.
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 21 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

1

دور شده ام

از فهم ِ زنگوله و

هی هی ِ بی وقت ِ چوپان

( گله نسبت ِ دوری دارد

با تبار ِ کنونی ِ من)

این بالا

با مهره ی ستاره ها

فکر ِ پیر ِ آسمان را

مات می کنم.

2

در چراغم میل ِ روشنایی ست

که با تاریکی نمی آید کنار

سکوت را کنار زده ام

با اندیشه ی چراغ

و

می سوزم

می سوزم

تا ته کشد میل ِ سوختن/ در من.

3

راه

نت به نت

سمفونی ِ گام های ما را

شنود می کند

از حنجره یی که

پیغام ِ آزادی دارد/ با خود

و دورتر

قله ی رسیدن

به شوق ِ دیدار ِ ما

کلاه ِ مه برمیدارد

ازسر.

4

آب را آلوده کرده اند

با پوزه های خون آلود

و هوا را

با گند ِ نفس هاشان

بازمانده گان ِ تویله ی اوژیاس!

5

سنگ ِ نادان

به پیشانی ِ بلند ِ دانش خورد

و پرواز سقوط کرد

از بال های اندیشه

به خالی ِ ذهن ِ سنگ انداز

نشان ِ نشانه شناسی ِ فهم ِ کودن ِ سنگ و

سنگ انداز.

شکایت از عوامل تهیه اعترافات اجباری؛ احضار وکیل مدافع سپیده قلیان به دادسرا جهت ارائه مستندات

خبرگزاری هرانا – سپیده قلیان، فعال مدنی از رئیس صدا و سیما و سردبیر بخش خبری ۲۰:۳۰ و آمنه سادات ذبیح پور، خبرنگار تلویزیون دولتی ایران در خصوص تهیه و پخش اعترافات اجباری خود شکایت کرد. در پی این شکایت وکیل مدافع سپیده قلیان جهت ارائه مستندات در خصوص این پرونده به شعبه ۴ دادسرای فرهنگ و رسانه فراخوانده شد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی در زمستان ۹۷ با پخش گزارشی با عنوان “طراحی سوخته” به انتشار اوراق بازجویی تعدادی از دستگیرشدگان اعتراضات کارگری خوزستان و اعترافات تلویزیونی سپیده قلیان، اسماعیل بخشی و چند تن دیگر علیه خودشان پرداخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمال الدین حیدری منش، وکیل مدافع سپیده قلیان جهت ارائه مستندات در خصوص پرونده شکایت از رئیس صدا و سیما و سردبیر بخش خبری ۲۰:۳۰ و آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار تلویزیون دولتی ایران برای تهیه و پخش اعترافات اجباری خانم قلیان به شعبه ۴ دادسرای فرهنگ و رسانه فراخوانده شده است.

در متن ابلاغیه‌ای که روز دوشنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸، صادر و به صورت الکترونیک به جمال الدین حیدری منش، وکیل مدافع سپیده قلیان ابلاغ شده آمده است: دعوی سپیده قلیان به طرفیت سازمان صدا و سیما و آمنه سادات ذبیح پور و عبدالعلی علی عسکری مبنی بر نشر اکاذیب و هتک حیثیت با اضرار به دیگری از طریق انتشار صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار وی بدون رضایت از طریق سیستم رایانه‌ای و افتراء. با توجه به علت حضور مندرج در این ابلاغیه به شما ابلاغ می‌گردد ظرف مهلت مقرر (۱۰ روز پس از درج در سامانه ابلاغ) اقدام، در غیر اینصورت مطابق مقررات اتخاذ تصمیم خواهد شد”.

هرانا پیشتر در گزارشی از شکایت خانم قلیان از از رئیس صدا و سیما و سردبیر بخش خبری ۲۰:۳۰ و آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار تلویزیون دولتی ایران خبر داده بود.

خانم قلیان روز چهارشنبه ۴ دی‌ماه گفته بود: “در مراحل تولید طراحی سوخته، خانم آمنه‌سادات ذبیح‌پور ‌در اتاق بازجویی حضور داشت تا پس از ساعت‌ها شکنجه‌ جسمی و روحی، متنی را که از قبل آماده کرده بود، برای خواندن در مقابل دوربین در اختیار ما قرار دهد”.

سپیده قلیان در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه ۹۷ به همراه دستکم ۱۹ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه، چند فعال کارگری و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت حاضر شده بودند در محل پلیس امنیت شوش بازداشت شد و در تاریخ ۲۷ آذرماه همان سال با قرار وثیقه آزاد شده بود. 

صدا و سیمای جمهوری اسلامی شب شنبه ۲۹ دی ماه ۹۷ با پخش گزارشی با عنوان “طراحی سوخته” به انتشار اوراق بازجویی تعدادی از دستگیرشدگان اعتراضات کارگری خوزستان و اعترافات تلویزیونی سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، علی نجاتی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه و چند تن دیگر علیه خودشان پرداخت که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان پیش از پخش این مستند اعلام کرده بودند که نیروهای وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای امنیتی آنها را شکنجه کرده‌اند. قوه قضائیه و وزارت اطلاعات این اظهارات را رد کردند. آنها ساعاتی بعد از این اظهارات مجددا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

سپیده قلیان در تاریخ ۴ آبان‌ماه و  اسماعیل بخشی در تاریخ ۸ آبان ماه ۹۸  با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شدند. آنها نهایتا در تاریخ ۲۳ آذر ۹۸ توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران هر کدام به ۵ سال حبس قطعی محکوم شدند.

 

FacebookTwitter

جمال پورکریم: ایرانی نامیدن کورد، عرب الاحوازی،  تورک آذربایجانی ، تورکمن، بلوچ ، کاسپین و بختیاری سلب هویت است از ملتهای غیر فارس

 

آنچه اینک ایران نامیده می شود و نقشه آن به شکل گربه ای نشسته خودنمایی می کند، قبلا بر حسب نام امپراطوریهای حاکم بر آن نامگذاری شده است، امپراطوری ساسانیان تا امپراطوری صفوی که آخرین امپراطوری حاکم بر آن بوده است که به طور قرینه و موازی، در ترکیه نیز همین سیستم و سبک نامگذاری از جمله امپراطوری عثمانی حاکم بوده است.

نام کنونی ایران، سال ۱۳۱۳ شمسی، بر ایران اتلاق شد. افرادی همچون سعید نفیسی،محمد علی فروغی و سید حسن تقی زاده که از انها به عنوان روشنفکران زمان خودشان یاد می شود و در اوج پان ایرانیسم و فاشیسم فارس بودند، در حکومت پهلوی اول با حمایت مستقیم رضاشاه گردهم آمده بودند که به این منظور اقداماتی را انجام می دادند،"سعید نفیسی" از مشاوران نزدیک رضاخان به وی پیشنهاد کرد نام کشور رسما به "ایران" تغییر یابد، این پیشنهاد در آذر ماه ۱۳۱۳ شمسی پس از انتشا از مقاله ای از سعید نفیسی در روزنامه اطلاعات رنگ واقعیت به خود گرفت، لذا این نام و این جغرافیای قراردادی، کاملا جعلی می باشد. قراردادی بودن آن بدین معنا نیست که نظیر کشوری همانند سوئیس، بر اساس خواست همگانی انجام شده باشد بلکه قدرت مرکزنشین این قرارداد را بر دیگر ملل داخل ایران تحمیل کرده است.

درنتیجه این تحمیل، قیامهای گسترده ای از گذشته تاکنون صورت گرفته است، البته عدم وجود قیامها در زمانی که ایران به صورت امپراطوری بوده است به عدم تمرکز قدرت و قدرت تقریبا کامل میرنشینها برمیگردد. این قیامهای گسترده و متمادی در کوردستان، بلوچستان، الاحواز و آذربایجان از گذشته تاکنون ادامه داشته است. در کوردستان قیام سمکو، جمهوری کوردستان و قیام معاصر کوردها که از سوی احزاب کورد همانند حزب دمکرات ، جنبش استقلال طلبان کوردستان، سازمان خبات، کومله ، پارت آزادی کوردستان ،حزب سربستی و  دیگران رهبری می شود، جلوه بارز و گویای نارضایتی به این قرارداد تحمیلی و این جغرافیای مصنوعی است که البته در طول زمان هر از چند گاهی از دامنه آن کاسته شده است و اکنون نیز در معرض کاسته شدن قرار دارد و این کم شدن تا روزی که جغرافیای ایران به معیار و اندازه واقعی خود که مناطق فارس نشین  ایران می باشد، برگردد.

بنام ایرانی از همەی ملتهای دیگر اعم از کورد، بلوچ، عرب الاحوازی، تورک اذربایجانی و غیرە سلب هویت شدە است و همەی ما را ایرانی مینامند، در حالی کە یک کورد کوردستانیست و یک بلوچ بلوچستانی و یک عرب الاحوزیست و یک تورک اذری اذربایجانی و نام ایران و ایرانی تنها و تنها تمثیل کنندە فارس و فارسستان است.

مبارزات ملی خواهانه که گاها در قالب استقلال خواهی و گاها در قالب فدرالیسم و گاه در قالب اتونومی خواهی انجام شده است، همواره از سوی مرکز و مرکزنشینان مورد حمله، فتوا، کشتار و قلع و قمع قرار گرفته است. علت اصلی عدم تن دادن فارسستان کە نمایندگی ایران را عهدەدار است به حقوق طبیعی و ملی و اساسی ملتهای غیرفارس را شاید بتوان در مسئله ژئوپلتیک ایران پیدا نمود. منطقه ای عاری از آب، منابع طبیعی و زیرزمینی کافی، فارغ از بایستگی های لازم برای زندگی آنها که این موارد را در کوردستان و الاحواز و آذربایجان و بلوچستان جسته و غصب نموده اند. کوه طلای بلوچستان، منابع آبی و بندرگاهها و نفت الاحوز، منابع زیرزمینی سرشار از آلومینیوم و طلا و نقره و نفت و گاز در کوردستان، از ملزومات پایداری و بقای فارسستان یا همان ایران است. از اینرو هر نوع حق خواهی ای را با شدیدترین، متوحشترین و نامتمدنترین شیوه سرکوب کرده اند که در این میان می توان به فتوای جهاد خمینی در سال 1979 علیه کوردستان و حمله مغول آسای چمرانها با حمایت بنی صدرها و ژنوسید کوردها در مهاباد، نغدە، سسندج، پاوە ، قارنا، قلاتان، ایندرقاش و سرچنار و ... که طی آنها حداقل 20 هزار شهروند کورد قتل و عام شده است اشاره نمود. مسلما از این موارد در مناطق زیست دیگر ملل غیرفارس نیز به وفور دیده و یافت می شود.

دیگر ملل در ایران، همواره قربانی بوده اند، جنگ عراق و ایران، نمونه ای از این مسئله است، جنگ، کوردستان، الاحواز و چند منطقه دیگر را کاملا نابود نمود، از محیط زیست آن گرفته تا مردمانش. اما خمینی همواره فریاد زد که "جنگ نعمتی الهی است" اما آنگاه که تهران مورد هجوم قرار گرفت، بە قول خودشان جام زهر را سرکشید و به قطعنامه سازمان ملل تن درداد، صد البته که فردای آن روز، دیگر ملل را تحت اتهام خیانت و وطن فروشی، قتل و عام نمودند، وطنی که تاکنون برای ملل غیرفارس، نتیجه ای جز کشتار، ژنوسید و قتل و عام و غارت درپی نداشته است.

مسئله ای دیگر که فارسها از آن در هراسند، ابطال تاریخ جعلی آنها در صورت به استقلال رسیدن ملل غیرفارس می باشندو تاریخ جعلی کشور جعلی ایران، بر اساس تحریف، سرقت و غارت تاریخ، ادیان و رسوم دیگر ملل در داخل ایران و به ویژه ملت کورد بنا نهاده شده است، کشف برخی از آثار باستانی از سوی باستان شناسان  در کوردستان تحت اشغال ایران، نمونه های فراوانی از این دست را نمایان ساخته است. فارسها که خود تاریخی در چنته نداشتند، برای  نمونه، آئین کوردی یارسان را غارت و نمادهایش را با اندکی تغییر برای خود لوکالیزه کردند، یکی از علل سرکوب فراوان کوردهای یارسان همین مسئله است.

به اکنون بازمیگردیم، فقط طی چند سال گذشته بیش از 3 هزار تن از شهروندان کورد حبس و بازداشت شده اند. و چندین جوان کورد نیز در زندانهای ایران  زیر شکنجەهای قرون وسطایی جان سپردەاند و یا اعدام شدەاند . آری اینست قانون عدل الهی فارس که حتی مذهب تشیع را نیز جهت برآورده نمودن خواسته های خود و دست یابی به امپراطوریتی به سیاق عثمانی، مورد سوءاستفاده قرار داده است.

اگر نگاهی کوتاه بە جنیاتهای رژیم از لحاظ مذهبی و عقیدتی بپردازیم  ،برای رژیم ایران فرق ندارد کە یک کورد شیعە است یا سنی یا یارسانی و زردشتی ، او همە را بە دلیل  کورد بودن سرکوب میکند .و نیک میداند مبارزە ما در کوردستان تحت اشغال ایران ، مبارزە مذهبی نیست بلکە مبارزەای است برای رسیدن بە یک حق ملی ، کە همانا استقلال خواهی است و این همانی است کە انان ، تجزیە ایران مینامندش.

برای من کورد تجزیە ایرانی جعلی کە در چهارچوب ان از هیچ گونە حق و حقوقی بهرەمند نیستم ، افتخار بسی بزرگ و گرانبهاست، اری من کورد استقلال طلبم و انانی کە خاک و زبان و موجودیتم را استعمار کردەاند با مبارزەمان ناگزیر بە عقب نشینیشان خوهیم کرد .

سخن در این رابطه آنقدر فراوان است که شاید هفته ها نیز به درازا کشیده شود اما وقت اینجا ذیق است، در نتیجه در انتهاء عرایضم به این نکته اشاره می کنم که ما کوردها و شما دیگر ملل غیرفارس حاضر در این نشست، تمامی روشهای مدرن و موجود را هم با این رژیم و هم با رژیم شاهنشاهی و هم قبل از آن با قاجارها و غیره، آزموده ایم، نتیجه این است که راهی برای مدارا با این  تفکر فاشیستی در دست نیست، هر راهی را که بخواهیم بیازمائیم، به ناکجاآباد ختم خواهد شد و آزموده را آزمودن خطاست و تنها عائدی ما اتلاف زمان و خون مان است که به نابودی بیشتر محیط زیست، فرهنگ و تاریخ و تمدن ما و در نتیجه آسمیلاسیون کامل ما منجر خواهد شد که کلید آنرا رضاخان در انقلاب سفید خود زده و جمهوری اسلامی نیز عینا همان سیاسیت را البته با سیاق دیگری دنبال می کند. در نتیجه تنها راه ما، تاکید می کنم، تنها راه ما ملل غیرفارس، اندیشیدن به استقلال و فعالیت کامل و جدی در راه آن است، مهم نیست که شرایط تا چه حد مهیاست یا جهان خارج چه می خواهد یا فارسها چه قولهای آبکی ای به ما می دهند، مهم اینست کە ما عزممان را جزم کردەایم کە خودمان با دستان خود سرنوشت خود را تعین بکنیم و تا رهایی از استبداد و اشغالگری بە مبارزە بر حقمان پایبند خواهیم بود و تا رسیدن بە استقلال و ازادی از هیچ روش و شیوە دفاع از خود، چە مسلحانە ، چە مدنی و چە سیاسی دست بر نخواهیم داشت.

 

در تفکر اسلامی اعم از شیعه یا سنی حنفی و حنبلی و شافعی و شیخی و عرفانی و غیرو تنیده در رفتار روزانه اهالی آن است. از جائی که اسلام همیشه خود را بعنوان یک شهید و شهید زنده میداند و اصول فاشیستیش را جامع و جهانگیر برای بشریت ارزیابی میکند، برای پیش برد آن به هر دروغی متوصل میشود اعم از اینکه در قدرت باشد و یا زیر شکنجه حق خود میداند که برای بقاء خود دروغ بگوید و یا به کلامی دیگر در اسلام دروغ مصلحتی بگوید و یا تقیه بکند کانالهای تقیه و دروغ مصلحتی راه را برای عوضی جلوه دادن حقایق بازکرده است. کوچکترین اعتمادی به تفکر اسلامی در مسائل شخصی سیاسی اجتماعی و بین المللی نیست.

در گذشته رژیم در مورد قتل های زنجیره ای هنرمندان و روشنفکران دروغ میگفت در مورد کشتارهای تروریستی در غرب و در ایران دروغ میگفت، در محل دفن رضا امامشان خودشان در مشهد بمب منفجر میکردند و دروغ میگفتند، کشیش های مسیحی را خودشان میکشتند و دروغ میگفتند ، دانشجویان را میکشتند و دروغ میگفتند، بدنبال انرژی هسته ای و بمب اتم میرفتند میگفتند این یک پروژه ملی است و دروغ میگفتند ، چه خوب که این پروژه ملی به سرانجام نرسید وگرنه بمب اتم را مانند زدن موشک به هواپیما اوکراینی انجام میداند و باز دروغ میگفتند. 18 سال مخفی کاری اتمی میکردند و دروغ میگفتند

برای سرکوب مردم منطقه و بسط تروریسم در خاورمیانه و سوریه بدست سردژخیم قاسم سلیمانی جنایت میکردند و بدروغ میگفتند حفظ حرم.

بعد از بدرک واصل شدن قاسم سلیمانی گفتند که میخواهند انتقام بزرگ از امریکا بگیرند چند تا موشک بدون باروت بطرف قرارگاه آنها در عراق پرتاب کردند که البته بقول رئیس ستاد ارتش دانمارک در تلویزیون آن کشور میگفت شش ساعت قبل از حمله بما خبر داده بودند که نیروهای ائتلاف زمان برای تخلیه آن قرار گاه در عراق را داشته باشند و روزنامه های غربی مینوشتند که شلیک تمام موشک های اسلامی حتی به مارمولک های بیابان های عراق نیز صدمه ای نزد ولی رژیم بدروغ اعلام میکرد که 80 امریکائی را با پرتاب این موشک ها کشته است و حسن روحانی گویا خفقان گرفته بود که بیاید و بمردم ایران بگوید که تمام این بازیها دروغ بود و سپاه پاسداران

بمردم ایران دروغ گفت و سینه خیز برای بوسیدن چکمه های امریکائی ها کادر نظامی خود را اعزام کرد. رهبران سپاه هم همه خفقان گرفته بودن که بیایند و بمردم ایران بگویند که پرتاب موشک دروغ بود.البته از زبان ظریف گفتند این غلط بزرگی بود از طرف ما دیگر بجائی حتی موشک بدون خرج و باروت شلیک نخواهیم کرد ولی گویا زبان ریاست جمهوری و ستاد فرماندهی پاسداران کشک به کامشان چسبیده بود که بیاید و دروغ را افشا کنند. لیست دروغگوئی های اسلام و مسلمین علی خامنه ای پایانی ندارد.

امروز سه شنبه پس از هفت روز حسن کلیک ساز کلیدی در دست به میدان آمد و گفت که احتمال میداده که هواپیما بدست خودشان سرنگون شده (در روز چهارشنبه) ولی گویا یادش رفته بود به سخنگوی دولتش دژخیم اطلاعاتی ربیعی بگوید که اینقدر در پشت تریبون نرود و در عرض این چند روز اینقدر دروغ نگوید و یا به سرپرست هوانیرو که زیر دست خودش کار میکند بگوید دهانت را ببند و اینقدر دروغ نگو.

گویا دولتها اعلام کرده اند که رژیم صریحا باید بگوید که چهار نفر را قبل از پرواز رژیم از هواپیما خارج کرده آن چهار نفر چه کسانی بوده اند و نیز بادی گارد قاسم سلیمانی معدوم با زنش بکجا میرفته اند که خانواده آنان اینقدر برایشان آه و ناله میکنند و از خامنه ای میخواهند پیگیر قضایا باشد

البته برای بزیر علامت سئوال بردن خود خامنه ای و گویا آگاهانه به چنین اقدامی دست زده اند

البته همه آگاه به این هستند که خامنه ای در لحظه پرتاب موشک بسوی پایگاه های امریکا در عراق در اطاق فرمان بوده و از زدن هواپیمای اوکراینی آگاهی کامل دارد و میخواسته آنرا برای سرپوش گذاشتن بر موشک پرانی های دروغینش بسوی پایگاه امریکائی استفاده کند و بگوید که بله این هواپیما بدست امریکا سرنگون شد و جو ضد امریکائی راه انداخته و نانش را بخورد.

امروز حسن روحانی مانند وعده های دروغ محمد خاتمی برای خوابانیدن تنش و تظاهرات های گسترده مردم در شهر های مختلف برای این حجم از دروغ بمیدان آمده است ولی مردم یک صدا رو به خامنه ای و مخصوصا حسن روحانی که همیشه سعی میکند خودش را در لباس اپوزیسیون بی خبرجلوه دهد میگویند استعفا استعفا.

مردم مبارز ایران میدانند که سرنگونی این رژیم سراپا در بحران و جنگ اقتصادی سیاسی با مردم ایران و جهان قرار دارد ومحتمل است رژیم اسلامی شهر ها بصورت حکومت نظامی در آورده است جامعه جهانی باید در رسیدن مردم ایران به آزادی و دمکراسی و سکولاریسم در صحنه عمل فعال باقی مانده و اجازه ندهد مردم دلیر ایران که مجددا به میدان آمده اند و از سرتپایشان خون میچکد مجدد مورد یورش فاشیزم اسلامی قرار گیرند. این رژیم اسلامی فاشیستی باید در کنار فاشیزم هیتلری دفن شده و از صحنه سیاسی ایران بنفع دمکراسی و صلح در ایران و خاورمیانه از صحنه خارج شود.

حرکات رژیم جرم و جنایت و دروغ اسلامی علی خامنه ای و حسن روحانی در زیر ذره بین جامعه جهانی است و امروز از طرف کشور های اروپائی نیز مکانیزم ماشه یعنی تحریم های جهانی سازمان ملل فعال گشته است و باید آخرین رمق های رژیم دروغ جهل و جنایت و فاشیزم اسلامی را در کنار هیتلر و فاشیزمش دفن کرد و آنرا از صحنه ایران خارج نمود . شهر های ایران حکومت نظامی شده است جامعه جهانی باید اقدامات سریع در جلوگیری از سرکوب مجدد مردم را به اجرا بگذارد مردم شریف و دلیر ایران بعد از اینهمه کشتار مجددا به میدان آمده و خواهان سرنگونی آخوند و نظام اسلامیشان هستند و شعار میدهند حکومت اسلامی ، حکومت پاسداری نمیخواهیم نمیخواهیم . جامعه جهانی برای دستیابی مردم ایران به آزادی دمکراسی و سکولاریسم باید متعهد و در صحنه بماند و عمل باقی بماند و اقدام کند

سه شنبه 14 ماه ژانویه سال 2020 میلادی سوئد استکهلم

اخبار و گزارشات کارگری 29 دی ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
- زنده باد خاطره جان باختگان قتل موشکی شهرزاد هاشمی و مایا زیبایی
- اعتراضات کارگران شهرداری سی سخت نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وعدم پاسخگویی مسئولان ادامه دارد
- ادامه کنش های کارگران بیکارشده کارخانه فولاد قروه برای احقاق حقوق برحقشان
- اخراج 3500نفرازکارکنان شهرداری تهران پس ازروی کار آمدن شهردار جدید
- سایه شوم بیکاری بالای سر 10 هزار کارگر 200 کارخانه تولید روانکار براثر افزایش قیمت روغن‌ پایه
- تمدید قرار بازداشت جعفر ابراهیمی
- کانون نویسندگان ایران:آرش گنجی موقتا آزاد شد
*زنده باد خاطره جان باختگان قتل موشکی شهرزاد هاشمی و مایا زیبایی
روز یکشنبه بيست و نهم دی 98: جنوب تهران - امیریه  - خیابان قلمستان- کوچه سالم :
 
 
دریافتی:افسوس با این غم عظیم و اندوه جانکاه این کوچه هم ماتم زده و ساکنان آن به سوگ نشسته اند .
شهرزاد هاشمی و مایا زیبایی هم سرنشین پرواز شوم بودند که متاسفانه نتواستند سوغاتی شادی دیدار یار و دیار و محله پدری خود را برای کسانی که چشم براهشان بودند برسانند .
*اعتراضات کارگران شهرداری سی سخت نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وعدم پاسخگویی مسئولان ادامه دارد
روز یکشنبه 29 دی ماه برای باری دیگر، کارگران شهرداری سی سخت اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وعدم پاسخگویی مسئولان رسانه ای کردند.
این کارگران معترض به خبرنگار رسانه ای گفتند: حدود 80 کارگر در مجموعه شهرداری سی سخت به صورت مستقیم با سوابق بالای 15 سال مشغول کارند که تقریبا از خرداد ماه سال جاری پرداخت مطالبات مزدی‌شان به تاخیر افتاده است.
این کارگران با بیان اینکه در این زمینه هیچ مسئولی در شهرداری سی سخت پاسخگوی مطالبات معوقه کارگران نیست،افزودند: سالهاست که زیر نظر شهرداری در بخش خدمات، فضای سبز، موتوری و آتش‌نشانی به سختی کار می‌کنیم و در تمامی این سال‌ها شهردارانی که به ترتیب مدیریت شهری را برعهده می‌گیرند، در مقام کارفرما به تمامی تعهدات مزدی خود عمل نکرده‌اند.
آنها درهمین رابطه گفتند: اگر قرار است مشکلات به همان صورت قبل استمرار داشته باشد چرا اعضای شورای شهردر هر دوره مرتبا شهردار تغییر می‌دهند؟
کارگران شهرداری سی سخت همچنین گفتند:در نتیجه استمرار این وضعیت دستمزد کارگران دیگر پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست. اخیرا نیز شهرداری بابت بخشی از معوقات مزدی آنها حدود  800هزار تومان به حساب کارگران واریز کرده و پیش از آن همزمان با ورود شهردار نیز یک حقوق کامل دریافت کرده‌ایم که منابع مالی آن را آن زمان استانداری (به دلیل تشدید اعتراض کارگران شهرداری) تامین کرده است. در عین حال جدا از دستمزد در خصوص بیمه تامین اجتماعی نیز مشکلاتی وجود دارد.
کارگران شهرداری سی سخت تاکید کردند: مطالبات مزدی ما به بخشی از دستمزد ماه‌های خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر، آبان، آذر ماه سال جاری مربوط می‌شود و حال به پایان دی ماه نیز نزدیک می‌شویم. ما همچنین در زمینه پرداخت حقوق معوقه و سنوات 20 کارگر بازنشسته شهرداری که طی سال گذشته و سال جاری بازنشسته شده‌اند، شاهد اتفاق خاصی نبوده‌ایم.
*ادامه کنش های کارگران بیکارشده کارخانه فولاد قروه برای احقاق حقوق برحقشان
کنش های کارگران بیکارشده کارخانه فولاد قروه برای احقاق حقوق برحقشان مبنی بر بازنشستگی پیش از موعد براساس آیین‌نامه‌ی مشاغل سخت‌ و زیان‌آور ادامه دارد.
نماینده کارگران بیکار شده فولاد زاگرس طی گفتگو با خبرنگار رسانه ای بتاریخ 29 دی،با اشاره به اجرایی نشدن آیین‌نامه‌ی مشاغل سخت‌ و زیان‌آور برای کارگران این واحد صنعتی از رفت و برگشت‌های مکرر و بی‌نتیجه به تامین اجتماعی روایت می‌کند: مجبور شدیم از تامین اجتماعی قروه شکایت کنیم؛ بعد از اخراج متوجه شدیم که پیمانکاران فولاد شغل کل پرسنل را  مدت شش سال برخلاف شغل مندرج در قرارداد، در لیست ارسالی به سازمان تامین اجتماعی «کارگر ساده»  عنوان کرده است؛ ما هرچه دوندگی کردیم نتیجه نداد و در نهایت، مجبور به شکایت شدیم.
او ادامه می‌دهد: هیات‌های تشخیص و حل اختلاف کارفرما را مکلف به اصلاح عنوان شغلی کرده‌اند و کارفرما لیست کارگران را اصلاح کرد ولی تامین اجتماعی نپذیرفت. می‌گویند طبق ماده 39قانون تامین اجتماعی، لیست کارگران فقط تا شش ماه پس از ارسال، قابل تغییر هست؛ درنتیجه ما از تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری شکایت کردیم، در شعبه بدوی رای به نفع ما کارگران صادر شد اما ازسوی تامین اجتماعی اعتراض به رای صادره صورت گرفت که در شعبه 12تجدید نظر به بهانه جمعی و متفاوت بودن شغل، شکایت‌مان رد شد تا مجدد به صورت انفرادی شکایت کردیم که باز رای به نفع ما صادر کردند.
نماینده کارگران فولاد قروه با تاکید بر اجرایی نشدن حکم توسط تامین اجتماعی، از ارسال رای به اجرای احکام دیوان خبر می‌دهد و می‌گوید: باید شغل ما در لیست‌های تامین اجتماعی اصلاح شود تا بعد ما را مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب کنند و بتوانیم از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنیم.
به گفته‌ی امینی، اگر این اتفاق بیفتد، حداقل کارگران می‌توانند بازنشست شوند و مستمری بازنشستگی بگیرند؛ بیکاری ناگهانی زندگی خانواده‌های بسیاری را در قروه زیر ورو کرد؛ بازنشستگی، حداقل کاری‌ست که می‌توان برای این خانواده‌ها انجام داد.
*اخراج 3500نفرازکارکنان شهرداری تهران پس ازروی کار آمدن شهردار جدید
پس ازروی کار آمدن شهردار تهران3500نفرازکارکنان شهرداری تهران اخراج شدند.
روز یکشنبه 29 دی،حناچی شهردار تهران در پاسخ به این  سوال  خبرنگار یک رسانه که در آغازین روزهای حضورتان در شهرداری اعلام کردید؛ سالانه 6  درصد کاهش نیرو در شهرداری تهران اتفاق خواهد افتاد، پس از یک سال از حضور شما در شهرداری چقدر تعدیل نیرو محقق شده است؟
گفت: در زمان روی کار آمدن دوره پنجم مدیریت شهری حدود 67 هزار و 500 نفر پرسنل در شهرداری تهران مشغول به کار بودند، اما اکنون تعداد کارکنان شهرداری تهران به حدود 64 هزار نفر کاهش یافته است.
*سایه شوم بیکاری بالای سر 10 هزار کارگر 200 کارخانه تولید روانکار براثر افزایش قیمت روغن‌ پایه
خطر تعطیلی 200 کارخانه تولید روانکاربدنبال افزایش قیمت روغن‌ پایه سایه شوم بیکاری را بالای سر 10 هزار کارگر قرار داد.
بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 29 دی،‌افزایش ناگهانی قیمت روغن‌ پایه تولید داخل از یک‌ سو و عدم‌توازن بین عرضه و تقاضای این محصول، ادامه رقابت تولیدکنندگان بخش‌خصوصی با پالایشگاه‌داران تولیدکننده روغن‌موتور را سخت کرده است. تا جایی‌که تنها در یک مورد،‌ توقف 15روزه عرضه روغن‌پایه دربورس قیمت هرلیتر از آن را تا 15 درصد افزایـــش داده است.
بررسی داده‌های آماری درسایت بورس کالای ایران حکایت از تقاضای یک‌هزار و 610 تنی برای روغن‌پایه  «500SN» و عرضه 506 تنی آن دارد. اما با یک توقف 15 روزه میزان تقاضا از سوی تولیدکنندگان بخش‌خصوصی روغن‌موتور از 276 تن به سه‌هزار و 450 تن افزایش یافته و ‌این درحالی‌است ‌که میزان عرضه همان 506تن باقی مانده است.
همین امر باعث شده قیمت هرکیلو روغن‌پایه درروز بیست‌ و چهارم  دی ماه از پنج‌هزار و 850تومان به‌شش‌هزار و 800 تومان افزایش یابد و البته بخش عمده‌ای از خریداران با دست خالی به‌ کارخانه‌ های خود بازگردند.
 اگرچه عرضه روغن‌پایه چهارروز بعد نیز دربورس انجام شد، ولی بازهم عدم‌توازن بین حجم عرضه و تقاضا قیمت‌ها را همچنان در اوج نگه داشت. تا جایی‌که روغن‌ پایه «500SN»   در بیست‌ و هشتمین روز از دی‌ماه با حداکثر قیمت شش‌هزار و 400تومان به‌فروش رسید؛ ولی میزان عرضه506 تنی نتوانست کفاف درخواست یک‌هزار و 104تنی را بدهد.
همین اتفاق برای روغن‌ پایه 150SNنیز درحال رخ دادن است و از نهم دی‌ماه تا به‌امروز این روغن‌پایه در بازار عرضه نشده و مشخص نیست با حجم بالای نیازی که طی این مدت ایجاد شده است، با شروع عرضه باید منتظر چه‌واکنش قیمتی بود.
اگرچه تحلیل‌گران بازار براین باورند که توقف دوهفته‌ای عرضه روغن‌ پایه در بورس باعث رقم خوردن این اتفاق و بالارفتن قیمت‌ ها شده است؛ اما به‌ نظر می‌ رسد پالایشگاه‌ داران با درپیش گرفتن روند منظم عرضه روغن‌پایه دربورس سعی در اصلاح قیمت‌ها دارند.
*تمدید قرار بازداشت جعفر ابراهیمی
وکیل جعفر ابراهیمی از تمدید قرار بازداشت جعفر ابراهیمی بازداشتی 5 دی ماه در بهشت سکینه کرج همزمان با مراسم گرامیداشت جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه خبرداد.
روزیکشنبه  29 دی،حسین تاج در ارتباط با آخرین وضعیت جعفر ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایرانبه خبرنگار رسانه ای گفت: قرار بازداشت این عضو کانون صنفی معلمان  ایران یکبار تمدید شده و این درحالی‌ست که این معلم بازداشتی دارای بیماری گوارشی حاد بوده و داروی خاص مصرف می‌کند.
وی ادامه داد: در تاریخ 23 دی ماه، با مراجعه به شعبه 26 بازپرسی دادسرای انقلاب کرج در پرونده ایشان اعلام وکالت نمودم اما بنا بر معذورات قانونی (تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری) امکان مطالعه و ورود ماهیتی مقدور نشد.
وی در پایان ابراز امیدواری نمود که امکانات آزادی وی هرچه سریعتر فراهم شود.
*کانون نویسندگان ایران:آرش گنجی موقتا آزاد شد
ساعتی پیش آرش گنجی منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران با تامین قرار وثیقه موقتا آزاد شد.
آرش گنجی مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران روز یکم دی ماه به دلایل نامعلوم بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شد. دو روز بعد معلوم شد در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی قرار دارد. در اعتراض به بازداشت او کانون نویسندگان ایران و بسیاری از نویسندگان و نیز پن آمریکا بیانیه‌های اعتراضی منتشر کردند. آرش گنجی پس از چهار هفته بازداشت ساعتی پیش با تامین قرار ۴۵۰ میلیون تومانی تا برگزاری دادگاه از زندان اوین آزاد شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 28 دی ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
- ادامه بی خبری از بازداشت شدگان اعتراضات نسبت به قتل موشکی در آمل واذیت وآزار خانواده هایشان
- تجمع اعتراضی کارگران طرح سد وسامانه انتقال آب گاران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری کردستان
اعمال فشارانتظامات استانداری کردستان برای جلوگیری از ادامه تجمع
- بیانیه انجمن قلم (پن) آمریکا در باره‌ی بازداشت آرش گنجی+
- اعتراض ساکنان 8 منطقه بندرعباس نسبت به تغيير کاربری زمینی از آموزشی به مسکونی
«دانش آموزاني که دو دهه مدرسه ندارند»
- تجمع اعتراضی جمعی از شرکت کنندگان درآزمون ورودی مهندسی رشته معماری طراحی نسبت به سئوالات ونتایج اعلام شده  مقابل وزارت راه تجمع
- جان باختن یک کارگرمعدن زغال سنگ آسفیج بهاباد براثر ریزش تونل
- جان باختن یک کارگر جوشکار در هشتگرد براثر سقوط از اسکلت آهنی
*ادامه بی خبری از بازداشت شدگان اعتراضات نسبت به قتل موشکی در آمل واذیت وآزار خانواده هایشان
14نفرازبازداشت شدگان تجمع اعتراضی نسبت به قتل موشکی مقابل ساختمان مرکزی سپاه در آمل به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند.
در شب اول بازداشت تعدادی از بازداشتی‌ها مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند و 3نفر بدلیل شدت جراحات به بیمارستان منتقل شده و دوباره به بازداشتگاه بازگردانده شدند.
با گذشت شش روز از بازادشت این معترضان نسبت به قتل موشکی ، از محل نگهداری آنان اطلاعی در دست نیست. تماسی با خانواده ها گرفته نشده و  اطلاعات سپاه هم توضیحی به خانواده‌ها نمی‌دهد.
شماری از خانواده‌ها تهدید شده‌اند در صورت اطلاع‌رسانی درباره بازداشت نزدیکانشان، قرار بازداشت عزیزانشان تمدید خواهد شد.
 رییس پلیس امنیت آمل مسئولیت بازداشت‌ها را برعهده‌ اطلاعات سپاه گذاشته و سپاه، پلیس امنیت را ضابط معرفی می کند.
رحیم رستمی، بازپرس پرونده رفتار توهین‌آمیزی با خانواده‌های این زندانیان دارد و در مراجعات خانواده‌ها آنان را «منافق» خطاب کرده و از دادن اطلاعات به آنان خودداری می‌کند.
برگرفته از شبکه های اجتماعی 28 دی ماه
*تجمع اعتراضی کارگران طرح سد وسامانه انتقال آب گاران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری کردستان
اعمال فشارانتظامات استانداری کردستان برای جلوگیری از ادامه تجمع
روز شنبه 28 دی،جمعی از کارگران  طرح سد گاران وسامانه انتقال آب (شرکت فنی مهندسی شایگان مهر آپادانا)واقع درمریوان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری کردستان در سنندج زدند.
انتظامات استانداری کردستان با تهدید و فشار به کارگران معترض مانع از ادامه تجمع شدند.
 
این کارگران به خبرنگار رسانه ای گفتند:ما نزدیک به 10 نفر هستیم که برای شرکت شایگان مهر آپادانا در پروژه آبرسانی سد گاران کار می‌کردیم اما نزدیک به سه ماه است که شرکت تعطیل و معوقات مزدی کارگران پرداخت نشده است.
آنها افزودند:حقوق ومطالباتشان بین 4 تا 6 ماه است که بعد از سه ماه تعطیلیِ شرکت، هنوز پرداخت نشده است.
میکائیل صدیقی در ارتباط با مطالبات کارگران شایگان مهر مریوان که در کار ساختمان‌سازی و لوله‌کشی مرز عراق شاغل بوده‌‌اند، گفت: این کارگران حدود شش ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند و اکنون چندماهی است که کار تعطیل شده و همه این کارگران بیکار شده‌اند. اینها صد نفر کارگر قراردادی هستند که از برج دوازده سال قبل حقوق نگرفته‌اند.
وی با بیان اینکه کارگران ساختمانی در استان کردستان، وضعیت نامناسبی دارند و بیشتر سال را بیکارند، ازاخراج این صد کارگر ساختمانی انتقاد کرد.
وی با تایید تجمع این کارگران مقابل استاداری کردستان تاکید کرد: امیدواریم استانداری به مطالبات و خواسته‌های این کارگران توجه کند .
بنا به گزارش رسانه ای شده، شرکت پیمانکار که پروژه را از شرکت آب منطقه‌ای کردستان به پیمان گرفته، تجهیزات و ابزارهای خود را برای پرداخت بدهی‌ها به فروش رسانده و توقع کارگران برای پرداخت پول فروش بابت دستمزدهای معوق، تا امروز بی‌نتیجه مانده است.
درهمین رابطه:راهی جز اتحاد و همدلی برای برآورد کردن مطالباتمان نیست
ما کارگران شرکت شایگان مهر آپادانا_ خط انتقال آب سد گاران شهرستان مریوان فقط دستمزد یک ماه از سال ۹۸ را دریافت کرده ایم و با اعتصاب کارگران و تعطیلی کارگاه و شرکت تقریبا ۲ ماه است بلا تکلیف مانده ایم.
قبل از تعطیلی شرکت ، کارگران تمام راههای قانونی را جهت پیگیری مطالبات و دستمزدهای معوقه خود پیش گرفتند و از کلیه ارگان های زیربط جهت احقاق حقوق خود اقدام کردند . بانک ها و ارگان های مربوطه با مصادره کردن اموال و دارایی های شرکت به مطالبات خود از شرکت دست یافتند و در این میان تنها سر کارگران شرکت بی کلاه ماند و دستشان به جایی بند نمانده است.
حالا کارگران مانده اند دست خالی و کلی مطالبات وصول نشده از شرکت و از آن طرف با شرکتی فراری طرف هستند که ظاهرا با چندیدن ماه پیگیری کارگران هیچ ارگانی زیر با مسئولیت شرکت نمی رود‌ . اداره کار ، امور آب و ... تنها یک جواب مشترک دارند که باید یا صبر کنیم یا به آنها مربوط نیست.
حقیقتا از نامه نگاری و جلسه گذاشتن ادارات مذکور بریدیم و خسته شده ایم ازین که هیچ نتیجه ای نگرفتیم و در نهایت تصمیم گرفته ایم از مجرای استانداری کردستان موضوع را پیگیری کنیم .
امروز ۲۸ دی ماه با تجمع کارگران در مقابل استانداری کردستان اقدام به پیگیری مطالبات برحقمان کردیم بماند که  انتظامی استانداری فورا با تهدید و فشار کارگران را متفرق کردند طبق روال معمولشان و نهایتا با ارجاع درخواستمان به اداره آب منطقه کردستان کارگران را به این اداره پاس دادند.
با برخورد ناپسندانه ای که اداره آب منطقه کردستان با کارگران داشتند به این نتیجه رسیدیم که ظاهرا استان هم زیر بار مسیولیتشان نمیروند و ادارات مربوطه یکی پس از دیگری خودشان را از مسئولیت پذیری تبرئه می کنند.
موضوعی که برای ما کارگران روشن نیست این است که چرا ادارات دولتی و مسئول و نهادهای صدور مجوز به شرکتها ضمانت نامه و تضمین تمام امور را از شرکتها میگیرند جز ضمانت حقوق کارگران؟
تنها دلیل وضع موجود عدم انسجام و اتحاد جدی کارگران و تشکل مستقل خود برای پیگیری و تحقق حقوق از دست رفته امان است .
آرمان شکری
دبیر سندیکای کارگران فصلی و ساختمانی
*بیانیه انجمن قلم (پن) آمریکا در باره‌ی بازداشت آرش گنجی+
دستگیری آرش گنجی، نویسنده و مترجم، یورشی توجیه‌ناپذیر به آزادی بیان در ایران است.
آرش گنجی، نویسنده و مترجم بازداشت و از دیدار با وکیل قانونی و خانواده‌اش محروم شد.
۳ ژانویه، ۲۰۲۰
نیویورک-پن آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دستگیری و بازداشت آرش گنجی در ایران اقدامی توجیه‌ناپذیر به قصد سرکوب آزادی بیان است و او باید بی‌درنگ آزاد شود.
گنجی نویسنده و مترجمی شناخته‌شده و در حال حاضر منشی کانون نویسندگان ایران است. مأموران امنیتی در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۹ به خانه‌ی گنجی ریختند، وسایل شخصی او از جمله لپ‌تاپ و کتاب‌ها و یادداشت‌هایش را ضبط کرده و به اتهاماتی نامعلوم او را دستگیر کردند. به گفته‌ی خواهرش، خانواده او خبردار شده‌اند که از آن زمان در سلول انفرادی زندان اوین تحت بازجویی است. وی اجازه‌ی ملاقات با خانواده‌‌ یا دسترسی به وکیل را ندارد. افزون بر آن، او از بیمار قلبی جدی رنج می برد و به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد که احتمال می‌رود از آن‌ها محروم باشد.
کارن دویچ کارلِکر، مدیر برنامه‌های (به خطر افتادن آزادی بیان) پن آمریکا، گفت: «حمله مقامات ایران به آرش گنجی آشکارا به دلیل نوشته‌ها و فعالیت‌های او برای ترویح آزادی بیان و ادبیاتِ مبتنی بر درک متقابل فرهنگ‌ها است».
«آرش گنجی در مقام منشی کانون نویسندگان ایران از پیشگامان شجاع ِکشوری است که آزادی بیان در آن پیوسته با آزار و اذیت یا زندان روبرو می‌شود. گنجی جرمی مرتکب نشده است؛ او باید بی‌درنگ آزاد شود و اکنون نیز از تمامی مراقبت‌های پزشکی لازم برخوردار باشد».
مقامات ایران سابقه‌ای طولانی در آزار و اذیت کانون نویسندگان ایران دارند؛ در فوریه ۲۰۱۹ سه عضو این کانون را دستگیر کردند که در ماه آوریل به اتهاماتی بی‌اساس چون «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» به شش سال زندان محکوم شدند.
اقدامات پن آمریکا درباره‌ی آزادی بیان در ایران شامل دفاع از نویسندگان و روزنامه‌نگاران زندانی از جمله نرگس محمدی و نسرین ستوده نیز می‌شود. پن آمریکا سال ۲۰۱۱ با اهدای جایزه آزادی قلم از نسرین ستوده تقدیر کرد. پس از آزادی از زندان در سال ۲۰۱۳، ستوده دوباره در ۲۰۱۸ دستگیر شد و اکنون دوران محکومیت خود را به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق سپری می‌کند.
پن آمریکا در فصل‌مشترک ادبیات و حقوق بشر ایستاده است تا از بیان آزاد در ایالات متحده و سراسر جهان پاسداری کند. ما از آزادی نوشتن دفاع می‌کنیم و به قدرت واژه‌ها در تغییر دادن جهان اعتقاد داریم. رسالت ما متحد کردن نویسندگان و یاوران آنان در بزرگداشت بیان خلاقانه است و دفاع از آزادی‌هایی که آن را ممکن می‌سازند.
+بیانیه به زبان انگلیسی است . کمیته‌ی مترجمان کمیسیون انتشارات کانون آن را به فارسی برگردانده است.
*اعتراض ساکنان 8 منطقه بندرعباس نسبت به تغيير کاربری زمینی از آموزشی به مسکونی
«دانش آموزاني که دو دهه مدرسه ندارند»
ساکنان محلات چاهستانی ها، کوی گلستان، شهرک امام رضا علیه السلام، شهرک نور ، شهرک اندیشه فرهنگیان،کوی امیر، مجتمع درویشی، مجتمع جانبازان و برخی محلات دیگرطی نامه هایی جداگانه خطاب به به مسئولان طراز اول شهرستان واستان از جمله استاندارهرمزگان، فرمانداربندرعباس، مدیرکل راه و شهرسازی استان نسبت به تغيير کاربری زمینی از آموزشی به مسکونی اعتراض کردند.
بنابه گزارش 28 دی یک روزنامه محلی،ساکنان محلات چاهستانی ها، کوی گلستان، شهرک امام رضا علیه السلام، شهرک نور ، شهرک اندیشه فرهنگیان،کوی امیر، مجتمع درویشی، مجتمع جانبازان و برخی محلات دیگر نسبت به تغییر کاربری قطعه 20 تفکیکی از ده و نیم هکتاری کارکنان نیروی دریایی که در سال 79در جلسه تفکیکی به عنوان کاربری آموزشی و احداث دبیرستان‌پسرانه درنظر گرفته شده است، اعتراض کردند.
اهالی این محلات در نامه های جداگانه به مسئولان مختلف از جمله استاندارهرمزگان، فرمانداربندرعباس، مدیرکل راه و شهرسازی استان در دو سال اخیر نسبت به تغییر کاربری 6 هزار و 854 مترمربع از آموزشی به مسکونی گلایه مندند و می گویند در سال گذشته بخشی از این زمین به مسکونی تغییر کاربری داده شد و امسال نیز سه هزارو 763 مترمربع که جهت احداث دبیرستان باقی گذاشته بودند به کاربری مسکونی تغییر دادند و دانش آموزان پسر همچنان از  داشتن مدرسه محروم شده اند.
آنطور که اهالی می گویند این منطقه هیچگونه فضای آموزشی نداشت که3 سال قبل یک مدرسه دخترانه توسط شرکت نفت احداث شده است و هزار نفر از دانش آموزان دختر اول تا نهم در این مدرسه دوازده کلاسه تحصیل می کنند و البته متقاضی بیشتری برای تحصیل در این مدرسه وجود دارد که این مدرسه گنجایش لازم را ندارد.
 از طرفی دیگر قرار بود در کنار این مدرسه در  قطعه زمین دیگر به متراژ 4هزار مترمربع مدرسه‌ای را برای پایه دهم، یازدهم و دوازدهم دخترانه احداث شود که آن قطعه زمین را نیز به مسکونی تغییر کاربری دادند ودانش آموزان برای مقاطع بالاتر از نهم بایستی به سایر مناطق شهر بروند که رفت و آمد به سایر مناطق شهر نیز با مشکلاتی برای بسیاری از خانواده‌ها مواجه است.
    از طرفی دیگر در  این منطقه هیچ گونه مدرسه پسرانه ای وجود ندارد و علیرغم سکونت هزاران نفر در این منطقه در محلات مختلف ؛ آنها از داشتن مدرسه‌پسرانه محروم هستند و مجبورند به مناطق دیگر شهر بروند. این وضعیت باعث بروز مشکلاتی برای برخی خانواده ها شده است. این وضعیت باعث شده است که خانواده ها برای تحصیل فرزندانشان با مشکل مواجه شوند و بازمانده از تحصیل به دلیل فقر مالی و عدم توانایی جهت گرفتن سرویس مدرسه و... برای برخی از دانش آموزان محروم بخصوص در محله چاهستانی ها و کوی گلستان و...  دور از انتظار نیست.
تعدادی از ساکنان کوی امیر و کوچه امیر6و 4 نیز با گلایه از این تغییر کاربری از مسئولان می خواهند که کاربری مسکونی را به آموزشی برگردانند و برایشان مدرسه و در منطقه ای دیگر فضای سبز احداث کنند تا فرزندان آنها نیز بتوانند از مدرسه و پارک در کنار منازل شان استفاده کنند.
*تجمع اعتراضی جمعی از شرکت کنندگان درآزمون ورودی مهندسی رشته معماری طراحی نسبت به سئوالات ونتایج اعلام شده  مقابل وزارت راه تجمع
صبح روز شنبه 28 دی، جمعی از شرکت کنندگان درآزمون ورودی مهندسی رشته معماری طراحی برای اعتراض نسبت به سئوالات ونتایج اعلام شده  مقابل وزارت راه تجمع کردند و خواستار بازنگری در این آزمون بودند.
 
آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی رشته معماری طراحی 19 مهرماه برگزار و نتایج آن، 25 دی ماه اعلام شده است.
نماینده تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفت: سوالات این آزمون استاندارد نبود و به همین دلیل، نتایج اعلام شده از نظر ما، غیرمنتظره و غیر قابل قبول است.
وی افزود: سوالات این آزمون، مبهم و غیراستاندارد بود و پاسخ به آن به گونه ای بود که موجب نقض مقررات ملی ساختمان می شد.
وی همچنین گفت: برخی از آزمون‌دهندگان مدت زمان بسیاری مشغول تحلیل سوال بودند و این یعنی از دست رفتن زمان. در نتیجه،  افرادی در این آزمون پذیرفته شده اند که در پاسخهایشان، قوانین شهرسازی را نقض می کردند.
وی درادامه گفت:بسیاری از شرکت‌کنندگان در این آزمون تمامی مهارت‌های لازم را کسب کرده و از نظر علمی و عملی بر کار خود مسلط هستند اما به دلیل طراحی غلط سوالات، در آزمون به نتیجه مورد نظر دست پیدا نکرده اند.
وی افزود: ما اکنون می خواهیم بدانیم بر اساس چه اصول و مقرراتی سوالات آزمون اینگونه طراحی شده بود و این نتایج را به بار آورد!؟
وی با بیان اینکه بسیاری از معترضان امروز از شهرستان آمده‌اند، خاطرنشان کرد: درخواست ما بازبینی در آزمون است چون اصلا مشخص نیست با چه معیاری به ما نمره داده شده است.
وی گفت: با این نتایج، تدریس بسیاری از اساتید که خود مسئول کنترل نقشه سازمان نظام مهندسی و متخصص در مباحث علمی و عملی هستند، زیر سوال رفته است.
وی با اشاره به اینکه آزمون ورودی حرفه مهندسان رشته معماری طراحی در گذشته سالی دو بار برگزار می‌شد، افزود: امسال هم قرار است علاوه بر مهرماه، این آزمون در اردیبهشت آینده نیز برگزار شود.  
شرکت کنندگان در این تجمع همچنین در نامه ای به معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، درخواست خود را برای تجدیدنظر در نتایج آزمون طراحی مهر 98 اعلام کردند.
نماینده تجمع کنندگان نیز به نشستی در وزارت مسکن و شهرسازی دعوت شد تا موضوع را برای مسئولان ذیربط تشریح کند.
*جان باختن یک کارگرمعدن زغال سنگ آسفیج بهاباد براثر ریزش تونل
روز شنبه 28 دی،یک کارگرمعدن زغال سنگ آسفیج شهرستان بهاباد دراستان یزد براثر ریزش تونل در دم جانش را ازدست داد.
*جان باختن یک کارگر جوشکار در هشتگرد براثر سقوط از اسکلت آهنی
روز شنبه 28 دی،یک کارگر جوشکار29 ساله اهل سقز بنام شهرام احمدپورحین کارجوشکاری بر روی اسکلت آهنی در ساختمانی نیمەکارە از بالای اسکلت به پایین سقوط کرد و بعلت شدت جراحات وارده جانش را از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 27 دی ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
- گزارشی درباره مراسم خاکسپاری قربانیان قتل موشکی در اصفهان
- کارگران هتل های استان فارس در آستانه بیکاری بدلیل لغو تمامی تورهای مسافرتی خارجی نوروز99بدنبال قتل موشکی
- اعتصاب 24 روزه کارگران کارخانه آب معدنی داماش در آذرماه 98 درسکوت مطلق خبری
- کشف جسد سردار اعظمی از جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه در یک سردخانه پایتخت  
- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان  پردیس علامه امینی تبریزنسبت به وضعیت نامناسب رفاهی از جمله کیفیت نامطلوب غذای سلف
- ادامه سریال تصادف سرویس رفت و آمد کارگران این دفعه مصدومیت 12 کارگر مجتمع پتروشیمی میاندوآب
*گزارشی درباره مراسم خاکسپاری قربانیان قتل موشکی در اصفهان
در این رشته توئیت گفته‌های یک شاهد عینی به من درباره مراسم حکومتی تشییع جانباختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در اصفهان را می نویسم که چگونه کشته شده ها را مصادره کردند و خانواده‌های داغدار را کتک زدند:
«هیچ وقت در زندگیم چنین مراسم افتضاحی ندیده بودم...رسما کشته شده‌ها را، تشییع جانباختگان را به نام حکومت و سپاه مصادره کردند و نوحه خوان آورده بودند تا همان چیزهایی که همه ما می دانیم را بگوید...»
«نوحه خوان از بلند گو می خواند و از سپاه می گفت تا این که یکی از بستگان یکی از کشته شدگان با کِل کشیدن و دست زدن به این نوحه خوانی اعتراض کرد...کم کم مردم هم همراه شدن. و شروع کردند به دست زدن. بعد شعار علیه حکومت شروع شد از بی شرف بی شرف گرفته تا شعارهای دیگر که می دانید...»
«در چند دقیقه دیدیم عده‌ای در جمعیت با شوکر به جان مردم داغ دیده افتاده‌اند. در این بین چند خانم میانسال هم زمین افتادند...
باورم نمی شد اما آن وسط یکی هم زنجیر بیرون آورده بود و به سمت مردم می چرخاند..
ما دو سه نفر را دیدیم که بردند...اصلا تابوت‌ها را در جمعیت بیرون نیاوردند...»
«تابوت ها را با چند ماشین بردند برای خاکسپاری و اصلا در مسیر تشییع انجام نشد...
 جایی که قرار بود آنها دفن شوند هم داربست کشیده بودند و خانواده جانباختگان با بدبختی می توانستند به محل دفن نزدیک شوند مثلا برادر یکی از جانباختگان مجبور شد کارت شناسایی نشان دهد یا باید از نرده‌ها بالا می رفتند تا بتوانند به محل دفن وارد شوند...
وضعیت بسیار بدی بود.نوحه خوان همچنان داشت از خوبی های سپاه می گفت اینکه امنیت را برقرار می کنند و مردم را دوست دارند و کار کار آمریکا بود...
 به جای عذرخواهی از مردم مقصر را کسی دیگر معرفی می کردند...
مردم ناراحت بودن و شعار می دادند»
تصاویر این تشییع حکومتی غیرقابل باور و سخت بود آن‌ها همه چیز را داشتند به نفع خود باز می گرداندند شاید خانواده این جانباختگان مجبور بودند که تن به چنین مراسمی دادند ...
 واقعا نمی دانم»
منبع اصلی :توئیت الهام یزدی ها
درهمین رابطه:
اصفهان – پنج شنبه 26 دی:صف آرایی معترضین نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی در برابرطرفداران قاتلین در مراسم خاکسپاری جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراینی
روز پنج شنبه 26 دی،مراسم خاکسپاری مراسم خاکسپاری جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراینی در شهراصفهان با صف آرایی معترضین نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی در برابرطرفداران قاتلین همراه شد.
*کارگران هتل های استان فارس در آستانه بیکاری بدلیل لغو تمامی تورهای مسافرتی خارجی نوروز99بدنبال قتل موشکی
از هفته گذشته و پس از سقوط هواپیمای اوکراینی براثر حمله موشکی سپاه پاسداران وجان باختن 176 نفر ، تورهای ورودی از کشورهای مختلف جهان به ایران یکی پس از دیگری در حال کمتر و یا لغو شدن هستند و کارگران هتل های استان فارس رادر آستانه بیکاری قرار داده است.
بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ 27 دی، در پی وقوع حوادث اخیر در کشور  آمار گردشگران خارجی با کاهش چشمگیری روبرو شد و تقریبا تمامی تورهای بلوک غرب که قصد سفر به ایران را داشتند، سفر خود را لغو یا به تعویق انداختند.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی گفت:تورهای ورودی از آمریکا و کانادا 100درصد، تورهای استرالیا و حوزه اقیانوسیه 80درصد، تورهای ورودی از اروپا 60درصد و تورهای ورودی آسیا 60درصد سفرهای خود به ایران را لغو کرده‌اند.
وی افزود: بیش از 70درصد تورهای ورودی به ایران درخواست کنسلی داده‌اند و احتمالا در روزهای آینده شاهد کاهش تعداد گردشگران ورودی نیز خواهیم بود.
فخری رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی فارس نیز لغو تورهای گردشگری استان را تایید کرده و اتفاقات اخیر را دلیل این تاثیرات منفی بر صنعت گردشگری دانسته‌است.
معاون گردشگری میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه حدود 90 درصد تورها گردشگری از تهران وارد کشور می‌شوند، گفت: تنها تعداد اندکی از گردشگران از ورودی های استان وارد فارس و شیراز می شوند.
محسنی نژاد با اشاره به اینکه اتفاقات روزهای اخیر سبب شده میزان ورود گردشگران کاهش یابد، افزود: اتفاقات در حوزه سیاسی، نظامی تاثیرات زیادی را بر حوزه گردشگری می‌گذارد  به همین دلیل رونق و توسعه گردشگری نیازمند یک محیط آرام است.
وی ادامه داد: محیط آرام باعث می شود تا گردشگران بتوانند از فضای گردشگری ایران و آثار‌ تاریخی لذت ببرند.
محسنی‌نژاد با اشاره به اینکه اتفاقات نظامی بی‌شک تاثیر منفی بر روی گردشگری دارد،اضافه کرد: احساس امنیت و ثبات در کشورهای مورد هدف گردشگران  سبب افزایش و رونق صنعت توریسم می‌شود.
رئیس جامعه هتلداران استان فارس درهمین رابطه گفت:همه گردشگران خارجی که برای  عید امسال (نوروز 99 ) در استان هتل رزرو کرده بودند با توجه به شرایط کنونی آن را لغو کردند.
سیادتان با اشاره به اینکه تمام هتل‌های استان در حال ورشکستگی‌اند افزود: عواملی مانند اتفاقات اخیر و گرانی بنزین سبب شد  افراد از سفرهای هوایی و زمینی منصرف شوند.
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی دولت باید برای رونق هتل‌ها  تمام قد از آنها حمایت کند، بیان کرد: متاسفانه نه تنها تا کنون حمایتی ندیدیم که با توجه به وضعیتی که گریبان هتل‌های استان را گرفته ، ادارات و سازمان‌هایی مانند تامین اجتماعی و دارایی مشکلاتی را هم  برای ما ایجاد کرده‌اند.
سیادتان با اشاره به اینکه هتل‌های فارس تاکنون نیروهای خود را تعدیل نکرده‌اند، افزود: اگر این روند ادامه پیدا کند هیچ بعید نیست بسیاری از هتلداران مجبور به این کار شوند و بخشی از نیروهای خود را تعدیل کنند هر چند تمام تلاش  هتل‌ها برای حفظ نیروهای خود است اما رونق این بخش نیازمند حمایت سازمان ها و ادارتی مانند تامین اجتماعی، دارایی، اداره کل کار و رفاه اجتماعی ،آب، برق و گاز است.
رئیس جامعه هتلداران استان فارس ادامه داد: گردشگران خارجی برای سفر به ایران هتل‌های استان را از 10 فروردین تا اواسط اردیبهشت رزرو کرده بودند که متاسفانه اتفاقات اخیر سبب شد  گردشگران بدون استثنا رزروها را کنسل کنند.
سیادتان سپس از لفو  سفرهای گردشگران عربی که برای  درمان به فارس می آمدند پرداخت و افزود : پس از اتفاقات اخیر گردشگران حوزه خلیج فارس نیز که برای درمان اقدام به رزرو هتل در استان و شیراز کرده بودند آنها نیز از ورود به ایران و استان صرف نظر کرده‌اند.
رئیس جامعه هتلداران استان فارس در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها 5 درصد هتل‌های استان تکمیل شده‌اند، افزود: این موضوع یک فاجعه برای هتلداران است زیرا صاحبان هتل نمی‌توانند چراغ‌ هتل ها را خاموش و در آنجا را ببندند.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان فارس با اشاره به اینکه بیشتر تورهای گردشگری خارجی کنسل شده گفت:اگر چه در شرایط فعلی آمار دقیقی از کنسلی تورهای گردشگری در دسترس نداریم اما شواهد نشان می دهد بیش از 70 درصد تورهای گردشگری استان کنسل شده،  به نظرم دولت باید برای رونق گردشگری و کمک به آژانس‌های مسافرتی کمیته بحران تشکیل دهد.
*اعتصاب 24 روزه کارگران کارخانه آب معدنی داماش در آذرماه 98 درسکوت مطلق خبری
کارگران کارخانه آب معدنی داماش برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق در آذرماه سال جاری 24 روز در اعتصاب بودند .
درهین رابطه یکی از کارخانه آب معدنی داماش گفت: از ابتدای سال جاری تا آذر ماه وضعیت تولید در این واحد تولیدی خوب بود و همه انبارهای کارخانه پر از بطری‌های تولید شده آب معدنی بود با این حال به نظر نمی‌رسید این واحد تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه باشد، اما در ماه گذشته حدود 24 روز کارگران در واکنش به معوقات مزدی خود در اعتراض بودند تا اینکه دیروز پنجشنبه (26دی ماه) رئیس جدید هلدینگ گروه ملی به محل کارخانه آمد و با گفتگو با کارگران وعده پرداخت مطالبات آنها در یک هفته آینده داد.
بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 27 دی،27 کارگر شاغل آب معدنی داماش که تحت نظارت هلدینگ گروه ملی در مناطق جنگلی روستای توریستی داماش کار می‌کنند از مهر ماه سال جاری با احتساب دی ماه حدود 4 ماه است که حقوق نگرفته‌اند.
یکی از کارگران شاغل در کارخانه «آب معدنی داماش» در استان گیلان از چهار ماه تأخیر در پرداخت حقوق 27 کارگر قراردادی این کارخانه خبر داد و گفت: حدود 27 نفر از کارگران آب معدنی داماش که متعلق به هلدینگ گروه ملی است، حقوق و مزایای ماه‌های مهر، آبان، آذر و دی ماه سال جاری را دریافت نکرده‌اند.
او گفت: آخرین پولی که دریافت کرده‌اند حقوق شهریور ماه بود که کارفرما آن را در طول  یک ماه به تدریج به کارگران پرداخت کرد اما تا این لحظه در خصوص پرداخت حقوق باقیمانده کارگران در این واحد تولیدی اقدامی صورت نداده است.
او در ارتباط با وضعیت فعلی کارخانه آب معدنی داماش گفت: از ابتدای سال جاری تا آذر ماه وضعیت تولید در این واحد تولیدی خوب بود و همه انبارهای کارخانه پر از بطری‌های تولید شده آب معدنی بود با این حال به نظر نمی‌رسید این واحد تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه باشد، اما در ماه گذشته حدود 24 روز کارگران در واکنش به معوقات مزدی خود در اعتراض بودند تا اینکه دیروز پنجشنبه (26دی ماه) رئیس جدید هلدینگ گروه ملی به محل کارخانه آمد و با گفتگو با کارگران وعده پرداخت مطالبات آنها در یک هفته آینده داد.
این کارگر در ادامه اضافه کرد: علی‌رغم پیگیری‌هایی که انجام دادیم مسئولان کارخانه می‌گویند که منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق ندارند این در حالیست که مرتبا برای  کارخانه هزینه‌های غیرضروری انجام می‌شود.
وی گفت: متاسفانه تا دیروز پیگیری‌هایمان از سوی کارفرمای اصلی به نتیجه‌ای نمی‌رسید و مسئولان کارخانه، هیچ واکنشی برای پرداخت بدهی و معوقات ما کارگران نمی‌کردند.
وی با بیان اینکه مشکلات معیشتی این کارگر به تبع عدم دریافت حقوق روز به روز بیشتر می‌شود، تصریح کرد: این شرکت که در دل جنگل‌های روستای توریستی داماش واقع شده حدودا 20کیلومتر با محل سکونت کارگران فاصله دارد. کارگران در این فصل سرد سال که همه راه‌ها  منتهی به محل کارشان  به دلیل بارش برف مسدود شده روزانه این مسافت را در روزهای تعطیل و غیرتعطیل برای تولید و محافظت از کارخانه پیاده‌روی می‌کنند که این نشان دهندهٔ تعهد کارگران به کارخانه و محل کارشان است، بنابراین درست نیست که برای دریافت قانونی‌ترین خواسته‌هایشان با بی‌اعتنایی کارفرما مواجه شوند.
وی ادامه داد: بدون تردید بی‌توجهی کارفرما به مشکلات کارگران در کیفیت محصولات اثرگذار نیست. در عین حال نباید کارگرانی که به امید آینده در زمان تعطیل و غیرتعطیل کارخانه ازاموال آن محافظت می‌کنند، امروز دچار بلاتکلیفی در تامین معاش‌شان شوند.
*کشف جسد سردار اعظمی از جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه در یک سردخانه پایتخت  
روز چهارشنبه 18 دی ماه،جسد یکی دیگر از جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه به نام سردار اعظمی 41 ساله اهل کرمانشاه در سردخانه‎ای واقع در شهر تهران شناسایی و تحویل خانواده وی شد.
سردار اعظمی روز شنبه 25 آبان  98 در جریان اعتراضات هفته آخر آبان ماه مفقود و از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دست نبوده است .
به گفته یکی از نزدیکان سردار اعظمی “خانواده وی در طول این مدت ده‌ها بار به مراکز امنیتی جهت اطلاع از سرنوشت نامبرده مراجعه کردند؛ اما جوابی دریافت نکردند.”
سردار اعظمی اهل شهرستان  شاهو، ده سال قبل،‌ در جستجوی کار و جهت یافتن شغل (کارگری) به شهر تهران مهاجرت کرد. وی در این مدت به کارگری مشغول و همراه همسر و دو فرزند پسرش در این شهر زندگی می‌کرد .
منبع اصلی:کانال تلگرام انجمن کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان  پردیس علامه امینی تبریزنسبت به وضعیت نامناسب رفاهی از جمله کیفیت نامطلوب غذای سلف
روز پنج شنبه 26 دی ماه، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان  پردیس علامه امینی تبریزبرای اعتراض نسبت به وضعیت نامناسب رفاهی از جمله کیفیت نامطلوب غذای سلف دست به تجمع زدند وخواهان استعفا مسئولان بی کفایت ذیربط شدند.
منبع اصلی خبر:کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*ادامه سریال تصادف سرویس رفت و آمد کارگران این دفعه مصدومیت 12 کارگر مجتمع پتروشیمی میاندوآب
روزجمعه 27 دی ماه،مسوول فوریت‌های پزشکی میاندوآب از مصدومیت12 نفر از کارگران مجتمع پتروشیمی میاندوآب براثر تصادف خبرداد.
اصغر پیروزنیا افزود: این حادثه امروز(27دی) و بر اثر برخورد یک دستگاه خودروی سواری روآ با 2 دستگاه مینی‌بوس حامل کارکنان پتروشیمی میاندوآب روی داد.
وی با بیان اینکه این تصادف در محور سرچم نرسیده به روستای «تورچی» اتفاق افتاد، افزود: 12مصدوم این حادثه به بیمارستان عباسی میاندوآب انتقال داده شدند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 26 دی ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
- ششمین روز اعتراضات نسبت به قتل موشکی
- سازمان عفو بین‌الملل :نیروهای امنیتی با استفاده از ابزار غیرقانونی ده‌ها معترض را زخمی کرده‌اند
- پرداخت قطره چکانی حقوق کارگران شهرداری مریوان پس از اعتراضات دامنه دارشان
- عدم پرداخت 5 ماه حقوق و 6 ماه حق اضافه کاری کارگران شهرداری بیجار
- بیکاری 3هزار کارگر در استان گلستان بدنبال تعطیلی 29 کارخانه براثرقطعی گاز
- آزدای موقت ماهرخ روستایی از بازداشتی های  مراسم گرامیداشت نوید بهبودی در روستای مهویزانِ باتامین قرار وثیقه صد میلیون تومانی
- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به ورود غیر قانونی نیروهای لباس شخصی و امنیتی به خوابگاه و تفتیش اتاق مقابل خوابگاه شهدای دانشجو(بهنام)
- جان باختن 2کارگر در دماوند بر اثر سقوط در چاه
- جان باختن یک کارگر 50 ساله در جهرم براثر مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مونوکسیدکربن
*ششمین روز اعتراضات نسبت به قتل موشکی:
+سنندج:
*برگزاری مراسم خاکسپاری آیدا فرزانه وهمسرش آروین مرتب دربهشت محمدی سنندج با شرکت گسترده اهالی سنندج وهمراه با شعارهای اعتراضی نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی
روز پنج شنبه 26 دی ماه،علیرغم حضورنیروهای سرکوبگر، مراسم خاکسپاری آیدا فرزانه وهمسرش آروین مرتب با شرکت گسترده اهالی سنندج وهمراه با شعارهای اعتراضی نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی دربهشت محمدی سنندج برگزارشد.
شعارهایی که امروز در دربهشت محمدی سنندج سرداده شد.
«مادر گریه نکن برای فرزندت، روزی انتقامت را خواهیم گرفت»
«بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی»!
«کشته ندادیم که سازش کنیم  رهبر الدنگ را ستایش کنیم»
«مرگ بر ستمگر  چە شاە باشە  چەرهبر»
«مرگ بر ستمگر»
*تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه کردستان نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی وبازداشت 3 دانشجوی معترض
روز های دوشنبه(23)وچهارشنبه(25)، دانشجویان دانشگاه کردستان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی دست به تجمع در این دانشگاه زدند.
بدنبال این تجمعات اعتراضی، ارشد اتابک دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات عرب، مسلم سلیمانی دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک و زانیاراحمد پور دانشجوی کارشناسی اقتصاد دانشگاه کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
*گزارشی درهمین رابطه بنقل کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور
تجمع و راهپیمایی دانشجویان دانشگاه کردستان در اعتراض به کشته شدن سرنشینان هواپیمای اوکراینی.
این تجمع که در روزهای دوشنبه و چهارشنبه برگزار گردیده در روز چهارشنبه توسط بسیج به درگیری کشیده شده است.
ارشد اتابک دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات عرب دانشگاه کردستان در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
مسلم سلیمانی دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک دانشگاه کردستان در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
زانیاراحمد پور دانشجوی کارشناسی اقتصاد دانشگاه کردستان در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
+سقز:
*برگزاری مراسم خاکسپاری رزگار رحیمی و فرزندش از جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراین توسط سپاه پاسداران
روز پنج شنبه 26 دی، مراسم خاکسپاری رزگار رحیمی و فرزندش از جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراین توسط سپاه پاسداران باشرکت اهالی شهر سقزدر قبرستان آیچی این شهر برگزارشد.
 
+اصفهان:
*صف آرایی معترضین نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی در برابرطرفداران قاتلین در مراسم خاکسپاری جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراینی
روز پنج شنبه 26 دی،مراسم خاکسپاری مراسم خاکسپاری جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراینی در شهراصفهان با صف آرایی معترضین نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی در برابرطرفداران قاتلین همراه شد.
+ادامه بهره برداری تبلیغاتی قاتلین وطرفدارنشان از مقتولین جنایت سقوط هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران
روز پنج شنبه 26 دی،مراسم خاکسپاری جانباختگان قتل موشکی در شهرهای اسلام آباد غرب،سبزواروملایر با بهره برداری تبلیغاتی قاتلین وطرفدارنشان از مقتولین این فاجعه انسانی همراه بود.
*گزارشاتی در همین رابطه برگرفته از شبکه اجتماعی ورسانه ها:
1-اسلام آباد غرب       
در اسلام آباد غرب هم مراسم مهندس فریده غلامی و بچه هشت ماهه اش را که باردار بود سپاه و لباس شخصی ها و سایر قاتلان مردم مصادره کردند و جلوی هر اعتراضی را گرفتند. یکی از خواهران فریده در اثر شک وارده  از زمان سقوط تا کنون قدرت تکلمش را از دست داده و خواهر دیگرش تا خواست فریاد بکشد ماموران بر سرش ریختند و او را ساکت کردند.  
2-ملایر:
 اینجا ملایره امروز پیکر دکتر میلاد نهاوندی یکی از جانباختگان هواپیمای اکراینی توسط کسانی تشییع شد که خود اونها باعث مرگش شدن... میلاد نهاوندی یکی از نخبه های ملایر بوده، سپاه خانوادشو تهدید کرده اگه نذارید مراسم رو ما بگیریم اجازه نمیدیم شما هم مراسم بگیرید، مادرش هم گفته عنوان شهید رو نمی‌پذیرد.
تصویر بهره برداری تبلیغاتی حکومت از قتل موشکی درملایر:
 
                                                                                                                                                                                  
3-سبزوار:
مراسم خاکسپاری میلاد قاسمی آریان جان باخته قتل موشکی هم با بهره برداری تبلیغاتی قاتلین وطرفدارانشان در سبزوارهمراه بود:
 
4-بهاباد:
روز پنج شنبه 26 دی،مراسم خاکسپاری امیرحسین قربانی بهابادی جان باخته قتل موشکی درشهر بهاباد استان یزد هم  مورد بهره برداری تبلیغاتی قاتلین وطرفدارانشان قرار گرفت:
 
*سازمان عفو بین‌الملل :نیروهای امنیتی با استفاده از ابزار غیرقانونی ده‌ها معترض را زخمی کرده‌اند
تصاویر ویدئویی، عکس‌ها و اظهارات قربانیان و شاهدان عینی که سازمان عفو بین‌الملل به دست آورده و سندیت آن‌ها را مورد تأیید قرار داده نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی ایران در جریان تجمعات اعتراضی مسالمت‌آمیزی که به دنبال اقرار مسئولان به سرنگون‌سازی تصادفی هواپیمای مسافربری اوکراینی در 18 دی ماه در نقط مختلف کشور شکل گرفت، علیه معترضان ابزار غیرقانونی به کار گرفته‌اند.
بر اساس این شواهد، در روزهای 21 و 22 دی ماه، نیروهای امنیتی با استفاده از تفنگ‌های بادی، بدن و سر معترضان مسالمت‌آمیز را با ساچمه‌های نوک‌تیز هدف قرار داده‌ و موجب خون‌ریزی و جراحت‌های دردناکی شده‌اند. نیروهای امنیتی همچنین برای متفرق کردن معترضان به شلیک گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور اقدام کرده‌اند، با باتوم و مشت‌ولگد به ضرب‌وشتم معترضان پرداخته‌اند، با اسپری فلفل به آن‌ها حمله‌ور شده و به طور فراقانونی و خودسرانه بسیاری را دستگیر و بازداشت کرده‌اند.
فیلیپ لوتر، مدیر بخش پژوهش‌ها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، می‌گوید: «منزجر کننده است که نیروهای امنیتی ایران تجمع مردم برای سوگواری و اعتراض مسالمت‌آمیز و درخواست اجرای عدالت در حق 176 مسافر هواپیمای سرنگون شده و همین طور ابراز خشم نسبت  
به گفته‌ی او، «خشونت‌ورزی‌های ثبت‌شده‌ی نیروهای امنیتی در جریان تظاهرات‌های اخیر و و توسل غیرقانونی ‌مقام‌های ایرانی به قوه‌ قهریه بخشی از روالی است که از دیرباز برقرار بوده است.»

*پرداخت قطره چکانی حقوق کارگران شهرداری مریوان پس از اعتراضات دامنه دارشان
 حقوق تیرماه کارگران شهرداری مریوان پس از اعتراضات دامنه دارشان پرداخت شد وکماکان،حقوق ماه های مرداد،شهریور،مهر،آبان وآذر این کارگرن پرداخت نشده است.
روز پنج شنبه 26 دی این کارگران با بیان اینکه هم‌اکنون شش ماه دیگر معوقات مزدی پرداخت نشده دارند، به خبرنگار رسانه ای گفتند: امیدواریم هرچه زودتر باقی مطالبات مزدی ما پرداخت شود؛ ما به همه کس از صاحبخانه گرفته تا مغازه‌داران شهر بدهکاریم و دیگر نمی‌توانیم از هیچ کس ریالی قرض بگیریم.
*عدم پرداخت 5 ماه حقوق و 6 ماه حق اضافه کاری کارگران شهرداری بیجار
5 ماه حقوق و 6 ماه حق اضافه کاری کارگران شهرداری بیجارپرداخت نشده است.
به گزارش 26 دی یک منبع خبری محلی،کارگران شهرداری بیجار قربانی اصلی جنگ زرگری شورای شهر،کارگرانی که تنها بازماندگان کشمکش اختلافات درونی شورای شهر هستند که 5 ماه حقوق و 6 ماه اضافه کاری معوقه دارند و با این وضعیت اسفناک زندگی هر روز شرمنده زن و بچه های خودشان می شوند.
یکی از کارگران شهرداری بیجار گفت: با داشتن دو فرزند دانش آموز و اینکه مستاجر هست 5 ماه حقوق نگرفته ایم و هر روز شرمنده زن و فرزندانم هستم
وی با بیان اینکه ما قربانیان اصلی اختلافات داخلی شورای شهر شدیم ، گفت: یک روز می گویند آن شهردار برو و یکی دیگر بیاید و یک روز دیگر می گویند پول نداریم ، اما سوال من از اعضای شورای شهر این است بعد از رفتن شهردار قبلی و انتخاب سرپرست که عملا اختیار هیچ کاری را ندارد برای صاف کردن 5 ماه معوقه ما چه اقدامی انجام دادید؟
یکی دیگر از کارگران شهرداری بیجارخطاب به اعضای شورای شهر گفت: آیا شرمساری یک پدر که نتواند حداقل های زندگی را برای فرزندش تامین کند تجربه کرده اید؟ آیا شما می دانید فرزند من زنگ تفریح مدرسه باید چشمش به دستان دوستانش باشد که آنها چه خوراکی های رنگارنگی می خورند اما از داشتن لقمه نان پنیر خالی هم محروم است ، چه سخت است.
*بیکاری 3هزار کارگر در استان گلستان بدنبال تعطیلی 29 کارخانه براثرقطعی گاز
3هزار کارگر در استان گلستان بدنبال تعطیلی 29 کارخانه براثرقطعی گازبیکارشدند.
روز پنج شنبه استاندار گلستان با اشاره به مصرف بالای گاز در کشور و به تبع آن در استان گفت: با بالا رفتن میزان مصرف، گاز 29 کارخانه صنعتی در استان از جمله کارخانه سیمان و آجرپزی قطع شده که بیکاری بیش از 3 هزار کارگر را در پس داشته است.
*آزدای موقت ماهرخ روستایی از بازداشتی های  مراسم گرامیداشت نوید بهبودی در روستای مهویزانِ باتامین قرار وثیقه صد میلیون تومانی
روزپنج شنبه 26 دی، ماهرخ روستایی از بازداشتی های  مراسم گرامیداشت نوید بهبودی در روستای مهویزانِ باتامین قرار وثیقه صد میلیون تومانی بطور موقت آزاد شد .
* تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به ورود غیر قانونی نیروهای لباس شخصی و امنیتی به خوابگاه و تفتیش اتاق مقابل خوابگاه شهدای دانشجو(بهنام)
عصر روز پنج شنبه  جمعی ازدانشجویان دانشگاه تهران برای اعتراض اعتراض به ورود غیر قانونی نیروهای لباس شخصی و امنیتی به خوابگاه و تفتیش اتاق دست به تجمع  مقابل خوابگاه شهدای دانشجو(بهنام)
 
منبع اصلی خبر کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*جان باختن 2کارگر در دماوند بر اثر سقوط در چاه
بعد از ظهر روز چهارشنبه 25 دی ،2 کارگر حین کار در منطقه اصطلک دماوند در عمق 38 متری چاه سقوط کردند.
این دو کارگر تبعه افغانستان به دلیل جراحات سنگین و ضربه شدید وارد شده، در بیمارستان جان خود را از دست دادند.
*جان باختن یک کارگر 50 ساله در جهرم براثر مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مونوکسیدکربن
روز پنج شنبه 26 دی،یک کارگر 50ساله یکی از کوره‌های آهکی در بخش کردیان از توابع شهرستان جهرم به دلیل مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مونوکسیدکربن در محل کارش جان باخت.
بنابه گزارش رسانه ای شده،این کارگربه دلیل سوخت بد بخاری گازسوز هنگام استراحت به دلیل انتشار گاز مونوکسیدکربن در فضا و مسمومیت با این گاز جان خود را از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 25 دی ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
- پنجمین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی
- تهران:
*اعتراض خانواده های داغدار نسبت به بهره برداری تبلیغاتی حکومتی ها از عزیزان جانباخته شان
*جو شدید امنیتی اطراف دانشگاه های پلی تکنیک وتهران
*لغو تجمع دانشگاه هنر تهران
+ مهاباد:
*جلوگیری خانواده های داغدار ازبهره برداری تبلیغاتی حکومتی ها در مراسم خاکسپاری عزیزان جانباخته شان
- بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین و جان باختن انسان های بیگناه
- آزادی موقت  2 کارگر حق طلب کارخانه هپکو اراک پس از چند روزحبس با تامین قرار وثیقه
- عدم پرداخت 6 ماه حقوق کارکنان اورژانس اجتماعی مازندران
- 110کارگر کارخانه داروسازی بهستان در یک قدمی بیکاری
- آزادی موقت فروغ سمیع نیا، جلوه جواهری ، هومان تحریری و کاوه مظفری از بازداشتی های  مراسم گرامیداشت نوید بهبودی در روستای مهویزانِ باتامین قرار وثیقه صد میلیون تومانی
- بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان در محکومیت تداوم سرکوب فعالین صنفی و بازداشت اخیر جعفرابراهیمی از اعضای کانون صنفی معلمان تهران
- پیام انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی در اعتراض به دستگیری و دربند نگه داشتن جعفر ابراهیمی و دیگر کنشگران معلم
- کشته وزخمی شدن 4 کارگر در حادثه انفجار کپسول گاز گرگان
- سرویس رفت و آمد کارگران مجتمع مس سرچشمه هم واژگون و8نفر مصدوم شدند
- اصفهان:
*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی  اصفهاننسبت به به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی واعتراضات هفته آخرآبان ماه 98
*فراخوان شرکت در مراسم خاکسپاری 11نفر از جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراین توسط سپاه پاسداران
- سنندج:
*اطلاعیه شماره 1 فعالین مدنی و اجتماعی شهر سنندج بمناسبت مراسم خاکسپاری آیدا فرزانه وهمسرش آروین مرتب از جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراین توسط سپاه پاسداران
*اطلاعیه شماره 2 فعالین مدنی و اجتماعی شهر سنندج بمناسبت مراسم خاکسپاری آیدا فرزانه وهمسرش آروین مرتب از جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراین توسط سپاه پاسداران

*پنجمین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی:
+تهران:
*اعتراض خانواده های داغدار نسبت به بهره برداری تبلیغاتی حکومتی ها از عزیزان جانباخته شان
روز سه شنبه 24دی، خانواده های داغدار نسبت به بهره برداری تبلیغاتی حکومتی ها از عزیزان جانباخته شان منجمله  ازمراسم خاکسپاریشان در بهشت زهرا اعتراض کردند.
روز چهارشنبه 25 دی یک خبرگزاری حکومتی، از اصرار برخی مسوولان و نهادها ی حکومتی برای حضور دوربینی در خانه جان‌باختگان خبر داد.
بنا بهمین گزارش،با وجود برخی پیشنهادها برای برگزاری تشییع دسته‌جمعی، این کار انجام نشد.
خانواده خانواده های تعدادی از جان‌باختگان از کم‌توجهی به شرایط خانواده‌ها و تماس‎های مکرر و اصرار ارگان‌های مختلف برای تعیین دلجویی و عرض تسلیت گلایه کرده‌اند
همچنین اعزام دوربین هنگام ورود مسوولان تسلیتگو باعث ناخرسندی برخی خانواده‎ها شد.
*جو شدید امنیتی اطراف دانشگاه های پلی تکنیک وتهران
گزارشات رسیده از تهران حاکی از جو شدید امنیتی اطراف دانشگاه های پلی تکنیک وتهران می باشد.
بنابهمین گزارشات نیروهای سرکوبگر به تعداد زیاد با آمبولانس، ماشین راهنمایی و رانندگی، ماشین شخصی، آبپاش وموتور در اطراف این دانشگاه مسقر هستد.
*لغو تجمع دانشگاه هنر تهران
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر تهران علیرغم فراخوان داده شده برای تجمع روزچهارشنبه 25 دی اعلام کرد :با توجه به هشدارها وتذکرهای نهادهای دانشگاهی و خارج از دانشگاه ،مراسم یابود امروز جهت صیانت از جان و امنیت دانشجویان دانشگاه ملغی می‌باشد.
+اصفهان:
*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی  اصفهاننسبت به به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی واعتراضات هفته آخرآبان ماه 98
 
روز چهارشنبه 25 دی، دانشجویان دانشگاه صنعتی  اصفهانعلی رغم فشار خیلی زیاد از طرف  نیروهای سپاه و حراست با دست نوشته«1500 + 176دروغ خطای انسانی نیست» دست به تجمع و اعتراض زدند
با اینکه نیروهای سپاه پشت در دانشگاه بودن و حراست دانشگاه از ادامه تجمع جلوگیری کردند ولی دانشجویان گفتند: تا رسیدن به هدف جنبش به اعتراضشان در دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه خواهن داد.
 
*فراخوان شرکت در مراسم خاکسپاری 11نفر از جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراین توسط سپاه پاسداران
زمان:پنج شنبه 26 دی-  ساعت 2 بعد از ظهر
مکان: از میدان فیض یه سمت گلستان شهدا اصفهان
+سنندج:
*اطلاعیه شماره 1 فعالین مدنی و اجتماعی شهر سنندج بمناسبت مراسم خاکسپاری آیدا فرزانه وهمسرش آروین مرتب از جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراین توسط سپاه پاسداران
مردم مبارز و آگاه سنندج
فردا پنج‌شنبه 26 دیماه راس ساعت 10 صبح مراسم تشییع جنازه دکتر آروین مرتب و همسر ایشان دکتر آیدا فرزانه دو نفر از جانباخته‌گان سقوط هواپیمای مسافربری اکراین توسط سپاه پاسداران در بهشت محمدی شهر سنندج برگزار میگردد
با شرکت در این مراسم یاد این عزیزان را گرامی میداریم
فعالین مدنی و اجتماعی شهر سنندج
چهارشنبه ۲۵ دیماه
 
*اطلاعیه شماره 2 فعالین مدنی و اجتماعی شهر سنندج بمناسبت مراسم خاکسپاری آیدا فرزانه وهمسرش آروین مرتب از جان باختگان سقوط هواپیمای مسافربری اکراین توسط سپاه پاسداران
مردم انسان دوست سنندج و روستاهای اطراف
در اطلاعیه شماره یک ، برگزاری مراسم خاکسپاری دو تن از عزیزان قربانی جنایت سپاه پاسداران که فردا ساعت ۱۰ صبح در بهشت محمدی سنندج برگزار می شود را به آگاهی رساندیم
برای گرامیداشت یاد کلیه جانباختگان جنایت سپاه پاسداران و یاد این دو عزیز،  فردا با نثار دسته ها و شاخه های گل سرخ در مراسم حاضر می شویم. انتظار این است که کلیه شهروندان در این مراسم شرکت کنند
فعالین مدنی و اجتماعی شهر سنندج
چهارشنبه ۲۵ دیماه
+ مهاباد:
*جلوگیری خانواده های داغدار ازبهره برداری تبلیغاتی حکومتی ها در مراسم خاکسپاری عزیزان جانباخته شان
فیلم های منتشره در شبکه های منتشره نشان می دهند روز چهارشنبه 26 دی خانئاده های داغدار مانع ازبهره برداری تبلیغاتی حکومتی ها در مراسم خاکسپاری عزیزان جانباخته شان از جمله نصب پرچم جمهوری اسلامی شدند.
*بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین و جان باختن انسان های بیگناه
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران روز 25 دی ماه بیانیه ای بشرح زیر به مناسبت فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین و جان باختن انسان های بیگناه صادر کرد:
بنی آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار
در روزها و ماه های اخیر، حوادث تلخ و دردناک متعددی برصفحه سرنوشت ملت ایران رقم خورده که کلیدواژه همه آنها با نسبت های متفاوت، بی تدبیری و سوء مدیریت بوده است. قیمت بنزین را می شد باتدبیر بهتر و در شرایطی مناسب ترتغییر داد تا بار زندگی مردم گران تر از پیش نشود. با اعتراضات طبیعی مردم در زمینه گرانی بنزین و بار طاقت فرسای آن می شد به گونه ای سنجیده تر عمل کرد تا حوادث تلخ بعدی رقم نخورد
اما حادثه تلخ و جگرسوز سقوط هواپیمای مسافربری و جان باختن تعداد زیادی از هموطنان عزیز و مسافران بیگناه دیگر کشورها در میان حوادث اخیر آنچنان جانکاه و دردناک است که فکر کردن به آن هم بر روح لطیف انسانی، ناخن تنفر و بیزاری می کشد و این سوال مهم را به ذهن متبادر می کند که آبشخور این اتفاقات بنیان کن و هستی سوز که یکی از پس دیگری، حیات یک ملت را به بازیچه گرفته اند، در کجاست و ریشه در کدام کویر بی تدبیری و کج اندیشی دارد؟
بدون تردید خطای انسانی جزیی از ذات گفتار و کردار بشر است اما سقوط هواپیمای مسافربری و متلاشی شدن پیکر دهها انسان بیگناه را که صرفا براساس اعتماد به تخصص و تعهد مسئولان و متولیان امر، قدم بر پلکان هواپیما گذاشته بودند، نمی توان در قالب ارزان و مسئولیت گریزانه «خطای انسانی» تعریف و خلاصه کرد و چنین القا نمود که از این اتفاق، گریزی نبوده است
باتوجه به حوادث هفته های اخیر، حتی کودکان این مرز و بوم نیز می دانستند و احتمال می دادند که هر لحظه تیری از کمان خصم فرود آید و جان فرزندان این مرز و بوم را نشانه بگیرد. پس چگونه است که صاحب منصبان ریز و درشت این کشور که درقبال برخورداری از مزایای منصب و موقعیت خود، مسئولیت مدنی، اخلاقی و قانونی دارند، به این موضوع بدیهی فکر هم نکرده بودند که بعد از پرتاب موشک به پایگاه آمریکایی احتمال پاسخگویی، لااقل در سطح حداقلی آن را پیش بینی کنند و برای آن در حد امکانات و مقدورات موجود، تمهیدات لازم را به عمل آورند و برای مدتی معقول، پرواز هواپیماهای مسافربری را ممنوع کنند؟ چرا و بر اساس چه منطقی، مدیرانی که قابلیت و توانایی تشخیص اتفاقات ابتدایی و بسیار محتمل در حوزه فعالیت خود را ندارند، حق تکیه زدن بر کرسی هایی را برای خود روا می دارند که ردای آن بر قامت توانمندی هایشان بسیار نامتناسب و نامتقارن است؟
این اتفاق نابخشودنی نشان می دهد مثل بسیاری از امور دیگر به دلیل تعدد مراکز تصمیم گیری، فقدان مدیریت علمی و تخصصی و سپردن مسئولیت های مهم به سهمیه های عدالت سوز، این مردم رنج کشیده باید همچنان منتظر قسمت های بعدی سریال تکراری حوادث تلخ و دهشتناک بعدی باشند.  به قول فردوسی
که هرگز به نادان و بیراه و خرد
سلیح بزرگی نباید سپرد
که چون بازخواهی، نیاید به دست
که دارنده ز آن چیز گشته است مست
اتفاقی که نباید، رقم خورده است.مسلماً هیچ انسان عاقلی آن را عامدانه نمی داند اما از این خطای فاحش و پنهان کاری پس از آن هم نمی توان و نباید گذشت چون حقوق انسانی، مدنی و اجتماعی عامه مردم به آن وابسته است. کسانی که سکان کشتی زندگی یک ملت را در دست گرفته اند نمی توانند و حق ندارند بدون تدبیر و چاره اندیشی لازم، قدم در راه و عرصه ای بگذارند که برای آن قابلیت و استعداد لازم را ندارند
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، دوشادوش همه هموطنان شریف خود، در اندوه پرپرشدن گل وجود فرزندان وطن و سایر جان باختگان حوادث اخیر، در فضای زندگی فرهنگیان کشور مارش عزا را طنین افکن می کند و در کنار خانواده های جان باختگان بیگناه، خود را عزادار  و سوگوار می داند و از متولیان امور موکدا می خواهد ضمن رسیدگی شفاف و بدون اغماض به گناه نابخشودنی خاطیان و مسببین این فاجعه انسانی، عرصه مدیریتی کشور را از بیماری مزمن بی تدبیری و مدیریت قبیله ای و غیرعلمی برهانند
*آزادی موقت  2 کارگر حق طلب کارخانه هپکو اراک پس از چند روزحبس با تامین قرار وثیقه
2 کارگر حق طلب کارخانه هپکو اراک پس از چند روزحبس با تامین قرار وثیقه بطور موقت آزاد شدند.
بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 25 دی، چند روزی است که 2 نفر از کارگران هپکو که اخیراً بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند
از قرار معلوم پرونده این دو کارگر همچنان مفتوح است.
درهمین رابطه:بازداشت دوباره 2 کارگر حق طلب کارخانه هپکو اراک
روز چهارشنبه 11دی ماه، 2کارگر حق طلب کارخانه هپکو اراک دوباره بازداشت شدند
این 2 کارگرازجمله بازداشتی های اعتراضات شهریور ماه سال جاری هپکویی ها بودند که با قید وثیقه آزاد شده بودند
این 2 کارگر حق طلب بدنبال از سرگیری اعتراضات کارگران هپکو نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان در ماه جاری+دوباره بازداشت شدند
*عدم پرداخت 6 ماه حقوق کارکنان اورژانس اجتماعی مازندران
6 ماه حقوق کارکنان اورژانس اجتماعی استان  مازندران پرداخت نشده است.
مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشوردر گفتگو با خبرنگار رسانه ای وعده داد:مطالبات نیروهای اورژانس اجتماعی و پایگاه های خدمات اجتماعی بهزیستی تا پایان سال پرداخت می شود و برای سال آینده هیچ بدهی از سال 98 باقی نخواهد ماند
وی افزود:تا سه شنبه هفته آینده یعنی یکم بهمن سه ماه از حقوق و تا نیمه های بهمن سه ماه دیگر از حقوق معوقه نیروهای پایگاه های خدمات اجتماعی بهزیستی به حساب آنان واریز خواهد شد
مدیرکل دفتر آسیبهای اجتماعی بهزیستی همچنین درباره تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی اورژانس اجتماعی گفت : تنها راه تبدیل وضعیت آزمون استخدامی است که مهر ماه سال آینده اتفاق خواهد افتاد
*110کارگر کارخانه داروسازی بهستان در یک قدمی بیکاری
کارخانه داروسازی بهستان واقع در کیلومتر 18 اتوبان ساوه - تهران ، شهر صنعتی کاوه در آستانه تعطیلی و110کارگرش دریک قدمی بیکاری قراردارند.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 25دی،زنگ خطر تعطیلی و بیکاری بیش از 110کارگر یک واحد داروسازی ساوه، در حالی به صدا درآمده که کمتر از سه ماه قبل، خطوط تولید داروهای جدید در این واحد تولیدی، صنعتی آغاز به کار کرد
صدای آژیر قرمز تعطیلی برای این کارخانه که تحت لیسانس 2کمپانی معتبر اروپایی فعالیت می‌کند مدتی است به صدا درآمده و ممکن است تا ماه های آتی با اتمام ذخایر مواد اولیه، این واحد تعطیل شود که در این صورت ظرفیت تامین پنج درصد نیازهای دارویی کشور از میان می‌رود
*آزادی موقت فروغ سمیع نیا، جلوه جواهری ، هومان تحریری و کاوه مظفری از بازداشتی های  مراسم گرامیداشت نوید بهبودی در روستای مهویزانِ باتامین قرار وثیقه صد میلیون تومانی
بعد از ظهر روزچهارشنبه 25 دی، فروغ سمیع نیا، جلوه جواهری ، هومان تحریری و کاوه مظفری ز بازداشتی شده گان مراسم گرامیداشت نوید بهبودی از جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه در روستای مهویزانِ (حوالی شهر گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه‌سرا دراستان گیلان) باتامین قرار وثیقه صد میلیون تومانی بطور موقت آزاد شدند.
*بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان در محکومیت تداوم سرکوب فعالین صنفی و بازداشت اخیر جعفرابراهیمی از اعضای کانون صنفی معلمان تهران
ما زندە بە آنیم کە آرام نگیریم
موجیم کە آسودگی ما عدم ماست
مردم شریف و عدالت خواه ایران ، معلمان آگاه و دانش آموزان گرامی تشکل های صنفی معلمان بە عنوان تشکلی کارآمد و  پیشرو در سطح کشور همواره در طول سالهای اخیر آماج حمله های غیرمسئولانە و غیرقانونی نیروهای حاکم بودە است. با وجود هزینەهای گزافی کە این برخوردهای غیرقانونی با تشکل های صنفی معلمان برای معلمان، دانش آموزان و مردم داشتە است، چنین رویکرد سرکوبگرانە و غیرمسئولانەایی نتوانستە است کمترین خللی در ارادەی راسخ معلمان وارد آورد
برخورد اخیر نیروهای سرکوب گر در مقابل جامعه ی بزرگ فرهنگیان، بازداشت جعفر ابراهیمی، عضو کانون صنفی معلمان تهران و بازرس شورای هماهنگی کانونهای صنفی معلمان ایران، دبیر جامعەشناسی مدارس شهریار بوده است و اکنون بیش از دو هفتە است با وجود پیگیری های مکرر خانواده و همکاران فرهنگی و دانش آموزان این فعال صنفی، متاسفانه اطلاع چندانی از نهاد بازداشت کنندە و مکان بازداشت وی نیست
جعفر ابراهیمی از مخالفین سرسخت پولی سازی و خصوصی سازی آموزش در ایران است. بە شهادت دانش آموزان مدارس مختلف شهریار، جعفر ابراهیمی یکی از دلسوزترین و متعهدترین معلمان این منطقە است و تداوم بازداشت وی بیش از هر چیز دیگری، ضایع کردن حقوق این دانش آموزان است. همچنین
این فعال صنفی یکی از چهرەهای شناختە شدە و مطرح حقوق کودکان کار و آن دسته از کودکان افغان، که حاکمیت به اجازه ی تحصیل به آنان را نمی دهد  است و سالهاست کە در این حوزە بە شکل خستگی ناپذیر فعالیت میکند
در وضعیت کنونی، شرایط زندگی میلیونها نفر از مردم ایران، بویژە طبقە کارگر و اقلیتهای ملی بە حاشیە راندە شدە، وخیم تر از هر دورەی تاریخی دیگر در صد سال گذشتە است. زندگی صدها و بلکە هزاران نفر فقط در چند ماە گذشتە قربانی بی کفایتی نیروهای حاکم و ناکارآمدی سیاست های آنها شدە است
کشتار روزانه ی  کولبران، معترضین آبان ماە و شلیک مستقم بە هواپیمای مسافربری نمونەهای این بی کفایتی های تاریخی و بی سابقە هستند. و سیاە تر از همەی این ها اینکە دروغ پردازی سیستماتیک و بیشرمانەی حاکمیت و نهادهای رسانەایی آن در جریان سقوط پرواز هواپیمای اکراین ایرلاین، مردم را بیش از هر زمانی بە مسئولان بی اعتماد کردە است
آموزش و ‌پرورش سنگ زیر بنای هر جامعه ای است و افق هر جامعه ای به کیفیت آموزش و پرورش آن جامعه برمی گردد. همچنین هر تغییر و تحولی در سطح جامعە بە سرعت و به حق بر فضای مدارس، دانش آموزان و خانواده ها تاثیر میگذارد. بنابراین ما معلمان نمیتوانیم ساکت و خاموش، نظارە گر کشتار روزمرە همنوعانمان باشیم و مانند کارمندانی بی روح در مدارس حاضر شویم و وضعیت موجود را باز تولید نمائیم
اهداف و مطالبات جعفر ابراهیمی و دیگر معلمان در بند، مانند محمودبهشتی، محمدحبیبی، اسماعیل عبدی و ...، خواستە و هدف تمامی معلمان ایران است و ما در راە رسیدن بە این مطالبات کمترین تعللی بە خرج نخواهیم داد
انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان خواهان آزادی بی قید و شرط و فوری جعفر ابراهیمی است و از  عموم نیروهای مترقی ایران خواهان است کە صدای معلمان در بند باشند
انجمن صنفی معلمان کردستان مریوان
۲۳دیماه۹۸
*پیام انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی در اعتراض به دستگیری و دربند نگه داشتن جعفر ابراهیمی و دیگر کنشگران معلم
جعفرابراهیمی را آزادکنید
انجمنصنفی‌فرهنگیان خراسان‌شمالی بازداشت و زندان کردن معلمان مطالبه‌گر و در راس همه بازداشت جعفرابراهیمی را محکوم میکند
فرهنگیان از دغدغه مندترین اقشار جامعه هستند ولی از سوی مسئولین کمترین توجهی به دردهایشان نمیشود
آنها در خطیرترین و حساس ترین مناصب یعنی آموزش و پرورش نسل آینده،  مشغول خدمتند ولی بخاطر عدم توجه به حقوق انها و اجرای درست  قوانین، خود در معرض بیشترین خطرات هستند
معلم بواسطه‌ی  جایگاه و نقش و اثرش، از دریچهی نگاه و افکار افراد، باید پاسخگوی بیشترین سطح توقعات جامعه  باشد ولی خوداز کمترین احترام و جایگاه در جامعه برخوردار است
معلم باید با خاطری آسوده و اندیشه ای فارغ از هرگونه هراس و دلهره و نیاز، در کلاس حاضر گردد و بیشترین امید را به دانش آموزان و آینده سازان و حتی جامعه منتقل کند ولی خود در دنیایی از پوچی و اضطراب و دلهره های ناشی از تزلزلهای معیشتی و منزلتی و تهدیدهای گوناگون، در راس آنها تهدیدات امنیتی، گرفتار آمده است
معلم باید منشور عشق و اعتماد و اخلاق باشد ولی خود قربانی کینه و بدبینی و بی اخلاقیهای گوناگون است
معلم منادی واژگانی چون برابری، آزادی، امید، فداکاری ، میهن پرستی، انسان دوستی و در یک کلام انسانیت است،  ولی خود قربانی ظلم و تبعیض، استبداد و پرونده سازی بوده و هست
بسیار دیده میشود که:    معلم‌خود‌قربانی‌دستپروردههای‌خـویشاست
تمام افراد جامعه و مسئولین در هر رده و جنس و پست، مدیون معلمانی در گذار زندگی خویش بوده و هستند ولی درین بین کم نیستند معلمانی که قربانی بی کفایتی و نگاه دگم و انحصارطلب دانش آموزان دیروز خویشند
بجای برخورد با معلمین و شهروندان حق طلب و دلسوز و مطالبه‌گر با افکار سرکوب و خفقان و مسئولینی که مسبب ناهنجاریهای جامعه و نشر فقر و بیکاری و فساد و... شده اند برخورد کنید
انجمن‌صنفی‌فرهنگیان_خراسان‌شمالی از دستگاههای اطلاعاتی،امنیتی و قضایی میخواهد که مهر و عشق و اعتماد و انتقاد و خواسته های برحق معلمان کنشگر را تعبیر وارونه و دلخواه نکنند تا اخلاق در جامعه نمیرد
جعفرابراهيميراآزادکنید
جعفرابراهیمی معلمی دلسوز،  شهروندی آگاه و برابرخواه،  مدافع حقوق انسان بویژه در حوزه‌ی کودکان است.او فداکاری خستگی ناپذیر چه در کلاس های کمک درسی و اموزشی برای کودکان بی سرپرست و نیازمند، چه در کمک به نیازمندان حوادثی چون زلزله و سیل و دیگر حوادث، و چه در دفاع از حقوق صنفی معلمی و شهروندی،  بی هیچ چشمداشتی فردی، همیشه تلاش کرده است و با تمام روحیه و اندیشه انتقادی که دارد هرگز جز برای بهبود اوضاع جامعه نکوشیده است و هیچگاه از چارچوب قانون اساسی کشور پای خویش را فراتر ننهاده و در تمام کنشهایش مراقبت کرده که مبادا دگر اندیشان،  فرصت طلبان، بدخواهان سواستفاده نمایند و برای همین در تمام فعالیتها، نوشتنها وگفتارهایش چه حقیقی و چه مجازی، شفافیت را پیشه ی خود داشته است و هرگز نقاب برچهره خویش ننهاده یا پشت نام و تصویر جعلی خود را مخفی نکرده است
برخوردهای امنیتی قضایی با حقیقت گویان و حق طلبان اعتبارتان را نشانه رفته است
در سال گذشته، مهروآبان۹۷، هفت معلم مطالبه گر صنفی و اعضای انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی را بی گناه بازداشت کردید و بدون حتی نشان دادن یک مصداق  جرم مربوط به انها برای برخی از انها با اعمال نفوذ و باهدف تهدید فرهنگیان مطالبه گر، حکم محکومیت صادر کرده اید، تعداد زیادی از فرهنگیان فعال را پرونده دار کرده اید، با تهدیدهای گوناگون توسط حراستهای آموزش وپرورش و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی تان سعی در خموش کردن مطالبه گری صنفی داشته اید و گاها دستگاه قضا نیز، تحت فشار همین نهادها، عدالت و انصاف را با احکام ظالمانه بدون توجه به محتوای پرونده ها به مسلخ برده است
آیا با اینگونه رفتارها و برخوردها، میشود صدای عدالتخواهی جامعه‌ی فرهنگیان راساکت کرد و آیا در شان و جایگاه حکومت جمهوری و اسلامیست که بجای رفع تبعیض و ظلم و اجرای درست قوانین مادر و مصوب کشور و شنیدن صدای اعتراض و عدالتخواهی فرهنگیان و تلاش جهت بهبود اوضاع آموزش وپرورش، دردی و زخمی بر رنجها و مرارتهای انها بیفزاید!؟
امیدواریم هرچه زودتر شاهد آزادی جعفرابراهیمی همکار خوب و تلاشگرمان و همچنین دیگر معلمان زندانی صنفی نازنین دربندمان جنابان عبدی،  بهشتی و  حبیبی باشیم
بامید روزهای آرامش جامعه در سایهی عدالت و آزادی بدون هیچ نگاه و اندیشهی خود و ناخودی
انجمنصنفی‌فرهنگیانخراسان ‌شمالی         ۲۴ دی ماه ۹۸
*کشته وزخمی شدن 4 کارگر در حادثه انفجار کپسول گاز گرگان
روز سه شنبه 24 دی ماه،یک کارگر در حادثه انفجار کپسول گاز یک مرکز جمع‌آوری ضایعات در گرگان جانش را ازدست داد و سه کارگردیگر زخمی وبه بیمارستان منتقل شدند
*سرویس رفت و آمد کارگران مجتمع مس سرچشمه هم واژگون و8نفر مصدوم شدند
صبح روز چهارشنبه 25 دی، مینی بوس هیوندا حامل کارگران مجتمع مس سرچشمه در ابتدای محور رفسنجان به سرچشمه به علت لغزندگی و سرخوردن واژگون و8 کارگر مصدوم وبه بیمارستان منتقل شدند.

 

اخبار و گزارشات کارگری 24 دی ماه 1398(ویژه چهارمین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی)

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- چهارمین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی

- بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران در مورد عملکرد رسانه‌های رسمی در بیان حقیقت سقوط هواپیمای تهران- کی‌یف

- بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی پیرامون اصابت موشک به هواپیمای مسافربری و اعتراضات مردمی

*چهارمین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی:

+تهران:

*دانشگاه پلی تکنیک(امیرکبیر):

دانشگاه پلی تکنیک(امیرکبیر) علیرغم جو امنیتی ورعب و وحشت،عصرروزسه شنبه 24 دی برای چهارمین روز متوالی دست به تجمع زدند تا اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی وخشم نفرتشان را نسبت به مسببانشان بنمایش بگذارند.

«داعش ما شمایی» ،«بی شرف بی شرف» خطاب به بسیجی ها ودیگرنیروهای سرکوب ازجمله شعارهای امروزوامشب این دانشجویان بود.

گزارشی از فضای امروز دانشگاه امیرکبیر بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

گزارش های تائید شده ای از دانشگاه امیرکبیر حاکی از جو امنیتی شدید در اطراف این دانشگاه و حبس و ممانعت از خروج دانشجویان از دانشگاه دارد.

همچنین در تجمع امروز دانشجویان درگیری های شدیدی بین دانشجویان معترض و بسیجیان (و بعضا نیرو های لباس شخصی خارج از بسیج دانشگاه) به وجود آمده است که هتک حرمت و درگیری توسط بسیج دانشجویی آغاز شده است.

*دانشگاه بهشتی:

روز سه شنبه 24 دی برای سومین روز متوالی دانشگاه بهشتی شاهد تجمع اعتراضی دانشجویان بود که بنابه گزارشات منتشره بسیجی ها قصد درگیر شدن با دانشجویان معترض را داشتند.

*دانشگاه تهران:

روز سه شنبه 24 دی،جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در پردیس کاربردی دست به تجمع زدند.

دانشجویان تجمع کننده خطاب به نیروهای سرکوبگر که دربرابر دانشگاه صف آرایی کرده بودند شعارهای «دستهای ما خالیه   باتومتو غلاف کن»،« بی شرف بی شرف»و« ما بچه های جنگیم بجنگ تا بجنگیم» سردادند.

ازدیگر شعارهای امروز دانشجویان معترض دانشگاه تهران:

«مرگ بر دروغگو»

ما بچه های جنگیم بجنگ تا بجنگیم

«مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر »

«دانشجو کارگر ایستاده ایم در سنگر»

«بلوچستان تو آبه، رژیم دستش چماقه»

«ننگ ما ننگ ما صدای و سیمای ما»

«دانشجوی زندانی آزاد باید گردد»

«زندانی سیاسی آزاد باید گردد»

«از ایران تا بغداد، فقر، ستم، استبداد»

«چه دی باشه چه آبان پیکار کف خیابان»

«از اهواز تا تهران سرکوب زحمت‌کشان»

«برادر سیل‌زده، حمایتت می‌کنیم»

فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی همچنین نشان می دهد که جمعیتی درتاریکی شب دریکی از خیابان های اطراف دانشگاه تهران حین راهپیمایی شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و«مرگ بر خامنه ای»سردادند.

فیلم های منتشره همچنین راهپیمایی های موضعی دیگری در نقاطی دیگری از پایتخت با شعارهای«ایرانی با غیرت حمایت حمایت» و« ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما»را بنمایش می گذارند.

*گزارش مقدماتی از تجمع امروز دانشجویان دانشگاه تهران بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

بنا بر گزارش های متعدد واصله از دانشگاه تهران، همزمان با برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان جو شدید امنیتی در داخل و اطراف دانشگاه تهران برقرار بوده است.

تمام مسیرهای منتهی به سردر دانشگاه تهران توسط داربست و نرده بسته شده است و چهارراه ادبیات پردیس دانشگاه به انحصار [دانشجویان؟] بسیج و بلندگوهاشان درآمده است. همچنین حضور پرتعداد لباس شخصی ها داخل و خارج از دانشگاه بسیار محسوس و جداره های خارجی دانشگاه در محاصره گارد ویژه بوده است. با این وجود تجمع دانشجویان شکل گرفته است.

* دبیرستان فرزانگان:

فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی سرود خوانی دانش آموزان دختر دبیرستان فرزانگان را درمراسم بزرگ‌داشت پونه گنجی، از جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی و دانش‌آموخته این دبیرستان را نشان می دهد.

«فردا‌/ صد ستاره روید/ از آسمان‌ها بریزد/ فردا/ از قلب ظلمت‌ها/ نور گرمی برمی‌خیزد»- سرودی که دختران در دبیرستان فرزانگان، در مراسم بزرگ‌داشت پونه گنجی، از جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی و دانش‌آموخته این دبیرستان، می‌خوانند.

لینک ویدئو:

https://t.me/roozArooz_media/21398

لینک ویدئوتجمع 23دی دانش آموزان فرزانگان 1 در اعتراض به قتل عام مسافران هواپیمای اوکراینی توسط سپاه:

https://t.me/ettehad/77432

*بازداشت مجید مهرپوری دانشجوی ارشد دانشگاه خوارزمی

مجید مهرپوری دانشجوی ارشد دانشگاه خوارزمی سه روز پیش در تجمعات تهران بازداشت شده است.

روزسه شنبه 24دی به خانواده این دانشجوی زندانی گفته شده که برای آزادیش باید سند وثیقه بگذارند.

+شیراز:

سه شنبه شب (24 دی)،جمعی از اهالی کلانشهر شیراز دست به تجمع در دروازه قرآن این شهر زدند تا ضمن گرامیداشت خاطره سرنشینان به قتل رسیده هواپیمای اوکراینی وهمبستگی وهمدردی با خانواده هایشان،اعتراضشان را نسبت به مسببان این جنایت هولناک بنمایش بگذارند.

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران در مورد عملکرد رسانه‌های رسمی در بیان حقیقت سقوط هواپیمای تهران- کی‌یف

+آمل:

بازداشت شورا فکری دانشجوی سابق دانشگاه مازندران

شورا فکری از فعالین سابق دانشجویی دانشگاه مازندران، در جریان تجمع 22 دی‌ماه در شهر آمل بازداشت شده است.

*بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران در مورد عملکرد رسانه‌های رسمی در بیان حقیقت سقوط هواپیمای تهران- کی‌یف

بیان حقیقت یا روابط عمومی قدرت؟

«روزنامه‌نگاری بیان آن چیزی است که می‌خواهند منتشر نشود، مابقی روابط عمومی است»؛

این جمله‌ای است که این روزها در فضای مجازی زیاد منتشر می‌شود. فضای رسانه‌ای موجود پس از سقوط هواپیمای مسافربری تهران- کی‌یف بار دیگر نشان داد، تلاش ‌دولت‌های مختلف برای تبدیل پیشه‌ای که دغدغه حقیقت دارد به کسب و کاری که در خدمت منافع اصحاب قدرت و لاپوشانی حقایق باشد تا چه حد توانسته موفق شود.

بسیاری از روزنامه‌نگاران آگاه، اهل تحقیق و توانا هنوز از شجاعت رفتن به دل یک واقعه، بررسی جوانب مختلف آن و داوری درست در مورد آن برخوردارند، اما متاسفانه ساختار رسانه‌ای کشور در نبود آزادی بیان و شفافیت و بی‌بهره از یک نظام ارزشیابی مناسب، لابی‌گران با جناح‌های قدرت را بر صدر رسانه‌ها نشانده تا حقیقت را فدای مصلحت کنند.

سقوط هواپیمای مسافربری تهران- کی‌یف و انتشار اخبار ضد و نقیض و عکس‌های ابهام‌برانگیز در مورد دلایل سقوط آن، در کنار اعلام قطعیت مقام‌های مسئول پیش از تحقیقات لازم و بیان این‌که به «ضرس قاطع» هیچ عامل انسانی بیرونی در سقوط آن نقش نداشته، بار دیگر نقش مهم رسانه‌های آزاد را برای تحقیق، اطلاع‌رسانی و بررسی جزییات یک واقعه و در نهایت داوری مناسب درباره آن نشان داد.

متاسفانه در این حادثه دلخراش، ساختار رسانه‌‌های رسمی کشور در نقش روابط عمومی نهادهای حاکمیتی ایفای نقش کردند و به‌جای بیان حقیقت، به کتمان آن همت گماشتند و چه‌بسا این واقعه اگر سویه‌های بین‌المللی نداشت حقیقت تا ابد پنهان می‌ماند، همچنان‌که هنوز در مورد برخی از حوادث مشابه اطلاع درستی نداریم.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران، به‌عنوان یک تشکل صنفی همواره تلاش داشته تا با همه موانع موجود، در جهت ایجاد یک ساختار رسانه‌ای آزاد، شفاف و دموکراتیک تلاش کند و اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی در مورد آسیب‌ها و محدودیت‌های رسانه‌های کنونی را از جمله وظایف خود می‌داند.

این انجمن، ضمن ابراز تأسف از وقوع این اتفاق و همدردی با خانواده‌های قربانیان، امیدوار است شرمندگی حاضر که دامن رسانه‌های رسمی را گرفته و تیترهای اصلی پس از بیان حقیقت نشانی بارز بر وجود این شرمندگی است؛ فرصتی باشد برای بازنگری ساختار رسانه‌ای کشور، تا هم رسانه‌ها و هم اهالی آن بر جای واقعی خودشان قرار بگیرند.

*بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی پیرامون اصابت موشک به هواپیمای مسافربری و اعتراضات مردمی

اعتراض،تجمعات و راهپیمایی های سراسری حق مردم ایران است .

هنوز خشم و انزجار مردم ایران از سرکوب خونین اعتراضات آبان ماه فرو ننشسته بود که حمله نیروهای آمریکایی به فرمانده سپاه قدس در عراق موجب شد تا حکومت گران فرصتی بدست آورند و با دامن زدن به فضای جنگی، سعی در به فراموشی سپردن این سرکوب و به حاشیه راندن مطالبات انباشته ودر حال انفجار مردم ایران بنمایند.

اما درعین حال فساد و تباهی و از هم گسیختگی خیره کننده و فاجعه باری که علاوه بر اقتصاد،کل ماشین حکومتی و سیستم اداری و حتی نظامی کشور را در برگرفته است آنچنان شرایطی را پدید آورد که سیاست ریاکارانه حکومت در تلاش برای حاشیه ای کردن جنبش تحول خواهانه و انقلابی مردم ایران از طریق دامن زدن به فضای جنگی،به جنایتی بزرگ ختم گردید و۱۷۶ انسان با موشک سپاه پاسداران در آسمان کشور پرپر شدند.

بی شک، مسئولیت مستقیم کشتار صد ها نفر از مردم ایران در اعتراضات آبان ماه تا مرگ دهها نفر در مراسم حکومتی تشعیع جنازه سلیمانی و قربانی شدن ۱۷۶ انسان در آسمان کشور بر عهده بالاترین مقامات جمهوری اسلامی است که بی اعتنا به فرو پاشی کل ساختارهای اقتصادی _ اجتماعی کشور و نیازمندی دردناک ۶۰ میلیون نفر از مردم به کمک های ناچیز و خفت بار دولتی،همچنان و به طور خیره سرانه ای در پی تداوم سیاست های ویران گرانه تا کنونی خود هستند.

امروز مردم ایران در ابعاد میلیونی و سراسری در مقابل این سیاست های ویران گرانه و ضد انسانی ایستاده اند و خواهان تحولات بنیادین در کشور هستند.

تجمعات سراسری روز های گذشته مردم ایران که در اعتراض به ساقط کردن هواپیمای مسافربری توسط سپاه پاسداران و کشتار ۱۷۶ انسان و دروغ و فریب کاری های بی پایان و ویران گرانه حکومت گران صورت گرفت،نشان داد موج عظیم جنبش تحول خواهی که از آبان ماه سال جاری در کشور آغاز شده است قصد باز ایستادن ندارد و دیگر هیچ درجه ای از سرکوب ویا دروغ و فریب قادر نخواهد بود مردم ایران را از حرکت به سوی ایجاد دگرگونی های بنیادین در کشور و پایان دادن به وضعیت خطیر و جهنمی موجود باز دارد.

ما زندانیان سیاسی امضا کننده این بیانیه با ابراز همدردی عمیق با باز ماندگان فاجعه ساقط شدن هواپیمای مسافربری توسط سپاه پاسداران، بدین وسیله اعلام میداریم اعتراض و تجمعات و راهپیمایی های تحول خواهانه حق مردم ایران است.

مردم حق دارند به خیابان ها بیایند،اعتصابات و تجمعات سراسری و میلیونی برپادارند و اعلام کنند حکومت موجود را نمی‌خواهند.

از نظر ما هیچ کس را یارای سلب این حق طبیعی از مردم نیست و ما در این راه از کنج زندان های جمهوری اسلامی همراه و همدوش مردم تحول خواه و عدالت طلب ایران هستیم.

بهزاد همایونی

جعفر عظیم زاده

سهیل عربی

بابک صفری

پروین محمدی

یوسف آریان مهر

محمد کریمی

محسن حاجی محمدی

میثم عباسی

محمد مرادی

حسین پسندیده

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فاجعه هواپیمای اوکراینی؛ دومین روز اعتراضات گسترده در ایران / ویدیو

خبرگزاری هرانا – روز گذشته در پی اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح و پذیرفتن مسئولیت ساقط کردن هواپیمای مسافربری تهران – کیف، بر فراز آسمان استان تهران تجمعاتی در یادبود جانباختگان این حادثه در شهرهای مختلف کشور برگزار شد. در ادامه این تجمعات امروز یکشنبه ۲۲ دی ماه نیز تجمعات مردمی در شهرهای مختلف کشور ازجمله تهران، ساری، یزد، گرگان، اراک، شهر قدس، یزد، سمنان، شیراز، رشت، بابل، آمل، مشهد، زنجان، اهواز، کرمانشاه، سنندج، قزوین و در دانشگاه‌های اراک، دامغان، پردیس کرج، صنعتی اصفهان، علامه طباطبایی، خواجه نصیر، الزهرا، علم و صنعت و دانشگاه شهید بهشتی” شکل گرفت. تجمع کنندگان با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای مسئولین این واقعه از جمله آیت الله خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا شدند. تجمع معترضان تهرانی در میدان آزادی با دخالت نیروی انتظامی، نیروهای گارد ویژه و نیروهای لباس شخصی با شلیک مستقیم گلوله به معترضان، گاز اشک آور و تیر هوایی به خشونت کشیده شد. همچنین گزارش شده است شماری از تجمع کنندگان در شهرهای تهران، تبریز، اهواز، اصفهان، زنجان، سنندج و آمل بازداشت شده‌اند. پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه توسط پدافند هوایی ساقط شده بود. صبح روز شنبه ۲۱ آبان ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای اصابت پدافند هوایی سپاه به این هواپیما را تایید کرده و مدعی شد که هدف گیری هواپیمای مسافربری غیرعمدی و ناشی از خطای عامل انسانی بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸،دومین روز از تجمعات مردمی در پی اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح و پذیرفتن مسئولیت ساقط کردن هواپیمای مسافربری تهران – کیف، بر فراز آسمان استان تهران در بسیاری از شهرهای کشور برگزار شد.

این تجمعات در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، ساری، اراک، یزد، شهر قدس، یزد، سمنان، شیراز، رشت، بابل، آمل، مشهد، زنجان، اهواز، کرمانشاه، سنندج، قزوین و دانشگاه ‌های اراک، دامغان، پردیس کرج، صنعتی اصفهان، علامه طباطبایی، خواجه نصیر، الزهرا، علم و صنعت و دانشگاه شهید بهشتی شکل گرفت.

در تهران محله های مختلفی شاهد اعتراضات بودند، از جمله عصر ۲۲ دیماه تجمعاتی اعتراضی در خیابان جمهوری، خیابان رودکی، استاد معین و میدان آزادی تا میدان صادقیه تهران برگزار شد. تجمع میدان آزادی با دخالت نیروی انتظامی، نیروهای گارد ویژه و نیروهای لباس شخصی با شلیک مستقیم گلوله، شلیک گلوله‌های پلاستیکی، گاز اشک آور، پینت بال و تیر هوایی به خشونت کشیده شد.

یک منبع مطلع در گفت و گو با گزارشگر هرانا از به خشونت کشیده شدن اعتراضات در میدان آزادی و مقابل شهرداری منطقه ۹ تهران خبر داده و گفته است درگیری‌ها در این منطقه به حدی شدت گرفته که بسیاری از تجمع کنندگان دچار جراحات شدید و خونریزی شده‌اند.

فرمانده نیروی انتظامی تهران “وضعیت امنیتی پایتخت را خوب توصیف کرده” و به خبرگزاری فارس گفت ماموران پلیس در جریان اعتراضات دو روز گذشته به سوی معترضان شلیک نکرده اند “چرا که سعه صدر و خویشتن داری در دستور کار ماموران پلیس پایتخت بوده است”.

با وجود این در چند ساعت گذشته گزارش های متعددی از زخمی شدن معترضان و شلیک به سوی آنها مخابره شده است. در یکی از این ویدیوها که گفته می شود در تقاطع استاد معین و خیابان آزادی تهران است چند زن دیده می شوند که به نظر بر اثر شلیک زخمی شده و در حال خون ریزی هستند.

تصاویری از حمله نیروهای گارد ویژه به معترضان در دانشگاه علم صنعت تهران نیز در شبکه‌های مجازی منتشر شده است. همچنین ویدئوهایی از دانشگاه تبریز منتشر شده که حاکی از بسته شدن درهای دانشگاه و جلوگیری از ورود و خروج دانشجویان به دانشگاه است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی به نقل از یک شاهد عینی در میدان آزادی نوشته است: “وقتی از شمال به میدان آزادی نزدیک شدیم متوجه شدیم که داخل میدان گاز اشک‌آور زدند و مردم به سمت شمال حرکت می‌کنند. روبروی خروجی ترمینال غرب در اتوبان جناح بیش از هزار نفر جمع شده بودند، مسیر را بسته بودند و شعار می‌دادند. تعداد بیشتری هم در پیاده‌روها ایستاده بودند و یا در حال حرکت به سمت میدان صادقیه شعار می‌دادند. ماشین‌ها اکثرا با زدن بوق مردم معترض را همراهی می‌کردند تا اینکه حدود صد موتور سوار نیروی ویژه به مردم حمله کردند. نیروهای پلیس اجازه نمی‌دادند که گروه‌های مختلف مردم که در نقاط مختلف میدان به هم بپیوندند.”

در شبکه‌های مجازی تصاویر و ویدئوهایی از شلیک گاز اشک آور به داخل ایستگاه متروی شادمان و آزادی منتشر شده است. درهای ایستگاه متروی آزادی برای ساعاتی توسط نیروهای امنیتی بسته شده و مسافران علیرغم وجود گاز اشک آور امکان خروج از ایستگاه را نداشته‌اند.

علاوه بر تجمعات نقاط مختلف تهران دستکم در شهرهای شیراز، اصفهان و رشت نیز برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده شده است.

بنا به گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی نیروهای امنیتی در رشت به مردم حاضر در خیابان اخطار داده‌اند که خیابان ها را ترک کنند تا به گفته آنان “تخریبگران” تنها مانده و بازداشت شوند. همچنین تصاویری از بازداشت تجمع‌کنندگان در اهواز نیز منتشر شده است. شاهدان عینی از بازداشت معترضان در شهرهای مختلف از جمله تهران، آمل، زنجان، تبریز، سنندج و اصفهان نیز خبر داده‌اند.

در ادبیات حکومتی ایران، برای توصیف معترضان از عبارات “آشوبگر و تخریبگر” استفاده می‌شود.

فعالان دانشجویی در دانشگاه رازی کرمانشاه به گزارشگر هرانا گفتند تا پایان روز ۲۲ دیماه، جمعا ۴ تن از دانشجویان معترض این دانشگاه بازداشت شدند که یک تن از آنان تا پایان وقت آزاد شد اما بازداشت سه فرد دیگر ادامه یافته است.

منابع محلی در تبریز نیز از بازداشت دستکم ۷ تن از دانشجویان دانشگاه تبریز در جریان تجمعات در این شهر خبر داده‌اند. هویت ۳ تن از این افراد به نام‌های “کیوان انبری (دانشجوی رشته مهندسی برق)، محمد سفیدجامه (دانشجوی رشته مهندسی عمران) و نیما احمدیان پور (دانشجوی رشته مهندسی عمران) تاکنون احراز شده است.

یک منبع مطلع از تبریز در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا گفت: “امروز ساعت چهار عصر دانشجویانِ دانشگاه هنر، ضمن برپایی تجمع داخلِ دانشگاه و سر دادن شعارهای اعتراضی، توسط حراست دانشگاه متفرق شده و از دانشگاه بیرون انداخته می‌شوند. دانشجویان معترض از دانشگاه هنر واقع در آخر شهناز، به سمتِ دانشکده‌ی هنر و معماری در مقصودیه حرکت می‌کنند. حراست و ماموران انتظامی مانع از ورود آن‌ها به دانشکده شده و خطاب به دانشجویان می‌گویند: «یا متفرق می‌شوید یا همگی را با ون می‌بریم». دستِ آخر دانشجویان به سمت دانشگاه تبریز حرکت می‌کنند. ساعت شش عصر، با توجه به جو امنیتی مقابل دانشگاه تبریز، حراست دانشگاه برای ممانعت از ایجاد تجمع در فضای مقابل دانشگاه و پیوستنِ مردم به دانشجویان، آن‌ها را به داخل دانشگاه هدایت می‌کنند. دانشجویان مقابل دانشکده‌ی کشاورزی اقدام به خواندن سرود و سردادن شعار می‌کنند که بلافاصله فضای دانشگاه توسط حراست و لباس‌شخصی‌ها به تشنج کشیده شده و ضمن درگیری، همه را سمت درب خروجی هدایت می‌کنند. بر اساس گفته‌های یکی از دانشجویان، یک مامور پلیس خطاب به دانشجویان دختر می‌گوید: «یا از اینجا بروید یا از دانشگاه می‌کشمت بیرون و تجاوز می‌کنم.» به گفته‌ی شاهد دیگری، ماموری دیگر به دانشجوی پسری می‌گوید: «این باتوم‌ها را برای ماتحت شما آماده کرده‌ایم».

خبرگزاری فارس از رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی نیز از برگزاری تجمعات اعتراضی در میدان آزادی تهران خبر داده و نوشته است: “بیشترین جمعیت معترضان در ضلع شمالی میدان آزادی، حد فاصل ورودی بزرگراه جناح و پایانه مسافربری شمال غربی میدان حضور دارند.”. همچنین در بخش دیگری برخورد نیروهای امنیتی با معترضان را تایید کرده و ادامه داده است: “با تاریک شدن هوا به مرور شعارها تند تر شد و پلیس در برخی نقاط از گاز اشک آور برای متفرق کردن جمعیت استفاده کرد. تجمع کنندگان بعضا شعارهایی با مضامین سیاسی سر دادند. ما اهل جنگیم بجنگ تا بجنگیم، مرگ بر دیکتاتور، و شعارهایی علیه سپاه و مسئولین کشور در این اجتماعات به گوش می رسید”.

به علاوه امروز، در ادامه واکنش‌های روز گذشته، امروز شماری از هنرمندان در آستانه جشنواره فجر با انتشار مطالبی در حساب‌های شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی از تصمیم خود برای خودداری از شرکت در این دوره از جشنواره خبر داده‌اند. آرش تنهایی، سردبیر مجله آنگاه و دبیر بخش پوستر جشنواره فجر از شرکت در این دوره جشنواره انصراف داده است.

فاطمه معتمدآریا، افسانه ماهیان، نغمه ثمینی، سعید چنگیزیان، شیوا فلاحی، منوچهر شجاع، محمدرضا جدیدی، بهروز سیفی، مریم دیهول، امیر یپهر تقی لو، روژان کردنژاد، مهدی صفرزاده خانیکی، امیراحمد قزوینی، رومین محتشم، سیف اله صمدیان، کیارنگ علایی و شهریار توکلی تعداد دیگری از این هنرمندان هستند.

همچنین کیوان ساکت، آهنگساز و نوازنده تار طی یادداشتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود، ضمن ابراز همدلی با مردم در اعتراض به هدف قراردادن مرگبار هواپیمای مسافربری تهران-کیف توسط نیروهای مسلح، اعلام کرده است که امسال در هیچ یک از جشنواره‌های هنری فجر حضور نخواهد داشت. مسعود کیمیایی کارگران پرآوازه ایرانی دیگر هنرمندی است که از حضور در جشنواره فجر انصراف داده است.

مهدی موشکی (کارگردان تئاتر)، امین امیری، سمانه زندی نژاد، نورالدین حیدری ماهر، امین طباطبایی، آرش دادگر، میثم عبدی، علیرضا کوشک جلالی، نغمه ثمینی، شیرین صمدی، آتیلا پسیانی و همینطور گروه تئاتر کوانتوم، پایگاه خبری سینمافا، گروه نمایش وقتی بزرگتر بودم، گروه نمایش پروانه الجرایری از حضور در این جشنواره انصراف دادند.

علیرضا قربانی، خواننده ایرانی نیز با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از لغو کنسرت خود که قرار بود در تاریخ ۲۶ و ۲۷ دی ماه در تهران برگزار شود، خبر داده است.

سعید معروف، کاپیتان تیم ملی والیبال ایران، پس از راهیابی تیمش به المپیک ۲۰۲۰ عصر امروز در واکنش به حوادث اخیر، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: “امروز در جانِ مستاصل و غمگینِ ما رمق و توانی برای جشن گرفتنِ این پیروزی و رسیدن به آرزویی که سال‌ها برایش تلاش کرده بودیم، نیست. استیصال و غمِ ما نه فقط بخاطر در عزایِ هموطنانمان نشستن، بلکه بخاطر فردایی‌ست که گمانم به روشنایی‌اش نیست. کاش امید داشتم که این آخرین پرده از نمایش فریب و تزویر و بی خردیِ این بی کفایتان است که همچنان می‌دانم نیست”.

شهرام لاسمی بازیگر نقش “قلقلی”برنامه های کودک و نوجوان در تلویزیون ایران با انتشار مطلبی در اینستاگرام شخصی‌اش از استعفای خود پس از “۳۰ سال خدمت” خبر داد. زهرا خاتمی راد و صبا راد، دو مجری رادیو و تلویزیون در ایران نیز روز گذشته با انتشار نوشته‌ای در صفحات شخصی خود در اینستاگرام، از استعفای خود خبر دادند.

همچنین در پی اعتراضات روزهای اخیر، مراسم یادبود جانباختگان پرواز تهران – کیف که قرار بود ظهر فردا در مسجد دانشگاه صنعتی شریف برگزار شود، لغو شده و ورود دانش آموختگان به مدت دو روز به این دانشگاه ممنوع اعلام شده است.

در زمان اعتراضات اینترنت تلفن همراه در محدوده میدان آزادی تهران، به صورت کامل قطع شد. همچنین از روز گذشته اختلالاتی در اینترنت تلفن همراه کشور گزارش شده است.

همچنین امروز نسرین ستوده، فعال حقوق بشر محبوس با انتشار نامه ای از زندان نسبت به این واقعه واکنش نشان داد و خواستار اجرای عدالت در مورد قربانیان و عوامل دخیل شد، در نامه خانم ستوده آمده است “مدت‌های مدیدی است سرنوشت یک ملت به دست نیروی نظامی سپرده شده است که هواپیمای مسافری را با هواپیمای جنگی تشخیص نمی‌دهد و روزهای متمادی به افکار عمومی دروغ می‌گوید. نیرویی که هر آنچه اراده می‌کند، انجام می‌دهد بی‌آنکه مواخذه شود. نیرویی که سالهاست به عنوان امنیتی‌ترین نهاد این مملکت عمل می‌کند و کشور را در منتها الیه ناامنی قرار داده است و بر طبل جنگ می‌کوبد تا آوار آن را بر ملتی تحمیل کند که نظاره‌گر سرنوشت تلخ خویش است. چهل سال مرگ بر کشورهای مختلف دنیا گفته شد و بیش از هر کشوری در کام مرگ فرو رفتیم.
ذرات نفرت و مرگ، از دنیایی که ما ساختیم، به سوی ما سرازیر شده است و بیش از هر زمانی ما را در سراشیبی نابودی قرار داده است. قطعا نمی‌خواهیم نظاره گر سرنوشتی باشیم که مردان نظامی و سپاهی برایمان رقم می‌زنند و قطعا نمی‌خواهیم با تظاهر به صلح طلبی به استقبال جنگ برویم.
پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین توسط سپاه پاسداران سرنگون شد و ما باز هم سرمایه‌های انسانی بیشتری را از دست دادیم.
استعفا و محاکمه‌ی تمامی مقامات و دست اندرکاران این جنایت هولناک در دادگاهی صالح، گامی است در جهت اجرای عدالت و جلوگیری از فجایع بعدی.”

حسین سلامی، فرمانده سپاه نیز درخصوص شب عملیات علیه پایگاه‌های آمریکا و رسیدن خبر اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی گفت: “برادران ما از همزمانی شلیک و سقوط هواپیما، مشکوک شده بودند. ما خودمان این فرضیه را مطرح کردیم که موشک ما هواپیما را ساقط کرده. اگر ما مطرح نمی کردیم هیچ کس نمی توانست متوجه شود!. هیچ چیز را جا به جا نکردیم. نه صحنه و نه گراف‌های راداری”.

هیات دولت ایران امشب در بیانیه‌ای، “تهدیدهای غیرقانونی و ظالمانه رئیس جمهور آمریکا” را زمینه‌ساز سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط پدافند سپاه عنوان کرده است. دولت در این بیانیه ضمن استقبال از “مسئولیت‌پذیری نیروهای مسلح و سپاه”، تاخیر در اطلاع‌رسانی درباره این واقعه را “موجب تاسف” خوانده و گفته است “ضرورت داشت که از نخستین لحظات اطلاع مسئولان، مردم در جریان واقعه قرار می گرفتند.” هیات دولت همچنین گفته است که “به محض دریافت اطلاعات لازم، در بیانیه ریاست جمهوری، به اطلاع مردم رسانده شده است.” این بیانیه در ادامه از تشکیل کارگروه رسیدگی و پیگیری این حادثه به مسئولیت وزیر راه و شهرسازی و با عضویت وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، دادگستری، امور خارجه، معاون حقوقی رئیس جمهور، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و سخنگوی دولت نیز خبر داده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز عصر امروز با نوشتن در توییتی به زبان فارسی به مسئولان ایران درباره “کشتن معترضان” هشدار داده و نوشته است: “خطاب به رهبران ایران: معترضان خود را نکشید. هزاران تن تاکنون به دست شما کشته یا زندانی شده اند و جهان نظاره گر است. مهمتر از آن، ایالات متحده نظاره گر است. اینترنت را دوباره وصل کنند و به خبرنگاران اجازه دهید آزادانه حرکت کنند! کشتار مردم بزرگ ایران را متوقف کنید!”

معترضان طی دو روز اخیر با سر دادن شعارهایی ازجمله؛ «نخبه‌هامون رو کشتن، آخوند به جاش گذاشتن»، «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر»، «مایه ننگ ملت؛ سپاه بی‌کفایت»، «دیکتاتور سپاهی، داعش ما شمایی»، «مسئول بی‌کفایت،‌ استعفا استعفا»، «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم»،‌ «ملت چرا نشستی؟ منجی خود تو هستی!»، «بی‌شرف بی‌شرف»، «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» «سپاه جنایت می‌کنه، رهبر حمایت می‌کنه»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «مرگ بر دروغگو»، «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»، «به من نگو فتنه‌گر، فتنه توئی ستمگر»، «فرمانده کل قوا، استعفا استعفا»، «استعفا کافی نیست، محاکمه لازم است»، «۱۵۰۰ نفر، کشته آبان ماست»، «‌بسیجی بی‌ غیرت عامل قتل ملت»، «خامنه‌ای حیا کن مملکت رو رها کن»، «ما بچه‌های جنگیم، بچنگ تا بجنگیم»، «رهبر پرادعا، استعفا استعفا»، «رهبر بی‌کفایت، استعفا، استعفا»، «سلیمانی قاتله، رهبرم‌ام خائنه»، «می کشم، می‌کشم، آنکه برادرم کشت»، «ننگ ما ننگ ما، صداوسیمای ما»، «نیروی انتظامی، خاک من خاک تو»، «روحانی حیا کن، مملکتو رها کن»، «بترسید بترسید ما همه با هم هستیم»، «رفراندوم رفراندوم، راه نجات مردم» و «مرگ بر دیکتاتور» اعتراض خود را نشان داده‌اند.

در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین، توسط پدافند هوایی ساقط شده بود. از ساعات اولیه دلایل این سقوط مورد گمانه‌زنی‌های برخی از کارشناسان قرار گرفت. همچنین تصاویر و ویدئوهایی از اصابت موشک به هواپیما در فضای مجازی منتشر شد. جاستین ترودر، نخست وزیر کانادا یک روز پس از حادثه طی یک کنفرانس مطبوعاتی از وجود شواهدی جدی مبنی بر اصابت موشک‌های ایرانی به این هواپیما خبر داده بود. گفتنی است ۶۳ تن از سرنشینان این هواپیما شهروند ایرانی-کانادایی بودند.

سرانجام صبح شنبه ۲۱ دی ماه، ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای این واقعه را تایید کرده و مدعی شد که هدف گیری هواپیمای مسافربری غیرعمدی و ناشی از خطای عامل انسانی بوده است.

لازم به ذکر است که این اطلاعیه در شرایطی منتشر شده است که مسئولان و نهادهای مربوطه طی روزهای گذشته قویا هرگونه ارتباط میان سقوط هواپیما و سیستم پدافند هوایی را تکذیب کرده بودند. علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران گفته بود: “هواپیما بیش از یک و نیم دقیقه در آتش در حال پرواز بود” و “اگر یک شیء به آن برخورد کرده باشد، این مدت پرواز قابل قبول نیست.” وی همچنین گفته بود: “آمریکایی‌ها یافته‌هایشان را با پشتوانه علمی و فنی و جنبه‌های تخصصی برای تنویر افکار عمومی جهان ارائه کنند”.

هرانا پیشتر گزارش روز نخست این اعتراضات را با عنوان “برگزاری تجمات اعتراضی گسترده در پی ساقط کردن هواپیمای مسافربری توسط نیروهای مسلح / ویدیو” منتشر کرده بود

مجموع ۸۰ قطعه گزارش ویدیویی از اعتراضات امروز از شهرهای تهران، ساری، یزد، گرگان، اراک، شهر قدس، یزد، سمنان، شیراز، رشت، بابل، آمل، مشهد، زنجان، اهواز، کرمانشاه، سنندج، قزوین و در دانشگاه‌های اراک، دامغان، پردیس کرج، صنعتی اصفهان، علامه طباطبایی، خواجه نصیر، الزهرا، علم و صنعت و دانشگاه شهید بهشتی را در ادامه می‌بینید:
لینک به ویدیو یا کیفیت بالاتر در یوتوب: https://youtu.be/9OTFhgIp-78

ضمیمه اخبار و گزارشات کارگری 23 دی ماه 1398(ویژه سومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی)

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- سومین روزتجمعات اعتراضی نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی

- گزارشاتی از روز یکشنبه 22دی دومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی)

-اطلاعیه ها:

کانون صنفی معلمان ایران( تهران):

بگذار برخیزد مردمِ بی‌لبخند

بگذار برخیزد!

- کانون صنفی معلمان اسلامشهر :

تسلیت به ملتهای ایران، افغانستان، اوکراین، سوئد، کانادا و انگلستان

*سومین روزتجمعات اعتراضی نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی

+تهران:

*دانشگاه پلی‌تکنیک(امیرکبیر)

روز دوشنبه 23 دی برای سومین روز متوالی،دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک(امیرکبیر) تهران برای اعتراض به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی دست به تجمع زدند وبا سردادن شعارهایی منجمله«دانشجوی عزادار دشمن هر چه کفتار»اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

*دانشگاه صنعتی شریف

روز دوشنبه 23 دی دانشگاه صنعتی شریف تهران هم شاهد برای سومین روز متوالی شاهد تجمع دانشجویان بود که با ایراد سخنرانی وسردادن شعارهایی ازجمله«نخبه‌هامون رو کشتن آخوند بجاش گذاشتن»اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی اعلام داشتند.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

گردهمایی اعتراضی امروز دانشجویان دانشگاه شریف در اعتراض به کشته شدن سرنشینان هواپیمای اوکراین

جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در اعتراض به سرنگونی هواپیمای ایران-اوکراین که حاوی جمع کثیری از دانشگاهیان بود، امروز دست به تجمعی اعتراضی زدند. این تجمع در شرایطی در مقابل دانشکده کامپیوتر این دانشگاه برگزار شد که علی رغم اعلام قبلی روابط عمومی دانشگاه مبنی بر برگزاری مراسم سوگواری کشته شدگان، این مراسم را به دلیل فشارهای امنیتی لغو کرد و در ادامه تمامی امتحانات نوبت عصر نیز بنا به اعلان رئیس دانشگاه لغو گردید. همچنین در تجمع امروز هیئت رئیسه ی این دانشگاه نیز در میان تجمع کنندگان شرکت کردند.

این دانشجویان عصر روز شنبه نیز در ساعاتی متمادی با همراهی مردم تجمع اعتراضی گسترده ای را در صحن و مقابل این دانشگاه برگزار کردند.

*دانشگاه بهشتی

روزدوشنبه 23 دی برای دومین روز متوالی،دانشجویان دانشگاه بهشتی باتجمع،راهپیمایی وسردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی ابراز داشتند.

+ دانشگاه الزهرا

صبح روز دوشنبه 23 دی،جمعی از دانشجویان دانشگاه الزهرا برای نشان دادن اعتراضشان نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی دست به گردهم آیی زدند.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

+اصفهان

* دانشگاه های صنعتی وعلوم پزشکی

روز دوشنبه 23 دی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به تجمعشان در همین رابطه ادامه دادند وبا سردادن شعارهایی ازجمله«برو گم شو بسیجی برو گم شو»ضمن اعتراض به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی خشم ونفرتشان را نسبت به نیروهای سرکوبگر بنمایش گذاشتند.

قابل یادآوری است که یکشنبه شب جمعی از دانشجویان دانشگاه‌‎های اصفهان و علوم پزشکی پس از تجمع در محوطه مشترک این دو دانشگاه ،دست به راهپیمایی درمسیر دانشگاه تا میدان آزادی این شهرزدند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی با صدای رسا اعلام داشتند.

را با سردادن شعارهایی طی کردند. این عده ابتدا در محوطه تالار شریعتی دانشگاه علوم پزشکی با روشن کردن شمع و سوگواری برای جان باختگان هواپیمای اوکراینی، با خانواده‌های آنها ابراز همدردی کردند.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

روز دوم اعتراضات دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در اعتراض به کشته شدن سرنشینان هواپیمای اوکراین

امروز دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در شرایطی دومین روز تجمع خود را داشتند که شب گذشته حراست این دانشگاه با صدها دانشجو تماس گرفته و تهدید کرده بود. امروز نیز تمام پرسنل حراست و انتظامات دانشگاه صنعتی اصفهان جهت جلوگیری از برگزاری دوباره تجمع امدند اما توان مقابله را نداشتند.

+بابلسر:

روز دوشنبه 23 دی ماه،23،دانشجویان دانشگاه مازندران دربابلسرتجمع اعتراضی برپاکردند.

+سنندج:

دوشنبه شب(23دی)،جمعی ازاهالی شهرسنندج تجمعاتی درسطح شهر برپاداشتند وازجمله شعار میدادند:

«بسیجی سپاهی  داعش ما شمایی»

« توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه»

« ننگ ما ننگ ما سپاه الدنگ ما»

*گزارشاتی از روز یکشنبه 22دی دومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی):

+تهران:

گزارشات،تصاویر وفیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از مجروح شدن دست کم 7 نفربا تفنگ های ساچمه ای وبازداشت ده ها نفر در کیکشنبه شب در تهران می باشد.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

شب گذشته (22دی ماه) در جریان اعتراضات به سانحه هواپیما و کشته شدن سرنشینان آن، محمداسماعیلی دانشجوی ارشد عکاسی دانشگاه تهران حوالی میدان آزادی دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است.

+آبادان:

-روز یکشنبه 22دی،برای دومین روز متوالی،جمعی از اهالی شهر آبادان باتجمع مقابل سینما رکس این شهراعتراضشان را نسبت به این جنایت هولناک بنمایش گذاشتند.

- روزیکشنبه دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان هم دست به تجمع اعتراضی زدند وبیانیه ای در همین رابطه صادر کردند،بخشی از این بیانیه بقرارزیراست:

ما هرگز فراموش نخواهیم کرد و تاکید میکنیم، این جریان ادامه دارد تا روزی که این وطن دوباره وطن شود.

+آمل:

گزارش های منتشره درشبکه های اجتماعی ازبازداشت تعداد زیادی از معترضین نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی،خبر می دهند.بنا بهمین گزارشات کماکان 21 نفر از تجمع کنندگان(5زن و16مرد)دربازداشت بسر می برند.

+اهواز:

عصریکشنبه،جمعی از اهالی شهراهواز که اکثریتشان جوانان بودند در پارک ساحلی اهواز تجمع کردند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی ابراز کردند که بایورش نیروهای انتظامی روبروشدند.

+ایوانکی:

یکشنبه شب،جمعی از اهالی شهرستان ایوانکی اجتماع کردند و شعار «مرگ بر دیکتاتور»سردادند.

+بابل:

محمد امین حسینی دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان شب گذشته بازداشت شده است. هنوز از وضعیت فعلی وی خبری در دست نیست.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

+بجنورد:

روزیکشنبه شب(22دی)،جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های آزاد اسلامی، فنی و دولتی بجنورد دست به تجمع دردانشگاه دولتی این شهر زدند.

+بیرجند:

عصریکشنبه،جمعی ازاهالی بیرجند برای پاسخ مثبت دادن به فراخوان منتشره درشبکه های اجتماعی قصد تجمع در بوستان شهدای گمنام بیرجند در بلوار پاسداران را داشتند که با یورش نیروهای سرکوبگر روبروشدند.

+تبریز :

-یکشنبه شب،جمعی از اهالی کلانشهر تبریز دست به تجمع زدند وباسردادن شعارهایی ازجمله«جمهوری اسلامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم»حرف دلشان را زدند.

- خبر برپایی تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه تبریز و دانشگاه هنر تبریزهم درشبکه های اجتماعی منتشر شد.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

دست‌کم هفت نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز در تجمع روزیکشنبه 22دی بازداشت شده‌اند

بر اساس فراخوان شنبه شب (21دی) دانشجویان دانشگاهِ تبریز و دانشگاه هنر تبریز، مبنی بر تجمع و روشن کردنِ شمع به یادِ جانباختگانِ ۱۷۶ مسافر هواپیمای منهدم شده توسط موشکِ سپاه، روزیکشنبه22دی ساعت چهار عصر دانشجویانِ دانشگاه هنر، ضمن برپایی تجمع داخلِ دانشگاه و سر دادن شعارهای اعتراضی، توسط حراست دانشگاه متفرق شده و از دانشگاه بیرون می‌شوند. دانشجویان معترض از دانشگاه هنر در منطقه ای از تبریز، به سمتِ دانشکده‌ی هنر و معماری در منطقه ای دیگر حرکت می‌کنند. حراست و ماموران انتظامی مانع از ورود آن‌ها به دانشکده شده و خطاب به دانشجویان می‌گویند: «یا متفرق می‌شوید یا همگی را با ون می‌بریم». دستِ آخر دانشجویان به سمت دانشگاه تبریز حرکت می‌کنند. ساعت شش عصر، با توجه به جو امنیتی مقابل دانشگاه تبریز، حراست دانشگاه برای ممانعت از ایجاد تجمع در فضای مقابل دانشگاه و پیوستنِ مردم به دانشجویان، آن‌ها را به داخل دانشگاه هدایت می‌کنند. دانشجویان مقابل دانشکده‌ی کشاورزی اقدام به خواندن سرود و سردادن شعار می‌کنند که بلافاصله فضای دانشگاه توسط حراست و لباس‌شخصی‌ها به تشنج کشیده شده و ضمن درگیری، همه را سمت درب خروجی هدایت می‌کنند.

به گفته‌ی شاهدان وقایع، دست‌کم هفت دانشجوی دانشگاه تبریز بازداشت شدند که تا ساعت یازده شب همه ی بازداشت شدگان غیر از یکی از آنها آزاد شدند.

+خرم‌آباد:

عصر روز یکشنبه،جمعی از اهالی خرم آباد به فراخوان منتشره برای تجمع پاسخ مثبت دادند و

در میدان مادر خرم آباد گردهم آمدند تا اعتراضشان را بنمایش بگذارند.

+رشت:

یکشنبه شب جمعی از اهالی رشت هم در میدان شهرداری این شهر تجمع کردند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

+زنجان:

یکشنبه شب،جمعی از اهالی زنجان هم دست به تجمع زدند وازجمله شعار می دادند:«مردم چرا نشستین منجی خود تو هستی»

+ دانشجویان دانشگاه دامغان:

روزیکشنبه 22دی، دانشجویان دانشگاه دامغان دست به تجمع اعتراضی مقابل سلف سرویس این دانشگاه زدند.

+سنندج:

یکشنبه شب(22دی)،میدان آزادی شهر سنندج هم شاهد تجمع اعتراضی جمعی از اهالی این شهر نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی بود.

+شیراز:

گزارشات منتشره در شبکه های اجتماعی از شلیک نیروهای سرکوبگر بسوی تجمع اعتراضی یکشنبه شب اهالی محله معالی آباد شیراز خبر می دهند.

قابل یادآوری است که یکشنبه شب 22 دی،اهالی معالی آباد شیرازدست به تجمع اعتراضی درهمین رابطه زدند وازجمله شعار می داند: «این ماه ماه آخره سید علی وقت رفتنه»

+قزوین:

یکشنبه شب،جمعی از اهالی قزوین در میدان آزادی معروف به سبزه میدان اجتماع اعتراضی برپاکردند.

+کرمانشاه:

-روزیکشنبه 22دی،دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه دست به تجمع مقابل این دانشگاه زدند که درادامه با یورش نیروای سرکوبگر وبازداشت تعدادی از دانشجویان همراه شد.

یکشنبه شب هم جمعی از اهالی کرمانشاه دست به تجمعاتی در سطح این کلانشهر زدند.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

-در جریان تجمع عصر روز گذشته(22دی) دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه در سوگ کشته شدن سرنشینان هواپیمای ایران-اوکراین، چهار تن از دانشجویان این دانشگاه بازداشت شدند که یکی از این افراد تا بدین لحظه آزاد شده و باقی این دانشجویان همچنان در بازداشت به سر میبرند.

- نبی تردست دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه عصر دیروز در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیمای اوکراینی بازداشت شده است و همچنان خبری از وضعیت وی در دست نیست.

- صلاح غریبی دانشجوی دامپزشکی دانشگاه رازی کرمانشاه عصر دیروز در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیما بازداشت شده است و همچنان خبری از وضعیت وی در دست نیست.

-اشکان والی زاده دانشجوی معماری دانشگاه رازی کرمانشاه در جریان تجمع دیروز دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیمای اوکراینی بازداشت شده و همچنان از وضعیت وی خبری در دست نیست.

+کرمان:

یکشنبه 22دی،جمعی از اهالی شهر کرمان به فراخوان منتشره در شبکه های اجتماعی پاسخ مثبت دادند ودست به تجمع در میدان پرواز این شهرزدند وباسردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی بنمایش گذاشتند و قرار بود تجمع دیگری در میدان کوثر برگزار کنند که با یورش نیروهای انتظامی روبروشدند.

+گرگان:

یکشنبه شب(22دی)،جمعی از اهالی گرگان دست به تجمع زدند وازجمله شعار می دادند«غلط کردید خطا کردید».

برخی افراد نیز در سنندج به آنچه که اعتراض به سانحه هواپیمای پرواز تهران - کی یف (اوکراین) اعلام کرده بودند در ضلع جنوبی خیابان آزادی این شهر تجمع و اقدام به روشن کردن شمع به یاد جان باختگان این حادثه کردند.

+یزد:

یکشنبه شب شهریزد هم شاهد تجمع اعتراضی جمعی ازاهالی این شهرحوالی مسجد جامع کبیربود که که باحمله نیروهای انتظامی روبروشد.

گزارشاتی در رابطه با برپایی تجمع اعتراضی در شهرهای ساری، شاهرود،کرج ازطرف دانشجویان واهالی این شهرها رسانه ای ویا درشبکه های اجتماعی منتشر شده است.

تجمع دانشجویان دانشگاه الزهرا جهت ابراز همدردی و تسلیت و اعلان اعتراض نسبت به کشته شدن دانشجویان و سایر سرنشینان هواپیمای ساقط شده ی ایران-اوکراین

+اطلاعیه ها:

*کانون صنفی معلمان ایران( تهران):

بگذار برخیزد مردمِ بی‌لبخند

بگذار برخیزد!

اگر آن چه در روزهای اخیر بر مردم ایران گذشت را بخشی از دردناک ترین، پراضطراب ترین و فاجعه بارترین روزهای تاریخ این ملت بدانیم؛ سخن به گزافه نگفته ایم. از قرار گرفتن سایه سنگین و شوم جنگی ویرانگر بر سر ملت، تا طبل توخالی انتقام سخت، ناتوانی در مدیریت برگزاری یک مراسم سوگواری و کشته شدن نزدیک به ۷۰ نفر انسانی که برای همراهی آمده بودند و خود به زیر خاک رفتند! تا حوادث مختلف و متعدد مرگبار که فاجعه بارترین آن ها ساقط شدن هواپیمای مسافری و جان باختن ۱۷۶ نفر؛ که در شرایط عادی و در یک جامعه بسامان، هریک از این وقایع -خود به تنهایی - فاجعه ای انسانی تلقی می شود و نیازمند زمان برای رفع زخم های برآمده از آن.

در این معرکه دهشت بار اما، آن چه فاجعه را عمیق تر می کند و زخم را کاری تر، #سقوط_حقیقت است و فروپاشی باورها.

اعتمادی که دیگر نائی برایش نمانده بود، و اینک به گرداب بلا تبدیل شد.

و هم از این روست که گفته اند: « بیان حقیقت دشوارترین و خطرناک ترین عنصر برای نظامی است که زیستن در چنبره دروغ را دیرزمانی است شیوه ی خودساخته» کانون صنفی معلمان ایران(تهران) جان باختن هموطنان در وقایع اخیر به ویژه جان باختگان در واقعه ساقط شدن هواپیمای مسافری را به ملت ایران و نیز مردم کشورهایی که اتباع آن ها در این سانحه جان باخته اند، به خصوص بازماندگان این عزیزان تسلیت عرض می نماید و برای تمامی ایرانیان بردباری، درایت در امور و رهایی از دروغ و بی اخلاقی را آرزو می نماید.

۲۲ دی ماه ۱۳۹۸

*کانون صنفی معلمان اسلامشهر :

تسلیت به ملتهای ایران، افغانستان، اوکراین، سوئد، کانادا و انگلستان

ملت بزرگ ایران اوکراین و افعانستان با کمال تاسف و اندوه ، با قلبی شکسته و چشمانی گریان ،فاجعه ی شلیک موشک به هواپیمای مسافربری ایران کی یف و شهادت مسافران بی گناه این پرواز را به شما تسلیت می گوییم ، و خود را در اندوه بیکران شما شریک می دانیم.

بی گمان انسانها در هرکجای این کره ی زمین که باشند ، درد و رنج شان ، ریشه در احساسات واندیشه ای مشترک دارد.

امروزه احساسات وعواطف بشریت همچون ریشه های درختی چنان به هم گره خورده است،که جدایی پذیر نیست.

امیدواریم که با تلاش انسان دوستانه ی ملتها، درآینده ای نه چندان دور، برای نوع بشر، فرزندان جهان را چنان تربیت کنیم ، که خودکامگی، استبداد، جنگ و خونریزی در اندیشه آنان راهی نداشته باشد، تاجهان، پراز صلح و آرامش و برابری وآزادی شود.

۲۲ دیماه ۱۳۹۸

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ضمیمه اخبار و گزارشات کارگری 23 دی ماه 1398(ویژه سومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی)

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- سومین روزتجمعات اعتراضی نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی

- گزارشاتی از روز یکشنبه 22دی دومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی)

-اطلاعیه ها:

کانون صنفی معلمان ایران( تهران):

بگذار برخیزد مردمِ بی‌لبخند

بگذار برخیزد!

- کانون صنفی معلمان اسلامشهر :

تسلیت به ملتهای ایران، افغانستان، اوکراین، سوئد، کانادا و انگلستان

*سومین روزتجمعات اعتراضی نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی

+تهران:

*دانشگاه پلی‌تکنیک(امیرکبیر)

روز دوشنبه 23 دی برای سومین روز متوالی،دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک(امیرکبیر) تهران برای اعتراض به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی دست به تجمع زدند وبا سردادن شعارهایی منجمله«دانشجوی عزادار دشمن هر چه کفتار»اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

*دانشگاه صنعتی شریف

روز دوشنبه 23 دی دانشگاه صنعتی شریف تهران هم شاهد برای سومین روز متوالی شاهد تجمع دانشجویان بود که با ایراد سخنرانی وسردادن شعارهایی ازجمله«نخبه‌هامون رو کشتن آخوند بجاش گذاشتن»اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی اعلام داشتند.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

گردهمایی اعتراضی امروز دانشجویان دانشگاه شریف در اعتراض به کشته شدن سرنشینان هواپیمای اوکراین

جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در اعتراض به سرنگونی هواپیمای ایران-اوکراین که حاوی جمع کثیری از دانشگاهیان بود، امروز دست به تجمعی اعتراضی زدند. این تجمع در شرایطی در مقابل دانشکده کامپیوتر این دانشگاه برگزار شد که علی رغم اعلام قبلی روابط عمومی دانشگاه مبنی بر برگزاری مراسم سوگواری کشته شدگان، این مراسم را به دلیل فشارهای امنیتی لغو کرد و در ادامه تمامی امتحانات نوبت عصر نیز بنا به اعلان رئیس دانشگاه لغو گردید. همچنین در تجمع امروز هیئت رئیسه ی این دانشگاه نیز در میان تجمع کنندگان شرکت کردند.

 

این دانشجویان عصر روز شنبه نیز در ساعاتی متمادی با همراهی مردم تجمع اعتراضی گسترده ای را در صحن و مقابل این دانشگاه برگزار کردند.

*دانشگاه بهشتی

روزدوشنبه 23 دی برای دومین روز متوالی،دانشجویان دانشگاه بهشتی باتجمع،راهپیمایی وسردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی ابراز داشتند.

+ دانشگاه الزهرا

صبح روز دوشنبه 23 دی،جمعی از دانشجویان دانشگاه الزهرا برای نشان دادن اعتراضشان نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی دست به گردهم آیی زدند.

 

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

+اصفهان

* دانشگاه های صنعتی وعلوم پزشکی

روز دوشنبه 23 دی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به تجمعشان در همین رابطه ادامه دادند وبا سردادن شعارهایی ازجمله«برو گم شو بسیجی برو گم شو»ضمن اعتراض به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی خشم ونفرتشان را نسبت به نیروهای سرکوبگر بنمایش گذاشتند.

قابل یادآوری است که یکشنبه شب جمعی از دانشجویان دانشگاه‌‎های اصفهان و علوم پزشکی پس از تجمع در محوطه مشترک این دو دانشگاه ،دست به راهپیمایی درمسیر دانشگاه تا میدان آزادی این شهرزدند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی با صدای رسا اعلام داشتند.

را با سردادن شعارهایی طی کردند. این عده ابتدا در محوطه تالار شریعتی دانشگاه علوم پزشکی با روشن کردن شمع و سوگواری برای جان باختگان هواپیمای اوکراینی، با خانواده‌های آنها ابراز همدردی کردند.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

روز دوم اعتراضات دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در اعتراض به کشته شدن سرنشینان هواپیمای اوکراین

امروز دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در شرایطی دومین روز تجمع خود را داشتند که شب گذشته حراست این دانشگاه با صدها دانشجو تماس گرفته و تهدید کرده بود. امروز نیز تمام پرسنل حراست و انتظامات دانشگاه صنعتی اصفهان جهت جلوگیری از برگزاری دوباره تجمع امدند اما توان مقابله را نداشتند.

+بابلسر:

روز دوشنبه 23 دی ماه،23،دانشجویان دانشگاه مازندران دربابلسرتجمع اعتراضی برپاکردند.

+سنندج:

دوشنبه شب(23دی)،جمعی ازاهالی شهرسنندج تجمعاتی درسطح شهر برپاداشتند وازجمله شعار میدادند:

«بسیجی سپاهی  داعش ما شمایی»

« توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه»

« ننگ ما ننگ ما سپاه الدنگ ما»

*گزارشاتی از روز یکشنبه 22دی دومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی):

+تهران:

گزارشات،تصاویر وفیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از مجروح شدن دست کم 7 نفربا تفنگ های ساچمه ای وبازداشت ده ها نفر در کیکشنبه شب در تهران می باشد.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

شب گذشته (22دی ماه) در جریان اعتراضات به سانحه هواپیما و کشته شدن سرنشینان آن، محمداسماعیلی دانشجوی ارشد عکاسی دانشگاه تهران حوالی میدان آزادی دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است.

+آبادان:

-روز یکشنبه 22دی،برای دومین روز متوالی،جمعی از اهالی شهر آبادان باتجمع مقابل سینما رکس این شهراعتراضشان را نسبت به این جنایت هولناک بنمایش گذاشتند.

- روزیکشنبه دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان هم دست به تجمع اعتراضی زدند وبیانیه ای در همین رابطه صادر کردند،بخشی از این بیانیه بقرارزیراست:

ما هرگز فراموش نخواهیم کرد و تاکید میکنیم، این جریان ادامه دارد تا روزی که این وطن دوباره وطن شود.

+آمل:

گزارش های منتشره درشبکه های اجتماعی ازبازداشت تعداد زیادی از معترضین نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی،خبر می دهند.بنا بهمین گزارشات کماکان 21 نفر از تجمع کنندگان(5زن و16مرد)دربازداشت بسر می برند.

+اهواز:

عصریکشنبه،جمعی از اهالی شهراهواز که اکثریتشان جوانان بودند در پارک ساحلی اهواز تجمع کردند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی ابراز کردند که بایورش نیروهای انتظامی روبروشدند.

+ایوانکی:

یکشنبه شب،جمعی از اهالی شهرستان ایوانکی اجتماع کردند و شعار «مرگ بر دیکتاتور»سردادند.

+بابل:

محمد امین حسینی دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان شب گذشته بازداشت شده است. هنوز از وضعیت فعلی وی خبری در دست نیست.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

+بجنورد:

روزیکشنبه شب(22دی)،جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های آزاد اسلامی، فنی و دولتی بجنورد دست به تجمع دردانشگاه دولتی این شهر زدند.

+بیرجند:

عصریکشنبه،جمعی ازاهالی بیرجند برای پاسخ مثبت دادن به فراخوان منتشره درشبکه های اجتماعی قصد تجمع در بوستان شهدای گمنام بیرجند در بلوار پاسداران را داشتند که با یورش نیروهای سرکوبگر روبروشدند.

+تبریز :

-یکشنبه شب،جمعی از اهالی کلانشهر تبریز دست به تجمع زدند وباسردادن شعارهایی ازجمله«جمهوری اسلامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم»حرف دلشان را زدند.

- خبر برپایی تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه تبریز و دانشگاه هنر تبریزهم درشبکه های اجتماعی منتشر شد.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

دست‌کم هفت نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز در تجمع روزیکشنبه 22دی بازداشت شده‌اند

بر اساس فراخوان شنبه شب (21دی) دانشجویان دانشگاهِ تبریز و دانشگاه هنر تبریز، مبنی بر تجمع و روشن کردنِ شمع به یادِ جانباختگانِ ۱۷۶ مسافر هواپیمای منهدم شده توسط موشکِ سپاه، روزیکشنبه22دی ساعت چهار عصر دانشجویانِ دانشگاه هنر، ضمن برپایی تجمع داخلِ دانشگاه و سر دادن شعارهای اعتراضی، توسط حراست دانشگاه متفرق شده و از دانشگاه بیرون می‌شوند. دانشجویان معترض از دانشگاه هنر در منطقه ای از تبریز، به سمتِ دانشکده‌ی هنر و معماری در منطقه ای دیگر حرکت می‌کنند. حراست و ماموران انتظامی مانع از ورود آن‌ها به دانشکده شده و خطاب به دانشجویان می‌گویند: «یا متفرق می‌شوید یا همگی را با ون می‌بریم». دستِ آخر دانشجویان به سمت دانشگاه تبریز حرکت می‌کنند. ساعت شش عصر، با توجه به جو امنیتی مقابل دانشگاه تبریز، حراست دانشگاه برای ممانعت از ایجاد تجمع در فضای مقابل دانشگاه و پیوستنِ مردم به دانشجویان، آن‌ها را به داخل دانشگاه هدایت می‌کنند. دانشجویان مقابل دانشکده‌ی کشاورزی اقدام به خواندن سرود و سردادن شعار می‌کنند که بلافاصله فضای دانشگاه توسط حراست و لباس‌شخصی‌ها به تشنج کشیده شده و ضمن درگیری، همه را سمت درب خروجی هدایت می‌کنند.

به گفته‌ی شاهدان وقایع، دست‌کم هفت دانشجوی دانشگاه تبریز بازداشت شدند که تا ساعت یازده شب همه ی بازداشت شدگان غیر از یکی از آنها آزاد شدند.

+خرم‌آباد:

عصر روز یکشنبه،جمعی از اهالی خرم آباد به فراخوان منتشره برای تجمع پاسخ مثبت دادند و

در میدان مادر خرم آباد گردهم آمدند تا اعتراضشان را بنمایش بگذارند.

+رشت:

یکشنبه شب جمعی از اهالی رشت هم در میدان شهرداری این شهر تجمع کردند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

+زنجان:

یکشنبه شب،جمعی از اهالی زنجان هم دست به تجمع زدند وازجمله شعار می دادند:«مردم چرا نشستین منجی خود تو هستی»

+ دانشجویان دانشگاه دامغان:

روزیکشنبه 22دی، دانشجویان دانشگاه دامغان دست به تجمع اعتراضی مقابل سلف سرویس این دانشگاه زدند.

+سنندج:

یکشنبه شب(22دی)،میدان آزادی شهر سنندج هم شاهد تجمع اعتراضی جمعی از اهالی این شهر نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی بود.

+شیراز:

گزارشات منتشره در شبکه های اجتماعی از شلیک نیروهای سرکوبگر بسوی تجمع اعتراضی یکشنبه شب اهالی محله معالی آباد شیراز خبر می دهند.

قابل یادآوری است که یکشنبه شب 22 دی،اهالی معالی آباد شیرازدست به تجمع اعتراضی درهمین رابطه زدند وازجمله شعار می داند: «این ماه ماه آخره سید علی وقت رفتنه»

+قزوین:

یکشنبه شب،جمعی از اهالی قزوین در میدان آزادی معروف به سبزه میدان اجتماع اعتراضی برپاکردند.

+کرمانشاه:

-روزیکشنبه 22دی،دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه دست به تجمع مقابل این دانشگاه زدند که درادامه با یورش نیروای سرکوبگر وبازداشت تعدادی از دانشجویان همراه شد.

یکشنبه شب هم جمعی از اهالی کرمانشاه دست به تجمعاتی در سطح این کلانشهر زدند.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

-در جریان تجمع عصر روز گذشته(22دی) دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه در سوگ کشته شدن سرنشینان هواپیمای ایران-اوکراین، چهار تن از دانشجویان این دانشگاه بازداشت شدند که یکی از این افراد تا بدین لحظه آزاد شده و باقی این دانشجویان همچنان در بازداشت به سر میبرند.

- نبی تردست دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه عصر دیروز در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیمای اوکراینی بازداشت شده است و همچنان خبری از وضعیت وی در دست نیست.

- صلاح غریبی دانشجوی دامپزشکی دانشگاه رازی کرمانشاه عصر دیروز در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیما بازداشت شده است و همچنان خبری از وضعیت وی در دست نیست.

-اشکان والی زاده دانشجوی معماری دانشگاه رازی کرمانشاه در جریان تجمع دیروز دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیمای اوکراینی بازداشت شده و همچنان از وضعیت وی خبری در دست نیست.

+کرمان:

یکشنبه 22دی،جمعی از اهالی شهر کرمان به فراخوان منتشره در شبکه های اجتماعی پاسخ مثبت دادند ودست به تجمع در میدان پرواز این شهرزدند وباسردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی بنمایش گذاشتند و قرار بود تجمع دیگری در میدان کوثر برگزار کنند که با یورش نیروهای انتظامی روبروشدند.

+گرگان:

یکشنبه شب(22دی)،جمعی از اهالی گرگان دست به تجمع زدند وازجمله شعار می دادند«غلط کردید خطا کردید».

برخی افراد نیز در سنندج به آنچه که اعتراض به سانحه هواپیمای پرواز تهران - کی یف (اوکراین) اعلام کرده بودند در ضلع جنوبی خیابان آزادی این شهر تجمع و اقدام به روشن کردن شمع به یاد جان باختگان این حادثه کردند.

+یزد:

یکشنبه شب شهریزد هم شاهد تجمع اعتراضی جمعی ازاهالی این شهرحوالی مسجد جامع کبیربود که که باحمله نیروهای انتظامی روبروشد.

گزارشاتی در رابطه با برپایی تجمع اعتراضی در شهرهای ساری، شاهرود،کرج ازطرف دانشجویان واهالی این شهرها رسانه ای ویا درشبکه های اجتماعی منتشر شده است.

تجمع دانشجویان دانشگاه الزهرا جهت ابراز همدردی و تسلیت و اعلان اعتراض نسبت به کشته شدن دانشجویان و سایر سرنشینان هواپیمای ساقط شده ی ایران-اوکراین

+اطلاعیه ها:

*کانون صنفی معلمان ایران( تهران):

بگذار برخیزد مردمِ بی‌لبخند

بگذار برخیزد!

اگر آن چه در روزهای اخیر بر مردم ایران گذشت را بخشی از دردناک ترین، پراضطراب ترین و فاجعه بارترین روزهای تاریخ این ملت بدانیم؛ سخن به گزافه نگفته ایم. از قرار گرفتن سایه سنگین و شوم جنگی ویرانگر بر سر ملت، تا طبل توخالی انتقام سخت، ناتوانی در مدیریت برگزاری یک مراسم سوگواری و کشته شدن نزدیک به ۷۰ نفر انسانی که برای همراهی آمده بودند و خود به زیر خاک رفتند! تا حوادث مختلف و متعدد مرگبار که فاجعه بارترین آن ها ساقط شدن هواپیمای مسافری و جان باختن ۱۷۶ نفر؛ که در شرایط عادی و در یک جامعه بسامان، هریک از این وقایع -خود به تنهایی - فاجعه ای انسانی تلقی می شود و نیازمند زمان برای رفع زخم های برآمده از آن.

در این معرکه دهشت بار اما، آن چه فاجعه را عمیق تر می کند و زخم را کاری تر، #سقوط_حقیقت است و فروپاشی باورها.

اعتمادی که دیگر نائی برایش نمانده بود، و اینک به گرداب بلا تبدیل شد.

و هم از این روست که گفته اند: « بیان حقیقت دشوارترین و خطرناک ترین عنصر برای نظامی است که زیستن در چنبره دروغ را دیرزمانی است شیوه ی خودساخته» کانون صنفی معلمان ایران(تهران) جان باختن هموطنان در وقایع اخیر به ویژه جان باختگان در واقعه ساقط شدن هواپیمای مسافری را به ملت ایران و نیز مردم کشورهایی که اتباع آن ها در این سانحه جان باخته اند، به خصوص بازماندگان این عزیزان تسلیت عرض می نماید و برای تمامی ایرانیان بردباری، درایت در امور و رهایی از دروغ و بی اخلاقی را آرزو می نماید.

۲۲ دی ماه ۱۳۹۸

*کانون صنفی معلمان اسلامشهر :

تسلیت به ملتهای ایران، افغانستان، اوکراین، سوئد، کانادا و انگلستان

ملت بزرگ ایران اوکراین و افعانستان با کمال تاسف و اندوه ، با قلبی شکسته و چشمانی گریان ،فاجعه ی شلیک موشک به هواپیمای مسافربری ایران کی یف و شهادت مسافران بی گناه این پرواز را به شما تسلیت می گوییم ، و خود را در اندوه بیکران شما شریک می دانیم.

بی گمان انسانها در هرکجای این کره ی زمین که باشند ، درد و رنج شان ، ریشه در احساسات واندیشه ای مشترک دارد.

امروزه احساسات وعواطف بشریت همچون ریشه های درختی چنان به هم گره خورده است،که جدایی پذیر نیست.

امیدواریم که با تلاش انسان دوستانه ی ملتها، درآینده ای نه چندان دور، برای نوع بشر، فرزندان جهان را چنان تربیت کنیم ، که خودکامگی، استبداد، جنگ و خونریزی در اندیشه آنان راهی نداشته باشد، تاجهان، پراز صلح و آرامش و برابری وآزادی شود.

۲۲ دیماه ۱۳۹۸

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 23 دی ماه 1398 همراه با ضمیمه( ویژه سومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی)

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- از سر گیری اعتصاب کارگران شهرداری مریوان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولان طراز اول استان وشهرستان

- تجمع اعتراضی خانوادگی آتش نشانان کاشان نسبت به پایمال شدن حقوقشان وجابجایی 6همکارحق طلبشان در شورای شهر

- پایمالی حقوق کارگران کارخانه های قند بوکان وبی تفاوتی مسئولان اداره کار بوکان واستان آذربایجان غربی

- آخرین وضعیت سها مرتضایی، دانشجوی ستاره دار دانشگاه تهران در زندان قرچک ورامین

- تاریخ دادگاه عادل گرجی از بازداشت شدگان روز کارگرمقابل مجلس مشخص شد

- بیانیه کانون صنفی معلمان اسلامشهر در محکومیت بازداشت جعفرابراهیمی

- بیانیه کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز در محکومیت بازداشت جعفر ابراهیمی

- بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز و زیویه) در محکومیت بازادشت آقای جعفر ابراهیمی عضو کانون صنفی معلمان تهران و بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

- اعتصاب رانندگان تاکسی خط ونک – رسالت دراعتراض به تغییر ایستگاه

- اعتراض اهالی روستای ناصرآباد نسبت به وضعیت نامناسب راه با بستن جاده ناصرآباد به جغین جنوبی

- تجمع اعتراضی اعضای تعاونی شهرک زیتون نسبت به تعویض زمین مقابل وزارت راه وشهرسازی

- جان باختن یک کارگر راه آهن حین کار در ایستگاه درود لرستان

- جان باختن 2 کارگر در ساوه براثر ریزش دیوار

- جان باختن یک کارگر معدن زغال سنگ گلشانه طبس در حادثه ریزش ورودی تونل

- ادامه سریال واژگونی سرویس رفت و آمد کارگران ومصدومیت 6 کارگر مجتمع گندله‌سازی اردکان

*از سر گیری اعتصاب کارگران شهرداری مریوان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولان طراز اول استان وشهرستان

کارگران شهرداری مریوان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولان طراز اول استان وشهرستان،دوباره دست به اعتصاب زدند و از جمع آوری زباله ها از سطح شهر خودداری کردند.

روز دوشنبه 23 دی،کارگران اعتصابی شهرداری مریوان به خبرنگار رسانه ای گفتند:در اعتراض به عدم پرداخت هفت ماه دستمزد، دست از کار کشیدیم و زباله‌های شهری را جمع نکردیم.

*تجمع اعتراضی خانوادگی آتش نشانان کاشان نسبت به پایمال شدن حقوقشان وجابجایی 6همکارحق طلبشان در شورای شهر

روز یکشنبه 22دی،جمعی از آتش نشانان کاشان بهمراه تعدادی از اعضای خانواده برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به پایمال شدن حقوقشان وجابجایی 6همکارحق طلبشان دست به تجمع در شورای شهر زدند.

بنا به گزارش رسانه ای شده،درصدو سی و دومین نشست رسمی شورای شهر کاشان یکی از نمایندگان آتش نشان ها اظهار داشت: عنوان های شغلی ما مهم است و هر کس یک مهارت مانند غواصی، کوهستان، نجاتگر، راننده و.. دارد ولی در این سازمان همه راننده نامیده می شویم و کسی هم جوابگو نیست.

وی با اشاره مشکلاتی در مرخصی ها، پرداخت حقوق ها و حق بیمه گفت: این سازمانی یک نهاد مصرف کننده است چرا باید یک و نیم میلیارد تومان صرفه جویی کند در حالی که این بودجه باید در راستای بهبود وضعیت آتش نشانان و خرید تجهیزات و ارتقا امنیت و ایمنی شهر شود.

وی پوشیدن لباس آتش نشانی را مقدس دانست و گفت: امروز استخدام افراد تازه کار و تبعیض های شغلی، عدم احترام لازم از سوی مدیران سازمان، فشارهای روحی و روانی انگیزه و شادابی از کارمان را گرفته است.

یکی دیگر از نمایندگان آتش نشان ها افزود: یک ماه قبل نامه ای با امضای 30 نفر از آتش نشان ها برای یک تجمع در نهاد شهرداری به فرمانداری ارائه کردیم که به جای رسیدگی به مشکلاتمان این نامه به رئیس آتش نشانی ارجاع داده شد که در نهایت منجر به انتقال 6 نفر از نیروهای باسابقه و آموزش دیده با مدارک بین المللی به سازمان خدمات موتوری به شهرداری شد که ما الان خواهان بازگشت این افراد به کار سابق شان هستیم.

یکی دیگر از آتش نشان ها با اشاره به سه بار تغییر قانون اضافه کار نیروها و تعیین سقف اضافه کاری برای آتش نشان ها،افزود: چرا مدیرعامل سازمان باید روی گردش مالی این سازمان 100 میلیون تومان وام بگیرد ولی نتیجه اعتراض مان تهدید به تعدیل از کار و اخراج مان باشد.

*پایمالی حقوق کارگران کارخانه های قند بوکان وبی تفاوتی مسئولان اداره کار بوکان واستان آذربایجان غربی

مالکان چهار کارخانه قند واقع در شهرک صنعتی بوکان به صورت هماهنگ شرایطی غیرقانونی همچون افزایش ساعات کار از هشت ساعت به 12 ساعت در شبانه روزباحقوق همان 8ساعت کار ، دریافت سفته از کارگر و به کار اجباری در روزهای تعطیل را به کارگران تحمیل کرده اند.

تعدادی از کارگران کارخانه های قند بوکان به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند: مالکان کارخانه های قند بوکان تعداد شیفت های کاری این واحدها را از سه شیفت 8ساعته به 2 شیفت 12ساعته در شبانه روز کاهش داده اند.

آنها می گویند که دستمزد 4ساعت کار اضافی در شبانه روز را دریافت نمی کنند و حقوق آنها بر اساس 8ساعت کار پرداخت می شود.

این کارگران نسبت به وضعیت کاری خود معترض هستند و می گویند که به دلیل ترس از بیکار شدن، نمی توانند از کارفرما شکایت کنند.

ارجاع اضافه کار بدون دستمزد و اجباری این کارخانه ها در حالی صورت می گیرد که بر اساس ماده 59قانون کار کشور، موافقت کارگر و پرداخت 40 درصد اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی از الزامات ارجاع کار اضافی به کارگران است.

بر اساس جدول حقوق و مزایای کارگران مشمول قانون کار در سال 1398، حداقل مزد یک ساعت کار عادی 6هزار و 898تومان و حداقل مزد یک ساعت اضافه کاری 9هزار و 657 تومان می باشد. بنابراین کارگران کارخانه های قند بوکان با 8ساعت کار عادی و 4ساعت اضافه کاری در شبانه روز، جدا از مزایا باید حدود 2میلیون و 814هزار تومان حقوق دریافت کنند. اما میانگین حقوق درج شده در فیش های حقوقی این کارگران یک میلیون و 800 هزار تومان می باشد.

یکی دیگر از کارگران از عدم تعطیلی این واحدها در روز های جمعه و تعطیلات رسمی خبرداد و گفت: روز جمعه یا روز دیگری در هفته برای کارگران تعطیل نیست و این مشکل، انجام امورات و کارهای شخصی و خانوادگی ما را با مشکل روبرو کرده است.

این در حالی رخ می دهد که بر اساس ماده 62 قانون کار کشور، روز جمعه ، روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد می باشد. همچنین طبق تبصره یک این ماده، در امور مربوط به خدمات عمومی نظیر آب ، برق ، اتوبوس رانی و یا در کارگاه هایی که حسب نوع یا ضرورت کار و یا توافق طرفین ، باید به طور مستمر روز دیگری برای تعطیل تعیین شود و همان روز در حکم روز تعطیل هفتگی خواهد بود و به هر حال تعطیل یک روز معین در هفته اجباری است .

همچنین براساس ماده 63همین قانون، علاوه بر تعطیلات رسمی کشور ، روز کارگر (11اردیبهشت) نیز جزو تعطیلات رسمی کارگران به حساب می آید.

عدم وجود قراداد کتبی صریح میان کارگر و کارفرما

در حالی که در قانون کار به صراحت تاکید شده است قرارداد مابین کارگر و کارفرما باید در چهار نسخه تنظیم شود و یک نسخه از آن به کارگر داده شود، اما تعدادی از کارگران کارخانه قند بوکان از وجود قرارداد کتبی با کارفرما محروم هستند و می گویند که تاکنون قراردادی به آن ها داده نشده و از جزئیات قرارداد کاری خود نیز بی اطلاع هستند!

تعلل چند ماهه در بیمه کردن کارگران

یکی از کارگران باسابقه کارخانه قند گفت: زمانی که در این کارخانه مشغول به کار شدم، کارفرما پس از 7 ماه نسبت به بیمه کردن من اقدام کرد.

کارگر دیگری نیز که به تازگی در یکی از این واحدها مشغول به کار شده است، می گوید: بیمه نیستم و چند وقت پیش زمانی که کارم را شروع کردم به من گفتند که 3 ماه دیگر تو را تحت پوشش بیمه قرار می دهیم.

این در حالی است که بر اساس قانون کارفرمایان باید از روز اول شروع به کار، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند.

دریافت سفته ضمانت از کارگران

برسی های میدانی حاکی از آن است که گاهاً کارفرماهای کارخانجات قند بوکان، از افراد متقاضی کار درخواست دریافت سفته به عنوان ضمانت می کنند.

معاون اداره کار بوکان: هرکارگری ناراضی است، کار نکند!

معاون اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی بوکان در مورد مشکلات کارگران کارخانه های قند این شهرستان گفت: شرایط کاری واحدهای تولید قند به گونه ای می باشد که کارگران باید شرایط خاصی را بپذیرند. این شرایط از قبل به آنها اعلام می شود و هر شخصی که ناراضی بود می تواند کار نکند!

او افزود: ما نمی توانیم از تک تک این کارگران در مورد شرایط کاری شان سوال کنیم؛ اگر کارگری مشکلی دارد می تواند از کارفرمای خود شکایت کند.

پس از آنکه مدارک و مستندات قانون گریزی این واحدها در اختیار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی قرار گرفت، هیئت ویژه بازرسی این اداره کل روز ۱۳ آبان سال جاری از کارخانه های قند بوکان بازدید کرد و مشکلات کارگران را از آنها جویا شدند.

در جریان این بازرسی، تنها کارگران یک واحد از این کارخانه ها مشکلات خود را منعکس کردند و کارگران واحدهای دیگر بنابر دلایلی همچون ترس از اخراج و به اجرا گذاشتن سفته ضمانتشان، از بیان مشکلاتشان امتناع کردند.

حجت معصومی مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی در این مورد گفت: یکی از کارخانجات قند بوکان که در جریان بازرسی ها، کارگران آن ، گلایه و مشکلات خود را مطرح کردند، به دلیل رعایت نکردن مواردی از قانون کار تذکر دریافت کرد.

او با بیان اینکه امروزه شرایط مالی واحدهای تولیدی تحت تاثیر شرایط اقتصادی کشور قرارگرفته اما در هر شرایطی اجرای قانون کار الزامی است، افزود: قانوناً در این موارد در مرحله اول باید به کارفرما تنها تذکر داده شود و در صورت ادامه اقدامات غیرقانونی، برخورد های لازم صورت می گیرد.

*آخرین وضعیت سها مرتضایی، دانشجوی ستاره دار دانشگاه تهران در زندان قرچک ورامین

مصطفی نیلی وکیل سها مرتضایی:

«سها مرتضایی امروز از زندان قرچک بامن تماس گرفت.اعتصاب غذایش را شکسته ولی از عوارض آن رنج می برد.

ادامه نگهداری وی در زندان قرچک خلاف موضوع تفکیک جرایم در نگهداری زندانیان است.»

نزدیک به دوماه از بازداشت سها مرتضایی دانشجوی ستاره‌دار علوم سیاسی دانشگاه تهران می‌گذرد و وی در اعتراض به عدم پذیرش وثیقه‌ی نیم میلیارد ریالی خود، علی‌رغم تودیع آنْ، تا روزهای اخیر به مدت ٢١ روز دست به اعتصاب غذا زد.

در میانه ی اعتصاب غذای وی، ماموران زندان اوین با بستن چشم‌بند و دستنبد، او را از بند دو الف زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل کردند.

در این بین، سها مرتضایی طی یک تماس تلفنی اعلام کرد که در زندان نامه‌ای به او ابلاغ شده است که بنا بر آن، تاریخ دادگاه تجدید نظر پرونده قبلی وی به تاریخ اول اسفند ۹۸ تغییر کرده است. پیش از این اعلام شده بود که این دادگاه قرار است در سال ۹۹ برگزار شود.

روز چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه، آقای مصطفی نیلی وکیل وی از ارجاع پرونده‌ی سها مرتضایی به شعبه‌ی پانزده دادگاه انقلاب خبر داده است.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*تاریخ دادگاه عادل گرجی از بازداشت شدگان روز کارگرمقابل مجلس مشخص شد

بنا بر احضاریه شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب جلسه رسیدگی به اتهامات عادل گرجی از بازداشت شدگان روز کارگر در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

عادل گرجی به دلیل حضور در تجمع قانونی روز کارگر و همچنین تجمع مسالمت‌آمیز دانشجویان در اعتراض به انتقال دانشکده هنر و معماری به «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور»، «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی» متهم شده است.

*بیانیه کانون صنفی معلمان اسلامشهر در محکومیت بازداشت جعفرابراهیمی

درود هموطنان

جعفر ابراهیمی معلم دلسوز و متخصصی که با همه ی توان هوشی و انرژی روحی روانی بالایی که دارد، سالهاست درخدمت جوانان این سرزمین بوده است، در راستای شکوفایی استعدادهای آنان تلاش شبانه روزی داشته و دارد.

بی گمان جعفر ابراهیمی وسایر معلمان(محمود بهشتی، اسماعیل_عبدی و محمدحبیبی) که سالهاست به اتهام آگاهی دهی و دفاع از حقوق پایمال شده ی دانش آموزان و معلمان این مرزو بوم در زندان به سر می برند ،‌شایسته ی تقدیر هستند، نه زندان و شکنجه .

اما جعفر ابراهیمی اینک در بازداشت سپاه پاسداران است، بی گمان اتهام وی تنها و تنها فعالیت در عرصه صنفی بوده است.

کانون صنفی معلمان اسلامشهر ،مسئولین زندان و نیروهای امنیتی را برای هرگونه آسیب روحی و جسمی به جعفر ابراهیمی پاسخگو دانسته و خواهان آزادی بی قید و شرط وی دراسرع وقت می باشد.

۲۲ د یماه ۱۳۹۸

*بیانیه کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز در محکومیت بازداشت جعفر ابراهیمی

آنها که جعفر ابراهیمی را دورادور   می‌شناسند خوب می‌دانند معلمی مسئولیت‌شناس، آگاه و پرتلاش است که در هر کنش قانونی مدنی چه برای آموزش کشور و چه برای رفاه و آسایش ایرانیان، از جان مایه گذاشته و پیشرو است.

آنها که از نزدیک می‌شناسند سعادتی دارند تا در این دنیای اغلب تاریک، انسانی را ببینند که جز به صلاح و نفع بشریت فکر نمی‌کند.

دغدغه‌اش زندگی بهتر انسانهاست اما دغدغه‌ی مهمترش زندگی کودکان ،آموزش بهتر، آزاد و رایگان برای همه کودکانی است که چرخهای زمخت مدرنیته و توسعه‌ی قلابی آنها را فراموش کرده و زیر دست و پا له شان می‌کند بی اینکه فکر کنند این سرنوشت کشور است که در حال نابودی است نه صرفا سرنوشت یک کودک.

اینک جعفر ابراهیمی به جرم همدردی با داغدیدگان حوادث آبان ماه ۱۳۹۸ به صورت غیرقانونی از سوی کسانی بازداشت شده که بی‌تدبیریشان باعث این بحرانها بود و با داعیه مبارزه با فساد پستهای جدید را اشغال نمودند

ما از سرنوشت هیچکدام از پرونده‌های برخورد با فساد خبر درستی نداریم اما پرونده‌های فعالین صنفی سریع به سرانجام می‌رسند و معلمان برای یک تجمع قانونی سکوت یا برای حضور در یک مراسم تدفین چه برخوردها که ندیده‌اند و چه زندانها که نکشیده‌اند.

بی‌خبری از جعفر ابراهیمی نه فقط خانواده‌ او که تمام خانواده فعالان صنفی و حتی مدنی را به شدت نگران کرده است.

نیاز روزانه او به دارو و کلاس درسی که بدون معلم مانده‌ هیچ کدام باعث نگردید دست کم از وضعیت او خبری برسد تا از حداقل حقوق انسانی و شهروندی که در هر کشور ی وجود دارد برخوردار شود.

ما اعضای کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز قاطعانه هشدار می‌دهیم نه تنها اصل بازداشت ایشان غیرقانونی است، بلکه نحوه بازداشت و بی‌خبری از او نیز غیرقانونی است و عواقب این رفتارهای نامعقول متوجه همه مجموعه حاکم خواهد بود.

مسئولیت هرگونه خللی حتی اندک در سلامتی جعفر ابراهیمی به عهده مجموعه حاکمیت است و دولت و مجلس به عنوان نمایندگان قانونی و حامیان حقوق شهروندی مردم موظف به پیگیری جدی شرایط و دلایل بازداشت ایشان هستند.

سرکوب و زندانی کردن غیرقانونی فعالان صنفی و مدنی که همواره بصورت مسالمت آمیز و در چارچوب قانون اساسی حرکت می‌کنند، جامعه را از عقلانیت تهی و زمینه را برای خشونت فراهم می کند اما متاسفانه همچنان این رفتارهای اشتباه تداوم می یابد .

در صورتی که این روند ادامه یابد ما حق حمایت از همکارمان را برای خود محفوظ دانسته و در صورت بی‌توجهی گامهای بعدی را اعلام می‌کنیم.

۹۸/۱۰/۲۰

*بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز و زیویه) در محکومیت بازادشت آقای جعفر ابراهیمی عضو کانون صنفی معلمان تهران و بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

جعفر ابراهیمی از معلمان خوشنام، مسئولیت پذیر و از فعالین صنفی پیشرو در عرصه آموزش و پرورش و در عین حال مدافع حقوق کودکان کار و تلاشگر در زمینه های مدنی و اجتماعی در روز پنجم دی ماه ۹۸ در حوالی بهشت سکینه همراه با افراد دیگری بدون هیچ گونه ایفای نقش و کنشی بازداشت می شوند.

همراهان وی آزاد گردیده اما متاسفانه ایشان کماکان و تا این لحظه در بازداشت به سر می برند.

با سپری شدن قریب به دو هفته از بازداشت موقت ایشان هیچ گونه خبر روشنی از وضعیت و نحوه ی نگهداری و اتهامات نامبرده در دسترس نیست.

با توجه به اینکه آقای جعفر ابراهیمی از لحاظ جسمی در رنج بوده و نیاز به مصرف دارو و مراقبت دارد و شرایط بازداشت طوری است که امکان برخورداری از درمان مناسب وجود ندارد و سلامتی وی تهدید می شود، بدیهی است که ادامه ی این وضعیت هرچه بیشتر ایشان را در معرض آسیب قراد داده و این امر سبب نگرانی خانواده و همچنین دوستان و فعالان صنفی گردیده است.

بنابراین هر گونه آسیب احتمالی علیه ایشان مستقیما متوجه نهادهای بازداشت کننده و قوه قضائیه می باشد.

تداوم بازداشت موقت ایشان این شائبه را در اذهان متبادر می سازد که گویا فعالیت های صنفی، مدنی و اجتماعی وی نظیر دفاع از حقوق بدیهی دانش آموزان از جمله رجعت به اصول ۳۰ و ۱۵ قانون اساسی، تبیین وضعیت آموزش و پرورش کنونی، ابهامات و پاشنه آشیل های نظام آموزشی نظیر پولی سازی آموزش، تبعیض آموزشی و عدم بهره وری آن و...، همچنین مشارکت در امدادرسانی به آسیب دیدگان ناشی از وقوع زلزله، سیل و نظایر این ها، توجه خاص و ویژه به کودکان کار و تلاش در جهت شناساندن ابعاد مختلف آسیب های اجتماعی و روانی و تاثیر آن بر این کودکان و... با توجه به تخصص ایشان، که همگی کاملا عرفی و قانونی بوده؛ دلیل طولانی شدن قرار بازداشت شده است!

گویی نهادهای امنیتی درصدد امنیتی کردن پرونده ی این فعال صنفی برآمده اند!

آقای جعفر ابراهیمی معلم متعهدی است که همیشه دغدغه ی اقشار آسیب پذیر را داشته و دارند که مناسبات و سیاست های ناسالم بر زندگیشان سایه افکنده و همواره مورد ستم واقع شده اند.

ایشان فلسفه ی زندگی خویش را بر این اصل که استاد سخن سعدی شیرازی نیز بدان اشاره نموده است بنا نهاده اند که می فرماید:

نیاساید اندر دیار تو کس

چو آسایش خویش جویی و بس

لذا؛

انجمن صنفی معلمان کردستان( سقز و زیویه) از وزارت آموزش و پرورش بویژه وزیر آموزش و پرورش می خواهد بە موضوع ورود نموده، تا رسیدن به نتیجه ی مطلوب و مورد انتظار در این راه فروگذار نکنند.

همچنین از نهادهای امنیتی و قضایی انتظار دارد هرچه سریعتر ایشان و تمامی همکاران در بندمان را آزاد کنند، چرا که مسئولیت هر گونه واقعه ی احتمالی را متوجه آنان می داند.

۱۳۹۸/۱۰/۲۲

*اعتصاب رانندگان تاکسی خط ونک – رسالت دراعتراض به تغییر ایستگاه

صبح روز یکشنبه 22دی، رانندگان تاکسی خط ونک – رسالت دراعتراض به تغییر ایستگاه دست از کارکشیده وازجابجایی مسافران خودداری کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران درباره مسافرگیری نکردن رانندگان تاکسی خط ونک- رسالت گفت: با تصمیم پلیس راهور تهران بزرگ ایستگاه تاکسی خط رسالت ونک از صبح روزیکشنبه 20 متر عقب نشینی کرد که رانندگان به محض ورود به ایستگاه و اطلاع از این تصمیم برای چند ساعتی نسبت به این اقدام اعتراض کردند.

مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران افزود: این تصیمی بود که پلیس راهور و شهرداری منطقه گرفتند و اجرا شد.

*اعتراض اهالی روستای ناصرآباد نسبت به وضعیت نامناسب راه با بستن جاده ناصرآباد به جغین جنوبی

روز شنبه 21 دی،اهالی روستای ناصرآباد از توابع بخش جغین شهرستان رودان در استان هرمزگان برای اعتراض به وضعیت نامناسب راه جاده ناصرآباد به جغین جنوبی رامسدود کردند.

یکی از اهالی این روستا به خبرنگار رسانه ای گفت:در پی بارندگی شدید که از دو روز قبل آغاز شده و پیامد‌های ناشی از آن، مسیر ارتباطی روستای کم باران با روستاهای اطراف قطع شده است.

وی افزود: به علت تخریب پل، مسیر روستای کم باران در دهستان ناصرآباد بخش جغین مسدود شده است.

وی با بیان اینکه عملیات احداث پل روستای کم باران در دولت قبل شروع اما نیمه تمام رها شده بود، اظهار کرد: این پل قرار بود در قالب طرح هادی توسط بنیاد مسکن اجرا شود که متاسفانه نیمه تمام رها شد و سنگ چینی پل را سیل گذشته با خود بُرد.

وی اضافه کرد: برای تسهیل در عبور و مرور مردم، لوله هایی را بر روی این رودخانه قرار دادیم که در سیل اخیر نیز جوابگوی حجم آب نبود و دوباره راه ارتباطی این روستا قطع شد که با تجمع اعتزاض آمیز اهالی و بستن راه ارتباطی ناصرآباد به جغین جنوبی مواجه شد که البته با حضور بخشدار جغین و نیروی انتظامی این مسیر بازگشایی شد.

*تجمع اعتراضی اعضای تعاونی شهرک زیتون نسبت به تعویض زمین مقابل وزارت راه وشهرسازی

روز دوشنبه 23 دی،ده ها نفر از اعضای تعاونی مسکن شهرک زیتون در شمال شرق تهران برای اعتراض به تعویض زمین هایشان دست به تجمع مقابل وزارت راه وشهرسازی زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،شرکت کنندگان در این تجمع که شمار آنها به دهها نفر می رسید، با پیشنهاد واگذاری زمین معوض در منطقه «واصفجان» واقع در پردیس دماوند به جای زمین های آنان در منطقه سرخه حصار مخالفت کردند.

آنان می گویند زمین معوض پیشنهادی، هم معارض دارد و هم از نظر ارزش اقتصادی، بسیار پایین‌تر از زمین‌های شهرک زیتون است.

شهرک زیتون در منطقه جنگلی سرخه حصار در شرق شهر تهران قرار دارد.

سرجنگلداری کل استان تهران، حدود ۲۴۰ هکتار از اراضی ملی سرخه حصار را در سال ۱۳۶۵ به وزارت کشاورزی واگذار کرد و این وزارتخانه نیز دی ماه همان سال، زمینها را بطور رسمی در اختیار تعاونی مسکن کارکنان خود گذاشت.

این اقدام در حالی صورت گرفت که پیش از آن، در سال ۱۳۵۸ این اراضی توسط شورای انقلاب به سازمان حفاظت محیط زیست واگذار و «پارک ملی» خوانده شده بود.

با وجود این، تعاونی مسکن وزارت کشاوزی در ازای دریافت مبالغی، این زمینها را برای ساخت واحدهای مسکونی در اختیار حدود ۴۲۰۰ عضو خود قرار داد و بنا بود از سال ۱۳۶۶ کار ساخت این واحدها آغاز شود اما صدور اسناد مالکیت برای اعضا به مدت ۸ سال طول کشید.

از سوی دیگر، سازمان حفاظت محیط زیست نیز صدور سند برای زمین‌های شهرک زیتون را که در اراضی ملی واقع شده بود، خلاف قانون دانست و از سرجنگلداری و وزارت کشاورزی در این زمینه به محاکم قضایی شکایت کرد.

این دعوای حقوقی از همان زمان میان نهادهای یادشده ادامه دارد و در آخرین توافقات، مقرر شده بود زمین معوض در اختیار اعضای تعاونی مسکن شهرک زیتون قرار گیرد.

اکنون مالکان زمین های شهرک زیتون که اجازه ساخت در سرخه حصار ندارند، می گویند زمین معوض پیشنهادی در منطقه واصفجان را در شهرستان پردیس نمی پذیرند.

*جان باختن یک کارگر راه آهن حین کار در ایستگاه درود لرستان

پنج شنبه شب (19دی)،یک کارگر 30ساله راه آهن بنام محمد احمدی حین اتصال دیزل قطار به واگن در ایستگاه درود لرستان روبروی خط دو انبار توشه (آذوقه) دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

این کارگر متاهل و دارای دو فرزند خردسال و ساکن خرم‌آباد بود.

به گفته همکارانش،محمد احمدی از نیروهای تجمیع راه‌آهن لرستان است که با دارا بودن حدود 4 سال سابقه کار به همراه 14 تا 15نفر از همکاران خود زیرنظر شرکت پیمانکاری «سایمان صنعت کیا» در راه‌آهن درود مشغول کار بوده است.

همکاران این مامور راه‌آهن در تشریح جزئیات این حادثه گفتند: مانور در راه‌آهن به هر گونه جابجایی وسایل نقلیه راه‌آهن در حدود (داخل) ایستگاه‌ها گفته می‌شود. آقای احمدی حین جابجایی واگن‌ها با لکوموتیو (دیزل) بین آنها گیر کرده و دچار حادثه شد. اتصال وسایل نقلیه در راه‌آهن به وسیله انواع قلاب‌ها اعم از زنجیری یا اتوماتیک انجام می‌شود که ظاهرا آقای احمدی در لحظه قبل از حادثه به دنبال رفع مشکل و اینکه این دو قلاب را به هم گیر بدهد، بوده است.

آنها گفتند: مانورچی پرخطرترین شغل در حوزه راه‌آهن است. ضربه‌ای که دیزل 120تنی به واگن وارد می‌کند بسیار مرگ‌آور است. در طی سالهای گذشته هم موارد فوت و قطع عضو مانورچی داشته‌ایم.

آنها افزودند: این کارگران در سرما و گرما جایگاهی جز پله واگن یا لکوموتیو ندارند تا با دادن علامت‌های خاص به یکدیگر یا به لکوموتیوران مانور را انجام دهند و نیز از بروز هرگونه سانحه جانی یا مالی جلوگیری کنند. هر قطاری عملیات مانور دارد که باید انجام شود مانند انفصال واگن‌های تعمیری یا واگذاری واگن‌ها به تخلیه یا بارگیری و شستشوی واگن‌های مسافری در محل ماشین شست‌وشو.

*جان باختن 2 کارگر در ساوه براثر ریزش دیوار

روز شنبه 21 دی،2 کارگر حین کاردر منطقه‌ای میان روستاهای نیوشت و سقانلیق از توابع بخش مرکزی ساوه براثر ریزش دیوار زیرآوار گرفتار شدند ودردم جانشان را ازدست دادند.

*جان باختن یک کارگر معدن زغال سنگ گلشانه طبس در حادثه ریزش ورودی تونل

بامداد روز یکشنبه22 دی،یک کارگر27 ساله بنام حسن غلامی از اهالی روستای هودر حین کار در معدن زغال سنگ گلشانه واقع در بخش دستگران شهرستان طبس براثر ریزش ورودی تونل زیر آوار ماند وجان باخت.

*ادامه سریال واژگونی سرویس رفت و آمد کارگران ومصدومیت 6 کارگر مجتمع گندله‌سازی اردکان

روز شنبه 21 دی،مینی بوس حامل کارگران مجتمع گندله‌سازی اردکان(شرکت آهن وفولاد ارفع)در محور عقدا - مزرعه نو از توابع شهرستان اردکان، واژگون و 6 کارگراز ناحیه دست و پا دچار شکستگی وبه بیمارستان ضیایی منتقل شدند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

در این برنامه ما نگاهی داشتیم به اعتراضات دنباله دار کارگران کارخانه اخشان شیراز؛ بیکارشدن ۷۰ کارگر سد بالاخانلو؛ اعتراض کارگران کارخانه هپکو؛ اعتراضات کارگران پتروشیمی رجال؛ اعتصاب رانندگان شرکت تعمیر و نگهداری انتقال نیروی برق خوزستان؛ اعتراضات کارگران شهرداری مریوان؛ اعتراضات کارگران کارخانه قند فسا؛ مطالبات عقب افتاده پرستاران مشهد؛ اعتراض جمعی از بازنشستگان بانک ها؛ نامه سرگشاده معلولان کشور به شوراهای شهر؛ آنیشا اسدالهی، جعفرابراهیمی، جعفر ابراهیمی؛ آرش گنجی.

http://radiopayam.ca/Weeky_News_20

---------------------------------

Radio Payam 

URL: www.radiopayam.ca

Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت