ایران تریبون - ایران تریبون - جنبش کارگرى http://www.iran-tribune.com Wed, 18 Oct 2017 05:16:48 +0000 Joomla! - Open Source Content Management fa-ir اعتصاب وتظاهرات کارکنان دولت فرانسه دراعتراض به سیاست ریاضتی دولت ماکرون http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65995:2017-10-12-04-32-37&Itemid=645 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65995:2017-10-12-04-32-37&Itemid=645

اعتصاب وتظاهرات کارکنان دولت فرانسه دراعتراض به سیاست ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان
اخباروگزارشات کارگری-18مه1396:امروزسه شنبه10اکتبر،فرانسه شاهد اعتراض هزاران نفر از کارکنان دولت نسبت به سیاست های ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان بود.
بدنبال فراخوان 10سندیکای فرانسوی*(9سندیکای حقوق بگیران ویک سندیکای دانشجویی)برای اولین بار پس از 10سال، امروز10اکتبرهزاران نفرازکارکنان دولت در اعتصاب وتظاهرات خیابانی سراسری شرکت کردند واعتراضتشان را نسبت به حذف 120000پست شغلی طی 5سال آینده،عدم افزایش حقوق وحتی بروز نکردنش متناسب با افزایش نرخ تورم،افزایش شارژسوسیال وعدم باز پرداخت حق اولین روز مرخصی درمانی و....،بنمایش گذاشتند.
به گزارش سندیکای ث.ژ.ت،امروز400هزارنفردرشهرهای مختلف فرانسه در تظاهرات خیابانی شرکت کردند.بنابه گزارش همین منبع فقط درخیابان های پاریس45هزارنفردست به تظاهرات زدند.
کارکنان مدارس،بیمارستان ها، دفاترپست،حمل ونقل زمینی وهوایی و..... در اعتصاب امروز شرکت کردند.
روز گذشته9اکتبر نشست مشترکی بین سندیکاهای فرانسوی:
(CGT, CFDT, FO, CFTC, FSU, Unsa, Solidaires, Unef, UNL et FIDL)
جهت سازمان دادن اقدام مشترک دراعتراض نسبت به سیاست های ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان ازجمله نسبت به کاهش حق مسکن،افزایش شارژسوسیال ، اصلاحات درباره کارآموزی وکارآموزان،اصلاحات درباره بازنشستگان و.... برگزارشد که متاسفانه مابه ازای عملی نداشت وقرارشد24اکتبر دوباره نشست مشترکی در همین رابطه برپاشود.
اما تا آن تاریخ سندیکای ث.ژ.ت فراخوانی برای اعتراض نسبت به لایحه قانون کار ضدکارگری ماکرون بتاریخ پنج شنبه19اکتبرصادرکرد.
*Solidaires ;
Force ouvrière (FO) ;
Fédération autonome (FA) ;
Fédération syndicale unitaire (FSU) ;
Confédération générale du travail (CGT) ;
Union nationale des étudiants de France (Unef) ;
Union nationale des syndicats autonomes (Unsa) ;
Confédération française démocratique du travail (CFDT) ;
Confédération française des travailleurs chrétiens (CFTC) ;
une première depuis 10 ans - pour protester contre les projets du gouvernement (suppression de 120 000 postes en cinq ans, rémunérations gelées, jour de carence ou encore menaces sur le statut).

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) جنبش کارگرى Thu, 12 Oct 2017 04:32:01 +0000
نسان نودینیان, داوود رفاهی: اخبار کارگری http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65994:2017-10-12-04-31-51&Itemid=645 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65994:2017-10-12-04-31-51&Itemid=645

بخش ایران:  نسان نودینیان
بخش بین المللی: داوود رفاهی

ادامه تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنایع فولاد اصفهان مقابل استانداری، ١٦ مهر با شعار تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم.
روز ١٦ مهر کارگران بازنشسته صنایع فولاد در اعتراض به عدم دریافت دستمزد شهریور ماه و باخواست پرداخت بموقع حقوقها در مقابل استانداری تجمع کردند و خیابان را بستند. این کارگران در همین رابطه در دهم مهر ماه در همین محل تجمع داشت.
این کارگران به سطح نازل حقوق ها اعتراض دارند. در تجمعات گذشته این بازنشستگان طی بیانیه ای برخواستهای افزایش حقوقها به بالای خط فقر، درمان رایگان، تحصیل رایگان برای فرزندان و تلاش برای برپایی منظم مجمع عمومی خود در محل کانون به عنوان محلی برای متشکل بودن و متحد ماندن تاکید کردند.

اعتصاب کارگران معدن زغال سنگ سوادکوه
روز ١٦ مهر کارگران معدن زغال سنگ سوادکوه در اعتراض به نگرفتن حقوق دست به تجمع زدند و جاده اصلی تهران شمال را بستند. و بستن جاده اصلی تهران شمال

تجمع کارگران کارخانه روغن نباتی نرکش شیراز
روز ١٦ مهر ٢٧ کارگر کارخانه روغن‌نباتی نرگس شیراز در اعتراض به سه تا ٦ ماه دستمزد پرداخت نشده، تجمع کردند.

تجمع کارگران کارخانه فولاد ارومیه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق مقابل اداره کار
روز١١مهر، کارگران کارخانه فولاد ارومیه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق دست به تجمع مقابل اداره کاراین شهرستان زدند.بدنبال تجمع اعتراضی کارگران وبرگزاری جلسه ای درهمین رابطه در استانداری آذربایجان غربی،وعده پرداخت بخشی از مطالبات این کارگران از طرف جعفر صادق اسکندری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی،داده شد.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه نازنخ نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری قزوین
روز١١مهرماه، ٦٠ نفر از کارگران کارخانه نازنخ برای چندین وجندمین بار دراعتراض به عدم پرداخت مطالبلتشان از سال ٨٨ تا کنون مقابل استانداری قزوین تجمع کردند. از سال ٩١ تا به امروز وعده های بسیاری برای پرداخت طلبهایشان داده شده است که به هیجکدام عمل نشده است. از جمله طبق وعده استاندار قرار بود طلب کارگران تا ١٥اسفند پارسال تسویه شود ، اما این وعده هنوز محقق نشده است. مجموع بدهی مسئولان شرکت به کارگران سه میلیارد و ٦٠٠میلیون تومان است که طلب هر کدام از کارگران بین سه میلیون تا ١٠میلیون تومان است. شرکت های فرنخ و مه نخ هم با هزار و ٢٠٠کارگر شرایطی مشابهی دارند .

دومین تجمع اعتراضی کارگران جایگاه‌‌های سوخت اهوازنسبت به نداشتن امنیت شغلی پس از خصوصی سازی مقابل ساختمان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران
صبح ١١مهر، بیش از ٤٠ نفر از کارگران جایگاه‌‌های سوخت اهوازنسبت دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وکاهش حقوق پس از خصوصی سازی برای دومین بار مقابل ساختمان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران،تجمع کردند. به گفته کارگران چهار شرکت پخش که پیش از این زیر پوشش شرکت پخش فرآورده های نفتی بودند به بخش خصوصی واگذار شده و افرادی که این جایگاه ها را خریداری کرده اند اعلام کردند که تعدادی از افراد شاغل در این جایگاه ها اخراج می شوند و حقوقی پرداختی ماهیانه ٩ میلیون ریال است. این درحالیست که پیش از این کارگران این جایگاه های سوخت، ماهیانه ١٩میلیون ریال حقوق دریافت می کردند و این کارگران بسیار نگران وضعیت شغلی و درآمدی خود هستند. بسیاری از این کارگران بین ١٠تا ١٨سال سابقه کار دارند.

تجمع بازنشستگان فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان مقابل استانداری
صبح روز دهم مهر ماه ، شماری از بازنشستگان فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان در اعتراض به تعویق پرداخت حقوق شهریور ماه و با خواست پرداخت به موقع مستمری هایشان در مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند. یکی مشکل این بازنشستگان بیمه درمانی آنها است.
افزایش حقوق ها به بالای خط فقر، درمان رایگان برای همه و تحصیل رایگان برای کودکانشان از جمله خواستهاییست که این کارگران در تجمعات گذشته خود اعلام کرده اند.

تجمع و راهپیمایی جمعی از کشاورزان
١٥ مهر. تجمع و راهپیمایی جمعی از کشاورزان استان در اعتراض به انتصاب سید رحمان دانیالی به مدیرکلی حفاظت از محیط زیست اصفهان در مقابل ساختمان این اداره تجمع کردند. یکی از کشاورزان در گفتگو با رسانه های میگوید:
بسیاری از اراضی ملی چهارمحال و بختیاری توسط برخی نهادها به کشاورزان و باغداران فروخته شده است و مستندات آن توسط کشاورزان همان منطقه قابل ارائه است، به‌راحتی آب خوردن حق آبه محیط زیست و کشاورزان استان اصفهان را خوردند، مافیای آب چهارمحال و بختیاری و خوزستان به‌ راحتی جولان می‌دهند و به مردم اصفهان نیز توهین می‌کنند. موضوع اعتراض به خشک شدن آب زاینده رود و مشکلات بی آبی است. رسانه های تحت عنوان انتصاب رئیس غیر بومی خبر میدهند. و خلاصه نزاعهای رانت خواران نیز هست. اما درد کشاورزان بی آبی است. فیلم را اینجا میگذارم

کارگران

در مورد عضویت محمد جراحی در حزب کمونیست کارگری
بدنبال انتشار اطلاعیه حزب کمونیست کارگری در مورد در گذشت محمد جراحی چهره سرشناس جنبش کارگری و کادر حزب عده ای با انتشار یک نامه سراسر توهین و افترا آمیز، عضویت او در حزب را زیر سئوال برده اند. اما مشکل این افراد سند و مدرک عضویت نیست، نفس عضویت یک فعال سرشناس کارگری در یک حزب کمونیستی است. اینان در سطر اول ادعانامه شان خواستار مدرک شده اند اما سطر دوم به بعد را به سخیف ترین حملات و تهمت و افترازنی ها علیه حزب اختصاص داده اند. این یک ادعای حقوقی نیست یک حمله هیستریک به حزب و حزبیت کمونیستی است. اینان که از عضو هیچ حزبی نبودن و”مستقل از احزاب” بودن فضیلتی برای خود ساخته اند با حزب کمونیست کارگری و کلا حزب و حزبیت کارگران مشکل دارند.

اما دوران این نوع حزب گریزی و حزب ستیزی ها به سر آمده است. محمد جراحی ها خود گواه روی آوری طبقه کارگر و فعالین جنبش کارگری به حزب و حزبیت کمونیستی هستند. بزودی روشن خواهد شد که محمد جراحی در مورد حزبیت و مشخصا حزب کمونیست کارگری چه نظری داشته و چگونه فکر میکرده است اما نه ما و نه جامعه در اثبات حقانیت حزب به ارائه هیچ سند و مدرکی نیاز نداریم. سابقه و اعتبار حزب در جنبش کارگری و در جامعه بهترین جواب به این مدعیان است.
حزب کمونیست کارگری ایران
١٥ مهر ١٣٩٦
 ٧ اکتبر ٢٠١٧

 جعفر عظیم زاده : ننگ ابدی بر ستمگران و سرکوبگران
محمد جراحی پس از ماهها ایستادگی در برابر  بیماری سرطان، صبح امروز در بیمارستان تجریش چشم از جهان فروبست. مرگ محمد داغ ننگی است بر پیشانی سرکوبگرانی که تاب تحمل فریاد عدالتخواهی این کارگر مبارز را نیاورند، او را به مدت ٥ سال تحت ضد انسانی ترین شرایط به زندان انداختند، در زندان مراقبتهای پزشکی را از او دریغ کردند، تا آخرین دقایق پایان محکومیتش علیرغم جسم بیمار و رنجورش، او را در زندان نگه داشتند و محمد به فاصله کمتر از یکسال از رهائیش از زندان، بر بستر بیماری افتاد و امروز به یار دیرینش شاهرخ زمانی پیوست.
 مرگ محمد هر چند که برای همه ما دردناک و تحمل ناپذیر و  برای جنبش کارگری ایران ضایعه ای بزرگ است اما، ما در غم از دست دادن محمد زانوی غم در بغل نخواهیم گرفت و محکم و استوار خواهیم ایستاد و لحظه ای در مبارزه برای تحقق آرمانهای بزرگش درنگ نخواهیم کرد.
ننگ ابدی بر ستمگران و سرکوبگران
 بدرود رفیقم، بدرود محمد عزیز، بدرود سرو قامت جنبش کارگری ایران، بدرود، بدرود، بدرود.......

رضا رشیدی فعال کارگری: گرامی باد یاد و خاطر محمد جراحی کارگر کمونیست
 محمد جراحی درگذشت خبر  بسیار زود در وب سایتها منتشر شد
عضو کمیته پیگیری إیجاد تشکلهای کارگری بود به دلیل تلاش برای متشکل کردن کارگران و متحد کردن  صفوف مبارزه بر علیه سرمایه داری حاکم بر ایران جانش را داد.
شایسته است برای  فقدان محمد جراحی  جنبش کارگری و فعالین آن مراسمهایی متحد و دسته جمعی  برگزار کنند.
محمد جراحی  جایگاه ویژه ای در جنبش کارگری دارد و به  اعتبار استقامت و پایداری و تلاش برای متحد کردن کارگران و آگاهی بخشی کمونیستی به کارگران، شایسته بیشترین تجلیل هاست.
متاسفانه محمد جراحی زنده نماند تا در همً شکستن حکومت سرمایه داران در ایران را ببیند  اما اهمیت فعالیتها و تلاش و فعالیت کمونیستی محمد جراحی در تاریخ جنبش کارگری و سیاسی ایران ماندگار خواهد ماند.
درود بر محمد جراحی
زنده باد اتحاد کارگری
زنده باد سوسیالیسم
رضا رشیدی فعال کارگری

محمد جراحی، با سرود انترناسیونال به خاک سپرده شد
یادش گرامی باد
روز ١٤ مهر محمد جراحی چهره محبوب کارگری، کارگر رزمنده و کمونیست در گورستان "وادی رحمت تبریز" با حضور اعضای خانواده، همکاران و جمع وسیعی از مردم تبریز، و رهنوردان راه آزادی و برابری که از شهرهای دیگر به تبریز رفته بودند، به خاک سپرده شد. محمد جراحی در صبح روز ١٣ مهر در بیمارستان تجریش تهران جان سپرد، جان باختن او را به خانواده اش، و به همگان تسلیت میگویم.

مراسم گرامیداشت محمد جراحی، در ١٤ مهر با شکوه بود. سخن این مراسم ادامه جنگ علیه توحش سرمایه داری بود. سخن این مراسم سوسیالیسم به عنوان راه رهایی و اتحاد و همبستگی کارگری بود و در آخر نیز با سرود انترناسیونال، سرود همبستگی جهانی کارگران پایان یافت. در این مراسم به ادامه راه محمد جراحی و شاهرخ زمانی، دو چهره محبوب کمونیست و رزمنده جنبش کارگری که جان باختند و بطور واقعی جمهوری اسلامی آنها را به قتل رساند، تاکید شد و شرکت کنندگان عزم جزم خود را برای پایان دادن به این بربریت اعلام کردند.

جعفر عظیم زاده، ، محمود صالحی، آیت نیافر و علی فائز پور از چهره های شناخته شده کارگری از جمله سخنرانان این مراسم بودند. محمود صالحی، در این مراسم اعلام کرد و گفت: «کسانی مانند محمد جراحی و شاهرخ زمانی هیچ‌گاه نمی‌میرند چراکه در زندگی‌شان به انسانیت خدمت کرده‌اند. به بشریت و طبقه کارگر خدمت کرده اند. ما این غمها را به نیرو تبدیل کنیم علیه کسانی که ما را به این روز انداخته اند»
جعفر عظیم زاده در سخنرانی اش با اشاره به بیمار شدن محمد جراحی در زندان و محرومیتش از حق درمان گفت: «مسئول مرگ محمد جراحی و شاهرخ زمانی کسانی هستند که حق‌خواهی کارگر را در این مملکت برنمی‌تابند.» او طی این سخنرانی افزود: «ما کارگران با مرگ شاهرخ زمانی و محمد جراحی بسیار مصمم‌تر از پیش حق‌خواهی خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد وضعیت موجود دوام پیدا بکند.»

آیت نیافر از کمیته پیگیری برای ایجاد تشکلهای کارگری در سخنرانی خود میگوید تا آزادی و برابری انسانها و محو جامعه سرمایه داری این جنگ و مبارزه و اعتراض ادامه خواهد داشت. تا زمانیکه حقوقها یک پنجم زیر خط فقر باشد، این وضع ادامه خواهد داشت. و یاد محمد جراحی و شاهرخ زمانی را گرامی داشت.

در گذشت محمد جراحی براستی ضایعه ای در جنبش کارگری و برای جنبش کمونیستی است.
محمد جراحی همراه با زنده یاد شاهرخ زمانی که در شهریور ٩٤ در زندانهای رژیم اسلامی جان باخت، از بنیانگزاران سندیکای نقاشان بود. محمد جراحی همچنین عضو کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل های کارگری بود. او اول بار در سال ٨٦ به دلیل مبارزاتش در دفاع از حقوق کارگران بازداشت و به ١٤ ماه حبس محکوم شد و بعدتر با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. جراحی در سال ٨٧  نیز یک ماه در زندان بود. و بالاخره در خرداد سال ٩٠ همراه با شاهرخ زمانی و تعدادی از فعالین دانشجویی تبریز دستگیر شد و در بیدادگاههای رژیم اسلامی به ٥ سال حبس محکوم گردید. محمد جراحی طی نامه ای از زندان حکم خود را نا عادلانه خواند، و فعالیتهایش را در دفاع از حقوق کارگران برحق دانست. او مدت ٥ سال را بدون یک روز مرخصی و در شرایط بسیار سختی در زندان مرکزی تبریز گذراند. اما محمد جراحی در زندان نیز همچنان ایستاد و صدای آزادیخواهی و انسانیت بود. از جمله با گذاشتن امضای خود در زیر بیانیه هایی که در دفاع از زندانیان سیاسی و علیه اعدام میگذاشت، همچنان در صف مقدم اعتراض بود.

محمد جراحی در زندان به بیماری سرطان تیروئید مبتلا شد. در همانموقع تحت عمل جراحی قرار گرفت، اما بعد از عمل جانیان اسلامی او را دوباره به زندان بازگرداندند و اجازه ندادند که تحت کنترل قرار گیرد و حتی به او داروی اشتباه دادند. این خبر در آن هنگام با موجی از اعتراض روبرو شد.
جراحی در مرداد ٩٥ پس از گذراندن دوره محکومیت ٥ ساله اش آزاد شد. او پس از آزادی به دلیل بازگشت بیماری سرطانش در بیمارستانهای تبریز بستری و پس از مدتی به بیمارستان شهدای تجریش در تهران منتقل شد و در ١٣ مهر پس از مدتها مبارزه با سرطان در بیمارستان تجریش جان باخت. بطور واقعی جمهوری اسلامی محمد جراحی را به قتل رساند.

محمد جراحی یک کارگر مبارز، کمونیست و آزادیخواه و کادر حزب کمونیست کارگری ایران بود. زندگیش سراسر مبارزه در راه آرمانهای انسانی اش و برای آزادی و سوسیالیسم بود. یاد او همیشه گرامی است.
شهلا دانشفر

تلاش تبهکارانی که شرایط مرگ محمد جراحی را فراهم کردند به عکس خود بدل خواهد شد
مبارز وفادار جنبش کارگری ایران محمد جراحی از میان ما رفت. تحمل ٥ سال شرایط زجرآور زندان به رغم بیماری سرطان، نتوانست او را از مقاومت و پیگیری مبارزه به ضد ستم و استثمار سرمایه داران حاکم، و همراهی با توده های رنج و کار باز دارد. او به «جرم» دفاع از تشکل یابی و خواسته های برحق کارگران، به زندان محکوم شد. حتی از درمان او جلوگیری کردند. او ٥ سال بدون برخورداری از حق ملاقات، در برابر نظام سرمایه داری حاکم ایستادگی کرد. پس از آزادی، صدمات تعمدی جسمی زندان، مجالی برایش باقی نگذاشت. پس از آزادی، تخت بیمارستان جای زندان را گرفت. این روال ضد انسانی که کارگران و فعالان را با همدستی نهادهای قضائی – امنیتی به زندان های طولانی بدون برخورداری از هرگونه حقوقی محکوم می کنند، کماکان در مورد سایر کارگران فعال ادامه دارد: قتل زنده یاد شاهرخ زمانی در زندان گوهردشت و اعتصاب غذای طولانی زندانیان معترض به شرایط زندان رضا شهابی، سهیل عربی، نظری، اسماعیل عبدی، آتنا دائمی و ... که جانشان را به خطر انداخته اند، از این جمله است. مسئولیت مرگ دردناک طراحی شدۀ محمد جراحی بیش از هر چیز برعهدۀ مسئولان ضد کارگری این نظام است که او را محروم از امکانات درمانی در زندان نگاه داشتند تا از پای درآید.
جنبش کارگران ایران اگر چه در از دست دادن یاران رزمندۀ خود بارها به سوگ نشسته است اما اهداف، درس های مبارزه و تجربیات ارزندۀ آنان را حفظ و به نسل نوین پیشرو انتفال می دهد.     
کارگران پروژه های پارس جنوبی
کارگران پتروشیمی های منطقه ماهشهر و بندرامام
فعالان کارگری جنوب
فعالان کارگری شوش و اندیمشک
جمعی از کارگران محور تهران – کرج
١٣مهر١٣٩٦ Kargaran.parsjonobi@gmail.com

جاوید حکمی: درباره عضویت محمد جراحی در حزب کمونیست کارگری
چنانکه همه می دانند حزب کمونیست کارگری در اطلاعیه ای ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت محمد جراحی، وی را یکی از کادرهای خود معرفی کرده است. احساس اولیه من نسبت به این خبر صرف نظر از صحت و سقم ادعای فوق، شعف و شادی وصف ناپذیر است. هیچ چیز برای من و به نظرم برای هر کمونیست مدافع رهایی و آزادی کارگر نمی تواند شورانگیزتر و امیدبخش تر از این باشد که رهبران محبوب و معتمد طبقه کارگر، وابستگی تشکیلاتی و سازمانی به احزاب کمونیست فی الحال موجود داشته باشند. بدیهی است ایده ال من همانا عضو شدن تمام طبقه کارگر در حزب متبوع من است. با این همه از ایده ال تا واقعیت دره ای عمیق وجود دارد که باید با پراتیک کمونیستی پر شود.

در این میانه اما واکنش بسیاری از کمونیست ها اعم از فعالین مستقل و تشکیلاتی، به غایت عجیب و برایم درک ناشدنی است. حتی رفیقی نوشته بود محمد جراحی آنقدر سطحی نبوده است که عضو چنین حزبی شود. این دیگر چگونه برخوردی است.‌حالا اگر ثابت شد محمد جراحی واقعا کادر حزب فوق بوده است دوست پرخاشگر ما فکر نمی کند ح.ک.ک. به کنار، حرمت این شخصیت شریف و شجاع طبقه کارگر را خدشه دار کرده است. اصلا گیریم ح.ک.ک. ادعای کذب کرده است. این شعف و شادی نسبت به تشکیلاتی نبودن محمد جراحی ناشی از چیست. تمام آنانکه که احزاب کمونیست کارگری را متهم به غیر کارگری بودن می کنند انگار به اثبات فرضیه های خود دلبستگی بیشتری نشان می دهند تا کارگری شدن این احزاب.

من به سهم خود اعلام می کنم از شنیدن خبر کادری بودن محمد جراحی بی نهایت مشعوف شدم. ارتباط تشکیلاتی طبقه کارگر با احزاب کمونیستی به ویژه شاخه های مختلف جنبش کمونیزم کارگری می تواند نوید بخش روزهای خوشی برای تمام جامعه باشد. من هیچ دلیلی نمی بینم تشکیلاتی در قد و قامت ح.ک.ک با چنین قدمتی ادعای کذبی را در این سطح مطرح کند. بی شک چنین کاری به غایت احمقانه و لاجرم بعید و حتی می خواهم بگویم تقریبا محال است. فرض من این است اطلاعیه فوق دایر بر تعلق تشکیلاتی محمد جراحی حاوی حقیقت است و هیچ نیازی به ارائه سند جهت اثبات این ادعا نیست. هر چند به نظر می رسد مخالفان با واکنش هیستریکی که از خود نشان داده اند در صورت اثبات خبر فوق احتمالا شروع به دشنام دادن به محمد جراحی می کنند تا عذرخواهی از طبقه کارگر و تمام جامعه.

بهنام ابراهیم زاده: بدرود با محمد جراحی
نمی دانم به چه کسی باید تسلیت گفت؟
در غروبی غمگین این ستاره جنبش کارگری از میان دوستان ورفقایش رفت.
به خاندان گرامی، به فرزندان ومادر وبرادران شایسته اش، به دوستان پاک باز، به یاران یک دل وهمه همدلان ویاران ورفقای مشفقش٬ به فعالین کارگری ویا اعضای کمیته پیگیری ویابه……..
باور نمی کنیم که ما باشیم واو نباشد ٬ مشعلی که او و دیگر یارانش از جمله شاهرخ زمانی وکوروش بخشنده ودیگر عزیزان جانباخته بر افروختند، همواره روشن خواهد ماند. مشعلی که کارش روشنایی و جلوداری بوده وهست .
رفیق عزیز محمدجان!
نام تو و دیگر یاران عزیزمان از شاهرخ عزیز گرفته تا کوروش بخشنده بر دل و بر صحفه تاریخ جنبش کارگری همیشه ماندگارخواهد ماند.
رفیق خوبم !
امروز که خورشید طلوع کرد چندمین صبح بی تو آمد، در فقدان کسی که خوبی هایش بر کسی پوشیده نبوده ونیست وانکارش غیر ممکن ؛

محمد در طول سالها فعالیت بدون کمترین حاشیه ، غیر از حوزه اش هرگز ننوشت. دغدغه اش جز هدفش نبود.
محمد جراحی از لفاظی وپیچیده کردن کلمات در عرصه رسانه رو گردان بود. ساده می نوشت اما محکم ومتین ونافذ وموثرترین حرفها را به ساده ترین شیوه می نوشت وبیان می کرد . او ترس از عقب افتادن از قافله را نداشت.او آهسته وپیوسته حرکت می کرد. سختکوش وپر تلاش وخستگی ناپذیربود. رفیقمان اینگونه بود وباخوبی های بسیارِ دیگر که حالا نبودش درجنبش کارگری احساس می شود.
او هرگز پیش کسی چیزی نگفت وگلایه ای نکرد اما واقعیت تلخ اینکه دیگر در میان ما نیست .اما یادش درقلب ما همیشه ماندگار خواهد ماند وراهش را با تمام قدرت ادامه خواهیم داد.
وفقدان نبودنش ما را بیشتر از قبل برای مطالبه گری مان مصمم خواهد کرد.
رفیق عزیزامیدوارم مرگ شما در شرایط حساس کنونی انگیزه ومحرکی باشد جهت تحکیم روابط فعالین کارگری واتحاد وانسجام جنبش کارگری وتلنگری محکم وواقعی برای همه کسانی که آینده ای را نمی بینند تنها به حال وآینده خودشان می اندیشند .
محمد عزیز! ما فعالین کارگری به آرمان هایت وفادار خواهیم ماند ولحظه ای در دفاع از خواست ومطالبات بر حق مان کوتاه نخواهیم امد وسکوت نخواهیم کرد .
ما به احترام تو ایستاده ایم. بدرود !. . . بدرود !
بهنام ابراهیم زاده وبلاگ نویس وفعال کارگری وکودک و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای ازاد کارگری
مهرماه ٩٦تهران

اتحادیه آزاد کارگران ایران: زندگی و مرگ محمد جراحی، کیفرخواستی تمام و کمال از سوی ما کارگران علیه سرکوب و فقر و فلاکت است
محمد جراحی پس از ماهها ایستادگی در برابر بیماری سرطان، صبح روز پنج شنبه در بیمارستان تجریش درگذشت و دیروز طی مراسم با شکوهی در میان بدرقه خانواده و یاران و دوستدارانش از شهرهای تبریز، تهران، کرج، سقز، سنندج، ساوه و… به خاک سپرده شد.
محمد جراحی تنها به فاصله ٧ ماه پس از آزادی از زندان، در فروردین ماه سالجاری دچار مشکلات جسمانی حاد شد و پس از پیگیری های لازم پزشکی در خرداد ماه امسال بدلیل تشخیص بیماری سرطان کبد بستری گردید.
محمد در زندان دچار بیماری سرطان تیروئید شد و بارها بدلیل عدم رسیدگی پزشکی به وضعیتش دست به اعتراض زد، با این حال نه تنها رسیدگی های پزشکی لازم صورت نگرفت بلکه او را با تنی رنجور و مریض تا آخرین دقایق پایان دوران محکومیتش در زندان نگه داشتند.
تحمیل ٥ سال زندان با شرایط سخت و غیرانسانی به محمد جراحی و محروم کردن کردن او از مراقبتها پزشکی لازم و درمان در طول دوران حبس و نهایتا ابتلای او به سرطان کبد و مرگ، نتیجه بلاواسطه سیاستهای ضد کارگری سرمایه داری حاکم بر ایران در طول نزدیک به چهل سال گذشته و مبین بکار گیری ضد انسانی ترین شکلی از سرکوب بر علیه حق خواهی طبقه کارگر ایران است که بویژه در طول نزدیک به یک دهه گذشته خود را از طریق سرکوب میدانی کارگران ایران از شهر بابک تا شرکت واحد تهران و لاستیک البرز و هفت تپه و هپکو و آذر آب، تا صدور حکم شلاق بر علیه اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در شهر سنندج و اجرای این حکم شنیع و ضد انسانی در مورد کارگران معدن آق دره و دیگر کارگران به منصه ظهور رسانیده و امروز درمانده از حفظ ژست مستضعف پناهی خود، تمام قد و با چهره ای عریان در برابر طبقه کارگر ایران ظاهر شده است.
از جان گذشتگی کارگرانی همچون محمد جراحی و شاهرخ زمانی و اعتراضات جسورانه کارگران هپکو و آذر آب تا تسلیم ناپذیری معلمان و کارگرانی چون اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، علی اکبر باغانی، محسن عمرانی، مختار اسدی، محمود صالحی، رضا شهابی، جعفر عظیم زاده و دهها فعال صنفی دیگر، نمادی از ایستادگی طبقه کارگر ایران در برابر ستم و سرکوب و بی حقوقی و نوک کوه یخ جنبشی عظیم و تاریخی در ایران برای پایان دادن به وضعیت مصیبت بار موجود است که میرود در مصافی تعیین کننده با ستمگران و سرکوب گران، پیام آور آزادی و رفاه و برابری برای طبقه کارگر ایران باشد.
زندگی پر مشقت محمد جراحی و فقر و فلاکتی که در طول دوران حیاتش به او و خانواده اش تحمیل شد و شرایطی که به این انسان عزیز و بزرگ از محکومیت به زندان تا دوران حبس و آزادی و مرگ گذشت خود یک کیفرخواست تمام و کمال علیه همه ی آن ستم و فقر و فلاکت و سرکوبی است که بر میلیونها کارگر در ایران تحمیل شده است.
ما با این کیفرخواست و با ابراز همدری عمیق با خانواده محمد جراحی و یاران و دوستدارانش اعلام می داریم نه تنها در برابر از دست دادن این فعال برجسته جنبش کارگری ایران سر در گریبان نخواهیم کرد بلکه پرشور و مصصم همچون محمد جراحی و شاهرخ زمانی برای خلاصی از وضعیت مصیبت بار موجود مبارزات حق طلبانه خود را با عمق و دامنه بیشتری ادامه خواهیم داد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ١٥ مهر ماه ١٣٩٦

محمد جراحی را از جنبش کارگری ایران گرفتند
محمد جراحی عضو کمیته پیگیری، مدافع جسور، خستگی ناپذیر و مبارز راه آرمانهای طبقه کارگر بعد از تحمل ٥ سال بدترین و غیر انسانی ترین شرایط زندان همراه با شکنجه های جسمی و روحی که منتج به سرطان شد، در حالیکه حدود یک سال بود که از زندان و از توهین و تحقیر زندانبان و شکنجه گر رهائی یافته بود، امروز درگذشت.  
مرگ محمد جراحی یک باره رقم نخورده بود. روند مرگ او سالها پیش، در دوران بازداشت، شکنجه و زندان شکل گرفت و با محروم شدنش از معالجه و حتی داروهائی که خانواده اش با هزینه شخصی تهیه می کردند، بیماری او به مرحله بحران و لاعلاجی رسید که امروز بعد از سالها تحمل درد، زندگی را بدرود گفت.
بدون شک مرگ محمد جراحی برای جنبش کارگری واقعه ای دردناک و خسارت جبران ناپذیری است. اما راه و آرمان او همچنانکه هم اکنون هر روزه در اعتصابات و اعتراضات طوفنده کارگران و معلمان شاهد هستیم، پر ره رو است و یاد و خاطره او مانند مبارزانی همچون شاهرخ زمانی و کوروش بخشنده همراه لحظه به لحظه مبارزات جنبش کارگری ایران خواهد بود.
 ما با از دست دادن هر هم رزمی، باری گران بر دوش احساس می کنیم. اما مطمئنا بارغم از دست دادن آنان را با همبستگی و اتحاد قدرتمندتر خود برای رسیدن به آرزوهایشان، بر خود هموار خواهیم کرد.
جوانمیر مرادی ١٣/٧/١٣٩٦

محمد جراحی درگذشت
او را کشتند. محمد جراحی فعال کارگری که اسیر حکومت اسلامی بود و زندانبانان و حاکمین خونخوار اسلامی ، در حالیکه او مبتلا به سرطان تیروئید بود، از آزار و اذیت اش دست بر نداشته و با شکنجه روحی و جسمی او نه فقط به خانواده اش نشان دادند که چه ظرفیتی در بیرحمی و سنگدلی دارند، بلکه با این سیاست خواستند به کارگران و معلمین و معترضین و منزجرین از حکومت اعلام کنند که نتیجه اعتراض، میتواند به اینجا کشیده شود. غافل از اینکه قهرمانی ها و شجاعت امثال محمد جراحی ها و شاهرخ زمانی ها، نه گفتن این قهرمانان در بدترین شرایط به حاکمین انسان کش اسلامی، تو دهنی محکمی به سران این رژیم از محافظه کار تا اصلاح طلب اشان بوده ، و اعتراضات در ایران را گسترده تر و روحیه اعتراضی و تهاجمی را بیشتر و بیشتر کرده است. روزی نیست که در مقابل مجلس حاکمین اسلامی و قاتلین کارگران، تعدادی از مردم معترض تجمع نکنند. این را همه مردم ایران و سران وقیح اسلامی شاهدند. مردم ایران پایه های حکومت اسلامی را نشانه رفته اند و دیر نیست روزی که با سرنگونی این حکومت ، همه به احترام شاهرخ زمانی ها و محمد جراحی ها بپا خاسته و با نصب مجسمه های این عزیزان در ایران و در دنیا بعنوان یادبود دوران سخت مقابله با جنبش اسلامی در ایران، نام و یاد آنها جاودانه کنند.
مینا احدی

جنبش کارگری ایران محمدجراحی را نیز از دست داد.
جراحی نیز به اراده‌ی حاکمان ضدکارگر کشته شد چرا که بارها و بارها در راه اعزام او از زندان به بیمارستان مانع ایجاد کردند تا سرطان بر عمق جانش بنشیند. توموری که سلول‌‌های او را درنوردید و خورد، در سلول‌های مجازات حق‌طلبی برای تهیدستان کاشته شد. اما سرطان اعظم و بدخیم، حاکمیت منفورِ سرمایه‌دارانه است که به جان کارگران افتاده ، در کارخانه سرکوب‌شان می‌کند، به حبس روانه‌شان می‌کند، نادیده‌شان می‌گیرد و قطعا از مرگ و کم‌شدن‌شان شادمان می‌شود. جراحی نیز همچون افشین اسانلو و شاهرخ زمانی تا ساعاتی دیگر به خاک سپرده خواهد شد ولی نباید اجازه داد خواست و اراده‌ی او و آنها مدفون شود. همان‌گونه که هنوز حتا خاک خاوران خار چشم دشمنان مردم است، خاک گور و کفنِ کارگران نیز باید موجب وحشت کاخ‌نشینان باشد. کار ما نباید شماره زدن رفقای رزمنده‌ای باشد که به خاک می‌افتند بلکه باید به آن خاکریزی فکر کنیم که شهابی‌ها و شیرزادها با دو پاره پوست و استخوان‌شان از پس سلول و ستون و سیم‌خاردار از آن پاسداری می‌کنند و جراحی‌ها تا آخرین لحظه‌ی حیات بر اهمیت حفظ و خالی نکردن آن تاکید کرده و می‌کنند. سنگری مملو از مردگانی که عاشق‌ترین زندگان بودند و مرده یا زنده‌شان باعث هراس کارفرمایان غارتگر و حامیان و کارگزاران دولتی است. محمد جراحی را تکثیر کنیم تا حتا در همین لحظه‌ای که خبر مرگ او به گوش امثال ربیعی می‌رسد یک لیوان آب خوش از گلوی‌شان پایین نرود و بدانند که مرگ تن کوشندگانِ راه عدالت پایان راه روحِ تغییر و برابری‌خواهی نیست. زبان ساده، تن شریف و آرمان بزرگ جراحی، کابوس اذهانِ بی‌مقدار و بی‌شرافت سرکوب‌گران باد.
" محمد غزنویان "


حزب و حزبیت و مرگ محمد جراحی
مصطفی صابر
حزب ما با مرگ رفیق عزیزمان محمد جراحی اعلام کرد که یک رهبر کارگری کمونیست و یک کادر حزب متاسفانه ما را ترک کرده است.... این اطلاع رسانی و بزرگداشت از محمد جراحی با نگرانی برخی دوستان روبرو شده و البته همینطور کسانی که دنیای شان فراتر از رقابت های فرقه ای نمی رود را برانگیخته تا بر حقیقت و بر حزب خاک بپاشند. دسته اول میگویند که کار حزب ما از لحاظ امنیتی درست نبود و حالا همه کسانی که همرزم و همگام محمد جراحی بوده اند میتوانند از لحاظ امنیتی مورد خطر واقع شوند. چون جمهوری اسلامی میتواند به اتهام عضویت یا رابطه با حزب کمونیست کارگری به آنها گیر بدهد. دسته دوم هم صاف و ساده ما را متهم میکنند خبر ساخته ایم. و... این یادداشت من صرفا یک اقدام شخصی است و مایلم چند کلمه در پاسخ به دوستان نگران و یا همینطور مغرضان همزاد پندار بنویسم. چرا که فکر میکنم این موضوع اهمیت سیاسی فراتری از خود موضوع دارد. در جواب به دسته اول باید بگویم اگر کسی عضو و کادر یک حزب کمونیستی خلاف جریان و ممنوعه در جمهوری اسلامی بود، برای من قابل فهم است که به دلائل امنیتی عضویت اش را در موارد زیادی مخفی نگهدارد. اما وقتی او از میان ما رفت باید هنوز هم مخفی کاری کنیم و هویت حزبی او را از مردم مخفی کنیم؟ اگر جواب این سوال مثبت باشد باید بگویم دیگر اینرا نمی توان به حساب اختناق و سرکوب و امنیت گذاشت. اینرا دیگر باید به حساب این گذاشت که ما را آنقدر تحت فشار و تعقیب قرار داده اند که حتی بعد از مرگمان هم مردم نباید بدانند که عضو کدام حزب و سازمان بودیم! این واقعا دل مرا شکست. دلم برای خودمان و همه کمونیستها سوخت. و خوشحالم که حزب ما در اطلاعیه مرگ محمد جراحی عزیزمان اعلام کرد که او کادر حزب بوده است. بنظرم این مهم است که رهبران علنی کارگری بتوانند همه جا و با افتخار از تعلق شان به حزب و جریان سیاسی مورد علاقه اشان صحبت کنند و آنرا اعلام دارند. البته من میفهمم که شرایط امنیتی فعلی همیشه اجازه اینرا نمی دهد. اما فکر میکنم کتمان کردن تعلق حزبی و سازمانی حتی بعد از مرگ دیگر فاجعه ای است که خودمان برای خودمان آفریده ایم. این عادات تحمیل شده از اختناق است. بنظرم باید این فضا را تغییر داد. حزب و حزبیت برای طبقه کارگر و برای رهایی بشر بسیار مهم است و نباید اجازه داد که ما را به جایی برانند که حتی بعد از مرگمان هم تعلق حزبی و سازمانی مان مخفی بماند. البته من میدانم که رژیم به احتمال زباد سراغ رفقا و همرزمان محمد خواهد آمد. اما ما که در مورد تعلق سازمانی کس دیگری حرف نزده ایم. هرکسی خودش میداند چطور جواب مزاحمت ها و آزار جمهوری اسلامی را بدهد. همچنان که تا بحال داده است. اما این بار اگر آمدند باید به آنها بیش از پیش تعرض کرد که این حق محمد جراحی بود که کادر هر حزبی که خودش دلش میخواست باشد. باید از این حق دفاع کرد و رژیم را عقب راند. بنظرم زمان پیشروی های ما فرار رسیده است... اما در مورد دسته دوم که بواسطه اعلامیه حزب در مورد مرگ محمد جراحی کمپینی علیه حزب ما راه انداخته اند فقط میتوانم بگویم متاسفم رفقا. خواهش میکنم از دنیای محدود تنگ نظرانه بیرون بیایید. در هر حال لااقل متوجه باشید که از زور رقابت حقیر و فرقه ای شما جزو کمپین جمهوری اسلامی که حزب و حزبیت را برای کارگر جرم میداند نشوید.

چند كلمه پیرامون تحركات آنتی كمونیستی پس از مرگ محمد جراحی
علی جوادی
١-مرگ زودرس محمد جراحی چهره شناخته شده و محبوب جنبش سوسیالیسم كارگری در ایران قلب همه ما را به درد آورد. محمد جراحی زندگی اش با فقر و استثمار و نابرابری و در عین حال مبارزه برای نابودی فقر و استثمار و نابرابری در هم تنیده شده بود و از این منظر یك چهره شاخص و رادیكال جنبش سوسیالیسم كارگری بود. محمد جراحی تجسم فردی این واقعیت مبارزه طبقه كارگر است كه گاه آشكار و گاه پنهان اما در هر حال بر علیه وضعیت موجود در جریان است.
٢-علی القاعده در یك جامعه آزاد، در جامعه ای كه ابزار بیان و عقیده جرم نیست، انسانی بخاطر دیدگاه سیاسی اش به قل و زنجیر كشیده نمیشود. در جامعه ای كه تحزب آزاد است، عضویت در احزاب رادیكال سوسیالیست و كمونیستی كارگری مترادف با زندان و شكنجه و اعدام نیست، هر انسانی میتواند تعلق سیاسی و تشكیلاتی خود را آگاهانه و بدون هیچ پی آمدی به اطلاع عموم و جامعه برساند. اما در ایران اسلام زده و استبداد زده چنین نیست. بسیاری از فعالین سیاسی جنبش های اجتماعی ناچارند كه بخشی از عقاید و باورهای خود و یا تعلق تشكیلاتی خود را از چشم رژیم و بعضا حتی جامعه و یا بخشی از نزدیكان و عزیزان خود به درجاتی پنهان كنند. این واقعیت بخشی از مشخصه مبارزه سیاسی در ایران است.
٣-همه ما میدانیم در هر جامعه طبقاتی یك مبارزه دائمی علیه استثمار و نابرابری در جریان است. و در هر جامعه ای كه مبارزه میان دو قطب اصلی جامعه در جریان است، كمونیسم یك گرایش زنده و داده شده در صفوف مبارزه كارگر علیه سرمایه است. هر كجا كارگر برای حقوق خود و جامعه مبارزه میكند، سر و كله ماركس و مانیفست و كمونیسم هم پیدا است. لازم نیست ذره بین گرفت و با چراغ به دنبال كمونیسم و كمونیستها در صفوف اعتراضی كارگران گشت. این واقعیتی است كه حتی هر مامور تازه استخدام شده در نهادهای سركوبگر به هر فرد كنجكاوی خاطر نشان خواهد كرد. كافی است حتی نیم نگاهی به فیلمهای موجود كه اعتراضات كارگری را بیان میكنند، بیندازیم تا ببینیم چگونه ماموران دستگاه سركوب در پس هر اعتراضی به دنبال سازماندهندگان كمونیست میگردند.
٤-جامعه ایران نیز از این قاعده مستنثی نیست. كمونیسم كارگری یك گرایش قوی و مهم در سوخت و ساز و فعال و انفعلات همیشگی طبقه كارگر است. كمونیستها و فعالین كمونیست در جنبش كارگری بخشی مهم و غیر قابل انكار تحركات صفوف طبقه كارگراند. اینكه فعالینی مانند محمد جراحی دارای تعلق حزبی باشند و یا در دوره از فعالیت سیاسی خود به حزب معینی و در اینجا به حزب كمونیست كارگری بپیوندند، نه امر عجیب و نه امر ناشناخته ای است. خلاف این واقعیت عجیب است. اگر چنین نباشد، عجیب است.
٥-حزب كمونیست كارگری و كلا كمونیسم كارگری یك ركن مهم و تعیین كننده گرایش رادیكال سوسیالیسم كارگری است. روی آوری به حزب كمونیست كارگری یك امر طبیعی و منطقی برای فعالین كارگری است. حزب كمونیست كارگری، حزب كارگران پیشرو و رادیكال سوسیالیستی است كه منافع عمومی كل طبقه كارگر را در هر جدالی نمایندگی میكند. پرچمدار تغییرات جزبی روزمره و تغییرات بنیادی در جامعه است. پرچمدار اصلاحات هر روزه در زندگی توده های وسیع مردم و انقلاب كارگری است. از این رو پیوستن امثال محمد جراحی به حزب كمونیست كارگری یك امر طبیعی و منطقی است.
٦-اعلام علنی تعلق محمد جراحی به حزب كمونیست كارگری بخشی از پایبندی ما كمونیستهای كارگری به حقیقت است. جنبش ما جنبش بیان حقایق است. بیان حقیقت تعلق تشكیلاتی محمد جراحی به حزب كمونیست كارگری از این ویژگی حزب ما سرچشمه میگیرد. این واقعیت كه محمد جراحی در دوره پایانی عمر كوتاه خود به حزب كمونیست كارگری پیوست، واقعیتی است كه هیچ درجه از تحرك آنتی كمونیستی محافل حاشیه ای و مغرض نمیتواند، آن را مخدوش كند. ما بیان این حقیقت را به محمد جراحی ها مدیونیم.
٧-آیا اعلام تعلق تشكیلاتی محمد جراحی به حزب كمونیست كارگری تاثیری در امنیت فعالین كارگری نمی اندازد؟ واقعیت این است كه تعلق تشكیلاتی و حزبی بسیاری از فعالین كارگری و اجتماعی كم و بیش شناخته شده است. اما آنچه به رژیم آدمكشان اسلامی اجازه نمیدهد به این فعالین به این "جرم" تعرض كنند، توازن قوای سیاسی است و رابطه ای كه این فعالین میان كار علنی و كار مخفی خود ایجاد كرده اند. این رابطه به هر درجه كه توازن قوا در جامعه به نفع كارگر و آزادیخواهی و برابری طلبی تغییر میكند، بیشتر و بیشتر آشكار میشود. برعكس آنهم صادق است. به هر درجه كه جامعه خفقان زده تر میشود این رابطه به جهت عكس خود تغییر میكند.
٨-ما از كنار فغان و اتهامات سخیف و آنتی كمونیستی محافل و جریانات حاشیه ای میگذریم. در عوض بر این واقعیت تاكید میكنیم كه طبقه كارگر با حزبش آزاد میشود. باز تاكید میكنیم كه برای اجتناب از آینده ای كه بار دیگر سلطه گرایشات وجنبش های مختلف سرمایه چه در شكل سلطنتی و اسلامی بر جامعه تحمیل كنند، تمامی كارگران رادیكال سوسیالیست، تمامی رهبران عملی كارگری و جنبشهای آزادی و برابری زن و مردم باد به حزب كمونیست كارگری بپیوندند. درهای حزب كمونیست كارگری برای همه این عزیزان باز است. این حزب شماست. این راهی بود كه محمد جراحی برگزید!
علی جوادی
٧ اکتبر ٢٠١٧

به مناسبت مرگ محمد جراحی
از صفحه فیسبوک آقای «مهدی حمیدی»
«یاشاماق بیر آغاج کیمی تک و حر
و بیر اورمان کیمی قارداشجاسینا
بو حسرت بیزیم...
(ناظیم حیکمت)
 ]]> srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) جنبش کارگرى Thu, 12 Oct 2017 04:29:36 +0000 اخباروگزارشات کارگری19/18مهر http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65993:19-18&Itemid=645 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65993:19-18&Itemid=645

- اعتصاب کارگران ارگ قدیم بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه برای دومین روز متوالی!
- تجمعات اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ آق دربند نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خراسان رضوی
- پرداخت بخشی از مطالبات کارگران سد سرنی میناب  پس از اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان
- تجمع معلمان حق التدریس استان گستان در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استاندار
- تجمع  اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد خوزستان همزمان با تجمع سراسری همقطارانشان
- همزمان با تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی،بازنشستگان فرهنگی استان فارس مقابل استاداری  تجمع کردند
- تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان مازندران نسبت به عدم پرداخت مطالبات
-2فعال کارگری دیگر به اداره اطلاعات سنندج احضار شدند
- رضا شهابی از دردهای متعدد رنج می‌برد اما عملاً هنوز به بیمارستان منتقل نشده است!
-‌مظفر صالح نیا آزاد شد
- اخراج گسترده کارگران نورد و‌ لوله صفا
- اعتراض راننده‌های اتوبوسرانی آبادان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وقراردادهای پیمانی
- تجمع اعتراضی نسبت به خشک شدن زاینده رود دراصفهان
- تجمع جوانان دهستان افرینه برای  احداث سالن ورزشی مقابل فرمانداری پلدختر
- تجمع اعتراضی دانشجویان تغذیه دانشگاه بهشتی مقابل وزارت بهداشت
- مرگ دلخراش یک کارگر خودروی سنگین حین کار درآبادان
- مرگ دلخراش یک کارگر خودروی سنگین حین کار درآبادان
- جان باختن کارگرکارخانه جهان ترمز کاشان درحادثه آتش سوزی
اعتصاب کارگران ارگ قدیم بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه برای دومین روز متوالی!
از صبح روز گذشته(18مهر)،کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی در اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه و وعده های توخالی،دراعتصاب هستند.
براساس گزارشی که امروز19مهررسانه ای شد،از صبح دیروز (۱۸ مهر ماه) حدود ۱۲۰ کارگر پروژه مرمت ارگ قدیم بم در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه مطالبات مزدی خود دست از کار کشیده و محل کار خود را‌ ترک کرده‌اند.
این کارگران از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی محسوب می‌شوند که تا ساعتی قبل شماری از آنها مقابل در ورودی پایگاه ارگ قدیم  تجمع کرده‌ بودند.
کارگران معترض می‌گویند؛ پیش از این حقوق کارگران حدود سه تا ۴  ماه به تعویق می‌افتاد و مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارگ بعد از اعتراض چند روزه کارگران آن را پرداخت می‌کرد اما در حال حاضر چندین روز در ماه جاری دست به تجمع اعتراضی زده‌ایم و هنوز خبری از پرداخت دستمزد تیر، مرداد و شهریور ما کارگران نیست.
به گفته کارگران، علاوه بر تاخیر سه تا چهار ماهه در پرداخت حقوق از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران روالی است که سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت دستمزد کارگران پروژه‌های عمرانی در پیش گرفته است.
طبق اظهارات این کارگران، سازمان میراث فرهنگی بودجه معینی برای ترمیم و مرمت بناهای فرهنگی مانند ارگ قدیم بم درنظر نگرفته است و برای همین هر ماهه پایگاهای میراث فرهنگی برای تامین منابع مالی پروژه‌هایی که در دست مرمت است، دچار مشکل هستند.
طبق اظهارات کارگران ارگ قدیم بم، با وجود آنکه کارگران در چندین نوبت از مسئولان سازمان میراث فرهنگی خواسته بودند به مشکلات این پایگاه رسیدگی کنند اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.
درهمین رابطه:
*تجمع کارگران ارگ بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم
صبح امروز15مهر،جمعی ازکارگران پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم بم دراعتراض به خلف وعده مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور* مبنی برپرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه،مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم،تجمع کردند.
برپایه گزارش منتشره،این کارگران با یادآوری وعده‌ای که از زبان «فرهاد عزیزی» مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور برای پرداخت معوقات مزدی وبیمه‌ای آنها اعلام شده بود، گفتند: هنوز این وعده، محقق نشده است.
آنها افزودند: در نتیجه طولانی‌تر شدن موعد دریافت مطالبات معوقه، هر روز برای امرار معاش خانواده‌هایمان بیشتر زیر بار قرض از اطرافیانمان می‌رویم.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که حق بیمه این کارگران نیز به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده‌ و در نتیجه برای خانواده‌های آنها تامین نیازهای درمانی به یک مسئله تبدیل شده است.
فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور از پرداخت همه معوقات این کارگران در چند روز آینده خبر داده بود.
طبق اظهارات وی قرار بود همه معوقات مزدی کارگران پروژه‌های ارگ بم، چغارزنبیل، شوشتر و چند پروژه دیگر به زودی یک‌جا پرداخت شود.
*عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران پروژه های میراث جهانی کشور
مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور ازعدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران پروژه های این اداره خبرداد.
برپایه گزارش منتشره بتاریخ دهم مهرماه،فرهاد عزیزی با تایید عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران ارگ بم  وعده پرداخت همه معوقات مزدی کارگران پروژه‌های ارگ بم، چغارزنبیل، شوشتر و چند پروژه دیگررا درآینده نزدیک داد.
*وعده پرداخت قطره چکانی حقوق معوقه کارگران ارگ قدیم بم
درحالیکه نزدیک به ۸۷ روز از پرداخت نشدن دستمزد حدود ۱۲۰ کارگر پروژه مرمت «ارگ قدیم بم» می‌گذرد؛ مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور از پرداخت دستمزد تیرماه این کارگران در روزهای آینده خبر داد.
برپایه گزارش منتشره بتاریخ27شهریورماه،«فرهاد عزیزی» با بیان اینکه آنچه باعث تاخیر در پرداخت مطالبات کارگران پروژه‌های میراث فرهنگی همانند پروژه ارگ قدیم بم شده، زمان تخصیص اعتبارات است، افزود: متاسفانه اعتبارات عمرانی همانند اعتبارات جاری سازمان نیست به همین دلیل با چند ماه تاخیر پرداخت می‌شود.
به گفته وی، هر سال مشکل تخصیص اعتبارات عمرانی وجود دارد و طبق روال هر سال این اعتبارات باید در مرداد و در نهایت شهریور ماه پرداخت می‌شد که هنوز انجام نشده است.
اظهارات مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی کشور درحالی‌ست که افشین ابراهیمی (مدیر پایگاه میراث جهانی بم) از زمان پرداخت مطالبات مزدی کارگران پروژه ارگ بم اظهار بی‌اطلاعی کرد.
او با تایید معوقات سه ماهه کارگران ارگ بم با احتساب شهریور ماه گفت: در جریان مشکلات کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم هستم  واین کارگران حق دارند پیگیر مطالبات خود باشند.
او با بیان اینکه نسبت به مطالبات کارگران ارگ قدیم بم بی‌توجه نیست و تمام تلاش خود را برای پیگیری مطالبات معوقه کارگران انجام می‌دهد، افزود: در حال حاضر برای پرداخت مطالبات کارگران نمی‌توان زمان مشخصی تعیین کرد با این حال این مشکل در نتیجه کمبود منابع مالی و اعتبارات پروژه بازمی‌گردد.
وی افزود: سالهاست که با کارگران پروژه ارگ قدیم بم همکارم و از نزدیک در جریان مشکلات آنها هستم بنابر این در خصوص نگرانی این کارگران می‌توان گفت حق با آنها است.
همچنین روز سیزدهم ماه جاری صالح برایی‌نژاد (رئیس اداره کار شهرستان بم) با یادآوری اینکه کارگران ارگ قدیم بم مانند سایر کارگران برای پیگیری مطالبات خود از حق مراجعه انفرادی به مراجع تشخیص و حل اختلاف ادارات کار برخوردارند، گفته بود: کارگران ارگ بم هنوز شکایتی را در ارتباط با معوقات مزدی خود با اداره کار مطرح نکرده‌اند.
او با بیان اینکه اداره کار شهرستان بم برای رسیدگی به شکایت‌های احتمالی کارگران این پروژه عمرانی اعلام آمادگی می‌کند، افزود: تا این لحظه ازسوی کارگران پروژه مرمت ارگ بم، شکایتی در اداره کار شهرستان بم مطرح نشده است.
به گفته وی، در سه تا چهار ماه نخست سال جاری کارگران مجموعه ارگ بم معوقات مزدی داشتند که نارضایتی کارگران را فراهم کرده بود و درنهایت با وساطت اداره کار و سایر نهادهای مرتبط در شهرستان بم مشکل معوقات مزدی کارگران حل شد.
*اعتراض رسانه ای کارگران ارگ قدیم بم نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه
کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم،اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه،را رسانه ای کردند.
براساس گزارش منتشره بتاریخ13شهریور این کارگران گفتند: ما نزدیک ۱۲۰ نفر هستیم که هنوز  بابت معوقات مزدی دو ماه  گذشته طلبکاریم.
این کارگران از حدود ۱۵ سال قبل به صورت قراردادی در پروژه مرمت و بازسازی ارگ بم مشغول کارند و می‌گویند: پایگاه خبری فرهنگی ارگ بم در مقام کارفرما در تمامی این سالها به تعهدات خود درست عمل نکرده است.
این کارگران می‌گویند به دلیل مشکلات مالی دیگر قادر به گذران زندگی خود نیستند و این در حالی است که اگر این وضعیت بیشتر از این استمرار پیدا کند؛ خانواده‌های آنها قادر به ثبت‌نام بچه هایشان را در مدرسه نخواهند بود.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که به دلیل عدم پرداخت حق بیمه این کارگران، تمدید دفترچه بیمه‌های آنها با مشکلاتی همراه بوده است.
در ادامه کارگران قراردادی پروژه مرمت ارگ قدیم خواستار آن هستند که سازمان میراث فرهنگی در مقام کارفرمای اصلی، مطالبات معوقه آنها را پرداخت کند.
از قرار معلوم از ابتدای سال جاری  میزان معوقات مزدی کارگران ارگ بم به ۴ ماه رسیده بود که اعتراضات کارگری را به همراه داشت در نتیجه این اعتراضات مسئولان وقت سازمان میراث فرهنگی با تغییر مدیر اجرایی پروژه تمامی مطالبات معوقه کارگران را به صورت یکجا پرداخت کرد اما به فاصله زمانی کوتاهی دوباره پرداخت مطالبات جاری کارگران با تاخیرهای قبلی شروع شد.
تجمعات اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ آق دربند نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خراسان رضوی
امروزچهارشنبه نوزدهم مهرماه،جمعی از کارگران معدن زغال سنگ آق دربند دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خراسان رضوی،تجمع کردند.
روزگذشته(18مهرماه)،این کارگران مقابل دفتر مرکزی آستان قدس رضوی در مشهد که 30 درصد سهام معدن آق دربند را در اختیار دارد،تجمع اعتراضی برپاداشتند.
برپایه گزارش منتشره،یکی از این کارگران به خبرنگاری گفت: از حدود چهار سال پیش معدن با مشکل مواجه شد و به مرور پرداخت حقوق کارگران آن به تاخیر افتاد. تا چند ماه پیش معوقات حقوق 130 کارگران 19 ماه بود اما با تغییر مدیرعامل و فروش یکی از ساختمانهای معدن چند ماه از حقوق معوقه پرداخت شد.
وی که خواست نامش ذکر نشود افزود: شش ماه است که هیچ حق بیمه ای نیز برای ما واریز نشده اما معدن فعالیت خود را ادامه داده است.
او گفت: دیروز هم به دفتر مرکزی آستان قدس رضوی در مشهد که 30 درصد سهام معدن آق دربند را در اختیار دارد مراجعه کردیم اما پاسخی دریافت نکردیم. فقط گفتند مطالبات و خواست خود را از طریق نامه ارائه کنید پس از بررسی طی یک ماه آینده پاسخ داده خواهد شد.
معدن آق دربند در بخش مرکزی مرزداران شهرستان سرخس قرار دارد. 70 درصد این معدن در اختیار بخش خصوصی و 30 درصد آن متعلق به آستان قدس رضوی است.
پرداخت بخشی از مطالبات کارگران سد سرنی میناب  پس از اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان
بخشی از مطالبات کارگران سد سرنی میناب  پس از اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان،پرداخت شد.
 
براساس گزارشی که امروز19مهر رسانه ای شد،ابوذر مهدی نخعی فرماندار میناب گفت: بخشی از دستمزد عقب افتاده کارگران سد سرنی میناب ، پرداخت شد.
وی بابیان اینکه هنوز کارگران دستمزد خود را به روز دریافت نمی کنند،افزود:پرداخت نشدن دستمزد عقب افتاده کارگران موجب ایجاد مشکل در روند احداث سد سرنی شده بود.
عملیات اجرایی سد و نیروگاه سرنی و همچنین سامانه انتقال و تصفیه خانه آن، واقع در شهرستان میناب استان هرمزگان، 17 بهمن سال 95 آغاز شد.
78 میلیون یورو برای اجرای سد، خط انتقال و تصفیه خانه که قرار است جایگزین تصفیه خانه کنونی میناب شود توسط یکی از بانک ها پرداخت می شود.
زمان ساخت این سد سه سال پیش بینی شده و بخشی از آب آن برای شرب مردم بندرعباس و بندر خمیر اختصاص می یابد.
حجم مخزن این سد 62 میلیون متر مکعب خواهد بود که سالانه 46 میلیون متر مکعب آب وارد آن می شود وحوزه آبریز آن نیز 706 کیلومتر مربع بر ثانیه و به طول هفت کیلومتر خواهد شد.
این سد در 32 کیلومتری جنوب شرق میناب و در120کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.
تجمع معلمان حق التدریس استان گستان در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استاندار
عصرامروز19مهرهمزمان با اولین روز انتصاب استاندار، معلمان حق التدریس استان گستان در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استاندار،تجمع کردند.
 
تجمع  اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد خوزستان همزمان با تجمع سراسری همقطارانشان*
عصرروزگذشته(18مهر)همزمان با تجمع  اعتراضی سراسری بازنشستگان صنعت فولاد،جمعی از بازنشستگان صنایع فولاد مقابل استانداری خوزستان به دلیل پرداخت نشدن حقوق شهریورماهشان تجمع کردند.
 
* تجمع  اعتراضی سراسری بازنشستگان صنعت فولاد نسبت به پرداخت نشدن مطالبات وعدم همسان سازی حقوق
امروز18مهر، بازنشستگان صنعت فولاد دراعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم همسان سازی حقوق دست به تجمع سراسری زدند.
بازنشستگان صنعت فولاد استان های تهران والبرز برای چندمین بار مقابل نهاد ریاست‌جمهوری تجمع کردند.
همزمان با تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد استان های تهران والبرز مقابل نهاد ریاست جمهوری همزمان بازنشستگان صنعت فولاد دیگر استان ها نیز مقابل ساختمان استانداری‌های محل سکونت خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
برپایه گزارش منتشره،آنها در توضیح مطالبات خود می‌گویند: در حال حاضر مستمری شهریور ماه‌مان به تاخیر افتاده و از سال ۹۱ تاکنون نیز بخشی از مطالبات مربوط به اجرای احکام معلق شده حق سرپرستی و حق سختی کارمان پرداخت نشده است.
بازنشستگان صنعت فولاد کشور همچنین خواستار همسان‌سازی مستمری هم‌صنفان پیشکسوت خود هستند که گویا از حدود پنج سال قبل تاکنون نسبت به آن ترتیب اثری داده نشده است.
آنها با یادآوری اینکه برای پرداخت مستمری شهریور ماه بازنشستگان فولاد، سازمان برنامه و بودجه روز ۱۵ ماه جاری نامه‌ای به خزانه دولت در وزارت اقتصاد داریی ارسال کرده‌است؛ افزودند: به‌صورت مشخص در جلسه روز گذشته؛ مدیرکل خزانه با دولت به دلیل مشخص نبودن منابع مالی، نامه ارسالی را به سازمان برنامه و بودجه عودت داده است.
این بازنشستگان می‌گویند: تاکنون پاسخ درست و شفافی در خصوص مشکلات مان به ما داده نشده و ما می‌خواهیم بگوییم با گزارش و نامه‌نگاری کار بازنشستگان حل نخواهد شد در نتیجه این تجمعات ادامه خواهد یافت.
همزمان با تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی*،بازنشستگان فرهنگی استان فارس مقابل استاداری  تجمع کردند
روزگذشته(18مهر) همزمان با تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی،بازنشستگان فرهنگی استان فارس مقابل استاداری  تجمع کردند.
به گزارش امروز19مهریک منبع خبری محلی،یکی از حقوق پایین خود نسبت به شاغلین میگوید و دیگری از هزینه های بالای زندگی و درآمدی که کفاف این هزینه ها را نمی دهد.
ديروز ساختمان استانداري فارس شاهد حضور تعداد زيادي از مونقره اي هايي بود كه سال ها از زندگي و جواني خود را در حوزه هاي مختلف به جامعه خدمت كرده اند و حال پس از بازنشستگي توقع دارند حداقل حقوقشان كمتر از كساني كه جايگزين آن ها شده اند نباشد و خواستار اجراي قانون يكسان سازي حقوق كاركنان دستگاه هاي اجرايي و بازنشستگان شدند.
 در اين تجمع كه بخش گسترده آن ها را فرهنگيان بازنشسته تشكيل مي دادند شركت كنندگان بر لزوم توجه به حقوق بازنشستگان تاكيد كردند.
 يكي از فرهنگيان بازنشسته در اين زمينه گفت: هنوز حقوق هيچ بازنشسته اي به 2 ميليون تومان نرسيده است و تنها تقاضاي ما اين است كه حقوق ما نيز مانند شاغلين باشد. وي افزود: در حال حاضر، حقوق بازنشستگان با حقوق يك كارگر خدماتي با حداقل حقوق هم همسان نيست اما حتي يكي از مسئولين هم نيامد از ما بپرسد كه مشكل شما چيست!
يكي ديگر از فرهنگيان شركت كننده در اين تجمع گفت: الان در هر كدام از خانه هاي ما چند جوان بيكار حضور دارند كه همگي با رتبه هاي خوب فارغ التحصيل شده اند اما كاري براي آنها نيست و ما بايد هزينه هاي آن ها را نيز بپردازيم و مخارج ما بيشتر شده است.
وي ادامه داد: اين مشكلات در حالي است كه مسئولان فكر ميكنند ما چون بازنشسته شده ايم هزينه هايمان نيز كاهش يافته است.
یکی دیگراز شركت كنندگان در اين تجمع نيز گفت: مسئولين نبايد جوانان ديروز و پيشكسوتان امروز را با يك مجموعه كوچك مقايسه كنند بلكه بايد در زمينه تامين هزينه هاي معيشت و نيز ايجاد اشتغال براي بازنشستگان كاري انجام دهند كه اصلي ترين كار ميتواند همسان سازي حقوق و نيز به كارگيري بازنشستگان در امور مختلف باشد.
* تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی
صبح امروزسه شنبه هیجدهم مهرماه، بازنشستگان کشوری وفرهنگی در راه احقاق حقوق برحقشان مبنی بر همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای دقیق قانون خدمات مدیریت کشوری و بهبود کیفی سطح خدمات بیمه در تهران و برخی از شهرستانها تجمع کردند.
در تهران این تجمع مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور صورت گرفت و در آن حدود صد نفر از بازنشستگان کشوری شرکت کردند. در بین آنها تعداد زیادی از بازنشستگان فرهنگی حضور داشتند.
در برخی از استانها نیز بازنشستگان تجمعات مشابه برگزار کردند. برای نمونه بازنشستگان کشوری در استان فارس مقابل استانداری جمع شدند.
براساس گزارش منتشره،بازنشستگان که پیش از این بارها مقابل نهادهای مختلف، ازجمله مجلس و سازمان برنامه و بودجه تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند؛ خواسته‌های خود را همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای دقیق قانون خدمات مدیریت کشوری و بهبود کیفی سطح خدمات بیمه عنوان می‌کنند.
یکی از حاضران در تجمع امروز می‌گوید: برای چندمین بار در سال جاری به پایین بودن سطح معیشتی و رفاهی خود اعتراض کرده‌ایم؛ مسئولان تاکنون پاسخگوی ما نبوده‌اند؛ امیدواریم پس از این کَمی هم به بازنشستگان و مستمری بگیران بیندیشند.
تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان مازندران نسبت به عدم پرداخت مطالبات
پیش از ظهر روزگذشته(18مهر)همزمان باتجمعات اعتراضی سراسری بازنشستگان صنعت فولاد،کشوری ولشکری، بازنشستگان شرکت مخابرات استان مازندران دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان درمحوطه ساختمان اداری این مجموعه تجمع کردند.
به گزارش یک منبع خبری محلی،این بازنشستگان مواردی مانند اعتبار دفترچه‌های بازنشستگان خدمات‌درمانی، طلب مانده فاکتورهای درمانی تکمیلی دانا و آسیا، عدم پرداخت به موقع اقساط وام‌های تحمیلی بابت پرداخت مطالبات نقدی و قانونی بازنشستگی و پیگیری طلب وام‌های بازنشستگی مربوط به صندوق تعاون از جمله خواسته‌های معترضین بود.
گفتنی است در سال گذشته نیز این اعتراضات به برخی مشکلات بازنشستگان مخابرات وجود داشت که با وعده های مسئولان تا حدودی برطرف شد اما برخی مطالبات گذشته به همراه وعده‌های داده شده در جهت حل مشکلات امروز دوباره باعث ایجاد اجتماع در محوطه ساختمان این اداره شد.
2فعال کارگری دیگر به اداره اطلاعات سنندج احضار شدند
براساس خبرهای منتشره صبح امروز 19 مهر دو فعال کارگری دیگر،  سهراب جلالی و شریف ساعدپناه احضار شده اند. از آنان خواسته شده است ساعت هشت و نیم صبح فردا پنجشنبه 20 مهرماه خود را به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج معرفی نمایند.
رضا شهابی از دردهای متعدد رنج می‌برد اما عملاً هنوز به بیمارستان منتقل نشده است!
بیانیه شماره 100
امروز ۱۹ مهر خانواده رضا شهابی با این کارگر زندانی  ملاقات کردند. بنا بر گفته رضا شهابی، روز سه شنبه 18 مهر مأموران زندان قصد داشته اند که با دستبند و پابند! وی را جهت انجام MRI به بیمارستان منتقل کنند اما با اعتراض و مخالفت رضا روبرو شدند. رضا شهابی به مأمور مربوطه گفته است: «مگر من جانی و جنایتکار هستم که می خواهید به من دستبند و پابند بزنید!؟»
مأمور زندان نیز به وی گفته است که: «ما بدون دستبند و پابند نمی توانیم تو را به بیمارستان ببریم و باید امضا بدهی که خودت با انتقال به بیمارستان مخالفی!»
در حال حاضر و پس از گذشت 2 هفته از شکستن مشروط اعتصاب غذای رضا شهابی، وضعیت جسمی وی وخیم است و علاوه بر مشکلات جسمی سابق (درد کمر و پا) از تبعات اعتصاب غذای 50 روزه (بیش از 7 هفته) نیز رنج ‌می‌برد؛ به دلیل فشار خون بالا مدام خون دماغ می شود، از درد شدید معده رنج میبرد و بعد از هر وعده غذایی دچار درد و سوزش شدید معده می شود، دچار ورم شده است که دلیل آن احتمالاً نارسایی کلیه است و دردهای ناحیه گردن و کتف اش شدت گرفته است و متاسفانه به دلیل عدم دسترسی به پزشک، از دارو نیز محروم است و همین، مشکلات جسمی وی را دو چندان کرده است.
کمیته دفاع از رضا شهابی اعلام می دارد که دسترسی به امکانات پزشکی و درمانی مناسب  از ابتدایی ترین حقوق هر زندانی است؛ همچنین شرط دستبند و پابند زدن جهت انتقال به بیمارستان توهین به همه کارگران و شأن انسانی رضا شهابی است و قویاً محکوم است. این کمیته اعلام می دارد که رضا شهابی باید با حفظ شأن و کرامتش هر چه زودتر جهت مداوا به بیمارستان منتقل شود و عواقب قصور در این زمینه مستقیماً متوجه مسئولان است!
رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد.
کمیته دفاع از رضا شهابی
19 مهرماه 1396
‌مظفر صالح نیا آزاد شد
 اتحادیه آزاد کارگران ایران: بعد از ظهر امروز 19 مهر ماه مظفر صالح‌ نیا پس از شانزده روز بازداشت توسط ستاد خبری اطلاعات سنندج به قید وثیقه بیست میلیونی (فیش کارمندی )آزاد شد.
مظفر صالح‌‌ نیا عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در تاریخ ۴/۷/۹۶ توسط ستاد خبری اطلاعات سنندج به دلایل نامعلومی بازداشت شد و در این مدت نیز در همان محل محبوس بود.
اتحادیه آزاد کارگران ضمن محکوم کردن پرونده سازی به هر بهانه ایی بر علیه فعالین کارگری، آزادی وی را به خانواده و دوستدارانش تبریک و شادباش می گوید و خواهان آزادی بی قید و شرط همه فعالین صنفی و مدنی می باشد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران
19 مهر 96
اخراج گسترده کارگران نورد و‌ لوله صفا
اتحادیه آزاد کارگران ایران : در ماههای اخیر کارفرمای نورد و‌ لوله صفا دست به اخراج گسترده کارگران نموده است.
بنا به گزارش های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، هر ماه تعدادی بیشتری از کارگران نورد و‌ لوله صفا توسط کارفرما ،اخراج و بیکار می شوند، بطورتیکه  در مردادماه ۹۶ بیش از ۷۰ نفر و در شهریورماه بیش از ۱۳۰ نفر از کارگران توسط کارفرما اخراج شدند و طبق آخرین خبرهای ارسالی در مهرماه نیز بیش از ۱۵۰ نفر در لیست سیاه اخراج قرار گرفتند.
سونامی اخراج و بیکارسازی کارگران نورد و لوله صفا در حالی صورت می گیرد که این کارگران نزدیک به هشت سال است که‌ درگیر حقوق های معوقه و دیگر مطالبات خود هستند و هم اکنون نیز بیش از پنج ماه حقوق از کارفرما طلبکار میباشند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ،موج گسترده ی اخراج  و بیکار سازی و نپرداختن حقوق و مزایای کارگران را در راستای سرکوب حقوق بنیادین نیروی کار میداند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران
19 مهر 96
اعتراض راننده‌های اتوبوسرانی آبادان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وقراردادهای پیمانی
امروز19مهر،اعتراض140کارگر پیمانی اتوبوسرانی شهر آبادان  نسبت به عدم پرداخت4ماه حقوق وقراردادهای پیمانی رسانه ای شد.
برپایه گزارشی که امروز19مهر رسانه ای شد،این کارگران گفتند: پرداخت دستمزد حدود ۱۴۰ کارگر پیمانی اتوبوسرانی شهر آبادان، دست‌کم برای مدت ۴ ماه به تاخیر افتاده‌است. حدود ۴۰ کارگر رسمی دیگر هم که در بخش اداری این مجموعه مشغول‌ به کار هستند، یک ماه معوقات مزدی دارند.
این کارگران پیمانکاری که در حرفه‌هایی همچون رانندگی، تعمیرات موتوری و ستادی مشغول کارند، بابت مطالبات ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور ماه سال جاری طلبکارند و هنوز عیدی سال ۹۵ خود را دریافت نکرده‌اند.
این کارگران خواستار مستقیم شدن قراردادهای شغلی خود و برداشته شدن پیمانکار هستند و می‌گویند؛ در ساختار کنونی بخشی از درآمدهای آنها درحالی به پیمانکار اختصاص پیدا می‌کند که مالکیت تمام خودروها و وظیفه تامین تمامی هزینه‌های مربوط به آنها برعهده سازمان اتوبوسرانی آبادان است.
کارگران پیمانکاری اتوبوسرانی آبادان خواهان آن هستند تا مانند همکاران رسمی خود به صورت قرارداد مستقیم  همکاری خود را با این شرکت ادامه دهند و بتوانند از مزایا‌ی ویژه‌ای همانند پاداش، حق طرح طبقه‌بندی مشاغل و.... برخوردار شوند.
تجمع اعتراضی نسبت به خشک شدن زاینده رود دراصفهان
عصر روز سه شنبه18مهر، در روزی که به نام زاینده رود نام گذاری شده بود، جمعی ازاهالی شهراصفهان از کشاورزان،طرفدران محیط زیست و...درکنار زاینده رود تجمع کردند وبا سردادن شعارها وبرافراشتن بنرها وپلاکاردها  اعتراضشان را نسبت به خشک شدن زاینده رود وانفعال مدیران و مسئولان شهر و وعده های مسئولان طراز اول کشور منجمله شخص حسن روحانی بنمایش گذاشتند.
تجمع جوانان دهستان افرینه برای  احداث سالن ورزشی مقابل فرمانداری پلدختر
روزچهارشنبه19مهر،جمعی از جوانان دهستان افرینه پلدختر برای  احداث سالن ورزشی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
براساس گزارش منشره، حدود 50 نفر از جوانان دهستان افرینه از توابع شهرستان پلدختر روز چهارشنبه با تجمع اعتراض‌آمیز مقابل فرمانداری این شهرستان خواستار احداث سالن ورزشی سرپوشیده فوتسال شدند.
تجمع اعتراضی دانشجویان تغذیه دانشگاه بهشتی مقابل وزارت بهداشت
امروز 19مهر، جمعی از دانشجویان تغذیه دانشگاه بهشتی در اعتراض به اجرای آیین نامه M.D ph.d، مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
براساس گزارشات منتشره،این چندین تجمع  اعتراضی کارشناسان تغذیه درهمین رابطه مقابل وزارت بهداشت است،که به گفته ی یکی از معترضین اعتراض آنان به مسائل زیر است:
1-با شروع طرح تحول سلامت در سال 94 و به کارگیری کارشناسان تغذیه در مراکز خدمات جامع شهر، مردم و مسولین بیشتر با کارکرد کارشناسان تغذیه در آموزش های گروهی و مشاوره های فردی آشنا شدند. اما اخیرا با دستورالعملی از سوی دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، قرار بر این شده است که نیروهای با مدارک غیرمرتبط در جایگاه کارشناس تغذیه به کارگرفته شوند. این اقدام علاوه بر سلامت انداختن سلامت جامعه بر خلاف دستورالعمل های پیشین وزارت بهداشت است.
2-اعتراض به اجرای بی عدالت ترین آیین نامه آموزشی معروف به MD_PHD است.
در سال 1389 آيين نامه اي تحت عنوان آيين نامه دوره MD-PhD به تصويب رسيده است که دانشجويان سال آخر پزشکي عمومي مي توانند بدون شرکت در آزمون PhD و تنها بر اساس داشتن معدل حداقل 16 و انجام يک مصاحبه وارد دوره PhD رشته هاي علوم پايه از جمله علوم تغذيه شوند. این آیین نامه هم اکنون در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال اجرا است.
3-تحت پوشش قرار نگرفتن خدمات رژیم درمانی؛ در حالی که همه مسولان به این نکته اذهان دارند که بیماران با داشتن تغذیه سالم و رژیم غذایی مناسب زمان کمتری در بستری هستند و هزینه های بیمار و بیمارستان کاهش می یابد ولی مشاوره ها و رژیم درمانی کارشناسان تغذیه تحت پوشش بیمه نیست، که خود این مسلئه باعث کاهش عملکرد کارشناسان تغذیه در بیمارستان و حوزه بالینی می شود.
در دو سال گذشته دانشجويان و فارغ التحصيلان رشته تغذيه تجمع ها و فعالیت های گسترده ی داشتند که از جمله آن اعتراض به دبير بورد تخصصی تغذيه و سایر اعضای بورد به دلیل بی تفاوتی در مقابل اقدامات اخیر است. دکتر کشاورز پس از 28 سال همچنان دبیر بورد تخصصی تغذیه هستند و بسیاری از اتفاقات با نظر ایشان اعمال می شود.
امروز نیز آنها مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده اند تا مراتب اعتراض خود را به مسئولین این وزارتخانه برسانند.البته قبل از این تجمع اقدامات بسیاری برای جلب توجه مسئولین وزارت بهداشت برای رسیدگی به این مسائل شده است که هنوز به نتیجه نرسیده است.
مرگ دلخراش یک کارگر خودروی سنگین حین کار درآبادان
عصرروزگذشته(18مهر)،یک کارگر خودروی سنگین(کمپرسی) در هنگام کار در یک شرکت در شهرستان آبادان به دلیل گیر کردن در زیر اطاق حمل بار آن جان خود را از دست داد.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان سه شنبه شب گفت:کارگر خودرو کمپرسی در حین کار جان خود را از دست داد.
مجید فرهانی پور افزود:این حادثه ساعت ١٥:٣٠ دقیقه به آتش نشانی آبادان اطلاع داده شد که یک تیم از گروه نجات پنج دقیقه بعد به محل حادثه رسیدند.
وی اظهار داشت: متاسفانه شدت حادثه به گونه ای بود که کارگر این خودرو قبل از رسیدن تیم نجات آتش نشانی در دم جان باخته بود.
فرهانی پور افزود:قرار نگرفتن نگهدارنده در قسمت بار کمپرسی علت گیر کردن کارگر فوت شده میان شاسی و اتاق خودرو شد که در نهایت به مرگ این کارگر منجرشد.
مرگ کارگر جوان مغازه در لنگرود بر اثر گیر کردن بالابر
امروز19مهر،یک کارگرجوان مغازه ای درلنگرودبر اثر گیر کردن بالابر از ناحیه گردن دچار سانحه شد و جان خود را از دست داد.
سرهنگ حسین نیک فرد، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان لنگرود گفت: جوان 18 ساله ای اهل و ساکن لنگرود هنگام کار در مغازه فروش وسایل صیادی در بازار ماهی فروشان این شهرستان به علت گیر کردن بین بالابر و دیوار و آسیب دیدگی سر، گردن و بینی جان خود را از دست داد.
وی افزود: جسد این جوان برای سیر مراحل قانونی به اداره پزشکی قانونی شهرستان لنگرود تحویل داده شد.
جان باختن کارگرکارخانه جهان ترمز کاشان درحادثه آتش سوزی
 سخنگوی سازمان آتش‌نشانی کاشان ضمن اشاره به آتش سوزی کارخانه جهان ترمز این شهر گفت: عصرامروز19مهر،آتش‌سوزی کارخانه جهان ترمز کاشان جان یک کارگر را گرفت.
روح الله فدایی امشب در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به وقوع آتش‌سوزی در کارخانه جهان ترمز این شهر اظهار داشت: در ساعت 16:37 یک فقره آتش‌سوزی در کارخانه جهان ترمز کاشان واقع در شهرک صنعتی راوند این شهرستان دریافت شد.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان با بیان اینکه علت حادثه تاکنون در دست بررسی است، افزود: متأسفانه کارگر در حال کار کارخانه جهان ترمز کاشان بر اثر این آتش‌سوزی جان خود را از دست داد.
نوزدهم مهرماه1396
akhbarkargari2468@gmail.com

اخباروگزارشات کارگری18مهر1396
- تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی
- تجمع  اعتراضی سراسری بازنشستگان صنعت فولاد نسبت به پرداخت نشدن مطالبات وعدم همسان سازی حقوق
- تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری آمل نسبت به عدم پرداخت حقوق مقابل ساختمان شورای این شهر
- تحقق اراده کارگران برای عدم تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی در سامانه ۱ و ۶ BRT را شادباش می گوییم
- عدم پرداخت ماه ها حقوق 200کارگر کارخانه کیش چوب
اعزام کارگران این کارخانه به مرخصی اجباری از دهم مهرماه
اخراج تعدادی از کارگران معترض طی یکسال گذشته
- کارگران کارخانه ایران سوئیچ با ماه ها حقوق معوقه وحق بیمه پرداخت نشده در چند قدمی بیکاری!
- عدم پرداخت2ماه حقوق هزاران کارگر معادن زغال سنگ کرمان
- تجمع اعتراضی دستفروشان خیابان نوبهار کرمانشاه در برابر شورای شهر
- تجمع اعتراضی اهالی صیدون  نسبت به نبود امکانات رفاهی - شهری  مقابل بخشداری
- تجمع اعتراضی دوباره داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی مقابل مجلس
- اعتصاب وتظاهرات کارکنان دولت فرانسه دراعتراض به سیاست ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان
تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی
صبح امروزسه شنبه هیجدهم مهرماه، بازنشستگان کشوری وفرهنگی در راه احقاق حقوق برحقشان مبنی بر همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای دقیق قانون خدمات مدیریت کشوری و بهبود کیفی سطح خدمات بیمه در تهران و برخی از شهرستانها تجمع کردند.
در تهران این تجمع مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور صورت گرفت و در آن حدود صد نفر از بازنشستگان کشوری شرکت کردند. در بین آنها تعداد زیادی از بازنشستگان فرهنگی حضور داشتند.
در برخی از استانها نیز بازنشستگان تجمعات مشابه برگزار کردند. برای نمونه بازنشستگان کشوری در استان فارس مقابل استانداری جمع شدند.
براساس گزارش منتشره،بازنشستگان که پیش از این بارها مقابل نهادهای مختلف، ازجمله مجلس و سازمان برنامه و بودجه تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند؛ خواسته‌های خود را همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای دقیق قانون خدمات مدیریت کشوری و بهبود کیفی سطح خدمات بیمه عنوان می‌کنند.
یکی از حاضران در تجمع امروز می‌گوید: برای چندمین بار در سال جاری به پایین بودن سطح معیشتی و رفاهی خود اعتراض کرده‌ایم؛ مسئولان تاکنون پاسخگوی ما نبوده‌اند؛ امیدواریم پس از این کَمی هم به بازنشستگان و مستمری بگیران بیندیشند.
تجمع  اعتراضی سراسری بازنشستگان صنعت فولاد نسبت به پرداخت نشدن مطالبات وعدم همسان سازی حقوق
امروز18مهر، بازنشستگان صنعت فولاد دراعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم همسان سازی حقوق دست به تجمع سراسری زدند.
بازنشستگان صنعت فولاد استان های تهران والبرز برای چندمین بار مقابل نهاد ریاست‌جمهوری تجمع کردند.
همزمان با تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد استان های تهران والبرز مقابل نهاد ریاست جمهوری همزمان بازنشستگان صنعت فولاد دیگر استان ها نیز مقابل ساختمان استانداری‌های محل سکونت خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
برپایه گزارش منتشره،آنها در توضیح مطالبات خود می‌گویند: در حال حاضر مستمری شهریور ماه‌مان به تاخیر افتاده و از سال ۹۱ تاکنون نیز بخشی از مطالبات مربوط به اجرای احکام معلق شده حق سرپرستی و حق سختی کارمان پرداخت نشده است.
بازنشستگان صنعت فولاد کشور همچنین خواستار همسان‌سازی مستمری هم‌صنفان پیشکسوت خود هستند که گویا از حدود پنج سال قبل تاکنون نسبت به آن ترتیب اثری داده نشده است.
آنها با یادآوری اینکه برای پرداخت مستمری شهریور ماه بازنشستگان فولاد، سازمان برنامه و بودجه روز ۱۵ ماه جاری نامه‌ای به خزانه دولت در وزارت اقتصاد داریی ارسال کرده‌است؛ افزودند: به‌صورت مشخص در جلسه روز گذشته؛ مدیرکل خزانه با دولت به دلیل مشخص نبودن منابع مالی، نامه ارسالی را به سازمان برنامه و بودجه عودت داده است.
این بازنشستگان می‌گویند: تاکنون پاسخ درست و شفافی در خصوص مشکلات مان به ما داده نشده و ما می‌خواهیم بگوییم با گزارش و نامه‌نگاری کار بازنشستگان حل نخواهد شد در نتیجه این تجمعات ادامه خواهد یافت.
تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری آمل نسبت به عدم پرداخت حقوق مقابل ساختمان شورای این شهر
امروز18مهر،جمعی از کارگران تحت پوشش پیمانکاری سازمان فضای سبز شهرداری شهرستان آمل،دراعتراض به عدم پرداخت حقوق مقابل ساختمان شورای این شهر،تجمع کردند.
بنابه گزارش رسانه ای شده، محمدرضا میکائیل سخنگوی شورای اسلامی شهر آمل گفت: بیش از ۴۰ نفر از کارگران سازمان فضای سبزشهرداری شهرستان آمل امروز به علت پرداخت نشدن به موقع حقوقشان به مدت یک ساعت در محل شورای اسلامی این شهرستان تجمع کردند.
وی افزود: با حضور پیمانکار و دو نفر از نماینده‌های کارگران در جلسه رسمی شورای شهر آمل، مشکلات و درخواست‌های حقوقی و معیشتی خود را مطرح که با وعده پیگیری مسائل کارگران و پرداخت حقوق تا ظهر، به تجمع خود خاتمه دادند.
تجمع کارگران کارخانه رینگ‌سازی مشهد دراعتراض به سخت تر شدن شرایط کاری،کاهش حقوق وکوتاهترشدن مدت قرارداد مقابل ساختمان مدیریت
روزگذشته(17مهر)،کارگران کارخانه رینگ‌سازی مشهد دراعتراض به سخت تر شدن شرایط کاری،کاهش حقوق وکوتاهترشدن مدت قرارداد مقابل ساختمان مدیریت این واحد قطعه‌سازی درمشهد تجمع کردند.
براساس گزارشی که امروز18مهر رسانه ای شد،کارگران کارخانه رینگ‌سازی مشهد گفتند: از حدود 2 سال پیش که مدیریت این واحد قطعه سازی تغییر کرده‌است، برنامه‌های کارفرما بیش از پیش بر افزایش بهره‌وری تولید متمرکز شده است و همین تاکید بیش از اندازه باعث نارضایتی آنها و همکارانشان شده است.
کارخانه رینگ‌سازی مشهد 35 سال پیش در استان خراسان رضوی راه‌اندازی شده‌. در حال حاضر حدود هزار کارگر در این واحد صنعتی مشغول کارند که سابقه کاری برخی از آنها به 20 سال هم می‌رسد.
مطابق گفته کارگران،از زمان تغییر رویه مدیریت این واحد صنعتی، تحقق تمامی مطالبات ازجمله افزایش حقوق، پرداخت پاداش‌ها، ترفیع رتبه شغلی و ... به صورت سختگیرانه‌ای با معیارهای رقابتی سنجیده می‌شود و همین مسئله باعث افزایش فشار روانی و نارضایتی کارگران شده است.

کارگران می‌گویند؛ با وجود اصرارهایی که مدیریت این واحد صنعتی برای جایگزین کردن استانداردهای خود دارد اما در عمل تجربه دو سال گذشته آنها نشان می‌دهد تبعیت از معیارهای جدید تاثیر چندانی بر ارتقای موقعیت شغلی آنها نداشته است.
مطابق این گفته‌ها؛ پرداخت درآمد نزدیک به حداقل مزدی و کاهش مدت قراردادهای شغلی کارگران تا زیر مدت یک سال ازجمله عوامل موثر بر نارضایتی کارگران بوده‌ است. چنانچه برخی از کارگران این واحد تولیدی مدعی هستند که مدت قرارداد آنها هر 35 روز تمدید می‌شود.
از قرار معلوم مجموعه این اتفاقات باعث شد روز گذشته گروهی از کارگران معترض در محل دفتر مدیریت تجمع اعتراضی برپا کنند.
تحقق اراده کارگران برای عدم تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی در سامانه ۱ و ۶ BRT را شادباش می گوییم
رای گیری تحمیلی بر کارگران سامانه های ۱ و ۶ BRT برای تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی علی رغم تخلف و تقلب فراوان با اراده و عزم رانندگان و کارگران به حد نصاب قانونی نرسید.
کارگران سامانه ۱ و ۶  BRT از سال ۹۲ با هوشیاری و اتحاد در چند نوبت علی رغم فشار و زور مدیریتی و تخلف و تقلب کسترده سازمان یافته به رای گیری تحمیلی برای تشکیل شورای اسلامی کار در خدمت مدیریت نه گفتند و مانع از تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی شدند.
طبق ماده ۱۴ آئین نامه انتخابات قانون تشکیل شوراهای اسلامی کار در کارگاه هایی که تعداد کارگران از ۵۰۱ نفر تا ۱۰۰۰ نفر باشد. باید ۶ نفر عضو اصلی و ۴ نفر عضو علی البدل انتخاب گردد. و طبق تبصره ۲ ماده ۱ قانون تشکیل شوراهای اسلامی کار، آراء منتخبین نباید از یک سوم کل آراء کمتر باشد.
با توجه با اینکه مدیریت و حراست شرکت واحد با اجبار از کارگران رای می گیرد. کارگران با هوشیاری با زدن علامت ضربدر بزرگ در تعرفه رای مانع از این شدند که کاندیداها یک سوم کل آراء را کسب کنند.
در سامانه ۱ و ۶ BRT با توجه به تعداد کارگران باید ۶ عضو اصلی و ۴ عضو علی البدل انتخاب می شد. و علی رغم تخلف و تقلب سازمان یافته و گسترده مدیریت در انتخابات طی دو مرحله رای گیری، در سامانه ۱ BRT مجموعا ۸ نفر رای آورد و در سامانه ۶ BRT مجموعا ۵ نفر رای آورد.
ماده ۸ آئین نامه انتخابات شورای اسلامی کار:《در موارد زیر انتخابات شورا برای مدت یک سال به تعویق می افتد:
ج- در صورتی که پس از طی دو مرحله انتخابات، حداقل به تعداد مورد نیاز(۲و۴و۶و۸و۱۰نفر) حدنصاب لازم را به دست نیاورند.
در مورد دو سامانه ذکر شده ۱۰ کاندید باید حد نصاب لازم (یک سوم کل آراء) را به دست می آوردند. بنابراین چون در سامانه یک ۸ کاندید و در سامانه شش ۵ کاندید حدنصاب را کسب کردند. بنابراین برابر قانون شورا در این دو سامانه تشکیل نمی شود.
منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
عدم پرداخت ماه ها حقوق 200کارگر کارخانه کیش چوب
اعزام کارگران این کارخانه به مرخصی اجباری از دهم مهرماه
اخراج تعدادی از کارگران معترض طی یکسال گذشته
8تا12ماه حقوق وعیدی امسال 200کارگر کارخانه کیش چوب پرداخت نشده است.کارگران این کارخانه از دهم ماه جاری به مرخصی اجباری اعزام شده اند.طی یکسال گذشته تعدادی از کارگران این واحد تولیدی واقع در منطقه آزاد کیش بدلیل اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان از کار اخراج شده اند.
براساس گزارشی که امروز18مهر رسانه ای شد،جمعی از کارگران کارخانه کیش چوب واقع در منطقه آزاد کیش با اشاره به معوقات مزدی خود گفتند: نزدیک به ۲۰۰ کارگر هستیم که در بخش‌های تولید و اداری کارخانه کیش چوب کار می‌کنیم اما در حال حاضر بابت ۸ تا ۱۲ ماه مطالبات مزدی طلبکاریم.
به گفته یکی از کارگران، دلیل پرداخت نشدن معوقات مزدی او و سایر همکارانش کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی به دلیل کاهش حداقلی فعالیت تولیدی کارخانه است.
او گفت: کارگران کیش چوب، آخرین حقوقی که دریافت کرده‌اند مربوط به دستمزد شهریور ماه سال ۹۵ است که در خرداد ماه سال جاری توسط کارفرما به حساب بانکی آنها واریز شده است، همچنین کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی عیدی سال ۹۵ آنان را پرداخت نکرده است.
وی بابیان اینکه حدود نیمی از همکاران شاغل در کارخانه کیش چوب را کارگران هندی و بنگلادشی تشکیل می‌دهند،  در خصوص تعطیلی موقت کارخانه اظهار داشت: اخیرا کارفرما (از دهم مهر ماه) به دلایل نامعلومی کارخانه را به صورت موقت تعطیل اعلام کرده و از کارگران خواسته است به مدت  ۱۰ روز در کارخانه حاضر نشوند.
این کارگر همچنین گفت: نگرانی ما کارگران این است در نتیجه استمرار این مشکلات، مرخص‌های آن‌ها در  هفته‌ها و ماه‌های آتی نیز ادامه پیدا کند.
به گفته این کارگر؛ مجموعه اتفاقاتی که در مدت یک سال گذشته در این واحد تولیدکننده محصولات چوبی افتاده، موجب شده تعدادی از کارگران که مشکلات خود را به دفتر اشتغال منطقه آزاد کیش انتقال دادند،از کار اخراج شوند.
به گفته این کارگر در شرایط کنونی آنچه برای او و همکارانش حائز اهمیت است؛ دریافت مطالبات و حفظ امنیت شغلی است چراکه در منطقه محل کارشان فرصت شغلی دیگری وجود ندارد اما آنها باید پاسخگوی نیازهای خانواده‌هایشان باشند.
وی با بیان اینکه هم اکنون کارگران این کارخانه از وضعیت موجود رضایت ندارند، درباره علت معوق ماندن مطالبات مزدی خود گفتند: کارفرما می‌گوید رکود بازار ساخت و ساز به فعالیت کارخانه کیش چوب لطمه وارد کرده است.
این کارگران که احتمال می‌دهند در نتیجه وضعیت پیش آمده ممکن است امنیت شغلی خود را از دست بدهند؛ در خاتمه افزودند: از مسئولان درخواست داریم پیگیر مشکلات کارخانه کیش چوب و معوقات مزدی و بیمه‌ای آنها باشند.
کارگران کارخانه ایران سوئیچ با ماه ها حقوق معوقه وحق بیمه پرداخت نشده در چند قدمی بیکاری!
6ماه حقوق کارگران کارخانه ایران سوئیچ  واقع در كیلومتر 11 جاده مخصوص كرج پرداخت نشده است. حق بیمه کارگران نیز به بیمه تأمین اجتماعی به مدت ۱۲ ماه پرداخت نشده که باعث عدم تمدید و صدور دفترچه  های بیمه‌ کارگران از سوی شعبه مربوطه و عدم ارائه خدمات به کارگران شده است،ازجمله این که بیمه بیکاری به این کارگران تعلق نمی‌گیرد.
علاوه بر این حق بیمه تکمیلی که از کارگران دریافت شده نیز پرداخت نشده است که بازتاب آن، عدم پرداخت خسارت درمانی از طرف شرکت بیمه‌ای مربوطه از آذرماه سال ۹۵ تاکنون به کارگران بوده است.
ازاین فراترکارخانه ای که بیش از ۳۳۰ نفر کارگرداشت و خط تولید آن به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کرد امروز با ۴۸ نفر کارگر فعالیت می‌کند و با فسخ قرارداد کار، نگرفتن سفارش کار جدید و استفاده از حربه‌های خاص به منظور برنده نشدن در مناقصات کاری به بهانه‌های اعلام شده مصمم به تعطیلی شرکت و اخراج باقیمانده کارگرانش شده است.
براساس گزارش که امروز18مهر رسانه ای شد،شرکت ایران سوئیچ بعنوان اولین شرکت تابلو سازی در ایران، فعالیت خود را در سال ۱۳۴۶ آغاز کرد و پنج محصول تابلوهای فشار قوی، تابلوهای فشار ضعیف، خازن، کلید فشارقوی و سکسیونر از تولیدات این شرکت محسوب می‌شود.
مشکلات کارگران این شرکت تقریبا از مهرماه سال گذشته آغاز شد تا اینکه پس از تقریبا یکسال همچنان کارگران این شرکت با مشکلات متعددی مواجه هستند.
این شرکت از جمله شرکت‌های فعال با راندمان کاری بالا حدود ۵۰ سال سابقه موفق در عرصه تولید تابلوهای برق مطرح بود اما چند سالی است که به دلیل مشکلات مدیریتی در رکود به سر می‌برد.
سهام‌دار این شرکت، در زمان خرید سهام شرکت از وزارت نیرو (با ۵۱ درصد سهام) و سازمان تأمین اجتماعی (با ۴۹ درصد سهام)، برای قانع کردن مسئولان از هیچ تلاشی دریغ نکرد اما اکنون بنا به دلایلی در صدد تعطیلی شرکت برآمده است؛ ضمن اینکه قصدی برای فروش شرکت ندارد چراکه به نام و اعتبار شرکت نیاز دارد.
سهام‌دار شرکت برای رسیدن به اهداف خود با زمینه سازی قبلی و با دلایلی نظیر تحریم و نبود نقدینگی و عدم فروش محصول، سعی در توجیه متولیان حامی تولید و کارگری مانند وزارت کار و وزارت صنعت داشت.
اکنون در این شرایط به مرور زمان شرکتی که بیش از ۳۳۰ نفر کارگرداشت و خط تولید آن به صورت شبانه‌روز فعالیت می‌کرد امروز با ۴۸ نفر کارگر فعالیت می‌کند و با فسخ قرارداد کار، نگرفتن سفارش کار جدید و استفاده از حربه‌های خاص به منظور برنده نشدن در مناقصات کاری به بهانه‌های اعلام شده مصمم به تعطیلی شرکت و اخراج باقیمانده کارگرانش شده است.
در سال ۹۵ تشدید فشار روحی روانی و اقتصادی به کارگران و خانواده آنها موجب شد تا بسیاری از کارگران با صرف‌نظر از دریافت حق و حقوق قانونی نسبت به ترک محل کار اقدام کنند.
حق بیمه کارگران به بیمه تأمین اجتماعی به مدت ۱۲ ماه پرداخت نشده که باعث عدم تمدید و صدور دفترچه  های بیمه‌ کارگران از سوی شعبه مربوطه و عدم ارائه خدمات به کارگران شده است،ازجمله این که بیمه بیکاری به این کارگران تعلق نمی‌گیرد.
شش ماه حقوق کارگران پرداخت نشده است وعلاوه بر این حق بیمه تکمیلی که از کارگران دریافت شده نیز پرداخت نشده است که بازتاب آن، عدم پرداخت خسارت درمانی از طرف شرکت بیمه‌ای مربوطه از آذرماه سال ۹۵ تاکنون به کارگران بوده است.
عدم خرید و توزیع لباس کار و کفش ایمنی کارگران از سال ۹۴ تاکنون، عدم پرداخت کمک‌های غیرنقدی از سال ۹۴ تاکنون و عدم پرداخت هزینه ایاب و ذهاب برای ۳ ماه را از دیگر مشکلات کارگران این کارخانه است.
عدم پرداخت2ماه حقوق هزاران کارگر معادن زغال سنگ کرمان
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمان از عدم پرداخت2ماه حقوق هزاران کارگر معادن زغال سنگ کرمان،خبرداد.
برپایه گزارشی که امروز18مهر رسانه ای شد،رضا اسماعیلی با اشاره به وجود 23 معدن زغال سنگ در استان کرمان اظهار داشت: از این تعداد معدن 17 معدن فعال و بقیه به دلیل مسائل و مشکلات امنیتی و یا نداشتن صرفه اقتصادی تعطیل شده است.
وی با اشاره به اینکه نزدیک به 7 هزار نفر در معادن زغال سنگ استان مشغول به کار هستند تصریح کرد: قسمت عمده معیشت مردم شهرستان‌های راور، کوهبنان و زرند از این راه تامین می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس مقرر شد تا دهم هر ماه از محل پرداخت پول زغالی که ذوب‌آهن به شرکت زغال سنگ پرداخت می‌کند حقوق کارگران و هزینه لازم جهت تامین تجهیزات لازم برای معادن فراهم شود گفت: در ماه اول این پول پرداخت شد و این ماه هنوز پرداخت نشده است و هم اکنون پرداخت حقوق کارگران دو ماه معوقه دارد.
تجمع اعتراضی دستفروشان خیابان نوبهار کرمانشاه در برابر شورای شهر
صبح امروز سه شنبه 18 مهر 96، جمعی از دست فروشان خیابان نوبهار در برابر ساختمان شورای شهر کرمانشاه به دلیل فشارهای وارده از سوی اجرائیات شهرداری که مانع کسب و کار این افراد شده بود؛ تجمع کردند.
دستفروشان با ارائه کتبی درخواست شان، خواهان لغو محدودیت و فشار بر کسب و کار و تنها منبع درآمدشان شدند.
تجمع کنندگان در راستای رسیدن به خواسته ی شان، ساعت شش بعدازظهر امروز 18 مهر، تجمعی دیگری مقابل ساختمان اصلی شهرداری واقع در میدان شهناز برگزار می کنند.
تجمع اعتراضی اهالی صیدون  نسبت به نبود امکانات رفاهی - شهری  مقابل بخشداری
امروز18مهر، اهالی صیدون  از توابع شهرستان باغملک دراستان خوزستان دراعتراض به نبود امکانات رفاهی – شهری از جمله بانک ، بیمارستان و جاده ارتباطی مناسب، مقابل بخشداری تجمع کردند.
بخش صیدون با ۲۰ هزار نفر جمعیت  در  ۳۵کیلومتری جنوب شهرستان باغملک استان خوزستان قرار داردکه بیشتر مردم آن  بهمیی سردسیر هستند  .
براساس گزارش منتشره،به گفته یکی از اهالی صیدون،این تجمع  که صبح امروز - سه‌شنبه 18مهرماه جاری آغاز شده وتا -لحظه تنظیم خبر - نیز ادامه دارد در اعتراض به نبود خدمات رفاهی در منطقه است به طوری که مرد این بخش برای انجام امور بانکی خود باید به نزدیکترین شهر مجاور بروند زیر این صیدون تنها   یک عابربانک دارد که بیشتر اوقات نیز خراب است.
صِیدون در استان خوزستان است.  این شهر از توابع شهرستان باغ‌ملک و مرکز بخش صیدون است که خود نیز به دو قسمت صیدون شمالی و صیدون جنوبی تقسیم می‌شود. چندین روستای بزرگ و حاصلخیز، در اطراف صیدون وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به سرآسیاب و ماوی و روستای دره بنیاب و طلاور و علاء، رودزیر و خود شهر صیدون اشاره کرد.
در این مناطق برنج بسیاری کشت می‌شود که یک نوع آن چمپا نام دارد.
زبان مردم منطقه صیدون لری با گویش بهمئی است. که دنباله زبان اوستایی است.
تجمع اعتراضی دوباره داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی مقابل مجلس
صبح امروز18مهر،جمعی از داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی در اعتراض به نتایج آزمون دستیاری و اعمال سهمیه پنج درصدی رزمندگان و ایثارگران در این آزمون، برای دومین بار در یک هفته اخیر، مقابل مجلس تجمع کردند.
این معترضان در هفته‌ گذشته نیز مقابل مجلس* ووزارت بهداشت** تجمع کرده بودند و این دومین تجمع اعتراضیشان مقابل مجلس است.
*داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی در دومین روزاعتراضشان مقابل مجلس تجمع کردند
صبح امروز11مهر،جمعی از داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی دردومین روز اعتراضشان نسبت به نتایج آزمون دستیاری و اعمال سهمیه‌های بومی، ایثارگر،‌ شاهد و سهمیه پنج درصدی جانبازان و ایثارگران در این آزمون مقابل مجلس تجمع کردند.
**تجمع اعتراضی داوطلبان دستیاری دندانپزشکی مقابل وزارت بهداشت
امروزدوشنبه10مهر،جمعی از داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی در اعتراض به نتایج آزمون دستیاری و اعمال سهمیه‌های بومی، ایثارگر،‌ شاهد و سهمیه پنج درصدی جانبازان و ایثارگران در این آزمون مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
برپایه گزارشات منتشره، دندانپزشکان تجمع کننده خواستار بازبینی نحوه اعمال سهمیه‌های بومی، ایثارگر،‌ شاهد و سهمیه پنج درصدی جانبازان و ایثارگران بوده و اظهار می‌کردند در دفترچه ثبت‌نام صراحتا اعلام شده است، که باقی مانده سهمیه آزاد و ایثارگر متعلق به داوطلبین سهمیه آزاد است.
م.الف یکی از شرکت کنندگان در این تجمع اظهار کرد: ما خواهان بازبینی نحوه اعمال سهمیه‌های بومی و ایثارگر و شاهد و سهمیه پنج درصدی جدید و احقاق حقوق داوطلبین سهمیه آزاد هستیم.
وی ادامه داد: در دفترچه ثبت نام صراحتا اعلام شده است، که باقی مانده سهمیه آزاد و ایثارگر متعلق به داوطلبین سهمیه آزاد است.
این داوطلب آزمون دستیاری دندانپزشکی گفت: با افزایش سهمیه بومی و رزمندگان و ایثارگران، ظرفیت باقی مانده برای داوطلبان آزاد تنها 30 درصد است.
وی گفت: نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی به دلیل تصمیم گیری نحوه اعمال سهمیه امسال به تعویق افتاد و به رغم گفتگوهای انجام شده با مرکز سنجش پزشکی و پیگیری‌های شحصی داوطلبان این آزمون قبل اعلام نتایج و گرفتن پاسخی مبنی بر عدم اعمال سهمیه پنج درصد، این سهمیه اعمال شد.
این داوطلب آزمون دستیاری با اشاره به اینکه طی نامه ای درخواست خود را به وزارت بهداشت اعلام کردیم گفت: اعمال سهمیه‌های جدید رزمندگان پنج درصد که طبق تبصره تا ۳۰ درصد قابل افزایش است موجی از سردرگمی و ناامیدی را نه تنها در بین اقشار ما دندانپزشکان، بلکه در بین داوطلبین کنکور سراسری و کارشناسی ارشد نیز بوجود آورده است و سال آینده در صورت اعمال؛ در بین همکاران پزشک ما نیز مشکلات و اعتراضات عدیده ای به وجود می آورد.
وی گفت: در آخر مهمترین خواسته ما این است که سهمیه‌ها بطور جدی بازنگری شوند و شانس قبولی افراد سهمیه آزاد به حالت قبل برگردد و مازاد هر سهمیه‌ای مانند سهمیه شاهد و بومی نیز همچون سابق به سهمیه آزاد تعلق بگیرد.
این داوطلب آزمون دستیاری خاطرنشان کرد: آزمون دستیاری دندانپزشکی با آزمون‌های دستیاری پزشکی و آزمون ارشد در تعداد ظرفیت‌هاست٬ حداکثر 380 ظرفیت موجود است که با کسر سهمیه بومی و شاهد تقریبا یک سوم ظرفیت خالی می‌ماند و این یعنی اکثر شرکت‌کننده‌ها که سهمیه آزاد هستند برای تنها یک سوم ظرفیت رقابت می‌کنند.
اعتصاب وتظاهرات کارکنان دولت فرانسه دراعتراض به سیاست ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان
اخباروگزارشات کارگری:امروزسه شنبه10اکتبر،فرانسه شاهد اعتراض هزاران نفر از کارکنان دولت نسبت به سیاست های ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان بود.
بدنبال فراخوان 10سندیکای فرانسوی*(9سندیکای حقوق بگیران ویک سندیکای دانشجویی)برای اولین بار پس از 10سال، امروز10اکتبرهزاران نفرازکارکنان دولت در اعتصاب وتظاهرات خیابانی سراسری شرکت کردند واعتراضتشان را نسبت به حذف 120000پست شغلی طی 5سال آینده،عدم افزایش حقوق وحتی بروز نکردنش متناسب با افزایش نرخ تورم،افزایش شارژسوسیال وعدم باز پرداخت حق اولین روز مرخصی درمانی و....،بنمایش گذاشتند.
به گزارش سندیکای ث.ژ.ت،امروز400هزارنفردرشهرهای مختلف فرانسه در تظاهرات خیابانی شرکت کردند.بنابه گزارش همین منبع فقط درخیابان های پاریس45هزارنفردست به تظاهرات زدند.
کارکنان مدارس،بیمارستان ها، دفاترپست،حمل ونقل زمینی وهوایی و..... در اعتصاب امروز شرکت کردند.
روز گذشته9اکتبر نشست مشترکی بین سندیکاهای فرانسوی:
(CGT, CFDT, FO, CFTC, FSU, Unsa, Solidaires, Unef, UNL et FIDL)
جهت سازمان دادن اقدام مشترک دراعتراض نسبت به سیاست های ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان ازجمله نسبت به کاهش حق مسکن،افزایش شارژسوسیال ، اصلاحات درباره کارآموزی وکارآموزان،اصلاحات درباره بازنشستگان و.... برگزارشد که متاسفانه مابه ازای عملی نداشت وقرارشد24اکتبر دوباره نشست مشترکی در همین رابطه برپاشود.
اما تا آن تاریخ سندیکای ث.ژ.ت فراخوانی برای اعتراض نسبت به لایحه قانون کار ضدکارگری ماکرون بتاریخ پنج شنبه19اکتبرصادرکرد.
*Solidaires ;
Force ouvrière (FO) ;
Fédération autonome (FA) ;
Fédération syndicale unitaire (FSU) ;
Confédération générale du travail (CGT) ;
Union nationale des étudiants de France (Unef) ;
Union nationale des syndicats autonomes (Unsa) ;
Confédération française démocratique du travail (CFDT) ;
Confédération française des travailleurs chrétiens (CFTC) ;
une première depuis 10 ans - pour protester contre les projets du gouvernement (suppression de 120 000 postes en cinq ans, rémunérations gelées, jour de carence ou enc
هیجدهم مهرماه1396
akhbarkargari2468@gmail.com

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) جنبش کارگرى Thu, 12 Oct 2017 04:25:53 +0000
هپکو تداوم اعتراضات دو سال گذشته http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65871:2017-09-29-02-58-50&Itemid=645 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65871:2017-09-29-02-58-50&Itemid=645

١١ اسفندماه سال(١٣٩٤) کارگران شرکت هپکو به دلیل تاخیر شش ماه حقوقشان مقابل ساختمان استانداری مرکزی تجمع کردند و از سوی مسئولان استانی وعده هایی برای رفع مشکلاتشان داده شد. وعده ها عملی نشدند و کارگران کماکان در وضع اقتصادی و مالی نامناسبی قرار داشتند.
از اوایل دی ماه ٩٥ اعتصاب کارگران هپکو شروع میشود.
١١ آبان ماه   با راهپیمایی در مسیر شرکت تا مرکز شهر و تجمع مقابل مصلی اراک  کارگران نیز خواسته خود را به مسئولین گوشزد کردند. درهمین رابطه،معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی در ١٢ آبان ماه گفت: حقوق معوقه کارکنان کارخانه هپکو اراک تا پایان آبان ماه جاری پرداخت می شود. تا این تاریح حقوق های معوقه به ٦٠ میلیارد ریال میرسد. وعده پرداخت تا آخر آبان ماه هم عملی نشد، و صدها کارگر بدون دریافت حقوق هایشان وعده های پوچ کاربدستان دولت را تجربه، کردند.
با راه پیمایی کارگران اعتصابی کارخانه ماشین سازی هپکو در شهر اراک در روزهاتی ١٥ و ١٦ دی ماه ٩٥ در اعتراض یه پرداخت نکردن حقوق و مزایای شغلی، شکل جدید از اعتراض کارگران در مراکز صنعتی  تجربه، شد!
کارگران هپکو به اعتصاب و تجمع در محل شرکت خودشان را محدود نکردند. آنها راه پیمایی در شهر اراک  را به نمایش گذاشتند. راه پیمایی در خیابانهای شهر مورد توجه مردم این شهر قرار گرفت.
سخنرانی حمید رضا احمدی کارگر کارخانه هپکو در مقابل نیروی انتظامی بخش مهمی از آگاهی سیاسی و نیروی تعرض کارگران به نظام سرمایه داری و نظام جمهوری اسلامی را صحنه های شورانگیز در تاریخ اعتراضات کارگران هپکو ثبت شده است!  حمید رضا ؛«از باتوم شما ترسی نداریم. پاسخ نیروی انتظامی به حقوق بشر و خواسته ما کارگران اینست. آقایان نیروی انتظامی اگر راست میگویید بروید اینهمه مواد مخدر در شهر است را جمع کنید. زیر دو دقیقه میشود مواد مخدر تهیه کرد. اینها یک مشت کارگرند که پول نان شبشان را ندارند. بازیچه شخصی به اسم عطاریان شده اند. چرا استاندار صدایش در نمی آید. آقای استاندار به مردم خیانت کردی. اگر این بساط را داریم از بی عرضگی مسئولین است. خدا شاهد است و به جان تنها دخترم و بچه ای که در راه داریم، از باتوم شما ترسی ندارم. برویم اوین بهتر از این زندگی است. همه کارخانجات اراک از بین رفته اند. اینجا شرکت آوانگان نشد. هپکو ساکت نماند. آوانگان تعطیل شد.شما از خانواده های آن کارگران خبر دارید؟ صنایع تعطیل شد. پیشگیری میکردید. آقایان نیروی انتظامی که با توم خود را برای ما نگاهداشته ای، جوان شهر ما کجا کار گیر بیاورد، در هپکو؟ امنیت را با چه می خواهید برقرار کنید ، با زور؟ با با تدبیر؟ تدبرتان اینست؟ عطاریان یکنفر است . راست میگوید بروید او را بیاورید. برای ما شاخ و شانه میکشید؟ عطاریان یکنفر است، گردن کلفت و مفتخور است. . » این سخنان با کف زدن کارگران همراه شد و کارگران خطاب به نیروی انتظامی گفتند باتومتان را بردارید و بروید.

مراکر صنعنی شهر اراک  با اعتراضات کوبنده هپکو، آذراب و  آوانگان مورد توجه کارگرادر سطح سراسری قرار گرفته!
کارگران کارخانه آذراب و کارگران کارخانه هپکو روز سه‌شنبه ٢٨ شهریور در دو حرکت جداگانه مسیرهای ارتباطی شهر اراک را بستند. کارگران آذراب جاده اراک ـ تهران را به طور کامل مسدود کردند و کارگران هپکو در محل پل «شهید بختیاری» روی ریل راه آهن تجمع کردند. خواست کارگران هر دو کارخانه دریافت دستمزد و مطالبات معوقه خود و داشتن امنیت شغلی است.

نیروی انتظامی و ادعاهای پوچ و آشنا
یگان ویژه برای متفرق کردن کارگران آذراب به شلیک هوایی متوسل می شود و بر تراکم نیروهای انتظامی حاضر در محل افزوده می شود.
فرمانده نظامیان حاضر در محل از کارگران می خواهد پراکنده شوند. او خطاب به کارگران می گوید: «زمان دارید که موقعیت را ترک کنید. مزاحم کار مردم شده‌اید. مردم کار دارند، زندگی دارند، راه را باز کنید.»
رفتار نیروهای انتظامی با کارگران، دستفروشان و کولبران یک جنس از توسل به سرکوب است. علیه  دستفروشان میگویند؛ "بساط دستفروشی را جمع کنید،  مانع رفت و آمد مردم نشوید" با فرستادن گله مزدوران به دستفروشان حمله میکنند، تا مرز مرگ آنها را کتک کاری میکنند و بقول خودشان میخواهند |نظم" را برقرار کنند. به کولبران میگویند "قاچاق" فروش و آنها را با شلیک مستقیم میکشند. به  اعتراضات کارگران حمله میکنند، یگان های ویژه را بمحل اعتراض و تجمع کارگران میفرستند و به آنها میگویند ؛  «مزاحم کار مردم شده‌اید. مردم کار دارند، زندگی دارند، راه را باز کنید.»
رفتار نیروهای امنیتی ــ دولتی دولتها علیه اعتصاب و تجمع کارگران یکسان است، از انبان کثیف و مشترکشان که همانا بکارگیری حربه مردم است استفاده میکنند. رفتار یگان های ویژه حکومت اسلامی در نیشکر هفت تپه، در آق دره و در اراک  یکی هستند.
در جاده اراک ــ تهران بر روی کارگران با گاز اشک آور  شلیک کردند و تعدادی از آنها را   مورد ضرب و شتم قرار دادند.

کارگر بیچاره؛ کتک زدن نداره ….» کاراکتر اعتراض کارگرا نیست!
«کارگر بیچاره؛ کتک زدن نداره ….»عکس العمل اعتراضی کارگران در مقابل حمله یگان های ویژه  است. فهم اینکه کارگر در حال اعتراض بویژه در کشوری استبدادی و سرکوبگر با کدام  گفتار و رفتار از خود و اعتراضش  دفاع کند، سخت نیست. در مملکت استبدادی که کارگر را به جرم اعتصاب و اعتراض شلاق میزنند، کارگر و معلم را بجرم "امنیتی" دستگیر و در زندان نگه میدارند، در مملکت استبدادی که آزادی تشک کارگران وجود ندارد و کارگر از تشکیل تشکل مستقل خودش محروم است، ضربه نظامی، تیراندازی و ضرب و شتم کارگر توسط نیروهای جنایتکار یگان ویژه با فریاد دادخواهی و مظلومانه ای فریاد زده میشود. فریاد   «کارگر بیچاره؛ کتک زدن نداره ….» کاراکتر اعتراضی کارگران هپکو و آذراب نیست. کاراکتر اعتراضات هپکو و آذراب زیربار ستم نمیکنیم زندگی است!

٤ مهر ١٣٩٦
٢٦ سپتامبر ٢٠١٧

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) جنبش کارگرى Fri, 29 Sep 2017 01:58:07 +0000
نسان نودینیان, داوود رفاهی: اخبار کارگری http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65862:2017-09-29-02-39-16&Itemid=645 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65862:2017-09-29-02-39-16&Itemid=645

بخش ایران:  نسان نودینیان
بخش بین المللی: داوود رفاهی

تجمع کارگران نی‌بر هفته تپه در مقابل استانداری خوزستان
صبح امروز دوم مهر ماه حدود ٢٠٠ نفر از کارگران فصلی نی‌بر‌ مجتمع کشت‌ و صنعت هفت تپه در اعتراض به محقق نشدن مطالبات بیمه‌ای خود از سوی کارفرما مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند. به گفته کارگران بیش از ده میلیارد تومان از حق بیمه آنها در فاصله سالهای ٦٨ تا ٩٢ .پرداخت نشده است. همچنین به تاخیر افتادن چندماه مطالبات مزدی و وضعیت نامعلوم پرداخت حق بهربرداری سالهای گذشته از دیگر مطالبات کارگران حاضر در در اجتماع روز جاری بوده است.
بنا بر خبرها شماری از این کارگران در سال ٩٣ برای پیگیری مطالبات خود به تهران آمده بودند، که بدنبال آن دولت طی مصوبه‌ای مبلغ ٢٥ میلیارد تومان برای پرداخت حق بیمه آنها اختصاص داد که تا این لحظه مبلغ ١٥ میلیارد تومان از اعتبارات تعیین شده توسط دولت پرداخت شده و در نتیجه احکام بازنشستگی برای شماری از آنها صادر گردید. حال در صورت پرداخت مابقی حق بیمه فصول بیکاری آنها که حدود ١٠ میلیارد تومان می‌شود ١٨٠کارگر از مجموع ٣٥٠کارگر فصلی نی‌بر کنونی میتوانند بازنشسته می‌شوند، اما چند سال است آنها را سر میدوانند و جوابی به کارگران داده نمیشود. گفتنی است که وجود فاصله بیمه‌ای در سوابق این کارگران به آن دلیل است که امکان برداشت محصول نی‌شکر تنها در نیمی از سال، کارگران نی‌بر به صورت فصلی مشغول به کارند و به همین دلیل حق بیمه آنان نیز تنها نیمی از سال پرداخت می‌شود. این خود یکی دیگر از معضلات این کارگران است.

اعتراض کارگران پیمانکاری معدن کرومیت اسفندوقه به بیکار شدن سه نفر از همکارانشان
روز دوم مهر ماه جمعی از کارگران معدن کرومیک اسفندوقه که به واسطه شرکت پیمانکاری مکانیزاسیون «جلگه» به کار استخراج کرومیک در این منطقه معدنی در کرمان اشتغال دارند، در اعتراض به بیکار شدن سه نفر از همکاران خود و پرداخت نشدن بخشی از مطالبات مزد‌ی‌شان مقابل ساختمان استانداری و اداره کل کار استان کرمان تجمع کردند. این کارگران علاوه بر تعویق پرداخت حدود دو ماه دستمزدو خواست پرداخت به موقع دستمزدها به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل نیز معترض هستند. خواست دیگر آنها بازگشت به کار سه نفر از همکارانشان است که از روز یکم مهرماه از ورود آنها به محل کارشان ممانعت شده است. توضیح کارفرما در این رابطه اینست که این کارگران قراردادشان تا پایان شهریور سال جاری بوده و به دلیل اینکه مرتبا در مجموعه معدن "اعتشاش و بی نظمی" ایجاد کرده اند، تمدید نشده است. در اعتراض به این موضوع کارگران این معدن دست از کار کشیده و خواستار تمدید قرار داد سه همکارشان هست.
زیر فشار این اعتراضات مدیریت وعده داده است که حداکثر تا ١٥ روز دیگر دستمزد معوقه آنها پرداخت میشود. کارگران خواستار پرداخت فوری آن و بازگشست به کار همکارانشان هستند و اعتراض ادامه دارد.

تجمع كارگران معترض معدن شماره ٣ در اعتراض به بیكار شدن و استفاده از نیروهای غیر بومی در معادن سیرجان
صبح روز دوم مهرماه کارگران معدن شماره ٣ سیرجان در اعتراض به بیکار شدن از کار و عدم تمدید قراردادهای آنها در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند.

یک اتفاق مهم: همبستگی با کارگران آذرآب و هپکو
بیانیه حمایتی دانشجویان در اراک در حمایت از کارگران آذر آب و هپکو
تجمع دانشجویی در حمایت از کارگران مظلوم شهر اراک
روز سه شنبه ٤ مهرماه ساعت ١٢ ظهر اجتماع دانشجویان صنعتی اراک در محوطه اصلی دانشگاه(اطراف حوض) در حمایت از کارگران مظلوم و زحمت کش شهرستان اراک برگزار خواهد شد که در این اجتماع بیانیه ای دانشجویی از طرف دانشجویان دانشگاه قرائت خواهد شد.

٢٨ شهریور: دو تجمع همزمان کارگران کارخانه آذرآب و هپکو در اراک
امروز ٢٨ شهریور کارگران کارخانه آذرآب در در مجاورت محل این کارخانه تجمع کردند. کارگران معترض که مدتیست جویای دستمزدهای پرداخت نشده خود و وضعیت بلاتکلیفشان هستند، با خروج از کارخانه به سمت جاده تهران به راه افتاده و باعث بسته شدن لاین ورودی شهر اراک شده و کارگران جاده اراک - تهران را به طور کامل بستند. همزمان کارگران هپکو نیز در مجاور محل کارخانه خود تجمع داشتند.
هم اکنون شعارهای اعتراضی کارگران در فضای شهر طنین انداخته است. نیروی انتظامی با هراس و محتاطانه تلاش دارد به تجمع خاتمه دهد. کارگران آذر آب بیش از ٤ ماه مزد طلب دارند. و خطر تعطیلی کارخانه و بیکاری تهدیدشان میکند. این کارگران روز گذشته همزمان با برگزاری مجمع عمومی شرکت برای تعیین مدیره نیز تجمع داشتند. بنا بر خبرها در عصر این روز شرکت آذرآب درصدد بود تا از طریق برگزاری مجمع به صورت مخفیانه تا ٢ سال مدیر عامل و هیات مدیره را به صورت ثابت نگه دارند.
در همین روز کارگران هپکو مسیر راه آهن را بستند. کارگران هپکو از دی ماه ٩٥ مزد خود را کامل دریافت نکرده اند و در وضعیت مشابه آذر آب قرار دارند. هم اکنون شهر اراک ، به شهر اعتراضات گسترده کارگری تبدیل شده است.

کارگران آذر آب و هپکو در اراک به اعتراضاتشان ادامه میدهند
روز سوم مهرماه کارگران آذر آب اراک و هپکو در ادامه اعتراضاتشان در محل کارخانه‌هایشان حاضر شدند و به خاطر تعویق پرداخت ماهها دستمزدشان و خطر تعطیلی کارخانه و بیکار شدن از کار، و یورش ماموران انتطامی به اعتراضات آنان در بیست و هشتم شهریور همچنان در اعتصاب بسر بردند. کارگران آذرآب ٦ ماه دستمزد طلب دارند و بدلیل عدم پرداخت حق بیمه شان، با مشکل تمدید دفترچه هایشان روبرویند و بیکار شدن از کار نیز آنها را تهدید میکنند. کارگران هپکو نیز از دی ماه ٩٥ دستمزد خود را کامل دریافت نکرده اند و با مشکلات مشابه کارگران آذرآب درگیرند. اعتراضات این کارگران و یورش وحشیانه نیروی انتطامی انعکاس وسیعی در میان کارگران و کل جامعه داشته و با حمایت هایی از سوی تشکلهای کارگری چون سندیکای نیشکر هفت تپه، اتحادیه آزاد کارگران ایران، سندیکای واحد و کارگران آلومنیوم ساز المهدی و اراک روبرو شده و به موضوع بحث داغی در مدیای اجتماعی تبدیل شده است. فشار اعتراضات کارگران هپکو و آذرآب و زمزمه های اعتراض در دیگر کارخانجات شهر اراک که آنها نیز به مشکلاتی از همین دست روبرویند، باعث شد که فرمانده نیروی انتظامی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی عذر خواهی کند و بازار وعده دادن اکنون داغ شده است. اما کارگران خواستار پرداخت فوری طلبهایشان و امنیت شلغی خود هستند. کارگران هپکو در همین رابطه در اول مهر ماه مقابل استانداری جمع شدند. کارگران در سخنرانی هایشان صدای اعتراض خود را به سرکوبگری نیروی انتظامی بلند کردند. یکی از سخنرانان در این تجمع میگوید: شما نیروی انتظامی که به صورت ما گازاشک آور زدی، بچه ات امروز با لباس نو و وسایل تحریر نو به مدرسه رفت، اما میدانی که فرزند همکار من اینجا بغلش نشسته و از تحصیل محروم است.
سخنران دیگری در اعتراض به سرکوب یگان ویژه و با خشم تمام از اینکه چگونه با چماق مذهب جامعه را سرکوب و چپاول میکنند میگوید:
دزدا خیالشون راحت، این پلیس و استاندار با اوناست
من خرج زن وبچم را نمیتونم بدم،اما اخبارو باز می کنی میانمار، لبنان..
دزدا خیالشون راحت، این پلیس و استاندار با اوناست!
- صدای ما را همه دنیا شنید، ولی در تلویزیون ما فقط اخبار لبنان و میانمار، غزه و... است!
زن و بچه من گرسنه اند...
امام حسین مال ١٤٠٠سال پیش است، شما امروز میزنید تو سر و کله زن و بچه من!
فریاد کارگران آذرآب و هپکو، فریاد اعتراض همه کارگران و کل مردم علیه فقر، تبعیض ، نابرابری و این جهنم سرمایه داری حاکم است.
از مبارزات کارگران آذرآب و هپکو وسیعا حمایت کنیم.

تجمع اعتراضی کارگران هپکو علیه یگان ویژه
دزدا خیالشون راحت، این پلیس و استاندار با اوناست
من خرج زن وبچم را نمیتونم بدم،اما اخبارو باز می کنی میانمار، لبنان..
دزدا خیالشون راحت، این پلیس و استاندار با اوناست!
- صدای ما را همه دنیا شنید، ولی در تلویزیون ما فقط اخبار لبنان و میانمار، غزه و... است!
زن و بچه من گرسنه اند...
روز ١ مهر ١٣٩٦ جمعی از کارگران هپكو با راه پیمایی به محل استانداری استان مرکزی رفته و دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی روز دوم مهر ماه. پرسنل شرکت خلیج فارس در جاده ساوه ، میدان نماز و بستن جا
با واگذار شدن این شرکت به بخش "خصوصی" بخش زیادی از مزایای شغلی کارگران حذف شده است. کارگران به حقوقهای زیر خط فقر اعتراض دارند.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت واحد ودانشجویان وتعدادی از معلمان وفعالین کارگری در حمایت از رضا شهابی
از ساعت ده صبح روز ٣ مهر به فراخوان سندیکای واحد تجمعی اعتراضی در حمایت از رضا شهابی عضو هیات مدیره این سندیکا در مقابل وزارت کار برپا شد. کارگران شرکت واحد، دانشجویان و تعدادی از معلمان و فعالین کارگری در آن شرکت داشتند. قبل از آن نیز تجمع دیگری به فراخوان ربابه رضایی همسر او در تاریخ ١٤ شهریور ماه مقابل مجلس برپا گردید و شعار کارگر زندانی آزاد باید گردد، رضا شهابی در مقابل مجلس و خیابانهای اطرافش طنین انداخت.
رضا شهابی از ١٧ مرداد در اعتراض به بازگرداندن مجدد وی به زندان و محکوم کردن وی به ٩٦٨ روز حبس دیگر در اعتصاب غذا بسر میبرد و حالش وخیم گزارش میشود.
علیرغم اینکه رضا شهابی دوره محکومیتش را سپری کرده است و با وجود اینکه نامه آزادی اش به تاریخ ٩٤/٦/٢٤ را در پرونده خود دیده است، مقامات قضایی تمامی مدت مرخصی پزشکی وی را غیبت محسوب کرده و او را به ٩٦٨ روز دیگر حبس محکوم کرده اند. رضا شهابی اکنون در سالن ١٠ زندان رجایی شهر منتقل شده است. هم اکنون کارزاری در حمایت از رضا شهابی و علیه احکام امنیتی در جریان است. سندیکای شرکت واحد طی طوماری اعتراض خواستار حمایت از رضا شهابی شده است. تشکلهای کارگری مختلف، فعالین و رهبران کارگری طی بیانیه ای بازگرداندن رضا شهابی به زندان و حکم حبس جدید او را محکوم کرده اند و خواستار آزادی بدون قید و شرط رضا شده اند. طومارهایی اعتراضی از سوی فعالین کارگری و معلمان در حمایت از رضا شهابی و خواستهایش منتشر شده است. در سطح بین المللی نیز کنگره اتحادیه های کارگری بریتانیا خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط رضا شهابی شد
دبیرکل کنگره اتحادیه های کارگری (تی یو سی)، خانم فرانسس او گرادی، در نامه ای خطاب به سفیر ایران در بریتانیا، از رئیس جمهوری اسلامی ایران خواسته است که فعال کارگری، رضا شهابی، را فوری آزاد کند و تصمیم دولت مبنی بر عدم پذیرش مرخصی پزشکی او را محکوم کرده است.
تا کنون مارک هانکوک، ریاست کشوری و چارلیز فلوری، دبیر و خزانه دار کشوری کارگران خدمات عمومی کانادا، شارون بارو دبیر کل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌ های کارگری (آی تی یو سی)، نج سندیکای عمده ی کارگران فرانسه، سِ. اِف .دِ.تِ؛ سِ. ژِ.ت؛ اونسا؛ اتحادیه سندیکائی سولیدر و افِ. اِس. او (فرهنگیان) ، سندیکاهای کارگران در سوئد از جمله لارش لیندگرن، دبیر اتحادیه سراسری کارگران ترانسپورت سوئد (٦١٠٠٠ عضو) ، آندرش فربه دبیر اتحادیه سراسری فلز سوئد (٣١٣٠٠٠ عضو )، اتحادیه کمونال سوئد( ٥٠٠٠٠٠ عضو)، اتحادیه سراسری کارگران در سوئد (ال.او ١٤٦٧٤١٧ عضو)و دنیس مارتینز،عضو کمیته همبستگی بین المللی اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-ا نتاریو طی نامه هایی سرگشاده به مقامات ایران ضمن اعتراض به بازگرداندن مجدد رضا شهابی به زندان و اعلام حمایت از خواستهای او، اعتراض خود را نسبت به فشار به رهبران و فعالین کارگری و امنیتی کردن مبارزات اعلام داشته و خواستار آزادی فوری رضا شهابی و پایان دادن به دستگیری فعالین کارگری و اجتماعی شده اند. کارزار علیه امنیتی کردن مبارزات از جمله برای آزادی رضا شهابی با قدرت ادامه دارد.
کمپین برای آزادی کارگران زندان

٢٤٠٠ کارگر معدن طرزه توانستند پرداخت یکماه از طلبهایشان را تحمیل کنند
بدنبال اعتراضات ا روزهای ٢٦ و ٢٧ شهریور کارگران معدن طرزه ، روز ٢٩ شهریور یک ماه از ٣ ماه طلب آنها پرداخت شد. این کارگران دستمزدها ماههای مرداد و شهریور را هنوز نگرفته اند و خواستار باقی طلبهایشان هستند.

تجمع اعتراضی کارگران پروژه آبرسانی دشت ‌سیستان نسبت به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان دراداره کارزابل
روزگذشته ٢٨ شهریور جمعی از کارگران پروژه ٤٦ هزار هکتاری دشت سیستان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان دراداره کارزابل،تجمع کردند. ٢٢٠٠ نفر در این پروژه کار میکنند.

٢٨ شهریور: کارگران فازهای ٢٢-٢٤ کنگان در بوشهر دست به اعتصاب زدند و درب اصلی این دو فاز را بستند
صبح ٢٨ شهریور گروهی از کارگران پیمانکاری شاغل در فاز ٢٢-٢٤ کنگان در بوشهر برای پیگیری معوقات مزدی خود دست به تجمع اعتراضی زده‌اند. این کارگران از اردیبهشت ماه دستمزدی نگرفته اند. حدود هفتاد نفر هستند و حق بیمه آنها نیز از اسفند ٩٥ پرداخت نشده است.

تجمع خانوادگی کارگران بیکارشده کارخانه صدر فولاد خرم‌آباد
روز٢٧شهریور، کارگران بیکارشده صدر فولاد خرم‌آباد بهمراه خانواده برای حفظ اشتغالشان واعتراض به عدم پرداخت ٦ ماه حقوق و حق بیمه شان تجمع کردند ومانع ازخارج کردن تجهیزات و ماشین‌آلات توسط طلبکارشدند. این کارگران قبل از این در ٢٢ شهریور در مقابل استانداری تجمع داشتند. این کارخانه از ٤ شهریور تعطیل شده است.

اعتصاب وتجمع کارگران شرکتی و استیجاری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی
روز٢٧شهریور، کارگران شرکتی و استیجاری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان آذربایجان شرقی دراعتراض به پرداخت نشدن ٦ ماه حقوق وبرای تبدیل وضعیت،دست از کار کشیده و مقابل استانداری تجمع کردند.به گفته کارگران حقوق پایه ی آنها در سال جاری حدود یک میلیون تومان است که تا کنون هیچ مبلغی به آنها داده نشده و کارگران حدود ١٥میلیون تومان دریافتی معوقه دارند. کارگران همچنین به بلاتکلیفی شغلی خود اعتراض دارند. از جمله کارگری با ٢٠ سال سابقه ی کار نیز شرکتی است و تکلیف مشخصی ندارد و مدیران جدید نیز نیروها را به عنوان کارکن راهداری نمی شناسند.
تجمع کارگران کارخانه آذرآب همزمان با مجمع عمومی شرکت برای تعیین هیئت مدیره
روزدوشنبه بیست وهفتم شهریورماه، کارگران کارخانه آذرآب در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان همزمان با مجمع عمومی شرکت صنایع آذرآب برای تعیین هیئت مدیره دست به تجمع زدند.بنا بر خبرها در عصر این روز شرکت آذرآب درصدد بود تا از طریق برگزاری مجمع به صورت مخفیانه تا ٢ سال مدیر عامل و هیات مدیره را به صورت ثابت نگه دارند. کارگران این شرکت در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود به مدت ٩ ماه، دست به اعتراض زدند.
دورجدیداعتصاب کارگران کارخانه سیمان کارون یک هفته راپشت سرگذاشت
روزدوشنبه بیست و هفتم شهریورماه، دورجدید اعترا ت کارگران کاخانه سیمان کارون یک هفته را پشت سر گذاشت. این کارگران از اردیبهشت امسال حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند. ٤٤٥ کارگر در این کارخانه به کار اشتغال دارند. و نزدیک به دو ماه است که کارگران بدلیل عدم پرداخت مزدشان حاضر به کار نیستند. کارفرما نیز کارخانه را تعطیل کرده و از هفته پیش سرویس رفت و آمد کارگران نیز لغو شده است.

کارگران
پروین محمدی :
روز به روز چهره ی سرکوب و تحمیل فقر بر میلیونها کارگر عریان تر میشود
سالهاست مهر اخراج و بیکاری و ورشکستگی و تعطیلی کارخانه جات بزرگ و کوچک، عدم پرداخت حقوق های ماهیانه، عدم واریز حق  بیمه کارگران و بلاتکلیف ماندن بازنشستگی آنان بر پیشانی طبقه کارگر ایران نقش بسته است و تلاش و مبارزه هر روزه آنان از نامه نگاری تا تجمع و بستن جاده ها برای تحقق زندگی برباد رفته شان جاری است.
تاکنون تمامی دستگاههای مربوطه با دادن وعده و وعید توانسته اند برای بقای عمرشان زمان بخرند، بدون آنکه کوچکترین کاری برای حل معضل میلیونها خانواده کارگری گرفتار در این گرداب کرده باشند.
زمانی که در تیتر های درشت روزنامه ها اختلاس و دزدی و فرار روسای بانکها با میلیاردها تومان و غیب شدن دکل های نفتی و شمش های طلا و لفت و لیس های پنهان وخالی شدن صندوق های بیمه ای و ....خودنمایی میکرد و میکند پر واضح است که حل گره گمشده ی معضل زندگی ما کارگران درکجاست.
آقایان عاجز از گرداندن جامعه در بی پاسخی به این همه جنایت ، در برابر حق خواهی کارگران به جان آمده از این همه فلاکت ، دست به سرکوب عریان در مقابل چشمان افکار عمومی میزنند.
جامعه ای که در طول چهار دهه گوشش از اخبار دزدی و جنایت و اعدام و خودکشی و مرگ عزیزانش در جاده و کارخانه ها تحت نام حوادث کار پر شده است اکنون می بیند کارگران را در اراک به دلیل حق خواهی با ماهها تحمل گرسنگی بدلیل عدم پرداخت دستمزد با ماشینهای مدرن سرکوب و نیروهای بیشمار اجیر شده که هزینه ی تمامی اینها را از جیب تک تک ما کارگران درآورده اند مورد تعرض وحشیانه قرار داده وتحت نام حفظ امنیت شهر با گاز اشک آور و فلفل و باتوم سعی در خفه کردنشان هستند.
حاکمینی که صندلی های قدرتشان را به نام مستضعفان تصاحب کردند و همیشه خودشان را وام دار کوخ نشینان میدانستند اکنون به جایی رسیده اند که برای حفظ قدرتشان با تمام چهره ی واقعی شان جلوی کارگر ایستاده اند و چنگ و دندان نشان میدهند.
اما ما کارگران اجازه نخواهیم داد فقر و مرگ را به سفره های خالی مان تحمیل کنند و در برابر اعتراضمان گلوله و زندان را هدیه کنند. تاریخ کل ستمگران گواه همین مسئله است که همیشه درب بر همین  پاشنه نمیچرخد.

دوم مهر ٩٦

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون حمله وحشیانه نیروهای گارد ویژه به کارگران آذر آب و هپکو - ننگ بر ستمگران، ننگ بر سرکوبگران
بنا بر اخبار منتشره، دیروز کارگران آذر آب در پی  بستن جاده اراک – تهران و کارگران هپکو بدنبال تجمع در محل پل بختیاری، مورد تهاجم وحشیانه نیروهای گارد ویژه قرار گرفته و تعداد قابل توجهی از آنان بشدت مصدوم و راهی بیمارستان شدند.
امروز نیز این نیروها، پیشاپیش این دو کارخانه را مورد محاصره قرار داده و در محل کارخانه بار دیگر کارگران آذر آب را مورد هجوم قرار دادند.
گسیل سنگین و گسترده نیروهای گارد ویژه با انواع تجهیزات مدرن سرکوب بر سر نزدیک به سه هزار کارگر این دو کارخانه در شرایطی صورت میگیرد که این کارگران ماههاست بدلیل عدم دریافت دستمزدهایشان با فقر و گرسنگی حادی دست به گریبانند و در آستانه سال تحصیلی جدید قادر به تهیه حداقل ناچیزی از امکانات لازم برای فرستادن فرزندان خود به مدرسه نیستند.
صف آرائی صدها نیروی گارد ویژه ی تا بن دندان مسلح در برابر کارگران آذر آب و هپکو، اعلام جنگی آشکار و نهائی از سوی کسانی به طبقه کارگر ایران است که با ژست مستضعف پناهی و بوسه بر بازوان کارگران در انقلاب ٥٧ قدرت را بدست گرفتند  و امروز پس از گذشت نزدیک به چهل سال از آن مقطع تاریخی، ضربات باتوم بر سر کارگران گرسنه ای فرود میاورند که چیزی جز دریافت دسترنج چندین ماهه خود را مطالبه ندارند.
کارگران و مردم زحمتکش اراک
عدم پرداخت ماهها دسترنج نزدیک به سه هزار کارگر آذر آب و هپکو و پاسخ به آنان با گارد ویژه و گاز اشک آور و ضربات باتوم، چیزی نیست که محدود به این کارگران باشد. این وضعیت امروز مشمول میلیونها کارگر در سراسر کشور و اکثریت بالائی از کارگران  صنایع سبک و سنگین در شهر صنعتی اراک است و این فقط نیروی متحد ماست که میتواند مانعی بزرگ در برابر سرکوب حق خواهی ما کارگران ایجاد و ستمگران و دزدان و غارتگران را وادار به عقب نشینی در برابر خواستهای ما بنماید.
همانقدر که فریاد حق خواهی کارگران آذر آب و هپکو، فریاد حق خواهی همه ما کارگران در شهر اراک و در سرتاسر کشور است، سرکوب و یورش وحشیانه به آنان نیز،  تعرض و حمله به همه ما کارگران در شهر اراک و در سراسر کشور است.
به اعتراض کارگران آذر آب و هپکو بپیوندیم، به هر طریق ممکن آنان را مورد حمایت متحدانه خود قرار دهیم  و با نیروی متحدمان خواهان تحقق فوری خواستهای آنها و محاکمه فوری کسانی بشویم که طی دیروز و امروز کارگران آذر آب و هپکو را مورد حملات  وحشیانه خود قرار دادند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ٢٩ شهریور ماه ١٣٩٦

فراخوان سندیکای شرکت واحد تهران و حومه به تجمع در مقابل وزارت کار در حمایت از رضا شهابی
راننده زحمت کش شرکت واحد اتوبوسرانی، رضا شهابی که به برای دفاع از حقوق کارگران از سال ٨٣ تلاش های فراوان کرده است. و متاسفانه به دلیل همین تلاش ها با پرونده سازی محکوم به شش سال زندان شده است. و علی رغم پایان محکومیت حبس، همچنان او را زندانی کرده اند. و ایشان به دلیل اعتراض به زندانی شدن فراقانونی اعتصاب غذا کرده و در چهل پنجمین روز اعتصاب غذا قرار دارد و جانش شدیدا در معرض خطر است.
سندیکا از همه همکاران گرامی درخواست دارد برای رساندن صدای مظلومیت رضا شهابی به مسولان کشور و آزادی این کارگر زحمت کش حق طلب سندیکایی روز دوشنبه سوم مهر ساعت ١٠ صبح در مقابل وزارت کار به آدرس خیابان آزادی چهار راه بهبودی حضور بهم رسانند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

واله زمانی و بهنام ابراهیم زاده آزاد باید گردند
واله زمانی طی تماسی تلفنی با خانواده اش اعلام کرده است در زندان قزل حصار محبوس است. به بند کشیدن این فعال جنبش کارگری ایران در زندان قزل حصار نشان از تلاش برای آزار و اذیت و اعمال فشار بیشتر به اوست.
واله زمانی و بهنام ابراهیم زاده نه تنها جرمی مرتکب نشده اند بلکه به تعهد انسانی و طبقاتی خود در قبال رضا شهابی، سعید شیرزاد و دیگر زندانیان اعتصابی و خانواده های رنج دیده آنها عمل کرده اند.
بازداشت این دو فعال کارگری جنبش کارگری ایران بدلیل همراهی و همبستگی با خانواده های زندانیان اعتصابی، تعرص به بدیهی ترین و ابتدائی ترین حقوق انسانی و اجتماعی یک جامعه هشتاد میلیونی است که حداقل ترین نشانه های وجود انسانیت را در این جامعه  نشانه گرفته است.
همه با هم و متحدانه خواهان رسیدگی فوری به خواستهای رضا شهابی و آزادی فوری و بی قید و شرط واله زمانی و بهنام ابراهیم زاده شویم.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – اول مهر ماه ١٣٩٦

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون حمله وحشیانه نیروهای گارد ویژه به کارگران آذر آب و هپکو - ننگ بر ستمگران، ننگ بر سرکوبگران
بنا بر اخبار منتشره، دیروز کارگران آذر آب در پی  بستن جاده اراک – تهران و کارگران هپکو بدنبال تجمع در محل پل بختیاری، مورد تهاجم وحشیانه نیروهای گارد ویژه قرار گرفته و تعداد قابل توجهی از آنان بشدت مصدوم و راهی بیمارستان شدند.
امروز نیز این نیروها، پیشاپیش این دو کارخانه را مورد محاصره قرار داده و در محل کارخانه بار دیگر کارگران آذر آب را مورد هجوم قرار دادند.
گسیل سنگین و گسترده نیروهای گارد ویژه با انواع تجهیزات مدرن سرکوب بر سر نزدیک به سه هزار کارگر این دو کارخانه در شرایطی صورت میگیرد که این کارگران ماههاست بدلیل عدم دریافت دستمزدهایشان با فقر و گرسنگی حادی دست به گریبانند و در آستانه سال تحصیلی جدید قادر به تهیه حداقل ناچیزی از امکانات لازم برای فرستادن فرزندان خود به مدرسه نیستند.
صف آرائی صدها نیروی گارد ویژه ی تا بن دندان مسلح در برابر کارگران آذر آب و هپکو، اعلام جنگی آشکار و نهائی از سوی کسانی به طبقه کارگر ایران است که با ژست مستضعف پناهی و بوسه بر بازوان کارگران در انقلاب ٥٧ قدرت را بدست گرفتند  و امروز پس از گذشت نزدیک به چهل سال از آن مقطع تاریخی، ضربات باتوم بر سر کارگران گرسنه ای فرود میاورند که چیزی جز دریافت دسترنج چندین ماهه خود را مطالبه ندارند.
کارگران و مردم زحمتکش اراک
عدم پرداخت ماهها دسترنج نزدیک به سه هزار کارگر آذر آب و هپکو و پاسخ به آنان با گارد ویژه و گاز اشک آور و ضربات باتوم، چیزی نیست که محدود به این کارگران باشد. این وضعیت امروز مشمول میلیونها کارگر در سراسر کشور و اکثریت بالائی از کارگران  صنایع سبک و سنگین در شهر صنعتی اراک است و این فقط نیروی متحد ماست که میتواند مانعی بزرگ در برابر سرکوب حق خواهی ما کارگران ایجاد و ستمگران و دزدان و غارتگران را وادار به عقب نشینی در برابر خواستهای ما بنماید.
همانقدر که فریاد حق خواهی کارگران آذر آب و هپکو، فریاد حق خواهی همه ما کارگران در شهر اراک و در سرتاسر کشور است، سرکوب و یورش وحشیانه به آنان نیز،  تعرض و حمله به همه ما کارگران در شهر اراک و در سراسر کشور است.
به اعتراض کارگران آذر آب و هپکو بپیوندیم، به هر طریق ممکن آنان را مورد حمایت متحدانه خود قرار دهیم  و با نیروی متحدمان خواهان تحقق فوری خواستهای آنها و محاکمه فوری کسانی بشویم که طی دیروز و امروز کارگران آذر آب و هپکو را مورد حملات  وحشیانه خود قرار دادند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ٢٩ شهریور ماه ١٣٩٦

شاپور احسانی راد
یورش پلیس هار صاحبان صنایع علیه کارگران اراک، برای طبقه کارگر ایران یک‌ معنی دارد: یا مرگ یا زندگی
دو روز است که کارگران اراک در میدان جنگ هستند این جنگ‌ در سوریه نیست جنگ‌‌ در خیانهای و جاده های اراک‌‌ است در مقابل کارحانه و در دل کارخانه های اراک‌ است، این یورش وحشیانه به کارگران اراک و دستگیری، تحت تعقیب قراردادن و بازداشتهای رهبران و فعالین صنفی ، تعرض به زندانیان مدنی و اجتماعی برای ما زحمتکشان یک معنا بیشتر ندارد و این پیام این است نه تنها وقعی به مطالبات و خواسته های شما به معیشت و منزلت شما نخواهیم گذشت بلکه سرکوب وحشیانه و عریان در دستور ماست و پلیس های حافظ منافع زالوهای مفتخور با ماشین های مجهز سرکوب جاده و خیابان را بر کارگران بستند و چهره زشت و هار سرمایه داری را با ضرب و شتم و کتک زدن و شکستن سر و دست و پای کارگران زحمتکش بار دیگر اما این بار بسیار وقیح تر به نمایش گذاشتند ، انها امده بودند که این ماشین های زرهی سرکوب‌ را به رخ کارگران هپکو بکشند و انها را بترسانند اما نمی دانستند که کارگران هپکو چنان ماشین الات غول پیکر راه سازی تولید می کنند که‌ این ماشین های سرکوب در دیدگاه انها بسی مسخره،حقیر و کوچک هستند
و‌ اینگونه‌ است که کارگران قهرمان اراک به این غارتگران، اختلاسگران و صاحبان صنایع و بانکها و به نمایندگان سیاسی انها درس دادند که دیگر تاریخ مصرف این پیام بسر امده است و انها باید بدانند در شعله اتش خشم کارگران سوزانده خواهند شد،
امادگی و مقاومت کارگران اراک روشن ساخت. کارگران ایران در این جنگ نابرابر بازنده نخواهند بود، کارگرانی که ماهها ست حقوق نگرفتند دهها دفعه اعتصاب و تجمع و اعتراض کردند به همه مراجع مربوطه و اداری، مذهبی و سیاسی شکایت بردند اما اخر و عاقبت با ان همه وعده و وعید دیدند که دزدان و غارتگران بیشتر می خورند و می برند اما سهم انها از زندگی، بیکاری و گرسنگی است و وقتی فریادشان از این همه ستم بلند شد سهم شان شد پلیس ضد اغتشاش ، باتوم، گاز اشک اور و یورش وحشیانه به کارخانه،
اما این پلیس نیز تا چه موقع خواهد توانست در مقابل خواسته های حق طلبانه دستمزد کارگران ایستادگی کند
در حالیکه میدانند دزدان و غارتگران چه کسانی هستند و زحمتکشانی که با عرق جبین خود کار و تولید می کنند چه می خواهند،
انها خواهند دانست که چه کسی دزد و چه کسی صاحب خانه است
امروز کارگران ایران دیگر حاضر نیستند بیش از این اینهمه ذلت و خفت را تحمل کنند و تجمعات و اعتصابات و اعتراض های بیشمار انها دال بر این است که تهاجم علیه سرمایه داری متعفن و پوسیده را شروع کرده اند، ما کارگران ایران هرگز این بی حرمتی را فراموش نخواهیم کرد و در مقابل این تهاجم عریان و وحشیانه، مقابله خواهیم کرد و به اساس و بنیاد ساختارهای سرمایه تعرض خواهیم کرد
اری ، اکنون این کارگران هستند با مقاومت و دفاع از شرف و حیثیت و نان خود بزودی پلیس را وادار به عقب نشینی و تسلیم خواهند کرد
فریاد و مقاومت کارگران اراک که نمی خواهند زیر بار ستم زندگی کنند اکنون سرلوحه مبارزات رو به اعتلای کارگران ایران است
کارگرانی که دستمزدهای معوقه خود را می خواهند، کار و امنیت و اسایش می خواهند، معیشت و منزلت می خواهند
کارگرانی که یک زندگی انسانی را حق خود میداند و دیگر نه تنها ذره ایی از حق خود کوتاه نخواهند امد بلکه حق خود را با زور از گلوی چپاولگران سرمایه دار بیرون خواهد کشید
کارگران هپکو و اذراب اراک قهرمانان طبقه کارگر ایران هستند و انها میدانند که بزودی همه کارگران ایران دست در دست انها خواهند گذاشت و برای همیشه طومار سرکوب پنهان و اشکار سرمایه داری را درهم خواهند پیچید.
برگرفته از تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران

کارگران حق طلب آذر آب و هپکو، در شهر اراک با " گلو له " و " باتوم " مورد استقال قرار گرفتند!
کارگران و هم سرنوشتان !
همانطور که اطلاع دارید درروز های سه شنبه – ٢٨/٠٦/١٣٩٦ و روز چهارشنبه ٢٩/٠٦/١٣٩٦ ، کارگران آذرآب و هپکو ، در شهر اراک ، در پی عدم دریافت دستمزد های چندین ماه، درسطح شهراراک و محل کار، دست به اعتراض زده اند. بر اساس تصاویرمنتشر شده در رسانه های اجتماعی، متاسفانه این حق خواهی کارگران ، با گلوله ، گاز آشک و باتوم پاسخ گرفته است و چند نفر از کارگران زخمی شده اند .
این چندمین بار است که کارگران درشهر اراک در اعتراض به پایمال شدن حق و حقوق اولیه خود، دست به اعتراض میزنند و هر بار مسئولین استانی وعده داده اند که مشکل آنها حل خواهد شد. اما واقعیت این است که این وعده های توخالی، نانی به سفره کارگران اضافه نکرده است. مسئولین و حافظان نظام سرمایه داری هر وقت با اعتراض ما کارگران روبرو می شوند برآنند که با این گونه وعده ها ، خشم ما کارگران را فرو نشانند؛ اما باید دانسته شود که صبر و تحمل ما کارگران حد و مرزی دارد! اگر این حد و مرزبه هم بریزد ، ما همچون آتش فشان فوران خواهیم کرد ودر چنین شرایطی هیچ چیز یاری مقاومت دربرابراین خشم آتش فشانی نخواهد بود .
کارگران و هم سرنوشتان در شهر اراک ؛
ما کارگران نیشکر هفت تپه ضمن حمایت از خواست های به حق شما ، حمله سرکوب گرانه پلیس و یگان های ضد شور و زخمی کردن کارگران را شدیدا محکوم می کنیم. ما باور داریم که برای احقاق حقوق و داشتن نان و آزادی و برای داشتن یک زندگی شایسته، باید در کنار هم باشیم و با همدلی ، اتحاد و همبستگی از منافع طبقاتی خود به دفاع برخیزیم . وقت آن رسیده است که ما کارگران در هر کجا که هستیم در ارتباط با هم باشیم و برای رسیدن به خواست هایمان دست به اقدام های مشترک بزنیم . ما کارگران نیروی بزرگی در ایران هستیم ، ضعف ما درعدم اتحاد وهمبستگی ماست ، پس برای رسیدن به خواست هایمان در ارتباط با هم قرار بگیریم و متحدانه از شرق وغرب ، شمال و جنوب ، از مطالبات خود به دفاع برخیزیم .
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
عکس ‏Workers in Iran    کارگران در فیس بوک‏

بیانیه شماره ٣
زندانیان سیاسی باید از حقوق مسلم خود برخوردار باشند !
بهنام ابراهیم زاده ، واله زمانی و پیمان سالم  که در ٢٢شهریور ٩٦ در مقابل زندان گوهر دشت دستگیر شدند .تنها در حمایت از درخواست زندانیان در حال اعتصاب غذا و همراهی با خانواده هایشان  تجمع کردند . تجمع حق مسلم شهروندان است . دولت و دیگر قوا حق تعرض به اجتماعات مردم را ندارند .بویژه آنکه این تجمع مسالمت آمیز بوده است . خانواده ها و مردم حق دارند برای جان انسانهای در بند از درخواست به حق آنها حمایت نمایند .
سلب حق اعتراض برای دریافت دستمزدهای معوقه کارگران و دیگر مطالباتشان منجر به دخالت نیروی انتطامی و نیروی ضد شورش می شود و این از نظر حقوق شهروندی و آزادی اجتماعات پسندیده نیست.
 در زندان هم حقوقشان از آنها سلب می شود.
"تامین رفاه اجتماعی همراه با امنیت و آزادی  " حق مسلم ماست و تا آن را بدست نیاوریم ، کوتاه نمی آییم و سکوت نخواهیم کرد.
برای دریافت دستمزد معوقه مان مار را دستگیر و بازداشت می کنند .در زندان هم مانند بیرون بیرون حقوق مسلم ما را تامین نمی کنند . برای تحقق  حقوقمان تا مرز جان باختن معترض می شویم ، حاضر به اجرای آیین نامه های نوشته خودتان نیز نیستید.حاضر به اجرای قانون اساسی هم نیستید.
اجرای منشور سازمان بین الملل که آنجا هم عضو هستید . رعایت نمی کنید.
پس میخواهید : چپاول و اختلاس و غارت ادامه داشته باشد. زندگی ٨٠ میلیون انسان را به گروگان گرفته اید و  رویه خودتان را تداوم می بخشید .
نه این شدنی نیست و هیچ جامعه ای آن تحمل نکرده و به آن گردن نخواهد گذاشت .
ما خواهان آزادی فوری دستگیرشدگان اخیر هستیم و می گوییم که جای کارگر و معلم، زندان نیست.
جای بهنام ابراهیم زاده- عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران- زندان نیست. او ٨ سال در زندان بوده و پس از آزادی از زندان باید در کنار خانواده و فرزند بیمارش باشد نه این که دوباره دستگیر و زندانی شود! جای واله زمانی و پیمان سالم، زندان نیست. همچنان که جای اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی و محسن عمرانی- معلمانی که برای حقوق صنفی خود دستگیر شده اند- زندان نیست. همچنان که جای رضاشهابی - راننده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه- زندان نیست.
به جای دستگیری و زندانی کردن کارگران و معلمان معترض، به در خواست ها و مطالبات قانونی و بر حق شان رسیدگی کنید.
بدیهی است که قوه قضاییه و سازمان زندان ها در قبال تندرستی و جان زندانیان مسوولند و باید آن را بعهده بگیرند.
کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری
٢٨ شهریور ١٣٩٦

ضرب و جرح کارگران آذر آب و هپکو اراک توسط پلیس را محکوم می کنیم
کارگران آذر آب و کارگران هپکو اراک تنها به دلیل اعتراض نسبت به عدم پرداخت چندین ماه از حقوق شان توسط نیروی های ضد شورش پلیس سرکوب شدند. آیا این قدرت سرکوب و دستور قضایی که برای عقب راندن کارگران همچنان فعال است و درسالهای اخیر حتی صدور احکام سنگین زندان و شلاق و جریمه ازسوی قوه قضاییه علیه کارگران حق خواه و حق طلب و فعالین کارگری و معلمان صادر کرده است و حتی در برابر چهل و چهار روز اعتصاب غذای کارگر زندانی رضا شهابی بی تفاوت است. اراده ای هم برای برخورد با دلالان اقتصادی و دزدان میلیاردی و فساد مسئولین رده بالای حکومتی دارد‌؟ و کارفرماهایی که خون کارگران را می مکند وحقوقشان را در بعضی موارد تا یکسال هم نداده اند و چند ماه یکبار حقوق اندکی به کارگران میدهند؛ اراده ای برای برخورد با این عوامل خودی وجود دارد؟ قطعا سرکوب وبرخوردهای امنیتی با خواسته های بحق کارگران نمی تواند کارگران را ازحق خودشان محروم کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی برخورد خشونت آمیز با کارگران کارخانه های آذر آب وهپکو اراک را بشدت محکوم میکند و از تمام تشکل های مستقل کارگری و نهادهای مدنی و دانشجویی و معلمان میخواهد اینگونه برخوردهای خشونت بار با کارگران زحمت کش را محکوم کنند و جامعه را به اتحاد علیه زورگویان و رانت خوران دعوت کنند. تمام مزد بگیران، اعم از کارگران و معلمان و دیگر اقشار جامعه که حقوق دریافت می کنند بشدت زندگی دشواری را می گذرانند چه رسد به کارگرانی مانند کارگران آذرآب و هپکو که ماههاست حقوقی دریافت نکرده اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد حق اعتراض و تجمع را حق مسلم کارگران می داند وبرخورد خشن وپلیسی را با کارگران کارخانه های آذرآب و هپکو بشدت محکوم می کند وخواستار رسیدگی به وضعیت این کارگران و محاکمه کارفرمای این کارخانه ها برای عدم پرداخت حقوق کارگران است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

گزارش
کارگران کارخانه آذراب و کارگران کارخانه هپکو روز سه‌شنبه ٢٨ شهریور در دو حرکت جداگانه مسیرهای ارتباطی شهر اراک را بستند.
کارگران آذراب جاده اراک ـ تهران را به طور کامل مسدود کردند و کارگران هپکو در محل پل «شهید بختیاری» روی ریل راه آهن تجمع کردند. خواست کارگران هر دو کارخانه دریافت دستمزد و مطالبات معوقه خود و داشتن امنیت شغلی است.
یگان ویژه برای متفرق کردن کارگران به شلیک هوایی متوسل می شود و بر تراکم نیروهای انتظامی حاضر در محل افزوده می شود.
هزار و ٨٠٠ کارگر کارخانه آذراب چهار ماه است دستمزد نگرفته‌اند. کارخانه آذراب در حال حاضر با کمتر از ٢٠ درصد ظرفیت کار می‌کند و کارگران که در معرض بیکار شدن قرار دارند در هفته‌های اخیر تجمعات مختلفی برگزار کرده و در شهر اراک راهپیمایی کرده‌اند.
دور جدید اعتصاب و اعتراضات آنان از روز یکشنبه آغاز شده که امروز، دوشنبه نیز ادامه داشت.
کارگران خواستار پرداخت شدن دستمزدها، برطرف شدن مساله‌ بدهی‌های بیمه‌ای و بانکی کارخانه و از سرگیری فعالیت‌های آن هستند.

کارگران هپکو: زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی …
حدود ٩٠٠ کارگر کارخانه هپکو از زمستان سال گذشته تاکنون مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود را دریافت نکرده‌اند. مدیریت هپکو در تیر ماه کارگران خود را که ماه‌هاست دستمزد نگرفته‌اند به مرخصی اجباری فرستاد.
امروز کارگران هپکو برای چندمین بار به اعتراض خیابانی روی آوردند. آن‌ها روی پل «شهید بختیاری» بر ریل راه آهن تجمع و راه‌آهن را مسدود کردند و شعار سر دادند: «زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی، جان فدا می‌کنیم در راه آزادگی ….»
آذراب و هپکو دو واحد از واحدهای صنعتی بزرگ استان مرکزی هستند که با بحران نقدینگی و تولید رو به رو شده اند.
بنا بر اظهارات مقامات رسمی، شش واحد بزرگ صنعتی استان مرکزی در بحران به سر می‌برند.
روز یکشنبه ١٩ شهریور، ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی برای رسیدگی به وضعیت کارخانه‌های ماشین‌سازی اراک، هپکو، آذراب، واگن‌پارس، ساینا و ایرالکو جلسه تشکیل داد.
این شش واحد صنعتی بزرگترین واحدهای تولیدی از مجموع حدود ٨٠ واحد تولیدی با وضعیت بحرانی این استان هستند که ماه‌هاست دستمزد کارگران خود را پرداخت نکرده اند.
در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان تاکید شد سیستم بانکی به تنهایی قادر به حل مشکل این واحدها نیست و حل مشکلات واحدهای صنعتی استان منوط به سرمایه‌گذاری خارجی است.

ازنیشکرهفت تپه تپه چه خبر ؟
تعداد١٤ کارگرنیشکرهفت تپه توسط کارفرما اخراج شدند.اخراج فله ای کارگران روزمزدشرکت پس ازاعتصابات اخیروبستن جاده اندیمشک- اهواز همچنان ادامه دارد وکارفرمای شرکت درحال انتقام گیری ازکارگران است. تعداد١١ نفرازاین کارگران دربخش بانک ماشین الات وسه نفرازانها درکارخانه تولیدشرکت مشغول بکاربودند بدلیل نوع قرارداد (روزمزدی) ونداشتن قراردادهرزمان که کارفرمای این شرکت اراده کندبراحتی بدون توجه به وضعیت خانوادگی انهاوبا کوچکترین مسئله وبدون رای کمیته انضباطی وبصورت دستوری اقدام به اخراج کارگران میکند.

کشته وزخمی شدن ٤کارگر کارخانه ارکان شیمی شهرک رازی شهرضا درحادثه انفجار مخزن اسید
روز٢٨شهریور،سرپرست اورژانس شهرضا از کشته وزخمی شدن٤کارگر کارخانه ارکان شیمی شهرک رازی شهرضا بدنبال انفجار مخزن اسید،خبرداد.

جان باختن یک کارگردرحادثه انفجارکارخانه روغن و فرآورده های نفتی شهرک صنعتی فجرگرمسار
مسئول آتش نشانی گرمسار گفت: بر اثر انفجار در یکی از واحد های تولیدی روغن و فرآورده های نفتی در شهرک صنعتی فجر یک کارگر جان خود را ازدست داد.

کشته،زخمی ومفقودالاثرشدن ٨کارگر درحادثه ریزش تونل گردنه چری
٨کارگردرحادثه ریزش تونل گردنه چری در مسیر ارتباطی شهرکرد - مسجد  سلیمان کشته،زخمی ومفقودالاثرشدند.

سر تیتر وقایع اجتماعی و کارگری در ٢٤ ساعت گذشته
کارگران کارخانه آذرآب با بستن جاده تهران-اراک عزم راسخشان را درراه دستیابی به مطالباتشان بنمایش گذاشتند

کارگران معترض کارخانه هپکوباتجمع درمسیر راه آهن خشمشان را نسبت به بلاتکلیفی شغلی  ومعیشتی بنمایش گذاشتند

اعتصاب کارگران فاز٢٢و٢٤پارس جنوبی عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه

مرگ دلخراش ٣کارگر شرکت خوراک دام الوند هیدج

کشته،زخمی ومفقودالاثرشدن ٨کارگر درحادثه ریزش تونل گردنه چری

کشته وزخمی شدن ٤کارگر کارخانه ارکان شیمی شهرک رازی شهرضا درحادثه انفجار مخزن اسید

کشته وزخمی شدن ٤کارگر کارخانه ارکان شیمی شهرک رازی شهرضا درحادثه انفجار مخزن اسید

شرکت ابر صنعتی ایران قزوین بدهکاری ٢ میلیاردی صاحب شرکت به کارگران

خطر کوچ کودکان کار از خیابان‌ها به کارگاه‌های زیرزمینی

مردی در اسلام آباد غرب دو کودک و همسر خود را به قتل رساند و سپس خودکشی کرد

مالباختگان مؤسسه کاسپین در تجمع بعد از ظهر امروز سه شنبه ٢٨ شهریور شعار می دهند: روحانی روحانی سوریه را رها کن فکری به حال ما کن

کشف جسد دختر بچه چهارساله در ملارد/ آثار کودک آزاری بر بدن کودک

فقر برجسته ترین عامل در ترک تحصیل دانش آموزان

کودکان کار بقیه کلانشهرها هم تا یک ماه دیگر دستگیر می‌شوند

اعتراض شدید هواداران تیم فوتبال تراکتور به دولت بخاطر نابودی دریاچه ارومیه، در استادیوم

کارگران شهرداری مریوان: شرمنده خانواده خود هستیم .

کارگران پالایشگاه رجایی هنوز حقوق اردیبهشت را دریافت نکرده اند.
کارگران در کمپ شهید حاجبی  دو روز است که در اعتصاب بسر می برند و پیمانکار حتا به سرکار هم نمی آید. کارگران دیروز گیت خوابگاه رابستند تاهیچکس سرکار نرود.
کارگران ستاره خلیج ، سلحشور،آبادراهان دستمزد اردیبهشت ماه را دریافت نکرده اند.
 
دستگیری کودکان کاردرتهران؟!
طی روزهای گذشته تعدادی از کودکان کار تحت لوای«طرح ساماندهی کودکان کار»دستگیر شده اند. نهادهای مربوطه حتی به خانواده‌ها نیز در مورد ارگان دستگیرکننده، محل نگهداری و تصمیمات آتی مربوط به کودکان، پاسخگو نیستند.
وضعیت خانواده ها بسیار آشفته است و بسیاری از والدین این کودکان حتی نمی‌دانند فرزندانشان کجا هستند. احتمال رد مرز کودکان مهاجر افغانستانی هم وجود دارد. خانواده بسیاری از این کودکان در ایران زندگی می‌کنند و مشخص نیست پس از رد مرز چه اتفاقی برای آنها خواهد افتاد.
گستردگی طرح «ساماندهی» کودکان کار این‌بار وسیع‌تر از دفعات گذشته است و دوشنبه، ٢٠ شهریورماه، احمد خاکی، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از همکاری ١١ دستگاه و نهاد ازجمله فرمانداری تهران و نیروی انتظامی در این طرح خبر داده است. خاکی در خصوص ادامه پروژه «جمع‌آوری» کودکان کار و خیابان گفت: «براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، این طرح در ماه‌های آتی ادامه خواهد داشت.»
درخبرها آمده است که دریک روز ١٣١کودک کار به دستور فرماندار تهران دستگیر شده اندو  از این تعداد ٧٠ نفر کودک کار افغانستانی پیش از ارجاع به مشاور و مددکار، به دستور مستقیم یکی از مسئولان بالامرتبه مرتبط با این طرح به اردوگاه ورامین منتقل شده و در صف ردمرز هستند.
خبردیگری حاکی ازحضور١٦٠کودک کاردر اردوگاه عسگرآباد است.
به گفته احمد خاکی، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران، سه مرکز «یاسر»، «بعثت» و «شهدا» و همچنین دو مرکز قرنطینه، آمادگی پذیرش کودکان کار و خیابان را دارند که هر مرکز ظرفیت نگهداری ٤٠ تا ٥٠ کودک را دارد و با توجه به تعداد بالای کودکان کار، تعداد افراد این مراکز به بیش از ٧٠ نفر می‌رسد.
دستگیری کودکان مصداق بارز کودک‌آزاری است و با بندهای مختلفی از پیمان‌نامه حقوق کودک در تعارض است. براساس قانون کودک‌آزاری جرم عمومی محسوب می‌شود و هر کس که با این پدیده روبه‌رو شود، موظف به اعلام آن است و نیازی به شاکی خصوصی در این پرونده نیست.

٢ کارگر در حادثه سقوط به مخزن آمونیاک در شهرک صنعتی شیراز جان باختند
در زمان مونتاژ قطعات، یک قطعه به درون مخزن حاوی آمونیاک افتاده بود و کارگر اول برای بیرون آوردن آن قطعه تلاش می کند که با وجود پایین بودن سطح آمونیاک در مخزن، وی دچار یخ زدگی شد و جان باخت
کارگر دوم نیز برای نجات همکارش وارد مخزن شده و به همین شکل جان خود را از دست می‌دهد/ایرنا

شرکت های پیمانکاری که درعسلویه و کنگان مشغول فعالیت هستند به تازه گی دستمزد ماه اردیبهشت کارگران را پرداخت کردند.

اعتصاب کارگران خدمات شهری و فضای سبز کماکان ادامه داردوموجب انباشته شدن زباله و طغیان فاضلاب در سطح شهر شده است.
به گزارش یک منبع خبری محلی، بیش از ٥ روز است که زباله‌ها در سطح شهر جمع‌آوری نمی‌شود، بسیاری از مناطق کوت عبدالله چند روزی است که با زباله‌های انباشته سر می‌کنند،  که تبعات بدی برای محیط‌ زیست و بهداشت عمومی در پی دارد.
در کنار تلنبار شدن و تجمع زباله ها معضل طغیان فاضلاب ها نیز اضافه شده است و شاهد سرازیر شدن فاضلاب در کوچه و خیابان های مرکز شهر کوت عبدالله هستیم.
در شهر کوت عبدالله خیابان های زیادی با معضل آبگرفتگی معابر و سرازیر شدن فاضلاب ها در سطح خیابانها مواجه هستند، سخت تر آنکه این فاضلاب ها در برخی نقاط به منازل مسکونی برگشت می خورد و بوی متعفن و عوارض بهداشتی آن وارد حریم خانه های مردم کوت عبدالله هم می شود.
پرویز سامری رئیس شورای شهر کوت عبدالله درباره اعتصابات اخیر کارگران شهرداری کوت عبدالله گفت: کارگران شهرداری کوت عبدالله حقوق خود را تا مرداد ماه دریافت کردند و مشکل بیمه آنها نیز حل شده است و تجمع اعتراضی کارگران به دلیل پرداخت نشدن حقوق نبود بلکه به دلیل طبقه بندی مشاغل کارگران است که در قرارداد آنها نبود و پیمانکار حاضر نیست به آنها بدهد.
پرویز سامری به تجمع دوباره کارگران شهرداری کوت عبدالله اشاره کرد و گفت: تجمع امروز مربوط به کارگران فضای سبز است که ٢٠ الی ٢٦ نفر آنها حقوق نگرفتند و بقیه حقوق دریافت کردند که در این باره نیز با پیمانکار جلسه داشتیم و قرار است امروز حقوق آنها را پرداخت کند.
رییس شورای شهر کوت عبدالله با بیان اینکه پیمانکاران فضای سبز و خدمات شهری عوض نمی شوند، گفت: آقای نجف پور پیمانکار خدمات شهری در مناقصه برنده شد و قرارداد آن تحت بررسی است و می خواهیم قرارداد ٦ ماه با آن ببندیم که قرارداد آن هنوز تصویب نشده است.
پرویز سامری در جواب به این سوال مبنی بر اینکه اگر کارگران شهرداری حقوق دریافت کردند، دلیل  تجمع زباله و طغیان فاضلاب در کوت عبدالله چیست، گفت: به دلیل اینکه خیلی از مبالغ قرارداد پیمانکاران را کم کردیم و خیلی ها را تعدیل کردیم و پیمانکاران با این کار می خواهند شورای شهر را تحت فشار قرار بدهند که ما برای منافع مردم کوتاه بیایم.
وی عنوان کرد: معضل تجمع زباله در حال پیگیری است و نیروی انتظامی و فرمانداری وارد این قضیه شد که شهرداری و پیمانکار را به دلیل عدم جمع آوری زباله جریمه خواهند کرد و آنها را موظف می کنند تا زباله ها را جمع آوری کنند.

تجمع اعتراضی کارگران پروژه آبرسانی دشت ‌سیستان نسبت به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان دراداره کارزابل
روزگذشته(٢٨شهریور)،جمعی از کارگران پروژه ٤٦ هزار هکتاری دشت سیستان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان دراداره کارزابل،تجمع کردند.
برپایه گزارش منتشره، تعداد کارگران شاغل در پروژه آبرسانی دشت سیستان تا ٢٢٠٠ نفر برآورد می‌شود، بیشتر این کارگران با مشکل پرداخت نشدن به موقع مطالبات مزدی مواجه هستند و استمرار همین مسئله باعث شد تا ٢٠ نفر از این کارگران برای پیگیری سه ماه مزد معوقه و سایر مطالبات پرداخت نشده خود روز گذشته (سه شنبه، ٢٨ شهریور) به اداره کار زابل مراجعه کنند.
علاوه باین کارگران یاد شده از اینکه به دلیل پرداخت نشدن اعتبارات مالی روند اجرای پروژه متوقف شده است، معترض شدند.


بین المللی

١ــ جهان - از هر ١٠ نفر در دنیا یکی غذای کافی ندارد
سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود می‌گوید میزان گرسنگی در سراسر جهان بعد از گذشت بیش از یک دهه افزایش شدیدی داشته است.
بر اساس این گزارش اکنون ١١ درصد از مردم جهان (بیش از یکی از هر ١٠ نفر) به غذای کافی دسترسی ندارند.
در گزارشی که پنج آژانس وابسته به سازمان ملل تهیه کرده‌اند، گفته شده است که سال گذشته حدود ٨١٥ میلیون نفر به اندازه کافی غذا نداشتند. این تعداد شامل حدود ١٥٥ میلیون کودک زیر ٥ سال است.
به این ترتیب در سال ٢٠١٧ نسبت به سال قبل از آن ٣٨ میلیون نفر به تعداد گرسنگان جهان اضافه شده است.
در این گزارش آمده است که این پدیده با افزایش درگیری‌های مسلحانه در سرتاسر جهان و با پیامدهای مشکلات اقتصادی و تغییرات اقلیمی مرتبط است.
در بخشی دیگر آمده شمار گرسنگان در سال گذشته میلادی در حالی به شدت افزایش یافته که تامین نیازهای مردم به مواد غذایی در سال ٢٠١٤ تا حدی بهبود یافته بود.
در این گزارش تحت عنوان 'وضعیت امنیت خوراک و تغذیه ' نوشته: "ما نمی توانیم این هشدارها را نادیده بگیریم و تنها زمانی می‌توانیم به هدفمان برای پایان دادن به گرسنگی و سوء تغذیه تا سال ٢٠٣٠ دست یابیم، که با تمام عواملی که امنیت تغذیه و تامین خوراک را تهدید می کنند مقابله کنیم."
این پنج سازمان در گزارش خود به سودان جنوبی اشاره می کنند که بخش هایی از آن در اوایل سال دچار قحطی شد.
طبق این گزارش نه تنها امکان بازگشت این وضعیت به سودان جنوبی وجود دارد، بلکه مناطق بحران زده دیگر در شمال شرق نیجریه، سومالی و یمن نیز ممکن است دچار قحطی شوند.  

٢ـ افغانستان - اعتصاب پزشکان و کارمندان مراکز درمانی در شهر جلال‌آباد
پزشکان و کارمندان مراکز درمانی در شهر جلال‌آباد، در شرق افغانستان در اعتراض به ناامنی دست به اعتصاب کاری زده‌اند.
ذبیح‌الله رحیم‌زی، خبرنگار محلی بی‌بی‌سی در جلال‌آباد می‌گوید از صبح روز دوشنبه، ٢٧ شهریور بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، داروفروشی‌ها و سایر مراکز درمانی مسدود شده‌اند و تنها بخش‌های اورژانس خدمات عرضه می‌کنند.
پزشکان، پرستارها و داروها فروشانی که در این اعتصاب کاری شرکت دارند، می‌گویند که تهدیدهای امنیتی، قتل، آدم‌ربایی، سرقت صبر آنها را به سر رسانده است.
واحدالله حبیبی، دکتر بیمارستان ننگرهار به بی‌بی‌سی گفته: "در شهری که در روز روشن به سوی ما بمب پرتاپ می‌کنند، ما را می‌ربایند و آزار می‌دهند، نمی‌توانیم کار کنیم".
رئیس اتحادیه خدمات بهداشتی گفته تا زمانی که مشکل امنیتی حل نشود، معترضان به اعتصاب کاری ادامه می‌دهند.

٣ــ آمریکا - تظاهرات اعتراضی شهروندان سنت لوئیس
به گزارش "یورونیوز" روز یکشنبه ١٧ سپتامبر تظاهرات در "سنت لوئیس" در اعتراض به تبرئه مامور پلیسی که یک فرد سیاهپوست را کشته بود به درگیری کشیده شد. درجریان این تظاهرات که در منطقه تجاری سنت لوئیس برگزار شد، پلیس برای متفرق کردن تجمع کنندگان از گلوله های پلاستیکی و باتوم استفاده کرد. تظاهرکنندگان نیز اقدام به پرتاب اشیا مختلف به سوی پلیس کردند. در نتیجه این درگیری پلیس تعدادی از تظاهرکنندگان را دستگیر کرد.
این تظاهرات در اعتراض به تبرئه "جیسون استاکلی" برگزار شد. او متهم به کشتن "لامار اسمیت" شهروند سیاهپوست، در تعقیب و گریز سال ٢٠١١ بود.
این نخستین نا آرامی در اعتراض به برخورد خشونت آمیز پلیس با سیاهپوستان در سنت لوئیس نیست. پیش از این و در سال ٢٠١٤، شهر "فرگوسن" به مدت دو هفته شاهد تظاهرات در اعتراض به کشته شدن "مایکل براون" جوان ١٨ ساله سیاهپوست به دست پلیس بود.

٤ــ جهان - وجود ١٥٢ میلیون کودک کار
بر اساس ارزیابی سازمان بین المللی کار، حدود ٢٥ میلیون نفر در سراسر جهان به بردگی و کار اجباری واداشته شده اند. این سازمان در گزارشی که به این منظور تهیه کرده آورده است که این کارگران در عرصه کار ساختمانی، کار در کارخانه‌ها و زمین‌های کشاوری یا به شکل مستخدم خانگی به بردگی گرفته شده اند.
بخش زیادی از این افراد از کشورهای دیگر به صورت قاچاقی به مقاصد مورد نظر سودجویان منتقل شده اند و در کشورهای مقصد به هیچ وجه اجازه کار و یا حتی تردد هم ندارند.  
در این گزارش آمده است: " با توجه به این که بخش اعظم برده‌داری مدرن با مهاجرت ارتباط دارد بهبود مدیریت وضعیت مهاجران در حفاظت از قربانیان و جلوگیری از کار اجباری می تواند نقش مهمی ایفا کند"
سازمان بین المللی کار در گزارش جداگانه‌ای که یک روز پس از این گزارش تهیه کرده اعلام کرده است که ١٥٢ میلیون نفر کودک کار در جهان وجود دارد که تقریبا معادل یک نفر از هر ده کودک جهان است و تقریبا نیمی از آنها در کارهای خطرناک مشغول به کار هستند.

٥ــ فرانسه - دومین تظاهرات سراسری مخالفان قانون کار
مخالفان و منتقدین قانون جدید کار روز پنجشنبه ٢١ سپتامبر باز هم بعنوان اعتراض علیه این قانون به خیابانها سرازیر شده اند. قرار است رئیس جمهور فرانسه در جلسه شورای وزیران فرمان های مربوط به قانون کار را امضاء کند.
فراخوان برای تظاهرات اعتراضی روز پنجشنبه مانند هفته گذشته از سوی سندیکاهای " کنفدراسیون عمومی کار"، " همبستگی" ، "فدراسیون سندیکایی متحد" و " اتحادیه ملی دانشجویان فرانسه" صادر شده است. بر اساس گزارشها، بامداد روز پنجشنبه عملیات راه بندان در جاده ها از سوی شماری از اعتراض کنندگان در شهرهای "کومپین"، "نانسی" "روان" و "هاور" براه افتاده بود و در "نیس" ترامواها و اتوبوس ها با شعارها علیه قانون کار مزین شده بودند.
تظاهرات اصلی اما بعد از ظهر در پاریس آغاز شده است و در آن رهبران سندیکاهای مخالف قانون کار و ژان لوک ملانشون، رئیس حزب" "فرانسه نافرمان" شرکت کرده است. ژان لوک ملانشون در آغاز تظاهرات پاریس به خبرنگاران گفت تظاهرات آمروز فقط آغازی برای جنبش ها و تظاهرات وسیعتر در آینده است. حزب تحت رهبری آقای ملانشون برای روز شنبه فراخوان تظاهرات داده است.
امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز سه شنبه در نیویورک خطاب به مخالفان قانون کار در فرانسه گفت دمکراسی به معنای سرازیر شدن به خیابان نیست و او در برابر فشارهای تظاهرکنندگان تسلیم نخواهد شد.

٦ــ آمریکا - سرنوشت ٦٤ هزار کارگر و کارمند شرکت "تویز آر آس"در هاله‌ای از ابهام
شرکت "تویز آر آس"، یکی از بزرگترین کمپانی‌های آمریکایی تولیدکننده اسباب بازی اعلان ورشکستگی کرد.این شرکت ٦٤ هزار کارگر و کارمند دارد که به این ترتیب سرنوشت همه آنها در هاله‌ای از ابهام فرورفته است.
ورشکستگی شرکت‌های پیشرو در زمینه‌های گوناگون در آمریکا موجی از انتقادات را در پی داشته است؛ چراکه این شرکت حداقل در آمریکا از بازار فروش مناسبی برخوردار است و در ١٠ سال گذشته به تعداد کارگران آن افزوده شده است.
با این حال بحران‌های اقتصادی موجب بیکاری کارگران و کارمندان آنها شده است به گونه‌ای که بدون حمایت بانک‌های دولتی و تسهیلات نام برده، نمی‌توانند به تولید ادامه دهند.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری کی کی آر و بین کپیتال با مشارکت شرکت معاملات املاک "ورنیدو ریالیتی تراست" در سال ٢٠٠٥ شرکت «تویز آر آس» را به مالکیت خود درآوردند. ارزش این نقل و انتقال ٦ میلیارد و ٦٠٠ میلیون دلار گزارش شده است. با این وجود انجام این معامله به بالارفتن میزان بدهی این کمپانی منجر شد.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) جنبش کارگرى Fri, 29 Sep 2017 02:35:24 +0000
وزیر کار وچهره سرشناس دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی راهی اراک شد تا بافق دومی رقم بزند! http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65861:2017-09-29-02-35-21&Itemid=645 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65861:2017-09-29-02-35-21&Itemid=645

امروزچهارشنبه5مهر،بدنبال ماه ها اعتراضات کارگران دوکارخانه آذرآب وهپکواراک نسبت به عدم پرداخت مطالبات ونداشتن امنیت شغلی، علی ربیعی به اراک سفرکرد؟؟؟!!!!
اخبار وگزارشات کارگری:طی ماه ها ی گذشته این کارگران بارها وبه اشکال مختلف ازاعتصاب و تجمع درمحل کار ،مقابل نهادهای حکومتی ومیادین مرکزی شهر تا راهپیمایی درسطح شهر اراک اعتراضاتشان را بنمایش گذاشتند.وزارت کار و وزیرش هیچ توجه ای نشان ندادند وبا سکوت وانفعالشان سرسپردگیشان را به کارفرمایان یا بزعم خودشان کارآفریناننشان دادند.
روزهای سه شنبه وچهارشنبه هفته گذشته(28و29شهریور) کارگران هپکو وآذرآب که کاردبه استخوانشان رسیده،برای ابرازخشمشان نسبت به بی توجه ای کارفرما،مسئولین طراز اول استان مرکزی ومسئولان ذی ربط کشوری ازجمله وزارت کار وشخص وزیر کاربه خواسته های برحقشان، دست به تجمع درمسیر راه آهن  وجاده زدند که با یورش وحشیانه پلیس ضد شورش روبرو وموردضرب وشتم قرار گرفتند که منجر به بستری شدن تعدادی از این کارگران دربیمارستان شد.
امروز علی ربیعی که یکی از عوامل اصلی بی توجه ای به خواسته این کارگران وسرکوبشان می باشد راهی اراک شده تا مشکلشان را حل کند.
علی ربیعی برای برآورده کردن خواسته های کارگران هپکو وآذرآب راهی اراک نشده است .وی بفرمان حسن روحانی برای پایان دادن به اعتصاب این کارگران وبعبارتی دیگر خواباندن سروصدایشان به این ماموریت رفته است.
علی ربیعی اهداف سفرش را باختصار ولی روشن بیان کرد:
1-وی حمله به کارگران رامحکوم نکرد اما بعنوان فعال دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعتراضات کارگران خارج از چارچوب امنیت وبرهم زننده ثبات موجود خواند وبعبارتی دیگربرای سرکوب کارگران معترض در آینده زمینه سازی کرد:
ایلنا-5مهر:« به عنوان فردی که هم در میان قشر و تشکل‌های کارگری فعالیت داشته و هم در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کار کرده‌ام؛ می‌گویم که کارگر باید پیام خود را با صدای بلند برساند، اما چارچوب امنیت نیز باید درنظر گرفته شود و ضمن بیان اعتراضات، ثبات موجود برهم نریزد.»
2-کارگران را به شکستن اعتصابشان فراخواند:
فارس-5مهر:«کارگران آذرآب باید به کار خود برگشته و فعالیت کنند، چراکه 70 درصد مشکلات برطرف شده است.»

اما وعده های امروزعلی ربیعی در اراک :
1- دولت و وزارت کار مخالف فروش اموال و دارایی‌های شرکت هپکو اراک است و ما مخالف تعدیل نیرو در دو شرکت هپکو و آذرآب هستیم و نمی‌گذاریم نیرویی اخراج شود.
2- هماهنگی‌ها با سازمان تامین اجتماعی، سازمان همیاری شهرداری‌ها، وزارت راه و شهرسازی و بانک‌های عامل انجام شده و طی دو روز آینده تمام مشکلات این دو شرکت که مرتبط با این سازمان‌ها هست حل و فصل می‌شود.
3-  به شدت مخالف واردات تجهیزاتی هستیم که نمونه آن در این دو شرکت تولید می‌شود و با هرگونه واردات بی‌رویه برخورد خواهد شد و این کار م‌ تواند رونق تولید و اشتغال را در شرکت‌های آذرآب و هپکو دربرداشته باشد.
4-در ارتباط با آذرآب با مدیرعامل صحبت کردم؛ قرار شد 20میلیارد تومان وام آبان ماه به حساب این شرکت واریز شود.
5- ما در شرکت هپکو، بحثِ  به‌روز شدن حقوق کارگران که فردا صبح بخشی از حقوق عقب مانده پرداخت خواهد شد را دنبال می‌کنیم.
آری!وزیر کار فعال دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی راهی اراک شده است تا بافق دومی رقم بزند وهمانند کارگران معدن سنگ آهن بافق باوعده های توخالی وبدون ضمانت اجرایی سروصدای  کارگران آذرآّب وهپکورابخواباند.
بعد ازاینکه آبها از آسیاب افتاد نه تنها پاسخگویی به خواسته های کارگران شامل مرور زمان خواهد شد بلکه نوبت به حساب پس دادن کارگران معترض می رسد.
شاهد این ادعا تجربه کارگران معدن سنگ آهن بافق است. جمله معروف علی ربیعی  درمردادماه سال 1393«اگر این اعتصاب (که ۳۹ روز طول کشید)، ۳۳۹ روز هم ادامه پیدا می‌کرد اجازه نمی‌دادم مویی از سر کارگر‌ها کم شود»هنوز از خاطره ها نرفته است.
اما چند روزبعد تعدادی از کارگران معترض را بازداشت کردند که  دور دیگری از اعتصاب کارگران واعتراضات خانواده هایشان را بدنبال داشت.
این دور از اعتصاب کارگران معدن سنگ آهن بافق با آزادی موقت کارگران  وتحقق مواد صورتجلسه*9/6/1393ازجمله پاسخ به خواسته های کارگران اعتصابی معدن سنگ آهن بافق مبنی بر اجرایی کردن تصمیمات16بندی امضا شده از طرف علی ربیعی وزیرکار،بپایان رسید.
کارگران اعتصابی معدن سنگ آهن بافق به واگذاری ۲۸/۵ درصد از سهام معدن در فرابورس معترض بودند و اصرار داشتند فرآیند خصوصی سازی متوقف شود. آنان معتقد بودند خصوصی سازی به پایین آمدن امنیت شغلی ، کاهش دستمزد‌ها وبدترشدن وضعیتت ایمنی کارمنجر خواهد شد زیرا کارفرمای بخش خصوصی به دنبال افزایش تولید با هزینه کمتر و سود بیشتر است.
اعتراض به قراردادهای موقت،اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور، تضمین راه اندازی و تامین بودجه کارخانه‌های جوار معدنی نظیر کارخانه‌های فرآوری سنگ آهن و فولاد سازی، واگذاری ۱۵ درصد از سهام معدن به مردم بافق، گاز کشی این شهرستان و دو بانده شدن جاده بافق - یزد از دیگر مطالبات کارگران  بود.
آیا از آن تاریخ تا به امروز مطالبات کارگران معدن سنگ آهن بافق متحقق شده است؟
آزادی کارگران بازداشتی ومختومه شدن پرونده شان خواست دیگرکارگران دردوردوم اعتصاب بود.
آیا بعد از خاتمه اعتصاب پرونده قضایی کارگران معترض بلافاصله مختومه شد؟

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) جنبش کارگرى Fri, 29 Sep 2017 02:34:23 +0000
اخباروگزارشات کارگری6/5/4مهر http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65860:6-5-4&Itemid=645 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65860:6-5-4&Itemid=645

اخباروگزارشات کارگری4مهر

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) جنبش کارگرى Fri, 29 Sep 2017 02:31:57 +0000
محمد کاظمی: مبارزه برای انحلال شوراهای اسلامی کار جزء لاینفک مبارزه برای ایجاد تشکلات مستقل توده ای است! http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65859:2017-09-29-02-31-49&Itemid=645 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65859:2017-09-29-02-31-49&Itemid=645

آنچه این روزها در شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه میگذرد تبلوری از یک  مبارزه طبقاتی است. در یک طرف این مبارزه کارگران شرکت واحد و سندیکای آنها قرار دارند که برای دستیابی به یک زندگی شرافتمندانه و انسانی مبارزه میکنند. در راس این مبارزه فعالین کارگری نظیرابراهیم مددی، رضا شهابی و داود رضوی هستند که از جان خود مایه گذاشته  و بارها طعم تلخ اسارت در سیاه چالهای رژیم جمهوری اسلامی را چشیده اند. این روزها رضا شهابی این کارگر جسور و شجاع  نه تنها به تجسم کاملی از مبارزه حق طلبانه کارگران شرکت واحد، بلکه همچنین به یک فعال سراسری جنبش کارگری تبدیل شده است.
در طرف دیگر این مبارزه شورای اسلامی کار قرار دارد – شورایی که همواره همچون سدی در مقابل مبارزه کارگران عمل کرده است. با فرا رسیدن مضحکه انتخاباتی شورای اسلامی، این تشکل دست ساز و وابسته حکومتی، ماهیت ضد کارگری خود را بتمام معنا آشکار ساخته است. بنا بر اخبار منتشرشده در کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد، شورای اسلامی به هر ترفندی نظیر تهدید، خوشرویی، وعده و وعید به کارگران، و در نهایت به تقلب  متوسل شده است تا بتواند در یک نمایش مسخره انتخاباتی خود را به کارگران تحمیل کند. کانال تلگرامی سندیکای واحد همچنین از اعمال فشار گسترده پلیس امنیتی به نماینده منتخب کارگران در هیات نظارت بر انتخابات فرمایشی شورای اسلامی کار خبر داده است. «ماموران حراست در گوشی به من گفتند که حکم جلب من را دادستانی صادر کرده و مراقب رفتار خودم باشم درغیر اینصورت بازداشت می شوم و وقتی مطمئن شدم رای اضافی به صندوق ریخته شده و یا بجای کارگرانی که از طرف شهرستان به سفر زیارتی و سیاحتی اعزام شده اند رای داده شده است اعتراض کردم و گفتم صحت انتخابات مورد تایید من نیست، افراد فوق به من هجوم آوردند. بعضی افراد و نیروی انتظامی از موضع قدرت و بعضی افراد از موضع بظاهر دوستی مانع انجام وظیفه من بعنوان نماینده منتخب کارگران در هیات نظارت بر انتخابات می شدند و حتی در حضور نماینده اداره کار از من درخواست می کردند که به آراء برخی کاندیدها اضافه کنند تا حد نصاب یک سوم را اخذ کنند».١ این تلاش مذبوحانه شورای اسلامی کار و متوسل شدن آن به تهدید کارگران برای شرکت در انتخابات فرمایشی و همچنین متوسل شدن آن به تقلب در انتخابات برای تثبیت «قانونی» خود نشان میدهد که این تشکل ضدکارگری چقدر در میان کارگران بی آبرو است. ولی سوال اینست که شورای اسلامی ازاین همه تلاش مذبوحانه چه منفعتی میبرد؟
بنظر میرسد شورای اسلامی با توسل به تهدید و تقلب و با تثبیت «قانونی» خود میخواهد بار دیگر در سازمانهای بین المللی نظیر سازمان جهانی کار ادعا کند که این شورای اسلامی است که سخنگوی رسمی و منتخب  کارگران شرکت واحد است نه سندیکای آنان. ثانیا و در داخل کشور با این کار خود الگویی برای سایر مراکز کارگری بساز که بنا بر آن تنها شوراهای اسلامی و سایر تشکلات وابسته حکومتی هستند که بعنوان تشکلات رسمی و قانونی میتوانند تشکیل و ادامه حیات دهند. بهمین دلیل مقابله و مبارزه با این توطئه های شورای اسلامی شرکت واحد وظیفه ایست بردوش کلیه تشکلات مستقل کارگری و فعالین آنها.
مبارزه برای  تشکیل سندیکای کارگران شرکت واحد از همان ابتدا یعنی از همان سال ١٣٨٤ تبلور کاملی بود از یک مبارزه طبقاتی  که در آن اراده کارگران برای تشکیل سندیکای مستقل بطور وحشیانه ای مورد سرکوب عوامل حکومت ضدکارگری  جمهوری اسلامی قرار گرفت. خوانندگان  علاقمند برای کسب اطلاع از این یورش وحشیانه به سندیکای نو پای کارگران شرکت واحد میتوانند به اطلاعیه سندیکای کارگران شرکت واحد در این باره مراجعه کنند.٢ توطئه کنونی شورای اسلامی و حکومت اسلامی که در شکل  مضحکه انتخاباتی توام با تهدید علیه فعالین کارگری و تقلب در پروسه رای گیری خود را  نشان داده است، در اصل ادامه توطئههای اوباش و اراذل حکومت اسلامی علیه کارگران ایران در سال  ١٣٨٤ برای تشکیل تشکل مستقل کارگری است. بهمین دلیل مبارزه علیه این توطئه توان و انرژی، همدلی و مشارکت تمام تشکلات مستقل کارگری و فعالین را میطلبد.
در اینجا باید به این مسله هم اشاره کرد که توطئه و تقلب شورای اسلامی کار در شرکت واحد در عین حال یکبار دیگر دلیل روشنی بر ابطال تئوری باصطلاح «فعالین کارگری» نظیر آقای حسین اکبری است، که بنا بر آن تشکلات وابسته به حکومت نظیر شوراهای اسلامی کار در پروسه ای «هرچند آرام ولی مداوم از وابستگی، بسوی استقلال»٣ پیش میروند. باید از این «فعالین کارگری» پرسید این چه پروسه  آرام و مداومی است که در آن شورای اسلامی با تقلب و توطئه و تهدید میخواهد خود را بعنوان تشکل کارگری جا بزند؟ درضمن باید به این «فعالین کارگری» گفت  که این یک دو روئی و دو دوزه بازی است که شما از یک طرف خواهان آزادی رضا شهابی باشید و از تشکل مستقل کارگری دفاع کنید اما، از طرف دیگر، در مقابل توطئه شورای اسلامی کار در شرکت واحد مهر سکوت بر لب بزنید. مگر شما ادعا نمیکنید که رضا شهابی به خاطر «انجام وظایف سندیکایی سالها تحمل حبس»٤ کرده است، پس چرا در مقابل شورای اسلامی کار که با توطئه و تهدید و تقلب جلوی فعالیت سندیکای فعالین کارگری نظیر رضا شهابی را سد میکند و بعنوان همدستان حراست در لو دادن این فعالین کارگری عمل میکند سکوت میکنید؟
در پایان جا دارد یک بار دیگر به این مسله اشاره کنیم که جدال بظاهر بین سندیکای کارگران شرکت واحد و شورای اسلامی کار در این شرکت، در اصل مبارزه کارگران ایران برای دستیابی و تثبیت تشکل مستقل کارگری است – مسئله ای که درحال حاضر به یکی از گره گاهای پیشرفت جنبش کارگری در ایران تبدیل شده است. بهمین دلیل مبارزه برای ایجاد تشکلات مستقل کارگری و مبارزه برای انحلال شوراهای اسلامی، و بالطبع هر تشکل وابسته حکومتی، دو جزء لاینفک یک مبارزهاند.
محمد کاظمی
سپتامبر ٢٠١٧
______________
١- کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد
https://telegram.me/vahedsyndica
٢- «وضعیت اسفبار امروز کارگران و جامعه کارگری، نتیجه برخوردهای امنیتی با سندیکاها و تشکل های مستقل کارگری است».
٣- «برون رفت آرام ولی مداوم از وابستگی بسوی استقلال»
٤- «رضا شهابی را فورا آزاد کنید!»

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) جنبش کارگرى Fri, 29 Sep 2017 02:31:05 +0000
شهلا دانشفر: کارگران در هفته ای که گذشت http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65858:2017-09-29-02-30-57&Itemid=645 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65858:2017-09-29-02-30-57&Itemid=645

"غلط کردم" حکومت در برابر کارگران آذر آب
١٨٠٠ کارگر آذر آب و بیش از هزار کارگر هپکو در شهر اراک در اعتراض و جنگ بر سر دستمزدهای پرداخت نشده و به سرقت رفته شان و در دفاع از زندگی و معیشتشان هستند. روز ٢٨ شهریور اعتراضات این کارگران به خیابان کشیده شد و فضای دیگری به شهر داد. علاوه بر هپکو و آذر آب، شرکت های واگن پارس، کمباین سازی و ماشین سازی اراک در وضعیتی مشابهی قرار دارند. اراک به یکی از کانون های داغ اعتراضی تبدیل شده است. اعتراضات کارگران آذر آب اراک و هپکو ادامه دارد و هم اکنون شعارهای اعتراضی کارگران در فضای شهر طنین انداخته است.
کارگران آذر آب ٦ ماه مزد طلب دارند. خطر تعطیلی کارخانه و بیکاری تهدیدشان میکند و مدتهاست که در اعتراض به سر میبرند. در حرکت روز ٢٨ شهریور  کارگران آذرآب برای پیگیری خواستهایشان، با خروج از کارخانه به سمت جاده تهران حرکت کردند و جاده اراک - تهران را به طور کامل بستند. همزمان کارگران هپکو نیز در مجاور محل کارخانه تجمع کردند و با سرود زیر بار ستم نمی کنیم زندگی، جان فدا میکنیم در ره آزادی، سرودی که فریاد اعتراض کارگران و همه مردم به فقر، بی تامینی، تبعیض، نابرابری و برای داشتن یک زندگی انسانی است و با فریاد هپکو، هپکو، پیگیر مطالباتشان شدند و  خط راه آهن اراک را مسدود کردند. کارگران هپکو از دیماه ٩٥ مزد خود را بصورت ناقص گرفته اند و وضعیت نابسامان کارخانه خطر بیکاری را روی سرآنها قرار داده است.
روز ٢٨ شهریور نیروهای سرکوبگر انتظامی هراسناک از گسترش دامنه اعتراضات کارگران آذرآب،  به صف آنان حمله کردند. کارگران نیز با شعار مزدور برو گمشو و فریاد بیشرف، بیشرف و هو کردنشان، با آنها مقابله کردند. در این روز نیروی انتظامی مامورانش را به خیابان کشیده بود و با شلیک هوایی گلوله های پلاستیکی سعی در پراکندن کارگران را داشت. اما کارگران ایستادند و اعلام کردند که فردا نیز به خیابان خواهند آمد. این چنین بود که روز ٢٩ شهریور نیز اعتراض کارگران ادامه داشت و نیروی انتظامی با شلیک گاز اشک آور تلاش کرد، مانع تجمع آنان شود و کارگران با هو کردن نیروی انتظامی به اعتراضشان ادامه دادند. بدین ترتیب شهر اراک به صحنه اعتراض خیابانی کارگران آذرآب و هپکو با سرکوبگران حکومت اسلامی تبدیل شده است.
بخش بسیاری از مردم شهر اراک خانواده ها و بستگان کارگرانی هستند که در هپکو و آذرآّب و دیگر کارخانجات این شهر شاغلند و در اعتراض بسر میبرند. بعلاوه اعتراض کارگران آذر آب و هپکو به فقر، تبعیض، نابرابری و دزدی هاست. این را کارگران در مبارزاتشان و با شعارهای یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه، و با سرود زیر بار ستم نمیکنیم زندگی، بارها اعلام کرده اند. اعتراض این کارگران به کل بساط جهنمی سرمایه داری حاکم است. کارگران آذرآب و هپکو مزدهای به سرقت برده شده خود را میخواهند. خواستار حفظ اشتغالشان هستند. در آستانه شروع سال تحصیلی خواستار تحصیل رایگان برای فرزندانشان هستند. مسکن و درمان رایگان میخواهند و خواستار افزایش حقوقها به بالای خط فقر ٤ میلیونی  و یک زندگی انسانی هستند و اینها خواستهای همه مردم است. بازنشستگان در تجمع سراسری ٢١ مرداد خود بر همین خواستها تاکید گذاشتند. معلمان با همین خواستها دارند به استقبال برگزاری روز جهانی معلم میروند. کارگران آذرآب و هپکو را نباید تنها گذاشت. حمایت وسیع مردم اراک از این مبارزات و حمایت کارگران دیگر مراکز کارگری در این شهر و به میدان آمدن خانواده های کارگری در این اعتراضات، و نیز اتحاد کارگران در برابر هر نوع تفرقه افکنی ای در این شرایط حساس گامهای مهم و تعیین کننده در پیشروی این مبارزات است.
در خاتمه لازم است بدانیم که اتفاقی که در اراک افتاده است. ولوله ای در درون حکومت انداخته است. کارگران آذرآب با ایستادگی شان در مقابل سرکوبگران حکومت کاری کردند که فرمانده انتظامی استان مرکزی در برنامه شبکه تلویزیونی استان مرکزی حاضر شد و به غلط کردن افتاد و از کارگران عذرخواهی کرد. گفته میشود روز چهارشنبه ٢٩ شهریور عده ای از ماموران انتظامی اراک به دلیل اینکه حاضر به شرکت در سرکوب کارگران نشده و اعلام کرده اند که "روی همشهری هایمان باتوم نمی کشیم" دستگیر شده اند. دادستان اراک در گفت‎وگو با میزان با گفتن اینکه اشکال در فقدان "مدیریت صحیح" است، اعلام کرده است، که در شورای تامین استان از کارگران دفاع خواهد کرد. و این چنین است که مبارزه متحد و جانانه کارگران آذرآب جنایتکاران را چنین وحشت زده به زانو در آورده است. اتفاق اراک بار دیگر قدرت اتحاد و مبارزه کارگر را جلوی چشم جامعه میگذارد.
موفقیت کارگران آذرآب در عقب زدن سرکوبگران حکومت بدون شک نتیجه مستقیمی بر مبارزات کارگران در مراکز مختلف کارگری و کل جامعه خواهد داشت. با تمام قدرت از مبارزات کارگران آذرآب و هپکو حمایت کنیم.
ادامه اعتراضات علیه قتل دو کولبر در بانه
کولبران بخشی ار کارگران بیکار در شهرهای مرزی هستند که همواره هدف سرکوب حکومت قرار داشته اند که آخرین مورد آن قتل دو نفر از آنها بنام های حیدر فرجی و قادر بهرامی از اهالی بانه در روز ١٣ شهریور است. در اعتراض به این جنایت اعتراضات گسترده ای در شهرهای بانه، سنندج و مریوان در کردستان به راه افتاد و در شهرهای دیگر کردستان نیز فضایی از خشم و اعتراض شکل گرفت. مردم خواهان پایان دادن به کشتار کولبران و هر نوع اذیت و آزار آنها هستند. مردم خواستار معرفی و محاکمه آمران و عاملان کشتار کولبران هستند. خواست کار مناسب یا بیمه بیکاری و پایان دادن به این شغل غیر انسانی خواست فوری کولبران است.
در ادامه این اعتراضات در حمایت از کولبران و در اعتراض به خشونت علیه آنان در ٢٤ شهریور در تهران در میدان آزادی تجمعی اعتراضی از سوی تعدادی از فعالین اجتماعی برپا شد. همچنین ١٤ انجمن صنفی کارگری به اسامی انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سروآباد، انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی سقز، انجمن صنفی کارگران ساختمانی دیواندره، انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران، انجمن صنفی کارگران ساختمانی آبادان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی گچ کار مشهد، انجمن صنفی کارگران ساختمانی بوکان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی دهگلان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی اندیشه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرری، حسن آباد، انجمن صنفی کارگران ساختمانی نی ریز فارس، موسسه فرهنگی و هنری کانی (شهر کانی سور)، انجمن صنفی کارگری ساختمانی نقاش کاشان طی بیانیه ای اعتراض خود را به قتل دو کولبر در بانه اعلام و از خواستهای کولبران و رضا شهابی، کارگر زندانی حمایت و پشتیبانی کردند.
در همین رابطه  به فراخوان سنتر مبارزه کارگران و زحمتکشان در سلیمانیه در عراق تجمعی اعتراضی بر پا شد. و تجمع کنندگان در این حرکت حمایت قاطع خود را از مبارازت کارگران در ایران اعلام داشتند.
از سوی دیگر سه تن از اعضای شبکه همبستگی کارگری خاورمیانه و شمال آفریقا محمد حاکچ دبیر بین المللی اتحادیه کارگری مراکش (FNSA)، سعید نعمه ناصر دبیر کل کنفدراسیون عمومی کارگران و کارکنان عراق و هدا کامل از فعالین کارگری در مصر جنایت علیه کولبران در کردستان را محکوم و حمایت خود را از کارگران زندانی در ایران اعلام داشتند. این اعتراضات ادامه دارد.
معلمان به استقبال ١٣ مهر روز جهانی معلم میروند
تدارک سراسری و گسترده ای برای برگزاری روز جهانی معلم در جریان است. شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان و کانونهای صنفی معلمان شاغل و معلمان بازنشسته از شهرهای مختلف، گروههای مختلف تلگرامی از جمله گروههای پیگیری خواستهای بازنشستگان از شهرهای مختلف و اتحاد بازنشستگان به برگزاری  ١٣ مهر روز جهانی معلم فراخوان داده اند. گفتمان بر سر برگزاری با شکوه این روز در تمام گروههای مبارزاتی تلگرامی معلمان، بازنشستگان، کارگران، دانشجویان بسیار وسیع است و با پیام های گرمی از این فراخوان اعلام حمایت شده است.  جمله "همه می آییم" در پوسترهای تدارک این روز بزرگ سراسری اعتراض در تمام این گروه ها نقش بسته است. یک نقطه قابل توجه در این تدارک دیدن ها فراخوان به خانواده های دانش آموزان برای شرکت در تجمع اعتراضی این روز است.
افزایش حقوقها به بالای ٤ میلیون خط فقر اعلام شده از سوی دولت، تحصیل رایگان، درمان رایگان، لغو مدارس خصوصی و اعتراض علیه کالایی شدن آموزش و پرورش محورهایی اصلی خواستهای معلمان شاغل و بازنشسته در تدارک روز جهانی معلم است. معلمان همچنین با شعارهایی چون جای معلم زندان نیست، به امنیتی کردن آموزش و پرورش خاتمه دهید، خواستار آزادی معلمان زندانی اسماعیل عبدی، محسن عمرانی، مختار اسدی، و محمود بهشتی هستند و لغو احکام امنیتی صادر شده برای کارگران، معلمان و فعالین اجتماعی یک خواست مهم آنهاست. خواستهای معلمان، خواستهای کارگران، بازنشستگان، دانشجویان، خانواده های دانش آموزان و کل جامعه است. اعتراض به تبعیض، نابرابری، اختلاس ها از جمله دزدی های میلیادری از صندوق ذخیره فرهنگیان از دیگر محورهای مهم اعتراضات معلمان است. شعارهایی چون خط فقر ٤ میلیون، حقوق ما یک میلیون، بیمه کارآمد، درمان رایگان است، تحصیل رایگان برای همه کودکان، حقوقهای نجومی، فلاکت عمومی، یک اختلاس کم  بشه، مشکل ما حل میشه، معیشت، منزلت، حق مسلم ماست، معلم، کارگر، پرستار، بازنشسته، اتحاد، اتحاد، شعارهای گویای خواستهای معلمان شاغل و بازنشسته است که بارها در تجمعات و اعتراضاتشان فریاد زده شده است. معلمان با همین شعارها و خواستها به استقبال روز جهانی معلم میروند.  وسیعا اطلاع رسانی کنیم و از فراخوان روز جهانی معلم حمایت کنیم.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) جنبش کارگرى Fri, 29 Sep 2017 02:29:24 +0000
مدیرعامل آذرآب اراک بازداشت شد http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65853:2017-09-26-03-20-41&Itemid=645 http://www.iran-tribune.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=65853:2017-09-26-03-20-41&Itemid=645

بازداشت شرکت آذراب در پی تجمع اعتراض‌آمیز هفته پیش کارگران در اراک صورت گرفته است.

بازداشت مدیرعامل شرکت آذراب در پی تجمع اعتراض‌آمیز هفته پیش کارگران در اراک صورت گرفته است

فرمانده انتظامی استان مرکزی از بازداشت مدیرعامل شرکت آذرآب اراک خبر داده است.

 کیومرث عزیزی گفته این دستگیری بر اساس "حکم قضایی" صورت گرفته است. به گفته فرمانده انتظامی استان مرکزی، مدیر عامل شرکت آذرآب ابتدا از سوی پلیس احضار و بعدا بازداشت شده است..

هفته پیش بسیاری از کارگران شرکت های هپکو و آذرآب در اعتراض به تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق خود دست به اعتراض زدند که این اقدام به دخالت پلیس منجر شد.

 در پی حمله پلیس به معترضان، تعدادی از کارگران زخمی شدند.

ابوالفضل پوروفایی، مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی از مدیر عامل شرکت آذرآب به عنوان "یکی از عوامل ناآرامی‌های روزهای گذشته" نام برده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای پوروفایی در دفاع از حرف خود گفته است: "پس از تجمع کارگران این کارخانه و رخ دادن اتفاقات ناگوار، مسئولان کارخانه حقوق یک میلیون ۸۰۰ هزار تومانی کارگران را واریز کردند در صورتی که قبل از اعتراضات کارگری هم می‌توانستند این مبلغ را واریز کنند. لذا چنین برداشت می‌شود که سوءمدیریت مدیرعامل باعث چنین پیش‌آمدهایی شده و امنیت استان را متزلزل کرده است."

 حمله پلیس ضدشورش به کارگران هپکو و آذرآب اراک

کارگران شرکت‌های آذرآب و هپکو، در گذشته هم در تجمع‌های مشابهی در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود شرکت کرده بودند.

گفته می‌شود کارگران این دو کارخانه دست‌کم چهار ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند.

در پی اعتراضات قبلی، بعضی مسئولان استانی وعده حل مشکل کارگران را داده بودند.

اعتراضات هفته پیش با دخالت یگان ضدشورش نیروی انتظامی همراه بود که در پی آن معترضان مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

بر اساس گزارش‌ها پلیس ضد شورش که تعدادی از آنها موتورسوار بودند، برای متفرق کردن معترضان از باتوم و گاز اشک آور استفاده کردند.

کیومرث عزیزی، فرمانده انتظامی استان مرکزی هفته پیش گفته بود: "پلیس به هیچ عنوان مخالف تامین معیشت کارگران نیست اما در مواردی به منظور تثبیت و استقرار امنیت عمومی ناچار به بهره گیری از اختیارات قانونی است."

او گفته بود: "نیروهای پلیس چندین ساعت در کنار کارگران بودند و به توصیه های مشفقانه و دوستانه پلیس توجهی نکردند."

برخورد با کارگران این دو کارخانه با اعتراض فعالان کارگری و تشکل‌های صنفی مواجه شد و بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

شرکت صنایع آذرآب اراک از صنایع پیمانکاری ایران است که در سال ۱۳۶۴ در اراک آغاز به کار کرد.

این شرکت در زمینه‌های طراحی، ساخت و نصب بویلرهای نیروگاهی و صنعتی، مخازن تحت فشار، مبدل‌های حرارتی و تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، صنایع قند، شکر و سیمان فعالیت دارد.

]]>
srgergehrh56ku@sfthrthrth.com (Salah) جنبش کارگرى Tue, 26 Sep 2017 03:18:46 +0000