ایران تریبون - ایران تریبون - اخبار http://www.iran-tribune.com Sat, 18 Jan 2020 09:03:55 +0000 Joomla! - Open Source Content Management fa-ir شعارهای اعتراضات دی‌ ۹۸؛ از «این ماه ماه آخره»‌ تا «فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا» http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73122:2020-01-12-21-40-42&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73122:2020-01-12-21-40-42&Itemid=643

خه چاپ

در دومین روز از تجمع‌های اعتراضی مردم ایران که در واکنش به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران صورت گرفت، شعارهای تازه‌ای به گوش می‌رسد که به طور عمده علیه حکومت جمهوری اسلامی، آیت‌الله علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران است.

در اعتراض‌های اخیر، شعارها علیه سپاه پاسداران در این تجمعات گسترده‌تر و متنوع‌تر شده است. «بسیجی بی‌غیرت، عامل فقر ملت»، «سپاه جنایت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند»، «سپاه بی‌کفایت، عامل قتل ملت»، «حکومت سپاهی، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» و ...، از جمله شعارهایی بود که سپاه پاسداران را هدف گرفته بود.

در مشهد برخی از معترضان شعار دادند: «حکومت سپاهی، داعش ما شمایی» و برخی دیگر گفتند ««توپ، تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» و «نخبه‌هامون را کشتند، به جاش آخوند گذاشتند».

مقایسه جمهوری اسلامی با داعش در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی خود را نابودکننده داعش و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، را «قهرمان» مبارزه با داعش معرفی می‌کند.

شعار «سلیمانی قاتله، رهبرش هم جاهله» هم از شعارهایی بود که در روزهای اخیر شنیده شد. سر دادن چنین شعارهایی چند روز پس از کشته‌شدن سلیمانی و تشییع جنازه پرجمعیتی که برگزار شد، با خشم رسانه‌های حکومت مواجه شد.

شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای»، «ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما»، «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل را ستایش کنیم» که به وجه مشترک اغلب اعتراض‌ها در ایران تبدیل شده است در دو روز اخیر نیز شنیده شد.

با این حال درخواست‌های مکرر استعفای رهبر جمهوری اسلامی با شعار «فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا» که پیش از این توسط برخی فعالان سیاسی مطرح شد و اکنون در خیابان توسط مردم عادی فریاد زده می‌شود، وجهی تازه داشت.

برخی از معترضان در معالی‌آباد شیراز نیز این شعار را سر دادند: «این ماه ماه آخره، سیدعلی وقت رفتنه».

تجمع اعتراضی در خیابان استاد معین تهران
بیشتر در این باره:

اعتراض‌ها به سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط سپاه، به شهرهای مختلف کشیده شد

شعار «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل را ستایش کنیم» در اعتراض‌های آبان ۹۸ هم به کرات شنیده می‌شد. در این میان شعار تازه «۱۵۰۰ نفر، کشته آبان ماست» که اشاره به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در اعتراض‌های آبان داشت نیز بین دو این رویداد پیوند برقرار گرفته بود.

علاوه بر این، شعار «به من نگو فتنه‌گر،‌ فتنه تویی ستمگر» نیز یکی از مشهورترین کلید‌واژه‌های آیت‌الله خامنه‌ای را هدف قرار گرفته است. او در دهه گذشته اغلب اعتراض‌های مردم را با واژه «فتنه» توصیف کرده است.

برخی معترضان هم جمله مشهور «غلط کردید اشتباه کردید» که آیت‌الله خامنه‌ای به دولت آمریکا درباره حمله به هواپیمای مسافربری ایران در سال ۶۷ گفته بود را این بار خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفتند.

در تجمعات دو روز اخیر یکی از مشهورترین شعارهای سال‌های اخیر هم صورتی تازه یافت. از سال ۸۸ تاکنون معترضان در خیابان شعار می‌دادند «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم». شعاری که مخاطبش معترضان بود. در روزهای اخیر اما معترضان شعار دادند «بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم»، شعاری که مخاطبش حکومت بود.

شعارهایی چون «می‌کشم، می‌کشم، آنکه برادرم کشت» که قدیمی است یا شعار «ما بچه‌های جنگیم، بجنگ تا بجنگیم» نیز نمونه‌های دیگر از شعارهایی بود که خشم و نترسیدن معترضان را بازتاب می‌داد.

انقلاب ۵۷ نیز کماکان در شعارهای معترضان جریان دارد. «خطای انسانی ما، بهمن ۵۷» از تازه‌ترین شعارها بود که هم اشاره به ادعای حکومت درباره خطای انسانی درباره سرنگونی هواپیما داشت و هم اشاره بود به نارضایتی از سقوط حکومت پهلوی.

در این میان، از یک سو به روال اعتراض‌های سال‌های اخیر برخی معترضان شعار «رضا شاه، رضا شاه، روحت شاد، روحت‌ شاد» سر می‌دادند، از سوی دیگر معترضان یکی از مشهورترین شعارهای انقلابیون در سال ۵۷ علیه شاه را هم با روایتی تازه خواندند: «آخوند خائن، آواره گردی. خاک وطن را ویرانه کردی. کشتی جوانان وطن، کردی هزاران تن در کفن، مرگ بر تو، مرگ بر تو، مرگ بر تو، مرگ بر تو».

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sun, 12 Jan 2020 01:39:38 +0000
واکنش کشورهای غربی به پذیرش مسئولیت سقوط هواپیما توسط ایران http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73114:2020-01-11-21-26-25&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73114:2020-01-11-21-26-25&Itemid=643

دویچه وله فارسی: پذیرش مسئولیت هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی توسط جمهوری اسلامی، به رغم تعلل با استقبال کشورهای غربی روبرو شد. صدراعظم آلمان این اقدام را گامی مهم خواند و نخست‌وزیر بریتانیا آن را نشانه ضرورت تنش‌زدایی در منطقه دانست.

 

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین توسط مسئولان جمهوری اسلامی را "گامی مهم" خواند و تاکید کرد که در عین حال اکنون "روشنگری بی‌ملاحظه" برای آشکار شدن تمام جزئیات این حادثه ضرورت دارد.

هواپیمای مسافربری اوکراینی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی اندکی پس از برخاستن از فرودگاه "امام خمینی" سقوط کرد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن که اغلب شهروندان ایران و کانادا بودند جان خود را از دست دادند.

مسئولان جمهوری اسلامی به رغم شواهد و گزارش‌هایی که اصابت موشک‌های پدافند هوایی به این هواپیما را علت سقوط آن عنوان می‌کردند تا روز شنبه و به رغم آگاهی دقیق از علت وقوع حادثه، این گزارش‌ها را به شدت تکذیب می‌کردند و به ارائه اطلاعات خلاف واقع می‌پرداختند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، روز شنبه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی مسئولیت حادثه صبح چهارشنبه را بر عهده گرفت و گفت مامور سامانه پدافند هوایی سپاه هواپیمای مسافربری اوکراینی را "اشتباها موشک کروز تشخیص داده" و به سمت آن شلیک کرده است.

اعتراف فرمانده هوافضای سپاه

حاجی‌زاده می‌گوید همان صبح چهارشنبه از اصابت موشک به هواپیمای مسافربری مطلع شده و این موضوع را به مقامات بالاتر و ستاد کل نیروهای مسلح گزارش کرده است. بیانیه این ستاد درباره تأیید این موضوع صبح شنبه منتشر شد.

آنگلا مرکل که در مسکو به سر می‌برد پس از دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سرنگونی هواپیمای اوکراینی را که در جریان آن شهروندان چند کشور جان خود را از دست داده‌اند "یک حادثه تراژیک" خواند و مشخص شدن مسئولان این حادثه را امری "مثبت" ارزیابی کرد.

صدراعظم آلمان تاکید کرد اکنون ضرورت دارد که تمام اقدامات لازم انجام شود تا با کشورهایی که شهروندانشان در این حادثه قربانی شده‌اند به راه حل‌هایی دست یافت. او افزود این مسئله نیز اهمیت زیادی دارد که در مورد نتایج و پیامدهای این حادثه گفت‌وگو شود.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی چند ساعت پس از آن رخ داد که نیروهای سپاه پاسداران به تلافی کشته شدن فرمانده نیروی قدس سپاه و همراهانش تعدادی موشک به سمت دو پایگاه نیروهای آمریکایی در بغداد پرتاب کردند.

بامداد ۱۳ دی دو خودروی حامل قاسم سلیمانی، چهار پاسدار دیگر سپاه قدس و پنج استقبال کننده آنها نزدیک فرودگاه بغداد هدف حمله پهپادی آمریکا قرار گرفت و همه سرنشینان، از جمله ابومهدی المهندس، معاون شبه‌نظامیان حشد الشعبی، کشته شدند.

جمهوری اسلامی به دلیل نگرانی از حمله‌های تلافی‌جویانه آمریکا پس از پرتاب موشک تمام سامانه‌های پدافند هوایی را به حالت آماده باش کامل در آورده بود.

فضای تهران "در سطح جنگی"

به گزارش تسنیم فرمانده نیروی هوافضا در این باره گفت: «شب حادثه وضعیت آمادگی در سطح جنگی قرار گرفته و بالاترین سطح آماده باش توسط شبکه یک‌پارچه پدافند به سامانه‌ها ابلاغ می‌شود. در این شرایط تعدادی از سامانه‌های پدافندی به رینگ پدافند تهران اضافه شد. یعنی اولین سامانه‌ای که در محدوده‌ غرب تهران مستقر می‌شود، این حادثه توسط آن رقم خورده است.»

سوگواری و اعتراض در تهران به خاطر پنهان‌کاری و خلاف‌گویی مسئولان درباره علت واقعی سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸

سوگواری و اعتراض در تهران به خاطر پنهان‌کاری و خلاف‌گویی مسئولان درباره علت واقعی سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸

گرچه فرودگاه بین‌المللی تهران در همین منطقه واقع شده، مسئولان جمهوری اسلامی نه پرواز هواپیماهای غیرنظامی و مسافربری را متوقف کرده و نه به آنها هشدار داده بودند.

قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی شهروندان ایران، کانادا، اوکراین، بریتانیا، سوئد و افغانستان بوده‌اند. به گزارش خبرگزاری آلمان دولت سوئد هدف قرار گرفتن این هواپیما به وسیله موشک‌های سپاه پاسداران را به شدت محکوم کرده است.

ضرورت بررسی شفاف و همه‌جانبه حادثه

نخست وزیر سوئد، استفان لون می‌گوید این که این هواپیما سرنگون شده "وحشتناک" است و هدف قرار دادن یک هواپیمای غیرنظامی، بدون توجه به این که کار اشتباهی رخ داده یا خیر، اقدامی است که باید محکوم شود و جمهوری اسلامی باید مسئولیت آن را به طور کامل بر عهده بگیرد.

۱۷ نفر از قربانیان شهروندان سوئد یا ساکنان این کشور بوده‌اند. استفان لون می‌گوید این که ایران مسئولیت سرنگون کردن "غیرعمدی" این هواپیما را بر عهده گرفته زمینه مناسبی برای بررسی شفاف و همه‌جانبه این حادثه را فراهم می‌کند.

به گزارش رویترز، نخست‌وزیر بریتانیا، بوریس جانسون نیز روز شنبه تاکید کرد که اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین اهمیت تنش‌زدایی در منطقه را بیش از پیش آشکار می‌کند.

به گفته بوریس جانسون پذیرش مسئولیت سرنگونی این هواپیما توسط ایران "گام نخست" است و اکنون ضرورت دارد که تمام ابعاد این حادثه به طور شفاف و توسط کارشناسان بین‌المللی بررسی شود.

رئیس جمهوری، حسن روحانی در یک تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود ولودیمیر زلنسکی به او اطمینان داد که ایران به "تمامی تعهدات حقوقی‌‌" خود در این زمینه پایبند است و اطمینان داد افرادی که در این حادثه دخالت داشتند به مقامات قضائی تحویل داده می‌شوند.

درخواست اوکراین برای عذرخواهی رسمی ایران

اوکراین پس از انتشار بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح خواستار عذرخواهی رسمی جمهوری اسلامی و پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان سرنگونی هواپیما شده بود.

خبرگزاری آلمان از عذرخواهی رسمی حسن روحانی از اوکراین خبر داده و می‌گوید زلنسکی در اطلاعیه‌ای که روز شنبه در این زمینه منتشر کرد نوشت: «اقرار به شلیک موشک به عنوان علت فاجعه راه را برای ادامه تحقیقات بدون مانع و معطلی باز کرده است.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در بیانیه‌ای که پس از اعتراف مسئولان ایرانی منتشر شد حادثه بامداد چهارشنبه را یک "تراژدی ملی" خواند و خواستار شفافیت و اجرای عدالت برای بازماندگان تمام قربانیان شد.

او می‌گوید کانادا با همه کشورها برای اطمینان از انجام تحقیقات شفاف و کامل همکاری می‌کند و از مسئولان جمهوری اسلامی انتظار می‌رود در این زمینه به طور کامل همکاری کنند.

تظاهرات و شعار علیه خامنه‌ای

سه روز سکوت، پنهان‌کاری و فریب افکار عمومی در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی در داخل ایران با واکنش‌های انتقادی شدیدی روبرو شده است.

غروب شنبه ۲۱ دی در چند نقطه تهران، از جمله مقابل برخی دانشگاه‌ها تظاهراتی برگزار شد که در آن شعارهای تندی علیه سران جمهوری اسلامی به خصوص علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا و منصوب کننده فرماندهان ارشد نظامی سر داده شد.

مطابق گزارش‌ها این تظاهرات که در همان دقایق نخست با شعارهای ضد حکومتی همراه بود با واکنش نیروهای امنیتی روبرو شد که ظاهرا برای متفرق کردن معترضان به پرتاب گاز اشک‌آور و تیراندازی هوایی متوسل شده‌اند.

در ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده چنین شعارهایی شنیده می‌شود: "فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا" یا "جمهوری اسلامی، نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم".

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sat, 11 Jan 2020 20:25:10 +0000
واکنش‌ها به علت سقوط هواپیمای اوکراینی؛ "دروغگویی و پنهانکاری سیستماتیک" http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73113:2020-01-11-21-25-09&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73113:2020-01-11-21-25-09&Itemid=643

دویچه وله فارسی: «این همه دروغ و پنهانکاری و فریب را در جمهوری اسلامی هرگز باور نمی‌کردم»، «چطور انتظار دارند که از این پس مردم حرفشان را باور کنند؟» اینها هستند نمونه‌هایی از واکنش‌ها به خبر سقوط هواپیمای اوکراینی با "شلیک پدافند سپاه".

 

با گذشت سه روز از سانحه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی که در آن ۱۷۶ انسان جان باختند، حسن روحانی رئیس جمهور شنبه ۲۱ دی‌ماه با انتشار بیانیه‌ای "خطای انسانی" و "شلیک پدافند سپاه" را دلیل سقوط هواپیما اعلام کرد.

در این بیانیه رئیس جمهور با اشاره به اینکه "ساعاتی قبل از نتیجه تیم تحقیقاتی ستاد کل نیروهای مسلح مطلع" شده، می‌نویسد: «در فضای تهدید و ارعاب رژیم متجاوز آمریکا علیه ملت ایران پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی و به منظور دفاع در برابر حملات احتمالی ارتش آمریکا، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در آمادهباش صددرصد قرار داشتند که متأسفانه خطای انسانی و شلیک اشتباه، به یک فاجعه بزرگ منجر شد و دهها انسان بی‌گناه قربانی شدند.»

بیانیه رئیس جمهور ایران در حالی منتشر می‌شود که بلافاصله با انتشار خبر سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین، مقام‌های ایرانی در برآوردهای اولیه خود دلیل سقوط هواپیما را "نقص فنی" اعلام کردند، که از همان ابتدا با تردید برخی از رسانهها و تحلیلگران روبرو شد و گمانهزنی در مورد دلیل اصلی سقوط هواپیما به جریان افتاد.

با اوج گرفتن گمانه‌زنی‌ها در مورد اصابت موشک به هواپیمای مسافربری و افزایش فشارهای بین‌المللی بر ایران برای روشن ساختن علت سقوط هواپیما، مقامات رسمی و برخی کارشناسان در ایران "شایعه‌ها" را تکذیب کردند و از همکاری کامل با کشورهای دیگر برای روشن شدن ابعاد این سانحه سخن گفتند.

شبکه‌های اجتماعی از "عذرخواهی" تا "غم و وحشت"

در فضای نفس‌گیر ناروشنی علت جان‌باختن ۱۷۶ انسان به خصوص برای خانواده‌های قربانیان و نبود رسانه‌ها و مطبوعات آزاد در ایران، شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر به عرصه‌ای برای ادامه گمانه‌زنی‌ها، اثبات "ادعای" اصابت موشک یا رد این امر و درگیری‌های لفظی میان موافقان و مخالفان بدل شد. کم نبودند کاربرانی که بر هر نظر مخالف که علت را نقص فنی نمی‌دانست، تاختند. کم نبودند روزنامه‌نگاران و فعالانی که در شبکه‌های اجتماعی کاربران را از تله "جنگ روانی" که دشمن گسترده است، برحذر داشتند.

امروز با انتشار بیانیه رئیس جمهور، باز هم غوغایی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است؛ از حیرت و وحشت از ابعاد یک "دروغگویی و پنهانکاری بزرگ" گرفته تا "عذرخواهی" آنان که مصرانه علت را نقص فنی می‌دانستند و کاربران را از آب به آسیاب دشمن ریختن برحذر می‌داشتند، تا آنها که از پذیرش مسئولیت توسط مقامات جمهوری اسلامی تقدیر می‌کنند.

"این همه دروغ و پنهانکاری و فریب را هرگز باور نمی‌کردم"

مصطفی تاجزاده در واکنش به این خبر با اشاره به سوابق و آشنایی خود با "امور حکومتی" می‌نویسد: «اعتراف می‌کنم که این همه دروغ و پنهانکاری و فریب را در جمهوری اسلامی هرگز باور نمی‌کردم.»

صادق زیباکلام هم در پیامی توییتری نوشته است: «سه روز به عالم و آدم دروغ گفتیم و بلندگوهای تبلیغاتی‌مان طبق معمول یکسری تئوری‌های توطئه به مردم تحویل دادند.»

 

محمد فاضلی، جامعه‌شناس ایرانی در صفحه‌ی تلگرام خود با اشاره به اینکه "اشتباه و اتفاق بخشی از ذات نظاميگری، فناوری و حتی صنعت هوايی است" می‌نویسد: «اما دروغگويی و اصرار بر پنهان‌کاری، با ذات اطلاع‌رسانی و روراستی با ملت در تضاد است.» او می‌پرسد: «سيستم‌هايی که تا به اين حد پنهانکار و غيرشفاف هستند، چه چيزهای ديگری را پنهان می‌کنند يا قادرند پنهان کنند؟» او "دروغگويی و پنهانکاری سيستماتيک" را "نابخشودنی" توصیف می‌کند و ادامه می‌هد: «هولناک، پنهان نگه داشتن واقعيت از دولت است که اگر پنهان نشده بود رئيس سازمان هواپيمايی و سخنگوی دولت با آن اصرار از نفی سناريوی اصابت موشک نمی‌گفتند. »

جمشید برزگر، روزنامه‌نگار نیز نوشته است: فروکاستن جنایت و قتل‌عمد ۱۷۶ نفر به خطای سهوی و اشتباه انسانی یک یا چند مامور جزء، کشتن دوباره قربانیان و‌ مجازات خانواده آنهاست.

 

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران، در آخرین اظهارنظرها با رد احتمال اصابت موشک به هواپیما از سالم بودن قسمت حافظه جعبه‌های سیاه هواپیما شامل دستگاه ثبت اطلاعات پروازی و دستگاه ضبط صدای کابین خلبان سخن گفته بود و از آمادگی همکاری ایران با کشورهای دیگر برای بررسی موضوع. سخنگوی دولت هم اصابت موشک را "دروغ بزرگ" نامیده و از بررسی سانحه با شفافیت، دقت و سرعت، بر اساس مقررات ایکایو خبر داده بود.

"چطور انتظار دارند از این پس مردم حرف آنان را باور کنند؟ "

احمد زیدآبادی، روزنامهنگار و فعال حقوق بشر، در کانال تلگرام خود می‌نویسد: «آیا وقتی که سخنگوی دولت، مشاور رئیس جمهور، مسئولان هواپیمایی و بسیاری محافل اصولگرا بخصوص رسانه‌های آنها، با ضرس قاطع و اطمینان خاطر کامل، بحث شلیک موشک را "جنگ روانی آمریکا" و "دروغی بزرگ" اعلام کردند، از اصل ماجرا بی‌اطلاع بودند؟ یا اطلاعات دروغ به آنها داده شده بود؟ یا خود در صدد دروغگویی برآمدند؟»

به اعتقاد زیدآبادی، "هرکدام" از این گزینه‌ها که درست باشد، "این یک رسوایی تمام عیار است." زیدآبادی ادامه می‌دهد: «حالا آنها چطور می‌خواهند چشم در چشم مردم بدوزند؟ چطور انتظار دارند که از این پس مردم حرف آنان را باور کنند؟»

یکی از خبرنگاران درون ایران می‌نویسد: «آقای حاکمیت باختید قافیه را. شما هیچ‌وقت در نبرد رسانه‌ای حرفی برای گفتن ندارید. چون اول از همه دستانت را می‌گذاری دور گلوی رسانه تا صدایی از کسی درنیاید. ما همه را دعوت کردیم به صبوری تا اعلام جزییات رسمی، اما شما از ثانیه اول می‌دانستی و تازه همان موقع مشغول کتمان و تهدید رسانه‌ها بودی.»

مشاور رئیس جمهور، حسام الدین آشنا، پنجشنبه شب خطاب به خبرنگاران رسانه‌های فارسیزبان خارج از کشور در توییتر "هشدار" داده بود: «از مشارکت در جنگ روانی مربوط به هواپیمای اوکراینی و همکاری با ایرانستیزان خودداری کنند.»

طیبه سیاوشی نماینده مجلس دهم در توییتر می‌نویسد: «در پروازاوکراینی، ۱۷۶ زندگی و هزاران آرزو از دست رفت و در روزهای بعد، با دروغ‌گویی‌ها و کتمان‌کاری‌های مراجع مسئول، اعتماد عمومی هزار تکه شد.»

"چه چيزهای ديگری را پنهان می‌کنند يا قادرند پنهان کنند؟"

کم نیستند کاربرانی که در شبکه‌های اجتماعی از نقش "مسافران خارجی" و "پیگیری کشورهای دیگر" در وادار ساختن جمهوری اسلامی به پذیرش مسئولیت و اعلام علت اصلی سقوط هواپیما می‌نویسند. همان موضوع تعیین‌کننده‌ای که به اعتقاد بسیاری باعث شد، مرگ بیش از ۵۰ تن در کرمان در جریان تشییع قاسم سلیمانی فراموش شود؛ نه عذرخواهی، نه استعفا، نه روشنگری، نه دلجویی و جبران خسارتی از بازماندگان.

یاشار سلطانی خطاب به مسئولان در توییتر می‌نویسد: «خطایتان سهوی بود، دروغتان که عمدی بود! اگر پرواز خارجی نبود و جامعه جهانی پیگیری نمی‌کرد به راحتی گردن خلبان متوفی و خطای انسانی می‌انداختید.»

یاسر میردامادی، پژوهشگر ایرانی ساکن بریتانیا در توییتر می‌نویسد: «جمهوری اسلامی تنها در چند ماه اخیر مرتکب دو فقره "کاپیتولاسیون" (مصونیت اتباع خارجی) شده است. مردم خودش را در آبان صدتا-صدتا کشته و مسؤولیت هم قبول نکرده ولی حواسش بوده یک آمریکایی کشته نشود. در فقره اخیر هم اگر پای مسافر خارجی و فشار افکار عمومی نبود تقریبا محال بود که قبول کند.»

«چرا از فرمانده کل قوا و مردم پنهان کرده‌اند؟»

در بیانیه حسن روحانی بر ضرورت ادامه "تحقیقات تکمیلی برای شناسایی کلیه علل و عوامل این فاجعه" تأکید شده و آمده است که "مسببین این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی" قرار می‌گیرند و "نتایج به استحضار ملت شریف ایران و خانواده‌های قربانیان" خواهد رسید.

خبرگزاری فارس که تا پیش از بیانیه رئیس جمهور هر امکانی جز نقص فنی را در سقوط هواپیما رد می‌کرد، می‌نویسد: «رهبر انقلاب به محض اطلاع از خطای فاجعه‌بار صورت گرفته در سامانه پدافند کشور، دیروز دستور تشکیل فوری جلسه شورایعالی امنیت ملی و بررسی موضوع را صادر کرده‌ و تاکید می‌کنند به محض اتمام بررسی در جلسه شورایعالی امنیت، اصل حادثه و نتایج بررسی‌ها، صریح و صادقانه به اطلاع مردم رسانده شود.»

 

لب کلام خبرگزاری فارس این است که "فرمانده کل قوا" تا دیروز از واقعیت فاجعه بی‌خبر بوده است. صاحب امتیاز و مدیرمسئول "فردا نیوز" هم در توییتر می‌نویسد: «خبر را تا عصر دیروز از رهبری پنهان کرده بودند. دیروز رهبری گفتند: حتما به مردم گفته شود. چرا از فرمانده کل قوا و مردم پنهان کرده‌اند؟ نباید کسی که مخفی کرده محاکمه و برکنار شود؟»

"انتقام سخت"

در پس هر فاجعه‌ای این سناریو تکرار می‌شود: به یاد بیاوریم ماجرای اعلام گران شدن بهای بنزین را، بی‌خبری مسولان بلندپایه را از تصمیم صدا و سیما برای اعلام خبر، سلب مسئولیت از رهبر و صدها انسان مقتولی که هنوز هیچ خبررسانی دقیقی در مورد آنها صورت نگرفته است.

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین بامداد چهارشنبه ۱۸ دی، ساعاتی پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق، شش دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه امام خمینی، سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

۱۴۶ نفر از مسافران هواپیما ایرانی، ۱۰ نفر افغانستانی، ۵ نفر کانادایی، ۴ نفر سوئدی و ۲ نفر اوکراینی و ۹ نفر خدمه پرواز، تبعه کشور اوکراین بودند.

این هواپیما در حالی سقوط کرد که جمهوری اسلامی قصد داشت، "انتقام سختی" از عاملان کشته‌شدن قاسم سلیمانی بگیرد.

یکی از کاربران می‌نویسد: «چه انتقام سختی بود از ما. به غایت سخت و رنج‌آور. تا جهان هست سختی از این بیشتر نخواهیم دید.»


زهرا کشوری روزنامه‌نگار هم  معتقد است: یک  انتقام سخت هم از ما رسانه ای ها گرفته شد، بی‌اعتبار و لجن‌مال شدیم!

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sat, 11 Jan 2020 20:24:28 +0000
پرتاب گاز اشک‌آور به معترضان حمله موشکی سپاه به هواپیمای اوکراینی در تهران http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73112:2020-01-11-21-23-06&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73112:2020-01-11-21-23-06&Itemid=643

بر اساس گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، در برخی دانشگاهای ایران، از جمله صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر تجمع‌ها و تظاهراتی در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراین با آتش پدافند موشکی سپاه بر پا شد.

روز شنبه ۲۱ دی‌ماه  (۱۱ ژانویه) ساعاتی پس از اعتراف مسئولان و مقام‌های سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان جنوب تهران، اعتراض‌های خودجوش در داخل و مقابل دانشگاه تهران و دانشگاه امیرکبیر شکل گرفت و معترضان علیه "دروغ‌گویی" و "پنهانکاری" مسئولان حکومت شعار دادند.

براساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با پرتاب گاز اشک‌آور به برخورد با معترضان پرداخته‌اند.

تجمع‌ها و تظاهرات در دو نقطه یاد شده تهران به تدریج گسترش پیدا کرده و شمار معترضان بیشتر شد. تصاویری از تجمع‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نگرانی از قطع دوباره اینترنت در ایران

در پی اعتراض‌های روز شنبه در پایتخت ایران به شلیک پدافند نیروهای مسلح ایران به یک هواپیمای مسافربری اوکراینی، برخی مخاطبان دویچه‌وله فارسی از بروز اختلالاتی در ارتباطات اینترنتی در شهر تهران خبر می‌دهند.

ایران در آبان ماه گذشته و در پی افزایش قیمت بنزین شاهاد اعتراضات خونینی بود. در این مدت حکومت با قطع اینترنت تلاش کرد مانع اطلاع‌رسانی در مورد خشونت‌ها و همچنین گسترش اعتراض‌ها شود.

این نگرانی وجود دارد که شهروندان ایران بار دیگر قطعی اینترنت را تجربه کنند.

خبرگزاری دولتی ایرنا نوشته که جمعیت معترضان در حال افزایش است. به نوشته این خبرگزاری حضور زیاد معترضان در تهران موجب شده تا جمعیت به سمت چها راه ولیعصر حرکت کنند. این گزارش اضافه می‌کند: «جمعیت از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر در حرکت است و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می‌شود.»

بر اساس تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی درگیری‌هایی میان تجمع کنندگان در تهران و نیروهای انتظامی رخ داده است. 

 


تصاویری از تجمع معترضان مقابل دانشگاه شریف تهران. تجمع کنندگان علیه سپاه پاسداران و رهبر جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

 

ویدیو دیگری از تجمع امروز مقابل دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به خطای جمهوری اسلامی در سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران.

 


در دانشگاه صنعتی شریف دانشجویان پلاکاردی به دست گرفته و اعلام کردند: «غلط کردید اشتباه کردید». مخاطب این شعار مسئولان جمهوری اسلامی و اشاره‌ای به اظهارات علی خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۰ در واکنش به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران از سوی ناو جنگی آمریکا در آسمان خلیج فارس است.

در ویدئوهایی از این تجمع‌ها و تظاهرات منتشر شده شعارهای زیر به گوش می‌خورند:

«کشته ندادیم که سازش کنیم/ رهبر قاتل رو ستایش کنیم»
«مرگ بر دروغگو»
«این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»
«به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر»
«فرمانده کل قوا، استعفا استعفا»
«دیکتاتور سپاهی، داعش ما شمایی»
«رفراندوم، رفراندوم، این است شعار مردم»
«‏سپاه جنایت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند»
«بترسید بترسید ما همه با هم هستیم»

خبرگزاری "رکنا" از تهران گزارش داده عصر روز شنبه ۲۱ دی ماه، جمعی از مردم تهران، اعم از دانشجویان و هنرمندان و شهروندان ، مقابل دانشگاه امیرکبیر تجمع کردند تا مراسم یادبودی برای جانباختگان انی حادثه برگزار کنند.

بنابر گزارش این خبرگزاری، تجمع کنندگان که به شدت از مرگ تلخ هموطنان خود غمگین بودند وخواستار استعفا مسئولانی شدند که در وقوع این حادثه سهم داشته و مقصر بودند.


رضا پهلوی: این خطای انسانی نیست، جنایت علیه بشریت است

رضا پهلوی در توئیتی در واکنش به خطای جمهوری اسلامی در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی نوشت: «این خطای انسانی نیست؛ جنایت علیه بشریت است و رهبری که فرمان آتش به اختیار می‌دهد، مسوول مستقیم آن. دیگر بس است. خامنه‌ای و ‌رژیمش باید بروند.»

 


تهدید هنرمندان دعوت کننده به تجمع توسط نهادهای امنیتی

رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان سینمای ایران در پی توئیتی که امروز منتشر کرد و در آن مردم را برای تجمع در میدان آزادی دعوت کرده بود، نوشت، "دعوت اینجانب لغوشده اعلام می‌شود."

این کارگردان سینمای ایران نوشته است: «مردم داغدار ایران، دعوت هنرمندان به عزاداری برای جگرگوشه‌هامان که قرار بود فردا، یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در میادین آزادی شهرهای ایران برگزار شود؛ با هشدار جدی نهادهای امنیتی مواجه شد. برای پیش‌گیری از هر بهانه‌جویی و برای حفظ امنیت و جان مردم داغدار، دعوت اینجانب لغوشده اعلام می‌گردد.»

جمع دیگری از هنرمندان از سید علی صالحی، نیکی کریمی، منیژه حکمت، بهمن فرمان‌آرا، پرویز پرستویی، تهمینه میلانی، شهره سلطانی، ماهایا پتروسیان از فراخوان خانم بنی‌اعتماد پشتیبانی کرده بودند.

دادخواست شیرین عبادی برای استعفای رهبران جمهوری اسلامی

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه نوبل صلح روز شنبه ۲۱ دی‌ماه (۱۱ ژانویه) در دادخواستی  خواستار استعفای تمامی افرادی شده  که نقش تصمیم گیرنده و مجری در شلیک به هواپیمای مسافری اوکراین شد. دادخواست خانم عبادی برای جمع‌آوری امضا در وبسایت "دادخواست" منتشر شده است.

در این دادخواست آمده است: «بیان "خطای انسانی" و "اشتباه غیرعمدی" موجب بسته شدن پرونده و خاتمه درد کسانی نمی‌شود که خانواده و عزیزانشان را در میان مسافران از دست داده‌اند.»

شیرین عبادی در گفت‌وگو با ئویچه‌وله فارسی در همین باره گفت:« در دادخواستی که به صورت آنلاین منتشر کرده‌ام، با توجه به تجربیات دردناکی از بیش از چهل سال حکومت جمهوری اسلامی دارند و با عنایت به اتفاقی که افتاده و عدم صداقت و شفافیت حکومت که باعث شده این همه بلا بر ما نازل شود که آخرینش از دست دادن فرزندان عزیر ما بود که برای زندگی و تحصیل، کشور مصیبت زده ایران را ترک می کردند، من از تمامی هموطنان درخواست کردم که این درخواست را امضا کنند.»

او گفت که این درخواست برای استعفای رهبر، رییس جمهوری، فرمانده نیروی هوایی سپاه و تمامی افرادی است که دست اندر این فاجعه انسانی بوده‌اند.

شیرین عبادی گفت :«امضای بیشتر این دادخواست به منزله رایی است که مردم در انتخاباتی که سالیان سال است حکومت است با نظارت استصوابی مضایقه کرده است. حکومت همواره هر تجمعی را به نفع خود مصادره می‌کند. امضای بیشتر این دادخواست باعث می‌شود که از جمله دنیای آزاد و سازمان ملل متحد متوجه شود که مردم ایران این حکومت را نمی‌خواهند. مردم یا باید در خیابان باید فریاد بزنند که بارها دیده‌ایم نتیجه‌اش، کشتن و دستگیری مردم بی‌دفاع بوده یا اینکه باید به طرق دیگری خواسته خود را اعلام کنند.»

وی افزود:«از این رو، من  با استفاده از ابتکار رادیو زمانه دادخواستی گذاشتم تا کسانی که معتقد هستند با این رژیم دیگر نمی‌شود ادامه داد و ادامه حکومت این رژیم باعث سقوط ایران خواهد شد، آن را امضا کنند.»

شیرین عبادی گفت:«تعداد بیشتر امضاها باعث می‌شود که سازمان ملل متحد در تصمیماتی که م‌ گیرد حرف مردم بهتر شنیده شود. اگر مایل هستید شرایط ایران به طریق مسالمت‌آمیز بهتر شود، لطفا این دادخواست را امضا کنید تا وقتی حداقل به یک میلیون نفر رسید، ما بتوانیم آن را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و سایر ارگان های تصمیم‌گیرنده از جمله شورای امنیت ارایه دهیم؛ هرچند طبق اساسنامه مردم نمی‌توانند مستقیما به شورای امنیت مراجعه کنند، اما ما می‌توانیم از یک کشور بی‌طرف درخواست کنیم که از طرف مردم ایران، پرونده جنایات این رژیم را مطرح کنند.»

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sat, 11 Jan 2020 21:20:20 +0000
حسن روحانی از "اقدام قاطع سپاه" علیه آمریکا تشکر کرد http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73081:2020-01-09-05-18-07&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73081:2020-01-09-05-18-07&Itemid=643

حسن روحانی می‌گوید حمله موشکی به بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق نشان داد جمهوری اسلامی عقب‌نشینی نمی‌کند. او هشدار داد اگر آمریکا اقدام دیگری بکند "پاسخ محکم‌تری" دریافت خواهد کرد.

 

رئیس دولت دوازدهم در نشست روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه هیئت دولت پرتاب موشک به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق را "اقدامی قاطعانه" خواند و به خاطر آن از سپاه پاسداران قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا حسن روحانی می‌گوید اقدام سپاه که در واپسین ساعت شامگاه سه‌شنبه رخ داد نشان داد که جمهوری اسلامی در برابر آمریکا عقب نخواهد نشست.

روابط عمومی سپاه پاسداران در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروی هوافضای سپاه در یک عملیات تلافی‌جویانه با پرتاب "ده‌ها موشک" به پایگاه عین‌الاسد در استان انبار، که بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق محسوب می‌شود این پایگاه را "در هم کوبیده" است.  گفته می‌شود یک پایگاه دیگر آمریکا در نزدیکی شهر اربیل اقلیم کردستان نیز هدف قرار گرفته است.

اقدام سپاه در واکنش به حمله پهپادی ۱۳ دی ماه نیروهای آمریکایی به دو خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد انجام شده است.

در حمله بامداد جمعه سلیمانی، چهار پاسدار دیگر و پنج عضو ارشد شبه‌نظامیان شیعه حشد الشعبی، از جمله ابومهدی المهندس، معاون فرمانده این گروه کشته شدند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) حمله موشکی به پایگاه هوایی نظامیان آمریکایی در استان انبار را تائید کرده اما تا کنون درباره جزئیات، تلفات و خسارت‌های احتمالی عملیات موشکی سپاه پاسداران به طور رسمی گزارشی منتشر نشده است.

تائید نشدن شایعه کشته شدن ده‌ها آمریکایی

خبرگزاری تسنیم به نقل از یک مقام آگاه در سپاه پاسداران که نامش فاش نشده اعلام کرده که در حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد دست‌کم ۸۰ نظامی آمریکایی کشته شدند و "تعدادی هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد و تجهیزات فراوان نظامی آسیب‌های جدی دیده‌اند".

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه می‌گوید هنوز آماری از کشته شدن احتمالی نیروهای آمریکایی در حمله موشکی سپاه در اختیار ندارد و اطلاعات تکمیلی در این مورد را نیروهای نظامی اعلام می‌کنند.

به گفته ظریف به محض انجام عملیات سپاه این موضوع از طریق سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع ایالات متحده به واشنگتن اطلاع داده شد. او افزود از آنجا که حمله به قاسم سلیمانی و همراهانش به وسیله نیروهای مستقر در پایگاه عین‌الاسد صورت گرفته این پایگاه از دید حقوق بین‌الملل یک "هدف مشروع" تلقی می‌شود.

سخنگوی دفتر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی عراق نیز تائید کرده که او به طور شفاهی در جریان جمله موشکی به دو پایگاه آمریکا قرار گرفته است.

"یک فرصت تاریخی"

حسن روحانی با اشاره به جمعیت عظیمی که در شهرهای مختلف در مراسم تشییع جنازه سلیمانی و همراهانش شرکت کردند گفت: «شهادت سپهبد سلیمانی یک فرصت تاریخی برای ما ایجاد کرد و تمام فکرها، گروه‌ها و سلیقه‌های گوناگون نسبت به احترام به این سردار بزرگ اسلام یکپارچه، یک‌صدا و همنوا بودند.»

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای و دیگر مقام‌های ارشد ایران تهدید کرده بودند که به خاطر کشته شدن قاسم سلیمانی و همراهانش "انتقام سختی" در انتظار آمریکا خواهد بود.

علی خامنه‌ای در حال اهدای عالی‌ترین نشان نظامی ایران به قاسم سلیمانی، اسفند ۱۳۹۷

علی خامنه‌ای در حال اهدای عالی‌ترین نشان نظامی ایران به قاسم سلیمانی، اسفند ۱۳۹۷

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۵ دی در واکنش به این تهدیدها هشدار داده بود که در صورت حمله به شهروندان یا منافع آمریکا ۵۲ نقطه ایران "خیلی سخت و خیلی سریع" هدف قرار می‌گیرد.

حسن روحانی به اشاره به چنین هشدارهایی در نشست هیئت دولت گفت: «اگر آمریکا از این به بعد بخواهد مرتکب جنایت دیگری شود باید بداند که پاسخ محکم‌تری را خواهد گرفت. آمریکایی‌ها اگر آگاهی و هوشیاری داشته باشند در این مقطع اقدام دیگری انجام نمی‌دهند اما اگر این کار را انجام دادند هم مردم و هم نیروهای مسلح کشور آماده اقدام متقابل در برابر آنها هستند.»

"انتقام سخت" گرفته شد

در حالی که برخی نظامیان، از جمله اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکا در عراق را "اقدام اولیه" خوانده‌اند، ایسنا به نقل از امیر خاتمی، وزیر دفاع نوشته که با حمله نیمه شب سه‌شنبه "انتقام سخت" گرفته شد.

 

وزیر دفاع با اشاره به این که تمام موشک‌های استفاده شده در حمله به پایگاه عین‌الاسد ساخت ایران بوده‌اند به طور تلویحی ادعای کشته شدن ده‌ها آمریکایی را رد کرده و گفته آنها "حتماً تمهیداتی را برای جلوگیری از تلفات انجام داده بودند".

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ۱۳ دی پس از برگزاری یک نشست فوق‌العاده در بیانیه‌ای اعلام کرد که این شورا با بررسی ابعاد مختلف حمله پهپادی به کاروان قاسم سلیمانی و همراهانش، "تصمیمات مقتضی" را اتخاذ کرده و آمریکا "در زمان و مکان مناسب" با اقدام انتقام‌جویانه ایران روبرو خواهد شد.

خاتمه اقدامات تلافی‌جویانه؟

بر پایه آنچه مقام‌های رسمی سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند ظاهرا اقدام دیگری علیه نیروهای آمریکایی در منطقه در دستور کار نیست و هر اقدام دیگر موکول به واکنش احتمالی ایالات متحده شده است.

محمد جواد ظریف، پرتاب موشک به پایگاه‌های آمریکا را اقدامی "متناسب" خوانده که به گفته او تمام شده است. ظریف در یک پیام توئیتری نوشته که جمهوری اسلامی خواستار بالا گرفتن تنش و جنگ نیست اما در برابر هر تهاجمی از خود دفاع خواهد کرد.

محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای هشدار داده که "شرارت جدید امریکا با پاسخی قوی‌تر، کوبنده‌تر و با وسعت بیشتر" مواجه خواهد شد.

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای صبح چهارشنبه در نخستین سخنرانی عمومی خود پس از کشته شدن قاسم سلیمانی و همراهانش با بیان این که "بحث انتقام بحث دیگری" است تاکید کرد آنچه در "مقام مقابله" مهم است خاتمه یافتن "حضور فسادبرانگیز آمریکا در این منطقه" است.

این مسئله‌ای است که تقریبا تمام مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی، ظریف و اغلب فرماندهان سپاه نیز به شکل‌های مختلف تکرار کرده‌اند.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Thu, 09 Jan 2020 04:17:22 +0000
پمپئو: دیپلمات‌های آمریکایی با اپوزپسیون ایران تماس نگیرند http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73079:2020-01-09-04-58-15&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73079:2020-01-09-04-58-15&Itemid=643

وزیر خارجه آمریکا از مقامات این کشور خواسته که تماس با شش گروه اپوزیسیون ایران را محدود کنند. سازمان مجاهدین و کومله در میان این گروه‌ها قرار دارند. دلیل امر احتمال تشدید تنش با جمهوری اسلامی و سوابق آنها عنوان شده است.

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در دستوری محرمانه، از دپیلمات‌ها و مقام‌های رسمی آمریکا خواسته که تماس با مخالفان رژیم را محدود کنند. به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، در متن این دستور گفته شده که بسیاری از مخالفان تبعیدی رژیم جمهوری اسلامی می‌کوشند با مسئولان ایالات متحده تماس مداوم داشته باشند تا جلب حمایت کنند و نفوذ بیشتری بیابند، اما بیشترشان در گذشته یا حال، از روش‌های خشونت آمیز برای اهداف سیاسی خود استفاده کرده‌اند.

پمپئو گفته که تعامل واشنگتن با آنها ممکن است دستیابی به توافقی سازنده با جمهوری اسلامی و جلوگیری از اقدام‌های بی‌ثبات کننده این رژیم را تحت شعاع قرار دهد.

 

سی‌ان‌ان می‌نویسد که این دستور محرمانه اوایل هفته به کلیه نمایندگی‌های آمریکا در کشورهای مختلف ابلاغ شده اما خبرگزاری "بلومبرگ" نخستین منبعی بود که آن را در روز سه‌شنبه ۷ ژانویه فاش کرد. بلومبرگ نوشت سازمان مجاهدین خلق ایران و حزب کومله از جمله گروه‌هایی هستند که از آنها در متن دستور نام برده شده است.

هادی نیلی، خبرنگار و همکار بی‌بی‌سی فارسی در واشنگتن، نام شش گروه مندرج در دستور یاد شده را به نقل از خبرنگار بلومبرگ در توییتر ذکر کرده است. افزون بر سازمان مجاهدین و حزب کومله، شورای گذار ایران، جنبش مبارزه عربی برای آزادی احواز، جنبش آزادیبخش ملی آذربایجان جنوبی و حزب دمکرات کردستان ایران در دستور وزارت خارجه آمریکا به چشم می‌خورد.

 

همزمان با انتشار خبر این دستور، وزیر خارجه امریکا در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که فشار حداکثری به ایران باعث کاهش شدید بودجه این کشور شده و گفت: «ما ایران را در شرایطی قرار دادیم که هیچگاه در آن نبوده و مجبور به انتخاب‌های سخت شده است.

مایک پمپئو در این کنفرانس تاکید کرد که آمریکا هر تهدیدی را جدی می‌گیرد و جمهوری اسلامی در صورت اقدام علیه منافع ایالات متحده پاسخ قاطعی خواهد گرفت. او هم‌چنین تکرار کرد که تصمیم به کشتن قاسم سلیمانی باعث نجات جان بسیاری افراد شد.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Thu, 09 Jan 2020 04:57:30 +0000
حمله الشباب به پایگاه سربازان آمریکایی در کنیا http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73036:2020-01-05-23-25-57&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73036:2020-01-05-23-25-57&Itemid=643

دویچه وله فارسی: گروه الشباب به یک پایگاه نظامی در کنیا که مورد استفاده سربازان آمریکایی بوده حمله کرد. ارتش کنیا اعلام کرد که این حمله دفع شده و چهار تروریست کشته شدند. مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در آفریقا نیز این حمله را تأیید کرده است.

    
default

مقامات ارتش کنیا از طریق توییتر اطلاع دادند که نیروهای الشباب یکشنبه ۱۵ دی (پنجم ژانویه) تلاش کردند به میدان فرودگاه ماندای کنیا واقع در اقیانوس هند نفوذ کنند. مقامات ارتش کنیا گفتند که این حمله با موفقیت دفع شده است.

در توییتر ارتش کنیا آمده است که تاکنون چهار جسد از مهاجمان تروریست‌ در محل پیدا شده و خطری میدان فرودگاه را تهدید نمی‌کند.

Kenya Defence Forces
@kdfinfo
 
 

This morning at around 5:30 am an attempt was made to breach security at Manda Air Strip. The attempted breach was successfully repulsed. Four terrorists bodies have so far been found. The airstrip is safe.https://www.facebook.com/1220669148077464/posts/1882107455266960/ 

 
 

مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در آفریقا (آفریکوم) هم حمله تروریست‌های الشباب را به میدان فرودگاه یاد شده تأیید کرده است. آفریکوم گفته است که الشباب مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

گروه الشباب در ارتباط با این حمله خبر داده است که "نیروهای ویژه" این گروه به پایگاه مزبور حمله کردند.

گروه شبه نظامی الشباب سومالی جنگ خونینی را در شاخ آفریقا به راه انداخته و حدود ۱۰ سال است که دست به ترور و ارعاب می‌زند.

الشباب برای سرنگونی دولت سومالی مبارزه می‌کند؛ دولتی که مورد حمایت سازمان ملل متحد قرار دارد. شبه‌نظامیان الشباب در سال ۲۰۱۱ میلادی با دخالت واحدهای اتحادیه آفریقا از موگادیشو متواری شده بودند اما همچنان کنترل مناطق وسیعی در این کشور آفریقایی را بر عهده دارند و هنوز هم بزرگترین تهدید برای صلح در سومالی به حساب می‌آیند.

گروه شبه نظامی الشباب بین پنج تا نه هزار جنگجو دارد. رهبر آن احمد عمر دیریه است که به "ابوعبیده" مشهور است. این گروه از سال ۲۰۱۲ به طور رسمی به شبکه تروریستی القاعده پیوست. اقلیت کوچکی از این گروه نیز اخیرا با گروه دولت اسلامی داعش بیعت کرده است.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sun, 05 Jan 2020 23:04:38 +0000
خروج فوری نیروهای آمریکایی از عراق در مجلس عراق به تصویب رسید http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73033:2020-01-05-23-07-48&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73033:2020-01-05-23-07-48&Itemid=643

مجلس عراق

خروج فوری نیروهای آمریکایی از عراق در مجلس عراق به تصویب رسید. طبق این مصوبه درخواست کمک عراق برای مقابله با داعش لغو می‌شود و حضور هر نیروی خارجی و استفاده از حریم دریایی، هوایی و زمینی این کشور غیرقانونی است. علاوه بر این اجازه استفاده از سلاح فقط در انحصار دولت عراق خواهد بود.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، امروز در جلسه اضطراری مجلس عراق گفت هم به نفع عراق هم به نفع آمریکا است که حضور نیروهای آمریکایی در عراق خاتمه پیدا کند. آمریکا حدود پنج هزار نیرو در عراق دارد.

این نشست اضطراری برای بررسی موضوع نقض حاکمیت ملی عراق در حمله پهپادی آمریکا به قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس در فرودگاه بغداد تشکیل شد.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق که استعفا کرده اما تا زمان انتخاب نخست وزیر جدید اداره دولت را در دست دارد گفت مبنای حضور نیروهای آمریکایی در عراق دو نامه‌ای است که دو وزیر خارجه سابق، هوشیار زباری (ژوئن ٢٠١٤) به دبیر کل سازمان ملل و ابراهیم جعفری (سپتامبر ٢٠١٤) به رئیس شورای امنیت سازمان ملل نوشته و برای مقابله با داعش کمک خواسته بودند.

آقای عبدالمهدی گفت مصلحت این است که حضور نیروهای آمریکایی به پایان برسد. برای این کار دو راه هست، یا خروج فوری یا تعیین جدول زمانی و همزمان محدود شدن نقش نیروهای آمریکایی به آموزش و مبارزه با داعش. این موضوع به رای گذاشته شده بود و خروج فوری رای آورد.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این مصوبه به شبکه فاکس گفت عادل عبدالمهدی نخست وزیر "موقت" است و "زیر فشار تهدیدهای عظیم رهبران ایران قرار دارد یعنی کسانی که ما می‌خواهیم عقب برانیم، اما ما مطمئن هستیم که مردم عراق می‌خواهند آمریکا در عراق بماند."

امروز ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا رسما اعلام کرد به علت حملات راکتی کتائب حزب‌الله به پایگاه‌های این نیرو، به آموزش نیروهای امنیتی عراق برای مبارزه با داعش رسما خاتمه می‌دهد.

عادل عبدالمهدی همچنین کشتن قاسم سلیمانی و ابو مهدی مهندس، فرمانده ارشد حشد شعبی را یک "ترور سیاسی" خواند که باعث شد عراق نفوذ خود برای رفع تنش ایران با آمریکا را تا حد زیادی از دست بدهد.

او همچنین گفت صبح روزی که قاسم سلیمانی در اولین ساعت‌هایش کشته شد، با آقای سلیمانی قرار ملاقات داشته است. به گفته آقای عبدالمهدی قرار بوده در آن دیدار آقای سلیمانی واکنش ایران به پیام عربستان را به نخست وزیر عراق بدهد.

در همین حال وزارت خارجه عراق امروز سفیر آمریکا را فراخواند و در بیانیه‌ای حمله پهپادی آمریکا را "نقض آشکار حاکمیت عراق" و نقض مفاد توافق برای تشکیل ائتلاف بین‌المللی خواندند.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و ابومهدی مهندس معاون فرمانده حشدشعبی در این حمله، نمایندگان شیعه پارلمان یک صدا خواستار خروج نیروهای آمریکایی شدند.

سپاه قدس و نیروهای حشد شعبی یکی از مهمترین نیروهایی بودند که در عراق با داعش مبارزه کردند و با وجود تخاصم طولانی ایران و آمریکا، این دو نیرو از سال‌ ٢٠١٤ به بعد با نیروهای آمریکایی در نبرد با داعش همکاری می‌کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در واکنش به گفته‌های مقام‌های مختلف از جمله رهبر ایران که "انتقامی" سخت را وعده داده بودند در توئیتر نوشت:

"ما ۵۲ سایت ایران (معادل ۵۲ گروگان آمریکایی که ایران خیلی سال پیش گرفت)، که برخی دارای ارزش و اهمیت بالا برای ایران و فرهنگ ایرانی هستند را در تیررس داریم."

آمریکا و بریتانیا به شهروندانشان درباره سفر به ایران و عراق هشدار داده‌اند و آمریکا مشغول بیرون بردن آمریکایی‌هایی است که در عراق بخصوص در شهرهای جنوبی کار می‌کنند.

https://www.bbc.com/persian/world-50984557

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sun, 05 Jan 2020 23:05:51 +0000
ترامپ: به ایران شدیدا توصیه می‌کنم به آمریکا حمله نکند http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73032:2020-01-05-23-05-51&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=73032:2020-01-05-23-05-51&Itemid=643
  1. دونالد ترامپ رئییس جمهور آمریکا در سه توئیت نوشت: "آنها به ما حمله کنند ما متقابل حمله می‌کنیم. اگر دوباره حمله کنند که من شدیدا توصیه می‌کنم این کار را نکنند، ما به آنها سخت‌تر از همیشه حمله خواهیم کرد."

   "آمریکا تازه دو تریلیون دلار در تجهیزات نظامی سرمایه‌گذاری کرده است. ما بزرگترین و با فاصله بهترین ارتش دنیا را داریم. اگر ایران به پایگاه آمریکایی یا هر فرد آمریکایی حمله کند، ما بعضی از این تجیهزات نو را به سمت آنها می‌فرستیم، بدون تعلل."

   "این پست‌ها برای مطلع کردن کنگره است که اگر ایران به هر هدف یا فرد آمریکایی حمله کند، آمریکا بسرعت و با تمام قدرت حمله متقابل خواهد کرد و شاید به شکلی نامتناسب با حمله ایران. این اطلاع حقوقی لازم نیست اما به هر حال داده شد."

   Donald J. Trump
   @realDonaldTrump
    
    

   These Media Posts will serve as notification to the United States Congress that should Iran strike any U.S. person or target, the United States will quickly & fully strike back, & perhaps in a disproportionate manner. Such legal notice is not required, but is given nevertheless!

    
 1. ارتش عراق تائید کرد سه کاتیوشا یکشنبه شب به منطقه سبز بغداد اصابت کرده است. سه راکت دیگر هم به منطقه جادریه بغداد برخورد کرده و به گفته پلیس شش نفر زخمی شده‌اند.

  منطقه سبز، منطقه بشدت حفاظت شده بغداد است که مراکز دولتی و سفارت‌خانه‌ها در آن واقعند.

  روز یکشنبه اعتراض‌های ضددولتی در عراق ادامه یافت و در بصره طرفداران گروه‌های شبه‌نظامی با معترضان ضددولتی درگیر شده و چادرهای آنها را آتش زده‌اند.

  در شهر ناصریه هم به گفته پلیس و منابع درمانی حداقل یک معترض کشته و سه نفر زخمی شده است. حادثه زمانی اتفاق افتاد که گروهی شبه‌نظامی که تشییع جنازه نمادین قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس را برپا کرده بودند سعی کردند وارد اردوی معترضان شوند.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sun, 05 Jan 2020 23:02:48 +0000
کانون نویسندگان ایران: احکام سه نویسنده وهن عدالت است http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=72994:2020-01-01-22-26-55&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=72994:2020-01-01-22-26-55&Itemid=643

دویچه وله فارسی: کانون نویسندگان ایران احکام زندان بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی را بهای دفاع از آزادی بیان و مبارزه با سانسور خواند و خواستار لغو آن شد. این سه در دادگاه تجدیدنظر در مجموع به ۱۸۶ ماه زندان محکوم شده‌اند.  

default

کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای خطاب به نویسندگان و مدافعان آزادی بیان در جهان، خواستار اعتراض به احکام صادره علیه سه تن از اعضای خود شده است. دادگاه تجدیدنظر به تازگی احکام بدوی علیه رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن را با تفاوت‌های جزیی تایید کرده است.  این سه در بهمن سال ۹۷ به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور، به شش سال زندان محکوم شده بودند. هفتم دی ۹۸،  شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر حکم کیوان باژن را به سه سال و نیم تقلیل داد و احکام دو نفر دیگر را عینا تایید کرد.

شاکی پرونده این نویسندگان وزارت اطلاعات است. عضویت در کانون و انتشار خبرنامه داخلی آن، آماده کردن تاریخ پنجاه ساله کانون، شرکت در مراسم جانباختگان قتل‌های زنجیره‌ای و حضور در سالمرگ احمد شاملو، از جمله جرایم این سه نویسنده عنوان شده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

 در بیانیه کانون به تاریخ دهم دی آمده است: «این فشارها و زندان‌ها بهایی است که کانون نویسندگان ایران در عمر پنجاه ساله‌ خود برای مبارزه با سانسور و دفاع از آزادی بیان بارها پرداخته است. آنچه در این پرونده«مستندات» و «مصادیق» خوانده شده، فقط بهانه‌هایی است برای این‌که سه تن از نویسندگان مستقل و آزادی‌خواه را به بند کشند و دیگران را به هراس افکنند؛ اما برای کانون و اعضای آن این «مصادیق جرم» سند افتخار دفاع از حق آزادی بیان است. در حقیقت، این نویسندگان به دلیل مبارزه با سانسور و دفاع از آزادی بیانِ بی‌هیچ حصر و استثنا، محاکمه و محکوم شده‌اند.»

کانون نویسندگان ایران، کل فرایند این پرونده را "وهن عدالت" خوانده و گفته که از سیستم دادرسی موجود که حق حیات و حق دفاع برای هیچ متهمی قائل نیست، نمی‌توان انتظاری بیش‌تر داشت: «واقعیت تأسف‌باری است؛ اما  اصلا عجیب نیست؛ زیرا این سیستم قضایی جزئی از  همان سیستمی است که در آبان ماه برای مقابله با اعتراضات مردم از سلاح جنگی استفاده کرد؛ و صدها تن از مردم معترضی  که خواسته‌هایشان را در خیابان فریاد زده بودند، کشت و هزاران نفر از آنها را مجروح، بازداشت و شکنجه کرد. وقتی روز روشن و در خیابان چنین رفتار می‌کنند، از پشت درهای بسته‌ دادگاهشان نمی‌توان انتظار حق و عدالت داشت.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در پایان این بیانیه از نویسندگان، هنرمندان و نهادهای فرهنگی و حقوق بشری داخل ایران و خارج از آن و از انسان‌های منصف و آزادی‌خواه خواسته شده که صدای اعتراض خود را بلند کنند تا صاحبان قدرت نتوانند این گونه حکم‌ها را اجرا کنند.

در زمان اعلام احکام اولیه، ۵۴ نویسنده و هنرمند مقیم داخل و خارج کشور ضمن محکوم کردن "برخوردهای امنیتی" با نویسندگان، خواستار لغو حکم‌های صادره شده بودند. انجمن جهانی قلم نیز  پیش از صدور حکم دادگاه، با انتشار بیانیه‌ای، محاکمه این نویسندگان را واجد "انگیزه‌های سیاسی" دانسته و آن را "نقض آشکار حق آزادی بیان آنها" عنوان کرده بود.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Wed, 01 Jan 2020 20:25:43 +0000