رقص دختران معترض در ساوه و سنندج

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

دختران معترض در خیابان‌های ساوه و سنندج با برداشتن روسری‌های خود و رقص و در آغوش کشیدن یکدیگر به حجاب اجباری نه گفتند. شهرهای مختلف ایران از تهران، کرمانشاه، یزد و قروه در دهمین روز پیاپی صحنه اعتراضات گسترده بود. این میان ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد شماری از دختران در دو شهر ساوه، از استان مرکزی، و سنندج، مرکز استان کردستان، با برداشتن روسری به همراه رقص و آغوش کشیدن‌های شادمانه اعتراض خود را به قانون حجاب اجباری ابراز کردند.

اعتراضات در شهرهای مختلف ایران همچنین با شعارهایی علیه کلیت حکومت جمهوری اسلامی همراه است، از جمله «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور».

https://twitter.com/i/status/1572623472446128132

https://twitter.com/i/status/1574469633477935104

 

ادامه اعتراضات؛ شعار «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» در یزد و رقص بدون روسری دختران در ساوه
در دهمین روز اعتراض‌های گسترده در ایران، دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بسیار محدود است. بنا به گزارش‌ها سرکوب معترضان و بازداشت‌های وسیع ادامه دارند و امروز «چهار وکیل و یک فعال برابری جنسیتی» دستگیر شده‌اند. در همین حال اعتراض‌های بین‌المللی رو به افزایش است، آلمان سفیر ایران را احضار کرده و اتحادیه اروپا سرکوب خشن معترضان را «غیرقابل‌توجیه» خوانده است. در شهرهای مختلف دنیا در اعلام همبستگی با معترضان در ایران تجمع‌هایی برپا شده از جمله در آتن، برلین، بروکسل، استانبول، مادرید، نیویورک، لندن و پاریس و این اعتراض‌ها ادامه دارند.

حمایت استاد دانشگاه شریف از دانشجویان معترض و زندانی
روز دوشنبه با وجود دسترسی بسیار محدود به اینترنت در ایران، دانشجویان در شهرهای مختلف این کشور با ترک کلاس‌های درس عملا اعتصاب کردند و از استادان خود هم دعوت کردند تا به آنها بپیوندند.

در همین رابطه، علی شریفی‌زارچی، از استادان دانشگاه صنعتی شریف روز دوشنبه در توییتر نوشته: «تا‌ آخرین نفر از دانشجویان دستگیر شده دانشگاه شریف آزاد و از آنها دلجویی نشود، هیچ کلاس درسی برگزار نخواهم کرد».

روز دوشنبه دانشگاه های متعددی از شمال تا جنوب ایران شاهد اعتراضات و اعتصابات دانشجویی بودند.

دانشجویان همچنین از کسبه و بازاریان خواسته‌اند با پیوستن با اعتصاب، اعتراضات را وارد مرحله دیگری کنند.

«رفع پلمب» از ویلای علی کریمی در لواسان، نظرسنجی نیم میلیونی در توییتر
ساعتی بعد از مخابره شدن تصاویری مبنی بر گذاشتن یک بلوک بتونی بزرگ مقابل در ورودی ویلای علی کریمی در لواسان و نصب بنری مبنی بر «پلمب» قانونی این ملک خصوصی توسط دادستانی لواسانات، به نظر می‌رسد این بلوک بتونی و نوشته نصب شده روی آن برچیده شده است.

مقام‌های رسمی هیچ واکنشی به این رویداد نشان نداده‌اند و هنوز معلوم نیست که گذاشتن و برداشتن این بلوک بتونی و «پلمب» ویلای علی کریمی اقدامی رسمی از سوی نهادهای قضایی بوده یا اقدامی خودسرانه از سوی حامیان آیت‌الله علی خامنه‌ای.

اطلاعیه سبز رنگی هم که نخست روی در ویلای آقای کریمی نصب شده بود فاقد سربرگ و مهر رسمی قوه قضاییه ایران بود که معمولا در پلمب رسمی اماکن دیده می‌شود.

همزمان علی کریمی در توییتر با به راه اندازی نظرسنجی درباره نحوه عملکرد خود برابر مرگ مهسا امینی و اعتراضات مرتبط به آن، به نظرسنجی خبرگزاری فارس که خواستار برخورد قضایی با این اسطوره فوتبال ایران شده بود، واکنش نشان داده است.

فرانسه سرکوب اعتراضات در ایران را محکوم کرد
دولت فرانسه روز دوشنبه سرکوب اعتراضات در ایران را که به دنبال مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شده است، محکوم کرد.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای گفت: «سرکوب خشونت‌بار طی روزهای اخیر تا این لحظه به مرگ ده‌ها تن از معترضان منجر شده است.»

این بیانیه می‌افزاید که پاریس به همراه شرکای اروپای خود در حال بررسی «گزینه‌های ممکن برای واکنش به این نقض گسترده حقوق زنان و حقوق بشر در ایران است».

حمایت علی دایی از معترضان: «تا ابد کنارشان می‌مانم»
علی دایی، کاپیتان و سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران، با انتشار نوشته‌ای در شبکه اجتماعی اینستاگرام از معترضان حمایت کرد و گفت که «تا ابد» کنار آنها می‌ماند.

آقای دایی نوشت: «به جای سرکوب،خشونت و دستگیری،انگ منافق و اغتشاشگر زدن به مردم ایران،مشکلاتشان را حل کنید.»

از آغاز اعتراضات ده‌ها ورزشکار ملی در رشته‌های مختلف و به‌ویژه فوتبال از اعتراضات که با مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد رخ داده است، حمایت کردند.

احمدرضا عابدزاده، کریم باقری و مهدی مهدوی‌کیا از جمله این چهره‌ها هستند که بازی‌های آنها همراه علی دایی در جام جهانی ۱۹۹۸ برای ایرانیان خاطره‌انگیز است. این میان حمایت‌های صریح علی کریمی از معترضان خشم مقاامات جمهوری اسلامی را برانگیخته تا جایی که شامگاه دوشنبه با عملی کردن تهدیدها علیه او، خانه وی در منطقه لواسانات را پلمب کردند.

پلمب خانه علی کریمی به دستور مقام قضایی
تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که به دستور مقامات قضایی ایران خانه علی کریمی، ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایران، در لواسانات پلمب شده است.

چهره‌ها و رسانه‌های حکومتی ایران طی روزهای اخیر به دنبال حمایت‌های صریح آقای کریمی از معترضان او را تهدید به مصادره اموال کرده بودند. از جمله ، حمید رسایی فعال سیاسی اصولگرا، در مصاحبه‌ای خواستار مصادره خانه و دارایی او شد.


علی کریمی اما در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: «عمری با جون کندن یه خانه درست کردیم، نمیدونستم خاری میشه توی چشمتون، اگه تونستین بگیرین! فدای سر مردمم.»

این بازیکن محبوب روز دوشنبه نیز با اشاره به کمپین خبرگزاری فارس علیه او یک نظرسنجی را در توییتر به اشتراک گذاشت و پرسید: «آیا حمایت من از مردم سرزمینم اشتباه بوده؟»

تا لحظه انتشار این خبر حدود ۳۹۰ هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند که نزدیک ۹۰ درصد آنها موضع‌گیری علی کریمی را تایید کرده‌اند.


برخی ویدیوها در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که معترضان در خیابان‌ها نام علی کریمی را می‌برند و او را تشویق می‌کنند.

تعداد دنبال‌کننده‌های صفحه اینستاگرام این بازیکن در جریان اعتراضات اخیر به بیش از ۱۲ میلیون نفر رسیده است.

بهروز وثوقی، ستاره قدیمی سینمای ایران، با انتشار پیامی در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام حمایت خود را از اعتراض‌های بعد از کشته‌شدن مهسا امینی در ایران اعلام کرد.
آقای وثوقی در این پیام نوشته است: «مثل همه مردم ایران عزادار مهسای عزیز هستم و هم به مردم زجرکشیده ایران، و بیشتر به خانواده محترمش، تسلیت می‌گم. چه کنم؟ دستم کوتاهه».
با ادامه اعتراض‌های سراسری در ایران شمار زیادی از هنرمندان، چهره‌های فرهنگی و ورزشی و شخصیت‌های مختلف ایرانی و بین‌المللی حمایت خود را از معترضان ایرانی اعلام کرده‌اند.

آغاز تجمع‌های اعتراضی شبانه در شهرهای مختلف ایران
ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که شهرهای مختلف ایران دوشنبه شب نیز شاهد تجمع‌های اعتراضی و شعار علیه مقام‌های جمهوری اسلامی بوده است.

در یک ویدئو از تهران، گروهی از معترضان شعار می‌دهند: «مرگ بر دیکتاتور». در نارمک نیز گروهی از معترضان با سر دادن این شعار اقدام به تجمع کرده‌اند.

در سنندج نیز ترافیک خیابانی ایجاد شده است و معترضان اقدام به تجمع کرده‌اند. در ویدئوی دیگری از این شهر، گروهی از دختران در خیابان ششم بهمن روسری از سر برداشته و یکدیگر را در آغوش می‌گیرند.

در شهر قروه استان کردستان نیز شمار زیادی از معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

جاستین ترودیو، نخست‌وزیر کانادا، روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور تحریم‌هایی را علیه شماری از افراد و موسسات جمهوری اسلامی ایران از جمله «پلیس امنیت اخلاقی» وضع خواهد کرد.

آقای ترودیو در سخنانی گفت: «برای زنان در ایران که اعتراض می‌کنند و کسانی که از شما حمایت می‌کنند- ما در کنار شما می‌ایستیم».

او اظهار داشت: «متاسفانه ایران احترامی برای حقوق بشر قائل نیست و این امر جدیدی نیست. ما همراه با بقیه مردم جهان از حکومت ایران می‌خواهیم که به مردم خود گوش بدهد و به سرکوب آزادی و حقوق آن‌ها پایان دهد و به زنان و همه مردم ایران اجازه دهد که به‌طور مسالمت‌آمیز عقیده خود را ابراز کنند».

پلیس امنیت اخلاقی که در ایران به گشت ارشاد معروف است، متهم به کشتن مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله‌ای، است که به اتهام بدحجابی بازداشت شده بود.

پیشتر نیز ایالات متحده آمریکا، پلیس امنیت اخلاقی را تحریم کرده بود. وزیر خارجه آلمان هم روز دوشنبه خواستار اعمال تحریم‌هایی از سوی اتحادیه اروپا علیه تهران به‌دلیل سرکوب معترضان شده بود.

این نظرسنجی تا حدود ۸ ساعت بعد از انتشار بیش از نیم میلیون شرکت کننده داشته که حدود ۹۱ درصد آنها با مواضع آقای کریمی درباره اعتراضات موافق بوده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تازه‌ترین موضع دولت آمریکا در برابر ادامه اعتراضات در ایران و سرکوب خشن حکومتی علیه آن چنین توصیف کرده است:

«البته که ما خشونت و بی‌رحمی را که نیروهای امنیتی ایران به نمایش گذاشته اند محکوم می‌کنیم. ادامه سرکوب خشونت بار اعتراضات مسالمت آمیز در پی مرگ مهسا امینی تکان دهنده اند. ما با خبریم که نیروهای امنیتی ده‌ها نفر از معترضان را کشته‌اند و این را وظیفه جامعه بین‌المللی می‌دانیم که صدایش را بلند کند. که نشان دهد و وقتی که پای دفاع از حقوق بشر می رسد در کنار چه کسانی ایستاده است. مردم ایران هم مانند مردم بقیه کشورهای جهان حق بهره مندی از این حقوق دارند. ما از نزدیک تحولات را دنبال می کنیم.
رهبران ایران باید به حرف معترضان گوش کنند نه اینکه به آنها تیراندازی کنند. متاسفانه این رژیم سابقه بلندی در خشونت علیه کسانی دارد که به شکلی مسالمت آمیز تنها به دنبال حقوق خود هستند. آمریکا از این معترضان چه در ایران باشند و چه در روسیه یا هر جای دیگر دنیا حمایت می کند. در این مورد خاص ایرانیانی که با اجتماعات مسالمت آمیز بدون ترس از خشونت یا بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به دنبال حق خودند. ما به چند کار ادامه می‌دهیم . همان طور که می‌دانید ما این پلیس به اصطلاح امنیت اخلاقی را که مسئول مرگ مهساست مسئول دانسته ایم. هفت فرد دیگر را که در سال های گذشته در سرکوب در ایران نقش داشته اند تحریم کرده ایم و تمام کاری که از دستمان ساخته است می کنیم تا مردم ایران بتوانند از حقوق بشر جهانشمول خود بهره ببرند».

فریاد یک زن بر سر مامور ضدشورش: «مگر خیابون ارث باباته»
در دهمین روز اعتراضات سراسری در ایران، معترضان علیرغم حضور سنگین نیروهای امنیتی کماکان به حضور و اعتراضات خود ادامه داده‌اند. به نظر می رسد قطع اینترنت امکان ارسال مخابره تصاویر اعتراضات روز دوشنبه را به تاخیر انداخته است.
با وجود این، در ویدیویی که گفته می‌شود از بجنورد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده زنی با فریاد به یکی از نیروهای امنیتی می‌گوید مگر خیابان ارث باباته؟ دلم می‌خواد اینجا وایسم.»در صحنه دیگری از همین فیلم زن معترض به این نیروی امنیتی می‌گوید تو آمدی در خاک من با من می‌جنگی؟

رقص بدون روسری و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در ساوه
این ویدیو ۴ مهر ۱۴۰۱ منتشر شده و نشان می‌دهد که چند دختر جوان در ساوه روسری‌های خود را برداشته‌اند و به دور خود می‌چرخند. آنها مودر تشویق جمعیت حاضر در خیابان قرار می‌گیرند و به نظر می‌رسد نیروهای انتظامی در گوشه راست تصویر تنها نظاره‌گر این تجمع هستند.