با وانت پیکان براثر تصادف با یک خودرو کامیون خاور جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید