.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

خبر کشتار ماهشهر از هفته گذشته به تدریج در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. حکومت ایران در واکنش به اعتراض‌های گسترده آبان ۹۸ اینترنت را قطع کرد و خوزستان یکی از آخرین استان‌هایی است که اینترنت بار دیگر در آنها در دسترس قرار گرفته. ابعاد این کشتار و رویدادهای دقیق آن روز مشخص نیست، اما بستر اعتراض‌ها روشن است. همان‌طور که یوسف السرخی، فعال عرب ساکن هلند در گفت‌و‌گو با «زمانه» تأکید می‌کند، معترضان هدف‌قرارگرفته در ماهشهر، غالباً جوان و از قشرهای فرودست عمدتاً عرب این شهر بودند که سال‌ها تبعیض را تاب آورده اند.

در گزارش زیر با استفاده از تحلیل ویدئوهای منتشرشده و سخنان یوسف السرخی که با فعالان عرب در منطقه در ارتباط است، تلاش می‌کنیم تا تصویری از اعتراض‌های ماهشهر، بستر آنها و علت وقوع سرکوب خونین ۲۷ آبان به دست دهیم.

محل وقوع اعتراض‌ها و به رگبار بستن معترضان در حاشیه ماهشهر ــ عکس:‌ google maps

زمان و مکان اعتراض‌ ماهشهر

براساس تصمیم سران سه قوه در جلسه موسوم به هماهنگی سران قوا قیمت بنزین از بامداد جمعه ۲۴ آبان در ایران سه برابر شد. این آغازگر اعتراض‌هایی سراسری شد که فراتر از گرانی رفت، به سرعت در جای‌جای ایران گسترش یافت و به تظاهراتی ضدحکومتی بدل شد.

از همان جمعه ۲۴ آبان اعتراض‌ها در حاشیه ماهشهر نیز شروع شد. آنچه اکنون «کشتار ماهشهر» خوانده می‌شود، در جاده شهرک‌های بعثت (ممکو) و چمران (جراحی) به سمت ماهشهر رخ داد.

به گفته یوسف السرخی، فعال عرب ساکن هلند که با فعالان عرب در منطقه در ارتباط است، مردم غالباً جوان از همان جمعه اعتراض‌ها را در یک پمپ بنزین در نزدیکی میدان بعثت آغاز کردند. «پمپ بنزین ابوالفضل» در نزدیکی «میدان بعثت» و سه‌راهی متصل‌کننده شهرک‌های بعثت و چمران به ماهشهر قرار دارد (نقشه بالا).

 معترضان سپس در نزدیکی این میدان جاده را مسدود کردند و تا دوشنبه صبح ۲۷ آبان این جاده را بسته بودند که درگیری خونین به وقوع پیوست.

کشتار و سرکوب

به گفته یوسف السرخی، اعتراض‌ها ابتدا مسالمت‌آمیز بودند. عده‌ای نوجوان و جوان که شبانه آتش روشن کرده بودند و به رانندگان علامت پیروزی (V) نشان می‌دادند، راه را بسته بودند.

دوشنبه صبح بود که نیروهای امنیتی مسلح با خودروهای مجهز به تیربار به محل اعتراض‌ها رسیدند. در فاصله کوتاهی، نیروهای امنیتی به سمت معترضان آتش گشودند. هنوز آمار مشخصی از شمار کشته‌ها و قربانیان در دست نیست، اما گزارش‌ها از کشته‌شدن ده‌ها معترض حکایت دارند.

شماری از شاهدان عینی در روایت‌های توئیتری‌شان از این ماجرا نوشته اند که نیروهای سپاه پاسداران به درخواست ریاست پتروشیمی ماهشهر برای «پاکسازی» جاده جایگزین نیروهای ضدشورش شدند.

اما ویدئویی از صحنه تیراندازی به معترضان منتشر شده است (ویدئوی بالا) و خودرویی که در این تصویر دیده می‌شود، یک خودروی نظامی مجهز به تیربار دوشکا است که در اختیار «نیروهای ویژه پاسدار ولایت» (نوپو) قرار دارد (تصویر زیر).

تصویر زیر از خبرگزاری تسنیم،‌ مربوط به خودروهای نیروی ویژه پاسدار ولایت (نوپو)

نوپو یکی از یگان‌های ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (ناجا) است و وظیفه آن مقابله با «عملیات‌های تروریستی».

همزمان با ورود نوپو به صحنه اعتراض‌ها، تانک هم به شهر وارد شد (ویدئوی زیر[i]).

در قسمت دوم ویدئو، دروازه‌ای که در تصویر دیده می‌شود، دروازه قرآن است و احتمالاً در ورودی شهرک طالقانی (کوره) قرار دارد. وب‌سایت‌ها و روزنامه‌های حکومتی که روایت‌ شاهدان عینی خودشان را منتشر کرده اند، به این دروازه اشاره می‌کنند. روایت روزنامه فرهیختگان از وجود یک پایگاه بسیج در این منطقه خبر می‌دهد:

« گویا شهرک دو ورودی دارد و ما از ورودی اصلی که همان “دروازه قرآن” است [تصویر زیر] وارد شهر می‌شویم. کمی جلوتر از دروازه قرآن، قبل رسیدن به شهر، سمت راست حوزه مقاومت بسیج شهرک طالقانی است. شاهدان می‌گویند دوشنبه ۲۷ آبان، جمعیتی حدود ۲۰۰ نفر به این مکان حمله کرده‌اند. چند نفر هم با سلاح بوده‌اند.»[ii]

دروازه قرآن شهرک طالقانی ــ زمانه مستقلاً نتوانست این تصویر را تأیید کند

به گفته السرخی، شماری از مردم با دیدن ورود تانک و خودروهای دارای تیربار به شهر خود را مسلح کردند اما «معلوم نیست چه کسانی مسلح شده اند. تا به حال خبری در نیامده است که فلانی کشته شده است و مسلح بوده است.»

در ویدئوی مربوط به صحنه کشتار، این مکالمه‌ بین کسانی که ویدئو را ضبط کرده اند، رد و بدل می‌شود:

«ـ : بله تازه یکی رو زدن و بردن / ــ: مگر سلاح ندارید پدرشون رو دربیارید؟ / [فیلمبردار در جواب پدرش که میگه بیا]: بابا مردن فقط یک باره بزار مارو بکشن! / زنده باد جوانان تنیده، امروز روزش هست / مرگ بر خامنه‌ای [ناسزاگویی] / ـ: ببین چجوری کمین کرده بیشرف! / ـ: بله، بیشرف / ـ: زنده باد تنیده / ـ: رفتن داخل نیزار / ـ: ببین چجوری کمین کرده / ـ: خودت رو مخفی کن که تیر نخوری / ـ: خودم رو مخفی کردم / ـ: یکی اونجا افتاده / ـ: نه اون تک تیراندازه داره تیراندازی میکنه / ـ: دوشکا / ـ: خیلی وقت اونجا بود / ـ: بیا اینجا / ـ: بابا دارم فیلم میگیرم / ـ: زنده باد جوانان یراحی / ـ: یکی تو رو نشونه گرفته / ـ: کجاست؟ / ـ: اونجا مواظب باش»

پس از حمله بنا به گزارش‌هایی که السرخی نیز تأیید کرد، مردم خشمگین خود را به سلاح‌های سبک در دسترس مسلح کردند و درگیری‌ها در جاهای دیگری ادامه یافت. بر اساس برخی گزارش‌ها از جمله گزارش‌های حکومتی، شماری از معترضان در شهرک طالقانی همان دوشنبه ــ یعنی روز کشتار ــ سلاح به دست گرفتند.

امام جمعه ماهشهر اما شروع به مذاکره با نیروهای امنیتی و معترضان کرد. او به نیروهای امنیتی گفت که از مردم خواهد خواست به خانه‌ها بازگردند، به شرط اینکه نیروهای امنیتی نیز عقب‌نشینی کنند.

یوسف السرخی روایت می‌کند که پس از عقب‌نشینی نیروها و بازگشت معترضان به خانه‌ها، دستگیری‌های گسترده شبانه در محله‌های اعتراض و نیز شهرک طالقانی در جنوب آن آغاز می‌شود. به گفته این فعال عرب، بسیاری از خانواده‌ها در آن منطقه «در شوک هستند». خانواده‌های دستگیرشدگان نیز تحت فشار قرار دارند و می‌ترسند که اطلاع‌رسانی باعث به خطر افتادن جان فرزندان زندانی‌شان بشود.

چرا سرکوب چنین خونین بود؟

برای فهمیدن اینکه چرا نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی معترضان را به رگبار بستند، باید از چندین جنبه به ماجرا نگریست.

سویه‌ی اول، توقف کار در پتروشیمی ماهشهر است. بنا به گزارش‌هایی که یوسف السرخی آنها را تأیید کرد، رئیس و کارکنان ارشد پتروشیمی از نیروهای امنیتی خواسته بود جاده را برای آغاز به کار دوباره کارخانه باز کند:

«از شهر جراحی دو جاده به پتروشیمی‌ها داریم : چمران ــ ماهشهر و جاده منطقه ویژه که سمت سربندر (بندر امام) می رود. هر دو جاده بسته شده بود. از جمعه ۲۴ آبان تا دوشنبه ۲۷ آبان، کارکنان پتروشیمی نتوانستند برای سه روز یا خانه بیایند یا بروند سر کار. کارکنان رده بالا درخواست کردند راه را باز کنند.»

اما سویه دوم به کلیشه‌های عرب‌ستیزانه و تفاوت طبقاتی و تبعیض بلندمدت در منطقه باز می‌گردد. کارمندانی که خواهان بازگشایی جاده بودند، کارمندان غیربومی مشهور به «کارمندان پروازی» بودند که در محله‌های حصارکشیده‌شده زندگی می‌کنند و به لحاظ طبقاتی فاصله‌ای قابل توجه با شهروندان عمدتاً عرب در محله‌های معترض دارند:

«در منطقه‌های بالای شهر ماهشهر بیشتر کارمندان پروازی هستند که از شهرهای دیگر با هواپیما می آیند و آخر هفته برمی گردند. برخی از بچه‌های آن محل می گویند ما اصلاً اینها را نمی‌بینیم، با ماشین می‌آیند و با ماشین می‌روند. یا کارکنان ساکن در منطقه ممکو (بعثت) [نقشه زیر] کارکنان ارشد پتروشیمی هستند و این شهرک نیز منطقه حفاظت‌شده است و حصارکشیده شده است و مردم عادی نمی توانند بروند. آنها سه روز نتوانستند به ماهشهر بروند.»

محل شهرک بعثت ــ عکس:‌google maps

کلیشه‌های عرب‌ستیزانه در هراس این کارمندان پروازی از اعتراض‌ها بی‌تأثیر نبوده است. به گفته السرخی،

«کارکنان غیرمحلی و غیربومی به خاطر شایعه‌های عرب‌ستیزانه در آن منطقه این تصور را داشتند که عرب‌ها وحشی و خطرناک و داعشی‌اند. و این شایعه بین‌شان قوت می‌گیرد که داعشی‌ها راه را بسته اند و مسلح هم هستند. این پیش‌فرض‌های نژادی را به مرکز نیز مخابره کنند و مرکز هم برای سرکوب نیرو می‌فرستد.»

اعتراض‌های ریشه‌دار

ماهشهر قطب صنعت پتروشیمی ایران است. در منطقه ماهشهر اما آن‌طور که یوسف السرخی می‌گوید، «یک فاصله طبقاتی آپارتایدی» وجود دارد که به چنین اعتراض‌های شدیدی انجامیده:

«بیشتر معترضان به گفته بچه‌های آنجا از محله تنیده (کوی عمار) در شهرک چمران بودند. تنیده فقیرنشینترین و جنوبی‌ترین محله شهر است و بیشترین ساکنان آن عرب هستند.»

به گفته این فعال چپ‌گرای عرب، مسأله شکاف طبقاتی، عرب‌ستیزی، تغییر بافت جمعیتی و بیکاری، علت‌های ریشه‌ای این اعتراض‌ها هستند: «این منطقه به لحاظ قومیتی متکثر است و ساکنان آن هویت‌های مختلفی دارند. با این وجود، باز هم بیشتر بار امنیتی و اعتراضی در این منطقه بر دوش عرب‌ها است.»

همین دینامیک را می‌توان در سرتاسر منطقه‌های عرب‌نشین استان خوزستان دید. به جز ماهشهر، در حاشیه شمال شرق اهواز (منطقه زرگان) و در بهبهان (۱۳۰ کیلومتری شرق ماهشهر) نیز اعتراض‌های شدیدی در آبان ۹۸ رخ داد.

به گفته السرخی، اعتراضات در زرگان نیز کشته‌ بر جای گذاشته است. این فعال عرب تاریخچه اعتراض‌ها را اما به پیش از آن باز می‌گرداند و آنها را فراتر از اعتراض‌ها به گرانی بنزین می‌داند:

«اعتراض‌های سراسری شاید از دو سه سال پیش شروع شده باشد اما از سال ۸۴ اعتراض‌های جامعه عرب اهواز آغاز شده بود و سالانه دو سه اعتراض رخ می داد به دلایل مختلف. در آبان ۹۸ عرب‌ها دوبار قیام کردند. یکی مرگ شاعری که قبل اعتراض‌های ابان در حاشیه اهواز رخ داد و دیگری در ماهشهر و حاشیه شمالی شهر اهواز. پس به دلایل مختلف اعتراض می کنند.»

السرخی این دلایل مختلف را در بی‌اعتمادی تاریخی و بی‌توجهی حکومت مرکزی به مردم عرب خلاصه می‌کند:

«در خوزستان نزدیک به ۲۵۰ هزار کارگر غیربومی داریم که در صنایع نفت و پتروشیمی کار می کنند. در حالیکه مطالبه اصلی جوانان عرب بیکاری است. تغییر بافت جمعیتی علت دیگری است. عربها احساس می کنند که بافت جمعیتی عمداً تغییر می کند. طرح جامع امنیتی خوزستان که ۲۰۱۵ از سوی فعالان عرب فاش و منتشر شد، از طرح‌هایی برای افزایش مهاجرت فارس‌ها به خوزستان و تلاش برای افزودن بر مهاجرت معکوس سخن می‌گوید که به معنای اقلیت‌کردن عربها در این منطقه است. یا نامه ای از دفتر رئیس جمهور خاتمی به امضای ابطحی در ۱۳۸۴ فاش شد که آن هم توصیه می‌کرد عربها را باید در اهواز به اقلیت بدل کرد. به همین خاطر عربها به لحاظ تاریخی اعتماد ندارند. حتی در جریان سیل هم دستور تخلیه را اجرا نکردند و ترسیدند که شهرشان را رها کنند زیرا تصور می‌کنند دولت می‌خواهد ما را از زمین‌هایمان بیرون براند. مسأله دیگر نیز مسأله امنیتی بودن استان است. برای عربها حتی نمی‌توانید مجلس شعر برگزار کنید چون مسأله امنیتی می شود و به “امنیت ملی” گره می‌خورد.»

بنا به آمار جمع‌آوری‌شده توسط فعالان عرب که یوسف السرخی در اختیار زمانه قرار داد، ۵۰ تن در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ در شهرهای خرمشهر، اهواز، آبادان، بهبهان، ماهشهر و رامهرمز کشته شده اند. این فعالان فهرستی از ۵۱ تن از فعالان بازداشت‌شده را نیز تهیه کرده اند. «زمانه» مستقلاً قادر به تأیید این آمار نیست.

[i] توئیتر: @ChamaniAmir

[ii] سایت الف

https://www.radiozamaneh.com/477937

اعتصاب سراسری در فرانسه با فراخوان اتحادیه‌های کارگری و در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت آغاز شد. این اعتصاب حمل و نقل عمومی را مختل کرده و معلمان، دانش‌آموزان، دانشجویان، سندیکاهای پلیس، وکلا و آتش‌نشانان را نیز دربر گرفته است. کارگران چند پالایشگاه‌ هم به اعتصاب پیوسته‌اند. جنبش جلیقه‌زردها نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است به اعتصاب سراسری می‌پیوندد.

مردی در برابر یک گرافیتی با مضمون «دولت قاتل» در جریان تظاهرات علیه «اصلاح» نظام بازنشستگی، پنجم دسامبر، پاریس ـ

اعتصاب سراسری و تظاهرات خیابانی در فرانسه جمعه ششم دسامبر /۱۵ آذر وارد دومین روز خود شد.

اعتصاب‌کنندگان همبستگی خود را با جنبش‌های مشابه در کشورهای دیگر اعلام کردند. سندیکای شرکت واحد تهران نیز حمایت خود را از اعتصابیون در فرانسه اعلام کرده است.

این بزرگترین اعتصاب کارگری فرانسه طی سال‌های گذشته است و در اعتراض به طرح امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه برای تغییر قانون بازنشستگی است. این تغییرات شامل از میان رفتن حق بازنشستگی پیش از موعد و کاهش میزان مقرری بازنشستگی است.

طبق قانون فعلی، مقرری بازنشستگی بر مبنای آخرین حقوق کارکنان تعیین می‌شود. در طرح مکرون میانگین حقوق معیار تعیین مستمری خواهد بود.

اعتصاب ساعت ۱۰ شب چهارشنبه آغاز شد. کارکنان خطوط قطار ملی و داخلی کار را متوقف کردند. کار بخش بزرگی از متروی پاریس هم متوقف شد. اغلب قطارهای سریع‌السیر مترو موسوم به «ت ژ و» هم در اعتصاب هستند.

کارکنان هواپیمایی فرانسه (ایرفرانس) در اعتصاب به سر می‌برند. کنترل‌کنندگان ترافیک هوایی و کارکنان فرودگاه نیز کار را متوقف کرده‌اند. کارکنان پست هم به اعتصاب پیوسته‌اند.

پلیس از از کافه‌ها و رستوران‌ها در مرکز شهر پاریس خواسته شده درهای خود را بسته نگاه دارند.

طبق برآوردها در روز اول اعتصاب، پنجشنبه پنجم دسامبر، بیش از هشتصد هزار تن در سراسر فرانسه به خیابان‌ها آمدند و اعتراض خود را به سیاست‌های ریاضتی ماکرون اعلام کردند. در برخی شهرها از جمله پاریس میان پلیس و نیروهای پلیس درگیری رخ داد.

گفته می‌شود نزدیک به ۹۰ درصد قطارهای بی شهری و نزدیک به نیمی از پروازها تحت تاثیر اعتصاب لغو شده و حمل و نقل درون شهری با اختلال شدیدی مواجه شده است.

اعتصاب‌کنندگان با ایجاد یک گروه انترناسیونالیست همبستگی خود را با مبارزاتی که با اهداف مشابه در کشورهای دیکر از جمله ایران در جریان است ابراز کردند.

اتحادیه‌های حمل و نقل فراخوان اعتصاب نامحدود داده و تهدید کرده‌اند در صورت لزوم تا تعطیلات کریسمس آن را ادامه خواهند داد.

سندیکای کارکران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با انتشار بیانیه‌ای با مبارزات و اعتصاب سراسرس فرانسه ابراز همبستگی کرده است. این سندیکا در بیانیه‌اش به تاریخ ۱۵ آذر به مبارزات مشابه در سایر کشورها اشاره کرد و نوشت: «این مبارزه‌ای است جهانی و همبستگی کارگران کشورهای مختلف نیز می‌بایست جهانی باشد.»

در روزهای گذشته بیانیه های متعددی توسط تشکل های کارگری، معلمان و بازنشستگان، کانون نویسندگان، زندانیان سیاسی و تعدادی از هنرمندان در دفاع از مردم معترض و علیه کشتار و سرکوب مردم توسط حکومت اسلامی صادر شده است که فشرده ای از آنها را اینجا ملاحظه میکنید:
- ۴۵۰ نفر از معلمان شاغل و بازنشسته از سراسر کشور طی بیانیه ای به سرکوبگری های وحشیانه حکومت اعتراض کرده اند. در بخشی از این بیانیه چنین آمده است: "ما اعمال هر نوع خشونت و بویژه کشتار معترضین بی دفاع را محکوم کرده و خواهان معرفی و مجازات مسئولین مستقیم این اتفاقات تلخ و پرداخت حقوق قانونی افراد و خانواده هایی که در این جریان متحمل هر نوع هزینه و آسیب شده اند و همچنین آزادی بدون قید و شرط بازداشت شدگان حوادث اخیر بدون پرونده سازی و اجرای پروژه اعتراف گیری و تواب سازی هستیم و به شما هشدار میدهیم که اگر از آنچه بر پیشینیان شما رفت عبرت نگیرید و تصور کنید که میتوانید برخلاف خواست و اراده مردم با استبداد و خودکامگی و با تکیه بر توان سرکوب بر مردم حکومت کنید سرنوشتی بهتر از آنان در انتظارتان نخواهد بود."
- اتحادیه آزاد کارگران ایران طی بیانیه ای اعلام کرد: "با ورود به اعتصابات گسترده در کنار تسخیر خیابانها می توان توازن اجتماعی کنونی را دگرگون ساخت. کارگران و تمامی مزدبگیران و کل اقشار تحت ستم جامعه به درست طریق خویش را یافته اند و در پس این سرکوبها و در نزدیکترین فرصت ممکن باز به پیگیری خواست و مطالبات خویش به شکلی توده ای تر و قدرتمندتر دست خواهند زد."
- کانون صنفی معلمان در بیانیه خود ضمن اعلام همبستگی با خانواده های جانباختگان اعتراضات اخیر گفته است: "به شهادت تاریخ، هیچ رژیم سیاسی تاکنون با اِعمال خشونت پابرجا نمانده و هیچ جامعه ای در شرایط وجود شکاف های عمیق طبقاتی و سرکوب های شدید، به توسعه و پیشرفت دست نیافته است."
- کانون نویسندگان ایران در بیانیه خود در روز ٢٩ آبان مقابله‌ی خشونت‌بار با آزادی بیان مردم ا محکوم کرده و خواهان رهایی همه‌ بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر شده است. کانون نویسندگان چنین هشدار می‌دهد: "حاکمان به جای تحقیر، تهدید و سرکوب معترضانی که جز فریاد سلاحی ندارند، به حق آزادی بیان آنها تمکین کنند، نیروهای امنیتی و انتظامی را با آلات و ادوات سرکوبگریشان از خیابان‌ها جمع کنند و به مردم فرصت اعتراض و بیان خواسته‌هایشان را بدهند. "
- شورای بازنشستگان ایران در بیانیه ای تحت عنوان "متحد و هوشیار در مسیر آینده! صداهائی که هر روز بلندتر میشوند!"، اعلام کرده است: "زبان ها رسا تر، فریادها بلندتر و همبستگی اجتماعی بی سابقه ای شکل گرفته است. جامعه دارد به مرز تعیین تکلیف نزدیک میشود".
- گروه اتحاد بازنشستگان طی بیانیه ای پیرامون اعتراضات سراسری مردم در آبان ماه خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان و پاسخگویی و مجازات آمران و مجریان سرکوب فاجعه بار اعتراضات حق طلبانه مردمی شده است.
- ۱۴ نفر از فعالین سرشناس کارگری طی بیانیه ای خطاب به کارگران و همه مردم سرکوبگری های حکومت را محکوم کرده و بر ضرورت اتحاد کارگران از جمله بر ایجاد تشکلها و شوراهای سراسری در همه کارخانجات و محلات تاکید کرده اند. در بخشی از این بیانیه چنین آمده است:" خشونت عریان نیروهای مسلح و شلیک مستقیم گلوله به سوی مردم معترض را که موجب کشته و مجروح شدن صدها تن و دستگیری هزاران نفر شده را شدیدا" محکوم و خواهان شناسایی و مجازات آمرین و عاملین کشتار مردم و آزادی بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی از جمله دستگیر شدگان اخیرهستیم."
- ٣٧ هنرمند در حمایت از اعتراضات مردمی طی بیانیه ای نوشته اند:" با مردم چه می‌کنید؟ کدام روزن را برای شنیدن صدای مردم باز گذاشته‌اید؟ کدام تجمع اعتراضیِ مردم را تاب آورده‌اید؟ کدام حزب و تشکیلاتی که بتواند بیانگر خواست‌های مردم باشد را باقی گذاشته‌اید؟ هم‌چنان برآنید تا با خشونت، مردم را از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی و بدیهی‌ترین نیازهای شهروندی‌شان محروم کنید؟ بدانید که فریاد فرو خُفته در گلوی مردم این سرزمین در تاریخ ماندگار خواهد شد."
- سندیکای نیشکر هفت تپه در بیانیه ای تحت عنوان: "سرکوب شورش گرسنگان برای داشتن نان، کار، آزادی محکوم است" اعتراض خود را به سرکوبگری های حکومت اعلام کرد.
- جمعی از زندانیان سیاسی در زندان اوین بیانیه ای تحت عنوان: "قلب زندانیان سیاسی به عشق مردم عدالتخواه می تپد" اعلام کرده اند:" قطعاً حکومت دیکتاتور روزهای پایانی عمر خود را سپری می کند و مجازات سختی در انتظار جنایتکاران است. با قدرت و توان و انگیره بیشتر به مبارزه ادامه می دهیم تا رژیم جور و جهل سرنگون شود. به امید پیروزی مردم ایران و آبادی زادگاهمان.
- حمید کاشانی، سهیل عربی و ناصر فهیمی سه نفر از زندانیان سیاسی زندان اوین نیز طی نامه ای سرگشاده خطاب به خانواده های جانباختگان خیزش اخیر مردم، همبستگی خود را با آنان اعلام کرده اند.
- کانون مدافعان حقوق کارگر در بیانیه ای تحت عنوان "خشونت سازمان یافته حکومت علیه مردم بی دفاع ایران" اعتراض خود را به سرکوبگری های حکومت اعلام کرده اند. در بخشی از بیانیه کانون آمده است: "اکنون که حاکمان کوچکترین حقی برای زندگی مردم قائل نیستند و هر اعتراض به حق کشی های موجود را با شدیدترین وجه پاسخ می دهند، راهی به جز اعتراضات و اعتصابات سراسری برای مردم باقی نمی‌گذارند و آنان که چیزی برای از دست دادن ندارند با خشمی مهارناپذیر بار دیگر به میدان خواهند آمد و آن زمان دیگر برای شنیدن صدای مردم دیر خواهد بود و مسئولیت تمام آنچه رخ خواهد داد بی شک فقط به عهده ی حاکمان خواهد بود".
- سندیکای شرکت واحد بیانیه ای تحت عنوان: "سرکوب و کشتار خونین معترضین فرودست در سراسر کشور را محکوم می‌کنیم"، تمامی تشکل‌های کارگری مستقل و فعالین کارگری و اجتماعی در داخل کشور و تشکلات کارگری و سندیکایی در سراسر جهان را به محکوم کردن قاطعانه سرکوبگری های حکومت و حمایت از مبارزات کارگران و مردم ایران فراخوان داده است.
حزب کمونیست کارگری این اقدامات را ارج مینهد و سایر تشکل ها، هنرمندان، سینماگران و ورزشکاران را به انتشار بیانیه های اعتراضی فرامیخواند. دستگیرشدگان اعتراضات اخیر و کلیه زندانیان سیاسی باید فورا آزاد شوند. روزی که آمران و عاملان جنایات هولناکی که حکومت اسلامی در سراسر کشور انجام داده است و در راس آنها خامنه ای و روحانی که نقش مستقیمی در این جنایات داشتند دستگیر و به محاکمه کشیده خواهند شد. آنروز دیر نیست.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۳ آذر ۱۳۹۸، ۴ دسامبر ۲۰۱۹

دانشجویان به استقبال ۱۶ آذر میروند

دانشگاه ها در شرایط متفاوتی به استقبال ۱۶ آذر میروند. در شرایطی که در بیش از ۱۵۰ شهر مردم دست به قیامی قهرمانانه علیه حکومت سراپا ننگ و جنایت و کثافت اسلامی دست زدند و عزم راسخ خود را برای پایان دادن به آن اعلام کردند. دانشجویان که بخش فعالی از این خیزش اجتماعی بودند، در 16 آذر تداوم آبان را اعلام خواهند کرد. فی الحال دانشجویان دانشگاههای تبریز و رازی و زنجان به استقبال این روز رفته اند و همبستگی خود را با جنبش آزادیخواهانه و سرنگونی طلبانه اعلام کرده اند و عزم خود را برای مقاومت در مقابل سرکوبگری های حکومت اعلام کرده اند.
دانشگاههای ایران همیشه سنگر محکمی علیه استبداد و ظلم و بیحقوقی و سنگر مهمی برای عدالتخواهی و آزادیخواهی بوده است. دو سال قبل در دی ۹۶ دانشجویان همراه با مردم بپاخاسته و در صف اول اعتراض شعار دادند اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا و با این شعارانزجار مردم از کل جناحهای حکومت را نمایندگی کردند. ماههای بعد از دیماه دانشگاهها صحنه همبستگی های پرشور دانشجویان با کارگران اعتصابی بود. دانشجویان دهها دانشگاه با شعارهای فرزند کارگرانیم کنارتان میمانیم و نان کار آزادی اداره شورایی در صف اول کل جامعه همبستگی و همراهی شان را با کارگران هفت تپه و فولاد و جنبش سوسیالیستی طبقه کارگر اعلام کردند. اینها اتفاقات شورانگیز سالهای اخیر بوده است و بیش از هر زمان نگاهها را متوجه دانشگاه ها کرده است. دانشگاهها همچنین سنگر مهم اعتراض به بیحقوقی زن و آپارتاید جنسی و سنگر مهم اعتراض علیه فضای سرکوب و بیحقوقی سیاسی و فضای خفقان بوده است. جمهوری اسلامی علیرغم جنایات بسیارش علیه دانشجویان هیچگاه نتوانست شعله اعتراض در دانشگاههای کشور را خاموش کند.
جنبش دانشجویی علیرغم تلاش و تقلای حکومت و جریانات راست برای عقب راندن و به انحراف کشاندن آن، اساسا یک جنبش رادیکال و انساندوست با گرایشات چپ و کارگری است و دانشگاهها همیشه سنگر مستحکم آزادیخواهی و جنبش سوسیالیستی طبقه کارگر بوده اند و نقش مهمی در جبنش سرنگونی ایفا میکنند.
حزب کمونیست کارگری دانشجویان سراسر کشور را فرامیخواند روز ۱۶ آذر را به روز اعتراض علیه کشتارهای حکومت جلادان اسلامی تبدیل کنند، یاد صدها همرزم خود را که توسط مزدوران حکومت جانباختند گرامی بدارند و با صدای بلند اعلام کنند که هزاران نفر از دستگیرشدگان خیزش آبان باید فورا و بی قید و شرط آزاد شوند. حزب دانشجویان سراسر کشور را فرامیخواند که شوراهای سازماندهی اعتراض در دانشگاهها را تشکیل دهند و هر جا در هر شهر و محله ای که میتوانند برای سازماندهی مردم در اشکال مختلف پیشقدم شوند. انقلاب عظیم مردم برای سرنگونی حکومت اسلامی و برپایی جامعه ای انسانی، مبتنی بر رفاه و عدالت و آزادی، جامعه ای سکولار و بدور از دخالت مذهب در زندگی مردم در راه است و دانشجویان با متشکل شدن و متشکل کردن مردم میتوانند نقشی تاریخی ایفا کنند.

زنده باد سوسیالیسم
زنده باد انقلاب انسانی برای جامعه ای انسانی
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۶ دسامبر ۲۰۱۹

اسماعیل بخشی بعد از آزادی موقت از زندان به سر کارش بازگشت − بعدا این خبر از طرف کارفرما تکذیب شد

کانال تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه پنجشنبه ۱۵ آذر خبر داد که اسماعیل بخشی، فعال کارگری و یکی از سخنگویان کارگران نیشکر هفت‌تپه در جریان اعتراضات، به سر کارش بازگشت. اسماعیل بخشی چهارشنبه ۸ آبان با قرار وثیقه ۷۵۰ میلیونی به طور موقت از زندان آزاد شد. او به «عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام»، «اجتماع و تبانی»، «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» متهم شده است. دادگاه انقلاب تهران شهریور سال جاری اسماعیل بخشی را به ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. حکم نهایی پس از تشکیل دادگاه تجدید نظر اعلام می‌شود. ● خبر تکمیلی: مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه درخصوص انتشار خبری مبنی بر بازگشت به کار اسماعیل بخشی کارگر اخراجی این شرکت گفت: این کارگر هنوز بازگشت به کار نشده است. امید اسدبیگی جمعه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا: بازگشت به کار بخشی نیازمند مجوزهایی است که هنوز اخذ نشده‌اند.

دویچه وله فارسی: شبکه حقوق بشر کردستان ایران گزارشی از وضعیت بازداشت‌شدگان کرد منتشر کرده است. در این گزارش آمده که بیش از هزار شهروند کرد در جریان اعتراضات آبان‌ماه بازداشت شده‌اند، شامل ده‌ها کودک و شمار زیادی زخمی.

    
Iran Teheran | Iranischer Sicherheitskräfte führen Demonstranten ab (picture-alliance/abaca/Salampix)

 شبکه حقوق بشر کردستان در گزارشی که  در ۱۵ آذرماه (۶ دسامبر) منتشر کرده، به نقل ازمنابع خود می‌گوید که بازداشت شهروندان توسط نیروهای سپاه پاسداران هم‌چنان ادامه دارد. تعداد شهروندان بازداشت‌شده در شهرهای ایلام، مهران، چرداول، سرپل ذهاب، کرمانشاه، جوانرود، کامیاران، سنندج، ‌مریوان، سقز، بوکان و ارومیه، بیش از هزار تن تخمین زده می‌شود.

این گزارش می‌افزاید، تاکنون حدود ۱۰۰ تن از شهروندان بازداشتی با سپردن وثیقه از بازداشتگاه‌ها و زندان‌های این شهرها آزاد شده‌اند. مبلغ این وثیقه‌ها از ۳۰ میلیون تا چند صد میلیون تومان متغیر بوده است.

به گفته تعدادی از بازداشت‌شدگان که در روزهای گذشته آزاد شده‌اند، شهروندان بازداشتی به صورت گروهی در سلول‌های کوچک بازداشتگاه‌های پلیس امنیت، اداره اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه نگهداری می‌شوند و جهت اخذ اعترافات اجباری تحت شکنجه‌های جسمی و روحی قرار دارند.

همچنین دو شهروند بازداشتی که از بازداشتگاه‌های امنیتی در شهرهای کرمانشاه و مریوان آزاد شده‌اند، از نگهداری ده‌ها کودک در این بازداشتگاه‌ها خبر داده‌اند.

بی‌خبری خانواده‌های بازداشت‌شدگان

از طرفی طی روزهای گذشته بیش از ۲۰۰ شهروند بازداشتی از بازداشتگاه‌های امنیتی به زندان‌های سنندج و دیزل‌آباد کرمانشاه منتقل شده‌اند. وضعیت نگهداری این شهروندان به‌دلیل کمبود جا و امکانات در این زندان‌ها اسفناک گزارش شده است.

بر اساس گزارش‌هی دریافتی، حدود ۵۰ تن از شهروندانی که در پی تیراندازی نیروهای امنیتی با گلوله‌های ساچمه‌ای و جنگی زخمی شده‌اند، در خیابان‌ها و بیمارستان‌ها بازداشت شده‌اند. این شهروندان هم‌اکنون در حالی در بازداشتگاه‌های سازمان اطلاعات سپاه و اداره اطلاعات کرمانشاه و سنندج نگهداری می‌شوند که نیاز فوری به مراقبت‌های پزشکی دارند. بی‌خبری از سرنوشت این افراد به نگرانی‌هایی در خصوص وضعیت سلامتی آنها دامن زده است.

شماری از خانواده‌های بازداشت‌شدگان در گفتگو با شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرده‌اند که هر روز صدها خانواده جهت کسب اطلاع در خصوص وضعیت فرزندان بازداشت‌شده خود در مقابل دادگستری این شهرها تجمع می‌کنند. با این حال تاکنون هیچ یک از مقامات قضایی حاضر به پاسخگویی در این خصوص نشده‌اند. از میان بازداشت‌شدگان تنها کسانی که به قرنطینه زندان‌های این شهرها منتقل شده‌اند موفق به برقراری تماس تلفنی با خانواده‌های خود شده‌اند.

دویچه وله فارسی: یک فعال دانشجویی از تشدید "فضای ارعاب" علیه دانشجویان در آستانه برگزاری مراسم روز دانشجو خبر داد. در حالی که او از عدم صدور مجوز برای ۹۰ درصد میهمانان خبر داده، ابراهیم رئیسی قرار است سخنران مراسم دانشگاه تهران باشد.

    
Iran Studententag (ILNA)

مراسم بزرگداشت روز دانشجو در سال ۹۸ در حالی برگزار می‌شود که فشار بر تشکل‌های دانشجویی افزایش یافته و برای بسیاری از میهمانان مورد نظر آنها برای سخنرانی در این مراسم مجوز صادر نشده است.

در این میان تکلیف حضور سخنرانان اصلی برخی دانشگاه‌ها هنوز مشخص نیست و برخی تشکل‌های دانشجویی به دلیل محدودیت‌ها از برگزاری مراسم خودداری کرده‌ا‌ند.

از چند روز پیش اعلام شده بود رئیس قوه قضائیه سخنران اصلی مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران خواهد بود، اما باشگاه خبرنگاران جوان ۱۵ آذر ماه گزارش داد که محمد علی زارع، مدیر کل فرهنگی دانشگاه تهران از قطعی شدن دعوت از ابراهیم رئیسی اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

زارع گفته دعوت از رئیسی توسط بسیج دانشجویی انجام شده است. او می‌گوید هیچ محدودیتی برای برگزاری مراسم روز دانشجو وجود ندارد و فقط از سخنرانی افرادی جلوگیری می‌شود که با حکم قوه قضائیه اجازه سخنرانی ندارند.

مدیرکل فرهنگی دانشگاه تهران یک روز قبل به خبرگزاری مهر گفته بود که هنوز سایر تشکل‌های دانشجویی درخواستی برای برگزاری مراسم و دعوت از سخنران به دبیرخانه ارائه نکرده‌اند.

قالیباف در "همایش دوباره لبخند"

بر پایه این گزارش، بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی نیز از محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران برای سخنرانی در روز دانشجو و در برنامه‌ای زیر عنوان "همایش دوباره لبخند" دعوت کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

گرچه زارع از قطعی شدن دعوت از رئیسی ابراز بی‌اطلاعی کرده باشگاه خبرنگاران جوان از قول مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران نوشته که رئیس قوه قضائیه در مراسم ۱۶ آذر سخنرانی می‌کند و به غیر از بسیج، جامعه اسلامی دانشجویان، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و جنبش عدالت‌خواه دانشگاه تهران نیز از دعوت‌کنندگان او هستند.

ظاهرا به دلیل امنیتی شدن فضای دانشگاه‌ها، به خصوص پس از اعتراض‌های گسترده به گرانی بنزین در آبان ماه، بسیاری از تشکل‌های دانشجویی رغبتی به برگزاری مراسم روز دانشجو ندارند.

Iran Tag der Universität (ILNA)

"اعتماد آنلاین" ۱۵ آذر از قول ناعمه علی‌نژاد، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه تربیت ‌مدرس نوشت: «امسال بچه‌ها برای گرفتن مجوز برگزاری برنامه به شدت به مشکل خوردند و حتی با اسامی نمایندگان مجلس هم موافقت نشده است. به همین دلیل هنوز برنامه دانشگاه ما روشن نشده است.»

زهرا صباغی، عضو شورای مرکزی انجمن علمی علوم اجتماعی تهران، نیز می‌گوید با توجه به رویدادهای آبان ماه و "شرایطی که برای ما پیش آمد" تصمیم گرفته شده که این تشکل امسال هیچ برنامه‌ای برگزار نکند.

تشدید فضای ارعاب

سهراب فرزان‌پور، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه بهشتی از سخت شدن شرایط و بی‌میلی تشکل‌های دانشجویی به برگزاری مراسم خبر داده و به اعتماد آنلاین گفته است: «برای برنامه گرفتن در این روز ماه‌ها باید دنبال مجوز بدویم و آخر هم به جایی نمی‌رسیم. حق برگزاری تجمع نداریم و با آن برخورد امنیتی می‌شود. فضای ارعاب آن‌قدر علیه دانشجو شدید است که میلی برای فعالیت باقی نمی‌ماند. خودشان ما را محدود کرده‌اند.»

او می‌گوید به غیر از نمایندگان مجلس، مسئولان دانشگاه از دادن مجوز برای سخنرانی ۹۰ درصد فعالان سیاسی که قرار بود برای روز دانشجو دعوت شوند موافقت نکردند. برخی از فعالان سرشناس اصلاح‌طلب، از جمله سعید حجاریان و مصطفی تاج‌زاده از جمله افرادی هستند که برایشان مجوز صادر نشده است.

تا کنون فهرست کاملی از کسانی که با سخنرانی آنها در مراسم ۱۶ آذر مخالفت شده منتشر نشده است. شواهد حاکی است که مخالفت با برخی افراد بی‌ارتباط با حوادث آبان ماه نبوده است.

یوسف سلطانی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف تهران، به اعتماد آنلاین گفت: «دو ماه پیش که کارها را آغاز کردیم دانشگاه با نام مهمان‌مان موافقت کرد. اما چند وقت پیش از بیرون دانشگاه به یکی از بچه‌ها زنگ زدند و گفتند مهمان‌تان حکم زندان دارد و نباید برای برنامه ۱۶ آذر او را بپذیرید.»

فرمانده سپاه در دانشگاه تربیت مدرس

در حالی که برخی فعالان دانشجویی از بلاتکلیفی برگزاری مراسم در دانشگاه تربیت مدرس خبر داده‌اند خبرگزاری صدا و سیما می‌گوید به مناسبت روز دانشجو سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، مجتبی زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور و محمد جواد نیک منش، رئیس سازمان بسیج ۱۸ آذر در این دانشگاه سخنرانی می‌کنند.

در میان سخنرانان مراسم روز دانشجو در دانشگاه‌های مختلف نام برخی از اعضای دولت نظیر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی و سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز به چشم می‌خورد. تا روز ۱۵ آذر مشخص نشده که رئیس جمهوری، حسن روحانی برای روز دانشجو در کدام دانشگاه سخنرانی می‌کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها به باشگاه خبرنگاران می‌گوید از محل سخنرانی حسن روحانی اطلاعی ندارد اما مطابق شایعاتی که شنیده احتمال می‌دهد او در دانشگاه شهید بهشتی یا یکی از دانشگاه‌های مشهد سخنرانی کند.

روز دانشجو به یاد سه دانشجویی (مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و آذر شریعت‌رضوی) که ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در جریان اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون، معاون رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا از ایران به دست ماموران امنیتی در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

وخامت معیشت کارگران و ناتوانی دولت در اخذ مالیات از ثروتمندان اعتراض و انتقاد در محافل کارگری نزدیک به حکومت را هم به دنبال داشته است. اثرات منفی افزایش قیمت بنزین و فرارمالیاتی پردرآمدها مورد انتقاد است.

    
Sitzstreik der Eisenbahnarbeiter in Iran (ilna)

حسین حبیبی، عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی‌کار، تصور زندگی با حداقل دستمزد و پرداخت بیشترین مالیات را غیرممکن دانست و در مصاحبه با ایلنا، گفت که گویا تاوان گران شدن قیمت بنزین را نه "پردرآمدها" که باز هم کارگران باید پرداخت کنند.

براساس سازوکار اخذ مالیات در ایران، دهک‌های پایین جامعه شامل جمعیت کارگری، و نیز همه کارمندان دولتی باید قبل از دریافت حقوق و دستمزد خود مالیات بپردازند، در حالی که گزارش خبرگزاری‌های ایران نشان می‌دهد مشاغل پردرآمد با استفاده از برخی "ضعف‌های زیرساختی" از دادن مالیات خودداری می‌کنند.

براساس قانون بودجه کارمندان دولت، معلمان و شاغلان همه بخش‌های کارگری ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات می‌پردازند، در حالی که مشاغل پردرآمد در مجموع ۹ هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کنند.

حبیبی، عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی‌کار از اینکه بار کمبود بودجه دولت در بخش مالیات، بر دوش اقشار کم‌درآمد کارگری و دولتی افتاده، انتقاد کرد و گفته که پولدارها مالیات نمی‌دهند، دولت هم نمی‌تواند کاری کند.

دولت اما چرا نمی‌تواند از مشاغل و گروه پردرآمدها در ایران مالیات بگیرد؟ آقای حبیبی در این مورد گفته که اولا "خود دولتی‌ها و قانون‌گزاران عموماً جزو طبقه ثروتمندان" هستند و دیگر اینکه به گفته او "بالادستی‌ها، خدمتگزاران سرمایه‌داران" هستند و نمی‌خواهند آنها رنجیده خاطر شوند.

نتیجه این شده که گارگران در ایران با گران شدن بنزین مخالف بوده و هستند، چون می‌دانند گرانی قیمت بنزین مساوی با افزایش همه هزینه‌هاست.

فرارهای مالیاتی، باز هم به ضرر کم‌درآمدها

انتقاد فعالان کارگری از وضعیت موجود در حالی است که سازمان امور مالیاتی همواره با پدیده "فرار مالیاتی" مواجه است؛ موضوعی که بعد از جنجال‌های سال گذشته بر سر خودداری حدود ۶۵ درصد پزشکان به نصب دستگاه کارتخوان، امروز گسترده تر شده است.

رسانه‌های ایران گزارش کردند که مشاغل پردرآمدی مانند وکلا و سردفترداران در پی دور زدن قانون مالیاتی هستند. رقم دقیق و رسمی ‌از میزان فرار مالیاتی وکلا اعلام نشده اما ایرنا نوشت برخی گمانه‌زنی‌ها از فرار مالیاتی هفت هزار میلیارد تومانی وکلا حکایت دارد.

همچنین به گزارش رسانه‌های داخل ایران، برخی وکلا برای مشخص نشدن میزان دقیق درآمدهای خود، در قراردادهای وکالت، رقم‌های کمتری درج می‌کنند و دفاتر درآمد و هزینه‌های‌شان را به شیوه‌ای تنظیم می‌کنند تا مالیات کمتری پرداخت کنند. فرار مالیاتی شامل مشاغل پردرآمد دیگری همچون آهن فروشان، طلافروشان و .... و حتی سلبریتی‌ها و ورزشکاران می‌شود.

افزایش دو برابری مالیات در سال ۹۹

فرار مالیاتی در مشاغل پردرآمد در حالی است که دولت در لایحه بودجه سال ۹۹ خود سهم اخذ مالیات را حدودا دو برابر کرده است. بخش‌های منتشر شده لایحه بودجه ۹۹ در رسانه‌ها نشان می‌دهد که حجم درآمدهای مالیاتی دولت برای سال آینده (۹۹) حداقل باید دو برابر شود. یعنی از مبلغ ۱۵۳ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ به مبلغ ۳۰۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ خواهد رسید.

افزایش مالیات در سال ۹۹ به دلیل کاهش چشمگیر درآمد دولت از محل فروش نفت، ناتوانی در صادرات محصولات غیروابسته به نفت، تعطیلی بسیاری از صنایع و بنگاه‌های تولیدی کوچک و بزرگ اتفاق می‌افتد.

بعد از دور دوم تحریم‌های نفتی و محصولات پتروشیمی، ایران روزانه زیر ۳۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشد. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری به تازگی خبر از این داده بود که بسیاری از کشورهای دوست و همسایه حتی "جرات" خرید نفت از ایران را ندارند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد قربانیان اعتراضات اخیر در ایران ابراز نگرانی کرده است.

روز جمعه، ۱۵ آذر (۶ دسامبر)، سخنگوی میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متن بیانیه او در مورد اعتراضات اخیر ایران را منتشر کرد. در این بیانیه آمده است که خانم باچله "امروز در مورد نبود شفافیت پیرامن آمار و وضعیت قربانیان اعتراضات ایران و نحوه رفتار با حدود هفت هزار بازداشتی و ادامه بازداشت‌ها ابراز نگرانی کرد."

در این بیانیه آمده است که "براساس گزارش‌ها، از زمان آغاز اعتراضات جمعی در روز ۱۵ نوامبر تا کنون دست کم هفت هزار نفر در بیست و هشت استان از سی و یک استان ایران بازداشت شده‌اند و کمیسر عالی به شدت نگران شرایط بازداشت این افراد، از جمله فشار جسمی، نقض حق برخورداری از رویه رایج قضایی و این احتمال است که ممکن است تعداد قابل توجهی از آنان به جرایمی متهم شوند که مجازات اعدام را در پی دارد."

خانم باچله گفته است که "تا کنون براساس اطلاعات ما دست کم ۲۰۸ نفر از جمله ۱۳ زن و ۱۲ کودک در جریان اعتراضات کشته شده‌اند." او افزوده است که "همچنین گزارش‌هایی در دست است حاکی از اینکه شمار قربانیان ممکن است بیش از دو برابر این رقم باشد هرچند ما تا کنون نتوانسته‌ایم این رقم را تایید کنیم."

در ادامه بیانیه آمده است که "لازم است در چنین شرایطی و با این تعداد زیاد کشته، مقامات با شفافیت بیشتری عمل کنند، فورا نسبت به تمامی تخلفات از جمله قتل معترضان و بدرفتاری و مرگ‌های گزارش شده در بازداشتگاه‌ها تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه به عمل آورند و افراد مسئول را مورد بازخواست قرار دهند."

 
سازمان ملل: برای رسیدن به حقیقت آنچه در ایران گذشت باید کمیسیون مستقل تشکیل شود

ترامپ خواهان توجه رسانه ها به 'وضعیت وحشتناک' ایران شد

برایان هوک از احتمال کشته‌شدن 'بیش از یک هزار نفر' در اعتراضات ایران خبر داد

تلویزیون ایران کشته شدن معترضان در نیزار ماهشهر را تایید کرد

ادامه ارسال گزارش‌های تکان‌دهنده از اعتراضات اخیر در ایران

ماهشهرحق نشر عکسUCG
نحوه برخورد با معترضان در ماهشهر به خصوص مورد انتقاد شدید کمیسر حقوق بشر قرار گرفته است

خانم باچله گفته است: "به نظر می‌رسد که حقوق مندرج در کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران هم آن را تصویب کرده و ملزم به رعایت مفاد آن است در موارد متعددی نقض شده است."

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل "تصاویر تایید شده نشان می‌دهد خشونت مفرط علیه معترضان به کار رفته و از جمله نیروهای امنیتی با اسلحه از پشت بام ساختمان دادگستری در یک شهر و از هلی‌کوپتر در شهر دیگر به معترضان تیراندازی کرده‌اند." خانم باچله افزوده است که در تصاویر دیگری "به نظر می‌رسد که نیروهای امنیتی به معترضین در حال فرار از پشت تیراندازی می‌کنند یا به طور مستقیم صورت یا اعضای حیاتی معترضین را هدف قرار می‌دهند، به عبارت دیگر تیراندازی آنان به قصد کشتن است و این نقض آشکار تعهدات و اصول بین‌المللی ناظر بر کاربرد زور و نقض جدی موازین حقوق بشر است."

بیانیه
بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر شامل ابراز نگرانی عمیق در مورد برخورد با معترضان در ایران است

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل گفته است که یکی از بدترین موارد خشونت علیه معترضان در روز ۱۸ نوامبر و در میدان جراحی شهر ماهشهر روی داد. در جریان آن، ماموران دولتی "علیه تظاهرکنندگان از جمله افرادی که در حال فرار بودند یا در نیزاری نزدیک میدان پنهان شده بودند، سلاح های سنگین به کار بردند که به کشته شدن دست‌کم ۲۲ نفر و احتمالا بسیار بیش از آن منجر شد."

خانم باچله گفته است که در ماهشهر، علاوه بر معترضان "افرادی هم که در خیابان یا از خانه‌هایشان ناظر اتفاقات بودند هدف شلیک قرار گرفتند." وی گفته است "گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد حضور یک یا بیش از یک نفر مسلح در میان معترضان وجود دارد اما این موضوع به هیچ عنوان چنین واکنش وحشتناک و مرگباری از سوی نیروهای امنیتی، بدون تمایز بین افراد مسلح و غیر مسلح را توجیه نمی‌کند."

بخش دیگری از این بیانیه به گزارش‌های حاکی از "سوء رفتار با افراد بازداشتی" از جمله فشار برای اخذ اعترافات اجباری اختصاص دارد که بعضی از آنها از تلویزیون دولتی نیز پخش شده است. این بیانیه با ابراز نگرانی در مورد استناد به اعترافات اجباری به عنوان مدارک قضایی، اظهارات جانشین فرمانده سپاه پاسداران را یادآوری می‌کند که گفته است "افرادی با صراحت اعتراف کرده‌اند که مزدوری انجام دادند" که احتمال دارد به منزله صدور حکم اعدام باشد.

ارعاب روزنامه‌نگاران در داخل و خارج ایران و فشار بر خانواده‌هایشان توسط مقامات امنیتی نیز در این بیانیه ذکر شده است.

این بیانیه نتیجه می‌گیرد که "در کل تصویری که از ایران به تدریج ظاهر می‌شود بسیار آزاردهنده است."

میشل باچله از مقامات ایرانی خواسته است تا "فورا نسبت به آزادی همه معترضانی که خودسرانه از آزادی محروم و بازداشت شده‌اند اقدام کند و در مرحله رسیدگی به پرونده بازداشت‌شدگان، حق دادرسی منصفانه از جمله دسترسی متهمان به وکلای منتخب خودشان را رعایت کند."

خانم باچله از دولت ایران خواسته است تا "در صورت ادامه تظاهرات، به حق برخورداری مردم ایران از آزادی بیان و اجتماع و تشکل مسالمت آمیز احترام بگذارد و در مورد نقض حقوق مردم تا این زمان تحقیقات لازم را به عمل آورد و در انطباق با اصول و موازین بین‌المللی، استفاده از زور را به کمترین میزان محدود کند."

متن بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت