افزایش چشمگیر اخراج پناهجویان از آلمان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در شش ماه نخست سال جاری میلادی بیش از هفت هزار و ۸۰۰ پناهجو که تقاضای آنها در آلمان رد شده به کشورشان بازگردانده شدند. اغلب این افراد شهروندان گرجستان، مقدونیه شمالی، آلبانی، مولداوی و صربستان بوده‌اند.روند اخراج پناهجویانی که تقاضای پناهندگی آنها در آلمان رد شده در نیمه اول سال ۲۰۲۳ به نسبت دوره مشابه در سال پیش بیش از یک چهارم افزایش یافته است.

روزنامه "نویِ اوزنابروکرِ" روز شنبه، ۱۹ اوت به نقل از پاسخ وزارت کشور دولت فدرال آلمان به حزب چپ‌ها نوشت، در شش ماه نخست امسال هفت هزار و ۸۶۱ متقاضی پناهندگی از این کشور اخراج شده‌اند.

این تعداد در قیاس با شش ماه اول پارسال نزدیک به ۲۷ درصد بیشتر بوده است. اغلب پناهجویان اخراجی شهروندان کشورهایی بوده‌اند که "امن" طبقه‌بندی شده‌اند.

به گفته وزارت کشور بیشتر پناهجویان اخراجی از آلمان در سال جاری شهروندان گرجستان،  مقدونیه شمالی، آلبانی، صربستان و مولداوی بوده‌اند.

توقف اخراج پناهجویان ایرانی

جمهوری اسلامی ایران از کشورهایی است که به دلیل تعقیب، بازداشت، شکنجه و حبس معترضان و دگراندیشان، بازپس فرستادن پناهجویانی که با تقاضای آنها موافقت نشده به آن از مدتی پیش متوقف شده است.

پس از آغاز جنبش اعتراضی در ایران و با ادامه سرکوب خونین معترضان، وزیر کشور دولت فدرال و وزیران داخلی ایالت‌های آلمان توافق کردند، اخراج پناهجویان ایرانی که با تقاضای آنها موافقت نشده متوقف شود.

ابتدای ماه ژوئیه و با خاتمه دوره این توافق، وزارت کشور دولت فدرال در نامه‌ای به دولت‌های ایالتی با توجه به ادامه نقض فاحش حقوق منتقدان و معترضان ایرانی از آنها خواست برای تمدید توافق یاد شده رویه‌ای یکسان در پیش گیرند.

جنبش اعتراضی بی‌سابقه در ایران در روزهای پایانی شهریور ماه سال پیش ابتدا در واکنش به جان باختن مهسا امینی پس از بازداشت توسط گشت ارشاد آغاز و خیلی سریع سویه‌ای ضد حکومتی به خود گرفت و سراسری شد.

جنبش اعتراضی با شعار زن، زندگی، آزادی

چهل روز پس از کشته شدن مهسا امینی مراسم چهلم او به نقطه اوج دیگری در جنبش اعتراضی تبدیل شد و این سنت در چهلمین روز کشته شدن دیگر قربانیان نیز ادامه یافته است.

در جریان سرکوب معترضان صدها نفر کشته و مجروح شدند و به اعتراف کارگزاران حکومت ده‌ها هزار نفر بازداشت شده‌اند. هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران شمار بازداشتی‌ها در سال گذشته را ۲۹ هزار نفر برآورد می‌کند.

در آستانه  نخستین سالروز حرکت‌های اعتراضی در ایران با شعار "زن، زندگی، آزادی"، نیروهای حکومتی خود را آماده مقابله با شهروندان معترض می‌کنند.

در حالی که در آلمان بازپس فرستادن متقاضیان پناهندگی به ایران و برخی دیگر از کشورها در عمل تقریبا متوقف شده، این روند در مورد شهروندان بسیاری دیگر از کشورها، از جمله در حوزه بالکان متفاوت است.

نانسی فزر، وزیر کشور آلمان طرفدار سخت‌تر و قاطعانه‌تر شدن قوانین مربوط به اخراج پناهجویانی است که تقاضای آنها رد شدهعکس: Bernd von Jutrczenka/dpa/picture alliance
"تحمل" ۲۲۴ هزار پناهجوی مشمول اخراج

با این حال مطابق پاسخ وزارت کشور به حزب چپ‌ها خطر اخراج فوری متوجه بخش بزرگی از کسانی که با تقاضای آنها موافقت نشده و مجبور به ترک آلمان هستند، نمی‌شود.

بر پایه آمار این وزارت‌خانه تا پایان ماه ژوئن ۲۷۹ هزار و ۸۹ نفر به دلیل رد تقاضای پناهندگی مجبور به ترک آلمان بوده‌اند اما ۲۲۴ هزار و ۷۶۸ نفر آنها فعلا "تحمل" می‌شوند و اجازه دارند در این کشور بمانند.

به این ترتیب تعداد شهروندان خارجی که در نوبت اخراج از آلمان قرار دارند پس از سال‌ها به شدت کاهش یافته است.

چند ماه پیش اعلام شد که تنها در شمال آلمان حدود هزار ایرانی در فهرست اخراجقرار دارند. ظاهرا اغلب این افراد جزو "تحمل" شدگانند و تا کنون درباره اخراج احتمالی آنها گزارشی منتشر نشده است.

۵۲۰ اخراج ناکام در شش ماه

افزون بر این بازپس فرستادن افرادی که حکم اخراج آنها صادر شده نیز همیشه به راحتی انجام نمی‌شود. وزارت کشور دولت فدرال می‌گوید، در نیمه اول امسال اخراج ۵۲۰ نفر به علت‌های مختلف، از جمله مقاومت آنها یا عدم همکاری پلیس و شرکت‌های هواپیمایی انجام نشده است.

 دولت فدرال آلمان، متشکل از حزب‌های سوسیال دموکرات، سبزها و لیبرال، در قرارداد ائتلاف خود بر سر جدیت در برخورد با مهاجران غیرقانونی و قاطعیت در بازپس‌فرستادن متقاضیان پناهندگی که تقاضای آنها رد می‌شود توافق کرده است.

نانسی فزر، وزیر کشور طرفدار سخت‌تر و قاطعانه‌تر شدن قوانین مربوط به اخراج این گونه افراد است تا بازپس فرستادن آنها به کشورشان به شکل موثرتری اجرایی شود.

یکی از تدبیرهای مورد نظر در این زمینه بازگرداندن افرادی در گذرگاه‌های مرزی است که بدون داشتن ویزا قصد ورود به آلمان را دارند. در شش ماه نخست امسال تعداد این افراد ۲ هزار و ۱۸۶ نفر گزارش شده است.

کلارا بونگر، سخنگوی حزب چپ‌ها در امور سیاست‌های پناهندگی با انتقاد از افزایش تعداد اخراج شدگان در نیمه اول امسال می‌گوید، این شهروندان مجبور به بازگشت به جاهایی شده‌اند که در آنجا با تهدید جنگ، فقر شدید و نداشتن چشم‌انداز روبرو هستند و این اقدام غیرمسئولانه است.

در سال‌های اخیر اخراج پناهجویانی که با تقاضای پناهندگی آنها موافقت نشده به دلیل پاندمی کرونا به مراتب کمتر از سال‌های پیش از ۲۰۱۹ بوده است.

شمار اخراج شدگان در سال ۲۰۲۲ در مجموع اندکی کمتر از ۱۳ هزار نفر بوده است. با توجه به آمار ارائه شده در مورد شش ماه اول سال، انتظار می‌رود تعداد پناهجویان اخراجی امسال به نسبت سال پیش افزایش قابل توجهی داشته باشد.

دویچه وله فارسی