.
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 10 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 22 آبان 1398 ساعت 04:18

اخبار و گزارشات کارگری19-20-21 آبان ماه

اخبار و گزارشات کارگری 21 آبان ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

پژواک صدای کارگران حق طلب بازداشتی شهرداری کوت عبدالله باشیم

- درباره تجمع بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه و بودجه

- تجمع اعتراضی بازنشستگان متروتهران نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل شورای شهر تهران

- تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان یزد نسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان مخابرات مرکزی

- ادامه تجمعات کارگران شهرداری شوشتر برای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم

- ادامه اعتراضات درمجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه و وعده پرداخت حقوق معوقه تا پایان ماه جاری

- تجمع اعتراضی کارکنان مراکز علمی کاربردی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل مجلس

- گرم شدن بازار وعده و وعیدها پس از تجمع اعتراضی کارگران فاز2پالایشگاه آبادان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت چند ماه حقوق

- روز چهارشنبه 22 آبان دادگاه ندا ناجی برگزار خواهد شد

- مخالفت مجدد وزارت اطلاعات با ادامه تحصیل سها مرتضایی!

- کانون صنفی معلمان ایران (تهران):چهارشنبه ها با کانون

- اعتراض کشاورزان شهرستان رودان نسبت به قیمت پایین محصول بادور ریختن بادمجان ها

- جان باختن 2کارگر حین جوشکاری در محمدیار نقده براثر انفجار

- برق گرفتگی دو کارگر اداره برق اصفهان روی ترانس

- مصدومیت کارگر کارخانه فولاد اردکان براثرسقوط از ارتفاع

- جان باختن یک کولبر براثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی

*درباره تجمع بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه و بودجه

صبح روز سه شنبه 21 آبان،جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری ولشکری درپی فراخوانی که از روزهای پیش درشبکه های اجتماعی منتشر شده،علیرغم حضور گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی مقابل مجلس اجتماع کردند وبابرافراشتن پلاکاردها وسردادن شعارها اعتراضشان را نسبت به عدم پاسخگویی به خواسته های برحقشان بنمایش گذاشتند.

بنابه گزارشات منتشره،نیروهای سرکوبگرحاضرین رابزور روانه مترو میکردند وبیش از 10نفراز بازنشستگان معترض را بازداشت کردند.سرکوبگران تلفن های همراه تعداد زیادی از بازنشستگان را بزورضبط کردند.

نیروهای امنیتی همچنین مقابل سازمان برنامه و بودجه اجازه ایستادن به بازنشستگان نمی دادند و همه را پراکنده می کردند.

گزارش رسانه ای شده:

تعدادی از بازنشستگان بازهم مقابل مجلس رفتند

این بازنشستگان که بیشتر آنها مستمری‌بگیر صندوق کشوری و تامین اجتماعی هستند، مهم‌ترین خواسته‌های خود را اینگونه مطرح می‌کنند:

- ما از کلیه دستگاه‌های قانون‌گذاری و اجرایی، مصرانه خواستار اجرای قانون همترازی مصوب سال 86 مجلس هستیم.

- ما مصرانه خواستار تصویب متمم افزایش 50 درصدی افزایش حقوق و مستمری بازنشستگان برای نیمه دوم سال 98 هستیم.

- ما مصرانه خواستار تعیین جدول زمان‌بندی پرداخت بدهی 250 هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق تامین اجتماعی هستیم.

این بازنشستگان همچنین خواستار ارتقای خدمات درمانی و بهداشتی هستند و می‌گویند بیمه تکمیلی ناعادلانه و ناکارآمد است.

سیاست گرسنگی و تازیانه!

لشکرکشی نظامی-امنیتی و کنترل پلیسی محل تجمع مستقل بازنشستگان در روز یکشنبه 19 آبان و تکرار این سیاست در 21 آبان، حکایت از تصمیم و اراده ای ست که هیچ تجمعی را با هر مضمونی ولو با فراخوان تضرع آموز ومنطبق با قوانین حکومت بر نمیتابد و آشکارا اندک حقوق تصریح شده در قانون اساسی را نیز تحمل نخواهد کرد.

دیگر حق و حقوق قانونی عملاً درهیچ مقیاسی امکان ظهور و بروز ندارد ولو اینکه مطالبات برحق، قانونی و صلح طلبانه بازنشستگانی باشد که با استناد به مصوبات موجود خواهان اجرای آن ها شده اند!!

با توجه به این دو رویداد که برای نخستین بار در مورد بازنشستگان جلوی چشم بهت زده جامعه و رسانه های ارتباط جمعی به نمایش درآمد، ما بازنشستگان

صندوق های مختلف، با تصمیم و عزم و اراده ای محکمتر در مصاف با این رویکرد بشدت ظالمانه خواهیم رفت.

تجربه تاریخی نشان داده است که نمیتوان جامعه ای هم در گرسنگی و فشارهای معیشتی نگهداشت و هم سرکوب کرد.

در نتیجه در فرصت مناسب برای پیگیری مطالبات و با تکیه بر عهد و پیمان جمعی خود که بارها اعلام کرده ایم: «تاحق خود نگیریم، ازپای نمی نشینیم»، به تجمع فراگیر دیگری دست خواهیم زد.

شورای بازنشستگان ایران

21 آبان 98

دولت شمشیرش را از رو بسته!

طی روزهای اخیر در تاریخ ۱۹ و ۲۱ آبان دو تجمع گسترده بازنشستگان به شدت سرکوب شده است؛ در واقع از ما می خواهند:

▪در مورد ابتدائی ترین حقوق حیاتیمان اعتراضی نباشد و قانونی را که مصوب خودشان است، مطالبه نکنیم.

▪در باب حقوق بین ۱/۵ تا ۲/۵ میلیون خود که حدود ۴ برابر زیر خط فقر است سکوت کنیم.

▪از دو بیمه بی فایده ی درمانی و تکمیلی خود که در این سنین بسیار ما را نیازمند کرده، شکایتی نداشته باشیم.

▪دست اختلاسگران صندوقها و دیگر دزدیها باز باشد و ما سر خم کنیم.

آیا بازنشستگانی که به طور مسالمت آمیز طی این چند سال مسیرهای قانونی را طی کرده اند درخور چنین سرکوبی هستند؟!

⁉دولت را چه می شود؟ مجلس چه جوابی دارد؟ قوه قضائیه باید پاسخگو باشد.

بی شک بازنشستگان از حقوق خود که برای بقا به آن نیازمندند کوتاه نخواهند آمد و خواسته های خود را پی می گیرند.

اتحاد بازنشستگان

در باره‌ی تجمعی که برگزار نشد

صبح‌گاه یکشنبه نوزدهم بهمن مجموعه‌ای از عوامل مختلف نیروی انتظامی، پلیس یا نیرو های ویژه ضد شورش، لباس شخصی‌ها و شمار زیادی پلیس زن بسیج شدند و محدوده میدان بهارستان، ایستگاه مترو، مقابل مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه را به کنترل خود درآوردند تا با خشونت تمام از تجمع عده‌ای زن و مرد سالمند بازنشسته ، که شمار آن ها بنا به برخی برآوردها به دو هزار تن می‌رسید، جلوگیری کنند. اراده نیروهای بسیج شده در اجرای فرمان ماموریت خود به قدری زیاد و قوی بود که اضافه بر این که در منطقه یاد شده اجازه هیچ توقفی را به کسی نمی دادند، حتا در جاهایی از حرکت بیش از دو یا سه نفر با یکدیگر نیز با تندی و خشونت جلوگیری می کردند. در ادامه پس از ضرب و شتم هایی چند، گروه زیادی بازداشت شده به بازداشتگاه موقت انتقال یافتند. تا پایان وقت اداری همین روز تمامی بازداشت شدگان، به استثنای دو یا سه نفر که به بازداشتگاه اوین انتقال یافتند، آزاد شدند.

خبر از هر جهت تاسف بار و بر اساس معیارهای یک حکمرانی انسانیِ مبتنی بر مبانی آزادی، دموکراسی و عدالت از دو جهت شرم آور است؛ نخست آن که چرا شرایط زیست و برخورداری جمعیت چند میلیونی بازنشسته باید این چنین باشد؟ بازنشستگانی که بطور میانگین هر یک در این سرزمین ۳۰ سال کار و زندگی شرافتمندانه‌ای داشته‌اند اکنون با حقوق های بازنشستگی کمتر از یک سوم خط فقر و بدون برخورداری از امکانات رفاهی و بهداشتی و دسترسی به مسکن مناسب، باید تا این اندازه در شرایطی نامناسب و دور از شان و کرامت انسانی یک شهروند باشد که به رغم ابتلا به انواع بیماری‌ها و ناتوانی‌ها مجبور به تجمع‌های اعتراضی مکرر بشوند؟ تجمع هایی که به دلیل بی توجهی مسئولان تاکنون هیچ نتیجه مثبتی هم در پی نداشته است. دوم؛ شرم‌آور است زیرا: در جامعه‌ای که مسئولان آن در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها، به ویژه در هنگامه‌های انتخابات و نیاز به صندوق رای، همگی در ظاهر بر آزادی و حق اعتراض مسالمت آمیز تمامی شهروندان تاکید دارند چرا باید با یک حرکت اعتراضی، آن هم گروهی زن و مرد بازنشسته، این گونه با خشونت برخورد شده و از برگزاری آن جلوگیری بشود.

تجمع کنندگان چه کسانی بودند؟

تجمع کنندگان گروه‌هایی از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری شامل معلمان، کارمندان، کارکنان صنایع فولاد و... بودند که به مجموعه‌ی شرایط زندگی خود اعتراض دارند. بازنشستگان اضافه بر تحمل هزینه های سنگینِ، نسبت به درآمد، زندگی یک خانواده معمولی در شرایط حاضر، به دلیل سالمندی درگیر انواع بیماری‌ها و ناتوانایی‌هایی هستند که برای معالجه یا کنترل آن ها به دلیل نبود پوشش کامل خدمات بیمه‌ای هزینه‌های سنگینی را باید بپردازند. باز هم به دلیل سالمند بودن و داشتن موقعیت" بزرگی" در خانوده و فامیل ناگزیر از رفت و آمدها و پذیرایی از مهمان هایی در همین ارتباط و پرداخت هزینه های قابل ملاحظه‌ای هستند. به دلیل شرایط نامناسب کار در ایران و تقسیم نادرست مزد دریافتی به بخش‌های مختلف و نام‌های گوناگون، کارگران و تمامی حقوق بگیران در هنگام بازنشسته شدن و محاسبه حقوق بازنشستگی (توسط صندوق های بازنشستگی) یکباره بخش قابل توجهی از دریافتی ماهانه خود را از دست می دهند. با این همه بر اساس یک سنت بسیار نادرست، در پایان سال و هنگام افزایش سالانه مزدها، که خود داستانی پراز آب چشم است، همه ساله میزان افرایش حقوق و مستمری بازنشستگان چند درصد کمتر از افزایش مزد مصوب همان سال اعمال می شود. ادامه این روند به معنی فقیرتر شدن تدریجی بازنشستگان است.

بازنشستگان، اعم از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و یا صندوق های دیگر، علی‌الظاهر دارای " کانون‌ها " تشکل‌های صنفی‌ای هستند که بر حسب قاعده باید از منافع بازنشستگان دفاع کند. این نهادها که گویه ای دیگر از تشکلهای رسمی کارگری هستند به دلیل دقیقاٌ مشابه، نه مستقل از نفوذ و دخالت دولت و دستگاه‌های قدرت هستند و نه فرایندی دمکراتیک و سالم برای گزینش هیات مدیره‌ها و ارکان رهبری و هدایت در خود دارند و به همین دلیل نه تنها کارآمد و مورد اعتماد انبوه بازنشستگان نیستند بلکه پایگاه و موقعیتی هستند برای تقسیم درآمد و رانت‌های متعلقه در میان وابستگان و خودی‌ها. بی جهت نیست که ترکیب هیات مدیره ها در طول چندین دوره انتخابات (و طی یک یا دو دهه) تغییری نمی‌کنند، فقط اشخاص جابجا شده و درصورت فوت جایگزین می‌شوند و هرگز و با هیچ ترفندی حاضر به ترک موقعیت جایگاه خود نیستند. در چنین شرایط و اینچنین اوضاعی است که با پدیدار شدن امکانات ارتباطی مدرن (گوشی های پیشرفته‌ی هوشمند و امکاناتی چون واتساپ و تلگرام و .. ) کم کم درمیان بازنشستگانِ سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف به تدریج گروه‌هایی، البته در فضای مجازی، با نام و نشان های ویژه خود بازنشستگان پدیدار شدند.

این گروه‌ها مستقل از تشکل‌های رسمی توانستند در فضای مجازی با یکدیگر ارتباطاتی برقرار کنند. و بطور جمعی در مقابل سازمان برنامه و بودجه و یا مقابل مجلس قانون‌گزاری اعتراضاتی را، هر چند کم جمعیت) به نمایش بگذارند که البته تا کنون کسی هم پاسخگوی این اعتراضات نبوده است. سرانجام برای رساتر شدن فریاد اعتراضات، درفضای مجازی به تمامی بازنشستگان، برای برگزاری یک تجمع اعتراضی و بزرگتر و رساندن صدای اعتراض خود به گوش نمایندگان مجلس و مسئولان سازمان برنامه، فراخوان داده می شود. ۱۷ گروه از بازنشستگانِ سازمان های مختلف به این فراخوان پاسخ مثبت داده و روز ۱۹ آبان اقدام به برگزاری این اعتراض می کنند. اقدامی که همان اولین و دقایق با خشونت و تهدید و بازداشت مواجه و سرکوب شد و این سزاوار بازنشستگان نبود.

تجمع بازنشستگان و اعتراض مسالمت‌آمیز آنها به وضع زیست و معیشت خود، مطابق با اصل بیست و هفتم قانون اساسی آزاد و قانونی بوده و ممانعت از برگزاری و اقدام به خشونت در جلوگیری از برگزاری این تجمع عملی خلاف قانون و نقض آزادی و حقوق شهروندی مردمان است. هیچ یک از بازداشت شدگان و یا کسانی که مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند نه هیچ جرم اثبات شده ای در پرونده داشته اند و نه جرم مشهودی را مرتکب شده اند که به استناد آن ضابطین قوه قضایه موظف به بازداشت آنها باشند و نه جزو مجرمان خطرناک هستند که عوامل نیروی انتظامی برای پیشگیری از جرم آنها را بازداشت کنند.

مجریان و دستوردهندگان این رخداد مانع آزادی بازنشستگان، در استفاده از حق قانونی خود نسبت به اعتراض به وضع موجود، و مرتکب تخلفِ ضرب و شتم و بازداشت غیرقانونی شده اند. امروز برهمگان ناروشن است که منشاء این اقدام غیرقانونی و خشونت آمیز کدام سازمان و ارگان بوده است؟ نیروی انتظامی – ضابطین قوه قضایی یا ... .

به هرحال وظیفه قوه قضاییه و مدعی العموم است که به مثابه نهاد رسیدگی کننده به دعاوی و برقراری عدالت در جامعه به این بی عدالتی و جور رفته بر بازنشستگان رسیدگی کند. مرتکبان به جرم "تجاوز به آزادی و ضرب و شتم شهروندان" را محاکمه و مجازات کرده بازداشت شدگان را بی درنگ آزاد کند و ترتیبی بدهد که از کلیه کسانی که مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفته اند عذرخواهی شود و جبران خسارت گردد.

کاظم فرج الهی/ بیستم آبان ماه 98

*تجمع اعتراضی بازنشستگان متروتهران نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل شورای شهر تهران

صبح روزسه شنبه 21آبان، جمعی از بازنشستگان مترو تهران برای بنمایش گذاشتند اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان دست به تجمع مقابل شورای شهر تهران زدند.

C:\Users\Kevin\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.jpg

*تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان یزد نسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان مخابرات مرکزی

روزسه شنبه 21آبان،جمعی از بازنشستگان مخابرات استان یزد دراعتراض نسبت به عدم همسان سازی حقوق مقابل ساختمان مخابرات مرکزی استان درشهر یزد اجتماع کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،جمعی از بازنشستگان مخابرات منطقه یزد، صبح روز سه‌شنبه با حضور در مقابل مخابرات مرکزی شهر یزد، رسیدگی به مطالبات خود را خواستار شدند.

به هنگام سازی و اجرای طرح طبقه‌بندی کارکنان مخابرات، مهمترین خواسته این تجمع کنندگان است.

*ادامه تجمعات کارگران شهرداری شوشتر برای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم

روز سه شنبه 21آبان،کارگران خدمات موتوری شهرداری شوشتر برای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم مقابل ساختمان شورای شهرتجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،صبح روز سه‌شنبه21آبان،حدود 50نفر از100کارگرشاغل دربخش واحد خدمات موتوری شهرداری شوشتر که به صورت پیمانکاری مشغول کارند، با تجمع مقابل ساختمان شورای شهرخواستار پیگیری وضعیت شغلی و استخدامی خود با کارفرما شدند.

یکی از کارگران حاضر در این اجتماع اعتراضی گفت: اعتراض‌ امروز کارگران خدمات موتوری برای مشخص شدن وضعیت شغلی آنها برپا شده است. این کارگران خواستار حذف پیمانکاران در مجموعه شهرداری هستند.

او با اشاره به اینکه به صورت پیمانی در چندین شرکت پیمانکاری به کار خدماتی مشغول هستیم، گفتند: می‌خواهیم وضعیت استخدامی ما به قرارداد مستقیم تبدیل شود.

*ادامه اعتراضات درمجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه و وعده پرداخت حقوق معوقه تا پایان ماه جاری

روزسه شنبه 21آبان برای نهمین روز،جمعی از کارگران بخش کشاورزی باهمراهی تعدادی از کارگران بخش صنعت مقابل ساختمان مدیریت شرکت تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی،تعدادی از کارگران سخنانی درسنگرایراد کردند وسخنرانی با تاکید برقانون بطور سربسته ازپیگیری ها از مجاری قانونی منجمله شورای اسلامی کاربرای تحقق خواسته ها خبرداد.

تجمع کنندگان بارها با سردادشعار«اتحاد اتحاد » برحفظ اتحاد کارگران بخش های مختلف این مجتمع برای دستیابی به مطالباتشان تاکید کردند .

همچنین بنابه گزارش رسانه ای شده،روزسه شنبه 21آبان، احسان اله اسدبیگی،رییس هیات مدیره شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به خبرنگار رسانه ای گفت: تلاش بر این است که حقوق معوقه کارگران قسمت کشاورزی شرکت تا پایان آبان‌ماه پرداخت شود.

*تجمع اعتراضی کارکنان مراکز علمی کاربردی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل مجلس

روز سه شنبه 21آبان،جمعی از کارکنان بیکارشده مراکز علمی کاربردی جهت بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی برای باری دیگرمقابل مجلس تجمع کردند.

*گرم شدن بازار وعده و وعیدها پس از تجمع اعتراضی کارگران فاز2پالایشگاه آبادان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت چند ماه حقوق

بدنبال تجمع اعتراضی روز دوشنبه 20آبان کارگران فاز2پالایشگاه آبادان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت چند ماه حقوق،بازار و وعده و وعیدها گرم شد.

درهمین رابطه روز سه شنبه 21آبان،معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری آبادان به خبرنگار رسانه ای گفت: مشکل تمدید بیمه درمان کارگران فاز2 پالایشگاه آبادان برطرف شد.

وی افزود:پیگیریهای لازم انجام شده و با کمک مدیر کل تامین اجتماعی استان خوزستان پیمانکار فاز2 متعهد به پرداخت حق بیمه کارگران به صورت اقساطی شد لذا کارگران برای تمدید دفترچه بیمه خود مشکلی ندارند.

وی ادامه داد: همچنین در جلسه بررسی مشکل کارگران مقرر شد 24 ساعت آینده پیمانکار نسبت به پرداخت 6 ماه حقوق عقب افتاده کارگران اقدام کند و حقوق کارگران را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به روز شود.

وی با تاکید بر اولویت بکارگیری نیروهای بومی در اجرای فاز2 پالایشگاه آبادان گفت : با پیشرفت روند اجرای مراحل مختلف نیاز به برخی از تخصص‌ها بیشتر و برخی از مشاغل نیز حذف می‌شود که در حال پیگیری برای پایداری اشتغال در پالایشگاه هستیم.

وی افزود:مشکل پیش آمده برای برخی از کارکنان فاز2 پالایشگاه در کمیسیون کارگری بررسی و برای آن چاره‌جویی خواهد شد.

*روز چهارشنبه 22 آبان دادگاه ندا ناجی برگزار خواهد شد

دادگاه ندا ناجی از بازداشت شدگان مراسم روز کارگرمقابل مجلس روزچهارشنبه 22 آبان ماه در شعبه 28دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار خواهد شد.

*مخالفت مجدد وزارت اطلاعات با ادامه تحصیل سها مرتضایی!

در مراجعه‌ روز شنبه (۱۸ آبان ماه) سها مرتضایی به دبیرخانه گزینش دانشجو وزارت علوم جهت پیگیری نامه‌‌ی اعتراض به سلب حق تحصیل، دکتر نوربخش، ریاست این دبیرخانه، اطلاع داد که وزارت اطلاعات مجدداً نامه‌‌ای مبنی بر مخالف با ادامه تحصیل ایشان زده است و از آنجایی که دبیرخانه گزینش دانشجو تابع دستور وزارت اطلاعات می‌باشد، پاسخشان به درخواست وی جهت ثبت‌نام در مقطع دکتری منفی است.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*کانون صنفی معلمان ایران (تهران):چهارشنبه ها با کانون

نمایش_فیلم؛ مستند توران خانم.

کار مشترک: رخشان بنی اعتماد، مجتبا میرطهماسب

کانون صنفی معلمان تهران همزمان با سومین سالگرد درگذشت خانم توران میرهادی، همکاران را به نشستی برای نمایش فیلم و گفتگو درباره نوآوری های یکی از پیشگامان تعلیم و تربیت نوین در ایران، دعوت می کند.

زمان: چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸، ساعت ۱۵/۳۰ تا ۱۷/۳۰

مکان: خانه گفتمان شهر (وارطان ) . میدان فلسطین . طالقانی غربی . ضلع جنوبی .پلاک ۵۱۴

*اعتراض کشاورزان شهرستان رودان نسبت به قیمت پایین محصول بادور ریختن بادمجان ها

کشاورزان شهرستان رودان در استان هرمزگان با دور ریختن بادمجان ها اعتراضشان را نسبت پایین بوئن قیمت ها بنمایش گذاشتند.

*جان باختن 2کارگر حین جوشکاری در محمدیار نقده براثر انفجار

2کارگر حین جوشکاری روی مخزن 32 هزار لیتری بنزین در محمدیار نقده بر اثر انفجار جان خود را از دست دادند.

بنا به گزارش رسانه ای شده،علاوه بر آنان پنج نفر از جمله راننده کامیون نیز به شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

*برق گرفتگی دو کارگر اداره برق اصفهان روی ترانس

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان از برق گرفتگی دو کارگراداره برق بر روی ترانس در خیابان احمد آباد خبر داد.

وی افزود این حادثه صبح روز سه شنبه 21آبان بر روی ترانس برق سه راه مهرگان در خیابان احمد آباد اتفاق افتاد و دو کارگر اداره برق اصفهان دچار برق گرفتگی شدند وبه بیمارستان منتقل شدند.

*مصدومیت کارگر کارخانه فولاد اردکان براثرسقوط از ارتفاع

یک کارگر کارخانه فولاد اردکان براثر سقوط از ارتفاع بداخل حوضچه دچار مصدومیت وبه بیمارستان منتقل شد.

*جان باختن یک کولبر براثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی

روز دوشنبه 20آبان،یک کولبر بنام طاهر حسینی اهل روستای صدباراز توابع شهرستان بانه بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی جانش را ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخبار و گزارشات کارگری 19 و 20 آبان ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

پژواک صدای کارگران حق طلب بازداشتی شهرداری کوت عبدالله باشیم

- درباره تجمع 19 آبان بازنشستگان مقابل مجلس

- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه قند شوش نسبت به بلاتکلیفی شغلی با تجمع مقابل فرمانداری شوش

- تجمعات اعتراضی کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسرکشورنسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام و بانک کشاورزی

- تجمع اعتراضی کارگران فاز2پالایشگاه آبادان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت چند ماه حقوق

- ازسرگیری اعتراضات کارگران متروی اهوازنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی باتجمع مقابل استانداری خوزستان

- پایان اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم پس از 2روزبدنبال وعده پرداخت حقوق معوقه شان

- ادامه اعتراضات در مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

- در پروژه آماده‌سازی کارخانه ام‌دی‌اف‌سازی حقوق کارگران پایمال می شود

- عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران جنگل شفارود رضوانشهر

- فشار فراقانونی حراست سامانه چهار شرکت واحد به رانندگان برای عدم مصاحبه با خبرنگاران

- سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه:علی نجاتی در دادگاه فرمایشی محاکمه شد!

- پرونده سازی جدید علیه جعفر عظیم زاده توسط شعبه ۲ بازپرسی ناحیه ۳۳ دادسرای اوین

- کانون صنفی فرهنگیان شهرضا:حمید رحمتی بازداشت شد

- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه :خواهان رسیدگی فوری دولت به زلزله‌زدگان آذربایجان شویم

- ادامه تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش

- تجمع مهندسین صنعت ساختمان استان فارس مقابل شهرداری مرکزی شیراز

- جان باختن روزانه 5کارگر براثر حوادث کاری درنیمه نخست سال جاری

*درباره تجمع 19 آبان بازنشستگان مقابل مجلس

بدنبال فراخوان از پیش منتشرشده،قراربود روز یکشنبه 19آبان تجمع بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه و بودجه برگزارشود.نیروهای امنیتی وانتظامی با استقرار پیرامون مجلس وباضرب وشتم و بازداشت تعدادی از حاضرین در محل مانع برگزاری تجمع شدند.اما تعدادی از بازنشستگان بطور موضعی در پیاده رو خیابان های اطراف مترو بهارستان دست به تجمع زدند وباسردادن شعارهایی اعتراضشان را به عدم پاسخگویی به مطالباتشان،زندانی کردن معلمان ونیزضرب وشتم وباز داشت تعدادی از بازنشستگان در همان روزبنمایش گذاشتند.بنابرآخرین گزارشات بازداشت شدگان آزادشدند.

درهمین رابطه:

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:ضرب و شتم بازنشستگان در اطراف مجلس و دستگیری تعدادی از آنان

امروز یکشنبه ۱۹ آبان، بازنشسته‌های کشوری و تامین اجتماعی که برای پیگیری مطالباتشان قصد تجمع اعتراضی در مقابل مجلس داشتند را مورد ضرب و شتم شدید پلیس و نیروهای امنیتی قرار گرفتند. بر اساس خبر های منتشر شده استقرار زیاد پلیس و نیروهای امنیتی در محل، مانع از شکل‌گیری تجمع شده است. حداقل ۱۰ تا ۱۵ تن از بازنشستگان دستگیر و به پلیس امنیت خیابان وزرا منتقل شده‌اند. ویدیویی هم منتشر شده که در آن تعدادی از بازنشستگان در کنار مترو بهارستان در حال شعار دادن هستند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه حمله به تجمع اعتراضی بازنشستگان در مقابل مجلس را قویا محکوم کرده و‌ خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط تمام بازداشت‌شدگان می‌باشد.

۱۹ آبانماه ۹۸

گزارش رسانه ای شده:تجمع برخی بازنشستگان کشوری مقابل بهارستان در اعتراض به عدم اجرای قانون خدمات کشوری

گروهی از بازنشستگان کشوری صبح امروز با تجمع مقابل متروی بهارستان نسبت به عدم اجرای قانون خدمات کشوری مصوب سال 96 اعتراض کردند.

تجمع کنندگان با شعار «تجمع، اعتراض حق مسلم ما است»، نسبت به عدم اجرای قانون خدمات کشوری اعتراض خود را اعلام کردند.

*ادامه اعتراضات کارگران کارخانه قند شوش نسبت به بلاتکلیفی شغلی با تجمع مقابل فرمانداری شوش

روزیکشنبه 19آبان، کارگران قند شوش درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی درکارخانه،راهی شهر شوش شدند ودست به تجمع مقابل فرمانداری زدند.

بنابه گزارشات منتشره،بدنبال اعتراضات کارگران کارخانه قند شوش وتجمعشان مقابل فرمانداری شوش، نشستی با حضور مدیرعامل این کارخانه، نمایندگان کارگران، نماینده فرمانداری و نمایندگان بیمه و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شوش در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

در این نشست مقرر شد تا 10 روز آینده اگر چغندر قند به شرکت رسید همه کارگران سرکار برگردند در غیراین صورت تعداد محدودی برای تعمیرات باقی بمانند و سایر کارگران همراه با کارگران فصلی سر کار نروند و تا اردیبهشت‌ماه بیمه بیکاری دریافت کنند.

خاطرنشان می شودکه، هفته پیش مدیرعامل شرکت قند شوش در گفتگوبا خبرنگار رسانه ای دلیل تمدید نکردن قرارداد کارگران این کارخانه را تعمیرات اساسی (اورهال) کارخانه عنوان کرد و گفت:  حدود 200کارگر رسمی این شرکت مشغول کار هستند و فقط کارگران فصلی به علت اینکه نوع فعالیت خود که معمولا” در فصل برداشت چغندر قند وارد مجموعه کارگران می شوند در شرکت نیستند که پس از شروع مجدد کار تولیدی، کارگران فصلی دوباره به کارگرفته می‌شوند.

وی افزود: در جریان بارندگی‌های اخیر به محصول چغندرقند مناطقی از استان کرمانشاه خسارت زیادی وارد شد و امکان این‌که بتوانیم فصل پاییز از محل برداشت چغندر قند نیز تولید شکر داشته باشیم را از بین برد.

وی با بیان اینکه تولید چغندرقند در کل کشور به علت شرایط خاص آب و هوایی و بارندگی‌های شدید اخیر حدود 55درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است افزود: احتمال اینکه بتوانیم چغندرقند از مناطق سیل‌زده کرمانشاه خریداری کنیم بسیار کم است.

وی در ادامه افزود: حتی در صورت جذب چغندرقند بهاره و پاییزه تا پایان آبان ماه، بازهم چهارماه در سال کارخانه در حالت تعمیرات اساسی قرار داشت بنابراین نباید چنین تلقی کرد که کارخانه به علت نبود مواد اولیه تعطیل شده است.

*تجمعات اعتراضی کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسرکشورنسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام و بانک کشاورزی

کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسرکشوربرای باری دیگر راهی پایتخت شدند،تاروزیکشنبه 19آبان با برپایی تجمعات مقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام و بانک کشاورزی اعتراضشان را نسبت به عدم تبدیل وضعیت برای چتدمین بار بنمایش بگذارند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،خواسته‌ی اصلی برگزارکنندگان تجمع، تصویب و اجرای هرچه سریع‌ترِ «طرح جذب کارگزاران در بدنه‌ی دولت» است؛ آنها می‌گویند: طرح جذب ما سه بار از مجلس به شورای نگهبان رفته و بازگشته، دو بار هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح شده اما متاسفانه هنوز به تصویب نرسیده است.

این بیمه‌گذاران که خودشان از بیمه و مزایای شغلی بی‌بهره‌ هستند و تعدادشان در سراسر کشور چند هزار نفر است، می‌گویند: چرا طرح جذبشان، تصویب نمی‌شود؛ ما از مجمع تشخیص مصلحت می‌خواهیم به مساله ورود کرده و مشکلِ بلاتکلیفی شغلیِ ما را حل کند.

*تجمع اعتراضی کارگران فاز2پالایشگاه آبادان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت چند ماه حقوق

روز دوشنبه 20آبان،جمعی از کارگران فاز2پالایشگاه آبادان برای اعتراض به اخراج ازکار وعدم پرداخت چندماه حقوق دست به تجمع مقابل در ورودی این پالایشگاه زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،150 نفر از کارگران فاز 2 پالایشگاه آبادان به دلیل آنچه اخراج از سوی پیمانکار و پرداخت نشدن مطالبات چند ماه گذشته خود عنوان کردند، مقابل در ورودی این پالایشگاه تجمع کردند.

کارگران معترض گفتند:در سه ماه گذشته حقوق آنها پرداخت نشده و بسیاری از کارگران با تصمیم پیمانکار پروژه از کار بیکار و اخراج شده‌اند.

آنهاافزودند:مدیران فاز 2پالایشگاه آبادان باید استخدام نیروهای بومی را در اولویت قرار دهند و از جذب نیروهای غیربومی خودداری کنند در حالی که در چند وقت گذشته نیروهای بومی اخراج و نیروی غیربومی جایگزین شده اند.

این کارگران درادامه گفتند: آبادان مهدکار و کارآفرینی است ولی متاسفانه گرفتار مشکل بیکاری جوانان منطقه است و در فاز2 پالایشگاه آبادان شاهد استخدام بی رویه نیروهای غیربومی هستیم در صورتی که نیروهای بومی و متخصص در آبادان وجود دارد.

آنها درخاتمه افزدند: برخلاف قانون برای جذب نیروهای حراستی فاز 2 پالایشگاه از پرسنل بازنشسته ناجا و آن هم غیربومی استفاده می‌شود که این یک تخلف آشکار است.

*ازسرگیری اعتراضات کارگران متروی اهوازنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی باتجمع مقابل استانداری خوزستان

روزدوشنبه 20آبان، کارگران متروی اهوازباتجمع مقابل استانداری خوزستان دراهواز اعتراضشان رنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی از سرگرفتند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت:چندماه از دستور رییس شورای تامین استان مبنی بر پرداخت حقوق کارگران مترو اهواز توسط شرکت کیسون و کارفرما گذشته اما تاکنون این مطالبات پرداخت نشده است.

وی افزود: پس از چندماه پیگیری حدود 2 ماه پیش کیسون حقوق فروردین و اردیبهشت سال 97 را پرداخت کرد.

وی یادآور شد: باوجود بی مهری هایی که به ما می شود اما همچنان سرکار حاضر می شویم و از اموال شرکت کیسون حراست می کنیم.

این کارگر خواستار رسیدگی مسئولان شد و افزود: انتظار داریم مسئولان شرایط سخت کاری ما را درک و در این شرایط اقتصادی مطالبات ما را پرداخت کنند.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز در این خصوص گفت: گزارشی از آخرین وضعیت مکاتبات در این زمینه به کارگران ارائه شده اما خواسته آنها پرداخت بیمه و حقوق معوقه است که البته حق دارند.

بدنبال مصوبه شورای کارگری استانداری از وزارت کشور درخواست شده مبلغی به شهرداری اهواز تخصیص داده شود تا بخشی از حقوق معوقه ی کارگران را پرداخت کنیم که درحال طی شدن روند قانونی برای این اعتبار است.

*پایان اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم پس از 2روزبدنبال وعده پرداخت حقوق معوقه شان

کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم به اعتصاب وتجمعاتشان در اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق پس از 2روز بدنبال وعده پرداختش تا پایان ماه جاری،خاتمه دادند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،این کارگران که تعداد آنها در حدود 120 نفر است، طی روزهای 18 و 19آبان ماه برای دست‌کم 3ماه مزد معوقه و مشخص نبودن وضعیت پرداخت دستمزدشان تجمع کرده‌ بودند.

در روزهای نخست، این اجتماع اعتراضی در محوطه ارگ برپا می‌شد اما در نهایت کارگران محل اجتماع خود را مقابل ساختمان پایگاه میراث ارگ قدیم بم انتقال دادند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود که روز گذشته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان به آنها وعده پرداخت معوقات مزدی را تا پایان ماه داده است.

طبق این وعده از قرار معلوم طلب مزدی کارگران پروزه مرمت ارگ قدیم بم تا پایان ماه جاری پرداخت خواهد شد و همین مسئله باعث شد تا کارگران از روز گذشته به تجمع اعتراضی دو روزه خود خاتمه بدهند.

درهمین رابطه:

اعتصاب و تجمع کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم برای اعتراض نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق

روزشنبه 18آبان، کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم برای اعتراض نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق دست از کار کشیدند و مقابل  ورودی پایگاه ارگ قدیم تجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،کارگران معترض گفتند: علاوه بر تاخیر سه تا چهار ماهه در پرداخت حقوق از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران روالی است که سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت دستمزد کارگران پروژه‌های عمرانی در پیش گرفته است.

طبق اظهارات این کارگران، سازمان میراث فرهنگی بودجه معینی برای ترمیم و مرمت بناهای فرهنگی مانند ارگ قدیم بم درنظر نگرفته است و برای همین هر ماهه پایگاهای میراث فرهنگی برای تامین منابع مالی پروژه‌هایی که در دست مرمت است، دچار مشکل هستند.

این کارگران افزودند:پایگاه ارگ بم نیز از چندین سال پیش دچار کمبود منابع مالی است و هر سه تا چهار ماه یکبار با تامین اعتبار به کارگران زیرمجموعه خود دستمزد پرداخت می‌کند.

طبق اظهارات کارگران ارگ قدیم بم، با وجود آنکه کارگران در چندین نوبت از مسئولان سازمان میراث فرهنگی خواسته بودند به مشکلات این پایگاه رسیدگی کنند اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.

آنها افزودند: در نتیجه طولانی‌تر شدن موعد دریافت مطالبات معوقه، هر روز برای امرار معاش خانواده‌هایمان بیشتر زیر بار قرض از اطرافیان‌مان می‌رویم.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پرداخت حق بیمه این کارگران نیز به سازمان تامین اجتماعی دچار است.

کارگران ارگ بم در ارتباط به وضعیت بیمه تامین اجتماعی خود می‌گویند اخیرا با تعاملی که بین پایگاه ارگ قدیم بم و تامین اجتماعی بوجود آمده در حال حاضر نیازهای درمانی ما و خانواده‌هایمان تامین می‌شود.

*ادامه اعتراضات در مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

روز های یکشنبه ودوشنبه(19و20آبان)،اعتراضات جمعی از کارگران کشاورزی کشت وصنعت نیشکر هفت تپه باهمراهی شماری از کارگران بخش صنعت این مجتمع با تجمع مقابل ساختمان مدیریت ادامه پیدا کرد.

گزارش رسانه ای شده:

اعتراض کارگران در مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه برای مشخص شدن وضعیت مطالبات خود هنوز ادامه دارد

برخی منابع کارگری در شوش به خبرنگاررسانه ای گفتند: تقریبا از یک هفته پیش تعدادی از کارگران شاغل در بخش کشاورزی مجتمع کشت و صنعت هفت تپه مقابل ساختمان مدیریت این مجتمع برای وصول مطالبات خود دست به اعتراض می‌زنند.

یکی از کارگران معترض با بیان اینکه تعداد کارگران شاغل در بخش کشاورزی این مجتمع حدود 400 تا 500نفر برآورد می‌شود، در ادامه افزود: کارگران بخش کشاورزی مجتمع هفت تپه دست‌کم 2 ماه (شهریور و مهر ماه)+ مزد معوقه طلب دارند. بخشی از اعتراض کارگران کشاورزی نیز مربوط به مطالباتی است که مجموع کارگران هفت تپه در اعتراضات 33 روزه آذر ماه سال گذشته دنبال می‌کردند.

او گفت: بحث سنوات بازنشستگی کارگران بازنشسته و پرداخت هزینه بازنشستگی شماری از کارگران مشمول، موضوع پرداخت نشدن برخی مزایای عرفی و قانونی کارگران، بحث همسان‌سازی حقوق و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای برخی کارگران، پرداخت مطالبات بیمه تامین اجتماعی و از همه مهمتر تامین امنیت شغلی کارگران و بازگشت به کار تعدادی از کارگران تعدیلی، ازجمله مطالبات کارگران مجتمع هفت تپه است که در هر دوره از اعتراضات آنها را مطالبه و دنبال می‌کنند.

او در خصوص پیگیری مطالبات کارگران از سوی نمایندگان کارگری و هیات سه نفره اداره کار در هفت تپه گفت: فعالیت هیات سه نفره‌ای که از ابتدای آبان ماه سال جاری به دستور مدیرکل کار خوزستان برای پیگیری مطالبات کارگران هفت تپه در مجتمع مستقر شده بود، بعد از یک هفته فعالیت متوقف شده و اعضای شورای اسلامی کار کارگران مجتمع هفت تپه نیز غیرفعال هستند.

این کارگر در پایان گفت: در حال حاضر باتوجه به اینکه در فصل برداشت نیشکر قرار داریم، ادامه روند اعتراضی کارگران بخش کشاورزی مانع از فعالیت حدود 2 هزار کارگر فصلی نی‌بر شده است.

+برخی از گزارشات حاکی از عدم پرداخت حقوق ماه های مرداد،شهریورومهر این کارگران می باشد.

*در پروژه آماده‌سازی کارخانه ام‌دی‌اف‌سازی حقوق کارگران پایمال می شود

کارفرمای پروژه آماده‌سازی کارخانه ام‌دی‌اف‌سازی حقوق کارگران را پایمال می کند وبرای جلوگیری کارگران در راه دستیابی به مطالباتشان از آنها امضا گرفته است که سنوات ،عیدی و حق بیمه‌شان را پرداخت کرده است.

یکی از کارگرانی که مشغول آماده‌سازی کارخانه ام‌دی‌اف‌سازی در شوش است به خبرنگار رسانه ای گفت: ما حدود 45 کارگر هستیم که برخی از دو سال پیش مشغول آماده‌سازی کارخانه بوده‌اند. کارفرما به صورت روزمزد به ما حقوق می‌دهد و هر روز که کار نکنیم پولی هم دریافت نمی‌کنیم.

او با بیان اینکه کارگران این پروژه بیمه هم نیستند،افزود: کارفرما از کارگران امضا گرفته است که سنوات و عیدی و حق بیمه‌شان را پرداخته است در حالی که اینطور نیست.

این کارگر ادامه داد: اگر ما کارگر روزمزد هستیم چرا از ما تعهد گرفته شده که حقوق خود را دریافت کرده‌ایم؟

من شش ماه است در این پروژه مشغول کار هستم و کسانی هم هستند که از دو سال پیش در این پروژه مشغول بوده‌اند. چه مدت باید کار کنیم که کار مستمر به حساب آید و از حقوق و مزایای کار ثابت برخوردار باشیم؟

*عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران جنگل شفارود رضوانشهر

ماه ها حقوق کارگران جنگل شفارود رضوانشهر پرداخت نشده است.

یک منبع کارگری درباره مشکلات کارگران شرکت سهامی جنگل شفارود رضوانشهربه خبرنگار رسانه ای محلی گفت: متأسفانه کارگران جنگل شفارود از خرداد ماه امسال حقوق دریافت نکرده‌اند.

وی افزود: حدود 70 نفر از کارگران و حدود 70نفر از پرسنل اداری شفارود امروز به دلیل عدم دریافت حقوق از خرداد ماه با مشکل معیشتی مواجه هستند.

این منبع ادامه داد: از مرداد ماه امسال حدود200 نفر از پرسنل بخش جنگل شرکت شفارود به منابع طبیعی منتقل شدند و پاسگاه‌های جنگلبانی به عنوان قرقبان مشغول به کار هستند و این بخش منفک شده از جنگل شفارود تقریباً مشکل حقوق ندارند اما حدود150 نفر نیروی شاغل در شرکت شفارود همچنان با مشکلات معیشتی دست به گریبان هستند.

وی در پایان گفت: متأسفانه لیست بیمه بیش از یکسال از سنوات خدمتی 200 نفر منفک شده از جنگل شفارود برای تأمین اجتماعی ارسال نشده است و این هم از مشکلات بسیار مهم بخش کارگری تفکیک شده از شرکت شفارود است.

*فشار فراقانونی حراست سامانه چهار شرکت واحد به رانندگان برای عدم مصاحبه با خبرنگاران

حراست شرکت واحد در اقدامی فراقانونی با تهدید و فشار به رانندگان و اخذ امضاء از آنان، رانندگان را از مصاحبه با خبرنگاران منع می‌کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد به رانندگان زحمت‌کش اعلام می‌کند این اقدامات حراست فراقانونی است و حراست در جایگاهی نیست که بخواهد آنان را از مصاحبه با خبرنگاران منع کند. این اقدامات حراست برای سرپوش گذاشتن به عملکرد ضعیف مدیریت ناکارآمد شرکت واحد در رابطه با خرابی اتوبوس‌ها و عدم انعکاس مشکلات رانندگان در خبرگزاری‌ها می‌باشد.

برگرفته ازکانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه:علی نجاتی در دادگاه فرمایشی محاکمه شد!

به گزارش رسیده روز ۱۹ آبان، علی نجاتی عضو سندیکای کارگران هفت‌تپه و کارگر بازنشسته دردادگاهی فرمایشی محاکمه شد‌.

دو اتهام علی نجاتی، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم برضد امنیت داخلی و خارجی کشور وفعالیت تبلیغی علیه نظام می باشد.

قاضی مقیسه در این دادگاه با بکار بردن الفاظ "ًضد انقلاب" و "ضد نظام" و ... خطاب به علی نجاتی نشان داد که حکم دادگاه از پیش تعیین شده است‌.

مقیسه عملا برای دفاع فرصتی کافی به نجاتی و وکیلش نداده و خودش یک طرفه به قضاوت نشست.

برخوردهای غیرقانونی مقیسه باعث شد که علی نجاتی در دادگاه دو بار از قرص زیر زبانی استفاده کند.

لازم به ذکرمیباشد درارتباط با روند دادگاه در روزهای آتی توضیحات بیشتری ارئه می شود.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه برگزاری این دادگاه فرمایشی و ضد کارگری را محکوم کرده و خواهان بسته شدن همه پرونده های کارگران هفت تپه می باشد.

٢٠ إبان ٩٨

*پرونده سازی جدید علیه جعفر عظیم زاده توسط شعبه ۲ بازپرسی ناحیه ۳۳ دادسرای اوین

روز گذشته هجدهم آبان جعفر عظیم زاده را از بند ۸ زندان اوین به شعبه دوم بازپرسی ناحیه ۳۳ انتقال داده و در یک جلسه بازپرسی به ایشان اعلام داشته اند که پرونده ی جدیدی علیه وی بخاطر فایل صوتی که در اعتراض به احکام صادره علیه کارگران از سوی جعفر عظیم زاده منتشر شده بود تشکیل شده است.

جعفر عظیم زاده رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران که اخیراً فایلی صوتی از ایشان منتشر شده بود که در آن به احکام صادره علیه اعضای اتحادیه و دستگیرشدگان هفت تپه و سایر کارگران بازداشتی اعتراض نموده بود هم اکنون در بند ۸ زندان اوین در حال تحمل حکم ۶ سال حبس می باشد.

جعفر عظیم زاده در این جلسه دادگاه خطاب به بازپرس پرونده تماماً از محتوای صحبت های خویش و انتشار فایل صوتی دفاع نموده و اعلام داشته که قطعاً ما به اتهامات امنیتی که علیه کارگران و فعالان صنفی منتصب میگردد اعتراض داشته و در این خصوص سکوت نخواهیم کرد.

ایشان در دفاعیات خود اعلام کرده است که زمانی که حقوق و مطالبات کارگران پرداخت نمی گردد و کارگر به این بی حقوقی اعتراض می نماید چرا باید به اتهام اقدام علیه امنیت ملی متهم گردد؟ مگر این امنیت ملی امنیت سرمایه داران و غارتگران است که دسترنج کارگران را به یغما برده و ماه ها حقوق و دستمزد کارگر را به گرو میگرند؟

کارگران با فعالیتهای صنفی شان تنها امنیت سرمایه داران دزد و استثمارگر را به خطر انداحته اند و به این امر افتخار می کنند اما امنیت سرمایه داران نمی تواند امنیت ملی باشد.

وی خطاب به بازپرس شعبه اعلام کرده است که دادگاه دادنامه صادره علیه ایشان را علناً منتشر نماید تا جامعه بدانند که کجای فعالیتهای ایشان اقدام علیه امنیت کشور است و فعالیتهای او و دیگر کارگران زندانی تماماً در راستای دفاع از حقوق خود و هم طبقه ای هایشان بوده است.

توطئه جدیدی که از سوی سیستم قضایی و نهادهای امنیتی علیه جعفر عظیم زاده در جریان است در راستای موج جدید سرکوب کارگران و فعالین جنبش مطالباتی مردم ایران و خصوصاً تعرض همه جانبه به اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابراز خشم و نفرت از پرونده سازی جدید علیه جعفر عظیم زاده اعلام می دارد که کارگران ایران تا زمان دستیابی به مطالباتشان هر روزه و هر لحظه با مبارزات خود امنیت چپاولگران و غارتگران سرمایه دار را به خطر خواهند انداخت و اجازه نخواهند داد امنیت این مفتخوران به عنوان امنیت کشور قلمداد گردد.

تلاش و مبارزه علیه زندانی کردن کارگران و برای آزادی کارگران دربند به بخشی جدایی ناپذیر از مبارزات طبقه کارگر در ایران تبدیل شده است و تا آزادی تمامی کارگران زندانی ادامه خواهد داشت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۹ آبانماه ۹۸

*کانون صنفی فرهنگیان شهرضا:حمید رحمتی بازداشت شد

با کمال تاسف، عصر روزیک شنبه 19 آبان98 با خبر شدیم، همکار محترم و دلسوز و غیرتمندمان ، جناب حمید رحمتی پس از سی سال خدمت صادقانه و تلاش خستگی ناپذیر درتربیت فرزندان این سرزمین و برای به ثمر رساندن فعالیت‌های صنفی فرهنگیان و تحمل سالها تبعید، بازداشت ، توبیخ ، زحمات و آسیبهای فراوان روحی و جسمی در راه بهبود آموزش و پرورش کشور، به دنبال پافشاری بر احقاق حق فرهنگیان و دانش آموزان این مرز و بوم، توسط دادگاه به ۳۶ ماه زندان محکوم و راهی زندان شد.

چگونه میتوان نشست و در برابر چنین ظلمی که به حق انسانی پاک اندیش و درست کردار شده، بی تفاوت بود؟

اعضای هیات مدیره ی کانون صنفی معلمان شهرضا اعلام می کند، که حکم ۳۶ ماه زندان ، شلاق برای یک معلم بی انصافی، کاملا ظالمانه و از عدالت و راست پنداری به دورمی باشد، ما اعضای هیات مدیره ی کانون صنفی معلمان شهرضا، خواستار آزادی هرچه سریعتر این معلم راستین و دلسوز هستیم.

همچنین اعلام می کنیم که پیامدهای ناشی از اعتصاب غذای خشک حمید رحمتی بر دوش، آمرین پشت پرده ، صادر کنندگان و مجریان این حکم می باشد.

کانون صنفی فرهنگیان شهرضا

۲۰ آبان ۱۳۹۷

*انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه :خواهان رسیدگی فوری دولت به زلزله‌زدگان آذربایجان شویم

بامداد روز گذشته زلزله ای شدید شهر میانه در استان آذربایجان شرقی را لرزاند و باعث تلفات جانی و وارد آمدن خسارات مالی به مردم، بخصوص ساکنین روستاها گردید.

بدون تردید مقامات دولتی و حکومتی مانند همیشه، آنطور که در جریان سیل و زلزله های گذشته از پذیرش هر گونه مسولیت خود را مبرا کرده و بدتر از آن با موعضه این که این نوع بلایا از امتحانات الهی و حتی حاوی برکت و حکمت است، این بار نیز اگر به طور سراسری اعتراض نکنیم و خواهان رسیدگی فوری به مردم نشویم، باز هم همان موعضه ها را تکرار و با آن نمک بر زخم مردم آسیب دیده خواهند پاشید.

مردم آسیب دیده اکنون نیازمند کمک و امدادرسانی فوری هستند. باید فورا آواربرداری انجام شود و زیر آوار ماندگان احتمالی نجات یابند و اقدامات سریع برای اسکان و کمک رسانی انجام گیرد. برای انجام فوری امور امدادرسانی، تنها باید به خود متکی شویم و کمیته ها و شوراهای کمک رسانی را همانطور که در جریان زلزله کرمانشاه و سیل در استان های گلستان، لرستان و خوزستان ایجاد کردیم، تشکیل دهیم و به طور سازمان‌یافته دست بکار کمک رسانی گردیم.

اما واضح است که مشکلات و معضلات مردم آسیب دیده برای دراز مدت با امکانات مردم حل نخواهد گردید و باید دولت و حکومت را وادار به رسیدگی فوری و تامین امکانات معیشتی، رفاهی و اسکان آسیب دیدگان در منازل مناسب کرد. وظیفه دولت است که تمام خسارات را جبران کند و باید فورا به وظیفه خود عمل نماید.

18آبان98

*ادامه تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش

روزهای یکشنبه ودوشنبه(19و20آبان)، سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش به تحصنش مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران ادامه داد.

photo_2019-11-11_17-23-07

منبع اصلی خبر:کانال تلگرام وراهای صنفی دانشجویان کشور

*تجمع مهندسین صنعت ساختمان استان فارس مقابل شهرداری مرکزی شیراز

روز دوشنبه 20آبان،250نفر از مهندسین صنعت ساختمان استان فارس به نمایندگی بیش از سه هزار مهندس ذیصلاح در مقابل ساختمان مرکزی شهرداری شیراز تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،بازگشت خدمات مهندسی ساختمان از شهرداری به سازمان نظام مهندسی، الزام حضور سازندگان ذیصلاح در تمامی مدت احداث 4 گروه ساختمانی، درج نام سازندگان ذیصلاح برای 4 گروه ساختمانی در پروانه توسط شهرداری از جمله مطالبات تجمع کنندگان است.

این افراد که به نمایندگی بیش از3هزار مهندس ذیصلاح اقدام به تجمع کردند درخواست خود مبنی بر برخورد با قانون شکنان و پرداخت خسارات ناشی از بیکاری به سازندگان ذیصلاح تقاضای را مطرح کردند.

اصلاح سیستم ارجاع ناظرین بصورت شفاف و بدون محدودیت در چهار گروه ساختمانی نیز مورد مطالبه این افراد بود.

*جان باختن روزانه 5کارگر براثر حوادث کاری درنیمه نخست سال جاری

مرگ 898 نفر در حوادث کار شش ماهه اول امسال

​در نیمه نخست سال جاری(1398)، 898 نفر در حوادث کار جان خود را از دست دادند این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات 836 نفر بود؛ 7.4 درصد بیشتر شده است.

به گزارش20آبان اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی کشور، در شش ماهه اول سال جاری از کل تلفات حوادث کار 890 نفر مرد و 8 نفر زن بودند.

علت 39.4 درصد تلفات حوادث کار سقوط از بلندی است

سقوط از بلندی در حوادث کار بیشترین علت مرگ افراد را به خود اختصاص می دهد به نحوی که در شش ماهه اول امسال 39.4 درصد از کل تلفات حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده اند.

در این مدت 354 نفر به دلیل سقوط از بلندی، 232 نفر به دلیل اصابت جسم سخت، 140 نفر به دلیل برق‌گرفتگی، 78 نفر به دلیل سوختگی، 43 نفر به دلیل کمبود اکسیژن و 51 نفر به سایر دلایل دیگر جان خود را در حوادث کار از دست داده اند.

همچنین در این مدت استان های تهران با 250، خراسان رضوی با 57 و مازندران با 53 فوتی بیشترین و استان های چهارمحال و بختیاری با سه، کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان هر کدام با شش و خراسان جنوبی با هفت فوتی کمترین آمار تلفات را داشته اند.

کاهش آمار مصدومان حوادث کار

بر اساس آمارهای موجود در نیمه نخست سال جاری 14 هزار و 200 مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد 13 هزار و 551 نفر مرد و 649 نفر زن بودند. این آمار در مقایسه با مدت مشاب سال قبل 3.1 درصد کمتر شده است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت