درمورد اعتراضات مردم خوزستان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

بیانیه حزب کمونیست کارگری درمورد اعتراضات مردم خوزستان و چشم انداز اوضاع سیاسی در ایران: آنچه این روزها در خوزستان میگذرد طلایه های یک انقلاب عظیم است که در حال شکلگیری است. تحت حکومت اسلامی مردم حتی از آب آشامیدنی محروم میشوند و با خشم و تعرض به خیابان می ریزند و فریاد مرگ بر جمهوری اسلامی و مرگ بر خامنه ای سر میدهند. حکومت نیروهای سرکوب را از همه سو سراغ مردم معترض میفرستد، به مردم شلیک میکنند و صدها نفر را دستگیر میکنند اما مردم با سنگ و چوب در مقابل آنها می ایستند،

شعار الشعب یرید، اسقاط النظام سر میدهند و نه تنها مرعوب نمیشوند بلکه مردم در شهرهای بیشتری در نقاط مختلف کشور به میدان می آیند و همبستگی بیسابقه ای با مردم خوزستان در سراسر کشور و خارج کشور شکل میگیرد. چهره های ورزشی و هنری، روزنامه نگاران و وکلا و طیف های مختلفی با روحیه ای تعرضی تر به میدان می آیند و سرکوب مردم خوزستان را محکوم میکنند.
این اعتراضات در حالی صورت میگیرد که دهها هزار کارگر نفت بیش از یک ماه است در اعتصابند و هزاران کارگر نیشکر هفت تپه نیز دور تازه ای از اعتصاب و اعتراض را آغاز کرده اند. جامعه از فضای اعتراض و خشم و سرنگونی طلبی میجوشد. دو هفته قبل از اعتراضات خوزستان مردم در چندین شهر در اعتراض به قطع برق به خیابان آمدند و شعار مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر جمهوری اسلامی سر دادند. حکومت از دورنمای گسترش اعتراضات بشدت نگران است و تلاش کرد از مردم دلجویی کند و مردم را آرام نماید. همزمان به دنبال خیزش مردم خوزستان مقامات حکومت از "عفو" زندانیان سیاسی صحبت میکنند. اینها همه بیانگر شرایط تازه ای در فضای سیاسی کشور است. فضای پیشروی و تعرض گسترده مردم بجان آمده و ضعف و درماندگی حکومت؛ فضای شکل گیری یک انقلاب عظیم که میرود تا طومار جمهوری اسلامی و کل نظام حاکم را در هم بپیچد.
مقامات حکومت از خیزش های پی در پی، از همبستگی بیسابقه میان مردم، از بلند شدن صدای اعتراض بی وقفه مردم و بی آبرویی و رسوایی در سطح بین المللی به وحشت افتاده اند. حکومت بخوبی واقف است که علیرغم هر سرکوبی اعتراضات و اعتصابات گسترده و خیزش های شهری مدام سر بلند میکند و خیزش عظیمی در راه است اما نه توان پاسخگویی به خواست های مردم را دارد و نه مانند سابق توان سرکوب مردم را.
در چنین شرایطی مقامات حکومتی تلاش میکنند بی آبی و همه مصائب گریبانگیر مردم را به پای دولت روحانی بنویسند و رئیسی را بعنوان حلال مشکلات معرفی کنند. حتی نیروهای ضد شورش، مردم را به چند هفته صبر بیشتر دعوت میکنند. گویا قرارست رئیسی جلاد معجزه ای بکند! اما انتصاب یک جلاد رسوا به ریاست جمهوری تنها میتواند به خشم و اعتراض بیشتر مردم دامن بزند. با ریاست جمهوری آیت الله قاتل تعرض مردم شدیدتر و صفوف حکومت ضعیف تر و در هم ریخته تر خواهد شد.
مردم میدانند با سرنگونی حکومت و مصادره ثروت های کلانی که یک قشر مفتخور و نهادهای مذهبی از قبل استثمار و دزدی و اختلاس به جیب زده اند، با قطع هزینه های نجومی که صرف دم و دستگاه سرکوب و مذهب و جریانات جنایتکار اسلامی در منطقه میشود، با قطع هزینه های صدها میلیاردی که صرف تاسیسات اتمی میشود و با مصادره اموال آیت الله ها و مقامات میتوان نه تنها مشکل آب و برق را به سرعت حل کرد، بلکه میتوان به سرعت فقر را ریشه کن کرد و همه مردم را از رفاه و امکانات بالای زندگی برخوردار نمود. میتوان فورا تحصیل و درمان را برای عموم مردم رایگان کرد، معضل مسکن را حل کرد و جامعه ای انسانی، بدون استثمار و بردگی مزدی، جامعه ای آزاد و مرفه و بدون دخالت مذهب سازمان داد. جامعه ای که رفاه همگانی و آزادی و برابری حرف اول را میزند. توده های وسیع مردم در ابعادی وسیع اینرا میدانند و به همین دلیل در هر اعتراضی کل حکومت و راس آنرا نشانه میروند.
امروز حکومت در بحرانی ترین و منزوی ترین دوران خود به سر میبرد، انقلاب عظیمی در چشم انداز قرار گرفته و مردم برای رویارویی نهایی با حکومت دارند خود را آماده میکنند. در چنین شرایطی حمایت و همبستگی با اعتراضات را باید گسترش داد. باید مفتخوران حاکم را وادار کرد آب و برق مردم را تامین کنند. جنبش دادخواهی و جنبش برای آزادی زندانیان سیاسی میتواند قدم های بزرگی به جلو بردارد و تجمعات گسترده ای مقابل زندان ها و مراکز حکومتی با خواست آزادی فوری و بی قید و شرط زندانیان سیاسی سازمان بدهد. کارگران نفت و راه آهن، کارگران مخابرات، شهرداری ها و رانندگان کامیون ها و سایر بخش های کارگران میتوانند خود را برای اعتصابات سراسری و متحدانه آماده کنند. مردم کردستان که تجارب گرانبهایی از اعتصاب عمومی دارند باید خود را برای دست زدن به اعتصاب در شرایط جدید آماده کنند. زنان هرچه بیشتر حجاب تحمیلی را عقب برانند، هنرمندان، ورزشکاران و نویسندگان، وکلا و روزنامه نگاران حق طلب به هر شکلی که میتوانند اعتراضات خود را گسترش دهند و جوانان خود را برای خیزش های بزرگتر آماده کنند. حزب از کلیه فعالین جنبش های حق طلبانه و همه مردم معترض و آزاده میخواهد که قدم جلو بگذارند و دست به کار ایجاد شوراهای سازماندهی اعتراض در همه شهرها و در مراکز کار بشوند. حزب همه مردم آزاده و معترض را به گرد آمدن حول اهداف انسانی و سیاست های متحد کننده و کارساز حزب کمونیست کارگری فرامیخواند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۸ مرداد ۱۴۰۰، ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۱


اطلاعیه شماره ۱۵:

اعتراضات در خوزستان
مردم در بستان هم به خیابان آمدند
در ادامه خیزش مردمی در خوزستان شب گذشته ساکنین شهر بستان نیز در اعتراض به بی آبی و عدم تحقق وعده‌های مقامهای حکومتی بار دیگر به خیابانها آمدند و شعارهای اعتراضی سر دادند.
در روزهای گذشته گفته شد با باز شدن سد کرخه آب به مناطق پایین دست رسیده و بخش اعظم هورالعظیم آبگیری شده است اما مردم محلی با انتشار ویدیو هایی نشان دادند که این ادعای مقامات دروغ بوده و رودخانه کرخه همچنان خشک و بی آب است. بر اساس خبر ها علاوه بر بی آبی، در اغلب محلات اهواز برق هم یک روز در میان ساعت‌ها قطع می‌شود. روز گذشته ۶ مرداد اهالی آخرآسفالت اهواز بعد از دو ساعت تماس‌های تلفنی متعدد موفق شدند ماموران سازمان برق را به منطقه بکشانند. ماموران در پاسخ به مردم معترض اطلاع دادند که مشکل از کابل‌های برق است و کابل جدید ندارند که کابل‌های فرسوده و قدیمی را تعویض کنند. بدین ترتیب در گرمای پنجاه درجه مردم محله بدون امکان استفاده از وسایل خنک‌کننده در تنور گرمای سوزان تابستانی رها شده‌اند.
از سوی دیگر بر اساس خبر ها تعدادی از کامیون‌داران در اهواز در روز گذشته ۶ مرداد در اعتراض به گرانی ها و هزینه های بالای یدکی های کامیون و وضع اسفناک زندگی خود با متوقف کردن کامیون‌هایشان در کنار اتوبان دست به اعتصاب زدند. این درحالیست که کارگران پیمانی نفت که بخشی از آنها در خوزستان کار و زندگی میکنند در اعتراض به شرایط سخت معیشتی و با خواست محوری افزایش حقوقها همچنان در اعتصابند. اعتصاب در نیشکر هفت تپه نیز ادامه دارد. اعتصابات کارگری و اعتصاب عمومی میتواند یک بخش مکمل اعتراضات خیابانی مردمی باشد.
بنا بر اخباری دیگر شب گذشته در اهواز سه جوان اهل سوسنگرد که برای در امان ماندن از دستگیری های فله ای و گسترده ای که طی روزهای اخیر در سوسنگرد صورت گرفته به اهواز آمده بودند، در منطقه پردیس با پست ایست و بازرسی نیروهای لباس شخصی مواجه شده و ماموران امنیتی به سوی اتومبیل آنها تیراندازی کردند. در جریان این تیراندازی، یک جوان بیست و سه ساله بنام "علی سواری" در اثر اصابت مستقیم گلوله کشته شده است. "مهدی سواری" نوجوان دیگری که سرنشین اتومبیل بود زخمی شده و به گفته نزدیکانش اکنون در سی سی یو بستری بوده و راننده ماشین هم بلافاصله بازداشت شده است.
همچنین طبق خبرهای دریافتی مهدی حبیب الساری جوان هجده ساله‌ای که چند روز پیش در جریان اعتراضات مردمی در خوزستان بخاطر اصابت گلوله زخمی شده بود شب گذشته جان باخت. درگذشت این عزیز را به خانواده وی و به همگان تسلیت میگوییم. گرامیداشت یاد جان‌باختگان را به صحنه پرشور اعتراضاتمان تبدیل کنیم.
در طول اعتراضات شهرهای مختلف استان خوزستان، شمار بسیاری از شهروندان معترض توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند. از تعداد دقیق بازداشت شدگان اطلاع دقیقی در دست نیست اما به گفته منابع محلی، بنا بر خبر صدها نفر در جریان این اعتراضات تاکنون دستگیر شده اند که شمار زیادی از آنان نوجوانان کم سن و سال هستند. در ادامه اعتراضات مردمی، کارزار برای آزادی بدون قید و شرط تمامی بازداشت شدگان یک عرصه مهم از مبارزه است. این کارزار را باید سراسری جلو برد. باید همراه با خانواده های دستگیرشدگان تجمع کرد و برای آزادی بازداشت شدگان اخیر فشار آورد. شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد باید به شعار سراسری در همه جا تبدیل شود.
کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری، واحد خوزستان
7 مرداد ۱۴۰۰- ۲۹ژوئیه ۲۰۲۱


لیستی از حمایت های و همبستگی با خیزش مردمی در خوزستان:
- تجمع جمعی از بازنشستگان تهران و کرج در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان
- جمعی از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران داخل ایران، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران

- اتحادیه آزاد کارگران ایران، سندیکای شرکت واحد، سندیکای نقاشان البرز، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، اتحاد بازنشستگان، شورای بازنشستگان ایران

- بیانیه مشترک انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، سندیکای نقاشان البرز، گروهی از ورزشکاران رزمی کار کرمانشاه، گروهی از رانندگان تاکسی شهرک ظفر، گروهی از فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه رازی کرمانشاه، گروهی کارگران جوشکار شهرک دولت آباد، گروهی از کارگران شرکت گاز رسانی شهر سنندج، گروهی از کارگران ساختمانی سنندج، گروهی از کارگران دستفروش سنندج، گروهی از زنان کوهنورد شهر سنندج، گروهی از کارگران نانوایی های شهر سنندج، گروهی از زنان خانه‌دار شهر سنندج، گروهی از معلمین شهر مریوان،گروهی از کارگران مرغداری های مریوان، گروهی از کارگران ساختمانی اشنویه، -گروهی از کارگران ساختمانی نقده، گروهی از کارگران ساختمانی کرمانشاه، گروهی از فعالین لغو کار کودکان تهران، ندای زنان ایران، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان خطاب به کودکان خوزستان

- کارگران فولاد اهواز، و کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه،

- ۱۴۰ نفر از فعالان صنفی معلمان و فعالان مدنی

- تجمع روز گذشته ۲۹ تیرماه جمعی از فعالین مدنی، کارگری، معلمان و مادران دادخواه در حمایت مقابل وزارت کشور تجمع کردند. این تجمع با یورش نیروهای سرکوبگر حکومت روبرو شد و در جریان آن ۹ نفر از تجمع کنندگان به اسامی آرش صادقی، رسول بداقی، نرگس محمدی، جعفر عظیم زاده، پوران ناظمی، روح‌الله مردانی، آرش کیخسروی، حمید آصفی و بهزاد همایونی بازداشت شدند و به پلیس امنیت گیشا منتقل گردیدند. بازداشت شدگان در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه به تدریج آزاد شدند.

- انجمن جهانی پاداشت حقوق بشر ، عفو بین الملل و سازمان دیدبان حقوق بشر

-مادران دادخواه از جمله مادر امیر حسن زارع زاده و میلاد محققی از جانباختگان آبان ۹۸ و شهین مهین فر مادر امیر ارشد تاجمیر از جانباختگان سال ۸۸

- بیانیه بیش از ۳۳۰ نفر از سینماگران در حمایت از مردم خوزستانُ و پیوستن ۷۰۰ منتقد و فعال مستقل سینما به کمپین حمایت از خوزستان

- بیانیه ۱۳۰ مستند ساز ایرانی با اعلام اینکه: "در کنار تشنگان خوزستان می مانیم و سرکوب شان را به شدت محکوم می کنیم". بیانیه کانون نویسندگان ایران و ۲۳۰ وکیل دادگستری در حمایت از اعتراضات مردمی در خوزستان

- بازیکنان تیم فوتبال صنعت نفت آبادان از مردم خوزستان، علی کریمی، ستاره پیشین فوتبال ایران

- تجمعاتی در شهرها مشهد، سنندج، یزدانشهر و شاهین شهر اصفهان، میبد یزد و رباط کریم تهران – حمایت طیف وسیعی از شخصیتهای سیاسی، اجتماعی، ورزشی و هنری همچون حامد بهداد هنرپیشه سینما و تلویزیون، داریوش اقبالی، فرامرز اصلانی، ماز جبرانی، ابی، احمد رضا عابدزاده دروازه بان سابق تیم ملی و پرسپولیس، وریا غفوی، علی کریمی، جواد نکونام و یحیی گل‌محمدی و انتشار کلیپ های مردمی در حمایت از مردم خوزستان

- حمایت مردم در متروی گلشهر کرج از خیزش خوزستان با شعار "سپاهی حیا کن مملکتو رها کن"،

- تجمع شماری از مردم سنندج در شامگاه چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ دست به تجمع اعتراضی در حمایت از مردم خوزستان و تیراندازی هوایی نیروهای نظامی برای متفرق کردن مردم معترض

-شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

چهارشنبه ۳۰ تیرماه جمعی از هنرمندان و بازیگران سینما و تئاتر در حمایت از اعتراضات مردمی در خوزستان مقابل ساختمان خانه هنرمندان تهران دست به تجمع و سخنرانی زدند.

-حمایت شماری از زندانیان سیاسی از درون زندانها از جمله پیام علی نوری زاد زندانی سیاسی از زندان تهران بزرگ

- شعار نویسی بر در دیوار شهرهای مختلف در حمایت از مردم خوزستان از جمله در شهرهای اردبیل، تهران و قزوین

- خانه موسیقی ایران: خوزستان پاره ی تن ایران است و ایران تشنه و خسته از ظلم و بی عدالتی در جهان امروز بیش از هر چیزی نیاز به اتحاد و همدلی دارد. -رامهرمز، پرفورمنسِ خاکِ خشک و گلوله سهم خوزستان از منابع نفتی و گاز

- پیام آتنا دائمی، فعال دفاع از حقوق کودک، حقوق زن وعلیه اعدام از زندان لاکان رشت: خوزستان جان مى‌دهد تا آب بگیرد، حکومت جان می‌گیرد تا آب دهد.

مردم مبارز کردستان!
برای آزادی دستگیرشدگان باید دست به اقدامات متحدانه زد
در چند روز گذشته موج جدیدی از دستگیری در کردستان شروع شده است. حدود پنجاه نفردر چند شهر دستگیر شده اند. در دیواندره حداقل دو نفر، در بوکان ده نفر، در اشنویه یک نفر و در کرمانشاه ٣٥ نفر بازداشت شده اند. بدنیال گسترش اعتراضات توده ای در خوزستان و برخی شهرهای دیگر، جمهوری اسلامی نیروهای سرکوب خود را در شهرهای کردستان بسیج کرده و فضا را امنیتی کرده است تا جلو تظاهرات مردم را بگیرد. اما دوره ارعاب گذشته است. امروز این حکومت و مقامات حکومتند که از ترس خیزش های عظیم توده ای و اعتصابات سراسری به وحشت افتاده اند.
مردم مبارز کردستان!
نباید به انتظار بنشینیم. حکومت در اوج ضعف و استیصال به سر میبرد و میتوانیم در همراهی با خانواده های دستگیر شدگان مبارزه ای وسیع و فوری برای آزادی عزیزانمان را سازمان بدهیم. عزیزان ما مجرم نیستند که در زندان باشند. این سران حکومت و نیروهای سرکوبند که فقر و محرومیت و هزار بدبختی را به مردم تحمیل کرده اند. باید در مقابل زندان ها و مراکز حکومتی دست به تجمعات بزرگ بزنیم و خواهان آزادی فوری کلیه دستگیرشدگان و کلیه زندانیان سیاسی بدون هیچ قید و شرط و بدون هیچ وثیقه ای بشویم. حکومت اسلامی در اوج استیصال و درماندگی در منگنه فشار اعتراضات کارگران و توده های مردم ناراضی قرار دارد و میتوانیم آنرا عقب برانیم و عزیزانمان را از دست آنها نجات بدهیم.
خانواده های دستگیر شدگان و زندانیان سیاسی در شرایط کنونی میتوانند نقش بسیار مهمی در سازمان دادن یک مبارزه توده ای برای آزادی دستگیر شدگان ایفا کنند. اقدامات فردی و جمعی تاکنونی آنها، بیانیه ها و نامه های اعتراضی و مصاحبه ها و کلیپ هایی که تهیه میکنند، همه اینها بیانگر روحیه اعتراض عمومی در جامعه است که کوتاه نمی آید و در مقابل هر بگیر و ببندی می ایستد. با توجه به ابعاد وسیع دستگیری ها این اقدامات میتواند و لازم است شکل سازمان یافته تر و قوی تری بخود بگیرد.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
٨ مرداد ١٤٠٠
٣٠ ژوئیه ٢٠٢١