.
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 24 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 25 آذر 1398 ساعت 00:23

اخبار و گزارشات کارگری 21-22-23-24 آذر ماه

اخبار و گزارشات کارگری 24 آذر ماه 1398

5 دی ماه روز گرامیداشت یاد جانباختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه 98

تشکل ها و فعالین عرصه های مبارزات اجتماعی:

در شرایط کنونی صدها خانواده و هزاران نفر از بستگان کشته شدگان داغدارند و همدردی با این بازماندگان بخشی از برنامه ما برای حفظ جنبش مطالباتی و تداوم راه آنهاست.

پدر پویا بختیاری، یکی از جانباختگان آبان 98،   در همین راستا روز 5 دی 98 را که مصادف با چهلمین روز جانباختن پویاهاست ، برای این هدف اعلام کرده است.

این روز را به گرامیداشتی باشکوه برای همه کشته شدگان این کشتار تبدیل کنیم.

در راستای فراخوان پدر پویا بختیاری، تشکلها و فعالین امضاء کننده این فراخوان از همه مردم می خواهند که ضمن شرکت وسیع در مراسم خانواده های جانباختگان ، روز 5 دی98 در همه مکان های به قتل رسیدن کشته شدگان، در همه محلات، بر سنگفرش های خیابانها و میادین، در کارخانه ها و مراکز کارگری، مدارس و دانشگاه‌ها با نصب پوسترها و عکسهای کشته شدگان و روشن نمودن شمع و نثار شاخه های گل، ضمن همدلی با خانواده های رنجدیده یاد همه جانباختگان آبان 98 را گرامی بداریم و با ایجاد همبستگی بر تداوم راه آنان تا رسیدن به اهداف انسانیشان پیمانی مستمر و مستحکم ببندیم.

- اعتصاب کارگران مجتمع معادن مس تکنار بردسکن در اعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق

- ادامه اعتراضات 1000 کارگراخراجی فولادین ذوب آمل(فذا) نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی

- نامه سرگشاده کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دراعتراض به عدم پرداخت 14 ماه مطالبات ،شرایط سخت کاری وسکوت مسئولان

- محکومیت نداناجی زندانی مراسم روزجهانی کارگر مقابل مجلس به سال زندان

- عدم پرداخت 6 ماه حقوق کارگران سد کارون 4

- تجمع اعتراضی جمعی از اهالی شهرلار نسبت به عدم تحویل خانه مقابل بنیاد مسکن لارستان

- جان باختن 70 کارگر در استان مازندران براثر حوادث کاری در هشت ماه سال جاری

*اعتصاب کارگران مجتمع معادن مس تکنار بردسکن در اعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق

از روز 17 آذر، کارگران مجتمع معادن مس تکنار بردسکن دراستان خراسان رضوی دست از کار کشیدند.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ 23آذر،رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بردسکن با بیان اینکه تا امروز(23آذر) هم حقوق کارگران این معدن پرداخت نشده است، اظهار کرد: مدیران این شهرستان مشکلات معدن از جمله تقسیط بدهی آب، برق، مالیات و بیمه این شرکت را رفع کرده‌اند، اما در حال حاضر مشکل مدیریتی این معدن منجر شده که کارگران زحمتکش این مجموعه نتوانند حقوق خود را دریافت کنند.

وی بیان کرد: درصورت ارائه دادخواست توسط کارگران مشکل عدم پرداخت حقوق و طلبکاری کارگران در هیأت تشخیص این اداره بررسی می‌شود تا کارگران طلب‌کاری خود را از کارفرما دنبال کنند.

*ادامه اعتراضات 1000 کارگراخراجی فولادین ذوب آمل(فذا) نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی

اعتراضات 1000 کارگراخراجی فولادین ذوب آمل(فذا) نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی باتجمع روزانه مقابل نهادهای مختلف در استان مازندران ادامه دارد.

این کارگران که پس از سال ها کاردر این واحد صنعتی قطعه سازی ایمنی و فوق ایمنی ازاوایل آبان ماه سال جاری از کار اخراج شده اند به کنش هایشان برای بازگشت بکار ادامه می دهند.

یکی از این کارگران به خبرنگار رسانه ای گفت: کارفرمای این کارخانه فولادی و قطعه‌سازی صنعت خودروی مازندران از اوایل آبان ماه حدود 1600 کارگر را به خانه فرستاد و گفت در صورت بهبود شرایط همه آنها را دوباره استخدام می‌کند با این‌حال تاکنون فقط با حدود 600نفر از کارگران تماس گرفته شده و مابقی نگران امنیت شغلی خود هستند.

او با بیان اینکه همکارانی که اخراج شدند بین 6تا 16سال سابقه کاری داشتند، افزود: در حال حاضر نزدیک به 40 تا 50 روز از این ماجرا می‌گذرد اما هنوز کارگران بیکار شده نتوانسته‌اند به کار سابق خود بازگردند به همین دلیل تقریبا هر روز از طریق نهادهای مختلف این موضوع را پیگیری می‌کنند.

درهمین رابطه:

تجمع خانوادگی کارگران بیکارشده فولادین ذوب آمل(فذا) همزمان با راه اندازی مجدد کارخانه

روز یکشنبه 19 آبان ماه،همزمان با تشکیل جلسه ستاد تسهیل استان با حضور استاندار مازندران و مدیران کل تمامی دستگاه های اجرایی ذیربط در محل کارخانه فولادین پس از راه اندازی مجدد این واحد تولیدی،جمعی از 1000کارگر بیکارشده کارخانه فولادین ذوب آمل همراه  با همسران و فرزندانشان مقابل این واحد تولیدی تجمع کردند.

خاطر نشان میشود که دراواسط مهرماه سال جاری کارخانه فولادین ذوب آمل با 1600 کارگر تعطیل شد وروز یکشنبه 19 آبان ماه با 600کارگر فعالیتش رادوباره از سر گرفت و1000کارگرش بیکارشدند.

*نامه سرگشاده کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دراعتراض به عدم پرداخت 14 ماه مطالبات ،شرایط سخت کاری وسکوت مسئولان

روز شنبه 23آذر،جمعی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب

به استاندار آذربایجان غربی اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت 14 ماه مطالبات از جمله کارانه،اضافه کار،حق مسکن و لباس ، 3ماه حقوق کارکنان شرکتی این مراکز درمانی ،شرایط سخت کاری وسکوت مسئولان ضمن رسانه ای کردن اعتراضشان اعلام کردند در صورت ادامه بی توجهی به خاسته هایشان بزودی دست به تجمع خواهند زد.

بخش های از این نامه بقرار زیراست:

جناب آقای استاندار، بر خلاف آنچه که از سوی نمایندگان دولت و کمیسیون بهداشت مجلس بیان می شود،پرسنل این مجموعه به دلیل عدم دریافت حق و حقوق قانونی خود ،در اوج گرفتاری ها و تنگناهای معیشتی بی سابقه ای به سر می برند؛ در حالیکه به اذعان ارزیابان کمیسیون بهداشت ،ریاست دانشگاه بدون داشتن بودجه عمرانی مبادرت به ساخت و خرید چندین پروژه به ارزش صدها میلیارد تومان نموده است در حالیکه مطالبات پرسنل از ِقبیل کارانه،اضافه کار،حق مسکن و لباس به چهارده ماه تأخیر رسیده است و نیروهای شرکتی بیش از سه ماه است حتی حقوق ماهیانه دریافت نکرده اند ، در صورتی که دریافتی کارکنان ستاد دانشگاه و معاونت های مربوطه به روز بوده و در ستاد و برخی مراکز درمانی به مدیران پاداشهایی نیز پرداخت می گردد.

این خریدها و ساخت و سازهای بی ضابطه و بدون نظارت در حالی صورت می گیرد که مردم در سراسر استان از نبود نیروی انسانی کافی ارائه کننده خدمت ،تجهیزات ، امکانات و....در حوزه بهداشت و درمان رنج می برند.

نبود آسانسور،بستری بیماران بدون تخت و در کف سالن،انتظارهای چندین ساعته و ....در مراکز بهداشتی و درمانی نمونه ای از پیامدهای مدیریتی این بخش در استان است.

با وجود پیگیریهای گسترده و مکاتبات صورت گرفته و سکوت مسئولین و دست اندرکاران استانی و کشوری در این بخش، بزودی دست اندرکاران و استانداری را با اعتراض جدی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی در سراسر استان که بدلیل محدودیت ها و موانع خدمتی و عدم دریافت حق و حقوق نمی توانند پاسخگوی خانواده و انتظارات مردمی از خود باشند، مواجه خواهد ساخت.

*محکومیت نداناجی زندانی مراسم روزجهانی کارگر مقابل مجلس به سال زندان

ندا ناجی زندانی مراسم روزجهانی کارگر مقابل مجلس هم به 5 سال زندان محکوم شد.

بدینترتیب8 بازداشتی مرتبط با اعتراضات کارگران مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه و 2 بازداشت شده ویک زندانی مراسم روزجهانی کارگر به 55سال زندان محکوم شدند.

*عدم پرداخت 6 ماه حقوق کارگران سد کارون 4

6 ماه حقوق کارگران سد کارون 4 واقع در استان چهار محال و بختیاری در فاصله حدود 180 کیلومتری جنوب شهرکرد پرداخت نشده است.

*تجمع اعتراضی جمعی از اهالی شهرلار نسبت به عدم تحویل خانه مقابل بنیاد مسکن لارستان

روزیکشنبه 24آذر، جمعی از اهالی شهرلاردراستان فارس با تجمع مقابل بنیاد مسکن لارستان اعتراضشان را نسبت به خلف وعده بانیان پروژه مسکونی «نخل 3» بنمایش گذاشتند.

به گزارش یک منبع خبری محلی ،یکی ازتجمع کنند گان گفت: بنیاد مسکن لارستان روند ثبت نام پروژه «نخل3» را در پاییز سال آغاز نمود که مقرر شد با توجه به پیشرفت 40درصدی پروژه در زمان ثبت نام، تحویل مجتمع در پایان سال 96 و حداکثر 97 باشد اما متاسفانه تا امروز تحویل نشده است.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده مسکن در زمان ثبت نام 136 میلیون تومان بود اضافه کرد: با این حال پس از گذشت چهار سال و عدم ایفای تعهدات؛ بنیاد مسکن اقدام به اخذ مبلغ به نرخ روز بابت زمین رایگان دولتی! از اعضا کرده که مشخص نیست مبنای محاسبه این قیمت های نجومی چیست!

وی گفت: تاکنون هیچ یک از نهادهای متولی و نظارتی پاسخگوی اعضا نبوده و این موضوع باعث نگرانی 88خانواده ای شده که زمانی با آورده 50میلیون تومان امیدوار بودند خانه دار شوند. این درحالی است که هریک از این خانواده ها همان موقع می توانستند صاحب مسکن مهر شوند اما حالا با این تورم چندصد درصدی هیچ کاری نمی توان کرد.

*جان باختن 70 کارگر در استان مازندران براثر حوادث کاری در هشت ماه سال جاری

مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران گفت :در هشت ماهه سالجاری 70دنفر(همگی مرد) بر اثر حوادث کار در استان جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 8 (هشت)درصد افزایش داشت.

به گزارش23آذر روابط عمومی پزشکی قانونی مازندران ،دکتر علی عباسی تصریح کرد :بر اساس آمارهای مراکز پزشکی قانونی استان در هشت ماهه سالجاری به ترتیب شهرستان ساری با 13، آمل و نور هر کدام با 9 و چالوس با 7 مورد بیشترین و شهرستان محمود آباد با یک مورد فوتی ،‌ کمترین موارد مرگ ناشی از حوادث کار را داشتند.

وی تصریح کرد: بر اساس این گزارش عمده دلایل مرگ افراد در حوادث کار مربوط به سقوط از بلندی با 25 نفر ، برق گرفتگی با 17، اصابت جسم سخت با 14 و سوختگی و سایر موارد هر کدام با 7 مورد در رتبه بعدی قرار دادند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

 

اخبار و گزارشات کارگری 21،22 و 23 آذر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- فراخوان تشکلها و فعالین عرصه های مبارزات اجتماعی به گرامیداشت یاد جانباختگان خیزش آبان 98.

- فراخوان مادران داغدیده ی ایرانی به گرامیداشت یاد جانباختگان میهن در روز ۵ دی ۹۸:

- 5تا10کارگر حق طلب پتروشیمی مارون از کارتعلیق وبه کمیته انظباطی معرفی شدند

- محکومیت 8 بازداشتی مرتبط با اعتراضات کارگران مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه و 2 بازداشت شده مراسم روزجهانی کار به 50سال زندان

- ادامه نشست ها به نام «نمایندگان کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» اینباربا دادستان عمومی و انقلاب اهواز و رئیس کل دادگستری استان خوزستان برای فراهم سازی مقدمات دیدار با رئیس قوه قضائیه

- اطلاعیه شماره یک شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون لایحه بودجه سال 1399 ( پیشنهادی دولت )

- تجمع اعتراضی کارکنان دانشگاه آزاد تهران نسبت به کاهش حقوق

- عدم پرداخت بیش از 4 ماه حقوق وحق بیمه کارگران گنبد سلطانیه

- اعتصاب تاکسی‌ ون داران تهران دراعتراض به اتمام سهمیه بنزین

- اهدای اعضای یک کارگر ساختمانی جان باخته براثر حادثه کاری توسط خانواده اش،کارگری که پس از سال ها کار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هم نبود

*فراخوان تشکلها و فعالین عرصه های مبارزات اجتماعی به گرامیداشت یاد جانباختگان خیزش آبان 98.

مردم مبارز؛ کارگران، معلمان، بازنشستگان، زنان، دانشجویان، جوانان و انسانهای آزادیخواه!

خیزش قدرتمند توده ای آبان 98 علیه چهل سال تحمیل فقر، گرانی و سرکوب ، توسط حاکمان سرکوبگر بیرحمانه به خون کشیده شد و صدها تن از جمله تعداد کثیری جوان و نوجوان، هدف مستقیم گلوله ماموران انتظامی، امنیتی، گارد ویژه، پاسداران ، بسیج و ارتش قرار گرفته و جان خود را از دست دادند.

حافظان امنیت قدرت و ثروت، محلات فقیر نشین و حاشیه ای اکثر شهرها که محل تجمعات و تظاهرات های مردم و جوانان بودند را مورد حمله قرار داده و تعداد بسیار زیادی مجروح و بیش از 7 هزار نفر را بازداشت و روانه بازداشتگاه های مخوف وزارت اطلاعات و سپاه کردند.

هدف اصلی این یورش و کشتار وحشیانه آن بود که با ایجاد فضای حکومت نظامی جامعه معترض را وادار به خاموشی نمایند اما این گونه نشد! نه تنها اعتراضات و مبارزات مردم خاموش نشد، بلکه صدا ها رساتر، فریادها بلند تر و جامعه خشمگین تر در حال ترمیم این زخم عمیق برای فرصتی دیگر است.

در شرایط کنونی صدها خانواده و هزاران نفر از بستگان کشته شدگان داغدارند و همدردی با این بازماندگان بخشی از برنامه ما برای حفظ جنبش مطالباتی و تداوم راه آنهاست.

پدر پویا بختیاری، یکی از جانباختگان آبان 98،   در همین راستا روز 5 دی 98 را که مصادف با چهلمین روز جانباختن پویاهاست ، برای این هدف اعلام کرده است.

این روز را به گرامیداشتی باشکوه برای همه کشته شدگان این کشتار تبدیل کنیم.

در راستای فراخوان پدر پویا بختیاری، تشکلها و فعالین امضاء کننده این فراخوان از همه مردم می خواهند که ضمن شرکت وسیع در مراسم خانواده های جانباختگان ، روز 5 دی98 در همه مکان های به قتل رسیدن کشته شدگان، در همه محلات، بر سنگفرش های خیابانها و میادین، در کارخانه ها و مراکز کارگری، مدارس و دانشگاه‌ها با نصب پوسترها و عکسهای کشته شدگان و روشن نمودن شمع و نثار شاخه های گل، ضمن همدلی با خانواده های رنجدیده یاد همه جانباختگان آبان 98 را گرامی بداریم و با ایجاد همبستگی بر تداوم راه آنان تا رسیدن به اهداف انسانیشان پیمانی مستمر و مستحکم ببندیم.

تشکلها:

1-انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

2-اتحاد بازنشستگان ایران

3-تشکل برای کودکان

4-سندیکای نقاشان البرز

5-شورای بازنشستگان ایران

6-گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ای آذربایجان

7-گروه 19 اسفند

8-گروه بازنشستگان تامین اجتماعی

9-کانون صنفی A   معلمان خوزستان

10-کانون صنفی B معلمان خوزستان

11-کانون صنفی C معلمان خوزستان

12--معلمان هم آوا

فعالین:

1-جمعی از فعالین لغو کار کودکان

2-علی نجاتی

3-سپیده قلیان

4- جمعی از فعالین زنان

5-جمعی از معلمان تهران و کرج

6-جمعی از بازنشستگان فولادی

7- خلیل کریمی

21آذر98

*فراخوان مادران داغدیده ی ایرانی به گرامیداشت یاد جانباختگان میهن در روز ۵ دی ۹۸:

تا به کی تا چند این همه بازداشت، شکنجه و جنایت؟ ما پیگیرانه دادخواهیم!

فرزندان ما در ایران برای برخورداری از آزادی و زندگی انسانی به خیابان می‌آیند و توسط نیروهای حکومتی به قتل می رسند. آخرین مورد اعتراضات مردم ایران در اواخر آبان ماه ۱۳۹۸ بود که در اعتراض به بالا رفتن قیمت بنزین شکل گرفت و مردم جان به لب رسیده که خواهان آزادی و پایان دادن به فقر و تبعیض و بی عدالتی هستند، اعتراض شان را در شهرهای مختلف ایران در خیابان ها نشان دادند. پاسخ شان از طرف حکومت نیز شلیک مستقیم گلوله و خفه کردن صدای شان با قطع ارتباط آن ها با دنیا از طریق قطع اینترنت بود. متاسفانه در این اعتراضات صدها نفر به قتل رسیدند و چند هزار نفر بازداشت شدند و هم اکنون زیر شکنجه هستند و حتی به کودکان زیر ۱۸ سال نیز رحم‌ نکرده و بیش از ده کودک کشته شدند.

ما مادران ساکت نمی نشینیم. ما مادران و خانواده های داغدیده که در طی ۴۰ سال فرزندان مان، جان خود را در راه آزادی و برقراری عدالت از دست داده اند، از مردم شریف و آزاده ایران و جامعه بین المللی می خواهیم که روز ۵ دی ماه (۲۶ دسامبر) مصادف با چهل امین روز کشته شدن فرزندان مان، را روز بین المللی ادای احترام به قربانیان آبان ماه اعلام‌ کرده و با برگزاری مراسم یادبود، یک دقیقه سکوت کنیم. یا بهر طریق که می‌توانیم یاد عزیزان مان را گرامی داشته و این جنایات را محکوم کنیم.

ما هم چنین خواهان اعزام کمیسر عالی حقوق بشر و گزارش ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای بازدید به ایران و تشکیل کمیته حقیقت یاب با حضور و نظارت خانواده‌های آسیب دیده برای بررسی ابعاد فاجعه و اعلام دقیق تعداد کشته شدگان، مجروحان و بازداشت شدگان و روشن شدن وضعیت فرزندان مان و هم چنین شناسایی عوامل دست اندر کار این جنایت هستیم. به گمان ما این جنایت مصداق بارز جنایت علیه بشریت است و باید عوامل مستقیم آن را در دادگاه های بین المللی و علنی به پاسخ گویی بکشانیم تا بتوانیم جلوی تکرار این جنایت ها را بگیریم.

امضا کنندگان: از فعالان جنبش دادخواهی در ایران:

۱) ناهید شیربیشه (مادر پویا بختیاری– کشته شده در ۲۶ آبان ۱۳۹۸- دادخواه)،

۲) آمنه قادری (مادر زانیار و لقمان مردادی که در ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ اعدام شدند و همسر اقبال مرادی که در ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ترور شد- دادخواه)،

۳) شرافت زرینی (مادر رامین و اشرف حسین پناهی- رامین در ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ اعدام شد و اشرف در ۶ مهر ۱۳۸۷ در مرگی مشکوک کشته شد- و مادر زندانی سیاسی افشین حسین پناهی- دادخواه)،

۴) جلیله جعفری و شعله پاکروان (مادر بزرگ و مادر ریحانه جباری- اعدام شده در ۳ آبان ۱۳۹۳- دادخواه)،

۵) قدم خیر فرامرزی (مادر شهرام و بهرام احمدی- شهرام در ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ و بهرام در ۷ دی ۱۳۹۰ اعدام شدند- دادخواه)،

۶) زهرا پور رحیم (مادر علیرضا مددپور- کشته شده در ۶ شهریور ۱۳۹۵- دادخواه)،

۷) مهوش علاسوندی (مادر محمد و عبداله فتحی- کشته شدگان ۲۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۰- دادخواه)،

۸) شهناز اکملی (مادر مصطفی کریم بیگی – کشته شده در ۶ دی ۱۳۸۸- دادخواه)،

۹) شهین مهین فر (مادر امیرارشد تاجمیر – کشته شده در ۶ دی ۱۳۸۸- دادخواه)،

۱۰) حوریه گلستانی (مادر بهنود رمضانی – کشته شده در ۲۴ اسفند ۱۳۸۹- دادخواه)،

۱۱) اکرم نقابی (مادر سعید زینالی- ناپدید شده از ۲۳ تیر ۱۳۷۸- دادخواه)،

۱۲) گل جهان اشرف پور (مادر اکبر محمدی- کشته شده در ۸ مرداد ۱۳۸۵)،

۱۳) مرسده محسنی (از مادران و خانواده‌های خاوران- خواهر مجتبی محسنی از کشته شدگان شهریور ۱۳۶۷)،

۱۴) مادر قائدی و مرسده قائدی (از مادران و خانواده‌های خاوران- مادر و خواهر صادق که در ۳۱ بهمن ۱۳۶۱ اعدام شد و جواد که به همراه همسرش منیرالسادات هاشمی در ۲۲ مرداد ۱۳۶۲ اعدام شدند)،

۱۵) منصوره بهکیش (از مادران و خانواده‌های خاوران- خواهر زهرا،‌ محمود، محمدرضا- محسن و محمدعلی بهکیش از کشته شدگان دهه ی ۶۰ و سیامک اسدیان (همسر زهرا کشته شده در ۱۳ مهر ۱۳۶۰)،

۱۶) سیمین عیوض زاده ( مادر زنده یاد رشید علی شناس و امید علی شناس زندانی سیاسی سابق- همراه دادخواهان).

۲۲ آذر ۱۳۹۸

*5تا10کارگر حق طلب پتروشیمی مارون از کارتعلیق وبه کمیته انظباطی معرفی شدند

بدنبال تحریم غذای یک هفته ای کارگران پتروشیمی دراعتراض به عدم تبدیل قراردادشان از پیمانی به مستقیم و تبعیض میان رسمی ها و پیمانکاری‌ها،5تا 10کارگر حق طلب از کارتعلیق وبه کمیته انظباطی معرفی شدند

کارگران پتروشیمی مارون در تشریح دلایل اعتراضشان به خبرنگار رسانه ای گفتند: پتروشیمی مارون برخلاف سایر پتروشیمی‌های منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر نیروهای پیمانکار را حتی به صورت قرارداد مستقیم استخدام نمی‌کند. یکی از دلایل حقوق و مزایای بسیار پایین کارگران این شرکت همین موضوع است. متاسفانه مدیریت شرکت همچنان نسبت به استخدام ما سهل‌انگاری می‌کند و حتی قانون طبقه‌بندی مشاغل را به درستی اجرا نمی‌کند تا از لحاظ معیشتی در شرایط بهتری قرار گیریم. مدیریت پتروشیمی مارون حداقل می‌تواند کارگران را قرارداد مستقیم کند تا فاصله میان رسمی‌ها و قراردادی‌ها کاهش یابد. در حال حاضر حقوق نیروهای رسمی بیش از ۲ برابر دستمزد نیروهای پیمانکاری است.

کارگران معترض می‌افزایند: پتروشیمی مارون هر سال با مراکز‌ آموزشی سطح شهر قراردادهایی منعقد می‌کند که تنها خانواده‌های نیروهای رسمی می‌توانند از آنها استفاده کنند. مارون همچنین بخشی از هزینه‌های خانواده‌های نیروهای رسمی مانند سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان، شهریه دانش آموزان و... را تقبل می‌کند اما کارگران پیمانکاری از این مزایا محروم هستند. قراردادهایی هم با باشگاهای غذا و رستوران‌های سطح شهر منعقد می‌شود که نیروهای رسمی و کارگری از آن بهره‌مند می‌شوند؛ با این تفاوت که کیفیت و کمیت غذاهای نیروهای رسمی با کارگری متفاوت است و قابل مقایسه نیستند. این تبعیض‌ها برای سهمیه پرواز که فقط نیروهای رسمی می‌توانند از آن استفاده کنند، هم وجود دارد.

اعتراض در پتروشیمی مارون همزمان با اعتراض‌های ماهشهر آغاز شد؛ اعتراض‌هایی که به گران شدن بنزین برمی‌گشت. آنگونه که کارگران می‌گویند حدود ۱۰۰ نفر از آنها به نمایندگی از سایر کارگران با کارفرما وارد مذاکره شدند اما حدود ۵ تا ۱۰ نفر از کارگران از توضیحاتی که به آنها داده شد، قانع نشدند و «به جهت حفظ آرامش شرکت» از کار تعلیق و به کمیته انضباطی معرفی شدند.

پس از اعتراض‌های روزهای گذشته و معرفی تعدادی از کارگران به کمیته انضباطی، ظاهرا تصمیم‌های دیگری هم توسط مدیریت شرکت گرفته شده است. کارگران در این مورد می‌گویند: تا پیش از بالا گرفتن اختلاف‌های کارگری و کارفرمایی، کارگران در هرماه مجاز به استفاده از ۱۲۰ ساعت اضافه کاری بودند اما بر مبنای دستوری اضافه کاری به ۸۰ ساعت در ماه محدود شده است. در این مورد با مسئولان شرکت صحبت کردیم اما می‌گویند که با اضافه کار بیشتر از ۸۰ ساعت موافقت نمی‌کنند.

اسفندیار صلاحت‌پور مدیر منابع انسانی پتروشیمی مارون درباره تعلیق از کار این کارگران حق طلب ازجمله گفت:

باید واقع بین باشیم. صنایع نفت و پتروشیمی در جنوب کشور و در عسلویه و ماهشهر متمرکز شده‌‌اند. این صنایع همجوار هستند و تصمیم‌های ما سایر شرکت‌ها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر مارون بدون در نظر گرفتن توان سایر شرکت‌‌ها دست به کاری بزند، برای آن شرکت‌ها تبعات دارد. اجازه نمی‌دهیم که تصمیم‌های ما سایر شرکت‌ها را دچار مشکلاتی مانند اعتصاب کند. در همین حال احترام به قوانینی مانند قانون کار و در راس آن قانون اساسی برای همه ما مهم است. باید توجه داشت که قانون کار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تحت عنوان «قانون اشتغال در مناطق... » با قانون کار در سایر مناطق کشور متفاوت است و مارون مکلف به رعایت آن است. انتظار داریم که کارگرانی که آنها را به کمیته انضباطی معرفی کرده‌ایم و تعداد آنها کمتر از ۱۰ نفر است، حدود قانون را خوب درک کنند و شرایط شرکت‌‌های همجوار ما را هم در نظر بگیرند.

این کارگران می‌گویند که در چارچوب حقوق صنفی اعتراض کرده‌اند. گفتند ناهار نمی‌خوریم و به نشانه اعتراض به رستوران نمی‌آییم. با آنها جلسه گذاشتیم کمتر از ۱۰ نفر از آنها قانع نشدند. حراست شرکت تشخیص داد که اینها جو را متشنج می‌کنند. به همین خاطر به طور موقت آنها را کنار گذاشتیم تا کمیته انضباطی در مورد‌ آنها نظر دهد. رای کمیته انضباطی هرچه باشد حتی اگر بازگشت به کار باشد، می‌پذیریم. به زودی کمیته انضباطی تشکیل می‌شود تا انتظار این آقایان در مورد تصمیم کمیته انضباطی به درازا نکشد.

وی درباره همزمانی تحریم غذای کارگران پتروشیمی مارون با اعتراضات هفته آخر آبان ماه نیزگفت:

در ماهشهر تنوع قومیتی وجود دارد. توام با این تنوع قومیتی مشکلات اقتصادی و بیکاری هم هستند. همزمانی این اتفاق با اعتراض به افزایش قیمت بنزین آن را خاص کرد. اعتراض این عده در چنین شرایطی می‌توانست خیلی زود از کنترل خارج شود که تبعاتی برای کل منطقه داشت و حتی پتانسیل این را داشت که به مسئله ملی تبدیل شود. برای همین سعی کردیم به سرعت از تسری آن به دیگر مسائل منطقه جلوگیری کنیم.

وی همچنین درپاسخ به این سئوال که این کارگران را در زمانی تعلیق کرده‌اید که با شرکت قرارداد داشتند، گفت:

بله، قرارداد دارند. قراردادهایی که در مارون بسته می‌شوند ۱ ساله هستند. به هر صورت کمیته انضباطی را تشکیل و با در نظر گرفتن مصالح عمومی تصمیم می‌‌گیریم. من به عنوان مدیر منابع انسانی در کمیته انضباطی حضور دارم.

*محکومیت 8 بازداشتی مرتبط با اعتراضات کارگران مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه و 2 بازداشت شده مراسم روزجهانی کار به 50سال زندان

علی نجاتی عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، به اتهام اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی ازطریق فعالیت تبلیغی علیه نظام، از طرف دادگاه انقلاب تهران به پنج سال حبس محکوم گردید.

همچنین 7بازداشتی مرتبط با اعتراضات کارگران مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه ،اسماعیل بخشی، محمد خنیفر ، سانازالهیاری ،عسل محمدی، سپیده قلیان، امیرامیرقلی و امیرحسین محمدی فرد هر کدام به پنج سال حبس تعزیری و اجرایی از طرف دادگاه تجدیدنظر محکوم شدند.

دو تن از بازداشت شدگان مراسم روز جهانی کارگر عاطفه رنگریز و مرضیه امیری هر کدام به پنج سال حبس قطعی از طرف دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکوم شدند.

* ادامه نشست ها به نام «نمایندگان کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» اینباربا دادستان عمومی و انقلاب اهواز و رئیس کل دادگستری استان خوزستان برای فراهم سازی مقدمات دیدار با رئیس قوه قضائیه

روز پنج شنبه 21 آذر ماه،چند نفر در ادامه نشست ها وصدور اطلاعیه هایشان به نام« نمایندگان کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه»،با دادستان عمومی و انقلاب اهواز و رئیس کل دادگستری استان خوزستان دیدار کردند تا ضمن طرح خواسته های کارگران این مجتمع مقدمات دیدار شان را با رئیس قوه قضائیه فراهم سازند.

جدا از موضوعاتی طرح شده دراین نشست که به گزارش منابع خبری محلی وکشوری در روزهای 21 و23 آذرماه رسانه ای شد،سئوالات این است:

1- شرکت کنندگان در چنین نشست ها وصادر کنندگان اطلاعیه ها به نام «نمایندگان کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» چه کسانی هستند واین حق نمایندگی را چگونه کسب کرده اند وبنمایندگی ازطرف چه کسانی دست به چنین اقداماتی میزنند؟

*اطلاعیه شماره یک شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون لایحه بودجه سال 1399 ( پیشنهادی دولت )

همکاران عزیز !

فرهنگیان بازنشسته و شاغل در سراسر ایران!

همانگونه که اطلاع دارید دولت در هفته گذشته لایحه بودجه سال 1399 را به مجلس برد. متاسفانه این لایحه در شرایطی از طرف دولت به مجلس فرستاده شد که بودجه درخواستی وزارت آموزش و پرورش (حدود ۷۳ هزار میلیارد) در آن لحاظ نشده بود! و بودجه با رقمی حدود ۵۷ هزار میلیارد به مجلس فرستاده شد. چنانچه حدود ۲۰هزار میلیارد کسری بودجه سال جاری را در نظر بگیریم، وضعیت سال آینده آموزش و پرورش را از هم اکنون می توان پیش بینی کرد.

بر اساس این بودجه حقوق فرهنگیان حداکثر پانزده درصد افزایش خواهد یافت که با توجه به میانگین تورم بالای ۴۲ درصد و به خصوص پس از گرانی بنزین به هیچوجه با شرایط اقتصادی و قوانین مصوب، همخوانی ندارد و پیش بینی می شود در سال آینده معلمان مانند اکثریت زحمتکشان جامعه ، فقیرتر گردند.

از نظر شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، این بودجه ناعادلانه است و متناسب با نیازهای واقعی جامعه به خصوص در حوزه آموزش عمومی نیست پس طبیعی است که به آن اعتراض کنیم و برای تغییر آن تلاش نماییم. لذا شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در گام اول، از تمام اصحاب قلم، معلمان نویسنده و نقاد، روزنامه نگاران و اقتصاددانان مستقل درخواست می کند با نقد لایحه بودجه، از طریق نوشتن یادداشت، تهیه گزارش و مصاحبه، سویه های مخاطره آمیز آن را برای همگان روشن نمایند.

ما از همکاران عزیز درخواست می کنیم در مدرسه و در ارتباط با دانش آموزان و والدین آنان، مسئولانه نسبت به ناعادلانه بودن بودجه روشنگری نمایند.

با توجه به اینکه دولت بهتر از همه می داند در این سال‌ها در حق فرهنگیان و دانش آموزان چه ظلم ها که نکرده است .اما دیگر بار از طریق این لایحه بر ادامه سرکوب معیشت فرهنگیان تاکید دارد لذا این فراخوان گام اول شورا در ارتباط با بودجه آموزش و پرورش و دفاع از حقوق صنفی و آموزشی معلمان و دانش آموزان است و فراخوان‌های اعتراضی بعدی به اطلاع فرهنگیان شریف خواهد رسید.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

شنبه 23 آذر 1398

*تجمع اعتراضی کارکنان دانشگاه آزاد تهران نسبت به کاهش حقوق

روز شنبه 23آذر،ده ها نفر از کارکنان دانشگاه آزاد تهران برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به کاهش حقوق دست به تجمع مقابل ساختمان مجتمع ولایت این دانشگاه زدند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده،اعتراضات این کارکنان در رابطه با بخشنامه ای است که منجر به کاهش یک میلیون تومانی حقوقشان خواهد شد.

* عدم پرداخت بیش از 4 ماه حقوق وحق بیمه کارگران گنبد سلطانیه

بیش از 4 ماه حقوق وحق بیمه کارگران گنبد سلطانیه واقع دراستان زنجان پرداخت نشده است.

*اعتصاب تاکسی‌ ون داران تهران دراعتراض به اتمام سهمیه بنزین

روز شنبه 23 آذر، تاکسی‌ ون داران تهران دراعتراض به اتمام سهمیه بنزین دست از کارکشیدند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده،در شهر تهران تاکسی‌های ون بسیاری از خطوط شهری به خاطر تمام شدن سهمیه بنزینشان دست از کار کشیده‌اند. صفهای طولانی در خطوط این تاکسی‌ها به خاطر انبوه مسافران درون شهری که از سرکار بر می‌گردند تشکیل شده، اما کمتر تاکسی ونی در محل کار خود حاضر شده و مردم ساعتها به انتظار حضور این تاکسی‌ها ایستاده‌اند.

بنابهمین گزارشات،بدنبال این اعتصاب مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری گفت: کارت‌های سوخت با مجوز 600 لیتری تاکسی‌های "ون" از فردا در استان تهران توزیع می‌شود.

*اهدای اعضای یک کارگر ساختمانی جان باخته براثر حادثه کاری توسط خانواده اش،کارگری که پس از سال ها کار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هم نبود

اعضای بدن یک کارگر ساختمانی در استان قم که دچار حادثه کار و مرگ مغزی شده بود، توسط خانواده اش اهدا شد. کارگری که پس از سال ها کار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هم نبود.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ 23آذر،در یکی از روزهای هفته قبل، یک کارگر ساختمانی حدودا 36 ساله، حین کار در یک پروژه ساختمانی در حال ساخت در قم از ارتفاع سقوط کرد و دچار مرگ مغزی شد.

این کارگر جوان «محمد مسلم خانی» تقریبا 4 روز در بیمارستان شریعتی تهران بستری بود اما متاسفانه در حال او بهبودی حاصل نشد؛ در نهایت، اعضای بدن این کارگر قربانی حادثه، به واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی این بیمارستان اهدا شد.

بنابهمین گزارش،این کارگر اهل همدان و متاهل و دارای دو فرزند سالها مشغول کارساختمانی در قم

بود اما تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نبود.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت