.
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 14 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

دویچه وله فارسی: یک کودک ۹ ساله هلندی-بلژیکی سه بار درهفته از آمستردام به آیندهوفن می‌رود تا در بهترین دانشگاه فنی هلند در رشته الکتروتکنیک در مقطع کارشناسی تحصیل کند. این کودک نابغه را با استیون هاوکینگ و البرت اینشتاین مقایسه کرده‌اند.

 

لورن سیمونز همین که وارد دانشگاه می‌شود، به سرعت راهرو طولانی را می‌پیماید، مقابل یک دروازه شیشه‌ای توقف می‌کند و بعد از یک نگاه کوتاه زیرچشمی وارد اتاق می‌شود و می‌گوید: «سلام. من آمدم.» پروفسور پیتر بالتوس کمتر با چنین دانشجویی روبرو می‌شود.

لورن یک دانشجوی عادی نیست. او که در بلژیک و هلند بزرگ شده، حالا در ۹ سالگی در آستانه امتحان دوره پایانی  دوره کارشناسی در دانشگاه فن‌‌آوری آیندهوفن قرار دارد.

او از تابستان ۲۰۱۸ به بعد در این دانشگاه معروف در جنوب شرق هلند در رشته الکتروتکنیک تحصیل و خود را در کلاس‌ها بسیار آسوده و راحت احساس می‌کند. دیگر دانشجویان عادت کرده‌اند که یک پسر ۹ ساله در کنارشان در آزمایشگاه بنشیند و در آزمایش‌ها شرکت ‌کند.

در دوران مدرسه در بلژیک هم این نوجوان استثنایی با آی‌کیوی ۱۴۵ رکورد هوش را رد کرده و مورد توجه بود. او در تابستان ۲۰۱۸ دبیرستان را به پایان رساند و تحصیل در دانشگاه آیندهوفن را شروع کرد.

از این دانشجوی کودک به عنوان یک «کودک نابغه» نام برده می‌شود. رسانه‌ها از همین حالا او را با استیون هاوکینگ دانشمند فیزیک و البرت اینشتاین برنده جایزه نوبل مقایسه می‌کنند. او با خون‌سردی شانه‌های خود را تکان می‌دهد و می‌گوید: «برای من بی‌تفاوت است.»

مادرش لیدیا سیمونز می‌گوید: «وقتی که دوستانت می‌گویند تو بیش از حد باهوش هستی برای تو نباید بی‌تفاوت باشد و تو باید به آن مفتخر باشی.»

لورن می‌خواهد هرچه بیشتر یاد بگیرد، به خصوص در بخش تکنیک و علوم طبیعی. اما همه دروس برای او جذاب نیستند. به طور مثال درس زبان زیاد برایش جالب نیست: «در این درس باید کتاب‌ها و رمان‌های زیادی را مطالعه کنیم و من زیاد مایل به مطالعه اینگونه کتاب‌ها نیستم.»

لورن به همراه استادش پتر بالتوس

لورن به همراه استادش پتر بالتوس

لورن در هشت سالگی تحصیل در دانشگاه فنی آیندهوفن را شروع کرد. الکساندر، پدر او می‌گوید که این پسر تغییرات بزرگی در زندگی خانواده ایجاد کرده است: «ما در حال حاضر یک خودروی برقی داریم و دیگر خودروی کهنه دیزلی نمی‌رانیم.» دلیل این تغییر، داشتن سهمی در مبارزه با تغییرات اقلیمی است.

والدین او آه حسرت می‌کشند و می‌گویند مدتی است که دیگر زیاد برای تعطیلات به ویلایشان در اسپانیا نیز نمی‌روند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در جریان این صحبت‌ها، لورن در کناری نشسته و بسیار راضی به نظر می‌رسد. او اطمینان می‌دهد که "زمانی یک راه حل تکنیکی برای تغییرات اقلیمی پیدا می‌شود." او کلمات را محتاطانه انتخاب کرده و می‌گوید: «ما باید در بخش تحقیقات و تکنیک زیاد سرمایه‌گذاری کنیم.»

لورن با سرعتی فوق‌العاده مشغول یادگیری است. درس‌هایی را که دیگر دانشجویان در هشت هفته تکمیل می‌کنند، او در یک هفته تمام می‌کند. او در دانشگاه درس‌های انفرادی می‌گیرد. جمعه این هفته او امتحان دارد.

پروفسور این دانشجوی کودک می‌گوید: «این یک ماجراجویی، اما بسیار لذت‌بخش است.» او می‌گوید که پیش از این نیز شاگردان باهوش داشته است، اما "لورن دست کم سه برابر باهوشتر از آن‌هاست."

پروفسور بالتوس گاهی وقت‌ها فراموش می‌کند که بهترین شاگردش یک کودک است. او به یاد می‌آورد که یک بار لورن نمی‌توانست یک کابل را از سویچ جدا کند، چونکه "زورش نمی‌رسید."

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

لورن در پایان تحصیلاتش و به عنوان کار پایان ترم یک میکروچیپ را که برای اندازه‌گیری واکنش‌های سلول‌های مغز اختراع کرده تکمیل می‌کند. او می‌گوید می‌خواهد در این عرصه بیشتر تحقیق کند: «می‌خواهم چیزی را اختراع کنم که زندگی را طولانی‌تر کند.» به عنوان مثال، او روی ساختن اعضای مصنوعی فکر می‌کند.

پروفسور این کودک می‌گوید: «امیدوارم که این [تحقیق لورن] با رشته من سر و کار داشته باشد. در آن صورت او مدتی دیگر در اینجا می‌ماند.» او می‌گوید این هم خوب است که لورن بتواند در ایالات متحده امریکا یا آلمان به تحصیلات خود ادامه بدهد.

والدین او فعلاَ کارشان به عنوان دندانپزشک را متوقف کرده‌اند. آن‌ها هفته‌ای سه بار با پیمودن مسیر دو ساعته با خودرو، لورن را از آمستردام به آیندهوفن می‌برند. آن‌ها تلاش می‌کنند که فرزندشان بدون مزاحمت به درس خود ادامه دهد، اما بیش از حد بر خود فشار نیاورد.

در نهایت لورن هم یک کودک عادی ۹ ساله است که با دو سگ خود سامی و جو بازی می‌کند و در نت‌فلیکس فیلم می‌بیند و به گفته مادرش "از غذاها ایراد می‌گیرد". لورن با پوزخند به این گفته مادرش واکنش نشان می‌دهد: «اصلاَ چنین نیست. من هر غذایی را که مادربزرگ بپزد، می‌خورم.»

از آغاز ماه اکتبر، تظاهرات در عراق بيشتر و بيشتر مي شود. اين تظاهرات که مستقل از همه نيروهاي سياسي است و در درجه اول از جوانان تشکيل شده، نه تنها موجوديت دولت، بلکه قدرت مراجع مذهبي و مداخله اي ايران را زير سئوال مي برد.

شورش خودجوش ناگهان در ميدان تحرير، در مرکز بغداد ظاهر شد. درحالي که درسال هاي گذشته مقتدي صدر و متحدان کمونيست او توانسته بودند جنبش مردمي عليه دولت را محدود نگهدارند، تظاهرات کنوني بر مستقل بودن خود تاکيد دارد.

اول اکتبر، براي نخستين بار از زمان ايجاد عراق مدرن در نزديک به صدسال پيش، جنبشي مستقل ظاهر شده، نامزدهاي قدرت حاکم را پس زده و آنها را به سکوت واداشته است. مقتدي صدر در ديدار از تهران عباي گوشه نشيني روحاني (اعتکاف) به سر کشيد و سپس در پيش پاي رهبر انقلاب اسلامي درکنار سردار قاسم سليماني ظاهر شد و پس از سال ها دوري از ايران و کرنش دربرابر عربستان سعودي، باز دست به دامان جمهوري اسلامي شد.

تظاهرات اکتبر ٢٠١٩ با نخستين سالگرد سرکوب خشونت بار قيام بصره در ٢٠١٨ همزمان شد که نزديک بود به سقوط رژيم بيانجامد. درآن زمان طرفداران ايران ، طبق معمول به خيابان ها آمدند و همراه با نيروهاي مسلح جنبش را خفه کردند. تظاهرات کنوني عراق، ٨٥ سال پس از اعلام استقلال درسال ١٩٣٢، در پايان قيموميت بريتانيا بر عراق توسط «جامعه ملل» رخ مي دهد.

آتش بر باروت

تابستان آرام بود. به نظر مي آمد موج خشمي که درسال ٢٠١٨ کشور را تکان داده بود براي قدرت حاکم خاطره اي هولناک باشد. خيابان در انتظار خيزشي تازه براي رودررويي با دولت ضعيف – و با سرسپردگي هاي متغير- بود. تظاهرات اول اکتبر بغداد غيرمنتظره بود. مردم در پايان فصل سنتي تظاهرات تابستاني به خيابان آمدند چون پائيز آغاز سال تحصيلي است و به طور کلي فشار مصرف برق کاهش مي يابد.

اين بار، به خلاف همه پيش بيني ها، فراخوان تظاهرات ازسوي گروهي از دانش آموختگان دانشگاهي در ٥ روز پيش از برگزاري – ٢٦ سپتامبر ٢٠١٩- داده شده بود. گردهمايي اي که با خشونت غيرقابل توجيه جسمي و کلامي عليه تظاهر کنندگان و با کاربرد پاشيدن آب داغ و شليک گاز اشک آور پراکنده شد.

فرداي آن روز – ٢٧ سپتامبر- هيات دولت عادل عبدالمهدي به عنوان فرمانده کل نيروهاي مسلح اعلام کرد که امير عبدالوهاب السعدي، فرمانده واحد عراقي مبارزه عليه تروريسم، که تحت حمايت آمريکا است، ازکار برکنار و در اختيار بخش بازنشستگان وزارت دفاع گذاشته شده است.

اين تصميم عبدالمهدي و سرکوب جوانان دانش آموخته آموزش عالي، محرک فعالان براي دادن فراخوان تظاهرات اول اکتبر در ميدان تحرير شد. دولت توجه چنداني به اين فراخوان نکرد و خيابان که با اين نوع درخواست ها در شبکه اجتماعي آشنا بود نيز اشتياق زيادي نشان نداد.

ذهنيت امنيتي

اين درحالي بود که، ذهنيت امنيتي هرگونه دعوت به تظاهرات را يک «توطئه» مي انگارد. هنگامي که فعالان کم شمار – حداکثر چند ده تن – به ميدان تحرير رسيدند، توسط نيروهايي تا دندان مسلح محاصره شدند. ظرف چند لحظه رويداد رخ داد و شامگاه تيره و تار مرگ آغاز شد: با فشنگ هاي واقعي تيراندازي شد و تظاهر کنندگان توسط خودروها زير گرفته شدند.

در آن روز بصره، دژ دائمي اعتراض ها دستخوش تنش ولي ساکت بود اما نصيريه، شهر مجاور آن قيام کرد و شهرهاي نزديک ديگر نيز به آن پيوستند. شگفتي از سوي نجف، شهر مقدسي آمد که مراجع مذهبي بزرگ شيعه از جمله آيت الله سيستاني، مانند خداياني که در انتظار هداياي مومنين هستند، در آن مستقرند. به اين ترتيب در نجف نيز تظاهراتي برگزار شد که با خشونت سرکوب گرديد.

درطول ٤ سال اخير، غالبا تظاهرات از بصره در جنوب عراق آغاز شده است. اين بار تظاهرات در زماني غيرمنتظره از بغداد آغاز شد. اين تظاهرات ازسوي گروه هاي غير سنتي، بدون رهبري و پيوند با سازمان هاي سياسي برگزار شد. معمولا، اين «دلالان تظاهرات» هستند که براي انجام اعتراض در صحنه عمومي فراخوان مي دهند. اين بار، اينها دربرابر اصالت خشم ابراز شده کاملا رنگ باختند.

با عقب رانده شدن شبح هاي «القاعده» و «سازمان حکومت اسلامي» (داعش)، نشانه هايي از انباشت وضعيت انفجاري درعراق ديده مي شود و گروه هاي مسلح تروريست و شبه نظاميان جنايتکار سربرآورده اند. عراقي ها خود را دربرابر خطرهايي به همان اندازه [القاعده و داعش] ويرانگر مي بينند که از جمله آنها فروپاشي خدمات عمومي، کمبود برق، سقوط قدرت خريد و تورم است. کسري بودجه درحالي بيشتر مي شود که درآمدهاي دولت کاهش مي يابد و همه اينها غرق در فسادي است که به نظر مي آيد گسترش مي يابد و اقتصادي موازي شکل گرفته که توسط حزب ها و گروه هاي مسلح مديريت مي شود.

«مردن براي گريز از مرگ»

ايده اصلي اي که قدرت حاکم قادر به درک آن نيست اين است که عراق کشوري جوان است. ساختار جمعيتي آن مرکب از جواناني پويا و پرتحرک است. نسبت جمعيت سالخورده کاهش مي يابد درحالي که به شمار جوانان ١٥ تا ٣٠ ساله افزوده مي شود. نزديک به ٨٠ درصد از جوانان از بيکاري رنج مي برند و زندگي شان درفقر و بينوايي و آينده اي تيره و بدون چشم انداز سپري مي شود و اين امر به رشد سريع و بدون سابقه نرخ خودکشي منجر شده است. در ٩ ماه نخست سال ٢٠١٩، بنابر اعلام دفتر «کميسيون حقوق بشر» ٢٧٥ جوان خودکشي کرده اند. مقامات عراق درمدت يک ماه تظاهرات بيش از ٣٠٠ تن را کشته اند. البته، رقم هاي اعلام شده خودکشي نمايانگر ميزان واقعي آن نيست زيرا خانواده ها و پايگاه هاي پليس - به دستور قدرت حاکم – غالب مرگ هاي ناشي از خودکشي را به اين عنوان ثبت نمي کنند. خانواده ها به اين دليل خودکشي را اعلام نمي کنند که آن را يک «شرم اجتماعي» مي دانند. قدرت حاکم نيز به اين خاطر اين کار را نمي کند که شکست خود را بپوشاند.

روانشناسي عراقي ها خودکشي را نمي پذيرد، اما اين گزينه نهايي براي کساني است که از مرگ تدريجي درسايه حکومتي فاسد مي گريزند. معادله نوميدي اجتماعي تشديد مي شود. اکنون «مردن براي گريز از مرگ» معادله اي بديهي شده است.

با آن که قدرت حاکم مي کوشد براي پوشاندن تبهکاري هاي خود جلوي عرضه آزاد اطلاعات را بگيرد، بررسي ويديوهاي تظاهرات ماه اکتبر – که تاکنون موجب برانگيخته شدن خشم شده – نشان دهنده عزم جزم جوانان در رودررويي با گلوله هاي واقعي با شجاعتي هراس برانگيز است. سرکوب با خشونتي بي سابقه انجام شده است: در هفته نخست (از ١ تا ٧ اکتبر) ١٠٠ جوان کشته و نزديک به ٤ هزارتن مجروح شدند. وضع برخي ازاين مجروح شدگان چنان وخيم است که به معلوليت دايمي شان منجر مي شود. در مدت ٣٠ روز اعتراض، ترازنامه به ٣٧٠ کشته و بيش از ١٠ هزار مجروح رسيده است. اين کشتارها با وحشيگري هايي که نامي نمي توان بر آنها نهاد در ميسان، کربلا و بغداد انجام شده است.

در ١٥ روز نخست تظاهرات، قدرت حاکم کشور را غرق در تاريکي کرد، اينترنت قطع و در ارتباط ها اختلال ايجاد شد و به اين ترتيب عراق از بقيه دنيا منزوي شد. در همان زماني که موج کشته شده ها براي ايجاد سد دربرابر اعتراض ها بالا مي گرفت، شبه نظاميان قدرت حاکم با حمايت عوامل ايراني، به شبکه هاي تلويزيوني ماهواره اي و نيز ايستگاه هاي پخش مستقيم راديو حمله مي کردند. برخي از دفترها و محل هاي کار هم به آتش کشيده شد.

اين قمار مستبدانه در کشتن براي متوقف کردن اعتراض ها رژيم را به لرزه درآورده، جوانان را به رودررويي با دستگاه وحشي مرگ آفرين واداشته و روانه ميدان ها و خيابان ها ساخته و بي سلاح و مسالمت جو به اعتراض مي پردازند، درحالي که در پشت بام ها تک تيراندازهايي بي رحم زندگي و روياهاي آنها را قرباني مي کنند.

راه حل امنيتي خونين

دروراي احساس شفقتي که با نگاه کردن به اين ويديوها به انسان دست مي دهد، پرسشي که مطرح مي شود اين است که چرا اين جوان ها عقب نشيني نمي کنند. چرا وقتي مي بينند قدرت حاکم آنها را بيرحمانه توسط گروه ها و شبه نظاميان غيرعراقي مي کشد، به خانه هاي خود بازنمي گردند ؟ چرا درحالي که مي دانند رژيم به خواسته هاي آنها تن نمي دهد و حتي به اصلاح ساختار فاسد خود نيز نمي پردازد، دست از ادامه اعتراض نمي کشند ؟

پاسخ دقيقا در همين نوميدي اي است که اکنون بسيار پررنگ شده است. اکنون گزينش بين خودکشي به عنوان حرکتي فردي و خودکشي جمعي دربرابر سرکوب وحشيانه، رد و نفي کامل حفظ رژيم و تحت نفوذ درآوردن قدرت حاکم است.

دربرابر تراکم موج اعتراض و گسترش آن به شهرهاي ديگري مانند ناصريه، نجف، کربلا، بابِل، ديوانيه، موطانه، ميسان، وسيط و بصره، ترس موتور محرک قدرت حاکم شده، درحالي که مي بايست کارهايي فوري براي حفظ وضعيت و به دست عدالت سپردن چندتن از فاسدان بزرگ، تعهد در راه اندازي يک کارزار مبارزه عليه جنايت دارودسته هاي سازماندهي شده، پاکسازي نهادهاي حکومتي از مافياهايي که دارائي هاي عمومي را غارت مي کنند و استفاده از نيروهاي ارتش در خيابان ها براي جلوگيري از کارهاي ضد جنبشي هواداران حزب ها و گروه هاي «حشد الشعبي» (واحدهاي بسيج مردمي) تحت حمايت ايران، انجام مي داد.

اما پاسخ سرد و کاملا بريده از واقعيت، دستيازي به راه حل امنيتي خونين، با گفتمان هاي تحريک کننده نخست وزير عادل عبدالمهدي و خيره سري او در خودداري از استعفا بوده است. به همين ترتيب، سخنان مشابهي هم ازسوي مرجع مذهبي شيعه در نجف ايراد شده که آنها نيز کمتر از سخنان نخست وزير تحريک کننده و بريده از واقعيت نبوده است.

«مرجعيت نماينده من نيست»

درمدت ١٦ سال، «مرجعيت» مذهبي در نجف از احترامي برخوردار بوده که سال به سال و نسل به نسل از آن کاسته شده است. مومنان وفادار به آيت الله سيستاني توسط نسلي خيلي جوان پس زده شده اند که نسبت به عمامه سياه هيچ احساس خضوع و خشوعي ندارد، بلکه برعکس براين باور است که مذهبي ها در کانون رژيم و فساد آن جادارند.

اين جوانان هشتک «مرجعيت نماينده من نيست» را راه اندازي کرده اند. نفي «مرجعيت» نجف توسط جوانان ناراحت کننده بوده و در زماني حساس رخ داده است. دو هفته پيش از آغاز اعتراض هاي اکتبر، در ازدحام زائران در ورودي حرم امام حسين در کربلا در هنگام برگزاري مراسم عاشورا ٣٣ تن کشته و – دستکم – صدها تن ديگر مجروح شدند.

مقام هاي دولتي و مذهبي اين «ازدحام» را يک سانحه دانستند اما شرکت کنندگان درمراسم تاکيد کردند که باعث آن نشست زمين در ورودي در سطح «باب الرجاء» (دروازه اميد) بوده که فاجعه آفريده است. اعم از اين که مسئله «ازدحام» يا «نشست زمين» بوده باشد، موضوع بدون پرس و جو و بررسي بايگاني شد.

فاجعه اي بدون هيچ گونه مجازات

مقام هاي مذهبي به شکلي غيرشفاف و بدون هرگونه کنترل دولتي رقم هايي قابل ملاحظه را در برنامه هاي اقتصادي و ملکي در عراق و خارج از آن سرمايه گذاري مي کنند و دراين ارتباط به تقويت بنيه مالي و قدرت سياسي و نظامي خود مي افزايند (آنها دستکم دو تيپ نظامي در اختيار دارند). آنها مدعي هستند که اين پول ها از محل ماليات شرعي «خمس» مي آيد که شيعيان هرساله براي اثبات اخلاص و ايمان خود و برخورداري از شفاعت اهل بيت در پس از مرگ مي پردازند.

اين پول ها از طريق نهادهاي اقتصادي، موسسه ها و گروه هاي خانوادگي سرمايه گذاري شده و بخشي از آن به گسترش مکان هاي مقدس با ساختن ساختمان هايي زيرزميني مشابه آنچه درايران است اختصاص مي يابد. بزرگ ترين سرمايه گذار «قرارگاه خاتم الانبياء»، بخش سرمايه گذاري سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است.

به اين ترتيب، فاجعه «باب الرجاء» بدون کمترين مجازاتي بايگاني شد و نهادهاي مذهبي وادار به پاسخگويي نشدند، هيچ پرونده تحقيقي گشوده نشد و هيچ مرجعي قبول مسئوليت نکرد، نه «حکومت» و نه دولت جرئت نکردند پرسشي مطرح کنند. آيت الله سيستاني مرگ زائران را «شور و شوق مومنان براي پيوستن به امامشان» توجيه کرد.

پس از سخنان آرام کننده عادل عبدالمهدي و سيستاني، به رغم درخواست ها براي تيراندازي نکردن به روي تظاهرکنندگان، درهاي دوزخ به روي معترضان گشوده شد و آهنگ کشتار با به کارگيري تک تيراندازان از راه دور و کاربرد نارنجک و بمباران مرگبار برخي از محله هاي فقير مانند شهرک صدر، بُعدي ديوانه وار يافت. درآن زمان، مقتدي صدر براي حفاظت از هواداران خود مداخله و تهديد کرد که اگر کشتار معترضان ادامه يابد، شبه نظاميان خود را به حرکت درخواهد آورد.

فقدان توانايي براي اداره کشور

مشروعيت رژيم درعراق پايان يافته است. تظاهرات خشم آلود جنبه روزمره يافته و نشان دهنده آن است که رژيم درمرز فروپاشي قرارگرفته است. رژيم، با خون عراقي هايي که ريخته ديگر مشروعيت ندارد. نشانه هاي ديگري نيز اين را نشان مي دهد. در زمان برگزاري انتخابات مجلس قانونگذاري سال ٢٠١٨، جوانان کارزاري براي تحريم انتخابات به راه انداختند. تنها ٣٢ درصد درسراسر عراق در انتخابات شرکت کردند اما کميسيون انتخابات اعلام کرد که نرخ مشارکت ٤٨ درصد بوده است. رقمي اشتباه برانگيز، زيرا درصد مشارکت درخارج از عراق را به موازات نرخ مشارکت داخل قرارداده است. به اين ترتيب، ٨٠٠ هزار راي عراقي هاي خارج از کشور با راي ٨ ميليون راي دهندگان داخل با هم محاسبه شده و نرخ مشارکت بيشتر از واقع نشان داده شده است. بنابراين، رژيم نتوانسته مشروعيت خود را پيش از هرچيز ديگر ازطريق ساز و کارهاي دموکراتيک حفظ کند.

واقعيت قابل ملاحظه، اعترافي کمرنگ به ورشکستگي رژيم از سوي رئيس پيشين دولت، حيدر العبادي انجام شده که پذيرفته: «دولت توانايي اداره کشور را ازدست داده است». اين به معناي آن است که گروه رهبران از ناراحتي مردم آگاه است و رژيم نمي تواند مرگ مردم در تظاهرات مسالمت جويانه را به چالش بگيرد. مقتدي صدر از خون قربانيان براي تسويه حساب با حريفان خود استفاده کرده و اعلام نموده که دولت عادل عبدالمهدي را نفي و خواستار برکناري آن شده است. او پس از بازگشت ناگهاني از تهران اعلاميه هايي صادر کرده است. پايتختي که با خشم اعتراض ها را مردود شمرده و آنها را «فتنه» آمريکايي – صهيونيستي مي نامد و معتقد است که شورش ها بايد متوقف شود.

فسادي منحوس

رژيم با معترضان مي جنگد اما خود را درگير نمي کند. معترضان خواهان آن هستند که رژيم از جريان فساد پاکسازي شده و اقتدار ازدست رفته «حکومت» بازگردانده شود، اقتدار ازدست رفته اي که به خاطر قدرت يابي گروه هاي مسلح (حشد الشعبي) وابسته به تهران و مشارکت بالاي آنها در مجلس نمايندگان و دولت فدرال و دستگاه هاي اداري است. اين را نيز نبايد ازياد برد که حزب ها و جريان هاي مذهبي وزارت خانه ها را کنترل نموده و پول هاي عمومي را به نفع خود هزينه مي کنند.

حيف و ميل دارايي هاي عمومي – ازطريق فساد – ازسال ٢٠٠٣ تاکنون ١٠٠٠ ميليارد دلار (٨٩٥ ميليارد يورو) برآورد شده که اين امر توضيح گر ثروت فوق العاده حزب ها، دستگاه هاي اقتصادي آنها و نيرويشان دربرابر فقر عمومي اي است که مردم عراق از آن رنج مي برند.

عراق براي تامين مالي سالانه بخش عمومي که زير بارسنگين بيکاري پنهان به عنوان استخدام بيش از حد کارمندان برمبناي يک سهميه بندي سياسي، با اين هدف انجام مي شود که خشم مردم دربرابر شکست دولت، فساد و حيف و ميل فزاينده دارايي هاي عمومي را محدوود نگهدارد، کمر خم کرده است. هرسال، کسري بودجه مانند بدهي افزايش مي يابد. بنابر اعلام صندوق بين المللي پول (FMI)، بدهي عراق که درسال ٢٠١٨، ١٣٢.٤ ميليارد دلار (١١٨.٥٣ ميليارد يورو) بوده، در سال ٢٠٢٠ به ١٣٨ ميليارد دلار (١٢٣.٥٤ ميليارد يورو)مي رسد. در سال ٢٠٢٠، عراق ديگر قادر به اجراي برنامه هاي توسعه يا مدرن سازي زيرساخت هاي خود نخواهد بود. تنها صورت حساب پرداخت حقوق بازنشستگان ٦٠ ميليارد دلار (٥٣.٧١ ميليارد يورو) است درصورتي که درآمدهاي نفتي از ٩٠ ميليارددلار (٨٠.٥٧ ميليارد يورو) فراتر نمي رود. کسري بودجه نيز حدود ٤٥ ميليارد دلار (٤٠.٢٩ ميليارد يورو) است. دولت مي بايد با نرخ بيکاري ١٦ درصدي درميان جمعيتي رشديابنده رودررو شود. درحالي که ميزان فقر هم اکنون بالا ودر سطح ملي ٢٢.٥ درصد است. در استان هايي که تحت سلطه داعش بوده، ميزان فقر ٤١.٢ درصد است. عراق درشمار فاسدترين کشورها در رديف ١٦٨ از ١٨٠ کشور مورد بررسي طبقه بندي «شفافيت بين المللي» قراردارد.

مشکل در نوع تفکر قدرت حاکم است که مي کوشد آرامش اجتماعي را به بهاي وعده هايي گشاد دستانه به فقيران به دست آورد. فقيران هم کاملا مي دانند که رژيم قادر به عمل کردن به وعده هايش نيست و درسايه اتلاف مداوم ثروت ها و مصونيت وحشتناکي که فاسدان بزرگ از آن برخوردارند هرگز مورد تعقيب قرار نمي گيرند. کارهاي دولت در عرصه مبارزه عليه فساد کاملا بي حاصل بوده و موجب باج ستاني شبه نظاميان متنفذ شده است. در حرکتي بيهوده، نخست وزير کنوني، عادل عبدالمهدي يک سال پيش اعلام کرد که يک «شوراي عالي عليه فساد» تشکيل مي شود. تا امروز هيچ فاسدي به پاي ميز عدالت کشيده نشده است.

درآغاز دسامبر ٢٠١٨، مرداني مسلح ازهر الياسيري، مديرکل دفتر بازرسي مالي را به قتل رساندند. او دراين سمت جانشين احسان کريم شده بود که او نيز در ژوئيه ٢٠١٨ دربرابر خانه اش به قتل رسيده بود. اين دو مورد تاکيدي آشکار بر قدرت فساد دربرابر ضعف حکومت عراق است.

تقويت شبکه هاي مشتري مداري

ازسرگيري تظاهرات در عراق، با چنين گستردگي و خودجوشي، بازتاب نفي واقعي رژِيم و قدرت حاکم پس از يک تجربه ١٦ ساله است. اين شکست به اين خاطر پيچيدگي بيشتري يافته که ساختار فساد، شامل شمار زياد رئيس هايي است که ثروت هاي عراق را غارت مي کنند و موجب فقر مردم مي شوند است.

فقدان هرگونه اقدام واقعي اصلاحي و تداوم قدرت رهبران با حزب ها، جريان ها و شبه نظاميانشان دربرابر مطالبه ها و اختلاس ها به نفع ايران و رژيم بشار اسد در دمشق، موجب تشديد اختناق در داخل شده و همه اينها اين باور را تقويت مي کند که تغيير واقعي امکان ندارد. کاملا به عکس، قدرت حاکم کاري جز تقويت شبکه مشتري مداري خود که به نفع رواج فساد در جامعه است نمي کند.

خيزش کنوني بيانگر نوميدي عميق درمورد توانايي رژيم در تغيير و تمايل به خودکشي دسته جمعي ازطريق انجام تظاهرات دربرابر بيرحمي سرکوبي است که در استفاده کردن از گلوله هاي واقعي ترديد نمي کند. اين شجاعت ناشي از نوميدي براي فرار از يک واقعيت منحوس است. ويژگي اين اعتراض ها اين است که توسط گروه هايي از جوانان آگاه، دانش آموختگان دانشگاه ها به همراه جوانان بيکار نااميد به راه افتاده است.

اکنون مردم عراق به اين باور رسيده اند که رژيم قابل اصلاح نيست. نسل جوان درحالي که فساد قدرت حاکم و حزب ها را مي بيند، شعارهاي اصلاحات را باور نمي کند. همچنين، وعده هاي جديد آتشي است که رژيم خود را در آن مي اندازد و گذار به سوي يک جمهوري جديد را ميسر مي سازد.

 

صفا خلف

روزنامه نگار و پژوهشگر عراقي در زمينه جامعه شناسي و تحليل بحران. برنده جايزه «نسيج» ٢٠١٧ آژانس فرانسوي همکاري رسانه اي (CFI) براي پژوهش هايي درمورد تکثرگرايي فرهنگي و مذهبي در خاور نزديک .

https://orientxxi.info/fa/auteur/safaa-khalaf

مستقيم از روژاوا · عمليات نظامي موسوم به «چشمه صلح» ارتش ترکيه و نيروهاي مکمل آن، ارتش ملي سوريه را به شمال شرقي اين کشور روانه کرده است. تاکنون نبردهاي شديدي درگرفته که به بهاي جان صدها رزمنده و غيرنظامي تمام شده و درگيري ديپلوماتيک پيچيده اي به وجود آورده است. با اين حال، به نظرمي آيد که «دولت خودمختار شمال و شرق سوريه» عزم جزم دارد که خودمختاري اي که براي آن بهايي گران پرداخت شده را حفظ کند. دراين مورد، ساکنان محلي واکنش حمايت آميز نشان مي دهند.

در قاميشلي هنوز پرچم «نيروهاي دموکراتيک سوريه» (FDS) برافراشته است. تقريبا هرروز، ساکنان شهر دربرابر مقر سازمان ملل متحد گردآمده و به تظاهرات مي پردازند و با به اهتزاز درآوردن پرچم زرد، هواداران توافق «روسيه- ترکيه» که عقب نشيني آنها را پيش بيني کرده، به سخره مي گيرند. محمد احمد، رئيس مشترک «شوراي جوانان کرد روژاوا»، که يکي از سازمان دهندگان تظاهرات ٢٨ اکتبر است توضيح مي دهد که: «ما براي حمايت از نيروهاي دموکراتيک سوريه (FDS) در اينجا هستيم. براي اين کار به مقابل دفتر سازمان ملل متحد آمده ايم که صدايمان را به گوش ها برسانيم تا ترکيه تهاجم خود را متوقف کند و اين تهاجم به صورتي قاطع تر، رسمي تر و منسجم تر توسط جامعه بين المللي محکوم شود».

از آغاز اين تهاجم (١)، ارتش ترکيه درطول مرز خود نوار بزرگي را از راس العين تا تل ابيض به تصرف خود درآورده و بزرگراه ام- ٤ را قطع کرده است. دراين راه ارتباطي بين قاميشلي و منبج است که جهادگران به کشتار غيرنظاميان بي سلاح پرداختند و از جمله هروين خلف، بانويي سياستمدار را کشتند.

به موازات توافق ترکيه- روسيه، که درمورد «نيروهاي دموکراتيک سوريه» (FDS) اِعمال مي شود، و پس از خيانت پدرخوانده آمريکايي، «دولت خودمختار شمال و شرق سوريه» (Aanes) (٢) با ميانجيگري روسيه- ايران، از رژيم سوريه براي تقويت دفاعي خود مدد خواست. اين توافق تاکتيکي باعث شده که سربازان رژيم سوريه در جبهه هاي مختلف حضور يابند اما درعين حال، دستگاه مديريت خودمختار ازبين نرفته و با حمايت نيروهاي امنيتي خود، همچنان منطقه را اداره مي کند.

بريوان خالد، رئيس مشترک «شوراي دموکراتيک سوريه»، بالاترين مرجع «شوراي خودمختار شمال و شرق سوريه» (Aanes) تصريح مي کند که: «رژيم درچهارچوب يک گفتگوي “سوريه- سوريه” اي به اينجا آمده است [...]. اين قصد را دارد که در اينجا مستقر شود و اين تهديدي براي دستگاه خودمختار است. ما دراين باره صحبتي نکرده ايم و تنها دليل آمدن سربازان حفاظت از مرز بوده است». بيشتر کارکنان دستگاه اداري خودمختار عين عيسي که اکنون در رقه جمع شده اند نيز درمعرض تهديد تهاجم ترکيه قراردارند. آخرين جاده اي که پايتخت پيشين «سازمان حکومت اسلامي» (داعش) را به شهرهاي شرق متصل مي کند، ديگر از جنوب، به ويژه حسکه نمي گذرد.

دراين شهر که براثر نبرد عليه داعش ويران شده، دولت خودمختار در محل شوراي ناحيه اي رقه مستقر شده و اين شورا نيز به يک دانشگاه محلي که براي استفاده اداري تغيير کاربري داده انتقال يافته و به شدت از آن حفاظت مي شود. مسئولان محلي اي که با آنها ديدار کرديم، به خاطر سوء قصدهاي داعش در روزهاي اخير، به نظر مي آمد که به شدت دستخوش تنش هستند. عبدالسالم حمصورک، هماهنگ کننده محلي امور انساني، که آشکارا تحت تاثير سوء قصدها بود حکايت کرد که: «من ٢ روز پيش از يک سوء قصد جان سالم به در بردم». او توضيح داد که عمليات ترکيه موجب ظهوردوباره و ناگهاني کارهاي تروريستي هماهنگ توسط سلول هاي خفته داعش شده است.

در دفتر مجاور، با ابراهيم حسن، ترکمن ساکن منطقه تل ابيض ديدار مي کنيم. او يک سال و نيم پيش از يک سوء قصد جان به در برد، اما پاهايش را ازدست داد: «من مسئول مشترک کارهاي بازسازي شهر هستم (٣). اززمان آزادسازي ما کار بازسازي را آغاز کرديم. اما اين جنگ جديد در ماه هاي آينده تلاش هاي ما را متوقف مي کند».

عبدالخالد موحد، رئيس مشترک دفتر امور انساني منطقه نيز همين تحليل بدبينانه را دارد: «با رسيدن نيروهاي رژيم، سازمان هاي بين المللي که در شمال شرق سوريه کار مي کردند ناگهان کارکنان خارجي خود، که غالبا ماهرترين ها هستند، را از شمال و شرق سوريه بيرون بردند و به برنامه هاي متعددي پايان دادند، درحالي که بحران انساني روزبه روز شديدتر مي شود». او با ناراحتي و تلخي نتيجه مي گيرد که: «علاوه براين، سازمان ملل متحد توسط رژيم تحت فشار قرارگرفته و به آن اجازه ساخت اردوگاه هاي تازه در منطقه را نمي دهد، درحالي که نياز شديدي به اين اردوگاه ها وجود دارد. ازاين رو، ناگزيريم جاهايي در اردوگاه هاي ازپيش موجود يا نزد ساکنان [براي پناهجويان] بيابيم. با نزديک شدن زمستان، اين خطر وجود دارد که بحران انساني فاجعه بار شود».

رژيم سوريه آماده است سربازان خود را براي امنيت مرزها بفرستد، ولي خيلي کمتر آمادگي براي امدادرساني انساني دارد و اميدوار است که سرانجام کنترل اين منطقه، که بخش عمده آن از آغاز جنگ درسال ٢٠١١ از دستش خارج شده، را بازپس گيرد. از زمان اعلام توافق – بين «نيروهاي دموکراتيک سوريه» (FDS) و رژيم-، احتمال بازگشت دستگاه حکومت بعثي برسر همه زبان ها است. در عموده، هنگام نشست شوراي شهرداري ها، که امور محله ها را اداره مي کند و هر يک حدود ١٥٠٠ تن از ساکنان را دربرمي گيرد، يکي از کارکنان سياسي مخصوصا براي اين آمده بود که به ساکنان و کارکنان آموزشي اطمينان دهد که توافق موجود راه را براي بازگشت رژيم نمي گشايد. يک بانوي مدير مدرسه توضيح مي دهد که: «ما بيم داشتيم که اين پايان برنامه آموزشي مان باشد. نمي خواهيم مجبور شويم برنامه هاي درسي دمشق را تدريس کنيم که ايدئولوژيک بوده و چند وجهي بودن ملت سوريه را نفي مي کند». در بيانيه هاي رژيم به نظر مي آيد که آموزش پس از ارتش و پليس دولت خودمختار، که مي بايد جذب و تحت سلطه نظام بعثي قرارگيرند، اولويت سوم است.

عبدالکريم عمر، مسئول روابط ديپلوماتيک «شوراي خودمختار شمال و شرق سوريه» (Aanes) توضيح مي دهد که: «ما به هيچ يک از کنشگران حاضر درمحل اعتماد نداريم». به رغم وضعيت بي نهايت حساس دولت خودمختار، به نظر مي آيد که نهادهاي آن موقعيت خود را حفظ مي کنند. درعين حال، توافق هاي گوناگون بين المللي «نيروهاي دموکراتيک سوريه» (FDS) را ناگزير کرده که رسما با نظارت روسيه از يک نوار به عرض ٣٢ کيلومتراز مرز ترکيه عقب نشيني کند. دانستن اين که آيا اين عقب نشيني انجام شده مسئله ديگري است. «نيروهاي دموکراتيک سوريه» از ماه ها پيش خود را براي تهاجم ترکيه آماده کرده بودند. در همه شهرهاي مرزي کيلومترها راهروي زيرزميني ساخته شده تا ازپس محاصره برآيند، خود را از بمباران ها محافظت کنند و از پشت دشمن سردرآورند. درهفته هاي اخير اين کارها شتاب بيشتري يافته است. يکي از ساکنان عموده، به طور ناشناس به ما مي گويد: «نيروهاي دموکراتيک سوريه (FDS) هرگز واقعا از مرز عقب نشيني نکرده اند. آنها بخشي از مردم هستند که اگر ترکيه دست به يک حمله ناگهاني بزند، از شهرهاي ما دفاع مي کنند».

آشفتگي نظامي

بيرون کشيدن بخشي از نيروهاي نظامي آمريکا به نيروهاي روسي امکان داده که درطول مرز ترکيه گشت زني هايي را سازماندهي کنند. دراثر عقب نشيني نيروهاي آمريکايي، براي نخستين بار پس از آغاز جنگ در سوريه، پرچم روسيه در خيابان هاي قاميشلي، عموده و حسکه برافراشته شده است. نيروهاي نظامي آمريکا هم به نوبه خود دستورهايي مبهم و متناقض دريافت مي کنند. آنها پس از ترک تاسيسات خود در منطقه کوباني و عين عيسي، سرانجام هدف جديدي براي خود تعيين کردند که کنترل منابع نفتي واقع در منطقه ديرالزور و جزيره در شرق کشور است. اين ماموريت، که به سختي قابل توجيه است، به ايالات متحده امکان مي دهد که حضور خود درسوريه را حفظ کند.

آمريکايي ها پس از آن که بيهوده کوشيدند نيروهاي دموکراتيک سوريه را به شورشيان جهادگر ادلب نزديک کنند، به نظر مي آيد که اکنون مي خواهند نيروهاي عرب کردها را از منطقه دور نمايند تا کنترل آن را در دست داشته باشند. اين درحالي است که مردم منطقه مرتبا عليه بازگشت رژيم سوريه تظاهرات مي کنند.

سنگيني نيروي هوايي

اکنون، مرز سوريه- ترکيه ناظر آهنگ غريب رفت و آمدهاي گشتي هاي نظامي؛ گاه روسي- بعثي، روسي- ترک، روسي- «نيروهاي امنيت داخلي» (Asayish) (٤) است و فزون بر اينها محموله هاي نظامي آمريکا با همراهي بالگردها در رفت و آمد هستند بدون آن که کسي واقعا بفهمد مقصدشان کجا است. به رغم حضور وافر اين نيروهاي حفظ نظمي که مي بايد توافق آتش بس را محفوظ نگهدارند، نيروهاي ترکيه به پيشروي در برخي از بخش ها ادامه مي دهند.

زيدان العسي، رئيس مشترک شوراي دفاعي خودمختار شمال شرقي سوريه تاکيد مي کند که: «اگر پرواز هواپيماهاي ترکيه درسوريه نبود، آنها نمي توانستند حتي يک شهر را بگيرند. دراين مورد ترديدي نيست. در راس العين، آنها روز در شهر پيشرفت کردند و “نيروهاي دموکراتيک سوريه” شب شهر را در اختيار گرفتند». ارتش ترکيه که توسط نيروهاي جهادگر تقويت مي شود، اکنون منطقه رودخانه خبّور که از جمله ساکنان آن مسيحيان هستند را تهديد مي کند. کينو گابريل، سخنگوي «نيروهاي دموکراتيک سوريه» و فرمانده «شوراي نظامي آشوري ها» هشدار مي دهد که: «جامعه آشوريان خبّوربه خاطر عمليات ترک ها درمعرض تهديدي موجوديتي است. امنيت آن مي بايست تامين شود».

اما، اين فقط اقليت مسيحي نيست که براي حفظ خود در منطقه مبارزه مي کند. عرب ها نيز نگرانند و آمادگي دارند براي مقابله با تهديد ترک- جهادگرها بسيج شوند. زيدان العسي که خود او فرمانده عرب يک نيروي شبه نظامي غيرمذهبي در «ارتش آزاد سوريه» (ASL) و اهل حسکه است که پس از اسلامي سازي اپوزيسيون سوريه به «نيروهاي دموکراتيک سوريه» (FDS) پيوسته، مي گويد: «عرب ها حدود ٧٠ درصد از نيروهاي دموکراتيک سوريه را تشکيل مي دهند. اين را نبايد فراموش کرد. بيائيد شهيداني که در روزهاي اخير کشته شده اند را نگاه کنيد، اکثر آنها عرب هستند».

به اين نيروهاي متعهد، «رزمندگان تجهيزشده ويژه» نيز افزوده مي شوند که از قبيله هاي عرب همبسته براي مبارزه عليه اشغالگري ترکيه هستند. به نظر مي آيد که تهاجم ترکيه نه تنها نتوانسته جامعه هاي منطقه خودمختار را دچار تفرقه کند، بلکه موجب به هم پيوستن بيشتر آنها نيز شده است. مانند انجام عمليات «شاخه زيتون» در سال ٢٠١٨ که تجاوز ترکيه موجب تقويت يکپارچگي ملي سوريه شد.

«نيروهاي دموکراتيک سوريه» (FDS) به رغم نقش مهمي که در تعقيب و حذف ابوبکر البغدادي، خليفه خودخوانده داعش داشتند، به حال خود رها شدند و اکنون توسط ارتش ترکيه، که رئيس جمهوري آن سوگند خورده که «سرآنها را بشکند» در وضعيتي بسيار دشوار قرار گرفته اند. به موازات اين امر، شکننده شدن دولت خودمختار شمال و شرق سوريه (Aanes) مي تواند باعث شود که خواسته دمشق در برقراري مجدد اقتدار خود در اين منطقه، که سال ها است آن را ازدست داده، تحقق يابد. بااين همه، نمايندگان دولت خودمختار، که در روزهاي اخير با آنها ديدار داشته ايم، براين واقعيت اصرار مي ورزند که حاضر نيستند خودمختاري اي که با پرداخت بهاي گزاف به دست آورده اند را ازدست بدهند. بريوان خالد مي گويد: «ما ١١ هزار شهيد و ٢٤ هزار مجروح براي آزادسازي سرزمينمان داشته ايم، دست روي دست نمي گذاريم و به مقاومت ادامه مي دهيم [...]. وقتي که [منطقه] از جنبه نظامي باثبات شود، ما با رژيم سوريه درمورد خودمختاري به گفتگو خواهيم پرداخت و اميدواريم که در آن زمان از حمايت جامعه بين المللي برخوردار شويم».

١- برای مشاهده جزئیات تحولات بر روی نقشه به وبگاه زیر مراجعه کنید syria.liveuamap.com

٢- Autonomous Administration of North and East Syria

٣- در این منطقه همه مقام ها بصورت مشترک توسط یک مرد و یک زن هم زمان اشغال شده است. به همین دلیل این دستگاه دولتی عادلانه ترین از لحاظ اشتراک زنان در فعالیت هاست.

٤- Asaysh به کردی یعنی امنیت، دستگاه پلیس در منطقه Aanes است. آنها شامل توافق نمی باشند . گشت های امنیتی خود را مستقل از نیروهای سوریه ای و روسی دارند.

https://orientxxi.info/magazine/articles-en-farsi/article3417

با سلام گرم
 
در زیر لینك برنامه تلویزیونی برای یك دنیای بهتر در مورد تحولات عراق را برای شما ارسال میكنم. 
 
با  تشكر
 
علی جوادی 

جنبش سرنگونی طلبانه در عراق: زمینه ها، مخاطرات و ملزومات پیروزی

( چند گزاره ی تکمیلی بر خلق و امپریالیسم)

یکم:

من در مقاله ی « همستیزی ِ خلق و امپریالیسم: فروکاستن ِ همستیزی ِ دیالکتیکی به دشمنی ِ ملییتی» توضیح دادم که همستیزی معادلی رساتر و گویاتر از تضاد برای فهم ِ دقیق تر ِ دیالکتیک و کارکرد ِ قانون مند ِ آن و به طور ِ مشخص فهم ِ چگونگی ِ رابطه ی خلق با امپریالیسم و این که دو قطب یا دو سویه ی همستیز( متضاد) لزومن و ضرورتن باید همزیست نیز باشند،و ازآنجا که خلق و امپریالیسم همزیستی ِ جغرافیایی- ملییتی ندارند – و تمثیل ِ یکی در جابلقا و دیگری در جابلسا بودن را به کار بردم- ، پس این دو هستی ِ تاریخی اجتماعی که نه به لحاظ ِ جغرافیایی و ملییتی و نه خصوصن به لحاظ ِ تولیدی مناسباتی رابطه ی مستقیم و رو در رویی ِ همزیستانه با یکدیگر ندارند، هرگزنه می توانند همستیز باشند، و نه آنکه تقدم ِ همستیزی- آن هم همستیزی از جایگاه ِ انقلابی – با خلق باشد. به عبارت ِ دیگر،خلق (های) کشور(های) عقب مانده با جایگاه ِ تولیدی مناسباتی ِ عقب مانده در تکامل ِ تاریخی، نمی توانند با نظام ِ اجتماعی ِ کشور ِ پیشرفته ی ناهمتراز با کشور ِ خود و در جایگاه ِ تولیدی مناسباتی و تاریخی ِ بالاتر، همستیزی ِ دورانی داشته باشند، چرا که آنها در چارچوب ِ آنتاگونیسم ِ اقتصادی اجتماعی ِ ایجاب کننده همستیزی قرار ندارند. همچنان که عکس ِ این قضیه نیز صادق است.

دوم:

اگرچه همزمانی و همدورانی ِ دوسویه و دو قطب ِ همستیزی یک ضرورت ِ تاریخی و دیالکتیکی است اما، این به آن معنا نیست که هر همزمانی و همدورانی یی لزومن و ضرورتن ایجاب کننده ی همستیزی آنهم همستیزی ِ آنتاگونیستی ِ غایت مند ِ فرابرنده از پیشین ِ تاریخ منقضی به پسین ِ تاریخن نوین باشد. به همین دلیل، دهقانان و حزب های منسوب به آنان( احزاب ِ خلقی) در جامعه های کم توسعه یافته اگرچه در این دوران با نظام ِ سرمایه داری همزمانی و همدورانی دارند اما یک عامل و نیروی اجتماعی ِ تعیین کننده ی همستیزی ِ دورانی ِ کارساز به حساب نمی آیند. بلکه فقط می توانند از جایگاه ضدییت با کلییت نظام و کردوکار های پیشرفت گرایانه و تکاملی ِ آن دشمنی ِ ایدئولوژیک داشته و خواهان بازگرداندن ِ چرخ ِ تاریخ به گذشته باشند، و از این رو و ازچنین موضعی نه تنها نقش ِ سازنده ای در تکامل ِاجتماعی ندارند بلکه مانع ِ بزرگی هم بر سر ِ راه ِ تکامل ِ اجتماعی هستند. به همین دلیل است که می گوییم همستیزی( تضاد ِ) خلق با امپریالیسم یک تز ِ جعلی، دروغین، غیر ِ دیالکتیکی و غیر ِ مارکسیستی، و از لحاظ ِ آگاهی بخشی وارونه نما و گمراه کننده است.           سوم: همزیستی و همستیزی ِ دیالکتیکی- طبقاتی موجب ِ بقا و تکامل ، یا تکامل و بقای جامعه های انسانی می شود که با رفع و حل ِ این همستیزی ِ تاریخی طبقاتی، جامعه ی انسانی در وحدت ِ همبسته ی انداموارش در نهایت به عالی ترین درجه ی بقا و تکامل خود فرا رفته و درنتیجه و در چشم انداز ِ غایی، همستیزی محدود به رابطه و فعالییت ِ شناخت شناسانه ی انسان ِ کارورز ِ اندیشه ورز در طبیعت و از قوانین ِ طبیعت خواهد شد که عامل ِ بقای نوع ِ انسان در وحدت ِ همبسته ی تاریخی اش است.

چهارم:

خلق در همستیزی ِ دیالکتیکی ِ نو با کهنه، به دلیل ِ جهان بینی و ایدئولوژی ِ واپس گرایانه اش جانبدار ِ کهنه است و از این رو،نه تنها نقش ِ ایجابی و مثبت گرایانه در فرآیندهای اجتماعی سیاسی و حتا اقتصادی ِ جامعه ندارد – با تکنولوژی و صنعت که آن را عامل ِ بی اعتنایی به سنت ها و بی اعتقادی به دین و مذهب می داند به شدت سر ِ ستیز دارد- ،بلکه با فردگرایی و فرقه سازی و خرافه پرستی اش مدام در این فرایندها نیز ایجاد ِ اخلال می کند. ( شریعتی و آل احمد و حوزوی های مفاتیح الجنان خوان ِ دعانویس از چنین جایگاه ِ تمدن گریزانه و پیشرفت ستیزانه ای با ماشینیسم و مدرنیته ضدییت و دشمنی می ورزند. آل احمد با این نگرش ِ واپسگرایانه بود که غرب زده گی را نوشت و هرچه فحش و ناسزا بود نثار ِ تکنولولوژی و صنعت و دستآوردهای تاریخی ِ بشرییت یعنی نثار ِ ماتریالیسم ِ تاریخی نمود. همچنان که حزب های خلقی نیز با همین نگرش و از همین موضع است که با نظام ِ تاریخی دورانی ِ سرمایه داری به مثابه زیر ساخت ِ اقتصادی اجتماعی ِ سوسیالیسم و کمونیسم ضدییت دارند.).

پنجم:

واپسگرایی از این رو، همزمانی و حضور ِ فیزیکی- شناسنامه ای و تقویمی در تاریخ- دوران، و ناهمزمانی ِ جهان بینی و جهان شناسی و خصوصن ناهمزمانی ِ ایدئولوژیک است در این دوران. واپسگرا، اگرچه حضور ِ همزیستانه ی جبری در این دوران ِ تاریخی دارد( اگر به میل و اراده ی خودش بود ترجیح می داد در در دوران ِ پیشاسرمایه داری که صنعت و تکنولوژی اینهمه پیشرفت نکرده بود زاده شود.)، اما ضدییت ِ خود با دستآوردهای تاریخی ِ بشرییت را که در پیشرفته ترین کشورهای صنعتی تجمع یافته اند هیچگاه کتمان نمی کند و مدام بر طبل بیزاری و نابودی ِ این دستآوردها که به زعم ِ او موجب ِ بدبختی ِ انسان شده می کوبد و با شعار ِ مرگ بر امپریالیسم خواهان ِ بر گرداندن ِ جامعه ی انسانی و تاریخ به گذشته و درنتیجه آگاهانه یا ناآگاهانه ممانعت از تحقق ِ سوسیالیسم و کمونیسم می شود.

ششم:

درایران که واپسگرایی ِ مذهبی وسیاسی درهم آمیخته وایدئولوژی ِ مذهبی برسیاست های راهبردی ِ حاکمییت غلبه یافته، از یک سو ضدییت با دستآوردهای تاریخی ِ علمی نظری ِ انسانییت تبدیل به راهبرد ِ آموزشی ِ حاکمییت شده و حوزه های تربیت ِ روحانی و آخوند با حمایت ِ رژیم تبدیل به کانون های رشد و تکثیر ِ ویروس ِ ضدییت با تمدن وآموزه های علمی و فرهنگی شده، و از سوی دیگر اپوزیسیون ِ سیاسی ِ رژیم نیزاگر نه از موضع ِ دین و مذهب ِ حاکمییت، که از نظرگاه ِ ایدئولوژی ِ خلقی ِ خود مدام بر طبل ِ دشمنی با پیشرفت گرایی به شیوه ی سرمایه داری و مناسبات ِ آن که نمود ِ عینی ِ آن در هستی ِ اجتماعی اقتصادی ِ جامعه های پیش رفته ( امپریالیستی به تعبیر ِ آنان) عملکرد دارد می کوبند، که آن را به غلط همستیزی ِ طبقاتی با امپریالیسم می پندارند و تبلیغ می کنند. یعنی در یک موضع گیری ِ مشابه و همسو، رژیم دشمنی و ضدییت ِ ایدئولوژیک مذهبی ِ واپسگرای اش با آنچه استکبار ِ جهانی می نامد ، و اپوزیسیون ِ خلقی خصومت ِ ایدئولوژیک سیاسی اش با آنچه در همان معنا امپریالیسم می خواند، یا به بیان ِ واقعی تر ضدییت ِ مشترک شان با تمدن و تجدد و دستاورد های تاریخی ِ بشرییت را توجیه کرده و به سیاست ِ راهبردی ِ خود تبدیل نموده اند.

هفتم:

این دو نمونه ی برای جامعه ی ما عینی و تجربی را از آن جهت آوردم که اولن بیانگر ِ این واقعییت اند که هر همزمانی وهمزیستی ِ تقویمی به تنهایی موجب ِ قطبییت ِ همستیزی ِ دورانی نمی شود، و ثانیین با فاکت آوری و استدلال بر اساس ِ فاکت ها نشان دهم که اشتراک ِ نظر و همسویی ِ ایدئولوژیک رژیم و اپوزیسیون ِ خلقی اش نه تنها صوری یا تصادفی یا پنهان کردنی نیست بلکه می توان آن را هم در شیوه ی کسب ِ قدرت ِ سیاسی با تکیه بر نیروی غیر ِ طبقاتی ِ خلق، و هم در شیوه ی سرکوب مخالفان ِ عقیدتی سیاسی شان با اتهام ِ نوکری ِ امپریالیسم، درنظرات و عملکردهای مشابه شان به روشنی ردیابی و مشاهده نمود. افزون بر اینها، آیا وجود ِ آشکار ِ مردسالاری در رهبری ِ تشکیلاتی و حاکمییتی ِ رژیم و حزب های خلقی خود دلیل ِ محکم و غیر ِ قابل ِ انکاری برای اشتراک ِ نظر و همسویی ِ ایدئولوژیک ِ شان نیست؟ اینها را اضافه کنید به آنچه در بالا در مورد ِ تمدن ستیزی و پیشرفت ستیزی و ضدییت شان با دستآوردهای تاریخی ِ نظام های تاکنونی و به خصوص نظام ِ سرمایه داری که فراهم کننده ی پیش نیازهای مادی ِ سوسیالیسم و کمونیسم است نوشتم.

هشتم:

ازاین رو، همزیستی در قلمرو و چارچوب ِملت و دوران ِ معیین با قطب یا نیروی طبقاتی ِ همدوران ِ خود پیش شرط و تمام شرط ِ هم ستیزی ِ دورانی است. در غیر ِ این صورت، هر درگیری میان ِ دو کشور و دو ملت می شود جنگ و لشکرکشی ِ یک ملت علیه ِ ملت ِ دیگر یا همان جنگ ِ جابلقایی ها و جابلسایی ها که معنای اش همستیزی ِ طبقاتی نیست. به همین دلیل است که مارکس هم در گروندریسه و هم در کاپیتال فقط از همستیزی ِ کار ِ اجتماعی و مالکییت ِ خصوصی در انگلستان ِ زمان ِ خودش سخن گفته و آن را معیار و الگوی همستیزی ِ طبقاتی در دیگر کشورهای پیشرفته قرار داده است. در حالی که لنین و به پیروی از او لنینیست ها نه تنها چنین کاری نکرده اند بلکه دشمنی ِ ملت های عقب مانده با ملت ها ی پیشرفته را جایگزین ِ همستیزی ِ دیالکتیکی نموده اند.

نهم:

خلق برخلاف ِدو طبقه ی اجتماعی و اصلی ِ این دوران- پرولتاریا و بورژوازی- ، نه وحدت ِ طبقاتی دارد، نه آگاهی ِ طبقاتی، و نه از این رو اراده ی واحد که بتواند به عنوان ِ یک نیروی کارساز ِ متحد و یکپارچه وارد ِ کارزار ِ اجتماعی سیاسی و طبقاتی آنهم به شیوه ی انقلابی گردد. خلق با ایدئولوژی ِ پدرشاهی اش وحدت ِ جامعه را پاره پاره و فرقه فرقه می سازد، با خرافه پرستی اش آگاهی را به ضد ِ آگاهی تبدیل می کند، با تمامییت خواهی و انحصار طلبی ِ به ارث برده از مناسبات ِ پیشاسرمایه داری اش اراده های واحد را نیز تبدیل به اراده های تکین و پراکنده می کند که هر کدام برای خود ادعای قلمروی ِ جداگانه به شیوه ی ملوک الطوایفی دارد. از این رو، وحدت ِ صوری که رژیم های خلقی به زور ِ سرکوب و نه داوطلبانه برجامعه تحمیل می کنند تا قلمرو ِ حاکمییتی ِ خود را توسعه دهند، به محض ِ سرنگونی ِ رژیم به جدایی ِ قلمروهای قومی و ملییتی خواهد انجامید و حکومت ِ واحد ِ تحمیلی نیز همچون حزب ِ ظاهرن واحد و یکپارچه ی خلقی که به محض ِ مرگ ِ رهبر ِ اصلی دچار ِ انشعاب و پراکندگی می شود ، دچار پراکندگی خواهدشد. مانند ِ آنچه در شوروی و اروپای شرقی اتفاق افتاد.

دهم:

کشور ِ پیشرفته( امپریالیسم) همچون آینه ای است که تئوری ِ مارکسیستی( ماتریالیسم ِ تاریخی) پیش ِ روی ِ جامعه های عقب مانده می گذارد تا آینده ی خود را در آن ببینند و برای رسیدن به آن و برگذشتن از آن برای محو ِ هرگونه بهره کشی ِ انسان از انسان تلاش نمایند.( کاری که مارکس در گروندریسه و کاپیتال کرد و هر مارکسیستی موظف است چنین کند وگرنه نمی تواند و نباید خود را مارکسیست بنامد).

یازدهم:

این گزاره ها، آموزه های تئوریک در چارچوب ِ ماتریالیسم ِ دیالکتیک و ماتریالیسم ِ تاریخی است و هرکس ادعای مارکسیست بودن دارد اما این آموزه ها را قبول ندارد، یا باید آنهارا با استدلال ِ تئوریک رد کند، یا دست از ادعای مارکسیست بودن بردارد.

فوتبال، پان ترکیسم و مبارزه طبقاتی – سهند ریاحی

اولین تشکل کارگران شرکت نفت (زمینه اجتماعی و شکل‌گیری) – مسعود صنیع

۲۱ آبان ۱۳۹۸ – ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹

آدرس های اینترنتی

https://youtu.be/27ENmXHHPus

http://www.wsu-iran.org

https://t.me/SKargari

http://www.youtube.com/sosyalismkargari

برنامه‌های تلویزیون به‌پیش سه شنبه‌ها ساعت ۹:۳۰ شب به وقت ایران از طریق شبکه تلویزیونی دیدگاه روی ماهواره یاست رو به ایران، خاورمیانه و اروپا پخش می شود. همین برنامه چهارشنبه‌ها

ساعت ۹:۳۰ صبح باز پخش می‌شود

 Satellite: Yahsat

Frequency: 11766

Polarization: Vertical

Symbol Rate: 27500

FEC: 5/6

آدرس تماس با تلویزیون بهپیش

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید" style="color: #0000ff;">tv.bepish@gmail.com

٢١ آبان:بازنشستگان دیگری از بازنشستگان در مقابل مجلس اسلامی
تعدادی از بازنشستگان در تجمع امروز ۲۱آبان دستگیر شدند
روز ٢١ آبان تجمع دیگری از بازنشستگان در مقابل مجلس برپا شد. فراخوان این تجمع بدنبال فراخوان تجمع روز نوزدهم آبان  که نیروهای بسیاری از بازنشستگان و معلمان به آن پیوسته بودند، تحت عنوان "تجمع آرام و مسالمت آمیز" از جانب افراد سازشکاری  داده شده بود. اعلام تجمعی دو روز بعد از نوزدهم آبان سیاستی در جهت ایجاد تفرقه در صفوف بازنشستگان و کنترل خشم و اعتراض آنان در قالب تجمع سکوت بود. اما بازنشستگان با اعلام این که تجمع نوزدهم آبان را با قدرت برپا خواهند کرد و روز ٢١ آبان نیز با شرکت وسیع خود خیابان را به صحنه اعتراض خود تبدیل خواهند کرد، پاسخ محکمی به اینگونه تشبثات دادند. بدین ترتیب تجمع امروز بیست و یکم آبان تجمع "سکوت" نبود بلکه تجمع اعتراضی بازنشستگان با شعار "فریاد، فریاد، از اینهمه بیداد" بود. به این ترتیب بازنشستگان نشان دادند که اجازه نمیدهند مبارزاتشان بدنبال این جناح و آن جناح کشیده شود. در تجمع روز ٢١ آبان نیز نیروی انتظامی همانند روز نوزدهم آبانماه نیروی انتظامی بسیاری بسیج کرده بود تا مانع گردهمایی جمعیت بزرگ بازنشستگان شود. از جمله در این روز تعدادی از بازنشستگان به اسامی غضنفری، عیوضی، شفیعی، پژوهش، شریفی، منوچهر امیری، و عمرانی و دو بازنشسته خواهر با نام فامیلی ناصری از مازندران و چند تن از بازنشستگان لشکری دستگیر شدند.
خواستهای بازنشستگان عبارتند از: اجرای قانون خدمات کشوری به نحوی که حقوقها به بالای خط فقر هشت ملیونی افزایش یابد،  درمان رایگان برای همه، تحصیل رایگان برای همه کودکان، تامین مسکن مناسب، حق تشکل، حق تجمع، حق رسانه بدون هرگونه امنیتی کردنی و آزادی فوری و بدون وثیقه معلمان زندانی، کارگران دربند و تمامی زندانیان سیاسی، پایان دادن به امنیتی کردن و پرونده سازی ها، پایان دادن به اختلاس ها و بازگرداندن پولهای به سرقت رفته به صندوق های بازنشستگی
از خواستها و مبارازت بازنشستگان باید وسیعا حمایت کرد. بازنشستگان بازداشتی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.

پیش بسوی شوراها
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
٢١ آبان  ٩٨،  ١٢ نوامبر  

٢١ آبان :
نهمین روز دور جدید اعتراضات کارگران هفت تپه
روز ٢١ آبان کارگران نیشکر هفت تپه برای نهمین روز دست از کار کشیدند. اعتصابات این دور نیشکر هفت تپه از کارگران بخش کشاورزی آغاز شد. کارگران داخل شرکت نیز که برای پاسخ گویی به خواستهایشان اولتیماتومی یک ماهه داده بودند، بدلیل تعویق پرداخت حقوقشان وارد اعتصاب شدند. در این روز جمع زیادی از کارگران در تجمع شرکت داشتند.
کارگران در صحبت هایشان ضمن اعلام اعتراض به وعده های توخالی بر خواستهای اعلام شده خود تاکید کردند. در عین حال اعلام کردند که حقوق خط قرمز آنهاست و هشتاد و چهار روز است که مزدی نگرفته اند و حاضر به قبول این فشار نیستند. تاکید کارگران در تجمعشان بر اتحاد همه بخش های کارگران در این مجتمع کارگری بود. از جمله کارگران بازنشسته هفت تپه، رانندگان استجاری شرکت که کارگران را جابجا میکنند، کارگران نی بر، کارگران فصلی همه با معضل تعویق پرداخت دستمزدها روبرو هستند. زیر فشار اعتراض کارگران مدیریت وعده پرداخت یک ماه حقوق داده است، اما کارگران میگویند با یک وعده حقوق دردی از آنها دوا نمیشود و تمام طلبهایشان را میخواهند. کارگران میگویند با وجود گرانتر شدن سرسام آور قیمت ها حقوق کارگر اگر ده میلیون هم باشد کفاف زندگی اش را نمیدهد. به گفته کارگران با اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت دیگر مزایای شغلی شان حداقل یک میلیون و سیصد هزار تومان به حقوق آنها اضافه میشود و خواهان اجرای آن هستند. حرف کارگران اینست که فقط با اعتراض و اعتصاب متحدانه شان است که میتوانند حق و حقوقشان را بگیرند.
اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه به حراج کردن زمین های کشاورزی و خصوصی کردن شرکت بعنوان بخش دیگری از دزدی ها و چپاولگری هاست. خواستهای فوری کارگران نیشکر هفت تپه عبارتند از: متوقف شدن چپاولگری ها تحت عنوان خصوصی سازی و فروش زمینه های کشاورزی، پرداخت فوری طلبهای تمامی بخش های شرکت، روشن شدن وضع قراردادهای کارگران فصلی، بازگشت به کار دو همکار اخراجی، لغو احکام صادر شده برای اسماعیل بخشی و دیگر بازداشت شدگان این مجتمغ و بدون قید و شرط بودن آزادی آنان، بسته شدن تمامی پرونده های امنیتی تشکیل شده برای کارگران و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و پرونده سازی ها .
اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه متحدانه ادامه دارد. از خواستها و اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه باید وسیعا حمایت کرد.  

پیش بسوی ایجاد شوراها
حزب کمونیست کارگری ایران
٢١ آبان  ٩٨،  ١٢ نوامبر ٢٠١٩


20آبان: ادامه اعتصاب کارگران در نیشکر هفت تپه
کارگران نیشکر هفت تپه همچنان در اعتصابند. اعتصاب فعلی اساسا در بخش کشاورزی جریان دارد و بخشهای دیگر به اشکال مختلف از آنها حمایت میکنند. این کارگران که شمار آنها به 400 تا 500 نفر میرسد، در اعتراض به حراج گذاشتن زمینهای کشاورزی و به خطر افتادن زندگی و معیشتشان یک هفته است که در اعتصابند. کارگران بخش داخلی شرکت نیز پیگیر خواستهایشان هستند.
رئوس خواستهای فوری کارگران نیشکر هفت تپه عبارت است از: پایان دادن به حراج داراییها و زمینهای شرکت، پایان دادن به دزدی های پشت پرده، پرداخت بموقع مطالبات، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و پرونده سازی ها، لغو احکام صادره برای اسماعیل بخشی و دیگر بازداشت شدگان نیشکر هفت تپه و خاتمه دادن به تعقیب قضایی آنان، بازگشت به کار دو همکار اخراجی، پرداخت هزینه بازنشستگی شماری از کارگران مشمول، پرداخت مزایای شغلی عرفی کارگران، اجرای طرح طبقه بندی و...
حزب کمونیست کارگری از مبازات و خواستهای کارگران نیشکر هفت تپه حمایت کرده و بر مبارزه متحد کارگران تمام بخش های این مجتمع کارگری و شرکت فعال خانواده ها در تجمعات اعتراضی کارگران تاکید دارد.

پیش بسوی ایجاد شوراها
حزب کمونیست کارگری ایران
20  ابان  ٩٨،  11 نوامبر  ٢٠١٩

اطلاعیه خبری
اعتصاب کارگران پالایشگاه بید بلند و دو خبر دیگر اعتراضی
- روز یکشنبه ۱٩ آبان ماه تعدادی از کارگران پالایشگاه بید بلند ٢ خلیج فارس واقع در شهرستان بهبهان در استان خوزستان در اعتراض به سطح پایین دستمزدها و محرومیت از حتی همان بیمه نازل تامین اجتماعی دست به اعتصاب زدند.  این کارگران اعلام کرده اند که تا رسیدن به مطالبات خود به اعتصابشان ادامه خواهند داد. به گفته کارگران علیرغم اینکه آنها سرکار میروند بدلیل عدم توافق شرکت و پیمانکار، آنها هنوز بیمه نیستند و با وجود شرایط بسیار نا امن محیط کار اگر به هر دلیل آسیبی به آنها وارد شود از هرگونه بیمه ای محرومند.  این کارگران حتی سرویس ایاب و ذهاب ندارند و ناگزیر با هزینه خودشان به سر کار میروند. کارگران بید بلند به این شرایط برده وار کار و بیحقوقی اعتراض دارند و خواستار افزایش حقوقها، قرار گرفتن فوری آنها تحت پوشش بیمه و برخورداری از سرویس ایاب و ذهاب هستند. بیمه درمانی رایگان و افزایش حقوقها به بالای خط فقر هشت میلیون که خواست امروز کارگران، معلمان، بازنشستگان و بخش عظیم حقوق بگیران و بازنشستگان است از خواستهای کارگران است.  
- روز بیستم آبان کارگران "ارگ قدیم بم" که از دو روز پیش در محوطه ارگ و مقابل ساختمان پایگاه میراث ارگ بم تجمع داشتند، با وعده پرداخت مطالباتشان تا پایان آبانماه موقتا به اعتراض خود خاتمه دادند. این کارگران که تعداد آنها حدود ۱۲۰ نفر است، دست‌کم ۳ ماه مزد طلب دارند.  به گفته کارگران علاوه بر تاخیر سه تا چهار ماهه در پرداخت حقوق از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از عمده‌ترین مشکلات آنان روالی است که سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت دستمزد کارگران و تعویق دائم پرداخت مزدشان در پیش گرفته است.
- روز 19  آبانماه شماری از کارگران کارخانه "قند شوش" در اعتراض به وضعیت شغلی خود، مقابل ساختمان فرمانداری شوش تجمع کردند. زیر فشار تجمع اعتراضی کارگران در این روز و روزهای گذشته در محل فرمانداری نشستی با حضور چند تن از مسئولان شهرستانی شامل نمایندگانی از فرمانداری، اداره کار و تامین اجتماعی با کارفرما در محل فرمانداری برگزار شد. در این نشست مقرر شد کارفرما حداکثر تا ۱۰ روز آینده با تامین چغندر قند، کارگران را به محل کار خود بازگرداند. در غیراین صورت تعداد محدودی برای تعمیرات کارخانه باقی بمانند و سایر کارگران همراه با کارگران فصلی تا رفع مشکل تامین مواد اولیه از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند. به گفته کارگران؛ در جریان بارندگی‌های فرودین امسال به محصول چغندر قند مناطقی از استان کرمانشاه و خوزستان خسارت وارد شد که این موضوع فعالیت کارخانه‌های قند ازجمله کارخانه شوش را تحت تاثیر قرار داده است. کارفرما نیز بخاطر کمبود مواد اولیه چغندر قند کارگران را به مرخصی اجباری فرستاده است بدون اینکه مزدی شامل حال آنها شود. بازگشت به کار و یا برخورداری از یک بیمه بیکاری مکفی و در گام اول بالاتر از خط فقر هشت میلیونی حق کارگران است.

پیش بسوی شوراها
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
20 آبان  ٩٨،  11 نوامبر  ٢٠١٩

تمامی دستگیر شدگان تجمع بازنشستگان آزاد شدند
قطعنامه تجمع نوزدهم آبان بازنشستگان
روز نوزدهم آبانماه چند هزار نفر از بازنشستگان بنا بر فراخوانی از قبل اعلام شده تجمع با شکوهی برگزار کردند. برای شرکت در این تجمع شمار زیادی از بازنشستگان از شهرهای مختلف به تهران آمده بودند. علیرغم امنیتی کردن فضا و ممانعتها و دستگیری و فشار بر معترضین، بازنشتسگان تجمع خود را با قدرت برگزار کردند و طنین شعارهایشان علیه فقر، گرانی ، اختلاس ها و برای داشتن یک زندگی انسانی وسیعا طنین انداز شد. در تجمع دیروز تعدادی از بازنشستگان بازداشت شدند که بنا بر خبرها همه آنها آزاد شدند. یک اقدام مهم بازنشستگان اعلام یک قطعنامه برای تاکید بر خواستهای خود بود. در این قطعنامه بازنشستگان ضمن اعلام اعتراض خود به چپاولها و نگرش دولت و مجلس به مشکلات جاری خود، اعتراض خود را به فقر و محرومیت اعلام داشته و بر خواستهای زیر تاکید کرده اند:
1- اجرای  کامل ق خ م ک (قانون خدمات مدیریت کشوری) به صورتی که همه بازنشستگان به معیشتی مناسب با تعریف هزینه  سبد خانوار( که امسال 8 میلیون تخمین زده شده) برسند.
2- حذف بیمه های  ناکارآمد چند پایه و برقراری درمان رایگان و فراگیر.
3- بازگشت همه منابع و دارایی های صندوقها از دست اختلاسگران وکنترل واقعی بازنشستکان بر این صندوقها.
4- پایان یافتن فشارهای امنیتی به فعالین اجتماعی که به جز دغدغه رفاه مردم، اندیشه دیگری بر سر ندارند.
5-  آزادی همه معلمان و دیگر فعالین در بند بدون هر گونه وثیقه.
6- بازنشستگان حق دارند که تشکلهای مستقل خود را داشته باشند. ایجاد هر گونه محدودیت ، بی مورد و مخالف حق شهروندی است.
7- پایان دادن به سیستم خصوصی سازی در حوزه آموزش و پرورش. خصوصی سازیها در حوزه آموزش و درمان، مشکلات عدیده ای را  برای بازنشسته ها و خانواده هایشان ایجاد کرده است. ما خواهان پایان دادن به این سیاستها هستیم

پیش بسوی شوراها
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
20 آبان  ٩٨،  11 نوامبر  ٢٠١٩

اخبار و گزارشات کارگری 21 آبان ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

پژواک صدای کارگران حق طلب بازداشتی شهرداری کوت عبدالله باشیم

- درباره تجمع بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه و بودجه

- تجمع اعتراضی بازنشستگان متروتهران نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل شورای شهر تهران

- تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان یزد نسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان مخابرات مرکزی

- ادامه تجمعات کارگران شهرداری شوشتر برای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم

- ادامه اعتراضات درمجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه و وعده پرداخت حقوق معوقه تا پایان ماه جاری

- تجمع اعتراضی کارکنان مراکز علمی کاربردی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل مجلس

- گرم شدن بازار وعده و وعیدها پس از تجمع اعتراضی کارگران فاز2پالایشگاه آبادان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت چند ماه حقوق

- روز چهارشنبه 22 آبان دادگاه ندا ناجی برگزار خواهد شد

- مخالفت مجدد وزارت اطلاعات با ادامه تحصیل سها مرتضایی!

- کانون صنفی معلمان ایران (تهران):چهارشنبه ها با کانون

- اعتراض کشاورزان شهرستان رودان نسبت به قیمت پایین محصول بادور ریختن بادمجان ها

- جان باختن 2کارگر حین جوشکاری در محمدیار نقده براثر انفجار

- برق گرفتگی دو کارگر اداره برق اصفهان روی ترانس

- مصدومیت کارگر کارخانه فولاد اردکان براثرسقوط از ارتفاع

- جان باختن یک کولبر براثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی

*درباره تجمع بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه و بودجه

صبح روز سه شنبه 21 آبان،جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری ولشکری درپی فراخوانی که از روزهای پیش درشبکه های اجتماعی منتشر شده،علیرغم حضور گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی مقابل مجلس اجتماع کردند وبابرافراشتن پلاکاردها وسردادن شعارها اعتراضشان را نسبت به عدم پاسخگویی به خواسته های برحقشان بنمایش گذاشتند.

بنابه گزارشات منتشره،نیروهای سرکوبگرحاضرین رابزور روانه مترو میکردند وبیش از 10نفراز بازنشستگان معترض را بازداشت کردند.سرکوبگران تلفن های همراه تعداد زیادی از بازنشستگان را بزورضبط کردند.

نیروهای امنیتی همچنین مقابل سازمان برنامه و بودجه اجازه ایستادن به بازنشستگان نمی دادند و همه را پراکنده می کردند.

گزارش رسانه ای شده:

تعدادی از بازنشستگان بازهم مقابل مجلس رفتند

این بازنشستگان که بیشتر آنها مستمری‌بگیر صندوق کشوری و تامین اجتماعی هستند، مهم‌ترین خواسته‌های خود را اینگونه مطرح می‌کنند:

- ما از کلیه دستگاه‌های قانون‌گذاری و اجرایی، مصرانه خواستار اجرای قانون همترازی مصوب سال 86 مجلس هستیم.

- ما مصرانه خواستار تصویب متمم افزایش 50 درصدی افزایش حقوق و مستمری بازنشستگان برای نیمه دوم سال 98 هستیم.

- ما مصرانه خواستار تعیین جدول زمان‌بندی پرداخت بدهی 250 هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق تامین اجتماعی هستیم.

این بازنشستگان همچنین خواستار ارتقای خدمات درمانی و بهداشتی هستند و می‌گویند بیمه تکمیلی ناعادلانه و ناکارآمد است.

سیاست گرسنگی و تازیانه!

لشکرکشی نظامی-امنیتی و کنترل پلیسی محل تجمع مستقل بازنشستگان در روز یکشنبه 19 آبان و تکرار این سیاست در 21 آبان، حکایت از تصمیم و اراده ای ست که هیچ تجمعی را با هر مضمونی ولو با فراخوان تضرع آموز ومنطبق با قوانین حکومت بر نمیتابد و آشکارا اندک حقوق تصریح شده در قانون اساسی را نیز تحمل نخواهد کرد.

دیگر حق و حقوق قانونی عملاً درهیچ مقیاسی امکان ظهور و بروز ندارد ولو اینکه مطالبات برحق، قانونی و صلح طلبانه بازنشستگانی باشد که با استناد به مصوبات موجود خواهان اجرای آن ها شده اند!!

با توجه به این دو رویداد که برای نخستین بار در مورد بازنشستگان جلوی چشم بهت زده جامعه و رسانه های ارتباط جمعی به نمایش درآمد، ما بازنشستگان

صندوق های مختلف، با تصمیم و عزم و اراده ای محکمتر در مصاف با این رویکرد بشدت ظالمانه خواهیم رفت.

تجربه تاریخی نشان داده است که نمیتوان جامعه ای هم در گرسنگی و فشارهای معیشتی نگهداشت و هم سرکوب کرد.

در نتیجه در فرصت مناسب برای پیگیری مطالبات و با تکیه بر عهد و پیمان جمعی خود که بارها اعلام کرده ایم: «تاحق خود نگیریم، ازپای نمی نشینیم»، به تجمع فراگیر دیگری دست خواهیم زد.

شورای بازنشستگان ایران

21 آبان 98

دولت شمشیرش را از رو بسته!

طی روزهای اخیر در تاریخ ۱۹ و ۲۱ آبان دو تجمع گسترده بازنشستگان به شدت سرکوب شده است؛ در واقع از ما می خواهند:

▪در مورد ابتدائی ترین حقوق حیاتیمان اعتراضی نباشد و قانونی را که مصوب خودشان است، مطالبه نکنیم.

▪در باب حقوق بین ۱/۵ تا ۲/۵ میلیون خود که حدود ۴ برابر زیر خط فقر است سکوت کنیم.

▪از دو بیمه بی فایده ی درمانی و تکمیلی خود که در این سنین بسیار ما را نیازمند کرده، شکایتی نداشته باشیم.

▪دست اختلاسگران صندوقها و دیگر دزدیها باز باشد و ما سر خم کنیم.

آیا بازنشستگانی که به طور مسالمت آمیز طی این چند سال مسیرهای قانونی را طی کرده اند درخور چنین سرکوبی هستند؟!

⁉دولت را چه می شود؟ مجلس چه جوابی دارد؟ قوه قضائیه باید پاسخگو باشد.

بی شک بازنشستگان از حقوق خود که برای بقا به آن نیازمندند کوتاه نخواهند آمد و خواسته های خود را پی می گیرند.

اتحاد بازنشستگان

در باره‌ی تجمعی که برگزار نشد

صبح‌گاه یکشنبه نوزدهم بهمن مجموعه‌ای از عوامل مختلف نیروی انتظامی، پلیس یا نیرو های ویژه ضد شورش، لباس شخصی‌ها و شمار زیادی پلیس زن بسیج شدند و محدوده میدان بهارستان، ایستگاه مترو، مقابل مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه را به کنترل خود درآوردند تا با خشونت تمام از تجمع عده‌ای زن و مرد سالمند بازنشسته ، که شمار آن ها بنا به برخی برآوردها به دو هزار تن می‌رسید، جلوگیری کنند. اراده نیروهای بسیج شده در اجرای فرمان ماموریت خود به قدری زیاد و قوی بود که اضافه بر این که در منطقه یاد شده اجازه هیچ توقفی را به کسی نمی دادند، حتا در جاهایی از حرکت بیش از دو یا سه نفر با یکدیگر نیز با تندی و خشونت جلوگیری می کردند. در ادامه پس از ضرب و شتم هایی چند، گروه زیادی بازداشت شده به بازداشتگاه موقت انتقال یافتند. تا پایان وقت اداری همین روز تمامی بازداشت شدگان، به استثنای دو یا سه نفر که به بازداشتگاه اوین انتقال یافتند، آزاد شدند.

خبر از هر جهت تاسف بار و بر اساس معیارهای یک حکمرانی انسانیِ مبتنی بر مبانی آزادی، دموکراسی و عدالت از دو جهت شرم آور است؛ نخست آن که چرا شرایط زیست و برخورداری جمعیت چند میلیونی بازنشسته باید این چنین باشد؟ بازنشستگانی که بطور میانگین هر یک در این سرزمین ۳۰ سال کار و زندگی شرافتمندانه‌ای داشته‌اند اکنون با حقوق های بازنشستگی کمتر از یک سوم خط فقر و بدون برخورداری از امکانات رفاهی و بهداشتی و دسترسی به مسکن مناسب، باید تا این اندازه در شرایطی نامناسب و دور از شان و کرامت انسانی یک شهروند باشد که به رغم ابتلا به انواع بیماری‌ها و ناتوانی‌ها مجبور به تجمع‌های اعتراضی مکرر بشوند؟ تجمع هایی که به دلیل بی توجهی مسئولان تاکنون هیچ نتیجه مثبتی هم در پی نداشته است. دوم؛ شرم‌آور است زیرا: در جامعه‌ای که مسئولان آن در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها، به ویژه در هنگامه‌های انتخابات و نیاز به صندوق رای، همگی در ظاهر بر آزادی و حق اعتراض مسالمت آمیز تمامی شهروندان تاکید دارند چرا باید با یک حرکت اعتراضی، آن هم گروهی زن و مرد بازنشسته، این گونه با خشونت برخورد شده و از برگزاری آن جلوگیری بشود.

تجمع کنندگان چه کسانی بودند؟

تجمع کنندگان گروه‌هایی از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری شامل معلمان، کارمندان، کارکنان صنایع فولاد و... بودند که به مجموعه‌ی شرایط زندگی خود اعتراض دارند. بازنشستگان اضافه بر تحمل هزینه های سنگینِ، نسبت به درآمد، زندگی یک خانواده معمولی در شرایط حاضر، به دلیل سالمندی درگیر انواع بیماری‌ها و ناتوانایی‌هایی هستند که برای معالجه یا کنترل آن ها به دلیل نبود پوشش کامل خدمات بیمه‌ای هزینه‌های سنگینی را باید بپردازند. باز هم به دلیل سالمند بودن و داشتن موقعیت" بزرگی" در خانوده و فامیل ناگزیر از رفت و آمدها و پذیرایی از مهمان هایی در همین ارتباط و پرداخت هزینه های قابل ملاحظه‌ای هستند. به دلیل شرایط نامناسب کار در ایران و تقسیم نادرست مزد دریافتی به بخش‌های مختلف و نام‌های گوناگون، کارگران و تمامی حقوق بگیران در هنگام بازنشسته شدن و محاسبه حقوق بازنشستگی (توسط صندوق های بازنشستگی) یکباره بخش قابل توجهی از دریافتی ماهانه خود را از دست می دهند. با این همه بر اساس یک سنت بسیار نادرست، در پایان سال و هنگام افزایش سالانه مزدها، که خود داستانی پراز آب چشم است، همه ساله میزان افرایش حقوق و مستمری بازنشستگان چند درصد کمتر از افزایش مزد مصوب همان سال اعمال می شود. ادامه این روند به معنی فقیرتر شدن تدریجی بازنشستگان است.

بازنشستگان، اعم از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و یا صندوق های دیگر، علی‌الظاهر دارای " کانون‌ها " تشکل‌های صنفی‌ای هستند که بر حسب قاعده باید از منافع بازنشستگان دفاع کند. این نهادها که گویه ای دیگر از تشکلهای رسمی کارگری هستند به دلیل دقیقاٌ مشابه، نه مستقل از نفوذ و دخالت دولت و دستگاه‌های قدرت هستند و نه فرایندی دمکراتیک و سالم برای گزینش هیات مدیره‌ها و ارکان رهبری و هدایت در خود دارند و به همین دلیل نه تنها کارآمد و مورد اعتماد انبوه بازنشستگان نیستند بلکه پایگاه و موقعیتی هستند برای تقسیم درآمد و رانت‌های متعلقه در میان وابستگان و خودی‌ها. بی جهت نیست که ترکیب هیات مدیره ها در طول چندین دوره انتخابات (و طی یک یا دو دهه) تغییری نمی‌کنند، فقط اشخاص جابجا شده و درصورت فوت جایگزین می‌شوند و هرگز و با هیچ ترفندی حاضر به ترک موقعیت جایگاه خود نیستند. در چنین شرایط و اینچنین اوضاعی است که با پدیدار شدن امکانات ارتباطی مدرن (گوشی های پیشرفته‌ی هوشمند و امکاناتی چون واتساپ و تلگرام و .. ) کم کم درمیان بازنشستگانِ سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف به تدریج گروه‌هایی، البته در فضای مجازی، با نام و نشان های ویژه خود بازنشستگان پدیدار شدند.

این گروه‌ها مستقل از تشکل‌های رسمی توانستند در فضای مجازی با یکدیگر ارتباطاتی برقرار کنند. و بطور جمعی در مقابل سازمان برنامه و بودجه و یا مقابل مجلس قانون‌گزاری اعتراضاتی را، هر چند کم جمعیت) به نمایش بگذارند که البته تا کنون کسی هم پاسخگوی این اعتراضات نبوده است. سرانجام برای رساتر شدن فریاد اعتراضات، درفضای مجازی به تمامی بازنشستگان، برای برگزاری یک تجمع اعتراضی و بزرگتر و رساندن صدای اعتراض خود به گوش نمایندگان مجلس و مسئولان سازمان برنامه، فراخوان داده می شود. ۱۷ گروه از بازنشستگانِ سازمان های مختلف به این فراخوان پاسخ مثبت داده و روز ۱۹ آبان اقدام به برگزاری این اعتراض می کنند. اقدامی که همان اولین و دقایق با خشونت و تهدید و بازداشت مواجه و سرکوب شد و این سزاوار بازنشستگان نبود.

تجمع بازنشستگان و اعتراض مسالمت‌آمیز آنها به وضع زیست و معیشت خود، مطابق با اصل بیست و هفتم قانون اساسی آزاد و قانونی بوده و ممانعت از برگزاری و اقدام به خشونت در جلوگیری از برگزاری این تجمع عملی خلاف قانون و نقض آزادی و حقوق شهروندی مردمان است. هیچ یک از بازداشت شدگان و یا کسانی که مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند نه هیچ جرم اثبات شده ای در پرونده داشته اند و نه جرم مشهودی را مرتکب شده اند که به استناد آن ضابطین قوه قضایه موظف به بازداشت آنها باشند و نه جزو مجرمان خطرناک هستند که عوامل نیروی انتظامی برای پیشگیری از جرم آنها را بازداشت کنند.

مجریان و دستوردهندگان این رخداد مانع آزادی بازنشستگان، در استفاده از حق قانونی خود نسبت به اعتراض به وضع موجود، و مرتکب تخلفِ ضرب و شتم و بازداشت غیرقانونی شده اند. امروز برهمگان ناروشن است که منشاء این اقدام غیرقانونی و خشونت آمیز کدام سازمان و ارگان بوده است؟ نیروی انتظامی – ضابطین قوه قضایی یا ... .

به هرحال وظیفه قوه قضاییه و مدعی العموم است که به مثابه نهاد رسیدگی کننده به دعاوی و برقراری عدالت در جامعه به این بی عدالتی و جور رفته بر بازنشستگان رسیدگی کند. مرتکبان به جرم "تجاوز به آزادی و ضرب و شتم شهروندان" را محاکمه و مجازات کرده بازداشت شدگان را بی درنگ آزاد کند و ترتیبی بدهد که از کلیه کسانی که مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفته اند عذرخواهی شود و جبران خسارت گردد.

کاظم فرج الهی/ بیستم آبان ماه 98

*تجمع اعتراضی بازنشستگان متروتهران نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل شورای شهر تهران

صبح روزسه شنبه 21آبان، جمعی از بازنشستگان مترو تهران برای بنمایش گذاشتند اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان دست به تجمع مقابل شورای شهر تهران زدند.

C:\Users\Kevin\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.jpg

*تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان یزد نسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان مخابرات مرکزی

روزسه شنبه 21آبان،جمعی از بازنشستگان مخابرات استان یزد دراعتراض نسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان مخابرات مرکزی استان درشهر یزد اجتماع کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،جمعی از بازنشستگان مخابرات منطقه یزد، صبح روز سه‌شنبه با حضور در مقابل مخابرات مرکزی شهر یزد، رسیدگی به مطالبات خود را خواستار شدند.

به هنگام سازی و اجرای طرح طبقه‌بندی کارکنان مخابرات، مهمترین خواسته این تجمع کنندگان است.

*ادامه تجمعات کارگران شهرداری شوشتر برای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم

روز سه شنبه 21آبان،کارگران خدمات موتوری شهرداری شوشتر برای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم مقابل ساختمان شورای شهرتجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،صبح روز سه‌شنبه21آبان،حدود 50نفر از100کارگرشاغل دربخش واحد خدمات موتوری شهرداری شوشتر که به صورت پیمانکاری مشغول کارند، با تجمع مقابل ساختمان شورای شهرخواستار پیگیری وضعیت شغلی و استخدامی خود با کارفرما شدند.

یکی از کارگران حاضر در این اجتماع اعتراضی گفت: اعتراض‌ امروز کارگران خدمات موتوری برای مشخص شدن وضعیت شغلی آنها برپا شده است. این کارگران خواستار حذف پیمانکاران در مجموعه شهرداری هستند.

او با اشاره به اینکه به صورت پیمانی در چندین شرکت پیمانکاری به کار خدماتی مشغول هستیم، گفتند: می‌خواهیم وضعیت استخدامی ما به قرارداد مستقیم تبدیل شود.

*ادامه اعتراضات درمجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه و وعده پرداخت حقوق معوقه تا پایان ماه جاری

روزسه شنبه 21آبان برای نهمین روز،جمعی از کارگران بخش کشاورزی باهمراهی تعدادی از کارگران بخش صنعت مقابل ساختمان مدیریت شرکت تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی،تعدادی از کارگران سخنانی درسنگرایراد کردند وسخنرانی با تاکید برقانون بطور سربسته ازپیگیری ها از مجاری قانونی منجمله شورای اسلامی کاربرای تحقق خواسته ها خبرداد.

تجمع کنندگان بارها با سردادشعار«اتحاد اتحاد » برحفظ اتحاد کارگران بخش های مختلف این مجتمع برای دستیابی به مطالباتشان تاکید کردند .

همچنین بنابه گزارش رسانه ای شده،روزسه شنبه 21آبان، احسان اله اسدبیگی،رییس هیات مدیره شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به خبرنگار رسانه ای گفت: تلاش بر این است که حقوق معوقه کارگران قسمت کشاورزی شرکت تا پایان آبان‌ماه پرداخت شود.

*تجمع اعتراضی کارکنان مراکز علمی کاربردی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل مجلس

روز سه شنبه 21آبان،جمعی از کارکنان بیکارشده مراکز علمی کاربردی جهت بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی برای باری دیگرمقابل مجلس تجمع کردند.

*گرم شدن بازار وعده و وعیدها پس از تجمع اعتراضی کارگران فاز2پالایشگاه آبادان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت چند ماه حقوق

بدنبال تجمع اعتراضی روز دوشنبه 20آبان کارگران فاز2پالایشگاه آبادان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت چند ماه حقوق،بازار و وعده و وعیدها گرم شد.

درهمین رابطه روز سه شنبه 21آبان،معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری آبادان به خبرنگار رسانه ای گفت: مشکل تمدید بیمه درمان کارگران فاز2 پالایشگاه آبادان برطرف شد.

وی افزود:پیگیریهای لازم انجام شده و با کمک مدیر کل تامین اجتماعی استان خوزستان پیمانکار فاز2 متعهد به پرداخت حق بیمه کارگران به صورت اقساطی شد لذا کارگران برای تمدید دفترچه بیمه خود مشکلی ندارند.

وی ادامه داد: همچنین در جلسه بررسی مشکل کارگران مقرر شد 24 ساعت آینده پیمانکار نسبت به پرداخت 6 ماه حقوق عقب افتاده کارگران اقدام کند و حقوق کارگران را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به روز شود.

وی با تاکید بر اولویت بکارگیری نیروهای بومی در اجرای فاز2 پالایشگاه آبادان گفت : با پیشرفت روند اجرای مراحل مختلف نیاز به برخی از تخصص‌ها بیشتر و برخی از مشاغل نیز حذف می‌شود که در حال پیگیری برای پایداری اشتغال در پالایشگاه هستیم.

وی افزود:مشکل پیش آمده برای برخی از کارکنان فاز2 پالایشگاه در کمیسیون کارگری بررسی و برای آن چاره‌جویی خواهد شد.

*روز چهارشنبه 22 آبان دادگاه ندا ناجی برگزار خواهد شد

دادگاه ندا ناجی از بازداشت شدگان مراسم روز کارگرمقابل مجلس روزچهارشنبه 22 آبان ماه در شعبه 28دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار خواهد شد.

*مخالفت مجدد وزارت اطلاعات با ادامه تحصیل سها مرتضایی!

در مراجعه‌ روز شنبه (۱۸ آبان ماه) سها مرتضایی به دبیرخانه گزینش دانشجو وزارت علوم جهت پیگیری نامه‌‌ی اعتراض به سلب حق تحصیل، دکتر نوربخش، ریاست این دبیرخانه، اطلاع داد که وزارت اطلاعات مجدداً نامه‌‌ای مبنی بر مخالف با ادامه تحصیل ایشان زده است و از آنجایی که دبیرخانه گزینش دانشجو تابع دستور وزارت اطلاعات می‌باشد، پاسخشان به درخواست وی جهت ثبت‌نام در مقطع دکتری منفی است.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*کانون صنفی معلمان ایران (تهران):چهارشنبه ها با کانون

نمایش_فیلم؛ مستند توران خانم.

کار مشترک: رخشان بنی اعتماد، مجتبا میرطهماسب

کانون صنفی معلمان تهران همزمان با سومین سالگرد درگذشت خانم توران میرهادی، همکاران را به نشستی برای نمایش فیلم و گفتگو درباره نوآوری های یکی از پیشگامان تعلیم و تربیت نوین در ایران، دعوت می کند.

زمان: چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸، ساعت ۱۵/۳۰ تا ۱۷/۳۰

مکان: خانه گفتمان شهر (وارطان ) . میدان فلسطین . طالقانی غربی . ضلع جنوبی .پلاک ۵۱۴

*اعتراض کشاورزان شهرستان رودان نسبت به قیمت پایین محصول بادور ریختن بادمجان ها

کشاورزان شهرستان رودان در استان هرمزگان با دور ریختن بادمجان ها اعتراضشان را نسبت پایین بوئن قیمت ها بنمایش گذاشتند.

*جان باختن 2کارگر حین جوشکاری در محمدیار نقده براثر انفجار

2کارگر حین جوشکاری روی مخزن 32 هزار لیتری بنزین در محمدیار نقده بر اثر انفجار جان خود را از دست دادند.

بنا به گزارش رسانه ای شده،علاوه بر آنان پنج نفر از جمله راننده کامیون نیز به شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

*برق گرفتگی دو کارگر اداره برق اصفهان روی ترانس

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان از برق گرفتگی دو کارگراداره برق بر روی ترانس در خیابان احمد آباد خبر داد.

وی افزود این حادثه صبح روز سه شنبه 21آبان بر روی ترانس برق سه راه مهرگان در خیابان احمد آباد اتفاق افتاد و دو کارگر اداره برق اصفهان دچار برق گرفتگی شدند وبه بیمارستان منتقل شدند.

*مصدومیت کارگر کارخانه فولاد اردکان براثرسقوط از ارتفاع

یک کارگر کارخانه فولاد اردکان براثر سقوط از ارتفاع بداخل حوضچه دچار مصدومیت وبه بیمارستان منتقل شد.

*جان باختن یک کولبر براثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی

روز دوشنبه 20آبان،یک کولبر بنام طاهر حسینی اهل روستای صدباراز توابع شهرستان بانه بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی جانش را ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخبار و گزارشات کارگری 19 و 20 آبان ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

پژواک صدای کارگران حق طلب بازداشتی شهرداری کوت عبدالله باشیم

- درباره تجمع 19 آبان بازنشستگان مقابل مجلس

- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه قند شوش نسبت به بلاتکلیفی شغلی با تجمع مقابل فرمانداری شوش

- تجمعات اعتراضی کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسرکشورنسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام و بانک کشاورزی

- تجمع اعتراضی کارگران فاز2پالایشگاه آبادان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت چند ماه حقوق

- ازسرگیری اعتراضات کارگران متروی اهوازنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی باتجمع مقابل استانداری خوزستان

- پایان اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم پس از 2روزبدنبال وعده پرداخت حقوق معوقه شان

- ادامه اعتراضات در مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

- در پروژه آماده‌سازی کارخانه ام‌دی‌اف‌سازی حقوق کارگران پایمال می شود

- عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران جنگل شفارود رضوانشهر

- فشار فراقانونی حراست سامانه چهار شرکت واحد به رانندگان برای عدم مصاحبه با خبرنگاران

- سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه:علی نجاتی در دادگاه فرمایشی محاکمه شد!

- پرونده سازی جدید علیه جعفر عظیم زاده توسط شعبه ۲ بازپرسی ناحیه ۳۳ دادسرای اوین

- کانون صنفی فرهنگیان شهرضا:حمید رحمتی بازداشت شد

- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه :خواهان رسیدگی فوری دولت به زلزله‌زدگان آذربایجان شویم

- ادامه تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش

- تجمع مهندسین صنعت ساختمان استان فارس مقابل شهرداری مرکزی شیراز

- جان باختن روزانه 5کارگر براثر حوادث کاری درنیمه نخست سال جاری

*درباره تجمع 19 آبان بازنشستگان مقابل مجلس

بدنبال فراخوان از پیش منتشرشده،قراربود روز یکشنبه 19آبان تجمع بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه و بودجه برگزارشود.نیروهای امنیتی وانتظامی با استقرار پیرامون مجلس وباضرب وشتم و بازداشت تعدادی از حاضرین در محل مانع برگزاری تجمع شدند.اما تعدادی از بازنشستگان بطور موضعی در پیاده رو خیابان های اطراف مترو بهارستان دست به تجمع زدند وباسردادن شعارهایی اعتراضشان را به عدم پاسخگویی به مطالباتشان،زندانی کردن معلمان ونیزضرب وشتم وباز داشت تعدادی از بازنشستگان در همان روزبنمایش گذاشتند.بنابرآخرین گزارشات بازداشت شدگان آزادشدند.

درهمین رابطه:

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:ضرب و شتم بازنشستگان در اطراف مجلس و دستگیری تعدادی از آنان

امروز یکشنبه ۱۹ آبان، بازنشسته‌های کشوری و تامین اجتماعی که برای پیگیری مطالباتشان قصد تجمع اعتراضی در مقابل مجلس داشتند را مورد ضرب و شتم شدید پلیس و نیروهای امنیتی قرار گرفتند. بر اساس خبر های منتشر شده استقرار زیاد پلیس و نیروهای امنیتی در محل، مانع از شکل‌گیری تجمع شده است. حداقل ۱۰ تا ۱۵ تن از بازنشستگان دستگیر و به پلیس امنیت خیابان وزرا منتقل شده‌اند. ویدیویی هم منتشر شده که در آن تعدادی از بازنشستگان در کنار مترو بهارستان در حال شعار دادن هستند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه حمله به تجمع اعتراضی بازنشستگان در مقابل مجلس را قویا محکوم کرده و‌ خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط تمام بازداشت‌شدگان می‌باشد.

۱۹ آبانماه ۹۸

گزارش رسانه ای شده:تجمع برخی بازنشستگان کشوری مقابل بهارستان در اعتراض به عدم اجرای قانون خدمات کشوری

گروهی از بازنشستگان کشوری صبح امروز با تجمع مقابل متروی بهارستان نسبت به عدم اجرای قانون خدمات کشوری مصوب سال 96 اعتراض کردند.

تجمع کنندگان با شعار «تجمع، اعتراض حق مسلم ما است»، نسبت به عدم اجرای قانون خدمات کشوری اعتراض خود را اعلام کردند.

*ادامه اعتراضات کارگران کارخانه قند شوش نسبت به بلاتکلیفی شغلی با تجمع مقابل فرمانداری شوش

روزیکشنبه 19آبان، کارگران قند شوش درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی درکارخانه،راهی شهر شوش شدند ودست به تجمع مقابل فرمانداری زدند.

بنابه گزارشات منتشره،بدنبال اعتراضات کارگران کارخانه قند شوش وتجمعشان مقابل فرمانداری شوش، نشستی با حضور مدیرعامل این کارخانه، نمایندگان کارگران، نماینده فرمانداری و نمایندگان بیمه و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شوش در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

در این نشست مقرر شد تا 10 روز آینده اگر چغندر قند به شرکت رسید همه کارگران سرکار برگردند در غیراین صورت تعداد محدودی برای تعمیرات باقی بمانند و سایر کارگران همراه با کارگران فصلی سر کار نروند و تا اردیبهشت‌ماه بیمه بیکاری دریافت کنند.

خاطرنشان می شودکه، هفته پیش مدیرعامل شرکت قند شوش در گفتگوبا خبرنگار رسانه ای دلیل تمدید نکردن قرارداد کارگران این کارخانه را تعمیرات اساسی (اورهال) کارخانه عنوان کرد و گفت:  حدود 200کارگر رسمی این شرکت مشغول کار هستند و فقط کارگران فصلی به علت اینکه نوع فعالیت خود که معمولا” در فصل برداشت چغندر قند وارد مجموعه کارگران می شوند در شرکت نیستند که پس از شروع مجدد کار تولیدی، کارگران فصلی دوباره به کارگرفته می‌شوند.

وی افزود: در جریان بارندگی‌های اخیر به محصول چغندرقند مناطقی از استان کرمانشاه خسارت زیادی وارد شد و امکان این‌که بتوانیم فصل پاییز از محل برداشت چغندر قند نیز تولید شکر داشته باشیم را از بین برد.

وی با بیان اینکه تولید چغندرقند در کل کشور به علت شرایط خاص آب و هوایی و بارندگی‌های شدید اخیر حدود 55درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است افزود: احتمال اینکه بتوانیم چغندرقند از مناطق سیل‌زده کرمانشاه خریداری کنیم بسیار کم است.

وی در ادامه افزود: حتی در صورت جذب چغندرقند بهاره و پاییزه تا پایان آبان ماه، بازهم چهارماه در سال کارخانه در حالت تعمیرات اساسی قرار داشت بنابراین نباید چنین تلقی کرد که کارخانه به علت نبود مواد اولیه تعطیل شده است.

*تجمعات اعتراضی کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسرکشورنسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام و بانک کشاورزی

کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسرکشوربرای باری دیگر راهی پایتخت شدند،تاروزیکشنبه 19آبان با برپایی تجمعات مقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام و بانک کشاورزی اعتراضشان را نسبت به عدم تبدیل وضعیت برای چتدمین بار بنمایش بگذارند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،خواسته‌ی اصلی برگزارکنندگان تجمع، تصویب و اجرای هرچه سریع‌ترِ «طرح جذب کارگزاران در بدنه‌ی دولت» است؛ آنها می‌گویند: طرح جذب ما سه بار از مجلس به شورای نگهبان رفته و بازگشته، دو بار هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح شده اما متاسفانه هنوز به تصویب نرسیده است.

این بیمه‌گذاران که خودشان از بیمه و مزایای شغلی بی‌بهره‌ هستند و تعدادشان در سراسر کشور چند هزار نفر است، می‌گویند: چرا طرح جذبشان، تصویب نمی‌شود؛ ما از مجمع تشخیص مصلحت می‌خواهیم به مساله ورود کرده و مشکلِ بلاتکلیفی شغلیِ ما را حل کند.

*تجمع اعتراضی کارگران فاز2پالایشگاه آبادان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت چند ماه حقوق

روز دوشنبه 20آبان،جمعی از کارگران فاز2پالایشگاه آبادان برای اعتراض به اخراج ازکار وعدم پرداخت چندماه حقوق دست به تجمع مقابل در ورودی این پالایشگاه زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،150 نفر از کارگران فاز 2 پالایشگاه آبادان به دلیل آنچه اخراج از سوی پیمانکار و پرداخت نشدن مطالبات چند ماه گذشته خود عنوان کردند، مقابل در ورودی این پالایشگاه تجمع کردند.

کارگران معترض گفتند:در سه ماه گذشته حقوق آنها پرداخت نشده و بسیاری از کارگران با تصمیم پیمانکار پروژه از کار بیکار و اخراج شده‌اند.

آنهاافزودند:مدیران فاز 2پالایشگاه آبادان باید استخدام نیروهای بومی را در اولویت قرار دهند و از جذب نیروهای غیربومی خودداری کنند در حالی که در چند وقت گذشته نیروهای بومی اخراج و نیروی غیربومی جایگزین شده اند.

این کارگران درادامه گفتند: آبادان مهدکار و کارآفرینی است ولی متاسفانه گرفتار مشکل بیکاری جوانان منطقه است و در فاز2 پالایشگاه آبادان شاهد استخدام بی رویه نیروهای غیربومی هستیم در صورتی که نیروهای بومی و متخصص در آبادان وجود دارد.

آنها درخاتمه افزدند: برخلاف قانون برای جذب نیروهای حراستی فاز 2 پالایشگاه از پرسنل بازنشسته ناجا و آن هم غیربومی استفاده می‌شود که این یک تخلف آشکار است.

*ازسرگیری اعتراضات کارگران متروی اهوازنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی باتجمع مقابل استانداری خوزستان

روزدوشنبه 20آبان، کارگران متروی اهوازباتجمع مقابل استانداری خوزستان دراهواز اعتراضشان رنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی از سرگرفتند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت:چندماه از دستور رییس شورای تامین استان مبنی بر پرداخت حقوق کارگران مترو اهواز توسط شرکت کیسون و کارفرما گذشته اما تاکنون این مطالبات پرداخت نشده است.

وی افزود: پس از چندماه پیگیری حدود 2 ماه پیش کیسون حقوق فروردین و اردیبهشت سال 97 را پرداخت کرد.

وی یادآور شد: باوجود بی مهری هایی که به ما می شود اما همچنان سرکار حاضر می شویم و از اموال شرکت کیسون حراست می کنیم.

این کارگر خواستار رسیدگی مسئولان شد و افزود: انتظار داریم مسئولان شرایط سخت کاری ما را درک و در این شرایط اقتصادی مطالبات ما را پرداخت کنند.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز در این خصوص گفت: گزارشی از آخرین وضعیت مکاتبات در این زمینه به کارگران ارائه شده اما خواسته آنها پرداخت بیمه و حقوق معوقه است که البته حق دارند.

بدنبال مصوبه شورای کارگری استانداری از وزارت کشور درخواست شده مبلغی به شهرداری اهواز تخصیص داده شود تا بخشی از حقوق معوقه ی کارگران را پرداخت کنیم که درحال طی شدن روند قانونی برای این اعتبار است.

*پایان اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم پس از 2روزبدنبال وعده پرداخت حقوق معوقه شان

کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم به اعتصاب وتجمعاتشان در اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق پس از 2روز بدنبال وعده پرداختش تا پایان ماه جاری،خاتمه دادند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،این کارگران که تعداد آنها در حدود 120 نفر است، طی روزهای 18 و 19آبان ماه برای دست‌کم 3ماه مزد معوقه و مشخص نبودن وضعیت پرداخت دستمزدشان تجمع کرده‌ بودند.

در روزهای نخست، این اجتماع اعتراضی در محوطه ارگ برپا می‌شد اما در نهایت کارگران محل اجتماع خود را مقابل ساختمان پایگاه میراث ارگ قدیم بم انتقال دادند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود که روز گذشته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان به آنها وعده پرداخت معوقات مزدی را تا پایان ماه داده است.

طبق این وعده از قرار معلوم طلب مزدی کارگران پروزه مرمت ارگ قدیم بم تا پایان ماه جاری پرداخت خواهد شد و همین مسئله باعث شد تا کارگران از روز گذشته به تجمع اعتراضی دو روزه خود خاتمه بدهند.

درهمین رابطه:

اعتصاب و تجمع کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم برای اعتراض نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق

روزشنبه 18آبان، کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم برای اعتراض نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق دست از کار کشیدند و مقابل  ورودی پایگاه ارگ قدیم تجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،کارگران معترض گفتند: علاوه بر تاخیر سه تا چهار ماهه در پرداخت حقوق از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران روالی است که سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت دستمزد کارگران پروژه‌های عمرانی در پیش گرفته است.

طبق اظهارات این کارگران، سازمان میراث فرهنگی بودجه معینی برای ترمیم و مرمت بناهای فرهنگی مانند ارگ قدیم بم درنظر نگرفته است و برای همین هر ماهه پایگاهای میراث فرهنگی برای تامین منابع مالی پروژه‌هایی که در دست مرمت است، دچار مشکل هستند.

این کارگران افزودند:پایگاه ارگ بم نیز از چندین سال پیش دچار کمبود منابع مالی است و هر سه تا چهار ماه یکبار با تامین اعتبار به کارگران زیرمجموعه خود دستمزد پرداخت می‌کند.

طبق اظهارات کارگران ارگ قدیم بم، با وجود آنکه کارگران در چندین نوبت از مسئولان سازمان میراث فرهنگی خواسته بودند به مشکلات این پایگاه رسیدگی کنند اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.

آنها افزودند: در نتیجه طولانی‌تر شدن موعد دریافت مطالبات معوقه، هر روز برای امرار معاش خانواده‌هایمان بیشتر زیر بار قرض از اطرافیان‌مان می‌رویم.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پرداخت حق بیمه این کارگران نیز به سازمان تامین اجتماعی دچار است.

کارگران ارگ بم در ارتباط به وضعیت بیمه تامین اجتماعی خود می‌گویند اخیرا با تعاملی که بین پایگاه ارگ قدیم بم و تامین اجتماعی بوجود آمده در حال حاضر نیازهای درمانی ما و خانواده‌هایمان تامین می‌شود.

*ادامه اعتراضات در مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

روز های یکشنبه ودوشنبه(19و20آبان)،اعتراضات جمعی از کارگران کشاورزی کشت وصنعت نیشکر هفت تپه باهمراهی شماری از کارگران بخش صنعت این مجتمع با تجمع مقابل ساختمان مدیریت ادامه پیدا کرد.

گزارش رسانه ای شده:

اعتراض کارگران در مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه برای مشخص شدن وضعیت مطالبات خود هنوز ادامه دارد

برخی منابع کارگری در شوش به خبرنگاررسانه ای گفتند: تقریبا از یک هفته پیش تعدادی از کارگران شاغل در بخش کشاورزی مجتمع کشت و صنعت هفت تپه مقابل ساختمان مدیریت این مجتمع برای وصول مطالبات خود دست به اعتراض می‌زنند.

یکی از کارگران معترض با بیان اینکه تعداد کارگران شاغل در بخش کشاورزی این مجتمع حدود 400 تا 500نفر برآورد می‌شود، در ادامه افزود: کارگران بخش کشاورزی مجتمع هفت تپه دست‌کم 2 ماه (شهریور و مهر ماه)+ مزد معوقه طلب دارند. بخشی از اعتراض کارگران کشاورزی نیز مربوط به مطالباتی است که مجموع کارگران هفت تپه در اعتراضات 33 روزه آذر ماه سال گذشته دنبال می‌کردند.

او گفت: بحث سنوات بازنشستگی کارگران بازنشسته و پرداخت هزینه بازنشستگی شماری از کارگران مشمول، موضوع پرداخت نشدن برخی مزایای عرفی و قانونی کارگران، بحث همسان‌سازی حقوق و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای برخی کارگران، پرداخت مطالبات بیمه تامین اجتماعی و از همه مهمتر تامین امنیت شغلی کارگران و بازگشت به کار تعدادی از کارگران تعدیلی، ازجمله مطالبات کارگران مجتمع هفت تپه است که در هر دوره از اعتراضات آنها را مطالبه و دنبال می‌کنند.

او در خصوص پیگیری مطالبات کارگران از سوی نمایندگان کارگری و هیات سه نفره اداره کار در هفت تپه گفت: فعالیت هیات سه نفره‌ای که از ابتدای آبان ماه سال جاری به دستور مدیرکل کار خوزستان برای پیگیری مطالبات کارگران هفت تپه در مجتمع مستقر شده بود، بعد از یک هفته فعالیت متوقف شده و اعضای شورای اسلامی کار کارگران مجتمع هفت تپه نیز غیرفعال هستند.

این کارگر در پایان گفت: در حال حاضر باتوجه به اینکه در فصل برداشت نیشکر قرار داریم، ادامه روند اعتراضی کارگران بخش کشاورزی مانع از فعالیت حدود 2 هزار کارگر فصلی نی‌بر شده است.

+برخی از گزارشات حاکی از عدم پرداخت حقوق ماه های مرداد،شهریورومهر این کارگران می باشد.

*در پروژه آماده‌سازی کارخانه ام‌دی‌اف‌سازی حقوق کارگران پایمال می شود

کارفرمای پروژه آماده‌سازی کارخانه ام‌دی‌اف‌سازی حقوق کارگران را پایمال می کند وبرای جلوگیری کارگران در راه دستیابی به مطالباتشان از آنها امضا گرفته است که سنوات ،عیدی و حق بیمه‌شان را پرداخت کرده است.

یکی از کارگرانی که مشغول آماده‌سازی کارخانه ام‌دی‌اف‌سازی در شوش است به خبرنگار رسانه ای گفت: ما حدود 45 کارگر هستیم که برخی از دو سال پیش مشغول آماده‌سازی کارخانه بوده‌اند. کارفرما به صورت روزمزد به ما حقوق می‌دهد و هر روز که کار نکنیم پولی هم دریافت نمی‌کنیم.

او با بیان اینکه کارگران این پروژه بیمه هم نیستند،افزود: کارفرما از کارگران امضا گرفته است که سنوات و عیدی و حق بیمه‌شان را پرداخته است در حالی که اینطور نیست.

این کارگر ادامه داد: اگر ما کارگر روزمزد هستیم چرا از ما تعهد گرفته شده که حقوق خود را دریافت کرده‌ایم؟

من شش ماه است در این پروژه مشغول کار هستم و کسانی هم هستند که از دو سال پیش در این پروژه مشغول بوده‌اند. چه مدت باید کار کنیم که کار مستمر به حساب آید و از حقوق و مزایای کار ثابت برخوردار باشیم؟

*عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران جنگل شفارود رضوانشهر

ماه ها حقوق کارگران جنگل شفارود رضوانشهر پرداخت نشده است.

یک منبع کارگری درباره مشکلات کارگران شرکت سهامی جنگل شفارود رضوانشهربه خبرنگار رسانه ای محلی گفت: متأسفانه کارگران جنگل شفارود از خرداد ماه امسال حقوق دریافت نکرده‌اند.

وی افزود: حدود 70 نفر از کارگران و حدود 70نفر از پرسنل اداری شفارود امروز به دلیل عدم دریافت حقوق از خرداد ماه با مشکل معیشتی مواجه هستند.

این منبع ادامه داد: از مرداد ماه امسال حدود200 نفر از پرسنل بخش جنگل شرکت شفارود به منابع طبیعی منتقل شدند و پاسگاه‌های جنگلبانی به عنوان قرقبان مشغول به کار هستند و این بخش منفک شده از جنگل شفارود تقریباً مشکل حقوق ندارند اما حدود150 نفر نیروی شاغل در شرکت شفارود همچنان با مشکلات معیشتی دست به گریبان هستند.

وی در پایان گفت: متأسفانه لیست بیمه بیش از یکسال از سنوات خدمتی 200 نفر منفک شده از جنگل شفارود برای تأمین اجتماعی ارسال نشده است و این هم از مشکلات بسیار مهم بخش کارگری تفکیک شده از شرکت شفارود است.

*فشار فراقانونی حراست سامانه چهار شرکت واحد به رانندگان برای عدم مصاحبه با خبرنگاران

حراست شرکت واحد در اقدامی فراقانونی با تهدید و فشار به رانندگان و اخذ امضاء از آنان، رانندگان را از مصاحبه با خبرنگاران منع می‌کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد به رانندگان زحمت‌کش اعلام می‌کند این اقدامات حراست فراقانونی است و حراست در جایگاهی نیست که بخواهد آنان را از مصاحبه با خبرنگاران منع کند. این اقدامات حراست برای سرپوش گذاشتن به عملکرد ضعیف مدیریت ناکارآمد شرکت واحد در رابطه با خرابی اتوبوس‌ها و عدم انعکاس مشکلات رانندگان در خبرگزاری‌ها می‌باشد.

برگرفته ازکانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه:علی نجاتی در دادگاه فرمایشی محاکمه شد!

به گزارش رسیده روز ۱۹ آبان، علی نجاتی عضو سندیکای کارگران هفت‌تپه و کارگر بازنشسته دردادگاهی فرمایشی محاکمه شد‌.

دو اتهام علی نجاتی، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم برضد امنیت داخلی و خارجی کشور وفعالیت تبلیغی علیه نظام می باشد.

قاضی مقیسه در این دادگاه با بکار بردن الفاظ "ًضد انقلاب" و "ضد نظام" و ... خطاب به علی نجاتی نشان داد که حکم دادگاه از پیش تعیین شده است‌.

مقیسه عملا برای دفاع فرصتی کافی به نجاتی و وکیلش نداده و خودش یک طرفه به قضاوت نشست.

برخوردهای غیرقانونی مقیسه باعث شد که علی نجاتی در دادگاه دو بار از قرص زیر زبانی استفاده کند.

لازم به ذکرمیباشد درارتباط با روند دادگاه در روزهای آتی توضیحات بیشتری ارئه می شود.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه برگزاری این دادگاه فرمایشی و ضد کارگری را محکوم کرده و خواهان بسته شدن همه پرونده های کارگران هفت تپه می باشد.

٢٠ إبان ٩٨

*پرونده سازی جدید علیه جعفر عظیم زاده توسط شعبه ۲ بازپرسی ناحیه ۳۳ دادسرای اوین

روز گذشته هجدهم آبان جعفر عظیم زاده را از بند ۸ زندان اوین به شعبه دوم بازپرسی ناحیه ۳۳ انتقال داده و در یک جلسه بازپرسی به ایشان اعلام داشته اند که پرونده ی جدیدی علیه وی بخاطر فایل صوتی که در اعتراض به احکام صادره علیه کارگران از سوی جعفر عظیم زاده منتشر شده بود تشکیل شده است.

جعفر عظیم زاده رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران که اخیراً فایلی صوتی از ایشان منتشر شده بود که در آن به احکام صادره علیه اعضای اتحادیه و دستگیرشدگان هفت تپه و سایر کارگران بازداشتی اعتراض نموده بود هم اکنون در بند ۸ زندان اوین در حال تحمل حکم ۶ سال حبس می باشد.

جعفر عظیم زاده در این جلسه دادگاه خطاب به بازپرس پرونده تماماً از محتوای صحبت های خویش و انتشار فایل صوتی دفاع نموده و اعلام داشته که قطعاً ما به اتهامات امنیتی که علیه کارگران و فعالان صنفی منتصب میگردد اعتراض داشته و در این خصوص سکوت نخواهیم کرد.

ایشان در دفاعیات خود اعلام کرده است که زمانی که حقوق و مطالبات کارگران پرداخت نمی گردد و کارگر به این بی حقوقی اعتراض می نماید چرا باید به اتهام اقدام علیه امنیت ملی متهم گردد؟ مگر این امنیت ملی امنیت سرمایه داران و غارتگران است که دسترنج کارگران را به یغما برده و ماه ها حقوق و دستمزد کارگر را به گرو میگرند؟

کارگران با فعالیتهای صنفی شان تنها امنیت سرمایه داران دزد و استثمارگر را به خطر انداحته اند و به این امر افتخار می کنند اما امنیت سرمایه داران نمی تواند امنیت ملی باشد.

وی خطاب به بازپرس شعبه اعلام کرده است که دادگاه دادنامه صادره علیه ایشان را علناً منتشر نماید تا جامعه بدانند که کجای فعالیتهای ایشان اقدام علیه امنیت کشور است و فعالیتهای او و دیگر کارگران زندانی تماماً در راستای دفاع از حقوق خود و هم طبقه ای هایشان بوده است.

توطئه جدیدی که از سوی سیستم قضایی و نهادهای امنیتی علیه جعفر عظیم زاده در جریان است در راستای موج جدید سرکوب کارگران و فعالین جنبش مطالباتی مردم ایران و خصوصاً تعرض همه جانبه به اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابراز خشم و نفرت از پرونده سازی جدید علیه جعفر عظیم زاده اعلام می دارد که کارگران ایران تا زمان دستیابی به مطالباتشان هر روزه و هر لحظه با مبارزات خود امنیت چپاولگران و غارتگران سرمایه دار را به خطر خواهند انداخت و اجازه نخواهند داد امنیت این مفتخوران به عنوان امنیت کشور قلمداد گردد.

تلاش و مبارزه علیه زندانی کردن کارگران و برای آزادی کارگران دربند به بخشی جدایی ناپذیر از مبارزات طبقه کارگر در ایران تبدیل شده است و تا آزادی تمامی کارگران زندانی ادامه خواهد داشت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۹ آبانماه ۹۸

*کانون صنفی فرهنگیان شهرضا:حمید رحمتی بازداشت شد

با کمال تاسف، عصر روزیک شنبه 19 آبان98 با خبر شدیم، همکار محترم و دلسوز و غیرتمندمان ، جناب حمید رحمتی پس از سی سال خدمت صادقانه و تلاش خستگی ناپذیر درتربیت فرزندان این سرزمین و برای به ثمر رساندن فعالیت‌های صنفی فرهنگیان و تحمل سالها تبعید، بازداشت ، توبیخ ، زحمات و آسیبهای فراوان روحی و جسمی در راه بهبود آموزش و پرورش کشور، به دنبال پافشاری بر احقاق حق فرهنگیان و دانش آموزان این مرز و بوم، توسط دادگاه به ۳۶ ماه زندان محکوم و راهی زندان شد.

چگونه میتوان نشست و در برابر چنین ظلمی که به حق انسانی پاک اندیش و درست کردار شده، بی تفاوت بود؟

اعضای هیات مدیره ی کانون صنفی معلمان شهرضا اعلام می کند، که حکم ۳۶ ماه زندان ، شلاق برای یک معلم بی انصافی، کاملا ظالمانه و از عدالت و راست پنداری به دورمی باشد، ما اعضای هیات مدیره ی کانون صنفی معلمان شهرضا، خواستار آزادی هرچه سریعتر این معلم راستین و دلسوز هستیم.

همچنین اعلام می کنیم که پیامدهای ناشی از اعتصاب غذای خشک حمید رحمتی بر دوش، آمرین پشت پرده ، صادر کنندگان و مجریان این حکم می باشد.

کانون صنفی فرهنگیان شهرضا

۲۰ آبان ۱۳۹۷

*انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه :خواهان رسیدگی فوری دولت به زلزله‌زدگان آذربایجان شویم

بامداد روز گذشته زلزله ای شدید شهر میانه در استان آذربایجان شرقی را لرزاند و باعث تلفات جانی و وارد آمدن خسارات مالی به مردم، بخصوص ساکنین روستاها گردید.

بدون تردید مقامات دولتی و حکومتی مانند همیشه، آنطور که در جریان سیل و زلزله های گذشته از پذیرش هر گونه مسولیت خود را مبرا کرده و بدتر از آن با موعضه این که این نوع بلایا از امتحانات الهی و حتی حاوی برکت و حکمت است، این بار نیز اگر به طور سراسری اعتراض نکنیم و خواهان رسیدگی فوری به مردم نشویم، باز هم همان موعضه ها را تکرار و با آن نمک بر زخم مردم آسیب دیده خواهند پاشید.

مردم آسیب دیده اکنون نیازمند کمک و امدادرسانی فوری هستند. باید فورا آواربرداری انجام شود و زیر آوار ماندگان احتمالی نجات یابند و اقدامات سریع برای اسکان و کمک رسانی انجام گیرد. برای انجام فوری امور امدادرسانی، تنها باید به خود متکی شویم و کمیته ها و شوراهای کمک رسانی را همانطور که در جریان زلزله کرمانشاه و سیل در استان های گلستان، لرستان و خوزستان ایجاد کردیم، تشکیل دهیم و به طور سازمان‌یافته دست بکار کمک رسانی گردیم.

اما واضح است که مشکلات و معضلات مردم آسیب دیده برای دراز مدت با امکانات مردم حل نخواهد گردید و باید دولت و حکومت را وادار به رسیدگی فوری و تامین امکانات معیشتی، رفاهی و اسکان آسیب دیدگان در منازل مناسب کرد. وظیفه دولت است که تمام خسارات را جبران کند و باید فورا به وظیفه خود عمل نماید.

18آبان98

*ادامه تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش

روزهای یکشنبه ودوشنبه(19و20آبان)، سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش به تحصنش مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران ادامه داد.

photo_2019-11-11_17-23-07

منبع اصلی خبر:کانال تلگرام وراهای صنفی دانشجویان کشور

*تجمع مهندسین صنعت ساختمان استان فارس مقابل شهرداری مرکزی شیراز

روز دوشنبه 20آبان،250نفر از مهندسین صنعت ساختمان استان فارس به نمایندگی بیش از سه هزار مهندس ذیصلاح در مقابل ساختمان مرکزی شهرداری شیراز تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،بازگشت خدمات مهندسی ساختمان از شهرداری به سازمان نظام مهندسی، الزام حضور سازندگان ذیصلاح در تمامی مدت احداث 4 گروه ساختمانی، درج نام سازندگان ذیصلاح برای 4 گروه ساختمانی در پروانه توسط شهرداری از جمله مطالبات تجمع کنندگان است.

این افراد که به نمایندگی بیش از3هزار مهندس ذیصلاح اقدام به تجمع کردند درخواست خود مبنی بر برخورد با قانون شکنان و پرداخت خسارات ناشی از بیکاری به سازندگان ذیصلاح تقاضای را مطرح کردند.

اصلاح سیستم ارجاع ناظرین بصورت شفاف و بدون محدودیت در چهار گروه ساختمانی نیز مورد مطالبه این افراد بود.

*جان باختن روزانه 5کارگر براثر حوادث کاری درنیمه نخست سال جاری

مرگ 898 نفر در حوادث کار شش ماهه اول امسال

​در نیمه نخست سال جاری(1398)، 898 نفر در حوادث کار جان خود را از دست دادند این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات 836 نفر بود؛ 7.4 درصد بیشتر شده است.

به گزارش20آبان اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی کشور، در شش ماهه اول سال جاری از کل تلفات حوادث کار 890 نفر مرد و 8 نفر زن بودند.

علت 39.4 درصد تلفات حوادث کار سقوط از بلندی است

سقوط از بلندی در حوادث کار بیشترین علت مرگ افراد را به خود اختصاص می دهد به نحوی که در شش ماهه اول امسال 39.4 درصد از کل تلفات حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده اند.

در این مدت 354 نفر به دلیل سقوط از بلندی، 232 نفر به دلیل اصابت جسم سخت، 140 نفر به دلیل برق‌گرفتگی، 78 نفر به دلیل سوختگی، 43 نفر به دلیل کمبود اکسیژن و 51 نفر به سایر دلایل دیگر جان خود را در حوادث کار از دست داده اند.

همچنین در این مدت استان های تهران با 250، خراسان رضوی با 57 و مازندران با 53 فوتی بیشترین و استان های چهارمحال و بختیاری با سه، کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان هر کدام با شش و خراسان جنوبی با هفت فوتی کمترین آمار تلفات را داشته اند.

کاهش آمار مصدومان حوادث کار

بر اساس آمارهای موجود در نیمه نخست سال جاری 14 هزار و 200 مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد 13 هزار و 551 نفر مرد و 649 نفر زن بودند. این آمار در مقایسه با مدت مشاب سال قبل 3.1 درصد کمتر شده است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت