.
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 21 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پس از موشکباران بی آزار پایگاه آمریکا در عین الاسد, بالاخره انتقام سخت خامنه ای از مردم و شهروندان غیر نظامی گرفته شد و پس از روزها حاشا و اظهارات فریبکارانه مقامات سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی در انتها امروز مطبوعات و جهانیان شاهد اعترافات منطبق با واقعیت انفجار و سقوط هواپیمای اوکراینی بودند. 171 کشته حاصل این حادثه بود که مقامات کشورهای کانادا و اوکراین از پیگیرترین کشورها برای کشف حقیقت امر بودند. جمهوری اسلامی که اساس و بنیان حاکمیت خود را بر مبنای تحمیق و فریب افکار عمومی گذاشته است, بی شمار فریبکاری های سیاسی و اجتماعی را در پرونده خود دارد.

 از معروفترین آنها مسکوت گذاشتن کشتار جمعی و سراسری زندانیان سیاسی در سال 1367 و قتل های زنجیره ای و قتل زهرا کاظمی و ... بوده است. اینبار اما با دیوار محکم افکار عمومی جهانیان و نشانه هایی از واقعیت ثبت شده قرار گرفت. اعتراف سران رژیم امروز نتیجه پیگیری مصرانه بینالمللی در این رابطه بوده است. فرمانده هوا فضای سپاه که تا لحظاتی پیش از اعتراف دروغگویی و فریبکاری را به حد اعلا رسانده بود در برابر دوربین قرار گرفت و اینبار از خطای انسانی گفت. دیگر از فضا سازی های ضد اسلامی! و جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی نگفت.جام زهری که امروز مسئولین نظام سر کشیده اند صد البته عقبه بسیار خواهد داشت.

صرفنظر از پوزش ها و غلط کردم های وافر که نثار کشورهای اوکراین, افغانستان و کانادا, سوئد و سایر کشورهای مرتبط روان خواهد شد جمهوری اسلامی موظف به پرداخت غرامت های نجومی به شرکت هواپیمایی اوکراین و خانواده های مصیبت دیده خواهد شد. این احتمال که مسببین این جنایت که مستقیما در وقوع این حادثه نقش داشته اند به دادگاههای بین المللی روان شوند نیز هست. پرونده این جنایت همچنان باز خواهد بود همانطور که کشتار معترضان خیابانی که بالغ بر 1500 زن و مرد جوان عاصی بودند.

همچنین امروز شاهد تظاهرات وسیع دانشجویان در تهران, در اصفهان و شیراز بودیم. در خیابان حافظ تهران و در برابر دانشگاههای امیرکبیر و شریف بیشترین اعتراضات با جمعیتی انبوه انجام یافت. این اعتراضات اغلب دروغگویی رژیم در باب علل سقوط هواپیمای اوکراینی را هدف قرار داده بود و کشتار ابانماه معترضان را. در تهران نیروهای امنیتی برای مقابله با این تجمعات گاز اشک آور بسوی معترضین شلیک کردند.

از جمله شعارهایی که در اعتراضات امروز داده شد:

اصلاح طلب, اصول گرا دیگه تمومه ماجرا

هزار و پانصد نفر, کشته آبان ماست

غلط کردی دروغگو ( اشاره به سخنرانی خامنه ای پس از سقوط هواپیمای مسافربری ایران توسط آمریکاست که در فضای مجازی نیز پخش شده است )

مرگ بر دیکتاتور

مرگ بر دروغگو

ننگ ما, ننگ ما صدا و سیمای ما

فرمانده کل قوا, استعفا, استعفا

سپاهی حیا کن, مملکتو رها کن

دشمن ما همینجاست, دروغ میگن آمریکاست

کشته ندادیم که سازش کنیم, رهبر قاتل رو ستایش کنیم

می کشم, می کشم, آنکه برادرم کشت

به من نگو فتنه گر! فتنه تویی ستمگر

خواندن سرود  ای ایران

آخوند خائن، آواره گردی، خاک وطن را، ویرانه کردی، کشتی جوانان وطن؛ مرگ بر تو

سلیمانی قاتله رهبرشم جاهله

جمهوری اسلامی نمی خوایم! نمی خوایم

در تهران: اینهمه سال جنایت مرگ بر این ولایت

خامنه ای قاتله ولایتش باطله

توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه

مایه ننگ ملت سپاه بی کفایت

بسیجی بی غیرت  عامل قتل ملت

مسئول بی کفایت   استعفا استعفا

ننگ ما, ننگ ما, رهبر الدنگ ما

استعفا کافی نیست  محاکمه لازم است

بترسید بترسید ما همه با هم هستیم

فریاد!فریاد! از این همه بیداد

سپاە بی کفایت  عامل ننگ ملت

خامنه ای به هوش باش ما ملتیم نه اوباش

جمهوری اسلامی که میخواست با تحریک احساسات و بالابردن هیجانات سیاسی پس از کشته شدن قاسم سلیمانی, بسیجی سراسری با زور و تحمیل و تحمیق سازمان دهد, نه تنها موفق نبوده است که پس از چند روز مجددا شاهد برآمد غلیانات اجتماعی هستیم وخواهیم بود. جمهوری اسلامی با هر اقدام سرکوبگرانه و جنایتکارانه اش صفوف معترضان را فشرده تر میکند و ریزش متوهمان به حاکمیت خود را افزونتر!

بهروز سورن

11.1.2020

دویچه وله فارسی: پذیرش مسئولیت هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی توسط جمهوری اسلامی، به رغم تعلل با استقبال کشورهای غربی روبرو شد. صدراعظم آلمان این اقدام را گامی مهم خواند و نخست‌وزیر بریتانیا آن را نشانه ضرورت تنش‌زدایی در منطقه دانست.

 

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین توسط مسئولان جمهوری اسلامی را "گامی مهم" خواند و تاکید کرد که در عین حال اکنون "روشنگری بی‌ملاحظه" برای آشکار شدن تمام جزئیات این حادثه ضرورت دارد.

هواپیمای مسافربری اوکراینی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی اندکی پس از برخاستن از فرودگاه "امام خمینی" سقوط کرد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن که اغلب شهروندان ایران و کانادا بودند جان خود را از دست دادند.

مسئولان جمهوری اسلامی به رغم شواهد و گزارش‌هایی که اصابت موشک‌های پدافند هوایی به این هواپیما را علت سقوط آن عنوان می‌کردند تا روز شنبه و به رغم آگاهی دقیق از علت وقوع حادثه، این گزارش‌ها را به شدت تکذیب می‌کردند و به ارائه اطلاعات خلاف واقع می‌پرداختند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، روز شنبه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی مسئولیت حادثه صبح چهارشنبه را بر عهده گرفت و گفت مامور سامانه پدافند هوایی سپاه هواپیمای مسافربری اوکراینی را "اشتباها موشک کروز تشخیص داده" و به سمت آن شلیک کرده است.

اعتراف فرمانده هوافضای سپاه

حاجی‌زاده می‌گوید همان صبح چهارشنبه از اصابت موشک به هواپیمای مسافربری مطلع شده و این موضوع را به مقامات بالاتر و ستاد کل نیروهای مسلح گزارش کرده است. بیانیه این ستاد درباره تأیید این موضوع صبح شنبه منتشر شد.

آنگلا مرکل که در مسکو به سر می‌برد پس از دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سرنگونی هواپیمای اوکراینی را که در جریان آن شهروندان چند کشور جان خود را از دست داده‌اند "یک حادثه تراژیک" خواند و مشخص شدن مسئولان این حادثه را امری "مثبت" ارزیابی کرد.

صدراعظم آلمان تاکید کرد اکنون ضرورت دارد که تمام اقدامات لازم انجام شود تا با کشورهایی که شهروندانشان در این حادثه قربانی شده‌اند به راه حل‌هایی دست یافت. او افزود این مسئله نیز اهمیت زیادی دارد که در مورد نتایج و پیامدهای این حادثه گفت‌وگو شود.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی چند ساعت پس از آن رخ داد که نیروهای سپاه پاسداران به تلافی کشته شدن فرمانده نیروی قدس سپاه و همراهانش تعدادی موشک به سمت دو پایگاه نیروهای آمریکایی در بغداد پرتاب کردند.

بامداد ۱۳ دی دو خودروی حامل قاسم سلیمانی، چهار پاسدار دیگر سپاه قدس و پنج استقبال کننده آنها نزدیک فرودگاه بغداد هدف حمله پهپادی آمریکا قرار گرفت و همه سرنشینان، از جمله ابومهدی المهندس، معاون شبه‌نظامیان حشد الشعبی، کشته شدند.

جمهوری اسلامی به دلیل نگرانی از حمله‌های تلافی‌جویانه آمریکا پس از پرتاب موشک تمام سامانه‌های پدافند هوایی را به حالت آماده باش کامل در آورده بود.

فضای تهران "در سطح جنگی"

به گزارش تسنیم فرمانده نیروی هوافضا در این باره گفت: «شب حادثه وضعیت آمادگی در سطح جنگی قرار گرفته و بالاترین سطح آماده باش توسط شبکه یک‌پارچه پدافند به سامانه‌ها ابلاغ می‌شود. در این شرایط تعدادی از سامانه‌های پدافندی به رینگ پدافند تهران اضافه شد. یعنی اولین سامانه‌ای که در محدوده‌ غرب تهران مستقر می‌شود، این حادثه توسط آن رقم خورده است.»

سوگواری و اعتراض در تهران به خاطر پنهان‌کاری و خلاف‌گویی مسئولان درباره علت واقعی سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸

سوگواری و اعتراض در تهران به خاطر پنهان‌کاری و خلاف‌گویی مسئولان درباره علت واقعی سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸

گرچه فرودگاه بین‌المللی تهران در همین منطقه واقع شده، مسئولان جمهوری اسلامی نه پرواز هواپیماهای غیرنظامی و مسافربری را متوقف کرده و نه به آنها هشدار داده بودند.

قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی شهروندان ایران، کانادا، اوکراین، بریتانیا، سوئد و افغانستان بوده‌اند. به گزارش خبرگزاری آلمان دولت سوئد هدف قرار گرفتن این هواپیما به وسیله موشک‌های سپاه پاسداران را به شدت محکوم کرده است.

ضرورت بررسی شفاف و همه‌جانبه حادثه

نخست وزیر سوئد، استفان لون می‌گوید این که این هواپیما سرنگون شده "وحشتناک" است و هدف قرار دادن یک هواپیمای غیرنظامی، بدون توجه به این که کار اشتباهی رخ داده یا خیر، اقدامی است که باید محکوم شود و جمهوری اسلامی باید مسئولیت آن را به طور کامل بر عهده بگیرد.

۱۷ نفر از قربانیان شهروندان سوئد یا ساکنان این کشور بوده‌اند. استفان لون می‌گوید این که ایران مسئولیت سرنگون کردن "غیرعمدی" این هواپیما را بر عهده گرفته زمینه مناسبی برای بررسی شفاف و همه‌جانبه این حادثه را فراهم می‌کند.

به گزارش رویترز، نخست‌وزیر بریتانیا، بوریس جانسون نیز روز شنبه تاکید کرد که اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین اهمیت تنش‌زدایی در منطقه را بیش از پیش آشکار می‌کند.

به گفته بوریس جانسون پذیرش مسئولیت سرنگونی این هواپیما توسط ایران "گام نخست" است و اکنون ضرورت دارد که تمام ابعاد این حادثه به طور شفاف و توسط کارشناسان بین‌المللی بررسی شود.

رئیس جمهوری، حسن روحانی در یک تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود ولودیمیر زلنسکی به او اطمینان داد که ایران به "تمامی تعهدات حقوقی‌‌" خود در این زمینه پایبند است و اطمینان داد افرادی که در این حادثه دخالت داشتند به مقامات قضائی تحویل داده می‌شوند.

درخواست اوکراین برای عذرخواهی رسمی ایران

اوکراین پس از انتشار بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح خواستار عذرخواهی رسمی جمهوری اسلامی و پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان سرنگونی هواپیما شده بود.

خبرگزاری آلمان از عذرخواهی رسمی حسن روحانی از اوکراین خبر داده و می‌گوید زلنسکی در اطلاعیه‌ای که روز شنبه در این زمینه منتشر کرد نوشت: «اقرار به شلیک موشک به عنوان علت فاجعه راه را برای ادامه تحقیقات بدون مانع و معطلی باز کرده است.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در بیانیه‌ای که پس از اعتراف مسئولان ایرانی منتشر شد حادثه بامداد چهارشنبه را یک "تراژدی ملی" خواند و خواستار شفافیت و اجرای عدالت برای بازماندگان تمام قربانیان شد.

او می‌گوید کانادا با همه کشورها برای اطمینان از انجام تحقیقات شفاف و کامل همکاری می‌کند و از مسئولان جمهوری اسلامی انتظار می‌رود در این زمینه به طور کامل همکاری کنند.

تظاهرات و شعار علیه خامنه‌ای

سه روز سکوت، پنهان‌کاری و فریب افکار عمومی در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی در داخل ایران با واکنش‌های انتقادی شدیدی روبرو شده است.

غروب شنبه ۲۱ دی در چند نقطه تهران، از جمله مقابل برخی دانشگاه‌ها تظاهراتی برگزار شد که در آن شعارهای تندی علیه سران جمهوری اسلامی به خصوص علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا و منصوب کننده فرماندهان ارشد نظامی سر داده شد.

مطابق گزارش‌ها این تظاهرات که در همان دقایق نخست با شعارهای ضد حکومتی همراه بود با واکنش نیروهای امنیتی روبرو شد که ظاهرا برای متفرق کردن معترضان به پرتاب گاز اشک‌آور و تیراندازی هوایی متوسل شده‌اند.

در ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده چنین شعارهایی شنیده می‌شود: "فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا" یا "جمهوری اسلامی، نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم".

دویچه وله فارسی: «این همه دروغ و پنهانکاری و فریب را در جمهوری اسلامی هرگز باور نمی‌کردم»، «چطور انتظار دارند که از این پس مردم حرفشان را باور کنند؟» اینها هستند نمونه‌هایی از واکنش‌ها به خبر سقوط هواپیمای اوکراینی با "شلیک پدافند سپاه".

 

با گذشت سه روز از سانحه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی که در آن ۱۷۶ انسان جان باختند، حسن روحانی رئیس جمهور شنبه ۲۱ دی‌ماه با انتشار بیانیه‌ای "خطای انسانی" و "شلیک پدافند سپاه" را دلیل سقوط هواپیما اعلام کرد.

در این بیانیه رئیس جمهور با اشاره به اینکه "ساعاتی قبل از نتیجه تیم تحقیقاتی ستاد کل نیروهای مسلح مطلع" شده، می‌نویسد: «در فضای تهدید و ارعاب رژیم متجاوز آمریکا علیه ملت ایران پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی و به منظور دفاع در برابر حملات احتمالی ارتش آمریکا، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در آمادهباش صددرصد قرار داشتند که متأسفانه خطای انسانی و شلیک اشتباه، به یک فاجعه بزرگ منجر شد و دهها انسان بی‌گناه قربانی شدند.»

بیانیه رئیس جمهور ایران در حالی منتشر می‌شود که بلافاصله با انتشار خبر سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین، مقام‌های ایرانی در برآوردهای اولیه خود دلیل سقوط هواپیما را "نقص فنی" اعلام کردند، که از همان ابتدا با تردید برخی از رسانهها و تحلیلگران روبرو شد و گمانهزنی در مورد دلیل اصلی سقوط هواپیما به جریان افتاد.

با اوج گرفتن گمانه‌زنی‌ها در مورد اصابت موشک به هواپیمای مسافربری و افزایش فشارهای بین‌المللی بر ایران برای روشن ساختن علت سقوط هواپیما، مقامات رسمی و برخی کارشناسان در ایران "شایعه‌ها" را تکذیب کردند و از همکاری کامل با کشورهای دیگر برای روشن شدن ابعاد این سانحه سخن گفتند.

شبکه‌های اجتماعی از "عذرخواهی" تا "غم و وحشت"

در فضای نفس‌گیر ناروشنی علت جان‌باختن ۱۷۶ انسان به خصوص برای خانواده‌های قربانیان و نبود رسانه‌ها و مطبوعات آزاد در ایران، شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر به عرصه‌ای برای ادامه گمانه‌زنی‌ها، اثبات "ادعای" اصابت موشک یا رد این امر و درگیری‌های لفظی میان موافقان و مخالفان بدل شد. کم نبودند کاربرانی که بر هر نظر مخالف که علت را نقص فنی نمی‌دانست، تاختند. کم نبودند روزنامه‌نگاران و فعالانی که در شبکه‌های اجتماعی کاربران را از تله "جنگ روانی" که دشمن گسترده است، برحذر داشتند.

امروز با انتشار بیانیه رئیس جمهور، باز هم غوغایی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است؛ از حیرت و وحشت از ابعاد یک "دروغگویی و پنهانکاری بزرگ" گرفته تا "عذرخواهی" آنان که مصرانه علت را نقص فنی می‌دانستند و کاربران را از آب به آسیاب دشمن ریختن برحذر می‌داشتند، تا آنها که از پذیرش مسئولیت توسط مقامات جمهوری اسلامی تقدیر می‌کنند.

"این همه دروغ و پنهانکاری و فریب را هرگز باور نمی‌کردم"

مصطفی تاجزاده در واکنش به این خبر با اشاره به سوابق و آشنایی خود با "امور حکومتی" می‌نویسد: «اعتراف می‌کنم که این همه دروغ و پنهانکاری و فریب را در جمهوری اسلامی هرگز باور نمی‌کردم.»

صادق زیباکلام هم در پیامی توییتری نوشته است: «سه روز به عالم و آدم دروغ گفتیم و بلندگوهای تبلیغاتی‌مان طبق معمول یکسری تئوری‌های توطئه به مردم تحویل دادند.»

 

محمد فاضلی، جامعه‌شناس ایرانی در صفحه‌ی تلگرام خود با اشاره به اینکه "اشتباه و اتفاق بخشی از ذات نظاميگری، فناوری و حتی صنعت هوايی است" می‌نویسد: «اما دروغگويی و اصرار بر پنهان‌کاری، با ذات اطلاع‌رسانی و روراستی با ملت در تضاد است.» او می‌پرسد: «سيستم‌هايی که تا به اين حد پنهانکار و غيرشفاف هستند، چه چيزهای ديگری را پنهان می‌کنند يا قادرند پنهان کنند؟» او "دروغگويی و پنهانکاری سيستماتيک" را "نابخشودنی" توصیف می‌کند و ادامه می‌هد: «هولناک، پنهان نگه داشتن واقعيت از دولت است که اگر پنهان نشده بود رئيس سازمان هواپيمايی و سخنگوی دولت با آن اصرار از نفی سناريوی اصابت موشک نمی‌گفتند. »

جمشید برزگر، روزنامه‌نگار نیز نوشته است: فروکاستن جنایت و قتل‌عمد ۱۷۶ نفر به خطای سهوی و اشتباه انسانی یک یا چند مامور جزء، کشتن دوباره قربانیان و‌ مجازات خانواده آنهاست.

 

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران، در آخرین اظهارنظرها با رد احتمال اصابت موشک به هواپیما از سالم بودن قسمت حافظه جعبه‌های سیاه هواپیما شامل دستگاه ثبت اطلاعات پروازی و دستگاه ضبط صدای کابین خلبان سخن گفته بود و از آمادگی همکاری ایران با کشورهای دیگر برای بررسی موضوع. سخنگوی دولت هم اصابت موشک را "دروغ بزرگ" نامیده و از بررسی سانحه با شفافیت، دقت و سرعت، بر اساس مقررات ایکایو خبر داده بود.

"چطور انتظار دارند از این پس مردم حرف آنان را باور کنند؟ "

احمد زیدآبادی، روزنامهنگار و فعال حقوق بشر، در کانال تلگرام خود می‌نویسد: «آیا وقتی که سخنگوی دولت، مشاور رئیس جمهور، مسئولان هواپیمایی و بسیاری محافل اصولگرا بخصوص رسانه‌های آنها، با ضرس قاطع و اطمینان خاطر کامل، بحث شلیک موشک را "جنگ روانی آمریکا" و "دروغی بزرگ" اعلام کردند، از اصل ماجرا بی‌اطلاع بودند؟ یا اطلاعات دروغ به آنها داده شده بود؟ یا خود در صدد دروغگویی برآمدند؟»

به اعتقاد زیدآبادی، "هرکدام" از این گزینه‌ها که درست باشد، "این یک رسوایی تمام عیار است." زیدآبادی ادامه می‌دهد: «حالا آنها چطور می‌خواهند چشم در چشم مردم بدوزند؟ چطور انتظار دارند که از این پس مردم حرف آنان را باور کنند؟»

یکی از خبرنگاران درون ایران می‌نویسد: «آقای حاکمیت باختید قافیه را. شما هیچ‌وقت در نبرد رسانه‌ای حرفی برای گفتن ندارید. چون اول از همه دستانت را می‌گذاری دور گلوی رسانه تا صدایی از کسی درنیاید. ما همه را دعوت کردیم به صبوری تا اعلام جزییات رسمی، اما شما از ثانیه اول می‌دانستی و تازه همان موقع مشغول کتمان و تهدید رسانه‌ها بودی.»

مشاور رئیس جمهور، حسام الدین آشنا، پنجشنبه شب خطاب به خبرنگاران رسانه‌های فارسیزبان خارج از کشور در توییتر "هشدار" داده بود: «از مشارکت در جنگ روانی مربوط به هواپیمای اوکراینی و همکاری با ایرانستیزان خودداری کنند.»

طیبه سیاوشی نماینده مجلس دهم در توییتر می‌نویسد: «در پروازاوکراینی، ۱۷۶ زندگی و هزاران آرزو از دست رفت و در روزهای بعد، با دروغ‌گویی‌ها و کتمان‌کاری‌های مراجع مسئول، اعتماد عمومی هزار تکه شد.»

"چه چيزهای ديگری را پنهان می‌کنند يا قادرند پنهان کنند؟"

کم نیستند کاربرانی که در شبکه‌های اجتماعی از نقش "مسافران خارجی" و "پیگیری کشورهای دیگر" در وادار ساختن جمهوری اسلامی به پذیرش مسئولیت و اعلام علت اصلی سقوط هواپیما می‌نویسند. همان موضوع تعیین‌کننده‌ای که به اعتقاد بسیاری باعث شد، مرگ بیش از ۵۰ تن در کرمان در جریان تشییع قاسم سلیمانی فراموش شود؛ نه عذرخواهی، نه استعفا، نه روشنگری، نه دلجویی و جبران خسارتی از بازماندگان.

یاشار سلطانی خطاب به مسئولان در توییتر می‌نویسد: «خطایتان سهوی بود، دروغتان که عمدی بود! اگر پرواز خارجی نبود و جامعه جهانی پیگیری نمی‌کرد به راحتی گردن خلبان متوفی و خطای انسانی می‌انداختید.»

یاسر میردامادی، پژوهشگر ایرانی ساکن بریتانیا در توییتر می‌نویسد: «جمهوری اسلامی تنها در چند ماه اخیر مرتکب دو فقره "کاپیتولاسیون" (مصونیت اتباع خارجی) شده است. مردم خودش را در آبان صدتا-صدتا کشته و مسؤولیت هم قبول نکرده ولی حواسش بوده یک آمریکایی کشته نشود. در فقره اخیر هم اگر پای مسافر خارجی و فشار افکار عمومی نبود تقریبا محال بود که قبول کند.»

«چرا از فرمانده کل قوا و مردم پنهان کرده‌اند؟»

در بیانیه حسن روحانی بر ضرورت ادامه "تحقیقات تکمیلی برای شناسایی کلیه علل و عوامل این فاجعه" تأکید شده و آمده است که "مسببین این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی" قرار می‌گیرند و "نتایج به استحضار ملت شریف ایران و خانواده‌های قربانیان" خواهد رسید.

خبرگزاری فارس که تا پیش از بیانیه رئیس جمهور هر امکانی جز نقص فنی را در سقوط هواپیما رد می‌کرد، می‌نویسد: «رهبر انقلاب به محض اطلاع از خطای فاجعه‌بار صورت گرفته در سامانه پدافند کشور، دیروز دستور تشکیل فوری جلسه شورایعالی امنیت ملی و بررسی موضوع را صادر کرده‌ و تاکید می‌کنند به محض اتمام بررسی در جلسه شورایعالی امنیت، اصل حادثه و نتایج بررسی‌ها، صریح و صادقانه به اطلاع مردم رسانده شود.»

 

لب کلام خبرگزاری فارس این است که "فرمانده کل قوا" تا دیروز از واقعیت فاجعه بی‌خبر بوده است. صاحب امتیاز و مدیرمسئول "فردا نیوز" هم در توییتر می‌نویسد: «خبر را تا عصر دیروز از رهبری پنهان کرده بودند. دیروز رهبری گفتند: حتما به مردم گفته شود. چرا از فرمانده کل قوا و مردم پنهان کرده‌اند؟ نباید کسی که مخفی کرده محاکمه و برکنار شود؟»

"انتقام سخت"

در پس هر فاجعه‌ای این سناریو تکرار می‌شود: به یاد بیاوریم ماجرای اعلام گران شدن بهای بنزین را، بی‌خبری مسولان بلندپایه را از تصمیم صدا و سیما برای اعلام خبر، سلب مسئولیت از رهبر و صدها انسان مقتولی که هنوز هیچ خبررسانی دقیقی در مورد آنها صورت نگرفته است.

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین بامداد چهارشنبه ۱۸ دی، ساعاتی پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق، شش دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه امام خمینی، سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

۱۴۶ نفر از مسافران هواپیما ایرانی، ۱۰ نفر افغانستانی، ۵ نفر کانادایی، ۴ نفر سوئدی و ۲ نفر اوکراینی و ۹ نفر خدمه پرواز، تبعه کشور اوکراین بودند.

این هواپیما در حالی سقوط کرد که جمهوری اسلامی قصد داشت، "انتقام سختی" از عاملان کشته‌شدن قاسم سلیمانی بگیرد.

یکی از کاربران می‌نویسد: «چه انتقام سختی بود از ما. به غایت سخت و رنج‌آور. تا جهان هست سختی از این بیشتر نخواهیم دید.»


زهرا کشوری روزنامه‌نگار هم  معتقد است: یک  انتقام سخت هم از ما رسانه ای ها گرفته شد، بی‌اعتبار و لجن‌مال شدیم!

بر اساس گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، در برخی دانشگاهای ایران، از جمله صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر تجمع‌ها و تظاهراتی در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراین با آتش پدافند موشکی سپاه بر پا شد.

روز شنبه ۲۱ دی‌ماه  (۱۱ ژانویه) ساعاتی پس از اعتراف مسئولان و مقام‌های سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان جنوب تهران، اعتراض‌های خودجوش در داخل و مقابل دانشگاه تهران و دانشگاه امیرکبیر شکل گرفت و معترضان علیه "دروغ‌گویی" و "پنهانکاری" مسئولان حکومت شعار دادند.

براساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با پرتاب گاز اشک‌آور به برخورد با معترضان پرداخته‌اند.

تجمع‌ها و تظاهرات در دو نقطه یاد شده تهران به تدریج گسترش پیدا کرده و شمار معترضان بیشتر شد. تصاویری از تجمع‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نگرانی از قطع دوباره اینترنت در ایران

در پی اعتراض‌های روز شنبه در پایتخت ایران به شلیک پدافند نیروهای مسلح ایران به یک هواپیمای مسافربری اوکراینی، برخی مخاطبان دویچه‌وله فارسی از بروز اختلالاتی در ارتباطات اینترنتی در شهر تهران خبر می‌دهند.

ایران در آبان ماه گذشته و در پی افزایش قیمت بنزین شاهاد اعتراضات خونینی بود. در این مدت حکومت با قطع اینترنت تلاش کرد مانع اطلاع‌رسانی در مورد خشونت‌ها و همچنین گسترش اعتراض‌ها شود.

این نگرانی وجود دارد که شهروندان ایران بار دیگر قطعی اینترنت را تجربه کنند.

خبرگزاری دولتی ایرنا نوشته که جمعیت معترضان در حال افزایش است. به نوشته این خبرگزاری حضور زیاد معترضان در تهران موجب شده تا جمعیت به سمت چها راه ولیعصر حرکت کنند. این گزارش اضافه می‌کند: «جمعیت از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر در حرکت است و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می‌شود.»

بر اساس تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی درگیری‌هایی میان تجمع کنندگان در تهران و نیروهای انتظامی رخ داده است. 

 


تصاویری از تجمع معترضان مقابل دانشگاه شریف تهران. تجمع کنندگان علیه سپاه پاسداران و رهبر جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

 

ویدیو دیگری از تجمع امروز مقابل دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به خطای جمهوری اسلامی در سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران.

 


در دانشگاه صنعتی شریف دانشجویان پلاکاردی به دست گرفته و اعلام کردند: «غلط کردید اشتباه کردید». مخاطب این شعار مسئولان جمهوری اسلامی و اشاره‌ای به اظهارات علی خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۰ در واکنش به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران از سوی ناو جنگی آمریکا در آسمان خلیج فارس است.

در ویدئوهایی از این تجمع‌ها و تظاهرات منتشر شده شعارهای زیر به گوش می‌خورند:

«کشته ندادیم که سازش کنیم/ رهبر قاتل رو ستایش کنیم»
«مرگ بر دروغگو»
«این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»
«به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر»
«فرمانده کل قوا، استعفا استعفا»
«دیکتاتور سپاهی، داعش ما شمایی»
«رفراندوم، رفراندوم، این است شعار مردم»
«‏سپاه جنایت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند»
«بترسید بترسید ما همه با هم هستیم»

خبرگزاری "رکنا" از تهران گزارش داده عصر روز شنبه ۲۱ دی ماه، جمعی از مردم تهران، اعم از دانشجویان و هنرمندان و شهروندان ، مقابل دانشگاه امیرکبیر تجمع کردند تا مراسم یادبودی برای جانباختگان انی حادثه برگزار کنند.

بنابر گزارش این خبرگزاری، تجمع کنندگان که به شدت از مرگ تلخ هموطنان خود غمگین بودند وخواستار استعفا مسئولانی شدند که در وقوع این حادثه سهم داشته و مقصر بودند.


رضا پهلوی: این خطای انسانی نیست، جنایت علیه بشریت است

رضا پهلوی در توئیتی در واکنش به خطای جمهوری اسلامی در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی نوشت: «این خطای انسانی نیست؛ جنایت علیه بشریت است و رهبری که فرمان آتش به اختیار می‌دهد، مسوول مستقیم آن. دیگر بس است. خامنه‌ای و ‌رژیمش باید بروند.»

 


تهدید هنرمندان دعوت کننده به تجمع توسط نهادهای امنیتی

رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان سینمای ایران در پی توئیتی که امروز منتشر کرد و در آن مردم را برای تجمع در میدان آزادی دعوت کرده بود، نوشت، "دعوت اینجانب لغوشده اعلام می‌شود."

این کارگردان سینمای ایران نوشته است: «مردم داغدار ایران، دعوت هنرمندان به عزاداری برای جگرگوشه‌هامان که قرار بود فردا، یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در میادین آزادی شهرهای ایران برگزار شود؛ با هشدار جدی نهادهای امنیتی مواجه شد. برای پیش‌گیری از هر بهانه‌جویی و برای حفظ امنیت و جان مردم داغدار، دعوت اینجانب لغوشده اعلام می‌گردد.»

جمع دیگری از هنرمندان از سید علی صالحی، نیکی کریمی، منیژه حکمت، بهمن فرمان‌آرا، پرویز پرستویی، تهمینه میلانی، شهره سلطانی، ماهایا پتروسیان از فراخوان خانم بنی‌اعتماد پشتیبانی کرده بودند.

دادخواست شیرین عبادی برای استعفای رهبران جمهوری اسلامی

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه نوبل صلح روز شنبه ۲۱ دی‌ماه (۱۱ ژانویه) در دادخواستی  خواستار استعفای تمامی افرادی شده  که نقش تصمیم گیرنده و مجری در شلیک به هواپیمای مسافری اوکراین شد. دادخواست خانم عبادی برای جمع‌آوری امضا در وبسایت "دادخواست" منتشر شده است.

در این دادخواست آمده است: «بیان "خطای انسانی" و "اشتباه غیرعمدی" موجب بسته شدن پرونده و خاتمه درد کسانی نمی‌شود که خانواده و عزیزانشان را در میان مسافران از دست داده‌اند.»

شیرین عبادی در گفت‌وگو با ئویچه‌وله فارسی در همین باره گفت:« در دادخواستی که به صورت آنلاین منتشر کرده‌ام، با توجه به تجربیات دردناکی از بیش از چهل سال حکومت جمهوری اسلامی دارند و با عنایت به اتفاقی که افتاده و عدم صداقت و شفافیت حکومت که باعث شده این همه بلا بر ما نازل شود که آخرینش از دست دادن فرزندان عزیر ما بود که برای زندگی و تحصیل، کشور مصیبت زده ایران را ترک می کردند، من از تمامی هموطنان درخواست کردم که این درخواست را امضا کنند.»

او گفت که این درخواست برای استعفای رهبر، رییس جمهوری، فرمانده نیروی هوایی سپاه و تمامی افرادی است که دست اندر این فاجعه انسانی بوده‌اند.

شیرین عبادی گفت :«امضای بیشتر این دادخواست به منزله رایی است که مردم در انتخاباتی که سالیان سال است حکومت است با نظارت استصوابی مضایقه کرده است. حکومت همواره هر تجمعی را به نفع خود مصادره می‌کند. امضای بیشتر این دادخواست باعث می‌شود که از جمله دنیای آزاد و سازمان ملل متحد متوجه شود که مردم ایران این حکومت را نمی‌خواهند. مردم یا باید در خیابان باید فریاد بزنند که بارها دیده‌ایم نتیجه‌اش، کشتن و دستگیری مردم بی‌دفاع بوده یا اینکه باید به طرق دیگری خواسته خود را اعلام کنند.»

وی افزود:«از این رو، من  با استفاده از ابتکار رادیو زمانه دادخواستی گذاشتم تا کسانی که معتقد هستند با این رژیم دیگر نمی‌شود ادامه داد و ادامه حکومت این رژیم باعث سقوط ایران خواهد شد، آن را امضا کنند.»

شیرین عبادی گفت:«تعداد بیشتر امضاها باعث می‌شود که سازمان ملل متحد در تصمیماتی که م‌ گیرد حرف مردم بهتر شنیده شود. اگر مایل هستید شرایط ایران به طریق مسالمت‌آمیز بهتر شود، لطفا این دادخواست را امضا کنید تا وقتی حداقل به یک میلیون نفر رسید، ما بتوانیم آن را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و سایر ارگان های تصمیم‌گیرنده از جمله شورای امنیت ارایه دهیم؛ هرچند طبق اساسنامه مردم نمی‌توانند مستقیما به شورای امنیت مراجعه کنند، اما ما می‌توانیم از یک کشور بی‌طرف درخواست کنیم که از طرف مردم ایران، پرونده جنایات این رژیم را مطرح کنند.»

برای عینیت بخشیدن به توهماتی که در طی یک تاریخ طولانی از یک نسل به نسل دیگر انتقال یافته است، ممکن است که به نبوغی که از عقل و خرد انسانی بر میخیزد نیازی نداشته باشی، ولی یقین بدان که به عقل و خردی که از "اجتهاد" برمی خیزد سخت محتاجی. برای این امر نه به نبوغ بلکه نیازمند نظامی هستی از معانی و مفاهیمی برخاسته از توهماتی که ریشه در فراخوان بشر به "تسلیم" و "اطاعت" از خداوند یکتا و یگانه، الله دارد. یعنی که به مجموعه ای از باورها و ارزشهای دینی نیازمندی که تنها عقل برخاسته از اجتهاد میتواند بدان وقوف یابد. وقتی دین که مظهر آن فقها، علما و طلبه ها به رهبری خمینی بر مسند قدرت جلوس یافت کمتر کسی میتوانست ظهور استبداد مضاعف دین و قدرت و پی آمدهای آنرا پیش بینی کند، آنهم دینی که بر بنیاد "تسلیم" و "اطاعت،" بنا گردیده است. از اینروی بینش و دیدگاههای مخالف، از ملی و مارکسیست گرفته تا پیکاری و مجاهد، از آغاز بجای آنکه به مبارزه با حکومت دین بپردازند دست به مماشات با آن زدند بی خبر از آنکه استبداد مضاعف دین و قدرت به چه نیروی قهرآمیز و خشونتباری مبدل خواهد شد، چنانکه شاه ستیزان و منتقدین و مخالفین نظام شاهی، امروز به شاهپرستان و ثناگوی خدمات شاهی در آمده اند. با این وجود هنوز ترجیح میدهند که با حکومت دین به مماشات بپردازند تا به رهایی، رهایی نه از دین که ذاتا امری ست خصوصی و شخصی بلکه از دینی که انسان را باسارت و بندگی میکشد.

این واقعیت، یعنی اراده معطوف به رهایی را مردم با زبان شعار در تظاهرات 96 بصراحت اعلام داشتند که حکومت اسلامی نمیخواهیم نمیخواهیم. این بدان معناست که نظامی که بر دوش باورها و ارزشهای مشترک با ملت و یا دین رسمی بقدرت رسید، هم اکنون به هیولایی بی شاخ و دم تبدیل شده است که زندگی عادی و روزمره مردم را به یک زندگی دوزخی تبدیل کرده است. چهل سال است که حکومت ولایت فقیه، جامعه را به یک زندان بزرگ مبدل نموده است. مردم، از راس تا زیر، از غنی تا فقیر، در منظر، ولی فقیه که ولایتش از نوع همان ولایتی ست که الله به رسول خود اهدا کرده است، "بنده اند،" نه "انسان." یکی عاری از عقل و خرد، تهی از انگیزه ها و غرایز طبیعی و بیگانه با آزادی و خود فرمانی، دیگری، انسان برعکس بنده، اندیشمند است و محاسبه گر و انباشتی از غرایز طبیعی که سرکوب آنها، انسان را به بند بایدها و نبایدها، محرومیت و محدودیتها، به زنجیر داده شده ها در دوران بیابانگردی و بادیه نشینی میکشد. با این وجود و برغم اسارت در دست قواعد و مقررات دینی، "آزادی" و "خودفرمانی" در ذات انسان نهفته است. در واقع این حرکت تکوینی، رهایی از بندگی و اسارت واراده معطوف به آزادی ست که تاریخ انسان و فلسفه تاریخ را رقم میزند.

ترویج و تبلیغ "یندگی،" انسان عاری از حق و حقوق، تبدیل جامعه بیک زندان بزرگ و ستیز با هرآنچه انسانی ست و برخاسته از اراده معطوف به رهایی و آزادی، در سیاست امریکا ستیزی حکومت اسلامی بازتاب می یابد، ستیز و خصومتی که از آغاز کلید بقای نظام ففاهتی را رقم زده است. چرا که در منظر روحانیت، امریکا نماد آزادی بوده و هست، آزادی نه به معنای مثبت بلکه به معنای منفی و اساسا ضد دین و حیوانی ساختن انسان، اسیر مادیات و کالاوارگی، رها از قواعد و ارزشهای اخلاقی. ولی فقیه آمیزش و اختلاط و دوستی با قدرتها خداناشناس و کافر شرقی را نه تنها شرعا مذموم نمیداند بلکه خود را در آغوش آنها نیز افکنده و بدان افتخار هم میکند، چون آنها به نظامی از معانی و مفاهیمی اعتقاد دارند که در تضاد با نظام معانی و مفاهیم اسلام ناب محمدی نیست. نظام ایدئلوژیک آنها نیز به انسان دهان بسته و چشم بسته نیاز دارد. اگرچه در زمان بحران و درگیری با شیطان بزرگ، آخوند خامنه ای بتواند به دریافت امداد از خداناشناسان و قدرتهای بزرگ شرقی دل ببندد. پس، بهتر است که همچنان دراین شرایط اضطراری در انتظار دریافت امدادهای الهی بماند.

واقعیت این است که زخمهای ناشی از تحریمات و فشار حداکثری امریکا، حکومت اسلامی را سخت بیمار و رنجور ساخته است، چنانکه نظام را بفکر یافتن راهکاری برای جبران از دست رفتن درآمد هنگفت نفت، وا داشت که به افزایش 300 درصدی قیمت بنزین انجامید، راهکاری که خشم و اعتراض مردم را بر انگیخت. برغم سرکوب خونین و خشونت بار بی سابقه جنبش اعتراضی مردم که بنابر گزارش رویترز بیش از 1500 نفر کشته و هزارها مجروح و هزاران بیشتر زندانی ببار آورد، گسست بین جامعه و حکومت اسلامی را بسی بسیار عمیق ساخت.

در این شرایط بحرانی است که امداد الهی از همان امدادهایی که الله، خداوند یکتا و یگانه برای رسول خود در"جنگهای" بدر و احد، گسیل داشت و پیامبر خود را به پیروزی رساند، از آسمان نازل گشت و نظام اهریمنی آخوندها را بر سر پا نگاه داشت . این امداد را الله بواسطه شیطان بزرگ، امریکا برای "ولی" منتخب خو،د آخوند خامنه ای ارسال نمود. این امداد الهی بشکل یک موشک ویران کننده، موشکی که از یک پهباد امریکای شلیک و پرقدرت ترین و پر جذبه ترین سردار اسلام، معمار امپراتوری اسلامی، قاسم سلیمانی که اشتیاقش برای نوشیدن شربت شهادت باو هاله ای از تقدس و وارستگی بخشیده و او را محبوب خاص و عام کرده بود، به پودر تبدیل و بدیارنیستی رهسپار نمود. قتل سردار ولایت به مصیبتی غم انگیز جلوه یافت و گسست بین حکومت ولایت و مردم که در آبان ماه خونبار باوج خود رسانده بود، ترمیم نموده، مردم را به حکومت اسلامی، حکومتی که تنفر و انزجار عمومی را برانگیخته و در تشویش و هراس فروپاشی بسر میبرد، پیوند زده و در تبدیل یک جنایتکار خون آشام به یک "قهرمان" ملی، با نظام همراه ساخت، جنایتکاری که در بخاک و خون کشیدن بهترین جوانان این آب و خاک پیوسته نقش کلیدی بازی کرده است.

البته که این امداد الهی، امدادی بود دو بعدی، هم حکومت اسلامی را از فروروی در منجلاب فساد و دروغ و دورویی و وررشکستگی درهمه عرصه های اجتماعی جلوگیری کرد، هرچند کوتاه و موقتی، در عین حال هم سبب گردید اقکار عمومی که بر روی استیضاح رئیس جمهور امریکا، دانالد ترامپ بخاطر تمایلات خودکامگی و قانونگریزی، تمرکز یافته بود منحرف گردد. این مصداق سکه ای ست که یک روی آن ملیگرایی ست وروی دیگر آن، دینگرایی،* سکه ایکه یک روی آن دانالد ترامپ است و روی دیگر آن ولی فقیه، آخوند خامنه ای. تقابل و خصومت بین ملی گرایی و دینگرایی ست که سیر بشر ازبندگی و اسارت بسوی رهایی و آزادی را دچار وقفه و فراز و نشیب میکند.

برای توضیج بیشتر به مقاله ملی گرایی و دین گرایی، دو روی یک سکه! بقلم این نگارنده رجوع شود.

فیروز نجومی

Firoz Nodjomi

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

https://firoznodjomi.blogspot.com/

بالاخره چهار روز پس از سقوط هواپیمای اوکراینی که به مرگ ۱۷۶ نفر منجرشد، پس از چهار روز انکار اصابت موشک به این هواپیما از طرف سران و مقامات رژیم، جمهوری اسلامی اعلام کرد "خطای انسانی" و "شلیک پدافند سپاه" باعث سقوط هواپیما شده است و همراه آن فضای نظامی و جنگی حاکم در منطقه در پی کشته شدن سلیمانی توسط دولت امریکا را مسبب این فاجعه انسانی و مرگ ۱۷۶ انسان بیگناه معرفی کرده است.

حزب حکمتیست (خط رسمی) این فاجعه انسانی را به خانواده و بستگان قربانیان و به مردم تسلیت میگوید. بی تردید مسئولیت این فاجعه مستقیما به عهده جمهوری اسلامی است.

مستقل از تبلیغات طرفین، مستقل از تلاش جمهوری اسلامی در توجیه اوج بی مسئولیتی سیستماتیک خود در قبال زندگی و جان مردم بیگناه و تنزل فاجعه به "خطای انسانی" و وعده "مجازات مسئولین"، مستقل از تلاش طرفین در استفاده و سوءاستفاده از این فاجعه برای تبلیغات سیاسی علیه هم و برای امتیازگیری ها و معاملات و بده بستان های بعدی، این فاجعه یکبار دیگر این واقعیت که قربانیان این قمار خطرناک جنگی، قربانیان میلیتاریسم حاکم در منطقه، مردم بیگناه اند را در مقابل چشم همگان قرار داد. میلیتاریسمی که همه دولتها و نیروهای ارتجاعی از امریکا و بریتانیا، فرانسه و آلمان تا ایران، روسیه، عربستان، اسرائیل و ترکیه، از باندهای مقتدی صدر و داعش تا حشدالشعبی و ... در بوجود آوردن آن سهیم اند. میلیتاریسمی که زندگی و امنیت مردم منطقه را هر لحظه به خطر می اندازد. میلیتاریسمی که نتیجه آن نا امنی، قتل، کشتار و خفه کردن فضا برای اعتراض مردم محروم جهت یک زندگی آزاد، امن، انسانی و برابر است. مردم در ایران، عراق، لبنان، مصر، سوریه و .... علیه این فضا و نا امن کردن زندگی شان، علیه میلیتاریسم حاکم در منطقه به میدان آمده اند.

امروز مردم بغداد در صدمین روز خیزش وسیع و توده ای خود به حق فریاد زدند "جنگ تان را از اینجا بیرون ببرید" و "امریکا، بریتانیا، ایران و ... همه از عراق بیرون بروید!". تنها راه پایان دادن به این فجایع، غیر میلیتاریزه کردن خاورمیانه، خلع سلاح همه باندهای شبه نظامی، بیرون رفتن نیروهای نظامی همه دول ارتجاعی از خاورمیانه است.

آزادی، برابری، حکومت کارگری

حزب کمونیست کارگری- حکمتیست (خط رسمی)

 ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰

 

جنگ واقعی در جریان است

دانشگاه شریف، امیرکبیر و خیابانهای اطراف دانشگاه تهران صحنه اعتراض دانشجویان و مردم متنفر از جمهوری اسلامی و درگیری آنان با نیروهای سرکوب است. دانشجویان و مردم معترض با شعارهای "مرگ بر دیکتاتور"، "بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم"، "سپاهی حیا کن، مملکت را رها کن" و "فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا"، "این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت" و خواهان مجازات مسببین فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکرائین هستند.

هیچ چیز برحق تر از خشم و نفرت مردم، دانشجویان، کارگران، زنان، از ابعاد فاجعه بار هر روز حاکمیت جمهوری اسلامی ایران نیست، هیچ چیز برحق تر از نفرت از همه دستگاه حاکمیت و سرکوب، از ولی فقیه تا پائین ترین رده های بسیج و سپاه، نیست.

اعتراض امروز مردم در تهران، بابل و ... جواب مردم آزادیخواه به تلاش جمهوری اسلامی از استفاده از تنش با امریکا و تبدیل آن به فضای دفاع از حاکمیت است. جواب به تلاش در حاکم کردن فضای جنگ و عزای عمومی، فضای تقدیس سپاه و "حاکمیت ملی" و اعلام این واقعیت است که نفرت، خشم و اعتراض میلیونی، خیزش میلیونی برای رفاه، آزادی و امنیت را نمیتوان به این سادگی با تبلیغات و هیاهوی جنگی حاشیه ای کرد، نمیتوان مردم به میدان آمده را با هیاهوی جنگی و "قدرت نظامی" خود، مرعوب کرد.

اعتراضات امروز تهران و تجمع دهها هزار نفره دیروز و امروز در بغداد، ادامه اعتراض توده ای علیه حاکمیت ارتجاع در ایران و عراق و ابعاد جنبشی توده ای برای آزادی و رفاه، عمق نفرت از حاکمیت سیاه در این دو کشور و خودآگاهی عمیق مردم آزادیخواه به ماهیت حاکمین و توطئه ها و دسیسه های آنان است.  

امروز مردم معترض نشان دادند جمهوری اسلامی راهی برای فرار از تعرض مردم، راهی برای نجات از سرنگونی توسط خیزش انقلابی مردم آزادیخواه ندارد.  

حزب حکمتیست (خط رسمی) با تمام نیرو برای سازمان دادن این اعتراضات و حق طلبی و عدالتخواهی میلیونی، برای پیروزی آن و تحقق آزادی و برابری و خلاصی از جهنم جمهوری اسلامی به نیروی مردم سازمان یافته تلاش میکند.

زنده باد آزادی و برابری

زنده باد مبارزه مردم آزادیخواه برای رفاه، آزادی و امنیت

 

حزب کمونیست کارگری-حکمتیست (خط رسمی)

 

۱۱ ژانویه ۲۰۲۰

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت