.
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 24 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 19 دی 1398 ساعت 04:58

"همه کسانی که نزد پدر و مادر، دوستان، همکاران یا خانواده خود برنمی گردند، همگی پتانسیل زیادی داشتند، امیدهای زیادی در زندگی داشتند." مطلب ویژه

ایران جعبه سیاه پرواز خطوط اوکراین را تحویل بوئینگ یا آمریکا نمی‌دهد

ایران گفته است که جعبه سیاه کشف شده در محل سقوط یک هواپیمای خطوط بین المللی اوکراین که صبح چهارشنبه با ۱۷۶ سرنشین در نزدیکی تهران سقوط کرد را تحویل شرکت سازنده، بوئینگ، یا دولت آمریکا نخواهد داد.

بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ خطوط اوکراین دقایقی پس از پرواز از فرودگاه تهران سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

براساس مقررات جهانی هوانوردی، ایران حق هدایت تحقیقات را دارد.

با این حال سازنده هواپیما معمولا در تحقیقات مشارکت می کند و کارشناسان می گویند کمتر کشوری توانایی تحلیل جعبه های سیاه را دارد. جعبه سیاه شامل دستگاه ضبط داده های پرواز و دستگاه ضبط صداهای کابین خلبان است.

با این حال مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه گفت که ایالات متحده خواستار همکاری کامل ایران با کلیه تحقیقات درباره علل سقوط خطوط هوایی اوکراین است.

او در بیانیه ای گفت که آمریکا آماده ارائه هرگونه کمکی به اوکراین در پی سقوط صبح چهارشنبه در حوالی تهران است.

هواپیما در خلال تنش شدید میان ایران و آمریکا درست ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران به دو پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق سقوط کرد. هنوز شواهدی از ارتباط این دو وجود ندارد.

به طور معمول هیات ایمنی ترابری ملی آمریکا در هرگونه تحقیقات بین المللی درباره سقوط هواپیماهای ساخت آمریکا تحقیق می کند. اما این هیات باید با گرفتن مجوز و در چارچوب قوانین کشورهای خارجی عمل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفته است که "بر اساس قوانین ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) رسیدگی به سوانح هوایی در کشور مورد سانحه و توسط سازمان هواپیمایی همان کشور انجام می شود و سانحه امروز نیز توسط سازمان هواپیمایی کشوری مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت اما اوکراینی ها نیز می توانند در هنگام بررسی سانحه حضور داشته باشند."

آقای عابدزاده در مورد ارسال جعبه سیاه به شرکت سازنده برای بازخوانی، گفته است که "جعبه سیاه را به شرکت سازنده و آمریکایی‌ها نخواهیم داد و فعلاً معلوم نیست جعبه سیاه برای بازخوانی به کدام کشور می‌رود."

بوئینگ گفت که "آماده ارائه همه کمک های لازم" است و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا هم گفت انتظار دارد کشورش در تحقیقات نقش داشته باشد و پیشنهاد ارائه کمک های فنی را داد.

چه اتفاقی افتاد؟

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ خطوط بین المللی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین صبح چهارشنبه از تهران به کی یف می رفت.

بیشتر مسافران اهل ایران و کانادا بودند.

سفارت اوکراین در تهران ابتدا از کار افتادن موتور را عامل حادثه دانست اما بعدا این بیانیه را پاک کرد و گفت که اظهار نظر درباره علت سانحه پیش از تحقیقات از سوی کمیسیون تحقیق رسمیت ندارد.

به گزارش وبسایت هوانوردی " Flightradar۲۴ " زمانی که هواپیما از فرودگاه بین المللی "امام خمینی" برمی خاست قابلیت دید خوب بود. مقام های خط هوایی هم گفتند که خدمه هواپیما با تجربه بودند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین علیه هر گونه "گمانه زنی یا تئوری های محک نخورده در مورد این فاجعه" تا زمان آماده شدن گزارش های رسمی هشدار داد.

رسانه های ایران نقص فنی را علت حادثه اعلام کردند و به نقل از مقام ها نوشتند که هواپیما اعلام وضعیت اضطراری نکرده بود.

به گزارش مهر آقای عابدزاده گفت که "تروریسم" هیچ نقشی در سقوط هواپیما نداشته است.

دولت ایران پنجشنبه را عزای عمومی اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، هیات دولت با ابراز همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان مراسم تشییع قاسم سلیمانی در کرمان و سانحه هوایی سقوط یک فروند هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی اوکراین در ایران، روز پنج‌شنبه ۱۹ دی‌ماه را عزای عمومی اعلام کرد.


تحلیل تام باریج، خبرنگار امور حمل و نقل بی بی سی

داده های پرواز از بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ خطوط هوایی اوکراین آزادانه در اینترنت در دسترس است. این داده ها نشان می دهد که هواپیما بدو مشکل از تهران بلند شد.

هواپیما به ارتفاع هشت هزار پایی (۲۴۰۰ متری) رسید و درست بعد از آن داده های هواپیما ناگهان ناپدید می شود.

این غیرعادی است و می تواند حاکی از نوعی حادثه فاجعه بار در هواپیما باشد. هیچ شاهدی نداریم که در این مقطع به ما بگوید علت حادثه چه بوده.

به گفته یک محقق سابق سوانح هوایی، هرگونه اشاره ای به از کار افتادن موتور زودهنگام به نظر می رسد. این احتمال مردود نیست اما هواپیمایی مثل بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ با توانایی ادامه پرواز در صورت از کار افتادن موتور طراحی شده.

به علاوه اگر موتور از کار افتاده بود باید انتظار می داشتیم که داده های پرواز روند افت شیب صعودی هواپیما را نشان دهد.


سرنشینان

وادیم پریستایکو وزیر خارجه اوکراین گفت که قربانیان شامل ۸۲ ایرانی، ۶۳ کانادایی، ۱۱ اوکراینی شامل ۹ خدمه، ۱۰ سوئدی، چهار افغان، سه بریتانیایی و سه آلمانی می شد. ۱۵ نفر از قربانیان کودک بودند.

اما دولت آلمان بعدا گفت که "ما در حال حاضر اطلاعی از حضور شهروندان آلمانی در میان قربانیان سقوط هواپیما در ایران نداریم."

رئیس سازمان عملیات اورژانسی ایران گفت که ۱۴۷ نفر از قربانیان ایرانی بودند، که به این معنی است که ۶۵ خارجی حاضر در پرواز شهروندی دوگانه ایران و یک کشور دیگر را داشتند.

آقای ترودو گفت که ۱۳۸ مسافر پرواز از طریق کی‌یف قصد سفر به کانادا را داشتند.

او گفت: "همه کسانی که نزد پدر و مادر، دوستان، همکاران یا خانواده خود برنمی گردند، همگی پتانسیل زیادی داشتند، امیدهای زیادی در زندگی داشتند."

https://www.bbc.com/persian/iran-51042981

*****************

دویچه وله فارسی: سقوط هواپیما؛ اوکراین گروه تحقیق می‌فرستد

دبیرکل سازمان ملل به خانواده‌های قربانیان سقوط پرواز تهران کی‌یف پیام تسلیت فرستاد. وزیرامور خارجه آمریکا نیز با بازماندگان این حادثه اعلام همدردی کرد اوکراین و کانادا به دنبال یافتن دلایل سقوط هستند.

 
تصاویر خدمه و کادر پرواز هواپیمای اوکراین

تصاویر خدمه و کادر پرواز هواپیمای اوکراین

دولت ایران روز پنجشنبه ۱۹ دی (۹ ژانویه) را به خاطر واقعه ازدحام کرمان و سانحه سقوط هواپیما در تهران، عزای عمومی اعلام کرده است. ۵۹ کشته در کرمان در ازدحام تشیع جنازه قاسم سلیمانی و چند ساعت بعد ۱۷۶ کشته در سقوط پرواز تهران کی‌کیف.

مشخصات کشته شدگان کرمان را هنوز اعلام نکرده‌اند. تنها گفته شده که اکثر قربانیان مرد هستند و چند کودک هم در میان‌شان هست. سعید نمکی، وزیر بهداشت با گلایه از نحوه سازماندهی مراسم کرمان، اعلام کرده که از ۲۱۳ مصدوم ازدحام کرمان، ۶۷ نفر بستری شده‌اند که حال چند نفرشان خوب نیست ولی نصف‌شان مرخص شده‌اند.

فهرست کامل مسافران پرواز تهران کی‌‌یف اما منتشر شده است. ‌ده‌ها دانشجوی نخبه دوره‌های دکترا در کانادا، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های صنعتی شریف، امیرکبیر و خواجه نصیر در این پرواز بوده‌اند و اکثر سرنشینان عازم تورنتو. آنها داشتند پس از تعطیلات زمستانی به محل تحصیل خود بر می‌گشتند. فرزندان مشاور وزیر بهداشت و اعضای خانواده برخی دیگر از مقامات دولتی نیز در هواپیما بوده‌اند.

هواپیما تنها شش دقیقه پس از اوج گرفتن، در شهرک پرند در غرب تهران آتش گرفت و سقوط کرد. عکس دو مسافر هواپیما که سه روز قبل عقد کرده بودند در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. یکی صاحب مدال طلای المپیاد کامپیوتر و دیگری دانش آموخته رشته کامپیوتر دانشگاه شریف.

 

دفتر دبیرکل سازمان ملل شامگاه چهارشنبه ۸ ژانویه پیام تسلیت و تاسف او از فاجعه سقوط هواپیما را منتشر کرد. آنتونیو گوترش در این پیام با خانواده‌ها و بازماندگان قربانیان سقوط هواپیما همدردی کرده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز به بازماندگان سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در تهران تسلیت گفت.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: «وزارت خارجه ایالات متحده مراتب تسلیت عمیق خود را به خانواده و دوستان ۱۷۶ مسافر و خدمه‌ای که در سانحه پرواز پی‌اس ۷۵۲ خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین جان باخته‌اند، اعلام می‌دارد.»

بوئینگ ۷۳۷ – ۸۰۰ خطوط هوایی اوکراین تنها سه سال عمر داشته و رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی در نخستین واکنش، علت سقوط را آتش سوزی در قسمت موتور هواپیما اعلام کرد.

عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت، خلبان قبل از سقوط با برج مراقبت هیچ تماسی نداشت و اعلام سانحه نکرد. اما هم‌زمان شایعاتی رد و بدل شده‌اند مبنی بر این که هواپیما اشتباها مورد اصابت موشک پدافند قرار گرفته است. این شایعه پس از پیدا شدن جعبه سیاه هواپیما و تاکید مقامات ایرانی به تحویل ندادن آن به آمریکا قوت بیشتری گرفت.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران نیز به خبرگزاری ایسنا گفته است: «شایعات مبنی بر تروریستی بودن، انفجار یا تیراندازی به هواپیما به عنوان علت بروز سانحه و سقوط هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی درست نیست و نقص فنی دلیل این حادثه بوده است.» او افزوده که در صورت هر شلیک احتمالی، هواپیما باید در آسمان منفجر می‌شد.

شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین همه پروازها به تهران را معلق کرده و مقامات کیف نیز گفته‌اند که هواپیما نقص فنی نداشته است. ولادیمر زلسنکی رئیس جمهور اوکرین دستور تحقیقات قضایی داده و بویینگ نیز اعلام کرده که جنبه‌های فنی مسئله را بررسی می‌کند.

تسلیت جاستین ترودو

۶۳ نفر از سرنشینان هواپیما تابعیت کانادایی داشتند. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا ضمن ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان، اعلام کرده که وزیر خارجه این کشور برای پیگیری دلایل امر با اوکراین در تماس مستقیم قرار دارد. ایران و کانادا پس از بسته شدن سفارت این کشور در تهران در سال ۲۰۱۲، روابط دیپلماتیک ندارند.

 

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز از آمادگی این کشور برای هر گونه کمک در یافتن علت سقوط هواپیما خبر داده است.

آسوشیتدپرس از قول پیمان پسیان، از مسئولان سابق "انجمن میراث فرهنگی ادمونتون" نوشته که ۲۷ نفر از اعضای  این جامعه در پرواز یاد شده جان باخته‌اند. او از جمله به پدرام موسوی و مژگان دانشمند، زوج استاد دانشگاه آلبرتا اشاره کرده که همراه دو دخترشان در هواپیما بودند.  پیمان پسیان گفته فعلا نمی‌توان چیزی در باره علت سقوط گفت و تنها باید به یاد آورد که "یک درصد ایرانیان مقیم آلبرتا کشته شده‌اند و این دهشتناک است."

گزارش اولیه سانحه

شامگاه چهارشنبه، گزارش اولیه سانحه بوئینگ اوکراین در رسانه‌های ایرانی منتشر شد. در این گزارش آمده که هیچ پیامی از شرایط غیرمعمول از کادر پرواز مخابره نشد و هواپیما پس از آتش گرفتن در آسمان، به زمین برخورد کرد و منفجر شد. در این گزارش قید شده که جعبه‌های سیاه هواپیما پیدا شده و بخش اصلی حافظه هر دو جعبه موجود هستند: «گروه تخصصی مربوطه، پس از نمونه گیری و آزمایش محل، احتمال برخورد پرتوهای آسیب زننده شامل پرتوهای لیزری و الکترومغناطیس (رادیو اکتیو) را منتفی اعلام کرده‌اند.»

در پایان گزارش آمده که اطلاع اولیه برای اوکراین به عنوان کشور محل ثبت و بهره بردار هواپیما، ایالات متحده آمریکا به عنوان کشور سازنده، سوئد و کانادا به عنوان کشورهای متقاضی که اتباع آن‌ها در این هواپیما بودند صادر شده است: «کشور اوکراین ضمن درخواست حضور در فرآیند بررسی سانحه، نسبت به معرفی گروهی برای شرکت در فرآیند بررسی سانحه، شناسایی و انتقال اجساد اتباع خود و سایر وظایفی که در این شرایط بر عهده کشور ثبت کننده و بهره‌بردار بوده، اقدام نموده است که به زودی به کشور وارد می شوند.»

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت