.
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

اطلاعیه ۲۳ مهرماه:
ادامه اعتراض و تجمع کارگران آذرآب اراک
روز ۲۳ مهر بار دیگر کارگر آذرآب در اعتراض به دزدی ها و اختلاسها و خصوصی‌سازی کارخانه و عدم امنیت شغلی و دستمزدهای پرداخت نشده دست به تجمع زدند. روز قبل از این کارگران آذرآب اعتراض خود را به خیابان کشاندند و مارش و راهپیمایی کردند و ریل راه آهن را بستند. دور جدید اعتراضات کارگران آذرآب از اول مهر ماه آغاز شد. سپس بعد از اولتیماتومی ده روزه و گذشت بیست روز و بی پاسخ ماندن خواستهایشان اعتراضاتشان را از سر گرفتند.
نکته قابل توجه اینکه در هفته اخیر رژیم اسلامی با محاصره کارخانه و احضار ها و تهدیدها در کنار آن با وعده وعید تلاش کرد در صفوف کارگران تشتت و تفرقه ایجاد کند.  اما کارگران متحدانه ایستادند و موفق شدند دوباره اعتراض خود را به خیابان بکشانند. موضوعات مشترکی اعتراضات کارگران آذرآب را با اعتراضات هپکو، آوانگان، واگن پارس و دیگر کارخانجات در شهر اراک به هم پیوند میدهند. بخش بسیاری از مردم این شهر نان آورانشان کارگران همین کارخانه هستند. این اعتراضات قطعا با هماهنگی و پیوند بیشتر میتواند بسیار تقویت شود و فضای شهر و مراکز کارگری را تحت تاثیر قرار دهد و حمایت و همراهی بیشتری را بسیج کند. حزب کمونیست کارگری از خواستها و مبارازت کارگران آذرآب وسیعا حمایت کرده و مردم اراک و همه کارگران را به همبستگی با این کارگران فرا میخواند. حزب بر دخالت فعال خانواده ها در این اعتراضات تاکید دارد.

پیش بسوی شوراها
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران

۲۳  مهر  ٩٨،  ۱۵  اکتبر  ٢٠١٩

اطلاعیه خبری شماره ۲٣ :
ادامه اعتراضات کارگران هفت تپه
امروز چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸، اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه وارد بیست و چهارمین روز خود شد. خواست کارگران بازگشت به کار سه همکار اخراجی، پایان دادن به دزدی ها و لغو خصوصی سازی ها، پرداخت فوری طلبهای کارگران،  پایان دادن به پرونده سازیها علیه کارگران و آزادی اسماعیل بخشی و حامیان هفته تپه است.
دور جدید اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه از مهر ماه آغاز شده است. در این مدت مقامات کارخانه در همدستی با حراست و نیروی انتظامی و مقامات مختلف دولتی با احضار و تهدید و  دستگیری کارگران، با استقرار نیروی انتظامی در کارخانه و با انواع توطئه گری ها و تفرقه افکنی ها تلاش کردند اعتراضات کارگران را عقب بزنند. اما موفق نشدند. اعتصاب متحدانه کارگران نیشکر هفت تپه با قدرت ادامه دارد. کارگران لیست خواستهایشان را بر روی بنری نوشته و بر بالای سکوی سخنرانی هایشان نصب کرده اند و میگویند تا وقتی پاسخ نگیرند به اعتراضشان ادامه خواهند داد. این چنین است که کارگران نیشکر هفت تپه با مبارزه ای متحدانه در برابر تعرض به زندگی و معیشتشان ایستاده و خواستار زندگی ای انسانی هستند. از مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد.

پیش بسوی ایجاد شوراها
حزب کمونیست کارگری ایران

۲۴  مهر  ٩٨،  ۱٦ اکتبر  ٢٠١٩


مردم مبارز کردستان!
علیه دستگیری ها با تمام قوا به میدان بیایید.
با حمله نیروهای نظامی دولت ترکیه در  ١٧ مهر به کردستان سوریه، موجی از اعتراض در شهرهای سنندج، مریوان، بانه و سقز و در بخشهایی از آذربایجان غربی در بوکان، اشنویه و  مهاباد، و همینطور در کرمانشاه، ایلام و  دهگلان و چندین شهر دیگر براه افتاد. در این اعتراضات مردم حمله جنایتکارانه دولت ترکیه به مردم کردستان سوریه را شدیدا محکوم کردند.
کمیه کردستان حزب کمونیست کارگری به مردم مبارز در کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه درود میفرستد. تظاهراتهای شما مبارزات حق طلبانه ای است علیه توحش دولت فاشیستی ــ اسلانی ترکیه که در کردستان سوریه هر روز از مردم قربانی می گیرد. طبق آخرین اخبار منتشر شده  تا کنون بیش از هفتاد هزار نفر مردم آواره و صدها نفر جانشان را از دست داده اند و شمار بیشتری مجروح شده اند.
طبق اخبار منتشر شده، جمهوری اسلامی با ربودن مردم و جوانان  در محل کار و زندگیشان میخواهد قضای دستگیری و سکوت را به مردم تحمیل کند.  روز ٢٢ مهر در شهر سنددج فرامرز شریعتی از فعالین کارگری شهر سنندخ و ٢٤مهر سید خالد حسینی را بازداشت کرده است.  
تهدید جمهوری اسلامی در وحشت از شکل گیری هرنوع تجمع و اعتراض مردمی  با دستگیری تعدادی از فعالین این اعتراضات و آنها را تحت فشار و بازجویی قرار دادن تلاشی مذبوحانه و ناکام است. جمهوری اسلامی سابقه جنایتکارانه ای علیه مردم کردستان ایران دارد و بلافاصله پس از سر کار آمدن دست به لشگرکشی و اعدام های دسته جمعی در کردستان زد. حکومت های ترکیه و جمهوری اسلامی دستشان تا مفرغ در خون مردم کردستان آلوده است.

مردم مبارز کردستان!
سیاست بازداشت و پرونده سازی علیه فعالینی که دست به اعتراض حق طلبانه ای زده اند، را باید در هم شکست. دوش به دوش بستگان دستگیرشدگان میتوان تحرک وسیعی را علیه هر نوع احضار و دستگیری و پرونده سازی سازمان داد. شما تجارب گرانبهایی از اعتراض توده ای و موثر علیه اعدام و سایر سیاست های سرکوبگرانه حکومت دارید و میتوانید حکومت را ناکام بگذارید. با تمام قوا برای آزادی دستگیر شدگان باید به میدان آمد. علیه ماشین سرکوب حکومت مفتخوران و جنایتکاران و علیه بساط دزد سالاری اسلامی باید ایستاد.

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران

٢٥ مهر ١٣٩٨

١٧ اکتبر ٢٠١٩

کردها مناطق کردنشین تحت کنترل خود در شمال سوریه را "روژآوا" (به کردی یعنی غرب کردستان) می‌خوانند. آنان "روژاوا" را آزمونی برای همزیستی اقوام و مذاهب گوناگون در این گوشه جنگ زده خاورمیانه می‌خوانند. اما هستند کسانی که این آزمون را فاجعه‌ای انسانی می‌دانند که بر اثر آن هزاران انسان کشته شد و نهایتا با بازگشت ارتش سوریه به نقطه اول برگشتند.

یک هفته پیش ارتش ترکیه دومین قدرت ناتو به همراه هزاران شبه نظامی اسلامگرای سوری از هوا و زمین به این منطقه حمله کردند. در شب حمله در مساجد ترکیه "اذان فتح" سرداده شد. شبه نظامیان "الله اکبر" گویان به مواضع کردها حمله کردند.

ترکیه نیروهای کرد سوریه را بخشی از پ ک ک و سازمانی "تروریستی" می خواند. در نتیجه آنان را خطری برای امنیت ملی خود می داند. و بارها گفته به هر قیمتی که شده آنان را نابود خواهد کرد، حتی به قیمت از دادن متحدانش در ناتو.

حمله ترکیه پس از تصمیم ناگهانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای خروج سربازان آمریکایی از مناطق مرزی با ترکیه امکان پذیر شد. اما این حملات افکار عمومی جهان را با کردها همراه کرد.

در حال حاضر در شهر سری کانی (راس‌العین) جنگ شدید و تن و به تن بین کردها و ارتش ترکیه و متحدانش در جریان است. هر روز که از جنگ می‌گذرد مخالفت علیه ترکیه بیشتر می‌شود.

کردها برای متوقف کردن پیشروی ارتش ترکیه، با میانجیگری روسیه، با بشار اسد توافق کردند که ارتش این کشور به برخی از شهرهای مرزی با ترکیه بر گردند.

اما علی رغم "پشت کردن" دونالد ترامپ به کردها در میدان نبرد، افکار عمومی جهان با آنها بوده است. اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب حمله ترکیه به سوریه را محکوم کردند. دیشب مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آرای نمایندگان احزاب جمهوریخواه و دمکرات با خروح نیروهای آمریکایی مخالفت کردند. این طرح با ۳۵۴ رای موافق و ۶۰ رای مخالف به تصویب رسید. چاک شومر رهبر سناتورهای مکراتها از رئیس مجلس سنا خواست این طرح را در این مجلس به رای بگذارد.

سناتورهای با نفوذ جمهوریخواه از جمله میچ رامنی، مارک روبیو و لندزی گراهام که از حامیان دونالد ترامپ بود این تصمیم دونالد را "اشتباه فاحش" خوانده و خواهان توقف خروج نیروهای آمریکایی از سوریه شده اند و حمایت از کردها در مقابل حملات ترکیه. این موقعیت دونالد ترامپ را حتی در میان جمهوریخواهان تضعیف کرده و او به شدت زیر فشار است.

لیندزی گراهام سناتور با نفوذ و متحد دونالد ترامپ از ارائه طرحی مشتر با سناتورهای دموکرات برای وضع تحریمهای سنگین علیه ترکیه سخن گفت. او گفت این تحریمها مشابه تحریمهای ایران خواهند بود.

در حالی که بسیاری از کردها از ناامیدی حرف می زنند برخی دیگر حمله ترکیه به کردها را فرصتی برای جهانی شدن می دانند. بیش از ۱۰ هزار قربانی در جنگ با داعش باعث شده کردها طرفدارانی قدرتمند در اروپا و آمریکا پیدا کنند.

کردها که در سه سال گذشته به همراه نیروهای ویژه ائتلاف به رهبری آمریکا توانستند داعش را شکست دهند، ناگهان خود را در مقابل دومین ارتش قدرتمند ناتو دیدند.

بسیار ی از فعالان کرد رهبرانشان را نقد می‌کنند که چرا به آمریکا اعتماد کردند و حالا از ارتش بشار اسد برای بازگشت به مناطق تحت کنترلشان دعوت کرده‌اند.

مظلوم کوبانی، فرمانده نیروهای کرد سوریه، می گوید هیچ راهی نداشته اند. در سال ۲۰۱۴ نیروهای داعش حمله وسیعی به کردها کردند. دولت ترکیه مرزهایش را به روی آنها بست.

"ما بین مردن به دست داعش یا همکاری با ائتلاف به رهبری آمریکا روبرو بودیم، آخری را انتخاب کردیم. حالا هم بین نسل کشی مردم به دست ترکیه و زندگی با بشار اسد، زندگی را برای ملتمان انتخاب کردیم" اینها را مظلوم کوبانی گفت.

بسیاری از کردهای ایران، عراق و ترکیه امیدوار بودند این آزمون در روژآوا موفق شود و شاید مدلی برای کردهای سایر مناطق باشد. وقتی که خبر حمله ترکیه منتشر شد، با نگرانی به فضای مجازی پناه آوردند تا خبری از روژآوا به دست آورند. بسیاری از کردها در شهرهای مختلف ایران و عراق و ترکیه و همچنین در کشورهای اروپایی به خیابانها آمده و به حمایت از روژآوا راهپیمایی کردند .

در تماسی تلفنی با آراس ورمیه‌ای یکی از فرماندهان نیروهای دمکراتیک سوریه در قامیشلو در باره پایان آزمون روژآوا پرسیدم؟ او گفت که "آنها حدود یازده هزار کشته و هزاران معلول برای جنگ با داعش دادند اما الان تنها مانده اند."

از او پرسیدم آیا در مقابل دختران و پسران جوانی که جان دادند احساس مسئولیت نمی کند؟ او بدون مکث گفت "نه" و ادامه داد، "ما یکی از خطرناکترین و وحشی ترین گروه تندرو اسلامی جهان را مهار کردیم. تاریخی ساختیم و در نسلهای آینده این حماسه تکرار خواهد شد. جنگ ما تنها برای کردها نبود، به نمایندگی انسانیت با داعش جنگیدیم. تاریخ ما و دونالد ترامپ را قضاوت خواهد کرد. وجدان ما راحت است".

در چند سال گذشته چند بار برای پوشش تحولات این منطقه به "روژآوا" رفتم. اولین بار هفت سال پیش مخفیانه با تیمی از همکاران بی بی سی برای پوشش مناطق کردنشین سوریه به شمال این کشور رفتم. پس از بهارعربی در این کشور برخی از شهرهای این کشور به کنترل نیروهای کرد در آمده بود. اما هنوز نیروهای ارتش سوریه در مناطقی از شهرهای این منطقه باقی مانده بودند. عکس های غبار گرفته بشار اسد هنوز بر سر برخی از نهادهای امنیتی و نظامی این منطقه دیده می شد.

در آن زمان این منطقه هنوز رسما "روژآوا"، که در کردی به معنی "کردستان غربی" است، خوانده نمی شد.

یگانهای مدافع خلق "ی پ گ" در این منطقه حضور داشتند. یک نوع توافق نانوشته بین آنها و نیروهای بشار اسد بود. در آن هنگام از یکی از فرماندهان ی پ گ پرسیدم چگونه با ارتش سوریه که دشمن دیرینه شماست درگیر نمی شوید، در پاسخ گفت، " کشتن یک سرباز عرب که احتمالا هم از یک خانواده کم درآمد مجبور شده به اینجا بیاید مشکل ما را حل نمی کند. تا جایی که بتوانیم از درگیری خودداری می کنیم". این چیزی بود که در هفت سال گذشته رخ داده. نیروهای بشار اسد و کردها به جزء چند مورد از درگیری با هم پرهیز کردند.

حدود یک سوم نیروهای حزب کارگران کردستان "پ ک ک " از کردهای سوریه بودند. هنگامی که در سال ۲۰۱۴ جنگ با داعش شروع شد بسیاری از این افراد با تجربه به سوریه بازگشتند و هزاران زن و مرد را سازماندهی و آموزش دادند.

حمله داعش به کردهای ایزدی عراق و به دنبال آن محاصره کوبانی در شمال سوریه نام یگانهای مدافع خلق "ی پ گ" و یگانهای مدافع زنان "ی پ ژ" را جهانی کرد.

در اوت ۲۰۱۴ نیروهای "ی پ گ" و "پ ک ک "در جنگی خونین مسیری را از قلب مناطق تحت کنترل داعش در سوریه به کوهستان محاصره شده سنجار باز کردند. برای اولین بار به تیم بی بی سی اجازه داده شد به همراه آنها به کوهستان برویم. ما شاهد بودیم آنها هزاران ایزدی را که روزها بود بدون آب و غذا در کوهستان گیر کرده بودند، با کامیون به مناطق کردنشین سوریه بردند و از آنجا به کردستان عراق بازگرداندند. این توجه نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا را به آنان جذب کرد، افرادی منظم و با انگیزه برای مقابله با داعش.

در سال ۲۰۱۴ داعش در سوریه و عراق در حملات برق آسا ده ها شهر کوچک و بزرگ را تصرف کرد. "شریعت اسلامی" را پیاده کرد و رقه را پایتخت خودخوانده خلافت اسلامی خواند.

اما در ۱۳۰ کیلومتری رقه در شهری کوچک "حماسه ای تاریخی" در مقابل دوربینهای شبکه های جهانی رقم خورد. نیروهای کرد در کوبانی برای ماه‌ها مقابل داعش مقاومت کردند. در یک سو ترکیه مرزهایش را به روی کوبانی بسته بود و در سه طرف داعش آنها را محاصره کرده بود. مقاومت کردها افکار عمومی جهانیان را با خود همراه کرد و بالاخره باراک اوبا رئیس جمهور وقت آمریکا تصمیم گرفت از هوا آنان را حمایت کند. این حمایت به پیروزی کردها و شکست محاصره کوبانی انجامید. نقطه عطفی برای اسطوره شکست ناپذیری داعش مبدل شد.

پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، علی رغم مخالفت ترکیه ائتلاف به رهبری آمریکا صدها نیروی ویژه به این منطقه فرستاد. برای کاستن از حساسیت ترکیه "ی پ گ" نام خود را به نیروهای دموکراتیک سوریه "اس دی اف" تغییر دادند. آمریکا کردها و عربها را در کنار هم آموزش و تسلیح کرد و به آنان پوشش هوایی داد. در عرض دو سال نیروهای دمکراتیک سوریه که اکثر کرد بودند توانستند داعش را در همه عملیاتها شکست دهند، از رقه تا باغوز در دیرالزور.

سیستم حکومتی "روژاوا" شورایی است. یک زن و یک مرد رهبری مشترک هر نهاد مدنی و امنیتی را به عهده داشتند. زنان نیمی از جامعه محسوب می‌شدند و مادر و مدیر هم بودند. برای اثبات نقش زنان کافی بود سری به گورستان‌های منطقه زد. جایی که بیش از ۱۱ هزار نفر در جنگ با داعش کشته شده اند؛ در میان قربانیان جنگ عکس هزاران زن بر سنگ قبرها دیده می شد.

در "روژآوا" چند همسری و ازدواج اجباری دختران در این جامعه به شدت سنتی و اسلامی ممنوع شد. متخلفان زندانی و جریمه می شوند.

اما بسیاری از مخالفان رقیبان کرد "روژاوا" این آزمون را استالینی و ایدولوژیک می خوانند که تحمل دیگر احزاب را نداشت. انها بارها "روژاوا" را متهم کردند که اجازه فعالیت به احزاب آنها نمی دهد و اعضای آنها را بازداشت کرده اند.

مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه یکی از امن ترین مناطق درسوریه بود. جایی که اعراب، مسیحیان و کردها دوشادوش هم با داعش می‌جنگیدند. دریکی از سفرهایمان به روژآوا یکی از سربازان در ایست بازرسی صلیبی به گردن داشت. همکار بریتانیایی با تعجب از او پرسید آیا او مسیحی است؟ سرباز پاسخ داد که در این پایگاه کرد، عرب و مسیحی همه کنار هم هستند.

پس از شکست داعش نیروهای دمکراتیک سوریه به قدرتمند ترین شبه نظامیان این کشور مبدل شدند. اما ارتشی بدون نیروی هوایی و سلاحهای سنگین پیشرفته. هنگامی که آمریکا آنان را تنها گذاشت و ترکیه حمله کرد، آنان مجبور شدند با میانجیگری روسیه با بشار اسد دشمن دیرینه خود معامله کنند.

هنوز از جزئیات توافق بشار اسد با کردها چیزی منتشر نشده است. اما هر دو توافق کرده اند نیروهای ارتش سوریه به مناطق مرزی با ترکیه بر گردند.

برخی این معامله را پایان آزمون "روژآوا" می خوانند و بازگشت "مشت آهنی" بشار اسد. آزمونی که بسیار از کردهای ایران، عراق و ترکیه به آن چشم امید دوخته بودند. اما آزاد هوراز یکی از فرماندهان کرد ایرانی می گوید آزمون روژآوا نخواهد مرد، " در آینده در کشورهای منطقه در میان ملتهای تکثیر خواهد شد، چونکه تنها راه همزیستی اقوام و مذاهب گوناگون در کنار هم است."

https://www.bbc.com/persian/world-50088924

یگان‌های مدافع خلق اعلام کرده‌اند که برای مقابله با حملات ترکیه در شمال سوریه، به مبارزه خود علیه داعش پایان می‌دهند. جنگ با "دولت اسلامی" (داعش) در سوریه منجر به کشته شدن هزاران شبه‌نظامی کرد شده است.

 

بر اساس اخباری که از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه منتشر شده است، شبه‌نظامیان کرد در جنگ خود علیه داعش از سال ۲۰۱۶ به این سو، حدود ۱۵ هزار نفر از نیروهای خود را از دست‌داده‌اند.

سایت "اشپیگل‌آنلاین" روز پنجشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) با انتشار گزارشی خبر از پایان مبارزه شبه‌نظامیان کرد با نیروهای داعش داده است. کردها اعلام کرده‌اند که قادر نیستند همزمان هم از خود در برابر حملات ارتش ترکیه دفاع کنند و هم علیه داعش پیکار کنند.

فرار حدود ۸۰۰ نیروی وابسته به داعش از کمپ اسیران در سوریه به نگرانی جهانی مبنی بر تقویت مجدد این گروه اسلام‌گرا و افراطی دامن زده است.

بسیاری از تحلیلگران خطر تجدید سازماندهی نیروهای داعش را منتفی نمی‌دانند. یگان‌های مدافع خلق و متحدان آن‌ها در نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرده‌اند که به جنگ و نبرد خود علیه نیروهای داعش پایان می‌دهند و همه نیروی خود را صرف دفاع در برابر حملات ترکیه خواهند کرد.

مظلوم عبدی، رهبر نیروهای دموکراتیک سوریه در گفت‌وگو با تلویزیون کردی "روناهی" گفته است: «ما به همه فعالیت‌های خود علیه داعش پایان می‌دهیم.»

نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از یگان‌های مدافع خلق (شبه‌نظامیان کرد) و گروهی از شبه‌نظامیان عرب است.

باید یادآور شد که خروج نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه منجر به آن شد که ترکیه به‌رغم هشدارهای بین‌المللی، عملیات نظامی خود در شمال سوریه را آغاز کند.

تحلیلگران یکی از خطرات ناشی از حملات ترکیه به شمال سوریه را تضعیف مبارزه با نیروهای داعش ارزیابی کرده‌بودند. اکنون، با توقف مبارزه نیروهای دموکراتیک سوریه علیه داعش، خطر قدرت‌گیری و گسترش عملیات داعش در سوریه تقویت شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز چهارشنبه ۱۷ اکتبر نسبت به قدرت‌گیری مجدد داعش در سوریه ابراز "نگرانی عمیق" کرده است.

افزون بر آن، گفته می‌شود که عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه امکان کمک‌رسانی به ساکنان این منطقه را نیز دشوار ساخته است.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه "پ‌‌ک‌ک" می‌داند و آن را یک جریان تروریستی ارزیابی می‌کند.

در چنین شرایطی، دونالد ترامپ نیز اظهار نظر مشابهی درباره حزب کارگران کردستان ترکیه کرده و آن را از برخی جهات حتی خطرناک‌‌تر از داعش دانسته است. به‌رغم این ارزیابی، یگان‌های مدافع خلق سال‌ها در نبرد با داعش از شمار متحدان اصلی آمریکا به شمار می‌آمدند.

رجب طیب اردوغان پس از دیدار با مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا گفته با آتش‌بسی ۵ روزه در مرز سوریه موافق است و در برابر آمریکا هم متعهد شده که به کردها کمک کند از مناطق مورد هدف ترکیه عقب‌نشینی کنند. فرمانده کردهای سوریه گفته نیروهای تحت امر او آتش‌بس در شهرهای راس العین و تل البیض که خط مقدم درگیری‌ها بوده را رعایت خواهند کرد.

آقای پنس که به همراه مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا به آنکارا سفر کرده روز پنجشنبه گفت ترکیه با یک آتش‌بس پنج روزه موافقت کرده تا نیروهای کرد فرصت عقب‌نشینی از "منطقه امن" مورد نظر ترکیه را داشته باشند. به گفته معاون دونالد ترامپ آمریکا با یگان‌های مدافع خلق، نیروی نظامی اصلی کردها، برای عقب‌نشینی همکاری خواهد کرد.

او همچنین گفت با اجرای این آتش‌بس ترکیه دیگر با تحریم‌های بیشتر مواجه نخواهد شد و بعدتر هم تحریم‌های وضع‌شده علیه آن رفع خواهد شد.

در همین حال، مظلوم کوبانی، فرمانده نظامی کردها گفته آنها آتش‌بس در شهرهای راس‌العین و تل البیض را رعایت خواهند کرد هر چند تصریح کرده که "ما درباره (آتش‌بس در) دیگر شهرها و مناطق صحبتی نکرده‌ایم."

با وجود اعلام موافقت دو طرف با این آتش‌بس گروه ناظر بر مسایل حقوق‌بشری در سوریه که مقر آن در بریتانیاست گفته هنوز درگیری‌هایی در شهر راس‌العین در جریان است.

این گروه گزارش کرده که طی ۸ روز گذشته و از زمان آغاز حمله ارتش ترکیه به این مناطق، ۷۲ غیرنظامی در سوریه کشته شده‌اند و حدود ۳۰۰ هزار نفر هم از بیم جان خود آواره شده‌اند.

در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نتیجه سفر معاون خود به ترکیه را ستایش کرده و گفته است: "چنین توافقی را ۳ روز پیش نمی‌شد به دست آورد. برای به نتیجه رساندن آن به مهر "سخت‌گیرانه" نیاز بود. برای همه عالی است و به همه افتخار می‌کنم."

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین با توجه به موافقت ترکیه برای آتش‌بس گفته دیگر وضع تحریم علیه آنکارا "ضرورتی ندارد".

موافقت رئیس جمهوری آمریکا با لغو تحریم‌های ترکیه خیلی زود با مخالفت رهبران دموکرات‌ها در کنگره روبرو شد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا طی بیانیه‌ای گفته‌اند "کاخ‌سفید بدون این که چیزی بگیرد همه چیز را به ترکیه تقدیم کرده است... آقای اردوغان هیچ چیز نداده و فقط ۱۲۰ ساعت حملات را متوقف کرده... این یک آتش‌بس نیست همان طور که خود ترک‌ها گفته‌اند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption صدها هزار نفر طی هشت روز گذشته در مناطق مرزی سوریه با ترکیه آواره شده‌اند

سفر معاون آقای ترامپ به ترکیه در حالی انجام شد که گزارش شد رئیس جمهور ترکیه چند روز پیش نامه همتای آمریکایی‌ خود را به سطل زباله انداخته است.

آقای ترامپ خطاب به آقای اردوغان نوشته بود: "سختگیر نباش. حماقت نکن!"

ترکیه با هدف اعلام شده ایجاد یک منطقه امن در مناطق مرزی شمال سوریه عملیاتی را علیه نیروهای کرد آغاز کرده و می‌خواهد برای پناهجویان سوری را در مناطقی که تحت کنترل کردها بوده اسکان دهد. حمله ترکیه با عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از این منطقه آغاز شد. کردهای سوریه آمریکا را به "خنجر از پشت زدن" متهم کرده‌اند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت آنچه آمریکا و ترکیه بر سر آن توافق کرده‌اند یک "آتش‌بس" نیست چرا که توافق آتش‌بس بین دو طرف درگیر دارای مشروعیت ممکن است. آقای چاووش اوغلو گفت مطابق توافق با آمریکا ترکیه عملیات خود را متوقف می‌کند تا "تشکیلات تروریستی منطقه امن را تخلیه کند".

او گفت آمریکا ترکیه برای گرفتن تسلیحات سنگین از یگان‌های مدافع خلق توافق کرده‌اند.

وزیر خارجه ترکیه همچنین ضمانت دادن به آمریکا درباره کوبانی را رد کرد.

نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلاف با محوریت کردها که اداره امور را در شمال سوریه در اختیار داشته، در مذاکرات میان واشنگتن و آنکارا حضور نداشته و هنوز موضعی رسمی درباره توافق آمریکا و ترکیه نگرفته است.

نیروهای کرد متحد اصلی آمریکا در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در داخل سوریه بودند و بسیاری از مقام‌های آمریکایی، از هر دو جریان اصلی سیاسی این کشور، از دونالد ترامپ برای رها کردن این متحدان آمریکا انتقاد کرده‌اند.

https://www.bbc.com/persian/world-50090794

دویچه وله فارسی: پنس: ترکیه و آمریکا بر سر آتش‌بس در شمال سوریه توافق کردند

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، گفت که ترکیه با برقراری آتش بس پنج روزه در شمال شرق سوریه موافقت کرده تا به نیروهای کرد فرصت عقب نشینی داده شود. این توافق موفقیت چشمگیری برای دولت آمریکا به‌شمار می‌رود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه (راست)، و مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، پنج‌شنبه ۱۷ اکتبر در آنکارا با هم دیدار کردند

شامگاه پنجشنبه، ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، اعلام کرد که موفق شده‌ است، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را برای برقراری آتش‌بس موقت در مناطق کردنشین سوریه قانع کند.

این آتش‌بس ۱۲۰ ساعت دوام خواهد داشت و در این مدت باید نیروهای کرد در مناطق مرزی با ترکیه مواضع خود را ترک کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تهدید کرده بود که اگر ترکیه به حمله نظامی خود در شمال سوریه ادامه دهد، اقتصاد این کشور را با تحریم‌های شدید "نابود" خواهد کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

دولت ترکیه قصد دارد که در مناطق هم‌مرز این کشور در سوریه، یک "نوار امن" ایجاد کند، زیرا از حضور نیروهای کرد در این مناطق نگران است.

ملاقات طولانی در آنکارا

پنس روز پنجشنبه به همراه هیاتی که در آن مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، و جیمز جفری، نماینده ویژه رسیدگی به امور داعش در دولت ترامپ نیز حضور دارند به آنکارا رفت.

به گزارش خبرگزاری آلمان، ملاقات پنس و اردوغان که قرار بود ده دقیقه باشد بیش از یک ساعت و نیم طول کشید.

سپس مذاکره در جمع بزرگ‌تری ادامه یافت و در نهایت به آنچه هیات آمریکایی خواسته بود انجامید.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اردوغان پیش‌تر گفته بود که ارتش ترکیه تا تاراندن نیروهای کرد از مناطق مرزی در سوریه، به حمله نظامی خود ادامه خواهد داد و تهدیدها و تحریم‌های آمریکا هم نمی‌تواند در تصمیم او خللی وارد کند.

او حتی روز چهارشنبه اعلام کرد که از گفت‌وگو با معاون رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا خودداری خواهد کرد و تنها حاضر است با دونالد ترامپ مذاکره کند.

واکنش ترامپ

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرده است که در رابطه با کوبانی که یکی از شهرهای تحت کنترل کردهاست هیچ‌گونه تضمینی به مقامات آمریکایی نداده است. با وجود این، دونالد ترامپ اعلام کرد که "به‌زودی" تحریم‌ها علیه ترکیه لغو خواهند شد.

او در یک پیام توییتری از اردوغان سپاسگزاری کرد و گفت، میلیون‌ها نفر از خطر مرگ نجات خواهند یافت. 

 

ترامپ در پیام دیگری گفت، مشکلی برای سفر ماه آینده اردوغان به واشنگتن وجود ندارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن بیان اینکه آتش‌بس از جان کردها حفاظت خواهد کرد اظهار داشت: «من می‌خواهم از کردها‌ به عنوان یک گروه تشکر کنم.»

مشکلی به نام داعش

یکی از پیامدهای حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه آزادی وابستگان گروه تروریستی داعش است که در این مناطق زندانی هستند. در روزهای اخیر مقامات آمریکایی و اروپایی و روسی نیز بارها در این رابطه هشدار دادند.

پس از فرار صدها زندانی داعشی در شمال سوریه، نیروهای کرد گفته بودند که با حمله ترکیه، حفاظت از تروریست‌های دربند داعشی برایشان در وهله دوم اهمیت خواهد بود و پیش از هر چیز به مقابله با نیروهای مهاجم خواهند پرداخت.

مظلوم عبدی، فرمانده "نیروهای دموکراتیک سوریه" نیز به خبرگزاری کردی فیرات گفت که کردها مبارزه علیه داعش را به‌طور موقت قطع کرده‌اند.

او تصریح کرد که حدود ۱۲ هزار جنگجوی داعشی در منطقه وجود دارد. پیش‌تر ائتلاف بین‌المللی ضدداعش شمار این افراد در سوریه و عراق را بین ۱۴ هزار و ۱۸ هزار تخمین زده بود.

گفت‌وگوی تلفنی ظریف و لاوروف

روز پنجشنبه وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف در یک گفت‌وگوی تلفنی با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود، در باره تحولات سوریه و عملیات نظامی ترکیه در این کشور تبادل نظر کرده‌اند.

در بیانیه‌ای که این وزارتخانه منتشر کرده آمده است که تهران و مسکو آماده تسهیل و برقراری تماس و گفت‌وگو بین دمشق و آنکارا و بین دولت سوریه و شبه‌نظامیان کرد سوری هستند.

تلویزیون برابری: تهاجم ترکیه به روژاوا و معمای تاکتیک های متناقض. گفتگوی آرش کمانگر و شادیار عمرانی  

همبستگی و پیوستگی شرکت کنندگان درآکسیون ایستاده میدان یرن توریت درهمزمانی با روز ده اکتبر، روزجهانی نفی اعدام با توجه به تبلیغ همه جانبه طی روزهای گذشته ، پاسخ گرفت و موجی از نیروی انسانی درکنارهم جای گرفته وبا شعارهای خود ، این روز را به میدان رودرویی با نظام اعدام و جنایت و زندان جمهوری اسلامی ، در برابر افکارعمومی بدل ساختند.
محدوده ساعت پنج روز پنجشنبه دهم اکتبر۲۰۱۹،میدان یرن توریت با باندورل ها ، پلاکادرهای فارسی وسوئدی و پخش عکس های فعالان کارگری ، زنان و دانشجویان زندانی و نصب نمایشگاه عکس ها در نفی اعدام و نه به جنگ ، چنان شتابی به آکسیون داده بود که در ساعت ۵ به اوج خود رسید.
ترکیب چندی از فعالان سیاسی و فرهنگی شهر در آکسیون روز پنجشنبه به همراه موج وسیع پناهندگان سیاسی ، درکنار موج شعارها و بیان سخنگویان این حرکت اعتراضی ، با جلب نظر رهگذران سوئدی ، تاثیر بغایت ارزنده ای با خود داشت .
تلاش سازمان دهندگان آکسیون اعتراضی درکنار خبررسانی مستقیم و آنلاین ازطریق فیس بوک از نمایش اعتراضی میدان یرن توریت، در لحظه ،فعالان زیادی در سطح کشورهای مختلف را با خود همراه می کرد و اهمیت حرکت اعتراضی امروز به به ثبوت رساند .
درحرکت اعتراضی امروز، نمایش تاتر خیابانی اعدام درمیدان یرن توریت ، موجودیت اعدام در ایران را برای هر رهگذری مادیت بخشید. همزمان چند نفر درمیدان فراخ یرن توریت با چشمان بسته به سوی درخت اعدام میرفتند . نفی اعدام با این نمایش برای هر رهگذری که موبیل با خود داشت و چهره هایی که با چشمان بسته که در اجرای نمایش سمبلیک اعدام خیابانی می دیدند ، توانست اهمیت این حرکت را به افکارعمومی منتقل نمایند.
جا دارد که در حرکات بعدی اجرای نمایشات خیابانی برای روشنگری فزون تر در نزد جامعه میزبان ، جا بازکند.
حرکت آکسیون روزپنجشنبه درمیدان یرن توریت با همکاسه گی سیاست ترامپ و اردوعان و حمله ارتش فاشیستی ترکیه به شمال سوریه و روژاوا ، گره خورد و اجتماع کنندگان ، با نه گفتن به جنگ و اعدام ، همبستگی خود را با مردم کوبانی و روژاوا نشان دادند.
اعلان شد که ساعت هفت امشب درهمین میدان اجتماع اعتراضی گروهبندی های مختلف کرد برعلیه دولت فاشیستی ترکیه فراخوان داده شده که صف حرکت اعتراضی امروز ازآن پشتیبانی می نماییم .
پایان بخش آکسیون روز پنجشنبه ترانه و سرود خوانی یکی زا پناهجویان بود که با صدایی خوش ، چندین ترانه و سرود را درمیدان اجرا کرد وبخشا جمعیت حاضرنیز با او همآوا شدند .
در مجموع آکسیون روز پنجشنبه دهم اکتبر با حضور گسترده و حمایت جمعی دوستان - یاران- و رفقای شرکت کننده در فضایی صمیمانه در دل شعار های سوئدی و فارسی به پایان برده شد .
لینک آلبوم عکس:
https://www.facebook.com/pg/AnjomanePanahandganIrani/photos/?tab=album&album_id=1414518808686715&__tn__=-UC-R
لینک فیلم شماره یک
https://www.facebook.com/payam.mohammadi.7/videos/10220950796905602/
لینک فیلم شماره 2 سخنرانی سلام ذیجی
https://www.facebook.com/payam.mohammadi.7/videos/10220951117393614/
لینک فیلم شماره 3
https://www.facebook.com/payam.mohammadi.7/videos/10220951173675021/
لینک فیلم شماره 4 بخشی از صحبتهای توفیق محمدی، سینا مهدویان، محبوبه جاهدی فر ، شعار دادن و سرود دختر آبی با صدای دلنشین فاضل نوصرت پور
https://www.facebook.com/payam.mohammadi.7/videos/10220951218716147/
لینک فیلم شماره 5
https://www.facebook.com/payam.mohammadi.7/videos/10220960048816894/
لینک فیلم شماره 6 صحبتهای سینا مهدویان وکیل پایه یک دادگستری
https://www.facebook.com/payam.mohammadi.7/videos/10220960408265880/
لینک فیلم شماره 7 صحبتهای محبوبه جاهدی فر
https://www.facebook.com/payam.mohammadi.7/videos/10220994174470014/
لینک فیلم شماره 8 شعار به زبان فارسی و سوئدی و بخش دوم صحبتهای مهوش بیرگانی
https://www.facebook.com/payam.mohammadi.7/videos/10220994100028153/
لینک فیلم شماره 9 سرود خوانی رفیق فاضل نصرت پور
https://www.facebook.com/payam.mohammadi.7/videos/10220994164269759/

جمعی ازفعالان سیاسی وپناهندگان- گوتنبرگ
جمعه ۱۹مهر ۱۳۹۸ برابر ۱۱ اکتبر ۲۰۱۹با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت