.
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 16 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 04 آذر 1398 ساعت 21:56

اخبار و گزارشات کارگری4/3/2/1آذر ماه

اخبار و گزارشات کارگری 4 آذر ماه 1398

بگیر،ببند،بکش    گور خود کنی بدست خود

- ادامه تجمع کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه برای دستیابی به مطالباتشان مقابل فرمانداری شهرستان شوش

- جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه به بهانه افزایش قیمت بنزین چند نفرند؟

- آخرین خبرها از دانشجویان بازداشتی پس از اعتراضات هفته آخرآبان ماه 1398

- گزارشی درباره اعتراضات سنندجی ها نسبت به بهانه افزایش قیمت بنزین

- جان باختن 2کارگر در حادثه ریزش آوار ساختمانی تبریز

*ادامه تجمع کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه برای دستیابی به مطالباتشان مقابل فرمانداری شهرستان شوش

روز دوشنبه 4 آذر، کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه برای دستیابی به مطالباتشان به تجمعشان مقابل فرمانداری شهرستان شوش ادامه دادند.

یکی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت:ما از مهر و آبان ماه، پی‌درپی در اعتراض به سر می‌بریم و الان نه روز است که این اعتصابات به مقابل فرمانداری منتقل‌ شده است.

او درباره مطالبات کارگران هفت‌تپه در اعتصابات اخیرافزود: وقتی 20نفر از کارگران هفت‌تپه اخراج شدند، معاون وزیر کار قول دادند که همه این کارگران به کار بازخواهند گشت، اما از بین آنها، سه نفر هنوز اخراج هستند و این موضوع یکی از مطالبات ماست.

همچنین پرداخت حقوق قانونی کارگران ازجمله حق درصد نوبت و قیمت غذا از دیگر مطالباتی است که به آن رسیدگی نشده؛ چراکه هنوز این حقوق مانند حق همسر و نرخ غذا بر اساس 50 سال قبل پرداخت می‌شود و تغییری نکرده است.

او همچنین با بیان این خبر که بعدازظهر امروز، حقوق شهریورماه پرداخت‌شده و هنوز حقوق مهر و آبان پرداخت‌نشده،افزود: ما جمعه گذشته با چند تن از کارگران نزد امام‌جمعه رفتیم اما ایشان حاضر به شنیدن صحبت‌های ما نشدند.

وی درادامه گفت:با چند نفر از دوستان با فرماندار صحبت کردیم و گفتیم که مدیران شرکت باید برکنار شوند، اما آنها گفتند که این مورد دست ما نیست و به تصمیم مسئولان در تهران برمی‌گردد.

همچنین نسبت به حمایت صددرصدی استاندار از آقای اسدبیگی اعتراض کردیم؛ زیرا باوجوداینکه ما مرتبا تخلفات ایشان در شرکت را گزارش می‌کنیم، مسئولان زیر بار آن‌ها نمی‌روند.

این کارگر معترض در خاتمه گفت:تا به الآن تنها توانسته‌ایم با فرمانداری صحبت کنیم. یعنی در این شهر کسی نیست که بخواهد به ما کمک کند؟

*جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه به بهانه افزایش قیمت بنزین چند نفرند؟

انتشار اخبار در رسانه ها وشبکه های اجتماعی در باره تعداد جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه به بهانه افزایش قیمت بنزین ادامه دارد:

سازمان عفو بین‌الملل:143 نفر

نماینده مجلس: 130 نفر

اخبار رسانه ای شده:218نفر

شبکه های اجتماعی:354 نفر

*آخرین خبرها از دانشجویان بازداشتی پس از اعتراضات هفته آخرآبان ماه 1398

+ملیحه جعفری دانشجوی کارشناسی ورودی ۹۷ رشته نمایش عروسکی و مریم جعفری دانشجوی کارشناسی ورودی ۹۷ رشته مجسمه سازی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران روز دوشنبه ۲۷ آبانماه در خیابان پورسینا دستگیر شده و در حال حاضر طبق اطلاعی که به خانواده شان داده شده، در بازداشتگاه اوین هستند.

+طبق گزارشات واصله ساعت ۳ بامداد شب گذشته(3آذر)ابراهیم گرانپایه ،علی فاضل زاده و مهران قندی دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران از زندان فشافویه آزاد شدند.

+امیر فرصتی و نرگس باقری که به همراه سها مرتضایی بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

+خبر آزادی برخی از دانشجویان در شرایطی به گوش می رسد که همچنان از هویت و تعداد بازداشتی هایی که در واقعه ورود لباس شخصی ها توسط آمبولانس به محوطه دانشگاه تهران و دستگیری فله ای دانشجویان خبری در دست نیست و حتی وزیر علوم و مسئولین دانشگاه تهران نسبت به آمار دقیق این دانشجویان اظهار بی اطلاعی می کنند.

منبع:کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*گزارشی درباره اعتراضات سنندجی ها نسبت به بهانه افزایش قیمت بنزین

اعتراضات در سنندج از روز شنبه بیست و پنجم آبان‌ماه به شکل گسترده‌ای آغاز شد، اولین جرقه اعتراضات در میدان اقبال با حضور جوانان با بستن خیابان‌های منتهی به میدان با شعار «اعتراض حق ماست» آغاز شد.

جوانان و سایر اقشار با بستن خیابان و با بوق زدن در میدان و خاموش کردن اتومبیل‌ها اعتراض شکل گرفت، چنانچه خیابان‌های منتهی به میدان بسته شد و معترضین با نشستن در میدان و شعار نه به گرانی ادامه یافت.

بلافاصله نیروی انتظامی که به شکل وسیعی در میدان حاضر بودند سعی در پراکندن معترضان کردند و معترضین با شعار نیروی انتظامی حمایت، حمایت سعی در آرام کردن نیروهای انتظامی کردند.

اما نیروی انتظامی با حضور بیشتر در پراکندن معترضین و اینکه باید میدان را باز کنید با آنها مقابله کردند و چون توان به هم زدن تجمع را نداشتند به فاصله یک ربع نیروهای یگان ویژه و موتور سوارها در میدان حاضر شدند و با حمله به معترضین با باتوم سعی در پراکندن آنها کردند.

نیروهای یگان ویژه و موتور سوارها که در حیاط آموزش و پرورش در ابتدای خیابان ژاندارمری مستقر شده بودند با بلند شدن صدای شعارها و درگیری مردم با نیروی انتظامی از حیاط آموزش و پرورش خارج شده و به شکل گروهی وارد میدان شدند ک و پس از مدت کوتاهی با باتوم و سپس گاز اشک‌آور به معترضین حمله کردند و به شکل وحشیانه سوار بر موتور به سوی معترضین می‌آمدند و مستقیم با موتورهایشان سعی در زیر گرفتن معترضین داشتند.

سپس نیروهای پیاده یگان ویژه با باتوم به جان مردم افتادند و جوان و پیر و زن را مورد ضرب وشتم قرار دادند و آنها را به خیابان‌های منتهی به میدان پراکنده کردند.

بلافاصله ‌آنها دوباره از خیابان دیگری به میدان وارد می‌شدند و درگیری مجدا شروع شد، در این فاصله با ‌آمدن معاون فرماندار و سخنرانی برای معترضان،نیروهای یگان ویژه عقب نشینی کردند و معاون فرماندار نزدیک به نیم ساعت سعی در راضی کردن معترضان کرد که با شعار «دروغگو برو گمشو» معاون فرماندار را هو کردند و با هو کردن و دروغگو دروغگو گفتن معاون فرماندار از میدان رفت.

سپس ماشین آبپاش و نیروهای پیاده و موتورسوار به مردم حمله کردند و درگیری بسیار سنگینی در میدان شروع شد و تا ساعت نزدیک به دو بعد از ظهر تعیقب و گریز معترضین ادامه داشت.

معترضین در عقب نشینی از میدان به سوی سه راه شریف آباد و سه راه ادب رفتند و با سنگ به بانک‌ها حمله کردند و درگیری شدیدی در خیابان ششم بهمن شروع شد که تا نیمه شب ادامه داشت.

در آن سوی شهر در خیابان‌های فرح و فیض آباد و نبوت همزمان درگیری شدیدی میان مردم و نیروهای سرکوبگر آغاز شد چنانچه در خیابان نبوت و میدان نبوت به بانک‌ها و پمپ بنزین حمله کردند و پمپ بنزین سیلو که یکی از بزرگترین پمپ‌های شهر سنندج است را آتش زدند و دو بانک را هم به آتش کشیدند.

در محله فیض آباد و میدان فیض آباد هم درگیری سنگینی تا حوالی صبح روز یکشنبه بیست و ششم آبان‌ماه میان معترضین و نیروهای سرکوبگر رخ داد.

معترضین پمپ بنزین فیض آباد و سه بانک را به آتش کشیدند و تا صبح خیابان فیض آباد و میدان فیض آباد در دست معترضین بود و تمام سطح خیابان سنگ و شیشه و دود بود.

از دیگر سو معترضین درخیابان فرح تا حوالی صبح خیابان فرح و کارآموزی را در دست داشتند و با سوزاندن دو بانک در خیابان فرح و ولیعهد و مسدود کردن خیابان‌ها با آتش زدن لاستیک، کنترل خیابان‌های فرح، ولیعهد و بیست و پنج شهریور را تا حوالی صبح در کنترل گرفتند و تمام سطح خیابان شیشه و سنگ بود و دودناشی از به آتش کشیدن لاستیک‌ها تمام منطقه را گرفته بود و نیروهای سرکوبگر جرات وارد شدن به خیابان فرح را نداشتند چون اغلب آنها با سنگ به نیروی انتظامی حمله می‌کردند و با شعار مرگ بر دیکتاتور و بژی کوردستان با سنگ به نیروی یگان ویژه حمله می‌کردند و آنها با پرتاب گاز اشک‌آور سعی در پراکندن مردم داشتند که موفق نشدند و تا نزدیکی‌های صبح آنها جرات حضور در خیابان‌های فیض‌آباد، فرح‌ و بیست و پنج شهریور را نداشتند.

نیروهای یگان ویژه در ساختمان دخانیات نزدیک میدان اصلی شهر یا میدان بازار مستقر شده بودند که با شروع درگیری‌ها از آنجا خارج شده و به صف مردم حمله کردند.

معترضین را به برای بازداشت موقت به میدان ورزشی امین سابق یا ملک نیا می‌بردند چیزی که بسیار مشهود بود تنفر عمیق اقشار مختلف مردم از نیروهای یگان ویژه بود و زن‌ها که در تمام صفوف حاضر بودند بلافاصله با دستگیری جوانان توسط نیروهای یگان ویژه سعی در پادرمیانی و اعتراض به دستگیری داشتند و بسیار فعال بودند.

از ویژگی اعترضات اخیر حضور قشر کم درآمد و فقیر و همچنین نوجوان چهارده و پانزده ساله بود که متاسفانه به دلیل نداشتن تجربه در فرار بسیاری از آنها دستگیر شدند و یا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

روز شنبه بعد از حمله یگان ویژه به مردم در میدان اقبال جوانان در خیابان مولوی و اول ژاندرمری با انداختن کیسه‌های سیمان یک ساختمان نیمه‌ کاره، سر راه موتور سواران از نفوذ موتور سوارن به سنگرهای خودشان جلوگیری کردند و بسیاری از نیروهای یگان ویژه را حسابی کتک کاری کردند و زنان با جمع کردن سنگ‌ها برای معترضان پشتبانی کاملی از حمله به نیروهای یگان ویژه می‌کردند و زد و خورد و درگیری تا ساعاتی از شب در آن منطقه ادامه داشت.

تک تیراندازها در محله چهارباغ و فیض آباد و بر روی بام ساختمان اداره برق مستقر شده بودند و هنگامی که مردم نیروهای یگان ویژه را مجبور به عقب نشینی کردند معترضین را نشانه می‌گرفتند و چند نفر را در سه راه برق زخمی کردند.

بنا به گفته‌ها همان روز و شب اول نزدیک به چهل و پنج مامور زخمی شده بودند و اولین شهید اعتراضات یک نوجوان چهارده ساله بود و در بیمارستان‌ها تعداد مجروحین به گفته شاهدان زیاد بود و حتی چشم یکی از مجروحین از حدقه در آمده بود.

عصر روز شنبه بیست و پنجم آبان‌ماه، خیابان ششم بهمن و سه راه ادب و خیابان شریف آباد هم همچون خیان‌های فرح و بیست و پنج شهریورو فیض آباد در دست معترضین بود و رفت و آمد بطور کامل متوقف و خیابان‌ها مسدود شده بود و از عصر شنبه اینترنت دیتا یا موبایل و شب هم اینترنت خانگی هم قطع شد.

در ادامه اعتراضات روز یکشنبه بیست و ششم آبان‌ماه، بار دیگر در خیابان‌های فرح، غفور و شریف آباد و فیض آباد درگیری‌ها با بستن مغازه ها و اعتصاب آغاز شد که با حمله نیروهای سرکوبگر در خیابان فرح به بازار تاناکورا که به شکل یکدست تعطیل شده بود،درگیری میان مردم و نیروهای سرکوب شکل گرفت چنانچه نیروهای یگان ویژه به شکل دسته جمعی همراه با نیروی موتور سوار و یک اتوبوس در خیابان‌ها گشت زنی می‌کردند و به تجمع بیش از سه نفر با ضرب و شتم و فحش و بد بیراه حمله می‌کردند و در بازار تاناکورا پس از هو کردن ماموران از سوی صاحبان مغازه‌ها، به آنها حمله کردند و گاز اشک آور پرتاب کردند و جوانان که سعی در مسدود کردن خیابان داشتند با باتوم مورد حمله قرار دادند و چند ماشین را با باتوم خرد کردند و به هر کس گوشی در دست داشت حمله می‌کردند و گوشی‌ها را می‌گرفتند و در نهایت موفق شدند حرکت مردمی را سرکوب کنند.

اما در آن سوی شهر در محله غفور مامورین به تذکر به مغازه دارها سعی کردند مغازه‌ها را باز کنند و اعتصاب مغازه‌داران را بشکنند که با مقاومت مغازه‌داران روبرو شدند و درگیری سنگینی میان آنها و نیروهای سرکوبگر رخ داد که عده‌ای هم بازداشت شدند واین درگیری از ساعت ده صبح تا یک بعد از ظهر ادامه داشت و انتهای خیابان حسن آباد و محله غفور با به آتش کشیدن سطل‌های اشغال و پرتاب سنگ و شکستن شیشه مغازها و شیشه ماشین‌ها از سوی نیروی سرکوبگر به شکل منطقه جنگی درآمده بود و معترضین سعی در به آتش کشیدن پمپ بنزین ابتدای شهر کشاورز که در انتهای خیابان غفور قرار دارد، که با مقاومت شدید نیروهای یگان ویژه مواجه شدند و در نهایت در ساعت یک بعد از ظهر اعتراضات در میان دود و آتش خاموش شد.

از روز دوشنبه بیست و هفتم آبان‌ماه، درگیری‌های پراکنده‌ ای در سطح شهر وجود داشت و نیروهای سرگوبگر اجازه تجمع به بیش از سه نفر را نمی‎دادند و در صورت مقاومت به شدت با باتوم به جان آنان می‌افتادند و در سطح شهر مانور نیروهای موتور سوار و ماشین‌های پر از نیروهای ویژه جو سنگینی را بخصوص در روزهای دوشنبه تا پنجشنبه بوجود آورده بود و نیروهای سرکوبگر به شکل فله‌ایی در سطح خیابان‌ها و ورودی بانک‌ها و پمپ بنزین‌ها مشغول گشت‌زنی بودند.

*جان باختن 2کارگر در حادثه ریزش آوار ساختمانی تبریز

صبح روز دوشنبه 4آذر،3کارگر حین کار در ساختمان در حال احداث در یکی از محلات تبریززیر آوار ریزش کرده گرفتار شدند و2نفرشان جانشان را ازدست دادند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخبار و گزارشات کارگری 1، 2 و3 آذر ماه 1398

بگیر،ببند،بکش    گور خود کنی بدست خود

- ادامه اعتراضات کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه نسبت به بلاتکیفی معیشتی وشغلی با تجمع مقابل فرمانداری وراهپیمایی در سطح شهر شوش

- ادامه اعتراضات جمعی از کارگران حق طلب حمل‌ونقل خلیج فارس نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی با تجمع مقابل شرکت در شهر ستان اسلامشهرزدند.

- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت نسبت به وضع معیشتی وقطعی اینترنت

- کانون نویسندگان ایران:به سرکوب مردم معترض پایان دهید!

- ادامه اذیت وآزار کارگران حق طلب کارخانه آذرآب با تحمیل قرار داد های کاری یک ماهه

- پلمپ منزل مسکونی فعال کارگری غالب حسینی

- بازداشت ارشاد خونزر دانشجوی دانشگاه آزاد مریوان در تجمعات اعتراضی

- بازداشت ابراهیم گرانپایه دانشجوی معماری دانشگاه تهران

- بازداشت ابولفضل نژادفتح، فعال صنفی و دانشجوی رشته انسانشناسی دانشگاه تهران

- اطلاعیه کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشوردرباره دانشجویان بازداشتی بدنبال اعتراضات هفته آخر آبان ماه

- جان باختن یک کارگر در حادثه آتش سوزی فروشگاه لاستیک خیابان ستارخان تهران

- جان باختن کارگر تعمیرکارآسانسور در اصفهان بدنبال سقوط

*ادامه اعتراضات کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه نسبت به بلاتکیفی معیشتی وشغلی با تجمع مقابل فرمانداری وراهپیمایی در سطح شهر شوش

صبح روز یکشنبه 3آذر،بیش از 500 کارگر کشت وصنعت نیشکر هفت تپه نسبت در ادامه اعتراضاتشان به بلاتکیفی معیشتی وشغلی برای باری دیگر دست به تجمع مقابل فرمانداری زدند.

کارگران بدلیل عدم پاسخگویی نمایندگان دولت در شهرستان شوش دست به راهپیمایی در خیابان های اصلی این شهر زدند.

*ادامه اعتراضات جمعی از کارگران حق طلب حمل‌ونقل خلیج فارس نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی با تجمع مقابل شرکت در شهر ستان اسلامشهرزدند.

روز شنبه 2آذر، جمعی از کارگران حق طلب حمل‌ونقل خلیج فارس (کارگرانی که بدنبال ایستادگیشان دربرابر خواست کارفرمامقابل مبنی به تبدیل وضعیتشان از دائمی به پیمانی ازکار اخراج شدند) در ادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل شرکت

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ3آذر،با صدور آرای بازگشت به کار برای 45 نفر از کارگر اخراج شده شرکت حمل و نقل خلیج فارس، کارفرمای این واحد حمل ونقل جاده‌ای از اجرای احکام صادر شده خودداری می‌کند.

برخی کارگران این شرکت با اعلام این خبر افزودند: به صورت مشخص شمار کارگران تعدیل شده شرکت حمل ونقل خلیج فارس حدود 100نفر است که پس از مخالفت با وضعیت استخدامی خود از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری با دست‌کم 10سال سابقه کار، در روز 31مرداد ماه با میانگین 10 سال سابقه کار تعدیل شدند.

به گفته کارگران؛ از قرار معلوم 45نفر از همکاران تعدیلی حدود سه ماه پیش پس از دریافت خبر تعدیل خود شکایتی را در اداره کار شهرستان اسلامشهر مطرح و خواستار بازگشت به کار و دریافت مطالبات مزدی خود می‌شوند اما مابقی کارگران به جز 30کارگر که خودخواسته محل کار خود را ترک کرده‌اند با قبول شرایط کارفرما برای ادامه همکاری مجددا در شرکت مشغول به کار شده‌اند گرچه آنها نیز وضعیت مشخصی ندارند.

برپایه این گزارش، مرجع رسیدگی‌کننده به این شکایت در اداره کار شهرستان اسلامشهر (هیات حل اختلاف) با این استدلال که «ماهیت کار کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس دائمی است» تعدیل آنها را به دلیل تغییر وضعیت قرارداد کار از حالت مستقیم به پیمانکاری نپذیرفته و برای آنها رای بازگشت به کار صادر کرده است.

کارگران با بیان اینکه این 45 نفر با وجود اینکه احکام بازگشت به کارشان صادر شده است اما مدیریت شرکت حمل ونقل خلیج فارس از به‌کارگیری دوباره آنها خودداری می‌‌کند، افزودند: طبق احکام صادره کارفرما مکلف است همه معوقات حقوقی و بیمه‌ای کارگران را نیز پرداخت کند.

در همین رابطه یکی از کارگران گفت: دیروز شنبه (2آذر ماه) نامه‌های بازگشت به کارمان را به شرکت بردیم اما با مخالفت کارفرما برای ورود به محل کارمان روبرو شدیم در نتیجه کارگران مقابل شرکت تجمع اعتراضی برپا کردند.

او افزود: بعد از اجتماع کارگران با ورود مسئولان شهرستانی، کارفرما مدعی شد طی این مدت نیروی کار جدید جایگزین نیروی کار قبلی کرده که در ابتدا باید در مورد آنها چاره‌اندیشی کند. به همین دلیل تا روز سه‌شنبه هفته جاری فرصت خواست در این مورد تصمیم‌گیری کند. در نتیجه اجتماع اعتراضی چندین ساعته کارگران موقتا خاتمه یافت.

*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت نسبت به وضع معیشتی وقطعی اینترنت

روز یکشنبه 3آذر،جمعی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به وضعیت معیشتی مردم و قطعی اینترنت دست به تجمع در این واحد آموزش عالی زدند.

clip_image002.jpg

برپایه گزارش رسانه ای شده،تجمع کنندگان با برافراشتن دست نوشته هایی اعتراضشان را نسبت به وضعیت معیشتی مردم ، قطعی اینترنت،پولی سازی دانشگاه وایجاد جو اختناق در آن وبازداشت دانشجویان و.... نشان دادند.

clip_image004.jpg

این تجمع در حاشیه‌ی یک تریبون آزاد غیر رسمی برگزار شد.

*کانون نویسندگان ایران:به سرکوب مردم معترض پایان دهید!

برآمدن دوره‌ای اعتراض‌های گسترده در ایران گواه حل نشدن مسایل و مصایب مزمنی است که گریبان جامعه را در چنگ گرفته است. هر بار که صاحبان قدرت با استفاده از قوه‌ی قهریه اعتراض‌ها را پس زده‌اند، زمانی دیگر، با توان، سرعت و خشم بیشتر سر برآورده است؛ چنان‌که دور تازه‌ی اعتراض مردم که از ۲۴ آبان آغاز شده، به سرعت گسترش یافت و دامنه‌اش در کمتر از ۲۴ ساعت به ده‌ها شهر کوچک و بزرگ رسید.

با اعلام ضربتی افزایش چند برابری قیمت بنزین، مردم به جان آمده از فقر و تبعیض و سرکوب، همان‌ها که به اقرار دست‌اندرکاران دولت، توان تامین معاش خانواده را ندارند و نزدیک به ۸۰ درصدند، صدای اعتراض خود را بلند کردند؛ آنها که کوچکی سفره‌شان، جای دستبردی دیگر نداشت، رنج تلنبار شده در دل و جانشان را به خیابان بردند مگر گوش شنوایی بیابند؛ اما این بار نیز با ضرب و جرح و بازداشت و گلوله پاسخ گرفتند.

هما‌‌ن‌طور که در چهار دهه گذشته هرگاه کارگران، معلمان، زنان، دانشجویان و نویسندگان و فعالان مدنی و سیاسی مستقل برای بیان مطالبات خود، حتی مطالبات جزیی صنفی، ناگزیر دست به اعتراض زدند یا تشکلی ایجاد کردند، با انگ‌هایی چون «اخلالگر»، «وابسته به بیگانه»، «مخل امنیت ملی» و با یورش ماموران امنیتی و انتظامی و زندان مواجه شدند.

هم‌اکنون پرونده‌های امنیتی که برای فعالان عرصه‌های گوناگون ساخته شده، از شمار خارج است. نتیجه‌ی این واکنش‌ها خفه کردن صدای مردم بوده است. تحمیل سکوت در شرایطی که هر دم بر رنج مردم افزوده می‌شود، فوران خشم و برخاستن فریاد اعتراض را به دنبال دارد و این همان اتفاقی است که اکنون در حال روی دادن است.

اعتراض به هر اجحاف و ستم، بخشی از آزادی بیان و حق مردم است؛ مقابله با آن با دستبند و باتوم و گلوله، گرچه روال معمول حاکمیت در چند دهه‌ی اخیر بوده است، این‌بار شدتی بیشتر یافته طوری که فقط در پنج روز نخست صدها کشته و هزاران زخمی و بازداشتی بر جا گذاشته است.

قطع سراسری اینترنت و محروم کردن مردم ایران و جهان از دسترسی به اخبار رویدادها، شگردی دیگر برای سرکوب اعتراض‌ها دور از چشم جهانیان و شکلی دیگر از سانسور است. طرفه آنکه در همین وضع، مقامات پشت تریبون‌ها از حق قانونی مردم برای اعتراض داد سخن می‌دهند! با تبدیل کردن خیابان‌های شهرها به میدان جنگ و با استفاده از خشونت و بگیر و ببند و قطع اینترنت شاید بتوان آتش مطالبات مردم را زیر خاکستر برد، اما قطعا نمی‌توان آن را خاموش کرد.

کانون نویسندگان ایران مقابله‌ی خشونت‌بار با آزادی بیان مردم را محکوم می‌کند و خواهان رهایی همه‌ی بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر است و هشدار می‌دهد: حاکمان به جای تحقیر، تهدید و سرکوب معترضانی که جز فریاد سلاحی ندارند، به حق آزادی بیان آنها تمکین کنند، نیروهای امنیتی و انتظامی را با آلات و ادوات سرکوبگریشان از خیابان‌ها جمع کنند و به مردم فرصت اعتراض و بیان خواسته‌هایشان را بدهند.

کانون نویسندگان ایران

۲۹ آبان ۱۳۹۸

*ادامه اذیت وآزار کارگران حق طلب کارخانه آذرآب با تحمیل قرار داد های کاری یک ماهه

مدیریت شرکت آذرآب برای آذیت وآزار کارگران حق طلب، دوره قرارداد کاری کارگرانی را که بدنبال اعتراضات نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بازداشت شده بودند را به یک ماهه کاهش داده است.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 3آذر،وعده داده شده قرار داد این کارگران پس از طی یک دوره قرارداد یک ماهه به روال قبل از امضای قرارداد یک ماهه بازگردد.

قابل یادآوری است که ،کارگران کارخانه آذرآب با توجه به سابقه کاری کارگران و مسائل انضباطی؟!با قراردادهای سه ماهه، شش ماهه و یک ساله مشغول بکار هستند.

*پلمپ منزل مسکونی فعال کارگری غالب حسینی

چند روزپیش ماموران وزارت اطلاعات سنندج به منزل غالب حسینی ازفعالین کارگری سنندج حمله ور شدند وبا اعمال فشار درب منزل این فعال کارگری را پلمب کردندودر ادامه ماموران این فعال کارگری را به همراه خانواده اش مجبور میکنند که از شهر سنندج تا اطلاع ثانوی دور باشد .

خاطرنشان می شود که غالب حسینی از اعضای کمیته هماهنگی براي كمك به ايجاد تشكل هايی کارگري میباشد .

*بازداشت ارشاد خونزر دانشجوی دانشگاه آزاد مریوان در تجمعات اعتراضی

روز شنبه 25آبان، ارشاد خونزر دانشجوی دانشگاه آزاد مریوان در میدان جهاد شهر مریوان بهمراه چند نفر دیگر توسط نیروهای اطلاعات بازداشت شدند.

*بازداشت ابراهیم گرانپایه دانشجوی معماری دانشگاه تهران

روز دوشنبه 27آبان،ابراهیم گرانپایه دانشجوی معماری دانشگاه تهران در محل تحصیلش بازداشت شد.

براساس گزارش کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور، این دانشجوی معترض به زندان فشافویه منتقل شده است.

*بازداشت ابولفضل نژادفتح، فعال صنفی و دانشجوی رشته انسانشناسی دانشگاه تهران

روزپنج شنبه 30آبان، ابولفضل نژادفتح، فعال صنفی و دانشجوی رشته انسانشناسی دانشگاه تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گشته است.

بنابه گزارش کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور، سینا ربیعی وفاطمه سمسار نیزبه همراه ابولفضل نژادفتح بازداشت وروزجمعه اول آذرآزادشدند.

*اطلاعیه کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشوردرباره دانشجویان بازداشتی بدنبال اعتراضات هفته آخر آبان ماه

خبرها از دانشگاه های تهران و علامه طباطبایی حاکی از دستگیری حداقل‌ ۴۸ تن از دانشجویان این دو دانشگاه است که ۱۶ تن از این تعداد تاکنون آزاد شده اند.

در این میان به سبب عدم تایید رسمی هویت دانشجویان بازداشت شده، اسامی اکثر آنان نامعلوم است اما اسامیِ مشخص و تایید شده به مرور توسط کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور منتشر و تکمیل می گردد.

همچنین به سبب محدودیت ارتباطات به شکل گسترده و اختلال در ارتباط بسیاری از فعالین دانشجویی و صنفی کشور، از سایر دانشگاه های سطح کشور خبر موثقی در دست نیست.

لذا چنانچه اطلاعی از دستگیری و جزئیاتی راجع به بازداشت شدگان دانشگاه خود دارید، جهت پیگیری به آیدی ارتباطی senfi_uni_ir_admin@ کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور پیام ارسال کنید.

اسامی تعدادی از دانشجویان بازداشتی که بدست کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور رسیده و بازداشتشان مورد تایید قرار گرفته به شرح زیر است:

۱. سها مرتضایی_ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

۲.امیر فرصتی_ هنرهای زیبا دانشگاه تهران

۳. نرگس باقری_ دانشگاه هنر تهران

۴. ابراهیم گرانپایه_ هنرهای زیبا دانشگاه تهران

۵.علیرضا صفوی_ دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشکاه تهران

۶. حسن خلیفه ای_ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

۷. کامیار ذوقی_ علوم اجتماعی دانشگاه تهران

۸. مهران قندی_ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران

۹. علی فاضل زاده_ فیزیک دانشگاه تهران

۱۰. سعید احمد زاده_ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران

۱۱. صائب هاشم پور_ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران

۱۲. سعید محبی_ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران

۱۳. عرفان رافعی_ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

۱۴. ابولفضل نژاد فتح_ علوم اجتماعی دانشگاه تهران

۱۵. یاشار دارالشفا_ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

١۶. ملیکا قراگؤزلو_ دانشگاه علامه طباطبائی

١٧. علی نانوائی_ دانشگاه علامه طباطبائی

*جان باختن یک کارگر در حادثه آتش سوزی فروشگاه لاستیک خیابان ستارخان تهران

بامداد روز یکشنبه 3آذر،یک کارگر در حادثه آتش سوزی فروشگاه لاستیک خیابان ستارخان تهران جانش را ازدست داد.

*جان باختن کارگر تعمیرکارآسانسور در اصفهان بدنبال سقوط

عصر روز یکشنبه 3آذر،یک کارگر تعمیرکارآسانسور40ساله حین کاردر مجتمع مسکونی کشوری، گلستان اصفهان بدنبال سقوط و گیرکردن بین اتاقک و دیوار جانش را ازدست داد.

بنابه گزارش رسانه ای شده،سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: گیرکردن تعمیرکار آسانسور بین اتاقک و دیوار باعث مرگ وی شد؛ این کارگر روی سقف آسانسور در حال انجام تعمیرات در مجتمع مسکونی کشوری، گلستان بوده که با هم سقوط کردند واین مرد که حدوداً 40 ساله در این حادثه فوت کرد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت