ایران تریبون - ایران تریبون - اخبار http://www.iran-tribune.com Wed, 24 May 2017 05:59:33 +0000 Joomla! - Open Source Content Management fa-ir جنگ و فاجعه‌های طبیعی ده‌ها میلیون نفر را آواره کرده است http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64676:2017-05-22-15-15-17&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64676:2017-05-22-15-15-17&Itemid=643

دویچه وله فارسی: شورای امور آوارگان نروژ که سازمانی امدادگر است، اعلام کرده که در سال گذشته میلادی در هر ثانیه یک نفر در داخل کشور خود آواره شده است. در حال حاضر ۴۰ میلیون نفر در جهان در کشور خود در آوارگی به سر می‌برند. بسیاری از انسان‌هایی که بر اثر جنگ و خشونت آواره شده‌اند، کودک هستند شورای امور آوارگان نروژ روز دوشنبه (۲۲ مه / ۱ خرداد) گزارشی مفصل در رابطه با وضعیت آوارگان در سراسر جهان منتشر کرده و به ویژه به وضعیت آوارگان داخلی پرداخته است. در گزارش این سازمان امدادگر از جمله آمده است که در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) در هر ثانیه یک نفر در خاک کشور خود آواره شده است. دلیل این آوارگی بیش از همه جنگ، خشونت و فاجعه‌های طبیعی بوده‌اند. شمار این انسان‌ها در سال ۲۰۱۶ بر ۳۱ میلیون نفر بالغ می‌شده و طبق این گزارش اکنون به ۴۰ میلیون نفر رسیده است. در این گزارش جنگ، خشونت و درگیری دلیل آوارگی حدود ۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ اعلام شده است. تنها در کشور کنگو ۹۲۰ هزار نفر، در سوریه ۸۲۴ هزار نفر و در عراق نیز ۶۶۰ هزار نفر ناگزیر شده‌اند به خاطر جنگ و خشونت و برای نجات جان خود خانمان‌شان را ترک کنند و در نقطه‌ای دیگر از کشور خود به عنوان آواره به ‌سر برند. در گزارش شورای امور آوارگان نروژ همچنین آمده است که فاجعه‌های طبیعی چون سیل، توفان و سوختن گسترده‌ی جنگل‌ها سبب شده که حدود ۲۴ میلیون نفر در جهان در داخل خاک کشور خود آواره شوند. سازمان ملل متحد نیز در ماه‌های اخیر نسبت به وضعیت‌نگران‌کننده آوارگان و پناهجویان هشدار داده بود. کمیساری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) در اوایل سال جاری میلادی اعلام کرده بود که در حال حاضر ۶۲۰ هزار افغان در کشورشان "آواره جنگی" هستند. بسیاری از این آوارگان کودک هستند.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Mon, 22 May 2017 15:07:24 +0000
درخواست عفو بین الملل از ایران: فعالان کارگری زندانی را آزاد کنید http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64455:2017-04-30-13-38-49&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64455:2017-04-30-13-38-49&Itemid=643

درخواست عفو بین الملل از ایران: فعالان کارگری زندانی را آزاد کنید و به حقوق کارگران احترام بگذارید
سازمان عفو بین الملل روز یکشنبه در بیانیه ای هشدار داد در آستانه ی روز جهانی کارگر در روز ۱ ماه می، چندین فعال کارگری در زندان هستند و برای بسیاری دیگر به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز صنفی  احکام زندان تا 10 سال صادر شده است .
عفو بین الملل یک بار دیگر از مقامات ایران خواست تا کسانی که به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز کارگری زندانی شده اند را فورا و بدون قید شرط آزاد و حکمهای سنگین زندان که به دلائل مشابه برای فعالان دیگر صادر شده را لغو کنند. این سازمان همچنین از مقامات خواست به ممنوعیت و سرکوب اتحادیه های مستقل کارگری پایان دهند و بگذارند کارگران گردهمایی های مسالمت آمیز از جمله در روز جهانی کارگر برگزار کنند و از حق تشکیل و عضویت در اتحادیه های مستقل کارگری استفاده کنند تا در جهت بهبود معیشت خویش که به گفته کارگران بیش از پیش سخت و فقرزده شده قدم بردارند.  
فعالان کارگری که در حال حاضر به خاطر فعالیتهای مسالمت آمیز زندانی اند عبارتند از اسماعیل عبدی معلم ریاضی و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران) که در حال گذراندن حکم شش سال زندان است و بهنام ابراهیم زاده عضو کمیته ی پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری که نزدیک به ۷ سال است در زندان به سر میبرد و با دو پرونده جداگانه مجموعا به ۱۳ سال زندان محکوم شده است. اسماعیل عبدی با انتشار نامه ایی در تاریخ 2 اردیبهشت اعلام کرد از روز 10 اردیبهشت در همبستگی با تمام معلمان و کارگران و در اعتراض به عدم استقلال قوه ی قضاییه و صدور احکام امنیتی برای فعالان تشکل های صنفی معلمان و کارگران دست به اعتصاب غذا خواهد زد.
از دیگر فعالان کارگری که با خطر زندانی شدن روبه رو هستند عبارتند از: محمود بهشتی لنگرودی، محمدرضا نیکنژاد و مهدی بهلولی، سه عضو سابق یا فعلی هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، محمود صالحی، عضو کمیته ی پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری، داوود رضوی، ابراهیم مددی و رضا شهابی، سه نفر از اعضای سندیکای شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه و جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد، دو تن از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران.
تمامی این افراد پس از محاکمه های به شدت ناعادلانه در دادگاههای انقلاب با اتهاماتی بی اساسی مانند «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «اخلال در نظم عمومی» و «تشکیل گروه با هدف بر هم زدن امنیت کشور» به زندانهای طولانی مدت ۵ تا ۱۱ سال محکوم شده اند. در حال حاضر بیشتر آنها با قرار وثیقه آزاد و منتظر نتیجه رسیدگی دادگاه تجدیدنظر هستند. رضا شهابی که از مهر ماه سال 1393 پس از گذراندن چهار سال زندان به مرخصی درمانی آمده بود اخیرا به زندان فراخوانده شده است.
دادنامه های صادره علیه این فعالان به روشنی نشان میدهد که تا چه اندازه فعالیتهای مسالمیت آمیز کارگری به عنوان سند «اقدام علیه امنیت ملی» در دادگاهها مورد استفاده قرار میگیرد. فعالیتهایی که در دادنامه ها مشخصا از آن اسم آورده شده عبارتند از برگزاری تجمعات مسالمتآمیز از جمله در روز جهانی کارگر، شرکت در تظاهرات صلحآمیز علیه دستمزدهای پایین، انتشار عکسهای تظاهرات کارگری در اینترنت، دریافت دعوتنامه برای شرکت در جلسات بین المللی اتحادیه های کارگری، امضای بیانیه در حمایت از اتحادیه های کارگری و جمع آوری امضا برای درخواست افزایش حداقل دستمزد

سرکوب تجمعات روز جهانی کارگر.
به گفته عفو بین الملل به نظر میرسد مقامات ایران قرار است امسال نیز مطابق رویه سالهای گذشته حق برگزاری تجمعات مسالمت آمیز به مناسبت روز جهانی کارگر را زیر پا بگذارند. اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش داده است که در آستانه روز جهانی کارگر ماموران اطلاعاتی چند تن از فعالان اتحادیه های کارگری از جمله علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیکایکارگرات نیشکر هفت تپه در دزفول و شیث امانی عضو هیات مدیر اتحادیه آزاد کارگران ایران در سنندج  را برای بازجویی احضار کردند و آنان را از برگزاری تجمع در این روز برحذر داشته اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا سال گذشته نیروهای امنیتی مانع از برگزاری تجمعات روز جهانی کارگر شدند و دست کم ۱۲ تن از فعالان اتحادیه های کارگری را در شهرهای مختلف بازداشت و ۴ تن دیگر را برای بازجویی احضار کردند.
در دادنامه هایی که مورد مطالعه عفو بین الملل قرار گرفته شرکت در تجعات روز جهانی کارگر به طور دائم به عنوان مصداق «تبلیغ علیه نظام» یا دیگر جرائم امنیت ملی آمده است. در برخی موارد مانند پرونده کارگر ساختمانی عثمان اسماعیلی این فعالیت اصلیترین مبنای محکومیت بوده است. شعبه یک دادگاه انقلاب سقز در کردستان عثمان اسماعیلی را در اکتبر ۲۰۱۵ به یک سال زندان محکوم کرد. او در حال حاضر در انتظار نتیجه جلسه رسیدگی دادگاه تجدید نظر است که در مارس ۲۰۱۷ برگزار شد.
در آستانه تجمعات برنامه ریزی شده برای روز جهانی کارگر، عفو بین الملل از مقامات ایران میخواهد به حق آزادی تجمعات مسالمت آمیز احترام گذاشته و اقدامات سرکوبگرانه برای ممانعت از برگزاری تجمعات مسالمت آمیز را پایان دهند.

پیشینه
مقامات ایران با جرم انگاشتن فعالیتهای مسالمتآمیز کارگری و ایجاد ممنوعیت برای تشکیلاتحادیههای کارگری مستقل تعهدات حقوق بشری ایران تحت قوانین بینالمللی را به طور فاحش نقض میکنند. میثاق بینالمللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و میثاق بینالمللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران هر دوی آنها را امضا کرده مقامات ایران را متعهد میکند که به آزادی بیان، اجتماعات و گردهمایی و همچنین حق تشکیل و پیوستن به اتحادیه منتخب خود احترام گذاشته و از آن محافظت کنند. فعالان کارگری همچنین تحت حمایت اعلامیه مدافعان حقوق بشر قرار میگیرند که بر وظیفه دولتها در رعایت حق دفاع از حقوق بشر و محافظت از مدافعان حقوق بشر در برابر آزار و اذیت، دستگیری و بازداشت خودسرانه، شکنجه و دیگر بدرفتاریها تاکید می کند. حق دفاع از حقوق بشر شامل حق دفاع از فعالیت اتحادیه های کارگری مستقل می شود.
حقوق کارگر جزء حقوق بشر است. عفو بین الملل ضمن همبستگی با فعالان اتحادیههای کارگری در ایران، برای تحقق حق تشکیل اتحادیه های کارگری مستقل کنار آنها میایستد و از تلاش آنها برای رسیدن به روزی که تمام افراد در ایران از حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود، از جمله برخورداری از شرایط مطلوب و منصفانه کار، امنیت اجتماعی و استانداردهای مناسب زندگی برای خود و خانواده شامل دسترسی به خوراک، پوشاک، مسکن، آموزش و مراقبت های پزشکی مناسب بهرهمند شوند، حمایت میکند.


AMNESTY INTERNATIONAL
PUBLIC STATEMENT
30 APRIL 2017
AI Index Number: MDE 13/6147/2017
Iran: Release imprisoned trade unionists and uphold workers’ rights
Several trade unionists in Iran languish in prison while many others face prison sentences of up to a decade solely for their peaceful trade union activities, Amnesty International said today, on the eve of International Worker’s Day on 1 May.
The organization renews its calls on the Iranian authorities to immediately and unconditionally release those imprisoned for their peaceful trade union work, and quash the harsh prison sentences that have been handed down to others for similar reasons. The authorities must lift their repressive and unlawful ban on independent trade unions, and allow workers to hold peaceful gatherings, including on International Workers’ Day, and to exercise their right to form and join independent trade unions to improve their living situations, which they describe as increasingly dire and poverty-stricken.
Trade unionists currently jailed in Iran for their peaceful activism include Esmail Abdi, a mathematics teacher and a member of the board of directors at the Teachers’ Trade Association of Tehran (ITTA-Tehran), who is serving a six-year prison sentence; and Behnam Ebrahimzadeh, a member of the Committee to Pursue the Establishment of Workers’ Organizations, who has spent nearly seven years in prison, serving two separate prison terms totalling almost 13 years. On 22 April 2017, Esmail Abdi announced that he would launch a hunger strike on the eve of International Workers’ Day “in solidarity with all teachers and workers, and in protest at the lack of independence of the judiciary, which is issuing national-security convictions against individuals who are active with workers’ and teachers’ trade associations.”
The prospect of imprisonment looms over several other trade unionists, including three other current or former members of the board of directors at the Teachers’ Trade Association of Tehran, Mahmoud Beheshti Langroodi, Mohammad Reza Niknejad, and Mehdi Bohlooli; a member of the Committee to Pursue the Establishment of Workers’, Mahmoud Salehi; three members of the Syndicate of Workers of Tehran and Suburbs Bus Company, Davoud Razavi, Ebrahim Madadi, and Reza Shahabi; and two members of the Free Union of Workers of Iran, Jafar Azimzadeh and Shapour Ehsanirad.
These men have all been sentenced to harsh prison terms ranging from five to 11 years, after grossly unfair trials before Revolutionary Courts on trumped-up national security charges such as “gathering and colluding to commit crimes against national security”, “spreading propaganda against the system”, “disrupting public order” and “forming a group with the purpose of disturbing national security”. Most are free on bail pending the outcome of their appeals; Reza Shahabi was granted medical leave in October 2014 after spending four years in prison but has recently been summoned back to prison. The men’s court verdicts blatantly reveal the extent to which Iran’s courts cite peaceful trade union activities as “evidence” of “acts against national security” and “anti-revolutionary propaganda”. These activities include: organizing peaceful gatherings, including on International Worker’s Day; attending peaceful protests against poor wages and publishing their photographs on-line; receiving invitations to attend international meetings of trade unions; signing statements in support of trade union rights; and launching petitions to seek a rise in the national minimum wage.

REPRESSION OF INTERNATIONAL WORKERS’ DAY GATHERINGS
International Workers’ Day this year appears already to be following a common pattern whereby the Iranian authorities deny workers the right to peaceful assembly.
The Free Union of Workers of Iran has reported that several trade union activists, including Ali Nejati, a member of the board of directors of the Haft Tapeh Sugar Cane Company Trade Union in Dezfoul, Khuzestan Province, and Sheys Amani, a member of the board of directors of the Free Union of Workers of Iran in Sanandaj, Kurdistan Province, have been summoned by intelligence officials for interrogation ahead of 1 May and were warned against organizing gatherings.  
In 2016, the Human Rights Activists News Agency, an independent human rights organization, reported that security forces supressed May Day gatherings across the country, detaining at least 12 trade union activists from different cities and summoning another four for interrogations.
In the court verdicts of trade unionists reviewed by Amnesty International, participation in International Workers’ Day gatherings is consistently cited as “evidence” of “spreading propaganda against the system” or other national-security related offences. Sometimes, as in the case of construction worker Osman Esmailee, this appears to be the main activity for which a prison sentence was handed down. Branch One of the Revolutionary Court in Saqqez, Kurdistan Province, sentenced him to a one-year prison sentence in October 2015. He is currently at liberty pending the outcome of his appeal hearing, which took place in March 2017.
On the eve of planned May Day demonstrations, Amnesty International urges the Iranian authorities to respect the right to peaceful assembly and end all repressive measures aimed at prohibiting peaceful gatherings.


BACKGROUND
By criminalizing peaceful trade union activities and banning the formation of independent trade unions, the Iranian authorities are flagrantly violating their human rights obligations under international law. The International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights (ICESCR) and the International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR), both of which Iran has ratified, impose an obligation on the Iranian authorities to respect and protect the rights to freedoms of expression, association and peaceful assembly, as well as the right to form and join trade unions of one’s choice. Trade unionists are also protected under the UN Declaration on Human Rights Defenders, which highlights the obligation on states to respect the right to defend human rights, which includes trade union rights, and protect human rights defenders from harassment, arbitrary arrest and detention, torture and other ill-treatment.
Iran’s Labour Code permits worker representation only through an Islamic Labour Council (ILC) or a trade association (also known as a Guild Society). Under the existing legal framework, an ILC and a trade association cannot exist at the same enterprise. In practice, ILCs receive more support from the government, which has resulted in an organizational monopoly in their favour.
The primary purpose of ILCs, as set out in Iranian legislation, is to support the Islamic Republic system rather than trade union rights. Section 130 of the Labour Code states that the establishment of Islamic societies is “to propagate and disseminate Islamic culture and to defend the achievements of the Islamic revolution.” Furthermore, candidates standing for election to ILC boards face discriminatory screening procedures, including the need to demonstrate their Islamic belief and “practical allegiance” to Islam, and show that they are faithful to the rule of the Supreme Leader (velayat-e faqih.
Trade associations are not independent either and must obtain state approval to function. The Ministry of Labour and Social Affairs is mandated to inspect the election of trade association officials. Trade associations are required to inform the Ministry of general assemblies at least 15 days before they take place. Ministry officials are entitled to observe, interfere with and disrupt such meetings, and issue measures of suspension and dissolution.
Despite undue restrictions on the right to freedom of association and a ban on independent trade unions, many workers in Iran have courageously formed such unions as well as workers’ support organizations in order to protest against unpaid wages, precarious work conditions, staggering inflation and poor living conditions.
Workers’ rights are human rights. Amnesty International stands in solidarity with trade unionists in Iran as they strive to ensure their right to establish independent trade unions and bring about a day where all persons in the country are able to enjoy their economic, social and cultural rights, including the right to just and favourable conditions of employment, social security, and an adequate standard of living for oneself and one's family, including access to adequate food, clothing, housing, education and quality health services.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sun, 30 Apr 2017 12:32:28 +0000
هر دقیقه ۹ طلاق در ایران ثبت می‌شود http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64330:2017-04-13-02-46-03&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64330:2017-04-13-02-46-03&Itemid=643

دویچه وله فارسی: رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرده که در کشور هر دقیقه ۹ طلاق ثبت می‌شود. به گفته سلمان خدادادی در تهران ۵۰ درصد ازدواج‌ها به طلاق منتهی می‌شوند.

"هر دقیقه ۹ طلاق" این آخرین آمار طلاق در ایران است. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری "مهر" ضمن اعلام این آمار گفته که در تهران ۵۰ درصد ازدواج‌ها به طلاق منتهی می‌شوند.

به گفته این نماینده مجلس در گذشته فاصله ازدواج و طلاق بین ۵ تا ۷ سال بود ولی الان این فاصله به ۳ تا ۵ سال رسیده است.

به عقیده سلمان خدادای، کوتاهی دولت در اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان یکی از علت‌های کاهش آمار ازدواج و بالارفتن آمار طلاق است. این قانون ۱۲ سال پیش در سال ۱۳۸۴ از سوی مجلس تصویب شد اما به گفته این نماینده مجلس، دولت تنها به اجرای چند ماده از آن در حوزه وام ازدواج اکتفا کرده است.

مجلس کنونی پیگیر علت اجرایی نشدن این قانون در دولت است و به همین منظور نامه‌نگاری‌هایی با دولت انجام داده است. 

بیشتر بخوانید: زنان پیشتاز تقاضای طلاق یک‌طرفه در خراسان رضوی

در سال ۱۳۸۴ مجلس با تدوین یک طرح، قانون "تسهیل ازدواج جوانان" را تصویب کرد. این قانون شامل بخش‌های حمایت مالی از ازدواج و تسهیل ارائه خدمات فرهنگی می‌شد. پشتوانه‌ی اصلی برای انجام حمایت‌های مالی این طرح، صندوق قرض‌الحسنه‌ای به نام "صندوق اندوخته جوانان" بود که طبق همین قانون دولت مکلف شد ظرف سه ماه بعد از تصویب، نسبت به تشکیل آن اقدام کند.

از سال ۱۳۸۴ تا کنون اما هنوز این صندوق تشکیل نشده و هیچ یک از اهداف این قانون تحقق نیافته است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همچنین تشکیل نشدن شعب رسیدگی به دعاوی خانوادگی در تهران و بسیاری از شهرستان‌ها را دلیل دیگری برای افزایش آمار طلاق می‌داند.

بیشتر بخوانید: نرم‌افزار طلاق، سنگ‌اندازی بر سر راه طلاق توافقی

قانون حمایت از خانواده که در سال ۱۳۹۱ در مجلس تصویب شد قوه قضائیه را موظف می‌کند که ظرف سه سال از تصویب این قانون در تمامی شهرستان‌ها شعب رسیدگی به دعاوی خانوادگی تشکیل دهد.

به گفته این نماینده مجلس این شعب حتی در تهران هم تشکیل نشده‌اند.

با وجود این واقعیت، سلمان خدادادی می‌گوید که در برخی شهرستان‌ها رشد طلاق متوقف شده است، از جمله در استان یزد که به گفته او با انجام مشاوره و توجه به مشکلات اقتصادی، رشد طلاق متوقف شده است.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Thu, 13 Apr 2017 02:41:31 +0000
داعش "زبدگان" خود را از رقه به میادین منتقل می‌کند http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64273:2017-04-09-03-28-34&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64273:2017-04-09-03-28-34&Itemid=643

دویچه وله فارسی: گروه تروریستی "دولت اسلامی" از بیم حمله احتمالی به شهر رقه، رهبری و نیروهای زبده خود را از این شهر خارج کرده است. این نیروها به شهرهای میادین و ابوکمال در نزدیکی مرز سوریه با عراق منتقل شده‌اند.

شبکه رادیو تلویزیون غرب آلمان (WDR) از ماه فوریه مطلع شده که اعضای خانواده تروریست‌های خارجی در درون "دولت اسلامی" که در میان‌شان شهروندان آلمان نیز حضور دارند، از رقه به شهر میادین سوریه منتقل شده‌اند.

اکنون یک سرویس اطلاعاتی خارجی گزارش داده که رهبری "دولت اسلامی" نیز از رقه خارج شده است. یک عامل نفوذی از سوریه نیز گزارش داده که در حال حاضر اعضای رهبری "دولت اسلامی" از رقه به شهرهای میادین و ابوکمال منتقل شده‌اند و دیگر در رقه از مقامات ارشد "دولت اسلامی"  اثری نیست.

آیا میادین مهم‌ترین مرکز "دولت اسلامی" می‌شود؟

تحقیقات شبکه رادیو تلویزیون غرب آلمان (WDR) در مورد وضعیت "دولت اسلامی" در سوریه را اسد المحمد و آنه اسپکهارد، دو محقق تحقیقات در باره "دولت اسلامی" در مرکز تحقیقات افراط گرایی (ICSVE) نیز تایید می‌کنند.

این دو محقق در این رابطه نوشته‌اند: «ما مدارکی در دست داریم که نشان می‌دهند "دولت اسلامی" اعضای پراهمیت خود را به همراه منابع مالی این گروه به شهر میادین منتقل کرده است.»

بیشتر بخوانید:گام موفقیت‌آمیز شورشیان سوریه در نبرد با داعش بر سر رقه

این دو محقق در ادامه نوشته‌اند این شبکه تروریستی انتقال رهبری‌اش را به شهر میادین در ماه اوت در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) آغاز کرده و در ماه‌های اخیر نیز افرادی از این گروه با اهمیت متوسط راهی شهر میادین شده‌اند و به این ترتیب شهر میادین در آینده می‌تواند مرکز فرماندهی عملیات جنگی "دولت اسلامی" شود.

اسد المحمد و آنه اسپکهارد در انتها توضیح داده‌اند: «در دوسال اخیر فرماندهیِ بیشترین عملیات بزرگ "دولت اسلامی" در شهر طبقه بوده و ما فکر می‌کنیم که قرار است اکنون شهر میادین مرکز جدید فرماندهی چنین عملیاتی شود.»

دلایل تغییر محل فرماندهی از نظر "دولت اسلامی"

شهر میادین در استان دیرالزور در شرق سوریه و در ۱۹۰ کیلومتری جنوب شرق رقه قرار دارد. جمعیت این شهر قبل از آغاز جنگ داخلی ۷۰ هزار نفر بود. فاصله این شهر تا شهر ابوکمال که در مرز سوریه با عراق قرار دارد، حدود ۹۰ کیلومتر است.

"دولت اسلامی" می‌تواند در صورت حمله به درون خاک عراق پناه ببرد. همچنین صحرای موجود در این منطقه امکانات امنیتی فراوانی برای اعضای این گروه افراطی مهیا کرده و استان همسایه انبار در خاک عراق نیز استانی سنی‌نشین است و "دولت اسلامی" در آن بسیار پرقدرت است.

فرار مردم از رقه

رقه که گفته می‌شود مرکز حکومت "دولت اسلامی" بوده است، اکنون وضعیت بسیار بدی یافته است. ائتلاف نیروهای نظامی کرد و عرب (SDF) که مورد حمایت کامل آمریکاست در حومه این شهر منتظر حمله برای تسخیر آن است.

نیروی هوایی آمریکا به همراه یگان‌های ویژه زمینی و توپخانه نیروی دریایی این کشور قرار است حمله به شهر رقه را پشتیبانی کنند. ائتلاف نیروهای نظامی کرد و عرب نزدیک به ۳۰ هزار نفر دراختیار دارد که حدود ۲۵ هزار نفر آن را کردها تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید:داعش ۳۳ جوان را در سوریه "گردن زده است"

مردم رقه به خاطر نزدیک شدن درگیری نظامی برای تسخیر این شهر پای پیاده از شهر خارج شده و به مناطقی می‌روند که زیر نظر ائتلاف نیروهای نظامی کرد و عرب قرار دارد. مسیر عبور آنها اما بسیار خطرناک است، زیرا "دولت اسلامی" مناطق مختلف را مین‌گذاری کرده است.

گفته می‌شود به رغم مین های موجود، تاکنون دوهزار نفر از مردم شهر رقه موفق شده‌اند این شهر را ترک کنند و خود را به مناطق امن‌تر برسانند. خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که حضور اعضای "دولت اسلامی" در خیابان‌های این شهر به شدت کاهش یافته است.

Syrien Flüchtlinge aus Rakka bei Ain Issa (Reuters/R. Said)

مردم رقه به مناطقی می‌روند که زیر نظر ائتلاف نیروهای نظامی کرد و عرب قرار دارد

کارشناسان امنیتی تخمین می‌زنند که حدود دو تا چهارهزار ستیزه‌جوی "دولت اسلامی" هنوز در این شهر حضور دارند و هیچ کس فکر نمی‌کند که جریان تروریستی "دولت اسلامی" این شهر را بدون جدالی طولانی واگذار کند.

گفته می‌شود که "دولت اسلامی" در این شهر مقاومتی طولانی خواهد کرد و از همه نیروهایش استفاده می‌کند. زنان عضو جریان تروریستی "دولت اسلامی" اجازه جنگیدن پیدا کرده‌اند و می‌توانند به عنوان سوءقصدکننده انتحاری در مقابل مهاجمان مورد استفاده قرار گیرند.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sun, 09 Apr 2017 03:20:39 +0000
شهرک خان شیخون در استان ادلب سوریه "دوباره" بمباران شد http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64272:2017-04-09-03-27-36&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64272:2017-04-09-03-27-36&Itemid=643

دویچه وله فارسی: دو روز پس از انجام عملیات موشکی آمریکا علیه پایگاه هوایی سوریه، شهرک خان شیخون دوباره مورد حمله‌‌ی هوایی قرار گرفت. هنوز گزارشی درباره‌ این که کدام یک از جنگنده‌های روسی یا سوری در این عملیات شرکت داشتند، منتشر نشده است. نهاد "دیده‌بان حقوق بشر سوریه" که مقر آن در لندن است از کشته شدن یک زن و زخمی‌شدن یکی از ساکنان شهرک خان شیخون در استان ادلب در روز شنبه (۸ آوریل) در سوریه خبر داد. بنا به گزارش سازمان ملل متحد، در واپسین حمله‌ی شیمیایی به این شهرک در روز سه‌شنبه (۴ آوریل) دست‌کم ۸۴ تن، از جمله ۲۷ کودک کشته و ۵۴۶ نفر زخمی شدند. هنوز از جزییات این حمله هوایی گزارشی منتشر نشده است.

"حمله‌ی تلافی‌جویانه" آمریکا

آمریکا دو روز پس از این عملیات در یک "حمله‌ی تلافی‌جویانه" پایگاه هوایی الشعیرات در جنوب شرق حمص را بمباران کرد و به سوریه و متحدانش هشدار داد که در صورت تکرار بمباران هوایی با استفاده از گازهای سمی، آماده‌ی اجرای عملیات بیشتری خواهد بود. نیکی هیلی، نماینده‌ی آمریکا در سازمان ملل متحد، در نشست فوق‌العاده‌ی شورای امنیت در روز ۷ آوریل، در این رابطه گفت: «ما برای انجام اقدامات بیشتر آماده‌ایم، اما امیدواریم که نیازی به این کار نباشد». این نشست به درخواست نمایندگان روسیه و بولیوی در نیویورک برپا شد.

بیشتر بخوانید: حمایت بریتانیا، عربستان و ترکیه از حمله آمریکا به سوریه

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، دولت بشار اسد را مسئول حمله‌ی شیمیایی به شهرک خان شیخون می‌داند. مسکو و دمشق این اتهام را رد می‌کنند و نیروهای مخالف اسد را به استفاده از گازهای سمی متهم می‌سازند. مقام‌های ارشد نظامی آمریکا می‌گویند که احتمال کمک مسکو به دمشق را در انجام حمله‌ی شیمیایی روز ۴ آوریل مورد بررسی قرار خواهند داد.

روسیه نیز به نوبه‌ی خود از حمله‌ی موشکی آمریکا در سوریه انتقاد کرد و آن را "اقدامی تجاوزکارانه" خواند. سخنگوی کرملین روز جمعه از قول ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، گفت که حمله‌ی آمریکا به سوریه "به روابط میان دو کشور آسیب بیشتری می‌زند."

بیشتر بخوانید: روحانی: یک هیئت بی‌طرف به حوادث سوریه رسیدگی کند

ماریا ساخارووا، سخنگوی وزارت خارجه‌ی روسیه، هم‌چنین روز شنبه (۸ آوریل) ضمن انتقاد از حمله‌ی موشکی آمریکا گفت: «تنها چیزی که در سیاست خارجی ایالات متحده قابل پیش‌بینی است، غیرقابل پیش‌بینی بودن این سیاست است.» 

بوریس جانسون، وزیر امورخارجه بریتانیا به خاطر بمباران شیمیایی خان شیخون و تنش میان روسیه و کشورهای غربی سفر خود به مسکو را لغو کرد.

واکنش ایران

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، نیز با تایید مواضع روسیه، خواستار تشکیل یک هیئت بین‌المللی حقیقت‌یاب که اعضای آن "مغرض" نباشند، شد. او تاکید کرد که کشورهای بی‌طرف در این رابطه باید موضوع‌های مورد مناقشه را مورد بررسی قرار دهند: «تا معلوم شود که سلاح شیمیایی از کجا آمده، توسط چه کسانی آمده یا اصلا سلاح شیمیایی بوده یا نبوده است.»

بیشتر بخوانید: برنامه ناروشن ترامپ برای وضعیت آشفته سوریه

در این میان، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه‌ی ترکیه، از آمریکا خواست از نمام امکانات خود برای برکناری اسد از قدرت استفاده کند.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sun, 09 Apr 2017 03:24:12 +0000
مخالفت پشتیبانان وفادار ترامپ با حمله آمریکا به سوریه http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64270:2017-04-09-03-22-23&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64270:2017-04-09-03-22-23&Itemid=643

دویچه وله فارسی: حمله‌ آمریکا به سوریه، صف‌آرایی هواداران و مخالفان دونالد ترامپ را برهم‌ زده است. در حالی که بسیاری از دموکرات‌ها از این اقدام پشتیبانی می‌کنند، برخی از محافظه‌کاران آن را وداع با وعده‌های انتخاباتی ترامپ می‌دانند.

حمله‌ی موشکی دولت آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در جنوب شرق حمص با موشک‌های کروز تاماهاوک در روز ۶ آوریل سال جاری میلادی، موافقت و مخالفت جناح‌های گوناگون در این کشور را برانگیخته است.

 این عملیات ۲ روز  پس از کاربرد گاز سمی در حمله‌ به شهرک خان شیخون در سوریه صورت گرفت. گفته می‌شود که در اثر استفاده از این گاز دست‌کم ۸۴ تن، از جمله ۲۷ کودک کشته و صدها نفر زخمی شده‌اند.

بیشتر بخوانید: مرکل: حمله شیمیایی به خان شیخون ددمنشانه است

 عربستان، اسرائیل و برخی از کشورهای غربی ارتش بشار اسد را مسئول این فاجعه می‌دانند. اسد و کشورهای حامی او، مانند روسیه و ایران، مخالفان رژیم اسد را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم می‌کنند.

استقبال مشترک

تصمیم ترامپ مبنی بر بمباران پایگاه هوایی الشعیرات، صف‌آرایی مخالفان و موافقان او را دستخوش تغییر کرده است. در حالی که بسیاری از طرفداران باوفای ترامپ از سیاست‌ خارجی او انتقاد می‌کنند و آن را "بازگشتی از اصول" می‌دانند، در مقابل سران احزاب دموکرات و برخی جمهوری‌خواهان برای نخستین بار در تحسین از ترامپ هم‌صدا شده‌اند و عملیات موشکی آمریکا را "گامی درست" و "واکنشی درخور" ارزیابی می‌کنند.

 برخی حتی خواهان آنند که آمریکا "در صورت لزوم" به حملات هوایی خود به پایگاه‌های ارتش سوریه ادامه دهد. به نظر مفسر سیاسی اشپیگل آنلاین این امر می‌تواند به عنوان "مرهمی بر زخم ناشی از شکست پارلمانی ترامپ در راستای تغییر بیمه‌ی درمانی اوباما" عمل کند.

انتقاد حامیان سابق

با این‌حال، حمله‌ی موشکی آمریکا، انتقاد و واکنش "نگران‌کننده‌" برخی از پشتیبانان با نفوذ رئیس‌جمهور این کشور را نیز به همراه داشته است. مفسر اشپیگل آنلاین در این رابطه می‌نویسد که تصمیم ترامپ‌، بسیاری از طرفداران و پشتیبانان او را "فراری داده است."

ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود همواره اعلام کرده بود که «ما باید از کشور سوریه و تمام کشورهایی که از ما متنفر هستند، خارج شویم.» او در سال ۲۰۱۳ به کسانی که راه‌کار نظامی را برای حل بحران سوریه پیشنهاد می‌کردند، هشدار داده بود که "حمله به سوریه به جهنمی جهانی خواهد انجامید".

بیشتر بخوانید: بار دیگر فاجعه حمله شیمیایی در سوریه: از کدام طرف؟

همین امر سبب شده که مخالفان محافظه‌کار ترامپ اکنون با نوشتن مقالات و تفسیرها و یادآوری سخنان او، حمله به سوریه را محکوم ‌کنند. به نوشته‌ی اشپگل ـ آنلاین این افراد تا کنون از تمام امکانات خود در دنیای مجازی به سود تبلیغ سیاست‌های ترامپ استفاده می‌کردند.

روزنامه‌ی محافظه‌کار "دیلی چالر" از جمله می‌نویسد: «آقای رئیس‌جمهور، به بوش سوم تبدیل نشوید!» برخی دیگر از او می‌پرسند: «آیا چند عکس از قربانیان بی‌گناه، می‌توانند منطقی را که شما در جریان کارزار انتخاباتی خود نشان دادید، از میان ببرند؟»

اشاره‌ی این کاربران به عکس‌های قربانیان حمله‌ی شیمیایی شهرک خان شیخون است که نیکی هیلی، نماینده‌ی آمریکا در سازمان ملل متحد، در نشست اضطراری شورای امنیت در دست داشت.

 نیکی هیلی در این جلسه‌ی فوق‌العاده که به درخواست نمایندگان روسیه و بولیوی در شامگاه ۷ آوریل برگزار شد، از عملیات موشکی به سوریه دفاع و اقدام آمریکا را "کاملا موجه" ارزیابی کرد.

"پشت‌کردن به اصول"؟

اشپیگل آنلاین می‌نویسد که سیاست جدید ترامپ، "سرخوردگی و فرار" بسیاری از حامیان با وفای ترامپ را سبب شده است: پل جوزف واتسون از روزنامه‌نگاران با نفوذ محافظه‌کار چندی پیش رسما اعلام کرد که دیگر با ترامپ همکاری نمی‌کند. آن کالتر، یکی دیگر از خبرنگاران راست‌گرا و پشتیبانان ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را متهم کرد که "با اصول خود وداع کرده است."

بیشتر بخوانید: روسیه روایت خود را از حمله شیمیایی در سوریه دارد

بنا به نوشته‌ی مفسر اشپیگل آنلاین روند مخالفت با ترامپ در میان هواداران او در دنیای مجازی نیز دنبال می‌شود. آن‌ها با استفاده از امکانات شبکه‌های اجتماعی ضمن انتقاد از حمله‌ی موشکی به سوریه، از در مخالفت با ترامپ بر می‌آیند و "رای و پشتیبانی مالی" خود را از او طلب می‌کنند.

مفسر اشپیگل آنلاین می‌نویسد هر چند که پیامدهای منفی "سرخوردگی" طرفداران ترامپ در حال حاضر چندان شدید نیست، با این حال در صورت ادامه از "بُرد تبلیغاتی سیاست‌های او در دنیای مجازی" خواهد کاست.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sun, 09 Apr 2017 03:21:28 +0000
انفجار بمب در متروی سن ‌پترزبورگ دستکم ده کشته برجای گذاشت http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64268:2017-04-04-01-07-43&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64268:2017-04-04-01-07-43&Itemid=643

دویچه وله فارسی: به گزارش رسانه‌های روسیه، در انفجار متروی سن بترزبورگ دستکم ۱۰ نفر کشته و ۲۰نفر مجروح شده‌اند. انفجار همزمان با سفر ولادیمیر پوتین به سنت پترزبورگ روی داده است. در دهه قبل مسکو آماج حملات انفجاری مشابه‌ای بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها روز دوشنبه (۳ آوریل/ ۱۴ فروردین) انفجاری در متروی شهر سنت پترزبورگ روسیه رخ داد که بر اثر آن تعدادی کشته و مجروح شده‌اند. خبرگزاری تاس روسیه از ۱۰ کشته و ۲۰ مجروح خبر می‌دهد. دیمتری مدودیف، نخست‌وزیر روسیه این انفجار را یک حمله تروریستی خوانده است.

گزارش تلویزیون روسیه از تدابیر امنیتی شدیدتر و از جمله مسدودکردن سه ایستگاه مترو در شمال پترزبورگ حکایت دارد. در عکس‌هایی که درشبکه‌های اجتماعی انتشار یافته‌اند، شماری مجروح و مقتول دیده می‌شوند که بر روی سکوهای مترو افتاده‌اند.

مسکو و برخی ازشهرهای روسیه به ویژه در ده، پانزده سال گذشته آماج بمب‌گذاری‌ها و حملاتی بوده‌اند که اغلب به گروه‌های افراطی قفقاز شمالی و از جمله شورشیان چچن نسبت داده شده‌اند. سال ۲۰۱۰ حملات همزبان مشابه‌ای در متروی مسکو صورت گرفت. در جریان این حملات دو زن حامل بمب با منفجرکردن خود ۴۰ نفر را کشتند و ۱۰۰ نفر را مجروح کردند. رهبر شورشیان چچن با فرستادن پیامی اعلام کرد که گروهش مسئول انجام این ترورها بوده است.

به گزارش رسانه‌های روسیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که در حال حاضر برای دیدار با رئیس جمهور بلاروس در سن پترزبورگ اقامت دارد در جریان انفجار در متروی این شهر قرار گرفته  است. او این حادثه را به بازماندگان قربانیان تسلیت گفته است.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Tue, 04 Apr 2017 00:03:29 +0000
دست‌کم سه کشته در پی عملیات تجسسی علیه همجنس‌گرایان در چچن http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64267:2017-04-04-01-04-28&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64267:2017-04-04-01-04-28&Itemid=643

دویچه وله فارسی: نهادهای امنیتی چچن با خشونتی عریان به همجنس‌گرایان حمله کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی از کشته شدن سه تن و  بازداشت بیش از ۱۰۰ همجنس‌گرا است. واکنش رسمی مقام‌های چچن این بوده: در چچن همجنس‌گرایی وجود ندارد.

Ramzan Kadyrov (picture-alliance/AP Photo/M. Sadulayev)

رمضان قدیروف با خشونتی عریان بر چچن حکومت می‌کند

بر اساس گزارش روزنامه روسی "نووایا گازتا"، سه مرد در جریان عملیات گسترده تجسسی در جمهوری خودمختار چچن جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش این روزنامه که بر اساس اطلاعاتی از منابع متعدد پلیس و دولت و نیز فعالان محلی تهیه شده، بیش از ۱۰۰ تن دیگر نیز بازداشت شده‌اند.

بنا به این گزارش، شمار قربانیان احتمالا بسیار بیشتر از سه نفر است. در این میان برخی از بازداشت‌شدگان مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. اتهام این مردها "گرایش‌های نامتعارف" است.

انکار وجود همجنس‌گرایان در چچن

یکی از سخنگویان رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن، اتهام‌ها را رد کرده و مدعی شده است که در این جمهوری که اکثر ساکنان آن مسلمان هستند، اصلا همجنس‌گرایی وجود ندارد. او به "نووایا گازتا" گفته است: «مورد پیگرد قرار دادن کسی که اصلا در این جمهوری وجود ندارد، ناممکن است». او افزوده است، اگر "چنین کسانی" در چچن می‌بودند، نهادهای امنیتی اصلا نگرانی خاصی در مورد آنها نمی‌داشتند، زیرا خویشاوندان‌شان شخصا آنها را به جایی می‌بردند که دیگر نتوانند از آنجا برگردند.

خِدا ساراتووا، مأمور حقوق بشر جمهوری چچن، نیز در گفت‌وگو با یک فرستنده رادیویی در مسکو همجنس‌گرایی را "شر"ی خوانده که هر شهروند چچن بایستی با ‌آن بجنگد. به گفته‌ی او، همجنس‌گرایی با سنت‌ها و ارزش‌های چچن "همخوانی" ندارد. ساراتووا گفته است که هیچ چیزی از کشته شدن همجنس‌گراها نشنیده و حتی حاضر به پذیرش درخواستی جهت تحقیق در این رابطه هم نیست.

شکنجه، کابوسی ابدی که هرگز فراموش نمی‌شود

نظر مشترک مقام‌های چچن و احمدی‌نژاد

انکار وجود همجنس‌گرایان توسط مقام‌های دولتی پدیده‌ جدید و بی‌سابقه‌ای نیست. آناتولی پاچوموف، شهردار شهر سوچی، حدود سه سال پیش یعنی اندک زمانی قبل از آغاز مسابقات المپیک زمستانی در این شهر روسیه، همین ادعا را مطرح کرده و گفته بود که در سوچی "همجنس‌گرای مرد" وجود ندارد.

ادعای شهردار سوچی هم به نوبه‌ی خود یادآور سخنان محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۶ بود. رئیس جمهوری پیشین ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرده بود، در جمع دانشجویان دانشگاه کلمبیا در نیویورک به پرسشی درباره "مجازات سنگین همجنس‌گرایان" پاسخ داد.

محمود احمدی‌نژاد گفت: «ما در ایران اولا همجسن‌باز مثل کشور شما نداریم، در ایران چنین چیزی اصلا وجود خارجی ندارد؛ ما نمی‌دانیم چه کسی به شما چنین حرفی را زده». حاضران هم با خنده و "هو کشیدن" به سخنان احمدی‌نژاد واکنش تمسخرآمیز نشان دادند.

درخواست رسیدگی

در پی انتشار خبر حمله نهادهای امنیتی چچن به همجنس‌گرایان، انجمن همجنس‌گرایان روس از نهادهای دولتی خواست تا به اتهام‌ها علیه این جمهوری خودمختار رسیدگی کنند.

به گفته‌ی زابینه اشتوهر (Sabine Stِöhr)، خبرنگار شبکه اول تلویزیون آلمان، آشکار کردن گرایش به همجنس‌گرایی در این جمهوری "مسلمان‌نشین" واقع در منطقه قفقاز خودکشی است. همجنس‌گرایان در این منطقه حتی از سوی خویشاوندان خود مورد تعقیب قرار می‌گیرند. با وجود این، عملیات گسترده تجسسی اخیر پدیده‌ای جدید است.

رمضان قدیروف با خشونتی عریان بر چچن حکومت می‌کند. رئیس جمهوری چچن از سوی نهادهای مستقل و سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی متهم به نقض شدید حقوق بشر و دست داشتن در قتل مخالفان خارج از مرزهای این جمهوری خودمختار است.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Tue, 04 Apr 2017 01:02:22 +0000
دستگیری ده‌ها نفر در تظاهرات اعتراضی در مسکو http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64245:2017-04-03-00-36-23&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64245:2017-04-03-00-36-23&Itemid=643

دویچه وله فارسی: پلیس روسیه بار دیگر ده‌ها شرکت‌کننده در یک تظاهرات اعتراضی در مسکو را دستگیر کرد. هفته گذشته در تظاهرات‌های اعتراضی در بسیاری از شهرهای روسیه علیه فساد در دستگاه حکومتی پوتین، صدها نفر دستگیر شده بودند.روز یکشنبه ۲ آوریل / ۱۳ فروردین بار دیگر مردم به خیابان‌های مسکو آمدند تا علیه فساد در دستگاه حکومتی ولادیمیر پوتین اعتراض کنند. در پی آن نزدیک به ۳۰ نفر به جرم اخلال در نظم عمومی توسط پلیس مسکو بازداشت شدند.

این تظاهرات دنباله‌ی اعتراضات یک هفته پیش است که گفته می‌شود با فراخوان سیاستمدار مخالف کرملین، آلکسی ناوالنی، ده‌ها هزار نفر، به ویژه جوانان، در شهرهای مختلف روسیه به خیابان‌ها آمدند که منجر به دستگیری صدها نفر شد.الکسی ناوالنی از جمله بازداشتی‌های این حرکت اعتراضی بود که به ۱۵ روز زندان محکوم شده است. ناوالنی اتهام فراخوان به تظاهرات علیه فساد در دستگاه دولتی را رد کرده است.

بیشتر بخوانید: جوانانی که خواب پوتین را آشفته کرده‌اند

گفته می‌شود موج اعتراضات در شهرهای مختلف به دعوت نسل جدیدی از جوانان روسیه صورت گرفته که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند و دیگر حاضر نیستند سرکوب سیاسی نظام حاکم و فساد دستگاه دولتی را بپذیرند.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Mon, 03 Apr 2017 00:30:43 +0000
اختلاف در مورد برافراشتن پرچم اقلیم کردستان بر ساختمان‌های کرکوک http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64243:2017-04-02-23-34-53&Itemid=643 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=64243:2017-04-02-23-34-53&Itemid=643

یکی از مقامات ارشد استان کرکوک در عراق تصمیم پارلمان این کشور را در مورد برداشتن پرچم‌های اقلیم کردستان از فراز ساختمان‌های عمومی رد کرده است. ریبوارطالبانی، رئیس شورای استانی کرکوک تصمیم روز گذشته پارلمان در این مورد که فقط پرچم عراق بر فراز ساختمان‌ها باشد را مداخله آمیز دانست.

آقای طالبانی گفته است که شورای کرکوک همچنان پرچم اقلیم کردستان را افراشته نگه خواهد داشت. پرچم‌های اقلیم کردستان اولین بار هفته گذشته بر بالای ساختمان‌ها قرار داده شد. کرکوک از مناطق نفت خیز عراق است و بر سر تسلط بر آن رقابت زیادی وجود دارد. نیروهای کرد در سال ۲۰۱۴ و پس از گریختن ارتش عراق از این منطقه مرکز این استان را به کنترل خود در آوردند.

کردستان عراق، استقلال و مسئله کرکوک

http://www.bbc.com/persian/world-39472117

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) اخبار Sun, 02 Apr 2017 23:30:03 +0000