.
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 16 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 11 آذر 1398 ساعت 03:04

اخبار وگزارشات کارگری7-8-9-10 آذر ماه

اخبار وگزارشات کارگری 10 آذر ماه 1398

بگیر،ببند،بکش    گور خود کنی بدست خود

- ادامه اعتراضات کارگران کشت وصنعت نیشکرهفت تپه برای دست یابی به مطالباتشان

- اعتراض 2 روزه کارگران کارخانه واگن پارس اراک نسبت به نداشتن امیت شغلی وسطح پایین حقوق

احضار 2کارگر حق طلب واگن پارس

- از سرگیری تجمع اعتراضی کارگران قند فسا نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال تعطیلی مجدد کارخانه

- اعتراض کارگران مشاغل اینترنتی استان و بلوچستان نسبت به بلاتکلیفی معیشتی بدنبال از قطعی اینترنت

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:سرکوب و کشتار خونین معترضین فرودست در سراسر کشور را محکوم می‌کنیم

- غلامرضا جعفری پدر ملیحه و مریم جعفری:حدود سیزده روز گذشته و فرزندانم هنوز آزاد نشده اند!

- بازهم واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران ومصدویت 12کارگر کارخانه فرآوردهای لبنی کاله آمل

- جان باختن 2 کارگر شهرداری تبریز حین کار براثر تصادف

*ادامه اعتراضات کارگران کشت وصنعت نیشکرهفت تپه برای دست یابی به مطالباتشان

روز یکشنبه 10آذر،صدها کارگر کشت وصنعت نیشکرهفت تپه در راه دست یابی به مطالباتشان برای باری دیگر دست به تجمع مقابل دفتر مجتمع زدند وتعدادی از کارگران در«سنگر»سخنانی درباره کارشکنی ها وتوهین ها واقدامات تفرقه اندازنه کارفرما وعواملش ونیز خواسته هایشان مبنی بر پرداخت دوماه حقوق عقب افتاده وبازگشت بکار کارگران اخراجی و...... ایراد کردند.

امروز همچنین رسانه ای، خواسته های 10گانه درج شده در طومار امضا شده از طرف جمعی از کارگران هفت تپه ارسال شده برای «مقامات»+ منجمله تشکل های قلابی کارگری واداره کار را بقرارزیر رونمایی کرد:

۱. بازگشت به کار کارگرانی که قراردادهایشان تمدید نشده است.

۲- کسر سهم حق بیمه کارگران از حقوق توسط کارفرما و عدم واریز به موقع آن به حساب سازمان تامین اجتماعی، منجر به عدم صدور اعتبار و تمدید دفترچه بیمه و تحمیل هزینه‌های سنگین درمانی برای پرسنل گردیده است..

۳- اعلام تعطیلی گاه و بیگاه فعالیت کارکنان به بهانه‌های مختلف، مانند: تاسوعا، عاشورا، اربعین عید فطر، عید نوروز و اخیراً ایام تعطیلی بدون مناسبت. درصورتیکه تمام فعالیت‌های شرکت مرتبط با تولید بوده و نبود هریک از واحدها منجر به اختلال در چرخه تولید می‌شود که به طبع آن کارگران نیز متضرر خواهند شد.

۴- از آنجا که وفق ماده ۱۲ قانون کار، کارفرمای جدید قائم مقام تعهدات و حقوق کارفرمای سابق است باید عناوین شغلی به درستی در قراردادهای کار، لیست بیمه و... عنوان شوند. این امر از زمان واگذاری شرکت به بخش خصوصی یا به درستی محقق نشده و یا اینکه خیلی محدود صورت گرفته است. هچنین کارگران باید متناسب با عنوان شغلی خود مزد دریافت کنند که در این مورد دقت کافی صورت نمی‌گیرد.

۵- ایجاد تعاونی‌های مصرف و مسکن وفق ماده ۱۵۳ قانون کاراز تکالیف کارفرمایان است؛ حال آنکه عدم پرداخت پول‌های تعاونی مصرف کارکنان بابت اقساط موضوع بند (و) ماده ۴۵ قانون و سرمایه‌گذاری کارگران از طرف کارفرما منجر به خسارت و عدم رونق تعاونی مصرف کارکنان هفت شده و پرداخت به موقع آن به منظور شکوفایی تعاونی مصرف کارکنان به جهت تهیه اقلام مورد نیاز کارکنان ضروری است.

۶- با توجه به اینکه کارفرما موظف به دادن یک وعده غذای گرم به کارکنان است و این مبلغ به طور میانگین بالغ بر ۱۵۰۰۰ تومان است، خواهان تهیه‌ی یک وعده غذای گرم و یا معادل ریالی آن هستیم.

۷- عدم پرداخت مزایایی همچون حق همسر، سختی کار، ایاب وذهاب، حق شیفت (کارکنان قراردادی) و نیز پاداش کشت و بهره‌برداری، حق رهبری، جیریه ماه مبارک رمضان، نوشت‌افزار و سایر حقوق و مزایایی که در زمان دولتی پرداخت گردیده و در حال حاضر پرداخت نمی‌گردد (کلیه پرسنل) طبق بند(ز) ماده۱۰ و مواد ۸ -۱۲-۲۶-۳۴و ۳۸ قانون کار که به صورت عرف و روال کارگاه درآمده است.

۸- پرداخت ۲۵درصد حق مناطق جنگی: در راستای اجرای بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعیین مناطق عملیاتی دفاع مقدس، به‌ منظور جبران عقب‌ ماندگی استان‌هایی (که مورد تصرف یا به ‌شدت در حال بمباران و گلوله‌ باران بوده) و امنیتی درگیر در دوران دفاع مقدس (که حضور ضد انقلاب و درگیری‌های مداوم در این مناطق موجب عقب‌ ماندگی‌های آنها شده است) استان خوزستان محدوده مناطق (اندیمشک، دزفول، شوش، هفت تپه، سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه، اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، اروندکنار، بندرامام خمینی، ماهشهر و هندیجان).

۹. عدم تهیه لباس کار و کفش و لوازم ایمنی کار (در سال۲ بار) نظیر عینک، ماسک و غیره موضوع مواد ۸۵و۹۱و۹۲ قانون کار و سهمیه شیر نفرات شاغل در اداره دفع آفات و اداره انبارها مانند سنوات گذشته.

۱۰. پرداخت سریعتر دستمزدهای مهر و آبان سال ۹۸.

+قابل یادآوری است که در تجمع روز سه شنبه 30 مهرماه سال جاری کارگران هفت تپه ، هیکی از کارگران باایراد سخنانی درسنگراز کارگران خواست دونامه در ارتباط با بازگشت بکار 3همکار اخراجی ، ومطالبات کارگران را برای ارسال به مقامات امضا کنند.

*اعتراض 2 روزه کارگران کارخانه واگن پارس اراک نسبت به نداشتن امیت شغلی وسطح پایین حقوق

احضار 2کارگر حق طلب واگن پارس

کارگران کارخانه واگن پارس اراک برای دو روز پی در پی دست به اعتراض نسبت به نداشتن امیت شغلی وسطح پایین حقوق در این واحد صنعتی خودروهای ریلی زدند.

روز یکشنبه 10آذر،کارگران معترض واگن پارس به خبرنگار رسانه ای گفتند: با وجود اینکه شرکت مپنا سهام واگن‌پارس را خریداری کرده است، هنوز بحث‌های مالی و مدیریتی آن در واگن پارس انجام نگرفته است. این درحالی است که نمایندگان شرکت مپنا تاکنون فقط یکبار قبل از خرید سهام واگن‌پارس به شرکت آمدند و بعد از گذشتن بیش از یک ماه هنوز نمایندگانشان را به شرکت نفرستاده‌اند و مسائل مالی و مدیریتی بلاتکلیف است.

آنها افزودند: در صورتی که انتقال سهامداری به درستی صورت نگیرد، شرکت‌های سفارش‌دهنده نیز اعتماد نخواهند کرد.

این کارگران درادامه گفتند:در عین حال حقوق کارگران شرکت‌های ریلی مشابه واگن‌پارس بیش از ما است و ما درخواست افزایش حقوق دادیم که به ما قول بررسی دادند اما هنوز نتیجه بررسی‌ها به ما اعلام نشده است.

محمدتقی آبایی،مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی درباره احضار 2کارگر حق طلب واگن پارس به خبرنگار همین رسانه گفت:الان هیچ بازداشتی‌ای نداریم و مواردی که بوده شاید تعدادی سوال پرسیده شده است.

*از سرگیری تجمع اعتراضی کارگران قند فسا نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال تعطیلی مجدد کارخانه

روز یکشنبه 10آذر، کارگران قند فسا با تجمع مقابل کارخانه بدنبال تعطیلی اعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی از سر گرفتند.

برپایه گزارش رسانه شده بتاریخ 10آذر،بیست و هشتم آبان سال جاری اعلام شد که کارخانه قند فسا فعالیت مجدد خود را پس از وقفه از سرگرفته است اما کارگران این کارخانه می گویند فقط چند روز تولید داشتیم و اینک این کارخانه به دلیل نداشتن مواد اولیه تعطیل شده است.

جمعی از کارگران کارخانه قند فسا یکشنبه با تجمع در مقابل این کارخانه، خواستار پیگیری مطالباتشان توسط مسوولان شدند.

کارگران خواستار تامین چغندر قند و یا شکر خام برای راه اندازی مجدد کارخانه شدند.

کارگران معترض کارخانه قند فسا گفتند: کهتنها برای چند روز چغندر قند داشتیم و پس از پایان آن مجددا چرخ های این کارخانه خوابید اما مدیران این کارخانه برای پنهان کردن خلف وعده های خود از کارگران خواسته اند که بدون انجام کار فقط ورود و خروج خود را به کارخانه ثبت کنند.

یکی ازکارگران گفت: ورود و خروج اختیاری کارگران به کارخانه و دریافت حقوق آذرماه بدون انجام کار را فقط یک مسکن می دانیم و نگران آینده و تبعات ناشی از کارنکردن کارخانه هستیم.

آنان در اعتراض به وضعیت کنونی و مشکلات ذکر شده در نامه ای به فرماندار فسا که امضای شماری از آنان را به همراه داشت خواستار پیگیری مطالباتشان توسط مسوولان شدند.

*اعتراض کارگران مشاغل اینترنتی استان و بلوچستان نسبت به بلاتکلیفی معیشتی بدنبال از قطعی اینترنت

کارگران کسب و کارهای اینترنتی در سیستان و بلوچستان اعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی معیشتی بدنبال قطعی اینترنت گوشی‌های همراه بعد از گذشت نزدیک به دو هفته پس از اعتراضات هفته آخر آبان ماه به بهانه افزایش قیمت بنزین رسانه ای کردند.

روز یکشنبه 10آذرآنهابه خبرنگار رسانه ای گفتند: عمده مشاغل سیستان و بلوچستان سوخت‌بری و راه‌اندازی کسب و کارهای اینترنتی است که با قطعی اخیر اینترنت کارگران دچار مشکل شده‌اند. ما محروم‌ترین استان کشور هستیم. سوخت‌بری مشکلات زیادی دارد و ممکن است خیلی‌ها در این شغل جانشان را از دست بدهند؛ از این رو مشاغل اینترنتی در این استان طرفدار بیشتری دارد.

آنها افزودند:اینجا یک بازار به نام چهارراه رسولی داریم که از شهرستان‌های دیگر به دلیل ارزانی و خارجی بودن اجناس برای خرید به اینجا سفر می‌کنند؛ با گرانی بنزین عمده سفارشات ما اینترنتی شده است اما قطعی اینترنت این مدت آسیب زیادی به ما زده است. تنها راه فروش ما اینترنتی است و چاره دیگری جز این نداریم.

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:سرکوب و کشتار خونین معترضین فرودست در سراسر کشور را محکوم می‌کنیم

با اعلام افزایش۳۰۰ درصدی نرخ بنزین، اعتراضات مردم جان به لب رسیده که عمدتا از خانواده‌های کارگری و فرودستان هستند، فوران یافته است. درحدی نارضایتی‌ها در جامعه گسترده می‌باشد که در ظرف ۴۸ساعت تجمعات اعتراضی مردم به بیش از صد شهر در سراسر کشور کشانده شد.

اما این اعتراضات به حق فرودستان و دردمندان با شدت تمام و با بی‌رحمانه‌ترین شکل ممکن، سرکوب و به خون کشیده شد. طبق گزارشات موجود، صدها تن از جمله نوجوانان ۱۳ و ۱۴ ساله با گلوله کشته شده، بیش از هزار تن زخمی و بیش از هشت هزار تن بازداشت شده‌اند. مقامات حکومتی با روشی بی سابقه در جهان، اینترنت کل کشور را قطع کردند و حتی در بعضی مناطق تلفن های همراه را نیز از دسترس خارج کردند و با اتکا به نیروهای نظامی و امنیتی و لباس شخصی‌‌ها و با تیراندازی مستقیم به مردم با خشونت بی‌پایان به خیال خود صدای اعتراض فرودستان را خاموش کرده‌اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه کشتار و سرکوب خونین مردم که عمده‌ی آنان از فرودستان و خانواده‌های کارگری می‌باشند را به شدت و قاطعانه محکوم می کند. هیچگونه توجیه‌ای برای این سرکوب‌ها وجود ندارد و قابل قبول نیست. نظام و دستگاه امنیتی‌ای که سالهای سال هرگونه اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم منجمله اعتراضات کارگران و معلمان را سرکوب و کارگران، معلمان، دانشجویان و ... را ضرب و شتم و شلاق زده و به حبس‌های طویل‌المدت محکوم کرده است و فریاد آنان را نشنیده با فریب‌کاری مدعی می‌شود که اعتراضات مسالمت‌آمیز را به رسمیت می‌شناسد. در حالیکه رئیس جمهور توقف خودروها در خیابان را اعتراض مسالمت‌آمیز نمی‌داند! پس منظورشان چگونه اعتراضی است؟ مگر کارگران خاتون آباد چه می خواستند به جز حق اشتغال که از زمین و آسمان به گلوله بسته شدند و کشتار شدند؟ مگر تجمع مسالمت آمیزکارگران و حامیان طبقه کارگر در روز جهانی کارگر سرکوب نشد؟ و دهها فعال کارگری از جمله اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با حبس ‌های طولانی تنها به دلیل یک تجمع اعتراضی ساده کارگری مواجه نیستند؟

واقعیت این است که اعتراضات سراسری آبان ماه امسال دنباله اعتراضات دی ماه سال ۹۶ می‌باشد که بر بستر بیش از سه دهه تهاجم لجام گسیخته و مستمر سرمایه داری ایران و دولت‌های آن به طبقه‌ی کارگر و مردم محروم و تهیدست صورت گرفته است. سیاستهای نولیبرالی حاکمیت و ریاضت اقتصادی، تغییر قوانین کار به نفع سرمایه‌داران و محروم نمودن میلیون‌ها کارگر از حقوق ابتدایی مندرج در قوانین کار، تبعیت از نسخه‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی از جمله طرح تعدیل ساختار اقتصادی و "آزاد سازی قیمت‌ها"، خصوصی سازیهای گسترده، کالایی کردن سیستم آموزش و پرورش، مناطق آزاد تجاری، پایین نگه داشتن سطح دستمزدها، بیکار سازیهای میلیونی، حذف یارانه‌ها و گرانی سرسام‌آور و همزمان اختلاس و فساد گسترده و غارت بی‌سابقه سرمایه‌ها و منابع عمومی و سازمان تامین اجتماعی، پرداخت حقوق و مزایای نجومی به کارگزاران حکومت و مسئولین دولتی، انتقال میلیاردها دلار به خارج از کشور از طرق مختلف و بدون هیچگونه پاسخگویی، همگی به ایجاد یک شکاف عمیق طبقاتی در ایران منجر شده است؛ به نحوی که با وجود تحریم‌های اقتصادی در سال‌های اخیر، ما شاهد یک طبقه سرمایه‌دار استثمارگر و فاسد و ثروتمندان وابسته به حاکمیت با زندگی‌های فوق‌العاده اشرافی و تجمل‌گرایی بی‌سابقه و پدیده‌هایی از جمله "بچه پول دارهای ایران" هستیم و از سوی دیگر شاهد سفره خالی بیش از ۵۰ میلیون خانواده‌های کارگری، میلیون‌ها کودک‌کار، کارتن خوابی، حلبی نشینی، بی‌خانمانی، کولبری، دست فروشی، تن‌فروشی، زباله گردی، اعتیاد گسترده و میلیون‌ها جوان بیکار بدون هر گونه حمایت دولتی را پیش رویمان داریم. در همین بستر حتی ابتدایی ترین حقوق مدنی و شهروندی از جمله حق آزادی بیان و ابراز وجود را از مردم عادی و دانشجویان و زنان و اقلیت‌های ملی و مذهبی و فعالین اجتماعی و سیاسی و فرهنگی سلب کرده اند. و تلاش عظیمی به خرج داده‌اند که با سرکوب‌ و ممنوع کردن ایجاد سندیکاهای مستقل کارگری و دیگر تشکلات مستقل کارگری و فدراسیون‌ها و احزاب سراسری کارگری و دیگر تشکلات اجتماعی و سیاسی در حوزه‌های مختلف راه پیشروی برای مردم محروم و اعتراضات منسجم موثر را سد نمایند.

لازم به تاکید است در ابعاد بین‌المللی نیز سیاست‌های نئولیبرالی و ریاضت اقتصادی طبقه‌ی کارگر و مردم تهی‌دست را به اعتراضات بی‌سابقه کشانده است و ما اینک شاهد موج عظیمی از اعتراضات توده‌ای از خاورمیانه، تا آفریقا و آمریکای جنوبی و حتی در قلب اروپا هستیم. طبقه کارگر و تهی‌دستان دنیا هر چه گسترده‌تر و یک صداتر در مقابل تهاجمات ضدانسانی سرمایه‌داران و دولت‌هایشان قد علم کرده اند. در کشورهایی همچون عراق شاهد کشتار وحشیانه صدها معترض بوده‌ایم، و در شیلی شاهد سرکوب معترضین و در بولیوی شاهد کودتای نظامی و سرکوب طبقه کارگر و مردم بومی آن کشور. با این‌وجود مقاومت و مبارزه فرودستان به ستوه آمده در جهان علیه این بی‌عدالتی‌ها متوقف شدنی نیست. سرمایه‌داران و حکومت آنها در ایران نیز بیهوده می‌پندارند که با سرکوب و کشتار می‌توانند اعتراضات سراسری در ایران را متوقف کنند. این یک جنبش عظیم جهانی برای عدالت اقتصادی و اجتماعی است که مبارزات کارگران و مردم محروم ایران نیز بخشی از آن است.

سندیکای کارگران شرکت واحد تهران اعتراضات و تجمعات را حق مسلم تمام اقشار جامعه اعم از کارگران و معلمان و دانشجویان و مزدبگیران می‌داند و ضمن ابزار تاسف و همدردی با خانواده‌های جانباختگان اعتراضات اخیر، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط کلیه بازداشت‌شدگان و معرفی و محاکمه کلیه آمرین و عوامل کشتار مردم هستیم. ما از تشکل‌های کارگری مستقل و فعالین کارگری و مدنی داخل کشور و تشکلات کارگری و سندیکایی در سراسر جهان می‌خواهیم کشتار معترضین را قاطعانه محکوم کنند و از مبارزات کارگران و زحمتکشان در ایران حمایت کنند.

۱۰ آذر ۹۸

*غلامرضا جعفری پدر ملیحه و مریم جعفری:حدود سیزده روز گذشته و فرزندانم هنوز آزاد نشده اند!

طبق سخنان غلامرضا جعفری پدر ملیحه و مریم جعفری، این دو دانشجوی بازداشتی دانشگاه تهران هنوز آزاد نشده اند. پدر این دانشجویان طی ارتباطی با کانال شوراهای صنفی کشور، اظهار داشت: "بعد از گذشت حدود سیزده روز از بازداشت آنها در زندان اوین هنوز فرزندانم آزاد نشده اند و هر روز توسط دکتر سرسنگی(معاونت فرهنگی دانشگاه) و دکتر سلیمانی( رئیس حراست دانشگاه) وعده آزادی به فردا و پس فردا موکول می شود. من خود جانباز و رزمنده هشت سال دفاع مقدس هستم و همسرم نیز فرزند شهید میباشد."

گفتنی است ملیحه جعفری دانشجوی کارشناسی ورودی ۹۷ رشته نمایش عروسکی و مریم جعفری دانشجوی کارشناسی ورودی ۹۷ رشته مجسمه سازی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران روز دوشنبه ۲۷ آبانماه در خیابان پورسینا در اطراف دانشگاه تهران دستگیر شده و در حال حاضر طبق اطلاعی که به خانواده شان داده شده، در بازداشتگاه اوین هستند.

*بازهم واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران ومصدویت 12کارگر کارخانه فرآوردهای لبنی کاله آمل

بامداد روز یکشنبه 10آذریک دستگاه مینی‌بوس حامل کارگران کارخانه فرآوردهای لبنی کاله آمل در مسیر تهران به آمل جاده هراز نرسیده به اکسین واژگون و12کارگر مصدوم وبه بیمارستان 17 شهریور آمل منتقل شدند.

*جان باختن 2 کارگر شهرداری تبریز حین کار براثر تصادف

بعد ازظهرروز شنبه 9آذر،2کارگر پاکبان شهرداری تبریز بنام حمید ملک زاده و موسی پاشازاده حین کارنظافت در اتوبان پاسداران تبریزبراثر تصادف جانشان را ازدست دادند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 8 و 9 آذر ماه 1398

‍ صدور ابلاغیه برای وثیقه گذار پروین محمدی جهت تحویل ایشان به زندان

روز پنجم آبانماه ابلاغیه ای برای ضامن پروین محمدی و هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی صادر گردیده است که طی آن به ایشان ۱۰ روز فرصت داده شده که این سه فعال کارگری برای تحمل حکم یکسال حبس، خود را به شعبه اجرای احکام معرفی نمایند.

همچنین ابلاغیه ای برای پروین محمدی ارسال شده است که پرونده ایشان به شعبه اجرای احکام کیفری محل سکونت ارسال گردیده است و این بدان معنی است که اقدام برای دستگیری ایشان و معرفی به زندان آغاز شده است.

پروین محمدی نائب رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر در روز ششم اردیبهشت در پارک جهان نمای کرج به همراه تعداد دیگری از کارگران دستگیر شدند و این سه نفر پس از پانزده روز بازداشت به قرار کفالت آزاد شدند. پس از آن ایشان در دادگاه بدوی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال زندان محکوم گردیدند که دادگاه تجدیدنظر این حکم را عیناً تأیید کرد.

لازم به ذکر است که در دستگیری روز ششم اردیبهشت ماه گوشی تلفن پروین محمدی ضبط گردید و در دستگیری روز نهم بهمن سال گذشته که پروین محمدی به همراه جعفر عظیم زاده دستگیر شدند چند دستگاه تلفن همراه و لبتاپ از منزل ایشان توسط نیروهای امنیتی ضبط گردیده که هنوز و با توجه به قطعی شدن پرونده دوم و تبرئه شدن از اتهامات در پرونده اول هیچ کدام از این وسایل به پروین محمدی تحویل نشده است و در اختیار نیروهای امنیتی است.

نکته ی دیگر اینکه زمان آزادی جعفر عظیم زاده پس از ۶۴ روز اعتصاب غذا در سال ۹۵ دو سند منزل مسکونی بعنوان وثیقه برای ایشان توسط دادگاه اخذ گردید که یکی از آنها سند منزل مسکونی پروین محمدی بود که با وجود اینکه ده ماه از دستگیری و زندانی شدن جعفر عظیم زاده میگذرد هیچکدام از این وثیقه ها آزاد نشده است و حال که پروین محمدی باید زندانی شود مشخص نیست چه بر سر منزل مسکونی ایشان و نیز وسایل ضبط شده وی خواهد آمد.

نهاد امنیتی و دستگاه قضایی آشکارا و با گرو گرفتن وثیقه و وسایل ایشان قصد نابودی زندگی وی را دارند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران صدور احکام زندان علیه کارگران را محکوم می نماید و خواهان آزادی تمام کارگران دربند و منع تعقیب قضایی از کارگران است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۹ اذر۹۸

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون اعتراضات قدرتمند مردمی آبان ۹۸

چند ساعت پس از اعلام افزایش سه برابری نرخ بنزین در روز جمعه ۲۴ آبان، مردم در تعدادی از شهرهای کشور به خیابانها آمدند و دست به اعتراض زدند.

روز شنبه ۲۵ آبان در ده ها شهر و در اقدامی خودجوش اما هماهنگ جمعیت گسترده ای با توقف خودروها در خیابان اقدام به راهبندان و سپس راهپیمایی و تظاهراتهای اعتراضی نمودند. از همان لحظات ابتدایی شروع اعتراضات، نیروهای امنیتی و انتظامی که از روز گذشته شهرها را به حالت حکومت نظامی درآورده بودند با یورش وحشیانه به مردم معترض دست به سرکوب و ضرب و شتم و کشتار مردم زدند و در مقابل، جمعیتی که در طی سالها تحت فشار های گسترده معیشتی و فقر و فلاکت و بیکاری جانشان به لب رسیده بود به مقاومت جانانه ای دست زدند.

خیزش بزرگ مردمی که شامل کارگران و تمامی اقشار کم درآمد و رنجدیده جامعه می شد تمامی کشور را درنوردید و بیشتر از صد شهر را به صحنه اعتراض تبدیل نمود.

جنبش عظیم اعتراضی مردم ایران به خوبی دریافته بود که گران شدن بنزین آغاز دور جدیدی از تحمیل گرانی و فقر و فلاکت به اکثریت جامعه است.

نهادهای امنیتی از ترس گسترش و تداوم اعتراضات از روز یکشنبه اقدام به قطع سراسری شبکه اینترنت در کل کشور نموند تا از این طریق، هم در هماهنگ شدن مردم برای ادامه حضور در خیابانها خلل وارد کنند و هم کشتار و جنایات سبوعانه خویش را از چشم جهانیان پنهان دارند.

از چهار دهه قبل که روند مناسبات طبقاتی در ایران وارد دوره نوینی شد حاکمیت سرمایه داران با تعرض هر چه شدیدتر به طبقه کارگر و کل جامعه و سرکوب و اختناق تمام عیار، هر چه بیشتر به زیست و معیشت آحاد جامعه تعدی کرده و جامعه را به فلاکتی عمومی کشانده است.

ما بارها گفته بودیم که طبقه کارگر و کل جنبش مطالباتی مردم ایران با حجم انبوهی از خواست و مطالبات انباشت شده و عدم کوچکترین تحرکی از سوی حاکمیت برای برآورده شدن این خواست و مطالبات، هیچ راهی جز دست بردن برای ایجاد تغییراتی بنیادین و تغییر کل مناسبات موجود مقابل خود نمی بیند و با قدرتی عظیم به این امر مبادرت خواهد ورزید.

در چند ماه گذشته نیز اعلام کرده بودیم که تمامی دم و دستگاه سرکوب و سیستم قضایی و نهادهای امنیتی دست به تعرض گسترده به فعالین جنبشهای اعتراضی و جنبش کارگری زده اند تا از طریق دستگیری و پرونده سازی و به زندان افکندن آنها، بحران و تلاطم اجتماعی پیشاروی خویش را راحتتر از سر بگذرانند. اما دیدیم که با تمامی سرکوب گسترده ی ماه های اخیر، مردم ایران قدرتمندترین اعتراضات دوره های گذشته را رقم زدند.

با توجه به تمامی تلاش نهادهای سرکوبگر دولتی، از کشتار معترضین و شلیک مستقیم به مردم و به قتل رساندن تعداد زیادی از آنها تا گسیل نیروهای گارد ویژه به خیابانها و قطع اینترنت که اصلی ترین راه برقراری ارتباط بین مردم برای اعتراضاتشان بود، اما خشم جامعه نه تنها فرونخوابیده بلکه هنوز از ترس شروع دوباره اعتراضات، اینترنت در بسیاری از نقاط کشور توسط اپراتورهای اصلی متصل نگشته است.

چپاولگران و غارتگرانی که جامعه ایران را به فلاکت کشانده اند خواهند دید که نمی توانند جامعه را وادار به خودکشی نمایند و جنبش عظیم علیه فقر و فلاکت در امتداد اعتراضات خود قاطعانه ایجاد تغییرات بنیادین اجتماعی و اقتصادی را محقق خواهد ساخت و در دوره آتی جنبش کارگری بعنوان نقطه ثقل اصلی جنبش عظیم مردمی در ایران با ورود به اعتصابات گسترده در کنار تسخیر خیابانها توازن اجتماعی کنونی را دیگرگون خواهد ساخت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابراز همدردی با خانواده کشته شدگان آبانماه، به مردم معترض درود میفرستد و اعلام می دارد که تنها راه برون رفت طبقه کارگر و کل جامعه از وضعیت فلاکتبار کنونی، تغییر مناسباتی است که در بن بست همه جانبه خود این وضعیت را تداوم می بخشد.

کارگران و تمامی مزدبگیران و کل اقشار تحت ستم جامعه به درست طریق خویش را یافته اند و در پس این سرکوبها و در نزدیکترین فرصت ممکن باز به پیگیری خواست و مطالبات خویش به شکلی توده ای تر و قدرتمندتر دست خواهند زد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- نهم آذرماه نود و هشت

بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر

اعترضات گسترده مردم در پی سه برابر شدن نرخ بنزین بیانگر این واقعیت بود که مردم جان به لب رسیده در زیر فشارهای معیشتی دیگر تاب و توان تحمل بیش از این را نداشته و جان به لب رسیده اند. این اعتراضات که تقریبا در تمامی شهرهای کشور به اشکال مختلف خود را نشان داد، بیانگر نارضایتی و اعتراض گسترده مردم به نظام سیاسی و اقتصادی حاکم است که هیچ جایگاهی برای زندگی مردم تحت ستم قائل نیست و هر روز برای تامین مخارج نظامی و غیرنظامی خود بر سفره های خالی مردم فشار وارد می کند.

مردم معترض به روشنی خواسته های خود را در شعارهایشان بیان کردندو به رغم کشته ها و زخمی های فراوان و سرکوبی متفاوت و بسیار خونین تر از دفعات پیشین ، ایستادگی و مقاومت وصف ناپذیری داشتند.

موج عظیم کشته ها و زخمی ها و سپس دستگیری های گسترده نشان دهنده عمق اعتراضات نهادینه شده در میان مردم بود. این اعتراضات آنقدر عمیق و گسترده بود و محافل قدرت را چنان به وحشت انداخت که تنها راه چاره را در خشونتی سازمان یافته دید. تخریب بانک‌های ورشکسته و غارت فروشگاه های زنجیره ای به روشنی کار گروه های سازمان یافته بود تا سرکوب را توجیه کنند و آنان که خواستار سوریه ای شدن ایران و نابودی دو سوم کشور و حکومت بر یک سوم ویرانه های به جای مانده هستند، اکنون مشخص است که به هیچ وجه حاضر به رعایت کوچکترین حقوق مردم نیستند و از هر شیوه ای استفاده می کنند تا به جای حل مشکلات و بحرانهای موجود، فقط اندکی زمان بخرند. انتساب اعتراضات به نیروهای خارجی نیز دیگر سلاحی زنگ زده است.

اکنون که حاکمان کوچکترین حقی برای زندگی مردم قائل نیستند و هر اعتراض به حق کشیهای موجود را با شدیدترین وجه پاسخ می دهند، راهی به جز اعتراضات و اعتصابات سراسری برای مردم باقی نمی‌گذارند و آنان که چیزی برای از دست دادن ندارند با خشمی مهارناپذیر بار دیگر به میدان خواهند آمد و آن زمان دیگر برای شنیدن صدای مردم دیر خواهد بود و مسوولیت تمام آنچه رخ خواهد داد بی شک فقط به عهده ی حاکمان خواهد بود.

گزینه سوریه ای شدن هیچ گاه مورد حمایت زحمتکشان و کارگران و مردم تحت ستم نیست و نابودی کشور و ملتی را در پیش دارد که سنگ بنای اجتماعی آن بر دوش مردم زحمتکش و فرزندان این مرز و بوم گذاشته شده است.

آزادی کلیه دستگیر شدگان و مجازات کسانی که بر روی مردم بی رحمانه آتش گشودند شاید مرهم کوچکی بر دردهای مردم باشد اما چاره کار تنها تغییرات اساسی در ساختار اقتصادی سیاسی و اجتماعی ای است که حقوق یک درصدی ها را بر 99 درصدی ها ارحج می داند.

8 آذر 1398

کانون مدافعان حقوق کارگر

بیانیه تحلیلی کانون صنفی معلمان پیرامون وقایع اخیر در کشور

ما بیرون زمان ایستاده ایم

با دشنه تلخی در گرده هایمان

جامعه ایران در دور باطلی از ناکارآمدی ساختار سیاسی، لجاجت در ادامه سیاست گذاری های غلط اقتصادی و ناتوانی در مقابله با فساد سیستماتیک اقتصادی گرفتار آمده است. به گونه ای که در بالاترین رده های تصمیم گیری، بدیهی ترین اصول مدیریت اجتماعی و اقتصادی و قوانین مصرح، به راحتی و بدون تأمل در پیامدهای دور و نزدیک آن، زیرپا گذاشته می شود.

پیامد طبیعی این گونه سیاست گذاری های اقتصادی، شکل گیری نوعی رابطه فرادستی و فرودستی در جامعه است. اقلیتی با استفاده از اهرم های سیاسی منابع اصلی ثروت و قدرت سیاسی را در اختیار خود گرفته اند و با ایجاد چرخه بسته ای از مدیران –البته ناکارآمد- با روش هایی آمرانه و طردکننده سعی در حفظ موقعیت کنونی خود به هر شکل ممکن دارند. و اکثریتی که به روایت آمارهای رسمی، زیر بار نرخ رشد تورمی کمرشکن(با میانگین بالای 42 درصد) که نتیجه ی مستقیم سیاست گذاری های نادرست داخلی و خارجی است و بیشتر به نفع دو دهک پردرآمد جامعه عمل می کند، روز به روز فقیرتر شدن خود و عمیق تر شدن شکاف طبقاتی موجود در جامعه را شاهدند.

طبیعی ترین پیامد چنین وضعیتی انباشت نارضایتی های عمومی و شکل گیری اعتراض هایی در ابعاد کوچک و بزرگ است. اعتراض به شرایط بد اقتصادی، به فراگیر و سیستماتیک شدن فساد ناشی از انحصار ثروت و قدرت، به تبعیض و بی عدالتی های گسترده، به تسلط گفتمان ایدئولوژیکی خاص بر فرهنگ و سیاست که بیش از هرچیز توجیه کننده شرایط نابسامان کنونی، آن هم در جامعه ای است که در نتیجه بالا رفتن سطح دانش، جوانی و نوجویی، پیشرفت های بین المللی در زمینه تکنولوژی و نظام های ارتباطی - به رغم همه ی محدودیت های ایجاد شده- چنین شرایطی را برنمیتابد.

طنازی تلخ تاریخ اینجاست که در صف اول چنین اعتراضاتی، از یک سو محروم ترین اقشار جامعه قرار می گیرند که قرار بود به مدد انقلاب سال ۵۷ حاکمیت از آن آنان شود و از سوی دیگر، آگاه ترین اقشار اجتماعی قرار می گیرند که باز هم بنا بود که با سقوط رژیم شاهنشاهی، هر بندی که اندیشه و عمل آزادانه ی آنان را مانع می شود گسیخته گردد.

در هفته های اخیر افزایش ناگهانی و بی سابقه ی قیمت بنزین، جرقه ای بود برای شعله ور شدن آتش خشم فروخورده انبوه شهروندانی که در نتیجه تصمیمات نابخردانه اقتصادی، هربار بیشتر از گذشته از تامین ابتدایی ترین نیازهای حیاتی خود فرو می مانند. با توجه به مجموعه شرایط، انتظار این بود که عاملان اصلی این نابسامانی ها دست کم همدلی بیشتری با آسیب دیدگان از خود نشان دهند؛ اما با کمال تأسف شاهد برخوردهای خشن از ابتدا و شدیدترین نوع سرکوب در ادامه بودیم. برخوردهایی که جزگسترش خشونت در جامعه نتیجه ای نخواهد داشت.

کانون صنفی معلمان به عنوان یک نهاد مدنی و صنفی در حوزه آموزش، ضمن محکومیت شدید خشونت به کار رفته در سرکوب معترضان، نگرانی خود را نسبت به ترویج خشونت به شکل افراطی در جامعه ابراز می دارد. ما به عنوان یک نهاد آموزشی هشدار می دهیم؛

"به شهادت تاریخ، هیچ رژیم سیاسی تاکنون با اِعمال خشونت پابرجا نمانده و هیچ جامعه ای در شرایط وجود شکاف های عمیق طبقاتی و سرکوب های شدید، به توسعه و پیشرفت دست نیافته است."

این که تمامی مسئولان در سخنانی تبلیغاتی، به شیوه ای از قبل هماهنگ شده، اعتراض را حق قانونی مردم بدانند و در همان حال از برخوردهای خشن با همان مردم به اسم «اغتشاش گر» حمایت کنند، جز نابودی باقیمانده اعتماد و باور به صداقت آنان حاصل دیگری در بین مردم ندارد.

نوع برخورد با «کانون صنفی معلمان ایران» در دوره های مختلف، خود گواه صداقت مسئولانی است که از مردم می خواهند از مجاری به اصطلاح قانونی اعتراضات خود را پیگیری نمایند.

کانون صنفی معلمان در طی حدود دو دهه فعالیت خود، تمامی مجاری قانونی در قوه مجریه، مقننه و قضائیه را به صورت مکرر پیموده است و همچنان نیز این مسیر را ادامه می دهد. حاصل اما چندین معلم زندانی است با احکام سنگین که از حداقل های حقوق قانونی – که مفسدین یقه سفید به وفور از آن ها استفاده می کنند- نیز برخوردار نیستند. چندین همکار با حکم اخراج و انفصال، ده ها معلم دارای پرونده و حکم های تعلیق و تبعید و صدها مورد بازداشت ها و پرونده سازی های بزرگ و کوچک.

نمونه دیگر پیگیری های قانونی، بازنشستگان هستند که سال هاست بر این در بسته می کوبند و در روزهای ۱۹ و ۲۱ آبان ماه شاهد برخورد قهرآمیز نیروهای امنیتی با تجمع آرام و مسالمت آمیز آنان بودیم.

شرایط کارگران که خود مثنوی و سوگنامه دیگری است و تضییع حق آنان، در کنار حقوق دانشجویان، حامیان کودکان کار، پرستاران، وکلای حامی این اقشار، اهل اندیشه و قلم، فعالان محیط زیست، فعالان حقوق زنان و ... .

در شرایط کنونی که قدرتمداران تمامی منافذ اصلاح قانونی امور را یکی پس از دیگری بسته اند یا می بندند؛ ما نگرانیم.

نگران عمیق تر شدن شکاف میان حاکمان با مردم، بیش از آن چه تاکنون بوجود آمده است.

نگران بسته شدن تمامی راه های مسالمت آمیز حل مشکلات موجود؛

نگران افزایش لجام گسیخته خشونت در جامعه ای که حاکمانش با شهروندان جز به زبان زور سخن نمی گویند و مردم را جز به صورت توده هایی مطیع و پیرو برنمی تابند؛

نگران فشار تورمی سه برابر شدن قیمت بنزین بر ضعیف ترین اقشار جامعه؛ تورمی که آثار آن از هم اکنون -پس از گذشت دو هفته- برخلاف تبلیغات رسمی، رخ نمایانده است.

نگران کودکانی که زیر بار فشار اقتصادی حاصل از تورم به جای تحصیل، به جمع کودکان کار اضافه می شوند.

نگران خانواده هایی که عزیزان خویش را به دلیل یک اعتراض ساده از دست داده اند.

نگران دانش آموزانی که مورد ضرب و شتم و هتاکی و خشونت غیر قابل وصف قرار گرفته اند. دانش آموزانی که بازداشت شده و وضعیت مشخصی ندارند و غم انگیزتر اخبار رسیده از دانش آموزان نوجوانی که کشته شده اند.

و اینک ما به عنوان معلم، جای خالی همه آنها را در میان میز و نیمکت ها می بینیم و نیز روان های رنجیده و روح های عزادار و مضطرب دانش آموزان حاضر را در پسِ هفته ای خشونت بار و خونین!!! با هزاران سوالی که از ما می پرسند؛

در مغایرت آنچه دیده اند با آنچه در مدرسه و کتاب و درس و مذهب و ... آموخته بودند!

کانون صنفی معلمان ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی و دلجویی از خانواده های عزادار و نیز خانواده هایی که به نوعی در این مدت آسیب دیده اند، به عنوان نهادی مدنی هشدار نسبت به نابسامانی های ایجاد شده را مسئولیت انسانی، اجتماعی و آموزشی خود می داند.

هرچند همچون گذشته،در کمال تأسف گوش شنوایی برای این سخنان نیابد.

کانون صنفی معلمان ایران(تهران)

       ۸ آذرماه ۱۳۹۸

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به سرکوب بازنشستگان در 19 و 21 آبان*

هفته گذشته و در روزهای یکشنبه 19 آبان و 21 آبان بازنشستگان فهیم کشور در یک تجمع از پیش اعلام شده حضور یافتند تا خواسته ها و مطالبات صنفی و معیشتی را به گوش صاحبان قدرت برسانند اما در اقدامی سرکوبگرانه نیروهای امنیتی و انتظامی به تجمع حمله نموده و مانع شکل گیری تجمع شدند. با وجود این بازنشستگان شریف در هر دو روز توانستند با ایجاد هسته های اولیه از حلقه های به هم فشرده نیروهای امنیتی و نظامی عبور کنند و برای لحظاتی تجمع خود را شکل دهند.

در حالی تجمع بازنشستگان با مشت آهنین سرکوب گردید که این سرمایه های عظیم کشور چیزی جز حداقل حقوق خود نمی خواهند آنها رفته بودند تا به دولتیان و مجلیسان و در یک کلام به کل حاکمیت بگویند این بازنشستگان همان هایی هستند که سی سال بهترین دوران عمر خود را در راه ساختن این جامعه صرف نموده اند حالا چه شده است که برای اجرای قانون مصوب خودتان باید به اجبار به خیابان بیایند و دادخواهی کنند؟ چرا این عزیزان برای حداقل حقوق خود باید دست به تجمع و تحصن بزنند؟

چرا قانون مدیریت خدمات کشوری را اجرا نمی کنید؟ چرا به این عزیزان خدمات بیمه پایه کارآمد و رایگان ارایه نمی دهید؟ مگر این موارد از وظایف حاکمیتی محسوب نمی گردد؟

تا دیروز برای افکار عمومی این سوال مطرح بود که این همه لشگرکشی برای سرکوب خواسته ای بدیهی چه معنا دارد؟

اما امروز و با توجه تصمیم حاکمیت برای گرانی بنزین و تحمیل فقر و فلاکت بیشتر به زحمتکشان جامعه می توان انگیزه های صاحبان قدرت را در ارتباط با سرکوب حرکت مسالمت آمیز بازنشستگان درک نمود.

حاکمیت با مشت آهنین روزهای یکشنبه و سه شنبه تجمع بازنشستگان را سرکوب نمود تا زمینه های اجرای سیاست ریاضتی خود به فرهنگیان شاغل و بازنشسته و آحاد مردم را فراهم نماید.

حالا بازنشستگان چون اکثریت مردم ایران با افزایش قیمت ها ناشی از گرانی بنزین بیش از پیش به زیر خط فقر پرتاب شده اند و مرگ خاموش آنان سرعت گرفته است.

آری اینبار مقام های ارشد حاکمیت و نظام اراده کرده بودند که با حمله به تجمع بازنشستگان زمینه های مطالبه گری را در روزهای بعدی از بین ببرند اما بازنشستگان در سال های اخیر نشان داده اند که آنان بازایستادگان هستند و حاضر نیستند تن به ظلم و ذلت بدهند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن حمایت از مطالبات بر حق بازنشستگان تعرض و حمله حاکمیت به تجمع مسالمت آمیز این عزیزان را نشانه آشکار سرکوب معیشت و زندگی مردم می داند و از تمام مطالبات این قشر عظیم و عزیز حمایت می کند. شورای هماهنگی معتقد است سیاست های ضد معیشتی و ضد زندگی که روزانه بر جامعه تحمیل می گردد بر زندگی این قشر شریف تاثیرات مخربی به جای خواهد گذاشت و به مسولان ارشد نظام نسبت به عواقب این همه ستم هشدار جدی می دهد.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

25 آبان 1398

*پی‌نوشت : زمان نگارش این بیانیه 24 آبان،اولین روز افزایش قیمت بنزین، است و هنوز خبری از سرکوب و کشتار معترضان منتشر نشده بود و بیانیه با توجه به وقایع روز اول و برای اعتراض به سرکوب بازنشستگان تنظیم شده است.

قرار بود بیانیه پس از تصویب نهایی در روز 25 آبان منتشر گردد اما متاسفانه اینترنت همان روز قطع شد.

به زودی شورای هماهنگی مواضع خود را در قبال حوادث دو هفته اخیر منتشر خواهد نمود.

اخبار و گزارشات کارگری 7 آذر ماه 1398

بگیر،ببند،بکش    گور خود کنی بدست خود

- نامۀ اتحادیه معلمان انگلستان در مورد سرکوب معترضان در ایران

- گزارشی درباره اعتراضات هفته آخر آبان ماه 1398 شیراز به بهانه افزایش قیمت بنزین

- چند پزشک : دستور کشتن معترضان هفته آخر آبان ماه98 به بهانه افزایش قیمت بنزین را داده بودند

- دادگاه حکم آنیشا اسدالهی را صادر کرد

- آخرین گزارش درباره خالد حسینی

- دستور جلب شماری از روزنامه نگاران و شاعران خوزستانی

- گزارشی درباره آخرین وضعیت حمیدرضا صفری دانشجوی کارشناسی ر‌شته تاریخ دانشگاه تهران

- آزادی موقت کامران ساختمانگربا تودیع وثیقه 200میلیون تومانی

*نامۀ اتحادیه معلمان انگلستان در مورد سرکوب معترضان در ایران

عالی‌جناب،

من به‌ نمایندگی از اتحادیه معلمان انگلستان (NASUWT ) بدین وسیله از اقدام‌های خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی ایران علیه مردم در تظاهرات مسالمت‌آمیزشان در اعتراض به افزایش قیمت سوخت مراتب انزجارم را اعلام می‌دارم. شهروندان عادی ایرانی برای ابراز خشم، ناامیدی، و مخالفت با تصمیم ناگهانی افزایش عظیم قیمت سوخت، در ۲۳ استان کشور به خیابان‌ها آمدند. تصمیم به این افزایش به‌سختی معیشت، گرسنگی، و ناامنی بسیار میلیون‌ها ایرانی عادی منجر خواهد شد. اتحادیه معلمان انگلستان از اینکه اعتراض‌های مسالمت‌آمیز با خشونت شدید و برنامه‌ریزی‌شده به‌وسیلهٔ پلیس و نیروهای امنیتی ایران مواجه شد و به کشته شدن صدها نفر و زخمی شدن هزاران نفر منجر گردید، ابراز تأسف می‌کند. گزارش شده است که عدهٔ بسیاری از معترضان دستگیر و ناپدید شده‌اند و هنوز از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

اتحادیه معلمان بیانیه مورخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۹ / ۲۸ آبان‌ماه ۹۸ کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت اعمال دولت ایران و ابراز نگرانی عمیق سازمان ملل درباره میزان خشونت استفاده شده علیه معترضان شرکت کننده در اعتراض‌های مسالمت‌آمیز، ازجمله استفاده از سلاح گرم که ناقض قوانین و موازین بین‌المللی است، را کاملاً تأیید می‌کند.

اتحادیه معلمان از دولت ایران رعایت اکید مفاد زیر را بی‌درنگ خواستار است:

۱.‌ خشونت علیه مردم خود را پایان دهید، ازجمله خشونت علیه معترضان در تظاهرات مسالمت‌آمیز؛

۲.‌ همه بازداشت شدگان تظاهرات اخیر علیه تصمیم افزایش قیمت سوخت را آزاد کنید؛

۳.‌ دسترسی فوری به کمک‌های پزشکی مستقل برای همه کسانی که مورد تعرض پلیس و نیروهای امنیتی ایران قرار گرفته‌اند اجازه دهید.

اتحادیه معلمان همچنین از هرگونه درخواست جامعه جهانی از دولت ایران که ثابت کند در خشونت علیه معترضان که به کشته، زخمی، و بازداشت شدن معترضان غیرمسلح منجر شده است، دست نداشته است، حمایت می‌کند.

با احترام کریس کیتس،‌ دبیرکل

*گزارشی درباره اعتراضات هفته آخر آبان ماه 1398 شیراز به بهانه افزایش قیمت بنزین

“شلوغی‌های این شهر هم مانند شهرهای دیگر از همان روز اول [جمعه ۲۴ آبان] آغاز شد و بیشتر درگیری‌ها مربوط به منطقه صدرا بوده‌است.”

یکی از اهالی شهر شیرازبه کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی می‌گوید: «در همان منطقه صدرا چند نفر با شلیک مستقیم گلوله کشته‌شدند و بیشتر جان‌باختگان مربوط به همان منطقه است که با هلی‌کوپتر به متعرضان شلیک کرده‌اند.»

او اضافه می‌کند: «سمت شرق شیراز درگیری‌ها زیاد بوده و مردم چون بلوار را بسته‌بودند به سمت مردم تیراندازی کردند و یک‌نفر به نام محمدحسین داستان‌خواه که دانش‌آموز ۱۵ ساله آموزشگاه فردوسی بوده‌است، کشته شده و یک نفر دیگر که جوانی ۲۶ ساله‌ به نام امیر الوندی‌مهر اهل شهرک گویم یکی از روستاهای اطراف شیراز است که توسط نیروهای بسیج سلمان فارسی کشته شده و مراسم خاک‌سپاری او در تدابیر امنیتی شدیدی برگزار شد و بیشترین جان‌باختگان مربوط به این مناطق است.»

بنا به گفته شاهدان عینی در مناطق زرهی و مالی‌آباد (معالی‌آباد) هم درگیری‌ها شدید بوده: «از کلانتری مالی‌آباد به مردم تیراندازی کردند و مردم با سنگ به دفاع از خود پرداختند و یک‌نفر هم همان‌جا مورد اصابت گلوله قرار گرفت.»

“در فرعی‌های اطراف منطقه زرهی نیز درگیری زیاد بوده و در واقع بیشترین درگیری‌ها مربوط به مناطق مالی‌آباد، زرهی و شهرک صدرا بوده‌است.”

این فرد در مورد تعداد زخمی‌ها آمار درستی ندارد، اما می‌گوید که “تعداد زخمی‌ها خیلی زیاد است و به چشمان آن‌ها تیر ساچمه‌ای اصابت کرده‌است.”

بنا به گفته وی: «بیشتر بازداشتی‌ها به ساختمان پلاک ۱۰۰ در بلوار ارتش و یک ساختمانی دیگر در خیابان زند منتقل می‌شوند و خبر دارم که بازجویی‌های سختی می‌شوند و حتی شنیده‌ام برخی مردم معترض روستای گویم و شهرستان کازرون را از ویدئوهای منتشر شده شناسایی کرده‌اند.»

وی در آخر به نقل از یکی از دوستانش که کازرون را به منطقه عسلویه تشبیه کرده‌بود می‌گوید: «کل شهر کازرون را شعله‌های آتش، پوشانده‌بود.»

*چند پزشک: دستور کشتن معترضان هفته آخر آبان ماه98 به بهانه افزایش قیمت بنزین را داده بودند

سرکوب در شهرهای اطراف تهران و کرج مثل شهریار، قلعه حسن‌خان و تمام شهرک‌های بین تهران و کرج بسیار شدید بوده است.

«در بیمارستان فیاض‌بخش پیرزنی را آورده بودند که از پنجره بیرون را تماشا می‌کرده است و تیر خورده بود به قلبش.»

این را یک پزشک می‌گوید در روزهایی که حکومت هیچ آمار رسمی از تعداد کشته‌ها و مجروحان اعتراضات خیابانی اخیر به گران شدن ناگهانی بهای بنزین ارایه نمی‌دهد. جمعی از پزشکانی که در بیمارستان‌های مختلف ایران مشغول به کار هستند و هویت‌ آن‌ها از سوی «ایران‌وایر» تایید شده است، از وضعیت بیمارستان‌های مختلف در روزهای اعتراضات گزارش می‌دهند.

آن‌ها که خود را با عنوان «پزشکان گم‌نام حقوق انسانی» معرفی می‌کنند، می‌گویند در جریان سرکوب این اعتراضات، هم از گلوله‌های جنگی و هم از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده است و بیشتر جمجمه و قلب معترضان هدف قرار گرفته‌اند.

یکی از آن‌ها می‌گوید: «انگار فقط به قصد کشت شلیک کرده بودند. حتی به آن‌هایی که از لب پنجره یا از روی پشت‌بام بیرون را نگاه می‌کردند هم شلیک شده بود؛ مثل پیرزنی که به بیمارستان فیاض‌بخش منتقل شد و تیر به قلبش خورد.»

تعدادی از این پزشکان که در بیمارستان‌های اطراف تهران کار می‌کنند، آماری را از کشته‌شدگان در بیمارستان‌های تامین اجتماعی در سه روز اول اعتراضات، یعنی تا روز دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ تهیه کرده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که در بیمارستان‌های وابسته به تامین اجتماعی در اطراف تهران، در سه روز نخست اعتراضات ۱۰۴ نفر جان باخته‌اند که جزییات آن به این صورت است: «بیمارستان تامین اجتماعی شهریار ۱۵ نفر، بیمارستان سجاد شهریار ۳۶ نفر و بیمارستان فیاض‌بخش ۱۴ نفر. در بیمارستان‌های اسلام‌شهر ۹ نفر، رباط کریم ۱۰ نفر و قلعه حسن‌خان نیز ۲۰ نفر کشته شده‌اند.»

یکی از این پزشکان که در بیمارستان کوچکی در شهر قدس کار می‌کند، می‌گوید: «در یک شیفت کاری، ۱۲ نفر کشته شده را خودم دیدم که از بین آن‌ها ۱۰ نفرشان با شلیک گلوله به سر جان داده بودند. یک نفر گلوله به قلبش اصابت کرده بود و یک نفر هم به گردنش.»

به گفته این پزشک، سرکوب در شهرهای اطراف تهران و کرج مثل شهریار، قلعه حسن‌خان و تمام شهرک‌های بین تهران و کرج بسیار شدید بوده است.

آمار کشته‌های بیمارستان‌های «طالقانی»، «امام رضا» و «امام خمینی» کرمانشاه نیز از سوی این پزشکان در سه روز نخست اعتراضات ۱۶ نفر اعلام شده است: «در کرمانشاه در بیمارستان طالقانی هشت نفر، بیمارستان امام رضا سه نفر و بیمارستان امام خمینی پنج نفر کشته شده‌اند. توجه کنید که این آمار شامل بیمارستان‌های ارتش، سپاه و نیروی انتظامی نمی‌شود.»

به گفته این پزشکان، بیمارستان‌های تابع «دانشگاه علوم پزشکی ایران» که برخی مناطق تهران و بیمارستان‌های «امام سجاد» شهریار و «مرکز درمانی حضرت فاطمه» رباط کریم را نیز در برمی‌گیرند، ۶۴ کشته و بیش از ۶۰۰ نفر زخمی را به عنوان آمار قطعی اعلام کرده‌اند.

یکی از پزشکان می‌گوید: «تعداد زخمی‌هایی که گلوله‌های ساچمه‌ای به آن‌ها اصابت کرده بود، بسیار زیاد بودند. ما از اندام‌ها عکس می‌انداختیم و اگر گلوله به استخوان نرسیده بود، به آن‌ها می‌گفتیم بروند و خودشان بعدا برای در آوردن ساچمه به پزشک جراح مراجعه کنند. چون اگر ساچمه در بافت نرم باشد، فقط خطر عفونت بافت نرم را دارد که با آنتی بیوتیک مداوا می‌شود.»

به گفته این پزشکان، بیمارستان‌های جوانرود، بوکان و مریوان بیش از ۳۰ کشته داشته‌اند: «جوانرود ۱۵ نفر، مریوان حداقل ۱۰ نفر و بوکان حداقل هفت نفر کشته شده‌اند.»

یکی از پزشکان می‌گوید: «سرکوب، شدیدتر از آن‌چه دیدید و شنیدید، بود. این بار از روز اول دستور کشتن صادر شد؛ حکم تیر برای این که قلب و جمجه مردم معترض را هدف بگیرد.»

*دادگاه حکم آنیشا اسدالهی را صادر کرد

حکم بدوی آنیشا اسدالهی از بازداشت شدگان روز کارگر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران صادر و ابلاغ شد.

آنیشا اسدالهی از اتهامات تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی تبرئه شد و به جرم اخلال در نظم عمومی به یکسال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است که ۶ ماه از مدت حبس و ۷۴ ضربه شلاق به صورت تعلیقی در آمده و ۳ ماه حبس تعزیری قابل اجراست ؛ ۳ ماه باقیمانده نیز به مجازات های جایگزین تبدیل شده است که مواردی از قبیل ۲ ماه خدمت به جانبازان و رونویسی از چند کتاب مورد نظر دادگاه مصادیق این مجازاتهای جایگزین هستند.

*آخرین گزارش درباره خالد حسینی

بر اساس خبر دریافتی سه روز از بازداشت خالد حسینی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به تشکل‌های کارگری، توسط پلیس امنیت سنندج می گذرد.

این در حالی است که روز گذشته، چهارشنبه ششم آذر ماه ۹۸، قرار بر این بوده که این فعال کارگری با وثیقه سی میلیون تومانی آزاد شود؛ اما دادسرا قرار را تبدیل به بازداشت موقت یک ماهه کرده است. خالد حسینی هم‌اکنون در بازداشتگاه وزارت اطلاعات سنندج بسر می‌برد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

*دستور جلب شماری از روزنامه نگاران و شاعران خوزستانی

شعبه دوم بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان آبادان برای داریوش معمار، کوروش کرمپور، ماندانا صادقی، سید حسن موسوی و هدی کریمی صدر دستور جلب صادر کرد.

پس از چند ماه تحقیق، بازداشت و بازجویی از شاعران، نویسندگان و روزنامه نگاران خوزستانی، روز گذشته، پنجم آذر، قرار نهایی توسط شعبه دوم بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان آبادان با صدور حکم جلب 5 تن از این افراد صادر شد.لازم به ذکر است در طول ماه‌های گذشته تعدادی از شاعران و روزنامه نگاران خوزستانی توسط قرارگاه امنیتی حضرت ابوالفضل سپاه ولیعصر خوزستان دستگیر و پس از بازجویی‌های مکرر با قرار وثیقه آزاد شده بودند. حال با توجه به شکایت این قرارگاه، شعبه دوم بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان آبادان در خصوص پرونده شماره ۹۷۰۹۹۸۶۳۱۴۹۰۱۱۳۹ طی حکمی دستور جلب پنج نفر را صادر و جداگانه به آنان ابلاغ کرده است.کوروش کرمپور، ماندانا صادقی، سید حسن موسوی، هدی کریمی صدر و داریوش معمار نویسندگانی هستند که دستور جلبشان توسط بازپرسی صادر شده است. تاکنون در تاریخ فرهنگی استان خوزستان سابقه نداشته است که حکمی به صورت جمعی برای جلب قضایی شاعران و نویسندگان و روزنامه نگاران خوزستانی صادر و به ایشان ابلاغ گردد. کوروش کرم پور شاعر و روزنامه نگار، ماندانا صادقی شاعر و روزنامه نگار، سید حسن موسوی شاعر و روزنامه نگار، داریوش معمار شاعر، روزنامه نگار و عضو کانون نویسندگان ایران و هدا صدر کریمی فعال فرهنگی هستند.

برگرفته از کانال تلگرام کانون نویسندگان ایران

*گزارشی درباره آخرین وضعیت حمیدرضا صفری دانشجوی کارشناسی ر‌شته تاریخ دانشگاه تهران

حمیدرضا صفری دانشجوی کارشناسی ر‌شته تاریخ ورودی ٩٨ دانشگاه تهران که روز دوشنبه ٢٧ آبانماه هنگام خروج از دانشگاه تهران بازداشت شده، هم اکنون در زندان فشافویه در بازداشت موقت به سر می برد.

بازداشت موقت وی در شرایطی ادامه دارد که طی روزهای گذشته به دلیل فشارهای روانی حاصل از جو زندان فشافویه چندین بار دچار حمله عصبی شده و با این وجود تا به امروز اجازه هیچگونه پیگیری راجع به روند بازپرسی اش داده نشده است!

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*آزادی موقت کامران ساختمانگربا تودیع وثیقه 200میلیون تومانی

روز چهارشنبه 6 آذر،کامران ساختمانگرفعال کارگری سنندج با تودیع وثیقه 200میلیون تومانی آزادشد.

روز پنج شنبه 7آذر،مهرداد امین وزیری، فعال کارگری اهل سنندج در این رابطه به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «شعبه دوم بازپرسی دادسرای سنندج به ریاست قاضی «موسی شاه گلدی آل باقر» برای آزادی این فعال کارگری وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صادر کرده بود که روز گذشته با تأمین آن توسط خانواده آقای ساختمانگر از زندان سنندج آزاد شد.»

امین وزیری پیش‌تر نیز به نقل از منابع آگاه گفته بود: «بر اساس تحقیقات انجام‌شده از سوی افراد نزدیک به آقای ساختمانگر متوجه شدیم که علیرغم تأمین وثیقه از سوی خانواده این فعال کارگری محبوس در زندان سنندج با آزادی وی مخالفت شده و به خانواده نیز گفته‌شده که طی هفته‌های آینده حکم آقای ساختمانگر صادر می‌شود و نیازی به سپردن وثیقه برای ایشان نیست.»

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت