.
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 24 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 15 دی 1398 ساعت 22:15

اخبار و گزارشات کارگری 12-13-14-15 دی ماه

اخبار و گزارشات کارگری 13 ، 14 و 15 دی ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- اعتراضات دامنه دار کارگران کارخانه اخشان شیراز نسبت به عدم پرداخت 7 ماه حقوق و ماه ها حق بیمه

- بیکارشدن 70 کارگر سد بالاخانلوبا ماه ها حقوق معوقه درپی تعطیلی پروژه

- سوءاستفاده کارفرمایان از کارت بانکی کارگران

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه :

زندانی کردن آنیشا اسدالهی از بازداشت‌‌شدگان روز جهانی کارگر را محکوم می‌کنیم

- اطلاعیه کمیته دفاع از جعفرابراهیمی عضو كانون صنفي معلمان تهران و بازرس شوراي هماهنگي تشكلهاي صنفي فرهنگيان

- عدم رسیدگی درمانی برای پروین محمدی

- مرگ خاموش 7 کارگر طی 2 هفته اول دی ماه در باغشهرهای استان فارس

- جان باختن یک کارگر مقنی در حادثه ریزش چاه در زرندیه

- بازهم تصادف سرویس رفت وآمد کارگران ومصدوم شدن 19 کارگر شهر صنعتی کاوه

*اعتراضات دامنه دار کارگران کارخانه اخشان شیراز نسبت به عدم پرداخت 7 ماه حقوق و ماه ها حق بیمه

کارگران کارخانه اخشان تولید کننده کمربند ایمنی خودرو واقع درشیرازبدنبال نامه نگاری های مکرر با مدیران کارخانه درارتباط با به عدم پرداخت 7 ماه حقوق و ماه ها حق بیمه،اعتراضشان را رسانه ای کردند.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ 15 دی،کارگران شرکت تولیدی وصنعتی اخشان حقوق خرداد ماه را دریافت کرده اند و حدود 7 ماه است که هیچگونه حقوقی دریافت نکرده اند.

این کارگران برای پرداخت حقوق کارگران بارها با مسئولان کارخانه نامه‌نگاری‌هایی انجام داده‌اند وپاسخ مدیران شرکت این است که به دلیل تولید قطعه برای شرکت‌های خودروسازی مانند ایران خودرو و سایپا حدود 20 میلیارد تومان از آنها طلبکارند.

بنابهمین گزارش،میزان بدهی شرکت تولیدی وصنعتی اخشان به سازمان تامین اجتماعی بیش از 7 میلیارد تومان است واین مهم سبب شد که سازمان تامین اجتماعی حساب کارگران را مسدود کند.

این گزارش می افزاید،با توجه به اینکه 700 کارگر در چهار سال گذشته در کارخانه اخشان مشغول به فعالیت بودند اما مشکلات و وضعیت اقتصادی سبب شد تعداد آنها به 280 الی 300 نفر کاهش یابد.

اگرچه مسئولان کارخانه بر این باور بودند که با تعدیل نیرو می‌توانند شرایط کارخانه را بهبود بخشند اما متاسفانه این اقدام هم نتوانست رونقی در کارخانه اخشان ایجاد کند.

کاهش و تعدیل کارگران توسط کارخانه باعث شد که عقب‌افتادگی و تاخیر در پرداخت حقوق کارگران به 7 ماه افزایش پیدا کند وشرکت قادربه پرداخت حق بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی نمی بشاشد.

*بیکارشدن 70 کارگر سد بالاخانلوبا ماه ها حقوق معوقه درپی تعطیلی پروژه

بدنبال تعطیلی سد در دست ساخت بالاخانلو در شهرستان بویین زهرا استان قزوین 70 کارگر با ماه ها حقوق معوقه بیکار شدند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 14 دی،فرماندار شهرستان بویین زهرا گفت:پیمانکار سد بالاخانلو به دلیل بدهی‌های معوقه دست از کار کشیده است .

وی افزود: این شرکت پیمانکاری با حدود 70کارگر نزدیک به 400میلیارد ریال از شرکت‌های دولتی طلب دارد که اگر حداقل‌ها نیز پرداخت شود، عملیات اجرایی این طرح مجددا آغاز خواهد شد.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی کارگران سد بالاخانلو نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق مقابل استانداری قزوین

روز دوشنبه بیستم اسفند ماه 97، کارگران سد درحال ساخت بالاخانلودر بوئین زهرا برای اعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق دست به تجمع مقابل استانداری قزوین زدند.

 

برپایه گزارشات رسانه ای شده،این کارگران با نمایش دست نوشته هایی اعلام کردند 6 ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده اند.

رسیدگی به مطالبات و حقوق پرداخت نشده، رسیدگی به وضعیت بیمه کارگران این شرکت و تسریع در پرداخت ها از دیگر مطالبات این کارگران عنوان شد.

درهمین رابطه یکی از کارگران معترض گفت: از مهر ماه امسال تا امروز 20 اسفند ماه، حقوق دریافت نکرده‌ایم این در حالی است که عیدی و سنوات هم جزء مطالبات ما است که پرداخت نشده است.

سد بالاخانلو در شهرستان بویین زهرا قرار داشته و برای تامین آب شرب پنج شهر، 36 روستا و چهار هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان طراحی شده است و130کارگردراین پروژه مشغول بکارند.

این سد در آبان ماه سال جاری 61 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و قرار بود در صورت تامین اعتبار تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد اما به دلیل تامین نشدن اعتبار از آن تاریخ تاکنون پیشرفت فیزیکی محسوسی نداشته است.

*سوءاستفاده کارفرمایان از کارت بانکی کارگران

نصیر در بازارچه مرز باشماق کارگری می‌کند. پارسال صاحب کارش کارت بانکی او را گرفته است تا با آن برای یک شهروند عراقی نقل و انتقال پول انجام بدهد. شریک عراقی صاحبکار او زمانی که ارزش ریال ایران سقوط کرد، بسیاری از اجناس و کالاهای مورد نیازش ازجمله داروهایی مانند شربت سرفه را از ایران تهیه می‌کرد و به عراق می‌برد.

حالا سازمان هدفمندی یارانه‌ها به او اعلام کرده است که به دلیل گردش مالی 500‌میلیون تومانی در ماه مشمول کمک معیشتی یا همان یارانه بنزین نمی‌شود. او به خبرنگار رسانه ای توضیح می‌دهد که حالا دیسک کمر امانش را بریده و دیگر نمی‌تواند بارهای 50 و 100 کیلوگرمی را روی شانه‌اش بگذارد و تا کامیون‌ها ببرد و به همین دلیل یک پراید مدل 85 خریده است تا با آن مسافرکشی کند.

عباد شهنه‌زایی در یک مرغداری صنعتی کارگر است. 35ساله است و دو دختر 4 و 10 ساله دارد. دختر بزرگ عباد معلول ذهنی است و او پول ندارد تا دخترش را به مدرسه معلولان بفرستد. عباد از یارانه بنزین محروم شده است، چون به او اعلام کرده‌اند که حدود 110‌میلیون تومان در ماه گردش مالی دارد. صاحبکار او با حساب بانکی عباد واردات خوراک طیور انجام داده است. عباد می‌گوید، تصمیم داشت با یارانه بنزین شهریه مدرسه دختر معلولش را بدهد.

وحید قلعه‌وند کارپرداز یک کلینیک زیبایی در تهران است. یک کلینیک که در آن 6پزشک پوست و مو و زیبایی فعالیت می‌کنند و هیچ‌کدام کارتخوان ندارند. کلینیک آنها در منطقه قیطریه تهران است. در کلینیک آنها روزانه ده‌ها جراحی سرپایی کاشت مو و ابرو، جراحی بینی و خدمات پوست و مو انجام می‌شود و پزشکان این مرکز، کارتخوان‌های‌شان را به نام وحید گرفته‌اند و حالا گردش مالی حساب او یک‌میلیارد و 800‌میلیون تومان اعلام شده است و دیگر مشمول یارانه معیشتی نمی‌شود.

وحید یک آپارتمان 50متری در منطقه مرتضوی تهران اجاره کرده و ماهانه یک‌میلیون و 200تومان اجاره می‌دهد. او صاحب سه سر عائله است و فقط ماهانه 2 میلیون و 500‌هزار تومان حقوق می‌گیرد.

آنها تازه فهمیده‌اند که مورد سوءاستفاده کارفرمای خود قرار گرفته‌اند. حالا که یارانه بنزین برای آنها واریز نشده و گردش‌های مالی سنگینی به نام حساب بانکی‌شان ثبت شده است.

این موضوع درحالی رخ می‌دهد که بازار حساب‌های اجاره‌ای هم در فضای مجازی راه افتاده است. آنها معمولا آگهی‌های خود را با کلید واژه امور مالی و اداری ثبت می‌کنند و برای اجاره‌دادن حساب‌شان با رمز دوم به صورت هفتگی400 تا 700 هزار تومان طلب می‌کنند اما گویا برخی کارفرمایان حتی حاضر نیستند برای این بازار زیرزمینی پول خرج کنند و از حساب کارگران خود سوءاستفاده می‌کنند.

نصیر می‌گوید، صاحبکارش از روز اول استخدام کارت بانکی و کارت ملی او را به‌عنوان وثیقه گرفته است و عباد توضیح می‌دهد که در روز استخدام از او خواسته‌اند که یک حساب بانکی در بانک «...» باز کند و کارت عابربانکش را در اختیار صاحبکارش قرار دهد.

وحید توضیح می‌دهد که در کلینیک زیبایی او را به‌عنوان کارپرداز استخدام کرده‌اند و همان اول به او گفته‌اند که شرط استخدام‌شان این است که دستگاه کارتخوان داشته باشد یا دستگاه کارتخوان تهیه کند. وحید تصور می‌کرد که دیپلم ماشین ابزار دارد، می‌گوید که تصور کرده است که خواسته آنها بسیار عادی و طبیعی است و یک کارپرداز حتما باید کارتخوان داشته باشد.

او می‌گوید که وقتی یک دستفروش مترو هم کارتخوان دارد، به نظرش خواسته کارفرمایش عجیب و غریب نبوده است. این کارگران توضیح می‌دهند که درحال حال حاضر بسیاری از آگهی‌های استخدام بازاریاب یا ویزیتور و مسئول خرید شرکت‌ها به شرط داشتن کارتخوان شخصی است و طبیعی است که کارتخوان‌ها به حساب بانکی افراد متصل است.

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه :

زندانی کردن آنیشا اسدالهی از بازداشت‌‌شدگان روز جهانی کارگر را محکوم می‌کنیم

شنبه چهاردهم دی ماه آنیشا اسدالهی از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر ۹۸ پس از احضار به شعبه اجرای احکام دادسرای اوین با دستور رئیس شعبه به زندان اوین منتقل شد. ایشان به سه ماه حبس تعزیری، شش ماه حبس تعلیقی و محکومیت‌های اجتماعی دیگر محکوم شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه زندانی کردن آنیشا اسدالهی، مدرس زبان و از حامیان حقوق کارگران را محکوم و خواهان لغو تمامی احکام صادره در مورد بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر می‌باشد.

۱۴ دیماه ۹۸

*اطلاعیه کمیته دفاع از جعفرابراهیمی عضو كانون صنفي معلمان تهران و بازرس شوراي هماهنگي تشكلهاي صنفي فرهنگيان

مردم شریف ایران ، معلمان ارجمند و دانش آموزان گرامی

دادگاه با قرار وثیقه جعفرابراهیمی معلم و عضو کانون صنفی معلمان تهران که در تاریخ ۵ دی به صرف حضور در بهشت سکینه کرج بازداشت شده‌ بود، مخالفت کرد.

با گذشت ده روز از بازداشت این فعال صنفی حوزه آموزش ؛ خانواده ، معلمان و دوستان وی در تمامی این روزها پیگیر وضعیت بازداشت ایشان بوده‌اند . اما متاسفانه با وجود مراجعات هر روزه خانواده و دوستان به دادسرای کرج، هیچ پاسخ روشنی دریافت نکردند.

امروز(15دی) نیز خانواده و دوستان جعفر ابراهیمی به دادسرای کرج مراجعه کردند و علی رغم موافقت با وثیقه چندتن از بازداشتی ها، دادگاه از پذیرش وثیقه خودداری کرد و برای ایشان ادامه قرار موقت بازداشت صادر کرد.

کمیته دفاع از جعفرابراهیمی ضمن محکوم کردن بازداشت این معلم ، خواهان آزادی فوری جعفر ابراهيمي است. همچنین این کمیته نگرانی خود را از وضعیت سلامتی این معلم بازداشتی اعلام میکند و با توجه به بیماری جعفر ابراهیمی و تحت نظر پزشک بودن وی، مسئولیت سلامت جانی وی را بر عهده مسئولین زندان میداند و نسبت به هر گونه خطر برای سلامت وی هشدار میدهد.

*عدم رسیدگی درمانی برای پروین محمدی

روز پنجشنبه پروین محمدی هنگام رفتن به سمت کارگاه به زمین افتاده و از ناحیه سر و صورت دچار آسیب و کبودی میشود. شب قبل محوطه زندان شستشو شده بود و به دلیل سرما یخزده و لغزنده بوده است و همین باعث وقوع این اتفاق شده است. پروین محمدی همچنین دچار تاری دید شده و سردرد شدیدی متحمل شده که مسئولین زندان در انتقال وی به بیمارستان به جهت درمان تعلل می نمایند که نهایتاً ساعت ۲بعد از ظهر به دنبال اعتراض شدید پروین محمدی، وی را با دستبند و پابند به بیمارستان منتقل می نمایند و پس از انجام سی تی اسکن از ایشان، بدون انجام هیچ نوع درمانی او را به بند برمیگردانند.

لازم به ذکر است که پروین محمدی بخاطر شرایط بسیار بد داخل بند طول روز را در کارگاه به انجام کار می گذراند تا از فضای پر تنش و مخاطره آمیز داخل بند دور باشد.

پروین محمدی نائب رئیس هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران از روز ۱۶ آذر زندانی شده و دوران حکم یکسال حبس را سپری می کند.

کارگران و فعالین سیاسی زندانی بر طبق قوانین داخلی بایست در بند مخصوص زندانیان سیاسی نگهداری شوند اما پروین و بسیاری از زندانیان سیاسی در بند جرایم عمومی قرار دارند.

مسئولیت سلامتی زندانیان تماماً به عهده نهادهای دولتی بوده و مسئولین قضایی و دولتی باید امکانات درمانی را سریعاً در اختیار زندانیان قرار دهند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۴ دی ۹۸

*مرگ خاموش 7 کارگر طی 2 هفته اول دی ماه در باغشهرهای استان فارس

طی 2 هفته اول دی ماه،7 کارگر در باغشهرهای استان فارس جانشان را براثر گازگرفتگی ازدست دادند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 15 دی، از ابتدای دی 98ا تاامروز 7 نفر در استان فارس جان خود را از دست داده اند که همگیشان کارگران باغشهرهای استان فارس و خصوصا باغشهرهای اطراف کلانشهر شیراز و شهر جدید صدرا بوده‌اند.

کارگرانی که با حداقل حقوق دریافتی بصورت شبانه‌روزی به نگهبانی و انجام کارهای خدماتی و گاه سخت در باغشهرها مشغول هستند و برای در آوردن لقمه‌ای نان جان خود را از دست می دهند.

باغشهر به مکان‌هایی محصور گفته می‌شود که خارج از شهر ساخته شده اند و کاربرد مسکونی ندارند و بیشتر برای تفریح ساخته شده اند.

علیرغم امکانات زیرساختی و ساختمان سازی بسیار شکیل در بعضی باغشهرهای اطراف شیراز، کارگران این باغ‌ها اغلب در کانکس و یا اتاقکی کوچک در گوشه‌ای از این باغ ویلاها ساکن هستند و وسایل گرمازای مناسب و استاندارد در اختیار آنها قرار داده نمی شود.

2دی 98:جان باختن یک کارگردر باغشهری واقع در شهر جدید صدرا

2دی 98:جان باختن یک کارگر در یکی دیگر از باغشهرهای استان فارس واقع در شهرستان فسا

7 دی 98:جان باختن 4 کارگر در باغشهر دیگری در شهر جدید صدرا

12 دی 98 :جان باختن یک کارگر براثر گازگرفتگی دریک باغشهر کودیان از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز

*جان باختن یک کارگر مقنی در حادثه ریزش چاه در زرندیه

صبح روز شنبه 14 دی،یک کارگر مقنی 46 ساله حین کارلایروبی چاه آب در یکی از روستاهای شهرستان زرندیه، بر اثر ریزش ناگهانی چاه و ماندن زیر آوار، در دم جان باخت.

*بازهم تصادف سرویس رفت وآمد کارگران ومصدوم شدن 19 کارگر شهر صنعتی کاوه

بامداد روز یکشنبه 15دی،بدنبال تصادف سرویس رفت وآمد کارگران شهر صنعتی کاوه 19 نفر مصدوم شدند.

برپایه گزارشات رسانه ای شده،10تن از مصدومان این حادثه با خودروهای شخصی به مراکز درمانی منتقل شدند و نیروهای اورژانس نیز 9 مصدوم دیگر را پس از اقدامات لازم به بیمارستان مدرس ساوه منتقل کردند.

شهر صنعتی کاوه واقع در 10 کیلومتری شمال ساوه، ‌ بزرگترین شهر صنعتی ایران است که در آن افزون بر 350۰ کارخانه با حدود 40هزار نیروی انسانی فعالیت می‌کنند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

 

اخبار و گزارشات کارگری 12 دی ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- مهمترین مشکلات کارکنان قرارداد مدت موقت صنعت نفت

به بهانه گزارشگیری از مشکلات کارکنان قراردادی مدت موقت صنعت نفت

- تعطیلی کارخانه سیمان سپهر براثر قطع گاز وبلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بیش از 250کارگر

- پیدا شدن جسد هاشم مرادی از بازداشتی های اعتراضات هفته آخر آبان ماه جوانرود با پاهای بسته شده و وجود آثار شکنجه در رودخانه

- آماری جدید ازتعداد جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه رسانه ای شد

- ابلاغ تاریخ دادگاه تجدیدنظر زودتر از موعد، در دوازهمین روز اعتصاب غذای سها مرتضایی!

*مهمترین مشکلات کارکنان قرارداد مدت موقت صنعت نفت

به بهانه گزارشگیری از مشکلات کارکنان قراردادی مدت موقت صنعت نفت

روزچهارشنبه11 دی ماه 1398:معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت،با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده است قصد دارد تا در جریان مسائل و مشکلات کارکنان قراردادی مدت موقت صنعت نفت قرار گیرد و پس از طبقه‌بندی مسائل، مراتب اقدام‌های بعدی را دوباره اطلاع‌رسانی کند.

مهمترین مشکلات کارکنان قرارداد مدت موقت صنعت نفت بقلم یکی از کارکنان :

1) به هیچ عنوان فرقی بین کسی که 20 سال سابقه کار دارد با کسی که تازه استخدام شده باشد یا سابقه کاری کمتر از 5 سال داشته باشد نیست.

2)در بین کارکنان قراردادی هیچ فرقی بین یک نیروی دیپلمه با نیروی لیسانسه ، ارشد یا دکترا وجود ندارد و همه به یک شکل حقوق و مزایا می گیرند.

3)نیروهای قرارداد مدت موقت به هیچ عنوانی قابلیت ارتقا شغلی نداشته اند و بخاطر همین خیلی ها انگیزه انجام کارهای سخت و پر ریسک را ندارند و هرگز خود را بابت هیچی به خطر نمی اندازند.

4)تفاوت بین نیروهای شاغل(رسمی، پیمانی، موقت و پیمانکاری) بسیار زیاد به چشم میخورد و این باعث کاهش انگیزه و روحیه کاری در افراد سازمان است.

5)به شدت حقوق و مزایای نیروهای مدت موقت پایین بوده و در شرایط فعلی کشور و تورم و هزینه های بسیار بالای زندگی در شرایط کنونی کاملا به سختی گلیم خود را از آب بیرون میکشند.

6)در بسیاری از شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت مانند مناطق نفتخیز جنوب به بهانه بخشنامه صرفه جویی وزیر بسیاری از مزایای این دسته از کارکنان مانند ماموریت ؛ اضافه کاری و ... کم شده است و متاسفانه در جواب اعتراض کارکنان می گویند آقای وزیر این را خواسته ؛

اما وقتی بخشنامه وزیر را نگاه می کنیم میبینیم وزیر گفتن فلان درصد کم شود نه کل مزایا ! اما در برخی از شرکت ها مزایا یا کامل حذف یا به میزان هشتاد درصد کم شده است.

7)ابلاغیه بهبود معیشت نیروهای قراردادی مدت موقت در بسیاری از شرکت ها به درستی انجام نشده است.

8)کارکنان قراردادی در بسیاری از موارد از خدمات بیمه دانا راضی نیستند و با توجه به هزینه هنگفت ماهیانه که از این دسته از کارکنان کسر می شود چرا باید خدمات اینگونه باشد!

9)با توجه به بازنشسته شدن بسیاری از کارکنان رسمی ؛ امکان تخصیص سمت های خالی آنان به قرارداد مدت موقت ها فراهم شود و استفاده از منازل سازمانی و پرداخت شایستگی ها نیز مجوز آن صادر شود.

10) عنوان مدت موقت حذف شود و قراردادها بصورت 5 ساله یا بدون زمان بسته شود.

*تعطیلی کارخانه سیمان سپهر براثر قطع گاز وبلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بیش از 250کارگر

با قطع گازکارخانه سیمان سپهر درشهرستان قیر و کارزین استان فارس(کیلومتر 17 جاده قیر- جهرم )توسط شرکت گاز بیش از 250 کارگر در بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی قرار گرفتند.

clip_image002.jpg

به گزارش 12 دی یک منبع خبری محلی،در پی قطع گاز تعدادی از کارخانه‌های سیمان در شهرستان‌های استان فارس، کارخانه سیمان قیروکارزین تعطیل شد و تعدادی کارخانه هم در آستانه تعطیلی قرار گرفت.

خوش نیت معاون کارخانه سیمان قیروکارزین گفت: در پی درخواست شرکت گاز استان، گاز این کارخانه قطع شده و از 10 روز گذشته کارخانه تعطیل شده است.

او با بیان این که بیش از250کارگر این کارخانه بیکار شده اند، افزود: شرکت گاز فارس اعلام کرده است که کارخانه‌های سیمان باید از سوخت مازوت یا کوره استفاده کنند، اما این امکان وجود ندارد.

مدیران کارخانه‌های سیمان فیروزآباد و لامرد که سیستم استفاده از سوخت مازوت دارند معتقدند که استفاده از این سوخت میزان تولید و کیفیت را کاهش می‌دهد و اگر حتی یک روز مازوت به کارخانه حمل نشود کارخانه متوقف می‌شود.

از چند سال گذشته، استفاده از سوخت مازوت، به دلیل آلایندگی‌های زیست محیطی ممنوع است.

نهاوندی مسئول آزمایشگاه محیط زیست فارس می‌گوید نامه ممنوعیت استفاده از مازوت به جای گاز به همه واحد‌های صنعتی ارسال شده است.

اخلاصی معاون سازمان صنعت معدن و تجارت فارس هم می گوید با مکاتبه با اداره گاز استان، در سال رونق تولید، هیچ واحد صنعتی تعطیل نخواهد شد.

او، قول پیگیری مشکل تعطیلی کارخانه سیمان قیر و کارزین را داد.

در استان فارس 10کارخانه سیمان خاکستری و سفید وجود دارد که روزانه بیش از 6یلیون و 600هزار تن انواع سیمان را تولید می‌کنند.

اگر وضعیت سوخت این کارخانه‌ها مشخص نشود، تولید سیمان در فارس تا50درصد کاهش می‌یابد.

«کشته ندادیم که سازش کنیم رهبر قاتل را ستایش کنیم»

*پیدا شدن جسد هاشم مرادی از بازداشتی های اعتراضات هفته آخر آبان ماه جوانرود با پاهای بسته شده و وجود آثار شکنجه در رودخانه

بعد ازظهر روز چهارشنبه 11 دی ماه، جسد هاشم مرادی از بازداشت شدگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه   در جوانرود با پاهای بسته شده و وجود آثار شکنجه در رودخانه ای نزدیک روستای صفی آباد جوانرود پیدا شد.

clip_image004.jpg

یک از نزدیکان خانوادە مرادی به خبرنگار یک رسانه محلی گفت:هاشم مرادی از روز یک شنبە 26 آبان هم زمان با بازداشت های گستردە در شهر جوانرود بازداشت و از آن زمان خانوادەاش هیچ گونە اطلاعی از وی نداشتەاند.

وی افزود:هاشم مرادی اهل روستای بنچلە از توابع شهرستان روانسر و ساکن روستای صفی آباد جوانرود، متاهل و پدر دو فرزند خردسال نیز بودە است. وی در حین دستفروشی بازداشت شدە است.

وی در ادامە گفت:یکی از بازداشت شدگان جوانرود پیشتر بە خانوادە ایشان گفتە است کە بە مدت 10 روز در زندان دیزل آباد با ما بازداشت بودە و سپس وی را بە مکان نامعلومی منتقل کردەاند.

پس ازاین خانوادە هاشم مرادی بە نهادهای امنیتی و حتی زندان دیزل آباد کرمانشاه مراجعە کردە بودند اما هیچ پاسخی دریافت نکردە بودند.

همچنین پیش ازاین ادراە اطلاعات از خانوادە هاشم مرادی خواسته است کە بیانیەای مبنی براینکه هاشم مرادی از نظر ذهنی معلول می باشد و لطفا اگر کسی از وی اطلاعی دارد ما را مطلع سازد.

وی افزود:روز سەشنبە 10دی،فردی با شمارە ناشناس با منزل هاشم مرادی تماس وبزبان فارسی گفت کە جسد هاشم در رودخانەای در نزدیکی روستای صفی آباد است و می توانید بروید و جسدش را بردارید.

روز پنج شنبه 12 دی،جسد هاشم مرادی در قبرستان روستای بنچلە از توابع شهرستان روانسر در استان کرمانشاه و در میان تدابیر شدید امنیتی بە خاک سپردە شد.

*آماری جدید ازتعداد جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه رسانه ای شد

روز پنج شنبه 12 دی ماه،یک سایت وابسته به اصلاح طلبان حکومتی بنقل از بولتن‌های محرمانه درونی حاکمیت که به تفکیک استان ها منتشر شده اند،تعداد جان باختن اعتراضات هفته آخر آبان ماه را 631 نفر گزارش کرد.

*ابلاغ تاریخ دادگاه تجدیدنظر زودتر از موعد، در دوازهمین روز اعتصاب غذای سها مرتضایی!

سها مرتضایی دانشجوی ستاره داری که امروز در 12 امین روز اعتصاب غذای خود در زندان قرچک به سر می‌برد، در تماسی تلفنی اعلام کرد که در زندان نامه‌ای به او ابلاغ شده که تاریخ دادگاه تجدید نظر پرونده قبلی سها مرتضایی به تاریخ اول اسفند ۱۳۹۸ تغییر کرده است. پیش از این اعلام شده بود که این دادگاه قرار است در سال ۱۳۹۹ برگزار شود.

پرونده قبلی سها مرتضایی دبیر پیشین شورای صنفی کل دانشگاه تهران به دلیل پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی در دی 96 و بعد از بازداشت هنگام خروج از جلسه با ریاست دانشگاه تهران تشکیل شده بود.

بازداشت آبان ماه 98 این فعال دانشجویی نیز در واقع یک آدم ربایی آشکار برای پاک کردن صورت مسئله دانشجویان ستاره‌دار بوده است. نیروهای امنیتی که این بار بهانه مناسبی پیدا نکرده‌اند تا با خانم مرتضایی و موضوع دانشجویان ستاره دار تسویه حساب کنند، بعد از یک ماه زندان انفرادی، تهدید به شوک الکتریکی و در نهایت انتقال اجباری به زندان قرچک، اکنون با تسریع دادگاه تجدیدنظر پرونده قبلی ایشان می‌خواهند فشار حداکثری خود برای درهم شکستن این فعال صنفی را اعمال کنند و او را وادار به سکوت بنمایند.

برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت