.
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 24 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 19 دی 1398 ساعت 21:08

نخست‌وزیر کانادا: اطلاعاتی داریم که هواپیما با پدافند ایران ساقط شده مطلب ویژه

جاستین ترودو گفته است که دولت کانادا اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد هواپیمای اوکراینی با پدافند ایران ساقط شده است. پیشتر رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع اطلاعاتی بی‌نام گزارش کرده‌اند که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا شواهدی مبنی بر ساقط شدن این هواپیما با پدافند هوایی ایران دارند. یک مقام ایرانی گزارش‌ها درباره ساقط شدن اشتباهی هواپیمای اوکراینی را تکذیب کرده است.
 

نیویورک تایمز: ویدیو مربوط به لحظه برخورد موشک با هواپیما اوکراینی تایید شد

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز می گوید صحت و سقم ویدیویی را تایید کرده که در آن لحظه برخورد شیی با هواپیمای اوکراینی در نزدیکی شهرک پرند تهران دیده می شود.

این ویدیو که امروز در شبکه های اجتماعی منتشر شده لحظه برخورد دو شیی که از دو جهت متفاوت در حرکتند را نشان می دهد.

https://www.nytimes.com/2020/01/09/video/iran-plane-missile.html?smtyp=cur&smid=tw-nytimes

 

کارشناسان و مقام‌های آمریکایی: ایران تصادفا هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است

برخی از کارشناسان می‌گویند سرنگونی هواپیمای اوکراینی نزدیک تهران به دلیل اصابت موشک بوده است. اوکراین خواهان تحقیقات مستقل است. دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی گفته حاضر است در حضور رسانه‌ها مدارک خود را اعلام کند.

    
Iran Flugzeugabsturz Ukraine International Airlines | Wrackteile bei Teheran (Reuters/Wana/N. Tabatabaee)

پس از حمله جمهوری اسلامی ایران به پایگاه مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق یک هواپیمای مسافربری اوکراینی که از تهران عازم اوکراین بود در نزدیکی تهران سقوط کرد و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. از ابتدا در این باره گمانه‌زنی وجود داشت که بین پرتاب موشک ایران و فاجعه سقوط هواپیما پیوندی وجود داشته باشد، اما حال مقامات دولت آمریکا حدس می‌زنند که هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون‌شده ممکن است از سوی ایران به اشتباه و تصادفی مورد اصابت موشک پدافندی قرار گرفته باشد. در این مورد روز پنجشنبه (۹ ژانویه) چند رسانه آمریکایی گزارش دادند.

دونالد ترامپ گفت که نسبت به سقوط هواپیمای اوکراینی "مشکوک" است. رئیس جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: «احتمال دارد کسی اشتباهی کرده باشد».

ترامپ مدعای دولت ایران مبنی بر این که هواپیمای مزبور به "دلایل فنی" سقوط کرده را رد کرد و افزود: «چیز خیلی وحشتناکی روی داده است». ترامپ به خبرنگاران گفت: «این موضوع ربطی به ما ندارد.»

برخی از منابع اطلاعاتی غربی، بدون آن که نام آنها فاش شود، به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که "مطمئن" هستند هواپیمای اوکراینی که بامداد چهارشنبه در نزدیکی تهران سقوط کرد، با اصابت موشک ساقط شده است. 

"نیوزویک" با استناد به دو کارمند پنتاگون نوشته که سقوط هواپیمای اوکراینی تصادفی رخ داده است. این روزنامه می‌نویسد تصور می‌شود که سامانه دفاع موشکی ایران پس از پرتاب شبانه موشک به پایگاه مورد استفاده سربازان آمریکایی در عراق فعال بوده است.

خبرگزاری‌های سی‌بی‌اس و سی‌ان‌ان با تکیه بر اظهارات مقام‌های آمریکایی گفته‌اند احتمال می‌رود هواپیمای اوکراینی با سیستم دفاع موشکی ایران سقوط کرده باشد. 

به گفته یک مقام آمریکایی ماهواره‌های آمریکایی شلیک دو موشک را اندکی قبل از سقوط هواپیما رصد کرده‌اند. به گفته آنها شلیک مزبور به یک انفجار بزرگ ختم شده است.

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی ایران، بعد از ظهر پنج‌شنبه برخورد هر گونه موشکی به هواپیمای اوکراینی را رد کرد و گفت: «برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی از لحاظ علمی غیرممکن و چنین شایعاتی، هیچ‌گونه منطقی ندارد.» او افزود: «بین همه بخش‌های نظامی و غیرنظامی در ایران هماهنگی کامل وجود دارد و در همان زمان سقوط، ده‌ها هواپیمای ایرانی و خارجی در حال پرواز بر فضای امن ایران بودند و اگر کشوری امنیت نداشته باشد، مگر ممکن است که این تعداد پرواز بر فضای آن در حال انجام باشد.»

ورود بریتانیا به قضیه

دولت بریتانیا در پشتیبانی از درخواست دولت اوکراین، خواهان "تحقیق کامل و شفاف" درباره علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی شده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در گفت‌وگویی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، حمایت بریتانیا را از تحقیقات کامل برای روشن شدن علل سرنگونی هواپیما اعلام کرده است.

جمهوری اسلامی سقوط هواپیمای اوکراینی را به دلایل فنی و به طور مشخص آتش گرفتن موتور هواپیما نسبت داده است.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، روز پنجشنبه ۱۹ دی‌ماه، بار دیگر به خبرگزاری ایسنا گفت: «به خاطر نقص فنی موتور هواپیما آتش گرفت و همین باعث سرنگونی آن شد».

اوکراین در جستجوی بقایای موشک در محل سانحه هواپیما در ایران

کانادا: مقامات ایران متوجه حساسیت موضوع هستند

نخست وزیر کانادا گفت: «اطلاعاتی داریم که هواپیما با موشک ایرانی ساقط شده است.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، اعلام کرد، منابع اطلاعاتی مختلفی دارد که مشخص می‌کنند، هواپیما با موشک ایرانی ساقط شده است. 
ترودو همچنین گفته است: «تحقیقات جامع بین المللی باید در محل حادثه انجام شود و مقامات ایرانی هم تا به این جا نشان داده‌اند که متوجه حساسیت این موضوع هستند.»

در سقوط هواپیمای بویینگ ۷۳۷ اوکراینی ۱۷۶ نفر کشته شدند که بیشتر آنها ایرانی بودند و ۶۳ نفر نیز شهروند کانادا بودند.

دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی: حاضریم در حضور رسانه‌ها مدارک خود را اعلام کنیم  

پس از  انتشار اخبار رسانه‌های آمریکایی مبنی بر احتمال برخورد موشک دفاعی ایران به هواپیمای اوکراینی،  مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران درباره ادعاهای مقامات آمریکایی مبنی بر برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی گفت: «هیچ مستندی در این زمینه تاکنون پیدا نکرده‌ایم. دلایلی داریم که حاضریم آن را در حضور همه رسانه‌ها مطرح کرده و این شایعه را رد کنیم.»

حسن رضایی‌فر، مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران، به خبرگزاری ایسنا گفت: «در گزارش‌های فارسی و انگلیسی که توسط سازمان هواپیمایی منتشر شده هم اعلام کرده‌ایم که تاکنون هیچ گونه مستند و یافته‌ای برای اثبات این مساله پیدا نکرده‌ایم و هیچ کشوری در هیچ جای دنیا نمی‌تواند حتی با بررسی سانحه به این زودی علت آن را مشخص کند اما رسانه‌های خارجی می‌خواهند علیه ایران هجمه ایجاد کنند.»

بنا به گفته مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران در حال حاضر متخصصان اوکراینی در ایران حضور دارند. همچنین روسیه و فرانسه اعلام آمادگی برای رساندن تجهیزات و امکانات پشتیبانی کرده‌اند.

 

بوریس جانسون هم می‌گوید شواهد حاکی از ساقط شدن هواپیما با پدافند ایرانی است

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا هم می‌گوید مجموعه شواهد حاکی از آن است که هواپیمای اوکراینی با اصابت موشک پدافند ایرانی ساقط شده است.

 

'منابع اطلاعاتی آمریکایی' می‌گویند هواپیمای اوکراینی با موشک ساقط شده؛ مقام ایرانی تکذیب کرد

همزمان با گمانه‌زنی دونالد ترامپ درباره احتمال ساقط شدن هواپیمای اوکراینی به طور تصادفی، رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع اطلاعاتی بی‌نام گزارش کرده‌اند که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا شواهدی مبنی بر ساقط شدن این هواپیما با پدافند هوایی ایران دارند.

یک مقام ایرانی گزارش‌ها درباره ساقط شدن اشتباهی هواپیمای اوکراینی را تکذیب کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید مشکوک است که هواپیمای اوکراینی ساقط شده باشد. آقای ترامپ در جمع خبرنگاران گفت: "ممکن است کسی اشتباهی کرده باشد."

رویترز، سی‌بی‌اس و نیوزویک به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکایی که هویتشان فاش نشده نوشته‌اند که آنها "اطمینان" دارند که از نظر آنها این هواپیما با موشک ایرانی ساقط شده است.

مبنای این گزارش‌ها رصد ماهواره‌ای آمریکا عنوان شده است.

سقوط هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران در حالی اتفاق افتاد که سپاه پاسداران در ساعت‌های آغازین بامداد چهارشنبه در حمله‌ای موشکی پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق را هدف گرفت. این همزمانی باعث شد که برخی احتمال بدهند سقوط این هواپیما حادثه‌ای نظامی بوده و نه ناشی از نقص فنی.

رسانه‌های آمریکایی از قول منابع اطلاعاتی‌شان نوشته‌اند که از نظر آنها این ساقط شدن ادعایی با پدافند هوایی "به اشتباه" و "تصادفی" بوده است.

رویترز از قول منبع آمریکایی نوشته که هواپیما دو دقیقه در حال صعود بود اما بعد حرارت دو موشک زمین به هوا رصد شد و بعد انفجاری در اطراف هواپیما رخ داد.

وزارت دفاع آمریکا حاضر به ارائه توضیحی در باره این گزارش‌ها نشده است.

در سقوط هواپیمای اوکراینی ۱۷۶ نفر کشته شدند که بیشتر آنها ایرانی بودند و ده‌ها نفر هم شهروندی کانادا را داشتند.

علی عابدزاده، رئیس هواپیمایی کشوری ایران، گفته ساقط شدن هواپیمای اوکراینی به دلیل اصابت موشک "از لحاظ علمی غیر ممکن" است. آقای عابدزاده گفته: "همزمان با این هواپیما، چندین پرواز داخلی و خارجی در فضای ایران و در همین ارتفاع هشت هزار پایی در حال پرواز بودند و موضوع برخورد موشک به این هواپیما به هیچ وجه نمی‌تواند صحت داشته باشد."

او افزوده: "بین همه بخش‌های نظامی و غیر نظامی در ایران هماهنگی کامل وجود دارد."

گزارش از احتمال ساقط شدن هواپیمای اوکراینی در هدف‌گیری اشتباهی پدافند هوایی در حالی منتشر شده است که خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام امنیتی کانادایی به شرط فاش نشدن هویتش نوشت که برآورد اولیه سازمان‌های اطلاعاتی غربی این است که هواپیمای اوکراینی با موشک ساقط نشده، بلکه به دلیل نقص فنی دچار حادثه شده است.

شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا از قول دو مقام این کشور می‌گوید که آمریکا شواهدی را در اختیار دولت کانادا گذاشته که حاکی از ساقط شدن هواپیما است.

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا می‌گوید گزارش‌ها درباره ساقط کردن اشتباهی هواپیما را بررسی می‌کند. روزنامه گاردین گزارش داده که مقام‌های بریتانیایی هم شواهد آمریکا در این باره را دریافت کرده‌اند.

https://www.bbc.com/persian/iran-51051063

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت