.
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 14 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 12 آبان 1398 ساعت 17:02

پابلو پیکاسو: چرا کمونیست شدم

را کمونیست شدم

 

نوشته: پابلو پیکاسو

 

برگردان: آمادور نویدی

رفقای گرامی

درود و خسته نباشید.

مقاله کوتاه، اما پرمحتوی با عنوان چرا کمونیست شدم: پابلو پیکاسو/آمادور نویدی، به عزیزان تقدیم میشود تا بدانند و افتخار کنند که کمونیست بودن نه تنها عیب نیست، بلکه باعث افتخارست. زیرا که کمونیستها تنها پیشروان واقعی نجات انسان و انسانیت از شر طاعون سرمایه و حامیان ریزو درشت آنها در جهانند و بس! زیرا که کمونیستها تا آخرین نفس و قطره خون در بدن با عفریت مرگ، فقر، بیکاری، فحشا و فساد و هرآنچه که بانی آن تنها و تنها سیستم سرمایه داری و سرمایه دار است که بدنبال حداکثر سودست، میجنگندند. طبقات دیگر فقط دنباله رو هستند و بدنبال منافع خود، اما کمونیستها منافعی جز منافع کارگران و زحمتکشان و درنتیجه منافع اکثریت جامعه ندارند و لذا، چیزی برای ازدست دادن ندارند، بجز ازهم گسستن زنجیرهای ستم و استثمار از یوغ سرمایه. به امید آنروز.

چنانچه این ترجمه را مفید ارزیابی میکنید، لطفا در پخش و نشر آن کوشا باشیم.

با احترام

آمادور نویدی

***

لینک انگلسی:

 

Why I became a Communist

By: Pablo Picasso

Pablo Picasso- Why I became a Communist

96

Why I became a Communist

By: Pablo Picasso

Pablo Picasso- Why I became a Communist


آمادور نویدی
لینکهای فارسی:

چرا کمونیست شدم: پابلو پیکاسو، برگردان: آمادور نویدی

من بدین دلیل کمونیست شدم که حزب ما بیش از هر کس دیگری تلاش می‌کند که جهان را بشناسد و آ‌‌ن‌را تغییر دهد تا این‌که از انسان ها اندیش‌مندان بارزی بسازد، که آزادتر و شادتر باشند. من بدین‌جهت کمونیست شدم که کمونیست‌ها  در فرانسه، و اتحاد جماهیر شوروی شجاع‌ترین هستند، همان‌گونه که در کشورم اسپانیا می‌باشند. من هرگز چنین احساس آزادتر و کامل‌تری نداشتم تا این‌که به عضویت حزب کمونیست درآمدم. درحالی‌که منتظر زمانی هستم که اسپانیا بتواند دوباره مرا بپذیرد، حزب کمونیست فرانسه برای من سرزمین پدری است.

 

چرا کمونیست شدم

 

نوشته: پابلو پیکاسو

 

برگردان: آمادور نویدی

پیوستن من به حزب کمونیست گامی منطقی در زندگی، و کارم است، که به آن‌ها معنای خویش را می‌دهد. من از طریق طراحی و رنگ، تلاش کرده ام که دانش جهان و انسان را عمیق‌تر درک کنم تا این دانش بتواند ما انسان ها را آزاد سازد.

گفته ام که من همیشه درمسیر خود درست ترین، منصفانه ترین و بهترین، و بنابراین، زیباترین را درنظر گرفته ام. اما احساس می‌کنم که این در هنگام ستم‌گری و شورش، کافی نیست و باید مبارزه کنم، نه فقط با نقاشی، بلکه با تمام وجودم.

پیش‌تر، خارج از نوعی از «معصومیت»، من این را درک نکرده بودم. من بدین‌دلیل کمونیست شدم که حزب ما بیش از هر کس دیگری تلاش می‌کند که جهان را بشناسد و آ‌‌ن‌را تغییر دهد تا این‌که از انسان ها اندیش‌مندان بارزی بسازد، که آزادتر و شادتر باشند.

من بدین‌‌‌جهت کمونیست شدم که کمونیست‌ها در فرانسه، و اتحاد جماهیر شوروی شجاع‌ترین هستند، همان‌گونه که در کشورم اسپانیا می‌باشند. من هرگز چنین احساس آزادتر و کامل‌تری نداشتم تا این‌که به عضویت حزب کمونیست درآمدم.

 درحالی‌که منتظر زمانی هستم که اسپانیا بتواند دوباره مرا بپذیرد، حزب کمونیست فرانسه برای من سرزمین پدری است. که در آن، من دوباره تمام دوستانم - دانش‌مندان بزرگی مانند پل لانگیون و فردریک خولیتو- کیوری، نویسندگان بزرگی هم‌چون لوئیس آراگون و پل الوار، و بسیاری دیگر از شخصیت های زیبای شورشی پاریس را می بینم.

 من دوباره درمیان برادرانم هستم.

اکتبر ۱۹۴۴.

درباره نویسنده:

پابلو روئیس پیکاسو، اسپانیایی الاصل و مقیم فرانسه بود. او نقاش، شاعر، طراح، پیکرتراش، گراوساز و سرامیک کار، و یکی از برترین و تأثیرگذارترین هنرمندان قرن بیستم میلادی بود. او به همراه ژرژ براک - نقاش و پیکرتراش فرانسوی، سبک کوبیسم را پدید آورد.

 

جهت اطلاعات بیش‌تر، لطفا به ویکی پیدیا، دانش‌نامه آزاد در لینک زیر مراجعه نمايید:

https://fa.wikipedia.org/wiki/پابلو_پیکاسو

 

برگردانده شده از:

Why I became a Communist

By: Pablo Picasso

http://www.idcommunism.com/2016/04/pablo-picasso-why-i-became-communist.html

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت