آغاز سال تحصیلی و گسترش مبارزات برای خواسته هایمان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

سال تحصیلی جدید بزودی شروع میشود، و اعتراضات معلمان از هم اکنون شروع شده است. معلمان و تشکل های کارگری و بخش های مختلف جامعه با بیانیه های مختلف به استقبال سال تحصیلی جدید رفته اند. بیانیه های متعدد علیه لاقیدی کامل حکومت در قبال دانش آموزان و معلمان، عدم کوچکترین تمهیدی برای جلوگیری از ابتلای دانش آموزان و پرسنل مدارس به کرونا، عدم تامین کوچکترین امکانات تحصیلی از طریق آنلاین، عدم پاسخگویی به مطالبات تلنبار شده معلمان و عدم تامین هیچ نوع کمکی به خانواده هایی که درآمدی برای هزینه های مختلف تحصیل فرزندانشان ندارند، منتشر شده است.

این بیانیه ها کیفرخواستی علیه سیاست های حکومت در قبال آموزش و پرورش ضد کودک و ضد معلم و کیفرخواستی علیه کل نظام است و فضای پر تحرک اعتراضی را در شروع سال تحصیلی نشان میدهد.

اگر در بسیاری کشورها با شروع کرونا اقدامات متعددی در دستور گذاشته شد و با واکسیناسیون وسیع و اقدامات لازم دیگر از جمله فاصله گذاری های لازم، دانش آموز و معلم و دانشجو با دغدغه کمتری مدرسه و دانشگاه را شروع میکنند و شور و امید و انرژی دانش آموزان و خانواده هایشان را در برمیگیرد، اما در ایران با شروع سال تحصیلی دانش آموزان و خانواده ها و معلمان در اوج نگرانی به سر میبرند. در ایران حکومت کنار کرونا ایستاد، دروغ گفت و بجای درمان، خرافه به مردم تحویل داد و بجای تهیه واکسن، واکسن های معتبر را ممنوع کرد و کوچکترین اقدامی برای تامین سلامت دانش آموزان و معلمان انجام نداد و الان در شروع سال تحصیلی در اوج ابتلا به کرونا و مرگ و میر هستیم. اگر در بسیاری کشورها تحصیل تماما رایگان است، کتاب و لوازم التحریر رایگان است و حتی در برخی کشورها یک وعده غذای گرم رایگان به دانش آموزان داده میشود، اما تحت حاکمیت جمهوری اسلامی، میلیون ها خانواده توان پرداخت هزینه کتاب و لوازم التحریر و لباس و شهریه و غیره را هم ندارند و میلیون ها دانش آموز از تحصیل محروم شده اند و آنها که شانس رفتن به مدرسه را دارند باید در کلاس هایی با ساختمان های ناامن و آسیب پذیر تحصیل کنند. تنها چیزی که آماده است خیل آخوندهای مرتجع است که برای حضور در مدارس آماده شده اند تا روح و روان دانش آموز و معلم را بیازارند و اندک شادی کودکان را نیز با فضولات اسلامی بهم بریزند. جداسازی کودکان بر اساس جنسیت نیز به تنهایی یک محرومیت عمیق و یک فاجعه عظیم است که به کودکان تحمیل کرده اند. و اکنون با روی کار آمدن رییسی، می خواهد مدارس را مذهبی تر کنند و مقررات سختگیرانه تری علیه معلمان شروع کنند تا بتوانند مغزشویی بیشتری را به دانش آموزان تحمیل کنند.

اما فضای پر تحرک جامعه ایران، تجمعات اعتراضی وسیعی که در میان معلمان جریان دارد، بیانیه های معلمان و تشکل ها و فعالین مختلف اجتماعی، تجمعات اعتراضی بیسابقه و وسیع دانش آموزان در اردیبهشت امسال و خشم و نفرت عمیق میلیون ها خانواده علیه کل وضع موجود، آن نیروی عظیمی است که برای مقابله با کل فاجعه حاکم بر آموزش و پرورش به حرکت در آمده است. این نیروی عظیم را باید حول خواست های دانش آموزان و معلمان سازمان داد.

همانطور که در بیانیه معلمان و فعالین اجتماعی تاکید شده حکومت باید گوشی هوشمند و اینترنت رایگان را برای دانش‌آموزان و معلمان تامین کند و در هر مقطعی از سال اگر قرار بر بازگشایی مدارس باشد باید تمام معلمان و دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال واکسینه شوند. بازگشایی مدارس بدون توجه به تزریق واکسن مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی و بدون واگذاری هر میز و نیمکت تنها برای یک دانش‌آموز، تأمین و توزیع روزانه ماسک و مواد ضدعفونی کنندە برای دانش آموزان و معلمان، باید ممنوع شود.

بعلاوه باید با صدای رسا اعلام کرد و بر این خواستها تاکید کرد که هر نوع شهریه و اخاذی از خانواده ها باید ممنوع گردد. کتب درسی و لوازم التحریر باید رایگان شود. خصوصی کردن مدارس باید فورا متوقف و ممنوع شود و کیفیت آموزش و ایمنی مدارس در همه جا بسرعت تضمین شود. کتب درسی باید غیر مذهبی شود، اسلامی کردن مدارس و مسجد سازی در مدارس ممنوع شود و طلبه ها و آخوندها از مدارس بیرون انداخته شوند. خانواده هایی که امکان مالی فرستادن کودکان خود را به مدارس ندارند کمک هزینه دریافت کنند. در تمام محلات باید به اندازه کافی مدرسه تامین شود. ایاب و ذهاب دانش آموزان به مدرسه باید کاملا ایمن و رایگان باشد. حق شهروندی برابر و دسترسی یکسان به آموزش برای کلیه واجدین تحصیل، اعم از مهاجر و غیر مهاجر باید تامین گردد و دخالت نزدیک و روزمره خانواده ها بر امر آموزش فرزندانشان عملی شود. یک آموزش و پرورش سکولار، شاد و انسانی و بدون تبعیض حق کودکان و مردم است و باید برای تحقق آنها این نیروی عظیم اجتماعی را سازمان داد.

سال تحصیلی جدید را به سال اتحاد و همبستگی هرچه بیشتر میان دانش آموزان، معلمان و خانواده های دانش آموزان، به سال دور هم جمع شدن و متشکل شدن و گسترش مبارزه برای این خواستها تبدیل کنیم.

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۴ شهریور ۱۴۰۰، ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱

تحرکات اعتراضی در میان معلمان، نهادهای مدافع حقوق کودک و مردم معترض در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید
در آستانه بازگشایی مدارس تحرکات و اعتراضات در میان معلمان گسترده تر شده است. شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان طی بیانیه ای ضمن اشاره به خواست ها و مطالبات معلمان و تاکید بر آموزش رایگان برای همه کودکان و لزوم فراهم شدن امکانات آن در این ایام کرونایی و اعلام شرایط لازم برای امن بودن مدارس برای کودکان و معلمان، اولتیماتوم داده است که اگر تا پایان شهریور به خواستهای اعلام شده معلمان پاسخ داده نشود، همکاران خود را برای اعتراضی سراسری فرا خواهند خواند. افزایش حقوقها به بالای خط فقر ۱۲ میلیونی و آموزش رایگان و فراهم کردن تجهیزات آن به رایگان برای آموزش مجازی در این ایام کرونایی و واکسیناسیون فوری رایگان و همگانی از جمله تاکیدات و مطالبات فوری اعلام شده در بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان است.

آخرین تجمع سراسری معلم در روز ۲۳ شهریور در مقابل مجلس اسلامی برگزار شد که همزمان معلمان در اهواز، اصفهان، خرم آباد، شیراز و کرمانشاه تجمع داشتند. از سوی دیگر اعتراضات در میان بخش های مختلف معلمان که تحت عناوین مختلف در شرایط سختی کاری و با قراردادهای موقت مشغول بکار هستند گسترده است. یک بخش معترض آنان قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش که کارنامه سبز نامیده میشوند هستند که در روز ۲۵ شهریور برای سیزدهمین روز متوالی مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند و بر خواست استخدام رسمی خود در آموزش و پرورش تاکید کردند. این معلمان که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند تحصن‌های شبانه نیز دارند و طول شب را در همان محل مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند. همچنین معلمان در استان فارس برای پیگیری مطالبات خود برای ساعت ۹ صحبت روز ۲۷ شهریور به تجمع بزرگ در مقابل اداره آموزش و پرورش کل آموزش و پرورش در شیراز فراخوان داده اند.

معلمان در تجمعاتشان با شعارهایی چون معلم داد بزن، حقتو فریاد بزن، معلم میمیرد، ذلت نمیپذیرد، مشکل ما حل نشه، مدرسه تعطیل میشه، پیگیر خواستها و مطالباتشان هستند.

همچنین روزسه‌شنبه ۲۳ شهریورماه جمعی از معلمان بازنشسته سال ۹۹ همزمان با معلمان شاغل مقابل مجلس تجمع داشتند. معلمان بازنشسته سال ۹۹ خواهان پرداخت پاداش بازنشستگی خود هستند که تاکنون پرداخت نشده است.

از سوی دیگر به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید کارزارهای وسیعی با خواست تحصیل رایگان برای همه کودکان از جمله تهیه تلفن های هوشمند و تبلت و اختصاص اینترنت رایگان به همه کودکان در جریان است. در این بیانیه ها تهیه واکسن های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و واکسیناسیون رایگان تمام معلمان و دانش آموزان بالای ۱۲ سال، واگذاری هر میز و نیمکت تنها برای یک دانش آموز و تامین و توزیع روزانه ماسک و مواد ضدعفونی کنندە برای دانش آموزان و معلمان، از جمله شروط آموزش در مدارس اعلام شده است.

علاوه بر بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، شماری از نهادهای اجتماعی فعال در حوزۀ آموزش طی بیانیه ای خطاب به برنامه‌ریزان و مسئولان آموزش‌وپرورش کشور به مناسبت شروع سال تحصیلی بر خواست آموزش رایگان و با کیفیت بعنوان حق همه کودکان تاکید کرده اند. در بخشی از این بیانیه چنین آمده است:" دولت موظف است همه امکانات خود را در مورد آموزش رایگان برای همه در تمام سطوح و تسهیل و تعلیم آموزش عالی به‌کار برد". در این بیانیه ضمن تاکید بر یکسری خواستها در جهت بالابردن کیفیت آموزش و رایگان بودن آن بر تامین گوشی های هوشمند، اینترنت رایگان و پرسرعت به عنوان وظیفه آموزش و پرورش برای همه دانش آموزان در تمامی نقاط ایران و بطور مشخص در مناطق محروم که بیشترین آمار ترک تحصیل کودکان را دارند، تاکید شده است. بعلاوه یک مطالبه این تشکلها تجدید نظر در محتوای کتاب‌های درسی به‌دلیل به‌روز نبودن مطالب آنها به عنوان امری ضروری و حائز اهمیت اشاره شده است.

امضا کنندگان این بیانیه عبارتند از: انجمن برای کودکان، انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا، انجمن اجتماعی فصل مهر، انجمن حامیان کودکان کار و خیابان، انجمن حمایت از کودکان کار، انجمن یاری کودکان در معرض خطر، انجمن یاری کودکان کار، جمعیت دانشجویی امام علی، سازمان معلمان ایران، شبکه یاری کودکان کار و خیابان، شورای گسترش فرهنگ صلح برای کودکان، کانون توسعه فرهنگی کودکان، کانون صنفی معلمان تهران، گروه تلاشگران یاری همدل، مجتمع مهرگان مهر ماندگار تهران، مؤسسه تاک سرزمین من، مؤسسه رویش نهال جوان، مؤسسه فرهنگی و هنری رسم کودکی، مؤسسه کنش‌گران اجتماعی، مؤسسه مهر و ماه، مؤسسه ندای ماندگار، مؤسسه نوید زندگی کوشا

بعلاوه بیانیه عمومی دیگری با ۵۸ امضا شامل ۳۰ گروه و افرادی با اسم و رسم اجتماعی در رابطه با آغاز سال جدید تحصیلی جدید انتشار یافته است. این بیانیه با اعلام اینکه اجازه نمی دهیم مدرسه ها و دانشگاه ها را به قتلگاهی دیگر برای فرزندانمان تبدیل کنید، بر خواستهایی اعتراضی و فوری تاکید کرده است. در بخشی از این بیانیه ضمن اشاره بر ابعاد فاجعه بار شیوع کرونا در ایران و سیاست حاکمیت در قبال آن چنین آمده است:" ما به چشم خود می بینیم که عاملان قتل عام مردم به جای محاکمه و مجازات، ترفیع مقام می گیرند و دستشان برای معامله بر سرِجان مردم بازتر شده است. از اینرو به مقامات و مسؤلین هشدار می دهیم که در مقابل هر طرح و برنامه ای برای بازگشایی حضوری مدارس و مراکز آموزشی تا انجام واکسیناسیون کل مردم و مهار کامل کرونا قاطعانه خواهیم ایستاد". در ادامه بیانیه بر خواستهایی چون تعطیلی کلیه مراکز تجمع شامل: مدرسه ها، دانشگاه ها، کارخانه ها و مراکز کارگری، اداری، مساجد و تجمعات مذهبی و ...، تامین هزینه زندگی عموم مردم در دوران تعطیلی، تهیه واکسن های معتبر و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و واکسینه کردن فوری و همگانی و فراهم نمودن شرایط و امکانات تحصیل غیرحضوری از قبیل گوشی و تبلت و اینترنت رایگان برای کلیه دانش آموزان و معلمان و دانشجویان تا زمانی که کرونا کاملا مهار و امکان بازگشایی حضوری مدارس و مراکز آموزشی فراهم شود تاکید شده است. باید وسیعا به این کارزار ها پیوست.

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۵ شهریور۱۴۰۰ ، ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۱

tel:00447435562462
tel:00447435562462