.
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 16 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 10 آذر 1398 ساعت 03:21

ادامه اعتراض‌ها در عراق با وجود استعفای نخست‌وزیر

دویچه وله فارسی: عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق رسما استعفانامه خود را تقدیم رئیس پارلمان این کشور کرد. اما اعتراضات در عراق با وجود استعفای نخست وزیر این کشور ادامه دارد. استان‌های سنی‌نشین عراق نیز به معترضین پیوسته‌اند.

 

تلویزیون عراق اعلام کرد، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق روز شنبه، ۹ آبان (۳۰ نوامبر) رسما استعفای خود را به پارلمان این کشور تقدیم کرد. تصمیم به استعفا عبدالمهدی بعد از درخواست آیت‌الله علی سیستانی، بانفوذترین مرجع تقلید شیعیان عراق، برای تغییر در رهبری این کشور اتخاذ شده است. اما اعتراض‌ها با وجود کناره‌گیری عبدالمهدی روز شنبه ۹ آذر نیز ادامه یافت. 

تنها در روز جمعه ۲۹ آذر بیش از ۴۰ نفر در این کشور کشته شدند. تعدادی از معترضین عراقی در حمله به کنسولگری ایران در نجف جان خود را از دست دادند. مردم عراق در اعتراض‌های خیابانی خود علیه ایران هم شعار داده‌اند.

مقامات ایرانی گفتند که تظاهرات مردم عراق  با حمایت عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا انجام می‌گیرد. حکومت ایران چنین اتهام‌هایی را علیه معترضان ایرانی هم مطرح کرده‌‌ و مدعی است که این اعتراض‌ها از خارج هدایت می‌شوند.

حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در موسسه کیها و مدیر مسئول این روزنامه از حشدالشعبی، گروه شبه نظامی عراقی طرفدار ایران خواسته که "آشوبگران و ارازل اجاره‌ای عراق را قلع و قمع کنید!"

روز شنبه ۹ آذر در استان‌های نجف، ناصریه و ذی‌قار عراق عزای عمومی اعلام شد. تظاهرات در عراق نه تنها فروکش نکرده بلکه گسترده‌تر نیز شده است. به گزارش شبکه العربیه استان‌های سنی‌نشین دیالی، صلاح‌الدین، الانبار، کرکوک و نینوا هم برای نخستین بار به معترضین پیوسته‌اند.

عراقی‌ها خواستند که عاملین کشتار معترضین دستگیر و مجازات شوند. شورای عالی قضایی عراق هم روز شنبه ۹ آذر اعلام کرده است که حمله‌کنندگان به معترضان عراقی مجازات خواهند شد.

خبرگزاری آلمان گزارش داده است که معترضین در بغداد و اکثر شهرهای جنوبی عراق که شیعه نشین هستند در خیابان‌ها ماند‌ه‌اند. آنها هشدار دادند که تا تغییر حکومت عراق در خیابان‌ها می‌مانند.

اعتراض عراقی‌ها از اول ماه اکتبر تابحال ادامه دارد. معترضان خواستار اصلاحات سیاسی و همچنین مقابله با فساد مالی در این کشور شده‌اند. اعتراضاتی که در بغداد آغاز شد و خیلی سریع به بسیاری دیگر از شهرهای این کشور نیز گسترش یافت.

در جریان ناآرامی‌های اخیر در عراق بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی رسانه‌ها، ۴۸۰ نفر کشته و ۱۵ هزار نفر زخمی شدند. نیروهای امنیتی و نظامی عراقی بسیار خشن با تظاهرکنندگان عراقی برخورد کرده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت