.
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 16 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 07 آذر 1398 ساعت 04:16

اخبار و گزارشات کارگری5-6 آذر ماه

اخبار و گزارشات کارگری 6 آذر ماه 1398

بگیر،ببند،بکش    گور خود کنی بدست خود

- همبستگی کلکتیو سندیکاهای فرانسه با خیزش توده ای در ایران !

- تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری شهرداری کرج نسبت به اخراج از کار مقابل ساختمان شورای شهر کرج

- اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش

- عدم پرداخت 6 ماه حقوق کارگران مزرعه پرنیان شرکت پرورش کرم ابریشم ایران

- گزارشی درباره آخرین وضعیت سها مرتضایی!

- جان باختن 8کارگر گردوچین در همدان و تویسرکان براثرسقوط از درخت

- جان باختن کارگرجوان کارخانه آجر و سفال دهدشت

- جان باختن یک کارگر ساختمانی در سردشت بدنبال سقوط از ارتفاع

*همبستگی کلکتیو سندیکاهای فرانسه با خیزش توده ای در ایران !

ده ها هزار ایرانی از روز 15نوامبر به خیابان ها آمده اند. آن ها، پس از افزایش سیصد درصدی بهای بنزین توسط رژیم، علیه آن تظاهرات کردند. این افزایش با خود گرانی شدید تمام قیمت ها را به همراه خواهد داشت. در طی سال گذشته ارزش پول ایران را چندین بار کاهش داده اند. قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است.

از تاریخ 16 نوامبر مردم ایران به واسطه قطع دسترسی به اینترنت از جهان منزوی شده اند . بهمین خاطر اطلاعات در دسترس از ایران بسیار محدود شده اند . رژیم تهران بدین وسیله می کوشد تا دامنه اعتراضاتی را که در کشور می جوشد، پنهان کنند.

بنا به گزارش "عفو بین الملل"، سرکوب بی امان رژیم علیه تظاهرکنندگان، در بیش از 20شهر تعداد 143 نفر کشته برجا گذاشته، 40 نفر در استان خوزستان(اکثریت عرب نشین)، 34نفر در استان کرمانشاه(اکثریت کرد نشین)، و 20 نفر در استان تهران.  

بیشتر قربانیان جوانان زن و مرد کارگر هستند . بسیاری از این قربانیان با گلوله نیروهای انتظامی از ناحیه سر یا قفسه سینه مورد اصابت واقع شدند. هزاران تن دستگیر شده اند. این ارقام به سرعت افزایش می یابند .

حکومت در برابر خواسته های به حق اقتصادی و سیاسی مطرح شده چنگ و دندان نشان می دهد. حکومت تهدید به در خون خفه کردن این خیزش کرده است. جنبش اعتراضی زنان علیه حجاب هم سرکوب شد.

امروزه بیش از گذشته، زمان همبستگی با مبارزاتی است که از سال ها پیش در ایران جریان دارند :

- علیه زندگی گران ، بیکاری و فساد

- برای آزادی بیان و تشکل

- برای حقوق زنان، از جمله لغو پوشش اجباری اسلامی

- برای لغو حکم اعدام ( که امروز برای مخالفان سیاسی و همجنسگرایان اعمال می شود )

- برای آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی

- برای آزادی تشکیلات مستقل اتحادیه ای و آزادی فعالان کارگری زندانی.

پاریس 26 نوامبر 2019برابر 5 آذرماه 1398

سندیکاهای فرانسوی عضو کلکتیو حمایت از کارگران ایران :

- س ژ ت         CGT

- س اف د ت     CFDT  

- اف اس او           FSU

- سولیدر   SOLIDAIRES

- اونسا       UNSA

Solidarité avec la révolte populaire en Iran

Depuis le 15 novembre des dizaines de milliers d'Iranien.nes sont dans les rues. Ils/elles manifestent contre le régime suite à une hausse du prix du carburant de 300%, entraînant la hausse de tous les prix. La monnaie iranienne a subi plusieurs dévaluations depuis plus d’un an. Le pouvoir d’achat de la population est en chute libre.

Le 16 novembre l’Internet a été coupé par le pouvoir. La population a été isolée du reste du monde. Les informations en provenance d'Iran sont limitées. Le régime de Téhéran tente ainsi de masquer la contestation qui gronde dans le pays.

La répression féroce lancée contre les manifestants aurait fait au moins 143 morts dans plus de 20 villes, rapporte Amnesty International : 40 pour la province du Khouzestan (Forte population arabe), 34 pour celle de Kermanshah (Forte population kurde) et 20 pour la région de Téhéran. 

La plupart des victimes abattues par les forces de sécurité sont des jeunes. Beaucoup ont été touchés à la tête et à la poitrine. Des milliers de personnes ont par ailleurs été arrêtées. Ces chiffres augmentent rapidement.

Face aux justes aspirations économiques et démocratiques exprimées, le pouvoir montre les dents. Il menace d'écraser la résistance populaire dans un bain de sang. Le mouvement des femmes manifestant contre le port du voile avait été également réprimé.

L'heure est plus que jamais à la solidarité avec les luttes qui se déroulent en Iran depuis des années :

- contre la vie chère, le chômage et la corruption,

- pour la liberté d'opinion et d'organisation,

- pour les droits des femmes, dont la suppression de l'obligation de porter le voile,

- pour l'abolition de la peine de la mort (aujourd'hui appliquée pour homosexualité ou opposition au régime),

- pour la libération des prisonnier.es d'opinion,

- pour la liberté de créer des organisations syndicales et la libération des syndicalistes emprisonné.es.

Paris, le 26 novembre 2019

Confédération française démocratique du travail

Confédération générale du travail

Fédération syndicale unitaire

Union syndicale Solidaires

Union nationale des syndicats autonomes

 

*تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری شهرداری کرج نسبت به اخراج از کار مقابل ساختمان شورای شهر کرج

جمعی از کارگران پیمانکاری شهرداری کرج برای اعتراض به اخراج از کار و بیکارشدن دست به تجمع مقابل ساختمان شورای شهر کرج زدند.

روز چهارشنبه 6 آذر،رئیس سازمان سیما، منظر و ‌فضای سبز شهرداری کرج در واکنش به اعتراض این کارگران در مقابل شورای شهر کرج به خبرنگار رسانه ای گفت: قراردادی با صد و‌ چهل و نه کارگر به‌منظور کار در یکی از پروژه های سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج و‌ کاملا مقطعی، توسط پیمانکار شهرداری کرج منعقد شد اما عده ای از آن ها همچنان می خواهند به کار ادامه دهند.

او افزود: پس از اتمام پروژه و‌ قرارداد در چهارم آذر ماه با بیست و‌ دو نفر از کارگران یاد شده تسویه ی حساب شد و بیست و‌ هفت نفر باقی مانده درخواست دارند که مجدد کار کنند این‌ در حالی است که پرژوه و‌ قرارداد ایشان تمام شده و تا پایان ماه حساب‌شان نیز تسویه می شود.

*اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش

کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق اعتراضشان را نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش،رسانه ای کردند.

کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرقبه خبرنگار رسانه ای گفتند: حقوق یک میلیون و 500هزار تومانی ماهانه در شرایط کنونی کفاف مخارج زندگی‌مان را نمی‌دهد.

کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق در انتقاد به دستمزد حداقلی و نداشتن امنیت شغلی خود،افزودند: حدود 300 کارگر خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق با سوابق کاری بالا در سخت‌ترین شرایط و آلایندگی مشغول کار هستیم اما حداقل حقوق دریافتی، کفاف مخارج زندگی خانوادگی ما را نمی‌دهد.

یکی از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق در خصوص مشکلات خود و همکارانش گفت: جدا از حداقل مزد دریافتی، همچنان با حقوق ناچیزی که هیچ مزایایی هم شامل حال ما نمی‌شود؛ آن‌هم با پرداختی که گاه با تاخیر مواجه است، کار در خطوط ریلی را ادامه می‌دهیم.

این کارگر با بیان اینکه در حال حاضر یک ماه حقوق آبان ماه را از کارفرما طلبکاریم، گفت: کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌‌آهن جنوب شرق ماهانه، مبلغی در حدود دو میلیون و 200هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند که این رقم باتوجه به افزایش روزانه قیمت بسیاری از اقلام مصرفی و غذایی، ناچیز است.

او با بیان اینکه آنها تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری مشغول کار هستند، درباره سایر مطالباتشان گفت: از دیگر خواسته‌های کارگران خطوط ابنیه فنی جنوب شرق داشتن اضافه کاری و پرداخت حق سختی کار است.

وی در تشریح مشکلات مربوط به اضافه‌کاری و سختی کار خود گفتند: با وجود آنکه در بدترین شرایط در فصول گرم و سرد مناطق کویری و بیابانی محور ریلی زاهدان به کرمان مشغول کاریم اما سختی کار ما لحاظ نمی‌شود در عین حال همه کارگران به جز همکاران ما در بخش «ماسه روب» به صورت مستمر اضافه‌کاری ندارند.

بنا به گفته یکی دیگر از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق، جدا از مطالباتی که کارگران از پیمانکار فعلی طلبکارند، پیمانکار پیشین هم بابت مطالبات مربوط به سال‌های 93 تا پایان 95 که شامل حق سنوات، حق مرخصی، اضافه‌کاری و غیره می‌شود، هنوز با آنها تسویه حساب نکرده‌ است.

*عدم پرداخت 6 ماه حقوق کارگران مزرعه پرنیان شرکت پرورش کرم ابریشم ایران

6 ماه حقوق کارگران مزرعه پرنیان شرکت پرورش کرم ابریشم ایران واقع در شهرستان صمعه سرا دراستان گیلان پرداخت نشده است.

خاطر نشان می شود که شرکت پرورش کرم ابریشم ایران در شهرستان رشت مستقر بوده وزیر مجموعه شرکت شهرک‌های کشاورزی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی می باشد.

*گزارشی درباره آخرین وضعیت سها مرتضایی!

بنا به توییت وکیل سها مرتضایی-مصطفی نیلی - در حساب توییتر خود، پرونده ی مرتضایی در مرحله ی باز پرسی است و قرار بازداشت موقت برای وی صادر شده است.

از طرفی مسئولین دادسرا اجازه ی ورود به شعبه و اعلام وکالت را به وکیل سها مرتضایی نداده اند.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*جان باختن 8کارگر گردوچین در همدان و تویسرکان براثرسقوط از درخت

در فصل گردو چینی (25شهریور تا 25 مهر) 8کارگر گردوچین در همدان و تویسرکان براثرسقوط از درخت جانشان را ازدست دادند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،رئیس اورژانس پیش بیمارستانی همدان از فوت 8نفر بر اثر گردو تکانی در همدان و تویسرکان خبر داد و گفت: امسال 102 مورد سقوط از درخت گردو در این دوشهر از استان همدان گزارش شده است.

وی با بیان اینکه در فصل گردوتکانی روزی 3 یا 4 سقوط از درخت گردو در این شهرستان گزارش می شد، گفت: 102نفر طی مدت 25شهریور تا 25 مهرماه از درخت گردو سقوط کرده اند که 6فوتی در تویسرکان و 2 فوتی در همدان برجای گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان اسدآباد هم درخت گردو دارد اما واحد اورژانس این شهرستان مستقل است و آماری از این شهرستان در دسترس نیست، گفت: در حال حاضر مجموع سقوط صورت گرفته و فوتی های ثبت شده مربوط به 8 شهرستان استان همدان است و آمار شهرستان اسدآباد را شامل نمی شود.

*جان باختن کارگرجوان کارخانه آجر و سفال دهدشت

صبح روز چهارشنبه 6آذر،یک کارگر 28 ساله حین کار درکارخانه آجر و سفال دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد (شرکت نماسازان مروارید) دچار برق گرفتگی شد ودردم جانش را ازدست داد.

*جان باختن یک کارگر ساختمانی در سردشت بدنبال سقوط از ارتفاع

یک کارگر ساختمانی حین کار در ساختمان در حال احداث در شهرستان سردشت از طبقه سوم سقوط کرد وبدلیل شدت صدمات وارده در دم جان باخت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 5 آذر ماه 1398

بگیر،ببند،بکش    گور خود کنی بدست خود

- اعتصاب وتجمع دوباره کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق و وعده های توخالی

- اعتراضات دامنه دارکارگران پیمانکاری معدن چادرملو نسبت به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه بین الملی خمینی قزوین نسبت به کالایی سازی و خصوصی سازی آموزش و بازداشت و سرکوب دانشجویان

- پیمان شجیراتی: اقدام معترضان خشونت نیست، واکنش به سرکوب است

- گزارشی ازاعتراضات بهبهان به بهانه افزایش قیمت بنزین

- در حاشیه اعتراضات هفته آخر آبان ماه 1398: آشنایی با ترکیب طبقاتی ساکنان شهرستان های شهریار،قدس(قلعه حسن خان) وملارد

- جان باختن یک کارگر ساختمانی جوان در تهرانپارس بدنبال سقوط بداخل چاهک آسانسور

*اعتصاب وتجمع دوباره کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق و وعده های توخالی

صبح روز سه شنبه 5 آذر، کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 4ماه حقوق و وعده های توخالی دوباره دست از کارکشیده و مقابل پایگاه میراث ارگ قدیم تجمع کردند.

کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم بدنبال وعده پرداخت مطالباتشان در اواسط آذرماه،به اعتصاب وتجمعشان خاتمه دادند.

قابل یادآوری است که، این کارگران که تعداد آنها در حدود 120 نفر است، طی روزهای 18 و 19آبان ماه سال جاری برای اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق دست از کارکشیدند وتجمعاتی را

در محوطه ارگ برپا ومقابل ساختمان پایگاه میراث ارگ قدیم بم برپاکردند.

این کارگران پس از دوروز،بدنبال وعده پرداختش تا پایان آبان ماه ، به اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان خاتمه دادند وروز 20آبان ماه برسرکارشان بازگشتند.

*اعتراضات دامنه دارکارگران پیمانکاری معدن چادرملو نسبت به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

کارگران پیمانکاری معدن چادرملو که تعدادشان به 300نفر می رسد بدنبال مخالفت با طرح طبقه‌بندی مشاغل ناقص کارفرما با ارسال نامه اعتراضی برای روابط کار وزارت کاربتاریخ 22آبان ماه،خواهان اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل بطور کامل شدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ5 آذر،طرح پیشنهادی کارفرمای معدن چادرملو برای کارگران پیمانکاری‌ها، مزایای کارگاهی نداشت و ضرایب، خوب اعمال نشده بود و در نتیجه، موجب ضرر و زیان کارگر می‌شد.

*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه بین الملی خمینی قزوین نسبت به کالایی سازی و خصوصی سازی آموزش و بازداشت و سرکوب دانشجویان

ظهر روز دوشنبه 4 آذر، جمعی از دانشجویان دانشگاه بین المللی خمینی قزوین در حالی که از صبح همان روز حضور افراد لباس شخصی و امنیتی را به وضوح در دانشگاه حس کرده بودند در اعتراض به روند پولی سازی آموزش و مصداق های آن همچون قانون سنوات و سرکوب و بازداشت دانشجویان دست به تجمعی کاملا به حق، قانونی و مسالمت آمیز زدند.

دانشجویان این دانشگاه در حالی که مشغول سر دادن شعارهایی نظیر

"دانشگاه پول گردان/ تضعیف زحمت کشان"،

"دانشگاه پولی شد/ دانشجو زندانی شد"

بودند، نیروهای بسیج دانشجوییِ با یورش به تجمع کنندگان تحت الفاظی چون "این جماعت منافق اند" به درگیری فیزیکی و لفظی با تجمع کنندگان پرداختند .

با افزایش تعداد دانشجویان تجمع کننده، رئیس حراست با حضور در میان معترضان به گفتگو با آنان پرداخت و طبق هماهنگی های انجام شده جلسه ای باحضور نمایندگان دانشجویان معترض و معاونت آموزشی، رئیس دانشگاه و رئیس حراست حول محور قانون سنوات، تبعیض های جنسیتی و برخورهای امنیتی با دانشجویان صورت گرفت.

منبع اصلی خبر وتصاویر:کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*پیمان شجیراتی: اقدام معترضان خشونت نیست، واکنش به سرکوب است

پیمان شجیراتی، کارگر سابق گروه ملی فولاد خوزستان در اعتراضات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز حضورداشته و اعتراضات دی ماه 1396 را از نزدیک دیده است.

او 27 آبان ماه گفت:اعتراضاتی که از دو روز گذشته در شهرهای مختلف ایران آغازشده، دنباله اعتراض کارگران، معلمان و بازنشستگان به وضعیت معیشت خود است.

وی افزود:تا پیش از 23 آبان هم فضای جامعه در اثر فشارهای اقتصادی غیرقابل‌تحمل و هم تا حد زیادی در یک فضای اعتراضی عمومی بود. این را در اعتراضات کارگران، معلمان و اخیرا اعتراضات بازنشستگان شاهد بودیم؛ اما گران شدن قیمت بنزین به‌مثابه یک جرقه در انبار باروت بود که به‌سرعت آتش خشم و اعتراض همه قشرهای جامعه را شعله‌ورتر کرد. این خشم و این سطح از اعتراض نه‌فقط به بالا رفتن قیمت بنزین بلکه به‌کل سیستم نظام حاکم است.

وی درادامه گفت:تنها در ساعات اولیه شروع اعتراضات شعارهایی علیه گرانی بنزین شنیده شد و دیدیم که به‌سرعت شعارهای اعتراضی تغییر جهت داده و کل موجودیت حاکمیت را نشانه گرفت. مردم سطح اعتراضات را از یک مطالبه و خواست صرفا اقتصادی فراتر برده و تنها راه تغییر وضع موجود و چاره را در خلاصی از شر سیستم ظالم؛ غارتگر و چپاولگر می‌بینند. این اعتراضات ادامه مبارزات مردم در سال‌های 1396و 1397 است که تبدیل به یک جنبش پایدار شده و به‌سرعت در حال گسترش به بقیه شهرهاست.

پیمان شجیراتی در پاسخ به سئوال ایران وایر «آیا فکر می‌کنید در این اعتراضات از تجربیات اعتراضات کارگری یا اعتراضات دی‌ 1396 استفاده شده است؟»،گفت:باوجوداینکه تنها 3 روز از شروع آن گذشته اما در همین مدت هم می‌توان نشانه‌هایی را از درس‌آموزی مشاهده کرد. برای مثال در دی‌ 1396 اغلب اعتراضات مردم در شهرهای مختلف محدود به یک یا دونقطه کلیدی و حساس شهرها بود. طبیعتا این مساله و ازدحام معترضین در یک نقطه، کار سرکوب را برای سرکوبگران آسان‌تر و ساده‌تر می‌کرد؛ اما این بار شاهدیم که معترضان در هر شهر اعتراضات را به محلات و نقاط مختلف شهر کشانده‌اند. آن‌ها با اجرای این تاکتیک، باعث پراکندگی نیروهای امنیتی و نظامی شده‌اند. این اتفاق عملا از قدرت عوامل سرکوب کاسته است.

وی افزود: در دور تازه از اعتراضات، رگه‌هایی از متشکل شدن مردم را می‌توان مشاهده کرد. چیزی که باعث تقویت اعتراضات خواهد بود. طی دو روز گذشته، ویدیوهایی منتشر شد که نشان می‌دهد در محلات و شهرهای مختلف، هسته‌هایی برای پشتیبانی و رساندن آب و غذا به معترضان هرچند ناچیز شکل گرفته است. این مساله نشان می‌دهد عده‌ای از مردم در حال انسجام بخشیدن و متشکل کردن اعتراضات و پشتیبانی از آن هستند. نظیر آنچه در قیام مردم عراق شاهد هستیم.

وی همچنین گفت:باید شوراهای محلی برای سازمان‌دهی گسترده اعتراضات در همه محله‌ها و شهرها ایجاد شود تا به‌صورت روزانه، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کرده و اعتراضات را روبه‌جلو تداوم بخشند.

پیمان شجیراتی درادامه گفت:با حکومتی که تنها با زبان زور و سرکوب، با مردم و مطالبات آن‌ها برخورد می‌کند باید دقیقا با همان زبان با آن روبرو شد. مردم حق دفاع از خود در برابر نیروهای سرکوبگر تادندان‌مسلح را دارند. مردم از این‌همه ظلم و استثمار و بیداد به‌جان‌آمده‌اند؛ بنابراین هرگونه عکس‌العمل آن‌ها در برابر عوامل سرکوبگر را باید به رسمیت شناخت. بااین‌حال، بسیار ضروری است تا مردم برای حفظ جان و امنیتشان تا جای ممکن از رودررویی مستقیم با عوامل سرکوب پرهیز کنند.

پیمان شجیراتی در پاسخ به این پرسش که معترضان چطور می‌توانند مطالبه عمومی و اتحاد خود را بدون خشونت پیش ببرند،گفت: مردم هیچ‌گاه دست به خشونت نبرده و نمی‌برند. این حکومت است که همواره با ابزار سرکوب و خشونت با مردم برخورد می‌کند. بنابراین نباید بر اقدامات معترضان نام خشونت گذاشت. این نوع نگاه و این نام‌گذاری تنها سبب خواهد شد که بهانه بیشتری برای تشدید سرکوب و قلع‌وقمع معترضان به حکومت داده شود.

وی می افزاید:معیشت مردم سال‌های بسیاری با فقر و نکبت و درماندگی تؤام بوده و اکنون‌که تحمل از دست ‌داده‌اند طبیعی است دست به اقداماتی بزنند تا روال عادی جامعه را مختل کند. اتفاقا این‌گونه اقدامات مردم، واکنش آن‌ها به سرکوب است. طبیعی است مردم هنگامی‌که با شلیک مستقیم گلوله مواجه هستند، تنها راه دفاع و تلافی را در دست زدن به این اقدامات ببینند.

*گزارشی ازاعتراضات بهبهان به بهانه افزایش قیمت بنزین

اعتراضات به افزایش سه برابری نرخ بنزین همانند دیگر شهرهای کشور در بهبهان از روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه آغاز شد و در روزهای بعد شدت گرفت.

گفته می‌شود طی اعتراضات این شهر ۱۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ده‌ها نفر زخمی و شمار زیادی بازداشت شده‌اند.

یکی از شهروندان بهبهان به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی می‌گوید: «خاک‌سپاری ۱۲ نفر از کشته‌شده‌ها روز سه‌شنبه ۲۸ آبان برگزار شده‌است و خانواده‌های آن‌ها در سوگ از دست دادن عزیزان خود هستند.»

در بهبهان ابتدا ورودی‌های شهر توسط شهروندان مسدود شد و در شهر نیز به گونه‌ای مسالمت‌آمیز مردم خیابان اصلی را با نشستن در مسیر بستند.

این شهروند اهل بهبهان که مایل نیست نام او افشا شود،می‌گوید: «در این منطقه اولین اعتراض‌ها با مسدود کردن جاده اهواز-امیدیه اتفاق افتاد، اما در خصوص بهبهان، این شهر یک خیابان اصلی دارد که از میدان بانک ملی شروع می‌شود تا میدان جوانمردی که منطقه اصلی این شهر است ادامه دارد. مردم روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه به صورت مسالمت‌آمیز روی زمین در این مسیر نشسته بودند و اعتراض خود را نشان می‌دادند که نیروهای امنیتی و انتظامی با خشونت با آن‌ها برخورد کرده و به این تجمع مسالمت‌آمیز حمله می‌کند.»

این منبع اضافه می‌کند: «برخی از مردم فقط نشسته یا ایستاده شعار می‌دادند شعارهایی از قبیل “نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران”. اما موضوع مهم این است که شروع کننده خشونت در بهبهان نیروهای امنیتی بوده‌اند. مردم بهبهان مردمی بسیار آرام، محترم و محتاط هستند. اما از همان لحظه که پلیس به مردم یورش برد، اوضاع تغییر کرد و فضا متشنج شد.»

“وقتی وضعیت به این شکل شد، شدت اعتراض‌ها اطراف میدان‌های بانک ملی، جوانمردی و عدالت افزایش یافت.”

نیروهای امنیتی چند روز اول عملا امکان مقابله و سرکوب نداشتند، به همین دلیل از روز دوشنبه ۲۷ آبان نیروهای کمکی زیادی از خرم‌آباد وارد شهر شد.

بنا به گفته وی؛ “در بهبهان بیشتر دو قشر از مردم زندگی می‌کنند. یک عده از آن‌ها فارس و عده‌ای لرهای کهگیلویه و بویراحمد هستند. در همان شب اول یعنی در جمعه شب (روز اول اعتراضات) احسان عبدالله‌نژاد با شلیک مستقیم به ناحیه گردن کشته می‌شود و سه نفر از شهروندان از طایفه لرها کشته شدند و در روزهای بعد هم شماری کشته و عده‌ زیادی زخمی شدند.”

این منبع می‌گوید که نسبت به کشته شدن ۱۲ نفر از همشهریان خود اطمینان دارد، اما اضافه می‌کند که تعداد کشته شده‌ها ۱۵ نفر یا حتی بیشتر هستند.

در روز سه‌شنبه ۲۸ آبان خاکسپاری ۱۲ نفر از کشته شده‌ها در بهبهان برگزار شد. از خانواده‌ها تعهد و ضمانت گرفته‌اند که مراسم سوگواری را در سکوت برگزار کنند و با رسانه‌ها مصاحبه نکنند.

در میان کشته‌شده‌ها نوجوان ۱۲ ساله هم دیده می‌شود و بیشتر آن‌ها جوان هستند.

این شهروند در خصوص اینکه چه کسانی به مردم شلیک کرده‌است گفت:‌ «تک‌تیر انداز‌ها از ساختمان چند طبقه مقابل میدان بانک ملی که اداره دارایی سابق است به مردم شلیک می‌کردند و این موضوع را ده‌ها شاهد گزارش کرده‌اند، اما بیشتر کسانی که کشته‌شده‌اند گلوله به گردن یا سر آن‌ها اصابت کرده‌ و به نظر می‌رسد که دستوری برای کشتار داشته‌باشند، وگرنه کجای دنیا اینطور به شهروندان خودشان شلیک می‌کنند.»

بنا به گفته این شهروند اهل بهبهان: «یکی ازاین همین تک‌تیراندازها فردی به نام احمدی‌فر است که از نیروهای بسیج بود. توسط مردم شناسایی شد و بلافاصله بعد از شناسایی با چند محافظ به همراه خانواده‌اش از شهر متواری شد. من دقیق نمی‌دانم که جزو تک‌تیراندازها بود یا نه اما از اینکه از شهر خارج شده و فرار کرده‌است، را مطمئن هستم.»

در بهبهان بانک‌های زیادی در سراسر خیابان اصلی شهر آتش گرفت.

شاهدان عینی گزارش داده‌اند؛ در کل شهر همه پمپ بنزین‌ها و بیشتر بانک‌ها به آتش کشیده شده، اما در میان شهروندان در اینکه چه کسانی مسبب این موضوع هستند، اختلاف نظر و شبهه وجود دارد که به عنوان نمونه بانکی که وسعت زیادی دارد و ۵ طبقه است چطور آتش از پشت پنجره و داخل بانک به کل ساختمان سرایت می‌کند خوب کمی شبهه برانگیز است و چون حکومت ایران سابقه خوبی در خصوص تخریب اموال مردم ندارد بیشتر مردم حدس می‌زنند که این کار توسط خود نیروهای امنیتی یا لباس شخصی باشد.»

او افزود: «اکنون موضوع این است که جان برخی از زخمی‌ها در خطر است چرا که پس از اصابت گلوله از ترس بازداشت به بیمارستان نرفتند. اما این را هم بگویم که پرسنل بیمارستان بعد از مداوای زخمی‌ها با آن‌ها همکاری می‌کردند. آن‌ها را فراری می‌دادند یا کمک می کردند که شناسایی نشوند و به همین دلیل یکی از مسئولان بیمارستان بازداشت شد.»

شهر اکنون به دلیل حجم بالای نیروهای یگان ویژه در فضای رعب و وحشت قرار گرفته و عملا امکان اعتراض نیست و نیروهای یگان ویژه و ضدشورش همه جای شهر مستقر شده‌اند و شمار بازداشت‌شده‌ها طی چند روز اعتراض به قدری زیاد است که عملا امکان ارائه آمار وجود ندارد.

اسامی برخی از کشته‌شده‌های بهبهان عبارتند از: (هویت برخی از این افراد که از سوی کمپین تایید نشده، کماکان در دست بررسی است)

محمدحسین قنواتی

مهرداد دشتی‌زاده

احسان عبدالله‌نژاد

محمود دشتی‌زاده

محمد حشم‌دار

شبنم دیانی

تدین (نام کوچک نامشخص)

فرزاد انصاری

علی (نام خانوادگی نامشخص)

*در حاشیه اعتراضات هفته آخر آبان ماه 1398: آشنایی با ترکیب طبقاتی ساکنان شهرستان های شهریار،قدس(قلعه حسن خان) وملارد

در شهریار بخشی از جمعیت کارگران کشاورزی هستند و ۵۰ درصد جمعیت هم کارگر خدماتی و صنعتی هستند که محل کار اکثر آنها، جاده قدیم کرج، جاده مخصوص و جاده ساوه است.

در قلعه حسن‌خان، ۶۵ درصد کارگر هستند؛

در ملارد ۳۰ درصد کارگر و باقی کشاورز هستند.

در سرآسیاب و مارلیک، ۶۰ درصد جمعیت، کارگر اعم از کارگر صنعتی و خدماتی و ساختمانی و بازنشستگان هستند.

در صبادشت ملارد باز بیش از ۶۰ درصد کارگر هستند.

*جان باختن یک کارگر ساختمانی جوان در تهرانپارس بدنبال سقوط بداخل چاهک آسانسور

صبح روز سه شنبه 5آذر،یک کارگر 25 ساله حین کار در یک ساختمان در حال ساخت واقع در خیابان بوستان دوم غربی تهرانپارس از طبقات بالایی ساختمان در قسمت چاهک آسانسور سقوط کرد و به دلیل شدت جراحت وارده در دم جانش را ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت