.
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 16 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 03 آبان 1398 ساعت 20:36

طرح پنتاگون برای "حفاظت" از میدان‌های نفتی شرق سوریه

دویچه وله فارسی: بنابر گزارش‌ها وزارت دفاع آمریکا قصد دارد برای "حفاظت از میدان‌های نفتی" تعدادی تانک و نظامی به شرق سوریه اعزام کند. ترامپ می‌گوید آمریکا اجازه نمی‌دهد تروریست‌های "داعش" دوباره بر این میدان‌ها مسلط شوند.

    
default

پس از تصمیم غیرمنتظره رئیس جمهوری ایالات متحده درباره خروج نظامیان آمریکایی از شمال و شرق سوریه، ظاهرا سیاست واشنگتن در مورد این منطقه چرخش جدیدی پیش رو دارد.

"اشپیگل آنلاین" بامداد جمعه ۲۴ اکتبر (سوم آبان) به نقل از چند رسانه آمریکایی گزارش داده که وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) طرحی برای اعزام مجدد نیروهای نظامی به شرق سوریه در دستور کار دارد.

هدف از این طرح حفاظت از میدان‌های نفتی در شرق سوریه عنوان می‌شود. نشریه نیوزویک به نقل یک مقام ارشد پنتاگون می‌گوید نیروهای آمریکایی که قرار است به شرق سوریه اعزام شوند شامل دست‌کم ۳۰ تانک و صدها نظامی خواهند بود.

ظاهرا کاخ سفید هنوز طرح پنتاگون را تائید نکرده است. با این همه شبکه "سی‌ان‌ان" می‌گوید اعزام نظامیان آمریکایی به شرق سوریه قرار است "تقریبا خیلی زود" انجام شود.

شمال و شرق سوریه در کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارد که در مبارزه با گروه‌های تروریستی به خصوص گروه "دولت اسلامی" (داعش) از مهم‌ترین متحدان واشنگتن بوده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بنابر گزارش‌ها پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه تعداد کمی از نظامیان آمریکا برای کمک به کردهای سوری در حفاظت از میدان‌های نفتی در منطقه مانده‌اند که با طرح پنتاگون قرار است تقویت شوند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه ۲۹ مهر در جریان سفر به افغانستان در جمع خبرنگاران گفته بود رایزنی در مورد باقی ماندن "گروه کوچکی" از نظامیان آمریکا برای کمک به حفاظت از میدان‌های نفتی شرق سوریه ادامه دارد اما پیشنهادهای پنتاگون برای این کار هنوز به رئیس جمهوری ایالات متحده، دونالد ترامپ ارائه نشده است.

مقام ارشد پنتاگون روز پنج‌شنبه به نیوزویک گفته هدف تقویت نیروهای آمریکایی در شرق سوریه جلوگیری از تسلط تروریست‌های داعش و "دیگر بازیگران بی‌ثبات‌کننده" بر میدان‌های نفتی است.

تا کنون از تعداد دقیق نظامیانی که قرار است همراه با تانک‌های آمریکایی به شرق سوریه فرستاده شوند اطلاعی در دست نیست. تعدادی از رسانه‌های آمریکا برآورد کرده‌اند که برای آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم، از جمله سوخت‌رسانی و حفاظت از این تانک‌ها احتمالا وجود هزار سرباز ضرورت خواهد داشت.

بازگشت نظامیان آمریکا به سوریه؟

پس از تصمیم اخیر ترامپ برای خروج کامل نظامیان آمریکایی از سوریه، حدود هزار نظامی آمریکایی از این کشور خارج شدند. بر این پایه اگر طرح پنتاگون برای فرستادن تانک به شرق سوریه عملی شود تصمیم ترامپ در عمل منتفی خواهد شد.

تقریبا همزمان با اعلام خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، ارتش ترکیه پیشروی به سمت مناطق تحت کنترل کردهای سوری را آغاز کرد. به تازگی رئیس جمهوری روسیه ولادیمیر پوتین و همتای ترک او رجب طیب اردوغان توافق کردند که بخشی از منطقه مرزی شمال سوریه را به طور مشترک کنترل کنند.

نظامیان آمریکایی در حال خروج از شمال سوریه

نظامیان آمریکایی در حال خروج از شمال سوریه

مقام ارشد پنتاگون گفته که تقویت نظامیان آمریکایی در شرق سوریه در هماهنگی با نیروهای دموکراتیک سوریه انجام می‌شود. فرستنده "فاکس نیوز" می‌گوید هدف از این کار دور نگه داشتن تروریست‌های داعش، رژیم بشار اسد، جمهوری اسلامی و شبه نظامیان متحد آن از میدان‌های نفتی است.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، که از منتقدان سرسخت تصمیم ترامپ در مورد عقب‌نشینی از سوریه محسوب می‌شود، از طرح پنتاگون برای تقویت نظامیان آمریکا در شرق سوریه حمایت کرده و می‌گوید این طرح خواسته‌های اصلی واشنگتن در سوریه را برآورده می‌کند.

حرکت کردهای سوریه به سمت میدان‌های نفتی؟

دونالد ترامپ روز چهارشنبه گفته بود که "تعداد اندکی" از نیروهای آمریکایی برای حفاظت از میدان‌های نفتی شرق سوریه در منطقه باقی خواهند ماند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت