.
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 10 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 03 آبان 1398 ساعت 21:22

شمار کشته‌شدگان اعتراضات جمعه عراق به ۲۴ نفر رسید

دست کم ۲۱ کشته در راهپیمایی‌های عراق

دویچه وله فارسی: اعتراضات تازه عراق به خشونت کشیده شده است. دست کم ۲۱ نفر کشته شده‌‌اند که بیش‌ترین آن‌ها، به گفته پلیس و منابع درمانی، با شلیک یک گروه شیعه مسلح مورد حمایت ایران وقتی معترضان قصد ورود به دفتر آن را داشتند کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه از دست کم ۲۱ کشته در تظاهرات روز جمعه سوم آبان (۲۵ اکتبر) در بغداد و چند شهر جنوبی عراق خبر داده است. تنها هشت نفر در بغداد کشته شده‌اند. خبرگزاری رویترز از کشته شدن دست کم ۲۷ نفر و زخمی شدن حدود یکهزار و ۸۰۰ نفر خبر داده است.

پلیس و منابع درمانی به این خبرگزاری گفته‌اند، بیش‌ترین آمار کشته‌شدگان مربوط به زمانی است که تظاهرکنندگان قصد ورود به دفتر گروه شیعه مسلح "عصائب اهل الحق" را در دو شهر جنوبی کشور داشتند. این گروه مورد حمایت ایران قرار دارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رویترز نیز در گزارشی مشابه نوشته است، یک افسر اطلاعاتی دولت و یک عضو گروه "عصائب اهل الحق" در درگیری با تظاهرکنندگان در شهر عماره در جنوب این کشور جان خود را از دست دادند.

حدود ۱۸۰۰ نفر در سراسر کشور زخمی شده‌‌اند. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن راهپیمایان در نزدیکی منطقه دولتی یا "سبز" بغداد از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

پلیس و نیروهای امدادی می‌گویند، در ناصریه در جنوب عراق دست کم پنج نفر کشته شده و ۱۸ نفر زخمی شدند. هزاران نفر در این شهر به تظاهرات پیوسته و یک ساختمان دولتی را به آتش کشیدند.

در سماوه، از شهرهای جنوبی عراق نیز وقتی تظاهرکنندگان اقدام به آتش زدن دفاتر برخی احزاب کردند دست کم یک نفر جان خود را از دست داد و یک نفر دیگر هم از سوختگی جراحت برداشت.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اعتراضات عراق در اوایل ماه جاری علیه فساد و بیکاری آغاز شد. تظاهرکنندگان خواستار اصلاحات سیاسی گسترده و مقابله با نابسامانی‌های اقتصادی شده‌اند. فعالان از مردم خواسته بودند، روز جمعه در سالگرد نخستین روز نخست‌وزیری عادل عبدالمهدی به خیابان‌ها آمده و علیه دولت تظاهرات کنند.

در عراق از هر پنج شهروند یک نفر در فقر زندگی می‌کند. بانک جهانی می‌گوید، نرخ بیکاری جوانان این کشور حدود ۲۵ درصد است.

به گفته خبرگزاری فرانسه، عراق دومین تولیدکننده نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است و همزمان به گفته سازمان شفافیت بین‌المللی، در فهرست فاسدترین کشورهای جهان رتبه ۱۲ را داراست. 

در اوایل اکتبر در این کشور در اعتراضات وسیع ضد دولتی بیش از ۱۵۰ نفر جان خود را از دست دادند.

*************

شمار کشته‌شدگان در اعتراضات امروز عراق به ۲۴ نفر رسیده است.

دست کم پنج نفر از قربانیان در ناآرامی‌های بغداد، پایتخت کشته شدند.

مرکز نظارت بر حقوق بشر عراق می‌گوید ۹۶۶ نفر، از جمله ٨٢ مامور پلیس هم در اعتراضات زخمی شده‌اند.

نیروهای امنیتی عراق با توسل به گاز اشک آور در صدد متفرق کردن معترضانی برآمدند که قصد نزدیک شدن به ساختمان های دولتی در منطقه بشدت حفاظت شده سبز را در بغداد داشتند.

معترضان، اعتراضات امروز را دومین موج مخالفت‌ها علیه فساد اقتصادی در کشور خوانده‌اند.

از زمان وقوع اعتراضات تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر کشته شدند.

روز گذشته هم صدها معترض در خیابان‌های بغداد دست به اعتراض زده و ده‌ها نفر به سوی منطقه حفاظت شده سبز رفتند.

منطقه سبز محدوده‌ای در بغداد است که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها در آن واقع شده و از آن به شدت محافظت می‌شود.

همچنین از برگزاری اعتراضاتی در شهرهای دیوانیه و ناصریه در جنوب خبر می‌رسد.

یک گزارش دولتی در هفته جاری تایید کرد که مقامات عراقی با توسل به زور در صدد مقابله با اعتراضاتی برآمدند که در اوایل ماه اکتبر برگزار شد.

از زمان روی کار آمدن دولت جدید در عراق، این شدیدترین اعتراض‌های مردمی است. تظاهرکنندگان به بیکاری، فساد مالی و ناکارآمدی خدمات عمومی اعتراض دارند.

اعتراضات عراق

پس از حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق در سال ٢٠٠٣ که به سقوط حکومت صدام حسین منجر شد، این کشور دائم گرفتار ناآرامی، انفجار، درگیری نیروهای شبه‌نظامی، جنگ داخلی و همچنین ظهور داعش بوده که چند سال بخش‌های بزرگی از خاک عراق را در اشغال داشت.

به گفته نهاد شفافیت بین‌الملل که کشورها را از نظر فساد مالی رده‌بندی می‌کند، عراق دوازدهمین کشور دنیا از نظر فساد مالی و اداری است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت